CONSTELLATION was kort geleden nog grondig gereviseerd Was Parmentiervan plan een noodlanding te maken? Het kraakt in de C.P 88 - li Niet ons land schond eerst capitulatie-overeenkomst August, Kardinaal Hlond, Primaat van Polen, overleden Groot verdediger van zijn volk tegen de onderdrukkers Parmentier voelde, zijn toestel aan als een geboren zeiler zijn boot Brave resolutie van de zes neutrale landen Nog slechts één overlevende Nederlandse rechter toèl competent Raater te oordelen Djocja aanvaardt Cochran's voorstel Pompeus, grootsprakerig en hol" Tot hoofd en hart .f Het weer Opnieuw doodstraf geëist J Diamantensmokkel? VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24288 Deelneming H. J. van Overbeek J. IJ. Beukenkamp Andere slachtoffers 5» aJI mmÈm 3» mm- „OPEN BRIEF" AAN DE HEER NEHER Vliegtuigen zullen altijd door mensen worden bestuurd Basis voor onderhandelingen De republikeinse regering heefi, naar Aniara mede deelt, hei voorstel van Merle Cochran, hei Amerikaanse lid van de C. v. G. D., aan vaard als basis voor onder handelingen. AUTO RIJDT IN SLOOT Drie doden Laatste kans gemist iqsj BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Reoactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor -advertentiën eventueel zonder opgaye van redenen te weigeren. Nadat gisteren in de loop van de dag de stewardess Elsie*'Fey en de Ameri kaanse Mathilda Rohrs aan haar verwondingen waren bezweken, zijn ook de Werktuigkundige J. IJ. Beukenkamp en de steward Van Overbeek in de loop van de avond overleden. De enig overlevende van de ramp is de heer W. G. Philippo uit Sassenheim, wiens toestand ernstig is, al bestaat er goede hoop, dpt hij behouden blijft. Autoriteiten van de K.L.M. en de politie zijn de mening toegedaan,*» dat Parmentier heeft getracht een noodlanding te maken in de buurt van een boerderij even buiten het dorp Tarbolton. Hij heeft tenslotte waarschijnlijk bemerkt dat hij daarvoor niet de nodige ruimte had en trachtte toen door te vliegen, om elders een noodlanding te proberen. dat het vliegtuig wilde landen volgens het CCA- (Ground Controlled Approach) systeem, wegens de mist. De landing ge schiedde onder leiding van een lid van het personeel van het vliegveld, die op de landingsbaan met een radiotelefoon geposteerd was. De official verklaarde verder, dat het vliegtuig in eerste in stantie ongeveer 100 voet van de lan dingsbaan aan de grond kwam. daar startte en een nieuw circuit begon. Het toestel was daardoor niet meer onder controle van de grondstaf, toen het on geval geschiedde. Andere autoriteiten, die met het on derzoek belast waren, zeiden, dat de Nijmegen" eerst ongeveer 30 meter boven de grond een hoogspanningsdraad, Waar 132.000 volt op stond, geraakt had. Vervolgens was het toestel nog ongeveer drie kilometer doorgevlogen in de rich ting van het mijnstadje Tarbolton en Was op 7.5 km. ten Noord-Oosten van het vliegveld neergestort. Een der autoriteiten van het minis terie van de burgerlijke luchtvaart, die gestationneerd is op het vliegveld Prest- Wick, deelde mede. dat het toestel op het moment van de ramp niet onder radar-controle stond. Een official van het Britse ministerie van burgerluchtvaart verklaarde heden, dat voorlopige rapporten er op wezen, Het kraakt in de Communistische Partij Nederland. Evenals in andere landen spitst zich ook in ons land in communistische kringen het conflict toe tussen aanhangers van Tito en slaafse volgelingen van de Kominform. De eersten wensen' hun nationale zelfstandigheid niet prijs te geven en voelen er niets Voor de