fèêfrïzm Een oude kennis op de veemarkt..., vV' L Jong Haarlem voor militaire keuring PICTURAAL VENSTER en een onnozel balletje M Het huidige Katholicisme Kerkberichten fWs Splinters Twee dagen van spanning l OTTO B. DE KAT ALPHONS STEGER Radio Moors AGENDA DE GROOT NOG TWEE MAANDEN... NELL HERBERT Voordracht dr. Hulsbosch SLEUTEL WEG? VAN HET WITTE DOEK heemstede bloemendaal Seven Sisters WALES ANTHRACIET „De Spaarnestad" ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING V ©fclPesT ORGELCONCERT FLOR PEETERS Chin. Ind. Rest. Hongkong 50 jaar doctor R.K. Middenstand i Cursussen G. en W. Twee jubilarissen gehuldigd 11 11 Vv\ Morgen bloemendag „Santos" „DE SLEUTELSPECIALIST" Recollectieclub R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Amerikaans tournooi BRANDSTOFFENHANDEL ZANDVOORT Nieuw lid Strandschap EEN MEE- EN EEN TEGENVALLER „Mijn twintigste sigaret, Jan. Dat ge beurt ook niet iedere dag!" Deze woor den klonken hol in de kale wachtka mer, daar in het barakkenkamp in Hei- loo's duinen. Het is een kamp, door prik keldraad omgeven en ingesloten door een bosrijk gebied. Loos is echter deze versperring, want er wonen geen ge vangenen of politieke gedetineerden in de verzameling van houten huizen. Het is ook geen militaire verblijfplaats of een gevaarlijk gebied. Dagelijks worden daar in die houten gebouwen tientallen jongemannen, nog maar pas de jeugdjaren voorbij, aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, dat voor hen het binnentreden kan zijn in het domein, waar zoals wij eens hoorden zeggen alles precies andersom is als in de gewone wereld: de militaire dienst. „Mijn twintigste sigaret, Jan!", het waren de woorden van een van deze ge lukkigen, die binnen niet al te lange tijd anderhalf jaar hun burgerpakje konden verwisselen voor een sportieve battle-dress. Want Luc zag er niet naar uit, dat hij ongeschikt zou worden ver klaard, dat hij zou worden afgekeurd. Boven zijn guitige ogen en op dat bor stelige haar zou een baret magnifiek staan. Tegen de vier muren stonden vier banken en hierop zaten naast elkaar een dertigtal jongens, voor het merd - deel uit Haarlem afkomstig. De eerf.te minuten, die wachtend werden doorge bracht, werden gekort met het „be handelen" van een dankbaar onder werp. Ze vertelden n.l. aan elkaar, welk beroep of vak zij ieder uitoefenden en trokken conclusies over wat zij in dienst te doen zouden krijgen. Natuur lijk wilde ieder zoveel mogelijk in zijn eigen vak blijven en dit lokte veel ple- :ier uit, vooral toen ze hoorden wat het lagelijks werk van ieder was. Een werkte op een chocoladefabriek en moest daar de hele dag practisch niets anders doen dan bonbonvormen e.d. aanbrengen. „Wat moet hij wor den?" werd gevraagd. „Loopjongen bij een munitieopslagplaats!" Een ander was in het dagelijkse leven leerling timmerman. Tja wat moest daar op ge vonden worden? „Moet je wel eens krullen voor je baas oprapen, Kees? Dan moet je na afloop van de strijd de hulzen van de patronen gaan verzame len. Jij wordt vast officier bij de hul- zenoprapers!" Onder deze bedrijven door slonk ieders sigarettenvoorraad schrikbarend; de vloer lag al gauw bezaaid met peukjes. Daar kwam een militair binnen een van de jon gens wist te vertellen dat het een kor poraal was die zei: „Allemaal je rechtermouw omhoog." De gezichten werden bleek. Wat zou er nu gebeu ren? Onwetendheid was echter de oorzaak van deze angst'. Op de beurt ging ieder het kamertje binnen. Het leek hen of de dokter met grimmig plezier zijn werk begon. Een stuk leer of rubber goed konden ze het niet zien, want ze moesten plat op een rustbank gaan lig gen werd om de rechterarm gewon den en zo stijf mogelijk vastgemaakt. Even drukte de dokter op een pomp, lucht duwde de klem nog stijver om de arm, naast het slachtoffer ging de wij zer in het opname-instrument omhoog en klaar was het. De bloeddruk was opgenomen. Even later was er weer iets, dat de zenuwachtigen onder de jongens van de kook bracht. Men moest in kamer zes komen. Was het een geneeskundig onderzoek, een pijnlijke massage of misschien wel een operatie? Zo spookte het in nerveuze breinen. De meer ver- standigen zeiden: „Houdt je kalm. Je wordt alleen maar gewogen en daarna onderzocht. Thuis zijn jullie zeker ook 'UB Indien de belangstelling