EDO WAAGT WEER 'N KANSJE In Amsterdam: Blauw Wit behoudt eerste plaats Zeeburgia verlaat de laatste VSV en Stormvogels verliezen Haarlem en EDO winnen AJAX GELIJK BIJ T GOOI Weinig fortuinlijk DWS verliest van Zeeburgia EDO weer in vorm Verrassend grote zege van Neder lands hockeyteam op de Britten: 4-1 Maar niet meer dan een draw in finale tegen België KAMPIOENSRIT K NM V veroorzaakt regen van strafpunten Emotie en sensatie 't Gooi-Ajax Ajax: van 0-2 op 2-2 bij Tweede doelpunt voor VSV de genadeslag In en om Haarlem: Kopbal van Smit begin van Haarlems victorie Spannende wedstrijd in Olympisch Stadion r Wind torpedeert goede bedoelingen Blauw Wit houdt goed vol in korfbalcompetitie J «■PP MET GESLOTEN O-GEN MAANDAG 18 OCTOBER 1948 PAGINA 4 Jilauw Wit wint met 32 De Stormvogels en V.S.V. hebben de krachiproef, die hun Zondag was opgedragen, niet mei succes kunnen door staan. Twee nederlagen, geen van beide onverwacht, maar belangrijk voor de posities aan de kop. V.S.V. behield voor lopig zijn voorsprong, ook al omdat D.F.C. een punt ver speelde aan Hermes. Maar E.D.O. nagelde D.H.C. in Delft met 40 op de onderste plaats en waagt weer,een oogje aan zijn mooie positie van het vorig seizoen. Intussen doet Feijenoord, door zijn 41-zege op K.F.C., daar eveneens aan mee. De nederlaag van Stormvogels was bitterder dan die van V.S.V,, Ook al omdat de cijfers 61 wel zeer hoog in het voordeel van Xerxes uitvielen. Blauw Wit, dat met 32 ternauwernood A.D.O. de baas bleef, zal er ook wel een beetje van geschrokken zijn. Haarlem behield zijn kans en verkreukelde die van S.V.V., door de Schiedammers mei 32 te verslaan. De VolewijckersSparia en 'i GooiAjax eindigden in gelijk spel en daarmee kan iedereen vrede hebben. Mei de 2O-zege, die Zeeburgia op D.W.S. be haalde, zeiden de Amsterdammers de laatste plaajs vaar wel. In de andere districten geen belangrijke mutaties. In het Oosten handhaafden de Enschedese clubs zich op voortref felijke wijze de Boys namen de leiding van de Sportclub over in district IV nam N.A.C. op V.V.V.'s vrije dag alleen de kop door een 7O-zege op De Spechten en in VI kreeg Longa op de zijne gezelschap van P.S.V. en Helmondia, die echter één wedstrijd meer speelden. Friesland stierf mei 80 een roemloze dood tegen Frisia, maar de 10-neder- iaag van B.V.V. bij Brabaniia komt eigenlijk op hetzelfde neer. Kerkrade behaalde zijn eerste zege bij S.C. Emma, H.S.C. zijn eerste puntje tegen Emmen. V. !i§li|v. t (Van onze sporfredacteur AMSTELVEEN, 17 October. Hel was min of meer een tegenvaller, dat hel Nederlandse hockeyteam in de finale van hei jubileumiournooi niet verder kon komen dan een 11 gelijk spel tegen de Belgen. Enerzijds, omdat de Bel gen hun plaats in de finale verdienden na een bijzonder matige wedstrijd tegen de Fransen, die ze mei 1O ver sloegen; anderzijds, omdat het Nederlands elftal diezelfde Zaterdagmiddag benutte om een demonstratie van waarlijk perfect hockey weg ie geven tegen hei Britse team en de dragers van de zilveren Olympische medaille maar liefst mei 41 versloeg, zonder dat daarbij van geflatteerde cij fers sprake was. Nu dient gezegd, dat de Britten voor het iournooi in Amstelveen drie spelers hadden vervangen, maar ook Nederland telde een invaller en buitendien speelde het over alle linies zó voortreffelijk, dat de Engelsen er ook mei een eventueel sterker elftal zeer waarschijnlijk niet tegenop hadden gekund. Hei was daarom.een teleur stelling, dat ditzelfde Nederlandse team in de finale geen raad wist met een herboren Belgische ploeif, ook