Gaat Franse staking in gewelddadige krachtmeting ontaarden? Wederom moordaanslag in de hoofdstad Grote consternatie in „De Pijp l Atoombom verhindert veroveringstocht der communisten over West-Europa Geen onenigheid tussen Marshall en Truman Geruststellende verklaringen In Holland staat een huis OP WIELEN 1 Mogelijke uitkomst voor woningzoekenden K.L.M.-personeel heeft er niets mee uit te staan QUEUILLE: „Regering zal niet in gebreke blijven C.G.T.„Strijd tot het einde" lot hoofd en hart Schoenen niet duurder „Berlijn kan ons ieder ogenblik in een afgrijselijke oorlog storten" Suiker nog niet van de bon? r Sportnieuws A Het weer. CHURCHILL OP PARTIJCONGRES: De diefstallen op luchtlijnen y TJEPOE GEDEELTELIJK UITGEBRAND Luchtbrug niet afdoende MAANDAG 11 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24278 WÊF> mÈM Dader gearresteerd Infiltraties verijdeld Bokser gearresteerd Van bos, strand en hei rijdt men naar stad, dorp of gehucht J Ballonvaarder Boesman naar Indonesië A Voetbal Zwemmen Turnen Hockey Jshockey Algemeen CHRISTIANSEN NIET IN CASSATIE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ■t Directeur: J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voo' advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren In Montigny, Noord-Frankrijk, dreigt de mijnstaking zich toe te spitsen. Arbei ders hebben reeds de lorrie-rails opge broken en bouwden barricaden. Er zal strijd geleverd worden als de politie en het leger de mijnen wil gaan bezetten. In een Zaterdagavond tot de staken de mijnwerkers gerichte opwekking om „r(ï te denken" heeft minieter-presi dent Queuille o.m. verklaard: „Het recht om te staken is heilig; maar niet minder heilig is het recht der natie om te leven. De eerste plicht der regering is het leven der natie veilig te stellen. Zij zal niet in gebreke blijven." Onge veer tegelijkertijd verklaarde te Lens, het hart van het Noordelijk mijndistrict, de communistische afgevaardigde en se cretaris van de gewestelijke C. G. T.- federatie van het ondergronds perso neel, Lecoeur, dat de staking zal voort duren en zich nog zal verstijven, zolang de eisen der mijnwerkers niet zijn inge willigd. „Wij zullen de strijd tot het einde voortzetten". Pessimisten, die deze uitlatingen der twee vijandelijke aanvoerders naast elkaar uitgil hun beduchtheid, dat in de dagen de mijnwerkersstakinn al gemeen zal gaan ontaarden in een geweld- uÓGige krachtmeting. Deze zou dan heel wel kunnen losbranden, wanneer de rege ring door gewapende politietroepen de sta- kingspiquets van de C.G.T. laat verdrijven om het zodoende mijnwerkers, die aange sloten zijn bij Force Ouvrière en de C.F.T.C. en andere werkwilligen mogelijk te ma ken in de mijnen af te dalen. Het staat niettemin te bezien of allerwegen de ge ladenheid der arbeiders zo groot is als in Longwy, waar het Vrijdag tot het bekende bloedige gevecht tussen vijfhonderd man troepen en vierduizend stakers is gekomen en dat eindigde met de verdrijving uit een cokesfabriek van "de troepen, nadat deze aanvankelijk net stakerspiquet er uit ver dreven hadden. In ieder geval kan het de regering, gezien dit experiment, slechts welgevallig zijn geweest, dat zij geen uit voering heeft behoeven te geven aan de door haar afgekondigde vordering van personeel der cokesfabrieken, omdat in middels de C.G.T. zelf haar volgelingen op dracht heeft gegeven tot het handnaven van een minimum veiligheidsdienst in de cokesfabrieken. Van de andere kant be- Verwaffhting tot Dinsdagavond: Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later wat toenemende Zuidelijke wind. Minder koude nacht, overigens wei nig verandering van temperatuur. Zon 6.5911.53, Maan 16.41—0.40 richten vele journalisten uit de stahings- gebieden omtrent grote stakingsmoeheid der stakers. Deze zouden reikhalzend naai een oplossing uitzien. Zoals men weet was volgens Force Ouvrière en C.F.T.C., die te zamen echter maar een vrij kleine min derheid der mijnwerkers omvatten, reeds