Een held der Vliegende Forten kwam terug in de Amerikaanse maatschappij Bessemer en Birmingham zagen hun plicht ERIC DE NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON TUSSEN TA i a Haagse besprekingen over interim-regering geëindigd Eigen krijgsmacht en budgetrecht Instelling in November? WAAR BLIJFT HET GELD VOOR DE LECTUURVOORZIENING? Katholiek rapport gehegeerd Zitting uitgesteld a I AFLEIDINGS- MANÖEUVRE FARLEY BIJ SALAZAR PATER Dr. R. NüYf Mijnontploffing te Driel Strijd van helse draak tegen Christus B.B.C.-PRIJZEN VOOR NEDERLANDERS Prins Bernhard in Zweden Geestelijk adviseur van de K.N.D.P. MAANDAG 11 OCTOBER 1948 PAGINA RED ERWIN'S ONTGOOCHELENDE LES Strijd om zijn leven Helden worden ouderwets Franciscaanse Broederoverste in Nederland gearriveerd Republikeinse Dakota terecht Installatie Kath. Jeugdraad Twee doden en twee gewonden Reorganisatie van de prijscontróiedienst Aartsbisschop van Milaan De Veiligheidsraad CHURCHILL'S LEVEN op het witte doek „De mensen vergeten licht, wat de soldaten gepresteerd hebben. Als eenmaal de oorlog voorby is, is de soldaat geen stuiver meer waard. Voor zover ik weet, Is het altijd zo geweest. Nu geloof ik niet, dat alles ons z;ou moeten aangebo den worden op een zilveren schaaltje. Maar er zqn grenzen". Dit zyn de ontnuchterende woorden Van de jonge Amerikaanse oorlogsheld Henri Eugene (Red) Erwin, die tydens een vlucht boven Koriyama, 125 mijlen ten Noorden van Tokio, afschuwelijke brandwonden opliep, maar er toch in slaagde het leven van zyn elf kamera den van zqn Vliegend Fort te redden. Het Amerikaanse weekblad „The Sa turday Evening Post" brengt het tragi sche verhaal van Red Erwin's weder varen tijdens de oorlog en ook daarna. Toen de oorlog uitbrak werkte de tweeëntwintigjarige Red Erwin in een tnetaalwarenfabriek. Zijn vader was ge storven en Red. was de oudste van ze ven kinderen. Hij nam dienst bij de luchtmacht en bracht het spoedig tot sergeant. Toen er vrijwilligers gevraagd werden voor de vliegende vestingen B-29 meldde hij zich. „Op 12 April 1945 vertrok de „City öf Los Angeles" voor haar elfde ge- vechtsvlucht. De eerste tien waaron der het eerste grote bombardement van Tokio waren uiterst zwaar geweest. De elfde van Guam naar de petroleiim- raffinaderijen van Koriyama, 125 mijlen ien noorden van Tokio, zou het niet min der zijn. In het vliegtuig van Erwin had sok de bevelvoerende officier van het fskader als hulppiloot en waarnemer plaats genomen. Hij was de twaalfde man aan boord. De moeilijkheden begonnen toen Red als marconist het signaal kreeg de rook bom, die de verzamelplaats van de for matie moest aanduiden, te lossen. Red, blootshoofds en met blote armen, plaats- ;e de phosphorbom een grijsgeschil- ierde metalen doos. niet groter dan twee gewone waterbekers in het metalen 'alluik en trok er de veiligheid af. Door sen verkeerde werking van het mecha nisme, ontplofte de bom te vroeg en vloog terug in Red's gezicht. Phosphor heeft twee hoedanigheden het is kleverig en brandt aanhoudend met een intense hitte. Deze bom ont wikkelde een warmte van ongeveer 1300 graden Fahrenheit; 212 graden is het kookpunt. Wat toen gebeurde speelde zich in minder dan tien seconden af. Maar voor Erwin was het als een levenslange hel van oïftzettende doodsangst. Toen de bom in zijn gezicht sloeg, vlogen er phosphor- deelties in zijn ogen. Zij brandden het grootste deel van zijn rechteroor af, lik ten lappen huid van zijn gezicht en ruk ten het vlees van zijn rechterarm af. nik wist alleen maar", zei Red Erwin, ••dat ik dat ding eruit moest krijgen net ging één tegen elf". Het vliegtuig vulde zich onmiddellijk Jet een dikke, vuile rook. Men kon er ,"tet doorheen kijken. Maar Red zag he- hlaal niets. De piloot, een ogenblik ermine* en half verstikt, verloor de controle over zijn machine. De grote bommenwerper viel van 1000 op 300 Voet. En Erwin struikelde instinctmatig Voort door het nauwe trillende binnen werk van het vliegtuig. Een ogenblik vond hij de weg versperd door het in strumentenbord van de navigator, dat tegen de wand kon worden geklapt, stak de bom onder zijn rechterarm het Phosphor vrat toen het been in en duwde het bord naar boven. Later vond uien een nauwkeurige afdruk van de verschroeide hand op het bord geëtst. Red waggelde en schreeuwde: „Gooi het venster open." Hij tastte naar de smalle opening, smeet