al gaven de dames hei goede voorbeeld, zij hei dan, dat de wedstrijd waarin ze hun Belgische sportzusiers mei 2O versloegen, van gering allure was en geen stof tot commentaar op leverde. Verrassende combinaties Het „zachte eitje" Van der Linden ziet toe, hoe doelman Kokhuis een aanval van SVV onscha delijk maakt. HAARLEM, 17 October Met een kopbal, waarvan Kick Smit nog steeds het patent heeft op de Nederlandse voet- balmarkt, luidde de oud-internationaal zeven minuten voor het einde de Haar lemzege in over SVV, dat weliswaar tot dat ogenblik ongetwijfeld de betere ploeg was, maar er nochtans niet in was ge slaagd zijn veldmeerderheid in een aan tal doelpunten om te zetten, omdat de Schiedammers het samenspel te ver door- voerden en een groot gebrek aan schot vaardigheid aan de dag legden. Met de kopbal van Smit werd het 21 voor Haarlem, direct gevolgd door Haar lem's derde doelpunt van Laan, die van de verwarring in de Schiedamse defen sie profijt trok, waarna het wanhopige slotoffensief der bezoekers slechts in één doelpunt resulteerde. Ongetijfeld speelde SVV in deze wed strijd het beste voetbal, maar zoals reeds werd opgemerkt, de Schiedammers com bineerden in het oneindige en met de schutterscapaciteiten was het maar min netjes gesteld. Bovendien is het Schie damse spel op de aanval gebaseerd, zodat men naar onze smaak te weinig aan dacht aan de verdediging schonk, met ge volg dat de Haarlemvoorhoede regelma tig gevaarlijk kon worden en ondanks het feit dat Haarlem dus speltechnisch de mindere was, kregen de roodbroeken toch verreweg fle beste kansen en het was nog steeds Kick Smit die in de rood blauwe voorhoede, ditmaal als linksbui ten, de grootste aandacht vroeg. De kan sen welke de oud-internationaal aan z'n medespelers bood waren legio, maar ho peloos werden zij om zeep gebracht. De Schiedamse achterhoede kreeg dan ook heel wat moeilijke karweitjes op te knappen en voor de rust mochten Steen bergen c.s. van geluk spreken dat de paal een zeker doelpunt voorkwam en een doelpunt van Groeneveld wegens hands werd afgekeurd. Maar het was ten slotte Poelman die een fraaie pass van Smit langs Opschoor werkte. De vreug de bleek evenwel van korte duur, want vrijwel in dezelfde minuut scoorde Goos- sens de gelijkmaker door een foutje van V. d. Linden, zodat met 11 gedraaid werd. Ook in de tweede helft was SVV veelal in de aanval. Het binnentrio Goossens SchrumpfDe Bruyn, daarbij uitstekend gesteund door spil Van Schijndel, zat on ophoudelijk voor het Haarlemdoel, maar steeds konden Van Bakel c.s. de situatie meester blijven en ondertussen vroegen de snelle aanvallen van de Haarlemvoor hoede de grootste aandacht van de Schie damse verdedigers. En dat deze veel ge vaarlijker waren dan die van SVV vond een goed kwartier voor het einde zijn bevestiging in de beide doelpunten van Smit en Laan en eerst in de laatste ogen blikken kon Köneman de eindstand op 32 brengen. De uitslag van de wedstrijd Blauw WitADO doet een spannende strijd vermoeden en inderdaad hebben beide ploegen nagenoeg gedurende anderhalf uur gestreden om de punten, die dit jaar bijzonder kostbaar zijn. In het begin was Blauw Wit aanval lend maar 't was duidelijk te zien, dat ADO tot goede dingen in staat is. Want zodra Clavan, ADO's linksbuiten, de bal in zijn bezit kreeg ontstonden er ge vaarlijke situaties voor de Blauw Wit- doelmond. Aan de andere zijde li,et Niezen zien, dat hij ook weet wat doelverdedigen is en tot ruim 30 minuten in de eerste helft golfde het, vooral van ADO-zijoè, zeer goede spel op en