STADSNIEUWS 210.000 oorlogsslachtoffers in Nederland Het Maatschappelijk Hulpbetoon NIEUWE WIJK IN HAARLEM-NOORD HERWONNEN LEVENSKRACHT 35 JAAR Hongerwinter kostte aan 16.000 mensen het leven TAXI? bel 13000 A.R.K.A. dertig jaar ACHT LOODGIETERS STAAN TERECHT Gobelins en kelims Brandstoffentoeslag Loontoeslag in prijzen ZES MAN VERDRONKEN Vraagt Abdoel Kadir ontslag? Officier deelt straffen nit 116 moderne woningen ingezegend GLORIEDAG VOOR „ST. BAVO" Mooiste parel aan de kroon der K.A.B. AGENDA 400 Zandvoorters kregen consamentencrediet MAANDAG 18 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Gezonde groei reden tot feest VERGADERING KATH. ARBEIDERSBEWEGING Inbraak H.O.V.-Volksconcert 15 jaar „Sint Antonius" Onder een auto Vrachtauto tegen personenauto Aangehouden Haarlemse politie kreeg feestavond van Rotterdamse collega's Pluimveefilm Nieuws van de sportclubs Burgerlijke Stand Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel" Haarl. R.K. Damgenootschap Eysvogel Jr. wint Cross-Country Een tentoonstelling voor de vrouw „KLEINE KINDEREN WORDEN GROOT" Vrolijk spel met schrijnende achtergrond van „Comedia" ZANDVOORT Gemeenschapsavond Tekencursus BLOEMENDAAL Jeugd en natuur BALANS 1940—1945 OVERVEEN K.A.B. VIERDE FEEST HEEMSTEDE Opening van de jeugd bibliotheek „Repelsteeltje" Woensdag beslissing ministerraad? Voormalig adviseur C.V.O. veroordeeld Beurs van Amsterdam 'fh De Algemene R.K. Ambtenarenbond afdeling Haarlem vierde gisteren en viert vandaag het dertigjarig bestaan op luisterrijke wijze. In de kapel van het Triniteitslyceum heeft de geestelijk adviseur pater P. Ponsioen O.F.M. een plechtige H. Mis opgedragen. Als mis dienaars fungeerden twee ambtenaren, terwijl ook de ambtenaren zelf een koortje hadden gevormd. In De Leeuwerik kwam,en daarna de ambtenaren aan een gemeenschappelijk ontbijt bijeen. De voorzitter, de heer K. Strijbosch, releveerde het wel en tvee van de afdeling in de afgelopen dertig jaar. De oprichting geschiedde in h,et woelige jaar 1918, maar misschien juist daarom konden reeds aanstonds zestig leden worden geboekt. Van deze zestig zijn er thans nog twee in leven, n.l. de heren Van Tol en Van Koningsbruggen. De eerste was aan wezig en mocht na een huldigingstoe spraak een geschenk in ontvattgst ne men. Thans telt de afdeling een paar honderd leden. Tijdens het ontbijt werd een collecte gehouden voor de leden, die in Indonesië vertoeven en dus niet aan het feest konden deel nemen. Des middags recipieerde het bestuur in Hotel De Leeuwerik, bij welke ge legenheid deken J. J. A. Kuilman, wet houder Angenent namens het gemeen tebestuur van Haarlem, wethouder Bakhuizen van den Brink namens het gemeentebestuur van Heemstede en de heer Pinxter namens het gemeentebe stuur van Bloemendaal hun gelukwen sen aanboden. Het bestuur mocht te vens verschillende schriftelijke felicita ties ontvangen, o.a. van ZH.Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem. Vanavond gaan de leden en hun da mes kijken naar „Arsenicum en oude kant" in de Stadsschouwburg. Vrijdagavond hield de afd. Heemstede van de Kath. Arbeidersbeweging onder voorzitterschap van de heer N. J. v. d. Linden haar eerste vergadering in dit winterseizoen, die vrij goed bezocht was. Er werden enige mededelingen ge daan, waaruit bleek, dat de bijdrage van de afdeling aan het Jubileumfonds van de beweging bij gelegenheid van het 60- jarig bestaan in het bisdom Haarlem f 273 bedroeg. De totale opbrengst was f 20.000 en van enige ziekenfondsen kwam nog een afzonderlijke bijdrage van f 4000. Voorts hebben 33 kinderen uit grote steden enige weken vacantie te Heemstede doorgebracht, zodat Heem stede op de ranglijst in het bisdom Haarlem de 13e plaats inneemt. Ook dit jaar zal weer een St. Nicolaasfeest voor de kinderen worden gevierd en wel op 5 December. bovendien zal getracht worden, in dit seizoen enige filmavon den te geven. Het feest bij gelegenheid van het 60-jaifg bestaan zal op 16 en 17 Januari a.s. worden gevierd. Tenslotte deed de voorzitter de mededeling dat in de komend? Passietij d een Passiespel ral worden gegeven. De heer G. J. Willemse zorgde ver volgens voor enige goede declamaties en daarna was het woord aan de dis trictsbestuurder de heer J. v. d. Veldt, die een toespraak hield over het onder werp „De arbeider in de nieuwe sa menleving". Hij wees er op dat met de komst van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie het juiste idee van een goede samenleving, zoals we *öie thans nog niet kennen, opnieuw bena derd zal worden en wees er op, dat het de taak van de arbeiders is, daaraan zo goed mogelijk mede te werken, niet het minst door zich zodanig te ontwik kelen dat zij straks een juist oordeel zullen kunnen vellen over de verschil lende problemen die zich dan zullen Voordoen. De heer J. van Kimmenaede werd bij acclamatie tot bestuurslid benoemd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een