Wie moet regering adviseren inzake lectuurvoorziening? ENTWE ERIC DE NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON Hongaarse bisschoppen richten zich tot Katholieke ouders Over opheffing Bijz. Onderwijs Aan behartiging der volksbelangen op gebied der lectuur hapert iets Beelden worden verwijderd Dr. Bunche beveelt vuur te staken r Wij luisteren naar HET GELUK DE DWAZEN Biljartkamp. libre begonnen Golombeck leidt nog in schaaktournooi te Baarn „Semi-amfjtelljke sfeer" MARSHALL-KOLEN WACHTEN OP LOSSING Opleiding piloten voor W.-Europese luchtmacht Tegen hoofdredacteur „Volk en Vaderland" V.. .J Mariènbosch opgeheven? VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Fransè stakingen twaalf jaar geëist - KOPEN OP AFBETALING B&rekening renteverlies en onkosteh IS MET door JORIS JORISSEN Waarschijnlijk voor half November Van de Pol leidt na eerste dag Grote zege van damclub Joseph Blankenaar 2 Waar blijft het geld voor de lectuurvoorziening? Reeds in ons nummer van 11 October j.l. hebben wij in het antwoord op deze vraag gewezen op het onjuiste van de bestaande toestand, dat alle gelden, die door de regering voor de lectuurvoorziening worden uitgetrokken, in handen worden gelegd van de Centrale Vereniging voor OPENBARE Leeszalen en Bibliotheken (C.V.). In aansluiting hierop trachten we thans een antwoord te vinden op de vraag, of de regering wel voldoende voorgelicht wordt over het zo omvangrijke probleem der lectuurvoorziening. De vraag, wie de regering adviseert, beantwoordt dr. H. E. Greve, inspec teur en directeur van het bureau der C. V. zelf in het jongste nummer van Bibliotheekleven (orgaan van de C. V.), als hij in een In Memoriam op mr. Van Beresteyn, oud-voorzitter van de C. V., c.m. zegt: „Van Beresteyn was in 1908 een der stuwende oprichters van de Centrale Vereniging, de organisatie, die deze instituten (n-.l. de openbare leesza len en bibliotheken, Red.) nog steeds volgens de oude opzet in één verband samenhoudt, en die, mede dank zij Van Beresteyn, in semi-ambtelijke sfeer als vertrouwenslichaavn der re gering fungeert." Hoewel deze C. V., die steeds doelbe wust reeds in de eerste opzet gestreefd heeft naar de functie, door dr. Greve dezer dagen nog gekenschetst als „ver- trouwenslichaam der Regering in semi- ambtelijke sfeer," uiteraard een uitste kende instelling is om adviezen over het Leeszaalwezen uit te brengen, ach ten wij het onjuist, dat deze Vereniging als enig adviescollege voor de rege ring optreedt, voor welke functie het bovendien ongeschikt is en wel om ver schillende redenen. Allereerst blijft het de vraag of zij geheel onpartijdig zal kunnen zijn in haar adviezen. Immers deze adviezen worden uitgebracht door de inspecteur, die als directeur van het bureau der C. V., dat hij drijvende moet houden en waarvoor een aparte subsidiepost is aan gevraagd, feitelijk als belanghebbende moet worden beschouwd Bovendien en hier roeren we een belangrijke kwestie aan komt de zeer actuele en uiterst omvangrijke volks- lectuursvoorziening in de knel. Hoe onlogisch het ook moge klinken, de regering beschikt niet over een af zonderlijk adviescollege, dat speciale informaties en adviezen zou kunnen verstrekken over de volkslectuurvoor ziening, onafhankelijk van de adviezen door de C. V. uitgebracht over het lees- zaalwerk. De adviezen, van particuliere zijde verstrekt, o a. door de Bisschoppe lijke Adviescommissie inzake lectuur voorziening, zijn tot op heden geheel onverwerkt gebleven. Dus kan men aannemen, dat de regering omtrent het gehele terrein der lectuurvoorziening wordt geadviseerd door de C. V. als „semi-ambtelijk vertrouwenslichaam". Welnu, dit is fnuikend voor de oplos sing van de talloze lectuurproblemen, die door de toenemende industrialisatie, de sterke emancipatie van het katho lieke leven, de vele sociale noden van onze tijd enerzijds en de chaotische if"j=tand op het gebied der winkelbiblio- n anderzijds met de dag toene men en luide om ordening roepen. Reeds uit het feit. dat de Leeszalen na veertig jaar arbeid nog slechts een paar procent van de gehele bevolking onder haar bereik hebben gekregen, zou men mogen concluderen, dat er iets hapert aan de behartiging van de be langen van het gehele volk op het ge bied der lectuur. Dit voorbijgaan van tientallen pro centen der bevolking, dit uitleveren van de geestelijke belangen van grote lagen van de bevolking aan noodlijdende of minderwaardige instellingen van lec- tuurspreiding, is het resultaat van een fatale politiek. De C. V. met dr. Greve aan