neer, tot dat in de 35e min. Heffels Niezen passeerde met een prachtige kopbal (10). Onge veer 5 min. later een aanval van ADO over rechts, een mooie voorzet, Wolte- rink bukte en |(Iangelmans had geen moeite de stand gelijk te maken (11). Na de rust was er direct een sterk aanvallend ADO en Blauw Wit moest alle zeilen bijzetten om niet totaal in de verdediging gedrukt te worden. Al spoe dig kwam de tweede fout van de Blauw Wit-achterhoede toen Clavan de bal in het doelgebied had geplaatst en v. d. Zandt hem op een presenteerblaadje van Wolterink kreeg aangegeven (1—2). Geleidelijk aan wist Blauw Wit zich vrij te spelen en het spel ging gelijk tegen elkaar op, tot n|jl5 min. door een misverstand in de achterhoede van ADO van Wijngaarden de stand gelijk maakte (2—2). Niezen verrichtte daar na een pracht save maar even later moest hij zwichten voor een goed schot van Heffels (3—2). Onvermoeid streed ADO door. Met goede combinaties ging het telkens op Van Raalte af. Clavan toonde zich hierbij steeds een voetballer van klasse. Geen moment verslapte het tempo en tot het einde toe bleef de kans op doel punten aan beide zijden bestaan, maar de achterhoeden gaven geen kans meer. Blauw-Wit houdt de strijd in de korf balcompetitie met Westerkwartier goed vol. De Amsterdammers hadden geen gemakkelijke wedstrijd bij Koog-Zaan dijk, maar ze omzeilden die moeilijke klip met 31 en blijven dus in het vaar water van de leiders zitten. Dezen stel den zich vandaag tevreden met een be scheiden 31-overwinning, maar die werd dan ook behaald bij het nog onge slagen Archipel, dat nu eveneens zijn tol aan de leiders heeft betaald. De wedstrijden SwiftRhoda en Ooster kwartierDED eindigden in gelijk spel. Rohda en DED behaalden daarmee hun eerste punten. Stand: Westerkwartier 6 6 0 0 12 50—17 Blauw-Wit 5 4 0 1 8 26—13 Archipel 4 3 0 1 6 20—18 Koog-Zaandijk 5 2 1 2 5 22—20 SVK 4 2 0 2 4 20—19 Swift 5 1 2 2 4 28—33 Oosterkwartier 5 1 1 3 3 20—29 Rohda 5 0 1 4 1 17—29 DED 50 1 4 1 21—46 In de vergadering van de bondsraad van de KNLTB is reeds nu aangaande de competitie 1949 het besluit genomen om hetzelfde systeem te volgen als in dit jaar, n.l. de puntenrekening volgens het aantal gewonnen wedstrijden en per klasse het aantal partijen als volgt vast te stellen: hoofdklasse 12 partijen, le klasse 10 partijen, overige klassen 8 partijen DISTRICT I StormvogelsXerxes 16 Blauw Wit—A D.03—2 VolewijckersSparta 1l 't GooiAjax 22 HaarlemS.V.V32 Blauw Wit 6 5 0 1 10 166 Xerxes 5 4 1 0 9 155 S.V.V. 6 3 1 2 7 10—5 Stormvogels 5 3 0 2 6 109 Haarlem 5 2 2 1 6. 99 Volewijckers 6 2 2 2 6 57 Ajax 6 2 1 3 5 7—11 D.O.S. 5 2 0 3 4 7-10 A.D.O. 5 113 3 10-—10 Sparta 5 0 2 3 2 310 Gooi 6 0 2 4 2 616 DISTRICT IV BrabantiaB.V.V10 Juliana—Limburgia 3—6 T.S.C.M.V.V3—1 HelmondWillem II 0—3 N.A.C.de Spechten 70 N.A.C. 6 5 1 0 11 19—7 V.V.V. 5 4 1 0 9 12—2 Limburgia 6 4 119 1510 T.S.C. 5 3 117 12—6 B.V.V 5 3 0 2 6 8—6 Brabantia 5 1 2 2 4 49 Juliana 6 2 0 4 4 1015 Spechten 5 1 1 3 3 918 Willem II 6 1 1 4 3 6—8 M.V.V. 5 0 2 3 2 8—13 Helmond 6 1 0 5 2 716 DISTRICT II Hermes D.V.S.—D.F.C1—1 ZeeburgiaD.W.S 21 D.H.C.