er de bom door en zakte toen ineen. De „City of Los Angeles" was gered en, met haar, de bemanning elf kop pen en de verbrande Red. Toen. begon de strijd om zijn leven. nMijn staat van dienst in de ziekenhui zen is een echte encyclopaedic," zegt Red. „Na de dertigste operatiewist ik niet meer wat schrik was. Zó weinig hoop was er op redding, dat de gene- raal-majoor van het 20e Luchtleger, ge troffen door de heldendaad, aan de be voegde overheid te Washington schreef, dat het een schande zou zijn Red Erwin de „Medal of Honour" van het Congress niet vóór zijn dood toe te kennen. Daar het anders weken zou geduurd hebben, werd de zaak voor Red Erwin in zeven en een half uur voor elkaar gebracht. Maar Red stierf niet. Wanneer men hem nu vraagt, hoe het was, de eerste da gen na het ongeval, antwoordt hij: „In het begin leed ik zoveel, dat ik bad te mogen sterven. Dan, toen ik de dood voelde naderen, bad. ik, dat ik zou mo gen blijven leven. Gedurende mijn twee en een half jaar hospitaal heb ik erva ren, dat het menselijk lichaam heel wat kan verdragen meer dan men zich kan voorstellen." De dokters gaven hem een nieuw rech teroor van vlees, dat zij uit zijnschou ders namen. Zijn rechterwenkbrauw namen ze uit zijn schedeihuid. „Het haar groeit er zo sterk op dat ik het telkens moet laten afknippen wanneer ik bij de kapper kom". Zijn mond was een ander vraagstuk. „Zo erg was hij verbrand, dat ik er mijn duim niet meer in kon steken. Ik kon geen korreltje maïs knabbelen en ik kan je ver zekeren, mijn beste, dat ik van een kor reltje maïs houd. Maar ze hebben bet hier schitterend met mijn mond in orde ge maakt. Ik eet de komende zomer weer wat ik wil". Van zijn linkerhand heeft hij een vinger verloren, maar hij kan zijn arm gebruiken. Zijn rechterarm is er heel wat erger aan toe. Hij is onherstelbaar verschrompeld. Be dokters stelden hem voor de keus zijn reehtervoorarm af te zetten en door een kunstmatige te vervangen die misschien beter zou geweest zijn. Maar Red liad er een hekel aan afstand te doen van zijn arm zo er nog een kans bestond hem te redden. Er volgde toen weer een bui tengewoon pijnlijke operatie. Eenmaal uit het leger ontslagen, leerde Red de ontgoochelende les dat helden ouder wets worden. Naar de metaalfabrik kon hij niet terug. In een van de hospitalen had hij vernomen dat, krachtens een besluit, van President Truman, gedecoreerden met de „Congressional Medal of Honor" recht hadden op een job in de diensten voor oud- strijders. Met liet salaris en het invalidi teitspensioen zou hij rondkomen (intussen was hij gehuwd). In het hospitaal reeds studeerde hij de tekst van het statuut van de oud-strijders, want hij wilde van meet af aan zijn ka meraden kunnen helpen. Maar het bleek, dat na het besluit van de president een- „verklarende" circulaire verschenen was. Red kreeg het baantje niet. Tenslotte werd hij toch benoemd te Birmingham, waar hij de dossiers van de oud-strijders klasseert Salaris 1954 dollar in plaats van de 3400 dollar, die hem voor de aanvankelijk beoogde job zouden toegekend zijn. Maar Bed is niet zó bitter geworden, dat hij de ambitie verloren heeft om zijn werk goed te doen. In. het bureau te Birmingham staat hu" als de beste „klasseerder" bekend. James Farley, de voormalige voor zitter van de Amerikaanse democrati sche partij, die vorige week een onder houd had met Franco, heeft in Lissa bon een onderhoud gehad met premier Salazar, met wie hij de Europese pro blemen besprak. Tijdens het onderhoud overhandigde hij aan Salazar een brief van Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New York. In Lissabon ontmoette Farley verder de ex-koningin Umberto van Italië en Carol van Roemenië. Ook had hij een onderhoud met de Portugese minister van Buitenlandse Zaken dr. Mata. Met zijn linkerhand heeft hij leren typen. Het meest hartversterkende in Bed's na oorlogse leven was hetgeen de kleine in dustriestad Bessemer (Alabama) voor hem trachtte te doen. Het stadje, dat. ongeveer 35 duizend inwoners telde, ging fier op Red. Hij had er eigenlijk nooit gewoond, wel in de nabijgelegen gemeenten". Maar Bes semer vorderde hem als burger op. Toen hij terugkwam werd er een grote parade en een „Red-Erwin-dag" georganiseerd. Verscheidene mensen, waaronder de oud-burgemeester Jaspar Bryant, kwa men tegelijkertijd op het idee iets te doen voor hem. De