ONTZETTENDE K.L.M.-RAMP in Schotland CONSTELLATION NIJMEGENVLIEGT TEGEN HOOGSPANNINGSL De dodenlijst Verslagenheid op Schiphol KLEINE ZES zullen Grote Vier tot verzoening manen KOENE DIRK PARMENTIER is niet meer Communistische opstand in Korea Parmentier veertien jaar na Melbourne op zijn post gevallen K.L.M. niet meer naar Frankfurt K.LM.-lachtmillionnair, bekend door de vlucht met de „Uiv Precies 14 jaar Paraffinewas voor prof. Piccard MORGEN RESOLUTIE IN VEILIGHEIDSRAAD GX 1 heden op straat lot hoofd en hart Het weer ZES EN DERTIG DODEN, VIER PERSONEN GERED Steunt Sjahrir interim regering? GEEN VOLKSSTEMMING Stemmen staken 300 KEULSE KINDEREN NAAR ONS LAND Amerika zendt levens middelen Polen voor de rechter Russische officieren willen niet terug TEXTIEL UIT JAPAN? DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG' No. 24287 De K.L.M. Constellation P.H.-T.E.N. „Nijmegen", die gister avond cttn half tien uit Amsterdam vertrok op weg naar New York, is vannacht omstreeks half één ie Tarbolton bij Presiwick Schotlandneergestort. Volgens Reuter brandde hei toestel geheel uit. Van de uit tien leden bestaande bemanning hebben de werktuigkundige J. IJ. Beukenkamp en de steward H. J. van Overbeek de ramp overleefd. Van de dertig passagiers zijn twee personen gered, n.l. Mathilda Rohrs, wier toestand zéér ernstig is en de heer W. G. Philippo uif Sassenheim. Onder de passagiers, die allen naar New Yonrk reisden, be vonden zich elf Nederlanders. De gezagvoerder, Parmentier, vond de dood, evenals de directeur der K.L.M., de heer H. Veenendaal en de heer A. F. Maclnerney van de „Lockheed Aircraft Corporation". Protest tegen infiltraties BRAND OP VALKENBURG H. Vader verkeert in goede gezondheid VJ Belgische koningskwestie H. Veenendaal Generaal-majoor G. J. Sas DE LATTRE DE TASSIGNY VERTROKKEN Cf CCtr ito*. ïedjM. zwamt! ZANGERES VERWONDT VROONS V geest terug te dringen' Nederland en Indonesië over wegen belangrijke aankoop MGR. GIOBBE BIJ DE PAUS Pigeon Hoge Commissaris in Indo-China BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544;-Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het ongeval van de Constellation PHTEN heeft zich, voor zover men vanochtend, vroeg heeft vastgesteld, als volgt toegedragen: Bij de voorbereidin gen tot de landing op de luchthaven, Xvelke landing bij slechte weersomstan digheden moest geschieden, is het toe stel met een hoogspanningsleiding in aanraking gekomen. De gezagvoerder, I'armentier, meldde daarna, dat aan boord brand was uitgebroken. Vervol gens is het toestel ongeveér acht mijl Van Prestwick neergestort. Direct na het binnenkomen van het bericht over de ramp is een commissie van onderzoek, bestaande uit ir. Falken- hage en de heer M. Kamminga van de Rijksluchtvaartdienst per speciaal vlieg tuig naar Prestwick vertrokken. Reuter meldt, dat het ongeval ge schiedde op een bouwland dicht bij Prestwick. Dorpelingen snelden in hun nachtkleding te hulp. Alle politie-auto- riteiten binnen het district begaven Zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp. De vrouw van een hoge politie functionaris in Tarbolton zei, dat het toestel twee maal laag over het dorp cirkelde alvorens neer te storten. Volgens nadere berichten is het toe stel terecht gekomen op een boerderij van Thomas Neil te Auchenweet (Tar bolton): De telefoondraden in de om geving werden geraakt, waardoor het telefoonverkeer gestoord werd. De heer Patrick Dollan. „Public relations officer" van de Lockheed Aircraft Corporation deelde mede, dat hij va neen der Lockheed-ver- tegenwoordigers op de plaats van de ramp het volgende had vernomen: „Om kwart over twaalf naderde de KLM-Constellation het vliegveld Presiwick. Het was mistig en het toestel vloog te ver over de landings- dingsbaan door. Het toestel meldde; „Ik heb iets geraakt, ik sta in brand. Ik tracht te stijgen." Enkele ogen blikken later, viel het toestel naar beneden." Reuter meldt nader: Het K.L.M.