Vishinsky zweeg niet in politieke commissie ERIC DE NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON Waarom Helfrich heenging Aardappeloogst bedreigd „Lenin voorstander van ontwapening" Aanvulling renten sociale wetten AFLEIDINGS MANOEUVRE Principieel meningsverschil over Indië-beleid Brabantse hulp voor veenkoloniën Wij luisteren naar Sluit Canada ambassade in Moskou? Katholieke Bond van Overheidspersoneel r- McNeil zegt er het zijne van Aanwijzingen R.V.B. VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Honderd uren verhoord GEEN GEVAAR VOOR DE „0RESTES" Internationale hockey- agenda samengesteld Officiële publicatie Beslissingswedstrijden promotie le klas K.N.ZJ3. V. Tommy Sneddon trainer van de K.N.V.B. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Donderdagavond, De ontwapeningskwestie en de contróle op de atoomenergie zijn Donderdag weer aanleiding geweest voor felle debatten in de politieke commissie der V.N. Vishinsky heeft zijn zwijgzaamheid van de Veiligheidsraad volledig laten varen en heeft opnieuw de Westelijke mogendheden ervan beschuldigd, dat zij niet oprecht streven naar ontwapening. In de ochtendzitting, waarin de controle op de atoomenergie werd behandeld, verving Malik Vishinsky. De politieke commissie kwam naar aanleiding van een voorstel van Ecuador tot het besluit een subcommissie voor de atoom- contróle in te stellen, waarin de vijf grote mogendheden en Canada, Brazilië, Ecuador, India, Zweden en de Oekraïne zitting zullen hebben. Deze beschuldiging aan het adres van Bevin ontlokte een vurige repliek aan de Britse minister van Staat Hector McNeil. McNeil verklaarde, dat vele mensen van gedachten veranderd waren over de dingen, die zij twintig jaar geleden hadden gezegd. Lenin zei vele dingen, die de Russische leiders thans looche nen, hoewel de geschriften van Lenin niet geloochend worden. Commissie no. 1 van de Assemblee der V.N., de politieke, is voorlopig (afgestapt van het eerste punt harer agenda: gebruik en contróle van de atoomenergie (rapporten der atoom commissie). Zjj heeft het overgedragen aan een speciaal in het leven geroepen subcommissie, die moet proberen om aan de hand van de diverse ontwerp resoluties en amendementen, die in de politieke commissie ter tafel zijn ge bracht, overeenkomsten te bereiken en deze neer te leggen in een enkele ont werpresolutie. Tot de volslagen nutteloosheid van dit besluit zou men ongetwijfeld moeten concluderen, indien de Russen in de onderhavige materie op hun van de aanvang af ingenomen standpunt waren blijven staan, dat in het kort luidt: eerst verbod en vernietiging van de be staande atoomwapens, daarna controle der atoomenergieproductie. Zij hebben in de loop der discussies dit standpunt verlaten en naar voren gebracht, dat tegelijkertijd twee con venties zouden worden ondertekend en in werking gesteld, de ene atoom wapens verbiedend, de andere een internationale contróle over de atoom energie instellend. Doch de Russen bleven ook nu in het vage voor wat het tweede lid van hun nieuwe voorstel betrof: de inter nationale controle. De oprichting van de subcommissie, waarmede overigens niets geriskeerd wordt, is dan ook nog vergezeld gegaan van belangrijke scepsis. In de namiddagzitting kwam het Rus sische ontwapeningsvoorstel in bespre king, waarin een beperking met een derde wordt voorgesteld van de bewa pening van de Grote Vijf, voorts ver sbod van atoomwapens voor agressie en instelling in het kader van de Veilig heidsraad van een internationaal con- tröle-orgaan ter controlering van de uit voering der betreffende maatregelen. De leider van de Russische delegatie, Vishinsky, verklaarde, dat de motieven van de Sovjet-regering voor het indie nen van dit voorstel deel uitmaakten van de „volhardende politiek" van deze regering in „haar strijd tegen maatre gelen of plannen, die een scheiding tussen de volkeren teweeg zouden kun nen brengen". De ontwapeningspogingen van voor de oorlog hebben aangetoond, aldus Vishinsky, hoe weinig de „kapitalisti sche staten" voor werkelijke ontwape ning geporteerd waren. En nu, zei Vishinsky, hier zijn we 20 jaar later. Vishinsky- verklaarde, dat Lenin de eerste was geweest, die ontwapening had voorgesteld. Daarna las hij Bevin en Spaak de les, omdat zij zich verzet hadden tegen internationale ontwape ning en hun steun hadden gegeven aan de krachten, die trachten de Sovjet- Unie omver te werpen. McNeil verklaarde: „Ik moet beken nen en ik ben van