VSV en Stormvogels worden geducht aan de tand gevoeld Weinig uitvallers op de eerste dag van K.N.M. V.- kampioensrit 1 m. m m Journalist vindt ontdekkingsreiziger 1 De Volewijckers en Haarlem: in bovenste of onderste helft r Wij luisteren naar 1948 Wonderlijke reizen van Marco Polo Hoe eet een eend? DAT WAS ZO NIET BEDOELD KANS VOOR 'T GOOI TEGEN AJAX? TEKENCURSUS ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 PAGINA 4 V.S.V. en Stormvogels, twee buurclubs dus, krijgen hei Zondag hard ie verantwoorden bij hun sireven om de posiiie, die zij zich op hei ogenblik hebben veroverd, ie behouden of, liever nog, ie versterken. Vooral V.S.V. zal een gevaarlijke aanval op zijn prachtige plaais hebben ie ver duren bij zijn bezoek aan Nepiunus. Na hun overwinning op Feijenoord hebben de Rotterdammers vorige week weliswaar legen D.F.C. hun eersie nederlaag geleden, maar er is geen enkele reden voor hen, om nu bij de pakken neer ie ziiien, wani een overwinning op de Velsenaren zou hun posiiie weer belangrijk verbeieren. Er is alle reden om aan ie nemen, dai de blauw-wiiien daar hun uiiersie besi voor zullen doen. De Stormvogels hebben hei in zoverre gemak kelijker, dai zij in eigen omgeving spelen. Maar niet voor nieis hebben wij dit seizoen Xerxes als een gevaarlijke ploeg gescheisi. De resultaten van Wilkes en de zijnen zijn iot nu ioe indrukwekkend genoeg en voor ons is hei zeer de vraag of en hoe de IJmuidenaren erin zullen slagen, zelfs maar één punije ie bemachtigen. Invulraadsel xxx Andere districten Biljarttournooi om zilveren gedenknaald-vaas Korfbalprogramma SCHAAKRUBRIEK I 2de JAARGANG 1 iepenhout DAMRUBRIEK A.T.O.-Van Gend Loos 1948 voor Befo niet ongunstig Nieuwe directeur-generaal van het loodswezen Liturgische weekkalender Dollarlening voor België Amerikaanse dividenden Beurs van New York Van de moeilijke wedstrijd, die de Stormvogels hebben, kan Blauw-Wit rustig profiteren. De Stadionploeg krijgt bezoek van ADO, dat weliswaar Zondag j.l. met niet minder dan 52 van DOS won, maar voor een echte kampioens- ploeg toch geen onoverkomelijk strui kelblok mag zijn. Kaarten op tafel dus, Blauw-Witten! Ondanks hun nederlagen van de laatste weken behoren ook Blauw- Wit's stadgenoten, De Volewijckers, nog altijd tot de topclubs en daarom is het van belang of de groen-witten erin zul len slagen nu op het Mosveld van Spar ta te winnen. Doen ze dati dan blijven ze ondanks alles tot de topgroep beho ren, verzuimen ze hun kans, dan wor den ze in de lagere regionen gerang schikt. Het eerste moet mogelijk zijn. Ook van Haarlem weet men nog niet precies, waar het in te delen. Tot nu toe is het precies half om half geweest, maar het is vroeg genoeg om nu nog een keuze te doen en o.i. is de thuis wedstrijd tegen het pittige SVV voor de roodbroeken een mooie gelegenheid om eens te laten zien, dat ze toch wel iets meer dan middelmatigheid in hun mars hebben. Tegen datzelfde SVV behaalde 't Gooi vorige week zijn eerste punt, maar nu de vraag of in Hilversum het tweede tegen Ajax zal volgen. Enkele weken geleden hadden we daartoe de kans groot geacht, maar de Amsterdam mers hebben zich inmiddels behoorlijk hersteld en het zou ons niet verbazen wanneer ze zich morgen wéér een stapje van de laatste plaats distancieerden. In district II kan voorlopig niemand VSV van de eerste plaats verdringen, maar DFC staat in feite toch niet meer dan twee punten achter en aan die po sitie zijn de Dordtenaren het min of meer verplicht, bij het tot nu toe teleur stellende Hermes te winnen. KFC moet zijn derde plaats verdedigen bij Feijen oord. De Rotterdammers zijn een stuk XXX XXX XXX ...XXX..». Op elke horizontale rij plaatst men een der volgende woorden (elke stip en elk kruisje stelt een letter voor): achterdeur fietstocht kreeftvers perendrank sponzedoos voorwerker Wanneer elk dezer woorden op de juiste horizontale rij is geplaatst, vormen de letters welke in de gegeven volgorde op de plaats van de kruisjes staan, een bekend spreekwoord. Inzending tot en met Dinsdag 26 Oc tober op open briefkaart aan Het Kas teel van Aemstel (afdeling Prijsraad sel) N.Z. Voorburgwal 65-73, Amster dam. Oplossing 2 October: BERG HA HA VEL REN TE REN T E KAART Na loting werden de prijzen