Huisvestingsprobleem niet opgelost RAUTER schrompelt ineen na een kort, vlijmscherp verhoor PAKHUIS WOONSCHIP OPLOSSING IN WONINGNOOD? d Z* Eerst naar eigenaar, dan naar haisvestingsbureaa Moet deze man ons nu nog ergeren i RUIM Gemeente Haarlem herstelt haven HET GELUK DE DWAZEN HAAS' TAXI? bel 13000 Wij luisteren naar AGENDA" maar KlSlc0 VOOR DUITSLAND EN OOSTENRIJK DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 PAGINA 2 RUIM 200 NIEUWE WONINGEN Burgerlijke Stand Zwemkringcompetitie R.K. Damvereniging T.E.P. f 220 uit winkellade Rondvaarten Nieuws van de sportclubs Hem is recht gedaan TAPIJTEN BEDDEN MEUBELEN Ongeldigverklaring textielpunten Raad voor Rechtsherstel IS MET door JORIS JORISSEN Jammerlijke vertoning Sportflitsen Een verrassing Schaaktournooi Baarn Damtournooi uitgesteld tot 13 November Wielrennen om wereldtitel van 20 tot 29 Aug. 1949 Beurs van Amsterdam Beurs van New York ONGEANIMEERD BESOMMINGEN L Het Bureau voor Huisvesting te Haarlem is dan eindelijk zelf beter ge huisvest. De vorige maal werden w(j op het Klokhuisplein ontvingen via een nauwe, kronkelige trap in een afge schoten kamertje voor de directeur. Nu kwamen wjj de grote hal van het dis tributiekantoor aan de Zijlstraat bin nen, waar aan de straatkant de wacht en ontvangkamers gelegen zijn en op de tweede etage de directeur en zijn staf ruime kamers in gebruik hebben. „Hoe staat het op het ogenblik met de huisvesting in onze stad?" zo vroe gen wij de heer Hazevoet. „De winter staat voor de deur en het ergste leed moet dus vóór die tijd voorkomen zijn." De directeur deelde ons mede, da- men een verschil moet maken tussen zogenaamde krepeergevallen, zeer ur gente en gewenste oplossingen. Om de normale aanvragen voor hui zen op te vangen, moeten in onze stad 600 a 700 woningen per jaar gebouwd worden. Dat is natuurlijk niet mogelijk en we zijn al blij, dat er dit najaar ruin 200 nieuwe huizen bewoond kunnen worden. Het aantal krepeergevallen be droeg op 1 September j.l.: 57 en hoe wel er in de loop van de afgelopen maanden verschillende opgelost kon den worden, staan er thans toch weer 60 geregistreerd. Nu moet men deze ergste voorbeelden niet al te tragisch nemen, omdat er altijd een categorie mensen is die niet anders wil wonen dan onder zeer merkwaardige omstandigheden. Vóór de oorlog heeft een der couran ten eens een reportagegemaakt onder de titel: „Zo woont men nog in Haar lem" en het gemeentebestuur moest daarop antwoorden, dat de bewoners er met geen stok uit te krijgen waren. Deze categorie bestaat thans nog, maar dat zijn er natuurlijk geen 60. Zeer ur gente gevallen doen zich voor, wanneer zich plotseling in een gezin van meer of zelfs veel personen t.b.c. voordoet. Zo'n patiënt, al is het er maar één op de acht die bij elkander wonen, moet een eigen vertrek hebben. En aan het bureau wordt dan ook op medisch ad vies om hulp gevraagd. Op 1 September bestonden er 268 van zulke urgente- aanvragen en op 1 Oc tober 335, een steeds groeiend aantal, dat werkelijk verontrustend is. Onder deze zeer urgente behoren ook de ge zinnen, die in de loop der jaren steeds uitgebreid zijn en daar waar kleine kin deren groot geworden zijn. „Heeft u het nog steeds zo druk?" in formeerden wij. Ook deze vraag werd beantwoord met enige cijfers. Sinds September kwamen 1650 bezoekers in de Zijlstraat om in lichtingen in te winnen, een aanvraagfor mulier in te vullen of om een oplossing te bewerkstelligen. In één maand gaan 1500 brieven de deur uit en worden onge veer 400 vergunningen uitgereikt. In de voorbije maand waren het er 247 voor inwoning (waarbij inbegrepen vrijgezel len) en 151 voor zelfstandige bewoning. „Hoe gaat het met de toewijzingen bij de woningbouwverenigingen?" was onze volgende vraag. Rijk en gemeente mogen beschikken over 20% van de nieuwbouw, zodat de woningbouwverenigingen voor 80% hun candidaten mogen aanwijzen. In de af gelopen maand heb ik met het bestuur van de R. K. Woningbouwvereniging St. Bavo, die 100 gezinswoningen en 16 voor ouden van dagen tot haar beschikking kreeg, voortdurend geconfereerd, aldus sprak de heer Hazevoet. De huizen zijn voor het grootste deel bewoond door ge zinnen van 5 a 6 personen. Deze geluk kige mensen hebben de verantwoorde lijkheid om het kostbare huurpand zo goed mogelijk te beheren, opdat er in de eerste jaren zo weinig mogelijk kosten aan zullen zijn. Over enige weken kun nen 95 woningen van de Christelijke Bouwvereniging „De Vooruitgang" in gebruik genomen worden. Daarvoor geldt dezelfde procedure. Toch geven deze 200 woningen nog geen opluchting. Het moes ten er 700 zijn om de