Brug tussen LEVEN en ONDERGANG Piloten hebben slechts tijd voor een kop thee Franse franc gedevalueerd FRANCO WEER OP ZEE ook vermoord handlangers? Sjarifoeddin door eigen De Prins jaagt in Zweden wM M.#* DE UNO BEVEELT WAPEN STILSTAND IN PALESTINA Zal de Rus komen? Vernieling van onze havens Nederlandse delegatie bij Z.H. de Paus Overval op Nederlandse patrouille Cochran bezocht Hatta èmM \Jh jig ré mm Israël en Egypte strijden nog Tot hoofd en hart Voor een gulden 98.50 francs Hitier gaf zelf het bevel en de Berlijnse jeugd DOODSTRAF VOOR SCHAAP Het weer. Vandaag voor de Veiligheidsraad? (ovnCt BRAND OP „HUIZE PADUA" TEGEN VLIEGVELD SCHIEVEEN MAANDAG 18 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24284 Deriig passagiers ziiien op de houien overlangsbanken in de blikken buik van de Dakota, die schommelt en stampt tussen Bückeburg en Gaiow boven wijd golvend Duits land in de greep van de Russische bezetting, en als dit een goed uur geduurd heeft draait de Dakota een cirkel in de lucht, glijdt omlaag en rolt een landingsbaan op. Men is op hei wonderlijkste eiland ter wereld, een eiland in de midden-Europese laagvlakte, een stad, die aan alle kanten openligt en toch niet minder zwaar geblokkeerd, belegerd en uitgehongerd wordt dan Leiden en Den Bosch in hun dagen. Men is in de Britse sector van westelijk Berlijn. ERNSTIG VERKEERS- ONGEVAL Twee Belgen gedood Doctor Poels-monument Atoombesprekingen in Amerika Voorschriften rijwiel met hulpmotor Zuurt jespiloot mam mmsm i® figfpflll ?o. .J WINKELSLUITING OP ZATERDAGMIDDAG? Bond Etaleurs en Decorateurs J Stichting voor Landbouw Bandendistributie voor motortractie opgeheven „Oranje" morgen thuis N.V. DE STEEN WERF 4DELIGE WATERMETERKAST Voetbal Hockey Waterpolo Dammen Motorsport Schaken V BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544," Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. 5. W Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt tfich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Nauwelijks zijt ge na een taxitoeht over een onmetelijk vliegveld uit uw Dakota gestegen, of op de baan naast u rolt al een andere machine uit en tweehonderd meter hoger maakt een derde machine haar bocht om op het veld in te vliegen, terwijl in de tegen overgestelde richting een York de lucht in gaat en een Skymaster als een log praehistorisch insect met groot gebrom op de startplaats aan komt rollen. Dat gaat zo door met de regelmaat Van kralen aan een snoer, iedere twee en een halve minuut vertrekt er èèn en komt er één binnen, 's morgens, 's middags, 's avonds en 's nachts. Dat is nu al maanden aan de gang, het zal nog maanden, het zal desnoods nog een paar jaar aan de gang blijven, want de wes telijke geallieerden zullen Berlijn niet prijsgeven. Een slordige twee millioen mensen, die op dit belegerde eiland West-Berlijn wonen, zullen gevoed wor den en geen honger lijden, zij zullen de kleren, die zij nodig hebben, kunnen kopen, zij zullen, al is het dan matig, Verwarmd worden en zij zullen enkele Uren per etmaal licht en stroom ont vangen, en alles wat daartoe behoort Zal door de lucht worden aangevoerd door de drie corridors pal uit het Wes ten van Bückeburg, uit het Noord-Wes ten van Hamburg en uit het Zuid-Wes- ten van Frankfurt. Als de Rus er een einde aan wi) maken, dan zal hij er een oorlog voor over moeten hebben, de vreselijkste, die de wereld gekend heeft en de laatste, die hij, de Rus, zich zal kun nen veroorloven. Of het oorlog zal Worden, weet niemand, en iedereen Werkt en hoopt, dat het zonder oorlog zal kunnen, doch als de luchtbrug wordt gesloten, dan zal het oorlog of vreae xijn. Dat weet Berlijn en dat Weet Rusland, doch dat begrijpt men in West-Europa nog te weinig. Men moet er geweest zijn om 't te geloven, met Engelsen en Amerikanen hebben gesproken en hun volstrekte beslist heid hebben gehoord, de maatregelen hebben gezien, die zij treffen om dp geweldige organisatie van deze airlift