burgemeester, het Amerikaans Legioen, de handelskamer en de vaderlandse verenigingen spanden zich voor de zaak in. Zij gingen de ver bintenis aan geld genoeg in te zamelen om voor Red Erwin een huis te kopen en te meubileren. Bijdragen werden ge stort door Birmingham, Bessemer en omgeving, door andere staten van de Unie en zelfs door enkele soldaten overgee. Er kwamen centen van school kinderen. Het kerkgenootschap, waarvan Eed deel uitmaakte, stortte 100 dollar. In totaal werd 6.158.83 dollar ingeza meld. Red herinnert zich precies hoe veel het was. Toen kwam er niets meer. Oud-burgemeester Bryant vertelt de verdere geschiedenis: „Ik geloof, dat wij Red bedrogen hebben. Ik meen, dat wij hem een huis hadden moeten ge ven met alles er jn wat hij verlangde. Maar er was geen geld genoeg. Toen Red's vrouw op het punt stond een baby te krijgen, kwam hij mij spreken om te vragen over hoeveel geld wij beschik ten voor het aankopen van een huis, dat hij gevonden had. Hij verlangde dat zijn vrouw én kind, wanneer zij ujt de kliniek kwamen, hun eigen huis zouden hebben. „Neen, Red. ik zal er nooit In toe stemmen," zei ik hem, „dat wij je niet alles geven waarop je recht hebt." Maar Red kwam opnieuw aandringen. Hij zei, dat hij voor de rest zou in staan. Dat was Red! Tenslotte gaf ik toe, dat zo ik niet vóór hem. ik ook niet tégen hem zou stemmen. Hij kreeg zijn geld voor de afbetaling. Maar my laat de gedac'hte niet los. dat Bessemer zijn plicht niet gedaan heeft. Kom ik ooit in het openbaar leven terug, dan zal mijn eerste werk zijn het nodige geld in te zamelen en er zorg voor te dragen, dat wij onze plicht volbrengen tegenover de jongen, die de zijne ge daan heeft." Zo kreeg Red dan zijn huis. Het kost te hem 8.300 dollar. Toen hij de meu bels betaald had, zat hij voor f 3.500 dollar in de klem. Paul Forbes (twaalf jaar oud) met zijn zusje in de wagen, voor de races met zeepkist-karretjes, die in Southam Street in Londen gehouden werden dit weekend. Walvissen-invasie Lastige gelijkenis Duitse kinderen voor een jaar naar Amerika Als de leraren staken - Vliegveld met kaarsverlichting. De badplaats St. Augustine in Florida is Woensdag getuige geweest van een Vreemd schouwspel. Een geheimzinnige groep van 44 „Pilot" walvissen kwam op het strand terecht, hetgeen duizen den nieuwsgierigen aanlokte. De zoog dieren, die gemiddeld 16 tot 24 voet lang waren en van 5000 tot 6000 pond Wegen, bleven bij het verlopen van het getij hulpeloos op het strand achter, tvaar zij om het leven kwamen. Men gelooft dat de walvissen op het strand zijn terecht gekomen door hun instinct dat hun zegt de leider te vol gen. Vissers hebben grote aantallen buit gemaakt door de leider in ondiep water Ie lokken en de andere te laten volgen. G. R. Wiles, de voorzitter van de St. Johns County-commissie, heeft een dringende boodschap uitgezonden, waar in hij zegt, dat eenieder die een walvis Wil hebben, die maar moet komen halen. Een ieder is welkom, vooropgesteld dat de dieren in hun gehéel worden weg gehaald. Als zich geen liefhebbers aan dienen, zal men de walvissen met pulldozers hoog op het strand trekken *n kuilen en ze daar begraven. Meer dan tienduizend mensen stroom den met bijlen, zagen en ander gereed schap gewapend naar het strand om de tanden uit de dieren te halen én zelfs V'erden de dieren opengesneden op zoek naar apibergrijs. Een zeepfabriek te Jacksonville heeft «en vertegenwoordiger naar de com missioner gestuurd om permissie te krijgen zeep van de dieren te maken en «en fabriek voor hondenvoer te Tho- masville wil de walvissen als grondstof gebruiken. Omstanders zweren er op, dat de drie jarige Mittens Bacön een walvisbek in kroop en aan zijn zenuwachtige moeder vroeg: „Mam, waar is Jonas nou?" Ermle Hitier, een 32-jarige Tsjechische emigrant, die sprekend op Adolf lijkt en ook het Hitlersnorretje draagt, wilde m.l zijn aankomst in Singapore niet ge fotografeerd worden, omdat de gelijke- P's, naar hij zeide, hinderlijk was. „Ik Den tenslotte een Jood" aldus Hitier. Twee en veertig Duitse scholieren negen meisjes en 33 jongens zijn per vliegtuig in New York gearriveerd Zij zullen Amerikaanse scholen bezoeken. De groep vormt de laatste van de 200 Duitse jongens en meisjes die één jaar in de Ver. Staten zullen studeren. De scholieren in Mexico City hopen, dat de dreigende staking van hun lera