RUSSISCHE BOM IN VEILIGHEIDSRAAD maar „licht" te zijn Vishinsky luistert, maakt notities, doch zwijgt blijkt Emigrantenschip vol Joodse kinderen naar Palestina Overeenstemming bereikt over nieuw ontwerp Communisten steken olie-centrum van Tjepoe in brand Gaan onderhandelingen weer Cacao en extra- boter Amerikanen konden de stugge Brit niet al te best zetten Boude beschuldigingen van Patton en Ralph Ingersoll een aanvang nemen r l: Gaat Van Mook toch heen? Drie Indonesiërs als leden lot hoofd en hart Z.H. de Paus dringt aan op katholieke opvoeding .Het weer. VOOR DUITSLAND EN OOSTENRIJK Van 25 October tot 1 November Extra gezinsvluchten naar Batavia HHH De interimregering over Indonesië Maarschalk Bernard Law Montgomery III v.. BESTRIJDING VAN DE SMOKKELHANDEL Zes neutreden overwegen interventie Geen weemoed, slechts een enkele traan Merkwaardig mens en groot soldaat Thans de vrede DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24275 Landelijke inzameling Luchtvaartverdrag met Argentinië? r TT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers'16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Aandachtig luisterend en ijverig notities makend heeft ook vandaag Vishinsky in de Veiligheidsraad zijn plaats aan de raadstafel ingenomen. Het enige uiterlijke verschil met voorgaande zittingen was dat de Sovjet-gedelegeerde op geen enkel moment het woord vroeg een indrukwekkend verschil overigens. Zo was dus duidelijk de vraag beantwoord die men zich gisteren stelde of namelijk de Sovjet-Russische niet-deelname aan de discussies over de Berlijnse kwestie al of niet zou gaan tot een volkomen ignoreren van de beraadslagingen. Menigeen is nu geneigd het kaliber van de bom welke Vishinsky gisteren deed ontploffen, niet meer op „middelzwaar", doch op „licht" te taxeren. In de tweede zitting, die de Veilig heidsraad vandaag heeft gehouden, heb ben achtereenvolgens de Amerikaanse, Britse en Franse gedelegeerden de klachten hunner respectievelijke rege ringen tegen het Sovjet-optreden te Ber lijn ontvouwd. Slechts de Brit Sir Alexander Cadogan nam daarin zeer uit drukkelijk bovenbedoeld besluit der Sov jet-delegatie onderhanden. „Hoe", zo vroeg hij, „kan men vorderingen maken in de richting van een oplossing der moeilijkheden, indien één partij weigert aan de discussie mee te doen? Beschikt deze partij niet oVer argumenten of be tekent het dat zij reeds bij voorbaat besloten is aanvaarding te weigeren van wat ook deze Raad zal aanbevelen?" In grote trekken dekten de requisi toirs van de drie Westelijke gedelegeer den elkaar volkomen. Afgemeten aan de heftigheid, veelal de mateloosheid, wel ke hun tegenstander ten toon had ge spreid,'deed _hun taal uiterst gematigd aan; hetgeen des te verdienstelijker is te achten waar hun grieven voor ieder objectief mens maar al te reëel zijn. De krachtigste bewoordingen nog gebruikte Jessup; maar pertinenter was wellicht Cadogan. Enigszins voorzichtig zal me nigeen Parodi voorgekomen zijn, zonder dat deze nochtans een andere lijn trok. Hij trok slechts wat minder strak en kwam bij voorbeeld herhaalde malen terug op Moskou's nota van 3 October j.L, welke „na een eerste onderzoek de gegevens van het probleem niet wezen lijk scheen te wijzigen, maar misschien dat een tweede onderzoek...." De drie uiteenzettingen tezamen heb. ben vooral het volgende nog eens duidelijk in het licht gesteld. De drie Westelijke geallieerden bevinden zich in Berlijn krachtens precies dezelfde rechten en aanspraken als de Russen. Zij vloeien voort uit dezelfde bron nen: het