Reorganisatie Stationsplein Contact Nederland- Indonesië Vóór de winter alles in kannen en kruiken Directeur Niwin gaat heen AFLEIDINGS MANOEUVRE Minder Virginia in de sigaretten El' s halve minuut een bus U leest prettiger met een bril van WEBER GEMEENTERAAD Dreefzicht" wordt gerestaureerd Kathedrale parochie w^Ujeefct VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Circus Mullens komt Se ven Sisters WALES ANTHRACIET „De Spaarnestad" „Sint Genesius" AGMDA WALES ANTHRACIET Hoe spelen de R.K. clubs? GEMEENTEBEGROTING AMSTERDAM SLUITEND 8* DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Grote Houtstraat 166 bU de Houtbrug tBBBEH-'-Sl Besluit gouden jubileum Uitspraken rechtbank Het is niet moeilijk Demonstratie van hogeschool-rijkunst Zilveren jubileum keert, na 9 jaar, weer terug. Voorlopig nog wel beperkt, maar onze klanten krijgen hiervan hun deel. Wilt U ook „SEVEN SISTERS" WALES ANTHRACIET stoken, geef dan Uw kolen- bonnen aan: BRANDSTOFFENHANDEL Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 K.V.P. AFDELING lil Verkeersongeval i OVERVEEN Dr. Paul Julien HEEMSTEDE Katholiek Thuisfront Optocht voor fancy-fair ZANDVOORT Nieuwe bonkaarten Snelheidsproef voor motoren op circuit „st. Odüia" Voor kankerbestrijdinge WALES ANTHRACIET ABERPERGWM N.V. Anlhraciethandel VanAIlena door George F. Worts Beurs van New York is y2 ir* Beurs van Amsterdam IETS ZWAKKER 0 Zelden zal een verhoging van de posttarieven zoveel stof hebben doen opwaaien als de onlangs be kend gemaakte drastische verhoging van de luchtposttarieven voor Indonesië. De ze zeer onsympathiek aandoende beslis sing van de ministers van Oorlog en Marine a. i. en de minister van Overzee se Gebiedsdelen, heeft een storm van protesten doen oplaaien, zowel in Ne derland als in Indonesië; door dit ene besluit wordt het prachtige werk van de parochiële thuisfronten met één stoot practisch lamgelegd. Regelmatig werd, ook van regerings zijde, gewezen op het grote belang van het steeds terugkerende contact tussen de militairen en het moederland. Hoe vele aalmoezeniers uit Indonesië hebben niet verklaard, dat de brieven van de ouders, vrouwen, verloofden en kennis sen een grote steun betekenen voor on ze militairen, die in het verre Indonesië een waarlijk niet gemakkelijke taak te vervullen hebben en dit doen op een wijze, die veler bewondering afdwingt? In dit regelmatig terugkerende contact hadden ook de Thuisfronten eén zeer belangrijke plaats ingenomen. Hoevele vanonze eigen zonen werden er met staande gehouden in hun grote moei lijkheden door het contact met het moe derland? Hoe velen schreven ons niet, dat juist de poèt van zo'n geweldig groot belang is? Vooral in de ogenblikken, waarin de zwakkere natuur bovenkomt en waarin de jongens door het lange van huis zijn de strijd moeilijker te strij den hebben dan ooit. En thans, nu er meer van onze mi litairen gevraagd kan worden, nu de toestand in Indonesië zich zozeer wij zigt, nu wordt met één slag aan deze grote ruggesteun vrijwel de genadeslag toegebracht. Sprak onze geëerbiedigde Koningin in Haar onlangs gehouden troonrede ook niet Haar bewondering uit voor de verrichtingen en de houding van onze militairen in Indonesië? Hebben onze soldaten dan ook niet het recht, te kunnen rekenen op onze steun, op onze hulp, op de bewijzen van ons medeleven met hen? De afdeling Haarlem van Kath. Thuis front geeft sinds Pasen 1948 een con tactblad uit, dat maandelijks per lucnt- post naar onze Haarlemse katholieke militairen in Indonesië wordt gezonden. ,,'t Trefpunt" met zijn kernachtige naam heeft in de afgelopen zes maanden zijn naam ten volle eer aangedaan. Het is inderdaad geworden een punt, waar Hol land en Indonesië elkaar geregeld tref fen, waarin zij elkaar regelmatig ont moeten, want van Haarlem uit worden de nieuwtjes geschreven onder „Rond de oude Sint Baaf," uit de pen van de sport-redacteur wordt een overzicht ge schreven over de belangrijkste sportge beurtenissen, speciaal in het Haarlemse kamp. ,,'t Trefpunt" laat de jongens puzzlen en het grote aantal oplossingen, dat binnen komt uit alle delen van Indonesië be wijst, dat hier animo voor bestaat en uit de geestelijke instructie, die iedere maand \vordt opgenomen, ontvangen on ze zonen een geestelijke en morele rug gesteun, welke zeer zeker van grote waarde is. Naast deze vaste rubrieken verschijnt, wanneer de plaatsruimte zulks toelaat, nog een actueel artikeltje en een grote ruimte wordt ingenomen door de militairen zelf onder het hoofd: „Als twee pennen elkaar ontmoeten" Hierin schrijven onze Haarlemse jon gens over hun belevenissen en hier voor leveren zij hun bijdragen, meer dan veelal geplaatst kan worden. Uit de vele brieven die wij van de „jongens" ontvangen spreekt steeds weer de grote dankbaarheid voor dit zozeer gewaardeerde contact-blad. Het zou