Het Sint Jacobs-Godshuis te Haarlem Verandering is nabij Salaris- en loonregeling in Zandvoortse raad w Burgemeester over Butlin-kamp ZWENDEL BIJ DISTRIBUTIE „Firma Peters en Zoon" AGENDA" SLOT DEFECT? Pensionhouders bijeen Morgen één tabaksbon Loon- en prijspolitiek Nieuw gebouw voor Wereldomroep KERKSCHIP VOOR R.K. DOOFSTOMMEN Plan voor tegenactie bij revolte te Parijs r DICKENSMARKT GEOPEND HET' PASTOOR R. HAZEBROEK ONDERSCHEIDEN Ambtenaren te Utrecht plegen fraude Schouwburg afgebrand WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 PAGINA 2 - VAN GASTHUIS TOT GODSHUIS Voor parochiehuis „St. Jan" Burgerlijke Stand „DE SLEUTELSPECIALIST Pater P. Schreurs O.S.Cr. Zilveren zakenjubileum H. O.V.-ledenconcert Orgelbespeling Vreemde bruiloftsgast t Pleidooi voor eigen en vrije vereniging Tentoonstelling auto onderdelen Faillissement vernietigd Per autobus naar AlphenH.B.C. Indeling waterpolo- competitie Kla ver j as-nieuws BLOEMENDAAL Cantinewagen goed aangekomen K.A.B. Eervol onslag EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN HEEMSTEDE Nieuwe ramen in St. Bavokerk R.K. Middenstand Nieuwe wijzers Politie-voetbal Stichting van de Arbeid zal voorstellen doen Herberekening demobilisatie uitkeringen Noodkreet om aalmoezeniers voor Indonesië Junushoffte Wageningen Beurs van Amsterdam LUSTELOZE MARKT Om summierlijk de geschiedenis te verhalen van het Haar lemse Sint Jacobs-Godshuis, het complex van panden, gelegen in Hagestraat en Anthoniestraat, dat thans een inwendige restauratie on dergaat, is het niet nodig het oudste stof af te vegen van St. Jacobsgilde en St. Jacobskapel. Volstaan kan worden met de me dedeling, dat genoemd gilde tege lijk Kapelmeesters aanvankelijk uit personen bestond, die hun tijd, geld en devotie gespendeerd had den aan een of meer bedevaarten naar Santiago di Compostella in Spanje, het heiligdom van Sint Ja cob. Als doel streefde het gilde na: enerzijds de verbreiding van Sint Jacob's verering, anderzijds gastvrij heid en verpleging van pelgrims, die, op hun reis naar Spanje, Haar lem aandeden. In 1436 vermaakte een eerbiedwaar dige joffer haar huis in de Diikstraat (thans Hoogstraat en Hagestraat), lig gend naast de St. Jacobskapel, aén het gilde, onder voorwaarde, dat deze wo ning zou worden ingericht tot een gast huis. Ampzing schrijft hierover: „Inden jare MCCCCXXXVI opte zesten dach in Mairte besprack Lysbett Weduwe van Jan Bette Heinricxsoen na haer doot Sinte Jacops Capelle haer huys mitte erve liggende en staende in die Dyc- strate afterwairts aan die Beeck etc, in die eere Goeds, synre gebenedider mo- der, ende den heiligen Apostel Sinte Jacop tot een Gasthuys, totten rechten armen behuef tot eeuwigen dagen,' met beding dat het Sinte Jacops Gast huis soude hieten." Hoe lang het gilde heeft moeten wachten op de laatste snik van Lysbett. is niet bekend, maar er valt niet na te gaan wanneer de eerste gast is binnen gekomen. Gewezen dient te worden op een langwerpige gevelsteen (de oudste in Haarlem?), die thans in een schouw van het St. Jacobs-Godshuis, na enige omzwervingen, een rustplaats heeft ge kregen: in het midden staat Sint Jacob, zijn linkerhand uitstrekkend naar 'n binnenkomende pelgrim, terwijl in een half-geopende deur een andere gast om de hoek komt gluren; links van Sint Ja cob sjouwt een derde persoon een etensemmer, zich verwijderend van een véelkoppige groep, die in de hoek rond een hoogvlammend vuur geschaard zit. De monniken van Sint Augustinus hadden in '40 in dezelfde Dijkstraat, te genover het St. Jacobs-Gasthuis, een klooster gesticht. Vier jaren later slo ten zij met het St. Jacobsgilde een overeenkomst, waarbij werd bepaald, dat de monniken zouden krijgen, be halve de St. Jacobskapel, twee huizen enz., om er 'n nieuw klooster te stich ten. Het gilde behield het St. Jacobs- Gasthuis met de landerijen, renten en gelden. Toen de geestelijke goederen in 1581, overeenkomstig het „accoord" met Prins Willem I, aan de stad kwamen, moest het St. Jacobsgilde ten aanzien van het Sint Jacobs-Gasthuis plaats rui men voor de stedelijke regering; drie regenten stelde zij aan, die zich te rich ten hadden naar de bepalingen van de bestuurders der stedelijke gasthuizen. In 1600 kreeg het St. Jacobs-Gasthuis een apart reglement, waarin, als be stemming van het huis, stond vermeld: „dienende voor de pelgroms ende nacht- De toneelgroep van het bouwfonds Parochiehuis „St. Jan" ging dit nieuwe seizoen in zee met een serie toneelavon den, waarop „Firma Peters en Zoon" van A. Boeré werd opgevoerd. De