Het zwaard boven de knoop Wereldtoneel EMC DE NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON m tik Twee dagen per week geen gas en electriciteit Franse regering vecht tegen prijsopdrijving TUSSEN TWEE POLEN, G I' D HET De hoed danst niet meer Bloemenversieren ons huis E Rede van Franco te Sevilla T El- De moordaanslag op Graziani AFLEIDINGS MANOEUVRE Italië staakt morgen acht uur Bevin over Communisme M in Azie Een verrassing BOND ZONDER NAAM IN BELGIE VARIATIES op vis M6& Millioen Spanjaarden zal tegen Rusland vechten WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 PAGINA 3 West-Europese defensie vordert Beroemd mode-expert arm gestorven - De bijbel in practijk - Doodkisten als brandhout - Onderzeeër met radarogen - Een 76-jarige parachutist. Deze maand officiële oprichting r^/" mwm ifi Hij ontkent wreedheden te hebben begaan door George F. Worts Vertaling: Herman Antonsen Er zal onder de niet-communistisch denkende mensen wel niemand meer op de ereld zijn, die nog gelooft, dat de Sovjets oprecht streven naar eensgezindheid met het Westen. Hoe klaarblijkelijk dit sinds lange tijd was ook en vooral voor de staatslie den, die in nauwe relatie met de Sov jets stonden to<j^ is het vertrouwen in het Russische woord eerst in de af gelopen week openlijk opgegeven. De beschuldigingen, die de Amerikaanse gedelegeerde bij de U.N.O., Austin, gis teren tot de Sovjet-Unie richtte, laten niet de minste twijfel meer bestaan over de intentie van Amerika en het Westen om het nu maar eens duidelijk te zeggen. Het te grote geloof m de goede bedoelingen van de Stalinistische dictatuur had bij de vier-mogendheden- besprekingen in Yalta, Potsdam, Parijs en Londen reeds te veel offers gekost. De tekenen, dat Rusland niet wenst samen te werken, liggen letterlijk iedere dag voor het grijpen: Berlijn is nu al drie-en-een-halve maand afgesloten, da gelijks wordt bovendien 't verkeer in de luchtbrug gehinderd, dagelijks wordt in alle commissies van de U.N.O., die op het ogenblik in Parijs vergaderen, vrij wel ieder voorstel, van wie ook af komstig, door de Sovjets of hun diena ren verworpen en dagelijks klinken via radio-Moskou of in de Russische, Oost- Europese of Duitse Sovjet-pers de grofste en leugenachtigste, duidelijk door het Kremlin zelf geïnspireerde aantijgingen. I ruman's poging om, door de opper ste rechter van Amerika als zijn persoonlijke afgezant naar Stalin te sturen, een overeenkomst te forceren was dan ook een daad van vermetel ver trouwen, gevaarlijk optimisme en een blijk van miskenning van de Sovjetmen taliteit Zelfs al zou de afgezant de op heffing van de blokkade en misschien zelfs een verder strekkende overeen komst toegezegd zijn, welke garantie had men dan dat de Russen achteraf deze af spraak zoals ze voortdurend deden niet naast zich neer zouden leggen? Het experiment was, hoe de afloop ook zou mogen zijn, levensgevaarlijk. Wat een prestige-verlies voor het Westen, wat een blijk van zwakte! Het zou de positie van Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, volkomen hebben ondermijnd; een afzonderlijke af spraak tussen de twee grootste tegen standers van het wereldconflict zou de West-EUropese mogendheden veel gezag doen verliezen; al het werk in de UNO- vergaderingen verzet was met een slag overbodig geworden en tenslotte zou het de definitieve breuk hebben betekend in de eensgezinde buitenlandse politiek van Amerika's twee leidende politieke par tijen. Dit alles is, vooral door het snelle in grijpen van Marshall, gelukkig voorko men. De tocht van rechter Vinson naar Moskou zou veel weg hebben gehad van premier Chamberlain's tocht naar Mün- chen, waar tien jaar geleden een andere dictator de wereldvrede bedreigde. En dat is een dure reis geworden. Natuurlijk zou Truman concessies heb ben moeten doen. Truman, de_ man die geheel alleen tenslotte met één wapen het lot van de wereld in handen heeft. Amerika bezit atoombommen en alleen de president persoonlijk kan uiteindelijk beslissen of en hoe zij gebruikt zullen worden. Het Westen zal dus niet