mening, dat ik hiervoor nog steeds mijn verontschuldi gingen behoor aan te bieden dat er in mijn land ten tijde van de geboorte der U.S.S.R. elementen waren, die, en dit niet in geringe mate, zouden hebben willen interveniëren om het oprijzen van die macht te verhinderen. Mijn minister van Buitenlandse Zaken be hoorde echter niet tot dezen. Bevin nam in die tijd de leiding van de Britse vak beweging op zich om een interventie van die aard te voorkomen. McNeil verklaarde, dat het Russische voorstel tot beperking der bewape ning niet realistisch is. „Het biedt geen enkele werkelijke kans op ontwape ning. Het is er niet op berekend in de wereld het vertrouwen te scheppen, dat voor ontwapening noodzakelijk is. Vishinsky weet tot op een halve penny, wat de Britten aan hun bewa pening besteden. „Kan iemand, zelfs zij die tot de grootste boezemvrienden van de Sov jet-Unie behoren, ons vertellen, welke kracht de Sovjet-Unie ontplooid heeft?" Hier verhief McNeil zijn stem en strak naar Vishinsky kijkend zeide hij: „In 1947-'48 bedroeg het percentage van het nationale inkomen van de Sovjet unie, dat aan bewapening werd uitge- gegeven, hoeveelja, hoeveel? Mijn heer Vishinsky, sla er eens een slag naar. Vijf procent? Tien procent? Vol gens gepubliceerde cijfers was het 17 procent. Een niet onbelangrijk getal. Dat is het gepubliceerde cijfer. Doch ik ben er niet geheel zeker van, dat het daarmede ophoudt, aangezien er vorig jaar een geschat begrotingsoverschot was van 41 milliard roebel en ik er niet het flauwste idéé van heb hoe dat be drag gebruikt is". McNeil voegde er aan toe, dat de Sovjet-regering in 193 7 17.5 milliard roebel uitgaf voor bewapening, en thans 66.1 milliard. In zijn opwinding over zijn woorden struikelend zeide McNeil: „Mijn land is na de oorlog aan een drastisch ontwa- penings- en demobilisatieprogram be gonnen. Dit is traditioneel voor mijn land en voor alle West-Europese landen. Wij zijn tot het uiterste gegaan, doch nu staan wij tegenover dit cijfer van 66,1 milliard." McNeil verklaarde voorts, dat de „kwantitatieve methode" voor de beperking der bewapening, zoals deze door Rusland was voorgesteld, „het land met de grootste gewapen de macht onmiddellijk in het voor deel plaatst." De Canadese regering wil in overwe ging nemen haar ambassade in de Sov jet-Unie te sluiten, indien deze onder de huidige reisbeperkingen, die kortge leden voor de diplomaten in de Sovjet- Unie werden ingesteld, niet in staat is haar werkzaamheden te volbrengen. Dit werd Donderdagavond verklaard door een persoon, die in nauwe betrekking staat met de regering. Het sluiten van de ambassade zou geen verslechtering in de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie betekenen, doch uitsluitend terugtrekking van de ambassade-staf, omdat de aanwezigheid in de Russische hoofdstad niet langer de moeite waard zou zjjn. Het bestuur van de Rijksverzekerings bank deelt mede dat de toeslagen, welke zijn verleend op de wezenrenten krach tens de invaliditeitswet en op de invali- diteits- en weduwenrenten krachtens deze wet van rentetrekkers, die in de maand October 1948 de 65-jarige leef tijd nog niet zullen hebben bereikt, met ingang van 1 October 1948 worden ver vangen door de toeslagen en kinder bijslagen, bedoeld in de nieuwe wetten. De Rijksverzekeringsbank staat thans voor de taak van alle rentetrekkers na te gaan of zij recht hebben op ver hoging van het uit te betalen bedrag Brieven, waarin wordt aangedrongen op afdoening van bepaalde gevallen, heb ben geen nut en worden onbeantwoord gelaten, omdat het voeren van corres pondentie over dergelijke gevallen de gang van zaken zou vertragen. Een uitzondering moet worden ge maakt voor de volgende groepen: a. De invaliditeits- en ouderdomsren tetrekkers krachtens de invaliditeitswet, die in hun gezin kinderen hebben in de leeftijd van 16 t.m. 20 jaar, die nog het dagonderwijs volgen aan een inrich ting voor algemeen vormend of vak onderwijs. b. De vertegenwoordigers van zulke kinderen, als die alléén op grond van hun leeftijd geen wezenrente krachtens de invaliditeitswet en/of een der onge vallenwetten (meer) hebben. c. De vertegenwoordigers van kinde ren, die voor hun wezenrente krachtens de invaliditeitswet een afkoopsom heb ben gekregen, zowel als deze kinderen jonger dan 16 jaar zijn, als wanneer ze 16 t.m. 20 jaar zijn en nog dagonderwijs als bovengenoemd volgen; d. De ouderdoms- en invaliditeitsren- tetrekkers krachtens de invaliditeits