Politieke toestand in België verre van rooskleurig EKIC de noorman- DE geheimzinnige i N Twee weken maand Marshall-hulp en voor een electriciteit verspeeld Genie-troepen naar de mijnen DE WERELD ROND De Eenheid van de Katholieken Zelfs Spaak verliest zijn hamear lino handhaaft Papanek Vandaag maximum prijzen voor vlees Verantwoordelijkheid in deze tijd r Wij luisteren naar AFLEIDINGS MANOEUVRE Duitse Noordzeehavens TWEE WEKEN STAKING IN FRANKRIJK: Niet uitgeschakeld MAANDAG 18 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Bruinkool uit het Rijnland voor electrische energie mmmmm Kardinaal Mindszenty naar Rome? Ministers Lieftinck en Van den Brink naar Parijs Minister Stikker terug MARSHALL CONFEREERT MET SOPHOULIS JONGE WERKGEVERS BIJEEN door George F. Worts Beurs van New York (Van onze Belgische correspondent) Dinsdag 19 October neemt het po litieke leven in België weer een aanvang met de bespreking in de Senaat van het katholieke wetvoorstel tot een volksraadpleging inzake de koningskwestie. Er bestaat een kleine mogelijkheid dat dit voorstel er in de Senaat waar de katholieken op een stem na de meerderheid hebben er door komt, ofschoon het niet zeker is, nu de liberalen tenslotte toch besloten hebben tegen te stemmen. Daarentegen staat het wel vast dat het voorstel et in de Kamer stellig niet doorkomt. Reeds vroeger wezen wij er op dat dit vermoedelijk geen regeringscrisis tc weeg zal brengen. De katholieke leiders, ofschoon begerig, die kwestie tot een goed einde te brengen binnen de kortst mogelijke tijd, zien zeer goed in dat die mogelijkheid er nog niet schijnt te zijn en dat een actie van de katholieken buiten de regering tot onvruchtbaar heid gedoemd is en in menig op zicht, èn voor het land èn wellicht voor de partij eerder schadelijk is. Intussen vernemen wij uit goede bron nen, dat de politieke toestand toch verre van rooskleurig is. Zo weinig rooskleu rig, dat de laatste vergadering van de kabinetsraad geen bijster opgewekt ver loop had en dat Spaak in hoogsteigen persoon er zijn goed humeur bij inge schoten heeft iets wat hem zelden gebeurt en dan ook als een kwaad voor teken gelden mag. De koningskwestie en de volksraadpleging maken daar maar zijdelings deel van uit. De C. V. P. heeft op het ogenblik verschillende zware grieven tegen haar regeringspartner. Daar is op de eerste plaats het conflict tussen de katholieken en minister Van Acker met betrekking tot het ontwerp statuut dat hij heeft ingediend en waar door de radio practisch een staatsmono polie zou worden, onderworpen aan de minister zelf. Dit heeft al tot ernstige conflicten geleid in de beheerraad van het N. I. R. De katholieke leden van die raad hadden zich voor enkele dagen daar uit onder protest teruggetrokken, thans hebben zij definitief ontslag genomen. De houding van de katholieke minis ters is dienovereenkomstig geweest en minister Van Acker heeft op de bo vengemelde woelige kabinetsraad zijn ontwerp moeten intrekken. Verder was er een wetsontwerp van de socialistische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, TrDclet, waarbij de sociale veiligheid zou worden georgani seerd op een wijze die de katholieken onaanvaardbaar achtten. Er bestaat trou wens al sinds lang een zeer gespannen verhouding tussen dit ministerie en het katholieke ministerie voor Volksgezond heid en voor het Gezin. Ook in deze aangelegenheid hebben de C.V.P.-minis- ters één lijn getrokken met het gevolg dat ook minister Troclet zijn wetsont werp heeft moeten intrekken. En ten slotte is en blijft er dan nog steeds het struikelblok van Huysmans onderwijs politiek. De C.V.P.-ministers schijnen vastbe slotener dan ooit, zodat Spaak humeu rig verklaarde dat met een dergelijke geestesgesteldheid samenwerking onmo- lijk was. Gisteren vond er nu een bijeenkomst plaats van de Nationale Raad van de C.V.P. waar uitvoerig over de politieke toestand gediscussieerd is. Uit de in lichtingen die wij hierover konden in winnen, krijgt men de sterke indruk dat de C.V.P. zich niet om wille van het mislukken van de volksraadpleging mislukking die vrijwel vaststaat zal terugtrekken, maar dat de voortzet ting van het kabinet Spaak toch niet zo maar zonder meer kan plaatsvinden De katholieken zijn vastbesloten tot een grondige herziening van het programma van het kabinet, in het bijzonder met betrekking tot de bo vengenoemde