te veel worden, de uitingen van dank en waardering, in hun brieven geschreven, hier te vermelden. Enkele willen wij hier weergeven. „Hoera, een eigen blad, mijn complimenten .ervoor. In één woord, het is „moord," maar eens in de maand is toch echt wat weinig voor een gere geld contact." Een ander schrijft: „Van voor tot achter lees ik het uit en lk niet alleen. In een gemeenschap als de onze leest iedereen alles van iedereen. Zo heb ik verschillende Thuisfrontkran ten van verschillende steden en dorpen gelezen en ik moet eerlijk bekennen dat ,,'t Trefpunt" zich kan meten met deze kranten, zowel wat uitvoering en verzorging als wat inhoud betreft en daar ben ik trots op". Voorts lezen wij, dat dit contact een stimulans is, om door te zetten. Een ander is van mening, dat de Haarlemse jongens in Indonesië met ongeduld steeds het volgende nummer wachten, ,,'t Trefpunt' is een interes sant blad en de gehele kamer leest net dan ook van a tot z". Een soldaat schrijft: Als ik u schrijf, dat dit blad geweldig is dan is dit te eenvoudig uitgedrukt Buitengewoon schitterend zelfs is dit stukje Katholiek Haarlem, dat ons door de lucht wordt toegezonden". Een an der: „Het gebeurt bij onze militairen niet zo vaak, dat ze in vuur en vlam staan voor een of ander blad, maar met ,,'t Trefpunt" is dit zeer zeker wel het geval. U bewijst ons met dit blad een dienst, waarvoor wij niet dankbaar ge noeg kunnen zijn". En wanneer een sergeant schrijft: „Om u de waarheid te zeggen, had ik er niet veel verwach tingen m, maar het is me 100 pet. meegevallen", dan wil ik hiermede de reeks van dankbare uitroepen sluiten doch ongetwijfeld zouden deze met nog zeer vele te vermeerderen zijn. Het komt mij voor, dat u hieruit reeds kunt vernemen, op welke waarde het con- tact met het Moederland, met t Thuis front, wordt geschat. En moeten wij ait prachtige werk nu zonder meer abrupt afbreken? Dat nooit!! „Wij zullen vech ten tot het laatste", zoals ook in de Dinsdag j.L gehouden spoedvergade ring van ons Stedelijk comité werd oe- sloten. Wij zullen, al moet het op een andere wijze gebeuren, koste wat kost, ons contact blijven voortzetten. Vragen onze jongens er immers zelf niet om. En zijn wij dat tegenover hen niet ver- ^De^hans uit Indonesië binnenkomen de reacties moeten wij zeer zeker met misverstaan. Men schrijft ons: ,,Past oit bii de leus: Wij leven mee, met de jon gens overzee?" „Is dit de waardering van ons werk?" „Wordt ons van-huis- ziin, onze opofferingen op deze .wijze gewaardeerd?" Waarlijk, ik sluit mn by deze meningen en nog vele soortgelijke aan en ik spreek mijn misnoegen uit over een bepaling, waarbij zonder meer, zonder rekening te houden met het al lergrootste belang van het contact tus sen ouders, vrouwen, verloofden en thuisfronten, een spaak in het go-a draaiende wiel wordt gestoken. Veel is er reeds geprotesteerd tegen deze verhoging en ongetwijfeld zal ^et pro testen blijven regenen uit alle delen van onze bevolking, totdat wy uit het Moe derland aan onze zonen weer regelma tig en zonder beperkingen post Kunnen zenden naar hartelust. Moge het spoedig zo zijn, dat *i] allen onze taak en onze vaderlandse plicht ten opzichte van onze militaireD in Indonesië weer als van ouds en naar behoren kunnen vervullen. J. G. M. BOSMAN, Voorzitter Stedelijk Comité. Katholiek Thuisfront Haarlem Nog maar enkele weken en de tram zal officieel uit het Haarlemse stads beeld verdwijnen. En dat heeft uiteraard zijn gevolgen, want behalve dat het aantal bussen is verhoogd, zullen ook de routes enige wijziging onder gaan. Een uitvoerig overzicht gaven wij hiervan reeds enige tijd geleden, waarbij wij tevens melding maakten van de reorganisatie, die het Stations plein zal moeten ondergaan. De plannen tot deze reorganisatie zijn thans geheel gereed gekomen in samenwerking van Openbare Werken, verkeerspolitie en N. Z. H., en nu is het nog slechts wachten op de uitvoering daarvan. In de loop der jaren heeft ons Sta tionsplein reeds meer een verandering gekend. Na het verdwijnen van de paar dentram werd 1 plein opgehoogd en ve len zullen zich dat minder fraaie stads gezicht uit die tijd herinneren, toen het plein opgetuigd was met alle mogelijke lichtmasten. De verschillende tramlijnen werden uitgebreid, waarbij in 1928 de Haarlemse Brockwaybus Mij. de exploi tatie begon van drie autobuslijnen. Goed boterde het nooit tussen de twee maat schappijen (het was b.v. niet mogelijk een overstapje te nemen), en het stre ven om alles in één hand te leggen werd pas in 1947 bekroond, toen de N. Z. H de Brockway kon overnemen. In 1933 IcWam er weer verandering. De lichtmasten e.d. verdwenen en se dertdien is de toestand ongewijzigd ge bleven. Maar het verdwijnen van de tram brengt natuurlijk ook zijn conse quenties mee en zo zal binnen niet al te lange tijd het Stationsplein