Het plan van Cochran Amerika zegt Rusland onomwonden de zuivere waarheid Sovjet-Unie blijft hinderpaal voor de wereldvrede De Indonesische kwestie weer voor de UNO? Kardinaal De Jcng over de steun aan het gezin Naar samenwerking in het nationaal belang Negen arrestaties in smokkelzaak grote H Brandhaarden ontdekt Warren Austin geselt Vishinsky Britse luchtvaart werkt met verlies Ons land voor f200.000 deviezen opgelicht aan VOOR DE VIERDE MAAL HE CASSINO gpfrn s Levenslang geëist Afrikaans opperhoofd eist schedel van zijn grootvader op K' i i lot hoofd en hart Alimin in Djocja gearresteerd In 's Lands Zeemagazijn Het Westen wenst geen compromis! „TIMES" OVER DE INTERIM-REGERING RUSSISCHE BLOKKADE MOET EINDIGEN! Het weer. C Éérst na vier jaar kon het I puin worden geruimd j WÈÊÈÊÈË^^: tegen kampbewaker uit Vaght In Verdrag van Versailles toegezegd WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24280 «f." HEFTIGE SCHELDPARTIJ IN DE POLITIEKE U.N.O.-COMMISSIE Een marathonrede Westelijke Drie stellen resolutie op Nationalisatie een groot fiasco KATHOLIEKE JEUGDRAAD GEÏNSTALLEERD wpf éÉF inm f' "2r "*1- Ui! 1: Wp'ilpL BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voer advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ii oewel het plan van het Ameri kaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten niet in alle details bekend is, is er toch één punt uit zijn voorstellen gepubliceerd, waartegen onmiddellijk stelling geno men moet worden. Cochran stelt n.l. voor, dat op zeer korte termijn en wel in December of Januari in heel Indo nesië verkiezingen moeten worden gehouden. Dat dit volkomen in strijd is met art. 6 van de Renville-overeenkomst, in Januari van dit 'jaar onder goed keuring van de Amerikaanse rege ring gesloten, schijnt geen be zwaar Dat het op het ogenblik in de Republiek een chaos is, waar uit geen mens precies wijs kan wor den, telt ook niet mee. Dat de be standsschendingen in de honderdtal len lopen en de infiltraties van de republiek uit naar de deelstaten zich met de dag uitbreiden, daarover wordt niet gesproken. Dat Hatta in zijn strijd tegen het communisme dubbel spel speelt, daarvoor schijnt men blind. Dat men in Indonesië eigenlijk niet over een burgerlijke stand be schikt, toch een zware handicap bij verkiezingen, acht men van geen be tekenis. Dat na de val van Madioen het bericht was nog maar enkele ogenblikken oud een Amerikaanse officiële zegsman te Batavia ver klaarde, dat nu duidelijk gebleken was, dat Hatta's positie sterk was en dat dit dwong tot hervatting van de republikeins-Nederlandse onder handelingen, bewijst maar al te dui delijk, welke richting Amerika beslist uit wil. De Nederlandse regering heeft op Cochrans voorstel terecht geant woord, dat algemene verkiezingen slechts mogelijk zijn, wanneer rust en orde in zoverre hersteld zijn, dat de bevolking zonder vrees voor represailles en terreur vrij aan verkiezingen kan deelnemen. Voor de hervatting van nieuwe be sprekingen, aldus is het standpunt onzer regering, zal eerst een einde moeten worden gemaakt aan de ber standsschendingen en infiltraties. Een volkomen juist standpunt. Maar zal het gewicht genoeg in de schaal leggen om de balans naar onze zijde te doen doorslaan? Aan de ene kant moet ons leger met de armen over elkaar toezien, hoe in gebieden, waarover het Koninkrijk nog steeds souverein is, met name in de repu bliek, de grootste wanorde heerst en de tactiek van de verschroeide aarde wordt toegepast en van de andere kant zijn wij slechts een pion in het schaakspel der grote mogendheden. Recht en macht, wij zeiden het giste ren reeds, voeren hier een giganti sche strijd. Wij