ren, die een salarisverhoging van dertig procent eisen, inderdaad zal doorgaan. Het ministerie van Onderwijs heeft bekend gemaakt, dat alle scholieren zul len slagen en overgaan, als het wegens een staking onmogelijk zou zijn exa mens te houden. Zes transatlantische vliegtuigen land den Donderdagavond of stegen op van de luchthaven Shannon (Ierland) bij het flikkerend licht van honderden kaarsen en stormlantaarns. Een explosie m de electrische centrale -dompelde de luchthaven gedurende twee uur in het duister. Slechts 1 vliegtuig had vertra ging. Deze vertraging bedroeg tien mi nuten en werd veroorzaakt doordat de stewardess tijdens de verduistering in het stationsgebouw haar passagiers niet kon vinden. 33. Met een scherp fluitend geluid vloog de toverpijl naar zijn doel. In de doodse stilte die heerste kon Eric het projectiel duidelijk, door de lucht horen vliegen en ook de oude had dit geluid/ gehoord. Opkijkend zag hij de pijl op zich afvliegen. Met een hese kreet, die vele malen teruggekaatst werd door de zwarte rotsen, waarschuwde hij zijn knechten dat er onraad was. Gespannen keek Eric toe, maar het hart stokte hem in de keel, toen hij zag dat de pijl, in plaats van de oude te treffen, oploste en geheel verdween toen hij vlak hij zijn doel was. De oude was onkwetsbaar! Zelfs Dzilah's toverkunsten richtten hier niets uit. Even greep vrees onze held aan, maar reeds vroeg een ander gevaar zijn aandacht. De lugubere wezens, die in de loop der jaren het slachtoffer waren geworden van de oude, naderden onder het uitstoten van akelige kreten en in minder dan geen tijd was Eric in een hevig gevecht gewikkeld met de monsterachtige mannetjes Naar het A.N.P. verneemt, zijn de in de afgelopen weken te 's-Gravenhage gehouden besprekingen over een schets voor een „wet bewind Indonesië in over gangstijd tussen de Nederlandse rege ring, neden van de voorlopige federale regering van Indonesië, een delegatie uit het B.F.O., een vertegenwoordiging van de federale conferentie te Ban doeng én vertegenwoordigers van de minderheidsgroepen geëindigd. Aan de besprekingen namen tevens deel de gedelegeerde van het opperbestuur, dr. L. J. M. Beel, en leden van de Com missie van Negen. Zaterdagmorgen werden in een ple naire ziting in de Treveszaal enige re dactiewijzigingen besproken welke na ampele overwegingen en na wijziging van enkele onderdelen, werden aan vaard. In een slotwoord werd door de minister-president en de woordvoerders der verschillende groepen dank gezegd voor de goede sfeer waarin het overleg was verlopen. .Van de zijde der Indonesische ver tegenwoordigers verneemt het A.N.P., dat de hoofdlijnen van het Nederlandse voorontwerp, dat als basis bij dit over leg diende, algemeen werd aanvaard. Voor de nog overblijvende geschil punten is eveneens een bevredigende formulering gevonden. De eerste daarvan luidde: De hoge vertegenwoordiger oefent het oppergezag uit over alle in Indonesië aanwezige strijdkrach ten. Echter zullen deze strijdkrach- ten in Indonesië niet worden ge bruikt door de hoge vertegenwoor diger, dan na overleg met de fede rale interim-regering. Raadpleging van de f.i.r. door de hoge vertegen woordiger is dus, wanneer het gaat over een gebruik van de strijd krachten voor binnenlandse doel einden, verplichtend gesteld. Voorts zal de f.i.r. een eigen strijd macht ter beschikking krijgen ter handhaving van de inwendige rust en veiligheid. De f.i.r. wordt het budgetrecht ver leend. Over een aantal vraagstukken van financiële en economische aard zal echter het overleg op een later tijdstip worden voortgezet. Het vraagstuk betreffende de ver tegenwoordiging van de minder heden in de federale raad, is in deze richting opgelost, dat de minderhe den in incidentele gevallen kunnen worden opgenomen in deze raad. In welke gevallen dit zal moeten plaats hebben, zöl worden vastge steld in een regeling, opgesteld in gemeen overleg tussen de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon en de federale interim-regering. Betreffende Nieuw-Guinea wordt in het ontwerp slechts vastgesteld, dat, zo lang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het be wind over dit gebied zal gevoerd wor den door de federale interim-regering Te Rotterdam arriveerde de Hoog- eerw. Broeder Salesius Klein, Alg. Over ste van de Broeders-Franciscanen te Bleijerhéide, die tengevolge van d» oorlog en ziekte ruim negen jaar moest doorbrengen, deels in Brazilië, waar de Congregatie vijf huizen bezit, deels in de U.S.A., waar ze er vier heeft. Voorlopig zal de Alg. Overste zijn intrek nemen in het klooster „St. Maria ter Engelen".