Dr. VAN MOOK gaat toch heen Ontslag gevraagd met ingang van 1 Nov. a.s. „Trekt het IJzeren Gordijn open Koelhuiseieren voor de helft bedorven Consumeren van ongekookte melk veroorzaakt dysenterie DOUGLAS FAIRBANKS deelt Care-pakketten uit Staking in Lotharingen na vier weken beëindigd Tengere man met vriendelijke blauwe ogen en gebruind gezicht Dr. Nuy S. J. ten grave .gedragen Graziani wil voor krijgs raad verschijnen SETYADJiT GEDOOD? ACHTTIEN JAAR VOOR RAATGEVER Het weer Radio-autoriteiten zien televisie Doodstraf voor Poos en Slagter Optimistische geluiden over vleesrantsoen Bonnen voor tabak K.N.A.C. VRAAGT DISTRICTSINDELING Electr. locomotieven voor de N.S. Nederlander staat te Praag terecht Tot hoofd en hart V.J Duel Shaweross-Malik Duits blad beledigt onze Koningin HOLLYWOOD WERKELOOS DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24281 Naar he± A.N.P. van gezaghebbende zijde vernam, heeft dr. Van Mook hei voornemen ie kennen gegeven, zijn ontslag als Luiienani-Gouvemeur-Generaal ie vragen. Hedenmiddag half drie (Baiaviase iijd) werd van gezag hebbende zijde ie Baiavia bevestigd, dai dr. Van Mook ontslag heefi gevraagd en wel met ingang van 1 November. Hieraan werd toegevoegd, dai de officiële aanvaarding van dii ontslag nog niet uii Den Haag werd ontvangen. - „Enig mogelijke consequentie" 99 OLIEBRONNEN BRANDEN IN TJEP0E Hoofdredacteur „Nationale Dagblad" veroordeeld Besprekingen over mogelijkhed en f 125.000 voor bestrijding tuberculose Eerdaags 250 gram Wijziging in aanwijzing Zondagsrijverbod Bestelling in Nederland? Staatsloterij BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEPESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544". Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Directeur: 1. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Van gezaghebbende zijde, wordt te Batavia verklaard, dat het tegenwoor dige Nederlandse kabinet van zijn tot standkoming af het standpunt heeft in genomen, dat een verandering in de persoon van de vertegenwoordiger van de Króón in Indonesië wehselijk was voor de verwezenlijking van zijn ('s ka- binet's) politiek met betrekking tot het Indonesische probleem. De besprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van dr. Van Mook aan Nederland werden onderbro ken door het nieuws van de communis tische opstand op Java, hetgeen de plot selinge terugkeer van dr. Van Mook noodzakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richt lijnen niet zijn veranderd, meende dr. Van Mook, dat onder de huidige critieke omstandigheden een volledig evenwicht en harmonie in de betrekkingen tussen de regeringen van Nederland en Indo nesië een absolute noodzaak zijn. Daar om besloot hij tot het indienen van zijn ontslag, ingaande op een zo vroeg mo gelijke datum. Volgens de hier aan het Woord zijnde gezaghebbende zijde is de Nederlandse regering dezelfde mening toegedaan. Intussen doen te Batavia geruch ten de ronde, dat verschillende hoge ambtenaren van de Nederlandse re gering in Indonesië thans eveneens de dienst zullen verlaten. Aneta vernam hedenmorgen, dat Van Mook zijn ontslagaanvraag Maandag j.l. heeft ingediend. „Het Dagblad" te Batavia bericht, dat hij dit ontslag ver zocht met ingang van 1 November a.s., doch dat de Nederlandse regering be sloot, het hem met ingang van 15 No vember te verlenen. Dit blad meldt Voorts, dat dr. Beel ten spoedigste naar Indonesië zal terugkeren. A.P. heeft van betrouwbare zijde te Batavia vernomen, dat Van Mook zijn ontslag hoofdzakelijk heeft in gediend, omdat hij zich gepasseerd gevoelt in de Indonesische kwestie. Hij was n.l. niet op de hoogte ge steld van de maatregelen, die in de afgelopen veertien dagen in Den Haag genomen zijn betreffende de interim-regering. Sjahrir heeft tegenover „Antara" ver klaard, dat het