woning aan de Trompstraat. Men is binnengekomen door aan de achterzijde van het huis een ruit uit de keukendeur te halen. In de huiskamer werd het slot van de deur van een ingebouwde kast gefor ceerd en opengebroken. Vermist wor den enige distributiebescheiden en een bedrag groot f 175. Vanmorgen bleek het verdachten bankje bij de Haarlemse politierech ter te klein om voor de acht lood- gieters, bijna allen afkomstig uit Haarlem, die wegens looddiefstallen moesten terechtstaan, plaats te bie den. Alle verdachten waren in dienst bij een Zaandamse firma en vorm den min of meer een combinatie bij het stelen van lood bij de klanten, waar zij voor hun firma werkzaam heden moesten verrichten. Toen een der firmanten destijds de balans ging opmaken, kwam mij tot de ontdekking, dat er in het magazijn een tekort was van achtduizend gulden aan materialen. Hij ging de zaak eens on derzoeken, maar kon ze niet tot een oplossing brengen. Hij kwam daarbij wel tot de ontdekking, dat een achttal leden van het tachtig man tellende per soneel zich schuldig had gemaakt aan diefstal van lood bij verschillende 'repa ratiewerkzaamheden. Bij de behande ling van deze diefstallen voor de politie rechter bleek, dat men de Haarlemmer J. F. als de „hoofdman" van de „ro versbende" moest beschouwen, zoals de officier het noemde. Samen met een zekere De R. was hij werkzaam geweest aan de remise van de N. Z. H. op het Soendaplein om een en ander aan het dak te herstellen. Zij haalden daar het oude lood weg en legden er mastiek voor in de plaats. Op handkarren werd het lood dan weggevoerd en zo zagen zij kans in drie dggen tijd op niet minder dan vierhonderd kilo lood beslag te leg gen, waarvan zij de opbrengst ten eigen bate gebruikten. Dit bracht hun in ze ven maanden o.m. een som op van vijf tienhonderd gulden. De andere verdach ten hadden het meer in het klein ge daan, doch overigens volgens hetzelfde systeem. Tegen F. eiste de officier een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vijf maanden, tegen De R. vief maanden, waarvan twee voorwaardelijk en tegen de overigen een geldboete van dertig gulden en een voorwaardelijke gevange nisstraf, variërend van zes weken tot drie maanden. Uitspraak doende, ver oordeelde de politierechter F. tot drie mastoden en De R. tot zes weken on voorwaardelijk. De anderen kregen der tig gulden en een maand voorwaar delijk. Dinsdag 19 October zal het eerste concert van de serie Volksconcerten 1948/49 plaats vinden. Als solist zal hieraan medewerken de Heemsteedse pianist Fred Luijken, vooral bekend uit het Haarlem's Trio, dat hij tezamen met Jan Hoeben, viool, en Onne v. d. Klas horst, cello, vormt. Met orkestbegeleiding speelt hij het 2e pianoconcert in Bes gr. terts van Brahms. Het orkest, dat we derom onder leiding van Marinus Adam staat, besluit dit concert na de pauze met de Zevende Symplfbnie van Beet hoven Dezer dagen heeft de R. K. Bond van hotel-, café- en rëstaurantgeëmployeer- den „Sint Antonius" zijn 15-jarig be staan herdacht. Onder leiding van de heer Schrama bracht het gezelschap „Tijl .Uylenspiegel" een gevarieerd en aantrekkelijk program, dat veel succes oogsttte. Onder de aanwezigen bevon den zich de „vader van de kellners", pater Henri de Greeve, de geestelijk adviseur, kapelaan Rohde en verschil lende bestuursleden van andere vereni gingen. Een vrachtautobestuurder, die Zater dagmiddag "zijn auto via het trottoir op het open terrein naast de nieuwe Spaarnwouderstraat wilde zetten, reed daartoe op de Lange Herenvest achter uit in de richting van de Anthonie- straat. Toen hij met de achterwielen op het trottoir was hoorde hij roepen en hij stopte. Nadat hij was uitgestapt, zag hij een iongen met zijn fiets onder de wagen flfggen. Het slachtoffer, dat een linkerdij beenbreuk had gekregen, is per ziekenauto naar het Diacones- senhuis overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeval zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Haarlem is thans 116 nieuwe woningen rijk. Gisteren werd het complex huizen van de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Bavo" nabij de Muidersïotweg in Noord officieel in gebruik genomen, hetgeen met verschillende plechtigheden ge paard ging. Het was een feestdag voor de bewoners van de nieuwe, frisse wijl» en de gehele dag wapperde van de meeste woningen de rood-wit-blauwe vlag, welke de Haarlemse bevolking kond deed van het grote, blijde gebeuren. Wethouder Angenent constateerde in zijn toespraak met voldoening, dat de 256 huizen, die de R.K. Woningbouw vereniging voor de oorlog heeft doen bouwen, met 116 moderne woningen zijn vermeerderd. Spreker wees op het grote belang van de volkswoningbouw. Wij zitten op het ogenblik nog steeds te tobben met de huisvesting, hetgeen (voor 't Nederlandse volk van groter betekenis is dan voor enig ander volk. Wij immers, aldus spreker, zijn gewend ons