normale aanwas op te vangen. Nog altijd blijkt een verkeerde op vatting te bestaan over de wijze van het verkrijgen van een woning. Men moet niet eerst naar 't Gemeentelijk Huisves tingsbureau gaan. Wanneer men weet, dat ergens een huis leeg komt. De eerste stap moet bij de huiseigenaar gezftt wor den. En wanneer deze een bereidverkla ring heeft afgegeven, gaat men in de Zijlstraat praten. Daardoor voorkomt men teleurstelling. Want iemand, die wél eerst naar de huisbaas ging. kan de an der precies een halve dag vóór zijn. De vorderingscommissie onderzoekt dan. of het gezin in het huis past. Is dat niet zo. dan moet de eigenaar een ander opzoeken. Blijft hij weigeren, dan volgt gemeentelijke toewijzing. Een paar we ken geleden zijn op één dag 17 eigenaars ONDERTROUWD: W. L. G. Wilbrink en A. E. C. Boerrigter; H. A. Maurits en J. H. van der Meij; H. Goode en G. J. C. van Leeuwen; J. F. Harren en S C. Bijster; L. Bakker en A. J. Don ker; A. C. Jansen en M. M. Bor; T. van der Lei en J. H. van de Poppe; J. M. Smit en F. Lijklema; G. H. Jansen en C F. de Man; A. F. A. Fluitsma en M. J. Lok; J. Beenen en F. C. Krikke; A. M van Amerongen en A. H. van Ham burg; J. Keulen en G. Kortekaas; J. Zwemmer en G B. Fris; P. J. van Os en A. Jager; J. J. Vermeulen en J. M. van den Eijnde; J. Komen en J. Boersma; J. van Veelen en J. A. J. Heijnis; A. J. Meerveld en J. C. Neeskens; A. J. Pik en O. C. Scholte; J. G. Bosse en G. C. M. Damen. GETROUWD: P. van Es en E. A. de Groot; D. Schouten en C. Does^ M. Oorthuis en G. J. Barnhoom; T. L. Warmerdam en F. J. van Harten; T. W. van Hoorik en P. Kok; H. M. Hasert en H. A. van Andel; H J. Oud en A. K. M. Balm; L. Homan en P. Nouwen; J. J. Fugel en H. A. Menting; F. Segers en M. Beekhuijs; W Nijssen en G. Walkot- te; M. Bakker ei> G. Kwaak; E. E. de Vries er N van Viersen; J. J. Terpoor- ten en A. C. Mol; D. Hendriks en J. Vergers; A. de Kroon en H. M. Karstens; J. van Egmond en M. S. van de Goor- berg; H. P. Ie Noble en J. C .van Vliet; B. J. Kappers en G Stekelenburg. GEBOREN: C. GoossenSchoon, z; E. H. van WelsumSpoor, z; M. P. de Groot—van der Klugt, z; M. Wolfs— IJsenbout. z; A. J. Saarloos—Stroeven, z; M. Verkooij—Wegner,^: G de Groot Kopjes Niemann, z; J. Hatenboer—Lont. z; A. Hcogenesvan der Fange, d; B Eggens—Windhorst, d: M E. Janssen— Ingenhoes. d; T. de Boerde Rook, d. OVERLEDEN: J. S. A Spaan, 79 j„ Dahliastraat; W. GaijaardKramer, 76 1„ Regentesselaan: E. G. Koster—Trak- sel, 64 j„ Teijlerstraat. A. ValkKok, 31 j.. T.inschoterstraat; E. C. C. de Vis ser, 50 i„ Hazepaterslaan. teleurgesteld, omdat hun woning gevor derd werd wegens gebrek aan medewer king. We hebben juist deze week het eerste geval, zo ging de directeur voort, waar bij Ged. Staten een uitspraak zullen moe ten doen. Een pand wordt door B. en W gevorderd. De adviescommissie keurt deze vordering met algemene stemmen goed en enig beroep is dan niet meer mogelijk. Maar als er ook maar één lid van de adviescommissie zich tegen ver klaart, kan men bij Ged. Staten in beroep gaan. De eigenaar, die zich blijft verzetten tegen de wensen van het gemeentebe stuur, kan gestraft worden met maximum 4 jaar gevangenisstraf of f 10.000 boete. Tot nu toe zijn er niet veel midden standswoningen gebouwd, maar aan de Pleiadenstraat zijn er 36 in aanbouw. De boven- en benedenverdieping worden kunstmatig door een zeer eenvoudige constructie gescheiden, zodat ze later weer eensgezinswoningen kunnen wor den. Er zijn in onze stad thans ongeveer 600 woningzoekenden, waarbij geen rekening is gehouden met honderden kamerwoningen, die eigenlijk sociaal niet juist zijn. Bij ruiltransacties is de gemeente Haarlem zeer toegeeflijk. Er wordt zelfs niet- gevraagd, of degene, die hier wil komen woneti, ook in de stad zijn werk heeft. Het heeft geen doel, de lijst met wach tenden mensen, die ook wel graag in de stad Haarlem willen wonen gro ter te maken om meer bouwvolume te bemachtigenMen weet heus wel, hoe Haarlem er voor staat. Het woningvraag stuk blijft ernstig, maar alleen al het feit, dat er dit jaar nog iKn paar honderd gezinnen zeer gerieflijk onder dak ge bracht zijn, is een lichtpunt, zij het van een kaarsje. Gedrongen door de nood der Duii.se en Oostenrijkse kinderen wordt onder auspi ciën van de Katholieke Jeugdraad, het Ned. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke Hulpactie en de Ned. Caritas-Missie in de week van 25 October tot 1 November over het gehele land een grote inzameling ge houden. Het is de bedoeling om door deze hulpactie de vele tienduizenden honger en gebrek lijdende kinderen en vlucntelingen in Duitsland en Oostenrijk met een Kerst- gave te verblijden. Op ieder wordt een beroep gedaan om de actie „Een Schip voor Keulen" te steunen. De ellende, die zich in die landen ophoopt en waivvoor de H. Vader ons waarschuwt, als nij zegt: „Alles moet worden aangewend om hen moreel en materieel te helpen", moet door een vloot van schepen, een trotse armada van vrede en van naastenliefde worden ge lenigd. Katholieke Haarlemmers helpt hen! In onze stad en omgeving zijn onder leiding van de aalmoezeniers van het jeugdwerk parochiële comité's gevormd uit vertegenwoordigers van de Gidsen, de K.A.J., de K.J.B.,xde K.J.M.V. en de L.T.J., welke de inzameling van goederen, bonnen en andere giften organiseren met behulp van de jeugd uit de parochie. De ingezamelde goederen worden verpakt en afgedragen aan een centraal bureau, dat voor deze gelegenheid is gevestigd in het St. Jacobs Godshuis, Hagestraat 10. Katho lieke Haarlemmers, toont begrip voor dit noodzakelijke werk! Vrijdag 22 October zal de eerste ont moeting der zwemcompetitie weer ver- zwommen worden. H.V.G.B. organiseert deze wedstrijden in Stoop's Bad en meer dan 200 zwemsters en zwemmers zullen starten op de diverse nummers. Het programma begint met de 50 M. heren nieuwelingen, waaraan een record-aantal, n.l. 90, deelnemen. Favoriet zijn B. Die- persloot en C. v. Doorenmaalen (Haarlem), A. Donker en F. Kuipers (H.V.G.B.H. Linschoten (H.P.C.). De dames starten op de 50 M. rugslag Ook hier zal een spannende strijd geleverd worden tussen N Kint (V.Z.V.), J. v- Waard, J. Wisker (D.W.R.), T. v. Meel (Haarlem), B. Nelissen (D.W.T.) rn M. Overeem (H.P.C.). Na de 50 M. schoolslag meisjes adspi- ranten tenslotte als besluit de 100 M. rug slag heren juniores met J. v. Merkensteyn en G. Bijlsma (Haarlem), P. Smit (j-I.P.C.) en J. v. Rijn (H.V.G.B.). De uitslagen van de zo juist aange zangen competitie zijn: W. v. LooyA. Zegwaart 02 J. ValkL. Andringa 02 V. AndringaJ. de Bruin 02 W. v. PuttenC. Pennock 11 C. PennockV. Andringa 02 W. v. LooyL. Andringa 20 V. AndringaW. v. Putten 02 A. ZegwaartC. Pennock 20 L. AndringaC. Pennock 20 C. KuilmanJ. Valk 02 C. PennockJ. de Bruin 20 Als verdacht van diefstal van f 220 uit de winkellade van een kapperszaak heeft de politie gearresteerd de 30-jarige kellner H. C. H. Zaterdag en Zondag zullen voor de Haarlemse schooljeugd rondvaarten door Haarlems wateren gemaakt worden naar het Cruquiusgemaal. Het vertrek zal zijn vanaf de steiger aan de Raamvest. Bioscopen Rembrandt: De regen kwam (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pala ce: Naked City (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Nocturne (strikt .volw.J, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sam Tucker's gro te strijd (14 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Nacht over Holland (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het begon met moord (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 21 OCTOBER Concertgebouw: Haarl. Chr. Mannenkoor m. m. v. jongenskoor „De Minnestreelen", 8 uur: Tuinzaal: Piano-avond Angela Ja- nowski, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur: VRIJDAG 22 OCTOBER Concertgebouw: Jeugdconcert H. O. V„ 3.30 uur. Het elftal van EDO, dat a.s. Zondag tegen Feyenoord uitkomt,verschijnt ge heel volledig n.l.: Wille, Lasschuit, Schijvenaar, Karpes. Schildwacht, Odenthal, Spek, Verdam, Rootselaar, Van Straten. Steendam. Scheidsrechter is de heer Schipper TE HUUR of TE KOOP gavraagd voor meubelopslag, liefst in het Centrum van Haarlem. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op de punten der oude tex- tielkaarten V A 705 na 23 October niet meer gekocht kan worden, daar deze kaarten dan hun geldigheid verliezen. Bij K. B. is op zijn verzoek aan prof. mr. P. S. Gerbrandy op de meest eer volle wijze ontheffing verleend van zijn functie van voorzitter van de Raad voor Rechtsherstel onder gelijktijdige aan wijzing tot plaatsvervangende voorzitter van gemelde Raad en is benoemd tot lid en voorzitter van die Raad mr. L. A. Donker, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wonende te Rot terdam. (Yan onze Haagse redacteur) In mr. Haga, de president van de Bijzondere Raad van Cassatie, die met zelfverzekerd sarcasme de re- quirant op een afstand hield, heeft de S.S.