baten waren weer bestemd voor het te bouwen nieuwe parochiehuis en om deze zo groot mogelijk te maken, heeft men een loterij met verschillende aantrekkelijke prijzen georganiseerd. De hoofdprijzen, een ser vies en een taart, zorgden er voor, dat velen hun geluk beproefden. Kapelaan G. Beek opende Dinsdag de Laatste toneelavond in het Patronaats gebouw aan het Teylerplein. Aardig spel werd door de toneelgroep te zien gege ven. Mevrouw M. G. HomOlthof slaag de er in Betje, de huishoudster, typerend op het toneel te zetten. Haar vertolking van het oude besje, dat haar „mijnheer" met alle mogelijke moederlijke zorgen omringde, was werkelijk bewonderens waardig. De regisseur, de heer J. Lub bers, speelde zelf mee als oom Jozef en wist zich goed in zijn rol in te leven. Een tweede actrice, die goed voldeed, was mej. L. v. d. Putten als dochter Do rothea. Van de anderen vermelden wij nog de heer J. Opdam, de koppige eige naar van „De Moriaan", en de heer A. v. d. Putten, die de oude winkelbedien de behoorlijk op de planken zette. Het toneelstuk zelf is vermakelijk. Daar het géén drama en ook géén klucht is, heeft men het maar een vrolijk spel genoemd. Na afloop ontvingen de dames van de toneelgroep een bouquet bloe men. In het Frans Halsmuseum zal Zater dag 16 October een tentoonstelling van het Genootschap „Kunst zij ons doel" worden geopend, waarop olieverfschil derijen, aquarellen, tekeningen, beeld houwwerken en grafische kunst te be zichtigen zullen zijn. GEHUWD: P. Stokman en G. C. J. Prins; A. Bouma en H. C. M. Booms. GEBOREN: E. Haak—Kalf, z.; W. P. Ruitervan Campen, z.; G. M. Boomars Gosen, z.; H. W. KottmanWarnken, z.; C. W. KlopPickhard, z.; M. van KouterenFransen, z.; J. C. van Dan- sikHirs, z.; A. P. van BentemAlke made, d.; E. G. M. van der VeldtOnck, d.; J. Brinkman—de Bruijn, d.; A. A. DraijerKokkekoren, d.; C. J. M. Vre- negoorde Nijs, d.; A. C. SmaltPhi- lippo, d.; M. G. E. OverdamVogel, d.; M. S. van Drielvan Dam, d.; M. Ree kersKlaassen, d.; M. Jostenvan Woensel, d.; A. J. van der VenDijk- mans, d. OVERLEDEN: M. HeesemansHeij- boer, Pres. Steijnstraat; E. de Ruig Heemskerk. 73 j„ Velzerstraat; E. G. Schlette, 75 j., Ripperdapark; S. M. Schwab, 84 j., Westerhoutpark; M. de LangenSmits, 66 j„ Orionweg; J. C. G. Klerkvan den Heuvel, 48 j„ Blee- kenbergstraat; J. SiemKoolbergen, 77 j„ Kleverparkweg; M. C. van Gulik Blansert, 65 j.. Gr. Houtstraat; E. M. Buisingvan Besouw, 71 j„ Kamper laan. gasten." De laatste pelgrim staat inge boekt in 1610. Inmiddels joegen de dure tijden het huishoudboek naar aanmerkelijke te korten, terwijl de toestand van het gebouw om hoognodige reparaties schreeuwde. Bovendien schijnt in die dagen een raar stelletje hannekemaiers geprofiteerd te hebben van de gastvrij heid. Immers, in 1698 werd het St. Jacobs- Gasthuis door Burgemeesteren voor pas santen gesloten: .vermits de dierte van de eetbare waeren ende slegte constitutie van 't voors. huys en 't selve maer voor bedelaers en slegt soort van volck is, die daer incomen, dat het voorn. Jacobs Gasthuys bij provisie ende tot nader ordre sal worden ge- slooten en geene passanten sullen heb ben in te nemen, welcke voors. resolu tie oock aan de capiteyn van de nagt- wacht sal werden bekent gemaeckt omme hem daar naer precise te regu leren." Het huis kwam leeg te staan en bleef zonder bestemming totdat de armen zorg het weer ging openen. Inmiddels wees de toenmalige stads regering de katholieken van Haarlem op het steeds toenemend aantal armen. (De wezen werden hiermede in één adem genoemd). Ze stelde hun een sub sidie van de Stadsaalmoezenier in uit ziet, terwijl ze bovendien viermaal per jaar een huis-aan-huis-collecte toestond. In 1715 kregen de katholieken de beschikking over het ontruimde St. Jacobsgasthuis, dat nu overgedoopt werd in St. Jacobs-Godshuis: het werd ingericht tot Wees- en Armhuis onder de officiële titel van „Pa rochiaal Roomsch Katholieke Wees- en Armhuis." De goederen van het BIOSCOPEN: Rembrandt: Night and day (strikt volw.