Franse regering dirigeert troepen naar bedreigde gebieden Kabinet en vakbonden tegenover elkaar Russen gebruiken echte bommen in luchtcorridor Krachtigste protest tot dusver NOG MEER GRUWELEN IN MADI0EN Duizend personen door communisten onthoofd Poerwodadi heroverd PAPANEK blijft PALAIS DE CHAILLOT, TYPISCH MODERN FRANS Zorgen om het huishoudboekje H WERELDREIS PER JEEP DOOR DE BARRE WOESTIJN J Naar zelfbestuur in Suriname Weer diamanten bij K.LM. gestolen Met groot verlof Hans Kaart en zijn kameraden naar Indonesië lot hoofd en hart De mijnstakingen in Frankrijk Drastische maatregelen te verwachten Verhoging rantsoenen in Berlijn? Belangrijk besluit van de Gouverneur Waarde loopt in de honderdduizenden .Het weer. Nieuwe burgemeester van Utrecht Gerrit de Kraai mee op rets k.. VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24276 SiilSSIR Na driedaags debat SJAHRIR NAAR DJOCJA Waar de Verenigde Naties vergaderen MARINEBASIS TE SOERABAJA Geen definitief standpunt der regering KARDINAAL PIAZZA VOLGT KARDINAAL ROSSI OP BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Ywelke Franse regering ook, zy\ heeft te kampen met stakingen. Drie vakbondsleiders bespreken de sta kingen in de Franse mijnen, die op het ogenblik voortduren. Op de achtergrond stakende mijnwerkers. Na «en zitting van het Franse kabi net, welke bijna drie uur duurde, maak te de regering Donderdagavond bekend, dat zij besloten had de noodzakelijke maatregelen te nemen om de bescher ming te verzekeren van installaties en het behoud van materialen, die de mid delen van arbeid vormen voor alle ar beiders in de door stakingen lamgeleg de kolenvelden van Noord- en Oost- Frankrijk. Na de bijeenkomst van de ministers werd een communiqué uitgegeven, waar in werd gezegd, dat het kabinet studie gemaakt had van de vier dagen cude staking van 350.000 mijnwerkers, welke staking op belangrijke wijze de spoor wegen, havens en nutsbedrijven aan tast. Een regeringszegsman zei ter verdui delijking van het communiqué, dat de maatregelen die genomen zouden wor den uitsluitend ten doel hebben de vei ligheid te verzekeren. Sommigen zijn van mening, dat de regering thans de mijnen zal vorderen, doch anderen me nen, dat troepen zullen worden ingezet om het vitale onderhoud van de mijnen te verzorgen. Naar verluidt zijn in de door de sta kingen aangetaste gebieden reeds troe pen in volle uitrusting aangekomen. De wachtposten van de stakers werden Don derdag verdubbeld, terwijl sommigen de poorten hebben gebarricadeerd. Op som mige plaatsen hebben de stakers brand weerslangen in stelling gebracht. De troepenverplaatsingen in Noord-Frank rijk geschieden onder bescherming der duisternis. In Rijssel en andere Noord-Franse ~steden waren geen gas en electriciteit en was slechts nu en dan water te krij gen. De regering, bang, dat de hoogovens uit zullen gaan door gebrek aan cokes, is van plan een beroep op de C. G. T. te doen om tenminste cokes te produ ceren om de ovens brandend te houden. Indien de ovens zouden doven, zal net na de staking weken duren, voordat zij wederom op temperatuur zijn, hetgeen betekent, dat een nog ernstiger produc tie-verlies na de staking zal intreden. De Franse regering heeft vandaag haar besluit bekend gemaakt arbeids krachten te zullen requireren om de cokesovens op gang te houden. Naar A. F. P. meldt, is bij een hedenochtend in de staatscourant verschenen decreet het personeel der cokesfabrieken ge- requireerd. Nader wordt gemeld, dat de troepen 13 hoogovens weer in bedrijf gesteld hebben. Ofschoon de internationale treinen naar Engeland en België nog rijden en slechts kleine vertragingen ondervinden, werden de treinen naar het Oosten Don derdagavond stopgezet, doordat de spoor wegarbeiders in Chalons-Sur-Marne het werk neerlegden en op de hoofdlijn van Parijs naar het Oosten