Vishinsky verbreekt zijn stilzwijgen met een duidelijk „neen" Rüsland is niet met een angel te apf JPt ■p-fe m Maarschalk Tsjang Kai Sjek vecht tegen Communisme enCorruptie Zal laatste poging slagen? De scheermethode 1 Brosens 19.000 2r oh Zelfs mijn eigen Falcon heb ik afgestaan! jsh Tsjinan de poort aan de Gele Rivier Car ros serie fabriek A. J. CHRISTIAANSE UW MATRASSEN Trou wrljden Een kind dat regelmatig goede lectuur in handen krijgt, leert onderscheiden tussen lectuur en onzin. - ROOMSE JEUGD KLEUTERBLAADJ1 HARTENDORP I Britse arbeiders tegen communisten NAAIMACHINEHANDEL ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 BAGINA 99 De teleurstelling van hen, die er niet in slaagden direct een Falcon te bemachtigen, was zó groot, dat ik tenslotte ben gezwicht en zelfs mijn eigen Falcon heb afgestaan! Ik vrees, dat ik evenals LJ nu maanden zal moeten wachten vóór ik weer de gelukkige bezitter van een Falcon zal zijn! Maar.... een Falcon is dat wachten ten volle waard! Lel vooral op het zijden etiket in de hals! Na de verdaging der zitting verzocht Bramuglia de andere vijf „neutrale" le den van de raad om hem Zaterdagoch tend te ontmoeten ter bestudering van de Russische houding. Graziani de hoogmoedige „Italie's De Gaulle" ZANDVOORT WONINGBOUW IN DE BADPLAATS De ontwerpen van architect Stevens BLOEMENDAAL. Gemeenteraad Staketsels gaan verdwijnen HEEMSTEDE Zondagsdiensten De zuivere pepermunt uit de kloeke rol, die ieder- één veel lekkerder vindt. E SENSILON AFTER SHAVE TONIC Kan uit voorraad leveren: Lange Herenstraat 36-38 - Haarlem Telefoon 1437116633 Het adres voor STALEN carrosserieën Richten, uitdeuken, autogeen- en elecirisch lassen enz. in één dag retour HAARLEMS MATRASSENH UIS „MODERNE KUNST" - Gierstraat 53 Iedere dame is verwend mei MOLENDIJK'S PERMANENT Santpoorlerplein 1, Haarlem, Tel. 1970O GARAGE HARRY OOMEN L. Molenstraat 12 Haarlem Geef Uw kinderen een abonnement opt (10—15 jaar) (710 jaar) Tweemaal per maand, 10 cents per nummer. Voor een goede stofzuiger-reparatie Gaai men naar de zaak mei reputatie Gen. Cronjéslr. 43 Spaame 3 Tel. 16990 Kruidbergerweg 51 Tel- 17696 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Na een onderbreking van negen dagen heeft de Veiligheidsraad vanmiddag de openbare discussie van de Berlijnse kwestie hervat. Tot en met de laatste geschikte plaats in de grote theaterzaal van het Palais Chaillot was bezet door belangstellenden uit delegatiekringen, journalisten, genodigden en belangstel lende leken, die door geduld of beleid een entreekaartje hadden weten te be machtigen. Op het podium, waar de raad zetelt, ontwaarde men in de buurt van de Belgische delegatie de machtige glim mende schedel van Spaak. Voor het grote publiek was het on getwijfeld het belangwekkendste en meest spannende moment, toen bijna aan het slot der zitting de voorzitter het woord gaf aan de Russische gedelegeer de Vishinsky, die aldus het stilzwijgen, dat hij gezworen had er voortaan in de onderhavige aangelegenheid aan toe te zullen doen, ging verbreken. Hij deed het overigens slechts om duidelijk en omstandig maar zon der buitensporige heftigheid „neen" te antwoorden op het verzoek, dat de voorzitter namens de zes neutralen van de raad tot de Grote Vier en in het bijzonder tot de Sovjet-delegatie •had gericht,,om enige aanvullende in lichtingen, die genoemde zes nog no dig hadden voor hun volledige oriën tatie en voor de voortzetting van hun vredestichtend werk. In de wandelgangen was het evenwel vóór de zitting reeds algemeen bekend, dat voorzitter Bramuglia met zulk een verzoek voor de dag zou komen en het gold er als wel vaststaand, dat de Rus er negatief op