-vliegtuig cirkelde twee maal laag over het dorp Tarb'olton, voor dat het viel. Een inwoner van het dorp, die zich naar de plaats van het onheil begaf, zeide, dat er vlammen en licht- Van de zijde der Nederlandse delega tie voor de onderhandelingen met de republiek zal bij de C. v. G. D. een pro test worden ingediend tegen de voort durende infiltraties van republikeinse z«de. Het te Medan" verschijnende Indonesi sche blad „Mestika" meldt, dat in het republikeinse gebied van Sumatra's Oostkust'een ware anarchie heerst, door dat drie partij-organisaties elkander voortdurend beoorlogen. De voedsel situatie is er precair. Het hoog militair gerechtshof te Ba tavia zal midden November een aan vang maken met de behandeling van de Bondowoso-affaire. Tegen de uitspraak van de krijgsraad bij de zeemacht te Soerabaja had, zoals men weet, de fis caal hoger beroep aagetekend, dat hij ten aanzien van drie der veertien ver dachten heeft ingetrokken. „De republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voorgesteld van een interim-regering, precies zoals zij thans door de Nederlandse regering in Den Haag is ontworpen", aldus ver klaarde Soetan Sjahrir in een onder houd met een vertegenwoordiger van het Chinese dkgblad, de „Keng Po". Sjahrir verklaarde, dat toentertijd de Nederlandse regering wrevelig tegen over het voorstel stond en zeide, zeer verbaasd te zijn, dat Den Haag thans dit ontwerfj naar voren heeft gebracht. Indien het Nederlandse ontwerp ge reed zou zijn en hem zou kunnen over tuigen, zou hij trachten te verhinderen, dat de onderhandelingen op een dood punt zouden lopen. De geruchten, die te Batavia de ronde doen als zou Sjahrir candidaat zijn ge teld 'voor de federale interim-regering, noemde hij „praematuur", aldus de >iKeng Po". Te Mannheim hebben ongeveer 60.000 arbeiders een demonstratie gehouden tegen hoge prijzen en lage lonen. De betoging, een van de grootste in de Amerikaanse bezettingszone sinds het eind van de oorlog, verliep ordelijk en N duurde een uur. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft al zijn leden verzocht ter gelegenheid van het feest "van Al lerheiligen op Maandag 1 November a.s. bun winkels en bedrijven te willen sluiten. In verband hierrfiee doet de Kath. Middenstandsbond een beroep op het Publiek, om zoveel mogelijk inkopen en bestellingen vóór de 1ste November te gillen doen of deze tot de volgende dag e willen uitstellen. Op deze wijze kan Jeder katholiek eraan medewerken, dgt "teze feestdag ook door ambachtslieden ®n winkeliers als Zondag kan worden Sevierd. Het reuzenvliegtuig de Constellation „Nijmegen", met de wapens van de stad en van de Amerikaanse Airborne-divisie, die Nijmegen bevrijdde, op de neus geschilderdop de startbaan van Schip hol. Voor het toestel de enorme laad- bad, tiie*er onder bevestigd kan worden om extra-bagage mee te nemen. Hedenmorgen om half negen brak brand uit in een houten vliegdienstge- bouw van het vliegkamp Valkenburg. De brand is grotendeels met eigen mid delen bestreden. De brandweren uit Kat wijk, Leiden en Wassenaar waren op het terrein aanwezig. De materiële scha de is gering. Er zijn geen vliegtuigen beschafigd. schijnsels te zien waren op verschei dene delen van het vliegtuig, toen het over' het dorp vloog. De landbouwer Neil, op wiens land de machine neerkwam, ging te voet naar het ongeve^p anderhalve kilometer verder gelegen dorp Tarbolton, om men sen te waarschuwen. Geneeskundige