toegekend aan: P. J. Altena, Van Hilligaertstraat 2, Amsterdam; J. Ernst, Den Texstraat 5, Amsterdam; mej. L. Hassing, Ursula- straat 8, Haarlem; J. J. Holla, Sloterpol- der 373, Amsterdam; mej. G. Willard, Kerklaan 9, Laren (N.H.); Nelissen, Obi- straat 49, Haarlem. minder waard dan enige jaren geleden, maar een reputatie zegt ook iets en we kunnen het ons daarom voorstellen, dat de Kogers die uitwedstrijd niet helemaal zonder zorg tegemoet zien. EDO is na een slechte start weer tot inkeer geko men en onder deze omstandigheden ge ven we de Haarlemmers alle kans bij DHC, dat na een overwinning vier ne derlagen achtereen moest incasseren. Van alles is mogelijk in de derby Zee- burgiaDWS, maar wij houden het er op, dat de gastheren kans zien uit deze wedstrijd hun eerste overwinning te slaan. Met de redelijke mogelijkheid om daardoor tevens de laatste plaats te ver laten. In het Oosten heeft de verrassende nederlaag van Enschede de wedstrijd, die de Sportclub Zondag bij Be Quick gaat spelen, bijzonder belangrijk gemaakt. De Zutphenaren zijn na hun slechte start flink opgeklommen en nu een over winning op de leiders hen tot zeer ern stige gegadigden voor de eerste plaats maakt, zal er aan die kant wel 'n pit tig partijtje worden weggegeven. Intus sen staan de Enschedese Boys klaar om de leiding van hun stadgenoten over te nemen, al zal de thuiswedstrijd tegen Quick hun daarbij wel enige hoofdbre kens kosten. De belangrijkste wedstrijden van het Zuiden worden ditmaal gespeeld in af deling VI. De Sittardse Boys gaan naar Eindhoven en als ze daar willen bewij zen, dat hun minder vlotte start niet betekent dat ze geen adspiraties hebben voor de eerste plaats, moeten ze met hun beste spel voor de dag komen. Maar zelfs dan blijft Eindhoven op eigen veld een gevaarlijke tegenpartij. Intus sen krijgt Helmondia, door de vrije dag van Longa, een kans om voorlopig de eerste plaats te bezetten. De Braban ders zullen overigens bij Maurits geen walk-over hebben en o.i. met een pun tenverdeling al best tevreden mogen zijn. In IV is VVV vrij en wint NAC thuis wel van de Spechten. Maar Lim- burgia krijgt het bij Juliana niet ge makkelijk en wat BW betreft, dat zal wat meer moeten terugvinden van zijn kampioensvorm, om bij Brabantia, dat toch heus zo sterk niet is, te kunnen winnen. In het Noorden moeten wij Friesland een harde dobber voorspellen tegen zijn stadgenoot Frisia. VALKENBURG, 15 Oct. In de beste stemming hebben de deelnemers aan de kampioensrit van de K. N. M. V. gisteravond tussen 8 en 11 uur Valken burg bereikt. Er zijn zeer weinig uit vallers en men beschouwde over het algemeen dit eerste gedeelte dat liep van Barneveld, Arnhem over Arkel en vandaar langs de dijken naar Grave, als licht. Ook de rest van Grave door het Brabantse en Limburgse land naar Valkenburg werd niet te zwaar bevon den, ook al was de duisternis in het begin van de avond wel een handicap. Zodra de duisternis was gevallen kwamen er ook meer valpartijen voor. Het „beste" valpartijtje gebeurde des middags in de Betuwe toen een BMW- rijder in volle vaart pardoes in een sloot terecht kwam. Met behulp van omstan ders bracht hij zijn machine weer op het droge, stapte op eh reed verder het parcours uit. Het grootste deel van de deelnemers heeft tot dusverre zeer weinig strafpun- ten. Over het algemeen is het oordeel: „dat het parcours goed uitgezet is, maar", zo redeneert men, „in de nacht zal het parcours wel wat pittiger wor den". Er is namelijk door het heuvel achtige land rond Valkenburg een zeer zwaar traject uitgezet waarop men zich gemakkelijk kan verrijden. Na twee uur rust te Valkenburg ging de tocht door Limburg naar Geldrop waar hedenochtend acceleratie- en remproeven werden gehouden. Tussen 10 uur 's morgens en half één 's middags waren de 195 deelnemers ge start. Het was gistermorgen in de eier- Na vier partijen in het biljarttournooi kader 35/2, dat te Apeldoorn om de Zil veren Gedenknaaldvaas wordt gespeeld, luidt de stand: 1. De Jong, 2. Poyct, 3. Schmidt, 4. Franken, 5. Gruyhuysen, 6. De Kleine, 7. Monck, 8. Brink. Eerste klasse Noord-Holland: K. Zaan dijkBlauw Wit; Westerkw.Archipel; SwiftRohda; Oosterkw.DED. Zuid-HollandOSCRRozenburg; Deetos —Achilles; Vicus Or.