—E.D. O0—4 FeijenoordK.F.C42 Neptunus—V.S.V3—1 V.S.V. 6 5 0 1 10 15—10 E.D.O. 6 "3 2 1 8 14—7 D.FC. 5 2 3 0 7 7—3 Neptunus 5 3 1 1 7 94 Feijenoord 5 3 1 2 7 1514 K.F.C. 6 2 2 2 6 13—11 D.W.S. 5 1 2 2 4 4—6 H.B.S. 5 113 3 13—15 Zeeburgia 5 1 1 3 3 811 Hermes D.V.S. 5 0 3 2 3 3—8 D.H.C. 6 1 0 5 2 613 DISTRICT V HeerenveenLeeuwarden 41 G.V.A.V—Be Quick 2—3 H.S.C.Emmen 22 SneekAchilles 4—2 FrisiaFriesland 80 Heerenveen 5 4 1 0 9 164 Sneek 5 3 1 1 7 9—6 Velocitas 5 3 1 1 7 54 Friesland 6 3 1 2 7 1416 Frisia 5 3 0 2 6 15b Be Quick 5 3 0 2 6 105 G.V.A.V. 6 2 1 3 5 10—10 Leeuwarden5 2 1 2 5 911 Emmen 6 1 2 3 4 614 Achilles 6 1 1 4 3 614 H.S.C. 6 0 15 1 5—15 DISTRICT in HeraclesZwolsche Boys 00 Hengelo—Wageningen 1—3 Enschedese B.Quick 21 A.G O.V.V.Go Ahead 4—1 Be QuickEnschede 22 Ensched. Boys Enschede Be Quick A.G.O V.V. Heracles Go Ahead Zwolse Boys Quick Wageningen Hengelo N.E.C. DISTRICT VI N.O.A.D.—P.S.V S.C. Emma—Kerkrade Bleijerh.Baronie D.N.L EindhovenSittardse Boys MauritsHelmondia Longa P.S.V. Helmondia Eindhoven Maurits Sitt. Boys Bleyerheide N O.A.D. Sp.-cl. Emma Kerkrade Baronie D.N.L. 7—3 9—7 10 11—9 9—7 11—11 6—6 10—11 7—10 9—7 7—13 0-l 1—2 5—2 3—1 1—1 8—4 11—7 9—7 15—11 7—5 9—10 10—10 8—6 6—8 8—12 5—16 (Van een speciale verslaggever). AMSTERDAM, 17 October. Met de kracht van een hevige windstoot schoot Zeeburgia's linkshalf Corver vanmid dag totaal onverwacht een gat In het defensieplan van DWS. Hij maakte daarmede de stand gelijk 11—1) en leg de tevens de grondslag voor de eerste Zeeburgia-overwinning in dit seizoen. Een zege overigens, die nogal eens aan de spreekwoordelijke zijden draad heeft gehangen, al was het dan ook, Zeeburgia dat van meet af aan de meest spectaculaire indruk maakte. Want daar was het deze keer, met een recht over de doelen waaiende flinke bries, om begonnen. De mannen van de Kruislaan kregen het eerst de wind in de zeilen. Zij be schoten het Spaarndamse doelgebied ogenblikkelijk zeer fanatiek, doch maat en lengte van hun pijlen bleken zoek. Een enkele maal kregen de DWS'ers na het uittrappen van hun doelman ook een kansje om tot de aanval over te gaan en hun zeer snelle rechtsbuiten Diederiks wist dan gewoonlijk wel een goede voorzet te plaatsen, doch voor zeer benauwende kwesties kwam de Zeeburgia-keeper Altena vooralsnog niet te staan. Althans daar zag het naar uit. Opeens was ecihter linksbinnen Klein doorgebroken en samen met Snij ders op de rechtsbinnenplaats veroor zaakte hij een ernstige revolutie voor het doel der gastheren. Zijn laatste schot was een treffer (10) en deze stand van zaken toonde direct zeer zui- Het is EDO weer ernst geworden, want na de fraaie zege op HBS volgde nu een sprekende 40 zege op DHC in Delft. Vooral het productieve spel der voor hoede is opvallend. De Haarlemmers speelden thans weer in hun oude ver trouwde opstelling en waren doorlopend in de meerderheid. Het doelpunt dat Steendam binnen de minuut reeds scoor de gaf EDO het zo nodige zelfvertrouwen en nog voor de rust wsa het 20 door Verdam die de DHC-doelman met een enorm hard schot passeerde. Ook na de pauze wash et EDO dat de toon aangaf en nadat Rootselaar de stand op 3—0 had gebracht vond Schijve- naar het blijkbaar nog niet genoeg, want de internationaal trog mee naar voren en smaakte zelf het genoegen de eindstand op 40 te brengen. DHC kreeg tegen de EDO-achterhoede, welke weer in ouder wetse vorm speelde, geen. kans om ook maar de eer te redden. ver aan hoe de verhoudingen lagen: DWS kwalitatief veel gevaarlijker. Dit werd nog eens onderstreept in de volgende periode toen alle man bij Zeeburgia te wapen snelde doch het elftal als geheel maar zeer matig com bineerde. Individueel deed men goede dingen Van Biljouw, deze keer naast midvoor Verhage linksbinnen, wist zelfs haarfijn de linker staander te ra ken maar het nodige verband ont brak. Iedereen uit de voorhoede stond voor het vijandelijke doel zijn eigen partij te glazen en er moest een speler uit de middenlinie bijkomen