BEVIN zijn Sovjet-leiders imperialisten „Kunnen wij samen leven Zal ooit Witte een vrouw in het Huis zetelen? 0UD-S.S.-ERS PLEGEN CHANTAGE Daar gaat de WestwalV' Rechtbank behandelde twee dodelijke ongevallen Russen proheren krijgsgevangenen communist te maken FEDERALISTEN NAAR BATAVIA Hitier kan tien jaar krijgen Poging om Hamburgs proces te beïnvloeden r lot hoofd en hart HET AFTREDEN VAN DR. VAN MOOK Indische persstemmen Het weer Erfenis niet veel waard Moderne valkeniers BIJ DE R.A.F. Vijf maanden en één maand geëist J MAAR HET LUKT HUN NIET! M twee duizend Oostenrijkers m Autorijden op Zondag Ooievaar J kwam te vroeg VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 2428: Politiek van de Masjoemi-partij Cochran naar Djocja Gratie verleend Tevredenheid over de resultaten MINISTER STIKKER NAAR PARIJS 8000 verzoeken tot naturalisatie Valken zullen vliegvelden schoonhouden Vrije prijs voor koffiestroop Wijziging van post-tarieven Zaak opnieuw te Leeuwarden voor Snelle vlucht van Convair Liner BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544*. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren In zijn eerste openbare rede, sedert Cqn terugkeer in Engeland van de Algemene Vergadering der V.N., heeft Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, Donderdag voor de ver eniging van Britse fabriekseigenaars, aan Rusland de vraag gesteld zijn am bities kenbaar te maken. „De vraag, die moet worden opgelost, aldus Bevin, is: „Kunnen wij samen leven? In welke gebieden wensen wjj te wonen? Wat is de draagwijdte van hun ambitie? Waar willen zü naar toe? Zij zijn imperialisten, de laatsten van de imperialistische vólkeren, zo imperi aal als de Czaar ooit was. Als wij niet tot overeenstemming kunnen komen met onze buren, laten zij dan aan hun kant van de schutting blijven. Ik ben geen voorstander van een ingrijpen, maar als zij proberen ons te hinderen, dan moeten zij het niet erg vinden als wij ons hun tussenkomst aantrekken en ons verdedigen." „Wat ik wil, aldus de minister, is een soliede verdediging opbouwen tezamen met België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en waarschijnlijk andere landen, met het grote Midden-Oosten, Pakistan, India, Zuid-Afrika en Zuid- Oost-Azië. Bevin zeide: „Ik geloof, dat we West- Europa kunnen organiseren met zijn directe verbindingen met het Midden- Oosten, als we de machtige hulpmidde len van ons koloniale keizerrijk in Afrika kunnen gebruiken; als we tot een samenwerking kunnen komen met ons grote dominion Zuid-Afrika; als we een juiste positie kunnen handhaven in Zuid-Oost-Azië; en als we een goede bijdrage kunnen leveren voor het her stel van China, dan kunnen we met een beetje nadenken de positie innemen van een grote evenwichtsfactor tussen Oost en West, en we zouden het juiste even wicht kunnen vormen voor het hand- In een hoofdartikel over het heengaan van dr. Van Mook schrijft „Het Dag blad" te Batavia o.m.: „Wij wensen het heengaan van dr. Van Mook niet te dra matiseren, al blijven wij geloven, dat dit ogenblik in het verloop der gebeur tenissen in dit land wel het minst gunstige is om de paarden in het mid den van de stroom te verwisselen. Het is zeker, dat de komende man veel iheer moeite zal hebben om de vele en gecompliceerde problemen, waartegen- over zich geplaatst ziet, te analyse ren dan de heengaande mah, die een kenner van land en volk bij uitnemend heid is. Dr. Van Mook had een kring van trouwe en toegewijde medewerkers om zich heen verzameld. Het is alles zins begrijpelijk, dat