zou antwoorden en dat dit onaangenaam maar consequent zou zijn. De aanvullende informatie, door Bra muglia gevraagd, had betrekking op twee kwesties. De eerste, hoe en wan neer de aanvankelijke beperkingen op het verkeer naar en van Berlijn en tus sen de Oostelijke en Westelijke zones waren opgelegd a. details aangaande ADV. 3A FALCON PUBLICITY DEPARTMENT 1 de aard der beperkingen; b. hoe zij wer den toegepast; c. de huidige situatie. De tweede kwestie betrof de accoorden, die de vier betrokken landen te Moskou hadden bereikt en de instructies, die dientengevolge aan de vier militaire gouverneurs te Berlijn waren gegeven, zomede de redenen, waarom die accoor den niet waren uitgevoerd. Het lijkt ternauwernood denkbaar, dat de drie Westelijke mogendheden om trent en en ander reeds niet alles hebben medegedeeld, wat er mede te delen viel. Maar Bramuglia richtte zijn vraag dan ook in het bijzonder tot de Sovjet-Rus sische delegatie. Vishinsky dan, het woord nemend na de respectievelijke toestemmende ant woorden van zijn drie opponenten, be stempelde het verzoek als een misschien als handig bedoelde maar in werkelijk heid naïeve manoeuvre om de Sovjet- Russische delegatie weer binnen te halen in een discussie, waarmede de raad het Handvest schond en waaraan de Sovjet delegatie om die reden dan ook reeds eerder verklaard had niet te zullen deel nemen. Men had een angel uitgeworpen, maar de Sovjet-delegatie liet zich er niet mee vangen. Datgene wat men ons thans aannemelijker wil maken door het op te dissen als de „Berlijnse kwestie" aldus Vishinsky zou niet gerezen zijn indien de drie Westelijke mogendheden niqt bij voortduring aangegane overeen komsten hadden geschonden. De Sovjet delegatie bleef besloten niet aan de dis cussie der Berlijnse kwestie door de raad deel te nemen en daarom was het haar onmogelijk de raad enige inlichtingen te verstrekken of op de door de voorzit ter voorgelegde vragen antwoord te ge- ven. De vraag rijst of Vishinsky de „ma noeuvre" inderdaad, juist en volkomen heeft door gehad. Iedereen doorziet na melijk, dat de vragenlijst van Bramug lia slechts is uitgedacht als een voor wendsel. Doch als een voorwendsel waar. toe? Het antwoord hierop is misschien niet zo eenvoudig te geven. Er is echter geen serieuze reden om aan te nemen, dat het voorwendsel niet bedacht zou zijn om de vastgelopen geheime bespre kingen der zes neutralen een .nieuwe start te bezorgen. Indien hetgeen verluidt juist is, dat namelijk voor de openbare zitting de raad een besloten bijeenkomst heeft gehouden, waarin Bramuglia aan alle elf leden zijn denkbeeld ontvouwde, dan zou de openbare zitting er slechts toe geënsceneerd zijn geweest, om de Sovjet-Russische delegatie te dwingen in het openbaar het odium op Jicn. te nemen van een halsstarrig vasthouden aan haar weigering om de raad by zijn paciferend werk behulpzaam te zijn. De verklaringen, waarin eerst de voor zitter en vervolgens de gedelegeerden van Canada, Syrië en Columbie over de pogingen, welke de neutralen tot dusver hadden ondernomen, zich uitspraken, waren in ieder geval van een nogal op vallend verzoenende geest doortrokken geweest; terwijl in hun antwoord op Bramuglia's verzoek om nadere inlich tingen, ook de gedelegeerden van de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk zeer behoedzame formulerin gen hadden gebruikt. De woorden, waarmede de voorzitter vanmiddag de zitting opende, waren: „De Veiligheidsraad der Verenigde Na ties komt weer bijeen in een der meest kritieke stadia in de contemporaire ge schiedenis." Toen de zitting werd opge heven tot Dinsdagmiddag zag het er zeker niet naar uit, dat het stadium iets van zijn