bezettingsprotocol van No vember 1944; de resolutie van 7 Juli 1945 nopens de instelling van'de ge allieerde kommandantura te Berlijn en ae correspondentie, gevoerd tussen Stalin en Churchill. Berlijn, aldus formuleerde Jessup, is dan ook geen deel van de Russische bezettingszone doch een internationale enclave in die zone. De Westelijke mogendheden de uitoefening van dat recht onmogelijk te maken, hen te dwingen Berlijn te verlaten, is de op zet van de Sovjet-Russische regering en deze opzet 'was het, die werd na gestreefd met de Russische blokkade van de Westelijke sectoren. De Russen hebben voor hun maatregelen, die het verkeer eerst belemmerden en daarna geheel onderbraken, aanvankelijk tech. nische moeilijkheden als grond aan- gevoerd. Later voerden zij aan, dat zij tot deze maatregelen waren ge dwongen om de economie van hun be zettingszone te beschermen tegen de Westmark, welke de Westelijken in omloop hadden gebracht.. Alles holle voorwendsels, zei Jessup. De werke lijke gang van zaken is geweest, dat Rusland met de tenuitvoerlegging van zijn blokkade-maatregelen begonnen is maanden voordat er van het in om loop brengen van een Westmark sprake was. De Russische lezing heeft de volgorde der feiten maar even om gekeerd. - Westelijke geallieerden bevonden Kch dus tegenover een onrechtmatige Z.H. de Paus heeft gisteravond een beroep gedaan op de regeringen van Zuid-Amerika om „uit hun pers en biosco^pn alles te weren wat aanstoot zou kunnen geven of verderf voor jonge mensen betekent." De Paus richtte zich via de korte golfzender tot het inter-Amerikaanse congres voor katholieke opvoeding, dat thans in i-»a Paz, in Bolivia, wordt gehouden. Hij drong aan op het' zoveel mogelijk doen verdwijnen van de sfeer Van onafhankelijkheid en overgrote vrijheid, waarin de jeugd thans leeft en waardoor zij er toe gebracht wordt elke autoriteit en elke dwang van de hand te wijzen. Voorts legde de Paus de nadruk op de rol, die de jeugd in onze „geteisterde eeuw" heeft en gaf uiting aan de hoop, dat de opvoeding „in alle Amerikaanse landen" baat zou vinden bij de „wijs heid en ervaring van de Kerk" door de door de H. Stoel uitgevaardigde leef regels te aanvaarden. Hij zei, dat christenen opgevoed moe ten worden „tot het onder ogen zien en overwinnen der moeilijkheden en opgewassen moeten zijn tegen de eisen des tyds". Hij drong aan op verzet tegen de „verderfelijke pogingen, die er toe zou den kunnen leiden, dat de godsdienst geheel van de opvoeding en de school gescheiden zou worden." Verwachting tot Vrijdagavond: Koude nacht met weinig wind, plaatselijk nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenbanken, maar later, vooral in het Westen van het laijjl, toenemende bewolking. Bijna overal droog weer en onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Zon: 6.5218.02; Maan: 14.2020.52. aanwending van geweld, een aanwen ding in strijd met het Handvest. Zij hadden de keus tussen: ten eerste, dit geweld lijdelijk ondergaan; ten twee de: onderhandelen onder dit geweld; ten derde, geweld tegenover geweld stellen; ten vierde, de te Berlijn ge schapen situatie voorleggen aan de Veiligheidsraad, lichaam speciaal be last met de handhaving van de vrede. Dit laatste alternatief hebben zij ge kozen nadat zij echter eerst alle moge lijkheden hadden uitgeput om recht streeks met de Russen tot een aan nemelijk vergelijk te komen. De er varingen in deze rechtstreekse onder handelingen, die enkele maanden heb ben geduurd, dwongen tenslotte tot één conclusie, door Sir Alexander Ca dogan aldus geformuleerd: „Dat de Sovjet-regering de besprekingen ge- entameerd had met de bedoeling niet om tot een regeling te komen, doch om voor zichzelf diezelfde'politieke en economische voordelen in Berlijn te verwerven, welke ze in eerste aanleg voornemens was geweest te behalen door middel van de blokkade." De aangelegenheid is nu voor het hoogste internationale lichaam, dat be last is met de handhaving van de vrede. „Het Verenigd Koninkrijk," aldus besloot Sir Alexander Cadogan bijna religieus plechtig zijn pleidooi, „stemt het tevre den'zijn zaak in handen te kunnen stellen van de Veiligheidsraad en het is bereid, in alle goede trouw iedere resolutie uit te voeren, die de Raad in zijn wijsheid nuttig acht." Nadat te half vijf voorzitter Bramu- glia de vergadering had opgeheven, heb ben de zes neutralen van de Raad (Chi na, Canada, België, Argentinië, Colum bia en Syrië) hun wijsheid bij elkaar gelegd. Zij zijn in besloten zitting ge gaan om te overleggen wat in het bijzon der hun te doen staat. Naar verluidt be spreken zü de kansen van een aanbeve- ling, die zou behelzen, ten eerste: de Sovjet-Unie heft voorlopig tydelijk de v. Het Parijse socialistische dagblad „Le Populaire", dat bekend is om zijn scherpe oppositie tegen het com munistische blad „L'Humanité", heeft gisteren een verrassend succes gè- boekt. Toen Vishinsky, de Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, demonstratief toonde beu te zijn van het luisteren naar de rede van de Amerikaan Jessup, vouwde hij een krant open en begon te lezen. Men zou verwachten dat hij een Russische krant of desnoods de „Humanité" voor die demonstratie had bestemd, maar van alle in Parijs verschijnende btaden was het juist uitgerekend de „Populaire." blokkade-maatregelen op; ten tweede: de drie Westelijken accepteren dan om in hernieuwde rechtstreekse besprekin gen met de Sovjet-Unie naar een oplos sing van het Berlijnse probleem te zoe ken; al dan niet in verband met het Duitse vraagstuk in zijn geheel. Wordt deze aanbeveling aangenomen, dan nemen de zaken één van deze twee lopen: nieuwe rechtstreekse onderhan delingen slagen en dan is ook de kwes tie waarmede de Raad zich dan gecon fronteerd ziet: bedreiging van de vrede tengevolge van de blokkade, van de baan, of wel de nieuwe rechtstreekse onderhandelingen lopen opnieuw op niets uit en dan komt de netelige af faire in oneindig veel neteliger gedaante ter tafel van de Raad terug. Met goedkeuring en aanbeveling van het Hoogwaardig Episcopaat zal in de week van.25 October tot 1 No vember in geheel Katholiek Neder land een inzameling worden gehou den ten bate van noodlijdend Duits land en Oostenrijk. De georganiseerde katholieke jeugd zal samen met de afdelingen van het R. K. Huisvestingscomité en voor het bisdom Haarlem met de afdelingen van de Bisschoppelijke Hulpactie deze inzame ling verzorgen. De Ned. Caritasmis- sie zal er voor zorg dragen, dat de goe deren hun juiste bestemming in Duits land bereiken. De goederen voor Oos tenrijk bestemd gaan rechtstreeks naar het Caritasverband. Teneinde de achterstand in te halen, die is ontstaan bij het gezinsvervoer naar Batavia in het kader van gezins hereniging, zijn er momenteel bespre kingen gaande tussen het ministerie van overzeese gebiedsdelen en de KLM om te komen tot een serie extra vluch ten naar Batavia. Het ligt in de bedoeling met ingang van half October iedere veertien dagen een drietal z.g. versnellingsvluchten van Amsterdam naar Batavia uit te voeren met DC-4 toestellen en Skymas- ters. De route die zal worden gevlogen is als volgt: Amsterdam - Róme - Cairo - Basrah - Karachi - Calcutta - Bangkok - Singapore - Batavia. Deze vluchten worden speciaal met het oog op de ge zinshereniging gemaakt, slechts bij een der drie vluchten, waarbij tevens Nevtf Delhi wordt aangedaan, is in beperkte mate plaatsruimte voor particulieren aanwezig. Als vertegenwoordigers van Ne derland zullen morgen mr. H. J. Spanjaard en mr. L. H. Slotemaker naar Argentinië vertrekken, om te onderhandelen over een bilateraal luchtvaartverdrag tussen Nederland en Argentinië. Naar wij vernemen zou de tekening van een zodanig verdrag voor Neder land de mogelijkheid openen een lucht lijn Amsterdam-Madrid-Buenos Aires in gebruik te nemen, wanneer het Zondag geparafeerde luchtvaartverdrag tussen Nederland en Spanje eveneens zou zijn getekend. 1 Ter hoogte van Ypenburg werd gisteren op de rijksweg RotterdamDen Haag een proefverkeerstelling gehouden in samenwerking met Rijkswaterstaat en de Dienst Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te Den Haag. Soms was er nogal eens een opstopping tijdens de telling. Het overleg betreffende de be- stuursregeling in Indonesië in over gangstijd tussen de Nederlandse re gering enerzijds en de vertegen woordigers van de pre-federale rege ring, de leden van het .B.F.O. (Bij zonder Federaal Overleg), de depu tatie der federale conferentie éan Bandoeng en de vertegenwoordigers der minderheden anderzijds, is thans zover gevorderd, dat alle artikelen van het Nederlandse voorontwerp, dat als basis van de besprekingen werd gebruikt, zijn behandeld. De Nederlandse regering heeft in dit nieuwe ontwerp d? resdluties van Bandoeng en de door het B.F.O. vorige week opgestelde schets op de voet gevolgd. Over de grote lijnen van het ont- werp is, naar wij uit conferentie kringen vernemen, reeds overeen stemming bereikt. Er zou komen een federale interim- regering (F.I.R.), bestaande uit drie In donesiërs, die gekozen zullen worden door de regeringen of bestuurscolleges der deelstaten. De benoeming der leden van de F.I.R. moet door de Kroon be krachtigd worden. Er zou voorts zijn een Federale Raad, waarin elke deelstaat met een lid zal zjjn vertegenwoordigd. Voorts zou er zijn een federale volks vertegenwoordiging, waarin elke deel staat zal zijn vertegenwoordigd met ten minste twee en ten hoogste tien leden. Tevens zullen vertegenwoordigers der minderheden hierin zitting hebben. De secretarissen van Staat zijn belast met het bestuur der departementen. Zij vormen tezamen de raad van secreta rissen van Staat, die op gezette tijden vergadert onder voorzitterschap van een der leden van de F.I.R. De secreta rissen van Staat kunnen voor de volks vertegenwoordiging de technische zijde van hun beleid verdedigen. De poli tieke verantwoordelijkheid voor de lei ding der departementen berust bij de F.I.R. Over verschillende punten duurt het overleg nog voort. De voornaamste hiervan zijn: 1. De status van Nieuw-Guinea; 2. De vraag of in de Fedefale Raad, naast de vertegenwoordigers van de deelsta ten, nog afzonderlijke vertegenwoor- gers van de minderheden zitting zullen hebben; 3. Het vraagstuk der federale strijdkrachten en de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon met betrekking tot het gebruik der Nederlandse strijdkrachten; 4. Be voegdheden van de hoge vertegen woordiger ten aanzien van financiële en economische aangelegenheden. De plenaire zitting van de conferentie heeft Dinsdag j.l. alle nog resterende artikelen van het Nederlandse voor ontwerp behandeld. Een kleine com missie zet thans de besprekingen over