hjm verbazing over dit heengaan groot is. Het betekent voor hen een gevoelige slag en zij vragen zich af of zij hu nog wel in functie kunnen blijven. Wij kunnen zulke gevoelens van loyali teit volstrekt eerbiedigen, doch voor ons Is het landsbelang toch altijd primair on hiervoor moeten persoonlijke ge voelens wijken." „De Nieuwsgier" schrijft in een hoofd artikel onder de titel „Blunder": „Par tijpolitiek en de daardoor ontstane aan spraken bij de kabinetsformatie hebben zwaarder gewogen dan het belang van mach. achttien Indonesië, dus het belang van de Ne derlands-Indonesische Unie, dat geen af treden van dr. Van Mook wettigde al vorens zijn voornaamste taak de een wording van Indonesië ten uitvoer zou zijn gebracht. Jarenlang heeft dr. Van Mook daaraan gewerkt en thans, nu het eindstadium van zijn strijd bereikt schijnt^ te zijn, op een dèr kritiekste ogenblikken, wordt de kapitein gedwon- va" z'Jn s,c,hiP te gaan. Als Neder land ooit een blunder heeft begaan met betrekking tot Indonesië, dan geloven Wij, dat dit thans het geval is geweest aldus „De Nieuwsgier." Een woordvoerder der Masjoemi- partij heeft op een te Djoc.ia ge houden persconferentie verklaard, dat het hem speet, dat Soetan Sjahrir tegenover Aneta heeft ver klaard, dat de republiek ohder lei ding van de Masjoemi naar rechts Is gegaan. Hij voegde hieraan toe, dat de Masjoemi rechts noch links is, zij is slechts religieus-nationalis tisch. Omtrent de aan de opstandelingen in ie republiek ten slachtoffer gevallen leiders der Masjoemi deelde de woord- Voerder mede, dat er te Madioen twee- en-t^intig waren gedood, te Magetan dertien, te Ngawi twaalf, te Ponorogo ongeveer twee-en-twintig en in Tjepoe twaalf, terwijl het aantal der gevallen Masjoemi-leiders in andere gebieden hog niet bekend is. Het Amerikaanse lid der Commissie Voor Goede Diensten, Cochran, is van daag samen met Sjahrir en Darmasetia- Wan, resp. adviseur van Soekarno en Persoonlijk vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, naar Djocja vertrokken. Direct na aankomst in de republikeinse hoofdstad bezocht hij president Soekar- ho. Na dit bezoek heeft Cochran een ontmoeting gehad met de voorzitter van de republikeinse, delegatie. Roem. Het Is niet bekend wat besproken is. Antara zegt: Verondersteld wordt, dat het bezoek van Cochran verband houdt h>et een eventuele hervatting van de Nederlands-republikeinse besprekingen. Van personen, afkomstig uit Japara, Verneemt een correspondent van Aneta, dat deze plaats 3 October door commu nistische troepen werd bezet. Deze zegs lieden verklaarden, dat Koedoes en Pati r®eds eerder in handen van de commu nisten vielen. Bij K. B. is gratie verleend aan J. M. Van Groin de Planque, die tot de dood straf veroordeeld was bij sententie van Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, doodstraf is veranderd in een levera ge gevangenisstraf.' haven van vrede en voorspoed in de wereld. De oplossing voor de vraag, of we 100 jaar lang vrede zullen hebben, is opge sloten in het probleem van de Indische Oceaan, het Midden-Oosten, Pakistan, India en Ceylon". Bevin zeide, dat En geland had opgehouden een „imperia listisch ras" te zijn. „We overheersen niemand. We accenteren gelijkheid in godsdienst, in kleur en in status en in de gebieden, die we nog controleren, werken we voor onafhankelijkheid en zelf-regering". Uitgeleide gedaan door Z. Exc. minister mr. A. M. Joekes en prof. C. P. M. Romme en tal van andere autoriteiten, vrienden en familie leden zijn gisteravond de voornaam