Dinsdag j.l. deze oplossing aanwezig, daar de regering in belangrijke mate aan de eisen der mijnwerkers had voldaan en overtuigende waarborgen had gegeven in zake de tenuitvoerlegging van de perso neelsinkrimping en van de strijd tegen het absenteïsme. Beide arbeidersorganisaties gaven te ver staan, dat voortzetting van de staking slechts de politieke oogmerken van de C.G.T. kon dienen. Onder de leuzen, waar mede de communistische agitatoren van de C.G.T. het stakingsvuur gloeiend houden, treft men er inderdaad verschillende aan die niets met typische beroepsbelaagen te maken hebben en waarin vooral het Marshall-plan en Queuille's „regering van vazallen van Washington" het moeten ont gelden. De leuze„De mijnen aan de mijn werkers en niet aan de minister van In dustriële productie" geldt daarbij als de duidelijkste uiteenzetting van het begrip nationalisatie in tegenstelling tot het be grip „staats" maken (étatisation). Het is evenwel toch iets anders. Tegelijk met de inzet van de mijn werkersstaking heeft het politieke bureau der communistische partij een verklaring de wereld ingestuurd, waarin het heet, „dat er niet op gerekend moet worden, dat het Franse volk ooit bereid zou zijn deel te nemen aan een tegen de Sovjet- Unie gerichte oorlog". Bij menigeen rijst het vermoeden, dat de C.G.T. de mijn werkersstaking mede heeft ontketend als een veelzeggende toelichting, geadres seerd in het bijzonder aan de juist dezer dagen zo actieve organisatoren van da West-Europese defehsie, op deze ver klaring. „Het is ontoelaatbaai;", verklaarde minister-president Queuille nog in zijn reeds genoemde radiotoespraak, „dat men aan de arbeidersklasse vraagt partij te kiezen tegen de edelmoedige hulp, welke de Verenigde Staten ons bieden, en dat het stakingsrecht gebruikt wordt om op de buitenlandse politiek van het land een. onduldbare pressie uit te oefenen." Inmiddels begint na een Zondag van godsvrede op het ganse stakingsfront morgen de tweede stakingsweek kosten van één week zesmaal 170.000 ton steenkool om alleen maar het ergste te noemen met nieuwe onderhande lingen tussen een afvaardiging van de C. G. T. en de socialistische minister (Van een onze verslaggevers) Nauwelijks een week, nadat een Pool een Amsterdammer heeft ver moord, is er in de hoofdstad alweer een moordaanslag gepleegd, waarbij i twee vrouwen moeder en dochter ernstig zijn gewond. De dader, een 40-jarige straatmuzikant, die zich eerst moed had ingedronken, .werd gearresteerd. Het drama speelde zich af in de Go- vert Flinckstraat te Amsterdam, waar de twee vrouwen wonen. Om nalf vier Zaterdagmiddag sloeg daar de straat muzikant de deur in. Hij kwam zich wreken over het feit, dat min of meer op last van de moeder zijn vriend schap met de dochter door deze laatste was verbroken. Hij had een scherp voorwerp bij zich en, na een heftige woordenwisseling, gaf hij daarmee de 50-jarige moeder een klap op het hoofd, waardoor zijbloedende wonden aan het voorhoofd en de neus opliep. De doch ter vernielde een ruit en begon te gillen om de aandacht van voorbijgangers en buren te trekken. Zij had eerst nog ge tracht haar moeder en zichzelf met een bijl uit de keuken te verdedigen, maar de woesteling nam haar de bijl af en bedreigde haar daarmede. Dfie huurlie den kwamen te hülp, doch deinsden af toen ze de muzikant boven aan de trap zagen staan, hen opwachtend met de bijl. Zij gingen de politie waarschuwen, terwijl intussen de muzikant korte met ten wilde maken met de 25-jarige doch ter, die echter hoewel door slagen ook ernstig aan het hoofd verwond, uit het huis wist te vluchten, achtervolgd door de woesteling, die de bijl had wegge worpen. Hij werd op straat door een in middels gewaarschuwde politie-agent ge arresteerd. De inzittenden van een ge alarmeerde radiqpolitie-auto hielpen bi) de arrestatie. Ook de G.G.D. was spoedig ter plaatse en daar de muzikant bij de worsteling eveneens verwondingen had opgelopen, werd hij met de beide vrou wen naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. Hij is, na verbonden te zijn, op het politiebureau Stadhouderskade opgesloten. Hoewel de verwondingen van de vrouwen ernstig zijn, is er geen levensgevaar aanwezig. De vechtpartij veroorzaakte uiteraard op de drukke Zaterdagmiddag heel wat consternatie, in de buurt. Hans Blaschke, de 'laatste burgemees ter van Wenen tijdens het Nazi-bewind, is wegens hoogverraad tot zes jaar ge- vangenisstraf veroordeeld.» Zijn goede ren zijn verbeurd verklaard. Het bijgeloof is een kind van de onwetendheid. van Arbeid, Daniël Meyer. Zeker staat de regering, na de pas door haar afge kondigde prijsverhogingen, die het ar beidende volk stakingsrijp maakte, met erg sterk. Na de verhoging van de brood-, melk-, boter-, kaas- en tabaksprijzen met ca. 50 pet. heeft de regering de Parijse transporttarieven met 100 pet. verhoogd, de spoorwegtarieven met 60 pet. voor de verbindingen met de Banlieue en 30 pet. voor de lange-afstand-verbindin- gen en heeft zij een verhoging aange kondigd van de steenkool-, gas- en elec- triciteitsprijzen met ca. 20 pet. Hedenmorgen begon te Parijs de jaar vergadering van de C. G. T. Men ver wacht dat op dit congres enig nieuw licht geworpen zal worden op de be doelingen van de C. G. T. Vandaag zal ook een referendum wor den gehouden onder de spoorwegarbei ders over de vraag: voor of tegen een staking. -Verleden week heeft op ver schillende lijnen reeds een meerderheid voor staking gestemd. Ook werd reeds hier en daar het werk neergelegd. Zondag kwam het spoorwegverkeer tussen Frankrijk en Italië stil te staan doordat de spoorwegmannen te Cham- bery en Saint Jean de Maurienne in staking gingen. De havenarbeiders zullen Woensdag een staking van 24 uur houden. Zondag staakten de taxichauffeurs te Parijs voor de vijfde dag. Te Bordeaux gingen zij weer aan het werk. De toestand bij de staalindustrie in Oost-Frankrijk, waar ,ook- gestaakt wordt, blijft gespannen nadat vorige week botsingen tussen de veiligheids politie en de stakers zijn voorgevallen. Door parochie-geestelijken in het de partement Meurthe et Moselle, waar Zondag botsingen zijn voorgevallen, is van de kansel een brief voorgelezen, al dus meldt Reuter, welke goedgekeurd zou zijn door de bisschop van Nancy, en waarin dë eisen van de arbeiders om hoger lonen in verband met de geste gen kosten van levensonderhoud wor den ondersteund. Uit republikeins gebied in Midden- Java komende, goed bewapende infiltre rende benden hebben pogingen gedaan, zich te verzamelen, nadat het in het regentschap Garoet geruime tijd rustig was geweest. Bij deze infiltrerende benden sloten zich republikeinse strijd krachten aan, die indertijd geen gehoor' hebben gegeven aan de order tot evacu atie. Bij het optreden van Nederlandse troepen werden deze benden zonder verliezen aan Nederlandse zijde uiteen geslagen, en de restanten namen de vlucht naar de bossen op de berghel lingen. Bij een latere poging tot organisatie ditmaal op de Oostelijke hellingen van het gebergte traden wederom Nederlandse troepen op, waarbij aan de benden verliezen werden toegebracht. De boorterreinen te ëglobo en Wono- sarii (ten Zuiden van Solo) waren op 9 Oct. nog in handen van de commu nisten, aldus meldt het communiqué van de Dienst Legercontacten vandaag. Ten aanzien van het oliecentrum Tje poe wordt medegedeeld, dat de brand in het reservoir voor ruwe olie, die op 5 Oct. uitbrak, 8 Oct. nog niet geblust was. De communisten blijken voorraden reserve-delen en andere goederen in de fariek en voorts magazijnen met instru menten in de nacht van 5 op 6 Oct. ver nield te hebben. Een gedeelte van Tjepoe is uitgebrand, evenals een aantal kam pongs in de omgeving. Ook de voor de bevolking zo belangrijke boseomplexen bij .Tjepoo zijn door de communisten in brand gestoken. Het communiqué meldt voorts dat 9 Oct. aan de republikeinse opperbevelhebber, Soedirman, werd bericht, dat de communis ten nog Zuid-Solo, Zuid-Madioen en de re publikeinse gedeelten van de residenties Semarang en Pati beheersten. De republi keinse troepen aldaar waren voldoende in sterkte om tegen, de opstandelingen op te treden, doch beschikten niet over wapens. Het centrum van de opstand is op het ogenblik gelegen in de vierhoek Tjepoe- Madioen- Ponorogo- Wonoriri-Solo- Poer- wodadi-Tjepoe. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat de geruchten, als zou een belangrijke stijging van de schoenenprijz,en zijn te verwachten, ten enenmale uit de lucht gegrepen zijn. Zo danige stijging is in de toekomst geens zins te verwachten. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van in landse huiden aan die van de geïmpor teerde huiden, teneinde aldus de sub sidie op het vee te verminderen zonder verhoging van de prijs voor rundvlees. Aangezien de industrie echter het ge hele jaar voornamelijk reeds duurdere buitenlandse huiden heeft verwerkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken en behoeft men zich dus, in dit opzicht, voor de" schoenenprijzen niet bevreesd te maken. Gezien het ruime aanbod van schoe nen heeft men in de kringen van han del en industrie zelfs reeds om ophef fing der prijsvoorschriften verzocht, om dat men op een daling der schoenen- prijzen rekent. Zolang echter niet onom stotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prijzen zullen dalen, blijven de prijs voorschriften gehandhaafd. De rijkspolitie heeft als vervolg van de in samenwerking met de douanerecherche opgerolde smokkelaffaire te Enschede, thans ook de zwaargewicht bokser R. Q. gear resteerd. Het onderzoek wees uit, dat Q. bij herhaling zelf waren over de grens bracht, zowel naar als uit Duitsland en in deze nauw samenwerkte met de landbou wer Sch. te Enschede, die als hoofdman wordt beschouwd in een grote smokkelzaak. Q., die thans in Amsterdam is ingesloten, heeft een bekentenis afgelegd. In een uiterst sombere rede heeft Winsten Churchill Zaterdag op het congres der Britse conservatieve partij te Llandudno zijn mening uiteen gezet over de huidige wereldsituatie. „Ik meen," zo zeide de grijze oorlogsleider, en dat maakt mij uiterst droefgeestig dat de enige basis voor de vrede thans wordt gevormd doormacht Zo de V. S. op dit ogenblik niet in het bé zit waren van een voorraad atoom bommen, dan zou er geen middel be staan om de veroveringstocht van de communisten over West-Europa, die door de Sovjet-wapens wordt gesteund en waaraan door een politieke politie kracht wordt bijgezet, te stuiten. Van één zaak ben ik volstrekt zeker," zo riep Churchill daarop uit: „Zo de Verenigde Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid gevonden worden om hun voor raad atoombommen te vernielen, dan zjjn zij schuldig aan moord op de men selijke vrijheid en aan zelfmoord." „Onze betrekkingen met de USSR baren ons vele zorgen,'' aldus Churchill. „In ons land en in de gehelewereld is de toestand in een onverwachte mate verscherpt. Wij hebben voortdurend aan de vijandige aanvallen van de Russische communistische regering het hoofd te bieden. In feite is de Algemene Vergadering, der V. N. een arena geworden, waar de vertegenwoordigers van de grote naties elkaar verwijten naar het hoofd slingeren. Opdie manier vuren zij de passies van de volken aan en bereiden zij hen voor op hetgeen niet meer te voorkomen lijkt, nX een derde we reldoorlog. De USSR heeft reeds een sterk leger op de "been. Kaar effectief in Europa is veel sterker dan dat van de Westerse naties samen in de Ver. Staten wordt eveneens onverpoosd aan de herbewa pening gewerkt. Onder onze leiding en met de onontbeerlijke hulp van de" Ver enigde Staten wordt in West-Europa een Westers verdedigingsfront uitgebouwd. „Welke ook mijn mening zij over de niet al te handige wijze, waarop onze buitenlandse politiek tot dusver is ge voerd, toch kan ik de Britse Labour- regering niet ten laste leggen, dat zij een kloof heeft gegraven, die over Euro pa en over de gehele wereld breder wordt: zulks was