Amerikaanse speculaties over oorlog en vrede Geen vrees voor Rusland doch wel voor nieuwe chaos EMC DE HOOPMAN-DE GEHEIMZINNIGE BPON i Gemenebest-conferentie in Londen geopend ROBERT SCHUMAN TE KOBLENZ Woordvoerder van Foreign Office ging buiten zijn boekje Marshall weer in Parijs AFLEIDINGS MANOEUVRE Wat denkt Stalin Rusland over positie van Indonesië gehandhaafd Drost hoort doodstraf tegen zich eisen Waarschuwing van het Vaticaan PIJNLIJK- Engels witboek over kwestie „Berlijn" Beroep Fullriede WERELDOMROEP BLIJFT Ifl HILVERSUM Plan-Amsterdam gaat niet door DINSDAG 12 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Rusland innerlijk zwak Preventieve oorlog? Onberekenbaar Zette hij christelijk- democraten onder druk? Tegen congres voor godsdiensthervorming Conflict in Tsjechische communistische partij Hoffman wil ontmanteling doen beperken Commissie voor Trustschap Radiotoestellen voor de N.I.W.I.N. K.J.W.V. vergadert door George F. Worts Schoot vele illegalen neer DR. ERBAN IN ONS LAND Apostelen van het Onbevlekt Hart van Maria Oorlog of vrede? Iedereen in New York heeft zijn mening erover en hij Vertelt die in de drug stores, aan de bars, in de lift en in de Subway. De Amerikaan is niet altijd een realist, maar wei weet hij, dat een oorlog nieuwe chaos brengt. Hij vreest de oorlog wellicht meer dan de Europeaan. Zo liet iemand zijn nieuwe huis, dat hij aanvankelijk in San Francisco zou bouwen, nu 150 km buiten de stad neerzetten. „Jé kunt immers nooit weten in deze tijd van „atomic war", zegt hijEn een oude, lieve dame heeft haar Europe-trip" voor deze herfst al uitgesteld, omdat het daar aan de overkant van de grote visvijver „niet pluis is". één luchtraid meer schade kan toe brengen, dan alle geallieerde luchtaan vallen tezamen op Duitsland geduren de de jongste oorlog. De Amerikaan benijdt het flegma, het zekere fatalisme, waarmee de West- Europeaan al de spanningen en crises over zijn arme hoofd laat razen, maar toch is de eenvoudige man in Amerika niet bang om te vechten. Wij weten, dat trouwens ook wel. Diezelfde G. L, die met zijn geweer in de hand in Afrika, in Italië en Frankrijk was, vraagt zich nu af zijn couranten praten er ook elke dag met hem over of het toch maar niet beter is Hog eenmaal alle problemen uit te vechten om daarna de wederopbouw Van de wereld een snel tempo te ver lenen. Deze gedachte van de eenvou dige mens is gemakkelijker dan blij ven voortleven in een dwaaltuin vol problemen, waar toch niet aan het her stel van de wereld kan worden ge- Werkt, omdat altijd een oorlogsdrei ging, een sfeer van groot wantrouwen de goede bedoelingen remt, Deze niet-communistische wereld vraagt zich af, waarom Stalin nog steeds naar schatting veertien divisies in Oost-Duitsland gereed houdt, een geweldig aantal met betrekking tot de enkele divisies, die de Westelijke ge allieerden in Duitsland bezitten. Er gaan voorts geruchten, dat de grootste militaire concentraties der Russen zich tussen Kiëf en de Roemeense grens be vinden. De militaire inlichtingendiensten zijn er van overtuigd, dat Rusland ondanks zijn sterke landmacht zwakker is dan de Verenigde Staten. Ze zijn er dan ook Van overtuigd dat de Russen niet be schikken over de atoombom, terwijl het land economisch en materieel nog zeer Verzwakt is door de krachtsinspannin gen in de strijd tegen de Duitsers. Ver keerswegen zijn er nog zeer gebrekkig, terwijl tussen Leningrad, Moskou en de Kaukasus er eigenlijk van opbouw hog geen sprake is geweest. Men kan °P deze gronden aannemen, dat Rusland hiet zo spoedig een aanval zal openen, •haar veeleer de divisies uit Het oog- kont van zelfverdedigingin Duitsland ^fceft gestationneerd. v-A an dc andere zijde treft..paen dezelf de voorbereidingen: de Westelijke ge- alieerden beogen geen aanval op Rus land in te zetten. Nochtans versterken zij ook hun verdedigingen, treffen voorbereidingen voor snelle mobilisatie en coördineren de legermachten. Daar naast wordt in Engeland een Ameri kaanse luchtvloot in reserve gehouden, die, met atoombommen uitgerust in In Amerika is echter een groep per sonen, die het wil aansturen op een preventieve oorlog; zij willen Rusland aanvallen en op de knieën brengen, voordat de communisten sterk genoeg zijn om zelf de aanval te openen. Deze groep vindt echter weinig gehoor bij de overheid en algemeen kan men zeg gen, dat de oorlog nog ver is, omdat het Westen geen plan heeft Rusland aan te vallen en ook niet een aanwij zing heeft dat Rusland zal beginnen en omdat als een van de twee begint de ander direct paraat is zich te verdedi gen. In de States is men geneigd