Verhoging van kinderbijslag na het derde kind? Min. Soesanto uit verdachtmakingen Nederlanders zouden metMoeso hebben samengewerkt Proces tegen Treinen vol Fraulein naar Engeland Kousen, plastic-jassen en sigaretten lokken Boter, anthraciet, suiker, zeep en varkensvlees duurder Partij-politiek sluipt binnen J Ver. Staten geven atoombom niet op Nadjamoedin Omdat we bang zijn voor de Russen" - Houdt het hoofd koel lot hoofd, en hart Ook gas en electriciteit? Verdeeld Thuisfront Het weer HET WEER IS GEWOON Zolang IJzeren Gordijn wordt gehandhaafd TRANSFORMATOREN GEBOUW IN BRAND sprong overboord WELDRA ANTWOORD DER REPUBLIEK? - DINSDAG 19 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24285 LONEN EN PRIJZEN Sociale verzekering reserve-politie Bestuur N.V.V. spreekt zich uit Over wetsontwerp ontslag bij arbeidsovereenkomsten ARRESTANT Nederlandse pastoors in Madioen Verkeren in goede welstand „Zeerover" gaat proefvaren 99 „Die Russen...." Duitse aard onveranderd v S Voor twee jaar Rust! „Manchester Guardian" over de toestand Hoofdlegeraalmoezenier terug Meer aalmoezeniers nodig Ontslag van generaal Dürst Britt Geen wrijving tussen K.N.l.L. en K.L. 12 12 11 10 10 8 7 6 6 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE} SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zijn de on derhandelingen tussen de regering en de Stichting van de Arbeid om trent de noodzakelijke aanpassing van lonen en prijzen in verband met het wegvallen van een belang rijk deel der regeringssubsidies op levensmiddelen vandaag hervat. Hierbij ligt van regeringszijde een voorstel ter tafel, dat beoogt de prij zen van melk (die zelfs een cent goed koper zal worden), kaas, margarine en brood gelijk te houden. Daartegenover komt echter een prijsstijging te staan van boter, anthraciet, suiker, varkens vlees en zeep. Deze prijsstijging moet zodanig groot zijn, dat de subsidie op de eerstgenoemde groep van artikelen, die dus in prijs gelijk blijven, daardoor wordt gecompenseerd. In dit verband wordt gedacht aan een prijsstijging van de boter met rond f 1.20 per kilo gram. De verhoging van de suikerprijs schat men in deskundige kringen op 17 ct. per kilo en die van het varkens vlees op 30 ct. Die van zeep tenslotte wordt gemiddeld op rond 80 ct. per kilo geraamd. De verhoging van de steen- De oudste organisatie, welke zich de belangen van de militairen overzee heeft aangetrokken, is de „Band Nederland ïndië." Later heeft deze vereniging naast zich zien verrijzen het Katholiek en het Protestants Interkerkelijk Thuis front, waarmede wordt somengewerkt in NIWIN-verband. De „Band NederlandIndië", die dus inderdaad de oudste rechten heeft, voelt zich echter sedert enige tijd in zijn neu traal-ingestelde actie bedreigd door de oprichting van „Humanitas", een orga nisatie, welke ook de soldaten in Indo nesië wil bijstaan. In dit lichaam zijn vertegenwoordigd het N.V.V., de Partij van de Arbeid, de Nederlandse Culturele Sportbond, de A.J.C. en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling; het beschikt voor zijn propaganda over de Arbeiderspers en de Vara. Principieel lijkt het recht van de Hu- ïnanitas-organisatie, om ook een actie te ontplooien voor de in Indonesië gemobi liseerde mannen, niet aanvechtbaar, doch de Band Nederland-Indië kant zich tegen de partijpolitiek, die op deze wijze in het werk voor onze jongens en vooral ook in de service bij hun demobilisatie, binnensluipt. De stichting van „Humanitas" is overi gens een feit, zodat men thans moeilijk anders kan spreken dan van een ver deeld Thuisfront. Van katholieke zijde wordt de nieuwe Instelling, op grond van haar geestelijke achtergrond, met reserve tegemoetgetre- den. In de nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer betreffen de het ontwerp van wet „sociale verze kering reserve-politie" heeft de minis ter van Financiën, die