ste vertegenwoordigers van de fe deralisten in Indonesië, die bespre kingen met de Nederlandse regering hebben gevoerd, naar Batavia terug gekeerd met het Indië-toestel, dat omstreeks half negen Schiphol ver liet. De algemene indruk was dat de be sprekingen in Den Haag in een zeer prettige sfeer zijn gehouden. Opmerkin gen als „boven alle lof verheven" en „fantastisch goed" van respectievelijk Ziine Exc. Anak Agoeng en Z. H. Hamid II tonen dat dit overleg en de openhar tigheid welke de besprekingen ken merkte ene zeer prettige indruk hebben gemaakt. Over de resultaten welke zij bereikt hebben, zeide de minister-president van Oost-Indonesië: De Nederlandse regering heeft veel begrip getoond en wy zün in het alge meen zeer tevreden. De resultaten wer den bereikt na een wederzijds geven en nemén. Het is nu een kwestie of de be reikte overeenstemming ook bekrach tigd zal worden. Zodra ook de Staten- Generaal zich met de bereikte resultaten hebben verenigd, kunnen wij beslissen wat ons verder te doen staat. Persoonlijk aldus Z. Exc. geloof ik, dat het contact alleen reeds veel goed heeft gedaan. Wij waren in de gelegen heid de Nederlandse regering ervan te overtuigen, dat ook wij creatief willen zijn en uiteindelijk het beste voor alle partijen voorstaan. Z. H. Hamid deelde mede, dat de situatie in de republiek op het ogenblik zo verward is, dat overleg met Djocja over de bereikte resultaten geen zin heeft. Algemeen is er de hoop dat over eenstemming met de republiek zal wor den bereikt. Alle overleg met Djocja zal echter door of via de Kroon geschie den. zodat van een officieel contact tus sen de federalisten en/of de federale interim-regering zijns inziens in de zeer nabije toekomst geen sprake zal zijn. Naar wij vernemen zou de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, vanmiddag per vliegtuig naar Parijs gaan, om daar een bespreking te hebben met de ministers van Buiten landse Zaken van de landen betrokken bij het plan-Marshall. Minister Stikker komt morgen in Nederland terug. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenzee tijdeiyk vrij krachtig»; wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon 7.06—17.45, Maan 17.28—5.00. i Vandaag gal te München Hitier gede- nazijiceerd worden. Bij een veroorde ling kan hij „tien jaar gevangenisstraf' krijgen. Het hof, dat aanneemt dat hij dood is, maakt zich om de gevangenis straf niet erg druk. Beieren wil echter graag Hitler's bezittingen confiskeren. Tegelijk zal Hitler's echtgenote, Eva Braun, terechtstaan. Het voorlopig onderzoek heeft uitge wezen dat de staat niet veel aan de con fiscatie zal hebben. Hitler is nog iets minder dan 200.000 mark waard. Zijn trotse huis te Obersalzburg is thans een ruïne. De waarde werd op 3.000 mark getaxeerd. Zijn huis aan het Prinz Regentplein in München werd op 150.000 mark getaxeerd. Eva Braun heeft ook een huis in München, doch dit is niet gewaardeerd. Het is aan de bezet tingsmacht overgegeven en er woont 'n Amerikaans gezin in. Hitier heeft aardig wat geld gemaakt met zijn „best seller" Mein Kampf, doch de royalties zitten in het buitenland vast. Zo hij al buitenlandse bankreke ningen had, dan heeft men die niet kunnen ontdekken. Daar geen enkele advocaat zich vrij willig heeft gemeld om Hitier en zijn vrouw in hun denazificatie-proces te verdedigen, heeft het gemeentebestuur van München er een aangewezen, dr. Wilhelm Motzet uit München Hij werd niet benoemd wegens een familie-band of vriendschap met Hitier, doch omdat hij op de hoogte is met het