Van Mook's heengaan Thuisfronten mogen pakketten periodieken verzenden Van Geelkerken komt voor Verliezen in Indië Vijftig Westerse divisies in 1949 Waar nieuwe centen, dubbeltjes en kwartjes vorm krijgen Scherpe, maar niet hinderlijke controle in de Rijksmunt C.G.T. verklaart Marshall-plan en Westerse Unie de oorlog \z j Communisten en de P.B.O. Min. Schokking over het postverkeer met de jongens overzee Opstand praktisch onderdrukt Loonsverhoging L Boodschap van de H. Marshall naar Athene Mijninstallaties door stakingen zwaar beschadigd Hitier doodverklaard Nieuwe bezoldiging voor burgemeesters lot hoofd en hart EEN SCANDINAVISCHE DEFENSIE-COMMISSIE Rapport tegen lFebr.a.s. Het weer. Talrijke documentatie- stakken wordt niet verhaald op de prijzen bij jubileum van Nijmeegse Hogeschool TUSSEN EMMERS VOL GELD Per dag een half millioen centen Testament ongeldig Met terugwerkende kracht tot Oct'47 ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24283 Republiek zegt: Oppercommando in Londen? f BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Op een wel uiterst critiek ogenblik heeft dr. Van Mook ontslag ge vraagd als luit.-gouverneur-gene- raal van Indonesië. Verwondering ver- Wekt dit niet. Wie maar enigszins op de hoogte was van de steeds groeiende disharmonie tussen de regering in Den Haag en die te Batavia, vooral na het optreden van het kabinet-Drees met zijn nieuwe minister van Overzeese Ge biedsdelen, wist, dat de bom spoedig moést barsten. Was de communistische opstand in Madioen er niet tussen ge komen, welke Van Mook's aanwezig heid in Indië plotseling dringend nood zakelijk maakte, dan was het conflict waarschijnlijk reeds enkele weken eer der uitgebroken. Een ogenblik zag het er naar uit, dat Van Mook tot de defi nitieve instelling van de federale inte rim-regering nog in functie zou blijven, doch de laatste weken trad de onenig heid zó duidelijk in de openbaarheid en werd zij door woorden en daden zó toegespitst, dat een heengaan op korte termijn niet kon uitblijven. Zowel het prestige der regering als dat van Van Mook kwam in het gedrang, zodat de luit.-gouv.-generaal de eer aan zich Zelf heeft gehouden metontslag aan te vragen, dat hem ongetwijfeld ver leend zal worden. Het is te betreuren, dat het heengaan van Van Mook op zo weinig elegante manier geschiedt. Wij hebben nooit ons misnoegen over de Stuw-politiek, Waarvan de heren Logemann, Jonkman en Van Mook de ziel waren en Scher merhom c.s. de grote bewonderaars, onder stoelen of banken gestoken, wij zijn er ook van overtuigd, dat wanneer zij aanvankelijk niet al hun kaarten op de republiek gezet hadden, ons land heel wat moeilijkheden en teleurstelling bespaard zouden zijn gebleven. Dit neemt echter niet weg, dat wij het thans gespeelde spel weinig verheffend en zelfs schadelijk voor onze internatio nale positie vinden. Men mag het in vele opzichten nog zo oneens zijn over de zeer persoonlijke politiek van Van Mook, men mag hem nog zo zeer ver wijten, dat hij Den Haag dikwijls voor een fait accompli stelde, men vergete niet, dat hij een deskundige in Indische kwesties is, zoals men ze met een lan taarntje moet zoeken. Maar al te vaak Vond hij in het verleden in Den Haag zo volledig ondeskundige tegenspelers, dat het niet was te verwonderen, dat hij nu en dan een zwakke regering voor Voldongen feiten plaatste. Wij zeiden hierboven, dat deze ont slagaanvrage wel op een zeer critiek moment komt. En wij denken dan al lereerst aan de situatie in de Repu bliek. De regering moge met haar fede rale politiek, welke juist dezer dagen haar bekroning vond in de bereikte overeenstemming over een federale in terim-regering, goed opbouwend werk hebben verricht, en schijnbaar de repu bliek door deze politiek in een geïso leerde positie hebben geplaatst, uitgaande van het motto: verdeel en heers, feit is, öat Amerika, getuige nog de jongste foorstellen van Cochran, lid van de ."ommissie voor Goede Diensten, er al lerminst zo over denkt. En het verleden neert herhaaldelijk maar al te duidelijk bewezen, wie tenslotte in deze de laat ste beslissing heeft. Vanzelf dringt zich hier ook