mede namens zijn ambtgenoten van Justitie en van Binnenlandse Zaken het verslag beant woordt, medegedeeld, dat' hij het niet gerechtvaardigd acht een bepaalde groep der bevolking, hoe verdienstelijk deze ook moge zijn, met betrekking tot de ongevallenverzekering in een be voorrechte positie te plaatsen louter op grond van de diensten bij de reserve- politie. De minister is dan ook van oordeel, dat een verder gaande voorziening voor de ongevallenverzekering dan in het ontwerp van wet is voorgesteld niet wenselijk is. Wat de ziekteverzekering betreft, meent hij, dat alleen voor die genen, die niet ingevolge de ziektewet verzekerd zijn, geen verdere wettelijke regeling bestaat. Hun kan geen rechtop uitkering gedurende een jaar worden gewaarborgd enkel op grond van het feit, dat zij gedurende de tijd, dat zij voor politiedienst zijn opgeroepen, ziek zijn geworden, zonder dat er van enig verband met de verrichte dienst sprake is. koolprijs zal tevens een verhoging van de kosten van gas en electriciteit met zich brengen en wordt geschat op rond 10 ct. per week voor het gebruik van een gezin met twee kinderen. Hiertegenover wil men dan, zoals wy reeds berichtten, een loonstij ging stellen van 1 a 2 pet. en voor de grote gezinnen een geringe ver hoging van de kinderbijslag na het derde kind. Over deze voorstellen nu wordt op het ogenblik beraadslaagd én mocht men vandaag tot overeenstemming ko men, dan zullen zij morgen in de mi nisterraad worden behandeld. Waar schijnlijk reeds binnen een maand daarna zullen bovenbedoelde prijsver hogingen dan in de praktijk worden doorgevoerd. In aansluiting hierop verneemt onze Haagse redacteur, dat na de besprekingen in de - Stichting van de Arbeid de loonsverhoging waar schijnlijk dichter bij 2 pet. dan bij 1 pet. zal komen te liggen. Aanvankelijk is gedacht aan een toe slag van 37 cent, waarmede volstaan zou kunnen worden, als van alle „uit wijkingsmogelijkheden" margarine in plaats van boter, cokes in plaats van anthraciet enz. gebruik werd ge maakt; van de zijde der vakorganisaties is tegen dit regeringsvoorstel ernstig bezwaar gemaakt. Of de loonsverhoging al dan niet in de prijzen kan worden doorberekend de regering meende in haar ontwerp van niet, een deel van de Stichting van de Arbeid van wèl stond hedenmorgen nog niet vast. Het bestuur van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen heeft aan de leden der Tweede Kamer zijn opvat tingen kenbaar gemaakt ten aanzien van het dezer dagen in behandeling komen de wetsontwerp tot wijziging van de be palingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten. Het wenst, blijvende binnen het raam van het voorgestelde, nog enkele op merkingen te maken over bepaalde punten. Het dringt onder meer aan op de noodzakelijkheid van een doeltreffende reorganisatie van de overheidsrecht- spraak in arbeidszaken en wenst dat de Kamer een uitspraak zal doen, waarin op de wenselijkheid van het totstand komen van bedrijfsrechtspraak en van hervorming der overheidsrechtspraak in arbeidsgeschillen wordt gewezen. Slechts ten aanzien van een enkel onderdeel ontmoet het ontwerp voorts nog be zwaar. Het betreft de regeling betref fende getalsverhoudingen en ancienni- teitsregelingen, waarop in het tweede lid van art. 1639 s onder 4o gedoeld wordt. Het bestuur van het N.V.V. zou dit lid het liefst zien wegvallen. Verwachting tot Woensdagavond: In de kuststreken: Wisselende be wolking met vooral gedurende de nacht nog enkele buien. Meest ma tige wind tussen Noord-West en West. Weinig verandering in tempe ratuur. In het binnenland: Afnemend buiig met tijdelijke opklaringen. Koude nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen in de namid dag iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Zon 7.13—17.36; Maan: 18.22—9.58. Als u vandaag soVfis af en toe ver baasd naar de lucht heeft gekeken bij een plotselinge donderslag en als u zich zelfs min o.f meer verontrust heeft af gevraagd of de weergoden evenals de politiek helemaal in de war warenweet dan dat De Bilt zegt, dat het heel ge woon weer is voor de tijd van het jaar. 