- het provincialaats- huis van de Nederlandse Provincie te Bleijerheide-Kerkrade. De vermiste republikeinse Dakota, die 1 October van Tandjong Karang gestart was en sedertdien volgens de republi keinse radio onvindbaar was, is naar Batavia's Nieuwsblad verneemt op het vliegveld Palembang -geland. Aan boord werd o.m. een lading goud aan getroffen. in samenwerking met de hoge vertegen woordiger van de Kroon. Hierin wordt dus niet geprejudiceerd op de plaats, die Nieuw-Guinea zal innemen in de toekomstige verenigde staten van Indo nesië. Over het algemeen is men in kringen van de federalisten niet ontevreden over het verloop van de besprekingen, of schoon men uiteraard gereserveerd blijft, zolang een desbetreffend wèts- ontwerp nog niet door de beide Kamers der Staten Generaal met een meerder heid van tweederde is aangenomen Nu het overleg met de federalisten teneinde is, zal de Nederlandse rege ring trachten op zo kort mogelijke ter mijn een wetsontwerp betreffende de bestuursregeling in Indonesië in de overgangstijd bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Men hoopt de fei telijke instelling van de interim-rege ring nog in November van dit jaar te kunnen doen plaatsvinden. In kringen van de federalisten kon men tenslotte een lichte teleurstelling waarnemen over het feit, dat de Neder landse regering niet met de vertegen woordigers van de deelstaten in overleg is getreden bij het opstellen der tegen voorstellen, die onlangs door middel van de Commissie van Goede Diensten aan de republiek zijn gedaan. Men hoop van de zijde der federalisten nog steeds in de onderhandelingen met de republiek te worden betrokken. In het ziekenhuis Joannes de Deo te 's-Gravenhage is in de afgelopen nacht om 1 uur overle den pater dr. R. Nuy S.J. Woensdag avond om 7 uur zullen in de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvan gen aan de Elandstraat de Metten worden gelezen. Na de Lauden om 9.30 uur zal Donderdagmorgen om 10 uur in dezelfde kerk de plech tige H. Requiemmis worden gecele- breerd. Het stoffelijk overschot zal om kwart vóór twee des middags op „Huize Mariëndaal" te Grave ter aarde worden besteld. Pater R. F. Nuy werd 30 Januari 1903 te Nijmegen geboren. Na zijn studies aan het Canisiuscollege te Nijmegen volgde zijn benoeming tol leraar Duits aan het zelfde college. In 1933 promoveerde hij in de filosofie te Rome. Daarna was hij professor in de ethica aan het Bergma- nianum te Nijmegen en in de sociologie aan het theologisch college te Maas tricht. In het najaar van 1946 benoemde het Hoogwaardig Episcopaat hem tot geestelijk adviseur van de Katholieke Nederlandse Dagblad Pers. Later werd hij als censor en geestelijk medewerker vérbonden aan het Katholiek Nederlands Persbureau. Vanzijn talrijke publica ties noemen wij o.m. zijn artikelen in „Studiën", „Ave Maria", directeuren tijdschrift der Maria-congregatie en in „Stella Duc'e". Op 12 October zal te Utrecht in tegen woordigheid van Joh. Kardinaal de Jong de Installatie plaats hebben van de Kath. Jeugdraad van Nederland. Men schryft ons van de zyde der Bisschoppeiyke adviescommissie inzake lectuurvoorziening: Wie op het ogenblik belang stelt in het omvangrijk vraagstuk d«r volkslectuur voorziening slaat met gespannen ver wachting de Rijksbegroting op, die door het departement van O.. K. en W. is ingediend voor 1.949. In de verwachting, dat enige aandacht zal zqn geschonken aan zq het maar een fractie van alle problemen, die in de loop van dit jaar over de volkslectuurvoorziening zqn op geworpen. komt hq volmaakt bedrogen uit. Volgens artikel -429 van deze begro ting is uitgetrokken een bedrag van f 524.000. Dé memorie van toelichting noemt echter dit totale bedrag „een subsidie aan de Centrale Vereniging voor Openbare Leeszalen en Bibliothe ken". Dat wil, dus zeggen, dat, zo er van enige verdeling sprake is, deze geheel is gelegd in handen van een organisatie, die veertig jaar geleden bewust is op gericht ter bestrijding van de volksbi bliotheken en die tot op de dag van heden dit standpunt in al zijn bedenke lijke glorie is blijven huldigen. Reeds veertig jaar lang