wonderlijke capriolen van de Kominform, gedirigeerd uit Moskou, te volgen. De Kominform veroordeelt ieder nationalisme en eist, dat de epmmunisten het Kremlin blindelings Volgen in zijn streven naar de wereld evolutie. Sinds de jongste verkiezingen deze C T' re*" rommelt het al in de C.P.N. Deze verkiezingen zijn immers een grote teleurstelling voor de partij ge- Worden en uit dergelijke teleurstellin gen worden altijd conflicten geboren, want er moetenzondenbokken worden gevonden. Het heeft Paul de Groot en Gerben Wagenaar niet geholpen, dat ze een rouwmoedig „mea culpa" openlijk hebben uitgeroepen. Hun Prestige heeft een gevoelige knak ge kregen en het zou ons niet verwon deren, als wij hen binnenkort van het toneel zien verdwijnen. Uit een tweetal onlangs verschenen •.clandestiene" circulaires blijkt, dat Oer. groep ontevredenen bezig is zich Van de C.P.N. los te maken. Zowel De Maasbode" als „Trouw" maakten dezer dagen melding van deze circu laires, waaruit blijkt, dat een Neder lands Communistisch Comité is op gericht, waarvan de leden vóór alles Nederlanders wensen te zijn. Zij sluiten zich dus aan bij het nationa listisch streven van de Tito-groepen. In een der circulaires heet het: „De Nederlandse communist strijdt in nationale zelfstandig heid van zijn partij voor de bevrij ding van de Nederlandse arbeiders klasse uit de kapitalistische slavernij. Hij volgt in deze strijd natuurlijk de communistisch-marxistische beginse len en staat daarmee op dezelfde basis als de communistische partijen van de andere landen. Indien in ieder land de communistische overwinning be haald is, zal de wereldrevolutie vol tooid zijn." In felle bewoordingen keert de circulaire zich echter tegen de Stali nistische Kominform. Wij zijn benieuwd wanneer het con flict, dat zich tot dusver grotendeels achter de schermen afspeelt, in de openbaarheid zal treden. Het dagblad „Trouw" wist gisteren hog te vertellen, dat zich in de leiding Van de C.P.N. en van het dagblad „De Waarheid" de zoveelste „zuivering" Schijnt te voltrekken. Men mompelt, dat Gerben Wage- haar en Paul de Groot, tot nu toe de leiders der C.P.N., in ongenade zijn gevallen. Wagenaar moet door ern stige ziekte geheel zijn uitgeschakeld en wat Paul de Groot betreft, deze hcoet reeds geruime tijd in het bui tenland (vermoedelijk in Tsjecho- siowakije) vertoeven. De redactiestaf van „De Waarheid" 's zwaar ïngekrpmpen, doordat een aontal der oude functionarissen zijn ontslagen en anderen zelf ontslag hebben genomen. In hoeverre eer. eri ®nder samenhangt met het steeds verdei' teruglopen van het abonne mentental van dit dagblad, valt niet |e zeggen. Het duurt voorts opmerke- kjk lang, aldus besluit Trouw", eer "t>e Waarheid" haar eigen gebouw en hi'ukkerij aan de Keizersgracht in het °hde „Felix Mentis" betrekt. Met belangstelling volgen wij het porder verloop van dit conflict in de ^°mmunistische Partij Nederland. Het *a1- ongetwijfeld velen, die een blind Wftrouwen in de C.P.N. hadden, ein,- hekjk de ogen openen. Mogen de ogen zo ver opengaan, zij na het bedrog van de oude '^-N. te hebben gezien, ook duidelijk gevaren onderkennen van thans zich ontwikkelende anti- jMinistische organisatie, waardoor eveneens bedrogen zullen worden. Lord Pakenham, de Britse minister voor Burgerluchtvaart, zal beslissen, of er een openbaar onderzoek zal worden gehouden, nadat hjj een volledig rapport heeft ontvangen. Behalve ir. Falkenhagen en «de heer Kamminga zijn o.a. ook de heer Fuchs, hoofd der „general operations" van de K.L.M. en dr. Slotboom, hoofd van de medische