nog uit te breiden, de vliegvelden te vergroten, een nieuw vliegveld, Tegel in Noord-Westelijk Berlijn, over lut tele weken gereed te hebben, meer vliegtuigen in bedrijf te stellen, grond stoffen aan te voeren om de voor naamste Berlijnse industrieën ook nog aan de gang te kunnen houden, de industriële export van Berlijn op te voeren, opdat er een zeker economisch leven gehandhaafd blijft. De airlift is een brug tussen oorlog en vrede. Vandaag is het nog geen oor log, maar nog lang geen vrede. En de brug is in vol bedrijf. Gatow, het groot ste van de Berlijnse vlieghavens, is het drukste vliegveld ter wereld. Tempelhof, zuiver Amerikaans, werkt nog niet ge heel op volle capaciteit, doch de Ameri kanen, die nu eenmaal over het dubbele aantal vliegtuigen beschikken, vliegen tevens op Gatow, waar hun Skymasters broederlijk tussen de Britse Yorks en Dakota's neerstrijken. Op het zicht van iedere aanrollende machine maakt zich een zware vrachtwagen los uit een lang gelid. Hij schuift zijn laadbak voor de open deur van het vliegtuigruim, transportbanden worden uitgelegd, bin nen drie minuten rollen de zakken ko len, de pakken levensmiddelen uit de buik van de machine in de laadbak van fe vrachtwagen. Soms komen er uit een Vork zelfs een paar auto's Twintig minuten na zijn aankomst rent bet vliegtuig alweer brullend over zijn startbaan de hemel tegemoet. „Just time to take a cup of tea", merkt een piloot op 's nachts om twaalf uur met nog een dienst tot de volgende morgen acht uur in het Vooruitzicht. Rechts en links priemen de telle stralen van de koplampen der vlieg tuigen door de duistere nevei. Boven tin kelen de aan- en uitschietende boord- lichtjes. Over het platform rijden de ca mions met hun zware vrachten naar het dichtstbijzijnde kanaal, waar de lading wordt overgebracht in lichters, die de kolen, het vlees, de gedroogde aardappelen, de koffie en de thee en al die honderden artikelen, die twee millioen mensen nodig hebben, de stad in brengen. Meer dan twee en zestig duizend vluch ten zijn er op die manier al gemaakt. In de tijd, die er verstrijkt tussen het moment waarop dit geschreven wordt en het ogen blik, waarop u het in uw avondblad leest, zal het getal met enige honderden ver meerderd zijn. Over de kosten spreekt men niet garag, doch ais men lang aanhoudt, zeggen de Engelsen, dat het hun tot 31 Augustus gemiddeld 156400 pond per dag heeft gekost. Maar, voegen zij eraan toe, het wordt wel wat minder, wanneer de export uit Berlijn groter wordt. Die wordt betaald door de verladers. De kosten doen er overigens in deze orde van een gigantische organisatie en een even gigantische economische verspilling wei nig aan toe. In de rust van die vliegvelden, waar het op het geregeld op- en afgaand geronk na stil is, waar men in die gewel dige ruimten weinig mensen en weinig be weging ziet, heerst per saldo de orde van de oorlog. Het is nog een koude oorlog, maar de toestand kan ieder ogenblik om slaan in de heetste krijg, die de wereld ooti gezien heeft. Hoe labiel de situatie is kan men begrijpen wanneer het gebeurt, dat zo'n Yak in de lucht op een transportmachine komt aanzoemen, wat soms voorkomt, al geschiedt het veel minder dan men geneigd zou zijn te denken. Maar als het gebeurt, dan kan - het een kwestie van seconden zijn, een ongelukkige manoeuvre, of ook maar el-n luchtstoot. Het zou een proef neming -kunnen zijn als er eens iets ge beurde. Zo gevaarlijk is inderdaad de toestand, en niemand weet wat er de volgende dag zal kunnen gebeuren. Niemand weet ook hoe het opgelost zal worden, om dat het duidelijk blijkt, dat de kwestie Berlijn op zichzelf onoplosbaar is. Eén ding echter weet men met volstrekte zekerheid: de Amerikaan, de Engelsman, de Fransman blijven. Dat maakt het le ven in Berlijn houdbaar, niet alleen ma terieel maar bovenal ook moreel. Dat heeft van Berlijn een frontstad gemaakt, waar men practisch geen bezetters meer heeft en geen overwonnenen, doch slechts