't Is alleen maar een kwestie van met de Noordwester uit de Pool opgejaagde luchtlagendie boven het m October nog (14 d 15 graden) warme Noordzee water komen te hangen. Dat geeft aan leiding tot ruzie of, om het w-eer m vaktermen te zeggen, dat geeft tenge volge van een soort „kookproces aan leiding tot het vormen nan buienwolken waar van alles in kan zitten: onweer, hagel en regen. Zoals u ziet, het is heel eenvoudig. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Warren Austin, heeft gisteren Rus land in de Politieke Commissie plechtig verzekerd dat de Verenigde Staten de atoombom niet zullen opgeven en dat de gehele Westerse wereld zich zal olij ven bewapenen zolang de communisti sche staten het ijzeren gordijn hand haven. Austin zeide, dat het Russische voor stel om tegelijkertijd de boin te vernie- tigen en een internationaal controle- systeem voor de atoomenergie in te stel len een manoeuvre was om de Ameri kaanse bommen te vernietigen voor en .waarschijnlijk lange tijd voor Ue rest van de wereld zou weten of Rusland zulk een wapen bezit. „De Verenigde Staten zijn niet van plan hun atoom wapens op te geven behalve onder een controle-systeem dat voldoende doel treffend is om te garanderen dat andere naties deze wapenen niet hebben en zich niet in het bezit daarvan kunnen stellen", aldus Austin. De communistische staten wensen te leven in een geheime eigen wereld, waarin zij zich misschien wapenen en hun volkeren op oorlog voorbereiden. Wij wensen niet in zulk een wereld te •leven. Dat is de impasse waarin de com missie voor atoom-energie zich bevindt en het is deze impasse die niet door de commissie voor de atoom-energie kan worden opgelost. Zij kan slechts worden opgelost door het gealarmeerde geweten, de morele niet mechanische meer derheid van vrije mannen, die het recht hebben om aan hun vrijheid vast te houden. Hedenmorgen om even na elf uur is het transformatorengebouw van het G.E.B. van Rotterdam, dat in de nabijheid van de werf Wilton-Fijen- oord staat, door de explosie van een transformator van 25.000 volt in brand geraakt. Je zult plotseling door een aap in matrozenpakje omhelsd worden! Dit on dervonden de heer en mevr. Van den Hoek. Zij waren de 500.000ste bezoeker van circus Mikkenie, dat zijn tenten in Amsterdam heeft opgeslagen. Het geluk kige echtpaar kreeg als prijs een retour per K.L.M. naar Brussel, plus een week verblijf in de Belgische hoofdstad. De republikeinse minister van Justitie Soesanto heeft medegedeeld, dat in ver band met de opstand in de repiibiiek tot 15 October in het gebied van Djocja 900 personen zijn gearresteerd, in het gebied van Soerakarta bedraagt dit aantal 1400. De minister zeide, dat het aantal gearresteerden in andere gebie den nog niet bekend is. In antwoord op een vraag, of er bewijzen waren van collaboratie tussen Moeso en Sjarifoed- din en de Nederlanders, zeide de mi nister van Justitie, dat hjj nog geen verklaring wenste af te leggen over het bestaan of het niet-bestaan van docu menten hieromtrent, doch hij voegde hieraan toe, dat in verschillende hoofd kwartieren van Moeso en Sjarifoeddin de Nederlandse vlag en dinstincticven van de Nederlandse Marine zijn ge vonden. De minister van Economische Zaken van de republiek verklaarde voor het werkcomité, dat, hoewel de plannen van de opstandelingen om de politiek der verschroeide aarde toe te passen gro tendeels konden worden voorkomen, de verliezen niettemin aanzienlijk zijn ge weest, speciaal aan vee en landbouw- zaden, terwijl vele bossen zijn afge brand. De grootte der verliezen is nog niet bekend. Nadjamoedin, voormalig minister president