langs de weg van vriendschappelijke onder handelingen, maar in duidelijke en dreigende taal Rusland tot staan moeten brengen. Allereerst tracht men op het ogenblik de UNO tot een openlijke ver oordeling van Ruslands houding in Ber lijn te brengen. De Berlijnse blokkade is nu eenmaal het eerste grote te over winnen. obstakel alvorens de vier tot een gezamenlijk vredesverdrag met Duits land zouden kunnen komen. De Wes- terse Drie hebben verklaard geen nieuwe vierministersconferentie (over Duitsland) te willen houden vóór Berlijns blokkade is opgeheven. De Russen zeggen dat, zo er een Berlijns^ kwestie mocht bestaan, deze door een vierministersconferentie zou moeten worden besproken. Een Gordiaanse knoop. Churchill, Engelands laatste grote oorlogsleider, die zich indertijd met hand en tand tegen Chamberlain's reis naar München verzette, heeft zich eind vorige week voorstander verklaard van on verbloemde taal ten opzichte van Rus land. Ook hij sprak nog eens duidelijk uit dat de atoombom het grote dreige ment moest zijn: „Nu moeten we onze eisen stellen, nu Amerika met de atoom bom nog een wapen in handen heeft dat Rusland ontzag inboezemt. We moeten niet wachten tot de Sovjets ook zo ver zijn. We moeten niet bang zijn om dui delijk te laten blijken dat wij, als he't moet, tot een atoomoorlog bereid zijn". In deze woorden sprak de grote promo tor van de Westerse eenheid ongeveer. En inderdaad uit talrijke Sovjetuitingen en vooral uit de redevoeringen van Vis- hinsky in de UNO gistermiddag liet hij zich wel heel erg in de kaart kijken blijkt dat de atoombom de grote vrees van Rusland is. Alleen de ajpombom kan als zwaard van Damocles dienen om de Russen in toom te houden. Laten we hopen dat de zijden draad niet doorge sneden moet worden en dat de Gordiaan se knoop waarin de banden tussen de wereldmachten verwikkeld zijn niet door dit zwaard doorgehakt moet wor den, maar ditmaal nog zonder bloedver gieten kan worden ontward. De ruim één millioen kantoorbedien den in openbare diensten in Italië zul len Donderdag een staking houden, die acht uur zal duren, uit protest tegen de weigering van de regering een onmid dellijke loonsverhoging toe te staan, zo heeft het hoofdkwartier van de vak verenigingen te Rome medegedeeld- Spoorwegarbeiders en arbeiders van de post, telegraaf en telefoon, zullen ook twee uur in staking gaan. Tijdens deze twee uur zal al het werk ophou den en de treinen zullen stoppen. Naar verluidt zouden stakingen van 24 uur door arbeiders in andere vitale bedrij ven volgen op afzonderlijke data in de verschillende gebieden van Italië. De „Tagliche Rundschau" het offi ciële blad van de Sovjet bezettingszone, heeft gisteren betoogd, dat de blokkade van Berlijn niet zal worden opgeheven voordat de Westelijke mogendheden hun valuta aan de Berlijnse circulatie ont trokken hebben. Tijdens de conferentie van leiders van het Britse Gemenebest, die op het ogen blik te Londen wordt gehouden, heett minister Bevin gewezen op het gevaar van de communistische penetratie in 't Midden en Verre Oosten. Uit bevoegde diplomatieke bron wordt vernomen, dat Bevin aan dit onderwerp bij zijn uiteenzetting van de internatio nale toestand de voorrang gegeven heeft boven de Berlijnse crisis. De conferentie, welke 15 dagen zal du ren, is bedoeld om de defensie van het Britse rijk te coördineren en de econo mische banden aan te halen. Men neemt aan, dat o.a. d: volgende onderwerpen ter conferentie zullen wor den besproken: de verdeling van de verantwoordelijkheid onder de domi nions betreffende de defensie, de be trekkingen van het Gemenebest met de Verenigde Staten, de positie van Groot- Brittannië enerzijds ten opzichte van het Gemenebest, anderzijds ten opzich te van de West-Europese Unie. Louis St. Laurent, de Canadese mi nister-president ad interim, zal Macken zie King op de conferentie vervangen. Volgens een bekendmaking zijn er veranderingen aangebracht in de begro ting van Bizonia, om het mogelijk te maken een financiële bijdrage te leveren aan de gemeente Berlijn, die voor een