-Obergruppenführer zijn meester moeten erkennen, doch nog minder is er van Rauter overgeble ven bij het korte, maar vlijmscherpe verhoor, dat de recht op zijn doel af gaande Procureur-Fiscaal, mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, gisteren in de middagzitting de Duit ser deed ondergaan. De rechtsgeleerde met ervaring van ^Neurenberg, die zich als een fret vast beet op zijn tegenstander, heeft Rauter met zijn korte, directe vragen, waarop geen uitwijken mogelijk was, terugge drongen in de hoek zijner huichelarij. „U wist dus niets van het lot der Jo den?" „Neen...." „U weet er thans wel van?" „Ja, natuurlijk!" „Hoe is U daarvan op de hoogte geko men?" „Toen ik verpleegd werd heb ik pas van de gaskamers gehoord." „Wie heeft U dat dan verteld?" „Dat kan ik mij niet precies herinne ren. „Dat kan ik niet aannemen; U heeft verklaard het goedé met de Joden voor gehad te hebbefï U verkeerde in de me ning, dat hun lot behoorlijk was; toen U vernam, dat de mensen, die U had la ten deporteren, allen vergast waren, moest dat „nieuws" toch wel een grote schok voor U geweest zijn en U zou zich niet meer kunnen herinneren hoe U het vernam?!...." Rauter is geslagen. Het is frapperend hoe ook nu weer de Duitser ineen schrompelt zodra hij een man tegenover zich vindt, die hem aan kan. Te vaak reeds werd hem in onze rechtszalen de gelegenheid gelaten door te draven; in dit proces krijgt zijn spel echter geen kansen meer. Hij moet zijn toevlucht nemen tot onzinnige bedenksels zo trekt hij de echtheid in twijfel van het illegale blad, dat hem getoond wordt, waarin de gruwelen van Auschwitz be kend worden gemaakt, welke veronder stelling van falsificatie door het Hof de president niet over zijn kant laat gaan. Mr. 'Haga toont een dik pak papieren, waarin de behandeling dezer zaak in eerste instantie is samengevat; het grootste deel van deze tekst bestaat uit redevoeringen en uiteenzettingen van de SS-er, die nog wil volhouden, dat hij te weinig gelegenheid krijgt om zich te verdedigen. De president is evenwel on verbiddelijk: de requirant krijgt een uur tijd voor zijn laatste woord hij heeft een speech klaar liggen, die drie uur zou moeten duren, en wil niet inzien, dat hij zou kunnen volstaan met die aan het Hof over te leggen. Nu hij dan toch zijn gang wil gaan met een juridisch 2) En als ik weiger aan die schan delijke voorwaarden te voldoen? Wat gebeurt er dan met al dat mooie geld? Een ogenblik scheen Lemmens van streek te zijn. Maar toen kwam het ant woord als een stortbad van waarheid. Daarmee heeft de Baron geen re kening gehoudenIk denk zo, dat hij je voldoende kende, om te weten dat je die voorwaarde wel zou vervul- le"k boog deemoedig het hoofd, want daarop viel niets in te brengen. Ik was er ook de man niet naar, om een fortuin op te geven, om welke reden ook. Nou, nou, bromde ik, laat mij die verklarende brief maar eens zien. Mis schien kan ik daarmee voor het gerecht bewijzen dat mijn oom gek was, toen hij zijn testament liet maken, en dat ik dus helemaal niet aan die stomme voor waarde hoef te voldoen om zijn geld op tc strijken. Reken daar maai' niet op, zei Lem De dagen van vader Noë zijn voorbij, al deed de onophoudelijke regenval, die Maandag en Dinsdag ons zoveel moge lijk binnenshuis hield, ons onwillekeurig terugdenken aan de Bijbelse-Geschiede- nislessen, waarin het verhaal van de Zondvloed tot in alle details geschilderd werd en wij ons, als in levenden lijve, rondom Noë waanden, die met alle ijver werkte aan de bouw van zijn ark. Maar behoort dit alles weer tot een ver ver leden," de ark is gebleven. De eeuwen door zijn er mensen geweest, die een woonverblijf op het water verkozen boven dat op het vasteland. Nog vele Haarlemmers zullen zich de tijd herinneren, dat in alle mogelijke Haarlemse grachten en singels woon schepen lagen gemeerd. Misschien zul len er zijn, die destijds spraken van de romantiek op het Haarlemse water, maar de meesten zullen met een zekere erger nis terugdenken aan de rommelige en armoedige schuiten, die het stadsbeeld danig schonden. Daarom was het min of meer een opluchting, toen B. en W van Haarlem, .evenals zij voor de woon wagens een parkeerplaats "hadden aan gewezen, ook alle woonschepen naar een vaste ligplaats dirigeerden, namelijk in de Oostersingelgracht en het Noor- derbuitenspaarne. Kort daarop kwam de woonschepenhaven gereed, zodat iedereen, die eeri schip als zijn huis ver koos, zich daar kon vestigen. Daarmede werd meteen een punt gezet achter de willekeur, waarmee men naar eigen idee ergens aan een wallekant een ligplaats kon zoeken, en werd gezorgd, dat het stadsscnoon ook aan de waterkant on geschonden bleef. Bovendien was over het algemeen het peil van de toenmalige „woonschippers" van een dergelijk gehalte, dat een op lossing in de vorm van een woonhaven meer dan gewenst was. Door deze maat regel wilde men tevens het huizen op woonschepen niet in de hand werken. Op