Nieuwe bemoeiingen w STAKING IN FRANKRIJK BEVOLEN DOOR ANDREI ZHDANOV Verklaring van Jales Mock „Ik heb gehandeld als soldaat" Vliegtuigongelukken voor Raad van Luchtvaart D.C. 4 van K. LM onherstelbaar Om Berlijn geen koehandel Veiligheidsraad zal uitspraak moeten doen over blokkade Natsir: Wat in Den Haag werd bereikt, gaat ons niet aan Ex-maarschalk sprak ruim een uur LoontoesEagen bij. stijgende prijzen 2581 personen evacueerden Raad van Djocja weert communisten lot hoofd en hart Saboteer plan-Marshall met alle middelen Parijs moest tweede Praag worden „WILLEM BARENDSZ" VERTREKT ZATERDAG Het weer Politie chargeerde LUCHTBRUG BIJ KLM IN REVISIE? Huurverhoging niet aan de orde UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIEKAARTEN ■h DINSDAG 12 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 2427 Ball-pointpennen voor belastingformulier GRAZ1ANI GLIMLACHEND VOOR ZIJN RECHTERS Laatste Kerstpakketten verzonden WONINGSPLITSING EN WONINGVERBETERING Mgr. Arkfeld in de Ver. St. „Diversen"-haart voor vrouwen Geen keuze tussen tabaks en versnaperingenkaart Terug uit de Republiek BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: D. J. W. Boerr,jgter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Het gaat er veel op lijken, dat er systeem zit in de pogingen van enkele mogendheden om de positie van Nederland in Indonesië te ondermijnen Dat is overigens mets nieuws in de geschiedenis. De Engelsen probeerden het in de zeventiende en negeiltiende eeuw en wie zou er zich over verwonderen eveneens in 1945. In 1619 vonden zij J. P. Coen tegenover zich, in 1814 was het de Europese poli tiek, welke een geducht woordje mee sprak; dn 1945 kregen zij voor het eerst de vrije hand op Java en lieten, na we kenlang getraineerd te hebben, hun troe pen aan- land gaan om rust en orde te herstellen. Zij meenden, dat dit het best geschiedde door de regering van Soe- karno de facto te erkennen en Neder landse mariniers te verbieden in Tandjong Priok voet aan wal te zet ten.... Nederland was machteloos, want het bloedde in de tweede wereld oorlog uit duizend wonden. Generaal Christison, later Sir Archi bald Clark Kerr, deden hun werk. On der een nieuwe Engelse bemiddelaar, Lord Killearn, kwam 14 Oct. 1946 een wapenstilstandsovereenkomst tot stand, gevolgd door het befaamde Linggadjati- accoord, dat gebaseerd was op de be kende rede van Koningin Wilhelmina van 6 Dec. 1942. Het accoord werd na hevige disussies uiteindelijk in het Paleis Rijswijk getekend op 25 Maart 1947. Wat velen voorzien hadden, gebeurde. Soe- karno, die precies wist hoe de stukken op het internationale schaakbord ston den, saboteerde de overeenkomst. Nog geen vier maanden later besloot de Ne derlandse regering de z.g. politionele actie tegen de republiek-Djocja te be ginnen, maf zette deze, mede onder buitenlandse drang, stop voor zij vol tooid was. De stukken op het interna tionale schaakbord kwamen in bewe ging. De Veiligheidsraad werd, nu het tegen een kleine mogendheid ging, ac tiever dan ooit. Het „recht" kwam voor de zoveelste keer weer eens in het ge drang, wanneer het tegenover de „macht" komt te staan. Spoedig daarop zien wij de Commissie voor Goede Diensten, waarin Australië'een eigen partijtje speelde, zowel in Djocja als in Batavia „adviseren" en „suggesties doen" om zogenaamd in het conflict te be middelen. Op 17 Jan. van dit jaar werd aan boord van het Amerikaans schip „Ren ville" een nieuwe wapenstilstand onder tekend, waaraan tevoren een aantal pun ten waren toegevoegd, ,die de basis zou den vormen voor verdere politieke be sprekingen. Nog was de inkt niet droog, of uit reacties van de Republiek bleek, dat leden van de Commissie voor Goede Diensten tevoren reeds in Kalioerang bij een bespreking met de republikeinse delegatie op eigen houtje enige „ver duidelijkingen" hadden gegeven, welke de Nederlandse delegatie niet bekend Waren en waardoor onmiddellijk grote verwarring ontstond over de interpre tatie van het Renville-accoord. Men herinnert zich het beruchte „you are what you are" van een der C.v.G.D.