hulp, politie en brandweer werden ge alarmeerd. Zij begaven zich zo snel mo gelijk door de mist naar de plek. Toen de „Nijmegen" aan de grond was gekomen, schoot zij door een heg, stak de weg over naar de boerderij, ging door de aan de kant van de weg staan de heg en kwam tot stilstand op het land. Het toestel vernielde- de telefoon lijn, zodat de verbinding van de boerde- rijj met de buitenwereld werd afgesne- den. Daar de electrische leiding ook be schadigd was, werd het vliegveld en de omliggende dorpen in duisternis ge dompeld. Twee wielen van het toestel werden circa tweehonderd meter van het wrak aangetroffen, het derde wiel werd nog tachtig meter verder gevonden. Een dei- motoren lag op ongeveer honderd meter .afstand van de vliegmachine. Wij vernemen nog, dat de toestand van de boordwerktuigkundige Beuken kamp Uit Amsterdam en van de steward H. J. van Overbeek uit Amsterdam, ernstig is. Reuter meldt, dat men de piloot vijf en twintig meter van het wrak, vastgebonden in zijn stoel, dood heeft aangetroffen. Omtrent de ramp van het K.L.M. - toestel „Nijmegen" seint A. P.: Het vliegtuig kwam neer nabij een boerderij te Auchenweet. De brandende wrakstukken werden in wijde omtrek verspreid. Hel: staartstuk van het toestel lag aan Het eind van het veld en de motoren aan de andere kant. Walter Dunlop, een mijnwerker, was een van de eerste, die de plaats van de ramp be reikten. Hij vertelde: „Wij hebben alles gedaan wat wij konden om de mensen uit het toestel te halen. Doch wij hebben slechts één passagier kunnen redden. Het was een Amerikaanse dame. Haar kleren stonden in brand. Wij droegen haar bij 't wrak weg en doofden de vlam men. Het vliegtuig brandde- hevig en twee en een half uur na het ongeluk woedde het vuur nog steeds." Het gehele dorp Tarbolton, dat een be volking van ongeveer zeshonderd per sonen heeft, werd door motorengeronk van het laag vliegende toestel^ gewekt. De bewoners renden hun huizen uit want zij vreesden dat het vliegtuig op het dorp zou neerstorten. De dorpelingen deelden mede, dat plotseling een luide slag klonk en dat de lichten van het vliegveld Prestwick uitgingen. Het toe stel gleed over de heuvel. De neus van het toestel schijnt eerst twee voet in de grond tp zijn gedrongen, heeft zich daarna weer opgericht, waarna het vlieg tuig definitief de grond raakte. De vjjf personen, die er het leven hebben afgebracht, werden in de staart van het toestel aangetroffen door de po litie en leden van de hulpverlenings dienst. De contröle-toren van Prestwick meldt: Toen het vliegtuig over Prestwick was gevlogen werkten de vier motoren nor maal. Er stond een lichte mist. De piloot schoot de startbaan voorhij bij zijn eer ste poging tot landen en toen kwam de laatste hpodschap. De readers moesten hun droeve taak verrichten alleen maar bij het licht van lantaarns en koplampen van auto's. Mgr. Montini, de Pauselijke Substi tuut-staatssecretaris, heeft aan een cor respondent van het K.N.P. medege deeld, dat de door sommige bladen ver spreide berichten over de slechte ge zondheidstoestand van de Paus onwaar zijn. „De H. Vader verkeert in 'goede gezondheid zo verklaarde hij Z. H. werkt veel en zal eind November uit Castel Gandolfo in Rome terug keren." Van de uit tien koppen bestaande bemanning kwamen de volgende acht personen om het leven: K. D. Parmentier, Badhoevedorp, piloot; C. J. O'Brien, Ierland, tweede piloot; H. W. W. Parks, Engeland, derde piloot; H. P. P. Hurts, Amster dam, telegrafist; W. Bleuze, Rotter dam, tweede telegrafist; B. Timmer, Veenhuizen, boordwerktuigkundige, J. C. Mink, Den Haag, steward en de stewardes Elsie Fey uit Amster dam. Onder de 28 gedode passagiers be