gezins leven te beleven binnen de muren van sigen huis, van eigen home. Het gemeen tebestuur van Haarlem, dat alle krachten inspant om te komen tot uitbreiding van de huizenbouw, teneinde de in de oorlog ontstane achterstand in te halen, is dank baar voor het gepresteerde, zo -prak de wethouder, en het heeft grote erkenning voor het bestuur van de Woningbouw vereniging, dat zijn werk pro Deo ver richt. Wat de nieuwe kerk betreft en de voor de culturele ontwikkeling en amusement nodige gebouwen in Haarlem Noord, dat alleen al 60.000 bewoners telt, zijn reeds lang plan nen gereed, aldus wethouder An genent. Hij hoopte, dat de uitvoering van de projecten niet te lange tijd' op zich zou laten wachten. Hierna onthulde de wethouder een gedenk steen, welke in het kantoorgebouw is aangebracht. Prof. Holt hield tenslotte een beschou wing over de vernieuwing in de archi tectuur na de oorlog, welke meer dan vroeger van het standpunt uitgaat, dat de woningen ook volgende generaties zullen moeten bevredigen, zowel wat ue practische indeling als het uiterlijk van de huizen aangaat. i/i 'w. Zondag wijdde pastoor Van Eeden met enkele assistenten 116 woningen van de R. K. Bouwvereniging „St. Bavo" in Herwonnen Levenskracht, de mooiste parel op de kroon van de K.A.B., bestaat 35 jaar. Vanaf het oprichtingsjaar 1913 heeft de vereniging onafgebroken al leen de laatste oorlog bracht moeilijk heden haar zegcnrjjk werk in dienst van de lijdende mensheidverricht en veie vaders, moeders en kinderen uit katholieke arbeiderskringen, die door de gevreesde volksziekte, de t.b.c. waren aangetast, in staat gesteld de levens kracht te herkrijgen. De afdeling Haar lem van Herwonnen Levenskracht vierde Zondag haar 35-jarig bestaan en de be- stuursjubiiea van de heren B. Reynders, Th. Uiterdijk, J. van Schooten en C. Schoonenbeek. De dag begon met een H. Mis in de kapel van de Zusters aan de Zijlsingel, opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan F. Heemskerk, die hierbij te vens een korte toespraak hield. In het gebouw St. Bavo in de Smedestraat wachtte de feestvierende vervolgens een heerlijk (ontbijt. Dé L.T.B. had er voor gezorgd, dat de zaal keurig met bloemen was versierd. Ook de bloemen in de kapel aan de Zijlsingel waren een ge schenk van deze organisatie. Na het ontbijt hield de voorzitter, de heer B. Reynders, een toespraak, waar in hij een beknopt overzicht gaf van het werk in de afgelopen jaren. Hij wees er op, dat in het sanatorium de geeste lijke verzorging van de patiënten naast de lichamelijke een zeer voorname plaats inneemt. Wanneer wij zouden kunnen nagaan, zo zeide spreker, hoe lang de rij t.b.c.- lijders is, die de afdeling Haarlem in de 35 jaar van haar bestaan naar het Sanatorium te Bilthoven heeft gezonden en die de gezondheid hebben herwon nen, dan zouden we tot de conclusie komen, dat er dubbel reden is om feest te vieren. De voorzitter herdacht de op richters van de Haarlemse afdeling en sprak met erkentelijkeid over de pret tige samenwerking, die hij overal heeft gevonden. Hij bracht dank aan zijn mede bestuursleden en de verschillende sub- comité's in de stad en verklaarde, dat de Haarlemse H.L. als voorbeeld gesteld mag worden, wat betreft ijver en actie. De heer A. J. Overtoom, voorzitter van het feestcomité, voerde daarna het woord. Hij zeide, dat ook de Romeinen last hadden van de t.b.c., maar dat eerst in de 19e eeuw de strijd met die gevaar lijke ziekte werd aangebonden. Op Al pentoppen bouwde.men kuuroorden, die echter alleen maar voor goed-gesitueer- In de Kruisstraat had Zaterdagmid dag omstreeks 5 uur een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vrachtauto, beide rijdende in de rich ting van de Grote Markt. Daar er nog al wat fietsers op de weg waren, reed de luxe auto ongeveer midden op de weg. Hij werd op ongeveer 8 meter af stand gevolgd door de vrachtauto. Op dat ogenblik naderden uit tegenover gestelde richting twee naast elkander in verboden richting rijdende wielrij ders. Doordat de bestuurder van de personenauto niet meet naar rechts kon uitwijken, moest hij plotseling stoppen. De vrachtautobestuurder tracht te nog door krachtig remmen zijn wa gen tot stilstand te brengen, doch hij kon niet verhinderen, dat hij tegen de voor hem uit rijdende, personenauto opbotste. De achterzijde van de luxe auto werd geheel ingedrukt. Als verdacht van het verhandelen van enkele honderden valse textielpun ten heeft de economische recherche aangehouden de 24-jarige koopman T. L. Wederom waren politiemensen met familie en kennissen bijeen in de grote zaal van hotel De Leeuwerik voor een cabaretavond, aangeboden door de po- litiepersoneelsvereniging „Contact". Het Rotterdams politie-amusementsorkest „Hermandad" zorgde Zaterdag onder directie van de heer P. Struik Jr. voor een musicale show, waarbij de aanwe zigen zich uitstekend vermaakten, rie oud-Sparta-man L. Verheul zong aar dige liedjes, terwijl de dirigent, de heer Spruit, liet horen, wat hij op de accordeon vermag. Agent Collet toon de zich het best in „De Sjeik" en ook met zijn stukje „Wij zijn geen dooie dienders" oogstte hij veel bijval. Vijf mensen brachten vervolgens 10 minu ten non-stop muziek en rhythme. De dertien Rotterdammers zijn er in ge slaagd een prima avond te brengen. De Pluimvee- en Konijnenvereniging „Haerlem" opent het winterseizoen met een'filmavond. Woensdagavond 20 Oc tober zal bij, Brinkmann de „A.N.P.V."