het ogenblik echter is er een vol- mens, terwijl hij mij een tweede blau we enveloppe toereikte. Met steeds stijgende verbazing las ik: „Beste Neef, De voorwaarde, dié ik gesteld heb, zal U zeker verontwaardigen en U tegen mij innemen, maar ik heb ze lang en goed overwogen en U zult er me later ongetwijfeld dankbaar voor zijn. Hier mee heb ik in uw leven willen goed maken, wat van mijn bestaan een mis lukking heeft gemaakt. Ik ben altijd een volmaakt burger geweest, die nooit eens buiten de schreef durfde springen, hoezeer mijn natuur mij ook aanzette om al die opgeschroefde vooroordelen over boord te gooien. Ik was echter te zeer vergroeid met ons duffe wereldje, om me er van los te maken. Ik bezat niet genoeg durf en moed om te breken met de dagelijkse sleur, met de zoge naamde tradities van onze bevoorrechte stand. Ik haatte de étiquette, ik haatte onze belachelijke omgangsvormen ik haatte ons kleinzielig zelfzuchtig be staan. Van toen ik nog een jongen was, ben ik belust geweest op buitensporige dingen, zonder ze ooit te durven ver wezenlijken. Nu mijn leven ten einde loopt, wil ik eindelijk eens aan die drang voldoen en tevens U dwingen, een andere weg in te slaan. U zult een vrouw ontmoeten op straat of ergens anders. Die vrouw zal vermoedelijk in een heel ander milieu dan het onze op gevoed zijn. U zult haar moeten winnen en haar moeten binnenleiden in onze duffe kringen, waar ze U wellicht in opspraak zal brengen. U zult zich moe- komen ommekeer gekomen. De woning nood heeft verschillende mensen op de gedachte gebracht een woonschip te bouwen. Op die manier probeerde men alle moeilijkheden van inwoning en der gelijke te voorkomen. Maar ook voor hen gold natuurlijk de verordening om ligplaats te kiezen in de haven en daar mede veranderde het karakter van deze bijzondere Haarlemse woonwijk aanmer kelijk. Intellectuelen, zakenmensen en anderen hebben daar met hun schip een ligplaats gevonden en wie daar wel eens een kijkje is gaan nemen, zal ongetwij feld genoten hebben van de „juweeltjes die daar té bewonderen zijn. Zouden B. en W„ nu het karakter van woonschip de laatste tijd zo ver anderd is, misschien een wijziging in hun verordening brengen? Wij gelo- ven stellig van niet. Bovendien zou den de bewoners op een andere lig plaats van veel comfort zijn versto ken, want allen zijn zij aangesloten op het electrische net en beschikk n zq over stromend water. Een speciaal ter rein is erbij aangelegd waarop zij eventueel een schuurtje kunnen bou wen en momenteel heeft een van hen er zelfs een garage opgetrokken. Behalve enkele werkschepen, die bij particuliere bedrijven zijn gelegen, telt Haarlem op het ogenblik een kleine twintig „arken". In de bezettingsjaren is er veel m de haven vermeld, want de brandstoffenschaarste voerde velen daarheen om te slopen wat er te slopen viel. Het vorig jaar reeds is de gemeen- te begonnen met verschillende herstel werkzaamheden en zo is o.a. de beschoei ing weer geheel in orde gemaakt. Een nieuwe aanlegsteiger is ge bouwd en volgend jaar hoopt men een tweede te kunnen aanbrengen. Deze week heeft men een aanvang gemaakt met de uitbaggering, zodat ook de vaargeul weer op behoorlijk peil wordt gebracht. ten aanpassen aan die vrouw. Dit za! kleur geven aan Uw bestaan en vol doening over de uiteindelijke overwin- nmfk doe een beroep op Uw eerlijk heid ik durf hopen, dat Uw enige werkelijke deugd nog onaangetast is gebleven om deze eigenaardige voor waarde stipt op te volgen, en ik beu er van overtuigd, dat U me eenmaal dankbaar zult zijn voor deze maatregel. Uw mislukte avonturier-oom, „Isidore van Hoogstraten' Ik was te verbaasd om woedend te zijn. Het enige duidelijke gevoel, dat zich aan me opdrong, was, dat mijn oom me laag en onrechtvaardig behandeld had. Wat hij niet gedurfd had bre ken met zijn stand moest ik aanpak ken. Toen eerst dacht ik aan Molly, de vrouw die ik liefhad Maar dat leek mc nog niet het ergste. De aanwezigheid van mijn vriend maakte mij wrevelig. Hij belette mij ongehinderd lucht te geven aan mijn gevoelen, daarom zei ik tamelijk bot: Zo, ik denk, dat je nu verder mijn belangen wilt behartigen? Zeker, ouwe jongen.... Ik ver lang niets liever.' Je bent dus ook bereid, orders van mij te ontvangen?