punten, terwijl men er bovendien sterk op zal aandringen in de formatie zelf een paar wijzigingen aan te brengen. Dit laatste is mis schien niet helemaal onvermijdelijk. Het zou immers op zulke moeilijkhe den kunnen stuiten dat de breuk niet meer 'te voorkomen is en het blijft de vraag of de zaak dat wel waard is. Maar voor een herziening van het programma geldt dit bezwaar niet. Natuurlijk blijft het afwachten. De houding van de socialisten is nog niet met zekerheid te voorspellen. Ook zij willen wel een aanpassing van het pro gram. Maar op dezelfde punten? In ieder geval belooft het komende poli tieke jaar wel enkele verrassingen Volgens het Duitse nieuwsbureau D.P.D. (Britse zone) is van Belgische zijde een ontwerp opgesteld, binnenkort te bespre ken door een conferentie te Essen van de economische commissie voor West-Europa van de V.N., vertegenwoordigers van de bezettingsautoriteiten en Duitse deskundi gen, volgens hetwelk West-Europa voor zien zou worden van electrische energie door centrales met een productie-capaci teit van in totaal één millioen kilowatt, die gestookt zouden worden met bruin kool uit het Rijnland. Albert Jacobspedel van de Columbia Universiteitbegeleidt Dwight D. Eisen hower in de hoogeleerde optocht, die voorafging aan de installatie van de gro te generaal tot pres. van de Universiteit Ten aanzien van de in Duitse kringen gekoesterde vrees, dat de Duitse import in de toekomst bijna uitsluitend over de ha vens van de Beneluxlanden zal worden ge leid, hebben de militaire gouverneurs van de dubbele zone verklaard, dat het met in de bedoeling ligt een voorkeurspositie aan de havens van België en Nederland toe te kennen. Aan Antwerpen en Rotterdam, aldus werd door de militaire gouverneurs verklaard, dient als de natuurlijke Rijnhavens een behoorlijk deel van het transport van de voor Duitsland bestemde import verleend te worden, maar de Duitse Noordzeehavens zullen in geen geval worden uitgeschakeld. In 'het kader van het plan-Marshall is het een eerste vereiste, dat alle beschikbare havens van West-Europa op de meest doel treffende wijze wordep gebruikt. De Algemene Vergadering der V. N. te Parijs heeft bij stemming besloten, dr. Jan Papanek, de vroegere TsjerV- sche afgevaardigde, in tViree V. N.-com- missies van advies te handhaven. Volgens onbevestigde berichten in Vaticaanstad, aldus Reuter, zou kardi naal Josef Mindszenty, de Primaat van Hongarije, die een leidende rol heeft gespeeld in conflict tussen kerk en staat, binnenkort naar Rome vertrek ken om daar een functie te gaan be kleden in de curia. Kardinaal Minds zenty is 56 jaar. Mgr. Giulio Czapik, de 61-jarige bis schop van Eger in Hongarije, wordt genoemd als mogelijke opvolger van kardinaal Mindszenty als primaat. COC. HARTEN TOONDER SJUD* Je kunt er niet aan ontkomen - Huwelijk met moeilijkheden - George Bernhard Shaw is ontevreden Rat bezorgt duizend arbeiders vacantie Een ruchtbare leugenverklikker. No place to hide" of. vrij vertaald: „Je kunt er niet aan ontkomen" is de titel van een boek. dat binnenkort in de Verenigde Staten zal verschijnen. Het boek is van de hand van dr. Da vid Bradley, een jong arts te San Fran cisco, die de atoombomproef bij Bikini heeft meegemaakt. Hij heeft het expe riment uit de lucht gadegeslagen en vervolgens bestudeerd. Zijn conclusie is vervat in de titel van zijn boek. In .andere woorden geformuleerd luidt zij: beveiliging tegen atoomwapens is on mogelijk. Er zijn geen afdoende medi sche of sanitaire beveiligingen voor de mensen is een geatomiseerd gebied, luidt zijn oordeel Men is in staat geweest schrijft hij door middel van scherpe zuren het grootste deel van de radio-activi teit te verwijderen van monsters verf, staal en andere materialen. In een proefinstallatie gaat dat, maar de meesten van ons leven nu eenmaal niet onder de omstandigheden, die in zo'n proefinstallatie bestaan. Het ont smetten van de gehele oppervlakte van een slagschip of van alle materialen, waaruit het Hirosjima van de toekomst zal moeten worden opgebouwd, blijft een zo goed als onmogelijke taak. Dr. Bradley merkt op, dat naar het schijnt het bewerken met een zand straal de radio-activiteit doet verdwij nen, indien tevoren alle verf verwij derd is, maar hij knoopt daaraan de opmerking vast: m^n kan echter on mogelijk een heel schip met de ynd- straal bewerken onder