hopen, dat Amerika, onze grote bondgenoot in de tweede Wereldoorlog en ook thans in Europa onze niet genoeg te waarderen en onmisbare steun in het opwerpen van, een barrière tegen de opdringende Sovjet-Unie, zal inzien, dat „recht", zeker bij beschaafde acties, behoort te prevaleren boven „macht". Het is niet onze schuld, dat er bij cns wel enige twijfel opkomt, of Amerika, wat Indonesië betreft, niet ons recht te veel negeert, en eigen macht op de voorgrond stelt. De na-oorlogse ontwikkeling geeft grond voor deze twijfel. Moge spoe dig blijken, dat er voor ons geen reden was aan deze ongerustheid uiting te geven. Betreffende de arrestatie van de com- munistenleider Alimin wordt nog ge meld, dat deze geschiedde in de avond van 10 October te Djocja. Naar ver luidt was hij vermomd als boer. Alimin was een der leiders van de opstand te Madioen en had tot Augustus van dit jaar de leiding van de Indonesische communistische partij. De republikeinse minister van De fensie heeft vanmorgen de arrestatie bevestigd. (Eigen bericht). Toen Amsterdam onlangs werd op geschrikt door zware branden, eerst in het koelhuis „Amerika" van de N.V. Blaauwhoedenveem-V riessc- veem en kort daarna op het terrein van de Markthallen, is weinig rucht baarheid gegeven aan het feit, dat tezelfdertijd tot tweemaal op één dag een begin van brand kon worden be dwongen in het historische 's Lands Zeemagazijn op Kattenburg, waar grote voorrraden kleding en voedsel ten behoeve van de Marine liggen opgeslagen. Bij een inmiddels inge steld nauwkeurig onderzoek zijn vier brandhaarden ontdekt, die ernstige verdenking van opzet wekken. X v Wellicht de scherpste aanval die de V.S. tot nog toe op de Sovjet-Unie richtten werd gisteren door de Amerikaanse U.N.O.-gedelegeerde Warren Austin tijdens het ontwapeningsdebat in de politieke commissie te Parijs gelanceerd. De repliek van de Sovjet-afgevaardigde Vishinsky, in een buitengewoon lange woedende redevoering, was eveneens van tot nog toe ongekende felheid. De Ver. Staten beschuldigden de Sovjet-TJnie gisteren te Parijs van het scheppen van een bedreiging van de vrede, het weigeren van samenwerking met de UNO en het tegenwerken van een vergelijk over de Berlijnse crisis. Warren Austin, de permanente gede legeerde der V. S. bij de UNO, nam tijdens het ontwapeningsdebat in de politieke commissie krachtig stelling tegen de Sovjet-Unie. Austin voerde het woord, kort na de terugkeer van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, George Marshall, die ongetwijfeld tot taak heeft de vrees bij de Westelijken weg te nemen voor een verslapping in de houding der Ver. Staten en het treffen van eenonderlinge schikking tussen de beide grootste mogendheden. De rede van Austin betekende tevens de heropening van de intensieve Ame rikaanse en Westelijke campagne nadat verscheidene dagen de mogelijk heid van een compromis onder ogen was gezien elk compromis te ver werpen en de Sovjet-Unie te blijven brandmerken als dé bedreiger van de wereldvrede. De Amerikaanse gedelegeerde ging in het bijzonder in op het Russische voorstel tot het verminderen der be wapening van de grote mogendheden met een derde binnen een jaar, een voorstel dat het wantrouwen van de Westelijke mogendheden heeft gewekt. Austin betoogde dat er geen sprake kon zijn van bewapeningsverminde ring, zolang de Duitse en Japanse vredesverdragen nog niet tot stand waren gekomen. Deze factoren, zo zei- de Austin, zijn conditio sine qua non voor het herstel van het wereldver- trouwen. Hij vervolgde: „Maar kan er vertrouwen en veiligheid in de wereld heersen wanneer een lid van de Ver enigde volken de bedreiging van de vrede creëert door een