van Oost-Indonesië, is gister morgen, toen de behandeling van zijn zaak voor het Oost-Indonesische hof van justitie een aanvang nam, op vrije voeten gesteld op de conclusie van de verdediger, dat de vordering van de procureur-generaal niet ontvankelijk was. De advocaat-generaal gelastte ver volgens namens de procureur-generaal „overeenkomstig de wet de onmiddel lijke inhechtenisstelling van Nadja moedin", waarna de zitting gesloten werd. De werkcommissie bestudering rechts positie overheidspersoneel heeft zich met een schrijven gericht tot minister Götzen, waarin zij er als „de vijf ver tegenwoordigers van de ambtelijke vakbeweging in Indonesië" op wijst, dat zij het met de minister gevoerde over leg verre van „volledig", veel minder nog bevredigend kan noemen. Op de eerste bijeenkomst op Vrijdag 17. September van deze vijf op voor dracht van de vakbeweging van rege ringswege als leden ener werkcommis sie „aangewezen" vertegenwoordigers waren de stukken, waarop geoordeeld moest worden, nog niet alle in bun bezit gekomen, terwijl in een tweede bijeenkomst op Maandag 20 September, dus drie dagen later, de gemeenschap pelijke einduitspraak moest zijn gefor muleerd. Bij de pauselijke vertegenwoordiging te Batavia heeft men bericht uit 'Djocja ontvangen, dat twee Neder landse pastoors, die werkzaam zijn te Madioen, in goede welstand verkeren. Het betreft hier pastoor Van Goethem ,,it Rrunssum en pastoor Smets, afkom stig uit Helden bij Venlo. De eerste trawler van de vloot der tonge verre-visserij-onderneming in TTmuiden, de „Claes Compaen", een de drie trawlers, die door deze re derij na de bevrijding zijn gekocht, zal Zaterdag van IJmuiden uit haar proef vaart op de Noordzee maken. On een gisteren te Manchester gehou den massa-bijeenkomst hebben 3000 vak bondsleden geëist, dat de regering en het Britse congres van vakbonden (T. U Cde communistische leiding uit de vakbeweging verwijderen. parlementaire Enquêtecommissie, die belast is met het onderzoek van het Condens regeringsbeleid, heeft gisteren Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh stachouwer gehoord. Jhr. Tjarda op het Binnenhof. (Van onze speciale verslaggever) Op de lijnen van Venlo en Oldenzaal naar Hoek va'. Holland is een Engelse trein niets bijzonders. Voor de ramen vertonen zich meestal jonge gezichten, vrolijk in de Hoek-richting en somber wanneer de locomotief met de neus in de richting Duitsland rijdt. Een van verlof terug kerend soldaat kijkt nu eenmaal niet bepaald zonnig en de korporaal, die van good old England naar de Duitse puinsteden reist, wijkt niet. van deze regel af. Dat in Nederland deze treinen met N. S.-locomotieven en -perso neel worden gereden en hierdoor weer de hoogvereerde deviezen in ons laatje vloeien is voor ons van meei belang, want per as en per K.M. a raison van zoveel, levert een maandelijks bedrag op, dat boven ieders ver wachting ligt. Minder bekend is, dat deze treinen ook 's nachs Nederland doorsnijden, geen verlofgangers vervoeren, doch zeer speciale gezelschappen, die onder scherpe controle staan. Op deze manier passeerden b.v. reeds duizenden Duitse krijgsgevangenen op weg naar huis ons land en zo kwam dezer dagen een veertiental wagons lange trein het Duitse station Bentheim en bij Olden zaal ons land binnen, die een kleine vijfhonderd meisjes van negentien tot zevenentwintig jaar vervoerde. Kinder- verzorgsters, laboranten en steno-ty pisten, meisjes uit de middenstand, goed gekleed, doch zonder hoed. Wij, die ons beroep niet konden verlooche nen, stelden een groep van deze Duitse meisjes waiït -dat waren het al spoedig de vraag: „Waarom zijn jullie op weg naar Engeland?" Antwoorden in overvloed: treinen denderen. Welke toekomst tegemoet? „Omdat wij van de Engelsen de kans krijgen." „Omdat wij daar goed kunnen ver dienen." „Omdat wij leven willen." „Omdat wij bang zijn