faillissement staat. CO*. MAKTiM !OOMD€« IlUOtOi 35. In minder dan geen tijd was het kruikje gevuld en na het zorgvuldig gesloten ie hebben maakte Eric zich op de terugtocht te aanvaarden. In de schaduw van de grot bleef Eric nog even staan. Hij hoorde de stem van, de oude niet meer en ook de twee aapachtige wachters van daarnet waren verdwenen. Een gevoel van nieuwsgierigheid beving hem. Hoe zou het gezicht van deze geheimzinnige er toch uit zien? Maar toen hoorde hij in gedachten weer de waarschuwende stem van Dzilah„Kijk de oude nooit in de ogen! Dan zijt gij verlorenOntwijk de blik. van de oude!" Een rilling liep hem over de rug. Maar kon hij de oude niet in het gezicht zien zonder in diens ogen te kijken. Weer greep de verleiding hem aan. Langzaam trad Eric uit zijn schaduw vdn de spelonk te voorschijn en voorzichtig sloeg hij zijn ogen op. Zijn blikken gleden van de voeten van de oude langzaam omhooglangs de langewitte baard, de tandeloze mond Eensklaps verstijfde Eric. Twee vurige bollen straalden hem tegen. Het leek of de hele omgeving opgeslokt werd door die vurige oogholten. Een triomphantelijke lach Klonk op. Hier had de duizendjarige op gewacht. Als in een droom wankelde Eric nader; de ogen schenen hem te willen verzengenUit zijn machteloze hand viel het flesje met het duurgekochte water en met de schaterlach van de oude in zijn oren zonk onze Noorman bewusteloos op de grond. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Dinsdag is de verwachting gegroeid, dat de toestand by de spoorwegen weer spoedig geheel normaal zal zijn en dat de staking in de Lotharingse ijzermijnen, die zich in haar vierde week bevindt, heel spoedig zal worden beëindigd. De delegatie van de spoorwegfedera#ie der C.G.T., die Maandag zonder bevredigend resultaat onderhandeld had met de mi nister van Transport, voerde Dinsdag nieuwe besprekingen, nu met de directie van de Franse Nationale Spoorwegmy.; ondertussen hebben op verschillende plaatsen, zoals te Colmar, Müllhouse en Chalons sur Marne de stakende spoor wegmannen het werk hervat. Het con flict in de Lotharingse ijzermijnen en ijzerindustrie is sinds Maandag voorge legd aan een paritaire commissie, die, naar verluidt, vorderingen maakt. De havenarbeiders in alle Franse havens, behalve Cherbourg, zullen van daag een waarschuwingsstaking houden van vierentwintig uur. In Cherbourg is de waarschuwingsstaking gisteren reeds gehouden, opdat de havenarbeiders van daag normaal de Mauretania en de Een van de beroemdste couturiers en mode-experts in de wereld is arm in het St. Lukes ziekenhuis te Londen gestorven. Het was William Wallace Terry, aan de wereld bekend als Reville. In zijn tijd kleedde Reville verscheidene vorstinnen en een aantal der beroemdste vrouwen in de wereld In de twintiger jaren werd hij als de beroemdste ontwerper in Londen be schouwd en hij was de enige Engelse couturier voor wie Parijs, met zijn Pa- tous en Lanvins, zijn Poirets en Le- longs, ontzag had. Het was Reville die koningin Victoria Eugenie van Spanje voor haar huwelijk kleedde en hij was het die de stijl voor koningin Mary creeerde, welke haar een unieke ko ninklijke figuur maakte. Zijn roem was voornamelijk het gevolg van zijn grote kennis der grondstoffen. Perfectie was zijn obsessie en hij was een man van groot temperament. Dit leidde er na vele twisten met zijn directeuren toe dat hij tenslotte de firma verliet welke hij gecreëerd had. Zijn trots verbood hem, voor iemand anders te gaan werken. Hij was altijd een autocraat geweest. Tenslotte kwam hij te wonen in een enkele kamer in een armoedige wijk van Londen. Onlangs werd hij door een beroerte getroffen en overleed hij zonder een penny te bezitten in het ziekenhuis. Een Australische Methodistische geestelijke zat in grote zorgen we gens de steeds oplopende schuld van zijn kerk. Hij las er de bijbel eens op na en de parabel van de talenten (Mattheus 25) deed hem een idee aan de hand. In Augustus gaf hij 60 van zijn gemeenteleden ieder 10 shilling met de boodschap, „ze goed te gebruiken" en hem binnen