blokkade van Berlijn uit te vaardigen?" De Bussische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken Andrei Vishinsky heeft de vertegenwoordigers van de drie grote Westerse mogendhe den gisteren verweten „de grenzen van Volgens betrouwbare, doch onofficiële Woordvoerders, aldus A.P., heeft de re publikeinse regering haar vertegenwoor digers bij de Algemene Vergadering van de U.N.O. opdracht gegeven het rapport over de slechter wordende Nederlands- republikeinse betrekkingen, dat de vo rige maand opgesteld werd, maar dat Werd vastgehouden, in te dienen. Vernomen wordt, dat de commen taren op het rapport van de Nederlan ders en van de Commissie voor Goede Diensten eveneens aan de U.N.O. over gelegd zullen worden Volgens A.P. ge looft men, dat dit een- aanwijzing is. dat de republiek de Nederlandse tegen voorstellen voor een heropening van de besprekingen, voorstellen, die op 5 Oc tober aan Merle Cochran, het Ameri kaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten werden overhandigd, Onaanvaardbaar acht. De „Times" van heden wijdt een hoofdartikel aan de overeenstem ming betreffende de vorm en de bevoegdheden van de federale in terim-regering voor Indonesië, welke in Den Haag bereikt is. Het blad zegt: De uiteindelijke vorm Jan de voorstellen toont aan, dat de Nederlanders even verlangend als de mdonesiërs Zijn om de federale con structie in werking te stellen en dat zij Nauwkeurig hebben doen uitkomen, dat de federale regering werkelijk mogelijk heden zal hebben. De enige onzekere factor is de hou ding van de republiek. Voor haar zyn plaatsen in de federale organen be schikbaar, mits zij tijdig haar plaats in de federatie inneemt. Wanneer de fede ratie echter formeel gevestigd is, zal zij slechts door een bijzondere procedure kunnen worden toegelaten. Gisteren is ten paleize yan Soe- karno een bijzondere zitting van het republikeinse kabinet belegd. Er werden besprekingen gevoerd over de huidige situatie, de onderhande lingen tussen de delegaties en de be trekkingen met het buitenland. In politieke kringen in Washing ton heeft men volgens A.P. de hoop geuit dat, indien het juist is, dat aan de communistische opstand in de re publiek een einde gemaakt is, dit eindelijk de mogelijkheid zou bieden tot regeling van de moeilijkheden in Indonesië. Beëindiging* van de op stand zou logischerwijze tot gevolg hebben: dat het gezag van de re- gering-Hatta en de andere gematigde elementen gevestigd zou zijn en dat de regering-Hatta grotere vrijheid zou hebben bij de onderhandelingen met de Nederlanders en de andere delen van Indonesië, waarmee Neder land overeenstemming bereikte. Vol gens genoemde kringen zijn deze gebieden „op de goede weg". Deze situatie zou bij de regering-Hatta de wens kunen wekken tot het zoeken naar 'n regeling van het conflict met de Nederlanders, waarvan zij weer houden werd door de invloed van de communisten en de zeer linkse elementen. het betamelijke" te overschrijden in hun „ongebreidelde aanvallen" op de Sovjet-Unie. Vishinsky voerde het woord in het middagdebat van de politieke commis sie, welke zich bezighoudt met het Rus sische voorstel betreffende bewape ningsbeperking. Hij nam het woord, nadat de Amerikaan Warren Austin er Rusland van beschuldigd had prac- tisch al het mogelijke te doen ter be dreiging van de vrede. Voor de vuist weg sprekend, snel en met weinig aandacht voor zijn onder werp, deed Vishinsky de venijnigste van een lange serie van felle aanval len op het Westen. Een voor een nam hij de redevoe ringen onder de loupe, die door het Westen over de ontwapening zijn afge stoken. Woedend beschuldigde Vishinsky het Westen er van getracht te hebben om