ontslag van dr. Van Mook klopt met de vèrwachtingen. Ge zien de tekenen van de laatste tijd, is het niet te verwonderen, dat dit zou gebeuren, aldus Sjahrir. Na gewezen te hebben op de meningsverschillen tussen Den Haag en dr. Van Mook verklaarde Sjahrir omtrent de eventuele gevolgen voor de Nederlandse politiek t.a.v. In donesië: „Gebleken is, dat dr. Van Mook niet kon instemmen met de uitvoering van een politiek, waarvan hij over tuigd is, dat zij niet goed is. Het valt nog ten zeerste te betwijfelen of de politiek, waarmede dr. Van Mook het niet eens is, progressiever zal zijn dan zijn eigen standpunt. Het is zeer wel mogelijk, dat die politiek meer reac- tionnair zal zijn of minder progres sief". Zeggend, dat inderdaad nog niets hieromtrent bekend is. verklaarde Sjah rir dat dit alles echter alleen de vrees voor de komende moeilijkheden kan versterken. Over de persoon van dr. Van Mook verklaarde Sjahrir o.a., dat dr. Van Mook iemand is met een sterke overtuiging en daarom als tegenstander niet gemakkelijk. Ieder, die met dr. Van Mook te doen had, kon zich nimmer los maken van een gevoel van waardering, aldus Sjahrir. Omtrent-de toestand in de republiek verklaarde Sjahrir, die Dinsdag uit Djocja te Batavia aankwam, o.m. dat de organisatorische tegenstand van de communistische partij en van het front Demokrasi Rakjat (Democratisch Volks front) thans door de republikeinse re gering gebroken is. De toestand in Djoc ja en omgeving is rustig. Hij zeide, dat de berichten van de Dienst Legercon- tacten over de toestand in de republiek grotendeels niet juist zijn. Vele feiten waren volgens Sjahrir opzettelijk over dreven. Voorts deelde hij mede, dat van Nederlandse zijde tot dusver geen voor stellen aan de republiek gedaan waren. Het „Bataviaas Nieuwsblad" schrijft In antwoord op Vishinsky's rede van Dinsdag in de politieke commissie, waarin deze verklaarde, dat de Sovjet unie „alle kaarten op tafel zou leggen" ais haar ontwapeningsvoorstellen zou den worden aangenomen, heeft de Britse afgevaardigde Sir Hartley Shaw- «ross Woensdag verklaard, dat Vishlnsky 'n drie minuten de meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden over de ontwapening had kunnen regelen. Shawcross verzocht de Sovjet-Unie ■.het gordijn op te trekken en reizigers en bezoekers toe te staan het hartelijke Russische volk te leren kennen". In een ..verboden gebied" van de Oostzee tot de Zwarte Zee mag geen buitenlander komen, aldus de Britse afgevaardigde. Het „verborgen leger, de vijfde colonne" van communistische partijen over de gehele wereld voert een sabotage-cam- PTaJ;"e °nd®r leiding van de Sovjet- Unie. Sir Hartley vroeg of de Sovjet- Unie, evenals Hitier, „de vruchten van «en oorlog wenste zonder te vechten" De voornaamste factor bij het huidige gebrek aan vertrouwen was het geloof dat de Sovjet-Unie veel meer mensen onder de wapenen had dan voor haar Vredesbehoeften noodzakelijk was. Hij verzocht de Sovjet-Unie onmiddel lijk de volgende maatregelen te nemen: Correspondenten van bladen zich vrij in de Sovjet-Unie te laten bewegen. Diplomaten te laten reizen, zoals zij dat mogen in „beschaafde landen". De handelsluchtvaart vrij te- laten. Engeland een diplomatieke missie en een consulaat te laten hebben te Kiev en Minsk. Couranten vrij te laten verspreiden «n radio-uitzendingen uit te wisselen. Het mogelijk te maken toeristen en Studenten uit te wisselen en onze vol ken vrienden te laten worden. De Russische afgevaardigde Malik karakteriseerde de rede van Shawcross sis 33 procent inmenging in binnen landse aangelegenheden van de Sovjet- Unie; 33 procent „tamtam zonder iets concreets te zeggen" en 33 procent ver klaringen, die al door Vishinsky beant woord waren. „Uw rede", zo zeide hij tot Shawcross, „was vol insinuaties, die Veel weg hadden