het pro bleem Duitsland niet geheel serieus te nemen. Velen zeggen: de Russen heb ben een deel van hun invloedssfeer ver loren. De druk op Turkije en Iran is afgenomen; de Griekse burgeroorlog werd een communistisch fiasco. Tito gaat zijn eigen gang, in alle Westerse staten daalt het communistische per centage. Daarom stellen de Russen er haast op kinderlijke manier prijs op in Berlijn op hun point d'honneur te blijven staan. Als ze deze kwestie verliezen is dit een desillusie meer bij de grote stapel van Aziatische en Europese teleurstellingen, waardoor beslist geen oorlog behoeft te ont staan. Verliezen de Westelijken het geschil, dan zal dat een terugtocht betekenen en zullen de Russen onge twijfeld verder in Duitsland proberen door te dringen. Dan zal de geschie denis uit de Hitler-dagen van de be zetting van het Rijnland en zijn latere annexatie-eisen een herhaling onder gaan. Daarom blijven de democra tieën op hun standpunt staan en laten de ruzie zo hoog lopen. De andere factor, die de kansbereke ning wisselvallig maakt, is het stand punt van de dictator. Een democratie komt tot oorlog als het volk van de noodzaak overtuigd is, of meent over tuigd te zijn. Dat volk zal niet eerder dartoe besluiten als het zich niet sterk voelt. Zo zal Frankrijk nu onmogelijk een oorlog willen of kunnen voeren. Een dictator echter kan de gesteldheid van zijn volk negeren. Hij kan daarover valselijk zijn ingelicht door-zijn politie ke commissarissen, hij kan in de waan verkeren dat het buitenland zwakker is, terwijl hij zich soms een opluchting uit de intriges rondom hem heen kan scheppen door nieuwe successen op een slagveld te oogsten en de aandacht even af te leiden van de binnenlandse cor ruptie. Tot dusver heeft Stalin echter getoond geen hysterisch egoïst als Hit- Ier te zijn, al koesterden beiden het verlangen hun politiek aan de wereld op te dringen. Hij kan daarbij uitgaain van de volgende overwegingen: 1. Rusland is even sterk als de demo cratieën. Dan is oorlog niet direct nood zakelijk, want met prestige kan even veel worden bereikt. 2. Rusland is zwakker dan de rest: dan begint hij zeker geen oorlog, ook in de toekomst niet, omdat de tijd, die Rusland nodig heeft om sterker te wor den, ook door de rest zal worden ge bruikt. 3. Rusland is sterker dan de tegen standers: dan is het organiseren van een veldtocht het overwegen waard. Dit laatste is echter een netelige zaak, omdat het Rusland ontbreekt aan een vloot en nieuwe wapens. Volgens dit eenvoudige sommetje acht men het in Amerika onwaarschijn lijk dat de oorfog spoedig zal uitbre ken. Zeker is het, dat tussen Oost en West een permanente crisis bestaan blijft. Of deze crisis in de toekomst op an dere wijze dan door oorlog op te los sen is, hangt af van ontelbare facto ren, binnen en buiten Rusland. Een klein incident kan misschien de vuurhaard voor de derde wereldbrand zijn, een ge wijzigd inzicht bij de Russische strate gen daarentegen kan ook een blijvende vrede waarborgen. De tijd zal het leren, misschien nu al in Parijs.... Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, die Zondag een bezoek heeft gebracht aan Koblenz m de Franse zone van Duitsland is Maan dagmorgen in Parij? teruggekeerd. Duitse politici te Frankfort en te Bonn zeiden, dat het onverwachte bezoek van Schuman in verband stond met een Franse campagne, die was bedoeld om „het werk van de constituerende verga dering van Bonn te beïnvloeden". Vol gens deze bronnen had Schuman de christelijk-democratische leiders van alle drie de staten van de Franse zone ontboden om zich te verzekeren van hun actieve steun voor een sterker federalis tische lijn dan de vergadering scheen te ^volgen. 34. Het zag er ernstiger uit dan het in werkelijkheid was. Hoewel de spookachtige wezens om Eric heenzwermden en hem probeerden gevangen te nemen, bicken hun krachten zeer gering en Eric slaagde er dan ook vrij gemakkelijk in zijn aanvallers van zich af te slaan. Deze schenen na hun eerste aanval niet veel lust meer te gevoelen de strijd met hun sterke tegenstander voort te zetten en stonden in een wijde kring af te wachten wat Eric nu ging doen. Deze aarzelde geen moment meer. Met afgewend gelaat liep hij snel' langs de oude heen. Deze raasde en tierde: Kijk mij aan! Kijk mij in de ogen!" Maar Eric dacht daar niet meer aan en snelde voorbij de gevaarlijke plek. Twee aapachtige kerels stonden hem in de weg bij de ingang van de spelonk, maar met een paar duwen baande de Noorman zich een weg. Achter zich hoorde hij de haast huilende stem van de duizendjarige en het opgewonden gekwetter van diens lugubere