de geschilpunten voort. Deze commissie is als volgt samengesteld: Namens de Nederlandse regering: dr. L. J. M. Beel (voorzitter); namens de prefederale regering: prof. dr. Hoesein Djajadiningrat, mr. Gieben; namens het B.F.O.: Bahrioen, Anak Agoeng Gde Agoeng, Sultan Hamid II; namens de minderheden: mr. Blaauw; namens de Commissie van Negen: mr. Vonk, prof. Romme, prof. Logemann. Zaterdag a.s. hoopt men de plenaire slotvergadering te houden. (Van onze speciale verslaggeefster) Het was klokslag drie uur, gistermid dag, toen de eerste stoot het vertrek van het s.s. „Negbah" aankondigde. Dit schip, dat twintig minuten daarna de Amsterdamse haven ging verlaten, is het eerste Joodse emigrantenschip, dat uit de hoofdstad vertrokken is. Op het Een der Joodse emigranten-kinderen, met veel wat haar aan de goede zorgen in Holland zal herinneren, aan boord van de „Negbah". De meeste van deze kinderen kwamen uit Oost-Êuropa en verbleven enige tijd in Apeldoorn. moment dat de loopplank opgetrokken werd, kwam de zon, die zich in Neder land bijna uitsluitend bij belangrijke gebeurtenissen laat zien, door het grauwe wolkendek heen. En hiermee typeerde zij het verschil tussen dit vertrek en dat van de meeste andere schepen. Hier was geen weemoed te bespeuren op de ge zichten van degenen van de 650 passa giers, die over de railing leunden en riepen en wuifden naar de achterblijvers. Zij waren de personificatie van het geluk en de hoopvolle 'verwachting, zo als zij daar stonden op dat witte schip, dat op zijn schoorsteen de twee blauwe 1 banden met daartussen de zeven Davids sterren meevoerde. Doch onder de paar honderd achterblij vers op de kade, waren er meerde ren, die zo nu en dap een traan weg pinkten en het heen- en weergeroep, in de meest uiteenlo pende talen, werd, naarmate dé stonde naderde, steeds drin gender. Maar toen dan ook de „Negbah" zich losmaakte van de Ja- vakade en uit alle kelen het oude He breeuwse lied „Ha- tikwah" opklonk, wa*. ren ook deze tra nen vergeten en bij na tastbaar was het verlangen van de mensen, die daar wuifden naar het langzaam wegvaren de schip: „Wij óók". Een oudere dame bracht het onder woorden, toen zij zeide: „Het is naar dat zij weggaan, maar ik gun het hun zo. Ik hoop zelf ook gauw te gaan". Hoe men tegen over de staat Israël moge staan, het stre ven en de moed van deze mensen la ten slechts plaats voor oprechte be wondering. In de bonnenltjst, welke op 21 October wordt gepubliceerd, zullen wederom bonnen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A-, B- en C-kaarten en 100 gram voor houders van D- en E-kaarten. Voorts wordt zoals reeds bekend op die datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter, margarine of vet) gegeven, te weten 250 gram voor de leeftijdsgroepen boven jaar en 125 gram voor de overige leef tijdsgroepen. Het centraal distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van Vrijdag 8 October de rantsoenwaarde van paar- devlees weer van 125 op 150 gram ge bracht wordt. Er is tijdens de laatste wereldoorlog geen generaal geweest, die zozeer aan critiek was blootgesteld als Montgomery. Ook heden ten dage is het oordeel over deze veldheer nog niet definitief gevormd. Onlangs zei hij het zelf nog zo geestig in een rede voor woestijn-veteranen: „Ze hebben al zo vaak gezegd dat ik gek ben, dat ik het als een compliment ga opvatten." Het is zo, dat .elke na-oorlogse tijd een, „devaluatie" meebrengt in het oordeel over de „grote mannen". Politieke en militaire leiders worden dan veelal van hun voetstuk geworpen en hun