gingen zitten. De Orient-express en andere internationale treinen moesten hierdoor worden om gelegd, hetgeen een vertraging van meer dan drie uur betekende. De Franse taxichauffeurs hielden een vergadering waarop werd besloten de staking tot Zaterdag voort te zetten en dan een massavergadering te houden, waarop de toekomstige gedragslijn zou worden uitgestippeld. In een communiqué maakte de C. Cr. T. Donderdag bekend,' dat de staking door gelijke omstandigheden veroor zaakt was en dezelfde tactiek volgde als de stakingsgolf van November 1947. Russische vliegtuigen hielden gisteren manoeuvres in de luchtcorridors naar Berlijn, waarhij, naar verluidt, geladen bommen in de Russische sector werden gebruikt. Bij deze oefeningen, die de grootste waren sedert de Engelsen en Amerikanen gebruik maken van de luchtbrug voor de bevoorrading van Berlijn, deden zich geen incidenten voor. Er werd met luchtafweergeschut ge vuurd en er werden parachutesprongen uitgevoerd. Naar aanleiding van deze manoeuvres hebben Britse en Amerikaanse functio narissen van het Berlijnse veiligheids centrum wat werd genoemd „het krach tigste protest tot dusver" ingediend te gen „overtredingen" van de vliegvoor- schriften in de luchtcorridors door de Sovjets. De Amerikaanse controleur vond de kwestie zo ernstig, dat hij haar heeft voorgelegd aan de Amerikaanse waarnemende militaire gouverneur, ge- neraal-majoor Hays. Tijdens de oefeningen van het Sov- Gouverneur Hqender heeft Donderdag een besluit gepubliceerd, waarin de macht van het college van Algemeen Bestuur in bijzonderheden wordt aan gegeven. Het is een voorname stap in de richting van zelfbestuur en geeft het huidige, uit vijf man bestaande college de macht over bestuursambtenaren, po litie en het goedkeuren van de begro ting. Het besluit bevat een lijst van 66 gevallen, die vroeger onder de compe tentie van de gouverneur vielen, maar waarover thans het college van Alge meen Bestuur moet beslissen, o.a. de bevoegdheid om niet-burgers toe te la ten of uit te wijzen, het burgerschap te verleenen, verzoeken tot het delven van delfstoffen of houthakken toe te staan, studiebeurzen te verlenen etc. Opnieuw heeft een dievenbende, die langs de luchtlijnen tussen Europa en Azië opereert, haar slag geslagen. Dit maal bedroeg de buit 1099 diamanten, die met een Constellation van de K.L.M. uit Amsterdam naar Bangkok werden vervoerd en Woensdagnamiddag aldaar gestolen werden. De vorige diefstal werd begin Juli gepleegd op het vliegveld bij Karachi, waar diamanten ter waarde van ruim 500.000 gulden uit een post zak verdwenen. De diamanten die te Bangkok gestolen zijn, kwamen uit Amsterdam en werden op de normale wijze door de Amster damse bank naar een client te Bangkok verzonden. Bij aankomst op het vlieg veld Bangkok werd de postzak, waarin het pakje diamanten zich met nog an dere pakketten bevond, overgedragen aan het General Post Office te Bangkok, waar men voor goede ontvangst tekende. Ongeveer een uur later werd het K.L.M.-bureau op het vliegveld opge beld. Ambtenaren van het postkantoor hadden ontdekt, dat de postzak was opengesneden en dat ook het pakje met d ëdiamanten beschadigd was. Bij nader onderzoek bleek, dat 1699 diamanten verdwenen waren. Een twaalfal diamanten bevonden zich nog in het pakje. De waarde van de gestolen stenen loopt in de honderd duizenden. De Nederlandse politie heeft het on derzoek reeds ter hand genomen. Ondanks de actie van de Tsjecho- slowaakse regering behoudt de Tsjecho- slowaakse diplomaat dr. Jan Papanek zijn posten in twee TJ.N.O.