voor andere Internationale verdragen even teleurstel lend is, als bij het Belg.Nederl. cul tureel accoord, in dit verband met als gevolg, een optreden van de vermaarde Belgische orgelmeester Flor Peeters, dan Zou 't er somber uitzien met deze over eenkomsten. Nu dit een cultureel ver band betreft, kunnen we helaas alleen maar niet begrijpend de schouders opha len en ons hoogstens de vrhag stellen: •waar blijft nu muziek in dit geval orgel- minnend Haarlem? Voor een handjevol mensen speelde Flor Peeters in de Grote St. Bavo een uitgebreid programma. Het was groots. Het technische meesterschap ging hier inderdaad gepaard aan een diep doorleefde kunstzin. Alleen al uit de samenstelling van het programma blijkt de liefde van deze kunstenaar voor zijn kunst. Geen exorbitantisme of op he,t effect ingestelde werken, alles uit sluitend om een zo gaaf mogelijk repro- ducent te zijn. Dit proeft men in zulk een pro gramma, dat bestond uit oud-Holl. mees ters uit allerlei Ned. Scholen, en J. S. Bach. Opgebouwd als een kathedraal, hoek en middenzulien, Bach, geflankeerd door andere pilaren, weliswaar kleiner, maar niet minder schoon, het geheel vor mend tot een groots monument. Buiten de diverse perioden was er de vertegenwoordiging der stijl-vormen. De cantus-firmus techniek in het zo subtiel gespeelde Alma Redemptoris van Dufay; het ricercare, kenmrekend door zijn imi- tatiestiil als in het vocaleymotet, van A. Willaert, een speelse canzona van Ph. de Monte in de fraaie fantasie met ehco- werk van de grote Nederlandse orgel- voorloper J. P. Sweelinck. Dit alles voor afgegaan en gevolgd door de monumen taal opgezette werken, Preludium en Fuga in e kl„ een Toccata en Fuga in e gr. terts van J. S. Baéh. Juweeltjes waren de twee versetten op Salve Regina van P. Cornet, een Adagio van Fiocco, en de kleine prelude en fuga van M. v. d. Gheyn. Ziedaar een veel zijdigheid door Flor Peeters gespeeld (het was alsof er geen accoustisch pro bleem in de St. Bavo bestond) met een klaarheid, mede door zijn uiterst fijn ge kozen registratie, die prachtig was. Met de bekende Preludium en Fuga in a kl. terts, behorend tot de schoonste werken in de orgel-litteratuur van de Leipziger meester, sloot dit, zo niet in de opkomst dan toch int muzikaal opzicht feestelijk beleefd orgel-festijn. JAN LAARVELD HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 (Adv.) milium Deze schilder van figuur, landschap, stilleven en interieur werd in 1907 gebo ren in Dordrecht, volgde in Haarlem de Kunstnijverheidschool en de avondklas sen van de Amsterdamse academie. Zijn studies verlengde hij nog met een jaar Parijs, waarna hij zich, twee en twintig jaar oud, in Santpoort vestigde. Het con tact met de kunsthandelaar De Bois, aan wie hij prettige herinneringen bewaart, kwam tot stand toen hij in Haarlem woonde. In '34 reisde hij naar Zuid- Frankrijk en bezocht Italië, waarna hij tot 1940 in Brussel bleef werken. Terug gekeerd in het vaderland vond hij een rustige atelier-woning in Overveen. Van daar uit bezocht hij na de oorlog enige malgn Denemarken voor het uitvoeren van portret-opdrachten. Deze all-round schilder, die in nationaal gezelschap be ter wordt gekend dan bij het Haarlemse publiek, exposeerde behalve in eigen land in Rome, Brussel, Zuid Afrika en Pa rijs en komt binnenkort uit in Ierland. Was hij destijds mede-oprichter van de Kennemer Kunstkring, in 1945 richtte hij met Kees Verwey de Nederlandse Aquarellistenkring op. Hij is lid van de onahankelijken en van Arti. Het Pictu raal Venster bii Leffelaar op de Grote Markt is tot 23 "October aan hem gewijd Het zal Maandag 11 October 50 jaar geleden zijn. dat prof. dr. Alphons Steger te Heemstede tot doctor in de scheikunde promoveerde aan de Gem Universiteit te Amsterdam De gouden doctor, die dit jaar 74 jaar geworden is, is een katholieke fi guur van grote bekendheid. Het is ondoenlijk, de lange reeks van functies, die hij in de loop der ja ren bekleed heeft, op te sommen. Het waren alle belangrijke posten: aan de Universiteit te Amsterdam, aan do Technische Hogeschool te Delft, als lid van de Eerste Kamer, in de Kath. Jeugdbeweging, in de Kath. Actie enz. enz. Voor zijn bijzondere verdiensten werd prof. Steger in 1926 tot ridder in de Orde van de H Gregorius benoemd. Sinds 