bezit van de beklaagde, zo legde de rechtbank uit. Dit is geen film-foto, maar Ingrid Bergman bij haar schoonvader Alfred Lindström. Met haar man en dochter houdt de actrice momenteel vacantie in het Noorden van haar vaderland Zweden. Zal ooit een vrouw president van de Verenigde Staten worden? „Niet onmogeiyk", zei president Tru man kort geleden tot een groep gedele geerden van de vrouwenconventie te Washington. Het is een vraag, die bijna elk verkiezingsjaar opkomt. Toch zqn tot dusverre in de geschiedenis der Ver enigde Staten slechts twee vrouwen can- didaat voor het ambt van president ge weest, n.l. in 1872 en in 1884. Dat was in een tyd, toen de meeste vrouwen zelfs nog geen stemrecht hadden. De eerste candidate voor het presi dentschap was mevrouw Victoria Wood- hull, die soms „de verschrikkelijke si rene" werd genoemd. Zij werd in 1872 Vroegere leden van Hitler's S.S. heb ben kleine groepen gevormd voor het uitvoeren van staatsgevaarlijke activi teit in de Britse bezettingszone, aldus werd van gezaghebbende zpde ver klaard. Hiertoe behoort de poging om getui gen door middel van bedreigingen te bewegen geen verklaringen af te leggen tegen voormalige leden van de S.S.. die thans terzake van oorlogsmisdaden te recht staan. Een voorbeeld van deze intimidatie werd gisteren te Hamburg gegeven door een getuige in het proces tegen een S.S.-officier. Hij zei, dat mysterieuze personen hem hadden gewaarschuwd niets te verklaren. Naar hij later aan Associated Press mededeelde, had zijn vrouw bezoek gekregen van twee, vol gens haar, pseudo-politieagenten, toen haar man in Hamburg was. Zij vroegen haar of haar man in Hamburg verbleef en wat zijn adres was. De getuige, ex-S.S.-sergeant-ma- joor Theodor Emke, zei ook te weten, dat een andere getuige was bedreigd. Twee andere Duitse ex-S.S.-mannen hadden deze Duitser gezegd, dat hij sis Jaren hadden de Duitsers nodig om de „Westwall" te bou wen, het zal nog langer dureji om hem te slopen. Aai de buitenkant va1 Huisduinen is me begonnen de enoi me bunkers op i blazen. 850 gt wapend beton wer in één slag in stuk ken gebroken doe een lading dynt miet. Met pneumi Ps%M tische boren toer SS® 11 den gaten gemaakt ^fj waarin de spring stof werd aange bracht. De foto'.~ tonen de geweldige bunker en de ont ploffing. moest weigeren te getuigen. Zij raadden hem aan de Britse zone te verlaten en gaven, hem een adres in Maagdenburg (Russische zone), waar men zich over hem zou „ontfermen". Van gezaghebbende Britse zijde werd verklaard, dat het bestaan van de groe pen bekend was. „Zij schijnen echter se dert het einde van de denazificatie bru taler te worden," zei een der woord voerders. Volgens een andere woordvoerder zijn deze groepen van ongeveer dezelfde aard als die welke in Febrqari door de Britse en Amerikaanse legers werden gearresteerd. In Hamburg staat thans terecht de voormalige S.S.-compagnies-comman- dant Fritz Knoechlein, die ervan be schuldigd wordt verantwoordelijk te zijn voor het doden van 90 Engelse sol daten. In Mei 1940 zou hij order gegeven hebben om ongewapende Britse solda ten, die zich hadden overgegeven, af te maken. De beide getuigen, die bedreigd zijn, maakten deel uit van het bataillon- Knoechlein. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer betreffende een wetsontwerp tot natu ralisatie. In deze Memorie wordt o. m. gezegd, dat herziening bij de wet van de door besluit F 278 gestelde afwijkingen van de regel, dat de met een Nederlander gehuwde vrouw de staat volgt van haar man, in ernstige overweging zal worden genomen. Thans zijn ca. 8000 naturalisatieverzoe- ken aanhangig. Indien van deze verzoeken er 1000 per jaar worden afgedaan ge tracht wordt dit getal te bereiken, zo mo gelijk te overschrijden kan de tijd, welke gemiddeld verloopt tussen de in diening van het verzoek en die van het wetsvoorstel, op vier jaar berekend worden. candidaat gesteld door de volkspartij en voerde een campagne voor gelijke rech ten en gelijke morele verplichtingen der beide sexen. Erg ver heeft zij het niet gebracht. Zij speculeerde in Wallstreet en werd later met haar zuster, Tennessee Claflin, eigenares van het weekblad „Woodhull and Claflin's Weekly", dat in de Colum bia Encyclopedia werd genoemd „een sensatieblad, dat o.m. opkomt voor vrou wenkiesrecht". In 1884 werd mevrouw Belva Ann Lockwood te Washington door de Equal Rights Party op de conventie van die partij te San Francisco tot haar candi daat gekozen. Doch ook zij bracht het niet ver. Op de conventies van de beide grote partijen hadden de dames krach tige pogingen gedaan om in de partij programma's een paragraaf opgenomen te krijgen, waarin zou worden aanbevo len, althans enigermate rekening te houden met de vrouwen in het land, maar zij hadden aan dovemans deur ge klopt. Mevrouw Lockwood, die nooit iets op. gaf, schreef in de te Washington ver schijnende Women's Herald of Industry: „Waarom geen vrouwen voorgedragen voor belangrijke posten? Is Victoria (de ■toenmalige koningin van Engeland) geen keizerin van India? Hebben wij onder de vrouwen van ons land geen personen met veel talent en bekwaamheid? Biedt de geschiedenis niet tal van preceden ten van vrouwelijke regeerders? Indien de vrouwen in de Verenigde Staten al niet mogen stemmen, geen enkele wet verbiedt, dat stemmen op haar worden uitgebracht en dat zij, indien gekozen, het hoogste ambt bekleden, dat het volk te begeven heeft". De slechtvalk, het troeteldier van de oude koningen en hun hoven, krijgt een baan bij een van de modernste luchtmach ten ter wereld. De Royal Air Force heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij 15 valken gaat georuiken om gedurende de wintermaanden de R.A.F.- vliegvelden vrij te houden van vogels. In dien het experiment succes heeft, zal het aantal worden opgevoerd en krijgt de valK een permanente „betrekking". Men wijst er op dat het afgelopen jaar dertien vliegtuigen in Engeland in moei lijkheden geraakten doordat zij in troepen vogels terecht kwamen. In andere delen van de wereld hadden in dezelfde periode zeven toestellen met dezelfde moeilijkheid te kampen. Op een R.A.F.-vliegveld gehouden ex perimenten wezen uit, dat, indien men één valk dagelijks een paar korte vluch ten laat uitvoeren, dit het véld vrg van vogels houdt. Zes R.A.F.-mannen zullen als valkeniers gaan optreden. Daar( de productie van koffiestroop een ruim aanbod verzekert en er geen gevaar bestaat voor prijsstijging op grond van schaarste, wordt met ingang van 16 October de maximumprijsregeling voor dit voor de voeding niet belang rijke artikel ingetrokken. Op de rol van de Haarlemse rechtbank stonden Donderdag twee aanrqdingszaken. Beide ongevallen hadden in Haarlem plaatsgevonden en beide waren met dodelijke af loop. De officier van justitie eiste in de eerste zaak, waarbij het voor naamste punt tegen verdachte J. H. M. S. was, dat hy op een gevaarlijk punt abnormaal snel had gereden, een gevangenisstraf van vijf maan den en één jaar ontzetting uit het recht, een motorrijtuig te bestu ren. Tegen verdachte R. V., die een motorryder