-commissies. De begrotingscommissie wees met 25 tegen zes stemmen Papanek's verwijde ring van de hand. Alleen het Sovjetblok stemde voor het ontslag aan Papanek. Tijdens het driedaagse, dikwijls op gewonden debat over deze aangelegen heid beschuldigde de Tsjechische gede legeerde in de begrotingscommissie, dr. Wladimir Houdek, Papanek van ver duistering van 125.000 dollar ten nadele van de Tsjechische regering en het Rode Kruis. Papanek wees deze be schuldigingen van de hand en verklaar de op zijn beurt, dat de communistische partij de handtekening van wijlen dr. Benesj onder Houdek's geloofsbrieven vervalst had. Verwachting tot Zaterdagavond: Tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel of mist en op sommige tegen de wind be schutte plaatsen nachtvorst. Morgen overdag droog weer met voorname lijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden en iets lagere temperatuur. Overi gens vrij zonnig en ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Zon: 6.5418.—; Maan: 15.14—21.51. Naar wü van bevoegde zijde ver nemen, zal een deel van de dienstplich tige soldaten eerste klasse en soldaten van de lichting 1946 per 1 November met groot verlof gezonden worden. Het betreft hier militairen, behorende tot de territoriale troepen, die opgekomen zijn voor 1 Mei 1947. Voor militairen, die in Indië dienst doen, geldt deze regeling dus niet. Radio-Djocja berichtte gister avond, dat tijdens de tiendaagse op stand te Madiocn meer dan duizend personen door de communisten zijn onthoofd. Te Doengoes zijn zestig personen vermoort^ onder wie vier meisjes. De republikeinse minister van Voor lichting, Natsir, heeft verklaard, dat in Madioen en in de andere „bevrijde ge bieden" de toestand weer normaal is. Hij zeide, dat de rebellen niet over zee kunnen vluchten, omdat Patjitan in re geringshanden is. Gisteren maakte een trein uit Djocja een proefrit tot Ma dioen. Een republikeins leger-communiqué heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de republikeinse troepen het be langrijke communistische bolwerk Poerwodadi hebben heroverd, Republikeinse militaire autoriteiten te Magelang deelden aan Antara mede, dat het oliecentrum Tjepoe thans „het been is waarom wordt gevochten" tus sen de communistische rebellen en de republikeinse troepen. Ze zeiden, dat de gevechten nog voortduren en dat de op standelingen 6 October een deel der raffinaderijen in brand hebben gesto ken. Deze brand duurt nog voort. Naar aanleiding van het communiqué van de dienst Legercontacten over de situatie in'de republiek en naar aanlei ding van de berichten over de branden te Tjepoe. schrijft „Het Dagblad" (Ba tavia) in een hoofdartikel dat, „wil het begrip „Nederlandse souvereiniteit" niet meer dan een ijdele klank en een in houdsloze phrase zijn, door de Neder landse overheid zo snel mogelijk dient te worden ingegrepen in de chaos in de republiek, die tengevolge heeft, dat er voor millioenen aan vreemd kapitaal in rook opgaan". Het blad besluit: In de phase van de strijd, waarin wij thans zijn gekomen, kan interventie niet langer uitblijven. Het is een absurditeit, dat Nederland hier een leger op de been houdt, dat dagelijks drie millioen gul den verslindt en volkomen passief blijft, wanneer in de strijd van revolution- nairen tegen revolutionnairen een der belangrijkste welvaartsbronnen van In donesië met ondergang wordt bedreigd, Naar verluidt, is de benoeming te verwachten van mr. L. R. J. ridder van Rappard tot burgemeester van Utrecht. Mr. van Rappard is thans burgemeester van Gorinchem. Sjahrir, de adviseur van president Soekarno, is hedenmorgen uit Batavia naar Djocja vertrokken. De heer Cocb ran, het Amerikaanse lid van de C. v. G. D., is niet naar Djocja vertrokken. Parijs is niet alleen be zienswaardig om de prach tige gebouwen uit de Mid deleeuwen en de tijd van de Zonnekoning. Ook het mo derne Parijs geeft schitte rende uitgestrekte gebouwen te zien en daartoe behoort zeker ook het Palais de Chaillot, waar thans drie maanden lang de Algemene. Vergadering van de Ver enigde Naties gehouden wordt. Met de nieuwe Eglise