1928 is hij in Heemstede woon achtig. Maandag ,11 October komen de besturen van de vakorganisaties der R.K. Midden standsvereniging, afdeling Haarlem, des avonds 8 uur in vergadering bijeen in res taurant Brinkmann. Er zullen mdedelingen worden gedaan over het te openen Midden- standsburau, alsmede over de werkwijze van dit bureau en zijn nut voor de vak organisaties. Dinsdag 12 Oct. hoopt de vakwerk man bij de rijkstelefoondienst, de heer P. Sabelis, wonende Ursulastraat 12 rd., de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij genoemd bedrijf in dienst trad. de moedigsten?" Ieder kreeg een hokje om zich van zijn bovenkleren te ont doen en stond daarna, door zenuwen natuurlijk lang voor tijd klaar, te bib beren tot het zijn beurt was. De weeg schaal was de eerste instantie, die moest worden bezocht, en tenslotte de keu ringsarts. Dit zijn maar enkele belevenissen van jongens, die het kamp van de In- delingsraad ter keuring voor militaire dienst twee dagen moesten bevolken. Velen zullen hen volgen, de rij dokto ren langs gaan en zitten zwoegen op de schriftelijke testen. Hun wedervaren kan niet veel anders zijn. Er zullen er bij zijn die met plezier naar deze voor post van het militaire leven trekken en er zullen er zijn die alleen maar gaan, omdat het nu eenmaal moet PHILIPS RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem BIOSCOPEN: Rembrandt: Night and day (strikt volw.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Verloren liefde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mooi portret (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Fraiis Hals: Fatale lief de (strikt volw.), 2.30', 7 en 9.15 u.; City: Mensen in nood (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De panterklauw (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Jubileumtentoonstel ling Stadsschouwburg t.m Zondag, geopend Zaterdag: 1017 u. en Zondag: 1317 u. Leffelaar: Gobelins en handweefwerk van ,,De Knipscheer" en kinderschilderijen van Co Egeli, gëopend in de week: 1017 u. APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten dei- Haarlemse apotheken worden van 10 tot 16 October waargenomen door C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 27946; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstr. 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400; te Heemstede: fa. Buiteman en Co., Raadhuis plein 7, tel. 28523. ZATERDAG 9 OCTOBER Frans Halsmuseum: Zangrecital To Kion en declamatie Elizabeth Bouwman, 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld met ,,'t Is historisch", 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Haarl. Politie Caba ret, 8 uur. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 u. ZONDAG 10 OCTOBER Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonneveld met ,,'t Is historisch", 8 uur. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 3 en 8 uur. Concertgebouw: De Haghespelers met „Blonde Greet", 8 uur. Een onprettige sensatie beleefde de koopman C. Z„ toen hij een oude ken nis op de veemarkt te Punnerend ont moette. Deze kwam op hem toe en zei- de, dat hij nog honderd daalders van hem te goed had. „Ik moet met de trein mee. Wij pra ten er nog wel eens over." antwoordde Z. toen werd hü wit, nam zijn stok, gaf mij een klap op mjjn hoofd en ik zakte in eikaar. Ik heb er nog hoofd pijn van," verklaarde Z. vanmorgen voor de politierechter. Het bleek, dat de tik nogal aangekomen was, want met een hersenschudding moest het slacht offer in het ziekenhuis worden opge nomen. „Ik heb hem alleen maar een klap op zijn arm gegeven," verklaarde verdachte. „Hoe kan ik dan een hersenschudding hebben gekregen?" vroeg Z. en met hem de politierechter. Een andere getuige deed er nog een schepje bovenop en vertelde, dat de stok op het hoofd in tweeën gebroken was. De officier eiste een gevangenis straf van twee weken onvoorwaar delijk. Uitspraak doende stelde de Zoals reeds is medegedeeld, heeft het bestuur van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" voor het seizoen 1948/1949 een viertal cursussen georganiseerd. De cursussen Wijsbegeerte en Godsdienst zijn 6 dezer reeds begonnen in de aula van het Lyceum „Sancta Maria" aan de Dreef. De belangstelling voor deze cursussen, welke worden gegeven door pater