dienst, te Prestwick aangeko men tot het instellen van een nader on derzoek. Bij hen voegde zich te Prest wick de Nederlandse hoofdinspecteur van de commissie van onderzoek voor vliegtuigongevallen. Volgens persberichten, ls een hoeveel heid diamant, die op een waarde van pl.m. 10.000 pond sterling wordt geschat, onbeschadigd uit het wrak van het ver ongelukte toestel gekomen. De „Daily Mail" schrijft, dat de dia manten werden gevonden tezamen met een grote hoeveelheid Zwitserse hor loges. De betrokken instanties op Schiphol verklaarden vanmorgen, dat de in het wrak van de „Nijmegen" aangetroffen partij diamanten geheel normaal was ingeklaard. De Daily Express van heden morgen bericht evenwel, dat de diaman ten definitief niet op de vrachtlijst ston den en dat hier derhalve sprake zou zijn van een diamantensmokkel. De edel stenen en de horloges zijn door de En gelse douane in bewaring genomen. De bij de „Nijmegen" aangetroffen horloges zouden behoren tot een zending welke van Zwitserland naar de V. S. moest worden vervoerd. Telkens wor den zendingen horloges met de Noord- Atlantische dienst vgn de K.L.M. naar de V. S. vervoerd. De over een grote vlakte verspreid lig gende wrakstukken van de neergestorte Constellation worden geïnspecteerd. Gisteravond vertrokken de zes passagiers van Prestwick per K.L.M. naar Amerika, die met de ..Nijme- gen" doorgevlogen zouden zijn. De KL.M. Constellation „Nijmegen" is enige dagen geleden nog grondig, ge reviseerd, waartoe de machine geduren de tien dagen op Schiphol gestation neerd bleef. Deze revisie, die bekend staat als de z.g. „vijfduizend uur inspec tie", ondergaat ieder K.L.M.-toestel, dat vijfduizend vlieguren gemaakt heeft. Na de inspectie heeft de „Nijmegen" een proefvlucht gemaakt en. zoals ge bruikelijk, proef gedraaid. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het volgende telegram aan de president- directeur van de K.L.M., dr. A. Pies-» man, gezonden: ,,Ik betuig u mun diep medeleven met. dit zo treurig ongeluk". Ook hebben vele buitenlandse vaartmaatschappüen, o.m. uit Zweaeiv Frankrijk, Zuid-Afrika en Engeland in telegrammen aan de directie van d K.L.M. hun leedwezen betuigd. De minister van Oorlog en Marine ad interim mr. W. Schokking, heeft zich persoonlijk naar Schiphol begeven om de K.L.M.-autoriteiten .zijn deelneming met het gebeurde in Prestwick te tUiT'directie van de K.L.M. ontving verder deelnemingsbetuigingen van de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, dr. Herman B. Baruch, van de minister van Verkeer ad ®r- J. R. H. van Schaik, van de ministers mr. E. M. J. A. Sassen en L. Gotzen, namens het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, van de heer D. W- Backer, directeur-generaal van de tijks luchtvaartdienst, van generaal-majoor g. Giebel, chef luchtmachtstaf en van ko lonel J. A. Aler, commandant leger- luchtmacht. De steward H. J. van Overbeek werd 3 October 1926 te Breda geboren. Hij trad 8 Mei 1948 in dienst van de K.L.M. Hij was ongehuwd en woonde te Am sterdam. Ziin ouders waren op weg van ureaa naar Schiphol om vandaar per vliegtuig naar Piestwick te gaan, teneinde hun zoon te bezoeken. Bij de aankomst op de Nederlandse luchthaven kon hun de treurige tijding pas worden medege deeld, dat hun zoqn inmiddels ook was overleden J. Y. Beukenkamp werd in 1908 te Amsterdam geboren. Hij kwam in 1935 als boordwerktuigkundige in dienst van de K. L. M De heer A. Philippo werd 6 Juni 1905 te Sassenheim geboren. Hij was actief werkzaam in de leidende kringen van de bloembollenstreek, zo was hij onder voorzitter