du St. Esprit, een vrije imita tie van de beroemde Aya Sophia te Constantinopel, beheerst het paleis de Place Trocadéro bij de Eiffeltoren. Om meer dan één reden is het uitgestrekte gebouw, dat in 1937 gereed kwam, typisch modern Frans te noemen. Het is geheel opgetrokken uit gele steen, die het oog weldadig aandoet, en bestaat tlit twee symmetrisch gelijke delen, van elkaar gescheiden door een groot plein met fonteinen en bronzen beelden langs de kant. Deze twee gebouwen, beide hoog boven het aan grenzende stadsgedeelte uitste kend en ieder een kwart cirkel vormend, zijn onderaards ver bonden door een zeer grote 5®a ®rzaa1,dl? zich dus on der het plein bevindt. Het ge heel modern dus, echt Frans in zijn uitgestrektheid en ziin garnering met fonteinen en beelden. Vooral het gezicht, dat men op de Eiffeltoren heeft, wanneer men op het plein staat en via de brede, rijk versierde oprijlanen tot over de Seine kijkt, is buitengewoon mooi. Het is in dit gebouw dat de vergaderingen der Verenigde Naties worden gehouden. De theaterzaal, die zeer groot is, biedt ruim plaats aan de af gevaardigden, terwijl op het toneel de voorzitter met Tryg- ve Lie en diens rechterhand, de ondersecretaris der V. N„ gezeteld zijn. Deze ruimte IS klein gehouden. Een deel van het toneel is door een wit scherm, waarop kleine vlaggen van de deelnemende landen zijn aangebracht, afgescheiden. Op deze plaats staat dan ook het spreekgestoelte, voor wie zijn stem voor het aanschijn der volken wil verheffen. Het balcon is gereserveerd voor de pers. Op iedere plaats hangt een klein draag baar radiotoestelletje met koptelefoon, waardoor men elke speech in zes verschil lende talen kan beluisteren. Een grote staf van stenogra fisch en technisch personeel maakt het gebruik van deze ingenieuze uitvinding ïnoge- lijk. Iedereen weet er zijn voordeel uit te slaan. Zelfs de ouvreuses en de politie agenten, die als ware Cer berussen de toegangswegen tot de zaal bewaken, volgen het verloop van de zittingen. Buitengewoon interessant is het te zien, wat één en kele afgevaardigde door het uitspreken van slechts hon derd woorden teweeg brengt. De tolken werken onder hoogspanning. Het tijdsver schil tussen het uitspreken van een woord in de ene taal en het doorgeven van het vertaalde in de zes an dere talen beloopt meestal niet meer dan dertig secon den. Voorts neemt het per soneel alle redevoeringen op de gramofoonplaat op. Tien tallen journalisten op de tri bune schrijven koortsachtig of kijken verveeld, al naar gelang het gesprokene inte ressant is of niet. Na afloop gaan zij naar hun eigen bu reau, dat zich op de zolder van het gebouw bevindt. Tientallen kamertjes heeft men hier ingericht, honder den telefoon- en telextoe stellen zijn voortdurend in gebruik, terwijl bovendien de schrijfmachines een on- V Vlak stuk tussen de twee rijzige bouwsels annex de zijgebouwen van .het Palais Chaillot. Hieronder ligt de grote conferentiezaal. In de zijgebouwen zijn kantoren, kleinere conferentiezalen, enz. ondergebracht. De Tour d'Eiffel overziet alles. afgebroken geruis veroor zaken. Men schat, dat het aantal journalisten, dat zich hier dagelijks beweegt, drie- maal zo groot is als alle af gevaardigden bij elkaar. De Franse P.T.T. heeft in het Palais de Chaillot een postkantoortje ingericht, waar men speciale UNO- zegels kan kopen en de poststukken van een dito stempel worden voorzien. Het publiek, dat zich buiten het gebouw in meest al geringen getale vergaapt aan de kleding van de di verse afgevaardigden, staat netjes achter enkele houten hekken, die openingen vrij laten voor de van een spe ciaal toegangsbewijs voor ziene personeelsleden of pers mensen. De „Flicque", zoals de Parijse politieagent in de volksmond genoemd wordt, hoeft niets anders te doen dan bij de openingen te staan. Het publiek