oorlogsomstan digheden. Evenmin kan men Pearl Harbour, de scheepswerven van Bre merton Chicago met de zandstraal ont smetten. Een charmante Nederlandse stewar dess, die verliefd was geworden op een Amerikaan aan boord van haar vliegtuig en bij volmacht mét hem huwde, terwijl de Oceanen hen ge scheiden hielden, is door de immigra tie-autoriteiten van Ellis-eiland uit haar internering ontslagen. Mevrouw Wilhelmina J. Masters uit Hen Haag kreeg aanvankelijk van de immigratie-autoriteiten te horen, dat de heer Everett Masters zich te New Tork moest vervoegen voor het op stellen van de trouwacte en dat deze opnieuw met haar in het huwelijk moest treden, voordat zij in de Ver- erjigde Staten kon worden toegelaten. De 24-jarige Wilhelmina was voor nemens zich dadelijk naar haar 41-ja- Uge echtgenoot in Glendale (Califor nia) te begeven, in de hoop dat zij daar opnieuw in de echt verbonden honden worden, zodat aan alle formali teiten zou zijn voldaan en de verblijfs- rgunning voor de Verenigde Staten ferzekerd. Deze week kwam het besluit af, dat Wilhelmina niet in de Verenigde Sta an mocht blijven, aangezien zij niet ver voldoende immigratiebewijzen be- chikte. Onder borgtocht werd zij ech- er van Ellis-eiland ontslagen, in af- achting van een beslissing van de ommissaris voor immigratie en natu- ^lisatie. .Donderdag heeft het Nederlandse "riudje zich bij haar echtgenoot ge- oegd. in New York ontstond opnieuw geschil met de immigratiedienst, ''aar tenslotte kreeg mevrouw Masters verb lijfvergunning voor twee panden en haar echtgenoot denkt, dat intussen de zaak wel in orde ge "ïaakt zal hebben. Hij is van plan op hieuw te trouwen, zo'dra hiervoor de egelingen getroffen kunnen worden. Bernard Shaw heeft zijn toestem ming geweigerd voor het laten op voeren van zijn stukken in het Londense seizoen van dit jaar. Deze weigering van de 92-jarige toneelschrij ver is een protest tegen de belastingpo- lftiek van Sir Stafford Cripps. die een extra belasting heeft ingevoérd en daar boven nog een zware kapitaalshef fing in eens. Shaw zei: „Ik kan me niet veroorloven Cripps in dit jaar van ex tra belastingen geld cadeau te doen. Op het ogenblik moet ik ongeveer f 12,50 neertellen voor elke tien gulden, die ik ontvang aan recette-opbrengst." Shaw toonde zich kennelijk weinig enthousiast over het practisch effect van de socialis tische belastingpolitiek van de Labour - regering. Te Becley in West-Virginia heeft een rat, die in een transformator van 13.000 volt was gekropen, welke vijf steenkolenmijnen in de om geving van stroom voorziet, kortsluiting verorzaakt. Duizend arbeiders moesten het werk staken in afwachting van de noodzakelijke reparaties. De Britse admiraliteit heeft beslo ten het oorlogsschip „Implacable," dat 148 jaar oud is en heeft deel genomen aan de slag bij Trafalgar in 1805, naar volle zee te doen slepen en daar tot zinken te brengen. In de slag bij Trafalgar maakte het schip deel uit van de Franse vloot en voerde het de naam „Le Duguay-Trouin." De Engel sen maakten het buit, gaven het een andere naam en gebruikten het als op leidingsschip voor de cadetten der Britse marine Een Japanse politieagent, Isao Kat- suna, heeft een apparaat gebouwd, dat niet slechts verklikt wanneer iemand liegt, maar hieraan ook zo'n ruchtbaarheid geeft, dat ze twee huizenblokken verder weten, dat iemand het- nie\ zo nauw met de waarheid neemt. Een ander snufje van het appa raat is, dat het meedogenloos vertelt, hoe benauwd iemand het bij een ver hoor krijgt, doordat op een neon-buisje de mate waarin het slachtoffer transpi reert te zien is. Het bestuur van de Berlijnse die rentuin heeft medegedeeld, dat de apen in de dierentuin de ko mende winter een broek en een vestje zullen dragen, wanneer de blokkade van de stad blijft voortduren, daar het kolenrantsoen, dat per luchtbrug wordt aangevoerd,* te klein is om ook de kooien te kunnen verwarmen. Voor het warm houden van de andere beesten heeft men nog geen oplossing gevonden Japan heeft toestemming ontvangen om voor zijn koopvaardijvloot 24 stalen vrachtschepen met een totale waterverplaatsingvan 53.16% ton te bouwen. De tonnage der schepen zal variëren van 700 tot 5.000 ton. Te Detroit is een avondklok inge steld, die te middernacht begint en van toepassing is op kinderen on der de 17 jaar. Als namelijk kinderen na middernacht zonder geleide