Voor Haarlems jongeren Z7 Een herinnering... ook.voor latere jaren is een FOTO Het testament van de zonderlinge Haarlemmer Joh. Coelombie m m Hieuw Guinea strategisch en economisch belangrijk Onthoudt Udit, beter broodbabtSmit! Kerkberichten Verschroeide aarde in de Republiek NELL HERBERT LangeVeerstr 13, Tel. 11178, Haarlem VAN HET WITTE DOEK Wie helpt missionaris? Ontwikkelingscursussen in winterseizoen AGENDA- Zijn erfenis zal in 2005 worden verdeeld l mm SLEUTEL WEG? ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING FRANS HALS.MUSEUM Mogelijkheden voor immigratie? C. DE WEEDS Kampervest 45, Haarlem, Tel. 17825 N.V.„ DE STEEN WERF 4.DELIGE WATERMETERKAST EEN OUDE ZAAK EN TOCH EEN NIEUWE! PRISMA KIJKERS - Twee 4-jarige meisjes behalen zwemdiploma 90-jarig zaken jubileum EmmaR.C.H. H.O.V.-LEDENCONCERT Kom reeds nu. De andere maand is het zo druk voor St. Nicolaas Foto-atelier Uitsluitend SMEÜESTRAAT 43-45 - Telefoon 13714-10876 DUIZENBEN GROEIDEN AAN TOT MILLIOENEN Wmmm Chin. Ind. Rest. Hongkong f3.95 de GROOT „DE SLEUTELSPECIALIST" Marguerite Couperus Voor G. en W. s Met medewerking van het Haarlemse Gemeentebestuur en met te verwachten steun, van Haarlems burgerij zal de Stichting „Jong-Haarlemvooruit!" in de kortst mogelijke tijd ook deze win ter een cursusorganisatie opbouwen, die onze jonge Haarlemmers weer in de ge legenheid zal «tellen enkele avonden per week te kunnen plaatsnemen in de oude, vertrouwde schoolbanken. Vrij algemeen horen we bij vele 17, 18-jarigen en ouderen de verzuchting: „Was ik nog maar op school". De strijd, om zich in een wereld als de onze gees telijk staande te houden, is hard en zwaar. Bedrog, corruptie, schandaal en oorlogsdreiging vertroebelen de idealen, die de jonge mens zich droomde. Zijn uitzicht is beperkt en hij mist de ener gie en de nodige weerstand om te blij ven strijden, om te blijven geloven, dat de toekomst iets goeds kan brengen. - Vele jongeren, die geen voortgezet on derwijs hebben genoten, worden zonder meer aan hun lot overgelaten. Zij moe ten de kans krijgen, weer op adem en tot zichzelf te komen. De ontwikkelingscursussen, waar men weer als op school en in groepsverband bijeenkomt, waar men gemeenschappe lijke belangen heeft, waar men zich weer opnieuw beschermd voelt tegen de dreiging van buiten-af, hebben be wezen in velerlei opzicht aan het ge stelde doel te voldoen. De lesvakken, die met grote zorg zijn gekozen, staan in een wat ruimer be langstellingssfeer dan die van de lagere school. Ieder lesvak moet zin en doel hebben: er moet iets worden bereikt, dus er moet gewerkt worden, ook thuis. De cursisten doen dit graag en steeds weer blijkt, dat deze zelfgekozen ar beid, die vaak inspanning vergt, veel voldoening en vreugde geeft. De cursussen van „Jong-Haarlem,.... vooruit" kunnen worden gevolgd door meisjes en jongens van 14 tot 26 jaar. Iedere cursus bestaat uit een serie van minstens 20 wekelijkse lesavonden. Voor R.K. meisjes en jongens worden afzon derlijke cursusgroepen ingericht. Het programma biedt de volgende keuze: Ned. taal; rekenen; lezen van De collectie van stedelijke kunst schatten, die uit een kleine kern door schenkingen en legaten is gegroeid tot de huidige zeer omvang rijke rijkdom, werd in vroeger jaren bewaard in Stadhuis, Pand en Prinsen hof. Eerst in 1913 werd het Frans Hals museum voor het publiek opengesteld. Voor de huidige generatie zijn echter de historische bouw en de oude kunst zodanig met elkaar vergroeid als had dit gebouw nooit een andere bestem ming gehad. Maar het is gebouwd als oudemannenhuis, waarin Frans Hals zelf zijn laatste levensjaren sleet en er de ongeëvenaarde en zijn tijd ver vooruit strevende portretten van regenten en regentessen op het linnen borstelde. De gehele negentiende eeuw diende het als weeshuis. In de huidige combinatie van architectuur en gebruik is ons museum een der meest sfeerrijke, dat jaarlijks door tienduizenden, die uit alle wereld delen naar Holland komen met het vooropgezette doel: Frans Hals-museum, bezocht wordt. De zalen omsluiten een groot binnen plein: een historisch ingerichte tuin, zo dat men werkelijk van een rondgang kan spreken, waar Haarlems artistiek verleden zich chronologisch manifes teert. In een afzonderlijk artikel zult u over de geschiedenis van het