respec teert immer de aanwezig heid van de wetsdienaar, in dien het tenminste niet om stakingen of betogingen gaat. De agent van zijn kant doet dan ook niet veel moei te, om iedereen die het ge bouw binnentreedt, naar zijn kaart te vragen. Het zijn toch werkelijk prettige mensen, deze Parijzenaars! Wat de meningen over de vergaderingen zelf betreft, deze lopen zeer uiteen. Sommigen menen, dat een oorlog onafwendbaar is. An deren bestrijden dit heftig en beweren juist het tegen deel. Maar vrijwel ieder, die men spreekt, is het erover eens, dat de gang van zaken op het ogenblik onbevredi gend is, ja zelfs hoort men veel spreken over „de poli tieke speeltuin" in het Palais de Chaillot. God geve, dat deze sareas- ten het bij het verkeerde eind hebben en de afgevaar digden de ernst van de si tuatie terdege inzien. In de afdelingen der Tweede Kamer is bij de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van het achtste hoofdstuk B (Marine) der Rijksbegro ting 1946 onder meer gevraagd, of de regering haar standpunt ten aanzien van de marinebasis te Soerabaja reeds bepaald heeft. In een nota naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs deelt de minister van Marine ad interim thans mede, dat de regering, zolang de toe komstige verhouding tussen Nederland en Indonesië nog een onderwerp van overleg uitmaakt, haar standpunt ten aanzien van deze basis nog niet defini tief bepalen kan. In verband daarmede worden voorlopig alléén uitgaven ge daan, welke noodzakelijk zijn voor een sobere rehabilitatie en de instandhou ding van de bestaande inrichtingen aldaar, zomede voor de uitvoering van de thans van de Kon. Marine in Indo nesië gevergde taken. jet-Russische luchtwapen hebben oog getuigen voor.het eerst moderne vier motorige bommenwerpers in grote for maties waargenomen. Zij vlogen in formaties van 50 tot 80 toestellen uit alle richtingen op de stad aan. Uit de beschrijvingen valt op te maken, dat de Russische superforten geconstru eerd zijn naar het model van de Ame- 'rikaanse B 29. Uit het feit, dat nauwe lijks motorengezoem was te horen, leidt men af, dat de machines met straalaandrijving worden voortbewo gen. Ook op het vliegveld van Dessau zijn Russische superforten van het zelfde type gestationneerd. Meer dan duizend arbeiders werken op het ogenblik in dag- en nachtploegen aan de inrichting van het vliegveld Brandis bij Leipzig, dat in 1945 door de Russen 'bijna geheel is vernield. Met de grootste spoed worden betonnen start banen, ondergrondse benzine-depots en schuilplaatsen aangelegd. Nog voor het aanbreken van de winter zal het vlieg- yeld in gebruik worden genomen. De drie Westelijke zones van Duits land zullen over enkele dagen een ge meenschappelijke economie hebben, al dus heeft generaal Clay tijdens een pers conferentie medegedeeld. Hij zei, dat een overeenkomst tussen de drie zones is uitgewerkt en eerst daags zal worden ondertekend. De dienst voor de buitenlandse handel van de Franse zone zal samensmelten met het gecombineerd export- en importbureau van de Brits-Amerikaanse zone. Dit is een belangrijke kans voor het totstand komen van een driemogendhedenzone, aldus Clay. Cla^zei verder, dat de Westelijke ge allieerden plannen hebben spoedig „een kleine verhoging" van de rantsoenen aan de bewoners van West-Berlijn toe te kennen. Aardappelen vallen in de Brits-Ame rikaanse zone niet langer onder de dis tributie. Dit is voor het eerst sinds de bezetting, dat de Duitsêrs in staat zullen zijn onbeperkte hoeveelheden van dit volksvoedsel te kopen. Generaal Hueber, de plaatsvervangen de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, heeft via de radio een oproep aap de Amerikaanse militairen in Duits land, wier diensttijd afloopt, gericht. Hij. drong er bjj hen op aan opnieuw dienst te hemen „voor de handhaving van de wereldvrede". De