- leden aan Djocja, welke woorden meteen een flinke deuk gaven aan de overeenkomst. ij hebben hier enkele hoofd- momenten uit de -jongste histo rie nog eens weergegeven, om dat de kennis er van voof een goed begrip van de huidige kritieke situatie onmisbaar is. In een vorig artikel hebben wij er reeds op gewezen, dat de belangen van Amerika en de Sovjet-Unie juist in en rond Indonesië elkaar raken. Uwee jaar geleden bestonden deze belangen ook, doch de twee wereldmachten stonden toen nog niet zo scherp tegenover elkan der als thans Ook dit weet Djocja en profiteert er van. Vrijwel op hetzelfde moment, dat onze regering de besprekingen in Den Haag met de vertegenwoordigers van de In donesische deelstaten over de in te stel len interim-regering met succes heeft beëindigd, moet zij mededelen, wat bij geruchten reeds bekend was, dat het Amerikaanse lid der Commissie voor Goede Diensten, Merle Cochran, na een zeer oppervlakkige en kortstondige be studering der situatie enkele weken ge leden met een nieuw plan is gekomen om de geschillen tussen Nederland en de republiek op te lossen. Enige tijd ge leden had de voorganger van Cochran, mr. Dubois, tezamen met de Australiër. Critchky, een soortgelijke poging onder nomen, welke evenwel op een resolute afwijzing door de Nederlandse regering strandde. Wij schreven destijds reeds, dat het ons niet zou verwonderen als binnen niet al té langen tijd, hetzelfde voorstel, in gewijzigde vorm opnieuw zou opduiken. Natuurlijk zeer ten gun ste van de Republiek, wat betekent: concessies van onze kant. Thans is het zover. Onze regering, wel beseffend, dat deze voorstellen niet alleen uit het brein van hetbetreffende lid van de C.v.G.D. afkomstig zijn, maar dat het Amerikaanse departement van Buiteni. Zaken èr zeker ook niet vreemd aan is, heeft Cochran's plan niet bot afgewezen, maar geamendeerd, om opnieuw te tonen, dat zij het uiterste wil be proeven, alsnog met de republiek tot overeenstemming te komen. In een volgend artikel zullen wij aan tonen, hoezeer het plan van Cochran het opbouwend werk in Indonesië van onze regering doorkruist. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Sprekende tot een nationale vergade ring van de socialistische partij, heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, gisteren verklaard, dat Andrei Zhdanov, leider van de Cominform en lid van het polit-bureau der Sovjet-Unie, kort voor zijn dood de Franse communistische partij in een schriftelijke order heeft bevolen, de uitvoering van het Marshall-plan in Frankrijk met alle middelen te sabote ren, ook als de spanning tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie op in ternationaal niveau scheen te vermin deren. Moch las tevens het volgende bevel voor, waarvan hij verklaarde, dat het afkomstig was van de leden van de Cominform: „Order aan de Franse.". Doe, gedurende de bijeenkomst van de Verenigde Naties, alles om een oorlog tegen de Sovjet-Unie te voor komen. Alles moet worden gedaan om elke militaire voorbereiding dooi Frankrijk tegen te werken. Essentiële methoden: De volledige ineenstorting van de Franse economie door middel van stakingen verzekeren, teneinde in Parijs een overeenkomstige situatie te brengen als in Praag. De Cominform garandeert betaling van onkosten voor mijnwerkers en havenarbeiders. d;e staken". Moch zeide verder, dat bijeenkomsten tussen „de Sovjet-leiders van de Com inform" en de leiders van de Franse communistische partij steeds veelvuHi ger plaats vinden. Het „gemis van een strijdvaardige geest" onder - de Franse arbeiders wordt van beide kanten be treurd. Moch voegde er aan toe: „Maar de communistische activiteit moet óns niet doen vergeten, dat we vechten op twee fronten: het Gaullistische gevaar is tenminste even ernstig als het com munistische. Een Gaullistische poging om door middel van geweld zijn slag te slaan zou bijna onvermijdelijk leiden tot een communistische tegenaanval" De