geen voorrang had ver leend, eiste hij één maand gevange nisstraf en één jaar ontzetting uit het recht, een motorrijtuig te be sturen. De officier wees er verder nog op, dat het 't publiek veelal niet bekend is, dat wielrijders voorrang moeten geven aan het motorverkeer. Verdachte S. gaf op een dag in "Juni van dit jaar in zijn huis een gezellig avondje. Bij deze gelegenheid bleek in eens behoefte te bestaan aan iets, wat in het bezit was van een persoon, die in het Wilhelminapark woonde. S., die in een straat nabij het station woonde, vertelde zijn gasten, dat hij het begeer de met zijn auto zou gaan halen. Tij dens deze rit vond op de Zijlvest nabij de Zijlbrug het ongeluk plaats, dat een wielrijdster het leven kostte. Met een snelheid van ongeveer 55 k.m. reed S. op de Kinderhuisvest in de richting van de Zijlvest. Toen de auto de Zijlstraat passeerde, reed hij links van de weg. S. zei ter zitting, dat hij dit gedaan had omdat er toch uit de Zijlstraat geen verkeer kan komen en op dit mo ment reed de wielrijdster van de Zijl- brug af naar beneden. Zij kwam terecht voor de rechtervoorkant van de auto, werd van haar rijwiel geworpen en vermoedelijk over de rijdende auto naar achter op de straat geslingerd. Verscheidene getuigen, die op dat tijd stip in een nabijgelegen café of in de omgeving op straat vertoefden, gaven van het voorval ongeveer eenzelfde le zing. De officier vond de snelheid, waar mede verdachte had gereden, voor dit gevaarlijk punt onverantwoordelijk. Hij wees nog op het feit, dat S. in de voor avond van de bewuste dag het on geval had 's avonds tegen elf uur plaats in een half uur tijds vier borrels had opgedronken en dat de politie na het ongeluk uit zijn mond een dranklucht waarnam. Drankmisbruik was volgens de officier de grondoorzaak van het on geval. De eis was vijf maanden gevan genisstraf en voor één jaar afname van het rijbewijs. De verdediger zette uiteen, dat het ar gument van de borrels weinig te bete kenen had. Hij Vond het vreemd, dat de officier het nog te berde had gebracht, daar het voor de rechter-commissaris, aldus spreker, terzijde was gesteld. Pleiter vond de strafmaat flink hoog en deelde mede, dat het bezit van een rij bewijs voor zijn cliënt noodzakelijk was voor het uitoefenen van zijn beroep. Volgens zijn mening had S. geen schuld aan de dood van de wielrijdster. In de volgende zaak behandelde de rechtbank een tweede dodelijk ver keersongeval, dat in September j.l. plaats vond op de hoek Schoterweg PijnboomstraatSoendaplein. Verdachte R. V. reed met zijn personenauto op de Schoterweg in de richting Noord en wilde linksaf de Pijnboomstraat inrij den. Hij verleende hierbij geen voor rang aan een motorrijder. Deze kon daarna geen kant meer op en werd aan gereden. De snelheid van de auto van V. was normaal: 30 k.m. De officier wees er op, dat verdachte een ernstige verkeersfout had gemaakt. Dat hij aan een motorrijder geen voor- rand had verleend, vond spreker een uiting van onfatsoen. Natuurlijk heeft S. gedacht, zo zeide de officier, „Die motorrijder zal wel voor me stoppen." De eis was één maand gevangenisstraf en één jaar ontzetting uit het recht een motorrijtuig te besturen. In beide zaken wordt uitspraak ge-, daan op 28 October. In het Postbesluit 1925 is thans een wijziging aangebracht ten aanzien van de postbewijzen. Het tarief voor het ver zenden van bedragen beneden f 10 per postbewijs is gebracht van 7(j cent op 6 cent. Voorts is het tarief voor het verzenden van kleine geldbedragen op briefkaarten gebracht