het hoofd is nu reeds veertig jaar lang in de weer geweest, om door middel van gewichtig doenerij een tegenstelling te scheppen tussen de openbare leeézalen en de volksbibliotheken in een te eervol voordeel voor de eerste en met voort durende laatdunkendheid jegens de laatste. Als een van de vele voorbeelden hiervan halen we enkele regelen aan uit dr. Greve's brochure „Leeszaalpolitiek in Nederland" (1940). „De volksbibliotheken waren bestemd tot lering en verpozing van de werk man en. de kleine middenstand. In haar boekenkeuze en werkwijze wa ren zij afgestemd op geestelijke phi lanthropic. Zij stondery onder de goed bedoelende voogdij van welwillende dames en heren, geestelijken, fa brieksarbeiders enz." (blz. 4). Is, zo vragen we ons af, dan de O. L. B. (Openbare Leeszaal-bibliotheek) zelf in de praktijk wel het aangewezen instituut voor de volksopvoeding? De openbare leeszalen staan open voor elke ontwikkelde lezer uit elke stand, maar aan de verlangens en behoeften van de onontwikkelde wensen zij bewust niet tegemoet te komen. Terwijl het probleem der volkslectuur voorziening reeds het gehele jaar in het brandpunt der belangstelling staat en om een oplossing schreeuwt, besteedde „Bi bliotheekleven", het officieel orgaan der C.V., in deze lopende jaargang nog steeds geen aandacht aan dit vraagstuk. Men schrijft hoofdartikelen over Spaan se boeken in de Utrechtse Universiteits bibliotheek, Kennisnemen van de Rus sische tijdschriftlitteratuur door het Ne derlandse bedrijfsleven, Hoe staat de ambtenaar van een Universiteitsbiblio theek tussen materiaal en zijn publiek enz. Ter bespreking toegezonden referaten en plannen over de volkslectuurvoorzie ning neemt de redactie zelfs niet op bij de vermelding der nieuwe publicaties. Na deze uiteenzetting is het antwoord op de vraag of de C. V. de geschikte instantie is om de regering van advies te dienen in het vraagstuk der volks lectuurvoorziening duidelijk. Zij is in feite de enige, die de re- De havenarbeiders van Bordeaux hebben gisteravond laat besloten geen Amerikaanse kolen te lossen zolang de mijnwerkersstaking in Frankrjjk voort duurt. Een Amerikaans Liberty-schip met 10.000 ton Marshall-plan kolen aan boord bleef in de Gironde voor anker liggen, wachtend op lossing. Van gezaghebbende zijde wordt mee gedeeld, dat er een uitgebreid trainings schema is ontworpen voor de opleiding van piloten van straalvliegtuigen voor de luchtmacht van de West-Europese Unie onder leiding van opperluchtmaar- schalk sir James Bobb, het hoofd der luchtmacht van de vijf mogendheden. Een nog niet nader bekend gemaakt aantal Franse piloten volgen thans grondige omscholingscursussen in het vliegen met straalvliegtuigen op ver schillende plaatsen in Engeland, terwijl Nederlandse en Belgische piloten van straalvliegtuigen reeds voor de opleiding in hun eigen land zorgen. Alleen piloten, die volledig bevoegd zijn tot het vliegen met gewone vlieg tuigen, komen in aanmerking om met de straalvliegtuigen te leren vliegen. De tijd voor de omscholingscursussen va rieert van zes weken tot -twee maanden. Ondertussen wordt in geheel Groot- Brittannië spoed betracht met het weer in orde brengen van vliegtuigen, welke sinds het einde van de oorlog opgesla gen werden. In tal van gevallen worden wijzigin gen in de bouw van deze opgeslagen vliegtuigen aangebracht aan de hand van de resultaten van de jongste onder zoekingen op luchtvaartgebied. gering van voorlichting dient, doch is in feite evenzeer de minst geschikte instantie daartoe. Op de vraag of de regering subsidie moet verstrekken aan het volksbibliotheekwerk, kan zij dus ook het antwoord niet ge ven. En geeft zij dit antwoord wel, dan moet het partijdig zijn, omdat zij haar eigen bestaansrecht juist ten koste van het volksbibliotheekwerk tracht te bewijzen. Wil de regering werkelijk goed inge licht worden om daardoor een juister verdeling der gelden te bewerken en aan het werk der volksbibliotheken een ge lijke financiële behandeling te schenken als aan de „middelbare" instellingen, dan zal1 zij moeten zoeken zowel in als buiten de kring der C.V. en misschien wel in hoofdzaak daarbuiten. NASCHRIFT: Het is misschien wense lijk er ten overvloede op te wijzen, dat wij met bovenstaand artikel in het ge heel geen afbreuk willen doen aan het vele goede werk, dat door de Rooms- Katholieke Openbare leeszalen en bi bliotheken wordt verricht. Het is ons slechts er om te doen het onredelijke in het daglicht te stellen, dat de regering slechts door één vereniging wordt gead