geallieerden, al blijven formeel de onderscheidingen dan wel in acht ge nomen. Doch Berlijn staat met de rug tegen de muur en de Berlijners hebben gekozen tussen het voer, dat de Russen hun wilden geven, mits zij in Ostmarken hun inkopen in de Oostelijke stad wilden komen doen, en de voorzieningen, die de Westelijken hun in veel minder grote kwantiteit maar toch nog in voldoende mate kunnen aanbieden. Zij hebben gekozen tussen de vrees achtige onderwerping, de willoze apathie enerzijds en de strijd, die in hun ma terieel machteloze toestand voor het minst dan toch nog betekent de weer baarheid, het geestelijk verzet, de wei gering om van de Rus iets aan te nemen- Slechts vier percent van de bevolking uit het Westen is op de voerbakken van de Russen afgekomen, de rest heeft de duisternis, het tekort aan kolen, de kou, t' sobere voedselrantsoen gekozen, maar bovenal: de demonstratieve verach ting. Als de Rus mocht komen, dan zal er een slachting worden aangericht in Westelijk Berlijn, waar de dagelijkse ar restaties en deportaties In de Oostelijke sector maar rovertjesspel bij zullen lij ken. En daarom draait het hele gedaeh- tenleven: zal hij komen of zal hij het niet wagen? De luchtbrug overspant die kloof tus sen leven en ondergang, tussen oorlog en vrede. LEO HANEKROOT. De reeds verwachte devaluatie van de Franse franc in Parijs slechts aan passing genoemd is blijkens een me dedeling in de Franse Staatscourant van gisteren thans officieel vastgesteld. De koers van de gulden te Parijs be draagt nu 98.50 tegen voorheen 80-97. Dit houdt in, dat men thans voor een gulden 98.50 francs verkrijgt tegen 80.97 tot nu toe, en dat de franc dus in waarde gedaald is van fl.23% tot f 0.98!/2 per 100 francs. Het blijft evenwel mogelijk, de koers opnieuw aan te passen, waarom de of ficiële waardering steeds voor een periode van een maand zal gelden. Her ziening zal steeds afhangen van de mate van de fluctuaties van de dollarkoers in Parijs. Blijft deze beperkt binnen twee pet., dan worden de wisselkoersen niet herzien; bij een eventuele stijging of daling van meer dan vijf pet. wordt een nieuwe koers vastgesteld met onmiddel lijke inwerkingtreding. De dollarkoers te Parijs is nu ver hoogd van 214 tot 264; die van het pond sterling van 864 tot 1060. Op de rijksweg onder de gemeente Bresken* is Donderdag een ernstig ver keersongeval geschied, dat tot nu toe aan twee personen het leven heeft gekost. De chauffeur van een uit Gent (België) af komstige personenauto trachtte met grote snelheid in een bocht van de weg een voor hem rijdende auto te passeren, doch kwam daarbij in botsing met een tegenligger, een met stenen geladen vrachtauto. De personenauto werd vrij wel geheel vernield. De drie inzittende Belgen werden allen zeer ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Oostburg gebracht, waar kort na aankomst twee hunner aan de bekomen verwondingen bezweken. Ook voor het leven van de derde inzittende wordt gevreesd. Reeds in October 1939 maanden vóór de inval in Nederland hadden de Duitsers de uitgewerkte plannen gereed J'Sgen voor de instelling van een mili tair bestuur in Nederland. Deze plannen zÜn aan het daglicht gekomen tijdens ®en onderzoek, dat onlangs door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie ls uitgevoerd in belangrijke zich in En- Seland bevindende archieven. Daarbij is voorts gebleken, dat de Duitsers de funcj le van Seyss-Inquart oorspronkelijk toe bedeeld hadden aan Terboven, die later JC|] kscommissaris van Noorwegen werd. ^evens blijkt uit de documenten, dat tier reeds in Mei 1940 overwoog alle f^diotoesteHen in Nederland te confis queren. Bekend is nu ook, dat de be delen voor de vernieling van de havens Va» Amsterdam en Rotterdam, uitge roerd jn de herfst van 1944, van Hitier ®e«"soonlijk afkomstig zijn geweest. ih^T samenwerkende Standsorganisaties ^*_Dimburg hebben het initiatief ge- unaen tot het 0prichten van een Co-- voor de °els-Monument. Tussen