—Zuiden; GKV-HKV. Oosten: Rigtersbl.—ZKC; Wilskracht— DOS; AKC—Naas; Wit Blauw—HKC. Noorden: Club Brothers—LDO; N.-Oos ten—WWMD; VitesseAdvendo; VlCC— Wordt Kwiek. Zuiden: OECVolt: PSVEindhoven; DetoO.-Wit; Rust RoestSportlust. Noord-Holland tweede klasse A: Allen Weerbaar—Olympia; ExcelsiorAmstelo- damum; Sport VereentAurora; DTV N ieu wendammerham. B: Vogel—Fortuna; Groen Geel—ZKV; LutoIndo: Amsterdam ZuidDVD. ZATERDAG HILVERSUM II, 415 M. 18.00 sport, 18.10 gram., 18.30 journ.week- overz., 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 gram., 19.45 demobilisatie, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Bach, 20.20 lichtbaken, 20.50 ouver ture, 21.00 cabaret, 21.45 luisterspel, 22.00 Ger de Roos, 22.30 actualiteiten, 22.45 avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 conc. HILVERSUM I, -301 M. 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.30 strijdkr., 19.00 staalkaart, 19.30 cursus, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 promenade ork., 21.00 soc. commentaar, 21.15 cabaret, 22.00 Vindobona Schrammel'n, 22.25 voordracht, 22.40 Accordeola, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ZONDAG HILVERSUM II, 415 M. 8.00 nieuws, 8.15 piano, 8.25 inleiding, 8.30 Hoogmis, 9.30 nieuws, 9.45 or gel, 10.15 koor, 10.30 kerkdienst, 12.00 koor, 12.15 Apologie, 12.55 zon newijzer, 13,00 nieuws, 13.25 lunch- conc., 13.50 Spineuza, 14.05 philh. ork., 14.50 lezing, 15.00 Cecilia, 15.20 interview, 15.30 zang en piano, 16.10 sport, 16.25 vespers, 17.00 kerkdienst, 18.30 Bach, 19.00 kwartet, 19.15 le zing, 19.30 nieuws, 19.45 gram., 19.50 boekbespr., 20.05 de gewone man, 20.12 uit en thuis, 22.37 actualiteiten, 22.45 avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I, 301 M. 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 ouvertu re, 8.30 lezing, 8.40 Jan Corduwc ner, 9.12 sport, 9.15 gram., 9.45 le zing, 10.00 trio, 10.30 briefgeheim, 17.50 jespr. 20.00 20.15 2115 album 10.50 Flierefluiters, 11.15 Triangel, 12.00 toneelpr., 12.15 gram., 12.30 Zondagclub, 12.40 zang, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Tom Erich, 13.50 afrekenen, heren, 14.00 viool en pia no, 14.05 boekbespr., 14.30 concert- gebouwork., 16.30 sport, 17.00 koor. 17.15 koor, 17.30 Ome Keesje, 17.50 sport, 18.00 nieuws, 18.15 boekbespr. 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 'nnn nieuws, 20.05 actualiteiten, waltztime, 20.45 hersengymn., zang, 21.40 luistersp., 22.15 awui 23.00 nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 orgel. MAANDAG HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 Beethoven, 9.15. jonge zieken 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.10 suite 10.30 morgendienst, 11.00 Brahms, 11.20 voordracht, 11.40 orkesten, 12.30 weerpr., 12.33 zangrecital, 13.00 nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 pia no, 14.00 lezing, 14.35 omroepkoor, 15.00 kamerork., 16.00 lezing, 16.45 kamerork., 17.00 kleuters, 17.15 zang, 17.40 piano. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 orgel, 8.45 morgenklanken, 9.30 kwartet, 10.00 morgenwijding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 zieken, 11.20 piano 11.45 voordracht, 12.00 gram., 12.30 weerpr., 12.33 lezing, 12.38 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 Malando, 14.00 zang en vleugel, 14.30 lezing, 14.45 opera, 16.00 luis terspel, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.45 Indonesië. hallen een gezellige drukte bij het con troleren en keuren van de machines. Mede dank zij het goede weer waren de jonge en oude deelnemers, onder wie bekende figuren uit de amateur motor sportwereld, in een voortreffelijke stem ming. De Barneveldse motorclub zorg de ter aanmoediging voor een typisch plaatselijkeattentie in de vorm van een portie harde eieren. Alle rijders waren voorzien van een route- en controlekaart, waarop zij pre cies de tijden, die zij mochten gebrui ken van controlepost tot controlepost, hadden genoteerd. De wegaanduidingen waren door de KNMV verzorgd, zodat het er op aan kwam de ogen goed de kost te geven en op het horloge te letten om het eerste traject zonder strafpunten te rijden. Om het veld niet te veel in elkaar te laten lopen, lieten de KNMV- officials ploegjes van 3 man om de 2 minuten starten. Tussen de verschillen de klassen werd een tijdruimte van on geveer een half uur genomen. Het eerste traject was 391.4 km lang. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 858 van Ua Tane, Moorea. 1. Pxc4t Kc5; 2. Th5 mat. Kc7; 2. bxc8 D mat Kd5; 2. De5 mat. Kxd7; 2. f8 P mat. Ke6; 2. fxg8 D mat. Ke7; 2. fxe8 D mat. Technisch een kunstwerk. De sleutel- zet geeft schaak aan de zwarte koning, maar ook zes vluchtvelden. Dé afwik keling met fraaie promoties is zeer boeiend. De componist F. J. Stimson nam bij zijn vestiging op een der Gezelschaps eilanden de naam van Ua Tane aan, welke in zijn nieuw milieu beter klonk. De heer H. F. Fluitman, Enkhuizen, oordeelt: „Meesterlijke afwisseling van ernst en luim." De heer G. A. van Wees te Nigtevecht vestigde onze aandacht op een hinder lijke dual in het probleem nr. 857. Op 1. d6, c2 kan 2. f4t maar ook 2. De3t volgen. Probleem nr. 861 van N. v. Dijk, Almelo Eerste publicatie sfitmifiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimifiiiB alllllliillliiliillllllillllillllllIHlilllllB aiiHiiuiiiiiiniiimiiiiimmiimiiuirc nmiliiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimn Op 16 October 1869 kreeg de Amerikaanse journalist Stan ley, destijds correspondent van de „New York Herald" in Spanje, een telegram van de uitgever van dit blad, James Gordon Bennett, die hem wegens gewichtige zaken on middellijk naar Parijs ontbood. In de nacht kwam Stanley daar aan en begaf zich onmiddel lijk naar de slaapkamer van de reeds te bed liggende heer Bennett, die dadelijk opstond, om de journalist aan te kondi gen, dat hij hem tot opsporing van de sinds vijf a zes jaren nr Afrika verdwenen ontdek kingsreiziger dr. Livingstone wilde wegzenden. „Neem," zo luidde de order van de uitgever, „vooreerst duizend pond sterling op. Zijn die verbruikt, beschik dan op nieuw over duizend pond, zijn deze ook uitgegeven, ander maal over duizend pond; als ook die niet voldoende blijken, nog eens over duizend pond, maar.vind dr. Livingstone." Stanley kreeg nog de op dracht vooraf de inwijding van het Suez-kanaal bij te wonen en Egypte, Constantinopel, Per- zië en Indië te bezoeken! „Meer niet," zei Gordon Bennett. „Goede nacht. God behoede u!" En Stanley reisde af om Li vingstone te zoeken.... en hij vond hem. In Januari 1871 kwam hij te Zanzibar aan. Nadat hij met de behoedzaamheid van de man, wie het „ontdekken" in to taal vreemde streken bijna van zijn kinderjaren af eigen was, een grote expeditie georgani seerd en uitgerust had, begon hij 21 Maart de tocht naar het binnenland. De onder menig opzicht buitengewoon moeilijke reis voerde naar het Tangan- jikameer en op de oever van dit grote binnenmeer ontmoet te Stanley op 10 November de lang vermiste natuurvorser. De merkwaardige ontmoeting ge schiedde voor de woning van de doctor. „Ik duwde,' aldus Stanley, „de menigte terug en schreed, van achteren naar voren tre dend, tussen eeh laan van mensen, vooruit, totdat ik aan IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUUilllllllllllllllllllllllMIII de door Arabieren gevormde halve cirkel was gekomen, waarvoor de grijsgebaarde blanke stond. Langzaam nade rend, merkte ik op, dat hij er bleek en vermoeid uitzag, een blauwachtige muts met ver schoten gouden band op hei hoofd had en een jasje met rode mouwen en een grijze broek droeg. Ik zou gaarne op hem zijn losgestormd, maar was in tegenwoordigheid van zulk een hoop gespuis te laf daartoe. Ik trad voorzichtig op hem toe, nam mijn hoed af, en zei: „Dr. Livingstone, naar ik vermoed?" „Ja," antwoordde hij met een vriendelijk lachje en even zijn pet lichtend. Ik zette mijn hoed weer op, hij zijn pet, wij schudden el kaar hartelijk de hand en ik zei luid: „Ik dank God, heer doctor, dat hij mij heeft ver gund u te zien." „En ik ben dankbaar," ant woordde hij, „dat ik u hier kan begroeten." Daarop zetten beiden zich neer voor een onderhoud. La ter, toen de Arabieren weg waren, werd er eten opge diend. In December bereisden bei den de Noordelijke oever van het Tanganjika-meer en be reikten 18 Februari 1872 Oen- janjembe, waar Livingstone voorlopig bleef. Stanley aan vaardde op 14 Maart de terug tocht. Het