wet, die op 1 October 1948 65 jaar of ouder waren en in hun gezin kinderen hebben, jonger dan 16 jaar; e. De weduwen, die in de maand Oc tober 1948 de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt en die in het genot zijn van een weduwenrente krachtens de invaliditeitswet, indien zij kinderen, jonger dan 16 jaar, dan wel schoolgaan de kinderen, ouder dan 15 jaar, in haar gezin hebben, tenzij deze kinderen in het genot zijn van een wezenrente. De belanghebbenden, bedoeld in de punten a tot en met d dienen bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam een aanvraag om kinderbijslag in te die nen onder vermelding van de volledi ge naam en geboortedatum van de be treffende kinderen. Wij merken hierbij op, dat de uitbetaling van kinderbijslag voor kinderen van 16 tot en met 20 jaar zal geschieden na het verstrijken van een kalenderkwartaal over de dan afgelopen drie maanden en wel voor elk kind apart. De weduwen, bedoeld in punt e, kunnen voor zichzelf een ge zinstoeslag aanvragen bij de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam. Twintig dagen in de bergen met els voedsel twee repen per dag - Radio-actieve stad Russisch soldaat van 25 ton Een „ziende" bom Met een gebroken been en bijna geen voedsel heeft de 37-jarige James Alvey het twintig dagen in de bergen uitgehouden. Hij werd gisteren gered en naar het ziekenhuis in Casper (Noord Amerika) overgebracht, waar de doktoren zich over zijn sterke hart verwonderden. Zij zeiden, dat de patiënt zal herstellen. Alvey en Martin Mitzkus verongeluk ten twintig dagen geleden met hun vliegtuig in de bergen. Mitzkus kwam hierbij om het leven. Ik had wat repen bij me en rantsoe neerde me zelf op twee per dag en ik deed daar twaalf dagen mee. De laatste week had ik niets meer om te eten, vertelde Casper. Hij was nog te zwak om een gedetailleerd verhaal te doen, doch kon het volgende duidelijk maken: Enige dagen had hij zich warm kunnen houden door stukken van het veron gelukte toestel af te scheuren en in brand te steken. Als gevolg van zijn gebroken been moest hij zich op han- eü u®? voeten voortslepen. Tenslotte zette hy echter het vliegtuig per onge luk in brand en Mitzkus' lijk, dat daar in was achtergebleven, verkoolde. Het kleine vliegtuig verongelukte op 16 September in de woeste Laramieber- gen, dertig kilometer ten Zuiden van Casper, kort nadat het met bestemming Denver was opgestegen van het vlieg veld te Casper. Het vliegschema wer* verkeerd begrepen en pas j.l. Zaterdag werd het toestel vermist gemeld. Het werd Maandag ontdekt door een van de zeven militaire vliegtuigen die aan het zoeken waren gegaan. Gisteren be reikte een reddingsploeg de plaats van de ramp en bracht Alvey naar Casper over. Hij is een boer uit Montana. Alvey vertelde nog dat hij er in ge slaagd was zich naar een nabijzijnd ri viertje te slepen om te drinken. „Over dag ging het nog wel, doch 's nachts was het verschrikkelijk. .Het vroor iedere na,ciltvertelde Alvey die slechts dun gekleed werd aangetroffen. Eergisteren begon het in de bergen te sneeuwen Keith Young, een in Darwin wonen de onderzoeker en fotograaf, ge looft, in een mysterieuze „verbo den stad" in „Arnhem Land" radioacti viteit te hebben gevonden. Young heeft de „stad", die door de natuur uit grote kalkrotsen is gevormd, gefotografeerd. Young vertelde, dat de rotsformatie gelijkt op kantelen, torens, muren en straten. De inboorlingen durven „de stad" die ongeveer 260 vierkante kilometer be slaat, niet binnen te gaan Young vertelde dat „'de stad" des nachts een angstwekkend licht uit- tivfteR is3t naar ZUn mGning radio-ao Hij vertelde voorts, dat zijn foto-eiee fcische lichtmeter in het gebied rondom «e stad helemaal van streek was maar verhet0rmaal t06n ée st*ü De Amerikaanse overheid heeft een „Russische soldaat". Hij woog 25 ton en was 12 m. hoog. Het was een bronzen soldaat. De Amerikaanse controlediensten hadden deze ontdek king gedaan in de gieterij van Willy Goisseler, te St. Reglitz, in de Ameri kaanse sector. Men was bezig dit stand beeld in het geheim te gieten. De soldaat was bestemd voor het dodengedenkteken, dat de Russische overheid gaat oprichten in het Treptow- park. De fabriek had met het oog op dit werk een aanzienlijke hoeveelheid steenkolen uit de Sovjet-sector ont vangen, zonder deze aan te geven. Ondervraagd over de bestemming van het standbeeld, verklaarde de di recteur van de gieterij, dat het hier om een bestelling ging van „een cliënt uit de