helpers. Voor zich, in een donker gedeelte van de grot, zag Eric de bron van het geheimzinnige water. Zacht klaterend viel het over een uitstekend rotsblok om, nog voor het de grond bereikt had, in het niets te verdwijnen! Met een tevreden gezicht hield Eric zijn kruikje onder de dunne straal. Dit deel van de tocht was tot een goed einde gebracht! Het staatssecretariaat van het Vaticaan heeft Maandag een communiqué uitge geven waarin de katholieken gewaar schuwd worden tegen een „internationaal congres voor godsdiensthervorming" dat te Rome zal worden gehouden. In dit verband wordt er aan herin nerd dat de ijveraar voor deze bewe ging, Ferdinando Tartaglia, een afvallig priester is, die bij decreet van de Hei lige Stoel in 1946 de hoogste graad van excommunicatie (vitando) tegen zich hoorde uitspreken. Hij is de oprichter in samenwerking met protestanten wan een bond van afvallige priesters De Vaticaanse autoriteiten riepen te vens de recente publicatie van een be staand decreet der Katholieke Kerk in herinnering, dat aan katholieken het deelnemen verbiedt aan gemengd reli gieuze bijeenkomsten die niet vooraf de goedkeuring van het Vaticaan hebben verkregen. In een officiële nota, die door de per manente secretaris van het Britse mi nisterie werd overhandigd aan de Spaanse zaakgelastigde in Londen heeft de Britse regering Spanje medegedeeld, dat zij ontkent ook maar enigszins be trokken te zijn bij de kwestie van „het verdrag tussen Spaanse socialisten en monarchisten", waarover een woord voerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken op 7 October sprak. De secretaris zeide nog: „De En gelse regering laakt de publiciteit die aan een dergelijke mededeling is gege ven en betreurt het incident, dat zij toeschrijft aan een journalistieke dwa ling, voortkomend uit bepaalde te Parijs opgewekte propaganda." De Spaanse minister van Buitenlandse Za ken heelt bekend gemaakt, dat de Spaanse zaakgelastigde in Londen, hertog de San Lucar, binnen enkele dagen naar Madrid zal Pelgrims gingan liever per DC 6 naar Mekka Stichter van een instituut voor jongens meldt zich als proefkonijn - Raketten- schip - Krachtig protest - Rus verplant harten. Het leven van de Dakota loopt ten einde, dat weet thans wel een ieder, Maar nimmer zal een lid van de eens zo roemrijke Dakotafamilie het einde van zijn roem zo nabij hebben gevoeld als dit het geval was met sen ietwat verveloos Dakota-vliegtuig, dat op het vliegveld van Teheran geduldig wachtte om een groep pelgrims naar Mekka te brengen Aanvankelijk liepen de pelgrims bewonde rend om de twee-motorige oudgediende heen, klopten hem bemoedigend op de aluminium huid en schenen volkomen be vredigd. Tot plotseling een glanzende DC 6 machine met veel arrogantie een rondej boven het vliegveld draaide en landde. Waarom kunnen we niet met dat toestel vliegen?" vroeg een der pelgrims aan de agent, die de Dakota voor hen had gechar terd. Binnen enkele seconden overstemden de geluiden, die hij en de overige 20 pel grims uitstootten, de motoren van de bin nenkomende DC 6. Zij weigerden eenstemmig in de uaKora te stappen en stonden er op de heilige plaats te bereiken met een DC 6 vliegtuig. Daar de agent echter niet over dit reuzentoestel kon beschikken, zagen de pelgrims spoe dig wel het onmogelijke hiervan in, doch desondanks voelden ze zich „zwaar be kocht". Ze begonnen ai te dingen op de prijs, öie ze voor het reisje hadden betaald en hadat de zaak was aigedaan volgens de gebruiken van de Perzische markt, dat wil Zeggen, dat de agent aan iedere pelgrim 75 dollar moest terugbetalen, stapten ze in de Dakota zonder hem met een blik te ver vaardigen en vlogen naar Mekka. Een gedemobiliseerde kapitein van het Engelse leger heeft aangeboden, voor een bedrag van 150 pond sterling zich beschikbaar te stellen als .^roer- konijn" voor medische wctensciiapp J experimenten. De kapitein, CliffordTiuett, is tot dit besluit gekomen omdat hij het gem dringend nodig heeft voor het in stand no den van een „vluchthaven" voor zwervend jongens. Tillett had voor de jongens m sloppen van Oost-Londen een huis ingericnt. Omdat het geld er op de een of andere ma nier moest komen, heeft Tillett ten einde raad zichzelf maar per advertentie als Pr°eï" konijn aangeboden. „Ik kan de jongens toch niet weer aan hun lot overlaten," zei hi). Het kleine Belgische gehucht Heisede was vandaag in rep en roer, toen een prachtige limousine van de Russische ambassade stilhield voor het huis van de fa milie Janssens. De in Rusland geboren vrouw van Janssens had woorden met Haar man gehad en daarom aan de Russische