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Verloren liefde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mooi portret (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Fatale lief de (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Mensen in nood (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe panterklauw (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 13 OCTOBER Circus Jos Mullens, Phoenixterrein, 8 u. Concertgebouw: Chopin-avond van Theo van der Pas, 8 uur. DONDERDAG 14 OCTOBER Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 1516 u. voormalig Gasthui» gingen echter over naar het Heilige Geesthuis! Een stap verder ging de Vroedschap, toen zij in 1791 aan de zeven pastoors van Haarlem verlof gaf, het huis zelf te beheren. De eigendomskwestie inzake het huis werd later (1862'63) het ru moerig onderwerp van een levendige correspondentie („ad evidentiam juris") tussen gemeente en „Armbestuur." Een dading sloot deze briefwisseling af; als gevolg hiervan verhuisde in 1864 een schilderij van Jan de Bray („Christus zegent de kinderen") van de Hagestraat naar het Gemeentelijk Museum. Als een associatie met laatstgenoemd cultureel instituut dient nog vermeld te worden, dat de dagelijkse (huishoude lijke) leiding in het huis was toever trouwd aan zgn. „suppoosten;" Hierin kwam verandering door een daad van Mgr. C. L. Baron de Wyckerslooth, die, bij testament van 30 Augustus 1851, een bedrag legateerde onder de bepaling „dat uit de revenuen van dat kapitaal zullen worden bestreden de kosten voor surveillance en verzorging der kinde ren, door zusters van liefde, in dier voege als zulks reeds in onderscheidene Godshuizen is geregeld." Op 1 Februari 1853 traden de eerste zusters Francis canessen van Roozendaal het St. Ja cobs-Godshuis binnen! De Zandvoortse Raad kwam Dins dagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. De hoofdschotel, vormde de salaris- en loonregeling voor ambtenaren en werk lieden. Mevr. Nol- (P.v.d.A.) bepleitte een hogere bezoldiging voor het perso neel van de kleuterschool, doch wet houder Kerkman (P.v.d.A.) wees er op dat deze bezoldiging overeenkomt met die van Haarlem. De heer Linde man (K.V.P.) noemde de bezoldiging laag, doch door de Rijksvoorschriften zijn de wensen van het gemeente bestuur niet te verwezenlijken. De heer Siegers (K.V.P.) bracht hul de aan de vertegenwoordigers van de personeelsorganisaties, die in de com missie voor georganiseerd overleg een breed standpunt innamen en erkenden dat deze voorstellen het uiterst bereik bare behelsden. De voorstellen aangaande de ambte naren-salarissen werden zonder stem ming aangenomen. Bij de herziening der lonen van de, werklieden sprak de voorzitter in kras se termen zijn afkeuring Uit over een bericht in de Zandvoortse Courant, waarin het college er van beschuldigd wordt voor de werklieden niet het uiterste hebben gedaan. Door der gelijke onjuiste berichtgeving wordt de sociale rust verstoord. De heer Siegers sloot zich bij dit be toog aan en becijferde dat de lonen van de gemeentewerklieden uitgaan boven die van de bouwvakarbeiders. De vak- LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) „How do you do, mr. Pickwick?" De ze vraag of begroeting zou gisteravond in de bovenzaal van Brinkmann geens zins vreemd geklonken hebben, want wie niet beter geweten had, zou zich in de dagen van Charles Dickens ge waand hebben. En het zou heel ge woon geweest zijn, indien men daar Oli ver Twist als een goede jeugdvriend ont moet had. Want ten bate van de ver eniging Nederlandse centrale voor prac- tische werkverruiming en hulpverlening te Groesbeek, die hulp biedt aan alleen staanden van elke stand en iedere ge zindte, was daar een z.g. Dickensmarkt ingericht met diverse attracties. En dat alles in de stijl en de sfeer van Dickens' tijd. Met alle fleur waren verschillen de kramen gebouwd, waar charmante dames in de oude romantische costuums de honneurs waarnamen. Gisteravond vond de officiële opening plaats. Mevrouw R. van jSfoord-Magré sprak een kort welkomstwoord, waai in zij o.m. welkom heette mevr. J. W. baronnesse de Vos van Steenwijk en mevr. A. den Tex en bijzondere dank bracht aan al degenen, die hun mede werking hadden verleend bij het orga niseren van deze markt. Nadat ds. v. Woerden een uiteenzetting had gegeven van het werk in Groes beek, begroette wethouder S. C. van der Wall de aanwezigen en zeide hij verheugd te zijn de Dickensmarkt als een goede oude bekende van voor de oorlog te mogen begroeten. Hij sprak de wens uit, dat het deze bekende goed moge gaan, waarmede hij de „markt" opende. Daarna was het een druk beweeg voor de kramen en rond het rad van avon tuur en kon men een rustig zitje nemen in „The White Horse Cellar Inn". De parochie Berkenrode zal pater P. Schreurs van de Orde der Kruisheren, die Zondag 24 October zijn eerste plech tige H. Mis zal opdragen, de avond te voren plechtig inhalen. In het R.K. Ver enigingsgebouw zal des Zondagsmiddags van 2.30 tot 3.30 uur gelegenheid zijn om pater Schreurs en