Van de Vrande M.S.C., is buitengewoon groot. Hetzelfde geldt voor de cursussen Ned. Letterkunde en Geschiedenis der Muziek, welke 13 October een aanvang zullen nemen. Het aantal ingeschrevenen bedraagt 440 leden. Wegens gebrek aan plaats kan aan nieuwe aanmeldingen niet worden voldaan. politierechter vast, dat verdachte, hoe dan ook, Z. in het ziekenhuis had geslagen, maar hij wilde vol staan met een geldboete van zestig gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken En dan was daar nog de Velsenaar P., die door een onnozel balletje zich veel narigheid op de hals had gehaald. Een paar jongens waren aan het voet ballen, toen er twee politie-agenten in burger aankwamen. Dezen wilden de bal in beslag nemen, maar P. had nem reeds in zijn zak gestoken. De politie mannen eisten de bal van hem op, maar dat ging niet bepaald vlot. Een woor denstrubbeling ontstond en het eind van het liedje was, dat P, mee moest naar het bureau. „Ja edelachtbare, onderweg dacht ik: ik heb thuis veel werk liggen, en toen ben ik er maar vandoor gegaan". Hij werd toen wel weer gegrepen, maar volgens de getuigeverklaring, had hij tegen een politie-agent gezegd: „Ik heb met jou niets te maken, snotneus". Enfin, het hele geval kwam P. op een boete van twintig gulden te staan. Gisteravond vond in hotel Brinkmann door directie en personeel de huldiging plaats van mejuffrouw S. Essenberg en de heer J. Overbeek, die beide 25 jaar bij Fijnwasserij Haak werkzaam zijn. Nadat zij door een commissie van ontvangst de zaal binnengeleid waren, werden zij door de beide directeuren op hartelijke wijze toegesproken. Zij ontvingen als blijk van waardering voor hun trouwe dienst elk een pols horloge en een enveloppe met inhoud. Namens het personeel voerde daarna de expeditiechef het woord. Mejuffrouw Essenberg werd daarbij een haard- stoeltje aangeboden en de heer Over beek een schilderij. Een fraaie fruit mand en bloemen werden eveneens overhandigd. De avond werd daarna gezellig door gebracht met opluistering van de band van de heer Van Ake. en het duo Telby. lebben wij niet, want dat is Ute „gewild Wel heeft De Groot een exquise collectie van die bij de dames nu '.o gewilde kraagjes! Q)e Gjrool uoor de „grote mode Damesmodes Nouveauté's Gr. Houtstraat 98 dan is hei Si. Nicolaas Waarom zoudt U nog langer wachten met een geslaagde opname van FOTO ATELIER Lange Veerstr. 13, Tel. 11178 Het tekenen is de grondslag voor ieder beelden" klinkt logisch en onaanvechtbaar. Als stelling heeft deze kordate uitspraak evenwel een zeer betrekkelijke waarde, want het tekenen is iets wezenlijk anders dan b.v. het schilderen. In de tekening betast de lijn de vorm en suggereert desnoods kleur; het schilderij gèèft de kleur en deze is uiteraard begrensd door een vorm. omdat zij ergens moet eindigen. Bij de oude kunst, die de natuurlijk heid meer objectief aanvaardt dan de jongere kunstuitingen, schijnt de stel ling vrijwel op te gaan, maar enkele zeer groten evenwel, zoals Frans Hals en Goya, permitteerden zich reeds vrij heden. over welke moed om buiten hun tijd te treden wij thans nog verwon derd staan. Bij de moderne kunst, die zich veelal afgewend heeft van de do cumenterende vormen, maar de persoon lijke indruk van het object op de kun stenaar weergeeft, zijn tekening en schilderij verder uiteen komen staan. Wat gchter tekenaar en schilder en ook ae beeldhouwer gemeen moeten hebben, is: gevoel voor de vorm, welke zij elk op hün wijze verwerken. Daar om kan men een schilderij wel eens verwijten, dat het een tekening-met- verf is en een tekening dat het een schilderij is in één tint, Aanleiding voor deze nuance rende beschouwing vormt een te kening van A. van Diepenbeeck in de tekeningenkamer van 't Bisschoppelijk Museum, welke bedoeld is als ontwerp- schets voor een grafmonument. Als te kening is dit ontwerp zwakjes, in de uitvoering in het materiaal, waarvoor het is gedacht, kan het echter een zeer gaaf werk zijn geworden. Ook van goede beeldhouwers (die het volume, de z.g. derde dimensie, op het papier- vlak missen) is bekend, dat zij meestal slechte tekenaars zijn. Wellicht is in dit geval de wantrouwige opdrachtgever de oorzaak geweest van deze marteling voor de plasticus. De collectie als geheel is ontstaan tussen 1500 en 1750, behoort