am bassade het verzoek gericht, naar Rusland fe mogen worden teruggezonden. Het liefst was zij maar dadelijk met haar kinderen in de auto gestapt en op weg ge- Saan, naar Rusland. Maar dat ging toch zo gemakkelijk niet. De Belgische autoriteiten m'achten de in hun mooie auto gekomen Russen al spoedig aan hun verstand, dat de kinderen van het echtpaar Janssens in ieder Seval de Belgische nationaliteit hadden en Ület zo maar even konden worden meege komen. Jean Janssens, de vader van de kinderen, vu zijn vrouw desnoods laten gaan, maar ••de kinderen zal ze hier laten", zei hij. Het Slot van het liedje was. dat de Rus sische limousine onverrichterzake naar ~russel terugkeerde, zonder mevrouw Jans- n* en zonder haar kinderen. De Amerikaanse marine heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat zij een zeewaardig laboratoriumschip bezit voor het afschieten van 14 ton wegen de V-2 projectielen. Het schip, de Norton Sound, een ver bouwd moederschip voor watervliegtuigen, is op het ogenblik onderweg naar het proef gebied in de Stille Oceaan, waar het schip volgens de marine de taak zal hebben de horizon van het onderzoek naar de bovenste lagen der atmosfeer te verwijden door ex' perimenten met het afvuren van raketten in een veilig en geïsoleerd gedeelte van de zee. De experimenten zullen op verschillende breedtegraden worden uitgevoerd, van de evenaar tot het Poolgebied, daar de projec tielen niet geschikt zijn voor proefnemingen te land, zei de marine. Dit is dus het -erste marineschip, dat spe ciaal uitgerust is voor het afvuren van grote raketten. De leden van de Zwitserse Bondsraad hebben Vrijdag zulke uitvoerige redevoeringen gehouden, dat het Zürichse lid Gottlieb Dutweiler geen tijd meer had om een motie over het opslaan van grondstoffen en levensmiddelen, met het oog op een mogelijke toekomstige schaarste, in te dieneft. Dit verdroot Dutweiler ten zeerste en zodra hij buiten het parlementsgebouw was gekomen, raapte hij twee zware stenen op en slingerde die bij de wachtcomman dant van het parlementsgebouw door de ruiten, terwijl hij uitriep: „Alsjeblieft, om dat jullie niet naar me hebt willen luiste ren". De Russische geleerde prof. Nikolai Sinitsin is er in geslaagd de harten van dieren over te planten. Zijn experimenten, die hij verrichtte aan het medisch instituut Gorki, publiceerde hij in een boek getiteld: „Overplanting van het hart." Bij een kikker verving hij het hart door een ander en bij een andere kikker voegde hij aan het eerste hart een tweede toe. Beide dieren hebben het experiment over leefd. Hij heeft ook talloze proeven geno men met het overplanten van harten van koudbloedige en warmbloedige dieren. Of soortgelijke proeven ook met mensen genomen zijn, werd niet bekend gemaakt. Generaal Franco en zijn echtgenote heb ben Zondag te Sevilla een stierenge vecht bijgewoond, dat georganiseerd was ten bate van het Rode Kruis. Ook waren leden van buitenlandse vloot- en diplo matieke missies aanwezig, tezamen met le den van de Spaanse .regering en de beman ningen van Spaanse en Zuid-Amerikaanse oorlogsschepen, die deelnemen aan de vie ring van het zevende eeuwfeest van de Spaanse vloot. komen, „om een persoonlijk rapport uit te brengen." De -Parijse correspondent van het En gelse weekblad „Reynolds News" schrijft, dat „Spanjaarden, die in nau we relatie staan tot Franco, er openlijk prat op gaan, dat de voorwaarden tot een overeenkomst tussen Spanje en de V. S. al opgesteld zijn. Spanje, zo zeg gen zij, wordt lid van de Westelijke Unie als verdedigingsbasis. Het land zal een lening krijgen, ten dele in dollars en ten dele in ponden en als tegenpres tatie zal aan de Spaanse staat de schijn van democratie worden gegeven." Volgens de correspondent is Franco overeengekomen met Don Juan, dat deze in Spanje verblijf mag houden Zijn zoon zal als troonopvolger erkend worden en Franco zou ongeveer de po sitie krijgen, die Mussolini in Italië in nam. Tussen Spanje en Portugal wordt een nieuw verdedigingsverdrag gete kend, zo gaat de correspondent voort, die voorts zegt dat in Spanje luchtba- ses gebouwd zullen worden, die geschikt zijn voor zware Amerikaanse bommen werpers, terwijl in de Pyreneeën thans Duitse technici de fortificaties aan het versterken zouden zijn. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken senor Alberto Martin Artajo heeft Maandagavond op een persconferentie ge zegd, dat hij hoopt, dat de betrekkingen tussen Spanje en Amerika spoedig weer nor maal zullen zijn. „Er is geen enkele prin cipiële of ernstige reden, waarom de be trekkingen tussen de twee landen niet nor maal zouden zijn", zei hij. Op de vraag, hoe de betrekkingen tussen Spanje en Groot-Brittannië waren, zei de minister, dat deze altijd goed geweest zijn, doch dat ze nog beter zouden zijn, indien Groot-Brittannië zich buiten de Spaanse bin nenlandse aangelegenheden hield. In de hoogste leiding van de Tsjechi sche coifïmunistische partij is een dis puut gaande, zo werd gisteravond be kend gemaakt, omtrent de figuur van dr. Arthur Kilmann, een van haar voor aanstaande theoretici. Dr. Kilmann is lector in de Marxisti sche philosophie aan de Karei-universi teit. Voordien was hij lector in Moskou. Zijn tekstboeken worden nog steeds op de Moskouse universiteit gebruikt. Op de onlangs in Praag gehouden con ferentie van de wereldfederatie van wetenschappelijke werkers vertegen- wcfordigde hij Tsjechoslowakije. Dr. Kilmann is verweten tijdens de recente afwezigheid van presidentGott- wald politiek spel in de partij te heb ben gespeeld. De partij-leiders wilden echter niet het gerucht bevestigen, dat dr. Kilmann van de partij is uitgeslo ten. Het geval was ernstig genoeg om een bijeenkomst van de hoogste leiding in Praag noodzakelijk te maken. Minister Marshall is gisteren naar Pa- rijs teruggekeerd. Ondanks de scherpe republikeinse critiek op de rol van de president in het zenden van opperrech ter Vinson naar Moskou, werd van repu blikeinse zijde bevestigd, dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek nog steeds door de twee partijen gedragen wordt. Gouverneur Thomas Dewey verklaarde, dat het Amerikaanse volk eensgezind is in zijn buitenlandse politiek. Hoewel hij dit niet openlijk wilde zeggen, werd verslag gevers te verstaan gegeven, dat gouver neur Dewey het incident-Vinson beschouwt als een hopeloze blunder. Marshall werd op zijn tocht naar Parijs vergezeld door Paul Hoffman, de admini strateur van het Marshall-plan. Reuter meldt nader betreffende Hoff man, dat deze, naar van gezaghebbende zijde vernomen is, tijdens zijn bezoek aan Europa zal trachten tot een uiteindelijke regeling te komen met de Britse en de Franse regering over de Duitse schadever- goedings-verschepingen. Naar verluidt zal Hoffman waarschijnlijk zowel Bevin ,als Schuman, de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk, ont moeten. Hoffman Is door het Congres gemach tigd Frankrijk en Engeland te verzoeken de ontmanteling in Duitsland te beper ken wanneer hjj dit nuttig zou achten voor het Europees herstel in het alge meen. Naar het gevoelen van waarne mers zouden^de regeringen van Groot- Brittannië en Frankrijk, die zich aan vankelijk tegen elke beperking "van de ontmanteling verzetten, thans minder straf van inzicht geworden zijn. De conferentie van het Britse Gemene best is gisteren te Londen begonnen met een rede van Sir Stafford Cripps, die een duidelijk overzicht gaf van de alge mene economische vraagstukken en van de vooruitzichten van het Gemenebest in het algemeen en het sterling-blok in het bijzonder. Cripps' deelde bijzonder heden mede over het Engelse econo mische plan voor de komende vier jaren. Uit betrouwbare bron wordt door U.P. vernomen, dat tijdens de conferen tie gesproken zal worden over het slui ten van een tolunie van het Britse Gemenebest. Bijzonderheden over een dergelijk plan zijn echter nog niet be kend. Een vooraanstaand militair deskundige voor Zuid-AfAka, generaal-majoor Eve- red Poole, is te Londen gearriveerd om de conferentie der premiers van het Britse Gemenebest in te lichten over de organisatie van het Afrikaanse continent als een defensief bastion. De strategie van het oppercommando van de Westerse Unie houdt misschien rekening met de ineenstorting van Europa, in welk geval Engeland mis schien niet houdbaar zou zijn voor Ame rikaanse en Engelse bommenwerpers en andere strijdkrachten. Afrika is door Montgomery gekozen als een bastion in tweede linie, van waaruit een tegenaanval zou kunnen worden ingezet voor dë herovering van Europa. Zuid-Afrika is bereid zo volledig mogelijk samen te werken bij de organi satie van het Afrikaanse bolwerk. Het land is in staat om havens, luchtbases en andere installaties en uitrusting te verschaffen voor de aanvoer van voor raden. Op deze wijze zou Zuid-Afrika, zoals een woordvoerder zich uitdrukte, een stevige fundering worden voor de hoofdbasis, welke in Oost-Afrika gecon centreerd zou zijn. Het is mogelijk, dat op de conferentie van het Gemenebest tevens de houding jegens Franco te berde zal komen en ook hierover heeft Zuid-Afrika zijn houding bepaald. Het meent, dat Spanje in de Westerse Unie moet worden op genomen. De Sovjet-Russische gedelegeerde