gebouw meer vernemen. In de gang naar de eerste zaal wor den we al overtuigend geconfrom teerd met roemrijke en bewogen tijden van onze stad. Een gilde-schat kist, zwaar met ijzeren banden besla gen en van drie sluitingen voorzien, getuigt, dat men ook toen blijkbaar reeds ervaringen had opgedaan met minder betrouwbare kassiers. Door drie gilde- leden een sleutel ter hand te stellen, zodat zij eerst met vereende krachten in staat waren het deksel te openen, meende men afdoende de zwakke be nen te stutten, die de gilde-weelde moesten dragen. Twee mansportretten met de hand op een doodshoofd in de typische compo sitie van de nooit volprezen „primitie ven" zijn voorvaders van de stichter van het Frans Loeven-hofje. Zij flanke ren een der jongste aanwinsten: het onlangs besproken paneel van Jan Mostaert. Een volgend portret is van Laurens Jansz. Ooster, dat geschonken werd door Joh. Enschedé in 1867. Hier tegenover, manhaftig met strijd middelen in de armen en staande voor het bekende silhouet van Haarlem: „Siet hier een vrou, genaemt Kenou Vroom als een man: Die t'alden tijt Vromelijck bestrijdt den Spaenschen Tiran". Haarlem telde in vroeger eeuwen vele kloosters: van Karmelieten, Jacobijnen, Franciscanen, Begij nen, Tempelridders, Lazaristen en ook de Sint Jansridders, wier klooster en gasthuis werden verkocht, wier Jans- kerk thans het archief van Haarlem be vat en wier rijke boekerij de belangrijke kern vormt van onze stadsbibliotheek. In 1310 werd in Haarlem een nederzet ting van de Sint Jansheren gevestigd, die zich als doel stelden de zieken verpleging en de strijd tegen de Sara- cenen. Een achtpuntig wit kruis, het z.g. Maltezerkruis, sierde links de borst. De hoofdzetel van deze orde was op Rhodes en sinds 1550 in Malta. Het Haarlemse huis was het aanzien lijkste in den lande. Geertgen tot Sint Jans, een onzer vroege schilders, be hoorde tot hen. Door de adellijke bezet ting van het klooster had de orde zeer machtige relaties en verkreeg zij be langrijke rechten in onze omgeving. De gezinnen van de graven van Holland logeerden regelmatig in het Janskloos ter. De Hervorming behandelde om hun invloed de ridders lange tijd met meer ontzag dan de overige roomsen, maar door indirecte maatregelen heeft men de bevolking van het klooster kunnen uit dunnen. De laatste commandeur, de Be verwij kse pastoor Tieman van Wou, stierf in 1605. De sobere portretten van de diverse commandeurs hangen in de gang van het Frans Hals-museum, zij zijn niet gesigneerd en, hoewel waardig geschilderd, meer van historische dan van artistieke waarde. L. T. boeken en toneelstukken; algemene ont wikkeling aan de hand van actuele on derwerpen; volkszang en volksdans; turnen; boekhouden; Engelse taal; Es peranto en liefhebberij-tekenen. Voor meisjes bovendien: costuumknip- pen; rhytmisch dansen; lichamelijke en geestelijke verzorging van baby en kleuter. Voor 18-jarigen en ouderen: een cur sus „mensenkennis"; een cursus „leiding geven in de jeugdzorg" en een cursus E.H.B.O. Van het allergrootste belang, en hier op dient vooral de aandacht van de ouders te worden gevestigd, is dat voor katholieke meisjes en jongens afzonder lijke cursussen worden gegeven met katholieke docenten en in katholieke scholen. Het is daarom noodzakelijk, dat onze meisjes en jongens zich uitsluitend voor deze cursussen opgeven. Het cursusgeld bedraagt totaal f 5. per cursus, maar kan in bijzondere ge vallen worden gereduceerd. Inschrijving kan plaats hebben op 19, 20, 21 en 22 October a.s. in de R.K. Meisjesschool, Jacobij nestraat; R.K. Jongensschool, Nieuwe Gracht. Financiële steun van particulieren en bedrijven, van organisaties en vereni gingen, die deze culturele jeugdarbeid willen helpen bevorderen, is zeer wel kom. (Giro 67519). Tegenwoordig staat Nieuw-Guinea weer in het brandpunt van de belang stelling. Dit in verband met de nieuwe staatsregeling, die op komst is ten aan zien van de overzeese gebiedsdelen. Het is te hopen, dat er spoedig iets bekend wordt van de status van het eiland en dat deze kwestie niet, zoals reeds ver scheidene malen is gebeurd, terzijde wordt geschoven. Nieuw-Guinea is na Groenland het grootste eiland van de wereld. Het heeft een oppervlakte, die bijna 24 maal zo groot is als die van Nederland. Het Nederlandse deel van