- film worden gedraaid, die nader zal worden toegelicht door mevrouw A. BekinkNieuwenhuis, secretaresse van de Algemene Nederlandse Pluimvee- teelt-vereniging. De „A.N.P.V."-film geeft een kijkje in de Bedrijfspluimveewereld en zal zeer zeker de belangstelling trekken van iedere pluimveefokker en -liefheb ber. Het sprintkampioenschap van de Haar lemse Sportvereeniging De Kampioen werd een groot succes. A. Voorting zorgde voor de verrassing en won de 4de prijs. De uitslag luidde: 1 Bijster, laatste tOO M. 12 sec.; 2 Gerritsen; 3 Groenveld; 4 A. Voorting; 5 v. Beek; 6 Stolpe. Het lange afstand-kampioenschap 1948 werd na felle striid beslist in het voor deel van de veelbelovende W. Voorting. De wegwedstrijd van 's-Gravezande werd gewonnen door A. Voorting. Geboren: E. M. van AgterenAntonis- se, z., M. J. ChristiaansKeerwolf, z., Jonkvr. T. F. Sixvan Styrum, z„ J. L. Hildebrandtde Vrij, z„ R. L. Wilshaus van der Zee, z„ A. Keur—de Nijs, z„ O. ZomerHaluschka, d„ J. IJlstraKo per, d„ L. HündlingMarsman, d„ M. J. Braamsde Peer, d„ E. H. T. Koeman Roest, d„ G. E. GelsingHazenberg, d., T. J. HekkerBourgonje, d„ C. M. A. ZwagermanHogewoning, d„ J. M. Strij boschHogewoning, d„ J. M. Strijbosch Jorna, d„ G. StegemanBlaauw, d. Overleden: J. Barthelvan Zurk, 69 j„ Iordenstraat, G. Bakker, 78 j„ Schnee- voogtstraat, S. Westerlaken—de Groot, 59 j„ Hazeaterslaan. Ondertrouwd: C. H. Zandstra en J. W. Stachelhausen. Gehuwd: R. M. Eebes en J. Pijl; A. van Wonderen en L. G. van der Poorte. Geboren: J. M. Bource-Eversen, z.; M. C. Wit-van Meel z.; M. J. C. Roosen van Eeden z.; M. Weber-Bloem z.; H. Komduur-Hofstee z.; J. Bakker-Brander horst z.; C. Belterman-Wajer d.; E. van Hartesveldt-Bijlo d.; J. M. v. d. Knaap- Konings d.; M. H. Pardon-van der Kroft d.; J. M. A. Stootman-van de Reep d.; J. A. Janssen-de Goeijer d.; W. A. de Zwarte-Hommersen d. Overleden: J. C. Duk-Heyman, 73 j. Grote Houtstraat. den bereikbaar waren. Men wilde echter de genezing voor eenieder mogelijk ma ken en slaagde hierin door sanatoria te stichten in eigen land. Rust, goede voeding én zuivere lucht hadden de zelfde werking a's de milde Alpen atmosfeer. Spreker bracht een eresaluut aan prof. dr. W. Bronkhorst, de ziel van sanatorium Berg'en Bosch. Woorden van hulde sprak hij tot de heer Reynders, die zijn 25-jarig jubileum vierde als be stuurslid en zijn 10-jarig als voorzitter van de afdeling. Evenals de heer Th. Uiterdijk, die 12% jaar zijn krachten heeft gegeven en goed werk heeft gedaan bij de donateursactie, ontving hij een vulpenhouder. De echtgenoten van beide jubilarissen kregen ieder een bouquet bloemen. De geestelijk adviseur, kap. Heems kerk, bracht bij zijn toespraak de moei lijkheden in -herinnering, waarmee de eerste comité's destijds te kampen had den, en achtte het van belang'dat hier nog eens over wordt nagedacht, daar dit een stimulans zal geven bij het werk. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. Des middags recipieerde het bestuur eveneens in gebouw St. Bavo. Van vele zijden was er belangstelling, vele stand en vakorganisaties zonden haar verte genwoordigers. Deken J. J. A. Kuilman kwam persoonlijk zijn gelukwensen overbrengen, burgemeester mr. P. Cre- mers gaf schriftelijk van zijn medeleven blijk. Verder waren er o.a. nog de heer P. C. v. d. Ileyden, president van de bijzondere raad van de St. Vincentius- vereniging, de heer J. J. Verzuu van het hoofdbestuur van H.L., de heren Th. Puts en J. Bonfrer van de K.A.B., mej. C. Stavenuiter van de Kath. Vrouwen beweging, mevr. M. J. Stolker-Drift van de K.A.V. en de heer J. I. van Dijk van „Alberdingk Thijm". In tegenwoordigheid van burgemeester mr. P. Cremers opende de heer A. Arens, voorzitter van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel", Zaterdagmiddag in het Frans Halsmuseum de tentoonstelling van wer ken van de leden. Dit is de eerste expo sitie na de reorganisatie der vereniging. Geëxposeerd worden olieverfschilderijen, aquarellen, tekeningen en beeldhouwwer ken. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met Zondag 7 November en is ge opend dagelijks van lo tot 5 uur en dès Zondags van 1 tot 5 uur. Voor de 1ste klas N.D.B. werd ge speeld HRKD IHillegom I. De uitslag is: 1. J. Lucas—J- v. d. Loo 0—2; 2. M. Herben—T. Lubbe 11; 3. p. Mul—Th. Seysener 02; 4. C. HeesakkerJ. Schilder 20. 