weer van aangezicht veranderen. De last, die men ondervond, doordat verschillende bussen onder de stations- kap moesten „inladen", heeft men nu weggenomen, door alle halteplaatsen aan te brengen vóór de kap. De gehele ruim te, die daardoor vrij komt, wordt opge hoogd en zal alleen bestemd zijn voor de voetgangers. Men heeft het plan zo geprojecteerd, dat er zes halteplaatsen komen voor de locale bussen en vier standplaatsen voor de interlocale. Bij de haltes komen de bussen aan en vertrekken weer dade- lyk na het opnemen van passagiers, by de standplaatsen zullen ze gedurende vijf of zes minuten geparkeerd blijven tot aan het officiële tijdstip van ver trek. Op het hierbij gereproduceerde kaar tje kan men zien, dat er aan de Noord zijde van het plein drie locale bussen (gearceerd) hun halte krijgen en één in terlocale (niet-gearceerd), vermoedelijk voor de richting IJmuiden. Aan de Zuid zijde komen dan de drie overige haltes en de standplaatsen voor Hillegom, Lei den en Den Haag. Om opstoppingen te voorkomen zijn er tevens enige buffer plaatsen ingericht, waar een bus kan wachten, tot zijn plaats aan de halte vrij komt (op het kaartje aangegeven met een gestippelde lijn). Het zal ech ter niet geoorloofd zijn op die buffer plaatsen in- of uit te stappen, daar dit ongetwijfeld ongelukken met zich mee zou brengen. Op het kaartje zijn tevens de „slootjes" aangebracht, waar de pas sagiers de bus kunnen afwachten. Door deze reorganisatie moeten ook de taxi's verhuizen. Hiervoor heeft men op het middenterrein tegenover de uitgang een ruimte gereserveerd, waar er tien in totaal zullen kunnen staan. Het verkeer zal dus geen last meer heb ben van stilstaande wagens voor het station. Een oppervlakkige berekening heeft uitgemaakt, dat er per uur 115 bussen het plein op en af zullen rijden, d.wz. elke halve minuut een bus. Om stagnatie te voorkomen is er be paald, dat met ingang van 1 November op het Stationsplein éénrichtingverkeer zal gelden. Van Oost naar West, van de Jansweg dus naar de Kruisweg. Dc vluchtheuvel aan de Jansweg wordt o'verbodig en zal dan ook verdwijnen. Deze regeling biedt o.m. dit voordeel, dat de bussen voor Noord en Zuid zich by eventueel wachten voor het stoplicht op een verschillend deel van het weg dek kunnen opstellen, zodat het tijdver lies tot een minimum beperkt wordt. Begrijpelijk wordt deze reorganisatie niet in één slag doorgevoerd in de nacht van 31 October op 1 November, maar zal er enige tijd mee gemoeid zijn, eer alles in de vastgestelde vorm is gegoten. Men zal deze overlappingstijd zo kort moge lijk houden en Openbare Werken zal alles op alles zetten om wat zijn deel betreft voor de winter klaar te komen Het zuidelijke gedeelte (aan de kant van Beijnes dus) zal verbreed worden tot zeven meter, het andere gedeelte, waarover het doorgaande verkeer zal gaan, zal negen meter breed zijn. Wat de overkapping van het midden terrein aangaat, kon men niets defini tiefs mededelen. Dit is een kwestie, die voornamelijk de N. Z. H. aangaat. Overi gens zou dit geen overdadige luxe zijn! (Adv.) csOTEfSlES: ROZEN STRAAT UNE9 ff De gemeenteraad van Haarlem is gisteren in openbare vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van de burgemeester mr P. Cremers. Aan het begin van de zitting werd de heer F. W. Knape, die in de K.V.P.-fractie de plaats zal innemen van het overleden raadslid Frenay, als) lid geïnstalleerd. Z.h.st. werd besloten tot het aangaan van twee geldleningen van resp. f 500,000 en f 200.000. Goedgekeurd werden de jaarstukken over 1947 van de Keurings dienst van Waren en van de Woning bouwverenigingen „Zorgvliet" en „Bloe- mendaal". Naar aanleiding van het voorstel, om de bestaande verordening op de heffing en invordering van bruggeld onveran derd te handhaven, vroeg het lid Van der Pas (CP.N.) of het het niet moge lijk was de tarieven te verlagen, daar ze, vergeleken bij vele andere steden, nogal aan de hoge kant waren. Weth. Van der Wall toonde aan, waarom de tarieven iets hoger waren dan bijvoor beeld in Amsterdam en adviseerde de raad, het voorstel ongewijzigd te aan vaarden, met dien verstande, dat de verordening zal gelden voor het jaar 1949. B. en W. zullen dan alle gelegen heid hebben, te onderzoeken of de schippers inderdaad grieven hebben, zo als het C.P.N.-lid verkondigde, en of er redenen bestaan, om de tarieven te ver lagen. Met algemene stemmen werd het voorstel daarna aangenomen. Bij het tej sprake komen van de toe kenning van de vacantietoeslag aan een gedeelte van het gemeente-personeel, gingen verschillende stemmen op, die ook de hogere ambtenaren van de gra tificatie zouden willen laten profiteren. De heer Schippers (K. V. P.) zeide, dat het geen zin had om tegen het door ae Kroon genomen besluit in te gaan. Weth. Geluk onderstreepte dit en merkte op, dat het beter was, het voorstel onver anderd te aanvaarden, hetgeen ook ge schiedde. Het voorstel om het gebouw „Dreef zicht" in Den Hout in gebruik af te staan aan de heren Keur en Wempe voor de tijd van 20 jaren tegen een ver goeding van f 1.