zijn familie te felici teren. Met een danklof wordt de feest dag gesloten. Gisteren herdacht een bekende Haar lemse zaak, de firma HEKO, H. en K. Schindeler uit de Gen. Cronjéstraat, haar zilveren jubileum. Van vele zijden mocht men blijken van belangstelling en een grote schat van bloemen ontvan gen o.a. van fabrikanten, cliënten en comité's, waarin de heer Schindeler zit ting heeft. In de middaguren was het tijdens de receptie een komen en gaan van talloze bekenden en vrienden. Onze meester-hoboïst Jaap Stotijn zal als solist optreden op het concert van 15 October, waarmede de Vrijdagavond serie B een aanvang neemt. Marinus Adam, onder wiens leiding het concert staat, opent met het Brandenburgs con cert no. 4 van Bach, waarin op de voor grond treden de eerste concertmeester. Jan Hesmerg en de fluitisten Marius Ruysink en Jan Tames. Hierna volgt het optreden van Jaap Stotijn met het concert voor hobo en strijkorkest van Cimarosa. Na de pauze zal hij het hobo- concert van de Nederlandse componist Alex. Voormolen ten gehore brengen. Het concert wordt voorts besloten met een uitvoering van „La Mer" van Debussy. Donderdag 14 October zal de heer George Robert 's middags van 3 tot 4 uur het orgel van de Grote Kerk be spelen. Het programma vermeldt: Toccata XII, G. Frescobaldi; Koraal- voorspel: „Wie schön leuchtet der Mor genstern", J. Pachelbel; Fantaisie'G gr. t„ J. S. Bach; Evocation, Fr. Liszt; Pré lude et petit Canon, V. d'Indy; Prélude élégiaque, Choral, Jos. Jongen. Het was een vreemde sensatie, toen in een zaal aan de Jansstraat bruiloftsgas ten een man achter t piano vonden liggen, die zwaar onder de invloed was van sterke drank. De feestgangers na men de vreemde gast op om hem buiten de deur te zetten, maar deze verzette zich met alle kracht. Hij viel van een trap af en liep daardoor een bloedende wond op. Politie-agenten kwamen er aan te pas en namen de man, die zich steeds meer verzette, mee. Het bleek een Finse scheepskok te zijn uit IJmuiden, die al passagierend op de bruiloft was terecht gekomen. Geheel in de sfeer van Charley Dickens opende gisteravond mr, S. v. d. Wall de bazar in Restaurant Brinkmann ter financiële ondersteuning van de Vereniging Nederlandse Centrale voor practische werkverruiming en hulpverlening' te Groesbeek. FOTO: Omgeven door enige „Dickens-personen" kan mevr.- Baronesse de Vos van Steenwijk niet aan het doel van de bazar ontkomenook zij offerde een duit in het zakje. Gisteravond hield de vakgroep pension- en kamerverhuurbedrijven van Bedrijfshoreca in Brinkmann een ledenvergadering, waar de alge meen secretaris van 't hoofdbestuur, de heer Schregsl, een en ander be sprak in verband met het wetsont werp „Bedrijfsschappen". De heer Schregel wees allereerst op de onafwendbare noodzaak voor de pen sionhouders om zich in deze tijd van overheidsbemoeiing te organiseren. Want het jongste verleden heeft wel bewezen, dat de organisatie veel en verdienstelijk werk heeft verricht, toen van overheids wege verschillende prijzen werden vast gesteld. Hij drong er tevens op aan een goede administratie aan te leggen, want de ervaring heeft geleerd, dat een slech te administratie een vaststelling van lagere prijzen ten gevolge had. Sprekend over de vakbekwaamheid noemde hij deze een eerste vereiste. Dan pas kan men de gasten ervan overtuigen, dat zij niet maar geduld worden, maar dat zij echt „thuis" zijn. Komend tot zijn eigenlijk onderwerp: de wet op de bedrijfsschappen, wees de heer Schregel er op, dat de huidige or ganisatie zal verdwijnen, wanneer deze wet van kracht wordt. Hij pleitte dan ook met klem om ook in Haarlem, zoals in zovele andere plaatsen, een eigen, vrije vereniging van pensionhouders op te richten. Dan kan men als georgani seerd geheel de regering om een eigen bedrijfsschap vragen. Anders komt men weer tot de oude toestand terug, waarin ieder op zichzelf werkt. In massaal ver band kan men veel bereiken en kan de beunhazerij afdoende bestreden worden. Spr. vertelde daarbij ,een aardig voorval uit Groningen, waar maar liefst 50 ka mers bij de verschillende pensionhouders vrij waren. Om inwoning te voorkomen hadden „beunhazen" studenten bij zich genomen, die niets hoefden te betalen en bovendien geld toe kregen. Door de pensionhoudersvereniging kwam het huisvestingsbureau er tussen, met als resultaat, dat de „zwart-wonen- de" studenten hun kamers moesten ver laten en de lege konden betrekken. De heer Schregel bracht nog enkele andere argumenten naar voren om de noodzaak van een nieuwe vereniging te