van de Bond van Bloembol lenhandelaren, oprichter en voorzitter van de stichting tot mechanisering van de bloembollenstreek, voorts secretaris van de commissie vah toezicht van de rijkslandbouwschool te Lisse. Hij is ge huwd, maar heeft geen kinderen. Karei Abraharrt de Lequw was direc teur van de N.V. Handelmij. Benjamin te Amsterdam. De heer De Leeuw wks getrouwd en laat twee kinderen van drie en acht jaar achter. De verbrande motoren van de luchtreus „Nijmegen" liggen in het land iihbij het vliegveld Preswick. Machteloze klompen verwrongen en gesmolten staal. Zoals bekend, heeft minister Sassen, ,in antwoord op schriftelijke vragen van mevr. Fortanier—de Wit over de. innoud van een gesprek, dat drie vertegenwoor digsters van de ..Gemeenschappelijke eótie van Nederlandse vrouwen" met de g. dele geerde van het opperbestuur in Indonesië, de heer Neher, hebben gehad over vrij lating van Nederlandsf gevangenen in de republiek, medegedeeld, dat dit niet juist was weergegeven. Hierop heeft genoemd comité zic'i met een i.open brief" tot de heer Neher ge wend, waarin-medegedeeld wordt, dat men niet zal gedogen dat de woorden van de dames in twijfel worden getrokken. De dames, die 14 Augustus het betreffende onderhoud met de heer Neher hadden, zijn bereid de juistheid van de wooren, door de heer 'Neher gebezigd, onder ede te be vestigen. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust harde Westelijke wind. Morgen overdag minder zacht. Zon: 7.18—17.30; Maan: 20.18—13.42. (Van onze Haagse redacteur) Een dag lang heeft de Bijzondere Baad van Cassatie besteed Aan het doorlezen van Rauter's verdediging. De Duitser insinueerde j.I. Woens dag, dat hij de tekst van 43 pagina's folio toch wei mondeling moest voor dragen, want dat zijn rechters van het pleidooi op'papier immers geen kennis zouden nemen. Vanmorgen is hem bjj het vervolg van'de behande ling zijner zaak in de wederom tot de laatste staanplaats bezette zaal van de Hoge Raad in Den Haag dui delijk gemaakt, dat zijn rechters wel degelijk zijn verweerschrift hebben doorgenomen. Prof. Verzijl en de procureur-fiscaal doen enkele pun tige aanvallen op Rauter's theorieën, waar de requirant zich weer eens Z. E. August Kardinaal Hlond, pri maat van Polen, Aartsbisschop van Gnezno en Poznan is hedenmorgen om half elf overleden. De Kardinaal had enkele dagen geleden een blindedarm operatie ondergaan, waarna zich een longontsteking openbaarde, die hij niet meer te boven gekomen is. De Kardinaal werd op 5 Juli 1881 te Breckowitz in Opper-Silezië geboren. Hij was de tweede zoon uit een gezin van elf kinderen. Na de Latijnse studies, deels in Polen, deels aan bet Don Bos- co-College in Turijn werd hij in 1896 toe gelaten tot het noviciaat der Salesianen, in welke congregatie reeds eerder drie van zijn broers getreden waren. Na zijn professie studeerde hij aan de Gregoria- (Van onze luchtvaart medewerker) maar proberen. Glimlachend gaf hij de instructies aan zijn 30 reizigers. Het was zo erg Parmentier was een voor. niet, hij had bet al zo vaak treffelijk vlieger. Als hij gedaan. Als iedereen op zijn vloog zou hij mij iedere dag bevel aan de rechterkant van en ook in het holst van de het vliegtuig ging staan, zou nacht hebben kunnen mee- hij een model-landing maken, krijgen, al was het naar de Toen hij zich overtuigd had, Zuidpool of Tibet. Hij voelde dat de mensen het deden, trok zijn vliegtuig aan, zoals de Parmentier zich in de stuur- geboren zeiler zijn boot en hut terug om er eens over na de beste jockey zijn paard. Toen in de dertiger jaren