in de commissie voor sociale, huma nitaire en culturele zaken van de V.N., professor Alexei Paflof, heeft een „vriendschappelijk protest" uit gebracht tegen opneming van de stelling, dat „de mens is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis" in de verklaring van de rechten van de mens. Hij kantte zich tegen stemming over deze kwestie, daar, naar hij zeide, bij stemming zekere godsdien stige opvattingen klaarblijkelijk de overhand zouden hebben. De Chinese gedelegeerde, dr. Tsjang, sprak de hoop uit, dat het betref fende Braziliaanse voorstel ter op neming van de stelling in de verkla ring zou worden ingetrokken „om het pijnlijke van een stemming hierover te vermijden". Het debat werd verdaagd. f In de gisterochtend gehouden zitting van de commissie voor Trustschap van de Verenigde Naties heeft de vertegen woordiger der Sovjet-Unie scherpe aan vallen gericht op de politiek der kolo niale mogendheden in het algemeen en de mening geuit, dat de door de Neder landse regering aan de speciale commis sie voor informatie over niet zelfstan dige gebieden te verstrekken inlichtin gen over Indonesië niet zouden mogen worden aanvaard. De Indonesische republiek wordt door de Sovjet-Unie als souvereine staat be schouwd en aan Nederland wordt daar om door de Sovjet-vertegenwoordiger het recht ontzegd inlichtingen te ver strekken. De overige delegaties, die gistermor gen aan het woord kwamen, spraken zich allen uit voor de resolutie, die door de bijzondere commissie bijna eenstem mig was opgesteld. De Britse Regering heeft Maandag een witboek uitgegeven "over Duitsland, waarin Rusland er van beschuldigd wordt een zorgvuldig voorbereide po ging te doen om de Westerse mogend heden te dwingen hun rechten op te geven. Dit document van 35.000 woorden beweegt zich in grove trekken op het zelfde terrein als het Amerikaanse wit boek van twee weken geleden. Ofschoon de zaak Christiansen wegens het vervallen van de cassatie is afgedaan, zal het beroep van Oberst Fullriede, dat in nauw verband staat met deze zaak, gehandhaafd blijven. Fullriede, mede verantwoordelijk gesteld voor het wegvoeren van de Putten- se bevolking en het platbranden van het dorp, is destijds veroordeeld tot 2i/2 Jaar. De kwestie van de verantwoordelijkheid voor het wegvoeren van de mannelijke Puttense bevolking, zal dus door de Raad van Cas satie opnieuw moeten worden bekeken. Generaal A. W. de Koningh, algemeen inspecteur van de rijkspolitie, heeft gis teren in de fabriek van de N.V. Van der Heem te 's-Gravenhage zes radiotoe stellen overgedragen aan de NIWIN. Het bedrag voor de aankoop van deze toestellen werd binnen een maand bij eengebracht door middel van vrijwillige bijdragen van het rijkspolitiecorps. Zaterdag 16 en Zondag 17 October a.s. houdt de Katholieke Jonge Werkgevers Vereniging haar 58e algemene najaars vergadering te Nijmegen. Vertaling! Herman Antonsen 30) Jill keek nog altijd even somber. Het ziet er toch zo'n beetje naar uit, of we bedrogen zijn. Ik weet het niet. Ik weet het niet zeker. Wat is er aan de hand? Laura trachtte haar stem zo rustig mogelijk te doen klinken. Jill schudde het hoofd. Wat denk jij van dat ding? Als ik niet zo dolgraag wilde, dat het ons die nen kon, waarvoor we het willen heb ben, dan zou ik bang zijn, dat het alleen deugde, om ons erin te 1 ten lopen. Maar wat is er dan mee? vroeg G. A. Jill trok haar ene schouder op, duwde haar verwarde haren ertegen en keek hem aanOuwe jongen, ik weet het zelf niet. Wat verhindert hem, mor gen te zeg|en, dat we hem ertoe ge dwongen hebben Wat belet hem te be weren, ,t het een vals stuk is? Ik zal die vent een kogelbegon Jack. Bek dicht. Wat zeg jij ervan, ouwe jongen? Dat is nogal gemakkelijk, ant woordde G. A„ je hebt hem ergens mee in je macht, is het zo niet? Hou hem daarmee onder de duim. Zeg dat je het aan de kranten vertellen zult, als hij dat stuk ongeldig verklaart. Waarmee heb ik hem in mijn macht? Als het publiek zou horen, dat hij die vrouw een stomp gegeven heeft, om het eerst uit het vliegtuig te ..omen, dan is zijn hele naam immers naar de maan? Ja, dat is wel zeker, beaamde Jack. Anders heb je dus niet te doen, zei G. A. Wrijf hem dat onder, zijn neus. Dan zal hij dit stuk niet onecht durven verklaren. Ze knikte langzaam. Ik geloof dat je het bij het rechte lind hebt, ouwe praatjesmaker. Hij zal zijn bek wei hou den. Hij zal hem niet durven opendoen. Maar hiermee zijn we er toch niet hele maal. Hoe moet het nu in de andere staten?, Het geldt alleen voor deze staat. Dat staat er duidelijk in. Grote hemel. Jill, je kunt toch niet alles verlanger?. Hij