successen vaak als toevallige avonturen ge schetst. Dat is Foch overkomen en dat gebeurt ook met Monty's tijdgenoten Churchill, Eisenhower en Patton. Het felst in de critiek op Montgomery zijn wel de Amerikanen, die de stugge Brit eigenlijk nooit goed hebben kunnen zetten, vooral nadat bekend was geworden, dat Montgomery nogal eens van me^jng verschilde fnet „Ike", de afgod van alle G.I.'s. Ralph Ingersoll heeft in zijn boek „Top Secret Monty ronduit voor een slecht generaal uitgemaakt, die niet ge slaagd zou zijn als de Amerikaanse be velhebber Omar Bradley (thans Eisen hower's opvolger) hem niet terzijde had gestaan. Generaal Patton heefl in zijn dagboek Montgomery er openlijk van beschul digd een snelle opmars naar de Rijn te hebben verhinderd. Thans heeft zelfs de gematigde „Manchester Guardian" bij Montgomery's nieuwste benoeming de twijfel uitgesproken of deze maarschalk meer kan dan een veldslag \vinnen. Ongetwijfeld spelen twee factoren daarbij een rol: Allereerst de mens Montgomery, onverzettelijk bij het eigenwijze af, fantasie, begrip voor strategie, ervaring op slagvelden, liefde voor zijn mannen, waarvoor hij soms zeer hard kon zijn, bij het onhebbelijke af. Deze stugheid heeft onder - zijn superieuren en gelij ken altijd een onaangename invloed ge had, al moest heel vaak worden toege geven, dat Monty's doorzettingsvermogen en juiste kijk in de stand van zaken de strategie der geallieerden gunstig heeft beïnvloed. De bekende Ameri kaanse oorlogsverslaggever Erny Pile, die in Italië het achtste leger heeft le ren kennen, getuigt er herhaaldelijk van. De andere factor is die van Monty's opvattingen over de krijgskunst. Hij smaalde op de papieren plannen van zijn legerleiding, en het ontbreken van elk begrip bij haar over de moderne oorlogvoering. Als ondergeschikte sabo teerde hij vaak opdrachten van zijn meerderen en later, toen hij zelf opper machtig was, heeft hij zonder omhaal verschillende hoofdofficieren „aan de dijk" gezet. Hij spaarde ook zijn Ame rikaanse collega's niet en zelfs Chur chill kreeg wel eens zijn trekken thuis. Maar ontdaan van elk chauvinisme kan men toch rustig vaststellen dat Montgomery, de aanvoerder met zijn onafscheidelijke baret, een voortreffe lijk militair is', wiens grote kunde de kleine menselijke tekortkomingen ver re overtreft. Montgomery zelf is daarbij altijd de bescheiden bevelhebber ge- bleven, die zelf ruiterlijk toegaf grote- I re succesgen geboekt te hebben, dan hij verwacht had, mede door het slechte veldheerstalent of de ongunstige karak tereigenschappen van Rommel en Von Rundstedt. Monty is ook altijd de grote man ge weest die in de voorste linies zijn sol daten tot nieuwe acties en grotere in spanning bewoog. Toen Eisenhower, waarmee hij later zeer bevriend is ge worden, nog in Engeland zat, reed Monty in zijn auto de tankcolonnes voorbij, die een wig dreven in de Duit se verdedigingsgordels. Nauwelijks was een plaats bevrijd of de kleine generaal met het energieke gezicht deed er zijn intree. Op slag won hij de bevolking Nu MONTGOMERY de vrede winnen. Na de benoeming van Montgomery tot voorzitter van de „defensieve commissie van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen" is de com mentaar op de benoeming losgeko men. Voor een deel uitte deze zich in een critiek op de persoon en het talent van Montgomery; een deel ook op het feit, dat niet Frankrijk maar En geland tot zetel van het Westerse bolwerk werd verklaard, terwijl aan de andere kant een zekere ingeno menheid met Monty's aanstelling kon worden opgevangen. Ons