Franse regering heeft zich er gis teren vooral op toegelegd de dreigende De Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" vertrekt Zaterdag morgen om een uur of acht voor de derde maal naar het Zuidpoolgebied en wel weer met dezelfde kapitein en be manning en dezelfde scheepsarts als op de tweede reis. De bemanning van de „Willem Barendsz" bestaat ge heel uit Nederlanders, die van de tien catchers (vangschepen) voor de helft uit buitenlanders. Er zijn twee catchers meer dan verleden jaar, n.l. omgebouw de Engelse fregatten. Aan boord van de „Willem Barendsz" zijn enige wijzigin gen aangebracht, o.a. is het hospitaal uitgebreid. De walvisvaarder blijft met de vangscljepen weer een half jaar weg. Een nader ingesteld onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift, ver kregen met de z.g. kogelpunt-pennen (ball-pointpennen) heeft uitgewezen, dat de destijds daartegen geopperde be zwaren kunnen worden teruggenomen, zo deelt het ministerie van Financiën mede. In verband hiermede is het ver bod om deze pennen te gebruiken voor het invullen en ondertekenen van b.v. belastingformulieren ingetrokken. De passagiersdiensten van de Rijn schepen tussen Bazel en Rotterdam zijn stopgezet tot de komende lente, meldt A.P. uit Bazel. Verwachting tot Woensdagavond. Voor het Noord-Westen van het land: Half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen, matige, in de kuststreken later krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig ver andering van temperatuur." Voor het Zuid-Oosten van het land; Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk nog plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van tempera tuur. Zon: 7.01—17.51, Maan 16.56—1.26. Maandag is in Rome het proces be gonnen tegen ex-maarschalk Rodolfo Graziani, een der leidende militairen tijdens het regiem van Mussolini- Hij wordt beschuldigd van collaboratie met de Duitsers. Graziani werd de rechtszaal binnen gebracht door vijftig carabinieri, ter wijl het gebouw zelf omringd was door een politiemacht van duizend man ter voorkoming van een eventuele invasie van neo-fascisten. Zoodagavond hebben leden van de fascistische „sociale be weging" namelijk gedurende drie uur gedemonstreerd onder het zingen van fascistische liederen en het geroep van „Heil Graziani" Graziani betrad, ontdaan van alle htilitaire distinctieven en glimlachend in de richting van zijn vrienden op de Publieke tribune, de rechtszaal. De thans 66-jarige ex-maarschalk, die zichzelf blijkbaar volkomen meester was, ver- tocht het hof om een fles mineraalwa ter, die hem onmiddellijk werd ge bracht. Vervolgens poseerde hij welwil lend voor de vijftien persfotografen. Het proces was ongeveer een jaar uitgesteld wegens de slechte gezondheid van de aangeklaagde. De ex-maarschalk mocht zijn,verkla ringen zittend afleggen in verband met zijn lichamelijke zwakte. Hij verklaarde als soldaat te hebben gehandeld en daarbij de belangen van zijn land naar beste weten te hebben gediend. Hij voegde er aan toe, dat hij voor „fascis me en democratie" gemarcheerd had en dat hij „morgen onder een communis tische regering op mars zou gaan, indien hij meende, dat de doeleinden juist waren". Tegenover het fascisme had hij im mer een „neutrale" houding aangeno men. Hij bleef er echter bij dat, zoals hij in zijn boek geschreven had, het fascisme iets goeds was voor het Itali aanse volk. Hij sprak ruim een uur en protesteerde heftig, toen de president de zitting verdaagde. De jury, waarvoor Graziani terecht- verdere uitbreiding van de stakingsbe weging bij de Spoorwegen te voorkomen en de reeds aangetaste plekken te ge nezen. Daartoe heeft de minister van het Transportwezen, de socialist Pineau. besprekingen gevoerd met een afvaar diging van bij de C. G. T. aangesloten spoorwegmannen. De afvaardiging stond onder leiding van de heer Tournemaire, opduikend in een oude rol van vorig jaar De besprekingen, zo deelde deze mede, zijn niet bevredigend verlopen. Zij hebben de spoorwegmannen geen