Hitler in 1939 Rusland te laten aanval len en hij dreigde deze aanklacht te bewijzen indien hij gedwongen zou worden de kaarten op tafel te leggen. Schreeuwend beschuldigde Vishinsky het Westen tegen de wereld te liegen over zijn doelstellingen met de atoom bom „deze onwettige koningin". Vishinsky meende dat het Westen nauwelijks een vermindering van zijn marine met een derde zou bemerken. „Jullie hebt de atoombom dat kleine bommetje, dat niet bepaald een pond krenten is. Jullie hopen, dat an deren het niet hebben. Dat is jullie dierbare hoop." Deze sarcastisch uitgesproken woor den kwamen, nadat de Russische afge vaardigde een uur aan het woord was geweest. Vishinsky was geheel in zfln rol1 van aanklager: springend van zijn stoel, wild met zijn armen zwaaiend, een be schuldigende vinger naar de gedelegeer den richtend, met rood aangelopen ge zicht, hard op tafel slaand en zich soms in zijn stoel geheel omdraaiend om met de vinger te wijzen naar de Engelsman McNeil, die achter hem zat. Hij zeide, dat ondanks de gemeen schappelijke oorlogsinspanning van de grote coalitie de leiders van de Ver enigde Staten en Engeland thans vol komen sceptisch staan ten opzichte van een duurzame overeenkomst met Rus land en hij zeide dat die leiders voort durend openlijk spreken over hun sympathie voor dictators als Spanje's Franco en Portugals Salazar. De gedelegeerden, het publiek, de verslaggevers, de vertalers en de se cretarissen, zij allen waren aan het eind van Vishinsky's marathonrede li chamelijk en geestelijk uitgeput. De enige, die dit niet scheen te zijn, was Vishinsky zelf. Volgens welingelichte zegslieden, die in nauw contact staan met de UNO-de- legaties van de Westelijke grote mo gendheden, beginnen deze ongeduldig te worden over de tot dusverre vruch teloze bemiddelingspogingen van de zes neutralen. De Westelijke mogendheden zouden nog steeds gaarne zien, dat één van de zes z.g. neutralen een resolutie zou in dienen, waarin aangedrongen wordt op beëindiging van de huidige toestand, welke zij beschouwen als een gevaar voor de vrede. Maar tenzij binnen 24 uur iets gedaan wordt, zullen de Wes telijke mogendheden zelf het initiatief in handen nemen, aldus deze zegslie den. Hun bedoeling schijnt te zijn, dat de Veiligheidsraad niet later dan Don derdag zal samenkomen. Naar verluidt stellen de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk thans een ge zamenlijke resolutie op, waarin wordt aangedrongen op krachtig optreden van de Veiligheidsraad om een einde te ma ken aan de Russische blokkade van Berlijn. Het schijnt vast te staan, dat in de Westelijke resolutie de Veiligheidsraad formeel gevraagd zal worden vast te stellen, dat voortduring van de blok kade van Berlijn de vrede in gevaar brengt. Gisteren installeerde Kardinaal De Jong de Katholieke Jeugdraad voor Neder land. V.l.n.r.: Aalmoezenier Th. Verhoe ven, mej. mr. Twaalfhoven, mr. J. Cals (voorzitter), Kardinaal De Jong en rector Bannenberg. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen In de naaste toekomst is de publica tie te verwachten van de winst- en ver liesrekening voor het tweede jaar van de genationaliseerde Britse luchtvaart. Ofschoon in het tweede jaar van de na tionalisatie de bedrijvigheid van de drie betrikken maatschappijen is toegeno men, zowel wat betreft vracht- als pas sagiersvervoer, staat volgens deskundi gen vrqwel vast, dat de verliezen van het tweede jaar die van het eerste jaar zelfs nog zullen overtreffen. Ramingen variëren tussen 11 en 12 millioen pond sterling. Ook de Britse Zuid-Afrikaanse Luchtvaartmaatschap pij, welke haar eerste jaar nog een ge ringe winst boekte, zal waarschijnlijk blijken nu een deficit te hebben van ongeveer drie millioen pond. Indien deze verwachtingen van deskundige zijde juist blijken, mag worden aange nomen, dat de politieke strijd over so cialistische nationalisatie-politiek in het algemeen zich nog verder zal toespitsen, nadat reeds de openlijk beleden bedoe ling van de socialisten ook de staal- en ijzerindustrie te socialiseren, ondanks hun recordproductie onder particulier bestuur, het verzet bij de oppositie heeft doen toenemen. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, in de kuststre ken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Later wat afnemend. Weinig verandering in temperatuur Zon: 7.02—11-49- Maan: 17.08—2.38. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong in stalleerde gisteren te Utrecht de Katholieke Jeugdraad voor Neder land In aanwezigheid van de verte genwoordiger van de minister van O., K. en W., de heer Oosterlee, van de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, en van zeer vele vertegen woordigers van jeugdorganisaties en jeugdraden, ook uit niet-katho- lieke kringen. „Met grote dankbaarheid" zo sprak pastoor drs. G. Bannenberg, de waar nemend voorzitter, in zijn openings woord, „moge hier vermeld worden, dat het katholieke jeugdwerk na de geweld dadige opheffing en onderbreking tijdens de bezetting, momenteel opnieuw een periode van opgang en bloei beleeft". Deze demonstreert zich niet alleen in de quantiteit, maar ook in de gewijzig de en aangepaste organisatievorm, als mede in de vernieuwde opzet van het werk om de jeugd te beïnvloeden. In deze ontwikkeling is de oprichting van de Katholieke Jeugdraad een belangrij ke gebeurtenis, waardoor de veelheid van de katholieke jeugdverenigingen ieder met eigen doelstelling, werkwijze en middelen een centraal orgaan krijgt voor gemeenschappelijk beraad en werk, onder behoud van volledige zelfstandig heid. Het besluit van het Hoogwaardig Episcopaat in 1919, om Bisschoppelijke commissies in te stellen, is de basis ge weest voor de ontwikkeling van dioce sane organisatie naar nationale vorm. Er is een geestelijke raad van aalmoe zeniers ingesteld, die de Jeugdraad advi seert en voorlicht inzake de problemen der vrije jeugdvorming, bezien van het standpunt der zielzorg. Hierna nam Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong het woord. Hij sprak er zijn Na maandenlang onderzoek van de C.C.D. te Tilburg is thans volle klaarheid gebracht in een smokkel- affaire, waarvan enige maanden ge leden reeds melding werd gemaakt. Voor zover destijds bleek, was met deze smokkelaffaire een bedrag ge moeid van ƒ50.000.-. Nu het onder zoek gesloten Is, Is komen vast te staan, dat in totaal een bedrag van ƒ200 000.— naar België verdween. .De hoofdfiguren complot, P- van E. van het smokkel en A. v. d. A„ Op de plaats waar eens de beroemde Abdij van Monte Cassino stond, die precies 1419 jaar geleden door de H. Benedictus zelf werd ge sticht, is tijdelijk een klein klooster gebouwd dat plaats biedt aan 35 monniken en broeders, In een paar hutten die van plaatijzer werden opgetrokken kunnen de 250 arbeiders schuilen, die aan de wederopbouw van de ab dij werken. Tot nog toe werd voor een bedrag van 875.000 gulden aan de reconstructie besteed. Om de ruïnes op te ruimen had men alleen al f 200.000 nodig. In December van het vorig jaar vier jaar nadat de gebouwen in de slag die het lot van Rome zou bepalen waren vernietigd werden de laatste puin- abt, denkt soms dat het wel 100 jaar kan duren. Er moet nog minstens f 7.500.000 bijeengebracht worden om de wederopbouw te voltooien. De monniken weten niet hoe ze er aan moeten komen. Hun eigen seminarie, plaats biedend aan 30 