dus tot de perioden van renaissance en barok en is kwalitatief van een goed gehalte Enkele tekeningen bovendien zijn van een zodanige kracht, dat zij zich van het geheel losmaken en de overige overstralen. Een nerveus-mijmerend neergeschre ven notitie van Italiaanse afkomst is de Aanbidding van het Goddelijk Kind. Als contrast hiermede: een zeer verfijnde tekening van de Amsterdammer Johan Wiericx, de Aanbidding door de H. drie Koningen een juweeltje van menge ling in uitdrukking op de gezichten, in houding en gebaren: nieuwsgierig heid en verwondering, ontroering en eerbied rondom de liefelijkheid van de H. Moeder. Aan dezelfde wand hangt van Maarten van Heemskerk: Joseph, vluchtend voor de vrouw van Putiphar, een verleidelijk gegeven verleidelijk begrepen. Met zeer weinig middelen gedaan en in een straffe, lijnige compositie gevan gen is de Italiaanse pentekening St. The- resia, een geconcentreerde gaafheid, waarin het onderwerp ten opzichte van de artistieke omvang een tweede plaats is gaan innemen. De gemoedelijke teke ning van de H. Maagd bij haar familie en de extatische O. L. V. ten Hemelop neming, technisch in een gebrekkige taal verteld, maar van .een overtuigende voordracht bewijze omringd door veel knapper werk dat techniek en artisticiteit onafhankelijk kunnen be staan Maar om te ervaren tot welke meesterlijke hoogten het samen gaan van beide elementen leidt, wijzen wij u op een hoog-barokke Ru- bens-achtige compositie van de Moeder Góds met het Kind, zo prachtig van ruimtewerking en zo overtuigend neer gezet, dat het in grootsheid de afmetin gen van het papier vele malen over schrijdt, en op twee studies van Jan Luyken. In bewondering voor de knap gedetailleerde gravures, die hieruit zijn ontstaan in hun overladenheid van feilloze figuren, is het prettig deze compositieschetsen er nu eens naast te zien, omdat hier de meester in zijn roe keloze spontaneïteit geobserveerd kan worden. Het zijn de Veepest en de Zweren-epidemie, twee der Egyptische plagen, waarin men met ontzag de rijke fantasie opmerkt om het gegeven zo veelvuldig en interessant te repeteren en de massa-regie bewondert over de dui zenden figuurtjes, die over het papier zijn gestrooid. Ook hier echter voelt men, dat het gegeven voor de betreffende kunste naars slechts een aanleiding was om h.et vuur van hun scheppende kracht te ont steken. L. T. ■J!' L---' C) AA 1 In het kader van het programma van Volksuniversiteiten wordt er in't Frans Halsmuseum een cursus gegeven, die drie avonden in beslag neemt en waar op de tegenwoordige toestand van het katholicisme, het humanisme en het pro testantisme wordt behandeld. Nijmegen, opende de cursus Donderdag avond met een voordracht over „Het huidige Katholicisme." Allereerst be handelde spreker het standpunt van de R. K. Kerk, nooit van de waarheid te zijn afgeweken. De Kerk past zich ech ter wel aan bij de tijdsomstandigheden en dit bewijst haar vitaliteit. Bij de verschillende orthodoxe kerken is dit niet het geval, zij hebben vaak niets van de tijd begrepen, zij leven te veel uit sluitend in beschouwing. Ook de R. K. Kerk wordt door de verstarring belaagd, doch door aanpassing en vasthouden aan de waarheid behoudt zij de dyna miek. Sprekend over de houding van het katholicisme tegenover het protestan tisme, zei dr. Hulsbosch, dat deze mo menteel meer in de belangstelling staat dan 50 jaar geleden. Hij wees op het contact, dat er bestaat tussen de theo logen van beide zijden en op uitlatin gen van dezen, waaruit blijkt dat ka tholicisme en protestantisme op het ogenblik grotere interesse voor elkaar hebben. Zo is ook in de Nijmeegse uni versiteit een leerstoel opgericht voor be handeling van protestantse leerstellingen en in de Utrechtse een voor de katho lieke dogma. Dit voorschrijden van we derzijds interesse wordt echter gekruist door een antipathie op het katholieke politieke leven. Spreker wees op het verkeerde, dat andersdenkenden de R.K. Kerk soms zien als een politieke macht. Als een van de obstakels op de weg naar het éénworden van katholicisme en pro testantisme noemde hij 't grote verschil van gedachtenwereld. Vervolgens werd de houding van het katholicisme tegenover het humanisme besproken. Spreker wees 'op de twee stromingen: het humanisme van 15e en 16e