om één van de vele kansen te gebruiken. Cor ver maakte zoals boven gezegd toen tenslotte gelijk. Na de rust, tegen de zwakker ge worden wind op, speelde Zeeburgia aanmerkelijk solieder. Verbruggen rechtshalf, voedde rustig zijn linker vleugel, het leer schoot vandaar langs het DWS-doel op rechtsbuiten Dick- hoff toe. Deze plaatste de bal goed voor en Van Biljouw gaf zijn club met een aardige kopbal de leiding (21). Smit, de witte rechtsback, bracht nog even sensatie teweeg toen hij op zijn keeper terugspeelde, die allang uit zijn doel was gekomen. De bal bonsde tegen "n eenzame doelpaal om vervolgens op- gegrabbeld te worden door 'n onthutste Altena. DWS had geen geluk! Klemvast heeft doelman Altena van Zeeburgia de bal tégen zich aangedrukt en Kil mag straks zijn geluk nog eens opnieuw proberen. Een van de vele gevaarlijke aanvallen, die de Nederlandse voorhoede op het Engelse doel ondernam. Kruize is "hier in duel met twee Engelse verdedigers en op de achtergrond staat Esser klaar cm een handje te helpen. Neen, niets kon in glans en glorie op bieden tegen de wedstrijd van Zaterdag middag, waarin een techniek werd ge demonstreerd, die van het spelpeil aan de top der Europese ranglijst een zeer hoge dunk gaf. Na een even wat aarze lend begin, vonden vooral de oranje hemden het tempo voor hun verrassend goede aanvallen en toen aanschouwde men tot zijn verbazing een zo groot Nederlands overwicht, als men niet voor mogelijk had gehouden. Maar de Nederlanders waren dan ook, speciaal in de eerste helft, zó goed op dreef, dat ze als het ware met gesloten ogen elkaar en de weg naar doel vónden. Het knooppunt van dit alles was de formi dabele partij, die Loggere op de spilplaats ten beste gaf. Practisch geen bal kwam hem voorbij en zijn gave, weloverwogen manier van afgeven, imponeerde ook dé tegenstander. Naast hem vielen zijn secon danten Tiel en Dijkstra volstrekt niet uit de toon en de zekerheid waarmee Derckx en Drijver in laatste instantie de Engelse aanvallen afstopten, dwongen doelman Richter maar zelden zijn talenten te tonen. Met die zekerheid in de rug kon de Nederlandse aanval zich in snelle, als een bus sluitende combinaties naar hartelust uitleven. Het was bijna ongelooflijk, hoe links Kruize en Esser en rechts Van Heel en Boerstra elkaar telkens op de juiste plaats vonden en hoe machteloos de En gelsen er dikwijls tegenover stonden, wanneer, met Bromberg aan het hoofd, de Nederlandse aanval weer op Rodie's doel kwam afstormen. Zo werd de wedstrijd een lust voor het oog, niet omdat Nederland won, maar omdat twee elftallen zo voortreffelijk speelden als men bij het Europese hoc key maar zelden ziet en omdat één daarvan Nederland daarbij nog zó kon domineren, dat op een gegeven Het was eerder een ver kwikking dan een nieuwe moeilijkheidsfactor voor de vermoeide deelnemers aan de KNMV-kampioensrit, die met brandende ogen de wegen aftuurden naar de route-aan wijzingen, toen het op het laatste deel van de 36 KM lange tocht begon te regenen. De nacht was enorm zyvaar geweest met een 82 KM lange rit rond Valkenburg; een wirwar van binnenwegen, soms zo smal en hobbelig, dat de motoren met moeite in het spoor gehouden kon den worden. Erger was dat de wegen elkaar herhaalde lijk kruisten, zodat velen strafpunten opliepen wegens, het missen van tijd- en num- mercontröles. Veréchillende deelnemers gingen daardoor te veel van hun machines vergen en draaiden die in de soep; anderen durfden de rit niet verder aan, omdat hun motoren niet meer betrouw baar waren. Vooral de licht