- Hij knikte zwijgend. Bevrijd me dan om te beginnen van je tegenwoordigheid. Ik wil alleen zijn om over dit netelige vraagstuk na te denken. betoog geeft de procureur-fiscaal de wens te kennen van onbetamelijke en onbeschaamde uitlatingen verschoond te blijven. Het wordt een jammerlijke vertoning. Anderhalf uur aan een stuk het Hof is toch nog royaal geweest ratelt de requirant zijn pleidooi af, vol juridi sche spitsvondigheden, die hij beter aan zijn advocaat had kunnen overlaten. Het is haast tragisch hoe hij zijn laatste kans om zijn persoonlijk optreden te verdedigen verspeelt. Verveeld luistert men in de benauwde zaal naar deze waterval van teksten an interpretaties van het internationale oorlogsrecht. Soms denkt men, dat het nu toch wel afgelopen is, maar de Duitser haalt slechts even adem en dan gaat hij weer onvermoeibaar verder: „Zwotens Moet deze man ons nu nóg ergeren, vraagt men zich af. Hij zal zich zelden om het internationale recht bekommerd hebben, doch achteraf heeft hij ontdekt, dat er op dit gebied velerlei uitleg be staat en nu denkt hij zich met een dis sertatie in juridische casuïstiek te red den. Zijn toehoorders voelen zich op gelucht als er tenslotte toch een eind aan wordt gemaakt en de rustige ver dediger, mr. K. van Rijckevorsel, het woord neemt om de vage omschrijvin gen in de dagvaarding en de omstre- De jaarlijkse rugbywedstrijd België Nederland zal op Zondag 31 October te Brussel worden gespeeld. Een bestuurslid van de Amerikaanse Lawntennisbond verklaarde dat Japan, zelfs wanneer het wederom tot de Davis cup-competitié mocht worden toegela ten, tot pas op zijn vroegst in 1950 zou kunnen meespelen. De Belg Vingerhoedt werd Maandag wereldkampioen driebanden na een felle strijd met zijn rivaal Bonome Het Nederlandse koppel Arie Vooren en Gerard van Beek bezette in de New Yorkse zesdaagse de tweede plaats met één ronde achterstand op de Bel gen Saen en Bruneau. Bij K.B. is op hun verzoek aan mr. E. A. Zorab en mr. K. van Hinloopen Labberton eervol ontslag verleend uit hun functie van lid van de afdeling rechtspraak van de Raad vqor het Rechtsherstel. voor élke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr.75 ct. Rauter met zijn verdediging van 42 pagina's onder de arm betreedt het gerechtshof. den schending van de capitulatie-over eenkomst op de korrel te nemen. Het wordt een scherpzinnig pleidooi en een voor juristen interessante dis cussie, waaraan bijna alle raadsheren deelnemen. De strafbare feiten zijn niet duidelijk aangegeven en wanneer in sterke mate betwijfeld kan worden hoe en door wie de door generaal Winkelman onderte kende capitulatie-overeenkomst het eeret is geschonden wij spreken toch ook letterlijk van de „illegaliteit" mag, naar het oordeel van mr. Van Rijckevorsel, niet öp één man het straf recht worden toegepast. Bovendien stelt de verdediger de vraag in welke maatj schappij voor een ondergeschikte de plicht bestaat de orders zijner overheid te toetsen men zou er aan toe willen voegen: voor het geweten toch altijd1, doch de knapste juristen uit den lande, die hier tezamen het recht ten binnen ste buiten keren, laten dit rusten. Met de regelmaat van een klok heeft de ronddraaiende schijf van de „wire- recorder" elk woord, dat op deze lange middag van twee uur tot half zeven gesproken is, voor het nageslacht op genomen. Nog vele jaren later zal men het kunnen horen hoe de advocaat ten slotte voor SS-Obergruppenführer Rauter vernietiging van de gewezen sententie en nietigverklaring van de tenlastelegging heeft gevraagd. Hem is recht gedaan. Om op te komen voor de rechten van het volk, dat door deze Duitser geterro riseerd werd, zal de procureur-fiscaal, mr. van Tuyll van Serortskerken, Vrij dagmorgen zijn requisitoir houden. De uitslagen van de vijfde ronde van het internationaal schaaktournooi te Baarn luiden: Internationale groep: Wade (Nw Zee land)—Baay (Ned.) 1—0; De Vos (Belg.) —Rubinstein (Belg.) remise; Wood (Eng.)Spanjaard (Ned.) 10; D. S. de Lange (Ned.)Golombek (Eng.) 10; Visser (Ned.)Prins (Ned.) af gebroken. Groep II: OudRhodes (Eng.) 01: Van Vliet—Oosterwijk Bruyn 0—1; VinkenKapsenberg 10; De Groot dr. 11 (pseud.) 1—0; Van der Zande —Huisman uitg. Groep III: Koopman—Nuyten 0—1; SellenraadHolthaus 01; Van Heyst Donk 0—1; HoeffelmanMeyer afgebr. HammersveldTien uitgesteld. - De afgebroken partij (internat, groep' uit de derde ronde tussen Wood (Eng.» en D. S. de Lange werd door Wood ge wonnen. De afgebroken partij uit de vierde rohde (internat, groep) Prins (Ned.)— D'e Vos (België) werd remise. De afgebroken partij (groep 2) uit de vierde ronde tussen Vinken en Oud werd door Vinken gewonnen. De stand uit de internationale grofep luidt thans; 1, 2 Golombek en Wood 314 o. 3 en 4 Spanjaard en Wade 3 p. 5, 6 Rubinstein en De Lange 214 p. 7 Prins 2 p. en 1 afgebr. 8 De Vos 2 p. 9 Vis ser 114 p. en 1 afgebr. 