zeven weken 30 shilling terug te geven. Toen de zeven weken om waren, had hij 83 pond terugont vangen, dat was maar zeven pond min der dan zijn bedoeling was geweest. Sommige dames hadden voor de tien shilling ingrediënten ingekocht, waar van zij koekjes en jam maakten, die zij verkochten. Anderen kochten wol en breiden babykleertjes, welke een be hoorlijke winst opleverden. Twee jon gens legden hun shillings bij elkaar, kochten drie kisten aardappelen en ventten deze uit. Het resultaat was, dat dominee bijna de gehele kerkschuld kon aflossen. Grafschenners hebben te Berlijn de graven van keizers en prinsen be roofd en de deksels der doodkis ten gestolen om ze op te stoken. Voor al de oude garnizoenskerk in de nabij heid van het keizerlijk paleis in de Russische sector van de stad was het terrein van hun werkzaamheden. Deze kerk is gedurende de tweede wereld oorlog vernield, maar in de crypten be vonden zich nog ongeveer 200 doodkis ten. De dieven hebben deze opengebro ken, klaarblijkelijk om er kostbaarhe den in te zoeken. De deksels der kisten hebben zij meegenomen en het ligt Voor de hand, dat ze in de kachel zijn terechtgekomen. De volgende maand zal de Ameri kaanse marine een onderzeeër in gebruik nemen, welke voorzien is h radar-„ogen" Voor de opsporing van vijandelijke vliegtuigen. De onderzeeër Tigrone, die hiervoor omgebouwd werd, zal 1 November in dienst worden ge steld. De Tigrone is voorzien van een Duits luchtventiel, dat het mogelijk maakt lang onder water te blijven. Het is een schip van 1.500 ton, dat een be manning van 85 koppen voert. Als een hagel kletterden de knopen op de collecteschaal van de Zon dagsschool te Brixton. Maar de leidster stond er vergenoegd glim lachend bij te kijken. De knopen waren n.l. bestemd voor een zendeling in de Soedan, waar bekeerlingen ze als ver sierselen in het haar dragen. isteren is te Parijs een internatio nale conferentie geopend over maten en gewichten. Dit* is voor het eerst sinds vijftien jaar, terwijl normaal een dergelijke conferentie om de zes jaar gehouden moet worden. De geleerden zullen hun nationale meet- en gewichtseenheden verifiëren met pla- tinameter en kilogram, welke in Sevrès zorgvuldig onder de grond be waard worden. Op de agenda staat ver der: de voorgestelde verandering van de internationale electrische eenheden in absolute, de inrichting van een nieuw photometrisch laboratorium in Sèvres en de invoering van een nieuwe eenheid om de lichtsterkte te meten. Ds 76-jarige Walter Morgan heeft een parachute-sprong van 10.000 voet hoogte gemaakt, terwijl zijn vrouw en zes kinderen van de grond af toekeken. Na de sprong zei Morgan: „Het zal hun veel moeite kosten me voortaan op de grond te houden." Mor gan's vrouw zei, dat zij geen bezwaar tegen de sprong had gemaakt. De krasse parachutist, die van beroep boer is, wilde „zijn kinderen tonen dat hij het kon." n het Engelse dorpje Clatworthy is geen enkele telefoon. Als er brand uitbreekt of een dokter nodig is, spurt een mannetje op de fiets naar de dichtstbij gelegen stad. Het dorp, dat 120 zielen telt, heeft ook geen electri citeit, geen autobusdienst, geen post kantoor en geen café. e gemeenteraad van New York heeft besloten een straat bij het Yankee-station te noemen naar Babe Ruth, een beroemde baseball-spe- ler, die onlangs overleden is. en werk, dat bijna onopgemerkt is geschied, is dat van de herbeplan ting van de lanen van het grote park van Versailles. Deze beplanting was reeds lang noodzakelijk. De iepen van de grote lanen gingen alle dood, daar ze aangetast waren door de Scoly- tus. Onmiddellijk na de bevrijding is de heer Japy, hoofdarchitect-van het do mein en opzichter der tuinen, begonnen al zijn krachten aan deze taak te geven. In de herfst zal het grote park een ge heel nieuwe tooi hebben. Queen Elizabeth, die van New York komen, kunnen ontvangen. De vakbondsleiders hebben er in toe gestemd, dat in het Noorden de electri- citeits- en gasfabrieken weer zullen produceren. Ten gevolg van dat besluit is er een eind gekomen aan de onhoud bare