op straat worden aangetrofferi, worden de ouders gestraft met een boete van 15 dollar of dertig dagen gevangenisstraf. Het stads bestuur heeft deze avondklok goedge keurd als een actie tegen jeugdmisda digheid. Ouders zouden vaak de schuld hiervan zijn. Onlangs werd het Potomac-Edison- gebouw te Hagerstown in de Amerikaanse staat Maryland uit gerust met een speciale camera om die ven te fotograferen als zij het gebouw zouden binnendringen. Woensdag heb ben de dieven er ingebroken. Zij namen echter o.a. de camera mee. 39. Al spoedig begreep Dzilah waardoor de bol uit elkaar gesprongen kon zijn: Eric moest zich nog op. de berg van de duizendjarige bevinden. De glazen bol wilde haar dit tonen, maar de .toverkracht van de oude was sterker dan die van Dzilah, zodat de zwarte bol gesprongen was. Zij zei echter niets van haar ver moeden tegen WinonahDeze vroeg toestemming met haar twee vrienden Eric te gaan zoeken en hier zag Dzilah een goede gelegenheid om van haar en de dwerg af te komen. Nu Eric voor goed verloren was, wilde zij liefst zo spoedig mogelijk het meisje en de nieuwsgierige dwerg kwijt raken. Ook dit kon Winonah niet bevroeden, hoewel zij een beetje verwonderd was toen Dzilah zo grif toestemde. „Ik geef u echter slechts de dwerg mee" zei Dzilah Pum-Pum keek Winonah smekend aan en daar zij het kleine kereltje niet wilde laten blijken dat zij niet veel van zijn hulp verwachtte, ging zij met een wat gedwongen lachje op het aanbod in. Inmiddels ging het leven op de rots zijn gewone gang. Eric had na lang zoeken een tweetal vrienden gemaakt, die van al de lugubere wezens nog het meest menselijk waren gebleven. Het waren twee dapperen, die enkele jaren geleden voor Dzilah getracht hadden het water te bemachtigen en evenals Eric en de anderen faalden, maar dit wist onze held niet. Hoe langer hij op de rots vertoefde, hoe meer iast hij begon te krijgen van de hevige koude. Om de een of andere reden wilde de duizendjarige niet, dat er een vuur ontstoken werd en meermalen lag de Noorman van de koude rillend op zijn legerstede. Soms kreeg hij het gevoel dat hij nog iets doen moest, een taak vervullen, en dan keek hij verlangend naar de horizon, alsof daar de oplossing lag. Maar zijn geest was dof en niets kon hij zich meer herinneren. De situatie in de Franse steenkoolin dustrie, waar 350.000 mijnwerkers het werk hebben neergelegd, ziet er bij het begin van de derde stakingsweek nog verre van rooskleurig uit. Het conflict heeft Frankrijk ruw geschat reeds ne gen millioen francs gekost ongeveer gelijk staande met twee volle weken Marshall-hulp en over dezelfde periode verloor het land twee millioen, voor het economische herstel hitter nodige, ton steenkool. Dit laatste staat gelijk met drie weken steenkooihehoefte van de genationaliseerde Franse spoorwegen of ongeveer de hoeveelheid, die nodig is om het gehele land gedurende een maand van electrische energie te voorzien. Zaterdag heeft de regering, voor het eerst sinds een goede week, de directe onderhandelingen heropend met de com munistische en niet-communistische mijnwerkersbonden en bij die gelegen heid lieten de vertegenwoordigers van de socialistische bond zich optimistisch uit over egn spoedig einde van het con flict. Maar thans hebben de communis tische bonden het voornemen te kennen gegeven hun veiligheidsploegen uit de mijnen terug te roepen, bij wijze van protest tegen het feit, dat de regering troepen en afdelingen van de veilig heidsgarde naar de mijngebieden heeft gestuurd. De socialistische minister van Binnen landse Zaken, Jules Moch, en zijn col lega van Handel en Industrie, Robert Lacoste, hebben gedreigd, dat zij de „meest energieke maatregelen" tegen een dergelijk optreden zullen nemen. Een regeringswoordvoerder verklaarde in dit verband dat een actie, als beoogd door de communisten, grote schade aan de mijnen zal toebrengen en een maan denlange werkloosheid zal veroorzaken, nadat de staking geëindigd is. De regering onthult niet, waarin deze tegenmaatregelen bestaan, maar wanneer het het zenden van genietroepen naar de mijnen betreft, kan dit tot nieuwe ongeregeldheden aanleiding geven. Ook in haar campagne tegen de voed- selspeculanten en r.warte handelaars staat de regering voor ernstige moeilijkheden. Vandaag gaat het regeringsdecreet in zake de maximum-vleesprijzen voor boeren zowel als slagers