afscheid, dat hij van Livingstone nam, was treffend. David Livingstone werd op zijn nieuwe ontdekkingstochten de le Mei 1873, in de ouderdom van bijna zestig jaar, door de dood verrast. In 1874 werd zijn stoffelijk overschot naar Lon den overgebracht en in de Westminster Abdij, de rust plaats van talrijke beroemde Engelsen, bijgezet. Rechts aan het hoofdeinde van de doodkist, een slip van het lijkkleed dragend, schreed Stanley, verbrand door de Afri kaanse zon, want hij was juist teruggekeerd van een nieuwe reis in het duistere Afrika. Het iepen- of olmenhout wordt in eigen land aange troffen en verwerkt. Het hout is vrij hard en zeer taai. Door zijn grote weer stand tegen afsplinteren is het o.a. geschikt voor rijvlak- iten van bruggen. Als meubel hout is het geschikt, omdat het zich goed laat beitsen en politoeren. Veelvuldig vindt het toepassing in het wagen- makersbedrijf, terwijl men er ook le klas klompen van ver vaardigt. De ontdekkingsreiziger Livingstone. iiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiitiiiaiiitiiiiiiiiiifiii Een eend heeft drie verschil lende manieren voor eten: de eenvoudigste manier is het „op slobberen" van kroos en andere waterplanten. Is er aan de op pervlakte niets te halen, dan gaat hij in ondiep water „gron- delen", d.w.z. hij probeert de waterplanten van de bodem te bemachtigen. Zijn die er ook niet, dan gaat hij „watertrap pelen." Daardoor woelt hij de bodem om en allerlei voedsel- delen en klein gedierte kolken naar boven, waar het gepakt wordt. Een eend hoeft dat niet te leren; pasgeboren eendjes doen het ook al. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiai - ii Men trok dan oostwaarts, Azië in. De reis ging over Ar menië en Perzië naar Karako- ram in het hartje van het grote 'Azië, een reis van dui zenden kilometers over bergen en rivieren, bij kou en hitte, door bossen en woestijnen. Maar zij kwamen er, de koe ne mannen ondanks alle moei lijkheden en ontberingen en zij werden er door de Khan vorst) vriendelijk ontvangen. Hij doet de Venetianen echter al gauw een verrassend voor stel: of ze niet even terug willen gaan naar Europa, naar Rome, naar de Paus. Zij zullen het hoofd der Christenheid de hulde van de Khan moeten overbrengen en de Paus moe ten verzoeken enige geleerde Christenen te zenden om over het geloof te komen praten. Als zij de Khan kunnen over tuigen, dat de Christelijke godsdienst de beste, de enig ware is, dan zal hij jsich met al zijn onderdanen tot het Christendom bekeren. De drie Polo's zullen elkaar bij dat onverwachte voorstel wel eens even verbaasd hebben aangekeken. Duizenden kilo meters ver waren ze gekomen na een maandenlange ver moeiende tocht en nu meteen weer rechtsomkeert dezelfde weg terug? Wat zullen ze doen? Ze aar zelen nauwelijks, maken zich reisvaardig en gaan terug alsof het een wandeling van een paar uren was. Zo gaan de drie Polo's van Oost naar West weer de duizenden K.M. lange weg en bereiken na drie jaar de Middellandse Zee. Na drie jaar! Zoveel tegen spoed hadden ze op deze tocht, door sneeuwstormen, door overstromingen, die tot lange omwegen dwongen en door vijandige stammen. Bij hun terugkomst verne men ze tot hun grote teleur stelling, dat de Paus juist overleden is en dat het dus nutteloos zou zijn helemaal naar Rome door te gaan. De boodschap van de Khan kan nu toch niet worden volbracht. Wat nu? Wel redeneren de Polo's, dan gaan we opnieuw naar Karakorum om de Khan met de stand van zaken op de hoogte te stellen. En alsof het zo maar niets te betekenen had, trekken ze weer van West naar Oost om opnieuw, voor de derde maal, de duizend kilo meter lange tocht te maken! (Wordt vervolgd) Enige bewoners uit de omgeving van Karakorum. Nu het om deze tijd van het jaar vliegertijd is, moeten jul lie maar eens enige teken schetsjes maken betreffende de vliegerij. Deze voorbeelden zijn uit het tekenleerboek „Tekenen is een wereldtaal", waarover wij reeds eerder met waardering spraken. Een jongetje, dat een vlie ger aan een touw vast heeft, gaan we eens goed tekenen. Je begint met het oefenfiguurtje (boven) te schetsen. Eerst het jasje met het hoofd, armen en benen, de mouwen en de broekspijpen. Nu gaan we die broek eens kort maken, daar onder