van laster. U had moeten zeggen: wij wensen niet te ont- De stafchef van Mussolini, maarschalk Rodolfo Graziani, heeft verzocht voor «en krijgsraad gebracht te worden. Hij vroeg de rechter van de recht bank te Rome, die hem berecht wegens ..collaboratie met de Duitsers," om een brief te sturen aan de president van Italië, Einaudi, waarin wordt gevraagd bet onderzoek naar het beleid in de oorlog in Noord-Afrika, dat door Mus- «olini was begonnen, weer voort te zet ten. Verder verzocht Graziani in de brief, of hij, terwijl een krijgsraad werd *arnengesteld, weer kon worden erkend ®ls maarschalk van Italië en als com mandant in Noord-Afrika van 1940 tot 1941. Hij zeide, dat het krijgsgericht gehou den moest worden om de verantwoorde lijkheid vast te stellen voor het gebrek ?®n voorbereiding van de kant van ftalië. Gedurende de ochtendzitting beeft Graziani beschuldigingen gelan terd tegen maarschalk Badoglio, de vroegere onderkoning van Abessinië. wapenen. Wij wensen geen controle op de atoombom". Malik betoogde voorts, dat er „geen Indonesische of Maleise kwestie" zou bestaan, indien Indonesië en Malakka „vrij gelaten" werden. Met Shawcross en zijns gelijken was het volgens Maiik moeilijk tot overeenstemming te gera ken. „De Sovjet-Unie is bereid tot com promissen hiet hen, die zelf naar pen compromis streven". De politieke commissie riep aan het einde van het debat met algemene stemmen een sub-commissie in het leven ter bestudering van de negen voor stellen, die zijn gedaan met het oog op een oplossing van dé „ontwapenings impasse". De sub-commissie voor de controle op de atoomenergie heeft met de stemmen van de Sovjet-Unie en de Oekraïne tegen de volgende aanbeve lingen gedaan: 1. De Grote Vijf plus Canada komen op gezette tijden bijeen om na te gaan, of de Sovjet-Unie bereid is zich neer te leggen bij het meerder heidsplan voor internationale controle op de atoomenergie. 2. Als een basis voor een overeenkomst is gevonden zal aan de secretaris-generaal der V.N. on middellijk gevraagd worden de commis sie voor de atoomenergie opnieuw bij een te roepen. De uitgever vai\. het Duitse tijdschrift „Der Spiegel" heeft gisteren bekend gemaakt, dat het blad op last der Britse militaire autoriteiten twee weken lang niet mag verschijnen, na een protest van de Nederlandse regering. Volgens de uitgever heeft de Neder landse regering geprotesteerd tegen de „beledigende toon" van het verslag, dat „Der Spie^l" van de inhuldiging van Koningin Juliana heeft gegeven. in een hoofdartikel over het heengaan van dr. Van Mook o.a.: Kon men tót voor kort de wijze, waarop de landvoogd werd „ontslagen" en weer „aangenomen", bezwaarlijk ele gant noemen, de manier, waarop in de laatste tijd over het hoofd van de heer Van Mook werd onderhandeld en be slist, wijst op een miskenning van pri maire staatsrechtelijke en andere ver houdingen, die door geen zichzelf respec terende bewindsman kon worden geto lereerd. Dr. Van Mook heeft de enig mogelijke consequentie getrokken, al dus het „Bataviaas Nieuwsblad". De Voorlopige Federale Regering heeft hedenmorgen een bijeenkomst gehouden in de Gedong Indonesia Serikat (het voormalige Volksraadsgebouw). Volgens onbevestigde berichten zou Setyadjit, voormalig vice-pre mier in het kabinet-Sjarifoeddin. en een der leiders van de met de P.K.I. gefusionneerde socialistische party van Sjarifoeddin, tijdens zuiverings operaties van het republikeinse le ger zjjn gedood. Het bericht ver meldt niet, waar zulks zou zjjn ge schied. De „Sin Po" meldt dat het aantal moorden op vooraanstaande figuren in de republiek met de dag toeneemt en is van oordeel „dat dit angstwekkende verschijnsel tot een mislukking der re volutie kan leiden." Mr. Soeparman, de minister van Justi tie van de Negara Pasoendan, is gedood bij een auto-ongeluk