installaties hadden veel te lijden en wanneer de maan niet zo helder had geschenen, zou het aantal uitvallers nog aanzienlijk groter zijn geJ weest. Een aparte moeilijkheid ontstond daarna op het tra ject RoermondGeldrop met zijn vele verraderlijke om- weggetjes. Al spoedig bleek, dat de bewoners van dit traject op verschillende plaat sen de richtingaanwijzers hadden verwijderd en ver nield, vermoedelijk omdat zij door de eerst passerenden in hun slaap waren gestoord. Dit traject werd dan ook uit de puntenlijst geschrapt. Het traject naar Den Bosch was kort, maar bevatte een 1 KM lancee bij Lieshout. Vervolgens werd een acce leratie-remproef gehouden over een afstand van 200 meter. Een der beste presta ties werd daarbij geleverd door de Utrechtenaar Brom. die de proef in 16.1 volbracht en precies met zijn voorwiel op de eindstreep stopte. Het laatste deel, de zwart tocht door de Drunense dui nen, was velen te machtig, het regende strafpunten, ver oorzaakt door de opgeworpen zandstormen in bos- en hei deland. Zware en lichte machines werden hier niet dan ten koste van talloze val partijen doorheengejaagd en voor motoren met zijspan waren de kansen om erdoor te komen practisch nihil. Van Den Bosch tot Zandvoort wa ren er niet veel moeilijkhe den meer en nu werd er braaf gejakkerd om de ver loren tijd in te halen. Op het circuit van Zandvoort werd nog een krachtproef gehou den. De machines moesten er nog een kwartier lang in een bepaald gemiddelde per klasse rondrazen. Eerst bij die gelegenheid kreeg men eindelijk een goed overzicht over de deelnemers, wier aantal na de talloze moeilijk heden van deze barre tocht tot ongeveer de helft was ge slonken. Veel rijders en ma chines waren zwaar geha vend. Opvallend was het groot aantal ontbrekende koplampen en voetsteunen aan de motoren. Na de krachtproef, die zeer veel belangstelling trok, ver zamelden de meeste renners zich in De, Schelp, waar de uitslag bekend zou worden gemaakt, maar sommigen, vermoeid als ze waren, sloe gen meteen de weg naar huis in. Na een rit van 36 uur, deden die 100 KM hun niets meer! De officieuze uitlagen zijn: Klasse I 125 cc junioren: 1. De Vries, Groningen (D KW) 42 strafpunten. Senioren: 1. en kampioen Jansema, Hengelo (CZ) 0 s.p. 2. Van Dinter, Arnhem (DM F) 8 str.p.; 3. Koning, Oos- terwolde (DMF) 12 str.p. Klasse II (125 tot 250 cc): junioren: 1. Van Wijhe, Apel doorn (Jawa) 26 str.p.; 2. Ambrosius, Beekbergen Ja- wa) 29 str.p.; 3. De Krieger, Tiel (Jawa) 37 str.p. Senioren klasse II en IV (met militairen en politie): 1. J. Veer, Borculo (Jawa) 4 str.p.; 2. H. Veer, Borculo (Jawa) 11 str.p.; 3. Haaker, Badhoevedorp (Jawa) 13 s.p. Senioren klasse III (boven 250 cc): 1. en kampioen J. Roest, Nieuwveen (BSA) 0 str.p.; 2. P. Knijnenburg, Wassenaar (BSA) 0 str.p.; 3. Zootjes, Tilburg (Triumph) 4 str.p.; 4. Moeke, Heemstede (BMW) 4 str.p.; 5. Flinter man, Den Haag (BSA) 5 s.p. Klasse III (boven 350 cc) junioren plus militairen en politie: 1. sgt. Rozenburg, Vught, 13 str.p.; 2. Emmel- kamp, Apeldoorn (Triumph) 26 str.p.; 3. sgt. Appelhof, Haarlem, (HD) 26 str.p. moment de doelpunten vielen als hagel stenen. Het begon met een schitterende voltref fer van Bromberg, nadat een Nederlandse aanval maar half was afgeslagen. Links buiten Esser, die zijn Londense vorm verre overtrof en behalve ongelooflijk vlug ooi» bijzonder productief was, ondernam een razende ren tot aan de doellijn, juist bin nen de slagcirkel. Hij zette hoog voor: Bromberg, die goed was meegelopen, ving in de doelmond staande, de bal in de lucht