het eiland is circa 13 maal zo groot als ons land. In dit grote, dunbevolkte land liggen talrijke gebieden, die geschikt zijn voor blanken-kolonisatie". Zo sprak de heer G. L. Tichelman Vrijdagavond in hotel De Leeuwerik op een bijeenkomst van de afdeling Haar lem van de Kon. Vereniging „Oost en West". Spreker wees op de mening van de inheemse bevolking ten aanzien van de nieuwe status, welke onlangs kenbaar is gemaakt aan de regering. Nieuw- Guinea wenst geen deel uit te maken van Indonesië, het wil onder recht streeks gezag van Nederland staan en juicht kolonisatie van Europeanen toe. De heer Tichelman besprak daarna de flora en fauna van het eiland en ging vervolgens over tot de bespreking \jan de bewoners. Het type is geheel an ders dan het Indonesische. In zekere zin staan de Papoea's, die zich thans Irianen noemen, veel dichter bij ons, aldus spreker, dan verschillende andere bevolkingsgroepen in de Archipel. Ook de intelligentie van de Papoea's achtte hij over het algemeen hoog. Zij leven echter zeer naïef en primitief en men zou denken, dat de tijd op het eiland heeft stilgestaan. Nieuw-Guinea is dun bevolkt en heeft maar 1 millioen inwo ners. Uit oude journalen las spreker voor BIOSCOPEN Rembrandt: De regen kwam (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Naked City (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Lüxor: Nocturne (strikt volw.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Sam Tucker's grote strijd (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Nacht over Holland (18 jaar), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne-theater: Het begon met moord (18 jaar), 2.30, 7 en 915 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmüseum: Tentoonstelling van Kunst zij ons Doel" (vanaf 17 Oct.) geopend 1017 uur en 's Zondags 13 17 uur. Leffclaar: Gobelins en hand weefwerk van „De Knipscheer" en kinderschilderijen van Co Egeli, ge- ojiend: in de week 1017 uur. APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 17 tot 23 October waargenomen door Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruis straat 26, tel. 11174; Schoterbosch Apo theek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Co- media met „Kleine kinderen worden groot". 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Ca baretavond Haarl. Politie, 8 uur. Phoe- nix-terrein: Circus Jos Mullens, 3 en 8 uur. ZONDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Co- media met „Kleine kinderen worden groot",' 8 uur. Concertgebouw: Gehele dag concours Accordeonverenigingen; Ere-concert, 8 uur. Phoenix-terrein: Circus Jos. Mullens, 3 en 8 uur, MAANDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: „Arsenicum en oude kant" voor de ARKA, 8 uur. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMS 25 tot 100 gulden betalen. Leren- en winterjassen enz., goede prijzen. (Adv.) over de eerste expeditietochten naar dit tropenland. Vervolgens wees hij aan de hand van cijfermateriaal op de noodza kelijkheid van emigratie uit Europa - dus ook uit Nederland in verband met de grote bevolkingsaanwas. Wan neer werkloosheid ons weer overvalt is dit zeker nodig. Binnenkort zal weer een proefexpeditie uitgezonden worden, die 30 millioen gulden heeft toegewezen gekregen om een gebied in de zgn. Vo gelkop van Nieuw-Guinea te onderzoe ken, of het goede bestaansmogelijkheden biedt voor Europese immigranten. De heer Tichelman behandelde voorts nog het economisch en strategisch be lang van het eiland en 'vermeldde nog een aantal aardige bijzonderheden. Na de pauze, lichtte hij een en ander toe met lantaarnplaatjes. brengt U de door één man te stellen Het reeds jaren bekende electro-technisch en radiobedrijf van H. J. Maertens, Cre- merplein 29, heeft thans een modern win kelpand annex reparatiebedrijf ingericht in de Nassaustraat 5, waar U de nieuwste snuf jes worden getoond op electra- en radio- gebied. Het geheel is stijlvol en voorzien van een rijke sortering artikelen van het beste genre. (Adv.) GR. HOUTSTR. KEIP NAASTLUXOR Coelombie, wiens naam men op een grafsteen, in het Noorder transept van de Oude St. Baaf kan lezen, ging de welvaart van ons land zeer ter harte. Hij wilde dan ook met zijn geld de Nederlandse han del en industrie dienen. Zijn testa ment wordt in het Haarlemse ge