nabij Bongas, tussen Bandoeng en Cheribon.De oorzaak van het ongeluk is gelegen in te hard rijden. s Vandaag is te Batavia medegedeeld, dat op zijn minst twee oliebronnen in afzonderlijke velden .in het petroleum- centrum van Tjepoe in brand staan, meldt A.P. Tegengesproken is het bericht, dat het enige transportvliegtuig van de republiek, dat sinds 1 October vermist wordt, door de Nederlanders tot landen gedwongen was. In het legercommu niqué wordt volgens A P. n.l. ge zegd, dat de Amerikaan Freeberg, de piloot van het vliegtuig, die in het Verre Oosten bekend staat als de „een mans-luchtmacht" van de republiek, niet door de Nederlanders vastgehou den wordt. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde heden de 47- jarige ex-hoofdredacteur van het nat. dagblad te Utrecht, Joh. R. Raat gever uit Bilthoven, tot 18 jaar R.W.I. met aftrek van voorarrest. Op 30 September j.l. eiste de procu reur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, le venslang tegen hem. R. is tevens van December 1943 tot het einde der vijande lijkheden landwachtcommandant te Drie bergen geweest. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Morgen over dag wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Iets Zon 7.04—17.47. kouder. Maan 17.18—3.49. Nog had Marshall niet gehoord van de rel, die de Amerikaanse bladen gemaakt hadden van het voorstel van President Truman om rechter Vinson als zijn persoonlijke gezant naar Moskou te sturen, toen de President hem op het vlieg veld van New York kwam begroeten bij zijn aankomst uit Parijs. Doch de minister toonde zich ontsteld, toen hij vernam, dat Truman's heilloze plan bekend geworden was. Marshall verklaarde echter, dat er geen onenigheid tussen hem en de President bestond, wat overigpns uit deze begroeting wel blijkt, doch men kan gissen hoe hij gereageerd heeft op de „stunt", die Truman wellicht definitief het presidentschap zal kosten. Gisteren hield de R. K. Bond van Melkhandelaren in Nederland zijn najaarsvergadering in Leiden, welke tevens een feestelijk tintje had door het 35-jarig jubileum van de afdeling Leiden. In zijn openingsrede wees de bonds voorzitter, de heer C. A. Heuft, er op dat de melk heel terecht van de bon was gegaan. De omzet over het gehele land was slechts met 2 pet. gestegen. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het rapport-Ouwerkerk nog steeds niet zijn beslag heeft gekrogen. Dit rapport beoogt tot een verdedig bare winstmarge te komen voor de kleinhandel. Gebleken is namelijk, dat de berekeningen, vooral voor het platteland, te laag waren. Deze moe ten nodig worden'opgetrokken. Ten aanzien van de eierenpositie uitte hij zijn verbazing, dat er zo weinig eie ren in distributie worden gebracht en alles maar opgestapeld wórdt in de koelhuizen. De eieren, die op de bon verkrijgbaar zijn, komen voornamelijk uit de koelhuizen en zijn voor 50 pet. bedorven! De vestigingsregeling, die tot op heden voor het Westen van het land gold, zal zeer binnenkort ook landelijk wor den doorgevoerd. Met. voldoening con stateerde de heer Heuft, dat dit jaar de vacantieregcling over de gehele lijn een feit was geworden. Nadat de jubilerende Leidse afdeling door het hoofdbestuur en verschillende andere afdelingen op sympathieke wijze was gehuldigd, kwamen een negental voorstellen in benandeling. Hiervan noemen wij het voorstel- Alkmaar, om er bij de minister op aan Douglas Fairbanks deelde Care-pakket ten uit in Amsterdam. Bij de familie Wiersma, gezin met zeven kinderen in de Oostenburgervoorstraat, moest er na tuurlijk geblitzt worden door een leger fotografen. Fairbanks met vader, Fair banks met lekkers, Fairbanks met kin dertjes. (Van een onzer verslaggevers) Douglas Fairbanks Jr.