staart de C. V. zich blind op een selectieve leeszaalpolitiek, „met verwerping van de volksbiblio theek als middel tot volksontwikkeling." Het gevolg van deze verkeerde poli tiek is, dat zij ondanks alle kosten en moeiten b.v. in een stad als Amster dam slechts 2.5 pet., in Rotterdam slechts 1.7 pet. der bevolking tot leden der O.L.B. telt. Intussen leidt de St. Vincentiusver- eniging in tal van plaatsen bloeiende volksbibliotheken, maar Is genood zaakt dit geheel met particuliere middelen te doen. Intussen voorzien honderden parochie bibliotheken wekelijks met grote offers uit eigen middelen duizenden lezers van lectuur. Intussen zijn grote lagen der stadsbe volking geheel overgeleverd aan welig tierende, geheel ongecontroleerde win kelbibliotheken. Intussen zijn grote delen van het plat teland gehtfel verstoken van enige af doende lectuurvoorziening. En dit alles is niet van de laatste maanden, toen de begroting werd op gemaakt. In de loop van dit jaar werd een Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening opgericht. Zq diende een verzoek om subsidie in. Er is in de nieuwe begroting met geen woord aandacht aan geschon ken. In verschillende provincies werden provinciale Katholieke Cen trale Verenigingen opgericht. Een verzoek om subsidie bleef onbeant woord De toestand is onjuist. Hij leidt naar een monopolie-positie van de Centrale Vereniging, welke geenszins het ver trouwen heeft van de overgrote meer derheid der bevolking, welker belangen bewust en opzettelijk worden verwaar loosd. Het is in het algemeen belang nood zakelijk, dat de Leeszalen gaan samen werken met de Volksbibliotheken, de standsorganisaties en de jeugdbeweging. Katholiek Nederland heeft die samen werking reeds ingezet door prachtige initiatieven van onder af. Die wil tot samenwerking op een zo uiterst belang rijk punt van de geestelijke verheffing van geheel het volk mag tot geen enkele prijs worden gedood. En die prijs staat op het ogenblik op de begroting van het betrokken departement. In zijn brochure „Leeszaalpolitiek in Nederland" zegt de leider der Centrale Vereniging voor O.L.B. dat lectuurvoor ziening' in de geest der O.L.B. geponeerd wordt te zijn een zaak van publiek be lang, waarvoor publieke kassen offers dienen te brengen. Klemmen die woor den niet des te sterker voor het veel uitgebreider en op het gehele volksbe lang afgestemde apparaat voor lectuur voorziening, dat op het ogenblik in Nederland sterk en onontwijkbaar groeiende is? door George F. Worts Vertaling: Herman Antonsen 29! Juffrouw! Als u zo gned Juffrouw, we nemen geen gesprek ken aan van wie dan ook, behalve van de heer Barney Traite, die wellicht uit Albuquerque in Mexico zal opbellen. Geen enkel ander gesprek, dan dat éne. Hebt u me goed verstaan? Dat kan onmogelijk, mevrouw. We kunnen niet anders doen dan trachten, die gesprekken op de beurt door te ge ven. Washington is heel drin.... We geven nergens antwoord op, zei Laura. Iedereen hier is verschrikke lijk overstuur en we kunnen niet.... Mevrouw, ik heb er zelf niets over te zeggen. Ik heb order, alle gesprekken op de rij af te werken. Het zou onregel matig Geeft u me de chef dan maar even. Ik ben hier zelf chef-telefomste, mevrouw. Zelfs al zou ik op dit ogen blik uw nummer in een geheim num mer veranderen, dan zou ik deze ge sprekken toch door moeten laten. Kan ik de directeur zelf niet even spreken? Die is er niet, mevrouw. Hij is om vijf uur van kantoor gegaan en hij is bij' hem thuis niet te bereiken. We heb ben al de hele avond ons best gedaan, hem ergens te bereiken. Wilt u nu mis schien Washington spreken? Ik niet, zei Laura. Kunt u de dienst niet voorlopig stop zétten, tot het ge sprek wordt aangevraagd, waarvan ik u gesproken heb? Neen, mevrouw, dat is tegen de reglementen. Ik zou daarvoor permissie moeten hebben van de directeur zelf en die eis We nemen alleen het gesprek van de heer Barney Traite aan zei Laura driftig. Dat meen ik, juffrouw! Laura gooide de hoorn op de haak en wachtte. Er werd niet meer gebeld. Jill stond nog steeds haar vrijgeleide met een lelijk gezicht te bekijken. Jack riep: Zeg. liefje, dat nummertje zal zo wat zo worden! Hij speelde een paar maten, die tamelijk bekend klonken. -Dat moet het wijsje worden voor onze eerste film. Niet aardig? Snuitig! Leroy Covert hield zijn handen stijf samengeknepen. Hij deed zijn mond