STAD EN OMGEVING TAXI? bel 13000 PICTURAAL VENSTER D D Het huisvestingsprobleem in Bloemendaal Jëisa: V Kerkberichten N.Z.H.-jubilarissen gehuldigd VAN HET WITTE DOEK Proeftuin Bloembollen cultuur Radio Moors DE GROOT Opstand is bijna ten einde AGENDA' De tijd gaat snel. Gemeente telt 882 gezinnen meer dan in 1940 SLEUTEL WEG? flatteert WEBER ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Daarna cmbaret en variété Sam le Poole Bij Van Tubergen in Haarlem AMBTENAAR, GEEF ONS EEN HUIS! Aan de telexxrgestelden Schoolartsendienst Wie mist medaille? SANTPOORT ode Soekarno deelt mede: Distributienieuws Nieuwe luidklok Opnieuw de doodstraf geëist Tegen lid van de Velsense politie 5 December is reeds in Kom daarom spoedig. Wij kunnen U nu nog rustig bedienen Foto-atelier zicht. Het Frans Hals-museum: Primitieven „DE SLEUTELSPECIALIST" Concert voor de huisvrouw Godsdienst-conferenties Hollands Glorie Welke dokter? Chin. Ind. Rest. Hongkong ZANDVOORT Loontoeslag bouwvak arbeiders Voor Kath. Thuisfront Politiebureau Politiesport Leeszaal en bibliotheek Loop der bevolking Revue-avond Geen spreekuur Burgerlijke Stand Drie maanden geëist voor valsheid in geschrifte JBL3 HEEMSTEDE Gemeenteraad Vergadering K.V.P. R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Nationaal Huldeblijk Eenheidsdiploma E.H.B.O. Tuinliedenvereniging (Camplaan ONREGELMATIGE MARKT 'n Randloze bril heefi een groie keuze Grote Houtstraat 166 by de Houtbrug N.Z.H.-personeel uit alle plaatsen in Noord- en Zuid-Holland, waar een tram of bus van de maatschappij een vaste dienst rijdt, kwam Vrijdagavond in het Haarlems Concertgebouw bijeen om een huldefeest te vieren ter ere van zes ju bilarissen, die resp. 40 of 25 jaar bij de N.Z.H. hun taak vervullen. Een pittige Jubileummars, gespeeld door het N.Z.H. muziekcorps haalde de zes feestelingen in. De heer Eizema, voorzitter van het huldigingseomité, riep hun en alle aan wezigen een hartelijk welkom toe en deelde mede, dat de jubilarissen, die 40 jaar werkzaam zijn geweest, vereer-d zijn met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Spreker wees er verder op, dat aan deze avond nog een bijzonder feestelijk tintje was, om dat het Jubileumfonds van de N.Z.H., het fonds, dat voor passende jubileum feesten zorgt, dit jaar 20 jaar bestaat. De heer Eizema vertelde enkele aardige bij zonderheden uit de oprichtingsgeschie denis van het fonds. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer Ockeloen, bracht zijn felicitatie in een korte toespraak aan de jubilaris sen over. Drie van de zes zijn 40 jaar bij de N.Z.H. in dienst, n.l. de heren A. M. de Jong, J. Kneeptens en A. F. Sleebos. De overige drie zijn 25 jaar aan het be drijf verbonden. Het zijn de heren P. Brouwer, P. Bergman en J. de Vries. Het muziekcorps onder leiding van de heer P. Baart opende het feestpro gramma met de ouverture „Raymond le secret de la Reine" van A. Thomas. Daarna werden gespeeld de wals „Die Hochzeit der Winde" en de mars „En gelandvaarders". De bekende Sylvain Poons verscheen voor het voetlicht als conferencier in het cabaret- en variété gezelschap Frans Nienhuys. Zijn „Een mans-drama" was een aardig schetsje. Dan was er nog een acrobaat, die op een avond twee namen droeg. Als Char les zagen we hem balanceren op een grote bal en zijn grote vangkwaliteiten demonstreren met kleinere ballen. Als Matla liet hij een sensationeel spring- nummer zien. Fred Johnson reed op fietsen in allerlei maten en soorten en bewees zijn soepelheid. Een drietal ac- cordeonnisten bracht een muzikale show afgewisseld met wat dansen. A's Neer- lands jongste radiozanger werd aange kondigd Willy Alberti, die begeleid door een piano Napolitaanse liederen zong. Tot slot was er gelegenheid tot dansen. City brengt deze week voor Haarlem een reprise van „De Woeste Hoogte". Wij schreven reeds eerder, hoe deze aangrijpende en boeiende film