voor de Rus sen." „Omdat wij van oorlog genoeg heb ben." Even viel er een stilte. Met gelijk matige cadans denderde de trein door Twente. Hier en daar prikte een lichtje. Oorlog! Dat was het knooppunt, waar op alie 'gesprekken steeds weer uit mondden. Hadden deze jonge meisjes het niet over de voorbije oorlog, dan werd de mogelijkheid van de volgende bekeken. „Vetwachten jullie die dan zo zeker?" hopen er op. Die bijna Duits antwoord, „Wij- Kussen Het was een echt dat gepaard ging met welsprekende gebaren en gezichten. „Jullie hier in Holland hoeven an ders niet bang te zijn, als het zover komt. Bij ons, in de Britse zóne, zijn de meesten zo fel op de Russen, dat zij heus niet tot jullie grens zullen ko men." „En wat zal generaal Paulus met zijn in Rusland gevormd Duits leger van indertijd overgelopen S.S.-ers doen?" Wij konden moeilijk deze vraag onder drukken. „Generaal Paulus? Zo gauw die weer in zijn eigen land. is, loopt hij met al zijn mannen wéér over!" Een Engels officier, die door de meisjes „daddy" wer'd genoemd, kwam ons ongewoon interview storen. Zodra de meisjes hem ?agen werd hij met vragen bestormd. „Hoe lang moeten "wij nog rijden?" „Wanneer krijgen wij onze twintig shilling?" Vooral dat Engelse geld scheen de grote attractie. Engeland was een para dijs, daar kon je kouseji, plastic-jassen en sigaretten krijgen. Nadat „daddy" weer verdwenen was, begonnen wij enkele vragen te stellen. „Weten jullie, dat sigaretten in En geland erg duur en bijna niet te krij gen zijn?" „Weten jullie, dat de Engelsen het tijdens de oorlog beter hadden, dan tegenwoordig?" De gezichten stonden ongelovig. „Weten jullie, dat het hier in Hol land momenteel beter is, dan aan de overkant?" Weer. vraagtekens en een bijde- hande stem: „Kunnen wij dan niet hier blijven?" Op het zelfde moment remde de trein af en reed het volslagen lege Utrechtse station binnen. Een rangeerder en een paar P T.T.- mannen bekeken de ramen, die de meis jeshoofden omlijstten. „Huh, allemaal moffenmeiden," brom de een spoorman van achter zijn pruim. „Daarom kunnen jullie beter naar Engeland gaan, dan hier in Holland blijven," legden wij uit en vertelden van de antipathie, om niet te zeggen haat, die hier nog heerst, deden enkele verhalen uit de bezettingstijd en het verzetten, wezen op bet leed, dat hu» volk over het onze gebracht had. Doodstil was het in de coupé. Zenuw achtig zoog iemand aan een sigaret. Hoofden keken naar buiten. „Ja, het is te begrijpen. Holland moet wel ontzettend geleden hebben, dat wij nu nog zó gehaat worden." Het werd zacht, bijna fluisterend ge zegd. Wat moeten wij van dit alles denken. De Duitse volksaard is nog niet veran derd Het ene ogenblik werden wij ge- ergerd door de bekende, zelfbewuste toon, waarop iets verbondigd werd, even later was het een gevoel van me delijden, dat ons besloop. „Wat doet je vader?" vroegen wij aan een van de jongste reizigsters, die twee jaar kinderverzorgster was geweest. „Zit nog steeds vast. En moeder is dood. Onder het puin." Een onzer speciale verslaggevers heeft van Oldenzaal tot Hoek van Holland meegereisd met een van de vele treinen, die 's nachts door ons land denderen en waarmee duizenden Duitse meisjes, op weg naar Enge land, vervoerd worden. Hiernaast drukken wij zijn uitvoerige reportage af. Dank zij de zeemanskunst van ka pitein Hemmes van het troepen transportschip „De Grote Beer" is een arrestant aan een vrijwel zekere dood ontsnapt. Toen het schip, dat gistermorgen in Amsterdam binnen liep, op de thuisreis bij nacht door de golf van Aden kwam, hebben drie arrestanten een poging tot ontsnap pen gewaagd. Een hunner sprong in het duister overboord, doch schrok van deze vermetele daad kennelijk zelf zo, dat hij onmiddellijk om hulp begon te roepen, wat voor de twee overige arrestanten aanleiding was om de sprong naar beneden maar niet te maken. Op