viseerd over de belangrijke materie van de lectuurvoorziening, terwijl bovendien deze vereniging blijk heeft gegeven de belangen van de volksbibliotheken vol komen uit het oog te verliezen, ja deze zelfs afbreuk te doen. (Hfdred.). Schimmen uit het verleden Stemmachines in Valken voor de luchtbrug De das van Amerika In zaal 1 in het Europese hoofdkwar tier van de U.N.O. te Genève spookt het.... Het is een kleine, keurige zaal met zware tapijten, vlak bij de bibliotheek: het museum van de Volkenbond. Er zijn geen spinnewebben, geen rit selende gordijnen, geen geheimzinnige schaduwen. Maar hier, in de met lintjes bijeen gebonden documenten, de verbleekte foto's, de eens zo belangrijke maar thans onbetekenende handtekeningen, liggen^ de hooggespannen verwachtingen van een vroegere generatie begraven. Een bescheiden, bijna sobere verza meling van bostbeelden, schilderijen, foto's en papieren brengt de geboorte, de langzame doodsstrijd en de dood van de Volkenbond in beeld. Woodrow Wilson en Paul Boncour staren onvermoeid neer uit hun lijkten aan de wand. Daar is verder Léon Blum, die er jong en actief uitziet en Spaak, die nog jon ger lijkt; ook de Rus Maxim Litvinov, eens commissaris voor buitenlandse za ken van de Sovjet-Unie, heeft zijn plaats in dit museum der mislukking, evenals de stuurs-kij kende Duitser Gustav Stre- semann, lord Halifax en Dino Grandi. Er is een foto, waarop men Litvinov over de tafel heen ziet praten met. wij len Pierre Laval, Haile Selassie, ten ger en zenuwachtig, ziet men afgebeeld tijdens een van de bezoeken, die hij aan de Volkenbond bracht om sancties tegen Italië te vragen. Er is een foto van de ontvangst van de economische commissie van de bond door Mussolini in 1927. Weer een andere foto toont de eer ste algemene vergadering van de bond. die gehouden wterd op 19 December 1920. En hier ziet u de troffel en de hamer, die gebruikt zijn om de eerste steen van het Volkenbondsgebouw te leggen en het eerste gedrukte exemplaar van het Volkenbondsstatuut. In een vitrine bevindt zich het ver geelde telegram, waarin in 1925 de aan dacht werd gevestigd op de moeilijk heden aan de Grieks-Bulgaarse grens, zijn nog altijd moeilijkheden in die In een andere vitrine ligt een brief ,®nLitvinov aan de voorzitter van de n 1934 gehouden 15e algemene verga ring van de Volkenbond. In een zin van 144 woorden deelt itvmov mede, dat de Sovjet-regering, ^'wegende dat de uitnodiging om tot bond toe te treden een uiting is van oprechte vredeswil van de Volken- en van zijn erkenning van de onzakelijkheid van samenwerking et de Sovjet-Unie, bereid is die uitno- rjgnig te aanvaarden en lid van de °hd te worden." j. Vlak daarnaast in hetzelfde kastje r sgen twee brieven, waartussen een we- van moeilijkheden besloten is: ^.'Een brief van Stresemann van 1926, If3pn Duitsland verzoekt tot het lid- "atschap van de Volke^iljpnd te wor den toegelaten en een brief van 19 Oc tober 1933, luidende: „In naam van de Duitse regering heb ik de eer u mede te delen, dat Duits land hierbij verklaart zich conform ar tikel 1, alinea 3, uit de Volkenbond terug te trekken. Veroorloof mij, mijn heer de secretaris-generaal, uiting te geven aan mijn gevoelens van de hoogste achting." Dat was Adolf Hitler, die begon op zijn onnavolgbare jvijze zaken te doen. Niet ver uit de buurt liggen overeen komstige kennisgevingen van Japan, Italië en Spanje. Die van Italië was een telegram van drie regels, ondertekend door Galeazzo Ciano. Bij de presidentsverkiezingen, die op 2 November in de Verenigde Sta ten zullen plaats vinden, zullen stemmachines worden gebruikt in- plaats van potloden. De kiezer begeeft zich in een met een gordijn afgesloten stemhokje waar een stemmachine staat. Hij stelt een paar hefboompjes in bij de namen van de candidaten zijner keuze, opent het gor dijn en zijn stem wordt automatisch ge registreerd. De hele procedure duurt on geveer 1 minuut- De machine telt ook de op elke can- didaat uitgebrachte stemmen op, het geen het werk der officiële tellers uitermate vergemakkelijkt en bespoe digt en tot resultaat heeft, dat de uit slagen veel sneller bekend worden. De R.A.F. heeft verzocht om be schermd te worden tegen vogels in de Berlijnse luchtcorridor. Daarom werd een verzoek naar Londen gezonden om valken te zenden, ten einde de enorme troepen vogels, die een ware plaag zijn geworden en die het landen en opstijgen van het vliegveld in Gatow bemoeilijken, te verjagen. Voor dit werk zijn door de R.A.F. reeds met succes afgerichte valken ge bruikt. Het