in zee. Overtre dingen kunnen met hoge boetes en zelfs gevangenis worden gestraft en eventueel zal de regering overgaan tot het vor deren Van vee bij recalcitrante boeren. Tal van boeren schijnen de regerings order te willen trotseren, zodat er reke ning mee moet worden gehouden, dat een deel van het vee niet aan de markt zal worden gebracht. Regeringsofficials hebben van hun eijde reeds te kennen gegeven, dat het nog weken kan duren voordat een apparaat geschapen is dat de boeren tot aflevering zal dwingen. Door dit alles staan Partis en andere bevolkingscentra, die reeds onder vlees tekort te ltiden hebben, voor de moge lijkheid dat er in de komende week in het geheel geen vlees op tafel zal ver schijnen en het is duidelijk, dat een der gelijke situatie niet tot kalmering van de gemoederen zal leiden. Het Christelijk Vakverbond in Frankrijk heeft een beroep op de regering gedaan tot het instellen van een minimumloon in overleg met arbeiders- en directie-organi saties. Verder verlangde het verbond een wisselende loonschaal en een onmiddellij ke herziening van de salarisgroepen. Het bestuur van de federatie achtte deze maatregelen onmisbaar in verband met „de prijsstijgingen, het begrotingstekort en de verminderde waarde van de franc". Zo lang de maatregelen nog niet genomen waren, moesten de prijzen verlaagd wor den. Zondag voltrok zich in het land het eerste stadium van de verkiezingen voor de Raad van de Republiek, de Franse Eerste Kamer. De 37.983 ge meenteraden, die Frankrijk telt, kwa men bijeen om de 100.011 gedele geerden aan te wijzen, die zelf op 7 No vember de meeste leden van het nieuwe „Hogerhuis" zullen kiezen. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft de resultaten bekend gemaakt van de verkiezing der kies mannen door 500.000 gemeenteraadsle den. 1. onafhankelijke radicalen 21.178, 2. socialisten 17.590, 3. Gaullisten 12.998, t. radicaal-socialisten 12.324, 5. communis ten 10.249, 6. M.R.P. 8980, 7. onafhanke lijke socialisten 8424, 8. P.L.R. 3293, 9 anderen 4012. De secretaris-generaal dar R.P.F (Gaullisten) heeft na een verklaring de juistheid der bekendgemaakte cijfers betwist. De R.P.F. had de communis ten daargelaten van de partijgangers niet geëist, dat zij uit hun politieke groe pering zouden treden. „De bekendge maakte cijfers, waarbij de gekozenen volgens hun partijen worden gerang schikt zonder dat hierbij met hun toe treding tot de R.P.F. rekening wordt eehouden, geven bijgevolg een beeld, dat eeenszlns met de werkelijkheid overeen komt." aldus de mededeling. Naar wij vernemen, hebben de minis ters van Financiën en van Economische Zaken de besprekingen tussen de minis ters der West-Europese Unie over finan ciële en economische vraagstukken te Pariis bijgewoond. De ministers zullen vermoedelijk vandaag weer in Neder land terugkeren. Zondag is de minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, uit Parijss in Nederland teruggekeerd. Zo als bekend, heeft mr. Stikker deelge nomen aan de besprekingen der minis ters van de aan het Europees herstel programma deelnemende landen. George C. Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, hééft Zon dag met de 80-jarige Griekse premier The- mistocles Sophoulis geconfereerd. In gezag hebbende Amerikaanse en Griekse kringen wordt vernomen, dat het bezoek aan Grie kenland van minister Marshall in verband staat met het feit, dat de militaire opera ties ter bestrijding van de communistische guerillas tot nu toe althans een mislukking zijn gebleken. Er zijn thans meer rebellen in Griekenland dan bij het begin van de operaties en onlangs hebben de strijdkrach ten van Markos hun aanvallen op Griekse dorpen versterkt. In genoemde kringen zegt men verder, dat de burgeroorlog uitgegroeid is tot een soort internationale strijd tussen commu nisten en anti-communisten. In het jongste rapport van de Amerikaanse militaire lei der wordt gezegd, dat Markos met behulp van Albanië, Joegoslavië en Bulgarije een strijdkracht van 25.000 man op de been kan houden. De Finse staatspolitie zal worden afge schaft en haar taak zal worden overgeno men deels door een nieuwe beschermings- politie en deels door de normale politie, aldus luidt een speciaal commissie-rapport van de regering aan het parlement. Uit politie-onderzoek is gebleken, aldus maakt de Griekse minister van justitie be kend, dat George Polk, voormalig corres pondent van de bekende Amerikaanse om roep C.B.S., wiens lijk in Mei te Saloniki aan land spoelde, door communisten werd vermoord. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht heeft een oproep gericht tot 10.000 voormalige vliegeniers om zich weer te melden ten einde het welslagen van de „luchtbrug" naar Berlijn te verzekeren. Zondag heeft Pandit Nehroe, gouverneur van Indië, een onderhoud gehad met Vis- hinsky, de Sovjet-Russische plaatsvervan gend? minister van buitenlandse zaken. Polen heeft Zaterdag betoogd, dat presi dent Truman een gevangene is van een militaire clique en dat hert* een halt werd toegeroepen, toen hij een gezant naar Mos kou wilde zenden. Dit werd gezegd door de Pool Julius Katz-Suchy in de subcommissie voor ontwapening van de algemene Assem- blée. Het Chinese ministerie van landverdedi- ging heeft toegegeven, dat Tsjin Sjen, het steunpunt der regering in Mandajoerije, is gevallen. De Amerikaanse autoriteiten hebben Za terdag geprotesteerd tegen Russische plan nen tot het houden van schietoefeningen met luchtdoelgeschut op gesleepte doelen in een van de corridors der vliegtuigen, die aan de luchtbrug deelnemen- Zij noemden dit plan een gevaarlijke schending van de regelen inzake de veilig heid in de lucht. De Russen hadden aan het gebouw van het viermogendheden bureau voor veilig heid in de lucht te Berlijn de waarschu wing aangeplakt, dat zij op hun vliegveld te Hasselburg in de corridor van Buckeberg deze oefeningen zouden houden. (Van onze correspondent) Het afgelopen weekeinde heeft de Katholieke Jonge Werkgevers Ver eniging in het hotel „Groot Berg en Dal" bij Nijmegen haar 58ste alge mene najaarsvergadering gehouden. De jonge werkgevers hebben zich vooral bezonnen op de eenheid van de katholieken en de verantwoor delijkheid in deze tijd, waarover zij werden ingeleid door mag. prof. F. J. Féron en de heer P. J. Spoo- renberg, die minister Rutten ver ving. Beide inleiders hebben open hartige redevoeringen gehouden, waarin zij onomwonden de aanwe zigen hun plaats als jonge katho lieken in het huidige wereldbestel wezen. De katholieke organisaties in Neder- MAANDAG HILVERSUM II, 415 m.: 18.00 Gram., ,18.15 Sport, 18.30 Orgel, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespr., 19.30 Le zing, 20.00 Nieuws, 20.05 Progr.prol., 20.15 Gram., 20.45 Luisterspel, 21.20 Kwartet, 21.50 Boekbespr-, 22.05 Or gel, 22.30 Lezing, 22.45 Avondoverd., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram., 23.45 Zang ,en guitaar. HILVERSUM I, 301 m.: 18.00 Nieuws, 18.15 Varia, 18.20 Gram., 18.30 Strijdkr., 19 00 Flitsen, 19.30 Chopin, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Din gen van de dag, 20.15 Marinierskapel, 20.50 Ducdalf, 21-10 Phil, ork., 22.10 Beiaardiers, 22.30 Cabaret, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. DINSDAG HILVERSUM II, 415 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.45 Morgen gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.. 9.00 Lichtbaken, 9.30 Waterst., 9.35 Symph. ork., 10.00 Kleuters, 10.15 Gram., 10.30 Schoolradio, 11.00 Gram., 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Orgel, 12.00 An gelus, 12.03 Metropole-ork., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.25 Zang en orgel, 13.45 Lezing, 14 00 Cyclus, 14.30 Vrouw, 15.00 School radio, 15.30 Gram., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Jeugd, 17.15 Zang en piano, 17.30 Wigwam, 17.45 Sextet. HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws, 715 Gymn., 7.30 Gram., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Aubade, 8.45 Handel, 9.15 Morgenwijding, 9.30 Gram., 10.30 Vrouw, 10.35 Piano, 10.50 Kleuters, 11.00 Jonge zieken, 11.30 Orgel, 12.00 Gram., 12.30 Weerpr-, 12.33 Romancers, 13.00 Nieuws, 13.15 Gram., 13.20 Skymasters, 13.50 Zang en guitaar, 14.00 Vrouw, 14.30 Ma tinee, 16.40 Jeugd, 17.00 Kinderkoor, 17.30 Dansen, 17-45 Indonesië. Vertaling: Herman Antonsen 35) Mijn j bedoelingen weten de heren heel goed; ik sta er alleen op, dat de waarheid gepubliceerd wordt. Het spijt me heel erg, als de waarheid zo pijn lijk voor jullie is. De moeilijkheden van onze vrien den wekken in ons gevoelens, die niet beslist onaangenaam zijn, merkte Zelma Tadema op. Laura verstijfde op het horen van die stem. Zelma Tadema was wel ge worden, wat G. A. van haar verlangd had: een valse echo van een deel van zijn karakter, zoals Barney dat gewor den was van een ander deel en zoals hij haarzelf had willen maken tot een echo van weer een ander deel van hemzelf. Dat had ze toch ook moeten zien, toen hij Leroy Covert zo onnoemelijk wreed terugriep uit zijn halve bewus teloosheid en hem liet weten, dat zijn gezicht, waaraan hij zo ontzaglijk veel waarde hechtte, verminkt was. Ze had het moeten zien, toen hij zo over Zelma Tadema loog. Ze had moeten begrijpen, dat hij Zelma alleen hier heen had laten komen, om het laaghar tige genot, dat hij hoopte te vinden in het zien van haar wanhoop over dat mislukte filmcontract en in de verne dering, die hij haar daardoor bezorgde. Zijn gnuivende tevredenheid over de moeilijkheden, waarin Sam Pruden was geraakt was van diezelfde aard. Alles, wat hij tegenover die bandieten gedaan had, kwam daaruit voort. Hij had dat vrijgeleide voorgesteld, om de gouverneur in het nauw te jagen en had genoten van diens ellende, terwijl hij zat te wachten tot Jill het besef zou krijgen, dat dit vrijgeleide van nul en gener waarde was en daarover in ra zernij zou ontsteken. Hij had het idee van het in brand vliegen der machine en van de redding der passagiers door Jack en Jill geop perd, om de gouverneur in ongelegen heid te brengen. En ondertussen stook te hij Jill steeds heftiger tegen de gou verneur op en hitste haar aan om hem dood te schieten. Maar het was nog veel erger, dat hij Leroy Covert de hele avond reeds zo sluw berekenend bewerkt had, totdat de filmacteur tenslotte naar buiten was gegaan, om een revolver te zoeken en daarmee het bandietenpaar had neer geschoten. Dat was nog erger, dan wan neer hij henzelf in de rug geschoten had. Het was duivels gemeen. Schande- llJLaura opende de ogen en hief het hoofd on. Ze voelde zich ziek Covert stond nóg steeds achter een stoel met de handen om de leuning geklemd naai het paar te staren, dat hij had neerge schoten. Hij keek verwilderd op. G. A stond met de armen over elkaar tegen over Sam Pruden, die, met zijn kin op zijn handen gesteund, voor hem zat. Cowdray stond bleek achter hem. Een dun straaltje bloed droop uit een zijner mondhoeken langs zijn kin. Hij had zijn lip stukgebeten tijdens net schieten, dacht Laura. Rudd bevond zioh nog steeds in de nabijheid van de telefoon. Zijn mond was vertrokken tot een cy nische grijnslach. Zelma Tadema zat dicht bij hem met haar gelaat in de handen verborgen. Ik zal alles doen, wat je van me wilt, fluisterde Sam Pruden. Maar ik heb niets van je nodig. Sam en wat ik nodig heb, kun je me niet verschaffen. Je wilt me alleen maar ruïneren! We zullen precies doen, wat u zegt, zei Cowdray. We vragen slechts van u, dat dit verslag gepubliceerd mag worden. We willen graag heel re delijk zijn, mijnheer Axton. De gouver neur wil al uw eisen inwilligen. Is dat zo iiiet, gouverneur? Sam Prudert knikte lusteloos. Maar je komt met geen enkel voorstel, Cowdray. Noemt u zelf maar een prijs. G. A. keek hem peinzend aan. Cow dray, ik heb al jarenlang geweten, dat jij eigenlijk de man bent, die voor Pruden denkt. Als jij candidaat voor het presidentschap was, zou ik me bij je aansluiten. Maar van Pruden moet ik niets hebben. Hij zal beslist uw orders gehoorza men. G. A. schudde het hoofd. Daar ben ik nog te vaderlandlievend voor. Juist, zei Zelma Tadema met vreemd harde stem. Jij bent vader landlievend. JÜ. vecht voor het goede, het schone en het ware! Jij verlangt er helemaal niet naar, iemand te zien lijden! Jij verlangt niets anders dan recht en rechtvaardigheid! Laura hief het hoofd op en keek haar aan. Ze schrok van de venijnigheid, die uit de stem van het meisje sprak. Gou verneur Pruden hief het hoofd op en keek haar strak aan. G. A. keurde haar geen blik waardig. Hij behoefde zijn hoofd slechts een weinig om te wen den, maar zelfs dat deed hij niet. Toen Zelma Tadema naar hem toe ging, richtte Laura zich overeind. Ze zag een onheilspellende uitdrukking In de grote, grijze ogen van het meisje. Gerald, zei Zelma, wil je dat ver slag ook niet laten publiceren'ter wille van mijn carrière? Hij wendde het hoofd om. Trok zijn wenkbrauwen omhoog. Om jou een carrière te bezorgen? Ja. Maar je bent nog zo'n onbehol pen actricê. Zei. Ben je dan vergeten, hoe de kritiek op je spel was? Dat zou strijden tegen mijn artistieke gevoelens. De film heeft