bewijzen en sprak de wens uit, dat ook Haarlem de andere plaatsen zou volgen en tot de stichting zou komen van een kamerverhuurbureau. De N.Z.H. heeft in verband met de op leiding van haar chauffeurs een tentoon stelling georganiseerd van opengezaagde onderdelen van benzine- en diesel-auto mobielen, modellen, maquettes enz., welke van 19 October tot en met 5 No vember in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, gehouden zal worden. Deze tentoonstelling, die een duidelijk beeld geeft van het inwendige der me chanische en electrisch'e automobiel onderdelen en hun werking, is van zo danig belang voor een ieder, die uit de aard van zijn beroep bij het autoverkeer betrokken is, dat de directie van de N.Z.H. het personeel van verschillende bedrijven heeft uitgenodigd, de expositie fö lrnmon V*07ioVi+ïffor7 De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 12 October, na gedaan verzet, vernietigd het faillis sement van: Pieter Jonker, wonende te Haarlem, Raadhuisplein 2 en aldaar handelende aan de Transvaalstraat 5 on der de benaming Jonker's Houtzagerij en Houthandel. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. D supportersvereniging van H.B.C. deelt ons mede, dat in verband met de a.s. Zondag te spelen wedstrijd Alphen H.B.C., er gelegenheid bestaat het ter rein van Alphen per autobus te be reiken. Belangstellenden kunnen zich tot Woensdagavond opgeven bij A. C. Knip, Sumatrastraat 37 en Joh. B. de Kok, Berkenlaan 3. Het vertrek is be paald op 12.30 uur van de Cafetaria, Binnenweg. Zij die zich niet opgeven, verspelen elk recht op een plaats in de bus. De poloclubs AZ 1, DWR 1, HPC 1, HVGB 1, Meeuwen 1 en Nereus 1, zijn voor de centrale wintercompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond ingedeeld in afdeling C. Zaterdagavond 16 October wordt in het Sportfondsenbad te Haarlem een waterpolotournooi georganiseerd, waar aan de eerste dameszeventallen van Merwede, Dordrecht, Meeuwen, Amster dam en Neptunus, Amersfoort, zullen deelnemen; deze zeventallen hebben reeds tweemaal een ronde gespeeld voor de promotie naar de eerste klasse da mes, welke beide onbeslist zijn geëin digd. Zaterdagavond nu moet de be slissing vallen. Nog slechts enkele wedstrijden zijn niet gespeeld in de competitie kring Haarlem van de K.N.Z.B. Besloten is deze wedstrijden niet meer te laten spelen; er worden reeds plannen ge maakt om binnenkort met de winter competitie te beginnén; wegens het niet meer beschikbaar zijn van de heer M. Driessen, heeft de heer D Verdel het competitieleiderschap op zich genomen. De Klaverjasclub „Klaver Vier" hield dezer dagen de eind wedstrijden en ere- koppelwedstrijd. De uitslag was als volgt: Nederlaagwedstrijden; le pr. 't Hoekje, Santpoort; 2e pr. Ruiten Aas, IJmuiden; 3e pr. Ruiten Acht, Haarlem. Uitslag ere-wedstrijd: le pr. 't Hoekje, Santpoort; 2e pr. 't Zandhoekje, Haar lem; 3e pr. Onder Ons, Haarlem. Voor de leden van het genootschap Nederland-Engeland, afdeling Haarlem, zal Donderdag 21 October, des avonds om 8 uur, in restaurant Brinkmann mr. Roger North spreken over „Life of a Magistrate". v De cantinewagen, die onder auspiciën van de NIWIN naar de tropen'is gezon den en waaraan o.m. Bloemendaalse ingezetenen hun steentje hebben bijge dragen, is daar onlangs goed aangeko men. Als standplaats heeft deze wagen, die de naam „Haarlem-Bloemendaal" draagt, Medan gekregen. Van hieruit zullen de buitenposten bezocht worden. organisaties hebben ernstig ontraden in dit voorstel wijziging te brengen. De heer Lindeman wees er op, dat de ambtenaren-salarissen beneden het Rijkspeil liggen en daardoor iets ver hoogd kunnen worden. De gemeente werklieden staan echter reeds gelijk met de Rijkswerklieden. Ook deze voorstellen werden aan genomen. De leges-verordening werd aangevuld met een bepaling 'krachtens welke rechten geheven zullen worden van vergunningen enz. af te geven door het huisvestingsbureau. De winkel- en bedrijvenverordening werd gewijzigd, waardoor dan ook voor de verandering van een bedrijf de vergunning van B. en W. nodig zal zijn. Tot leden van de woonruimte-com missie werden herbenoemd mej. Boks- ma en de heren A. van der Mije, S. Slagveld, A. Kerkman en tot plv. lid werden benoemd de heren W. Paap en S. Attema. De Voorzitter sprak woorden van hulde voor de commissieleden die deze moeilijke en ondankbare taak met zo veel toewijding en met grote onpar tijdigheid verrichten. Bij de rondvraag besprak de heer Siegers de kwestie van de watertoren. Volgens een persbericht zou deze zaak al in