enkele onmiddellijke verbetering ge bracht. Niettemin moest hij enkele verbeteringen opsommen, welke de nabije toekomst zou brengen. Voor wat de C. G. T. betreft is de beslis sing over staking of geen staking nog hangende. De federaties, die aange sloten zijn bij de Force Ouvrière en het Christelijk Vakverbond, hebben inmiddels besloten niet deel te nemen aan de verschillende vandaag plaat selijk gehouden personeelsraadplegin- gen pver het al of niet neerleggen van het werk. ^Aangaande deze raadplegingen verze kert de C. G. T. van haar kant, dat zij hun oorsprong vinden van onderaf bij het betrokken personeel zelf en met van boven af in consignes van de or ganisaties, die der C. G. T. inbegrepen. Zolang de Force Ouvrière en het Chris-., telijk Vakverbond zich tegen de alge hele of gedeeltelijke stakingen blijven verklaren en gevolgd worden door hun aanhang, die 150.000 man sterk is tegen een kleine 200.000 van de C. G. f'. is er geen gevaar, dat het spoorweg verkeer geheel stil zou komen te liggen, mits de regering de vrijheid van arbeid weet te doen respecteren. Te dien aanzien heeft, volgens Tour nemaire, de heer Pineau „bedreigingen geuit, die slechts kunnen werken „ais olie op het vuur". Het betreft hier vol gens mededelingen van de minister hel vaste voornemen geen bezetting te dul den der stations, machinedepots en der gelijke. Tevens deelde de minister roede, dat inwilliging van alle door de C.G.r. gestelde eisen o.m. vaststelling van weer een nieuw levensminimum, thans op 15000 francs per maand de rege ring zou noodzaken andermaal de spoor wegtarieven met minstens 30 pet. te verhogen; en dit terwijl het publiek nog niet bekomen is van de schrik, teweeg gebracht door de voorgaande tariefver hogingen. De spoorwegfederatie van de Force Ouvrière heeft zich -met de van Pineau verkregen concessies voldaan verklaard en noemt de voortgezette agi tatie van de C.G.T. politiek, terwijl de christelijke federatie verklaard heeft haar definitieve houding te laten afhan gen van de prijzenpolitiek der regering. Blijft deze onbevredigend, dan staat zij een algemene' staking voor, na een ge zamenlijke, door de drie federaties ge organiseerde algemene personeelsraad- pleging. Inmiddels is ook vandaag de stagnatie in de Frafise treinenloop, zij het in iets omvangrijker mate dan giste ren en eergisteren, beperkt gebleven tot het gedeeltelijk uitvallen van enkele treinen en het omleiden van enkele andere. Het tweede regeringsobjectief is de beëindiging van de mijnstaking in het Oostelijke mijnbekken, die ook de ijzer mijnen en ijzerindustrie van Lotharin gen omvat en die enkele weken ouder is dan de algemene mijnwerkersstaking. Zij heeft dus een enigszins andere oor sprong en ook een ander karakter; zjj wordt geleid door een zogenaamd kartel van actie, dat behalve de C.G.T. ook de bij het Christelijk Vakverbond aan gesloten organisaties omvat. En zoals de Monde het gisteravond uitdrukte, zelfs „de hoogste geestelijke autoriteit van de streek (de bisschop van Nancy, corr.) heeft gemeend in een herderlijk schrijven deze staking „een plicht" te moeten noemen." In dezelfde herderlijke brief werden echter de arbeiders tevens vermaand, dat zij alle maatregelen behoren te tref fen, die nodig zijn voor het behoud van de fabrieksinstallaties. Bovendien ver neemt men, dat de geestelijkheid van het diocees in het bijzonder de boeren op het hart heeft gedrukt gul te geven aan de inzamelingen, die worden ge houden om de nood der gezinnen, die nu reeds weken het arbeidsloon derven, te lenigen. Verder komt het belangrijkste nieuws van het jaarlijkse Nationale Congres der C.G.T., dat gisteren te Parijs werd geopend. De secretaris-generaal, Benoit- Frachon, heeft daarin een uitvoerig rap port voorgelezen, dat hij besloot met een' ontvouwing van het program, dat de C.G.T. zich voor de naaste toekomst heeft gesteld. Voor wie nog twijfels mocht koesteren of de doelstellingen van dit vakverbond werkelijk zoveel met politiek te hebben als wel beweerd