— per jaar, o.a. met de verplichting het restaurant in- en uit wendig volledig te restaureren, vond geen genade in het oog van het raadslid Klein Schiphorst (K. V. P.). De voor waarden en bepalingen achtte hij na melijk niet bevredigend. Wethouder Angenent daarentegen toonde zich verheugd, dat een regeling met genoemde heren getroffen kon wor den. „De doorn in het schone oog van Den Hout", zoals spr. het uitdrukte, had B. en W. reeds lang genoeg geërgerd. Hij wees er op, dat na restauratie de grote zaal, die ongeveer 275 personen kan bevatten, zeer geschikt zou zijn voor vergaderingen of culturele avonden. Het voorstel werd daarna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Vóór de behandeling van de agenda voelden verscheidene leden behoefte, suggesties te doen in verband met de nieuwe verkeersregeling op het Stations plein. Wethouder Angenent zeide, dat het geen definitieve regeling was en dat een betere ontworpen zal worden, zodra er meer. ruimte op het plein ter beschikking komt en dat ligt, aldus spr., daarmede doelende op het verdwijnen van Beijnes, niet ver weg. Het gouden jubileum van onze kathe draal, dat kerkelijk op zo'n grootse en schone wijze is gevierd, zal Maandag 11. October met een bijzondere buiten kerkelijke feestavond worden besloten. Ofschoon het oorspronkelijk in de be doeling lag hiervoor twee of drie avon den uit te trekken, zag het organiseren de comité zich genoodzaakt door on voorziene omstandigheden slechts één avond vast te stellen. Men hoopt echter toch aan de vele aanvragen om kaarten te kunnen voldoen. Op deze feestavond, welke om half acht zal beginnen, brengt het bekende toneelgezelschap „De Verenigde Haagse Spelers" onder artistieke leiding van Pierre Balledux het succes-stuk van Beaumarchais „De Barbier van Sevilla". Ongetwijfeld zal dit spel( dat in andere plaatsen zoveel succes mocht oogsten, ook hier in Haarlem een geslaagde avond brengen. „De Barbier" zal echter niet alleen de avond vullen, want tevens zal de vrolijke en verrassende reportage ge draaid worden van de kathedraal feesten in April en Mei, waaraan velen nog met vreugde terugdenken. De 22-jarige banketbakker D. V. uit Zwanenburg, die op 2e Pinksterdag van dit jaar zijn medeminnaar met een mes te lijf ging, werd hedenmorgen door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan zes maanden onvoor waardelijk en zes maanden voorwaarde lijk, conform de eis. T. R., die twee weken geleden heeft terecht gestaan wegens diefstal van twee motorfietsen, kreeg, eveneens "overeen komstig de eis, een jaar gevangenisstraf. N. D. S. werd gevonnist met zes maanden gevangenisstraf wegens heling van een motorfiets. J. G., aan wie hetzelfde feit ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. De 22-jarige N. T. en de 19-jarige J. F. K., twee Amsterdammers, die een in braak hadden gepleegd in een sigaren winkel te Krommenie, werden conform de vordering tot acht maanden gevan genisstraf veroordeeld. H. J. S., die een gouden horloge ver duisterd had en deswege vier maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen, zal tien weken moeten opknappen. om bij'ons een volledig Babyuitzet te kopen. U kunt dat in gedeeltes betrekken met het volle recht op schaarse artikelen. Vraag U Êens inlichtingen. lAdv.) Wederom krijgt de stad Haarlem een circus bipnen haar veste. Op 8 October slaat de heer Jos Mullens op het be kende circus-kermisterrein van de Phoe nix nabij de Parklaan zijn tweemaster op. Van 9 tot 13 October zal het circus iedere dag gevarieerde voorstellingen geven. Vooral aan de liefhebbers van hogeschool-rijkunst biedt het program ma veel aantrekkelijks. Mullens kan zich gelukkig prijzen over een stel raspaar den te beschikken, die allerwegen be wondering vinden. Otto Schuman, ma- negemeester van groot formaat, leidt de prachtige dieren met zachte hand en laat ze optreden als zijn het denkende we zens. De 19-jarige dochter van de direc teur zal staaltjes parforce-rijdcn ten beste geven, terwijl haar broers dit doen als Romeinse athleten op ongezadelde paarden. En dan is er natuurlijk nog halsbrekende acrobatiek en niet te ver geten de clownerie. Het lenigheidswon- der is Joanita, een Hongaarse jonge dame, die er plezier in ziet zich als een slang of nog leniger dan dit dier in alle mogelijke bochten te wringen. Het num mer koorddansen brengt niet één of twee artisten op de draad, maar een hele vro lijke familie, de Ribarto's. De directeur, de heer Mullens, zal een Oosterse ex perimentenshow presenteren en blijk geven van zijn goochelkunst. De gedresseerde zebra „Kachelglans" zal lachsalvo's ontketenen