Russische autoriteiten hebben er de Westerse mogendheden van verwit tigd, dat vandaag de Russische lucht- manoeuvres in de nabijheid van de luchtcorridors naar Berlijn zullen wor den voortgezet. De Amerikaanse en Brit se protesten van gisteren werden gene geerd. (Var (Van een bijzondere medewerker) (Van onze Haagse redacteur) Daar stonden dan niemand minder dan generaal Kruis en oud-admiraal Hellrich gistermiddag op het Plein te Den Haag serieus het kinderschepje met vier zandvormpjes te bekijken, dat olijke vrienden hadden aangebracht op de voorruit van de jeep, waarmede Hans Kaart en de zijnen de fantastische tocht gingen beginnen naar de jongens in Indonesië, zonder geld voor drie we relddelen en, wat wel het meest tot de verbeelding spreekt, dwars door de Sahara. De Koninklijke Militaire Kapel roer de op de trappen van het Hoge Raad- gebouw de trommen en de vier artisten hadden het druk met afscheid nemen links en rechts en mgt eenieder dezelf de vragen beantwoorden. Gerrit de Kraai wipte midden in de jeep heen en weer in zijn kooitje en bekeek critisch de mensenmassa, die zich langs de ver- trek-route verzameld had en inmiddels schreef op de 'motorkap oud-admiraal Helfrich in het logboek „4 1" een „hartelijke groet aan allen in de „Oost" en wenste generaal Kruis daaronder de vertrekkenden succes met deze belang rijke missie". Een bonte halsdoek werd door een vrouwenhand als herinnering boven een der sobere khaki-uniformen geplooid en dan stonden de vier officieel aangetre den voor het voertuig, waarvan hun lot goeddeels zal afhangen, bij het spelen van het Wilhelmus Kaart, de cap tain, stoer met een revolver in zijn gordel, de drie anderen, verre van sen timenteel, doch even tussen zoveel be langstelling zich bezinnend op wat er worden zal uit deze onderneming: in acht maanden wil het gezelschap zijn avontuurlijke tocht voltooien, om zich op het eind daarvan te presenteren bij de NIWIN in Batavia. Het werd half vijf voor de jeep, har telijk uitgejuicht, wegreed van het Plein en Hugo de Groot met zijn col lega's-rechtsgeleerden alleen achterbleef om na te filosoferen over zoveel onder nemingszin. et is bijna een jaar geleden, dat we, naar aanleiding van het con gres van de K.V.P. te Utrecht, de euvele moed hadden, in een artikel: Het daghet in hetCentrum, de toe komst van de gezinnen, in het bijzon der die van de grote gezinnen, hoopvol te noemen. „De K.V.P.", zo schreven we, „heeft zich openlijk en officieel voor de wagen van het grote gezin ge spannen!" De besluiten op het bedoelde congres genomen rechtvaardigden die hoopvolle verwachting. Wij willen nie mand en zeker niet de K.V.P. de schuld geven, dat we nu, een jaar na dien, weinig hoopvol voor de toekomst ge stemd zijn en dat wij. bijzonder voor de grote gezinnen, donkere wolken aan de horizon zien opdoemen. De berichten der laatste dagen in da kranten bewijzen de gegrondheid van deze bezorgdheid. Immers bijna iedere avond opnieuw worden de steeds maar rekenende ouders opgeschrikt door da mededelingen, dat dit en dat binnen kort in prijs verhoogd zal worden. Wij zullen ons hier maar niet aan opsom mingen wagen. Iedere huisvrouw heeft dat reeds voor zich zelf gedaan. Aan verhogingen van een of twee cent per artikel zijn ze reeds lang gewend. Maar de prijsstijging die in de naaste toe komst te wachten staat is zodanig, dat in menig gezin weer een zeer grote ver sobering noodzakelijk zal zijn. En wie treft de komende verhoging van tal van zeer noodzakelijke huishoudelijke arti kelen het meest? Natuurlijk de grote gezinnen! De grote gezinnen en ook die gezinnen, waar alles ook nu reeds mond jesmaat ik zijn weer het kind van de rekening. Voor velen dreigt weer het spook van de armoede. Het klinkt mis schien een beetje theatraal, maar we zijn overtuigd niet te overdrijven. De categorie