kannen en kruiken zijn, doch de Raad weet nog van niets. Spr. wil niet voor. een voldongen feit gesteld wor den. De gemeente moet zeggen hoe het moet en niet de wederopbouw. De voorzitter stelde de heer Siegers gerust met de verzekering, dat de Raad volle dige zeggenschap heeft. De plannen worden nog uitgewerkt, de plaats is nog niet zeker en men gaat nog na of een andere oplossing mogelijk is. Belangrijk was de mededeling van de burgemeester inzake het Butlin- vacantie-oord. In de boezem van de Regering bestaat verschil van mening over de wenselijkheid van een derge lijk vacantie-oord. De meerderheid van de Regering is er voor, maar enkele ministers maken bezwaren, niet uit een oogpunt van materialen, maar om sociaal-paedagogische rede nen. Spr. heeft hierover een langdurig onderhoud gehad met minister In 't Veld. Spr. hoopte met de andere minis ters contact te krijgen en hen te over tuigen dat hun bezorgdheid ongegrond is. Spr. liet zich niet ontmoedigen, want de totstandkoming van het Butlin- zon5ervaeantie-oord achtte spr. een eminent belang voor de gemeente. Het zou niet op de weg van het gemeente bestuur liggen om deze plannen te be vorderen als maar enig risico zou be staan dat de fatsoensnormen zouden worden aangetast. De heer Tates (P.v.dV.) interpel leerde nog over de exploitatie van ge meentewoningen door de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht". Spr. vond het onjuist dat leden van die vereniging de voorkeur krijgen bij ver huur van gemeentewoningen. In de volgende vergaderingen zullen B. en W. hierover prae-advies uitbrengen. Heden(Woensdag)avond om 8 uur houdt de afdeling Zandvoort van de. K.A B. een ledenvergadering in het patronaatsgeoouw De agenda vermeldt o. m. jaarverslag van secretaris en penningmeester en verkiezing van een drietal bestuursleden. Aan de agentèn van politie H. Zwiers en A. Paap wordt op 1 November on hun verzoek eervol ontslag verleend uit de gemeentedienst. GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De nieuwe ramen in de St. Bavokerk zijn thans geplaatst. De steigers zijn echter nog niet alle verwijderd, want men maakt nu van de gelegenheid ge bruik om aan het hoofdaltaar, dat des tijds door een VI beschadigd werd, de nodige herstellingen te verrichten. Er wordt echter alles op gezet om op 24 October geheel klaar te zijn, in verband met een eerste plechtige H Mis. Met de nieuwe ramen heeft de St. Bavokerk te Heemstede weer iets van haar vroegere luister herwonnen. Hedenavond is er voor de R. K. Mid denstand een ledenvergadering in het R. K. Verenigingsgebouw. Besproken zal worden de agenda voor de Centrale Raadsvergadering. De klok van de Dreefschool heeft thans nieuwe wijzers gekregen die des avonds met de wijzerplaat electrisch verlicht zijn. Het Heemsteedse politie-elftal bond thuis de strijd aan tegen het elftal van de rijkspolitie uit Purmerend. De ejnd- stand \fras 62 in het voordeel van Pur merend. Naar wij vernemen, zal morgen slechts één tabaksbon worden aangewezen. Van 24 October af geschiedt deze bonaanwij zing n.l. voortaan tegelijk met de z.g. grote bonnenlijst. (Van onze Haagse redacteur) Aan vele zijden heerst een zekere spanning in sommige gevallen kan men wel spreken van ongerustheid over hetgeen na de vele berichten, ge ruchten en uitlatingen precies te gebeu ren staat inzake de loon- en prijspoli tiek van de regering hij de beraamde vermindering van de subsidies op de levensmiddelen, waardoor de prijzen van primaire levensbehoeften zullen stijgen. Naar wij vernemen, zal de Stichting van de Arbeid, die om advies is gevraagd, Vrijdag a.s., indien de ver tegenwoordigers van werkgevers en -nemers erin slagen onderling in hun eerstvolgende vergadering tot een ac coord te komen, concrete voorstellen te dezer zaken te doen bij de ministeries van Sociale en Economische Zaken. Ook in arbeiderskringen, leeft wel het besef, dat het niet gaat om een derde loonronde te forceren, daar deze toch achter de verhoging der prijzen aan 'zou komen. Een zekere loonsverhoging- zal echter noodzakelijk zijn, om de stijging van de prijzen, die waarschijnlijk nogal mee zal vallen, op te vangen. Deze loonsver hoging laat zich moeilijk in een be paald percentage over de gehele linie uitdrukken. De vraag of er al dan niet een maximum verhoging voor de ver schillende loongroepen zal worden ge steld, is nog open. Van officiële zijde wordt voor het ontbreken van exacte berichten als re den opgegeven, dat het overleg nog gaande is. H. M. de Koningin heeft pastoor R. Hazebroek O.F.M. bij