en het Mul lens' orkest zal vobr de bekende circus hoempa zorgen. Dinsdag 12 October herdenkt de heer A. M. Hendriks, chauffeur bij de firma Frans Perquin te Haarlem de dag, dat hij vóór 25 jaar bij bovengenoemde firma in dienst trad. De jubilaris, die in de Olmenstraat te Haarlem woont, zal het die dag niet aan belangstelling ont breken. De Overijselse-, Gelderse- en Drentse Amusementsvereniging „Eensgezindheid" geeft op Zaterdag 9 October ter opening van het seizoen in de H.K.B een feest avond. Het cabaret-variété „Luna" speelt de revue „Lachvitaminen." Aanvang 8 uur. ff (Adv.) Het was gisteravond een grote eer voor de Kath. Gem. Toneelvereniging „Sint Genesius", die tot nu toe regelmatig in Overveen en Bloemendaal optrad, om voor het eerst sinds haar twintigjarig bestaan een uitvoering te mogen geven in de Stadsschouwburg. En zij heeft een waardig entrée in de tempel van Thalia gemaakt! Voor een tot in de nok gevuld huis heeft Sint Genesius Shaw's blijspel „Pygmalion" op de planken gebracht op een wijze, die bewondering verdient. De regisseur, de heer J. Kraay, heeft dit gezellige toneelstuk, dat iedereen reeds aanspreekt om zijn geestige in houd, nog nader tot de toeschouwer wil len brengen en het verhaal, dat zich in Londen afspeelt, naar Haarlem ver plaatst. Gerda Elferink vervulde de rol van Pygmalion, het van de straat opgeraapte bloemenmeisje, dat spraakles krijgt, manieren leert en een dame wordt. Haar spel was, vooral in de eerste bedrijven, toen zij het arme, nog onopgevoede wicht voorstelde, vlot en innemend. Zij bleek zich werkelijk ingeleefd te hebben in de psyche van het volkskind, dat zo graag mooi zou willen spreken en be schaafd zou willen zijn. Jules van de Veldt gaf een goede ka rakterisering van de spraakleraar van der Heuvel. Zijn acteren was resoluut en zelfbewust. Verder verdienen vermel ding mevr. M. van Oostrom als mevr. van der Heuvel en' Piet Kooiman als kolonel Pickering. Toos Bakker had als huishoudster iets losser kunnen zijn. Aan het eind van de voorstelling, waarvan de donateurs van Sint Gene sius, blijkens de reacties tijdens het spel, zeer genoten hebben, werden de actrices en de regisseur bloemen aangeboden. A. S. De Katholieke Volkspartij Haarlem afdeling III hield Woensdagavond een belangrijke ledenvergadering in het ge bouw St. Bavo in de Smedestraat ter behandeling van enkele reglementaire agendapunten, n.l. verkiezing van een nieuw bestuur en verkiezing van vier afgevaardigden en plaatsvervangers naar de kiesvérgadering en naar de Statenkringvergadering. De voorzitter, de heer Th. Hooy, zei de in zijn openingswoord, dat het ge woonte was om bepaalde tijd na de Kamerverkiezingen gelegenheid te ge ven wijzigingen aan te brengen in de besturen van de partijen. Met dit doel is ook deze vergadering belegd, n.l. voor de verkiezing van een nieuw be stuur. De hëer Hooy'stelde zich niet als bestuurslid herkiesbaar, omdat hij enige tijd geleden uit het rayon van de afde ling is verhuisd. De heer De Leeuw was aftredend bestuurslid wegens zijn hoge leeftijd. Bij enkele candidaatstelling werden tenslotte als nieuwe bestuurs leden gekozen de heren A. Rood, J. Spruit, J. Felix, L. Roozekrans, B. Reijnders, J. Geukers en L. van Berkel. De vijf eersten waren candidaten van het oude bestuur, de laatste Candida - turen werd gesteund door een aantal leden. Met meerderheid van stemmen werd de heer Felix tot voorzitter gekozen. Tot afgevaardigden naar de kiesver- gadering werden bij acclamatie be noemd de heren J. Salman, H. Brantjes, L. Roozekrans en Buys, tot plaatsver vangers de heren J. Geukers, J. Neder- stigt, P. Teeuwen en N. Teeuwen. De heer Hooy besprak daarna enkele actuele politieke prdblemen. A Ter hoogte van het pompstation op de Amsterdamse vaart had gisteravond om kwart over zes een aanrijding plaats. De 59-jarige A. J. M. B. uit Haarlem reed per motor in de richting van de Amsterdamsepoort. Hij werd toen inge haald door een personenauto. Juist op dat moment ging de motorrijder iets naar lintëS en werd toen door de auto gegrepen. Hij kreeg vermoedelijk een schedelbasisfractuur. De man is per zie kenauto naar de Mariastichting overge bracht, alwaar hij ter verpleging is op genomen. De Haarlemse rechercKe heeft Woens dagmiddag in een kousenfabriek de 32- jarige P. V. en de 30-jarige A. J. K. aan gehouden. Beiden zijn kousenvormer van beroep en worden verdacht van diefstal van kousen. Drie paar kousen zijn in be slag genomen. Bij zijn verhoor bekende V. in de maanden Juni, Juli en Augustus nog ongeveer 15 a 20 dozijn wollen he rensokken te hebben ontvreemd. Wij verwijzen de leden van aangeslo ten toneelverenigingen bij het Katholiek Toneelcentrum Haarlem naar de adver tentie in dit blad, betreffende reductie op de toegangsprijs voor de toneelvoor stelling in het Frans Halsmuseum. Bioscopen