eeuw, dat ook door christenen werd aangehangen, en het huidige humanis me. Het bezwaar van katholicisme is, dat het humanisme de mens teveel op de voorgrond plaatst en God niet erkent. De katholieke houding ten aanzien van het communisme bestaat, zo sprak dr. Hulsbosch, in een theoretische en een practische. De eerste wijst op de dwalingen van de communistische leer, de tweede is meer de houding van de individueel katholiek. Wil een actie te gen het communisme slagen, dan moet hij op grote schaal geschieden. De ka tholiek krijgt hierbij meteen gelegen heid van zijn vitaliteit blijk te geven. De binnenkerkelijke ontwikkeling van de R. K. Kerk beschouwend wees dr. Hulsbosch op de nieuwe vormgeving van de katholieke leer, die deze met veranderd, maar aanpast aan de tijds omstandigheden. Het Haarlems „Santos"-comité houdt Zondag a.s. wederom, als elk jaar, haar collecte aan onze kerken ter ondersteu ning van het fonds ter bestrijding van de financiële gevolgen van de uitzen ding naar rusthuizen van haar T.B.C.- patiënten. - Het comité vroeg mij enige woorden ter aanbeveling te schrijven. Ik doe dit gaarne, ofschoon ik er van overtuigd ben, dat in ons dierbaar vaderlandje iedereen doordrongen is van de nood zaak en ook bereid is naar vermogen de T.B.C.-bestrijding financieel te steu nen. Maar daarnaast zegt het gezegde: „Een goed woord op een goede plaats ver richt wonderen." En dan zou ik u dit nog even willen vragen, is het wel eens voorgekomen, dat iemand uit uw huis gezin in uw familie- of kennissenkring door de "huisarts geadviseerd werd: laat u zich eens onderzoeken op het consultatiebureau? Zo ja, dan weet u welke spanning er heerst in die krjng over de uitslag van dat onderzoek. Dan weet u, dat er een juichkreet opklinkt, wanneer dat onderzoek gunstig afloopt, maar ook dan kunt u zich voorstellen wat voor een onnoemelijk zware last het voor een gezin is wanneer het on derzoek aantoont dat de patiënt werke lijk is aangetast door deze gevreesde ziekte. Maar ook dan zult u zich kunnen indenken wat een geweldige morele steun het voor zo'n patiënt is, als hij dan tevens ervaart, dat er naast een staf van zeer bekwame doctoren en goed ingerichte rusthuizen, medemensen volgaarne klaar staan hem financieel te steunen in die moeilijke jaren. Katholieken van Haarlem, gezegend met goede gezondheid, kom, tast flink in de beurs en dankt daarnaast O. L. H„ dat hij u voor deze ramp spaarde. S. J. WARMER, Voorz. R.K. Middenstands- Vereniging afd. Haarlem LANGE VEERSTRAAT 10 TEE. 11493 (Adv.) Detail van de vijfde plaag (Jan Luyken) In September werden aan de Stads bibliotheek uitgeleend 11577 werken, aan het filiaal 4127 werken, tezamen 157Ó4 werken (v. j. 15201), waarvan 550 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 3991 en 553 bezoekers en bezoeksters, tezamen 454'4 (v. j. 4138). Het Haarlems Gemengd Koor en het Mannenkoor „Proza en Poëzie" zullen 28 October, met medewerking van de H.O. V. en onder leiding van Jan Booda een uitvoering geven van „Le chant de la cloche" van Vincent d'Indy. De heer Booda zal dan ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag gehuldigd worden. „De Panterklauw", de film die in het Spaarne-theater draait, is een detective- story, gebaseerd op het gelijknamige boek van Anthony Abbott. Een pruiken maker krijgt een dreigbrief, waarin hem de opdracht wordt gegeven in het holst van de nacht duizend dollar op een graf zerk op éen kerkhof te leggen. De politie steekt hier echter een stokje voor en neemt de man in arrest, omdat hij zo vreemd doet. Wanneer de arrestant in het bureau aankomt, zitten daar een aantal mensen, die ook allemaal een dreigbrief hebben gehad, die onderte kend is met de afdruk van een panter klauw. Het geval wordt al mysterieuzer en tenslotte wordt de pruikenvervaardi ger voor de dader aangezien. Aan het slot van de geschiedenis komt u te we ten hoe de commissaris van politie er in is geslaagd de hand te leggen op de wer kelijke dader. In het voorprogramma ziet u „Met revolvers en zweepslag", een ge kruid Wild-West verhaal over de strijd tussen twee farmers. Toegang 14 jaar. „Ik ben een Manusje van alles" zingt George Formby deze week in Cinema Palace. En wij zijn het met hem eens. In de film ,,'n Mooi portret" ziet u hem als