vonden zich de volgende tien Neder landers: Marie Katherina FuldWar- schauer, uit Naarden; Edgar Fuld, uit Naarden; Milly Mary Fuld, uit Naar den; Karei Abraham de Leeuw, uit Amsterdam; Arie Philippo, uit Sas senheim; Eliazar Pinto, uit Amster dam; Roseth Engilina Pinto (beter bekend als Rozet Hertzberger), uit Amsterdam; Gijsbertus Sas, uit Wash ington; Hermanus Franciscus Tol, uit 's-Gravenhage; Hendrik Veenen daal, directeur K.L.M., uit Wassenaar. De volgende buitenlandse passa giers kwamen om het leven: Mary Badir, U.S.A.; Henry Finnie, U.S.A.; Paul Christo Catselides, Grie kenland; Maria Gamanova, Tsjecho- slowakije; David Heumann, Duits land; William Hilarius, Zuid-Afrika; Alfred Hohenlohn, Oostenrijk; Austin Francis Mclnnerny, Groot-Brit- tannië; James Rampas, U.S.A.; John Reichel, U.S.A.; Maria Reichel, Oos tenrijk; Ludwig F. Rohrs, U.S.A.; Floriance Schlumpf, Zwitserland; William Francis Gale, U.S.A.; Rup- pert Wedermeyer, U.S.A.; Emma Wedermeyer, U.S.A.; Rubin Radza- nowicz, Polen; Hena Chaja Radza- nowicz, Polen. Op Schiphol veroorzaakte het bericht van de ramp vanochtend uiteraard een zeer gedrukte stemming. Tal van K.L.M.-offi- cials spoedden zich naar het vliegveld, ten einde te assistéren bij de werkzaamheden, die een dergelijk ongeluk met zich mee brengt. Onmiddellijk nadat de eerste mel dingen over de 35 verongelukte inzitten den waren ontvangen op het kantoor van de stationsdienst en de adressen waren na geslagen, werden maatregelen getroffen om de nabestaanden zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van het rampzalige nieuws. In groepjes stonden leden van het per soneel bijeen en luisterden zwijgend naar de berichten, die zich snel over de lucht haven verspreidden. De dood van een der beste en bekendste piloten van de K.L.M. Parmentier, drukte zijn stempel op Schiphol. Met ingang van 1 November zal de K.L.M. haar vluchten naar Frankfurt moeten staken. Het vliegveld van deze plaats is namelijk als beginstation van de luchtbrug naar Berlijn zo zwaar be last, dat geen passagiersvliegtuigen meer kunnen worden toegelaten Van 1 November af zal de K. L. M. nu twee maal per week via Stuttgart naar Mün- chen vliegen. Na een zeer uitvoerig debat, dat twee namiddagen en een ochtend in beslag nam. is het voorstel van de Christelijke Volksparty om het Belgische volk zich door stemming over de wenseiykheid van de terugkeer van Koning Leopold III te laten uitspreken met 83 tegen 83 stemmen verworpen. Van te voren was overeengekomen, dat gelykheid van stemmen de afwijzing van het voorstel zou meebrengen. Op Castel Gandolfo heeft George Marshall, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dinsdag met Z. H. de Paus de grote wereldproblemen besproken. Speciaal de moeilijkheden waarmee Italië te kampen heeft en het steeds dreigende gevaar boor de vrede kwamen ter sprake. Wanneer morgenmiddag de Veilig heidsraad opnieuw bijeen zal komen om de Eeriynse kwestie te behandelen, zal, zo wordt uit Parys vernomen, een reso lutie der zes kleine mogendheden wor den ingediend, waarin om de Sovjet- Unie niet by voorbaat af te stoten geen rechtstreekse veroordeling van de blok kade als een bedreiging van de vrede zal zijn vervat, doch waarin de grote mogendheden worden aangemaand tot verzoening. De tekst van de resolutie wordt nog geheim gehouden, doch ver nomen wordt, dat op Rusland een beroep gedaan zal worden om de blokkade op te heffen, terwijl de Westeiyke mogend heden accoord zullen moeten gaan met Ruslands eis voor een byeenkomst der ministers va« Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Rusland zou echter eerst de blokkade moeten opheffen. De resolutie zou in de kringen der Westerse