het signaal „man over boord" liet kapt. Hemmes onmiddel lijk koers veranderen en zoeklichten bijzetten. In dergelijke gevallen is het door de duisternis echter veelal zoeken naar een naald in een hooi berg. Niettemin kreeg men na bijna een uur de drenkeling in de schijn werpers en toen duurde het niet lang of hij was weer aan boord. De Engelse officier,die ons bij onze tocht langs de andere afdelingen verge zelde deelde ons enkele bijzonderheden mede' over deze transporten naar En geland Hef grote tekort aan manlijke, zowel als aan vrouwelijke arbeidskrach ten heeft Engeland het -oog doen rich ten' naar de Britse zone in Duitsland. Sedert met de geldsanering de zwarte handel werd bestreden, is daar van een onrustbarend groeiende werkloosheid sprake. Zo werd een plan opgesteld om mannen zowel als vrouwen in Engeland te werk te stellen. Er wordt een strenge selectie toe gepast. De meisjes, die goedgekeurd worden, komen uit behoorlijke gezin nen, zijn enigszins ontwikkeld en gaan de Engelse huisvrouwen helpen of in de ziekenhuizen werken. Voor minimum twee jaar moeten zij zich verbinden en kunnen daarna kiezen. Bij de volgende wagen gekomen, ver telde ons „daddy": „Verder zitten in deze trein een aan tal' D.P.'s „verplaatste personen". Men sen uit alle landen, die achter het ijze ren gordijn liggen." Hij zei het zacht, want alles sliep. Oudere, breedgebouwde vrouwen, met slapende kinderkopjes op hun schoof haalden langzaam en zwaar adem. Wij struikelden over armzalige bundeltjes bagage, in doeken bijeengeknoopt. Een jongen van een jaar of veertien droom de hardop in een onverstaanbare taal. Op het balcon trok een gebogen en ge laarsde figuur aan een stinkelrde sigaret. Even verderop was een tweetal wak ker. Zij hadden een kaars aangestoken, die een zwak licht wierp op een enor me krans van groen en levende bloe men, met linten in blauw en wit, in het midden de „trezub", het symbool der Oekraïners. Het was een afscheidscadeau van hun landgenoten, die in de Duitse D.P.-kampen achtergebleven waren. Met de handen in de zakken staarden zij zwijgend naar buiten. Een vertelde in gebrekkig Duits zijn geschiedenis. Wat hij in Engeland hoopte te vinden? „Rust!" Op het perron in Hoek van Holland liepen een huiverende chef, een ernstige Hollandse douaneman en een stel druk doende Engelse M.P.'s op en neer. In stille rijen trok het hele gezelschap naar het Engelse kamp, werd daar voorzien van thee, een bord stevige macaroni en een pakket boterhammen. Om vier uur in de nacht vertrok de Engelse stoom boot Hanxman met aan boord een duizendtal oude, jonge en heel jonge mensen. Allen met één hoop in bun hart, in het oude Albion een toekomst tegemoet te gaan, beter dan hun verleden was geweest. Het republikeinse kabinet is heden in speciale zitting bijeengekomen ter bespreking van zaken, verband hou dend met het voorstel-Cochran. „Anta- ra" vernam dat het republikeinse ant woord of amendementen op het voorstel verwacht worden binnen een week, nadat Cochran de voorstellen aan Moh. Hatta aanbood (dit geschiedde Vrijdag j.l.). De secretaris van de Commissie voor Goede Diensten, Temperley, en de persoonlijke vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, Darmasetiawan, zjjn te Djocja aangekomen. De liberale „Manchester Guardian" schrijft vandaag in een hoofdartikel over de situatie in Indonesië, dat de niet-republikeinse leiders, "nu zij 'met Den Haag tot overeenstemming zijn gekomen, moeten tonen, dat hun gezag steunt op de sympathie van het volk, anders zouden de -republikeinen de Ne derlanders ervan verdenken, dat ze hen louter gebruiken als instrumenten van de Nederlandse politiek. Elke vorm van pressie op de republikeinen zou hun gezag verzwakken en de communisten in de hand werken. De gematigde re publikeinen zullen alleen vrijelijk on derhandelen als ze zich daarvoor sterk genoeg