onvermijdelijk," al dus Churchill, gezien de Sovjetische President Truman en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, hebben Zaterdag nadrukkelijk ontkend, dat er enig verschil van mening tussen hen Oprezen zou zijn naar aanleiding van een plan van de president om op perrechter Fred Vinson als zijn persoonlijke gezant naar Moskou te zenden om te onderhandelen met Maarschalk Stalin. Nadat Marshall Zaterdag tweemaal met Truman op het Witte Huis had ge confereerd, hield hij een persconferen tie, waarop hij zeide zeer te hopen, dat de verklaring, die President Truman zou afleggen over deze kwestie, een kalmerend effect zou hebben op de in Europa bestaande verdenking, dat de Verenigde Staten het Krcml zonder overleg met de andere Westelijke mo gendheden zouden benaderen. Marshall ontkende categorisch en herhaaldelijk, dat er ooit enige kwestie of verschil van mening tussen Truman en hem geweest ipas. „De persberichten hieromtrent", aldus zeide hij, „kunnen niets goeds uitrichten, doch wel kwaad stichten. Ik betreur dat." De reacties te Parijs op dergelijke persberichten wa ren „allerongelukkigst", aldus voegde hij er aan toe. „Zij gooien roet in het eten." De Westelijke diplomaten in Parijs toon den zich zeer opgelucht, toen zij de ver klaringen van Truman en Marshall verna men. Varantwoordelijke kringen In Parijs waren echter van mening, dat het incident misschien toch al schade had toegebracht aan de zaak der Westelijke mogendheden. Ondanks de geruststellende verklaringen vreest men, dat er blijkbaar geen volledige eensgezindheid, althans gebrek aan contact (Van een onzer speciale verslaggevers) Wij kennen een man, die in Utrecht woonruimte zocht en tenslotte vond in een voormalig seinhuis hoog boven het station. Aan hem en zijn vindingrijkheid moesten wij den ken, toen wij Zaterdag in Amsterdam het eerste specimen ontdekten van het nieuwe middel ter bestrijding van de woningnood: het landhuis op wielen. bestaat tussen Truman en Marshall. In deze kringen acht men de mogelijk heid aanwezig, dat het Witte Huis doende was een belangrijke stap te nemen in de Berlijnse kwestie zonder vooruit de Britse en Franse regeringen op de hoogte te stel len. Verder staat men sceptisch tegenover de hechtheid van de Amerikaanse twee partijen-politiek en vreest men, dat door het incident nieuw voedsel is gegeven aan de Russische propaganda. In Washington werd Zondag medege deeld, dat minister Marshall Zondagavond nog naar Parijs zou terugkeren. (Van onze Haagse redactie) De optimistische verwachtingen van de huisvrouwen, dat suiker per 1 No vember van de bon zal gaan, zullen waarschijnlijk niet in vervulling gaan, niet alleen omdat, hoewel onze suiker positie dit jaar bevredigend zal zijn, er toch suiker moet worden ingevoerd waarmede weer deviezen gemoeid zullen zijn, maar vooral vanwege de omstan digheid dat als gevolg van het vrijkomen van suiker en suikerhoudende producten de regeringssubsidie van 15 cent per k.g. zal komen te vervallen, waardoor de prijs hoger zal komen te liggen. Van verschillende kanten verzet men zich hiertegen en daar de regering open oog heeft voor de moeilijkheden voort vloeiende uit de prijsstijging dient de vrijkoming nog nader overwogen te worden. Hangende deze bestudering is het dus niet waarschijnlijk dat de suiker van de bon komt, ook al omdat de „stootvoor- raad" die bij de handel aanwezig moet zijn om een grotere vraag op te vangen tegen 1 November niet bereikt zal kun nen worden. Tot nu toe hadden de over heidsinstanties een duidelijk overzicht van de suikerpositie, maar als dit zoete product vrij verkocht wordt mist men iedere controle. Een gezelschap van vier ballonva'arders, onder leiding van de heer J. Boesman, is vanmorgen ca. half elf per speciale KLM- Skymaster van Schiphol naar Indonesië ver trokken. expansiegeest. Ik zal u geen aanmoed ging geven in verband met de illusie dat een vredelievende regeling met de Sovjet-Unie nog mogelijk is. Misschien vindt