is algemeen bekend, dat Robert Lovett, de Amerikaanse plaats vervangende minister van Bui tenlandse Zaken, steeds zeer sober ge kleed is. De journalisten waren gisterochtend dan ook niet weinig ^errast, toen zij Lovett ter pérsconferentie zagen bin nenkomen met een helkleurige das, welke versierd was met allerlei hupse vrouwenfiguren. Lovett gaf welwillend uitleg en zei- de, dat de das een geschenk was van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, generaal Bedell Smith, en dat hij verder niet voornemens was het klassieke uit zicht van de diplomaat te wijzigen, doch er zich toe zou beperken de das te dragen op persconferenties, om de journalisten, die zijn sobere kledij had den gehekeld, ter wille te zijn.... COP MARTIN 'OON06R STUDIO S 43. Ontsteld door zijn ontdekking rende Pum-Pum de spelonk uit en deelde zijn bevindingen aan Winonah mede. „Wij moeten hem redden of hij is voor goed ver loren," stamelde het meisje. „Oh, waarom was hij niet sterk genoeg om de verleiding te weerstaan." Zij peinsden om een middel te vinden teneinde Eric uit de betovering van de Oude te verlossen, maar zij konden geen geschikt plan vinden. Tegen de wijsheid en toverkrachten van deze duizendjarige stonden zij machteloos. Inmiddels begonnen zij de koude steeds heviger te voelen en daarom besloten zij eerst een vuurtje te maken en hun ledematen wat te verwarmen. De dwerg raapte wat dode takken bij elkaar en met behulp van enkele pijlen uit de koker vant Winonah slaagden zij er in het vuur aan te steken. Met een dankbaar gezicht zagen zij de rook opkringelen en reeds voelden zij de behaaglijke warmte van het vuurtje hun ver kleumde ledematen koesteren. De rook werd echter door de wind de spelonk ingedreven en het duurde niet lang of de duizendjarige oude rook dat iemand een vuurtje stookte. Onmiddellijk geraakte hij in een angstige opwinding. Het scheen dat hij op een of andere manier bevreesd was voor de rook. Hij raasde en tierde en op zijn bevelen renden een aantal mannen de spelonk in om de bedrijver van dit kwaad te bestraffen. Katholieke ouders, „leder jaar wanneer de schooldeuren opengaan en onze jeugd op vrome wijze en met heldere stem het „Veni sancte" in onze kerken zingt, worden de harten van de vaders en moeders, ondanks al hun vertrouwen, steeds bevangen door een zekere vrees; steeds stellen zij zich, ondanks alles, de grote vraag uit de H. Schrift: „Wat zal er toch worden van dit kind?" (Luc. 1.66). Bij de opening van het schooljaar 1948 drukt deze vraag nog zwaarder op het hart van honderdduizenden, ja mïllioenen ouders. Voor het eerst zullen zij, die gedurende bijna 1000 jaar onze Hongaarse kinderen in onze scholen behoedden, er niet meer zijn bij de opening van het schooljaar. Deze opvoedkundige geest, gebaseerd op de Openbaring, welke alleen onze ouders kon geruststellen in zulke moeilijke tijden, deze geest, die de ware grondslag van de Kerk en tezelfdertijd van hei vaderland was, bestaat niet meer op onze scholen. merkt wordt door de verwijdering van de Mariabeelden, de beeltenissen en beelden van de heiligen en op zekere scholen zelfs van het kruisbeeld, wordt de godsdienstige opvoeding terugge bracht tot en moet zij zich tevreden stellen met twee uur godsdienstonder richt per week, terwijl er tot heden vier uur aan besteed werden of, indien er slechts twee waren, werden deze ten minste omgeven door een geheel van de christelijke geest doordrongen opvoeding Ofschoon er nog uitmuntende opvoeders m de scholen zijn, zal zij in de toekomst gedurende 28 tot 30 uur per week om niet meer te zeggen vervangen wor den door een ijzige onverschilligheid Maar wij hebben het reeds gezegd, deze onverschilligheid zelve zal slechts een bepaalde tijd duren en zeer spoedig in nog iets ergers veranderen." Er zijn mensen, die op 'een van buiten gekomen aansporing zich on tevreden tonen over het feit, dat de priesters, de broeders en de zusters geen onderwijs meer geven aan de on langs genationaliseerde scholen. Deze mensen vergeten, dat de priesters en de religieuzen slechts in de geest van de Kerk kunnen onderwijzen. Zij konden tot nu toe onderwijs geven, omdat zij zodoende aan hun roeping beantwoord den. Indien zij niet meer kunnen on derwijzen, zoals dit overeenkomt met hun wereldbeschouwingen en hun roe ping, kunnen zij in het geheel niet fneer onderwijzen, omdat zij anders zich zelf zouden tegenspreken. En indien men de hand heeft gelegd op onze scholen, is het bovenal om er deze opvoedkundige geest uit te verbannen. Tengevolge hiervan zal, in