wordt, is ae lezing van de programmapunten ten sterkste aan te bevelen. De eerste pun ten zijn. dat Frankrijk de „verpletteren de last" van het Marshall-plan moet al- werpen. de militaire 'accoorden van Brussel opzeggen, welke van het Weste lijk blok een tegen de Sovjet-Unie ge richte oorlogsmachine maken. Om deze en andere men moet toegeven aan nemelijker klinkende programmapun ten te verwezenlijken, beet dan ae vorming noodzakelijk van een regering van democratische eenheid; de arbei dersklasse is vastbesloten alle daartoe ondernomen pogingen te steunen. (Van onze Haagse Tedactie) 16 Juni van dit jaar is een DC 4 van de K.L.M., komend uit Geneve en bestuurd door de 29-jarige ge zagvoerder R. A. Johnson, bij de landing op Schiphol, als gevolg van het feit, dat de piloot „te kort" bin nen kwam, in botsing gekomen met de rand van een nabij de Schiphol- weg gelegen sloot, waardoor het vliegtuig zwaar beschadigd, dus danig, dat het niet meer hersteld kon worden. Alle passagiers en de voltallige bemanning konden onge deerd het toestel verlaten. Dit ongeluk vormde een van de on derwerpen, die de Raad voor de Lucht vaart Maandagmiddag in behandeling n^m. De gezagvoerder, die bekend staat als een goed vlieger, gaf toe een fout te hebben gemaakt; hij kan niet verkla ren, waarom het vliegtuig zo snel daal de. De boordwerktuigkundige, ir. H. Feis, had de gezagvoerder er nog op attent gemaakt, dat zijn snelheid te ge ring was; hij vloog 100 mijl in plaats van de voorgeschreven snelheid van 120 mijl. De mogelijkheid, dat Johnson als gevolg van weinig nachtrust te Lissa bon, de nacht voor het ongeluk, ver moeid zou zijn, werd door hem zelf verworpen: „That doesn't matter". De bedrijfsarts bij de K.L.M., dr. K. M. Slotboom verklaarde dat dit .van geen invloed was. De K.L.M. kiest als gezag voerder het beste soort mensen, aldus verklaarde hij. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, J. W. F. Backer, eiste tegen Johnson, tegen wie geen disci plinaire maatregelen waren genomen, een maand ontzegging van de bevoegd heid om als verkeersvlieger op te tre den. Een ongeluk van dezelfde aard, maar met minder ernstige gevolgen, betrof dat, waarbij gezagvoerder A. Reijers met de Skymaster T.S.C. 11 April van dit jaar op het vliegveld Ciampino bij Rome bij de landing tegen een lage terreinophoging was gevlogen, waarbij zich eveneens geen persoonlijke onge lukken voordeden. Er waren enkele beschadigingen geconstateerd, maar toch niet van die aard, dat de boordwerk tuigkundige G. J. M. Tijteca, meende het bewijs van Lichtvaardigheid niet te kunnen afgeven. De machine was van Rome naar Lyddha gevlogen en terug en op Ciampino stond de werkmeester bij de K.L.M.E. J. Veenendaal, klaar, om het vliegtuig nog eens aan een on derzoek ta onderwerpen. Ook hij meen de, dat de Skymaster wel naar Schip hol kon vliegen. Hier echter werd ge constateerd, dat dit vliegtuig niet vol komen luchtvaardig was. De boord werktuigkundige verklaarde, .dat hij geen enkel risico had genomen, maar Veenendaal kon de vraag of hij het vliegtuig met de verbuiging van een gondel en twee losse nagels van Schip- staat, bestaat uit vijf man, bij stem ming aangewezen uit lijsten, die zijn opgesteld door de anti-fascistische par tijen van het bevrijdingscomité. Graziani werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw luide toegejuicht. De politie voerde een charge uit. hol voor een uitreis zou hebben laten starten, niet bevestigend beantwoorden. De heer J. W. F. Backer eiste hier tegen de gezagvoerder en de tweede bestuurder, G. A. P. Feeney, een maand ontneming van de bevoegdheid om een verkeersvliegtuig te besturen, de boord werktuigkundige, die door de K.L.M. een maand geschorst was, kreeg een be risping, terwijl voorts de handelwijze van Veenendaal onjuist genoemd werd. De uitspraak in beide zaken is op 8 November. De Raad voor de Luchtvaart heeft tenslotte uitspraak gedaan terzake het ongeval met het vliegtuig PHUAD, van de Rijksluchtvaartschool, dat 13 April 