kritieke karakter had ver loren. Saoedi-Arabië heeft besloten de „re gering van Gaza" in Palestina, opgericht door het Palestijnse hoge comité, te er kennen. Dit werd bekend gemaakt in een communiqué van de Saoedi-Ara- bische legatie te Cairo. Egypte, Irak en de Libanon hebben de Arabische rege ring reeds erkend. De Amerikaanse luchtmacht heeft aangekondigd dat vijftien B-50 super forten in drie groepen van vijf naar Alaska zullen vliegen voor een intensieve training. iiii—d h:. IP m Dr. Ralph H. K. Bunche (derde van rechts), de wnd. Uno-bemiddelaar voor Palestina, tijdens de besprekingen in de Veiligheidsraad over de wapenstilstand in het H. Land. Van links naar rechts' Faris el Khouri {Syrië), Manoeilski (Oekro'ine), Malik (Sovjet-Unie), Sir Alexander Cadogan (Gr.-Brittannië), drBunche, Trygve Lie (secretaris-generaal van de Uno) en Warren Auètin (Ver. Staten). LONDEN, hedenmorgen. De onenigheid tussen Horner en Law ther, resp. secretaris en voorzitter van de Britse mijnwerkersbond, spitste zich gisteren verder toe en zal wellicht oor zaak zijn dat het groeiend verzet in Britse arbeiderskringen tegen de com munisten, die vele belangrijke posities bekleden in de vakbonden, in eerste in stantie uitgevochten zal worden in de mijnwerkersbond. Aanleiding tot het publieke menings verschil tussen secretaris en voorzitter van de Britse mijnwerkersbond was een verklaring, welke Horner eergisteren aflegde te Parijs, waarin hij de Franse stakers de steun toezegde van de Britse mijnwerkers. Lawther protesteerde te gen dit eigenmachtig optreden van de communist Horner. De laatste ant woordde met de beschuldiging, dat Lawther handelde op order van Marshall, met wie Lawther in Parijs lunchte. Lawther ontkende vanzelf sprekend dat hij zich zou hebben laten beïnvloeden door de Amerikaanse staatssecretaris, en verklaarde dat nog heden in de organisatie-commissie van het dagelijks bestuur van de Britse mijnwerkersbond de kwestie-Horner zal worden besproken. Inmiddels neemt ook in andere vakbonden het verzet toe tegen de communisten, die dikwijls hun leidende posities in de bonden mis bruiken voor eigen politieke doelein den. Zo dreigen drieduizend arbeiders in de grote Metro-Vickersfabrieken te Manchester de electriciensbond te zul len verlaten vanwege communistische overheersing van het bestuur. Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, Mus solini's stafchef, verklaarde Donderdag tijdens zijn proces te Rome: „Als wij hadden gewonnen zou ik een tweede De Gaulle geworden zijn. Hij die verliest heeft altijd ongelijk." Graziani, die beschuldigd wordt van collaboratie met de Duitsers, zeide ver der: „Ik ben nooit een verrader van mijn land geweest." Volgens Graziani was Mussolini slap en bedeesd. „Wan neer hij met Duitsers te maken had, was hij met lamheid geslagen en vond alles goed wat zij zeiden. Toen ik tegen einde September 1943 na de wapenstil stand in Rome aankwam, zag ik dat de Duitsers de wetten stelden en zich als bezetters gedroegen. Zij dreigden bij voorbeeld Rome te bombarderen als maarschalk Caliglia niet tot comman dant van de open stad werd benoemd. Misschien ben ik zwak geweest toen ik een plaats in de republikeinse rege ring niet van de hand wees. dat geef ik toe, doch het noodlot heeft het zo ge wild." Voorts vertelde Graziani, dat Musso lini er erg naar verlangde, dat Spanje de nieuwe Italiaanse republikeinse re gering officieel zou erkennen. Ofschoon Spanje niet-officiële betrekkingen met Italië onderhield, ging het er niet toe over een diplomatieke missie in Italië te vestigen. „Als Spanje dit wel gedaan had, zou Mussolini een constituerende vergadering bijeengeroepen hebben