van 1 op 2 cent. De instantie, die de briefkaarten ont vangt, zal dus voortaan 2 cent, zijnde de kostprijs, moeten betalen. In Ede bouwt men huizen op een nieuwe manier. Wanden, gevels, kozijnen en balken giet men ter plaatse in beton en een grote rijdende kraanwagen plaatst de stukken als een blokkendoos op elkaar. Zo hoopt men een hele straat met 26 woningen binnen twee maanden gereed te hebben n i. 9 De Russische pogingen om Oosten rijkse en Duitse krygsgevangenen tot het communisme te bekeren, „misluk ken erbarmelijk Dit werd verteld door gerepatrieerde krijgsgevangenen, die dezer dagen te Wenen L'Jn aangekomen. Uit gesprekken met de 300 gerepa- trieerden bleek, dat zij lezingen over lset Marxisme en het „verval van het kapitalisme" gekregen hadden. Maar de lezingen waren, naar zij zeiden, in tegenspraak met hetgeen zij overal rond zich zagen, zodat tg niet door de propaganda beïnvloed werden. De lezingen werden zowel door Rus sische officieren als communisten on der de gevangenen gegeven. In één kamp werd begonnen met een reeks debatteer-avonden, maar van het plan werd afgezien „omdat zij niet het juiste antwoord op hun vragen kregen." De teruggekeerde gevangenen ver telden, dat zij altijd graag de lezingen hadden bijgewoond, omdat dit per slot van rekening gemakkelijker werk en meer voedsel betekende. De meesten van hen zeiden, dat zij in Rusland na de periode, welke onmid dellijk op de oorlog volgde, goed wer den behandeld. Zij werden, naar zij vertelden, het slechtst behandeld door de weinige medegevangenen onder hen, die de voordelige stap van het naziïs- me naar het communisme gemaakt hadden. Eén van de teruggekeerde gevange nen vertelde van een Duitse majoor, een vroegere schoolmeester, die zich meld de voor het baantje om de gevangenen in het communisme te onderrichten. Hij deed dit drie weken, totdat de Rus sen te weten kwamen, dat hij tijdens de oorlog aan recruten van het Duitse leger les in de Nazileer had gegeven. De gevangenen vertelden, dat zij hun soldij slechts hadden kunnen gebruiken om zwarte levensmiddelen te kopen van Russen, die met hen moesten werken. De prijzen waren hoog en voor de soldij van een maand kregen zij slechts een beetje levensmiddelen. Tot de oogst van 1946 werd binnen gehaald kregen de gevangenen hoofd zakelijk watersoep, een maaltijd van soyameel en kool en zwart brood. Gé- durende de laatste tijd van hun ge vangenschap was zowel de kwantiteit als de kwaliteit van de maaltijden be ter geworden. De ex-gevangenen dachten, dat on geveer 8000 Oostenrijkers nog steeds in Russische kampen vastgehouden wer den. In het Roemeense kamp bevonden zich. naar zij vertelden, nog steeds hon derden Hongaarse gevangenen. Voor 't gerechtshof te Leeuwarden 6tond gisteren terecht de Groning se advocaat en procureur mr. N. J. Polak, die teneinde een uitspraak te krijgen over de al of niet geoorloofd heid van het autorijden op Zondag, zich na overleg met de Verkeers- inspectie op Zondag 15 Juni 1947 op het Gedempte Zuiderdiep liet verba liseren. Op 24 October 1947 ontsloeg de kan tonrechter te Grohingen verdachte van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de ambtenaar van het O. M. hoger beroep aantekende. De rechtbank sprak ver dachte daarop vrij, waarna de officier van Justitie de zaak aanhangig maakte bij de Hoge Raad, die deze zaak naar het gerechtshof te Leeuwarden verwees, op grond van het feit, dat de rechtbank van een ander feit heeft vrijgesproken dan was ten laste gelegd. Gisteren diende de zaak voor het