Fokker zijn laatste strijd met de houten machine uitvocht tegen de metalen Ameri kaanse vliegtuigen, vloog ik met Parmentier naar Parijs in de vermaarde Fokker F 36, de Adelaar, een enorm ge vaarte, waarbij de juist in bedrijf gestelde aluminium te denken, hoe hij het zóu Douglas-toestellen dwergen aanleggen. Voorbeelden van waren. Die naam Adelaar was landingen op één wiel kende misschien te trots voor dit hij niet. Toch moest het ge- gevaarte en toen bij Parijs beuren. Hij deed het en het het alarm kwam, dat de band klassieke voorbeeld was er: van het linkerwiel lek was, een weergaloos behendige zag het er dan ook niet zo landing van de Fokker-kolos goed uit. Terwijl Parmentier op één wiel. rustig boven het vliegveld bleef rondcirkelen, keken de Een vleugeltip raakte de grond even, een schroef was het een landing was, in een donkere nacht bij Albury, op een modderige renbaan met het licht van autolam pen het was in de Mel- bourne-race of een start van een berghelling in het hoogste Andesgebergte, het ging altijd als Parmentier, ie Hollander, of Jean Mer- moz, de Fransman achter het stuur zaten. Mermoz, de grote man van de Air Fran ce, bouwer van de Ligne Héroique, de luchtlijn over West-Afrika naar Zuid- Amerika: Mermoz was de artist, Parmentier de nuch tere man, die precies wist, wat een mens met een vliegtuig kan doen en laten. Mermoz is verdwenen met zijn poëtische Are en Ciel (De Regenboog) in de golven van de Zuidelijke Atlanti sche Oceaan. Parmentier gaf het op in het Schotse hoog land. Men kan zulke be richten nauwelijks geloven, omdat deze piloten zo voor treffelijk waren. Hot ir het gebeurd? Wat heeft zich daar zullen wij het weten, van de officiële rapporten. Als het aan het vliegtuig lag is het heel erg, want het vliegtuig moet betrouwbaar zijn, als het de mens was, een van de tien, die de verantwoording voor dit toestel hadden, moet men er zich bij neerleggen, want het waren mensen, die de schepen, treinen, auto's en vliegtuigen maakten en het zullen altijd mensen zijn die ze besturen. Parmentier had al twintig jaar gevlogen en dat is een hele tijd voor een vlieger. Er zijn maar weinige i op de aarde met een zo lange staat van dienst. In de laatste jaren bekleed de Parmentier een belang rijke positie bij de K.L.M.; hij was niet alleen de chef van de vliegers, doe i ook de adViseur, die rapport uit bracht over zijn ervaringen met de nieuwste vliegtuigen, die de K.L.M. zou willen aanschaffen voor de uitbrei ding van haar vloot. Zijn woord was gezag geworden; in die grote Constellation in hij was te jong om al ge- i arunu even, een aeniucx was verbogen, doch het ongeloof raampjes naar beneden, naar de brancards en de politie auto's en. de brandweerploe gen; diq zich op eerbiedige afstand: rondom het groene veld .van Le Bourget opstel den: Parmentier moest het lijke was volbracht: een zee hond had in het circus niet knapper kunnen balanceren. E#, waren in de wereld twee piloten, die zoiets al tijd goed zouden doen, of de nacht afgespeeld? In ne gen van de tien gevallen is het in de moderne lucht vaart de mens, die de fout maakt, want het toestel is vrijwel feilloos geworden, doch een fout van Parmen tier kan men zich nauwelijks voorstellen. Over enige tijd rekend te kunnen worden tot de „oude garcle', doch hij was de typische verte genwoordiger van die zake lijke kundige generatie van vliegers, die de periode van romantiek en pioniersgeest in de luchtvaart had afge sloten. na te Rome en promoveerde er in de philosophie. Vervolgens legde hij zich toe op letterkundige studies aan de uni