grote mogendheden goed ont vangen zijn. Vooral Frankrijk, dat een volledige breuk tussen Oost en West vreest, zou zijn voldoening hebben uitge sproken. Bramuglia, de Argentijnse voor zitter van de Veiligheidsraad voor de Berlijnse kwestie, zou de resolutie heb ben voorgelegd aan Vishinsky, die ze gunstig zou hebben ontvangen en beloofd zou hebben ze door te zenden naar Mos kou Tijdens zijn vorig onderhoud met Vishinsky had Bramuglia, naar verluidt, de voorgenomen stap der „neutralen" reeds uiteengezet. Het feit, dat de zes kleine mogendheden daarna met ver trouwen aan het werk zijn gegaan, wordt beschouwd als een aanwijzing', dat Vishinsky zich verzoenend heeft ge toond. In Westelijke diplomatieke krin gen hoopt men, dat de resolutie de Sov jet-Unie in het ongunstigste geval aan leiding zal geven zich van stemming te onthouden. Dit zou dan neerkomen op een stilzwijgende goedkeuring. Naar verluidt, zouden ook Frankrijk Het tweede honderdduizendtal voor autonummers in de provincie Noord-Holland is volgeboekt, zodat aan het derde honderdduizendtal is begonnen. Naast G- en GZ-num- mers zullen dus weldra GX-num- mers, Noord-Holland aanduidende, geregistreerd worden. De gelukkige, welke het nummer GX 1, dat de Provinciale Griffie te Haarlem gisteren uitreikte, droeg, is de eigenaar van een autorijschool te Amsterdam. Heden zal de wagen rnet het veelbegeerde nummer er waren heel wat sollicitanten voor zijn eerste rit maken. Koene Dirk Parmentier is niet meer. De K.L.M.-luchtmillionnair, die wereldbekend werd door de vlucht met de „Uiver" van 20 tot 24 October 1934 naar Melbourne, is op zyn post gevallen. Op de dag af veertien jaar later. Parmentier werd 26 September 1904 te Amsterdam geboren. Hij kreeg, zoals de meeste K.L.M.-piloten uit de jaren van voor de oorlog, zijn vliegeropleiding bij de militaire luchtvaartafdeling te Soesterberg. 29 November 1926 meld de hij zich bij de toenmalige kapitein W. Versteegh, die destijds leider der militaire vliegschool was. De sergeante majoor P. J. van der Griendt werd Par mentier s instructeur. 7 April 1927 werd Parmentier gebrevetteerd. Spoedig daar na werd hij bij de K.L.M. gedetacheerd. Op 1 Mei 1929 kreeg Parmentier een vaste aanstelling bij de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij. In October 1933 zond de heer Plesman hem naar Ame rika om alle hulpmiddelen ter beveili ging van het nachtvliegen te bestuderen. In de zomer i^an het daaropvolgende jaar werden Parmentier en de toenma lige vertegenwoordiger in Amerika en hoofdwerktuigkundige der K. L. M., H. Veenendaal, aangewezen om de Douglas DC-2 van de Douglas-fabrieken te San ta Monica in Californië over te nemen en het toestel over te vliegen naas New York. 16 Augustus 1934 koos deze Dou glas DC-2, voorzien van de registratie- letters PH-AJU, voor het éérst het lucht ruim. Zes dagen later begon deze ma- Koene Dirk Parmentier, die ivereld- beroemd werd door zijn vlucht met de „Uiver'1, was gezagvoerder van de Con stellation „Nijmegen" chine, die later de naam „Uiver" kreeg, de vlucht naar New York. Daar werd het toestel aan boord van de „Staten dam" gebracht, die 4 September naar Rotterdam vertrok. 