ineens op en gaf zijn ploeg de lei ding: 10. Tien minuten later was de stand al 30, eerst door Kruize, die de Engelse doelman met een ver schot juist passeerde, waarna Boerstra de bal voor de zekerheid nog eens inschoot en vervolgens weer door Bromberg, die een vrije kans kreeg en deze dankbaar benutte. In de tweede helft scheen het even an ders te zullen worden, toen de Engelsen door Borret uit een straf corner tegenscoor- den. Maar nog in dezelfde minuut werd het 41 door Kruize en toen waren de Engelsen te zeer overtuigd van de supre matie hunner tegenstanders, dan dat ze nog veel terug deden. Het spelpeil zakte iets en met Nederland vrijwel voortdurend in de meerderheid en Loggere op zijn best, werd de tweede helft uitgespeeld. In de finale Engeland had de strijd om de derde prijs met 60 van Frank rijk gewonnen speelde het Neder landse team dus tegen België. Maar het zachte eitje, dat men oranje hier en daar daar voorspelde, werd het niet. De Bel gen vochten furieus voor hun kans -en het was niet meer dan verdiend, toen Moerman in de tweede helft 'n prachtig doelpunt scoorde, dat de achterstand, die Kruize de Belgen uit 'n strafcorner had bezorgd teniet kon doen. Terug kwam het voordeel niet, omdat de Nederlan ders niet meer aan hun spel van Zater dag konden tippen. De Belgen begonnen daarentegen hoe lange hoe vuriger te spelen naarmate zij hun kans op een succes groter zagen worden. Maar hoe men in de hockeywereld over de waar de van een succes denkt, bleek toen een van de Belgische spelers kramp kreeg. De Engelse referee wilde geen invaller toestaan en toen stuurden de Nederlan ders een der hunnen Boerstra even eens naar de kant. Iets voor U, voet ballers? Dat was wel het beste staaltje van sportiviteit in die weldadige sfeer, waar de winst niet belangrijker wordt geacht dan de strijd en waaraan we tij dens de strijd der grote voetbalkam pioenen waarschijnlijk nog wel eens met weemoed zullen terugdenken. De ongeveer 16000 toeschouwers bij de wedstrijd 't Gooi—Ajax hebben kun nen genieten van een sterk emotionele en tevens sensationele wedstrijd, al was deze niet bepaald mooi te noemen. Daar voor werden er te veel fouten gemaakt aan beide zijden, waarbij de zenuwen meestentijds een hartig woordje mee spraken. De enkele malen, dat er eens kalm en met overleg gespeeld werd, waren eeh verademing. Beide ploegen hebben zich tot het uiterste ingespannen en dat de thuisclub een 20 voorsprong in het laatste kwartier zag vervliegen in een 22 gelijk spel, vond zijn oorzaak in het meer geroutineerde spel der Amsterdam mers. Toen dezen na een half uur in de tweede helft het eerste doelpunt scoor den, begreep iedereen, dat dit het keer punt was en dat de thuisclub heel erg op haar tellen zou moeten passen om niet geheel overrompeld te worden en daardoor nog beide punten zich te laten ontgaan. Het is bij èèn punt ge bleven en daarmee mogen de Gooiers zich gelukwensen. De thuisclub bracht een verjongde ploeg in hét veld doch juist de jonge spelers misten tenslotte het uithoudingsvermogen waarin de Ajacieden uitblonken. De Amsterdamse voorhoede was er aanvankelijk slecht in doch nadat Drager eerst met Bruins en daarna met Fischer van plaats ge wisseld had, vlotte het beter. De Gooise achterhoede stond dan ook voor een veel zwaardere taak dan die der Amsterdam mers, doch deze linie heeft zich op fraaie wijze van haar opdracht gekweten. Het laatste kwartier echter bezweek zij volkomen en waren toen de gehele mid denlinie en twee voorhoedespelers niet bijgesprongen, dan had het zeker een