gelegenheid van zijn gouden professiefeest benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Dat was de mededeling, die de burge meester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly gisteravond bij het begin van de feest avond ter ere van de jubilaris deed en die met groot enthousiasme door alle aanwezigen werd ontvangen. De burge meester hechtte persoonlijk de onder scheidingstekenen aan het kleed van de feesteling. Nadat pastoor Hazebroek een kort dankwoord had gesproken, wenste Am sterdams deken, Mgr. G. P. J. v. d. Burg, de herder van de Mozes cn Aaronkerk geluk met deze hoge onderscheiding. Vervolgens werd in een revue „Bij open doek", geschreven door P. W. Franse en uitgevoerd onder regie van F. Stranger, de hartelijke dankbaarheid van de parochianen jegens de pastoor tot uiting gebracht. De Wereldomroep, welke, zoals wij gisteren meldden, te Hilversum geves tigd blijft, zal zijn intrek hemen ln het gebouw 's-Gravelandseweg 76, waar thans nog het Beheersinstituut Hilver sum gevestigd is. Dit instituut zal met ingang van 1 Januari worden opgehe ven. De werkzaamheden zullen verder in Amsterdam worden afgehandeld. Voordat de Wereldomroep zijn intrek in het gebouw zal nemen, zal dit geheel verbouwd moeten worden. Zowel de studio's als de administratie zullen er een onderdak vinden. De verbouwing en de bouw van nieuwe vleugels zullen onder leiding staan van het architecten bureau Brinkman en Van der Broek. De directeur voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland deelt mede, dat na 1 November 1948 geen verzoekschriften voor herberekening van de reeds genoten demobilisatie-uit keringen meer in behandeling genomen zullen worden. Dit geldt y°°r J1®®' "ie tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 zijn gedemobiliseerd. Alle belanghebbenden dienen zich voor deze datum met een verzoekschrift te wenden tot de afdeling A 2 van het mi nisterie van Oorlog, Mauritskade 19, 's-Gravenhage. Het Katholiek Nederlands Persbu reau ontving uit Indonesië van.de kolo nel-hoofdlegeraalmoezenier, Mgr. H. J. J. M. van Straelen, een brief, waarin deze er nogmaals de nadruk op legt, dat goede geestelijke verzorging in de zo uitgestrekte gebieden van Indonesië on mogelijk is, wanneer er niet meer aal moezeniers worden uitgezonden. Hij schrijft o.a., dat het wegblijven van de aalmoezenier in een bepaald gebied on middellijk zijn weerslag heeft. „Het is voor de Hoofdaalmoezenier in Indone sië, voor de divisie- en brigade-aalmoe zeniers zo schrijnend, om op de vraag „wanneer krijgen we weer een aalmoe zenier?" te moeten antwoorden: „Man nen, wij hebben er niet meer". Katho liek Nederland wil zijn jongens gaaf en onbeschadigd terug hébben, maar dan zal het nodig zijn, dat nog meer priesters de hard zwoegende aalmoeze niers in Indonesië gaan helpen", aldus Mgr. Van Straelen. ,;yiyv In Purmerend ontdekten wij tussen het riet een bijzonder bouwwerk boven op een schip, dat bij informatie het in aanbouw zijnde kerkschip van de R. K. doofstommen bleek te zijn. Dit schip wordt geoouwd in opdracht van de R. K. Doofstommenvereniging „St. Raphael". Boven komt de kapel, die ook als conversatiezaal kan worden benut, beneden een slaapgelegenheid voor doofstommen, die aan boord'wensen te overnachten. t)eze drijvende kerk zal op het einde van deze maand door de deken van Amsterdam worden ingewijd. 1 De economische recherche te Utrecht is een belangrijke fraude in bonnen op het spoor gekomen, waarbij behalve twee bekende zwarte handelaren in bonnen, tevens enkele distributie-amb tenaren betrokken zijn. In totaal zijn, sinds deze zaak aan het rollen ging, dertig arrestaties verricht. Duizenden bonnen zijn verhandeld. Dank zij het doortastend optreden van twee ambtenaren van de economi sche recherche onder de directe leiding van de officier van justitie mr. J. C. van de Berg te Utrecht, is er klaarheid gekomen in een uitgebreide handel in distributiebescheiden. In Juli van dit jaar werd in deze aangelegenheid de eerste aanhouding verricht, toen een manspersoon te Harmeien bij de uitrei- kingspost van het distributiekantoor bezig \0as 150 inwisselingsbonnen om te ruilen tegen levensmiddelenkaarten. Het bleek, dat deze man met zijn broer bekende bonnenhandelaren in contact stond met distributie-ambtena ren, die op ongeoorloofde wijze levens middelenkaarten, textielkaarten, ta- bakskaarten en versnaperingenkaarten afgaven tegen inlevering van inwisse lingsbonnen. Op last van voornoemde officier van justitie werd toen begonnen met de opsporing