derde en laatste artikel in déze serie geeft nog een uitvoerige be schouwing over de veldheer, die on betwist een grote bijdrage leverde voor het winnen van de oorlog tegen het fascisme en die nu een tweeledige taak krijgt toebedeeld om de Wes terse democratieën paraat te maken tegen eventuele agressie. voor zich, mede door zijn fijne Britse spot en zijn belangstelling voor het leed van de getergde bevolking. Sedert het einde van de oorlog heeft Montgomery veel gereisd. Hij bezocht vrijwel alle geallieerde landen, Afrika, Palestina en ontmoette in Moskou Sta lin. Als chef van de generale staf van het Britse imperium zocht hij naar nieuwe mogelijkheden voor de training van soldaten en een enkele maal deed hij een beroep op het Britse parlement, niet eerder de soldaten naar huis te sturen, voordat de vrede definitief zou .zijn gewonnen. De grijze veldmaarschalk, die eigen lijk een welverdiende rust tegemoet zou mogen zien, is nu weer aan de werk tafel gezet. De Westerse democratieën willen zijn naam verbonden zien aan hun defensieve coördinatieplannen. Het heeft geen zin erover te twisten: wel licht is het de beste keus, die men had kunnen doen. Er zijn geen gevleugelde woorden of soldateske kwinkslagen van Montgomery te boek gesteld, maar meer dan zijn persoon spreken de daden tot de verbeelding. Hij is ongetwijfeld een van de beste militaire leiders, die hun overwicht vinden door eenvoud en jo viale plichtsbetrachting, wars van elke opgeblazenheid en mechanische star heid, welke de Duitse generaals zo weerzinwekkend maakten. Montgomery, overwinnaar van El Alamein, bevrijder van Noord-West- Europa, heeft een nieuwe taak gekre gen. Hij zal nu de leider moeten zijn van vredelievende mogendheden, die echter vastberaden pal willen staan bij nieuwe dreigingen. Monty krijgt een nieuwe taak toebedeeld: hij moet nu de vrede helpen winnen. Volgens Nederlandse telegrammen uit Soerabaja breiden de branden, vermpe- delijk door communistische rebellen ge sticht, zich snel uit over het olie-cen trum van Tjepoe. K.L.M.-piloten, die de route SoerabajaBatavia onderhouden, zeiden,dat de branden gedurende de nacht in omvang toenamen en dat men de rookkolommen tot een hoogte van zesduizend voet zag oprijzen boven de terreinen, waar de Royal Dutch Shell en de American Standard and Vacuum Oil Maatschappijen zijn gevestigd. Militaire waarnemers spreken als hun oordeel uit, dat de branden door de communisten waren gesticht. Tjepoe is het enige olie-centrum op republikeins gebied en het verlies hiervan zou een gevoelige slag betekenen voor de repu blikeinse regering, die wegens de Ne derlandse maatregelen ter zee geen olie-producten kan invoeren. Volgens hier teruggekeerde piloten naderen de vlammen negen grote olie tanks aan de rand van de stad, andere ooggetuigen zeiden, dat de rookkolom men zelfs waarneembaar waren in Se- marang, 120 kilometer 'meer naar het Westen gelegen. Een republikeinse Dakota, die het republikeinse deel van Java op 1 October, „met onbekende bestem ming" verliet, is nog niet aange komen. Aantal en 'namen van de passa giers zijn niet bekend. Wat betreft de hervatting der onder handelingen, deelde een republikeins woordvoerder aan Aneta mede, dat de republikeinen niet genegen zjjn, over de mogelijkheid van hervatting der onder handelingen te spreken, zolang niet de kwestie van het uitleiden der republi keinse ambtenaren is geregeld. Deze republikeinse woordvoerder zeide nog, dat de republiek bereid zou zijn, besprekingen te voeren met betrekking tot een eventueel deelnemen van de re publiek