Engeland, Canada en de Ver enigde Staten zijn te Chalk River be sprekingen over de atoom-energie be gonnen. Omtrent de aard dezer besprekingen is als gevolg van de getroffen veiligheids maatregelen niets bekend geworden. Wel hebben officiële persoonlijkhe den vandaag medegedeeld, dat de be sprekingen betrekking hebben op het voortzetten van de samenwerking der drie landen op atoomgebied. Chalk River is de plaats waar de Ca nadese installaties voor atoomonderzoek zijn gevestigd. Er blijkt verwarring te bestaan ten aanzien van de bepalingen voor rijwie len met hulpmotor. Alle rijwielen met hulpmotor vallen voor de motorrijtui- genbelasting onder de categorie van f io.— per jaar en worden voor wat de verkeersvoorschriften betreft beschouwd niet als rijwiel, maar als motorrijtuig. Zij mogen dus niet rijden op rijwielpa den. Rijbewijs ën nummerbewijs zijn eveneens nodig. Er is, zoals bekend, geen rijvergunning voor motorrijtuigen met een motorvermogen van niet meer dan 1.2 p.k- De minister van verkeer en wa terstaat zal, naar gemeld, deze merken nog nader bekend maken. Hieruit volgt, aldus de A.N.W.B., dat voor deze mer ken het Zondagsrijverbod ook niet zal gelden. Al Capp, de tekenaar van de in Amerika zeer populaire strip „Li'l Ab- ner", heeft onlangs een nieuwe figuur aan zijn reeks typen toegevoegd, de Shmooeen wezen, dat iets lijkt op een wandelende ham. De „Shmoo" is nu ook populair ge worden in Berlijn en wel in het bij zonder bij de kinderen. De Amerikaan se luchtmacht heeft namelijk gisteren boven Berlijn 100 ballonnetjes tn de vorm van een „Shmoo" losgelaten, waaraan een kaartje bevestigd was. Elk Berlijns kind, dat een dergelijk kaartje opstuurt, krijgt prompt een „Care"-pakket met spijsvetten. Behalve de „Shmoo"-ballonnen werden giste ren bovendien vijf vltegtuigladingen snoep voor de Berlijnse kinderen per parachute afgeworpen. De initiatief nemer noemt men zuurtjespiloot. Een uur voor de vliegtuigen hun kostelijke lading zouden afwerpen wer den in alle bladen van West-Berlijn aankondigingen van de snoepstunt ge publiceerd. Er was zo'n toevloed van kinderen (en volwassenen) naar het -vliegveld Tempelhof, dat de Duitse politie er aan te pas moest komen, ue gegadigden dreigden de afzettingen te verbreken, en toen de parachutes met hun kostelijke lading eenmaal neer daalden, was het een gekrakeel van je welste. Sommige parachutes kwamen in de bomen terecht, die spoedig door een sprinkhanenzwerm van handig klauterende jongens waren overdekt. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Maandagochtend. Hedenmorgen wordt de Nederlandse delegatie, die in Rome vertoeft ter be spreking van een te sluiten overeen komst voor de aanwerving van Ita liaanse arbeiders voor de Nederlandse steenkolenmijnen, door Z. H. de Paus op Castel Gandolfo ontvangen. De dele gatie bestaat uit hoofdbedrijfsingenieur A. Paulen, leider van de delegatie, C. Herbzinger, vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken en drs. W. H. M. Klijberg van de Staatsmijnen. De Groninger kamer van het bijzopder gerechtshof te Leeuwarden veroordeel de vanmorgen de 46-jarige hoofdrecher cheur Pieter Schaap conform de eis tot de doodstraf. S. behoorde destijds tot de zgn. Amsterdamse recherche op het hoofdkwartier van de S.D. te Groningen. Hij maakte deel uit van executiepele- tons te Anlo en Bakkeveen- In laatst genoemde plaats schoot hij alleen tien personen neer. Voorts was verd. enige tijd werkzaam bij het bureau Joodse zaken te Amsterdam, in welke functie hij tal van Joden arresteerde. Generaal Franco, die Vrijdag uit Cadiz is vertrokken om „en kele dagen te gaan vissen in de Middel landse Zee", zien we hier m gezelschap van zijn vrouw en dochter een rede houden. Men veron derstelt dat de Cau- dillo opnieuw een ontmoeting met Don Juan zal hebben. (Eind Augustus ont moetten zij elkaar het laatst in de golf van Biscaje). Intussen heeft de Argentijnse vertegen woordiger bij de U. N. O. verklaart, dat