men nog formules of een kunst matig vergelijk, maar het gevaar en de fundamentele tegenstrijdigheden blijven Hoezeer wij ook blijk geven van geduld tot de uiterste voor onze veiligheid ge oorloofde grens, toch moeten wij ons geen illusies maken noch verandering verwachten in de houding van de krachten die de USSR besturen. Zo de Sovjet-regering wenst dat de atoomenergie geïnternationaliseerd wordt en haar gebruik met militaire doeleinden buiten de wet wordt gesteld, dat zij haar greep op de satellietstaten dan beëindige, dat zij zich terugtrekke in haar eigen land en dat zij de elf oude hoofdsteden van Oost Europa, die zijn bezet, verlate Laten zij zich op de Curzonlinie te rugtrekken, zoals zij zich gedurende de oorlog verplicht hebben, laten zij het millioen Duitse en Japanse gevangenen, die zij als slaven behouden, vrij laten, laten zij ophouden de streken van Duits land en van Oostenrijk, die zij in bezit hebben, uit te buiten, te kwellen en te verdrukken. De opheffing van de blok kade te Berlijn zou eenvoudig het ein de van een chantage zijn, eén chantage, die niet beloond moet worden." De Britse oppositieleider voegde er aan toe: „Wij moeten trachten met de Sovjet-Unie tot een definitieve rege ling te komen, voordat zü over het atoomwapen beschikt. Vervolgens over de Berlijnse kwestie sprekende, verklaarde Churchill: „Zti kan ons ieder ogenblik in een afgrijse lijke oorlog storten. Indien ik aan het bewind was geweest, had ik nooit toe gestaan, dat zij deze wending had ge nomen. Het zou beter geweest zijn on middellijk op de blokkade van Berlijn te antwoorden met represaillemaatrege len tegen het zeehandelsverkeer en de Sovjet-invoer, dan zich te beperken tot de bevoorrading per vliegtuig, die ge heel afhankelijk is van de elementen en van de Sovjet-Unie. De luchtbevoorrading van Berlijn le vert slechts een enkel concreet voor deel op: n.l. aan de Duitsers te hebben getoond, dat de toekomst van Duitsland aan de zijde van de Europese fami lie is". Churchill veroordeelde tenslotte de halfslachtige politiek van de Labour- regering bij de herbewapening en ver zette zich tegen de nationalisatieplan nen voor de staalindustrie en tegen elk plan voor de vereniging van Noord- ïerland en Eire. Churchill zeide, dat terwijl Rusland streefde naar onbeperkte wereldheer schappij, zoals b.v. door het stichten van wanorde op Malakka, in Indonesië en op Korea, Groot-Brittannië in het an dere uiterste vervallen is en zijn im perium in het Oosten toet beide han den heeft weggeworpen. De leider Van de oppositie besloot: „Een ander Labour-Lagerhuis zou een einde maken aan de geschiedenis en aan de grootheid van Engeland. EnkeJ een conservatief, parlement kan de wel stand en de roem van het Imperium van de commonwealth en van het Ver enigd Koninkrijk verzekeren." Alleen VSV nog zonder verliespun- ten; Ajax wint derby tegen De Vo- iewijekers; weer nederlagen voor Westelijke R. K. tweede kiassers; WE verslaat Vitesse. Belangrijke recordverbetering van Bob Bonte. Financiële moeilijkheden KNGV en zijn clubs. bij het Dubbele zege van HHIJC op de hockeydag; Nederlandse ploegen samengesteld. Competitie om West Europa Cup begint in November. Deelneming van Amsterdam nog onzeker. Olympische Dag 1949 vastgesteld op 26 Juni; Amsterdams sportpaleis berekend op max. 20.000 toeschou wers. Neen, als u meent, dat wij daarmee een soort luxe-woonwagen bedoelen, vergist u zich. Want dat is het niet. Het is een normaal landhuis, het heeft een rieten dak, een woonkamer, twee slaap kamers, een keuken, een W.C. en een hal en het he>ft alleen daarom wielen, om het verhuizen zo simpel mogelijk te maken. Het ds een product van een Amster dams Ingenieursbureau. Het prototype is zojuist gereed gekomen en van nu af aan zal het in serie worden aange bouwd, vierentwintig stuks per maand. Het heeft goede perspectieven dit land huis. Om te beginnen behoeft men er geen bouwvergunning voor te hebben. Men kan het mits men er natuurlijk de