en een constitutie opgesteld hebben." (Bijzondere correspondentie ~\T a het binnenhalen van de oogst hebben de communistische legers in Noord- Y China langs een groot front een offensief ontketend, dat kennelijk ten doel heeft een verbinding over land tot stand te brengen tussen de veroverde gebieden in Mandsjoerije en het gebied ten Zuiden en ten Oosten van de oude keizerstad Peking. Belangrijke successen hebben zij daarbij geboekt in de provincie Shantung. Na een maandenlang beleg veroverden zij in een stormaanval met een leger van minstens 200.000 man de provincie-fioofdstad Tsjinan, een stad van een half millioen inwoners, die door een belangrijk kleinere troepenmacht van de Nankingregering, die in de laatste weken nog door de lucht versterkingen had gekregen, hardnekkig werd verdedigd. Verder naar het Noorden staan communistische legers voor Tientsin, voor de mijnstad Tangshan, 200 km. ten Oosten van Peking, en voor Chinchow, aan de spoorlijn MoekdenPeking. In Zuid-Mandsjoerije lopen Ckinhsien, het Noordelijke eindpunt van de Peking - spoorweg en het vliegveld Tsjientsjin direct gevaar. Vliegers op de commerciële luchtlijnen meldden reeds de verovering van het vliegveld. De militaire situatie in het gebied ten Noorden van de Gele Rivier is na dit nieuwe communistische offensief voor de Nanking-regering uiterst hachelijk gewor den. De communistische legers staan bo vendien langs een breed front aan de Gele Rivier en bedreigen vanuit 't bruggehoofd Tsjinau de vlakte van Midden-China. Naar het Noorden dreigen zij de kust van de golf van Dairen vanaf de Gele Rivier in handen te krijgen, waardoor Peking en de belegerde steden dn Mandsjoerije ge- heer van aanvoer over zee zouden warden afgesneden:■- '3 Nu" ook in Binnen-Mongolië een nieuw communistisch Offensief is ontketend, meent men in Nanking daaruit te kunnen op maken, dat het de bedoeling der commu nisten is het gehele gebied ten Noorden van de Gele Rivier in handen te krijgen en dit te organiseren (met Peking als hoofdstad?) om daarna pas een grote aan val naar het Zuiden te doen. Voor het gebied van de Jang Tse Ki- ang dreigt nog geen onmiddellijk gevaar en in 't Zuiden blijft voor Tsjang K. Tsjek nog een onmetelijk rijk met enorme mensenreserves beschikbaar. Doch dit rijk wacht nog steeds op een hechtere organisatie, een sterke eensgezinde rege ring en een gezonde economie. Onder de druk van de Amerikanen, die hun hulp Professor Piccard heeft met zijn diepzeekogel een proef duik gemaakt. Vrijdag a.s. hoopt hij voor het diep zee-onderzoek na bij Kaap Verte af te dalen. Op de foto ziet men de ondernemende pro fessor vlakbij de ingang staan van zijn „Bathisscape". aan de Nanking-regering steeds weer in een bodemloze put zien verdwijnen, heeft de nationalistische regering in de afge lopen jaren tientallen maatregelen uit gevaardigd ter sanering van de econo mie, die door een grenzeloze inflatie, door corruptie en zwarte handel in het groot, dreigde volkomen ontwricht te worden. Een zwakke poging werd ge daan óm een bredere, meer democrati sche, coalitieregering te vormen, doch alle pogingen mislukten en de Chinese re geerders waren' meestal tevreden, wan neer de maatregelen maar op papier stonden; Nu de communistische legers dreigend aan de poort van de Midden-Chinese vlakte staan schijnt Tsjang Kai Tsjek ech ter nogmaals en thans een groots, opgezette en radicale posing te doenom de Chinese economie en daarmee de staat te-reorga niseren en gezond te maken. In een felle rede kondigde de generalissimus harde maatregelen aan tegen de zwarte onder wereld en tegen corrupte officieren en ambtenaren, die een groot deel van de Amerikaanse hulp