Hof, waar de procureur-genera.'I beide von nissen onjuist achtte. Hij vroeg verdach- te's veroordeling, daar het hier een proefproces betreft, tot ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. Mr. Polak hield een uitvoerig pleidooi; deze zaak heeft thans, voor wat het per sonenvervoer betreft, nog slechts acade mische waarde. In dit verband wees hij er op, dat aan de geldigheid van de wet van 11 December 1947 ook al weer twij fel is ontstaan. Sprekers conclusie is, dat de vergunning, die hy heeft, volgens de nieuwe wet geldig is, maar de voor waarde om op Zondag te rijden, heeft geen wettelijke grondslag meer. Nu zal men aanvoeren, dat het gepleegde feit strafbaar blijft door de ministeriële be schikking van 23 Januari 1948. Overtre ding van dit besluit is spreker niet ten laste gelegd en de zaak is dus alleen deze: wanneer een feit strafbaar is vóór de verandering van wetgeving door een overgangsbepaling, dan komt dat feit te vallen onder de nieuwe wetgeving en volgens die nieuwe wetgeving is het feit niet en nog niet strafbaar. De uitspraak werd bepaald op 28 Oct. De bijval der menigte is veranderlijk als de wind. Per K.L.M. arriveerde gistermorgen op Schiphol een jong echtpaar. Deze ge beurtenis is op het eerste gezicht niet bepaald sensationeel en zou ook zeker niet vermeldenswaardig geweest zijn als zich tijdens de reis geen bijzonderheden hadden voorgedaan. Behalve de K.L.M wist niemand beter dan dat er alleen een echtpaar uit Indië zou aankomen maar allerminst dat daar ook al een baby bijbehoorde. De ontknoping van het raadsel ligt eenvoudig in het feit, dat, alle berekeningen ten spijt, de ooie vaar zich te vroeg had aangemeld. Ten gevolge hiervan heeft het echtpaar de reis in Karachi moeten onderbreken Men had gelukkig nog juist gelegenheid zich tijdig naar het K.L.M.-hotel in deze stad te begeven, waar de blijde gebeur tenis kon plaats vinden. Een kinderver zorgster, die de baby transporten naar Indië begeleidt, was toevallig met het zelfde toestel op de terugreis naar Ne derland, zodat deskundige hulp onmid dellijk bij de hand was. In opdracht van de K.L.M. zette de verpleegster haar reis niet voort, maar bleef in Ka rachi om de zorg voor moeder en kind op zich te nemen.'Daar het kind bij de geboorte slechts 2 pond woog, behoeft het geen betoog dat het hier een zeer bijzondere zorg gold. Alle benodigdhe den zoals couveuse etc. werden dadelijk door de K.L.M. aangevoerd. Enige da gen na de geboorte kon het echtpaar, nu verrijkt met een klein zoontje, dé reis naar Nederland met enige voorzor gen hervatten. Op Schiphol stond een ziekenauto gereed om de reizigers naar een ziekenhuis te vervoeren, waar het moeder en kind zeker niet aan de no- y dige rust zal ontbreken. De Convair Liner, het nieuwe twee- motorige vliegtuig, waarvan er onlangs twee aan de K.L.M. zijn afgeleverd heeft gisteravond een zeer snelle vlucht van Londen naar Amsterdam gemaakt. De machine, die bestuurd werd door gezagvoerder A. van Ulsen en die 26 passagiers aan boord had, legde de af stand van de Engelse hoofdstad naar Schiphol af in 1 uur en 4 minuten. Db normale reisduur op deze route is tot op heden 1 uur en 40 minuten. Voor de afstand van stad tot stad had de machine, die voor het eerst in Europa voor een lijnvlucht werd gebruikt, slechts 48 minuten nodig. De Convair Liner zal pas officieel op de Europese K.L.M.-routes worden in gebruik ge nomen, zodra ook de tien andere be stelde toestellen in ons land zullen zijn aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1