Merle Oberon op geniale wijze de vrouw uit beeldt, wier leven een strijd is tussen haar passie voor een stalknecht en het gedegen samenleven in het weelderige millieu van een man van een waarach tige distinctie. Zij kiest het laatste, toont zich ^root in zelfbeheersing en gaat er aan ten gronde. Haar tegenspeler, Laurence Olivier, geeft eveneens een uitzonderlijke ver tolking van zijn rol, de waarachtige minnaar, die niet kan voorkomen, dat zijn leven door Zijn streven naar de enige vrouw een verkeerde inslag krijgt. Volwassenen met inzicht. In het Spaarne-theater draait de span nende film „Het geheim der dode stad". De politie is een bende op het spoor, die pogingen aanwendt om een ranch onrechtmatig in bezit te nemen en die verschillende overvallen heeft gepleegd. Een rechter blijkt de leider der ban dieten te zijn! De politie kent echter haar taak en slaagt er tenslotte in het hele stel gevangen te nemen. Natuurlijk ontbreekt ook een happy ending niet. In het voorprogramma draait „De Smokkelaarsbende". Toegang 14 jaar. Hoe stichtten de Amerikaanse kolonis ten destijds hun staten? U ziet het deze week in Cinema Palace, waar een film draait, die een beeld geeft van de wijze, waarop pioniers bezit pogen te nemen van een woeste streek, die zij Arizona nbemen. Het land ziet er onherberg zaam uit, wilde Indianenstammen zwaaien er hun scepter en het ligt ver van de beschaafde wereld in het Oos ten. Tóch spelen ze het klaar en dit hebben ze mede te danken aan Phoebe, de enige Amerikaanse vrouw van het dorp Tucson Indiaanse dames waren er meer die meermalen de touwtjes in handen nam en de pioniers in ver bazing bracht. „Een stuk ijzer, van top tot teen", zo kenschetsten ze haar. Of ze gelijk hebben? Gaat u kijken naar „Arizona", een film gebaseerd op his torische gegevens. (14 jaar). „Hel'zapoppin" is zoiets als de hel los breekt. Elke gelijkenis met een echte film is maar toevallig, waarschuwen de makers. Dit wil dus zeggen, dat ze een loopje met zichzelf nemen. Met opzet hebben zij fictie en werkelijkheid door elkaar gehaspeld tot een gezellige film, rijk aan humor, die dikwijls het komisch effect niet mist. Het geval zit vol grap pige vondsten. De bezoekers aan Luxor- theater zul'en zich zeer zeker amuseren. (Boven 18 jaar). De beste film van het ogenblik is ..Crossfire" (Kruisverhoor), welke in het Rembrandt-theater wordt vertoond. De rolprent gaat ver uit boven de gebruike lijke politiefilm en peilt dieper dan we gewend zijn in het menselijk gemoed. De moord op een Jood, uit haat bedre ven, vormt het thema en men mag zeg gen. dat de film beheerst en kundig het onderwerp behandelt. Men verzuime dit opmerkelijke werk van Edward Dmytryk niet. (Boven 18 jaar). llll llllll III III MMIIIIIIIIIMIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIUII Mill In Sam Le Poole ontmoeten we de combinatie van actief-werkend kunste naar en paedagoog. Dat dit compromis tussen het streven naar ongebondenheid en de regelmaat van het lesrooster aan leiding geeft tot innerlijke wrijvingen is eenieder duidelijk en bij het gros der kunstenaars is deze combinatie dan ook niet denkbaar. Voor de opgroeiende jeugd evenwel is het méér dan wense lijk, dat naast de exacte en practische algemene ontwikkeling ook een cultu rele ontvankelijkheid wordt ontwikkeld. Le Poole, die als leraar aan het Kenne- mer Lyceum verbonden is, werkte in Amersfoort en Amsterdam en woont sinds enige jaren in Overveen. Hij reisde naar Londen, Parijs, Beieren en Italië. Zijn werk waarin hij een gematigde moderniteit aanhangt, evenwel zonder revolutionnaire neigingen tekent zijn artistiek portret van 23 October tot 6 November in het Picturaal Venster van de Kennemer Kunstraad, dat ingericht is bij kunsthandel Leffelaar Grote Markt. Het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft het aanbod aanvaard van de N.V. C. G. van Tubergen te Haarlem om voor de