heeft je alles gege-' ven, wat in zijn macht stond. Maar we kunnen toch morgen aan de dag hier het land uitgezet worden? Dat zal niet gebeuren, als je dreigt, dat je aan de kranten over die stomp zult vertellen. Hij kan zelfs uitlevering aan andere staten weigeren. Zeg hem maar. dat je dat weet. Ik dacht nogal, dat dit een kans voor ons was om aan de film te komen. Maar we zouden onze neus niet buiten deze staat kunnen steken. Jill je kunt heus niet meer van Pruden eisen. Hij heeft je alles gegeven, wat hij te vergeven heeft. En wat weerhoudt hem, aan de po litie opdracht te geven, ons neer te schieten op het eerste gezicht, ponder naar dat papier te vragen? Goeie genade, JiU, verwacht je dan van hem, dat hij je een lijfwacht zal ver schaffen? Heel wat mensen hebben al hun best gedaan om je dood te schieten. En toch ben je nog springlevend. En je speelt de baas over idioten en bent hun te glad af. Wat zeg jij ervan, Toots? Jij bent een eerlijke meid en handig ook. Ja, Laura, wat denk jij ervan? zei G. A„ zeg eens eerlijk. Niets in zijn ogen of zijn houding duidde er op, dat hij kwaadaardig ge meen was. In zichzelf 'ad ze reeds her haaldelijk gezegd: Het is meer dan be spottelijk! En ze werd afgeleid door de uitdrukking van Leroy's ogen. Hij staar de met zijn halfverdwaasde, strakke blik naar JiU. Laura kon er niets aan doen, dat ze meelij met Jack en Jill voelde. Ze kon er niets aan doen, dat ze het jammer vond, dat ze zo misleid werden. Ze moest zich telkens weer in herinnering bren gen, dat Jack en Jill toch eigenlijk moordenaars waren. Jill had zeven men sen vermoord en Jack vijfen van nacht waren ze verantwoordelijk voor de dood van tenminste drie mensen. En niets weerhield hen op dit ogenblik van het aanrichten ener algemene slachting, dan de handigheid van G. A. Ja, ik geloof toch wel, dat het in orde is, zei ze, hoe akelig ze het ook vond, dit te zeggen. Hé daar, gouverneur, wat zul je tegen de diender vertellen, als ze hier komen? Cowdray was daar op verdacht. De gouverneur is bereid, antwoordde hij, te verklaren, dat jullie beiden bij de ramp zo uitstekend hulp hebt verleend, dat hij daarom besloten heeft, jullie gratie te schenken. Nou, ouwe jongen, hoe hebben we het daarmee? Dat is 'n goed standpunt, zei G. A. Maar dat mag dan wel een beetje nader uitgewerkt worden. Jij en Jack kunnen je werkelijk heel heldhaftig gedragen hebben. De gouverneur en zijn secretaris moeten zelf maar beslissen, waarin jullie heldendaad bestaan heeft. Dat is best, zei Jill. Maar er is nog een ander punt. Hoe weten we, dat je niet, zodra we uit' het gezicht zijn, op dat vrijgeleide terugkomt? Sam Pruden keek haar ernstig aan. Daar heb ik geen ogenblik aan ge dacht! Nee, dat zal wel! Maar dan zal ik je eens wat zeggen, schat! Als je terug krabbelt, dan zal ik tegen de verslag gevers vertellen, hoe jij die dame een stomp in haar gezicht gegeven hebt. En dat doe ik ook, als ze ons het land uit wUlen zetten! Jij kunt dan tegen ze zeg gen, dat ze naar de bliksem kunnen lopen! Ja, fluisterde Sam. Ben je nu tevreden? vroeg G. A. Zeker, ouwe jongen. Je bent een beste! Ze klopte hem op zijn schouder. Wat zou je ervan denken, als je onze impresario eens werd? Ik ben al bezet, antwoordde G. A. JiU keerde zich om en bemerkte, hoe strak Leroy naar haar keek. Ze keek hem aan en van hem naar Jack en dan weer naar de filmacteur. Hé daar! riep ze, wor 's wakker, baas! Hij bleef haar zonder onderbreking aanstaren. Wat scheelt eraan, beste jongen? Doet het zó'n pijn? Covert gaf geen antwoord. JiU zei lachend: Ik geloof besUst, dat ie niet goed bij is. Ik denk, dat het verschrikkelijk veel pijn doet. De vertegenwoordiger van de Cen trale Pers schonk zich nog eens in. Nu we eenmaal zo'n aardige famili- he vormen, wat zeggen we nu wel van dit verslagje? Zelma Tadema kwam de blauwe lo geerkamer uit. Ze keek verwonderd rond. Wat voor een verslag? Het volledige verslag van het on geluk. We hebben nog net tijd om het in de ochtendbladen te krijgen Kom, vooruit ermee, schat, zei JilL Nu wordt het onze beurt. (Wordt vervolgd) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op de vragen van het Eerste Kamerlid Teulings, be treffende de voorgenomen overplaatsing van de bedrijfsinstaUatie van de Wereld omroep van Hilversum naar Amsterdam geantwoord, dat 19 Mei j.L zijn ambts voorganger in beginsel zijn goedkeuring gehecht had aan de overplaatsing van het bedrijf der Stichting Radio Neder land Wereldomroep van Hilversum naar Amsterdam. De beweegredenen, die hem tot deze beslissing hadden gebracht, waren: a, dat de bij de Wereldomroep in gebruik