Sovjet-sector." Naar de cijfers van de eind 1947 gehouden volkstelling uitwijzen, zouden er in België 60.000 men sen meer wonen dan uit de officiële registers van de burgerlijke stand blijkt. Sedert de volkstelling van 1939 is de Belgische bevolking gestegen mêt 419.000 inwoners tot 8.510.000 inwoners. Op grond van het desbetreffende ar tikel in de grondwet zou België over door George F. Worts VertalingHerman Anfonsen 27) Hij zal je vannacht aan de schand paal slaan, als hij maar even kan. We zouden best een gezapig verhaaltje van het geval kunnen maken, gouverneur, maar dat is nu juist de moeilijkheid. En wat ben je van plan uit te voeren als die vrouwelijke gorilla de lucht er van krijgt, dat het vrijgeleide geen cent waard is? We moeten Axton voor je winnen. Deze keek juist hun kant uit en kwam nu naar hen toe, ironisch lachend om dat de drie zich zo beijverden te trach ten de gouverneur schoon te walsen. Gewoonlijk valt het zo moeilijk, zei G. A., de verantwoordelijkheid voor een ramp als deze vast te stellen. De schuld is zo vaag. Maar iemand heeft er toch schuld aan! En ik zal hem wel vinden! Ik zal hem vinden, al laat ik er mijn leven ook bij! Ik zat aan de radio te luisteren, zei' G. A., ik heb alles gehoord. De bestuur- 212 volksvertegenwoordigers mogen be schikken in plaats van over 202, zoals thans het geval is. De bijkomende ze tels zouden in hoofdzaak naar het Vlaamse land en Brussel gaan. Thans is bekend geworden, dat de Verenigde Staten beschikken over een „ziende" bom, welke zichzelf moet richten op vijandelijke doelen, die warmte uitstralen, zoals schepen, fa brieken, olie-raffinaderijen e. a. Er wordt nog steeds met deze bom ge- experimenteerd. De bom wordt aange trokken door doelen, die meer warmte uitstralen dan hun omgeving, in de kop van de bom bevindt zich een plastic oog, dat in beweging komt wanneer de warmte-bron in zijn gezichtsveld komt. Dit electronisch bewogen oog richt door middel van electrische geleidingen de stuurvinnen van de bom zodanig, dat de bom op de warmtebron afgestuurd wordt. Men constateerde bij proefne mingen, dat het oog van de bom nauw keurig reageerde op de gloeiende punt van een sigaret, die heen en weer be wogen werd. In een ander geval, waarbij men berekend had, dat de bom zou afgaan op het door de zon ver warmde dek van een schip, kwam de bom echter terecht op het strand in de nabijheid, dat veel warmer bleek te zijn. Vt. C<y,WABT6W TOOWCH iTVOOT 31. Geen geluid verstoorde de adembeklemmende stilte. Langzaam viel de avond en daar Eric er niet veel voor voelde in het halfduister zich in de onbekende gevaren te begevenbesloot hij onder aan de rots zijn nachtleger op te slaan. Overmand door de vermoeidheid zonk onze held weldra in een weldadige slaap. De 'volgende morgen begon Eric de beklimming van de zwarte rots. Het bleek dat een brede trap naar ae top voerde waar een spelonk hem verder aan het oog onttrok. Hij vorderde langzaam, aan de trap scheen geen einde te komenDe treden waren half uitgesleten en met een laag stof bedekt, waaruit de Noorman afleidde dat' ej sinds lang geen levend wezen qp deze plek geweest was. Eindelijk was de bovenste trede bereikt. Hij bevond zich nu op een klein plateau, omgeven door een onheilspellende afgrond. Recht voor zich uit ontwaarde Eric een nauwe donkere spleet. Dit was de enige weg die van het plateau afvoerde, behalve de trap. Argwanend betrad Eri& de sombere doorgang. Kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot, van het wapen der Cavalerie uit Vught, ontving te Arnhem de Mili taire Willemsorde der 4e klasse, om dat hij, o.m. nadat door verraad zo wel de agent als de radiotelegrafist uit Engeland, benevens vele perso nen uit de inlichtingendienst van de toenmalige ordedienst in Nederland waren gevangen genomen, met be wonderenswaardige moed, éénmaal zelfs na tot 100 uren aan één stuk voortgezette verhoren, steeds bleef ontkennen, dat hij iets met de in lichtingendienst uitstaande had, waarna hij, zonder dat het de vijand was gelukt hem enige bekentenis af te dwingen, naar Natzweiler (Elzas) en later naar Dachau werd overge bracht. V In een daartoe te Utrecht belegde bui tengewone bondsvergadering besloten de Nederlandse R. K. Bond van Overheids personeel „Sint Paulus" en de Nederlandse R. K. Bond van P.T.T.