Rembrandt: Kismet (a. 1.), 2, 4.15 en 9.15; Cinema Palace: De lachende vreemdeling (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Geheime opdracht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Waterloo Bridge (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnethcater: De prairiehel den (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 7 OCTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Hélène", 8 uur. Groot was de belangstelling voor de voordracht, die dr. Paul Julien be kend van zijn boek „Kampvuren langs de evenaar" en zijn radio-praatjes Woensdagavond in gebouw „Domi" te Overveen hield over zijn onlangs ge houden onderzoekingstocht in Centraal- Afrika. Deze lezing vormde een waardig begin van het winterprogramma van de Culturele- en Ontspanningsvereniging „Katholiek Overveen". Hoewel het voor dr. Julien niet moge lijk was, in kort tijdsbestek een nauwkeurig beeld te geven' van het leven van de aan de Nederlanders on bekende Pygmeeën, slaagde hij er zeer v/el in mede door illustratie van het gesproken woord door geprojecteerde duidelijke lichtbeelden een inzicht te geven in hun levenswijze. Na de pauze werden nog enige door dr Paul Julien zelf in West-Equatoriaal Afrika opgenómen films vertoond. Het opgegeven gironummer van de heer C. Oomen bevat een eerste cijfer 1 te veel. Zij, die van dit gironummer ge bruik willen maken om de jongens overzee een Kerstpakket te verschaf fen, gelieven dus dit eerste cijfer te laten ^vervallen. Teneinde de fancy-fair voor het jeugd werk in de St. Bavo-parochie onder de aandacht van alle parochianen te bren gen, werd gisteravond een grote op tocht gehouden, waaraan de R. K. Har monie „St. Michaël" medewerking ver leende. De verschillende groepen van het parochiale jeugdwerk hadden zich bij het station Heemstede—Aerdenhout opgesteld. Met brandende fakkels en spandoeken, voorafgegaan door de in drukwekkende figuur van de Waard uit de taveerne „Het Oude Posthuis", ging de stoet door de straten van Heemstede. De belangstelling voor de tocht was zeer groot, zodat het beoogde doel werd be reikt. Tot 20 October worden in het distribu tiekantoor nieuwe bonkaarten uitgereikt. Op de achterzijde van de thans in ge bruik zijnde bonkaarten staat de datum waarop men de nieuwe kan halen. Zaterdag 16 October zal de Burgemees ter van Alphenweg wederom de belang stelling hebben van de motorsportlief hebbers. De Kon. Ned. Motorsportrijders- vereniging besloot op het Zandvoorts- circuit de kampioensrit 1948 te houden, 'n zware, tweedaagse betrouwbaarheidsrit, met een snelheidsproef voor de overge bleven deelnemers. De motorrijders, die bij aankomst te Zandvoort bijna 1000 km. hebben afgelegd, zullen op het einde aan een bepaalde minimum-snelheidseis moe ten voldoen. Ten bate van de R. K. Blindenbond „St. Odilia" zal de R.°K. Haarlemse Re derijkerskamer „Alberdingh Thijm", on der regie van Herman Moerkerk, Vrij dagavond om 8 uur in „Monopole" het toneelstuk „Naar het volle leven" opvoe ren. In dit stuk wordt op treffende wijze het gevoelsleven van de blinden weer gegeven; het is een spel zo uit het leven gegrepen. Naar wij vernemen heeft de verkoop van het jubileum-insigne voor het natio naal huldeblijk aan Koningin Wilhelmina ruim f 2100 opgebracht. Naar wij vernemen zal ir. A. A. v. Rhijn zeer binnenkort aftreden als directeur van de N.I.W.I.N. Hij vertrekt per 1 Dec. a.s. naar Indonesië. Over zijn opvolging is nog geen beslissing ge nomen- Na 8 jaar zijn wy weer in staat op zeer bescheiden schaal een aanvang te maken met de leve ring van de destijds zo bekende en veel gevraagde Kleverparkweg 21 B, Teh ^11716 Vertaling: Herman Antonsen 26) De filmacteur keek haar met zijn lij dende blik aan. Jij? vroeg hij. Spelen voor de film? Je zou er een apenspel van maken. Dat komt er dus op neer, dat ik wel kan ophoepelen, zei Jill zonder bitterheid. Maar toch zou het wel grap pig voor u zijn, meneer Covert, als u erop werd aangekeken, dat u ons aan de film geholpen had. Haar stem klonk opgewekt. Het par- ton van de gouverneur had alle moei- jkheden voor haar opgelost. Laura bestudeerde het gezicht van ,G. A. Er was geen glimlach op te be kennen. Hij had zijn ogen, die glinster den en toch zonder uitdrukking bleven, niet van het gezicht van Jill afgewend. Hij hield haar in het oog, alsof de geringste verandering van haar trekken van het hoogste belang voor hem was. Jack draaide een station aan, dat een dansprogram uitzond. Jill hield haai hoofd schuin en keek minachtend naai de radio. Hoor dat nou eens, zei ze. Xs dat luizig of niet? We zullen de beste kerel, die er in heel Hollywood te vin den is, opscharrelen om onze dansnum- mers op muziek te zetten. Zeg eens, Covey, riep Jack, Wie maakt wel de beste muziek voor de films? Misschien hoeven we niet eens in een muzieknummer op te treden, vond