19 September 1934 stond de „Uiver", op Nederlandse bo dem en op die dag maakte Parmentier de eerste van de serie proefvluchten boven het vliegveld Waalhaven. Zaterdag 20 October 1934 was de Uiver" met haar bemanning, K. D. Parmentier, gezagvoerder, J. J. Moll, eerste officier, C. van Brugge, radio telegrafist, en B. Prins, werktuig kundige, klaar om te starten in de Macpherson Robertson-race. In de daarop volgende dagen was er niets, dat in Nederland meer de aandacht trok dan de prestaties van de nor male verkeersmachine de „Uiver" en haar bemanning. Ondanks een nood landing op de renbaan van Albury, ongeveer 250 kilometer van het doel, Melbourne, kwam de „Uiver" als. tweede binnen, na de speciale race machine van Scott en Campbell Black. Velen zullen zich die spannende dagen herinneren en zich o.a. het door de radio uitgezonden telefoongesprek tussen mi nister H. Colijn en de heer A. Plesman enerzijds en de bemanning van de „Uiver" anderzijds te binnen brengen. De vier Nederlanders werden door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in ae Orde van Oranje-Nassau. Woensdag 21 November 1934, 's mid dags om zeven minuten over twee, landde de „Uiver", na een zegetocht door Ned.-Indië, op het vliegveld Schip hol. Duizenden waren daar getuige van. Later op de middag werd de beman ning in een open auto naar Amsterdam gereden, waar de bevolking van de hoofdstad haar een enthousiaste ont vangst bereidde. Parmentier vloog op alle lijnen der K.L.M. Hij bracht na de bevrijding de eerste K.L.M. Lockheed „Constellation-' en de eerste K.L.M. Douglas DC-6 van Amerika naar Nederland. De heer Parmentier was hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. De technisch directeur van de K.L.M., H Veenendaal, werd 26 Juli 1899 te Maarsen geboren. In 1921 trad hij als monteur bij de K.L.M.' in dienst. Hij wérkte zowel op Schiphol als op Waal haven. In 1930 werd hij belast met het bestuderen van de Wasp-motoren, die de K.L.M. betrok uit Amerika. Hij was toen reeds tot hoofdwerkmeester bevorderd. In deze functie was hij belast met het overnemen van vliegtuigen en motoren in de V.S. Hij reisde regelmatig over de Oceaan in gezelschap van het hoofd technische dienst der K.L.M., de heer Guillonard, die in 1939 bij een vliegtuig ongeluk in de V S. omkwam. De heer Veenendaal zou hem vergezellen, maar het bleek, dat er niet voldoende plaats ruimte was, zodat hij moest achter blijven. Hij volgde toen de heer Guil lonard in zijn functie op. April 1946 werd de heer Veenendaal technisch directeur van de K.L.M. Hij hield zich vooral bezig met de reorganisatie van het bedrijf, dat in hem een van zijn beste krachten ver liest. Generaal-majoor G. J. Sas werd 1 Augustus 1892 te Leeuwarden geboren. Na voltooïng van zijn studie op de Mi litaire Academie te Breda doorliep hij verschillende militaire rangen en werd in 1938 benoemd tot majoor. Met een korte onderbreking was hij van 1936 1940 militair attaché te Berlijn. Reeds in 1939 waarschuwde majoor Sas, dat de Duitsers een inval beraamden in, Ne derland. Het legercommando nam toen onmiddellijk maatregelen. In Januari en Februari 1940 volgde nogmaals een loos alarm, zodat men zich ging afvra gen, of de inlichtingen van majoor Sas juist waren. Dank zij de laatste telefo nische waarschuwing van ihajoor Sas stond het leger in zijn stellingen, toen de Duitsers binnenvielen. Bij het uit breken van de oorlog week hij naar Engeland uit, waar hij in Juni 1940 tot luit.-kolonel werd bevorderd. Van 1940 1942 was hij commandant van de Ne derlandse troepen in Canada. Na de bevrijding werd hij in Augustus 1945 aangesteld tot militair attaché te Brus sel. Sedert Augustus 1947 was hij als zodanig werkzaam te Washington. In October 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. en China resoluties voor de zitting van Vrijdag hebben voorbereid. Behalve de afgevaardigden der zes kleine mogendheden in de Veiligheids raad, kwamen gisteren ook de afgevaar digden van Engeland, Frankrijk en de V.S. bijeen. Frankrijk zou er daarbij op hebben aangedrongen, dat een volledige breuk tussen Oost en West in elk geval vermeden moet worden. In Moskou bracht gisteren de Britse ambassadeur, sir Maurice Peterson, die sedert