10 Baay p. In groep 2 leidt Vinken mat 5 p. uit 5 part. voor dr. 11 (pseud.)' met 314 p. In groep 3 gaat Donk aan het hoofd met 5 p. uit 5 partijen voor Holthaus met 4 p. Uzult toch wel wat over de reis vertellen? vraagt een lezer, een beetje angstig. We hebben ge beden voor Uw behouden terugkomst en daar willen we graag wat voor' te rugzien. Aangedaan tot in het diepste van mijn wezen neem ik de pen ter hand en een duik in mijn notities. Lie ve dames, schrikt niet, wordt niet bleek en beheerst U. In Denemarken roken de vrouwen sigaren met een hartstocht en een kennis, waarover'de vreemde ling zich verbaast. Je moet er aan wen nen, dat je een jongedame met een walmende cigarillos voor een kopje koffie ziet zitten of een grijze oma met een kanjer van een Karei I tussen de lippen ontdekt. Ma heeft het blik Hol landse sigaren, op de boot nqpr Malmö zonder belasting gekocht, in haar tas en ze vraagt aan pa of hij er ook een wil opsteken. En even later blazen ze elkander de rook toe en snuilt ma de aroma van onder haar neus op. laar als de sigaar voor de helft op is, kan niet langer met eten gewacht worden. Officieel eten de Denen vijfmaal per dag, maar practisch blijven ze -er de hele dag mee bezig. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat eten ze Smöre- brod, bestaande uit een dun plakje roggebrood met boter en een torenhoge belegging, roastbeef, ei met topiaat, pa ling, varkensvlees, makreel en andere lekkernijen. Men krijgt de indruk, dat deze mensen hun nationaal vermogen opeten en dit de beste manier vinden om een verzorgde toekomst tegemoet te gaan. Van al dat eten krijgen ze dorst en dus bestellen ze aquavite, een kruising van jenever en kummel, waar bij volgens landsgebruik de hele fles op tafel komt te staan, opdat de kell ner niet zo dikwijls lastig gevallen worde. Dat kruisgoedje wekt de etens- lust op, zodat weer wat besteld moet worden.... Die goeie Denen, wat zijn ze mollig, vierkant en hobbezakkig en wat hebben ze een hekel aan sprieten, dunne latten en vegetariërs. Je krijgt beslist trek als ze je voorbij gaan.... DONDERDAG HILVERSUM n - 415 m. - 18.00 piano, 18.15 lezing, 18.30 symphonie, 18.50 jeugd, 19.00 nieuws, 19.15 gram., 19.30 actueel geluid, 19.45 orgel. 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 steravond. 21.30 com petitie, 22.00 zang, 22.15 lezing, 22.35 gram., 22.45 avondoverd., 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM I - 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 strip 19.10 avondschool, 19.45 lezing, 20.00 nieuws. 20.05 echo, 20.15 piano. 2p.45 symph. suite, 21.45 luisterspel, 22.20 gram., 22.45 lezing, 23.00 nieuwss, 23.15 zang. VRIJDAG HILVERSUM II - 415 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 philh. ork., 9.15 jonge zieken, 9.30 wa- Hij ging gewillig heen, terwijl hij glimlachend zei: Mag ik mijnheer er opmerkzaam op maken, dat het huis van zijn oom nu te zijner beschikking staat Dit troostte me in niet geringe mate Ik bedacht met welbehagen, dat ik nu voortaan Baron van Hoogstraten zou heten, dat ik in een rijk huis zou wo nen, dat ik over grote sommen-geld zou beschikken, dat ik.... Als die beroerde kwestie nu maar mijn luilekker leventje niet vergalde De hemel wist welke vrouw me het eerst zou aanspreken. Het toeval kon me hier erg onaangename parten spe len. Anderzijds lag het ook in mijn macht, het toeval 'n handje toe te ste ken, en er voor te zorgen, dat juist de vrouw, die ik wenste, me het eerst aan sprak. Daarbij dacht ik .weer aan Molly. Ik wist echter niet, waar ze thans verblijf hield en vóór ik haar ontdekte, kon de onvermijdelijke ramp gebeurd zijn. Terwijl ik zo over mijn lot piekerde hoorde ik zachte stappen op de trap Met afgrijzen werd ik er mij van be wust, in welk gevaar ik mij bevond. Elza, de honderd-tachtigpond wegende dochter van mijn hospita, kwam me wellicht vragen, wat ik wenste te ge bruiken. Zij was ongehuwd en oudei dan een en-twintig jaar. Als de bliksem vloog ik op en deed de deur op slot. Daarna drukte ik zo diep mogelijk mijn hoofd in een kus sen weg, zodat geen enkel geluid van de buitenwereld me nog kon bereiken Als Elza me iets toeriep, zou ik het dan terst., 9.35 gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 gram., 11.45 zang en orkest, }g.00 strijkork., 12.30 weerpr., 12.33 koor en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 orgel, 14.00 symph. ork., 14.20 voordracht, 14.40 trio, 15.05 strijkork., 15.30 zangrecjtal, 16.00 voordracht, 16.20 kwartet, 17.00 musette, 17.15 gram., 1^.35 kwintet. HILVERSUM I - 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 opera's. 8.50 vrouw, 9.00 gram.. 9-30 kamermuziek, 10.00 Morgen wijding. 