dèbacle kunnen worden. De Amsterdammers namen onmiddel lijk het initiatief, doch ook de thuisclub liet zich niet onbetuigd, waardoor zich een snel en enthousiast spel ontwikkelde. Na een kwartier kopte Beumer de bal tegen de paal en Kranevelt was er als de kippen bij om deze in het doel te schieten (1—0). Toen Fischer daarna een dot van een kans wist te scheppen liet de hele voorhoede verstek gaan. Ajax was in deze periode zeer gevaar lijk, doch 't Gooi herstelde zich, waarna beide keepers beurtelings hun talenten moesten tonen. In de tweede helft waren de Amster dammers weer sterk aanvallend. Op een gegeven ogenblik werd de bal uit een kluwen van spelers vijf tot zesmaal in de Gooise doelmond geplaatst, kwam één maal tegen de lat en op haast wonder baarlijke wijze ontsnapte dit doel aa doorboring. Het sportpark leek toen een bruisende heksenketel. Het succes kwam juist aan de andere zijde, toen Krane velt snel opbracht en de toelopende Leenvaart hem bij de benen vasthield in het beruchte gebied. Dé penalty werd door Henny Mol in een doelpunt om gezet (2—0). Er was toen nog een kwartier te spelen en alles wat Ajax was trok naar voren, waarbij al spoedig het eerste tegenpunt geboren werd toen uit een corner de bal in het uiterste hoekje gewerkt werd (21). De heksenketel bruiste toen vol ledig over, in het veld en op de tribunes. Fel viel Ajax aan. Men rook bijna de overwinning. Elk ogenblik werd een doelpunt verwacht ep vijf minuten vóór het «inde schoot Stoffelen van verre afstand de bal met een grote boog in het net. Mosterd greep volkomen mis. (Van onze Rotterdamse sportcorrespondent, ROTTERDAM17 October. V.S.V. heejt in de uitwedstrijd tegen Neptunus zijn ongeslagen record moeten prijsgeven. De Velsenaren waren volledig en Neptunus had een invaller voor spil Mink, die uit stekend werd vervangen door De Kreek. Met de vrij sterke wind in de rug begon V.S.V. een sterk offensief, dat het behou dens enkele snelle en gevaarlijke tegen aanvallen van Neptunus vrijwel de gehele eerste speelhelft volhield. De voorhoede van V.S.V. speelde een aantrekkelijk spel met Sterk, Balveis en Strieker als uitblinkers. De sterxe ver dediging van Neptunus weerde zich echter geducht en de taak van de Velsense aan vallers werd aanmerkelijk verzwaard toen Neptunus reeds na tien minuten bij een snelle uitval de leiding nam door midden voor v. d. Horst, die onvoldoende werd gedekt. Dit snelle succes gaf Neptunus een' morele steun en hoewel V.S.V. in tech nisch opzicht beter bleef spelen, duurde het nog tot vijf minuten voor de rust, eer middenvoor v. Onselen met een prachtig doelpunt gelijk kon maken. Na de rust heeft Neptunus een beter gebruik van het windvoordeel gemaakt en het bleek toen duidelijk, dat de verdedi ging van V.S.V. niet op hetzelfde peil staat als de voorhoede. De zware achterspelers Van Gelder en De Vries hebben niet de beweeglijkheid die vereist is om naast een stopperspil te opereren. De snelle aan vallen van Neptunus leidden tot een doel punt toen Luyten van de vleugel voor zette en v. d. Horst kalm langs Bloemink schoot (21). Dit doelpunt was eigenlijk al beslissend, vooral omdat onmiddellijk daarop Sterk, de ziel van de Velsense aan val, Uitviel. Hij werd vervangen door Post, Ook doelman Bloemink geraakte gebles seerd en werd vervangen, nadat hij eers*. door een schot van rechtsbuiten Sjerp voor de derde maal werd gepasseerd (31). Het ontmoedigde V.S.V. slaagde er slechts met moeite in deze stand tot het einde te hand haven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4