Jack, schuin en spottend naar Laura kijkend. Ik heb altijd zo gehoopt, dat ik nog eens een rol als staatsvijand nummer één zou kunnen spelen. Jill zette haar handen in haar zij. Luister eens idioot. We gaan een muzieknummertje geven, begrepen? Wat we tot nog toe gedaan hebben in caba rets is maar snert. Zet dat dolle idee van een roversfilm maar uit je kersen pit Een muzieknummer is vervelend en saai! schreeuwde Jack. Hij sprong overeind en begon van de ene op de andere voet te dansen. Ik heb over zo'n film in elk geval evenveel te vertellen, als jij. Jill legde haar hand op zijn borst en duwde hem op de pianokruk terug. Kalm aan nou, schat. Laten we er maar eens over praten met meneer Co vert. Jack zei met onverwachte vrien delijkheid: Natuurlijk, Covey. Laten we het maar eens over de duiten heb ben. Jill kwam naast hem zitten en gaf Covert een knipoogje, dat Zelma Ta- dema deed zeggen: Brutaliteit is toch een koddig ding, is het zo niet, Gerry? Ze keek hem met haar stille, doorzich tige ogen aan. Zo is de menselijke na tuur nu eenmaal, vervolgde ze. De eni ge reden waarom we ons zo bitter ge stemd voelen tegen lui, die een gemene streek tegenover ons uithalen, is alleen, dat we hen handiger vinden dan ons zelf. Daarna wendde zij zich met haar geheimzinnig ironisch lachje tot Laura. Het is hier een beslist gezellig hui selijk partijtje, vindt u niet. mevrouw Traite? Jill en Jack dansten nu met vuur de Carioca. En het is zo aardig van u, dat u ook gekomen bent, antwoordde Laura. Ze vroeg zich af, waarom G. A. haar toch wel boven die vernuftige, exoti sche vrouw stelde. Met uitzondering dan van enkele heel beroemde actri ces, wist Zelma ongetwijfeld van haar natuurlijke gaven een beter gebruik te maken dan iemand anders onder Lau ra's kennissen. En ze woekerde nog met die effecten. Ze had prachtige, slanke handen. Ze droeg geen juwelen, be halve een enkele ring met een katten- oog. Het was een vrij goedkope, maar buitengewoon opvallende steen, donker en geheimzinnig en Zelma was zo han dig geweest, hem in een krans van dia mantjes te laten zetten. Als dat uitstekende danspaar er niet was, zei Zelma Tadema, zou ik het hier afschuwelijk vervelend vinden. Ik moet zien, zo gauw mogelijk naar Hol lywood te komen, Gerald. Ben je ver geten, dat ik om tien uur een afspraak je heb met het Palatial Concern? Maar er is hier geen enkele auto, zei G. A., en dat danspaar zou je toch niet laten gaan, al was er een. Waar is jullie vrachtwagen dan? Die heeft Pedro mee naar Kinley, om jou af te halen. Ik heb je telegram wel ontvan gen, Gerald, maar ik was eigenlijk niet van1 plan te komen. Zo ontdekte Laura, dat hij tegen haar had gelogen. Hij had gezegd, dat hij Pedro naar Kinley gestuurd had, om haar uit de buurt te houden. Hij had ook gezegd, dat er een telegram van haar bezorgd was, toen zijzelf uit rij den was, met het bericht, dat ze komen zou. In werkelijkheid had hij Pedro naar Kinley gestuurd om Zelma af te halen en hierheen te brengen. Om je een nieuwtje zo zacht mo gelijk te vertellen, Zei. Je afspraak met het Palatial is afgesprongen. Waar om? Omdat ik dat wilde. Verontwaardigd sprong ze op, dan, zich beheersend, slenterde ze naar het radiotoestel en draaide aan de geluids regelaar. De muziek werd veel luider. Laura vrqeg hem ontstemd, al hield ze zich eigenlijk nog in: „Waarom deed je dat?" G. A. haalde zijn schouders op. Ik weet het zelf niet, engel Heus ik had niet gedacht, dat het er iets op aan kwam. Ik begrijp niet, waarom je gelogen hebt. Laura, je weet toch ook wel in welke toestand ik verkeer. Mijn hoofd is niet al te rustig. Ik kan haar niet uitstaan. Dat is de waarheid. Ze wist, dat hij weer zat te liegen. Waarom heb je haar dan hier la ten komen? A Ik weet het zelf niet. Hij nam fraar hand beet. Laura, je bent toch zo aller liefst. Ik heb het je nooit gezegd en het is er nu geen geschikte tijd voor, maar ik mag je toch zo graag. Als dit alles voorbij is, zal ik je wel eens ver tellen, waarom. Er bestaat niemand anders voor me. Zelma niet. Niemand. Jij alleen. Toe, blijf me bijstaan. Jij helpt me er doorheen. Nu goed dan. Ze trok haar hand weg. Hij keek niet naar haar. Hij staar de naar Zelma Tadema, die slank en geheimzinnig, over het radiotoestel ge bogen stond Rudd zei juist tegen Pruden: De moeilijkheid is, gouverneur, dat je in de knel zit. Dat kan iedereen op slag zien- Je bedoelt zeker door Axton? vroeg Cowdray. Zeker. Elk verhaal, wat we in el kaar zetten, heeft ook zijn goedkeuring nodig. Hij vindt je een opsnijder en volksbedrieger en heeft een hekel aan je. Die kerel is glad genoeg. Hij krijgt de lachers op zijn zij om dat malle vrijgeleide. Hij weet maar al te goed, hoe het publiek het zal opnemen. Ja, dat weet ik. Hij heeft het met opzet gedaan. (Wordt vervolgd) Op Zondag 10 October VolendamVriendenschaar