1948 ter hoogte van de Kwartel laan te 's-Gravenhage in zee is gestort. De bestuurder, P. Leemhuis, die reeds disciplinair gestraft is, omdat hij zich verder dan 3 km. van het vliegveld Valkenburg verwijderd had, had op een te geringe hoogte een z.g. tolvlucht ge maakt d.w.z. een glijvlucht met het gas afgezet. Reeds na 3 uur solo-vlucht was hij hiertoe overgegaan, terwijl net normaal is, dat dit eerst na 15 uur solo-vlucht geschiedt. Hem treft wel blaam, aldus luidde de conclusie, maar straf werd hem niet opgelegd. Met het s.s. „Zuiderkruis", dat on langs naar Indonesië vertrok, heeft de NIWIN de laatste 17.000 van de 200.000 Kerstpakketten verzonden naar de mi litairen in de tropen. Ook de militairen in Suriname en de Nederlandse Antil len zullen van de NIWIN een Kerstpak ket ontvangen. Deze pakketten zullen worden verzonden met Hr. Ms. „Van Kinsbergen." mem In Amerika houdt men manoeuvres. Zowel in Texas, Californië als in Florida worden gecombineerde oejeningen van leger, luchtmacht en marine gehouden. Hier vliegen de Mam.mouthen van de Amerikaanse Luchtmacht, de enorme B 36 bommenvierpers. Links: Tijdens een der manoeuvres werd een man in Russische uniform gearresteerd. Hij was John d'Altonso, een journalist, en zou uitgestuurd zijn om de veiligheidsdienst op de proef te stellen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de mogelijk heid zeer groot dat de K. L. M. de vliegtuigen, die de luchtbrug naar Berlijn onderhouden, gaat reviseren en repareren. Men hoeft in dit verband echter niet te rekenen op een grote toevloed van vliegtuigen op Schipho!, aangezien de reparatiewerkzaamheden zich waarschijnlijk zullen beperken tot twee vliegtuigen per week. Van gezaghebbende zijde is vertelaard dat de vertegenwoordigers van de drié Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie te verstaan hebben gegeven, dat zij niet bereid zijn tot een koehandel ten aanzier van „opheffing der Berlijnse blokkade". Een woordvoerder van de Franse dele gatie zeide: „De Veiligheidsraad heeft geer. bevoegdheid de raad van ministers van Buitenlandse Zaken ofder te geven voor een biieenkomst op een bepaalde datum. Hierdoor is een einde gemaakt aan de hoop in zekere „neutrale" kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te verklaren, dit opheffing van de Berlijnse blokkade" te gelijkertijd zou kunnen geschieden met bijeenroeping van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Men ziet thans ook geen mogelijkneid meer voor dr. Juan Bramuglia, de voor zitter van de Veiligheidsraad, om op te treden als bemiddelaar tussen de delegaties van het Westen en het Oosten. Kringen van de Grote Drie onthulden verder, dat de Westelijke Grote Drie van mening zijn dat het gewenst is, in het midden van deze week de Veiligheidsraad weer te laten bijeen komen ten einde de behandeling te hervatten van het vraag stuk of Rusland al dan niet schuldig moet worden geacht aan bedreiging van de vrede en agressie. De vergadering van de Grote Drie werd voor de V. S. bijgewoond door Philip Jessup, voor Engeland door sir .Alexander Cadogan en voor Frankrijk door Alexandre parodi. De drie Westelijke vertegenwoor digers hebben naar verluidt over de vol gende punten overeenstemming bereikt: 1. Er is geen wijziging in het standpunt van de Westelijke Grote Drie gekonen. Zij zijn niet bereid onder druk "an de Berlijnse blokkade te onderhandelen. 2. De Grote Drie zijn in dit opzicht een en ondeelbaar. 3. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken, Bramuglia, die voorzitter is van de Veiligheidsraad, treedt niet op als bemiddelaar tussen het Westen m de Sovjet-Unie, maar alleen en uitsluitend als voorzitter van de Veiligheidsraad, die tracht een duidelijk beeld te krijgen van de standpunten van beide partijen, Op een uitdrukkelijke vraag of dit be tekende dat voorbereidingen voor een bij eenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken - zoals bijvoorbeeld het bepalen van datum en plaats van sajnenkomst zullen moeten worden op geschort tot de blokkade zal zijn opge heven, antwoordde een van genoemde bronnen van de Westelijke grote mogend heden: „Als onderhandelingen daarvan direct afhankelijk zouden zijn, zeker." Ondanks deze weer somberder gewerden hemel van de Berlijnse kwestie vertelaarde Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N„ op een vraag van een Amerikaanse jour nalist: „Ik ben overtuigd, dat er in een nabije toekomst geen conflict tussen de grote mogendheden zal uitbreken. Mijn optimisme wat de nabije toekomst betreft, aldus Trygve Lie, steunt op mijn overtuiging dat geen enkele staatsman oor log wil en dat al wie ëen verantwoorde lijkheid te dragen hox'ft, al wat in zijn In Noord-Oost-Nederland is de aardappeloogst in volle gang. Rooiers zijn er veel te weinig, zodat de jeugd druk meehelpt. Herfstvacanties zijn reeds vervroegd en zullen verlengd moeten worden. Op deze foto zijn jongens in de weer achter een rooimachine. macht is zal doen om dit te vermijden." De secretaris-generaal vervolgde: liet is natuurlijk steeds mogelijk, dat :icn een „incident" voordoet. Doch wij beschikken over een Instrument, de V. N„ waarvan de taak precies is dergelijke ongelukken te beletten." In Moskou werdt Maandag vernomen, dat de ambassadeurs van de Westelijke mo gendheden deze week in Moskou terug verwacht worden. In de periode van 1 Juni tot 1 Octo ber van dit jaar werden, in totaal 725 plannen tot verbetering van woningen die onbewoonbaar zijn of onbewoonbaar dreigen te worden, ingediend. Goedge- keur4 werden 584 plannen, betrekking hebbende i op 772 woningen, waarvoor een rijksbijdrage werd toegekend van f 580.495.51. Voor woningsplitsing werden 374 plan nen ingediend, waarvan er 268 werden goedgekeurd. Als deze werken zijn uit gevoerd, zal een vermeerdering van 305 woningen zijn verkregen. De rijksbijdra ge, welke voor deze woningsplitsing is toegekend, bedraagt f 532.662.19. Mgr. L. Arkfeld SVD, de nieuw-be- noemde Apostolisch Vicaris van Nieuw- Guinea, is in de V.S. gearriveerd om er de bisschopswijding te ontvangen. „De regering werkt een plan uit, waarbij een prijsverhogende tenden tie bij afschaffing of beperking van zekere subsidies zal worden opge vangen door loontoeslagen e.d. Het ene zal niet gebeuren zonder het andere. De regering heeft daarom onmiddel lijk en eigener beweging de Stichting van de Arbeid, dat wil dus zeggen, de vakorganisaties van de arbeiders en die van de werkgevers, ingeschakeld, opdat parallel met prijswijzigingen ook loon- wijzigingen worden ingevoerd, waardoor het loon- en prijsstelsel dat Nederland voor catastrophes als in Frankrijk heeft behoed, op een gewijzigd niveau als evenwichtsstelsel blijft gehandhaafd". Dit d?elde Zaterdag de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, in de na jaarsvergadering van het gewest Zuid- Holland van de Partij van de Arbeid mede, al^us „Het Vrije Volk". De melkprijs zal tegen die tijd met één cent per liter worden verlaagd, voegde hij er nog aan toe; huurverho gingen zijn niet aan de orde. De subsidie- vérminderingen zullen zeer geleidelijk worden ingevoerd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bij de uitreiking van de bon kaarten 901 voor voedingsmiddelen, wel ke 19 December a.s. in gebruik genomen zullen worden en welke uitreiking in het tijdvak van 25 October18 Decem ber geschiedt, de leeftijdsgroepen weder om 1 jaar zullen worden opgeschoven. De uitreiking zal als volgt geschie den: a-kaarten aan personen, geboren in 1928 en eerder, b-kaarten aan perso nen, geboren in 1929 t/m*1934, c-kaarten aan personen, geboren in 1935 t/m 1944, d-kaarten aan personen, geboren in 1945 t/m 1947, e-kaarten aan personen, gebo ren in 1948 en later. Deze indeling blijft gedurende het gehele jaar 1949 gehand haafd. Tegelijk met de bovengenoemde bonkaarten zullen weer tabaks- en versnaperingskaarten worden uit gereikt. Hierbij zal echter geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannelijke personen, geboren in 1931 en eerder, ontvangen een