de schplen, welke ons zijn afgenomen, de christelijke geest niet meer voortbestaan, behalve in de godsdienstlessen, tijdens welke, hetzij de catechismus, hetzij de leraar de gods dienstige waarheid zal onderwijzen. Het is waar dat de Staat de kerkelijke opvoeders niet verboden heeft, op de scholen onderwijs te geven; integendeel, hü heeft alles gedaan om hen in de scholen te houden door middel van pu blieke verklaringen, maar de feiten, die zich hebben voorgedaan, en het resultaat van de ontstane discussies hebben hun deze taak moreel onmogelijk gemaakt." „Door de uitbanning van de christe lijke opvoeding, welke duidelijk geken- De interim-bemiddelaar voor Palesti na dr. Kalph Bunche heeft gisteravond Egypte en Israël opdracht gegeven het vuren in de Negeb-woestijn ingaande vanmiddag om 1 uur te staken. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht, stond gisteren de 54-jarige in Geervliet geboren M. Meuldijk terecht onder beschuldiging als hoofdredacteur van Volk en Vaderland te zijn opgetreden van Mei 1940 tot Augustus 1944 en gedu rende deze tijd bovendien een groot aantal spotprenten voor dit N.S.B.-weekblad te hebben getekend. De procureur-fiscaal mr. Drabbe noemde de verdachte iemand met een beperkt intellect, waarmede hij reke ning zou houden bij zijn eis. Niettemin had verdachte met zijn demagogisch schet terende stukjes bijgedragen tot infectie van het Nederlandse volk en het geestelijk verzet tegen de vijand ondermijnd. .Deze geestelijk onrijpe heeft niet van alles, wat hij schreef, de portee begrepen, maar er moet rekening gehouden worden met ne. kwaad dat hij heeft gesticht bij Neder landers en bij Duitsers," zeide mr. Drabbe. Hij eindigde zijn requisitoir met de eis. 12 jaar met aftrek. Uitspraak 4 November. „Indien men beschouwt wat de onder wijzers, de leraren en de schoolboeken van thans zullen zijn, kan men niet anders dan zich nogmaals afvragen- „Wat zal er toch worden van dit kind'" Is het niet waar, dat iedere keer wanneer een nieuw leven op Hongaarse grond geboren wordt, de eerste harte- wens van een moeder de bijzondere school betreft? Maar drogen wij de tranen van de moeders en redden wij de onsterfelijke zielen van onze kinderen. Ofschoon men ons onze oude vesting, de bijzondere school, heeft ontnomen en een wonde heeft gemaakt, die zich nooit zal sluiten blijven ons nog: het gezin, de Kerk en de parochie. De door God gewilde bewakers van en de strjjd- vaardigen voor deze instellingen zijt gij, beste ouders!" „Ouders, geeft rekenschap van de verantwoordelijkheid, welke op uw schouders rust! Het gaat om het be staan zelve van ons geloof, ook in het leven van uw kinderen. Wij moeten het christelijk leven van de nieuwe gene ratie redden door ons onderwijs en het voorbeeld van ons eigen leven. Op deze twee voorwaarden zullen wij aan God en het vaderland trouwe zonen en dochters van de Kerk schenken. Boedapest, September 1948. Joseph, Kardinaal Mindszenty, Prins-Primaat van Hongarije, Aartsbisschop van Esztergom; en het Hongaarse episcopaat. Bij wijze van documentatie geven wij hieronder het herderlijk schrijven van het gezamenlijke Hongaarse Episcopaat, uitgevaardigd bij het begin van het nieuwe schooljaar. Omdat de katholieke pers in Hon garije is verboden. kan het Hon gaarse Episcopaat alleen door mid del van herderlijke brieven de ge lovigen omtrent de belangrijke pro blemen van voorlichting dienen. Deze brieven worden steeds door speciale koeriers naar de pastoors gebracht om tussenkomst van de politie te vermijden. Onderstaande brief is in alle ker ken van Hongarije van de kansel ^voorgelezen. In de Staatscourant van 29.Juli j.l. is gepubliceerd de prijzenbeschikking verkoop op afbetaling, die aan de koper op afbetaling grotere waarborgen biedt. Als het normale geval heeft men zich ingedacht, dat een schriftelijk afbeta lingsplan wordt opgemaakt en dan mag bij bedragen tot hoogstens f 400 en een duur van ten hoogste 18 maanden 11/12 pet. per maand worden berekend voor renteverlies en alle verdere bijkomende kosten tezamen. Mede naar aanleiding van deze prij zenbeschikking verzoekt d-e Commissie van de Afbetalingshandel van de Be drijfsgroep Detailhandel aan alle detail listen, die op afbetaling of in huurkoop leveren, hun naam en adres aan het se cretariaat der commissie, Nieuwe Park laan 74, te Den Haag, op te geven. Een uitvoerige toelichting op de zeer gecom pliceerde beschikking wordt dan aan de ze detaillisten toegezonden. De uitslagen van de zesde ronde van het Internationaal Schaaktournooi te Baarn luiden: Internationale groep: Spanjaard (Ned.) S. D. de Lange (Ned.) 10; Rubin stein (Belg.)