timmerman, reclametekenaar, melk boer, woonwagenbewoner en natuurlijk ook als middelpunt en mikpunt van zijn eigen onnozelheid. Hij slaagt er in u te amuseren met zijn liedjes, begeleid op de onafscheidelijke banjo en met zijn dolle avonturen. Als tekenaar komt hij in tal van malle en hachelijke situaties terecht. Hij wordt voor een rechtbank gebracht, waar hij tijdens zijn verdedi gingstoespraak telkens nieuwe stof krijgt van een jong vriendje, dat af en toe vanaf de tribune papiertjes toe schiet, waarop aanwijzingen staan. Ieder boven 14 jaar kan George's vermakelijke avonturen gaan zien. Een aangrijpende film vraagt de aan dacht in City. „Broken Journey" of „Mensen in nood" is gebaseerd op het vliegongeluk, dat nog maar kort ge leden in de Alpen heeft plaatsgehad en waarbij men ook dagenlang naar het vliegtuig had gezocht zonder het te vin den. De film geeft u een duidelijk beeld van hoe het er bij een noodlanding en een wanhopig verblijf op een eenzame bergtop aan toe zou kunnen gaan. Het is een bont gezelschap die verongeluk ten. Er zijn boksers, een filmster, een operazanger, hun impresario's, een man die nog niet lang uit een concentratie kamp is en een jongeman met een ijze ren long. Ondanks tekortkomingen is de film indrukwekkend uitgebeeld (14 jaar). „La maison sous la mer" is de titel van de film, die in Frans Hals draait. En al is de Nederlandse vertaling: „Fa tale liefde," wel wat aan de vrije kant, ze slaat toch in ieder geval de spijker op zijn kop. Want fataal is inderdaad de liefde, die de Fransen hier in beeld hebben gebracht. Het bijzondere spel van Viviane Ro mance geeft nog enige betekenis aan deze film, die overigens door het wei nig attractief en oorspronkelijk gegeven langdradig en onsamenhangend is. Dc beruchte driehoeksverhouding maakt enig voorbehoud noodzakelijk. (Strikt volwassenen) Een groots opgezette show-film kan men deze week in het Rembrandttheater zien. Onder de titel „Night and Day wordt het leven van de populaire lied jes-componist Cole Porter op het witte doek geprojecteerd en nog wel in bonte kleuren. Verscheidene bekende 'Ameri kaanse melodieën zal men horen in pompeus gemonteerde revue's. Cary Grant speelt de hoofdrol. (Volwasse nen). Zondagmorgen wordt de instructieve film „Van kielplaat tot zeekasteel" ver toond. „Verloren Liefde", de film, die deze week in Cinema Palace wordt vertoond, is een nogal sentimentele Franse rol prent, waarin verhaald wordt van een meisje, dat, menend dat haar geliefde haar verlaten heeft, huwt met de man, die haar in de ellende heeft geholpen. Natuurlijk keert haar vriend weer en dan zit ze met een probleem. Het goede kind blijft tenslotte bij haar man. Er wordt uitstekend gespeeld in ,deze film, die voor volwassenen toegankelijk is. De recollectieclub voor Haarlem en om streken gaat Zondag 10 October haar 10-ja- rig bestaan vieren. Op die dag zal de eerw. moderator, ka pelaan J. Tesselaar, des morgens 7 uur in de kapel van de eerw. broeders van St. Johan de Deo een H. Mis opdragen, waar onder algemene H. Communie. Des na middags om kwart over drie Is er in de zelfde kapel een recollectie-oefening, geleid zal worden door de oud-m°aerai de weleerw. heer L. A. M. van TetJlmg uit Amsterdam. Zondag: 3 uur Kindervoorstelling Fafabapa, 8 uur Fancy-fair. Maandag: 8 uur Melodm, 8 uur Club avond H.B.C. Dinsdag: 8 uur Missie-naaikrans, 8 uur Laudate Dominum, 8 uur „St. Michaël". Woensdag: 3 uur Kath. Kinderkoor. 7 30 uur Damclub. „St. Bavo", 8 uur R.K. Middenstand. Donderdag: 8 uur St. Vincentiusver- eniging. Vrijdag: 8 uur ledenvergadering Kath. Arbeidersbeweging, 8 u. toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door dr. W. v. d. Lin den, Heemsteedse Dreef 253, tel. 1685°! dr P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 20903. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg ^06208, tel. 28320. Vandaag en Zondag worden tot besluit van het tennisseizoen op de banen van het tennispark „Duinwijck" onderlinge wedstrijden gespeeld in de vorm van een Amerikaans tournooi. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u; Congr. asp. 12.15 uur., Lof 7 u. DINSDAG: Congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 u. WOENSDAG: Congr. jongens 7 u., ^jongemannen 8 ,u. ZATERDAG biechten 4.308.30 u.; Lof 7. uur. IN DE WEEK ieder dag Lof 7.