meente-archief bewaard en daarin staat geschreven, dat hij zijn gehele bezit aan drie stichtingen nalaat, het „Lutherse Weeshuis", het' „Ne- der-Duytsch Gereformeerd Diaco- niehuys" en het „Roomsche Gods- huys, genaamd St. Jacob. Deze inrichtingen hebben elk recht op een derde gedeelte van de erfenis. Zij moeten echter aan verscheidene RIB VOOR V0RSTKEREND TUSSENDEKSEL NED. OCTR.AANGEVR." SPAARNDAMSEWEG 48 TEL 10072 HAARLEM TEL. 15700 (Adv.) Voor de eerste maal in de geschiede nis van Stoop's Bad hebben gisteravond twee vier-jarige meisjes, Marga van de Zon en Rita Smit, afgezwommen. Tegelijk met 60 andere kinderen heb ben zij 'hun zwemexamen afgelegd. Nadat de directeur van het zwembad, de heer Schulting, aan het jeugdige tweetal het diploma had uitgereikt, werden Marga en Rita als grote mensen gehuldigd: een machtige lauwerkrans werd om hun schouders gehangen. Van familie en kennissen kregen zij ver scheidene cadeautjes. Het bij de oudere Haarlemmers zeker bekende melkbedrijf van de firma Buys, dat voorheen gevestigd was aan de Kampersingel (thans Voorhelmstraat 28), bestaat 19 October 90 jaar. Gedurende al deze tijd is de zaak eigendom van de familie Buys. Zij is steeds overgegaan van vader op zoon. De tegenwoordige eigenaar, de heer Z. H. J. Buys, hoopt het genoegen te mogen smaken ook nog het eeuwfeest van zijn bedrijf te vieren. De supporters-vereniging van R.C.H. organiseert Zondag 24 October een auto bustocht naar Dordrecht. Belangstellen den kunnen zich hiervoor opgeven Maandagavond van 8 tot 10 uur in „Het Hof van Holland", Grote Markt. Dirigent Marinus Adam had op het gisteravond gehouden ledenconcert het zichzelf, noch zijn orkest gemakkelijk gemaakt, getuige het programma na de pauze. De hoofdschotel werd ge.vormd door de veeleisende partituur „La Mer" van Debussy. „Trois exquises sympho- niques" luidt de titel. Debussy schreef dit werk tussen 1903 en 1905, naar aan leiding van inspiraties opgedaan te Can nes. Het heeft heel wat gemoederen in beweging gebracht bij critici en toe hoorder indertijd. Bij gelegenheid van de tweede uitvoering in 1908, op een Colonne-concert door Debussy zelf ge dirigeerd, waren de opinies nogal ver deeld. In ieder geval kunnen wij ons niet scharen aan de zijde van een cate gorie der toenmalige toehoorders, die beweerden er zee-ziek van te zijn ge worden. Integendeel: we hebben ons de frisse zeewind van het orchestrale colo- riet, dat ons meenam in dë klank van luchttrilling en lichtspeling, eens flink doof de haren laten waaien. Het deed goed. Hulde aan het orkest, dat de moei lijke partij met bewonderenswaardige vaardigheid uitvoerde.. Bleven er dan geen wensen? Ja nog zeker. Maar de H.O.V. gaf blijk van haar kunnen, on danks de vele nieuw bezette lessenaars. Eén opmerking: het koper hoede zich voor te sterke forti in de verhouding tot het strijkers-ensemble. Daar was verder Jaap Stotijn als so list in 2 concerten. Allereerst de be werking uit een clavecimbel-Sonaten- verzameling van Cimarosa, tot een ho bo-concert door A. Benjamin. Een licht aansprekend concert, voortreffelijk voor hobo getoonzet, en 'n kolfje naar de hand van Jaap Stotijn, die ons met zijn eigen muzikantesque geest weer mee voerde in zijn hobo-toverland. Ook in Voormolens hobo-concert een knap, door vorm uitmuntend werk, een weelde van sprankelend musiceren. Bach's Brandenburgs concert no. 4 in G, waarmee het concert opende, kon ons niet zozeer bevredigen qua uitvoe ring. Waar blijft het clavecimbel voor zulke gelegenheden in Haarlem? Jam mer; het zou de uitvoeringen op dit ter rein zeer ten goede komen. Ook de zuiverheid van toon, had zo hier en daar wat te lijden. Men moest kennelijk op dreef komen, hetgeen in het laatste deel het meest gelukte. Overigens een mooi concert met, nog maals, een frisse zeewind. JAN LAARVELD. Een communiqué van het Neder landse leger van Vrijdag meldt, vol gens A.P., dat de republikeinse com munisten begonnen zijn met de tac tiek van de verschroeide aarde toe te passen. Er was eensNeen, het is geen sprookje, dat we u vertellen, al klinkt het verhaal onwaarschijnlijk en ongewoon. We bladeren terug In Haar lems historie, waar we in 1805 de mededeling vinden, dat de horlogemaker Johannes Coelombie, als een eerzaam vrijgezel gestorven, zijn vermogen aan drie