aan de interim-regering op voor waarde dat de interim-regering verant woording verschuldigd zou zijn aan een op democratische wijze verkozen volks vertegenwoordiging. De eis, dat eerst verkiezingen zouden moeten worden ge houden, zou de republiek echter willen laten vallen, aldus deze officiële repu blikeinse woordvoerder. Volgens U. P. zou het Amerikaanse lid van de drie-mogendhedencommissie, Merle Cochran, bemiddelend zijn opge treden ter doorbreking van de vijf maanden oude politieke impasse tus- sende republikeinen en Nederlanders. Eind September heeft Cochran de In donesiërs cn Nederlanders een serie voorstellen gedaan tot bijlegging van het geschil. Republikeinse kringen rei den dat de republikeinse regering hier verleden week op geantwoord heeft en het grootste deel der voorstelleir Onverstandige mensen gaan liever aan hun onmacht te gronde, dan dat zij hun onmacht erkennen. er I at heeft aanvaard en voor de rest een voorbehoud heeft gemaakt. De voorstellen van Cochran zijn niet onthuld, doch volgens goed ingelichte zijde gelijkt zijn plan op de Austra- lisch-Amerikaanse voorstellen van Juni. Kringen die nauwe betrekkingen met de C. v. G. D. onderhouden zeiden dat Cochran van plan is naar Djocja te vliegen om de republikeinen te ont moeten en hun de Nederlandse tegen voorstellen over te brengen 1 Officieel is medegedeeld, dat de Ne derlanders het bevel, dat republikeinen en hun gezinnen Batavia moeten ver laten, hebben verzacht in die zin, dal thans uitsluitend de mannen en niet de gezinnen zullen moeten vertrekken. Deze maatregel is genomen in afwach ting van. de uitslag der besprekingen over de mogelijke hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek. De Nederlanders hebben bevel gege ven in de gehele archipel streng toe zicht te houden op de rijstdistributie om te voorkomen, dat men hamstert en speculeert. De laatste maanden wordt door de patrouilleboten der Koninklijke ma rine in het smokkelgebied tussen Sumatra en Malakka-Singapore ge middeld per maand een totaal van honderd schepen aangehouden en opgebracht. De verbeurdverklaarde ladingen hiervan brengen bij verkoop te Tandjong Pinang naar schatting van twee tot driehonderdduizend straitsdollar op, zo schrijft een spe ciale correspondent van Aneta, die zich ter plaatse op de hoogte kon stéllen van de maatregelen tegen de smokkelhandel in de wateren van de Riouw- en Linga-Archipel. Een officiële woordvoerder in New Delhi heeft vandaag medegedeeld, dat O. V. Alagesan benoemd is tot consul- generaal van India in Batavia. Alagesan is de opvolger van Ragha- van, die benoemd is tot ambassadeur van India in Tsjechoslowakije. Ragha- van zal vandaag in New Delhi aanko men, op weg naar Praag. Alagesan is op het ogenblik lid van de Indische constituërende vergadering. Naar de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" uit welingelichte bron verneemt zou de Nederlandse regering toch wil len vasthouden aan haar voornemen om de hoge post in Batavia door een nieu we figuur te doen bezetten. Het zou in de bedoeling liggen om gelijktijdig met de instelling van .de interim-regering, waardoor de functis van luitenant-G.G. komt te vervallen en waarvoor in de plaats treedt de post: Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de persoonswisseling te doen geschie den. Dr. Beel zou dan tot Hoge Verte genwoordiger van de Kroon worden benoemd. Generaal J. L. Piollet, inspecteur-ge neraal van de Franse overzeese lucht strijdkrachten, is vandaag voor een driedaags bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1