zijnde panden aan eenvoudige eisen van doelmatigheid niet konden voldoen; b. dat na ingewonnen inlichtingen aange nomen moest worden, dat te Hilversum geen gebouwen beschikbaar waren, die aan de behoeften van de Wereldomroep beantwoorden of daaraan aangepast konden worden. Kort nadat bovenbedofelde beslis sing was genomen, zijn daartegen ernstige bedenkingen Ingebracht en werd twijfel uitgesproken ten aanzien van de noodzakelijkheid der verhui zing, aangezien in de bestaande studio's te Hilversum voldoende ruimte voor de Wereldomroep vrijgemaakt zou kunnen worden. Voorts bleek, dat te Hilversum op korte termijn zou kunnen worden be schikt over een pand,' dat na verbou wing en aanbouw een aan redelijke eisen voldoend verblijf voor de Wereld omroep zou kunnen vormen. De kosten, die met de verbouwing, aanbouw en in richting verbonden zullen zijn, kunnen op dit ogenblik nog niet met zekerheid worden vastgesteld, doch het laat zich wel aanzien, dat deze zeker niet gerin ger zullen zijn dan die, welke met de inrichting van het pand te Amsterdam gemoeid geweest zouden zijn. Het bestuur van de Wereldomroep heeft, in overeenstemming met bet ge voelen van de minister, in een en an der aanleiding gevonden, het plan- Amsterdam te laten varen en heeft be doeld pand te Hilversum gekocht Niet minder dan vijf getypte vellen had de advocaat-fiscaal bij de Gronin ger Kamer van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden, jhr. mr. Asch van Wijck voor te lezen eer hij de dagvaar ding had beëindigd tegen de 42-jarige Evert Corn. Drost, onderluitenant der Staatspolitie te Zeist, in de oorlog een geslepen en koelbloedig S.D.-er, en der de man van de Amsterdamse recherche". Na een uitvoerig requisitoit eiste hij tenslotte de doodstraf. Schijnbaar onbewogen en rustige ant woorden gevend, stond verdachte te luisteren naar de sombere samenvatting van wat hij misdreven had aan moord, vervolging en mishandeling. Een onbe wogenheid, die zelfs niet werd ver stoord, toen niet minder dan drie en dertig getuigen als een levende aan klacht het leed belichtten, dpt door deze man over velen is gebracht. Onder het mom van illegale werker drong hij binnen in een verzetsgroep, die te Groningen vergaderde. Als een hond werd een der, kort na de komst van Drost door de S.D. overvallen, aan wezigen neergeknald. Zo stond Drost direct tot moord bereid, klaar met zijn revolver. Vijf mensen schoot hij, na ze gearresteerd te hebben, a bout portant neer. Bij een inval bij dr. Lelkema te Groningen werden onderduikers gear resteerd, Drost kreeg opdracht de gast heer dood te schieten. Op de W.C. werd de oude man neergeknald, naar later bleek, omdat de hoofdman van de S.D. Lehnhoff de prachtige postzegelverza meling van de heer Sterk begeerde te bezitten. Naar „Het Parool" meldt, is de vroe gere Tsjechoslowaakse gezant in Neder land, dr. K. Erban, er, te zamen met mevr. Erban, in geslaagd over de Tsje choslowaakse grens te komen. De heer en mevr. Erban bevinden zich thans in ons land. Zoals bekend is. werd met goedkeuring en sympathie van Z.Em. de Kardinaal en het Hoogw. Episcopaat op 13 Mei j.l. in de Car- mel te 's-Hertogenbosch opgericht: het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria. Het doel van dit Apostolaat is, om door verspreiding van de godsvrucht tot het Onbevlekt Hart van Maria op de meest krachtdadige wijze eerherstel te brengen, het dreigend gevaar van het Communisme af te wenden en echte vrede en welvaart voor ons Vaderland te verkrijgen en voor heel de wereld. Alleen de „Overwinnares in alle veldslagen Gods, de Koningin van de Allerheiligste Ro zenkrans en der mensen Toevlucht en al- lergoedertierenste Moeder", kan beloven zo als Zij het heeft gedaan: „Als de mensen doen, wat ik vraag, zal Rusland zich beke ren en zal er vrede zijn. Tenslotte zal Mijn Onbevlekt Hart zegevieren." Allen, die zich zo willen verenigen als Apostelen van het Onbevlekt Hart van Ma ria, kunnen hun naam en adres opgeven aan het Nat. Apostolaat, Carmel, Clarastraat 22, Den Bosch. Zij ontvangen dan een bewijs van inschrijving en elke maand een korte op wekking in de geest van Jiet Apostolaat. De aansluiting als Apostelen is volstrekt kosteloos evenals de toezending der maan delijkse opwekking: zij, die gaarne hiet een stoffelijke bijdrage willen medewerken aan de uitbreiding van het Apostolaat en de dek king der daarmede verbonden kosten, kun nen hun gaven storten ten name van Nat. Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Ma ria, Clarastraat 22, Den Bosch, op giro no. 354962.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3