de ge dachte aan de Unie op, welke de K. V. P. en zeker ook minister Sassen terecht reëel en krachtig willen doen zijn. Juist hier lag een wrijvingspunt met dr. Van Mook, die zich de toekomstige band tus sen Nederland en de Ver. Staten van Indonesië veel losser voorstelde. De Unie-kwestie is echter nog toekomstmu ziek. Het komt er thans op aan in de Critieke situatie van het ogenblik de juiste koers te bepalen. In deze critieke situatie is er helaas ook een strijd om de persoonlijke macht gespeeld. Ons volk heeft deze onverkwikkelijke strijd bijna van dag tot dag kunnen volgen. De oud-minis ter-president, dr. Beel, was van 't ogen blik af, dat hij niet kon slagen in het formeren van een kabinet, voorbestemd om Van Mook op te volgen in de func tie van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Wij hebben de bijna belachelijke Vertoning gezien van het op en neer reizen der heren Van Mook en Beel. van Mook in Nederland en Beel in in dië en omgekeerd. Wij herinneren aan de jongste enthousiaste ontvangst van Dr. Van Mook in Batavia, een kenne lijke demonstratie tegen Dr. Beel. Er gaan geruchten, dat een aantal hoge ambtenaren zelfs van plan is tegelijk biet Van Mook's heengaan ook ontslag te vragen. Als er inderdaad in Batavia ®en dergélijke stemming heerst, niet on der enkelen, doch onder velen, dan lijkt Zij ons al heel weinig geschikt om Beel's jverk in Indonesië tot een succes te ma ken. Veel zal in een dergelijke si tuatie afhangen van persoonlijkheid en deskundigheid. Wat Indische deskundig heid betreft kan Dr. Beel zich geenszins bieten met Dr. Van Mook. Dat is zo évident, dat niemand het zal willen be twisten. Men is nu eenmaal niet op slag Iftdië-expert; voor een grondige kennis fan land en volk is een jarenlang ver blijf in Indië noodzakelijk. Wil Dr. Beel Zijn eventuele nieuwe functie derhalve tot een succes maken, dan zal dit door bndere voortreffelijke kwaliteiten, die bem kenmerken, moeten geschieden. Pud-minister-presidenten schijnen in- jUssen een zwak te hebben voor Indië. Sehermerhorn werd voorzitter van de Uommissie-Generaal, Beel krijgt een nog Veel verantwoordeiijker positie in een Uiterst critieke en gecompliceerde si tuatie. Wij begrijpen dit alles niet goed, want "lijkbaar wordt vergeten, dat hoge bo- Jhen veel wind vangen, vooral in Ba tavia! En ook hier is ondank 's werelds toon. Dat bewijst maar al te duidelijk het heengaan destijds van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en thans he ontslagaanvrage van Dr. Van Mook. £al Dr. Beel een ander lot zijn beschoren? R T'e Oslo is bekend gemaakt, dat een eandinavische defensie-commissie is "enoemd als resultaat van een besluit, Vrijdag op de bijeenkomst te Oslo jan de ministers van Defensie van oorwegen, Zweden en Denemarken is nomen. Volgens een uitgegeven com muniqué bestaat de commissie, die is wf?r-icht voor een gemeenschappelijke Va Ie, uit vier vertegenwoordigers •t« ie<ler land. De commissie zal ter- °**d met haar werk beginnen. ^fen meent te weteni, dat het ,de be- j°eling is, dat de commissie uiterlijk gen 1 Februari rapport zal uitbrengen. Na 1 November zal voor de thuisfron ten een nieuwe regeling ingaan, die wordt uitgebreid tot iedere kerkelijke, sport- en andere organisatie, waarbij tegen een redelijk tarief een bepaald gewicht aan periodieken, mits in één pakket ten postkantore aangeboden, per luchtpost kan worden verzonden naar militairen in Indonesië, Dit heeft minis ter Schokking geantwoord op daarover gestelde vragen van de heer Algra (A.R.) Hij deelde verder nog mede, dat hier over met de thuisfronten reeds overeen stemming is bereikt. Vele motieven hebben er toe geleid wijziging te brengen in de regeling voor het luchtpostverkeer met militairen overzee, zoals die tot 1 October heeft bestaan, aldus de minister. Zo was, gebaseerd op het postbladen- systeem, op de oorlogsbegroting 1948 voor het luchtpostvervoer f2.000.000 uit getrokken. Het was toen echter nog niet mogelijk voldoende postbladen te doen aanmaken en ook beschikte de handel nog niet over voldoende luchtpostpapier met bijbehorende enveloppen, zodat voorshands de bestaande