-privé heeft niets van de verschrikkelijke vechtjas, die hij in zijn films pleegt voor te stel len. Hij is een enigszins tengere man met vriendelijke blauwe ogen in zijn gebruind gezicht en hij zou net zo goed directie-secretaris van een bloeiende onderneming kunnen zijn. Gisteren deelde hij in Amsterdam Care-pakketten uit aan de familie Viersma in de Oostenburgervoorstraat en aan de familie Van Zanten in de Kattenburgerdwarsstraat. „Thats for you" zei hij tot vader Viersma, die er, omringd door zijn zeven kinderen, ver legen bij stond te lachen. En hij ver telde dat hij zelf ook drie kinderen had, wat de stoere Amsterdammer zo maar niet begreep, maar wat welwillen de heren ijverig voor hem vertaalden Daarna pakte Douglas de zaken zelf uit, hetgeen een hele consternatie ver oorzaakte, die nog toenam toen fotogra fen het hele geval begonnen te blitzen: Fairbanks met vader Viersma hand in hand, Fairbanks achter de tafel met lek kers en Fairbanks tussen de kindertjes. Kortom er was een massa „show bij, maar iedereen was tenslotte erg blij en gelukkig. En dat is toch ook wat waard. Trouwens, blij waren ook de twee jochies, die later op de middag op een „cocktail-party" in hotel de l'Europe nog wel twee pakketten, van de dertig die bestemd zijn voor de kinders van het Bio-vacantieoord, „symbolisch" in ontvangst mochten nemen. Douglas Fairbanks stond de journalis ten met ongewone hoffelijkheid te woord, zeggende „dat er geen indis crete vragen, maar alleen indiscrete antwoorden zijn." Behalve dan dat het hem „a pleasure" was in Nederland te zijn, verklaarde de filmster nog dat hij de toestanden in Europa van nabij had leren kennen doordat hij, na diploma tieke missies voor president Roosevelt vervuld te hebben, vijf en een half jaar als marine-officier dienst had gedaan. Fairbanks is gisteravond weer naar Londen vertrokken. Hij was hier twee dagen „op vacantie" met zijn vrouw Mary Lee Epling. In die twee dagen heeft hij besprekingen gevoerd, is offi cieel ontvangen door de Amerikaanse arnbassadeur, dineerde „officieel" in Den Haag en bracht bezoeken aan Vo- lendam en aan het Rijksmuseum. Het zij maar meegedeeld als waarschuwing voor jongelieden, die zo graag „bij de film" willen. te dringen meer flessen beschikbaar te stellen, teneinde beter te kunnen vol doen aan de vraag naar gepasteuri seerde flessenmelk. De noodzaak is dezer dagen weer duidelijk gebleken uit de dysenteriegevalien in Amster dam, ten gevolge van het consumeren van ongekookte melk. Het hoofdbe stuur zegde alle medewerking toe, of schoon de binnenlandse productie nu eenmaal ontoereikend is en de import uit Engeland veel deviezen vraagt. Volktomen accoord ging het hoofdbe stuur met het voorstel-Rotterdam, om 'n wijziging aan te vragen van het B.Z.- voorschrift, dat ook modelboerderijen moeten vallen onder de bepalingen van de zelfslijtende veehouders, daar deze wel 300400 pet. meer standaardmelk verkopen dan modelmelk, hetgeen mis leidend is voor het publiek. Natuurlijk kwam de bekende vacan- tieregeling in Haarlem ter sprake. Door dat de verordening van het B.Z., om de melk aan huis te bezorgert, was over treden, kwam deze de slijters op een boete van f 15 te staan. Het hoofdbestuur zal in dit verband het Bedrijfsschap verzoeken ten opzichte van het functionneren van een vacantie- regeling de eis van het dagelijks bezor gen te doen vervallen. De plaatselijke melkhandel moet dan in overleg met de plaatselijke overheid een regeling vast stellen, waardoor de belangen van de consument ten volle wórden behartigd. Pater E. Commandeur, de geestelijke adviseur, sprak naar aanleiding van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie over „Het kapitaal aan banden". In aansluiting hierop gaf de heer Heuft een beschouwing over de verdere uitbouw van de organisatie in verband met de P.B.O. Hij wees hierbij, op de grote taak, die ook de kleinhandel