toestand in Lille, Douai, Roubaix en Tourcoing, die een week lang zonder gas en electriciteit hebben gezeten. Als voorzorg heeft de Franse regering echter voorgeschreven, dat over het ge hele land twee dagen'in de week geen gas en electriciteit zullen mogen worden geleverd. Het avondblad „France-Soir" meldt, dat de Cominform de Franse stakers reeds heeft gesteund met een bedrag van 120 millioen francs. Het blad zei redenen te hebben te geloven, dat het geld in de diplomatieke tassen van ver scheidene diplomaten uit Oost-Europa naar Parijs is gesmokkeld. De strijd van de regering tegen prijs opdrijving is bittere ernst geworden. Dat bleek gisteren uit de arrestatie van vier groothandelaren in vlees in Parijs. Drie van hun collega's waren Maandag reeds gearresteerd. In de provincie werden II vleesgrossiers met vervolging bedreigd en er van beschuldigd, de vleesprijzen kunstmatig op een te hoog peil te houden. Deze maand zal in België de Bond zonder Naam officieel worden opge richt Tjen jaar geleden werd deze Bond, zoals bekend is> ;n Nederland opgericht door de zeereerw. heer Henri de Greeve met ails leuze „Verbeter de wereld, begin bij je zelf"." Deze zelfde leuze zal ook het devies worden van de Bond zonder Naam in België. Op 31 October wordt in het Kunst verbond te Antwerpen een grote ver gadering belegd, waarin Hehri de Greeve het woord zal voeren. Het secretariaat voor België is geves tigd in het OSBA-huis, Italiëlei 189, Antwerpen. In Londen werd kort gele- i .1 t den een televisie-show Qfj fl€l HOOTO. rtöV»rvii/lÉvn waarhii onder m n Londen werd kort gele den een televisie-show gehouden, waarbij onder anderen een hoed werd ge toond, speciaal bestemd om een Frans visgerecht, waarin slakken en mosselen verwerkt zijn, te eten. De hoed bestond uit een omgekeerd kurken mandje, blauw en goud ge schilderd en opgetuigd met een kreeft, een zeester, schel pen en wier, waarbij een stuk visnet dienst deed als voile. En zo'n schertshoed kan Heus nog flatteren! Er zijn vrou wen, die de gekste hoeden op kunnen getten en er aardig mee uitzien en anderen de meesten! die het beste van haar uiterlijk maken met iets doodgewoons op het hoofd. De herfsthoed van nu is vrij klein met weinig rand, maar wel degelijk met een bol, die het hoofd omsluit. De hoed jes, die op een haarlok dan sen, zijn er uit. Zeer modem is de bol, die in een punt uitloopt, zoals de foto toont van het Franse hoedje, dat gemaakt is van: grijs-zwarte wollen stof en gevoerd met rood. Het is een jeugdig hoed je, geschikt voor de vrouw, die aarzelt tussen zonder- hoed of iéts op 't hoofd, want 't is simpel en oncon ventioneel. De hoeden wor den veel achter op het hoofd gedragen, maar men mag ze ook schuin opzetten als dat beter past bij het kapsel of de persoonlijkheid. Als garnering van geklede hoeden is vooral al wat veer is aan bod: struisveer, para dij sveren, hane veren. Maar het maakt een hoed dadelijk gekleed. Eenvoudiger is een strik van satijn of fluweel lint. Want lint speelt weer een grote rol. Wie een mantel verlengd heeft met een reep bont en daar nog iets van over heeft gehouden, kan met ieder wil lekeurig klein stukje een garnering fantaseren op muts of hoed. Het staat „af". ASTRID Surrealistische hoed van kurk met zee-emblemen versierd, in Engels ontwerp. r zullen wel niet veel mensen zijn, die niet van bloemen houden. De en kele, al te nette huisvrouw, die de bloemen uit haar huls weert, omdat ze na enige tijd onherroepelijk gaan verwel ken en dan met haar vallende bladeren of met haar stuif meel de tafel of het dressoir verontreinigen, zullen we maar buiten beschouwing la ten. En toch genieten veel mensen nog te weinig van deze kinderen der natuur. Te vaak worden er nog bloemen geplukt of gekocht, zonder dat men zich te voren af vraagt in welke vaas ze moe ten komen of in welke ka mer ze zullen staan. En velen beschouwen het nog altijd als een soort doodzonde om een langstelige bloem tot de helft of een derde in te korten. Dat een bloem niet per se in een vaas behoeft te staan om tot haar recht te komen, maar ?e soms veel mooier kan zijn in een lage kom'of schaal is een feit, dat nog altiid moeilijk doordringt. Frans cloche-hoedje, modern puntig, van grijs-zwarte wol met rode binnenkant. En toch, wat een feest voor het oog is het, wanneer we een lage matgrijze kom b.v. eens vullen met dicht op el kaar geplaatste herfstasters en helianthen. Hoe prachtig kleurt een kort afgesneden geranium in een laag groen vaasje. Wat kunnen we juist in deze tijd een verrassend effect bereiken door een en kele tak met rozenbottels, een grillige tak duindoorn of een fris-ruikende tak met verse dennenappeltjes in een hoge slanke vaas of fles te zetten. Het is zeer decoratief en staat uitstékend tegen een effen wand. Deze laatste stukken zullen het uiteraard het best doen op een dressoir, een gangtafeltje of een bankje. De lage versieringen zijn meer geschikt voor detafel. Ze hebben het voordeel, dat ze minder gemakkelijk worden omgestoten en dat ze ons bo vendien niet het gezicht op onze overburen ontnemen. Daarom gebruiken we ook steeds lage bloemstukjes als tafelversiering bij diners of feestmaaltijden. Op de kunst van bloemen- schikken hopen we een vol gende keer wat dieper in te gaan. Ik weet niet, hoe u vis klaarmaakt, die tegenwoordig ook op andere dagen dan Vrijdag in menig gezin ter tafel komt. Weet u, dat u met twee doodgewone vis sen, kabeljauw en schelvis van alles kunt doen? U kunt ze bakken of stoven, maar er ook lekkere schoteltjes van maken met najaars groenten of er een koud slaatje, ragout, visgehakt of gevulde pannekoekjes van maken. Hieronder volgen twee eenvoudige recepten, om vis op tafel te brengen: RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Gestoofde cis met peter seliesaus. De vis, indien nodig, in moten snijden, deze op ver schillende plaatsen inkerven en ze zouten. De vis in een vuurvast schaaltje of pannetje leggen, wat water toevoegen en daar na een klontje boter of mar garine. Het schaaltje of pan netje met een deksel sluiten, op een laag vuur plaatsen en de vis zo circa 25 minuten laten stoven. Daamg de vis uit het vocht nemen en dit met wat aange mengd aardappelmeel binden. Deze saus over de vis gieten en er wat fijngehakte peter selie overheen strooien. Gemengde visschotel kg. gaargekookte, van graten en vellen ontdane vis, 1U a 2 kg. aardappelen, wat boter of margarine, 2 grote uien, wat mosterd, zout on eik) Van de aardappelen purée maken. De uien snipperen, fruiten in boter of margarine en deze met de gaargekookte vis door de aardappelpurée mengen. Desgewenst nog iets melk en een flinke lepel mosterd toevoegen. Het ge recht nog even opwarmen en daarna opdoen. Men kan de panvis ook in een vuurvaste schotel over doen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. In de hete zon van India werd de Fran ciscaan Alcuinus van Miltenburg te Ka rachi tot bisschop gewijd* Deze Neder landse Minderbroeder werd te Harmeien geboren en is thans bisschop van Sind in Baluchistan (Pakistan). De hoog waardigheidsbekleders bij het verlaten van de kathedrale kerk. Links van Mgr. van Miltenburg de Nederlandse missie bisschop N. Hettinga. Rechts Mgr. Gra- cias,, hulpbisschop van Bombay. Dinsdag, aan het einde van het ver- ™°T Y?n maarschalk Rodolfo Graziani, ae Italiaanse bevelhebber onder Musso hm, riep deze tegen vrienden, die „Viva Graziani' hadden geroepen: „Proberen jullie mijn zaak te laten mislukken?" Ook, tijdens de pauze voor het middag maal schreeuwden sympathiserenden de maarschalk aanmoedigingen toe. De po- j l' ®rre|teer<Ie een man en de president dreigde de zaal te laten ontruimen els de demonstraties voort zouden duren. Graziani ontkende wreedheden te heb ben begaan tegen de inlandse bevolking tt??