5. Th. v. WortJ. Scholte 02; 6. G. A. HesselmanL. v. Haaster 1—1; 7. A. Masteling—L. v. d. Reep 1—1; 8. H. v. GastelJ. v. Horich 11; 9. N.N.—A. v. Stein 0—2; 10. C. Castricum A. de Heer 20. Totaal 812. In het enorme veld van zeventig deel nemers heeft Eysvogel Jr. de Cross-Coun- try van de Gooische Jachtvereniging ge wonnen met het p.aard Jacky vata. de Haar lemse Manege. Hii legde het 2100 meter lange parcours af in de tijd van 4 min. 42*4 sec. Verdere deelnemende stalgenoten waren de heren dr. Eysvogel, Horn en Vos, die respectievelijk de achtste, twaalfde en zes tiende plaats innamen. Een goed voorteken voor het aanstaande Cross-kampioenschap yan Nederland. dat 30 October, eveneens in t Gooi, verreden zal worden. A a» de stoffen, gobelins en kelims van de handweverij „De Knip- scheer", die sinds de introductie m onze stad door- Kunsthandel Leffe- laar een blijvende belangstelling on dervinden, is thans in dezelfde zaak weer een expositie gewijd. We ontmoe ten een tweetal nieuwe ontwerpers, van wie de meest moderne C. van Dijk is. Te voelbaar echter wil deze Jets waar door zijn werk nog niet is wat het zijn moet, namelijk evenwichtig. Eenzelfde bezwaar als wij destijds tegen Salim hadden die wij thans node missen! geldt ook voor hem: de naar zijn ontwerp vervaardigde gobelins vertonen meer de eigenaardigheden van het penseel dan dat zij zijn gedacht in de speciale eigenaardigheden van het weef getouw. „Zomer", dat op zijn naam staat en dat geen van beide bezwaren in hinderlijke mate heeft, mag om de innerlijke beheersing, waaruit het is ontstaan, als zijn beste werk gelden. G. Peters, de tweede nieuweling voor ons, gaat zeer beheerst te werk, is ook minder „modern"; hij bouwt zijn ont werpen uit volksmotieven en kiest be zadigder tinten, zo zelfs dat hij van de naturel tinten van de wol een prachtig gebruik weet te maken. Nel Klaassen heeft ook nu weer zeer speelse, tech nisch goed begrepen kleedjes. Dat met de blauwe vogels is een juweeltje van kleurverf ij ning. In de kelder worden we geconfron teerd met de zeer practische kinder kamer, versieringen in lakwerk van Co Egelie. Behalve practisch zijn haar paneeltjes kinderlijk in fantasie en motief, speels en geestig, kleurgevoelig en dartel als de dieren, die zij uitbeeldt en de kindertjes voor wie zij haar werk maakt. Paedagogie en aesthetica gaan hier hand in hand en de charmante pretentieloosheid strekt zich uit tot in de prijzen, die het gelukkig zeer wel mogelijk maken, dat deze paneeltjes daar komen waarvoor zij zijn bedoeld namelijk bij de kinderen, wier aparte wereld zij zo goed begrijpt en die mét haar fantastische reizen ondernemen. Deze expositie voor de winkelende moe der met haar kleuters blijft de gehele maand nog geopend. L. T. Een wielrijder reed Zaterdagmiddag op het Plein een 13-jarige jongen aan, die niet oplette bij het oversteken van de weg. Een grote ruit, die de jongen bij zich had, werd vernield. Bioscopen Rembrandt: De regen kwam (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pala ce: Naked City (18 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Nocturne (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sam Tucker's gro te strijd (14 j2.30, 7 en 9.15 u.; City: Nacht over Holland (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het begon met moord (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. MAANDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Ludamus voor de A.R.K.A. met „Arsenicum en oude kant", 8 uur. DINSDAG 19 OCTOBER Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Thalia met „Marjatta", 8 uur. BETER DAN OOIT De weduwe Essie Buckering. stam mende uit de Engelse aristocratie, staat voor een bijna hopeloze taak. Ze heeft geen geld meer, maar wel schul den en ze ziet dat de opvoeding van haar vier dochters verre van voorbeel dig is geweest, zodat er met de vol wassen meisjes nogal wat mis loopt. Doris, die een kindje verwacht, blijft op de achtergrond, maar uit de mede delingen van de zuster en haar min of meer maatschappelijk mislukte man, blijkt wel, dat ze geen lammetje is. Bicky is een onbeheerst, driftig ding, Kathy hooghartig en sequeel evenmin scrupuleus als haar zuster. Dan is er nog Jane, die met een halve gare dich ter getrouwd is en hem verlaat, omdat ze verwaarloosd wordt. Het stuk, dat Noel Langley als een vrolijk spel onder de titel „Little laubs eat ivy" (Kleine kinderen worden groot) opdient, zou een felle aanklacht kunnen zijn tegen de moderne sexuele opvattingen en de zgn. „vrijheid" van de jeugd. De schrij ver heeft echter een andere methode gekozen, die balanceert tussen de satyre en de belachelijkheid. Het publiek lacht de hele avond om dat a-morele huishouden van Jan Steen; de dialoog is zo flitsend," zo raak en zo geestig, dat men de schrijnende achtergrond, die slechts een enkele maal tot een se rieus woord leidt, vergeet of verdoe zelt. De luchtige pudding met de be dorven rozijnen wordt