-personeel „Sint Pe trus" om met ingang van 1 Januari 1949 een fusie aan te gaan onder de naim Ka tholieke Bond van overheidspersoneel (K.O.P.). De beide bondscongressen ver enigden zich met de ontwerp-statuten en -reglementen. In de loop van 1949 zal de nieuwe organisatie een congres houden, waar eventuele wijzigingsvoorstellen op deze statuten en reglementen in behan deling zullen worden genomen. Betreffende het stoomschip „Orestes" van de K.N.S.M., dat, zoals reeds werd medegedeeld, aan het einde der vorige week ter hoogte van de Westelijke toegang tot straat Magelhaen aan de grond liep. kan worden bericht, dat het met de steven op de rotsen zit. Alleen ruim 1 en de voor- piek maken water, het achterschip is ge heel vrij. Men is bezig de lading Uit het beschadigde ruim over te brengen naar de meer achteruit gelegen ruimen. Het vaartuig is zowel voor als achter door ankers beveiligd; voor de bemanning be staat geen gevaar. De „Westerdam" is gisteren te Rotter dam gearriveerd met in zijn ruimen 40.000 K G. goederen, die door de „United Ser vice to Holland" beschikbaar zijn gesteld voor verdeling in Nederland. Behalve de wedstrijden die onze na tionale hockeyteams tijdens het Jubileum- tournooi op 16 en 17 October a.s. te Am stelveen zullen spelen, staan er voor het seizoen 1948—'48 nog de volgende wedstrij den op het programma: 27 Maart te Brussel: België B—Neder land B: 2 April te Amstelveen: Neder landBelgië; 16 April te Amstelveen: Ne derland—Ierland; 24 April te Brussel: Bel gië—Nederland (dames); 5 of 6 Juni teJ Kopenhagen: Denemarken—Nederland. In de maand Mei zal het Nederlands dameselftal voorts nog twee wedstrijden tegen Frankrijk spelen, een in Parijs en een in Amstelveen. Z. K. H. Prins Bernhard neemt deel aan de ruiterwedstrijden, die van 8 tot 10 October door de Belgische bezettings troepen te Keulen zijn georganiseerd. Met betrekking tot de Ronde van Frankrijk in 1949 is thans reeds bepaald, dat de wedstrijd op 31 Juli zal eindigen, •later dus dan in vorige jaren, wat ver band houdt met de vele andere belang rijke wedstrijden tussen Maart en begin Juli, als het wielerseizoen zijn hoogte punt bereikt. INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen „Reser ve E Tabak", welke zijn aangewezen voor scheerzeep, uiterlijk op 16 October a.s. geplakt op opplakvellen in het bezit moeten doen zijn van een grossier of fabrikant. Grossiers moeten deze bonnen eveneens op opplakvellen geplakt uiter lijk op 23 October bij een fabrikant in leveren. Fabrikanten moeten de bonnen ten slotte in de week van 24 t.m. 30 October a.s. bij de distributiedienst inleveren ter verkrijging van een ontvangstbewijs. v In het dagblad „Trouw" zijn in een interview met de kortelings afgetreden vlootvoogd luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich de beweegredenen onthuld, die de admiraal tot zijn aftreden hebben bewogen. Wij ontlenen hieraan het volgende: „De directe aanleiding tot mijn aftre den", aldus de admiraal, „is gelegen m een kwestie van marinebeleid. De top- formatie in het ministerie van Marine was tot nog toe een driehoeksformatie: de minister was de top, de hoekpunten aan de basis werden gevormd door de bevelhebber der zeestrijdkrachten (B.d.Z.) als operatief bevelhebber, en de chef marinestaf als administratief organisator in het ministerie. Deze driehoeksformatie werkte niet in de practijk. Op mijn eigen voorstel is nu de functie van B.d.Z. als hoogste com manderende officier verenigd met die van chef marinestaf, hetgeen in zich sloot, dat ik, als oudste, het veld ruimde. Maar eerlijk gezegd: Ik ging graag weg, omdat ik er tot nu toe niet in ge slaagd ben de regering er van te over tuigen, dat herstel van ordo en rust in Indonesië het eerst .nodige was en is, en dat het huidige beleid naar mijn overtuiging op de duur de geest van het marinepersoneel ongunstig moet be ïnvloeden. De terugkomst op Java in 1945, na de „bevrijding", was verbijsterend, een diepe teleurstelling. Ik kon mij met de hele situatie in het geheel niet vereni gen en was het oneens met Nederlan ders, Britten en „republikeinen". Het duurde niet heel lang, want vier maan den later werd mijn functie van bevel hebber der strijdkrachten in het Oosten (B.S.O.) opgeheven en kon ik repa triëren. Ik was toen ook reeds bevel hebber der zeestrijdkrachten (B.d.Z.) en ben na aankomst in Nederland op post gebleven uit liefde voor de marine en in de vurige hoop, iets te kunnen doen om de marine en het koninkrijk weer op de been te brengen. Zowel het kabinet-Schermerhorn als het kabinet-Beel wist precies wat mijn mening was en nóg is. Mijn militaire adviezen kwamen