regeling van kracht moest blijven. Inmiddels bleven de uitgaven oplopen en bedroegen de kosten van het luchtpostvervoer naar Indonesië in werkelijkheid over het eer ste kwartaal 1948 reeds f 1.200.000. Ook de dagelijkse postale vervoers capaciteit van de K.L.M. was beperkt. Vooral sedert begin Juli 1948 was dit het geval. In de derde plaats deed zich van Juni af in toenemende mate het ver schijnsel voor, dat in brieven, naast krantenknipsels en foto's waar tegen geen bezwaar bestond kran ten en tal van andere zaken, waar van de verzending per brief postaal niet is toegestaan of reeds de ver zending op zich zelf ook overigens volstrekt verboden was, werden bij gesloten. Op goede gronden mag worden aan genomen, dat langzamerhand niet min der dan een/zesde tot een/vierde van alle brieven door vorenbedoelde bijge sloten bescheiden en voorwerpen op een gewicht van 20 gram kwam. Het verzenden van drukwerken tegen drukwerktarief per luchtpost is vóór burgers, noch militairen toegestaan we gens gebrek aan laadruimte. Dit voor schrift werd, wat de militaire post be treft, ontdoken doordat alle thuisfronten gedrukte of gestencilde blaadjes als brief Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenzee tjjdeljjk vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon 7.06—17.45, Maan 17.28—5.00. verzonden. Dit bracht het gevaar mede, dat het volume zodanig zou toenemen, dat de eigenlijke briefpost in het ge drang kwam. Toen P.T.T. voldoende postbladen en de handel voldoende luchtpostpapier met dito enveloppen konden leveren, is per 1 October de nieuwe regeling ingevoerd, ten einde tot minder gewicht en aldus tot lagere kosten te geraken. Erkend wordt, dat daarbij te veel met zakelijke en te weinig met ideële factoren is re kening gehouden, ook al mocht het on der de oude regeling steeds toenemend gebruik van postbladen voor postver keer met militairen overzee doen ver wachten, dat invoering daarvan zeker niet bij ieder op grote bezwaren zou stuiten. Volgens het republikeinse persbureau Antara, heeft een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Defensie Vrijdagavond medegedeeld, dat de op stand practisch is onderdrukt en dat thans maatregelen worden getroffen om de afzonderlijke groepen opstandelingen onschadelijk te maken. De woordvoer der maakte ook melding van h#t Willis- gebergte, dat door de opstandelingen als basis werd gebruikt. Naar wij vernemen, zal zeer bin nenkort met de openbare behande ling van de zaak tegen Van Geel kerken, voormalig „plaatsvervangend leider van de beweging" en inspec teur-generaal van de landwacht, een aanvang worden gemaakt. Het proces-verbaal is gereed gekomen en dit zal komende week aan de procureur-fiscaal te Amsterdam, mr. Sikkel, worden ter hand gesteld. Het onderzoek is verricht door de P.R.A te Utrecht, onder leiding van de chef van de afdeling recherche, inspec teur Tieman. Er zijn niet minder dan vijftig getuigen gehoord en het proces verbaal omvat enkele honderden getyp te vellen. Circa duizend documentatie- stukken zijn ter tafel gebracht. Volgens de Sovjet-Monitor, is Terenti Shtykof benoemd tot Russisch ambassa deur in Korea. Rusland heeft bekend ge maakt, dat het zijn bezettingstroepen met ingang van deze maand uit Noord- Korea zal terugtrekken. (Van onze Haagse redacteur) Inzake de loon- en prijspolitiek zullen voor Maandag geen definitieve beslis singen genomen wordendoch het ligt, naar wij vernemen, in de lijn der ver wachtingen, dat er ter compensatie van de prijsverhogingen op enkele primaire levensbehoeften, een loonsverhoging zal komen van 1 a 2 pet., welke niet in de prijzen zal worden doorberekend. Een nieuwe loonronde zal, volgens onze informaties, eerst over een half jaar aan de orde komen, tenzij een daling van de prijzen op de wereldmarkt haar overbodig maakt, hetgeen gezien de jongste cijfers geenszins tot de on mogelijkheden behoort. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt wordt er op het ogenblik tus sen de regering en de Stichting van de Arbeid overleg gepleegd over de wijze, waarop het effect van voorgenomen subsidieverlagingen op de prijzen kan worden opgevangen. Zodra dit overleg is beëindigd stelt de regering zich voor over deze aangelegenheid nadere mede delingen te doen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Ned. Xnd. leger: Sold. Ie kl. Sanbasri uit Indonesië, gesneuveld 26 Sept. 1948. Kon. Marine: heeft in de periode van de afgelopen week géén verliezen ge rapporteerd. Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie bjj de Verenigde Naties heeft gisteravond medegedeeld, dat George Marshall binnenkort naar Athene zal gaan om ter plaatse de uit voering van het Amerikaanse hulppro gramma voor Griekenland in ogen schouw te nemen. De datum van sün vertrek is nog niet vastgesteld. Z. H. de Paus heeft zich in een brief gericht tot de R. K. Univer siteit van Nijmegen, die morgen 25 jaar bestaat. Wij laten hier onder de vertaling van dit Pau selijk schrijven volgen. Aan Zijn geliefde kinderen Be- stuurderen, docenten en leerlingen -der R. K. Universiteit te Nijmegen PAUS PIUS XII Heil, geliefde kinderen, en Aposto lische Zegen. Vijf en twintig jaren, zo hebben Wij vernomenzal het weldra ge leden zijn, sinds de Nijmeegse Uni versiteit onder gelukkige voorteke nen werd geopend, en er is Ons te kennen gegeven, hoezeer gij zoudt wensen, dat Wij, bij de viering van deze heuglijke gebeurtenis, v. deel achtig zouden maken aan de ge dachten, die dit feit, waarmede Wij u Onze gelukwensen aanbieden, in Ons vaderlijk gemoed oproept. Dit doen Wij volgaarne; niet slechts omdat Wij op de hoogte zijn van de overvloedige vruchten, die gij in deze niet geringe tijdsruimte van Uw Universiteit hebt mogen oogsten vruchten, zo menen Wij, die strekken tot de voortgang der menselijke en der goddelijke weten schap en tot de degelijke en ware opvoeding en vorming der geesten maar ook omdat Wij u met lief devolle belangstelling wensen aan te sporen, om deze edele onderne ming met uw beproefde ijver en toewijding onder dagelijks grotere overgave te bevorderen. Het is voorzeker duidelijk, dat wel verre daarvan dat de Kerk de voortgang der menselijke bescha ving zou willen verhinderen of tegenhouden, zij veelmeer zoals de geschiedenis leer geen grotere zorg kent dan om aan de schitte ringen van onze rede meer luister bij te zetten, en met behulp der goddelijke openbaring, die zich zonder twijfel onmogelijk van dat gene, wat het menselijk verstand aan werkelijke waarheid voort brengt, kan verwijderen, onze geest tot een meer weids en meer ver heven gebied van het weten over tocht en toegang te verschaffen. Waar gij nu door onderzoek, studie en onderricht, hetzij enigerlei soort dwalingen, waarnaar de mensheid onvermijdelijk afglijdt, ontdekt en rechtzet, hetzij nieuwe elementen aan de stand van onze huidige ken nis toevoegt, doet gij een werk, dat voorzeker van nut is voor de bur gerlijke samenleving en anderzijds zeer welgevallig aan de Katholieke Kerk. Wanneer gij echter vooroor delen, die zich vaak met de schijn der waarheid smukken, ontmaskert en in het juiste licht plaatst, dan dient gij een zaak, die zich niet alleen met de ware beoefening der wetenschap dekt, maar die boven dien de weg kan effenen en berei den, waarlangs oprecht zoekende geesten gewezen en gebracht kun nen worden tot het omhelzen der christelijke leer en haar instellin gen. Intussen is het onze wens, dat gij er vooral naar streeft niet alleen het verstand maar ook het gemoed op juiste en doeltreffende wijze te vormen en te ontwikkelen. Het verstand immers moet door toedoen van uw onderricht door de waar heid naar alle zijden worden ver licht, en anderzijds moet het ge moed daadwerkelijk worden ge vormd naar die deugdzaamheid, die uit de christelijke beginselen ont spruit en door de goddelijke genade wordt bevestigd. Dit zijn, beminde kinderen, Onze vaderlijke vermaningen en Onze vaderlijke wensen, en opdat zij in gelukkige vervulling mogen gaan, dragen Wij ze onder bidden en smeken aan Gods opperste Maje steit op. Moge Hij u goedgunstig bijstaan en moge Hij uit uw werk de vruchten doen ontspruiten, die niet slechts de Kerk maar ook uw dierbaar vaderland tot heil zullen zijn. Hiervan zij de Apostolische Zegen bewerker, en tevens zij deze die Wij u allen afzonderlijk, Be- stuurderen, docenten en leerlingen, der R. K. Universiteit te Nijmegen, liefdevol in de Heer verlenen, u tot bewijs van Onze bijzondere wel willendheid. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, op 6 Augustus 1948, in het tiende jaar van Ons Pontificaat. w.g. Pius pp. XII. Volgens lt.-generaal Martin, militair correspondent van de „Daily Tele graph," „zal de verdedigingsorganisatie van de West-Europese Unie, hoewel de permanente zetel van de staf van de opperbevelhebber nog niet bekend is ge maakt, zeker Londen als centrum krij gen." De correspondent verwacht, dat aldaar het hoofdkwartier gevestigd zal worden de onderafdelingen van het hoofdkwartier op het vasteland. Martin schat vijftig volledig uitge ruste divisies, ondersteund door een voldoende luchtmacht, het noodzake lijke minimum, dat eind 1949 Montgo mery ter beschikking zou moeten staan. Het onder communistische leiding staande Franse algemeen vakverbond C G T heeft Vrijdag zijn jaarlijkse con- eres gesloten, nadat een aantal resoluties waren aangenomen, waarin o.a. openlijk de oorlog werd verklaard aan het Mar shall-plan en het West-Europese defen- ^Iif'de resolutie betreffende het Mar shall-plan wordt gezegd, dat Frankrijk afzonderlijk en in herwonnen souverei- niteit wil werken voor de verwezenlij king van het nationale herstelplan: het vijfjarenplan voor heruitrusting en modernisering van de Franse industrie van Jean Monnet. In de resolutie wordt van de leden geëist, dat zij al het mo- ..oiiike zullen doen om het Marshall plan te doen mislukken. Verder werd besloten tot het afwijzen van de militaire verdragen, die „van (Van een onzer speciale verslaggevers) Over ongeveer drie jaar, zo mag men aannemen, zullen in Nederland alle ko peren centen uit de circulatie zijn ge nomen. Ook alle zilveren kwartjes, dub beltjes en stuivers zullen dan zijn ver dwenen en, nadat eveneens het lelijke zinken geld aan het ruilverkeer is ont trokken, gaan in plaats daarvan 64 mil lioen nieuwe nikkelen kwartjes, 160 millioen nikkelen dubbeltjes, 60 mil lioen bronzen stuivertjes en maar even 400 millioen bronzen centen een nieuwe rondedans door ons vaderland beginnen. Dat alles in het kader van de nieuwe muntwet 1948. Pas kort geleden is met de uitvoering hiervan een begin gemaakt. De eerste bronzen centen zijn, zoals wij reeds be richtten, in September in omloop ge komen en het klassieke halfje, het 2J4- cent-stuk en de halve gulden hebben per 1 October voor het geldverkeer hun waarde verloren. Men kan ze al leen nog tot 1 Januari 1948 aan de post kantoren inleveren. Eerstdaags, zo vernemen wij nu ver der, worden ook het zilveren kwartje, het dubbeltje en de stuiver ingetrok ken en in verband daarmede zullen reeds te beginnen in November de eerste nieuwe nikkelen munten via de negentien centrale postkantoren wor den uitgegeven. Het zinken geld komt daarna aan de beurt om ingetrokken te worden en zo hoopt men rond drie jaar aan de huidige chaos in het Neder landse muntwezen, waar nu drie soor ten door elkaar geldig zijn, een eind te hebben gemaakt. Dat wil zeggen, wat de pasnjunten betreft. Voor de gulden en de rijks daalder is tot op heden geen beslissing genomen. Hiervan weet men alleen, dat er nieuwe komen, doch nog niet wan neer en nog niet van welk metaal, en zolang de regering hierover nog geen uitspraak heeft gedaan, zullen wij ons moeten blijven behelpen met de even bekende als afgrijselijke muntbiljetten en wat er verder nog over is aan zil- vermateriaal. Wij zeggen opzettelijk, „aan wat er nog verder over is want reeds geruime tijd werden de zilveren guldens en rijksdaalders, die by offi ciële lichamen terechtkomen, stil zwijgend ingehouden en naar de Neder- landsche Bank gezonden, zoals trouwens ook nu reeds de zilveren kwartjes en dubbeltjes op de postkantoren aan de circulatie worden onttrokken. Een en ander geschiedt in verband met het feit, dat Nederland in Amerika nog aanzienlijke zilververplichtingen heeft, die het eerstdaags zal moeten nakomen. In de Rijksmunt wordt aan de voor bereidingen van deze belangrijke munt hervorming