een delicatesse, omdat de toneelgroep „Comédia" haar met een pikant sausje opdient. Mary Dresselhuys zweeft als de lieve, maar onmaatschappelijke moeder Essie de gehele avond over het toneel. Een na- ief kind-vrouwtje, die haar situatie zelf schetst door de opmerking: „Och, waarom ben ik eigenlijk moeder ge worden?" Een sublieme creatie van deze beminnelijke actrice, waarvan men houdt om haar eenvoud en sfeer- scheppende stem. De drie zichtbare dochters werden voorgesteld door Edy de Boer, Eileen Vogel en Fransje Hart. Jammer, dat de laatste haar rol aan het eind van het tweede bedrijf (wanneer ze wat teveel gedronken heeft) niet aan kon. Het geval werd daardoor te kluch tig en verloor elke realiteitsgedachte. Ton Lutz, de zenuwachtige aanstaande vader, overtrof zichzelf in het derde bedrijf en wist zelfs een open doekje van de volle Stadsschouwburg te in casseren. De voortreffelijke regie was in handen van Jan Teulings, die tevens de rol speelde van dr. Drew, de man die orde in het huishouden wil schep pen door de weduwe te trouwen. Hoe beheerst wist hij te dwalen tussen al die beklagenswaardige figuren. Van de andere spelers ditmaal een speciale vermelding voor Jack Dixon, die de revolutionnaire dichter een zeer aan vaardbare gestalte gaf. Het applaus was na deze première langdurig en de vele bloemen waren verdiend. Dit stuk zal ongetwijfeld lange tijd op het repertoire blijven en daarom dient voorbehoud voor strikt volwassenen geregistreerd te worden. v. W. De eerste gemeenschapsavond voor de katholieke jonge meisjes wordt Dinsdag- avond om 8 uur in het Patronaatsgebouw gehouden. Het programma vermeldt ver schillende zangnummers, de opvoering van een korte revue, een praatje van de moderator kapelaan Nijman. Bij voldoende deelname zal de be drijf sunie voor het bouwbedrijf te Zand- voort een tekencursus voor timmerlieden, metselaars, schilders en loodgieters orga niseren. De leden van de R. K. bouwvak- arbeidersbond St. Jozef kunnen zich bij de bestuursleden van de bond melden. Onder toezicht van de heer H. v. d. Wateren is Zaterdagmiddag een groep van circa 60 kinderen uit het Camplaan- kwartier in de leeftijd van 6 tot 16 jaar het bos ingetrokken, om meer kennis op te doen van hetgeen zich afspeelt in het leven van de paddenstoelen e.d. On danks de regen kon het enthousiasme niet geblust worden en op deskundig advies werd een grote collectie leer zaam materiaal bijeengebracht. Hiervan heeft men in het theehuis nabij het Brouwerskolk] e te O verveen een aller aardigste tentoonstelling ingericht, die gedurende het weekeinde was te bezich tigen. De expositie trok veel belang stellenden. De heer v. d. Wateren vertelde dat dit initiatief bij de jeugd veel instemming had gevonden. Het totaal aantal oorlogsslachtof fers in Nederland, gedurende de oorlog 1940—1945 is, bljjkens het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 210.000. Bij het vaststellen van dit, totaal is geen rekening gehouden met de hogere sterfte, welke een indirect gevolg is geweest van de oorlog. Zou het sterftecijfer in de jaren 1940 —1945, zoals dat in 1938 het geval was, 8.6 per duizend der bevolking hebben bedragen, dan zouden 468.000 personen zijn overleden. Het werkelijk aantal overledenen in deze jaren is 747.000. Van de oorlogsverliezen ten getale van 210.000 zijn ongeveer 67,000 in de Ne derlandse statistiek verantwoord als overleden. Ongeveer 143 000 zijn ambts halve, of als vertrokken naar het bui tenland, afgevoerd van de bevolkings registers. Bij deze 143.000 personen be vinden zich; ongeveer 104.000 Joden, die direct bij de deportatie naar Duitsland van de bevolkingsregisters zijn afgevoerd en in Duitsland zijn omgekomen, be nevens ongeveer 39.000 overledenen, die bij de reconstructie van de bevolkings registers na de bevrijding niet in Neder land werden aangetroffen. De Koninklijke Landmacht verloor in de genoemde jsren 3900 msn, met inbe- grip van de op 1700 man geraamde ver liezen der binnenlandse strijdkrachten. Koninklijke Marine: 2600 man, met in begrip van officieren en manschappen van het Nederlandse personeel der Kon. Marine, omgekomen ten Oosten van Suez. Zeelieden ter koopvaardij: 1350. Door executies en standrecht verlo ren 2800 personen het leven. In concen- De afdeling Overveen van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft Zater dagavond in „Domi" op feestelijke wij ze het 60-jarig bestaan gevierd van de diocesane bond Haarlem. In zijn openingswoord heette de voor- zitter, de heer P. v. d. Laarschot, de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de nieuwe geestelijke adviseur kapelaan J. de Bouvère. Vervolgens schetste spreker de sociale toestanden van 60 jaar geleden en die van nu. Hij wees op de vele verbeteringen, welke de beweging tot stand heeft gebracht. In zijn korte toespraak, zeide kape laan J. de Bouvère verheugd te zijn zijn krachten aan de afd. Overveen te