eerstvolgende drie jaar de proef- en monstertuin in te richten op het terrein van de Kwekerij „Zwanen burg", gelegen langs de Koninginneweg te Haarlem. Volgens „Het Weekblad" zijn de werkzaamheden reeds begonnen om de voor opplanting geschikte na- jaarsbollen aldaar onder te brengen. Door deze verandering zal het mogelijk zijn zoals vroeger de dahlia's- en gla- diolencollectie op hetzelfde terrein onder te brengen als andere op te plan ten gewassen. De Kring Oost van de Kath. Arbei dersbeweging gaat Zondag 7 November zijn winterprogram openen en het St. Willibrordusfeest vieren, hetwelk zal bestaan in een H. Mis met algemene H. Communie der leden in de parochie kerken St. Jan en O. L. Vr. Rozenkrans des morgens half acht. Des avonds opening van het winter program met het optreden van de speel- groep Amsterdams Volkstoneel (De Jor- daan op de Planken), welke zal opvoe ren: „Ambtenaar, geef ons een huis", blijspel in drie bedrijven, door Albert Welling. Dit blijspel heeft reeds popu lariteit gekregen, doordat het als hoor spel voor de K. R. O. is opgevoerd. De kring Oost van de K. A. B. had het voorrecht op dit gezelschap beslag te kunnen leggen en moet dan mede delen, dat voor de opvoering van Zondagavond 7 November de kaarten reeds geheel uitverkocht zijn. Het be stuur is er echter in geslaagd het gezel schap bereid te vinden om op Zondag middag 7 Novepaber a.s. drie uur in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, ook een uitvoering te geven. Teleurgestelden die voor de avond uitvoering geen kaarten meer konden krijgen, dienen zich spoedig te voor zien van kaarten om voor de tweede maal teleurstelling te voorkomen. Ook voor leden die geen kaarten haalden, bestaat gelegenheid zich van kaarten te voorzien voor dit zo populaire en overal in den lande met enorm succes opgevoerde blijspel. Kaarter; zijn bij alle kringbestuurders van kring Oost te verkrijgen. De Stichting Haarlemse Schoolart sendienst is thans definitief opgericht. In het dagelijks bestuur hebben zitting dr. W. B. Smit, voorzitter, de tandarts W. Kramer, secretaris en de heer J. J. Schneiders, penningmeester. De heer J. Hop werd aangesteld al^schooltand- arts. RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Aan het hoofdbureau van de Haar lemse politie op het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de vol gende, in de afgelopen week als gevon den aangegeven voorwerpen: autopeds, armbanden, roeiboot, postzegelboekje, brillen, broches, speld of medaille van Zuid-Afrika, ceintuur, autowieldop, zeep- doos, distributiebescheiden, schoolétui. geld, munt- en bankbiljetten, hoofddoe ken. hondenpenningen, halsbanden, handschoenen, honden, gouden dames armband, horloge, kinderjasjes, regen kapje, kabel, verfkrabber, konijnenvel len, konijn, lot, lorgnet, boodschappen- mandje, kinder- en alpinomutsen, para- pluies, portemonnaies en portefeuilles met inhoud, rolschaats, padvindersriem, rozenkransen, sjaals, schoenen, sleutels, tassen met inhoud, vulpotlood, vulpen houders, auto-reservewiel, knotten wol, zweep, tabakszakje. r UW LKVEW U fén KjANGE JPUZZLEt Van morgens vroeg tot December LOST U alsmaar avonds en van januari tot problemen op! ZIET U NU KANS DÉZE VRAAGSTUKKEN Of TE LOSSEN! Gaat de suiker nogeens van de bon f Hoe moet dat zonder Or. van Mook Zullen we eigenlijk de ^Haarlemse Tram wel opheffen...1 Zou dac ijzeren Gordijn nooit 't doorroesten Krijgt Uw dochter (ook) een goede man .1 DAAR Z»€T U. en ook de GROOT. GEEN KANS TOÉ! Maar... de MODE - RAADSELS! Haarlem kent gttn MODE-PUZZLES Die worden Immers opgelost door Damesmodes Nouveauté s Gr. Houtstraat 98 Z)e- rooi de grote voor m President Soekarno heeft bekend ge maakt, dat de republikeinse veldtocht tegen de communistische opstandelingen „bijna ten einde is." In een over radio- Djocja uitgezonden dagorder zeide Soe karno, dat de republikeinse opperbevel hebber, generaal