krachtig gewerkt. Men heeft reeds 160 man in bedrijf en dit aantal zal in de naaste toekomst nog worden uitgebreid. Per dag worden 500.000 nieuwe bronzen centen gemaakt en tot dusver werden van het totaal van 400 millioen stuks er rond 8 millioen tn omloop gebracht. Dit'zijn allemaal cen ten, die naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach de beeldenaar dragen van Koningin Wilhelmina, welke beel denaar eerst na 1 Januari 1949 door die van Koningin Juliana zal worden ver vangen. Tegen die datum zullen echter zoveel nieuwe centen met beeldenaar van Koningin Wilhelmina in omloop zijn, dat niemand ze op dit ogenblik uit een soort overdreven verzamelzucht behoeft achter te houden. Overigens, voor wie als wij tot de minder bedeelden der aarde behoren, is een bezoek aan de Utrechtse Rijksmunt een sensatie. Denkend aan de eigen schamel gevulde portemonnaie, loopt men er tussen eindeloze rijen emmers vol centen. Een vreemde, lichtelijk op windende kwelling is dat, die men zich, enigermate beschaamd, eerst dan goed bewust wordt, als men in gesprek raakt met de man, die alle centen van een opstaande rand voorziet en die met recht en reden mag zeggen, dat er in Nederland geen munt in circulatie komt of zij is door zijn handen gegaan. Deze man is geheel rustig. Voor hem heeft de rijkdom, waar hij dagelijks in werkt, geen bijzondere aantrekkings kracht meer. Hij is eraan gewend en blijft er kalm onder. Zoals geheel de Munt trouwens is. Men doet er niet bar geheimzinnig, doch men zorgt er alleen Telmachines met een capaciteit van 4000 centen per minuut vullen de zak ken met 1000 stuks. Hierna worden de zakken verzegeld, nageteld en naar de postkantoren verzonden. voor, dat van afdeling tot afdeling een scherpe, maar niet hinderlijke con tröle bestaat. Steeds wordt het metaal en wor den later de munten op weg van de ene bewerking naar de andere ge wogen en daarbij werkt men met een nauwkeurigheid, die geen gram speling laat. Ja, sterker! Het is zelfs zo, dat men van de man, die uit eindelijk de munten slaat, ver wacht, dat wanneer men hem hon derd kilogram muntmetaal geeft, hij eigenlijk nog meer dan honderd kilogram munten zal inleveren. Want onder de machine worden de munten Iets vet en op honderd ki lo betekent dit toch al gauw een paar gram extra. Overigens is de weg van het basis metaal, dat uit blokken koper, oude munten of afval bestaat, naar de eigen lijke munt een zeer lange. Er zijn acht principieel verschillende afdelingen en het duurt vele uren vooraleer door ver hitting, afkoeling, verharding, samen persing, droging, stempeling enz. enz. uit de grondlegering van 95% koper, 4% tin en 1% zink een enkele cent is te voorschijn gekomen. En als men nu Meer dan 400 millioen bronzen centen worden momenteel in 's Rijks Munt te Utrecht vervaardigd. Zij zullen het jaartal 1948 en de beeltenis van H. K. H. Prinses Wilhelmina dragen. Op de foto ziet men hoe het vloeibare metaal bij een hitte van 1100 gr. tot staven (z.g. tuinen) in ijzeren gietvormen wordt gegoten. weet, dat voor de gehele vernieuwing van ons muntwezen rond 700 millioen munten zullen moeten worden ge maakt, tot een totaal gewicht van 1.500.000 kg., dan weet men ook, dat door de Rijksmunt nog hard, heel hard gewerkt zal moeten worden. het Westerse blok een oorlogsapparaat tegen de Sovjet-Unie hebben gemaakt" en tot het aanvaarden van een vredes politiek aan de zijde van alle vredelie vende landen, inzonderheid de Sovjet- Unie. Met overweldigende meerderheid werd een resolutie verworpen, die was inge diend door een „Trotzkistische minder heid" en waarin een algemene landelij ke staking werd geëist ter ondersteuning van de eisen der arbeiders. Aangenomen werd verder een resolu tie om buitenlandse arbeiders uit Frank rijk voortaan te weren. Deze resolutie is gericht tegen de regeringspolitiek, die buitenlandse werkkrachten, in het bij zonder uit Italië en Noord-Afrika, aan moedigt in Frankrijk te komen werken. Deze politiek, aldus het C. G. T.