nodige contanten (zeven a achtdui zend gulden) voor heeft - zonder meer bestellen. Het is goedgekeurd voor vijf personen en het heeft de charme dat de eigenaar, nademaal zijn eigendom op wielen staat en toch geen woonwagen is geen personele belasting behoeft te betalen. Overigens is het uiteraard ge heel van hout. Maar - aldus deelde men ons desgevraagd mede de dubbele buitenwand is zodanig geconstrueerd, dat de villa op wielen heel lelijk super-Hollands-landhuis genaamd zomers koel en 's winters warm is. Voor een dergelijk huis en dat is na tuurlijk een groot „voordeel" is plaats in iedere gemeente. Het heeft, zo meent men, een levensduur van dertig a veer tig jaren en met een klein muurtje ervoor of een oplopend talud onttrekt men, eenmaal ter bestemder plaatse aan gekomen, de wielen aan het oog, zodat het zich in niets onderscheidt van een zomerse bungalow. Voor kleine gezin nen of paartjes, die willen trouwen, kan dit de oplossing zijn. De installatie- kosten zijn niet te hoog, er is licht en water en men kan met zijn huis gaan wonen waar men belieft. Verveelt het bos, dan kieze men de stad en als ook dat tégenvalt, blijft nog altijd de hei over. Een allergrappigst uit Amerika afkom stig idee, dat hier met medewerking van de Wederopbouw-autoriteiten.'wordt geïntroduceerd en waarvan men het eerste, helaas lang niet door iedereen te bereiken product, sinds vandaag kan bestuderen in het R.A.I.-gebouw in Am sterdam. Daar is het te gast bij Hedakin. .Naar aanleiding van de grote diefstallen, ie de laatste tijd gepleegd worden op de ■iegvelden langs de internationale lucht- ijnen tussen Europa en Azië, heeft het A.N.P. zich gewend tot het ministerie van Justitie met de vraag wat tegen deze dief stallen gedaan wordt. I Een hoge functionaris van de Rijkspoli tie verklaarde, dat het probleem: dief stallen op internationale luchthavens op het ogenblik nauwkeurig bestudeerd wordt door de internationale criminele politie- commissie. Door de Nederlandse Rijkspolitie worden in dit verband o.m. reeds de volgende maatregelen getroffen. In overleg met de K.E.M. zijn op het vliegveld Schiphol vei ligheidsmaatregelen ingevoerd. Zo zjjn er blijvend een aantal ervaren rechercheurs van de Rijkspolitie gestationneerd. Wanneer goederen welke met een K.L.M.- vlicgtuig vervoerd zijn, op een buitenlands vliegveld gestolen worden, gaan dadelijk Nederlandse rechercheurs, die de lucht vaart en het internationale vrachtvervoer kennen, near het betrokken vliegveld. Bij voorgekomen diefstallen wordt steeds vastgesteld dat de bemanningen van de K.L.M.-vliegtuigen niets met de goud en diamant diefstallen te maken hebben. De diefstallen vinden in de regel plaats bij het verdere vervoer in het land van bestemming. In Karachi, waar voor f 500.000 aan diamanten uit een postzak gestolen werd, bleek het Nederlandse touw, dat om de postzak zat, vervangen te zijn door een touw van Indische oorsprong, dat men in ons land niet kent. De goudstaven die onlangs uit een K.L.M.- vilegtuig in Egypte verdwenen, zouden in de woestijn gevonden zijn, doch de Neder landse Rijkspolitie heeft te Cairo in sa menwerking met de Egyptische politie vast gesteld, dat het kistje goud door de bewa kers van bet vliegveld bij Cairo gestolen werd. Het goud bevindt zich thans in han den van de Egyptische politie. Van Neder landse zijde zijn stappen ondernomen om hot goud terug te krijgen. In verband met de diefstal van 1099 diamanten te Bangkok zullen naar ons werd medegedeeld, twee ambtenaren der Rijks politie naar Bangkok vertrekken om te- plaatse een onderzoek in te stellen. Zowel de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem als de raadsman van de voormalige „Wehr- machtsbefehlshaber in den NiederlaA- den" Christiansen, hebben afstand ge daan van cassatie. Christiansen werd door het Hof veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Door deze afstand is het vonnis onherroepelijk geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1