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Congr. he ren 7.30 u. DINSDAG: Congr. meisjes jun. 7 u. en sen. 8 u. WOENSDAG: Congr. jongens jun. 7 u. DONDERDAG: Congr. ongehuwde dames 8 u. ZATER DAG: biechten 56.30 en 79 u.; gehele week Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt) ZONDAG: H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Congr. da mes 8 u. ZATERDAG: biechten 49 Gehele week Lof 7.30 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30, 8 en 10.30 u. (Hoogmis), jongenscongr. 5.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG: Congr. dames 8 u. DINSDAG': Congr. meisjes 8 u. VRIJDAG: Lof 7 30 u. ZATERDAG: biechten 58.30 u. Gehele week Lof 7.30 uur. H. JOHANNES DE DOPER (Amster damstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Fam. heren 8 u. DINSDAG: congr. meisjes sen. 7 uur. DONDERDAG Fam. dames 8 u. ZA TERDAG: biechten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u.; In de week dagelijks Lof 7.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. MAAN DAG: Fam. dames 8 u. DINSDAG: Mariagarde 7 u.; Congr. jonge vrouwen 8 u. WOENSDAG: Congr. jongens 12— 13 j. 8 u. en 15—16 j. 8.30 u. ZATER DAG: biechten 5—8 u. Gehele week be halve Vrijdag Lof 7.30 u. ALLERH. HART (Kleverpark). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. MAAN DAG: Congr. meisjes 6.30 u. en dames 815 u. WOENSDAG: Congr. heren 8.30 uur. ZATERDAG: biechten 5—7 en 7.30 9.30 uur. Gehele week Octoberoefe- ningen 7.30 u. H. H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 Lof 7 u. MAANDAG: Fam. heren 8.15 u. DINSDAG: congr, meisjes jun. 8.15 u. DONDERDAG: Fam. dames 8.15 u. ZA TERDAG: biechten 5—8.30 u. Gehele week Lof 7.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; Lof 6.30 u. MAANDAG: Fam. dames 8 u. DINSDAG: Mariagarde meisjes jun. 8 u. ZATERDAG: biechten 59 u. Gehele week Octoberoefening 7.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). ZONDAG: H.H. Missen 7. 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG: congr. heren 8 u. DINS DAG: congr. jonge vrouwen 8 u. ZATER DAG: biechten 5—6.30 en 7—9 u. Gehele week Lof 7 u. H. SACRAMENT. (Bloemendaal). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10.15 u. Lof 6.30 u. ZATERDAG: biecten 7.15— 9 u. Gehele week Lof 7.15 u. O. L. VR. ONBEVLEKTE ONTVAN GEN (Overveen). ZONDAG H.H. Missen 7. 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG: congr. heren 8 u. ZATER DAG: biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7.30 u. DINS DAG: Lof 7.30 u., waarna congr. meisjes. ZATERDAG: biechten 4—9 u. en Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG: Fam. dames na het lof. WOENSDAG: Maria garde 7 u. ZATERDAG: biechten 56 en 79 u. Gehele week Lof 7.30 u. O L. VR. HEMELVAART (Heemste de). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG: congr. meisjes sen. 8 u. ZATERDAG: biechten 58.30 u.; Lof 7 u. In de week rozenhoedje dagelijks 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. MAANDAG: congr heren na Octoberoefening. DINSDAG: congr. jonge dames 8 u. ZATERDAG: biechten 4—9 u.; Lof 7.30 u. tf ff keert, na 9 jaar, weer terug. Voorlopig nog wel beperkt, maar onze klanten krijgen hierVan hun deel. Wilt U ook SEVEN SISTERS" WALES ANTHRACIET stoken, geef dan Uw kolen- bonnen aan: Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 (Adv.) In verband met het feit, dat dr. C. I. de Fouw is gepensionneerd als pharma ceutisch inspecteur van de volksgezond heid, heeft de minister van Sociale Za ken diens aanwijzing als lid van het be stuur van het Strandschap Zandvoort in getrokken. De minister heeft thans als lid aangewezen dr. D. L. Kedde, die dr. de Fouw ook als pharmaceutisch in specteur van de volksgezondheid is op gevolgd. Tengevolge van de hogere uitgaven wegens ondersteuning in geld, hulp in de huishouding, ziekenverpleging enz. zal de subsidie aan de gem. instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor het lopende jaar moeten worden ver hoogd van f 56.000 tot f 73.000. Deze tegenvaller van f 17.000 wordt evenwel goedgemaakt doordat de per sonele belasting in 1947/'48 en 1948/'49 telkens f 10.000 meer zal opbrengen; een meevaller voor de dienst 1948 der halve van f 20.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2