van de bij deze aan gelegenheid betrokken distributie-amb tenaren. Nadat vier distributie-ambte naren en 10 personen buiten de distri- butiedienst waren gearresteerd, heeft de officier de distributie-ambtenaren in het algemeen een sportieve kans wil len geven. In overleg met de directeur van de distributiedienst werd op Woensdag 6 October 1948 een vergade ring met het distributiepersoneel be legd. Hierbij heeft de officier een beroep gedaan op het personeel van goeden wille, om medewerKing bij het onder zoek te verlenen door het verstrekken van inlichtingen en een beroep op da foute elementen, om zich te melden, opdat het personeel binnen afzienbare tijd zou kunnen worden gezegd, dat alle verdenkingen tegen hen waren weggenomen. Echter kwam geen enkele aanwijzing binnen en meldde zich nie mand. Daarop werd Vrijdagavond 8 October 1948 overgegaan tot de aanhou ding van 3 distributie-ambtenaren en 2 ex-distributie-ambtenaren alsmede van enige personen, die met hen in contact hadden gestaan. Bovenstaande knoeierijen vonden plaats sedert Juli 1947 op het distributie kantoor te Utrecht en de uitreikings- posten te Harmeien, Maarssen, Vleuten en Schalkwijk. Bepaalde distributie ambtenaren hebben bij deze knoeierijen in twee maanden f 7000 „verdiend". Dinsdagnacht is te Wageningen brand uitgebroken in „Junushof", de gemeen telijke schouwburg. De grote zaal, die plaats bood aan ongeveer 500 mensen, brandde volkomen uit. De schade wordt geraamd op ongeveer 2j/2 ton. Deze brand betekent een groot ver lies voor het toch al reeds zo geteis terde WagënTngen, tl nar Jmmsïiet centrum was van het verenigingsleven. Het gebouw, dat tijdens de evacuatie ernstig was beschadigd, was juist weer hersteld en van een nieuwe inventaris voorzien. Deze ging gedeeltelijk verlo ren. De schade wordt door verzekering gedekt. De Franse regering heeft een volledig plan opgesteld, om de bezetting van Parijs door loyale regeringstroepen en politie binnen een uur te kunnen ver wezenlijken, in geval een gewapende opstand mocht uitbreken. De socialis tische minister van Binnenlandse Za ken, Jules Moch, die tegenover het stre ven van de communisten even afwijzend staat als tegen de actie van de Gaullis ten, is in hoofdzaak de geestelijke vader van dit plan, dat dan ook gericht is tegen een revolte van uiterst links of uiterst rechts. Personen, die in nauw contact staan met minister Moch, heb ben verklaard, dat het opstellen van dit plan niet betekent, dat de Franse rege ring binnen de komende weken of maanden met zekerheid een opstand verwacht. De Franse communistische partij heeft vandaag besloten de thans acht dagen oude mijnwerkersstaking voort te zet ten. Men rekent op een lange duur der staking. De communistische partij heeft de communisten aangespoord een fonds te vormen voor voedselkeukëns voor de 350.000 stakers. De nationale inzameling voor'de communistische partij zal wor den stopgezet ten gunste van een col lecte voor de mijnwerkers. Het centrale comité heeft de inschrijving geopend met een gift van 500.000 francs. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 13/10 314 Neder 1 1948 99% 3-3% Nederland 1947 97% 97%-iI 3 Ned. 62-64 99 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99 gl Ned. Handel Mii. eert. 159% A.K.U. 154% 153 Van Berkel's Patent 12314 Calvé-Delft eert. 165 Van Gelder 145 Kon. Hoogovens eert. .192% Unilever cert. 280% 281 Ned. Kabel 270 gl Philips 237% 334% 238% Kon Petroleum 335% „Amsterdam" Rubber 164% 167 Holl. Amerika Lijn 170 Kon. N. Stoomb. Mij. 148 Scheepvaart Unie 168% 168 H.V.A. 266% 266% Deli Mij. eert. 153% 153% Amsterdam, 12 Oct. 1948. De ondernemingslust op de aandelen markt was vandaag wederom niet groot, hetgeen algemeen een lichte afbrokke ling van koersen tot gevolg had. De markt opende al dadelijk met kleine koersverliezen, die zich in het verder verloop meerendeels nog iets uitbreid den, waarmee enige weerstand werd ge boden en een gedeeltelijk herstel In trad. De affaire had in nagenoeg alle afdelingen een kalm verloop. Aand. H.V.A. hadden evenwel nog een vrij be vredigende omzet, doch op de vermin derde belangstelling volgde een lichte reactie tot 265% (-3%), waarna de koers geleidelijk weer wat aantrok. Op de scheepvaartmarkt bedroegen de koersverliezen gemiddeld'2 Aand. Stoomv. Mij. Nederland handhaafden zich echter op 170%.' Cultures waren bij zeer kalme affaire eveneens afbrokke lend. Bankaandelen lagen voor aand. Amst. Bk. en Holl. Bank Unie zwaar in de markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2