priesterstudenten, zal met de bijbehorende kleine wijn gaard het geld niet verdie nen. Particuliere giften kwa men er te weinig. Nadat Paus Pius XII een oproep had ge daan om het Wederopbouw- plan geldelijk te steunen, brachten een aantal Itali aanse banken maar net f 20.000 bijeen. Verschillende Amerikanen schijnen geld ingezameld te hebben, maar volgens pater Panaccione is nog geen enkele zending uit bijvoorbeeld hakt Carlino Germano stukjes die de ont brekende delen van de beel den zullen moeten vervan gen. Een marmeren beeld van keizer Karei de Grote werd ernstig beschadigd. Om een nieuwe vinger te hakken had Germano een hele dag werk, een nieuwe neus voor het zelfde beeld kostte hem dne dagen. Soldaten, met name G. I 's. die blijkbaar niet veronder stelden dat de monn.kennet klooster in de oorspronkelijke toestand wilden herstellen, namen in hun blinde J^cht op souvenirs soms kostbare voorwerpen en brokstuKK n mee en sloegen soms van nog onbeschadigde beelden stuk jes af. Om verdere verhezen te voorkomen hebben de monniken een groot bora aangebracht waarop m dui delijke letters (in het Itali aans) te lezen staat dat zelfs voor het meenemen van ook maar de kleinste voorwerpen gerechtelijke vervolging kan worden ingesteld. De wederopbouw van de abdij is niets nieuws, zegt pater Panaccione. We moes ten het klooster opnieuw op trekken na de doortocht van de barbaren uit Lombardije in het jaar 581. Het moest nog eens gebeuren toen de Saracenen de streek hadden bezocht in 840. En in 1343 werd Monte Cassino voor de derde maal vernietigd toen het land geteisterd werd door een aardbeving. Als men de huidige taak in dit licht ziet, kan men alle hoop hebben, dat ook ditmaal de abdij weer in oude glorie zal herrijzen. Maar er moét ge holpen worden. hopen verwijderd. Deze en volgende bijzonderheden over het herstel van het oudste en vermaardste Benedictijner klooster ter wereld werden onlangs gepubliceerd in de New York Herald Tribune. De benedenverdieping van het uit vier etages bestaande gebouw is nu gereed. Boven de hoofdingang is in grote letters één woord aange bracht: Vrede. De monniken Van Monte Cassino willen hun klooster in precies dezelfde staat herstellen waarin het was toen de Duitsers en de ge allieerden in de winter van 1943'44 hun veldslag, die zes maanden zou duren, be gonnen. Niemand kan zeggen wanneer deze geweldige taak volbracht zal zijn. De Bene dictijnen hadden gehoopt klaar te zijn in 1950 als hon derdduizenden naar Rome zullen komen om het Heilig Jaar te vieren. Maar het ziet er niet nasr uit dat men in zo korte tijd het werk zal kunnen afmaken. De lange slanke abt IldefonsO Rea ge looft dat het hele reconstruc tieplan wel tien jaar in be slag zal nemen. Pater Giro- lamo, de rechterhand van de de Verenigde riveerd. Staten gear- Het is daarom maar ge lukkig voor de monniken, dat de abdij door de Italiaanse staat als een nationaal mo nument wordt beschouwd. De regering van Italië heeft gedaan wat zij kon om de wederopbouw van het kloos ter te bevorderen. Maar de regering zelf beschikt slechts over beperkte geldmiddelen. In November van het vorig jaar bijvoorbeeld kondigde de regering aan, dat zij het klooster een nieuwe schen king van f250.000 zóu doen Nu zijn die 250.000 gulder verbruikt, maar het geld var de staat is er nog niet. Daar om denkt pater Panaccione dat de schatting van de abt die meende dat het herstel over tien jaar voleindigd zou zijn, wel wat optimistisch is. De fresco's waarmee de ab dij drie eeuwen geleden werd versierd zijn onherstelbaar vernield, maar alle beelden, alle marmeren zuilen en alle gebouwen zullen zo goed mogelijk weer stukje bij beetje in elkaar