steeds op hetzelfde neer: eerst, vóór alles, herstel van orde en rust, recht en veiligheid. De enige weg daartoe: opruimen van de huidige republiek, die anti-Nederlands is in hart en nieren. De opmars naar Djokja en niets anders! Een alternatief was en is onmogelijk. Zie, er is een tijd van komen en van gaan. Mijn beslissing om te gaan werd reeds onder het vorige kabinet genomen. Er komt een moment waarop men zegt: „Nu kan ik in deze positie niets meer doen." Dat moment was vopr mij geko men. Uc was als opperbevelhebber der marine wel is waar niet verantwoorde lijk voor het politieke beleid, doch de militaire bevelhebber is wèl geroepen om zijn mensen een voor hen bevredi gende uitleg te geven van de richting, waarin dat beleid zich beweegt. Ik kan hieraan niet meer voldoen." Op het verzoek dit nader toe te lich ten, antwoordde de admiraal: „Ik ben in mijn lange carrière getraind en gewend aan het „dienen in het algemeen lands belang". Meer no| dan ergens anders misschien staan wij in de marine in het teken van Oranje en het koninkrijk. JDe Koninklijke Marine vindt haar arbeid in alle gebiedsdelen van dat wereldrijk en op alle wereldzeeën. Zij is het symbool van de rijkseenheid. Zij dient de belan gen van alle bevolkingsgroepen zonder uitzondering. De eer van de Nederlandse vlag is haar leidend beginsel en de wa penspreuk „Je Maintiendrai" haar devies Ik heb er bovendien steeds naar ge streefd mijn mensen „de dingen te laten begrijpen". Begrifi van het ,hoe en waarom" is het halve werk. Indien ik echter zelf het beleid niet begrijp, dan wordt het moeilijk de zaak goed uit te leggen en als ik van mening ben, dat het beleid niet in 's lands be lang is, of dat de militaire maatregelen, welke uit de richtlijnen van dat beleid voortvloeien, onjuist zijn en ook niet bevorderlijk kunnen zijn voor de geest en de tucht, dan is mijn verantwoorde lijkheid als militair bevelhebber wel degelijk in het spel. Dat is bij mij be reikt en ik neem de consequenties op. Ik ben hierbij waarlijk niet over één nacht ijs gegaan, maar de zaak verviel van kwaad tot erger. De troepen wer den eerst uitgezonden om het Neder landse gezag te herstellen en het Japan se gezag uit te roeien. Later werden zij uitgestuurd om recht en veiligheid te brengen, maar het Nederlandse gezag is niet hersteld en recht en veiligheid zijn meer dan ooit zoek. Het is geen wonder dat deze mensen, de beste zonen van ons volk, door goe de wil en vaderlandsliefde bezield, zich gingen afvragen: „Waarvoor zijn wij eigenlijk uitgezonden?" Ik acht mij niet in staat hun hierop bevredigend te antwoorden en dan ga ik liever heen". Het oogsten van aardappelen in het Noorden des lands ondervindt, zoals be kend, ernstige moeilijkheden als gevolg van een dreigend tekort aan arbeids krachten. Thans zijn de eerste groepen arbeiders uit Noord-Brabant "gearriveerd in het kamp Zweelo in Drente. Andere kampen zijn inmiddels gereed gemaakt en worden in reserve gehouden voor arbeiders, die zich nog zullen aapmei den. Er bestaan plannen ook uit het •Westen des lands arbeiders, die aldaar in de oogst werkzaam zijn, tijdelijk over te plaatsen naar de "Veenkoloniën. In verband met de door de school jeugd te verlenen hulp zijn de herfst- vacanties in» de betreffende gebieden vervroegd én in vele -gevallen met één week verlengd. Het Bureau Oogstvoorziening van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werkt op volle toe ren en helpt, waar het helpen kan, hoe wel het soms voor onoverkomelijke moeilijkheden komt te staan. Het aantal in de Veenkoloniën beschikbare arbeids krachten zal met minstens 5000 man moeten worden uitgebreid, wil men de totale oppervlakte aardappelen tijdig ge rooid krjjgen. Voor de tweede maal zijn in de strijd om de promotie naar de eerste klasse K.N.Z.B. de dameszeventallen van Meeu wen (Amsterdam), Merwede (Dordrecht) en Neptunus (Amersfoort) gelijk geëin digd. Thans zullen deze drie ploegen elkaar opnieuw bestrijden in een halve com petitie op 16 October te Haarlem. Vrijdag HILVERSUM II - 415 M. 18.00 violoncello, 18.20 piano, 18.30 le zing, 18.45 geestelijk lied, 19.00 nieuws, 19.15 lezing, 19.30 actueel geluid, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.13 trio, 20.30 luisterspel, 21.30 or gel, 22.00 vragen, 22.30 negro spi rituals, 22.45 avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.45 slotaccoord. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 Jan Vogel, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 zang en orgel, 19.30 reportage, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 zang, 20.30 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 swing and sweet, 22.40 „Vandaag", 22.45 avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 avondconc. Zaterdag HILVERSUM II - 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 zang en orgel, 7.45 morgen- gebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 promenadeconc., 9.30 wa- terst., 9.35 prómenadeconc., 10.00 kleu ters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 schoolradlo-Angelus-schoolradio, 12.30 weerpr., 12.33 gram., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.25 gram., 13.50 film en toneel, 14.10 marsmuziek, 14.20 Engelse les, 14.40 kamerork., 15.10trio, 15.50 lezing, 16.00 gram., 16.30 Grego riaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 stijdlied, 8.18 gram., 9.15 symphonie, 10.00 morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 plano, 11.05 voor arbeiders, 12.00 Vincentino, 12.30 weerpr., 12.33 orgel, 13.00 strijdkr., '13.30 gram., 14.00 zang, 14.20 muziekcorps politie, 14.50 Fries progr., 15.15 orkest, 16.00 lezing, 16.15 gram., 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 jeugd. der had in Kinley kunnen landen, als de mist niet plotseling zo dicht gewor den was. Was hij een paar minuten eer der geweest, dan had hij veilig in Kin ley aan de grond kunnen komen. Maar dan moet iemand toch ver antwoordelijk geweest zijn! riep de acteur woest uit. Ik zal er wel achter komen, wie dat geweest is! Dat zweer ik je! Hij sprong op en begon weer op en neer te lopen, met zijn vuist in zijn andere handpalm slaande. Laura had dit gesprek grotendeels gehoord en ze maakte zich er bezorgd over. Mocht Covert te weten komen, dat Jack en Jill de schuldigen waren, dan bestond er grote kans, dat hij hen daar over zou aanspreken en wellicht zelfs aanvallen. En in dat geval zouden Jack en Jill hem ongetwijfeld neerschieten. Zelma Tadema stond nog steeds bij het radiotoestel. Laura ging naar hem toe. Miss Tadema keek om, glimlachte en zei: We hebben toch wel veel met el kaar gemeen, niet waar? Laura had meermalen ondervonden, dat Zelma zulke onverwachte opmerkingen en originele gezegden kon plaatsen. Laura keek naar G. A. Hij stond met Leroy Covert te praten, maar langs Covert heen keek hij tersluiks naar Zelma Tadema Laura dacht eerst, dat hij naar haar keek. Maar hij scheen haar aanwezigheid zelfs niet te bemer ken. Hij zag alleen de slanke vrouw in het beige. Laura was ervan overtuigd, dat G. A. nog steeds voor Zelma voel de. Zouden die gemene rekels daar erop tegen hebben, als we ergens heen gingen, waar we rustig konden pra ten? vroeg Zelma, of zouden ze de ge legenheid aangrijpen om een paar in kepingen meer op hun pistoolkolven te maken? ik zie niet in, waarom we niet heel openhartig tegen elkaar zouden zijn, begon Laura. Haar stem klonk volko men beheerst. Ze was niet opgewon den. Ze doorzag Zelma heel goed; ze kende haar zwakheden en haar kracht. Maar ze wist niet, in hoeverre ze nog vat op Gerald Axton had. Miss Tadema inhaleerde diep, blies de rook door haar neus uit en sloeg hem van voor haar gezicht weg. Haar handen waren heel mooi en uitste kend verzorgd. G. A. hield van mooie handen. Er zijn maar weinig mensen open hartig, zei miss Tadema onverwachts. Denk je niet, dat hetgeen in de meeste gevallen voor openhartigheid doorgaat, niets anders is dan verborgen veinzerij om vertrouwen te winnen? Zij hield haar sigaret met een karakteristiek gebaar vast en nam een karakteristieke ouding aan. Die deed aan haar schoon heid geen afbreuk en maakte de in druk, dat ze een en al aandacht was. Ik was niet van plan, vanavond hierheen te komen, zei ze. Ik verlangde er volstrekt, niet naar. Gerald te zien Ik ben met hem klaar, maar hij is nog niet klaar met mij. Ik wil u graag ver tellen, waarom. Het is vrij merkwaar dig en vrij gemeen. Ze begon langzaam voorbij het ven ster heen en weer te lopen en trok snel en heftig aan haar sigaret. De beige japon scheen als een zijden wolk om haar heen te zweven. Ik heb jarenlang mijn best gedaan, hem te begrijpen. Ik zou wel eens wil len weten, wat hij tegen u over mij verteld heeft. Heel weinig, antwoordde Laura. Vier jaar geleden was ik verpleeg ster bij een tandarts. Daar leerde hij mij kennén. Dat wist u zeker niet7 Neen. Hij wilde me helpen. Hij nam me mee uit lunchen en vertelde me, dat ik zulke grote mogelijkheden