heeft te vervullen. Het hoofdbéstuur heeft onlangs in Utrecht besprekingen gevoerd met de andere bonden. Dit heeft tot resultaat gehad, dat de drie landelijke organi- saties zullen overgaan tot het stichten van één Centraal Bureau voor de ge hele Nederlandse kleinmelkhandel, met aan het hoofd een representatieve figuur. Een commissie van zes is be noemd om dit plan nader uit te werken. v Dit Centraal Bureau zal dus gedragen worden door de drie landelijke organi saties. Dit betekent dan tevens, dat de bestaande Federatie, waar de confessio nele bonden destijds om principiële re denen zijn uitgetreden, zal verdwijnen. Besprekingen zullen worden gevoerd om ook de provinciale bonden er in op te nemen. Het ziet er naar uit, dat ook hier een goed resultaat zal geboekt worden. Eric Johnston, president van de Bond van Filmproducenten, en de meeste filmleiders van Hollywood zullen aan het einde van de maand bijeenkomen, om een antwoord te zoeken op de vraag hoe het komt, dat Hollywood op het ogenblik de grootste achteruitgang in zijn ge schiedenis doormaakt. Er zijn meer spelers dan ooit te voren zonder werk. Op het ogenblik hebben slechts 372 sterren een con tract. In Maart van dit jaar waren het er 463 en vorig jaar 472. Voor iedere drie personen die in 1940 in de studio's werkten zijn er nu slechts twee. Vreemd genoeg maken de Amerikaanse bioscopen goede zaken en blijven slechts iets onder het peil van het vorige jaar. Er waren echter twee aanwijzin gen: De films kosten nog steeds te veel en er komt niet genoeg geld binnen van de voorstellingen van Amerikaanse films die op het con- Vtinent draaien. (Van onze Haagse redactie). Tal van vooraanstaande figuren uit de Nederlandse Katholieke Perswereld waren hedenmorgen ln de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Den Haag bijeen om pater dr. R. F. Nuy S.J., geestelijk adviseur van de Kath. Ned. Dagbladpers, later censor van en geestelijk medewerker aan het Kath. Ned. Persbureau, die Zon dagnacht ls overleden, de laatste eer te bewijzen. Daar waren naast de voorzitters van het Kath. Ned. Persbureau en de Ned. Kath. Dagbladpers, resp. de heren Verschuren en Bodewes, en verschillende bestuursleden van deze organisaties, mgr. dr. Th. Ver hoeven, directeur van het R.K. Centr. Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding, aal moezenier H. Determeyer O.P.. de heer Kemna, hoofdredacteur van het Kath. Ned. Persbureau, de heer A. L. G. M. van Oor schot, secretaris van de Kath. Journalisten kring. Verder hoofdredacteuren en direc teuren van verschillende Katholieke bla den van wie wij noemen de heer W. Se verin, namens de hoofdredactie van „De Tijd" en „De Nieuwe Dag", de heer J. Meulenkamp, namens de directie van deze bladen, de heer J. Kuypers, directeur van de „Maasbode", de heren drs. A. Wijffels en C. M. Drabbe, hoofdredacteur en di recteur van „Het Binnenhof". Nadat de Lauden waren gezongen, werd de plechtige H. Requiemmis opgedragen door dr. C. Kerremans, provinciaal der paters Jezuïeten, die geassisteerd werd door de kapelaans der parochie. Het koor voer de de driestemmige Requiemmis van Pe- rosi uit. Hedenmiddag kwart voor twee is het stoffelijk overschot op „Huize Ma- riëndaal" te Grave ter aarde «besteld. Woensdagavond hebben de adjunct regeringscommissaris van het radiowe zen, de heer mr. Ph. de Vries en het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie in Eindhoven als gast van Philips een experimentele televisie-uitzending bij gewoond. Deze uitzending gaf aanleiding tot een uitgebreide gedachtenwisseling over de mogelijkheid om later in Ne derland tot een regelmatige televisie- dienst te komen. Deze besprekingen droegen een zeer voorlopig karakter. De Radio-Unie werd vertegenwoordigd door prof. dr. J. B. Kors. J. W. Lebon G. de Clercq, W. Vogt, J. B. Broeksz, P. A. M. Speet, K. van Dijk, mr. A. B. Roosjen, J. G. Ligthart, ir. P. A. Huydts en R. H. F. J.Wubbe. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft hedenochtend Leo Poos en Maarten Slagter, twee voormalige Haagse poUtle-ambtenaren, conform de els, tot de doodstraf veroordeeld. Door hun toedoen verloren tientallen Nederlandse verzetslieden ln Duitse con centratiekampen of voor een vuurpelo ton het leven. De raad van beheer van de stichting Nederlands Volksherstel, in liquidatie, heeft, uit de opbrengst van de sigaret ten-actie, aan de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tubercu lose te 's Gravenhage een bedrag van 125.000 ter beschikking gesteld voor het in te stellen bevolkingsonderzoek op tuberculose door middel van de Röntgen-camera-photographie. Woensdagavond ls een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor de staking van mijnwerkers en arbeiders der staal bedrijven in Lotharingen beëindigd is De staking heeft vier weken geduurd. De overeenkomst is gesloten tussen een gezamenlijk arbitragecomité en de mi nister van Arbeid, Daniel Mayer. Volgens de overeenkomst wordt een loonsverhoging van tien procent toege staan. Verder zullen de werkgevers aan de arbeiders een lening verstrekken van 2500 francs, in maandelijkse termij nen van 500 francs terug te betalen na half Januari 1949. Er zullen geen represaille-maatrege len tegen de stakers worden genomen, dooh de stakingsdagen zullen niet wor den uitbetaald. Voorts zullen de arbeidersgezinnen speciale toewijzingen steenkool en aard appelen ontvangen. In de meeste Franse havens hebben havenarbeiders 24 uur gestaakt uit sym pathie met het half millioen mijnwer kers en andere arbeiders, die nog sta ken. De havenarbeiders-unie van de Force-Ouvrière raadde haar leden ech ter aan niet aan de staking deel te ne men, die was uitgeroepen door de bond van havenarbeiders, die behoort bij de C.G.T. In haar strijd om het evenwicht tus sen Ionen en prijzen treedt de regering Queuille thans drastisch op tegen de zwarte handel in levensmiddelen. Een groot aantal veehandelaren is gearres teerd en er zijn departementale inkoop commissies voor vee ingesteld. Zonodig zal vee van boeren, die weigeren het ter markt te brengen, gevorderd wor den. Ook tegen slagers, groenten, en fruithandelaren zal krachtig worden op getreden. Volgens het officiële Russische nieuwsbureau Tass heeft de Franse re gering geweigerd de Sovjet-delegatie 'tot het congres van de C.G.T. toe te la ten. De Franse zaakgelastigde te Moskou had aanvankelijk visa beloofd, doch deze belofte werd later weer ingetrok-, ken. In het Beursgebouw te Leeuwarden heeft burgemeester mr. A. A. M. van der Meulen gisteren de eerste provinciale sla- gersvakstrijd en tentoonstelling geopend. Bij deze plechtigheid waren tal van auto riteiten aanwezig. Na het woord van de burgemeester en de Commissaris der Koningin, sprak dr. Tj. B. Kielstra, directeur van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees, aie zeide met schroom naar Leeuwarden te zijn gegaan, omdat de vleesdistributie de slager nu eenmaal niet ligt. Spreker geloofde even wel, dat de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal liggen en hij hoopte, dat binnen kort het rantsoen weer boven de 200 gram zal komen te liggen. Daarbij zijn we ech ter afhankelijk van de aankomst van be vroren vlees, dat door de regering in een hoeveelheid van 35.000 ton in Argentinië is aangekocht, maar ook van de aanvoer op de binnenlandse markten. Indien alles volgens plan verloopt zal het rantsoen binnenkort op 2S0 gram ge steld kunnen worden. Ten opzichte van het varkensvlees is de situatie veel beter dan een jaar geleden, doordat er nu veel meer zeugen zijn. Wanneer deze slacht rijp zijn petcorden, kan wellicht het rant soen op 300 gram