- ue.vroegere Italiaanse koloniën en Ethiopië. Hij zeide, dat de represailes, die te Addis Abeba waren gevolgd op een aanslag op zijn leven, door fascisti sche groepen waren uitgevoerd, nadat alle troepen in hun barakken waren op gesloten, „Ik lag in het'ziekenhuis met 150 won den m de rug van een handgranaat, toen de fascistische leider Guido Cortese (die zich nu verborgen houdt) binnen kwam en zeide, dat hij maatregelen moest ne men tegen een opstand, die werd ver- wacht tn de stad", zo vertelde Graziani het hof. „Ik zeide: ik verzoek u dringend 31) Laura pakte G A. bij zijn arm. Gerry, wat zal er gebeuren, als die politie-auto's hier aankomen Niets. Geen schietpartij? O, neen, neen. Hij streelde haar hand even. Maak je niet ongerust, engel. Als je iets in de pan hoort sissen, dan is het alleen Pruden maar! XII. opgewekt, als bracht Rudd zei heel hij goed nieuws: Wel, gouverneur, we zijn klaar om van wal te steken. Onze eerste taak is, van jou een soort kruising te maken tussen George Washington en Abraham Lincoln. Als je mij nu eens wilt laten zeg gen, wat ik denkviel Cowdray hem in de rede, terwijl hij met zijn kleine spleetoogjes de kring rondkeek, als was hij een ouderwetse schoolmeester, dan is de toestand aldus: De gouverneur, zoals jullie allen wel weten, is een der gouverneurs, die als candidaat voor het presidentschap genoemd wordt. In de loopbaan van een politicus speelt het toeval een grote rol. Vannacht heeft, naar mijn overtuiging, de gouverneur een zeldzaam goede kans gekregen. Morgenochtend zullen de blikken der gehele natie op hem gevestigd zijn. Daarom is het van het grootste belang voor hem, dat de Verenigde Staten nu eeff uitmuntende indruk van hem krij gen. De secretaris keek schielijk naar G. A. en Jill, die dicht bij elkaar stonden. Jill keek heel schelms. Ze hield Cowdray voor de gek. Het donkere, mannelijke gezicht van Axton vertoonde naar ge woonte, niet de minste uitdrukking. Het leek wel uit brons gegoten. Cowdray schraapte zijn keel. We hebben in het ruwe weg het verslag opgesteld, dat we graag zouden publiek maken. Maar dan moet iedereen het ermee eens zijn. Dat wil zeggen, memand moet het verslag, zoals het in de kranten verschijnt, tegenspreken. Ik meen, dat dit geen verdere uitleg be hoeft. Hoe luidt dat verslag? vroeg Jill. Toen het vliegtuig daalde, vervolg de Cowdray, heerste er natuurlijk een grote verwarring. We hadden urenlang in de mist gevlogen. Plotseling zagen we de aarde voor ons opdoemen en be grepen, dat we te pletter zouden slaan. Toen het vliegtuig omlaag begon te glij den, vervolgde Cowdray, gaf de gouver neur in de door het stopzetten der mo toren ontstane stilte met heldere en rustige stem aan allen de raad te blij ven zitten, de reddingsgordel vast aan te trekken de spieren te ontspannen en rustig te blijven. Zijn kalmte en koele bedaardheid redde ons aller leven. Och, och! zuchtte Rudd. Dat is nog eens leiderschap! Zo luidt het verslag, zei Cowdray. Het is niet volledig, wierp miss Tadema tegen. Er staat niet in. dat hij me een stomp tegen mijn gezicht heeft gegeven. De verslaggever klikte met zijn tong: Mens, mens, kom je daar nu nog mee aandragen? Waarom niet? Ik ben immers een vrouw, die carrière moet maken? Cowdray keek haar met grote gela tenheid aan. En wat is dat voor een carrière? vroeg hij. Ik wil aan de film komen. Sam Pruden bekeek haar langzaam van top tot teen. Dat kan toch wel voor elkaar ko men, miss Tadema. Ik ken verscheidene fxlmuitgevers. En waar blijf je met hem? vroeg G. A. met een hoofdknikje naar de suf fende filmspeler. Hij moet onder de aandacht van het publiek blijven. Ook daarvoor stond de secretaris van de gouverneur klaar. Ik heb al aan hem gedacht. Ik zie niet in, waarom hij deze jonge dame niet zou kunnen gered hebben. Miss Tadema wees op zichzelf en vroeg: Mij? J<i- Er ontstond gevaar voor brand. Mijnheer Covert droeg u bewusteloos in zijn armen in veiligheid. En trapte op mijn hand, terwijl hij me droeg? Hoe is dat gebeurd? Nadat de gouverneur me in mijn gezicht geslagen had, ben ik gevallen. Toen mijnheer Covert over me heen- klom, trapte hij op mijn hand. Dat heb ik zelf gezien, zei Jill heel liefjes. Cowdray streek langs zijn neus. De gouverneur zal al zijn invloed aanwenden miss Tadema, om u een goed filmcontract te bezorgen, dat moet u niet vergeten De hele volgende week zal uw portret in iedere krant en in ieder tijdschrift