in eigen zak steken. De 37-iarige zoon van de generalissimus, Tsjang Tsing-Kwo, die evenals zijn vader jarenlang in Moskou verbleef zonder evenwel eritiekloos aanhanger van het Russische communisme te worden, is met dé uitvoering van deze maatregelen be last. Hardhandig schijnt hij thans de on derwereld van Shanghai, de stad, die de sleutel is op de Chinese economie, aap te pakken. Zonder aanzien des persoons zijn talrijke hoge ambtenaren, officieren en grote zakenlieden gearresteerd. Met als motto het oude Chinese spreekwoord: „Beter dat een familie klaagt dan dat een gehele provincie weent", verdedigde Tsjang Tsjing-Kuo zijn hardhandig optreden in een grote rede, waarin hij de Chinezen verder op riep tot harde arbeid „om de nodige Tcracht te kunnen verzamelen voor een snelle onderwerping der communisten en voor de voltooiing van de nationale democratische revolutie." Democratiezo riep hij uit, „heeft tot doel de grootst mogelijke begunsti ging van het gehele volk, de verdedi ging van de meerderheid tegen de privé-belangen van een kleine minder heid." Gelijktijdig met deze noodmaatrege len kondigde de Chinese regering maat regelen aan ter sanering der financiën. Een nieuwe gouden standaard werd in gevoerd, waarbij de nieuwe munt. de gouden yuan, een waarde Vertegen woordigt van 3 millioen Chinese dol lars of 25 Amerikaanse dollarcents. Officiële Amerikaanse kringen in China hebben zich tot nu toe onthou den van commentaar op deze maatre gelen, doch hoewel zij na al de vroege re mislukkingen wel sceptisch moeien staan tegenover deze nieuwe pogingen, schijnen zij het mogelijk te achten, dat de Nanking-regering, nu van de com munistische opstand voor het eerst werkelijk direot gevaar dreigt en nu de economische crisis een nieuw diep tepunt bereikt heeft, in staat zal ztijn tot een werkelijke krachtsont plooiing. Het zou niet de eerste keer zijn in de Chinese historie, dat een dergelijke opleving mogelijk blijkt. Doch men dient in het oog te houden, dat in het nationalistische China sterke krachten tegen Tsjang Kai Tsjek werken. Dissidente groepen van de Kwo Min Tang roepen steeds luider om een coalitie met de communisten. Hoge officieren en ambtenaren, die zich bedreigd voelen door de nieuwe economische maatregelen, zullen zich met hand en tand daartegen verzetten en zoveel mogelijk saboteren. En boven dien trachten ook vanuit het buiten land, vooral vanuit Hongkong, voorma lige regeringspersonen en generaals het regiem van Tsjang Kai Tsjek en Kwo Min Tang te ondermijnen. Echter hebben zij voorlopig geen massa-aan hang om tot een directe revolutie in staat te zijn. Weer staat China eens voor een keer punt. Zal Tsjang Kai Sjek in staat zijn de nationalistische krachten tot sa menwerking te brengen of zal hij onder de druk van de huidige moeilijkheden en van de linkse groepen in de Kwo Min Tang trachten tot een vergelijk te komen met de communisten? Moskou heeft reeds herhaaldelijk een, tot nu toe steeds afgewezen, aanbod gedaan om te bemiddelen, terwijl de Amerikanen, die eerder hun hand hadden teruggetrok ken, thans weer grotere activiteit ont plooien. Met grote aandacht slaat Washington de gebeurtenissen gade Blijkbaar wil men Tsjang Kai Sjek nog eens een kans geven de Amerikaan se hulp te „verdienen", door de bodem loze put der Chinese corruptie te dem pen en door een krachtiger bewind te organiseren. Op de Mookerheide is men druk bezig zand af te graven, teneinde in de behoefte aan metselzand en grind te voorzien, terwijl tevens een deel ervah naar België wordt uitgevoerd. Het is de bedoeling in de toekomst het afgegraven terrein, dat vlak bij de uitmonding van het MaasWaal-kanaal is