voelen. De Indonesische republiek heeft de Commissie van Goede Diensten der Ver. Naties verzocht haar te helpen bij het opsporen van de Dakota C-47, die op 1 October is verdwenen. Het vliegtuig ver trok die dag van Sumatra met als piloot een Amerikaan, Bob Freeberg. Piloot en toestel het enige dat de republiek be- zijn algemeen bekend als de re publikeinse „eenmans-luchtmacht". Als eerste commentaar van de Austra lische pers over het aftreden van dr. Van Mook verscheen in de „Sidney Morning Herald" een hoofdartikel onder de titel „Loods verdwijnt". net blad schrijft o.m.: „De Nederlandse regering zou er wel aan doen voorzichtig te handelen. Hoewel dr. Van Mook zonder twijfel tot zijn eigen grote teleurstelling niet in staat is gebleken een uiteindelijke over eenkomst op Java tot stand te brengen, hebben zijn geduld en goede wil een basis van samenwerking geschapen." Kol.-Hoofdlegeraalmoezenier Mgr. J- M. van Straelen is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag na een zeer voorspoedige reis op Schip hol aangekomen. Bij zijn aankomst werd hem de onderscheiding „Voor orde en vrede" uitgereikt. Mgr. van Straelen was in begin Augus tus naar Indonesië vertrokken met het doel zich nader te oriënteren, vele nieu we aalmoezeniers te bezoeken en contact op te nemen met de kerkelijke en mili taire autoriteiten in Indonesië. Mgr. van Straelen, die in deze maan den bijna de_ gehele Indonesische archipel heeft afgereisd, deelde ons na zijn terug keer mede, dat hij in het doel van zijn reis volkomen was geslaagd. Als zijn totaal-indruk gaf hij te ken nen, dat in het belang van een goede godsdienstige verzorging der troepen een dringende behoefte bestaat aan een spoe dige aanvulling van het corps aalmoeze nier^. Wat de godsdienstige en morele gesteldheid van de troepen betreft, ver klaarde de hoofdlegeraalmoezenier, dat deze alle lof verdient. (Adv.) In de talloze gesprekken, welke de mensen met elkaar in trein, huis kamer of café voeren, heeft de be langrijkheid van het weer het moeten afleggen tegen de benardheid van de toestand, waarvan ook de afzonderlijke mens zich langzaam gaat bewust wor den. Op iedère schouder, of die nu aan een huismoeder, een industrieel of een boer toebehoort, drukt, zij het op ver schillende wijze, de algemene last, welke ons hele volk als oorlogserfenis te torsen kreeg. De toestand na de oorlog is voor ons allen een grote teleurstelling geworden. Ondanks de waarschuwingen van men sen, die het konden weten en op jaren lange moeilijkheden wezen, verwachtte men met de bevrijding van bezetting en ooriogsmiserie de terugkeer van het leven, zoals men dat vóór 1940 als van zelfsprekend aanvaardde. Dat dit leven zich slechts langzaam herstellen zou. nu goed: er viel ook zo veel te herstellen; maar het zou wel komen. Doch nu wij na ruim drie jaren nog met de meest elementaire levensbehoeften als voedsel en kleding zitten te tobben en de duurte van het leven eerder toe- dan afneemt, bekruipt de mensen langzaam het koude besef, dat slechts hun kinderen, als die tenminste kans van leven krijgen, de verbetering zullen zien. Daarbij komt de angst voor de naaste toekomst. Velen zijn rechtstreeks slachtoffer ge worden der voorbije oorlogsverwoestin gen, zagen zich genoodzaakt een bedrijf, een zaak. een boerderij opnieuw te be ginnen. Dat gaat toch al niet zo mooi als de eerste keer; en stel u eens voor, dat nog eens zo'n vloedgolf van ver nieling hen treft, dan zijn ze finaal knock out. En ook zij, die niet rechtstreeks wer den gedupeerd door de oorlogsvernie ling, hebben voor hun ogen gezien, hoe in een oogwenk huizen, mensenlevens, fabrieken, kostbare insta1 laties, spoor wegen, bruggen en onschatbare cultuur goederen, de vruchten van jarenlange gezamenlijke inspanningen, door de oor logsbarbarij werden vernietigd. Dit is een ervaring die wij vóór 1940 niet ken den maar