Haarlemse stichtingen nalaat onder voorwaarde evenwel, dat het kapitaal 200 jaar lang onaangeroerd zal blijven. De som van 16.000.een voor die tijd niet onbelangrijk bedrag, zal in het jaar 2005, wanneer de erfenis wordt aangebroken, aangegroeid zijn tot mil- lioenen. De bestuurders van de stichtingen zullen dan voor een zeer moeilijke taak staan, want voor ze aan het verdelen kunnen slaan, zullen verschillende zonderlinge wensen van de horlogemaker vervuld moeten worden De grafsteen met de naam van Colombie en de inscriptie 1805, het jaar dat deze zonderlinge horlogemaker stierf. voorwaarden voldoen. In de eerste plaats had de erflater bepaald, dat zijn beide dienstboden, zo lang zij ongehuwd bleven, recht hadden op het vruchtge bruik van het kapitaal. Bovendien mochten zij zijn huis bewonen en de meubelen en het huisraad gebruiken. Na het overlijden van de twee dienst boden moesten huis en boedel worden verkocht en de drie stichtingen zouden de opbrengst in waardepapieren beleg gen. Zij mochten echter niet direct van de rente profiteren, want eerst moesten de duizenden in millioenen worden om gezet. Daarom had hij bepaald, dat buiten de administratiekosten gedurende tweehonderd jaren niets van het kapi taal en de rente zou worden ge bruikt. Op het ogenblik zijn de gelden dus al 143 jaar belegd. Cijferaars kun nen het samengestelde interest uitreke nen, tot welk bedrag de 16.000 intus sen zijn aangegroeid. Over 57 jaar, in 2005, zal dan de grote dag aanbreken, waarop de drie stich tingen zich rijk kunnen wanen. Elke drie maanden komen van elke stichting twee bestuursleden bijeen, om over het beheer van' de financiën te praten. Maar als het jaar 2005 is aan gebroken, zullen zes beheerders wel niet voldoende zijn, om het millioenen- bezit aan het doel, waarvoor het ver gaard werd, te doen beantwoorden. In 22 sierlijkbeschreven bladzijden in folioformaat beschrijft Coelombie, wat er dan allemaal moet gebeuren. Er zullen allerlei soorten van fabrieken en trafieken moeten worden gesticht. Een belangrijk stuk daarin is het vol gende: „Na expiratie van tweehonderd jaaren zal het geheele capitaal of zoo danig gedeelte van dien als daartoe be- noodigd zal worden bevonden, moeten worden geëmployeerd tot stichting aan leg, oprichting van allerlei zoorten van fabricquen en traficquen en voorname lijk de zodanigen, welke zo uijt Enge land als uijt andere landen alhier wor den ingevoerd, te weten van zijde en wolle stoffen, grove en fijne lakens, carsayen, grove en fijne kanten, bor duurwerk, mitsgaders ijzerkramerijen van spijkers, sloten en knieren enz." Dat zijn werkelijk geen halve maat regelen, maar de testateur heeft nog i De misdaad in de millioenenstad New York wordt op een interessante manier gedemonstreerd in de film „Naked Ci ty" die in Palace te zien is. Dit Ameri kaanse product steekt ver boven an dere uit door inhoud, vormgeving en beheerst spel. New York in de avond, in de nacht, in de vroege morgen. Het leven gaat zijn dagelijkse gang. maar ook de misdaad schiet als onkruid tus sen demensen op. Een jonge manne- quin wordt vermoord, een man wordt dezelfde nacht verdronken en de poli tie zet haar netten uit om de daders te vinden. Op soms huiveringwekkende wijze wordt het publiek geconfronteerd met de onderwereld, waarbij niet naar de sensatie maar naar reconstructie van de barre werkelijkheid gegrepen is. (Volwassenen). „Sam Tuckers's grote strijd" is'n titel waarvan men wellicht verwacht een Wild-West-film voorgezet te krijgen. Dit is niet het geval en ook de lief hebbers van studio-opnamen zullen hier wel iets missen. Deze film,' die in Frans Hals draait, geeft het eenvoudige verhaal van een jong boerengezin, dat voor zichzelf een bedrijf wil oprichten, waarbij grote moeilijkheden en tegenslagen overwon nen moeten worden. Wij kunnen deze film voor alle leef tijden aanbevelen. Wat is het eigenlijk, dat de film „Nocturne", die deze week in Luxor draait, zo boeiend en bijna beklemmend maakt? Het wonderlijke verhaal, het uit stekende spel van Edana Romney en Eric Portman of het prachtige camerawerk? Wij vermoeden, dat de antwoorden wel verschillend zullen zijn, doch er zal slechts een enkeling zijn, die niet in de ban komt van deze bijzondere film. Het is de geschiedenis van een rijke zonder ling, die het