worden ge zet. Uit stukken van de gevel van de platgeschoten kerk Vb A V W ,.w Jr kochten in België geregeld grote par tijen breikatoen, breiwol en zakdoeken tegen zwarte prijzen. De Belgische le veranciers zorgden er voor. dat de ge kochte goederen over de Nederlandse grens werden gesmokkeld. In Tilburg werd de smokkelwaar in een tweetal opslagplaatsen in de Hoefstraat en aan het Julianapark verzameld. Van daaruit gingen de goederen verder landinwaarts. Onder gefingeerde na men werden de partijen wol door mid del van bonafide expeditiebedrijven verzonden, alhoewel in Amsterdam en Rotterdam enkele personen, behorende tot het personeel van aldaar gevestigde expeditiebedrijven, in het complot za ten. De goederen werden in de meeste gevallen verkocht aan manufacturen- handelaats en wel tegen afgifte van textielpunten. De prijzen lagen in dat geval vrijwel normaal, doch winke liers, die hun puntenvoorraad op peil wilden brengen en dus geen textiel punten te missen hadden, konden ko pen tegen verhoogde prijzen. In veel gevallen werden de winke liers vooraf bezocht door één der hoofd figuren van het smokkelcomplot, A. v. d. A., die zich uitgaf als vertegenwoor diger van een textielfabriek. Ook een Rotterdammer, H. van T., belastte zich later met de verkoop van gesmokkelde goederen. In totaal werd in ons land op ongeoorloofde wijze 10.000 kg. wol en katoen ingevoerd. De prijzen voor de katoen varieerden van ƒ18.— tot 19.per kg., die voor de wol bedroeg ƒ31.per kg. De verkoop aan winke liers in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Eindhoven leverde de smok- vreugde over uit, dat de leken een eigen èn verantwoordelijk aandeel hebben genomen in deze Raad. Hij wees op de positieve bijdrage, die de katholieken hebben te leveren tot het welzijn der Nederlandse gemeenschap. „Wij verheugen er ons over, dat het door de Jeugdraad mogelijk is ook met niet-katholieke jeugdorganisaties samen te werken in het nationaal belang." Met nadruk wees de Kardinaal erop, dat de jeugdorganisaties het gezin moe ten steunen; zij mogen het niet willen vervangen. „Moge de Almachtige God", zo besloot Z. Em., „van wie de Psalmist zegt, dat Hij de jeugd verblijdt, Uw werk zegenen." Hierna installeerde Z. Em. mr. J. Cals tot voorzitter en dr. H. Fortmann tot aalmoezenier. De voorzitter, mr. J. Cals, ging hierna de ontwikkeling van de laatste dertig jaar na, die tot de bereikte eenheid heeft geleid. Hij bracht hulde aan pastoor Bannen berg, die hij het erevoorzitterschap van de Jeugdraad aanbood. „Getrouw aan de beste Nederland se tradities en aan het geloof onzer vaderen, willen wij bezield door de apostolaatsgeest der katholieke actie mede er voor waken, dat de grote geestelijke waarden in ons volk be houden blijven, waarvoor zovelen in de afgelopen jaren hun leven heb ben gegevm". Een voorrecht is het ons dit te mogen doen onder het bestnnr van een Ko ningin, die bjj hare inhuldiging juist tot ons, jeugdleiders, zulke onvergetelijke woorden sprak, toen zij ons opriep tot „het opvoeden van onze jeugd tot vrije mensen met een geestelijk fundament met een sterk verantwoordelijkheidsge voel voor de medemens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens an ders diepste overtuiging". Nadat vervolgens een telegram aan H. M. de Koningin was gezonden, un-* stalleerde mr. Cals zijn mede-bestuurs leden mej. mr. Twaalfhoven en mei. Vendrik, directeur Groothuis, aalmoeze nier Verhoeven en de heren Schütten- helm, Van der Horst, Lambregts en Ne- lissen. „Een rijk arbeidsveld ligt voor ons open", zo besloot spreker. „Laten wij het woord van Kardinaal Faulhaber tot leidraad nemen: De ziel van de zorg voor de jeugd is de