gelegen, voor de vestiging van nieuwe industrieën te gebruiken. Naast de graafmachines zijn ook machines in actie om het zand, dat in zes soorten onderscheiden wordt, te sorteren. In het wederopbouwgebied is aan ver schillende architecten een wijk toegewe zen. De Haarlemse architect, de heer B. J. J. M. Stevens, kreeg de opdracht, de woningen te ontwerpen, welke een afsluiting vormen van het dorp. Een moeilijke opdracht, omdat dit gedeelte de overgang vormt van het oude dorps gedeelte met zijn karakteristieke straat jes, naar de bedrijfsgebouwen van gro tere allure. Bovendien zijn de terrein omstandigheden erg lastig door de ster ke glooiing van de eerste duintop. De heer Stevens heeft dit alles op meester lijke wijze opgelost en een bebouwing ontworpen, welke een sieraad is van ons aan mooie gebouwen zo arme dorp. Het hofje met 27 woningen voor ouden van dagen wekt de bewondering van binnen- en buitenlandse deskundigen. Hierbij aansluitend zijn 24 woningen ge reed gekomen en nog 32 middenstands woningen in aanbouw aan de Oostzijde van de Burgemeester Engelbertsstraat. Op de voorgevels van deze woningen wordt nogal critiek uitgeoefend, voorna melijk op de daarin gemaakte uitbouw sels. Doch deze zijn niet zonder reden geprojecteerd. Men denke er aan dat deze huizen in de onmiddellijke nabij heid van de zee staan en de zeewind en de stormen (jus uit de eerste hand krijgen. Wat ligt dan meer voor de hand dan dat men de huizen zodanig bouwt dat de kracht van de wind wordt gebroken. Men wachte met zijn oordeel tot de huizen gereed zijn en de straat, is aangelegd en men late aan de bewoners oordelen! Donderdag 21 October des middags om 2.15 uur komt de gemeenteraad van Rkiemendaal in openbare vergadering bijeen. Reeds meermalen zijn er klachten ge uit over de staketsels, die zich nog op het Bloemendaalse strand bevinden. De ze vormen een groot gevaar bij het ba den en zwemmen. Op korte termijn zul len deze echter verdwijnen. De Hulpver leningsdienst heeft zich namelijk bereid verklaard om de obstakels op een zoda nige wijze te doen springen, dat ze van het strand kunnen worden verwijderd. Om de kosten hieraan verbonden te kunnen dekken, verzoeken B. en W. van Bloemendaal de raad een crediet be schikbaar te stellen van f 600. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377, Dr. J. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, telef. 28032. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98,'tel. 28197, Aer- denhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. 2 3 VAN SLOOTEN LEEUWARDEN VÓÓR HET SCHEREN Maakt baarden zacht als dons. Ptr pot f 1.1} en f 1.4}. De inzeeptijd wordt tot op de helft terug gebracht en de hardste baard verdwijnt pijnloos! NA HET SCHEREN Balsem voor de scheerdershuid. Doet schraalheid verdwijnen. Een royale fles f 1.6}. GEN. CRONJéSTRAAT 148 - HAARLEM-N. - TEL. 18558 Salónkasten met ringspoelnaaimachines 400.00 Inzinkbaar met 3 laden ringspoelnaaimachines f 345.00 Snelnaaimachines voor huis-industrie met rote rende grijper en motor f' 576.41 Trapsnelnaaimachines zonder motor met. rote rende grijper 491.83 Salonkasten voor inhouw van uw naaimachine vanaf f 165.00 SENSlLuN en AFTER SHAVE TONIC vindt V in het Andrélón Indiè-pakket, waarmee U ook Uw „jongen overzee" gelukkig moet makea. te dun of versleten, laat TJ het ons eyen wetien. Bijvullen en vernieuwen met JAVA-KAPOK GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 1148a ARTISTIEKE OMLIJSTINGEN Indien deze jeugdtijdschriften niet verkrijgbaar zijn Dp de school die Uw kind bezoekt, wend U dan tot een agentschap van de Katholieke Illustratie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5