eind Juni met ziekteverlof was geweest, een bezoek van drie kwartier aan Molotov. Hedenmorgen omstreeks tien uur is generaal Jean de Lattre de Tassigny van het vliegveld Valkenburg vertrok ken in de richting Brussel. (Adv.) Gedurende de inzamelingsweek voor de noodlijdenden in Duitsland en Oostenrijk komt Dinsdag 26 October a.s. het eerste transport van 300 Duitse kinderen uit 't zo zwaar getroffen Keu len naar ons land. De Bisschoppelijke Hulpactie van^ het Bisdom Haarlem plaatst deze kinderen bij welwillende pleegouders, woonachtig in de deke naten Ouderkerk a. d. Amstel, Be ver wyk en Noordwijk. Een groep van 400 andere kinderen wordt binnen korte tyd verwacht uit Aken en de verdere grensgebieden. Dezen zullen worden uitbesteed door het R.K. Huisvestingscomité. Het Duitse Caritasverband heeft ge zorgd voor een strenge selectie, zodat alleen die kinderen naar Nederland ko men voor wie het op medische of so ciale gronden (woningnood) beslist noodzakelijk is. De Nederlandse rege ring heeft indertijd gemeend, gezien de voedselpositie in het eigen land, al leen dan toestemming te moeten verle nen, indien Amerika levensmiddelen beschikbaar zou stellen. De N. C. W. C. heeft daarop 50.000 pond levensmidde len naar Nederland gezonden. Dinsdag 26 October zal de Maastricht se rechtbank de zaak. tegen twee Polen, J. D. en B. W. behandelen in verband met het ernstige verzet, dat een groep Polen enkele maanden geleden pleegde tegen twee marechaussees te Eysden, waarbij een marechaussee en een Pool het leven lieten. D. zal terecht staan we gens mishandeling en geweldpleging, B. W. terzake van mishandeling met do delijke afloop van een politieman. Voorts zullen nog twee andere Polen, Z. M en J. N„ terzake mishandeling en verzet te recht staan. Mej. Alice Degeer, lid van de Bel gische Senaat, is volgens een medede ling in net communistische orgaan „Le Drapeau Rouge" wegens „gebrek aan discipline" uit de commhnistische partij gestoten. In het door de Amerikanen bezette Zuid-Korea zijn gistermorgen 5000 on der communistische invloed staande soldaten in opstand gekomen tegen de regering. De troepen bezetten de poli tieposten en de openbare gebouwen van de havenstad Josoe en maakten 'zich na gevechten met de politie meester van een trein, waarmee zl) naar het Noorde lijker gelegen Sunchon reden. Op de stations vuurde treinpolitie op de trein, doch zy slaagde er niet in hem te doen stoppen. Josoe en Sunchan zouden ge heel in handen der opstandelingen zijn. Twee officieren van de bemanning van een Russisch bombardementsvlieg tuig, dat op 9 October een noodlanding maakte in de Amerikaanse zone van Duitsland, hebben verkozen niet naar de Sovjet-Unie terug te keren. Het der de lid van de bemanning, een onder officier, heeft men op zyn eigen ver zoek terug laten keren, aldus heeft het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt. Sovjet-autoriteiten verzochten de Amerikanen eveneens de terugkeer van de twee officieren te bewerkstel ligen, maar de Amerikanen beschouwen hen niet als deserteurs doch als poli tieke vlüchtelingen en zij weigerden de twee Russen, tegen hun wil in, uit te leveren. Voordat de Russen besloten in de Amerikaanse zone te blijven, trachtte een vertegenwoordiger van de Sovjet- Russische hoge commissaris, kolonel generaal Wladimir Koerasof tevergeefs hen, tijdens een onderhoud dat negen uur duurde, te bewegen met hem naar Rusland terug te keren. De Russen hebben daarna alleen het zwaar beschadigde vliegtuig weg gehaald. In het vuur van haar spel heeft de Deense zangeres Else Brehms tijdens een opera-uitvoering van de „Carmen" >n Covent Garden te Londen de Nederlandse tenor Frans Vroons met een dolk gesto