versiteit van Krakau. Op 23 September 1905 werd hij tot priester gewijd, nadat hij reeds eerder als leraar werkzaam geweest was aan verschillende scholen der Salesianen, zoals het in de congre gatie gebruikelijk is. De jonge priester was vervolgens directeur van de colle ges in Przemysl en Wenen. Ondanks zijn jeugdige leeftijd stond hij aan het Oostenrijkse keizerlijke hof in hoog-aan zien en werd met zijn zienswijze meer malen rekening gehouden. De oversten der Salesianen erkenden zijn verdien sten door hem in 1909 te benoemen tot inspecteur der Duits-Oostenrijks-Hon gaarse provincie. In 1922 werd hij tot apostolisch ad ministrator benoemd in het na de eerste wereldoorlog aan Polen toegewezen, vroegere Duitse Opper-Silezië- Na grote moeilijkheden overwonnen te hebben, die voortvloeiden uit de verschillende gezindheid der Poolse en Duitse bevol kingsgroepen, werd hij in 1925 gewijd tot eerste bisschop van Kattowitz, doch het volgende jaar reeds volgde zijn uit verkiezing van Aartsbisschop van Gnez no en Poznan (Gnesen en Posen) en Primaat van Polen en slechts enkele maanden daarna creëerde Paus Pius XI. die voor zijn Pauskeuze Apostolisch Delegaat in Warschau was geweest en met wie rflgr. Hlond zeer bevriend was, hem tot Kardinaal. Met alle kracht bestreed Kardinaal Hlond voor en tijdens de oorlog de theo rieën en practijken van het Nazisme en ontzaglijk veel deed hij in de oorlogs jaren om het lot van de verdrukte en gesarde Polen te verlichten. En ook in de naoorlogse jaren weer kwam hij onder het communistische bewind voort durend krachtig op voor de vrijheid en de rechten van het Poolse volk. Moedig en zonder ooit een blad voor de mond te nemen veroordeelde hij de aanvallen der communistische leiders op de Kerk en de kerkelijke 'instellingen, waarbij hij vooral het recht op onderwijsvrijheid met alle kracht verdedigde., In deze Kardinaal verliest het Poolse volk een groot verdediger, die in de twintig jaren van zijn Primaatschap het Poolse volk geleid heeft bij al zijn moeilijkheden, vervolging en onderdrukking- De Sovjet-Russische autoritetien heb ben gisteren twintig der Duitse politie mannen en gemeentefunctionarissen uit de Westelijke sectoren van Berlijn, die verleden maand tijdens het „beleg van het gemeentehuis" in de Sovjet-sector gearresteerd werden, vrijgelaten. Dr. Friedensburg, waarnemend burgemees ter van Berlijn, die de vrijlating bekend maakte, voegde er aan toe, dat hij hoopte 'dat de overigen zonder dralen eveneens vrijgelaten zouden worden. flink over opwindt. Zijn beroep op wettelijk voorschrift wordt gehekeld en zijn bewering, dht de Nederland- se rechter niet competent is om hem te oordelen, wordt tot de grond toe afgebroken. Mr. van Tuyll van Serooskerken zegt niet te willen ingaan op alle juridische en feitelijke «^walingen, die de SS-Ober- gruppenführer heeft verkondigd, maar hij stipuleert met nadruk, dat het niet Nederland is geweest, dat het eerst de capitulatie-overeenkomst van Mei 1940 schond, doch de Duitsers, die onder zeer veel onrechtmatige daden hier te lande een civiel bestuur instelden. Het- verzet, wellicht niet eens vroeg genoeg ge steund door de regering te Londen, was slechts een gevolg van de Duitse onder drukking. Onzinnig is ook Rauter's be roep, dat hij niet voldoende heeft kun nen kennis nemen van zijn dossier; hem is een haast overvloedige „service" ver leend. Dan komt de procureur-fiscaal, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, tot zijn eigenlijke conclusie. Hij bestrijdt met een aantal juridische argumenten de stelling van de