—Visser (Ned.) 0—1; Wade (N.-Zeeland)De Vos (Belg.) remise; Baay (Ned.)—Golombek (Eng.) 0—1; Prins (Ned.)Wood (Eng.) remise. 2e groep: HuismanOud remise; dr. Elf (Pseud.)Van der Zande 10; KapsenbergDe Groot 10; Van Vliet Vinken 01; Oosterwijk Bruyn Rhodes (Eng.) afgebr. 3e groep: Donk—Hamersveld 10; HolthausVan Heyst remise; Meyer Sellenraad 10; KoopmanHoeffelman uitg.; Nuyten—Tien 1—0. De afgebroken partij' (internat, groep) in de 5e ronde VisserPrins werd door Prins gewonnen. De uitgestelde partij (groep 3) in de 5e ronde Hamersveld— Tien werd gewonnen door Hamersveld. De stand in de internationale groep luidt thans: 1. Golombek 4H p.; 2. en 3. Spanjaard en Wood 4 p.; 4. en 5. Wade en Prins 3'/2 p.; 6, 7, 8 en 9. De Lange, Visser, De Vos en Rubinstein 2Vi p.; 10. Baay y p. Vrijdag HILVERSUM II - 415 M. - 18.05 cyclus, 18.30 lezing, 18.45 zang en or gel, 19.00 nieuws, 19.15 lezing, 19.30 actueel geluid, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 omroepork., 21.00 klankbeeld, 21.20 walsen, 22.00 lezing, 22.20 zang en piano, 22.30 cyclus, 22.45 avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.45 koor. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 Accordeola, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 Frans Wouters, 19.30 lezing, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 klassiek progr., 20.30 cursus, 21.00 gram., 2J.30 luister- spel, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 zang, 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwij ding, 23.00 nieuws, 23.15 symph.conc. Zaterdag HILVERSUM II - 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 philh. ork., 7.33 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw,. 9.05 zang, 9.30 waterst., 9.35 zang, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 schoolradio, 12.15 lunchconc., 12.30 weerpr., 12.33 lunch- conc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 piano, 13.50 film en toneel, 14.10 „overstapje", 14.20 Engelse les, 14.40 gram., 15.00 piano, 15.30 gram., 15.50 le zing, 16.00 gram., 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn, 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8,15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30 koor, 10.00 Morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 Mozart, 11.00 arbeiders, 12.00 gram., 12.30 weerpr., 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.30 Jan Corduwener, 14.00 zang, 14.20 gram., 14.50 streekprogr., 15.15 kamerork., 15.50 gram., 16.00 lezing, 16.15 zang, 16.45 Sport, 17.00 piano, 17.30 rijpere jeugd. 3) Ik kon me gelukkig spoedig loswor- stelen en terwijl beneden mij scherp gegil opging, sprong ik in de tuin, recht naar 't muurtje toe. Even later sto ik op straat, maar terwijl ik even uitblies en mijn bebloed been bezichtigde, hoor de ik afgemeten stappen naderen. Ik schrok me bijna dood, toen ik een po- iitie-agent herkende. Zonden- bedenken zette ik het opnieuw op een lopen met de agent achter mij aan. Ik bevond me bijna buiten zijn bereik, toen uit de andere richting een vrouwspersoon na derde. Met geen mogelijkheid kon ik zien of ze al dan niet getrouwd was, maar ik wist bepaald zeker, dat dit niet het soort was, waarmee ik graag in het bootje zou stappen. Ik was vreselijk bang, dat ze me zou aanspreken. Van twee kwaden koos ik de minste en keerde dus op mijn schreden terug. De agent versperde me de weg. Er was geen ontkomen aan. Ooh, mijnheer, laat mij toch door, hijgde ik, mijn schoonmoeder.... daarheeft me bijna te pakken. De doodsangst op mijn gelaat moet in mijn voordeel hebben gesproken, want een blik van begrijpen kwam in zijn kleine oogjes en hij liet mij zonder ver dere uitleg door. Met bonzend hart liep ik verder tot bij een schutting, rondom een braak liggend veld. Hier klom ik over en be vond mij eindelijk in betrekkelijke veiligheid. Ik overdacht de toestand. Als ik nu maar wist, waar Molly zich bevond. Het was een onhebbelijke gewoonte van haar, dat je haar nooit kon ont moeten, waar je dacht dat ze was. Maar op het braakliggend stuk land, waar allerlei vunzige geurtjes ronddre ven, kon ik toch ook mijn tent met op slaan, nog afgezien van 't feit, dat ik helemaal geen tent had. Door een 'reet in de schutting gluur de ik op de straat. Even verder stond een verhuiswagen, gereed tot vertrek ken. Als ik me daarin kon verbergen, zou ik misschien de stad kunnen ver laten zonder onaangename ontmoetin gen te moeten