de knieën en daar nog fLSSlÜBf.n .Z0°m Zij" „-«tl me oje.. afmaken gezicht nog zeg n;et; moeilijk, maar wei Probeer ook eens een teke- De reizen van Marco Polo waren niet gemakkelijk! Hier zie je een bergrug in Thibet, in het hartje van Azië, 5000 meter boven de zeespiegel. IMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIlllfVllinillllllllllllllllltllllMIIIIIIIIHtllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIlliiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiliMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII „Luister eens goed Sjef," zei de baas tot zijn nieuwe bediende, „het werk, dat je te doen krijgt, is niet moeilijk." „Dat is prettig, baas!" Laat me uitspreken, Sjef: nmg te maken van een vlie ger plakken en vlieger oplaten. En niet alles precies nateke nen, maar zelf een aardig ge heel er van maken. &bc d e t g h Wit geeft mat in drie zetten Oplossingen tot en met de tweede zet in enkele varianten binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. EUROPEES SCHAAKTOURNOOI TE HILVERSUM 1947 Dame-Indisch: Tegen-fianchetto Wit: O'Sullivan Zwart: Rossolimo 1. d2—d4, Pg816; 2. Pgl—f3, b7—b6; 3. g2g3, Rc8b7; 4. Rfl—g2, e7—e6; 5. 0-0, Rf8e7; 6. c2—c4, 0-0; 7. Pijl—c3, Pf6 e4; 8. Ddl—c2; Pe4xc3; 9. Pf3—g5?? (Een bekende combinatie, echter in een verkeerde stelling uitgevoerd. De wit- speler is in de war met de volgende va riant: 1. d4, Pf6; 2. c4, c6; 3. Pf3, b6; 4. g3, Rb7; 5. Rg2, Rb4t; 6. Rd2, Rxd2t; 7. Dxd2, 0-0; 8. Pc3, Pe4?; 9. Dc2, Pxc3; 10. Pg5! Het voornaamste verschil bestaat hierin, dat in de tekststelling de witte koning gerocheerd is en dientengevolge aan een schaak van Pc3 bloot staat) 9Pc3xe2t! 10. Dc2xe2, Rb7xg2 Wit geeft het op. Hij blijft een stuk en een pion achter. Annotaties van dr. M Euwe, in „101 Partijen van het Europees Schaaktournooi te Hilversum in 1947. Problemen voor geoefenden. No. 1569 van P. J. Eype te Haarlem. Zwart 7 st. op 2, 6,13, 19, 24, 26, 39, dam op 9, 10 en 14. Wit 9 st. op 11, 17, 21, 25, 32, 35, 41, 42, 49, dam op 7 en 47. No. 1570 van J. de Boer Cz. te Groote broek. Zwart 6 st. op 9, 10, 19, 25, 26, 29, dam op 46. Wit 6 st. op 21, 22, 30, 38, 39, 42, dam op 17. No. 1571 van T. Lindeman te Apel doorn. Zwart 6 st. op 7, 16, 17, 19, 29, 36. Wit 6 st. op 18, 26, 32, 38, 41, 42. In No. 1560 moet het zwarte stuk op 12 een dam zijn. Wit speelt en wint; oplossingen wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk half belangrijk. Je moet namelijk geld ophalen." „O, dat doe ik graag, baas." „Kijk eens aan. Dat - treffen we dan. Opgelet dus. Je krijgt een tas met kwitanties mee. Die kwitanties geef je aan de mensen en jij krijgt het geld." „Da's heel eenvoudig, baas." „Dat is het inderdaad. Maar er is één groot gevaar bij." „U doet me schrikken, baas." „Nou, zo erg is het niet. Je moet echter heel voorzichtig zijn. Er zijn altijd mensen, die op je geld loeren. Daarom mag je, als je met tas en geld over straat loopt, tegen niemand praten. Want juist de mensen, die zo heel vriendelijk een praatje met je willen maken, moet je in de gaten houden. Die hebben het op je geld ge munt." „Ik zal op straat geen stom woord spreken, baas." „Ja, ja. Ik geloof wel, dat ik jou dit baantje toevertrouwen kan. Je bent aangenomen." Zo werd Sjef kwitantieloper. En zo zag je hem iedere dag door de straten stappen; van het ene huis naar 't andere; de ene winkel in en de andere winkel uit. Vrienden of ken nissen, die hij tegen kwam, zag hij niet. Zijn baas had hem gezegd met niemand te spreken en dus deed hij het niet. Zelfs als men hem iets toeriep, hield hij zich doof. Je kon Immers nooit weten, of het eeh dief was, die hem wou aanspreken. Neen, Sjef wist wat zijn plicht was. Op een kper echter zou zijn zwijgen hem duur te staan komen. Hij had al heel wat klantjes afgelopen en veel geld ontvangen. Maar nog even on vermoeid stapte hij door de straten. Plotseling echter hoor de hij zich aanroepen. „Hé, vriend, je verliest een enveloppe." „Geen erg geven," dacht Sjef dadelijk. „Die wil mij te pak ken nemen." Maar een moment later voelde Sjef zich op de schouder tikken. En hoorde hij een stem: „Jongeman, je hebt zo_ even een gele enveloppe uit je tas laten glijden. Moet je die niet