verdediger, die zich vandaag heeft doen vervangen, dat de dagvaarding te vaag zou zijn. De bewering is wel gelanceerd, dat het de Bijzondere Rechtspleging vaak aan waardigheid zou hebben ontbroken, dat zij de hoogheid van het recht tekort zou hebben gedaan; doch als dit ergens niet opgaat, dan is het toch wel op de laatste morgen van Rauter's proces. De zachte, passieloze stem van de procureur-fiscaal klinkt kalm langs het heterogene pu bliek, waarin de zo onderscheiden kop pen van de vele juristen, maar ook vah de gewone man, opzien naar de tafel, waarachter acht vergrijsde hoofden zich bpigen over de papieren. Het is stil bij de zuiver rechtskundige uiteenzettingen, waarin mr. Van Tuyll de verdediger be strijdt in diens theorieën, dat Rauter vol gens achteraf gemaakt recht veroordeeld zou zijn. Hij kon niet uitgegaan zijn van de gedachte, dat zijn daden straffeloos zouden zijn. Er zijn waarschuwingen dienaangaande geweest voor de radio. Het wereldgeweten zou diep geschokt worden, als het onmogelijk was Rauter te straffen. Het wordt nog stiller als de procureur- fiscaal de persoon van Rauter gaat be schrijven. De zitting van eergisteren heeft de indruk gegeven van een man, die volkomen vergiftigd is door de men taliteit van het Derde Rijk. Maar het land, dat wind zaait, zal storm oogsten. Hij kent geen onderscheid tussen goed en kwaad; zo trekt hq zelfs de echtheid van het illegale „Parool", dat hem ge toond werd, in twijfel. Mr. van Tuyll kan het niet eens meer brutaal, doch moet het diep bedroevend noemen. Zon der dat er van enige stemverheffing (Adv.) Een officieel republikeins woord voerder heeft verklaard, dat Cochran's voorstellen zijn geaccepteerd als een werkbasis voor de hervatting der poli tieke onderhandelingen. Antara meldt, dat de republikeinse minister van voor lichting, Mohammed Natsir, gezegd heeft, dat de republiek het gehele voorstel niet zonder meer accepteert. Volgens U.P. heeft het Nederlandse hoofdkwartier vandaag officieel me degedeeld. dat Indonesiërs van alle po litieke schakeringen, die zonder mach tiging het door de Nederlanders bezet te gebied binnenkomen, als de facto krijgsgevangenen worden beschouwd. Slechts enkele dozijnen personen, van wie bekend is, dat zij communistische insurgenten zijn, hebben de wapen- stilstandslijn overschreden. Deze men sen zijn allen geïnterneerd, want zij brengen de wet en orde in gevaar. De sneltrein van Batavia naar Ban doeng is gisteren, vier K.M. ten zuiden van Poerwakarta, beschoten. Tengevolge hiervan werden een sto ker en een militair licht gewond. Gisteravond omstreeks zeven uur is een vrachtauto vlak bij de Piet Gjjzen- brug te Noordwijkerhout in een sloot gereden en over de kop geslagen. De rijkspolitie uit Noordwijkerhout, die gewaarschuwd werd, poogde de inzit tenden te redden, doch het portier van de auto kon niet geopend worden. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte opengetrokken, waarna de inzittenden, de 45-jarige Wilhelmus Duyvenvoorde, vader van tien kinde ren, zijn broer, de 52-jarige Nicol:*as Duyvenvoorde, vader van zeven kinde ren, en hun neef, de 19-jarige P. Duy venvoorde Dzn., allen uit Noordwijker hout, op het droge konden worden ge bracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. De lijken zijn overge bracht naar een in de nabijheid liggen de woning. sprake is geweest, vindt het betoog dan zijn einde in de zakelijk voorgedragen woorden: concludeer ik tot verwer ping van het beroep" opnieuw de doodstraf. Zijn laatste kans heeft de SS-Ober- gruppenführer gemist, toen Jxij Woens dag in