mo gen geven. Hij maakte gewag van het grote belang, dat de K. A. B. heeft bij de verzorging van het geestelijk en stof felijk welzijn van haar leden. Na het gezamenlijk zingen van het strijdlied, ging het doek op en trad do R.K. Haarlemse Toneelvereniging „Tha lia" voor het voetlicht met het blijspel in drie bedrijven „Over twaalf dagen tegen middernacht". Dit stuk, dat be werkt is naar een oud motief door Ge rard Nielen, heeft geen bijzondere pre tenties, doch is zeer amusant. Op Woensdag 13 October zijn de R.K. en de algemene afdeling van de jeugd bibliotheek geopend, die in de afgelo pen maanden door het personeel van de Gemeentelijke Bibliotheek ingericht is in de lichte serre van het gebouw „De Meerlhorst". Jongens en meisjes van 3 tot 18 jaar kunnen hier uit de voorraad van 1500 boeken eenmaal in de week één lees boek komen halen en naar verkiezing een boek over het een of ander onder werp, waarin kinderen en jonge men sen belang stellen. Hier volgt een greep uit de rubrie ken: Levens van grote mannen en vrouwen, Spoorzoeken, De levende na tuur, Wat je in huis kunt doen, Tech niek, Kunst, Muziek, Over andere lan den en volken. Uit vroegere tijden enz Ook zijn er bundels met sprookjes en boeken in het Engels, Frans en Duits. De jeugdbibliotheek is iedere Woens dag, Donderdag en Vrijdag geopend van 25 en 79 uur en Zaterdags van 2o uur. V De contributie bedraagt f 1.per Ka lenderjaar. Op Zaterdag 30 October zal het kin derkoor van het Katholiek Gemengd Koor in het R.K. Verenigingsgebouw te 3 uur en te 8 uur opvoeren de be kende operette „Repelsteeltje". Het feit, dat de gemeentelijke subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Zandvoort dezer dagen door de raacJ moest worden verhoogd van 56000 tot 73000, was voor ons aanleiding, eens te gaan praten jnet de heer Bersma, directeur van de dienst voor Sociale Zaken. Onze veronderstelling, dat deze ver hoging verband houdt met het ongunstige badseizoen 1948 bleek niet juist te zijn. De exploitanten van seizoenbedrijven, de strandpachters inbegrepen, hebben een zo danige omzet, dat zij de winter wel kun nen doorkomen. Velen van hen vinden des winters ander emplooi en slecnts bij uitzondering komen zij bij de gemeente om steun aankloppen. Het personeel heelt naar verhouding een slechter seizoen, ge maakt dan de exploitanten zelf, omdat het „verval" aanmerkelijk lager was; doch deze mensen werken nu in andere bedrij ven. Werkloosheid komt te Zandvoort practisah niet voor. De hogere uitoven van de dienst sprui ten .hoofdzakelijk voort uit de ziekenhuis- verpleging. Het aantal verpleegden nam toe, maar nog belangrijker is de verhoging van de ziekenhuistarieven van f 4 tot 6.50 per verpleegdag. Slechts weinig patiënten kunnen deze hoge kosten zelf betalen en daar komt nog bil, dat de ziekenfondsen slechts een deel der verpleegkosten be talen en „maatschappelijk hulpbetoon' dus in vele gevallen moet suppleren. Ook het aantal t.b.c.-patiënten neemt toe, a 1 is het gelukkig, dat de ziektegevallen niet van ernstige aard zijn. De langdurige ver pleging van deze patiënten maakt in som mige gevallen het verlenen van hulp in de huishouding noodzakelijk en dat is een kostbare geschiedenis. Momenteel zijn ruim 120 gezinnen „in zorg" bij de dienst voor sociale zaken waaronder 80 armlastigen en 20 oorlogs slachtoffers. Voor 1949 verwacht de heer Bersma nog hogere uitgavenomdat het consumentencrediet afloopt. In Zandvoort werden 400 van deze credieten verleend. Het laat zich aanzien, dat vele gezinnen, vooral de gesteunden, met de aanschaffing van kleding grote moeilijkheden zullen gaan ondervinden en dat zal hogere uit gaven voor de dienst tengevolge hebben. Al pratende kwam het gesprek op de taak van de instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Men ziet hierin nog te voel een voortzetting van de vroegere burgerlijke armbesturen. Zoals de naam echter reeds aanduidt, is het werkterrein van de dienst veel breder. Het strekt zich uit tot aJJ® gevallen, waarin de ingezetenen individuele moei lijkheden hebben van maatschappelijke en sociale aard. De instelling beschikt over een staf van gediplomeerde maat schappelijke werkers,, die in staat zijn in vele gevallen bijstand en voorlichting te geven. De instelling is een vraagbaak bij moei lijkheden met sociale verzekeringswetten juridische adviezen worden verstrekt, hui selijke moeilijkheden opgelost. Belangrijke diensten derhalve, waarvan de waarde niet in geld kan worden uitgedrukt. Vanzelf sprekend nadert men hier in vele gevallen het terrein van de geestelijke zorg en dan wordt in prettige verstandhouding samen gewerkt met de pastoor en de predikanten. tratiekampen in Nederland kwamen 2500 personen om. Tengevolge van oorlogshandelingen in Nederland stierven 20.400 burgers. De honger en ontbering in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht in 1945 kostte 16.000 mensen het leven; 250 krijgsgevangenen kwamen in Duits land om bet leven. 