zijn land zich verzet tegen het Poolse voorstel om de Spaanse kwestie voor de Algemene Verga dering te brengen. Hij zei dat de Zuid- Amerikaanse landen Venzzuela en Gua temala uitgezonderd steeds meer de zijde van Spanje ko zen. Het Amerikaanse lid van de Com missie voor Goede Diensten, Cochran, die, zoals bekend, thans in Djocja is, heeft inmiddels „zijn eigen voorstel en de Nederlandse amendementen betreffende de regeling van het re publikeins-Nederlands geschil" aan de republikeinse vice-president en premier, Hatta, voorgelegd, aldus verneemt Antara te Djocja. Men is van mening, zo voegt Antara er aan toe, dat het voorstel van Cochran gebaseerd is "p de Renville-overeen- komst en ook elementen bevat uit het Amerikaans-Australisch compromis voorstel, dat door de Nederlanders is verworpen. Welingelichte kringen ver klaren volgens Antara, dat men de in druk krijgt, dat Cochran bij het opstel len van het voorstel niet optrad als lid van de Commissie voor Goede Diensten, maar als vertegenwoordiger van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Cochran weigerde aan de pers enige commentaar te leveren omtrent zijn be zoek aan Djocja; hij wenste zelfs niet mede te delen, hoeveel dagen hij aldaar zal vertoeven. Antara meent, dat Cochran na ont vangst van het republikeinse antwoord of tenminste van de republikeinse amen dementen op zijn voorstel naar Bata via zal terugkeren. Naar betrouwbare republikeinse zegslieden van Antara mededeelden, zou Sjarifoeddin door zijn eigen handlangers zijn vermoord. Sjari foeddin was, na de val van Madioen, met Moeso en Setyadjit naar het berggebied van de Wilis, ten Zuiden van Madioen, gevlucht. Deze zelfde zegslieden bevestigen, dat Setyadjit eveneens werd vermoord en voorts, dat vele leiders van de PKI en -f. prins Bernhard is Zaterdagmiddag laat met zijn Da kota op het vliegveld Soester- berg teruggekeerd van een bezoek aan Zweden, waar hij bij Omö, niet ver van Stock holm, deelnam aan een grote elanden-jacht. Hierboven ziet men hoe de Prins aan het stuur van een jeep met het jachtgezelschap door de bossen trekt, waar de wegen soms erg onbegaanbaar zijn. Links: Een van de drijvers met een drie jarige eland, die de Prins schoot. van het voormalige linkse front, thans trachten in Djocja te komen, teneinde daar door de republikeinse regering te worden gearresteerd. Zij gevoelen zich blijkbaar veiliger in gevangenschap te Djocja dan voortvluchtig daarbuiten. Nog Zaterdag berichtte de „Voice of free Indonesia" (radio-Djocja) dat in dertijd de moorden op enige leiders en republikeinse ambtenaren te Madioen werden uitgevoerd bij besluit van Sjari foeddin. Een volksleider die door radio- Djocja niet nader werd aangeduid, had verklaard, dat Sjarifoeddin gedurende de weken, dat de opstandelingen te Madioen de macht in handen hadden, als rechter was opgetreden. In een verklaring van de veiligheids commissie der republikeinse delegatie worden de Nederlanders er van beschul digd, dat zij de republikeinse pogingen om de veiligheid te herstellen dwars bomen en dat zij de bestandsovereen komst schenden door communistische opstandelingen te beschermen, die, achtervolgd door republikeinse troepen, de demarcatielijn overschreden. De Dienst-Legercontacten meldt uit Medan, dat een bende terroris ten Woensdag j.l. in het randgebied van de Karo-hoögvlakte in de nega ra Soematera Timoer, een overval heeft gepleegd op een Nederlandse militaire patrouille. De bende werd na een hevig vuurgevecht verdre ven, waarbij de aanvallers verlie zen leden. Ook aan Nederlandse zijde zijn drie Nederlandse militai ren gesneuveld. 2 October heeft de bevelhebber, gene raal Soedirman, de betrokken comman danten opgedragen verantwoording af te leggen over het feit, dat Patjitan aan de Zuidkust van Java, dat zich in handen van de communisten bevindt, nog steeds niet door de republikeinen is bezet. 