langzaam open en dicht, alsof zijn spie ren hem pijn deden. Zijn ogen stonden dof en verdrietig. Blijkbaar leed hij hevige pijnen en kreeg hij telkens weer zenuwschokken. In zijn hoofd tolde slechts één enkele gedachte rond. Ik zal te weten komen, wie de schuld draagt en ik zal hem laten lij den, zoals ikzelf moet lijden. Ik zal hem vermoorden. Er bestaan altijd wegen, om achter iets dergelijks te komen. Misschien is het de directeur van de luchtvaartmaatschappij zelf wel! Of een vliegveldchef. Of een sukkel van 'n ï'cdio-omroeper. Maar vinden zal ik hem. Ik zal hem vermoorden! G. A. zei sussend: Mijnheer Covert, de maatschappij heeft er geen schuld aan. De maat schappij kon het beslist niet helpen. De lijdende doffe ogen werden opeens groter en stralender. Wie is de schuld dan wel? Weet u het soms? Ik geloof, dat het niet veilig zou zijn, u dat te vertellen. U bent in staat, om iets heel onverstandigs te doen. Wie is het? vroeg Covert hijgend. Ik ben bang, dat het gevaarlijk is. u dat te vertellen. Dan is het iemand, die hier in huis is! Mijnheer Covert, u verkeert heus niet in een conditie, om er nu over te praten. Zoudt u niet een poosje gaan rusten? Waarom doet u nu toch niet meer uw best om wat tot bedaren te komen? De filmacteur greep hem woest bij zijn arm. Wie is het? Vertel op! Ik praat er liever later over. Schei nu toch uit met me als een kind te behandelen! hijgde de acteur. Wie is de schuld van dat neerstorten? Probeer uzelf nu toch te beheersen. Kijk eens naar dat gezicht daar! Covert wendde zijn hoofd om. Het licht van de tafellamp scheen op het gezicht van Jill. Het zag er rood en op geblazen uit. Haar ogen gloeiden. Het was een angstwekkend gelaat. De' vor meloze mond hing scheef. Dat gezicht kan best oorzaak wor den van een nieuwe oorlog, zei hij. Zij heeft Sir Guy Arden vermoord, even zeker als wanneer ze haar pistool op zijn hart had gericht en de trekker af gedrukt Jiad. Coverfs mond vertrok zenuwachtig. Zij beletten ons de lichten op het terrein aan te draaien, vervolgde G. A. De piloot kon door het hoge gras de greppel niet zien. Als hij die greppel had kunnen ziert, zou hij veilig geland zijn. Maar zij wilden die machine laten verongelukken, omdat Pruden aan boord was. Die twee? Ja. Hebben zij je belet, de lichten aan te steken? Ze dreigden ons neer te schieten, als we het deden. Misschien kunt u nu begrijpen, waarom ik er zo tegenop zag, antwoord op uw vraag te geven. Kom, Covert, houd uzelf nu rustig! De filmacteur had zich op zijn stoel omgedraaid, om Jill beter te kunnen zien. Zo bleef hij haar aan zitten sta ren. Hij scheen onder een akelige be tovering. Ik zal ze vermoorden! zei hij dof. Ik zweer je, dat ik ze zal vermoorden! Laura drukte haar hand tegen haar metad aan. Gerry! Wat heb je hem nu toch wel verteld? G. A. stond op, legde zijn handen op haar schouders en drukte ze zachtjes Lieveling, maak je niet overstuur! Tob maar niet verder! Daar ben je veel te lief voor, zei hij. Laat mij maar met die drie gekken begaan. Ze trok zich opeens vol afkeer van hem terug. Ik vind soms, dat ik je helemaal niet ken! zei ze. Toen ze de kamer doorliep naar de haard, wilde hij haar eerst volgen. Maar hii keerde zich toch om en bestudeerde Jill. Laura wilde liever niet geloven, wat Zelma Tadema haar verteld had. Ze wilde veel eerder aannemen, dat het meisje de gewone houding van een veronachtzaamde vrouw aannam. Ze wilde niet geloven, dat Zelma Tadema de waarheid gesproken had, maar ze kon zichzelf er toch niet van overtuigen, dat G. A. oprecht was. Ze voelde zich ge kweld door een ontzettende twijfel. Jill keek op. Haar ogen stonden somber. Ouwe jongen riep ze, kom eens eventjes hier! Jij ook, Toots! Laura kwam. Jack stond van de piano op en legde zijn hand om de arm van Laura Zijn hand was gloeiend. Hij fluis terde hees: Ik heb een betere naam voor dat liedje bedacht, schatje. Gloeien de Liefde! En ik heb het tweede couplet ook bijna klaar, (Wordt vervolgd In het Betuwse dorp Driel bij Arnhem stuitten Zaterdagmiddag ar beiders bij het graven van een sloot in de nabijheid van hun woning op een mijn. De mijn ontplofte en de oudste van de mannen, zekere G. H., vader van zeven kinderen, werd, evenals zijn zeven-jarige zoon G., op slag gedood. Twee dochtertjes van H. zijn met ernstige verwondin gen naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De