10.20 gram.. 10.30 vrouw, 10.45 viool en piano, 11.15 voprdracht, 11.35 gramophoon, 12.00 zang en orgel, 12.30 weerpraatje, 12.33 sport, 12.45 gramo- foon, 13.00 nieuws, 13.15 gram.. 13.20 Gars de Paris, 13.50 gram., 14.00 vrouw. 14.20 kamerork., 15.00 boekbespr., 15.20 kamerork., 16.00 zang, 16.30 jeugd, 17.00 filmland, 17.20 lezing. in geen enkel geval horen en kon geen verwijt me treffen. Het ongeluk wilde.dat ik een veren kussen had beetgepakt en het was stik heet in mijn kamer. Ik voelde, hoe mijn adem me in de steek liet. Het zweet brak me aan alle kanten uit, maar ik hield dapper vol. Een heel kwartier verdroeg ik die marteling. Toen liet ik voorzichtig los. Alles om me heen was stil. Maar ik begreep, dat ik hier niet langer mocht blijven. Het gevaar kon terugkomen. Langs de gewone weg kon ik echter mijn kamer niet verlaten, want dan liep ik grote kans, beneden het gevaar in de armen te lopen. Ik dacht snel na. Het venster van mijn ka mer zag uit op een plat dak. Als ik dat kon bereiken, zou ik van daar in de tuin kunnen springen en over de-muur heen in een stille achterbuurt verdwij nen. Ik voelde mijn vastberadenheid groeien, nu 't om m'n levensgeluk ging. Voorzichtig opende ik 't venster en gluurde in de tuin. Er was niemand Twee meter onder het venster lag het afdak. Ik sprong zonder te bedenken. He laas had de ondernemer het dak alleen gebouwd om regendruppels op te van gen en mijn vlucht was niet in het pro gramma opgenomen. Er ontstond een vreselijk gekraak. Mijn ene been schoot 40 centimeter lager dan afgesproken was en de huid van mijn scheenbeen verschoof enigszins van plaats. (Wordt vervolgd) Allerlei omstandigheden zijn oorzaak, dat het wereldtournooi dammen niet, zoals.aanvankelijk was bepaald, kan be ginnen op Zaterdag 23 October a.s. De aanvangsdatum is thans vastgesteld op 13 November. De Ned. Dambond, die met de organi satie van dit tournooi is belast, heeft de volgende wedstrij drooster opge maakt: De opening van het tournooi is te Amsterdam op Zaterdag 13 November 1948, des namiddags te 4 uur. Op Zon dag 14 en Maandag 15 November wor den eveneens te Amsterdam de tweede en de derde ronde gespeeld. Hierna rei zen de deelnemers naar Den Haag om op Dinsdag 16 en Woensdag 17 Novem ber de vierde en de vijfde ronde te spe len. Op Donderdag 18 November wordt dan de eerste rustdag gehouden. In Heerleh gaat de strijd verder op Vrijdag 19 November, Zaterdag 20, Zon dag 21, Maandag 22 en Dinsdag 23 No- vembër, waar dus de 6e tot en met de 10e ronde worden verspeeld. Hierna is er wederom een rustdag. De elfde en de twaalfde ronde, resp. op Donderdag 25 en Vrijdag 26 November, worden gehouden te Dordrecht, terwijl de voor laatste en de laatste ronde te Rotterdam zullen worden geopend op Zaterdag 27 en Zondag 28 November. Behoudens de laatste ronde, welke begint te 11 uur des voormiddags, begin nen alle ronden om 4 uur namiddag. De wereldkampioenschappen wiel rennen worden in 1949 gehouden te Kopenhagen van Zaterdag 20 tot en met Zondag 28 Augustus. Vorig Opening slot 21/10 100 97% 97A-H 98% 98% 157 150 15014 123 157'4 145 192 28314 283 268 226% 223 32714 325 162 160 16816 168 149-4 16714 256% 2:> 6 148 (Niet-officiële koersen) 3 14 Nederl 1948 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mit Scheepvaart Unie EV.A. Deli Mij. eert Anaconda Coppet Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel Amsterdam, 20 Oct 1948. Het koersverloop op de aandelenmarkt, was vandaag wederom algemeen wat teruggaande. Kopers hielden zich vrijwel geheel afzijdig en een betrekkelijk ge ring aanbod was reeds voldoende om de markt op een wat lager peil te brengen. Aand. Kon. Olie varieerden tussen 327 en 330 en waren hiermede eveneens en kele procenten lager, hoewel op het laagste peil goed weerstand werd gebo den. In tegenstelling tot de algemene marktstemming lagen aand. Fokker vas ter met een koersavans van 4%. De scheepvaartmarkt wist zich vrij goed te handhaven. Cultuuraandelen la gen vrijwel geheel verwaarloosd. Bij tabaksaanïlelen werd alleen in Oude Deli gehandeld op een 2% lager peiL Aand. Wabo herstelden zich met 414% tot 15 en voor aand. Frans-Soudan bleek enige vraag te besta «ft op 125. Op de staatsfondsenmarkt brokkelden de koersen wegens de verminderde be- lastingvraag weer merendeels af. IJMUIDEN, 21 Oct. Een stoomtrawler 11.970; motorlogger Kw. 65 4410; kust- visser IJm. 229 330. Aanvoer 1100 kis ten, waaronder 980 haring. 20/10 19/10 98'4 3714 38% 38 60 59% 41% 40% 63% 6314 17% 16% 5SV/2 59% 59% 58% 15% 15% 13 13 32 32 39% 39% 59% 59% 4514 44% 27 27 84% 8314

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2