had. Omdat mijn gezicht zo mooi, zo exotisch was. Ik was wel gek om me als assistente van een tandarts van de wereld af te sluiten. Het is eigenlijk een heel oud verhaaltje, niet waar mevrouw Traite. Dat moet wel en toch kan ik er nog niet helemaal bij. Stelt u er belang in.' HeeL veel zelfs Ik neem het hem -niet kwalijk. Ik kon goed genoeg uit mijn ogen kijken. Ik ben niet om de tuin geleid. Ik meen de te begrijpen, waf hij ermee voor had. Ik wilde graag genoeg met hem trouwen. Zo leuk is het ook niet assis tente bij een tandarts te zijn. En ik wist, wie Gerald was. Hij was gewoon weg betoverd door mijn gezicht. Hij had me verteld, Ijoe ik me moest op maken. Hjj zocht mijn kleren met me uit. Hij leerde me van alleshoe ik lopen en praten moest, hoe een kamer binnenkomen, hoe ieders aandacht in beslag nemen. Ik kan me dat begrijpen. Het is een soort ijdelheid. Een verkeer de ijdelheid. Maar wat ik niet begrij pen kan is de manier, waarop hij me ondertussen ten gronde trachtte te richten.. Toen hij me geleerd had, hoe ik aller aandacht kon trekken, maakte hij me opzettelijk ten overstaan van een heel stel mensen belachelijk. Hij heeft er slag van, je uit de hoek te lok ken en je dan voor gek te laten staan. Laura kende dat van hem. Ze vroeg zich af, waarom dit meisje met haar bestudeerde terughouding, dit alles zo maar tegen haar vertelde. Drie en een half jaar is dat zo doorgegaan. En dit is nu het vreemde van het geval: Ik kan me voorstellen, dat hij er genoeg van kreag. Maar waar om is het toen niet meteen helemaal uit geweest? Waarom wilde hij me niet vergeten, zoals ik hem vergat? Ik heb hem nooit enig kwaad gedaan. Ik zou het niet gedurfd hebben. Hij is te ge vaarlijk en te wraakzuchtig. Ik heb geen poging gedaan om hem geld af te persen. Ik heb hem niet gedreigd. Ik heb helemaal niets gedaan. Waarom laat hij me dan niet met rust? Ze drukte haar sigaret in een asbak- Je uit. Haar enorm grote ogen keken eerlijk vertwijfeld Ik weet, dat het dramatisch klinkt, maar hij vervolgt me nog steeds. Op zettelijk. U hebt gehoord, wat hij zei van die Palatial Filmmaatschappij. Wordt vervolgd) Gisteren reikte H. M. Koningin Juliana .in de grote weide van Sonsbeek acht ridderorden uit aan hen, die zich door daden van rwed, beleid en trouw in de strijd tegen de vijand hebben onder scheiden. Rechtop staande in de auto reden Hare Majesteit en Z. K. H. Prins Bernhard voor de plechtigheid langs de opgestelde troepen. De oud-voetballer van de Schotse club Queen of the South en tot voor kort coach van de bekende Tsjechische vereni ging Bratislava, Tommy Sneddon, is per 18 October aanstaande aangesteld als trai ner van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond, speciaal belast met de trai ning van de topspelers en voorts van -de veelbelovende jongeren uit de Nederlandse voetbalwereld. Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. voorts vernemen, is Sneddon voorlopig op proef aangesteld. Het ligt in de bedoeling dat de 36-jarige Schot zich in Utrecht zal vestigen als certtraal punt voor Nederland. Zijn eerste taak zal zijn zich door eigen aanschouwing een oordeel te vormen over het peil van het Neder landse voetbal, waarmede hij slechts eenmaal in aanraking is geweest, n.l. toen hij als coach optrad van een Tsje chisch team, dat het vorig seizoen te Bratislawa tegen het Nederlands B-elf tal speelde. Sneddon is voorts nog nooit in Nederland geweest en heeft nimmer tijdens zijn actieve loopbaan als speler tegen een Nederlandse club gespeeld. Hij zal in ieder geval het Zuidelijk elftal vergezellen naar Luxemburg, wanneer dit team op 24 October te Luxemburg speelt, ter wijl hij ook naar Denemarken zal gaan om getuige te zijn van de ontmoeting tussen het Noordelijke elftal en een provinciale ploeg van Denemarken, in de maand November. Op 21-jarige leeftijd werd hij opge nomen in het elftal van Queen of the South, een bekende club in Dumfris, het meest Zuidelijk gelegen stadje in Schotland. Vier jaar later kwam hij in Rochdale uit en tijdens de oorlog speel de hij voor Notts County en Southamp ton. In 1947 ging hij als coach naar Tsjechoslowakije, waar hij een contract had aangegaan met Bratislawa. Dank zij zijn adviezen, de intensieve training met de spelers van deze club en zijn tactische raadgevingen, veranderde de ploeg 'van Bratislawa van 'n middelma tig spelend elftal in een van de sterk ste teams van Tsjechoslowakije.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3