van mensen, die door de ko mende prijsverhogingen het meest be dreigd worden, dus de vaders en moe ders van de gezinnen vol zorg, zijn nu eenmaal niet gewend met hun zorgen en moeilijkheden te koop te lopen. Hun aantal is ook niet zo verbazend groot. (Jok al zouden zij roepen en schreeu wen, hun geluid zou door de kreten van anderen overstemd worden. De volkstelling van 1947 toont het duide lijk aan. Wij beschikken hier over de uitslag van Amsterdam. Van de ruim 217.000 huishoudens zijn er ruim 150.000 met kinderen. Van dit laatste aantal hebben meer dan 60.0000 gezinnen één kind, 46.000 twee kinderen, ruim 20.000 drie kinderen. Als we nu heel bescheiden de gezinnen met meer kinderen tot de grote gezinnen rekenen, dan krijgen we achtereenvolgens bijna 9.000 met vier, ruim 4.000 met vijf, 2.000 met zes, 1.200 met zeven, 600 met acht en ruim 600 met negen of meer kinderen, dat wil dus zeggen voor een grote stad als Amsterdam in totaal ruim 17.000 ge zinnen, voor wie de toekomst er som ber gaat uitzien. Als we dan nog even vaststellen, dat de gezinnen met vijf, zes en zeven kinderen het in de regel het zwaarst hebben, dan is het duide lijk, dat dit kleine percentage van Neerlands bevolking, in Amsterdam nog geen 8.000 gezinnen, niet veel invloed naar buiten kan uitoefenen, gesteld, dat het daar iets voor zou voelen. Hieruit volgt echter naar onze me ning, dat, wat zij niet kunnen en wil len, door anderen gedaan moet worden. Een dagbladartikel kan uiteraard slechts de aandacht op het dreigend» gevaar vestigen. Het kan ook die aan dacht beklemtonen, door er op te wij zen, dat tenslotte, al is het aantal ge zinnen over het hele land niet zo groot, het aantal kinderen, dat tot die gezinnen behoort, wel heel groot is. Als de uitslag van de volkstelling van heel Nederland bekend is, zullen we pas ontdekken, hoe groot dat aantal is. Én dan zullen we- toch moeten erken nen, dat hier een volksbelang op hel spel staat, want zoveel gezinnen de weg van de armoede opdrijven houdt een groot gevaar in, niet alleen vooi die gezinnen zelf maar ook voor de geestesgesteldheid van het land. Com- munisme wordt gemakkelijk gekweekt. Wij twijfelen er niet aan, dat ver schillende prijsverhogingen noodzakelijk zullen zijn. Maar laten de verantwoor delijke instanties zich tevoren goed be zinnen, welke verhogingen zij zullen aanbrengen, laten K.V.P. en KA.B. of de bres staan voor de gezinnen, bijzon der voor de grote gezinnen. Laten zij alle mogelijke middelen aanwenden ons de donkere wolken, die zich ly)vén dit gezinnen samenpakken, te verdrijven. Kardinaal Piazza, Patriarch van Ve netië, is als opvolger van Kardinaal Rossi benoemd tot Prefect van de H. Congregatie van het Consistorie. Naar het katholieke Noord-Italiaanse blad ,1'Italia" weet te melden, zal Kardi naal Piazza evenals vroeger zowel „de jure" als „de facto" (zowel rechtens als feitelijk) zjjn functie als Patriarch van Venetië blijven vervullen. Kardinaal Piazza is voornemens, zich over enige dagen naar Rome te bege ven om zijn nieuwe ambt te aanvaarden en de meest dringende zaken in be handeling te nemen. Zijn nieuwe func tie zalde Kardinaal echter niet weer houden, om zich ook aan de belangen van het Patriarchaat van Venetië te blijven wijden. Gistermiddag zijn Hans Kaart, Fred Zuidwijk, Bilt van Dijke en Jack Ket ting en natuurlijk Gerrit de Kraai voor hun avontuurlijke reis naar Indonesië, die dwars door de barre Sahara zal voeren, vertrokken. Op het Plein in Den Haag, waar de tocht begon, bracht een enorme mensen massa hun een laatste groet (foto hieronder). Generaal Kruis, die bij het vertrek aanwezig was, tekende als eerste het dagboek (foto rechts). Naast hem de leider van de expeditie, Hans Kaart. Daden, waaruit geen gezindheid spreekt, zijn leeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1