na deze schrikkelijke ervaring houdt eenieder op de achtergrond van elke onderneming die hij doet rekening met de mogelijkheid van een nieuwe uitbarsting in de toekomst. En dit legt onwillekeurig een ban van geestelijke vermoeienis over de mensen. Waarom zich opnieuw inspannen, waarom hard werken wat van hogerhand als brood nodig wordt toegeschreeuwd als mis schien in verder of nabij verschiet een zelfde vlaag van vernieling over ons kan komen? Ons volk is na de oorlog aan vele andere ten voorbeeld gesteld om zijn energie en vitaliteit, waarmee het zich na de vernielende orkaan, welke het teisterde, weer wist op te richten. Ik wil hieraan geen afbreuk doen. maar de vraag laat mij niet los, of dit alles niet geschiedde uit kracht van onmiddellijke reactie op de onderdrukking en nog dóórwerkende energiebronnen en of zich niet eerst nu de geestelijke inzinking doet gevoelen, nu het tot de massa door dringt, dat het vroegere Nederland voor lopig niet terugkeert. Deze en andere dingen, zoals de ont moedigende en steeds meer ge compliceerde ontwikkeling in de kwestie-Indië, dreigen ook ons volk te brengen in een gevaarlijke impasse. Sommige volken van ons continent zijn reeds in dat wegzuigende moeras ver zeild geraakt wie denkt niet aan Frankrijk? en door de communistische agitatie, welke met het voeren van een geraffineerde politiek de oorlogsdreiging kunstmatig in leven houdt, wordt hierop terdege gespeculeerd. Zij tracht het Westen een nieuwe ineenstorting a:s on vermijdelijk op te dringen en in een zenuwoorlog de laatste resten weerstand te breken. Het moedwillig spelen met dit vuur door de hoofdvertegenwoordigers der communistische gedachte heeft dan ook zijn weerslag op iedereen: op de kleine zakenman of fabrieksarbeider, die zijn werklust voelt verslappen, op het boer tje, dat zijn kapitaaltje ziet interen; heeft zelfs zijn invloed op de huwelijksprak tijken. bang als men wordt om nieuw kroost het leven te doen zien. Die vermaledijde slagzin, die men al- lerwege hoort: „Waarom zouden we ons nog druk maken? We houden de Rus toch niet tegen", gaat een hinderlijke barst worden in de gedachtengang van menig Nederlander. Ik geloof niet. dat ons volk het gevaar begrijpt, dat hierin ligt opgesloten, en voldoende beseft, dat het de bedreiging naderbij roept met er zich zó door te laten beïnvloeden. Zulk een down-stem ming is juist, wat de tegenstander be oogt. Zo ooit dan is het nu zaak, het hoofd koel te houden en onze energie ten uiterste in te spannen. Wij hebben in de voorbije oorlogsjaren gezien, wai taaie energie en koppig verzet tenslotte kunnen bereiken, als het volk één is in dat verzet. Ditmaal komt de vijand niet zozeer van buiten als wel van binnen, name lijk de ontmoediging. c. IMet de ziel van een mens moet je I voorzichtig zijn, zij is het kostbaarste wat er is. Op vragen van de heer Bruins Slot in verband met het ontslag en de vervan ging van generaal Durst Britt als com mandant van de 7-December divisie in In donesië heeft de minister van Oorlog ge antwoord, dat de eervolle ontheffing is geschied door de legercommandant in In donesië met instemming van de luitenant gouverneur-generaal. Zowel de luitenant gouverneur-generaal als de legercomman dant hebben, alvorens tot deze ontheffing over te gaan, overleg gepleegd met de vorige minister van oorlog. Laatstbedoelde heeft zich daarbij verstaan met de toen malige minister van overzeese gebiedsde- 1en- De beslissing was uitsluitend gegrond op het oordeel van de legercommandant over persoon en taakvervulling van ge noemde generaal. Het vermoeden, dat de vervanging het gevolg zou zijn van ernstige wrijving in Indonesië tussen de leidende figuren van het K.N.l.L. en van de K. L., welke haar terugslag zou hebben op de hele militaire organisatie, berust niet op goede gronde:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1