CoalVelsen VVE—Vitesse SLTORKWA WMS—DE Meer TerrasvogelsDCG HeemskerkPurmerend SDZDSS OlympusOnze 'Gezellen NAS—ETO HBCRoodenburg DOCOS—BSM Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van Het Kasteel van Aemstel, N.Z. -Voorburgwal 65-V73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag wor den onderzocht en zo nodig gerectifi ceerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal be richt krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Veel vroeger dan vorige jaren is de gemeentebegroting van Amsterdam (voor 1949) verschenen. Uiteraard is zij sluitend, dank zij de Wet op de Nood voorziening voor de gemeentejinanciën. De uitkering krachtens deze wet is weer geraamd op bijna tien millioen gld. De algemene uitkering, die voor 1948 was geraamd op ruim 32 millioen gld., is in verband met de verwachte stijging van de opbrengst der belastingen en het toenemend aantal inwoners voor 1949 geraamd op ruim 36 millioen gld. Voor de verbetering van de salaris positie van het gemeentepersoneel is bijna 2 millioen gld. geraamd. Het on derhoud van straten, bruggen enz., is' een millioen gld. hoger geraamd; Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen vragen ruim anderhalf millioen gld. meer; Maatschappelijke Steun en Voorzorg daarentegen ruim twee millioen gld. minder. Aan hogere opbrengst van de belastingen (vooral ondememings- en vermakelijkheidsbelasting) wordt bijna twee millioen gld. geraamd. De winst van het Energiebedrijf wordt 756.000 gld. hoger geraamd, het verlies op de tram een millioen- gld. minder. Schiphol zal 670.799 gld. minder kosten, veemarkt en abattoir daarentegen f 30.400 gld. meer. Totaal is er een voor delig verschil van bijna anderhalf mil lioen gld. op de bedrijven. Hogere af lossing van de gemeenteschulden kost f 1.883.000. De toelichting op de begroting sluit met de juichkreet, dat het voor de ge meenten weer mogelijk is geworden hun taak op redelijke wijze te vervul len, dank zij de Noodvoorziening Ge- meentefinanciën. De ontwikkeling der gemeentefinanciën is echter nog van vele onzekere factoren afhankelijk. (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal in de ko mende maanden in onze ..sigaretten aanmerkelijk minder Virginia- en aanmerkelijk meer Orienttabak ver werkt worden. De oorzaak hiervan is, aldus werd ons van de zijde van de vakgroep meegedeeld, dat voor de aan koop van Virginia-tabakken deviezen benodigd zyn, terwijl deze Turkse, Griekse en Bulgaarse tabakken wor den aangekocht op compensatiebasis en dus in guldens worden betaald. Het is ook aan de verwerking van deze duurdere, maar niet zo populaire tabakken te wijten, dat de extra-prijs klasse van 96 ct., waarvan dezer dagen bericht werd, moest worden ingevoerd. - Deze nieuwe prijsregeling met de daar aan verbonden fabricage van 60 procent goedkope en 40 procent duurdere siga retten geldt voorlopig tot 31 December van dit jaar. Wat daarna met de sigarettenprijzen zal gebeuren, is, mede in verband met een op handen zijyde accijnzenverho- ging, op dit ogenblik niet te zeggen. Van sigaretten zonder bon behoeft men voor lopig niet te dromen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Northi American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Padific Southern Railway Tidewater U.S Steel 6/10 36 36% 53 y* 39% 61% 15% 5 8 va 55% 29% 37% 58% 44% 26 80% 5/10 36 36% 58 39% 62 15% 58% 55% 29% 37% 58% 43% 25% 79% (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 7/10 3% Nederl 1948 100% 3-3% Nederland 1947 9718 Rl 9718-% 3 Ned. 62-64 9gór 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert. 157gb A.K.U. 158% 157% Van Berkel's Patent 122% Calvé-Delft eert. 167 Van Gelder 148% Kon Hoogovens eert. 194 Unilever eert. 285 283% Ned. Kabel 279% Philips 243% 243% Kon Petroleum 339% 339 Amsterdam" Rubber 167 Holl. Amerika Lijn 179 Kon. N. Stoomb. Mij. 151 %gb Soheepvaart Unie 173 171 H.V.A. 259gb 259 jQeli Mij. eert. 155% 154% Amsterdam, 6 Oct. 1948. Bij zeer kalme handel waren de koers- variaties op de aandelenmarkt vandaag evenals gisteren van betrekkelijk gerin ge omvang. De markt opende hier en daar wat luier, zo moesten Cert. Lever- bros aanvankelijk 3% prijsgeven en reageerde Philips kort na opening met 2%, maar in het verder verloop volgde weer een klein herstel. Per saldo waren de koersafwijkingen, vergeleken bij de vorige slotnoteringen, zeer gering. De scheepvaartmarkt lag gedrukt in verband met de moeilijkheden, voort komende uit de mindere bevrachting. Holl. Am. Lijn reageerde met 2%% en ook de overige scheepvaartwaarden wa ren luier van toon. Cultuuraandelen waren hier en daar eveneens wat zwakker met zeer geringe koersafwijkingen. Tabaksaandelen wis ten zich merendeels goed te handhaven. Staatsfondsen gaven weinig verandering te zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2