heden aan het verleden van vier eeuwen terug wil binden. De liefde krijgt daarbij een ruim aandeel. Meer mogen wij niet zeggen. Volwassenen kunnen in „Nocturne" een paar goede uren beleven. Zoals de naam ook al zegt, draait al les in de film, die in het Spaarne-thea ter wordt vertoond, om een moord. Het is een detective-story, waarin tweeper sonen voor de dader worden aangezien en een privé-detective voor de taak wordt gesteld het mysterie op te los sen. Tenslotte wordt het verzenden van 10.000 dollar, die aan de vermoorde toebehoorden, voor de werkelijke da der noodlottig en hij valt door de mand. De hoofdrollen spelen Dean Jag- ger en Kim Hunter. „Het begon met een moord" is toegankelijk boven achttien jaar. „Nacht over Holland" in City is als film bijzonder goed geslaagd. Zij geeft een beeld van de belevenissen van een „gedropte" Engelse agent, wiens taak het is in bezet Nederland een copie van een Duitsch legerdocument in ontvangst te nemen en aan de geallieerden over te geven. Hij komt hier al direct in moeilijkheden, want in het huis, waar hij onderdak krijgt, is ook een Gestapo- officier ingekwartierd. Deze vertrouwt de nieuwe gast niet, ontdekt diens ware identiteit en bindt de strijd tegen hem aan. Het geluk is beurtelings aan weerszijden, doch tenslotte moet de Duitser het tegen de Engelsman afleg gen. Vooral in het laatste gedeelte van de film, de overrompeling in het Duitse vliegtuig en de vlucht naar Engeland, wordt de spanning tot grote hoogte op gevoerd. Wat betreft de toestanden in bezet Nederland, zijn er enkele onwaar schijnlijkheden in de film. David Far- rar en Anne Crawford geven goed spel te zien. Toegang achttien jaar, In Rembrandt-theater wordt deze week de film „De regen kwam", naar het bekende boek van Louis Bromfield, vertoond. Het verhaal speelt zich af in Brits-Indië in de staat Ranchipur, die een min of meer zelfstandig bestuur heeft onder Engelse vlag. De Maharadja en de Maharani, die in Oosterse weelde baden, zijn verlichte persoonlijkheden, die veel gevoel en begrip tonen voor de Westerse beschaving. Er heerst een ge laden atmosfeer in het land en er zijn allerlei sociale stromingen, die botsin gen dreigen te veroorzaken. Het gebied gaat gebukt onder een eindeloze droog te. De regen wordt met smart verwacht. En de regen komtHeviger, vrese lijker en ontzettender dan men had kunnen dromen. Wat dat allemaal ten gevolge heeft liefdesgeschiedenissen zal men niet missen! kunt u zien in deze boeiend verfilmde rolprent, waar in Robert Young en Myrna Loy de voornaamste figuren zijn. (Volwasse nen) rIAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 (Adv.) Trouwens, 'n sjaal doet altijd, overal. De Groot Is dit met U eens. Daar» om toont De Groot U nu een ex» - quise collectie aparte shawls In 11 Komt O morgen tere pasteltinten, •ven langs? Damesmodes Nouveauté 8 Gr. Houtstraat 98 Het vertrek, waar de schat rust (links in de hoek) en waar de bestuurderen om de drie maanden bijeenkomen. veel meer op zijn programma staan, zoals een kousenfabriek, een schaaps kwekerij, waaruit de wol betrokken kan worden, een fabriek van Engelse horloges en pendules. De gefabriceerde goederen mogen niet duurder worden verkocht dan 5 pet. beneden de waarde van de artikelen, die uit het buitenland worden ingevoerd en als daaruit schade voortkomt, moet deze betaald worden uit het fonds of uit de interesse die voorhanden is. Deze maatregelen tonen nog eens dui delijk aan, dat het vooral Coelombie's bedoeling is geweest de nationale nij verheid en handel te bevorderen. Om de winkeliers geen concurrentie aan te doen, heeft hij eveneens bepaald, dat de goederen alleen in het groot ver kocht mochten worden en dat, indien er een overschot is, dit jaarlijks in een publieke verkoping van de hand zou worden gedaan. Dat Coelombie stellig geen gemakke lijk heer geweest is, blijkt wel uit de strenge toon die hij aanslaat, wanneer hij het over maatschappelijke wantoe standen heeft en met het oprichten van bedrijven een middel gevonden hoopt te hebben, „om de onbeschaamde bedela rijen uytteroeijen". Maar hij wil ook de armen en noodlijdenden aan de kost helpen. De erflater begreep, dat de regeling van het arbeidsloon niet zo eenvoudig was, maar hij vond niettemin nodig, om het minimum van enige lonen aan te