zorg voor de ziel van de jeugd". De plv. procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. Baron van Voorst tot Voorst, eiste gisteren levenslang tegen Gustav Mül- ler, Oberscharführer uit het voorma lige concentratiekamp Vught. Tengevolge van het bunkerdrama, waarbij hij aanwezig is geweest, en zware mishandelingen, waaraan verd. zich heeft schuldig gemaakt of zijn me dewerking verleende, zouden twee en veertig personen de dood gevonden hebben. Voorts was het toebrengen van lichamelijk letsel bij de gevangenen aan de orde van de dag. Uitspraak 26 October. Voorts deed het Hof nog enige uit spraken. C. V., die Engelandvaarders aan de Duitsers uitleverde en daarvoor reeds driemaal de doodstraf hoorde eisen, werd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. V. d. A., di'e veertien dagen ge leden terecht stond voor hulpverlening aan de vijand door met een radiozend- en ontvangapparaat berichten, welke van belang waren, aan de vijand over te seinen uit een door de geallieerden bevrijd gebied en tegen wie eveneens de doodstraf werd geëist, kreeg twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. keibende in totaal 10.000 textielpunten op, welke weer verkocht werden tegen 40 a 50 cent per punt. In deze affaire werden negen arresta ties verricht, vijf in Tilburg, drie in Amsterdam en één in Rotterdam. Voorts werd tegen 54 personen proces verbaal opgemaakt. Opperhoofd Adam, de goed gepropor tioneerde leider van de woeste Wahehe- stam uit Tanganyika (Oost-Afrika), heeft gevraagd een clausule van het Ver drag van Versailles, betrekking heb bende op de schedel van zijn grootva der, ten uitvoer te doen brengen. De in verwarring gebrachte ambtena ren van het Britse ministerie van Ko loniën moesten bekennen, dat zij niet over een copy van het Verdrag van Versailles beschikten, doch zij twijfelden niet aan de beweringen van het opper hoofd. De 28-jarige Adam, die er in zijn Europese kleren als een athleet uitzag, gaf tussen de bedrijven van de hier plaatsvindende 'conferentie van het Gemenebest aan de pers uitleg van zijn moeielijkheden. Zijn beroemde grootvader Mkwawa voerde in de vorige eeuw de Wahehe- Een dag van benauwenis kan één .van de beste dagen van 'n mensen lieven zijn, als die dag trots en hoog moed breekt. j stam aan in een serie gevechten tegen de Duitsers, nadat zij Tanganyika had den bezet. Van 1895 tot 1898 voerde op perhoofd Mkwawa, nadat zijn felle stamleden verslagen waren, een gue- rilla-oorlog. De Duitsers plaatsten een hoge prijs op zijn hoofd, doch konden hem niet vangen, totdat hij ziek werd. Volgens historische Britse documenten schóót hij zich door het hoofd, toen de Duitsers zijn bed naderden. De Duit sers onthoofdden hem en zonden zijn schedel, een pracht Afrikaans exem plaar, naar Berlijn. De woedende inboorlingen drongen er bij Engeland, hun koloniale baas, op aan, de schedel terug te halen voor een behoorlijke begrafenis. In het Verdrag van Versailles kregen de Engelsen in 1919 toestemming aan dit verzoek te voldoen. Doch zoals het met zoveel punten van het Verdrag van Versailles ging er kwam niets van terecht. Gedurende 28 jaar van de geboorte van het opper hoofd Adam af is het een brandende kwestie onder zijn volk. Het opperhoofd, gezeten op een met rode zijde beklede stoel in Lancaster House, legde uit, dat hij onder meer naar Londen was gekomen om te in formeren hoe het nu met de schedel van zijn grootvader stond. De kwestie is nu, dat niemand weet waar die schedel is. Het opperhoofd zelf zegt dat hij alleen beschikt over een vage inlichting van jaren her, dat de schedel in een Duits museum is ge plaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1