vrezen. Veel tijd tot na denken kreeg ik niet, want de chauf feur klom al op zijn zitplaats. Als een dief kwam ik te voorschijn en sloop naar de wagen toe. Onderaan hing een bak, waarin allerlei goedje was opgestapeld, maar toch bleef nog een plaatsje vrij, waar ik me in kon wrin gen. Het volgende ogenblik verdween ik in een wolk van stinkende dampen, ter wijl ik een gevoel kreeg alsof de we reld verging. De wagen zette zicli in beweging. Ik kreeg mijn mond vol stol en mijn been stak vreselijk. Maar ik verdroeg dit alles geduldig; als ik zo maar uit de stad kon geraken, zonder sprekende vrouwen te ontmoeten. Het geluk was met me. Na een haL uur reed de wagen door de Hullepoort de stad uit. Dit was juist de richting, die ik wenste in te slaan, want Molly had me gesproken over een rustkuur, die ze op haar buitengoed wenste te doen. Als ik nu maar op het geschikte ogenblik uit dat schommelende ding kon geraken. Ik probeerde me rekenschap te geven van de afgelegde weg, maar dat lukte me niet al te best, want die bak was nu niet precies bedoeld om van het mooie uitzicht te genieten. Nadat al mijn beenderen zowat door elkaar waren gerammeld, schoof ik weer naar achteren toe. De wagen reed met een matig vaartje en er bestond wel kans, dat ik me zonder al te veel onheil op de grond kon laten glijden. In een draai van de weg nam ik mijn kans waar, maar ook toen kwam ik nog zo hard op de weg terecht, dat ik even beduusd bleef liggen. Een medelijdende stem wekte me uit mijn verdoving; Zo man, ben je er afgevallen? Een boer, die een eindje bezijden de weg op het veld werkte, had 't geval letje meegemaakt en wou nu aan zijn nieuwsgierigheid voldoen. Dit nam ik hem kwalijk en zei tame lijk vijandig: Nee, ik zat er onder om de scha delijke luchtjes op te vangen. Dat ls nu verder niet meer nodig. Hij keek me een ogenblik peinzend aan en zei toen koelbloedig: Die heb je dan zeker voor de grap aan je gezicht gesmeerd? Ik werd me er plotseling van bewust, dat ik er als een neger moest uitzien. Kan je me ook de weg naar Mole- gem aanwijzen?" Rechtdoor mijnheer.... schadelij ke luchtjes zul je daar niet ontdekken, mijnheer. Ik keerde hem vastberaden de rug toe. Honderd meter verder zag ik op 'n wegwijzer, dat ik nog zeven kilometer van Molegem af was. De weg naar Mol ly was lang en broeiend en toen ik ein delijk de rose villa bereikte, was ik een bezwijming nabij; want ik had herhaal de malen op de vlucht moeten slaan voor vrouwelijk gevaar. Ik kon me echter onmogelijk in mijn" toestand aan Molly voorstellen en ook hier moest ik weer tot struikrover praktijken mijn toevlucht nemen Ik verborg van wat nog van mij over bleef in 'n bosje en wachtte geduldig, al hoewel honger en dorst me begonnen te kwellen. Ik kreeg het nog aan de stok met een mierenstam; maar ook dat kwam ik te boven. Na een uur zag ik een menselijk wezen uit de richting van het dorp ko men. Tot mijn onuitsprekelijke vreugde herkende ik Marcel, de knecht van de Vergauwens? De man verbleekte, toen ik uit mijn schuilplaats te voorschijn kwam. Ik spelde hem een dolle geschiedenis op de mouw, waarvan hij niets kon begrijpen, maar dat was van minder belang. Toen ik hem echter naar Molly vroeg, wist hij me te vertellen, dat die pas diezelfde morgen naar Hoogboom was vertrokken om een paar boodschap pen te doen. Uit ervaring wist ik, dat die paar boodschappen minstens een paar dagen zouden vergen. Ik was de wanhoop nabij en wist geen raad meer. Op Marcel moest ik niet rekenen, want die was veel te bang om zichzelf in opspraak te brengen. Ik liet hem dus gaan en ging weer mijn mierenstam op zoeken. Ik voelde me uiterst ellendig en afgemat. Honger en dorst kwelden me, maar ik had de moed niet om de terugweg naar Hoogboom in te slaan, want ik kon er niet aan denken, met de trein te gaan met het oog op het vrouwelijk gevaar. Toen ik weer helder kon denken, had ik de vage indruk, dat ik minstens vijf uur geslapen had, want de schemering viel in. Niet zonder onrust dacht ik aan de twintig kilometer, die me van Hoog boom scheidden. Toen kreeg ik een prachtige ingeving. Bij de ingang van de rose villa stond een kleine garage, en ik wist, dat Molly daar haar fiets stalde, of liever te rot ten had gesteld, want fietsen vond ze te lastig. Als ik die kon bemachtigen zou alles veel gemakkelijker gaan. Had ik niet enig recht op die fiets, aangezien Molly tooh mijn vrouw moest wor den? (Wordt vervolgd) Het doorgangskamp „Mariënbosch" bij Nijmegen, waarover zovele pennen in be roering zijn gebracht uit verontwaardiging