ken. Het voorval, dat veel deining veroor zaakte in de zaal, geschiedde aan net einde van de derde acte, toen Frans Vroons. als don José, Carmen de dolk, waarmede zij hem te lijf wilde gaan, uit de hand móest wringen. De gehele opvoering had nog al een levendig karakter en ook deze scène werd met veel passie gespeeld, zodat de Deense zangeres de dolk dit kesr een echte, die bovendien enigszins roestig was tegen de mond van haar tegenspeler sloeg. De punt drong tot grote ontsteltenis van het publiek in de lip van Frans Vroons, die tot bloedens toe werd ver wond. Hoewel de lip onmiddellijk zeer op zwol stond Frans Vroons er op de vierde acte uit te zingen, hetgeen hem inderdaad gelukte. Na afloop van de voorstelling bracht een gereedstaande ambulance-au to hem naar een ziekenhuis, waar drie Hech tingen in zijn lip moesten worden aan gebracht. Frans Vroons is weer naar Nederland teruggekeerd. De verwonding is gelukkig niet al te ernstig, zodat hij over enige tijd weer hoopt te kunnen optreden. Als het geweten de mens zegt, dat hij te kort is geschoten, dan is hij gentigd, wat hem onaangenaam trof, in de donkerste schuilhoek van zijn Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse- lyk nu en dan enige motregen. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust tydelijk harde wind tussen Zuid- West en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7.16. Onder: 17,32. Maan op: 19.25. Onder: 12.34. Een ongewone zending is gisteren per vliegtuig uit Londen naar Dakar in Frans West-Afrika verstuurd, namelijk: een centenaar paraffinewas, die prof. Auguste Piccard nodig zal hebben bij zijn experimenten om de cosmische stra len te meten. De bathyscaphe, waarmee professor Piccard het leven op twee en halve mijl diepte onder de zeespiegel van de Golf van Guinea wil bestuderen, is namelijk uitgerust met een speciaal apparaat, dat de cosmische stralen registreert. De verzending geschiedde op verzoek van dr. Paul George, die aan de Lon- dense universiteit aan het hoofd staat van de afdeling voor het onderzoek van cosmische stralen. De onderzoekin gen zujlen gedaan worden boven de zeespiegel en in de bathyscaphe. De pa raffine is nodig bij de experimenten boven het wateroppervlak. Dr. Paul George heeft een 24 jaar oude onder zoeker uit Londen, Jim Sturgess, naar Dakar gezonden om prof. Piccard te assisteren. De paraffinewas werd in „blokvorm" verzonden. f Het geallieerde hoofdkwartier te To kio deelt mede, dat Nederland en In donesië voornemens zyn het volgend jaar ruim tweehonderd millioen yards katoenen stoffen en goederen alsmede katoenen garens van Japan aan te ko pen. Hierover worden financiële besprekin gen gevoerd tussen het hoofdkwartier enerzijds, een uit vier personen be staande Nederlands-Indonesische han delsdelegatie en de Nederlandse missie anderzijds, waarbij allereerst aandacht heeft de vraag op welke wijze de be talingen in Amerikaanse dollars dienen te geschieden. Geallieerde officials deelden de gede legeerden mede, dat Japan zeer geïn teresseerd is in het aankopen van Ne derland en Indonesië van rubber, co pra, bauxiet, palmolie, zout, kapok en tin. Mgr. P. Giobbe. Apostolisch Internun tius in Nederland, die op het ogenblik in Italië vertoeft, is gisteren door Z. H. de Paus in particuliere audiëntie ont vangen. Léon Pigeon, onder-directeur van de afdeling politiekê aangelegenheden aan het Franse ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, is benoemd tot hoge com missaris van Frankrijk in Indo-China, als opvolger van Emile Bollaert. Gene raal Blaizot, bevelhebber der Transe troepen in Indo-China, zal deze functie tijdelijk waarnemen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1