-congres, veroorzaakt werkeloosheid in Frankrijk en brengt „twijfelachtige elementen" 't land binnen. Het congres steunde verder de eis om het minimumloon van 12.000 tot 15.000 francs per maand te verhogen, herclassi ficatie van functies en instelling van een klimmende loonschaal, aangepast aan de stijgende kosten van levensonder houd. Het congres wenst de 40-urige werkweek bestendigd te zien. De staking van 350.000 mijnwerkers in de Noordelijke kolendistricten zal vandaag de dertiende dag ingaan. De by de C. G. T. aangesloten mijnwerkers hebben bittere verwijten gericht aan het adres van de regering over het sta tioneren van troepen en gardes mobile in het stakingsgebied. Zij hebben nu als tegenmaatregel aangekondigd, dat alle „veiligheidsploegen" met ingang van Maandag voor 24 uur uit de mijnen zul len worden teruggetrokken. Tijdens het proces van Adolf Hitler heeft de zuiveringsrecht bank te Miinchen gisteren besloten, dat Hitler's zelfmoord bewezen is door de verklaringen van zijn chauffeur, Erich Kempka. Daar Hitier voorkomt op de lijst der grote oorlogsmisdadigers, werden al zijn bezittingen verbeurd verklaard:een huis te München, een landgoed te Berchtesgaden, auteurs rechten ten belope van vijf millioen mark verschuldigd door de uitgevers firma „Eher" en een aantal schilderijen. Tenslotte werd besloten, Bat Hitler's testament ongeldig is, daar het getypt is. Naar het A. N. P. verneemt, is in de loop der volgende week een algemene maatregel van bestuur, steunende op de Gemeentewet te verwachten, waarbij een nieuwe bezoldiging voor burgemeesters wordt vastgesteld. Verwacht wordt, dat de ze bezoldigingen conform de voorstellen zullen zijn, welke waren geformuleerd door de destijds ingestelde commissie van ad vies. Het ligt voorts in de bedoeling, aan de nieuwe regeling terugwerkende kracht te verlenen tot 1 October 1947. Bezint u dikwijls op de diepere waarden van het leven; zij alleen kunnen de toekomst heiligen. (Van een bijzondere medewerker) Het gebeurt niet vaak, dat wij me nen te moeten ingaan op geschrijf in De Waarheid. Wanneer iemand zó liegt, dat iedereen deze uitingswijze van hem als een karaktertrek heeft leren kennen, dan is het ergste gevaar immers reeds bezworen. De reden, waarom we thans toch eens willen aan haken op geschrijf in dit blad is gelegen in het feit, dat De Waarheid, ook als nieuwsblad optredende, zijn lezers heeft getracteerd op een verslag van het E.V.C.-congres, aanvankelijk aangekon digd als een „Demonstratief congres tegen de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie". Laten we nu maar aanne men, dat dit verslag althans Waarheids getrouw is opgenomen. Het is de enige overweging waarom we op deze zaak thans ingaan. Uit ge sprekken met arbeidsvrienden en uit brieven is ons gebleken, dat enerzijds de wezenlijke betekenis van wat met het tot standkomen van de P.B.O. staat te gebeuren, lang niet iedereen duidelijk is, waardoor (anderzijds) men soms hui verig staat tegenover deze gedachte en men inderdaad soms vreest min of meer aan het „kapitalisme te worden ver kocht". Daar wij behoren tot degenen, die het ontwerp van wet op de P.B.O., zij het niet zonder critiek, met vreugde hebben begroet, waren we benieuwd te vernemen, welke contra-argumenten onze rode broeders tegen deze eerste belangrijke stap op de weg naar de be- drijfs-dempcratiseririg zouden aanvoe ren. Welnu, zowel de heer Berend Blokzijl als vele aanwezigen op dit congres, heb ben hieromtrent geen twijfel laten be staan. „De geschiedenis van de Neder landse vakbeweging is een geschiedenis van strijd", zo betoogde Blokzijl, en dui delijk toonde hij aan hoe men er nu op uit is deze strijd onmogelijk te maken door een principiële aantasting van het stakingsrecht. Het verslag van De Waarheid verder op de voet volgende, zeide hij: „Wij zijn er echter van overtuigd, dat de arbei ders of ze nu lid van de E.V.C. of van het N.V.V van de K.A.B. of van het C.N.V. zijn, het stakingsrecht zullen prijsgeven. Abraham Kuijper is het niet gelukt, Seiss Inquart is het niet gelukt en nog minder zelfs Romme en zijn vrien den gelukt het." Feitelijk was dit gehele betoog niets anders dan een verdediging, niet van het recht van staken, maar van de strijd tussen de verschillende maatschappe lijke