gesteld worden. Spr. durfde geen voorspelling te doen ten op zichte van het eindigen van de vlees- distributie. Van 24 October af zullen de bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voedingsmiddelen worden bekend ge maakt. In de bonnenlijst van 21 October zul len derhalve bonnen worden aangewe zen voor 6 rantsoenen tabak (tabaks- kaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombi neerde kaart), bestemd voor het tijd vak van 24 October t.m. 6 November. In verband hiermede worden voor de week van 17 t.m. 23 October van de ta- bakskaart de bon tabak 118 voor twee rantsoenen sigaretten of kerftabak ea van de gecombineerde kaart de bon ta bak 119 voor een rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. De K.N.A.C. heeft zich opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek „thans eindelijk het Zondagsrijverbod op te heffen" en daarbij tevens een nienw voorstel inge diend. Dit behelst, als de overheid on danks alles niet tot opheffing wenst over te gaar een gede-'teljjke ontheffing te verlenen aan hen, die geen Zondagsver gunning bezitten, met dien verstande, dat bepaald wordt, dat het verboden ia des Zondags van een personenauto ge bruik te maken liuiten de grenzen van een zeker district. Zulk een districtsindeling zou aan de omstandigheden kunnen worden aange past door als grondslag de provinciale grenzen te nemen, waarbij naar behoefte een of meer provincies tot een district zouden kunnen worden samengevoegd. De contróle wordt zeer vereenvoudigd, aldus het voorstel, omdat slechts behoeft te worden toegezien, dat in elk district motorrijtuigen met bepaalde provinciale kentekenen zjjn voorzien van een ont- heffingsbewijs. Het gevolg zou zijn, dat op deze manier de privé-autobezittera zich tenminste over kleine afstanden kunnen verplaatsen en in staat worden gesteld zich op voor hen meer normale wijze- des Zondags te bewegen. Naar het A.N.P. verneemt, onderzoe ken de Nederlandse Spoorwegen op het ogenblik mogelijkheden tot het be stellen van enige tientallen electrische locomotieven bij de Nederlandse in dustrie. Dit onderzoek geschiedt in ver band met de electrificatie van de voor naamste delen van het spoorwegnet. Aanvankelijk was men van mening, dat deze belangrijke order in het bui tenland zou moeten worden geplaatst. Tot dusver werden electrische locomo tieven in Zwitserland en Frankrijk ge kocht. Aangezien men de indruk heeft gekregen, dat de Nederlandse industrie met behulp van importen van een aan tal onderdelen in staat zal zijn electri sche locomotieven te bouwen, wordt naar deze mogelijkheid, die zeer devie- zenbesparend zou werken, een nauwge zet onderzoek ingesteld. Naar aanleiding van desbetreffende geruchten wordt medegedeeld, dat van constructie van locomotieven met Philipsheteluchtmotor voorshands geen sprake kan zijn, omdat deze motor nog steeds in het laborato riumstadium verkeert. Veeleer is menx geneigd tot een onderzoek naar moge lijkheden met gasturbinelocomotieven voor spoorwegverkeer. Naar AFP uit Praag mededeelt, zal de medicus Jan Schmid, die ervan wordt beschuldigd militaire geheimen te hebben medegedeeld aan de agenten van de Nederlandse Inlichtingendienst Van Dam en Jan Ruiter, op 22 October te Praag voor een militaire rechtbank verschijnen. Van Dam werd eind Augustus gear resteerd onder beschuldiging van spion- nage. Men noemde hem toen een func tionaris van de repatriëring. Dr. Jan Schmid wordt er tevens van beschuldigd een brief aan Janos Usek te hebben doorgegeven, die aan zijn gezin gericht was en waarin hem in structies werden gegeven, hoe hij tijdens het proces moest getuigen. 505e Staatsloterij, 2e klasse, 2e lijst: ƒ20.000 nr. 11098. IWat groeit heeft warmte en sfeer nodig, i» kilheid en leegte kwijnt 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1