huizen in de omtrek werden door de ontploffing zwaar beschadigd. De in verband met de bezuinigingsmaat regelen noodzakelijk geworden reorganisatie van de controledienst van het directoraat- generaal van de prijzen, is voltooid. Om de slagvaardigheid van de dienst tot het maximum op te voeren, is bij deze reor ganisatie het deskundig element naar ver houding versterkt en het accent gelegd op de bewegelijkheid van het apparaat. Het aantal over het land verspreide afdelings- commando's is sterk ingekrompen. Het is gereduceerd van 35 tot 19, overkoepeld door 5 districtsbureaux te Amsterdam, Rotter dam, 's-Hertogenboseh, Apeldoorn en Leeu warden, waaraan verschillende mobiele brigades van deskundigen zijn verbonden. Deze reorganisatie is onder andere mogelijk gemaakt door de toegenomen samenwerking met de politie-autoriteiten van rijk en gemeente, die zeer nuttig werk voor de prysbeheersing verrichten. Ook de bekende uit het publiek gevormde plaatselijke com missies zijn uitgegroeid tot nuttige organen, die met hun bemiddeling de taak van de prij^ontróledienst veel werk uit handen nemen. „De strijd van de helse draak tegen Christus is in een wanhopig stadium getreden", aldus Kardinaal Schuster, Aartsbisschop van Milaan, in een her derlijke brief. „In deze strijd zijn louter uiterlijke wapens van weinig nut. De duivel vreest in het geheel niet onze parochiële kin derspeelplaatsen. feesten en heilige dagen en zelfs niet onze parochiële gebruiken. Hij vreest zelfs de priesters niet. Hij vreest de martelaren, de heiligen". In het British House te Amsterdam zijn Zaterdagmiddag prijzen uitgereikt aan Ne derlandse luisteraars van de B.B.C. door Gcneraal-Majoor Sir Ian Jacob, directeur vail dc Overseas Services van de B.B.C. De Nederlandse Sectie van de B.B.C. had n.l. in April van dit jaar een prijsvraag uitgeschreven voor haar luisteraars om hun oordeel over haar programma's en tevens v/ensen en suggesties te vragen. Dat de Nederlanders daar serieus op in 'zijn gegaan heeft de B.B.C., die door haar internationale uitzendingen haar best doet de vriendschap en wederzijds begrijpen tussen de Europese landen te bevorderen, zeer verheugd, zo zeide Generaal Jacob in zqn rede, die hij aan de prijsuitreiking vooraf liet gaan. Hij dankte de luisteraars' voor de moeite, die zij zich getroost hadden en zeide, dat de B.B.C. hen erkentelijk was. daar al die wenken en opmerkingen haar zeer van nut waren geweest en nog waren. De drie eerste prijzen radiotoestellen waren toegekend aan mevrouw van Hemert te Rotterdam, die helaas door ziekte verhinderd was persoonlijk aan wezig te zijn. aan de heer Schram uit Den Haag en de heer De Heer uit Velzen. De overige twintig prijzen bestonden uit boeken en tijdschriften. Z.K.H. Prins Bernhard is Zondagochtend met zijn Dakota van Soesterberg opge stegen en enige uren later op het vliegveld Bromma bij Stockholm geland. De prins is vergezeld van de chef-staf van de inspec teur-generaal koninklijke marine, kanitein- luitenant ter zee G. N. H. baron van Till. De prins zal enige dagen 4n Zweden ver toeven en zal in de Zweedse bossen op jacht gaan. Vergezeld door baron Van Till zal hij de Boforsstaalfabrieken bezoeken, waar de marine zowel voor als na de oorlog bestellingen heeft gedaan ten behoeve van Nederlandse oorlogsbodems. De vergadering: van de Veiligheidsraad over de Berlqnse kwestie, die voor van daag was vastgesteld, is voor onbepaal de tijd uitgesteld en de Berlijnse kwes tie is thans weer het onderwerp van diplomatieke onderhandelingen op het hoogste niveau. Verwacht wordt, dat het nog verscheidene dagen, waarschqnlqk tot Woensdag of Donderdag, zal duren voordat de kwestie weer in de Veilig heidsraad ter sprake komt. Zondagochtend zqn de drie Westeiyke vertegenwoordigers bqeen gekomen op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken om de toestand te bespreken en een rapport aan hun regeringen op te stellen over de laatste ontwikkelingen. De „Daily Variet; een blad van de filmindustrie heeft meegedeeld, dat Win ston Churchill zijn levensbeschrijving aan de film heeft aangeboden. Churchill zou hiervoor een bedrag van een mil- lioen dollar hebben gevraagd en Sir Alexander Korda, die voor de vroegere eerste minister aan het onderhandelen is, zou contact met Metro-Goldwyn Mayer hebben opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3