klassen als beginseL En juist op dit punt ligt een van de grootste me ningsverschillen tussen de communisten en ons. Terecht heeft Bolkzijl vastge steld, dat de geschiedenis van de Neder landse vakbeweging een geschiedenis van strijd is. Evenwel is er zeer groot onderscheid tussen het aanvaarden van zulk een strijd als een onontkoombaar kwaad en het aanvaarden als beginsel. Toen in de negentiger jare de Ka tholieke vakbeweging in Twente ontstond, was zij binnen het jaar in een grote staking gewikkeld. De toenmalige promotor van de Kath. Ar beidersbeweging, dr. Ariëns, heeft het mogelijke gedaan deze strijd toen reeds te voorkomen door overleg, maar toen het overleg niet hielp, heeft hij niet ge aarzeld de arbeiders aan te sporen door middel van de staking af te dwingen wat langs de weg van het redelijk over leg' niet kon worden verkregen. Hier mede is al duidelijk aangegeven dat strijd door de katholieke arbeiders niet werd gewild, maar indien nodig, eveir min werd geschuwd. Men kan de jaar boeken van het Verbond vanaf de eer ste dag van het ontstaan van het Vak bureau tot op heden naslaan om met feiten en cijfers aan te tonen, dat men helaas vaak tot dit uiterste middel zijn toevlucht heeft moeten nemen. Maar diezelfde jaarboeken zijn er om te ge tuigen, dat telkens opnieuw weer po gingen werden aangewend om tot een regelmatige en blijvende samenwerking te komen tussen kapitaal en arbeid. Deze samenwerking zou moeten komen op basis van zedelijke gelijkheid der sa menwerkende partners. Zedelijke gelijkheid is iets anders dan natuurlijke ongelijkheid. Terecht zegt Rerum Novarum: „De mensen immers verschillen onderling in zeer vele en voorname punten. Niet allen bezitten hetzelfde verstand, dezelfde bekwaam heid, dezelfde gezondheid, dezelfde krachten. Het gevolg van dit noodzake lijk verschil is vanzelf een ongelijk for tuin; hetgeen alleszins zowel aan de in dividuen als aan de gemeenschap ten goede komt Immers, in het gemeen schappelijk leven is verscheidenheid van prestatie-vermogen en functies nood zakelijk, om iets tot stand te brengen; en juist door het verschil van fortuin worden de mensen aangedreven om die functies te verrichten". Dit verschil in fortuin kan bij een onjuiste geestelijke instelling van de mens zeer Ucht aanleiding zijn tot grote onrechtvaardigheden en tot geestelijke ontwrichting. Ook hiervan heeft de Paus nooit geaarzeld te getuigen, zowel in de „Magna Charta" der sociale orde Rerum Novarum, als in Quadragesi- mo Anno. Sinds jaar en dag stond de oplossing van de problemen, die met dit vraag stuk samenhangen de katholieke socio logen helder voor de geest, en vond zij formulering in deze gedachte van Re rum Novarum: „In elk opzicht heeft de ene klas de andere nodig: geen kapi taal kan bestaan zonder arbeid, noch arbeid zonder kapitaal". Betekent deze samenwerking, die vrijwillig tot stand komt, waarnaar als een ideaal is gestreefd, inperking van vrijheid? Ongetwijfeld. Wie zich buiten de gemeenschap sluit en midden in een bos gaat wonen, is slechts gebonden aan de eisen, die zijn eigen behoud hem stelt. Maar wie samen wil werken, heeft rekening te houden met de belangen van de andere partij. In zoverre is er dus wel sprake van beperking der vrij heid. Het ligt er maar aan wat men onder vrijheid verstaat. In de zin, zoals de communisten het bedoelen, is het eenvoudig continuering en toespitsing van de maatschappelijke strijd, hetgeen zij dan ook principieel willen. De bonafide vakbeweging thans in de schoenen te schuiven, dat men met de vrijwillige beperking van vrijheid door de weg van het overleg, afstand doet van het recht om in uiterste noodzaak ook van het recht van staking gebruik te maken, is eenvoudig lasteren tegen beter weten in. De communisten weten, dat ze dat doen, want nog geen twee weken geleden b.v. richtte de K.A.B. een wëerstandsfonds op voor uitkering bij eventuele staking. Dit artikel is dan ook geen poging om lasteraars te be keren, maar wU onze bonafide arbei-. ders doen inzien, dat zij met hun ideëel streven naar de P.B.O. op de goede weg zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1