Soedirman, de ver overing gemeld heeft van Pati en Patji- tan, in Zuid-Midden-Java, welke plaat sen sedert het begin van de opstand op 18 September in handen van de com munisten waren geweest en die hun laatste steunpunten van belang vorm den. BIOSCOPEN: Rembrandt: Kruisverhoor (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Patlace: Arizona (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Hellza- poppin (18 j.), 2, 4.15, ,17 en 9.15 u.; City: De Woeste Hoogte (strikt volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het geheim van de open stad (14 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Expositie van „Kunst Zij Ons Doel", geopend: in de week 10 17 u. en 's Zondags: 1317 u. Leffelaar (Grote Markt): Gobelins en handweef werk van „De Knipscheer" en werken van Co Egeli, geopend: in de week 1017 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 24 tot 31 October waargenomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; A. Florijn, Grote Houtstraat 26, tel. 10500; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400; te Bloemendaal M. v. Gestel, Park weg 9, tel. 23588 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telef. 28523. ZATERDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Herm. Bouber met „Geef mij maar een schip", 8 uur. Frans Halsmuseum: Sonate-avond viool en piano, Haarl. Kunstgem., 8 uur. ZONDAG 24 OCTOBER ConcertgebouwKinderoperettegezel- schap Chris. Hofland met „Tom Poes en Ollie B. Bommel als kikkers", 2.30 uur en Kilima Hawaiians, 8 uur. StadsschouwburgToneelgroep Herm. Bouber met „Geef mij maar een schip", 8 uur. Maandag 25 October: Propaganda-kunst- avond door Ned. Blihdenbond, 8 uur. Maandag 25 October uitreiking bon kaarten in de Vleeshal voor de letter A. Geopend 8.3012.15 en 25 uur. Zondag 24 October zal de nieuwe luid klok in de kerk van O. L. Vr. v. Altijd durende Bijstand in het Lof 's avonds om half zeven door de Hoogeerw. deken plechtig worden ingewijd. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, mr. B. J Besier, persisteerde Vrijdagmiddag bij zijn doodstraf-eis tegen J. J. L. tijdens de bezetting wachtmeester der Velsense politie en lid van de beruchte inlich tingendienst dier politie. 5 September 1947 had hij de doodstraf geëist. Het hof had toen interlocutoir vonnis ge wezen en de zaak was terugverwezen naar de raadsheer-commissaris voor een nader onderzoek in welke mate en hoe verre verdachte initiatiefnemer was ge weest bij de talrijke arrestaties van Jo den, onderduikers en personen die Jo den onderdak hadden verleend. Kort nadat de zitting was geopend werd deze weer geschorst omdat de toegevoegde raadsvrouwe mevr. mr. Donker-Duyvis de verantwoordelijk heid van de verdediging niet op zich meende te kunnen nemen, wijl naar haar opvatting het vooronderzoek, dat door twee rechercheurs was verricht die tijdens de bezetting ook deel had den uitgemaakt van het Velsense poli tiecorps, niet objectief kon worden ge acht. De president mr. E. van Schaeck Mathon, adviseerde haar zich hierover met de deken <jer Amsterdamse advoca ten te verstaan. Het resultaat was, dat om ongeveer twaalf uur de zitting werd voortgezet. Na de woorden van de ad vocaat-fiscaal verzocht zij het hof de raadsheer-commissaris over een aantal door haar genoemde punten nogmaals een nader onderzoek te doen instellen. Nadat het hof zich had beraden, gaf het de raadsvrouwe de gelegenheid binnen een week gespecificeerde punten waar in zij nader onderzoek verlangt op te geven. 