18.000 politieke ge vangenen stierven er en 27.000 tewerk- gestelden. In Duitse krijgsdienst sneu velden 3700 vrijwilligers. Als vermist in Duitsland (geschat aantal overlede nen) worden 7500 personen opgegeven. Het aantal vermisten in Duitsland (ex clusief Joden) geregistreerd hij het Nederlandsche Roode Kruis bedroeg op 1 Juli J.I. 7900. In bovenstaande cijfers van de directe en indirecte oorlogsverliezen van de Nederlandse bevolking zijn niet begre pen de in de strijd tegen Japan gesneu velden en in Japanse krijgsgevangen schap overledenen van Nederlandse nationaliteit deel uitmakende van het Koninklijk Nederlands-Indische leger, noch de burgers van Nederlandse natio naliteit omgekomen in Japanse concen tratiekampen. Ook in de komende winter zal aan personen die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling een brandstoffentoe slag /worden verstrekt. Deze toeslag, groot f 2.of f 1.per week voor per sonen, die resp. minstens 12 eenheden of 6 eenheden brandstof hebben toege wezen gekregen, zal wekelijks boven bedoelde uitkering worden verleend en wel over het tijdvak van 31 October tot en met 30 April 1949. (Van onze Haagse redacteur)' Zoals eerder gemeld is de regering uitge gaan van de opvatting, dat een eventuele loonsverhoging van ruim 1 pet. niet doorbe rekend diende te worden in de prijzen. In de laatste vergadering van de Stichting van de Arbeid is men het hierover echter niet eens geworden. Er doen zich namelijk twee moeilijkheden voor; de eerste is, dat de Stichting van de Arbeid een ruimere loon- aanpassing gewenst acht en de tweede, dat dan het doorberekenen van die toeslag in de prijzen een voorname ról gaat spelen. In de kringen van de landbouw bijvoorbeeld is men geporteerd voor doorberekening van elke loonsverhoging, in werkgeverskringen schijnt men de mening toegedaan, dat het doorberekenen bij een ruimere loontoeslag noodzakelijk is. De Stichting van de Arbeid komt hedenavond nogmaals ter bespreking van het vraagstuk bijeen: vermoedelijk zal de ministerraad Woensdag een beslissing kunnen nemen. n De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede, dat in de Straat Madoera bij oefeningen een sloep van de marine dicht onder de kust in de branding is volgelopen en gezonken. Hierbij zijn aes man marinepersoneel verdronken, n.l. een sergeant en vijf leden van de mari niersbrigade. De voormalige adviseur van de cen trale vermogensopsporingsdienst te Amsterdam, C. L. M. M„ die tevens se cretaris is geweest van het clearingsin- stituut, is conform de eis tot 3 jaar ge vangenisstraat met aftrek van voorar rest veroordeeld. Hij stond op 4 Oc tober terecht voor de vierde kamer van de Amsterdamse rechtbank wegens valsheid in geschrifte. Bewezen wérd geacht, dat hij bijna f 160.000.aan „tip"-gelden had opgenomen op kwi tanties, die hijzelf van valse handteke ningen voorzag. De secretaris van Staat voor Algemene Zaken, raden Abdoel Kadir Widjojoat- modjo, heeft gemeend, ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken, nu dr. Van Mook besloten heeft, heen te gaan, aldus meldt het „Bataviaas Nieuwsblad". Het blad vervolgt: hij heeft gemeend, dit te moeten doen in verband met zijn bijzondere positie met betrekking tot de figuur van de land voogd. De ontslagaanvrage van dr. van Mook als luitenant-gouverneur generaal van Nederlands-Indië en hoofdbouwer van de Nederlandse politiek aldaar sinds het einde van de oorlog zal waarschijnlijk met gemengde gevoelens door het In donesische volk ontvangen worden, zo schrijft de New York Times. Dr. van Mook had misschien een on mogelijke taak in Indonesië. Aan de ene kant had hij te doen met de oude Nederlandse kolonialen en enige Neder landse politici, die van mening waren dat geen enkele concessie aan de in landse bevolking zou worden toegestaan. Aan de andere kant had hij te maken met een politieke onrijpheid van het Indonesische volk en het Republikeinse leiderschap. Hij werd door de extre misten in Den Haag „verrader" genoemd en de extremisten in Djocja noemden hem een „pied piper" (rattenvanger). Niemand werkte harder aan beide kanten dan dr. van Mook om de juiste middenweg te bewandelen. Wij hopen, dat de Nederlanders een andere nuttige plaats voor hem zullen vinden. De we reld heeft zijn talenten nodig. koersen) Vorig Opening slot 18/10 99% 97% 97j|-% 99. (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 194', 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fu 99gb Ned. Handel Mij. cc 159% A.K.U. 151% Van Berkel's Patent 123% Calvé-Delft eert. 160 Van Gelder 143% Kon. Hoogovens ci 192 Unilever cert. 282% Ned. Kabel 265 Philips 233% Kon Petroleum 333% „Amsterdam" Rub' 165% HoLL Amerika Lij r 168% Kon N. Stoomb. f 148gl Scheepvaart Unie 170% H.V.A. 264 Deli Mij. eert. 151% ex-dividend 152 287 232 333

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2