plaats van een persoonlijke ver dediging een beschouwing over het in ternationale recht .koos. De president, mr. Haga, wil hem echter, hoewel het tegen de normale cassatieprocedure is, nog een kwartier geven voor zijn aller laatste woord. Rauter, die met verstoor de blik naar de procureur-fiscaal heeft zitten luisteren, is opgestaan. Deze vijf tien minuten wil hij goed besteden; maar hij begint met de onhandigheid nogmaals de gaafheid van het recht, dat over hem gesproken wordt, aan te tasten. „U ver gist zich," merkt mr. Haga op, „u weet net zo goed als Jk, dat de kleinste krui meldief tot de grootste oorlogsmisdadi ger in dit land „fair trial" krijgt" Dan herstelt de Duitser zich en weet inder daad de juiste woorden voor zijn hope loze zaak te vinden. Hij spreekt over zijn carrière in Oostenrijk, over zijn kameraden en doet de wijze uitspraak, dat „Soldatentum" en „Parteitum" niet samen kunnen gaan. Zijn stem, waarin wij tranen menen te horen, huilt door de zaal. Vecht hij voor zijn leven? Hij moet weten, dat het zo goed als verloren is, maar hij wil en zal voor het laatst Duit ser zijn in deze zaal. De handen strek ken zich op de rug, zijn scheve kaken steken opeengeklemd door het wang vlees, hij ziet omhoog naar de weeg schaal van het recht, gebeiteld in het marmer, en de mannen in toga daar onder. „Ja, ik beri Duitser en ik val met Duitsland; .anders was ik geen generaal. Ik neem alle verantwoordelijkheid op mij. De president bepaalt dan de uitspraak op J5 December. (Telefonisch van onze 'Parijse correspondent) PARIJS, Donderdagavond. De vermetele optimisten, die gisteren reeds van mening waren dat de door de zes neutralen van de Veiligheidsraad uitgebroede ontwerp-resolutie ter op lossing van de Berlijnse kwestie de goedkeuring van de Sovjet-Russen zou kunnen wegdragen, althans niet hun uit gesproken afkeuring zou wekken, heb ben aan de vooravond van de beslissen de bijeenkomst van de Raad niet inge bonden. Zij zijn integendeel van mening, dat hun optimisme zich enigszins ver sterkt mag gevoelen door de discussie welke tyeden voormiddag in de politieke commissie heeft plaats gehad rond dc ontwerp-resolutie van de Mexicaanse delegatie, die een beroep doet op de grote mogendheden om in vreedzame samenwerking in de geest van het At- Alles afbreken is nog geen bewijs - - van een critische geest. lantische Handvest enz. enz. de jongste wereldoorlog volledig te likwideren en alle nog uitstaande vredesverdragen af te sluiten. Het is een brave resolutie waaraan niemand zich kan branden. Zich ertegen verzetteq kan slechts wie uitdrukkelijk niet tot de mensen van goeden wille wenst te worden gerekend. Van de dis cussie rond deze tekst, die in de ook hiervoor speciaal opgerichte subcommis sie ongetwijfeld nog met enkele amen dementen zal worden opgesierd, maakte de politieke commissie bijna een poli tieke idylle. Slechts Vishinsky viel even uit de toon door met de woorden „pom peus, grootsprakerig en hol" enig voor behoud te kennen te geven ten aanzien van enkele passages in een geheel dat ook hij overigens toejuichte. Naar A.P. te Parijs veriu .mt zou de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vish insky gisteravond te elfder ure bezwaar hebben gemaakt tegen het „neutrale" plan voor de regeling van het Berlijnse geschil. Uit neutrale bron wordt verno men, dat de Russische gedelegeerde ge vraagd heeft, wanneer '-rachtens de neu trale resolutie een valuta-regeling va r> kracht zou worden. De resolutie zal va da..g in de raad worden ingediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1