oprapen?" Maar Sjef liet zich niet fop pen. Hij keek de spreker niet eens aan, maar stapte onver schillig voort. „Praat met nie mand op straat," had zijn baas hem gezegd. En Sjef praatte met niemand. „Dan moet je het zelf maar weten," hoorde hij de man nog achter zich mompelen. En toen kon Sjef weer rustig doorwandelen. „Ziezo," dacht de slimmerd, „dat heb ik 'm prachtig gele verd. Mijn baas kan tevreden over me zijn." Maar.de baas van Sjef was niet tevreden. Toen hij het geld natelde, miste hij een enveloppe met vijftig gulden. „Die zal ik dan verloren hebben, baas." „Verloren?" vroeg de baas verwonderd. „Hoe weet je dat zo?" „Omdat er iemand achter me liep, die me vertelde, dat ik een enveloppe had laten val len. Ik dacht natuurlijk: die man wil een praatje met me maken en mijn geld stelen. Nou, toen ben ik stiekumpjes doorgelo pen." „Ja, dat heb je wel erg slim gedaan," vond de baas. „Ja, dat dacht ik ook al, baas." „Het lijkt me dan ook wel het beste, dat je nog een beetje doorloopt en naar huis gaat." Het duurde nog wel even, voor Sjef begreep, dat hij als kwitantieloper ontslagen was. Maar heel erg vond hij het niet: hij kon nu tenminste op straat weer tegen de mensen praten. Natuurlijk kennen we alle maal de vier Evangelisten. Hier zijn ze nog een keer: Mattheus, Marcus, Lucas en Johannes. Ook zullen jullie wel de tekens kennen, waarmede deze vier schrijvers worden voorgesteld. Mattheus als een gevleugeld mens, Marcus als een gevleu gelde leeuw, Lucas als een ge vleugelde stier jen Johannes als een adelaar. Deze symbolen zijn ontleend aan het begin van de vier Evangeliën. Mattheus begint namelijk zijn Evange lie met de menselijke afstam ming van Christus; Marcus met het optreden van Johan nes de Doper in% de woestijn, waar ook de leeuw huisde; Lucas met de offerande van Zacharias. Ook de stier werd in het Oude Testament vaak als een offer aan God opgedra gen. Johannes tenslotte stijgt in het begin van zijn Evange lie als een adelaar recht om hoog, om de Goddelijke af komst van Christus te vermel den. Maandag 18 October vieren we weer het feest van een van deze Evangelisten, namelijk de H. Lucas. Lucas is ook nog de schrijver van het boek, de Handelingen der Apostelen. Met Paulus heeft hij grote rei zen gemaakt en na een welbe steed leven van 84 jaar is ook hij tenslotte de marteldood ge storven. Op bevel van keizer Constantijn de Grote is zijn gebeente vele jaren later naar Constantinopel overgebracht. Illllllllllllflilllllllllllln,!,,,!,,,,,,,,,!,,,,,,,,,,,,!! Jongemanje hebt een gele enveloppe uit je tas laten glijden". November aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossingen Serie van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. No. 1541: 38, 33, 27, 34, 13, 9, 4 en wint. No. 1542: 44, 11, 27, 33, 49 en wint. No. 1543: 46—41, 35—30, 22, 20, 30, 39, 37, 38 en wint. Wederom voortreffelijk werk van deze bekwame en buitengewoon productieve componist. VOOR BEGINNERS. No. 21 van P. J. Eype te Haarlem Wit begint en wint; oplossingen van dit en het volgende nummer kunnen tegelijk op briefkaart ingezonden wor den tot 15 November aan bovenstaand adres. Dit probleem lijkt wel erg moeilijk doch het valt heus mee; na slechts vier mooie zetten is het voor wit gewonnen. Oplossingen, (vervolg) No. 13: wit speelt naar 30, 28, 38, 29 gewonnen. No. 14: wit speelt naar 24, 40, 38, 8, 10, 4, 10 en wint. Van deze serie werden de prijzen door het lot toegewezen aan P. N. Snoek Jr. te Nederhorst den Berg, R. F. Renckens te Utrecht en J. C. G. v. d. Miessen te Haarlem. No. 15: 1410, 41, 35, 24, 3 en wint. Ook de volgende bijoplossing voert tot een gewonnen stand: 149, 35, 24A, 41, 40, 3 en wint. A. 41, 15, 46, 28, 44, 10, 5 en wint. No. 16: 34—29, 20, 48—43, 39, 34, 34 ge wonnen. Hier werden de gelukkigen: H. J. Nun- nink te Delf gauw, Joh. v. Hessen te Almelo en J. Bettonville. Laatstgenoemde won de door de auteur v.itgeloofde prijs: een abonnement op de Dambode. De prijzen zijn intussen verzonden. Met een kapitaal van f 10 millioen, waarvan geplaatst f 2 mill., is opgericht de N.V. Algemene Transport- en Ex peditie Onderneming Van Gend en Loos te Utrecht. Oprichter is de directeur der A.T.O. In de statuten is o.a. bepaald, dat goedkeuring tot het aangaan van geld leningen door de N.V. niet wordt ver leend tenzij de ministers van Waterstaat en van Financiën en de raad van com missarissen der Ned. Spoorwegen ver klaard hebben, daarmede in te stemmen. De jaarstukken zijn onderworpen ook aan het oordeel van die raad. Het besluit der algemene vergadering van aandeelhouders tot vaststelling van de jaarstukken vereist de voorafgaande goedkeuring van de raad van commis sarissen der N. S. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. „Befo" te Rotterdam werden de jaarstukken over 1947 goedgekeurd en het dividend over dat boekjaar bepaald op 2 pet. Tot commissarissen werden benoemd de heren mr. P. Donker, drs. H. J. Bonda, S. de Vries, in de plaats van de heren J. L. Demont, mr. M. M. van Velzen en H. Albronda, welke ontslag namen. Op een vraag van een der aandeelhou ders antwoordde de voorzitter, dat de gang van zaken der vennootschap in 1948 tot dusverre stellig niet onLovredigend is geweest. Met het oog hierop achten directie en commissarissen het geheel verantwoord tot uitkering van een' in terimdividend van 2 pet. over te gaan. Volgens de „Nieuwe Rott. Courant" is tot directeur-generaal van het loods wezen, als opvolger van wijlen schout bij nacht D. C. M. Hetterschij, benoemd kapitein ter zee J. Callenfels, thans di recteur van het loodswezen te Vlissin- gen en sedert enige weken belast met de waarneming van het directoraat- generaal. De benoeming wordt geacht reeds op 1 October te zijn ingegaan. ZONDAG 17 Oct.: 22ste Zondag na Pinksteren, Mis v. d. dag, 2 H. Marg. Maria Alacoque (Utrecht, Den Bosch, Roermond: 3 Kerkwijding), Credo, pref. v. d. H. Drievuldigheid, groen. MAANDAG: H. Lucas, evangelist, eigen Mis. Credo, pref. v. d. Apostelen, rood. DINSDAG: H. Petrus v. Alcantara, be lijder, Mis Justus, (Utrecht, Den Bosch, Roermond: 2 Kerkwijding, Credo), ge wone pref., wit. WOENSDAG: H. Joannes van Kent ij. belijder, eigen Mis, (Utrecht, Den Bosch, Roermond: 2 Kerkwijding, Credo), ge wone pref., wit. DONDERDAG: H. Hilarion, abt, Mis Os justi, 2 H. Ursula en gezell. 3 tot alle heiligen, gewone pref., wit., Utrecht, Den Bosch, Roermond: onder °ctaat v. Kerkwijding, Mis Terribilis, 2 H. m- larion, 3 H. Ursula. Credo, gewone pref., wit. Haarlem: H.H. broeders Ewald, martelaren, Mis Intret, 2 H. Hilarion. 3 H. Ursula, rood. VRIJDAG: Mis v. d. vorige Zondag, 2 tot alle heiligen, 3 naar keuze, gewone prefgroen, Utrecht, Den Bosch, Roer- mond: onder octaaf v. Kerkwijding, Mis Terribilis, 2 tot de H. Maagd, 3 voor Kerk of Paus, Credo, gewone pref., wit. ZATERDAG: Mis van Maria op Za terdag, Mis Salve, 2 tot de H. Geest, 3 voor Kerk of Paus, pref. v. O. L. Vrouw, wit. Utrecht, Den Bosch, Roermond, octaafdag v. Kerkwijding, Mis Terribi lis, Credo, gewone pref., wit. ZONDAG 24 Oct.: 23ste Zondag na Pinksteren, Mis v. d. dag, 2 H. Ra- phaël, 3 voor de voortplanting des ge- loofs, Credo, pref. v, d. H. Drievuldigh., laatste evangelie v. d. H. Raphaël, groen. Plechtige votiefmis tot voortplanting des geloofs, 2 gebed v. d. Zondag, Credo, pref. v. d. H. Drievuldigh., laatste evan gelie v. d. Zondag, paars. Gaston Eyskens, de Belgische minister van Financiën, heeft verklaard dat Bel gië „op het punt staat" een lening van 50 millioen dollar van de V. S. te krijgen, binnen het kader van de E.C.A.-hulp. De lening zal gebruikt worden om het Belgische program tot modernisering van de industriële uitrusting te finan cieren, zonder onderschèid te maken tussen overheids- en particuliere be drijven, Pacific Lighting regelm. kw. 0.75; Phillips Petroleum regelm. kw 0 75; Pure Oil regelm. kw. 0.25 alsmede een extra dividend van 0.50. Standard Oil of New Jersey een divi dend van 1 in contanten alsmede een stockdividend van vijf aandelen voor elke 200, die men bezit. Douglas Aircraft een dividend van $5. Wool worth regelm. kw. 0.50. Colgate Palmolive regelm. kw. 0.50. Cerro de Pasco kw. $0.371/2. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C( Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 15/10 14/10 37 36% 37% 3714 59 59% 40% 40% 62% 62% 1614 16% 59 59% 5814 57% 15% 15% 13% 13% 30 30 - 39% 40 58% 59 44% 45% 26% 26% 82% 81%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4