13 October werd „in verband met de belangrijkheid van deze plaats die verbinding met het buitenland onderhoudt" opnieuw opdracht gegeven Partjitan spoedig te bezetten, aldus meldt de Dienst-Legercontacten. Aneta verneemt van officiële zijde, dat het district Ambarawa (midden-Java) door pest besmet is verklaard. Naar Antara meldt, hebben de P. N. I. en de Masjoemi in een bekendmaking in verband met de mogelijkheid van. hervat- ting der politieke besprekingen tussen de republiek en de Nederlanders verklaard, niet gunstig te zijn gestemd voor een her vatting, zolang niet is voldaan aan dê vol gende voorwaarden: opheffing van de eco nomische blokkade door de Nederlanders en garantie van de diplomatieke onschendbaar heid voor de leden der republikeinse dele gatie en het personeel der delegatie. De Masjoemi steunt in het algemeen de regering-Hatta. Antara meldt, dat het Amerikaanse lid der C. v. G. D. Merle Cochran, Zondag ochtend een onderhoud heeft gehad met president Soekarno, dat anderhalf uur heeft geduurd. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer en hagel. Matige tot krach tige en later voornamelijk in de kuststreken van Holland en Zeeland tijdelijk stormachtige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid-West en West. Iets kouder, vooral des nachts. De bedrijfsgroep detailhandel heeft zich tot de vakgroepen gewend met een circulaire, waarin wordt ge vraagd of het wenselijk is te komen tot een sluiting van de winkels op Zaterdagmiddag. Opgericht is de Algemene Nederlandse Bond van etaleurs en decorateurs. De bond stelt zich ten doel het vakpeil te verhogen, de beunhazerij te onderdruk ken en de sociale belangen van de le den te behartigen. Het voorlopige secretariaat is gevestigd Th. Verbey, Zuidstraat 38, Den Helder. In de eerste algemene vergadering op Zaterdag 23 October zal een definitief bestuur wor den gekozen. Zondagavond zijn uit Nederland op Kemajoran (Batavia) aangekomen de heren Anak Agoeng Gde Agoeng, sul tan Hamid II, Adil Poeradiredja, Bah- rioen. Blaauw, Wermuth en Alaydroes. Jan Kiepura, de beroemde tenor en echt genoot van Marta Eggerth, die hier enige concerten komt geven, arriveer-, de gisteravond aan het O.S. te Amster dam. Kiepura interesseert zich hevig voor locomotieven en hij moest dan ook eens even op de machine kijken. Toen het legerje fotografen kwam opdagen, verzuimde hij niet de pet van de ma chinist op te zetten. De wapenstilstandsgroep van de V.N. heeft Zaterdagavond bevolen dat de nieuwe gevechten in de lucht en op de grond die in het Noorden van de Negeb tussen Joden en Arabieren zijn uitge broken, onmiddellijk gestaakt moeten worden. Terwijl de V.N.-missie van toezicht aan de Joden en Arabieren opdracht had gegeven het vuren te staken zulks in verband met de snel slechter wordende situatie in de Negeb hebben de Joden kort voor de in dit bevel ge stelde termijn laten weten dat zij de militaire operaties niet eerder kunnen staken dan wanneer de V.N. de veilig heid zullen hebben gegarandeerd van 't Joodse verkeer van de Negeb naar het gebied van Israel. In de nota van Israel wordt beweerd dat de Egyptische strii'. krachten een grote aanval zijn begzw. nen op Joodse voedsel-convooien en oo De strijd -üoor het bestaan moet niet gevoerd worden tegen anderen maar met anderen. de Joodse nederzettingen en posities in de Negeb. Egypte heeft de UNO medegedeeld dat het niet werkeloos kan toezien ter wijl de strijdkrachten van Israel in de Negeb in de aanval zijn, zo werd Zon dagavond onthuld. Aan alle fronten van de sector Jeru zalem hebben van Zaterdagavond tot Zondagmorgen Joden en Arabieren op elkaar geschoten met lichte automati sche wapenen en mortieren, zo wordt 'gemeld. Twee Arabieren werden daar bij gedood en twee gewond. De fungerende minister van buiten landse zaken Dessodki Abaza Pasja heeft Zondagavond aan journalisten medege deeld dat van 's ochtends vroeg tot laat in de middag in het Negeb-gebied niet is gevochten. Hy zei dat de Israelietische troepen hun aanvallen op de Egyptische stellingen hebben gestaakt na eerder met zware verliezen te zqn terugge dreven. Dr. Ralph Bunche, de plaatsver vangende UNO-bemiddelaar voor Pa lestina heeft Zondag de regering van Israel voorgesteld een bevel tot het sta ken van het vuren voor drie dagen in het Zuid-Palestijnse gebied van Negeb te geven. Israelietische autoriteiten zei den, dat zij het verzoek zouden bestu deren. De Veiligheidsraad is van plan een speciale zitting te houden om de Pales tijnse wapenstilstand voor mislukking te behoeden. Deze zitting zal waarschqn- lijk vandaag plaats vinden. (Adv.) Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in enkele dicht bij elkaar staan de gebouwen van de psychiatrische in richting „Huize Padua" te Boekei. Door onbekende oorzaak was de brand uitge broken in de boerderij van deze inrich ting, die vrijwel even groot is als het gebouw zelf. Spoedig stond de grote boerderij in lichter laaie. De brandweer corpsen van Boekei, Gemert en Veghel waren dadelijk ter plaatse. Zij slaagden er in het hoofdgebouw te behouden, maar de inmiddels in brand geraakte op slagplaatsen, grenzende aan de boerderij, kon men niet meer redden. Zij brand den evenals de boerderij totaal uit. De gehele oogst en verscheidene landbouw machines gingen verloren. Het vee kon worden gered. Aanvankelijk hebben B. en W. van Rotterdam een afwijkend standpunt in genomen ten aanzien van de voorstellen van Frits Diepen om Ypenburg tot luchthaven van de Maasstad te bestem men. Er gaan echter sindsdien in Rot terdam ook veel stemmen op pro-Ypen burg. De Stichting voor de Landbouw heeft, zonder zich te willen mengen in de technische discussie, aan de minister van Verkeer en Waterstaat a.i. een schrij ven gericht, waarin gesteld wordt, dat op grond van het grote financiële verschil, hetgeen door de gemeente Rotterdam impliciet wordt toegegeven, bij de aanleg en exploitatie der beide vliegvelden en het nadeel, dat nu en in de toekomst aan land- en tuinbouw wordt toegebracht door de inrichting van een luchthaven te Schieveen, de verwezenlijking van het plan van Rotterdam onverantwoord moet worden geacht. Indjen boeren en tuinders hun bedrijven moeten opofferen aan een eminent nationaal belang, zal de landbouw zich daartegen niet ver zetten. Nu genoemde stichting daarvan mede op grond van de argumenten in het rapport-Diepen allerminst overtuigd is, heeft zij de minister met klem verzocht, geen goedkeuring te hechten aan het onteigeningsplan van 282 «ektaren cul tuurgrond, waardoor een zestigtal eige naren en pachters gedupeerd wordt. Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat met ingang van 19 October 1948 de distributie van banden voor motortractie is opgeheven. De regering acht de grondstoffenposi- tie, de binnenlandse productie en de aanvoer uit het buitenland voldoende zeker om tot deze opheffing over te gaan. Het m.s. „Oranje", op thuisreis van Batavia naar Amsterdam, zal morgen ochtend zeven uur de sluizen van IJ- muiden passeren. De debarkering ge schiedt dezelfde morgen aan de Java- kade te Amsterdam tussen elf en twaalf uur. Aan boord bevinden zich 500 evacué's en 300 andere passagiers. brengt U de door één man te stellen ^RIB VOOR V0RSTKEREND TUSSENDEKSEL „NED. OCTR.AANGEVR/* SPAARNDAMSEWEG 48 TEL. 10072 HAARLEM TEL. 15700 (Adv.) Eerste nederlaag van VSV, eerste overwinning van Zeeburgia. AFC en ZFC winnen, maar RCH verspeelt een punt. Nieuwe successen voor R.K. clubs in lagere afdelingen waar De Meer, WE en DCG nu bovenaan staan. België speelt tegen Frankrijk met 33 gelijk. Nederlands elftal wint met 41 van Groot Brittannië, maar speelt gelijk tegen België. Nederlandse dames verslaan de Belgische met 2—0. Harthoornbeker voor derde maal naar Zian. Grote spanning in hoofdklasse competitie. Van der Staay derde Nederlander in strijd om de we reldtitel. Tweedaagse kampioensrit van de KNMV was een zware opgave. Internationaal toumooi te Baam begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1