voorkomen. In dat geval heeft niemand me gestompt en niemand me getrapt! Ik ben bewusteloos uit het vliegtuig gedra gen door mijnheer Covert na die be wonderenswaardige toespraak van de gouverneur, die me geheel tot kalmie bracht en mijn leven redde Je moet niet zo cynisch zijn, Zei, mompelde G. A. Dit was echt een ge legenheid, die grote edelmoedige karak ters naar voren bracht. En heel romantisch, zei Rudd. Ver geet niet, hoe dol het publiek op ro mantiek is. Covert kan dat niet schelen. Hij is eraan gewend. Hij heeft jou uit dat vliegtuig gedragen en u hebt heel medelijdend zijn gezicht verbonden, niet waar, mevrouw Traite. Vindt u dat goed zo? Och, ja. Laura had nauwelijks naar hem geluisterd. Ze keek naar het ge laat van Covert en de uitdrukking van zijn ogen. Hij stond nog steeds met de zelfde akelige strakheid naar het ban dietenmeisje te staren. Met zijn mond maakte hij nare grimassen. Okay, zei Rudd. Zij heeft hem dus teder verbonden en liefde bloeide oo als .,een bloesem in de tere hitte van de volle middagzon. Dat gebeurt altijd zo. Laat het hem ontkennen, als hij er zin in heeft. Dat zal hij heus niet doen. Hü zit altijd onder de vrouwen en hij zal best in zijn schik zijn, als de kranten hem in relatie brengen met zo'n aardig slank nummer als u bent. Dat is wel een beetje al te subtiel zei Zelma. Maar u kunt toch wel gelijk hebben. Cowdra wreef zich in de handen Nu.... is iedereen ermee tevreden? Jill keek strijdlustig. En hoe staat het met ons? Wat denk je hiervan? Jullie waren op het terrein, toen het vliegtuig tegen de grond sloeg. Jullie hielpen de pas sagiers eruit. Jullie hebt water ge bracht. Jullie hebt je zo dapper, zo be hulpzaam en zorgzaam gedragen, dat de gouverneur jullie gratie geschonken heeft. Wat mankeert daaraan? Dat is niet genoeg. Net of we een stel padvinders zijn spotte Jack. Och! (Wordt oeroolfld) niet in excessen te vervallen, anders zal alles wat we gedaan hebben verloren zijn." De moordaanslag op Graziani zou het signaal zijn geweest voor een eige- mene opstand, waarvoor de Ethiopiërs gereed en volledig bewapend waren. De verliezen na de Ethiopische oorlog zou den tien keer groter zijn geweest dan tijdens de oorlog zelf. In een grote rede tot een groep hoog geplaatste officieren van het garnizoen van Sevilla heeft generaal Franco Maan dag verklaard, dat het Spaanse volk de wapens zal opnemen tegen iedere vijand, die de aan Spanje grenzende landen zou aanvallen. Spanje zal dan niet letten op de ideologische verschillen, die er tussen deze landen en Spanje bestaan. Indien het huis van mijn buurman in brand staat moeten wij helpen om ons eigen huis te redden. Franco herhaalde, wat hy tijdens de tweede wereldoorlog ge zegd had, nl. dat een millioen Span jaarden zullen vechten, indien de op mars van de „communistische horden" verder dan Berlijn loopt. Met bitterheid herinnerde Franco aan zijn eigen voorspellingen aan het einde van de oorlog. Toen de oorlog bijna af gelopen was zei ik in deze kamers din gen, welke de wereld als ketterij be schouwde. Met het oog op de onverbid delijke communistische opmars heb ik u gezegd, dat indien deze horden in het Westen zullen oprukken er een millioen Spanjaarden moeten oprukken om hun het hoofd te bieden. Het Westen wilde niet begrijpen en het resultaat is, dat millioenen slachtoffers de prijs hebben moeten betalen voor dit niet-begrijpen. Bernstein, de Parijse correspondent van de New York Star, schrijft, dat de Verenigde Staten reeds tot een militaire overeenkomst met Spaifle gekomen zijn. Hij zegt, dat dit bericht is gebaseerd op besprekingen, die vorige week gehou den zijn tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, en een „leidende diplomaat van zeker Zuid- Amerikaans land". De republikeinse senator Clyde M, Reed uit Kansas heeft de Amerikaanse consul-generaal te Batavia verzocht om gedetailleerde inlichtingen betreffende Bobby Freeberg, die volgens berichten door de Nederlanders zou zijn gearres teerd wegens het smokkelen van wa pens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3