over de mensonwaardige toestanden die daar heersten, zal binnenkort tot het verleden behoren. Dan zullen de onhygiënische „nis- senhutten'% waarin de ongewenste vreem delingen moesten verblijven, publiek wor den verkocht en zal het eens zo schone „Mariënbosch" weder voor de wandelaars worden opengesteld. Reeds enige weken geleden ging het ge rucht, dat het kamp „Avegoor" -zou worden opgeheven en dat het personeel daarvan reeds was ontslagen. „Avegoor" was tot voor enige maanden een kamp voor politieke de- lincpjenten, maar later na de persbelang stelling voor „Mariënbosch" wercWtiet kamp ingericht voor de gezinnen welke de Ne derlandse regering ongewenst voorkwamen en voor uitwijzing naar Duitsland in aan merking kwamen. Hierdoor werd het over bevolkte kamp „Mariënbosch" ontlast. Nu deelt men ons mede, dat waarschijnlijk nog vóór half November maar definitief 1 De cember a.s. de beide kampen zullen worden opgeheven. De daarin thans nog verblij vende ongewenste vreemdelingen zullen nogmaals worden onderzocht en een deel van hen zal eventueel nog worden uitge wezen, een andlr deel zal naar huis kun nen gaan, terwijl de zware gevallen onder hen mogelijk naar andere definitieve kam pen zullen verhuizen. Een dergelijk bericht ontvingen wij echter ook vóór de vorige winter, omdat men de mensen niet van de koude wilde laten sterven. Maar het was nog geen April of men begon al weer met het arresteren en interneren van Duitsers en andere ongewenste vreemdelingen, die in het opgeheven kamp „Mariënbosch" wer den ondergebracht.-De kwestie zal nu eerst voorgoed zijn opgelost, wanneer de ijzeren barakken voor goed uit het „Mariënbosch" zijn verdwenen en het natuurschoon zal zijn hersteld. In het clublokaal Odeon van de 's-Gra- venhaagse Biljartclub bekampen acht matadoren elkaar op de grote tafel in het vrije spel. Het zijn Eichelsheim, Ja cobs, Kruythof, Metz, Van de Pol, De Ruyter, Teegelaar en Wevers, zodat men van een goede bezetting kan spreken. Helaas zijn "Van Vliet, houder van de Nederlandse titel sinds 1936, toen dit kampioenschap voor de laatste maal ver. speeld werd, Dg Leeuw en Sweering dit maal niet van de partij, hetgeen te meer te betreuren valt, omdat ook zij een rol van betekenis hadden kunnen spelen. Het tournooi begon om 2 uur 's middags met de partijen De Ruyter—Eichelsheim en JacobsMetz. Op de "f eerste tafel bleef het spelpeil wel heel ver beneden de hooggespannen verwachtingen. De Ruyter had net met zijn zenuwen te kwaad, waardoor hij het juiste maat gevoel niet kon vinden. Er volgde een nek-aan-nek race over de laatste 160 punten, met veel gestuntel aan beide kanten, onderbroken door een goede serie van 96 van Eichelsheim, totdat plotse ling de klasse ging spreken en Eichels heim de wet van de sterkste moest on dergaan. In een slotserie van 120, zeer zuiver, snel en vast gespeeld, toonde De Ruyter zich op volle kracht. Van de Pol begon tegen Kruythoi met een 0, en eindigde in zijn tiende beurt met 163, een fraaie serie bijna geheel langs de banden gescoord, toen de ballen eenmaal in de goede positie lagen. Overigens was de match een oefenpartijtje voor de Rotterdammer, want Kruythof kreeg geen voet aan de grond. De Ruyter won andermaal, nu van Jacobs, die vergeefs naar zijn vorm zocht en op 180 staan bleef, in 22 beur ten gescoord, wat een wonderlijk laag gemiddelde van 8.18 betekent. En dan te weten, dat de Bergen op Zomer 45/2- partijen gespeeld heeft met een moyen ne van 66.66 De uitslagen luiden: De Ruyter 500 22 140 22.72 Jacobs 180 22 32 8.18 Teegelaar 500. 23 152 31.73 Eichelsheim 459 23 150 19.95 Van de Pol 500 10 163 50 Kruythof 110 10 29 11 Wevers 408 32 84 12.78 Teegelaar 500 32 84 15.62 De Ruyter 500 26 139 19.23 Eichelsheim 482 26 96 18.53 Jacobs 450- 12 153 37.50 Metz 500 12 164 41.66 Metz 500 19 125 26.31 Kruythof 276 19 103 14.52 v. d. Pol 500 9 196 55.55 Wevers 43 9 '18 4.77 Dank zij het betere uithoudingsver mogen wist de leider in de damcompe- titie Joseph Blankenaar het gevaarlijke Zaandam, de ernstigste concurrent, met grote cijfers te kloppen. De eindstand werd: Joseph BlankenaarZaandam 16—4. Voor de eind wedstrijden om 't kam pioenschap van Nederland eerste klasse driebanden, welke van 28 tot en met 31 October te Rotterdam worden gehouden, hebben zich geplaatst: A. van Aken (R'dam), A. Boeken (pers. lid N. B. B., Brussel), L. van Bommel (Tilburg), B. H. Bornkamp (R'dam), H. van Gils (Bre da), M. J. Kok (Zeddam) en A. de Leij- ster (Den Haag).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3