tabaks- kaart. Alle personen, geboren in 1932 en later ontvangen 'n versnaperingenkaart. Aan alle vrouwelijke personen, geboren in 1931 en eerder, zal een „diversen"- kaart worden uitgereikt. Op deze „diversen"-kaarten zullen t.z.t. bonnen worden aangewezen voor het betrekken van tabaksartikelen of versnaperingen. Te zijner tijd zal nog een nadere me dedeling verschijnen omtrent de moge lijkheid van ruiling der aan mannen uitgereikte tabakskaarten. „Volgens uil Indonesië verkregen inlichtingen zijn tot 20 Augustus j.l. op grond van de bemalingen van de Bestandsovereenkomst van 17 Janu ari j.l. 2581 personen uit de Republiek naar Batavia geëvacueerd, van wie 520 mannen, .1034 vrouwen en 1027 kinderen." Aldus deelde de minister van Over zeese Gebiedsdelen,mr. Sassen, mede naar aanleiding van enkele vragen, die het Tweede-Kamerlid mevr. Fortanier- de Wit hem gesteld had. De republikeinse minister van Voor lichting, Moh. Natsir, heeft tegenover „Antara" verklaard, dat hetgeen te Den Haag bereikt werd de republiek niet aangaat. De republiek acht zich in geen enkel opzicht gebonden. Hij zeide, dat de genomen beslissing de onder Neder landse controle staande gebieden niet zal bevredigen, aangezien de Indone siërs, die in Den Haag geconfereerd hebben, „niet de ware vertegenwoordi gers zijn van de Indonesiërs dezer ge bieden". In de openingszitting van de regent- schapsraad van Banjoewangi is een re solutie voorgesteld, waarin wordt ge opperd om: een vertegenwoordigende raad voor geheel Oost-Java tot stand te brengen, welke raad zal bestaan uit le den van de regentschapsraden: de sta tus van de negara Djawa Timoer (Oost- Java) op democratische wijze te bepa len; een walinegara te kiezen en aan alle leder van de regentschapsraden in Oost-Java te verzoeken deze actie te steunen of de resolutie over te nemen. Deze resolutie zou aan de centrale rege ring aangeboden moeten worden.' De regentschapsraad werd geopend door de regeringscommissaris, de heer C. H. van der Plas, die er op wees, dat deze regentschapsraad de eerste recht streekse, vrijelijk en bij geheime stem ming door het volk gekozen raad is. „Antara" meldt uit Djocja, dat de communistenleider Alimin is gearres teerd. Dr. Halim, leider van het partijloze M aak vaak balans op van uw eigen- j schappen. Slechts zo kunt ge tot een evenwichtig mens groeien. blok in het voorlopige republikeinse parlement, heeft een beroep gedaan óp de V. S. om bemiddeling te verlenen bij de opheffing van de huidige impas se. Hij legde zijn verklaring in Djocja af. Tevoren had het republikeinse pers bureau Antara gemeld, dat de gemeen teraad van Djocja met vijftien tegen tien stemmen besloten had de commu nistische en socialistische leden van hun functie te ontheffen en plaatsvervan gers te kiezen. Het tijdschrift „Newsweek" schrijft naar aanleiding van de communistische opstand in de republiek, dat Moskou zo.goed als zeker wist, dat de opstand tot mislukken gedoemd was. Het directe doel van Moskou bleek in feite te zijn het uitlokken van een Nederlandse in terventie. „Antara" meldt, dat volgens een re publikeins woordvoerder in het olie centrum te Tjepoe 30.000 ton „residu" in vlammen zijn opgegaan. Het aantal, slachtoffers wordt geschat op 200, 100" huizen zijn door brand vernield. Het te Batavia verschijnende Chine se blad „Sin Po" verneemt, dat de com munistenleiders Moeso, Sjarifoeddin en Setiadjit thans veilig en wel in het bui tenland Zijn aangekomen. In het marine-etablissement te Soera- baja is gistermiddag een geweldige brand uitgebroken, die een schade heeft ver oorzaakt van vijf millioen gulden. Een complex opslagruimten, een oppervlakte beslaand van een halve km2, is uitge brand. De legercommandant, luitenant-gene raal S. H. Spoor, heeft voorgesteld de naam van het Koninklijk Nederlands In disch Leger te wijzigen- in „Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger". De naamsverandering is 11 October van kracht geworden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1