artisten nodig, Zei artisten als Leroy Covert Het meisje werd doodsbleek en haar mond vertrok in wanhoop. Gerry, nu vraag ik je de enige werkelijke gunst, die ik je nog nooit gevraagd heb. Wil je dat verslag pu bliek laten maken ter wille van mij? Het spijt me heel erg, Zei, maar dat gaat niet. Laura stond op en zei bedaard: Begrijpen jullie allemaal nou niet, dat het verloren moeite is? Beseffen jullie dan niet, dat mijnheer Axton reeds de hele avond op deze overwin ning heeft aangestuurd, om jullie totaal in zijn macht te hebben, zodat hij ge nieten kon van jullie ellende, dood op zijn gemak, zoals hij mijnheer Covert ook bewerkt heeft, net zolang tot hij naar buiten ging, dat pistool haalde en die twee mensen doodschoot? Maar Laura! riep G. A. vol ontzet ting. Jij hebt die mensen vermoord, zei ze. En met evenveel overleg, als wan neer jij hen zelf doodgeschoten had. G. A. glimlachte opeens weer. Dus dat maakt mij dan feitelijk tot de held van de avond, is het zo niet? Rudd.daar heb jij je verslag! Gerald Axton is de heldenfiguur! Zend dat maar uit! Nog niet, zei Laura. Dat zou geen volledig verslag zijn, mijnheer Rudd. U moet er duidelijk op wijzen, hoe han dig en geslepen hij Jack en Jill be werkt heeft, net zolang, dat alleen de schietpartij van mijnheer Covert het le ven van gouverneur Pruden nog op het laatste moment redde. CWordt vervolgd) land zijn de hechte grondpijlers voor Kerk en staat en zij zijn de garantie voor de toekomst, omdat deze hierdoor niet afhankelijk is van personen, maar van de grote kracht van het gehele lichaam, aldus prof. Féron. De katho lieken echter denken te weinig met de anderen mee en voelen zich dikwijls te veel een staat in de staat. Spr. wees met klem op het grote belang van sa menwerking. Ook in politiek verband moeten wij onze eenheid demonstreren. In dit verband zeide prof. Féron, dat de Nederlandse Katholieken zich één wa nen, maar dat in de organisaties zich helaas al te dikwijls grote ruzies voor doen, die uit een ongezonde rivaliteit voortspruiten. Hij bepleitte een doelma tige verandering In verband met de organisatorische internationale katholieke eenheid wees prof. Féron er op. dat de werkgevers hiervoor garant moeten zijn. Uit hen zal een katholieke federalistische eenheid geboren moeten worden. De heer P. J. Spoorenberg sprak over „Verantwoordelijkheid in deze tijd". Hij wees op de sociale revolutie, welke zich in 1917, een jaar na de oprichting van de Jonge Werkgevers Vereniging vol trok en dat wij thans nog na dertig jaar midden in de branding staan. Men zal zijn prestige niet verliezen wanneer men afdaalt van de gezags- trap: „Ik ben de baas". Sprekende over de huidige katholieke beleving vroeg hij zich af, of de jonge werkgever van nu in staat was de katholieke idealen uit te dragen in elk milieu* iets wat men niet van een georganiseerd arbeider mag verwachten, al wordt in die krin gen veel in die richting gedaan. He laas komt men in dit opzicht bedrogen ujt. De heer Spoorenberg behandelde vervolgens de verschillende vormen van organisatie, zoals die in de omrin gende landen tot uiting komen en con cludeerde, dat in ieder land de omstan digheden anders liggen en dat men daarom alleen de leiding in het katho lieke organisatieleven kan aanvaarden van de Nederlandse bisschoppen. Tijdens deze vergadering is de heer Terwindt afgetreden als voorzitter en werd de bestuurshamer overgenomen door de heer F. Russel. In het winter- programma, dat werd aangenomen, zullen kringsgewijze de volgende onder werpen worden behandeld: Het Chris tendom in de huidige maatschappij. Eigendomsrecht en gemeenschapsge dachte, De internationale toenadering en het Vraagstuk van lonen en prijzen. Naast deze onderworpen zullen ook louter culturele vraagstukken aan de orde komen. Het ligt in het voornemen van de minis ter van Oorlog met ingang van 1 Novem ber a.s. voor te dragen als inspecteur-ge neeskundige dienst Kon. Landmacht gen - maj. dr. J. T. Wilkens, thans hoofdmil.. geneeskundige dienst KNIL te Batavia, als opvolger van gen.-maj. dr. F. Daubenton. Anaconda Copped Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railw«\ Tidewater U.S Steel 16'10 15/10 37'4 37 37% 37% 60 59V4 4014 40% 62% 62% 16%b 16'4 59',4 59% 59% 58% 15% 15% 13% 13% 30)4 30 39% 39% 58% 58% 44%b 44% 26% 26% 82% 82%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3