geven, lonen, die nu belachelijk zijn, maar in zijn dagen zeer buitensporig genoemd werden. De werkman mag niet minder dan f 1.00 per dag verdienen. Het laagste tarief, waartegen een spin ster of een kousenbreister mag werken, bedraagt tien stuivers per dag. Een geluk voor de bestuurders is, dat Coelombie hun het recht gegeven heeft, om naar omstandigheden te han delen. Er staat nadrukkelijk in het tes tament beschreven, dat ieder voldoende ontvangen moet. Jan D. Voskuil heeft indertijd een vergadering van de raad van beheer bijgewoond en een blik mogen werpen in de kast, waarin de schat is opgebor gen in de zaal van het Diaconiehuis te Haarlem. Hij vertelt daarover; wij zullen niet spoedig ons bezoek aan de vertrouwensmannen van Coelombie ver geten. Misschien kwam hèt, omdat de deur geopend werd door een oud Dia coniehuismannetje, dat ons deed den ken aan Keesje uit de Camera Obscura, maar ong verder liep de klok terug, toen wij de deftige vergaderzaal betra den, waar de beheerders der millioenen troonden. Zij riepen herinneringen op aan regentenstukken van Frans Hals. In de kast het klinkt geheimzinnig als een sprookje bevindt zich een ijzeren kist met drie sloten en daarin wordt de schat bewaard. De vraag hoe groot het tegenwoordige kapitaal was, werd beleefd onbeantwoord gelaten. Jaren van voorspoed en van tegenslag hebben de kist zwaarder en lichter ge maakt. Het huis van Coelombie moet gestaan hebben in de Kleine Houtstraat tegen over de Gravinnesteeg. Het testament, de ijzeren geldkist, een lakstempel en het graf is alles, wat er nog van Coe lombie's eigendommen overbleef. Mag ik me even aan u voorstellen? Ik ben Father C. W. van Graven en woon te Lisse. Ben 15 jaar aan een stuk in midden-Afrika geweest bij de zwarten van Uganda en ik ga weer terug zo gauw mijn vacantie om is. Ik ben wel niet jong meer, zo eventjes over de 60 jaar, doch ik zou geen raad weten als ik niet meer naar m'n zwarte parochianen terug mocht. Ik woon in Uganda, district Budarma, mijn missie heet Achilet. Vroe ger was ik pastoor in Nyangole, doch in 1940 werd ik aangezocht door mijn bis schop een nieuwe missie-statie te ope nen, enige mijlen verder ergens in de wildernis. En nu heb ik al weer 5 a 6000 Christe nen. Twee keer per jaar, in Juli en De cember, dopen we. Jaarlijks zijn er totaal 400 a 500 dopelingen. Mijn eerste kerkje, dat van leem was, bestaat niet meer. Mijn tweede kerk, gebouwd van goede stenen, heeft een strooien dak en ramen zonder glas. Het doet ook dienst als katechismus-lokaal voor'mijn ongeveer 200 jongens en meisjes van 1420 jaar. Die grote jongens en meisjes kunnen niet zo gemakkelijk stil zitten; we moe ten de katechismus Wat smakelijker maken en ze dus nu en dan laten lachen. Maar men mag natuurlijk niet oneerbie dig zijn in de kerk, wanneer we de kate chismus uitleggen. Daar het kerkje te klein is voor mijn christenen op Zondag, draag ik zeer vaak de H. Mis buiten m de open lucht op. Daarom, laat dat kerk je katechismus-gebouw blijven en laat mij een flinke, echte kerk bouwen, ste nen bakken doen we zelf. Het kost mis schien 10 a 15000 gulden. Wie helpt mij? Uw dankbare: C. W. van Graven. Ac"- terweg 25, Lisse. Giro 521293. Of. laat mij eens bij u komen praten. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; congr. asp. 12.15 u.; lof 7 u. Maandag: Fam. dames 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 u. •Woensdag: congr. jongens 7 u. Zaterdag biechten 4.30—8.30 u. Iedere avond lof 7.30 u.; Zaterdag 7 u. H. Antonius van Padua (Nw. Groen markt) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis,, 10, 11 en 12 u.; lof 7 u. Maandag: congr. meisjes 7 u. Zaterdag: biechten 4—9 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Joannes de Doper (Amsterdam straat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 U.; lpf 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. en jon gedames 8 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. en jongemannen 8 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 u.; lof 7 u. Behalve Zondag en Zaterdag gehele week Octo- beroefening 7.30 u. Allerh. Hart van Jesus (Kleverpark weg). Zondag:. H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 6.30 u. Zater dag: biechten 57 en 7.309.30 u. Gehele week lof 7.30 u. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- ge'rstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongeman nen 12.15 u.; lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes sen. 8.15 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Liduina (Rijksstraatweg). Zondag: H.H Misfeen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag: Fam. dames 8 u.; Woensdag: congr. jonge mannen 8 u. Zaterdag: biechten 5—8 u. Gehele week lof 7.30 u. O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 6.30 u. Dinsdag: congr. dames na het lof. Woensdag: congr. jongemannen na het lof. Zaterdag: biechten 5—9 u. Ge hele week Octoberoefeningen 7.30 u. Allerh. Drieëenheld (Bloemendaal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 u.; lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 79 u. Gehele week lof 7 u. H. Sacrament (Bloemendaal). Zondag: H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis); lof 6.30 u. Zaterdag: biechten 7.15—9 u. Ge hele week lof 7.45 u. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over- veen) Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoog mis), en 10.30 u.; lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 48 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) Zondag: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Zaterdag; biech ten 49 u.; lof 7.30 u. H. Bavo (Heemstede. Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Agnescongr. 12.30 u.; lof 7.30 u. Maan dag: Fam. heren na het lof. Dinsdag: na het lof biechten. Woensdag: Mariagarde sen. 7 u. jongemannencongr. 8 u. Donder dag: na het lof biechten. Zaterdag: lof ongeveer 4.30 u.; daarna biechten tot 9 U. O. L. Vr Hemelvaart (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; lof 7.30 u Maandag: congr. meisjes jun. 7 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. Lof 7 u. Gehele week, behalve Zaterdag, Octoberoefening 7.30 u. H. Agatha (Zandvóort) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis): Ver pers 3 u. en lof 7 u. Maandag: na het lof congr. heren. Dinsdag: na het lof congr. jongedames. Vrijdag: congr. jongeman nen. Zaterdag: biechten 58 u. Gehele week lof 7.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45. 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. en dames 8 u.; Woensdag: congr. jon gens jun. 7 u. en jongemannen 8 u. Za terdag: biechten 56.30 u. en 79 uur. Gehele week lof 7.30 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis); jongenscongr. 5.30 u.; lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 8 u. Dins dag: congr. meisjes jun. 4 en 7 u. en jongevrouwen 8 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Zaterdag: biechten 5 8.30 u. Gehele week lof 7.30 u. Maandag 25 October wordt in het Gem Concertgebouw een propaganda- kunstavond van dê Ned. Blindenbond gehouden. Een afwisselend programma zal worden uitgevoerd, waaraan mede werking zullen verlenen de begaafde blinde solisten: Gusta van der Heijden, violiste en Joh. Slegtenhorst, pianist. Verder zal welwillende medewerking worden verleend door het Kinderkoor „Inter Nos", onder leiding van Jan Boo- da en het dameskoor „Z.I.G.E.A.", onder leiding van Rie Schouten. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv De voordrachtskunstenares Marguerit Couperus heeft de leden van „Gelooi en Wetenschap" in de Stadsschouwburg laten genieten van „Het Nederlandse lied door de eeuwen", een rijk gevari eerd programma, waarmee zij juist gis teravond voor de vijftigste maal op de planken stond. Vooral in die liederen, welke zich tot voordracht lenen, wist Marguerite Cou perus te boeien, zoals in de oude boe renliedekens, welke het aardigste deel van haar repertoire vormen. Ook de strijd- en geuzenliederen uit de 80-jarige oorlog kwamen zeer goed tot hun recht door haar forse stem, te fors voor de geestelijke volkszangen ui' de middeleeuwen, welke zij weinig me lodieus en zonder ontroering te verwek ken voordroeg. Geestig waren de folkloristische lie deren uit de Gouden Eeuw en enkel® Engelse Volksliedjes. Marguerite Couperus, die in prachtig® historische costuums optrad, mocht twee grote bouquetten ontvangen als huid® van G. en W. Bets Neederkoorn, die op de piah® enige soli ten beste gaf, begeleidde de kunstenafesse verdienstelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2