29 October zal het hof of een in terlocutoir vonnis wijzen of direct uit spraak doeji. LANGE VEEBSTR I1-1S-HAARLEM Telefoon 11178 (Adv.) eel meer dan één eeuw scheppend leven overspant het eerste zaaltje van het Frans Halsmuseum. De werken, ontstaan rondom de 17e eeuw, vormen de hoofdschotel van de col lectie in ons museum. Het ontbreken van werken, ontstaan vóór de hervor ming, is symptomatisch voor het gehele huidige Nederlandse kunstbezit. Onge twijfeld zijn wij in dit opzicht veel rij ker geweest, maar daar de kunst uit die tijd nog geheel de religie diende en daardoor een „paepse" sfeer ademde, hadden in de eeuwen na de hervorming deze werken een minder prettige bij smaak. Ze werden verwaarloosd en gin gen te gronde of verdwenen naar het buitenland, terwijl muur- en gewelf schilderingen in kerken aan het oog werden onttrokken door een laag wit kalk. De her-waardering bracht eerst de romantiek der vorige eeuw; de scherpe kanten van de geloofsstrijd wa ren door de tijd afgebrokkeld en de geesten werden rijp voor het weer vrij beleven van de Roomse godsdienst. Maar toen men zich de waarde van de vóór-reformatorische kunst bewust ging worden, was er niet veel meer over en Het gemeentebestuur van Bloemen daal heeft, naar aanleiding van de opmerking, die het raadslid De Vassy in de raadsvergadering van 16 Sep tember maakte en waarbij deze wees op de noodzaak, om de instanties van de Wederopbouw met cijfers te overtui gen van de moeilijke positie, waarin de gemeente ten opzichte van de volkshuisvesting verkeert, een over zicht doen samenstellen over de be woning en samenwoning in Bloemen daal, De huizenvoorraad was in 1940: 3762. 18 woningen werden in de oorlog ver woest of afgebroken, zodat onmiddellijk na de bevrijding het aantal woningen 3744 bedroeg. Hiervan bleven er, na af trek van de 19 huizen die aan de normale bestemming werden onttrok ken (sanatoria, kindertehuizen, interna ten en tehuizen voor politieke delin quenten), 3725 over. Na de oorlog wer den 14 huizen gebouwd of hersteld, zo dat de voorraad huizen, bestemd voor normale bewoning, thans 3739 be draagt, totaal 23 minder dan in 1940. Het aantal gezinnen, dat in 1940 in Bloemendaal woonachtig was, toen er zo goed als geen samenwoningen voor kwamen, bedroeg 3761. Thans is het aantal tot 4643 gestegen, dus 882 meer dan bij het uitbreken van de oorlog. In het totaal van 3739 huizen is een 18-tal begrepen, dat het Districtsbureau voor de verzorging van -Oorlogsslacht offers gebruikt voor het huisvesten van uit Indonesië gerepatriegrden en andere oorlogsslachtoffers. In die 18 huizen wo nen tezamen 80 gezinnen, die als regel geen enkele band met de gemeente Bloemendaal hadden, zodat deze huizen, aldus wordt in het rapport opgemerkt, in feite ook aan de woningvoorraad zijn onttrokken. Voor het aantal nog niet door meer dan één gezin bewoonde huizen komt een groot deel niet voor meervoudige bewoning in aanmerking. De arbeiders woningen zijn namelijk over het alge meen te klein voor dat doel en de villa's dikwijls te duur. De normale vraajf naar woningen, die voor een woongemeente als Bloemendaal, mede in verband met haar gunstige lig ging ten opzichte van grote steden als Haarlem en Amsterdam toch al hdbg is, wordt, zo lezen wij in het verslag, nog Zeer ongunstig beïnvloed door de aan wezigheid van enkele grote inrichtingen en kantoren als het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders, het Marine-hospitaal, het Provinciaal Zie kenhuis en het Provihciaal Electriciteits- en Waterleidingbedrijf. Ten behoeve van het personeel van deze instellingen moesten woningen worden toegewezen. Een groot gedeelte echter (27 gezinnen) is nog woningzoekende. Bovendien zullen binnen afzienbare tijd 3 geëmployeerden van het Provin ciaal Ziekenhuis gepensionneerd wor- LANGE VEERSTBAAT 10 TEL. 1149S (Adv.) men stond bovendien voor een vrijwel anonieme kunst. e taak voor de kunsthistorici was het catalogiseren. Men ging na vorsen, rond oude bronnen, com bineerde daarin gevonden gegevens met nieuwe ontdekkingen en kon toen de oude werken toeschrijven aan be paalde schilders, die in groten getale in de oude gildeboeken vermeld ston den. Dit werk van onderzoek is nog niet geëindigd. Naast werken die met stelligheid geïdentificeerd zijn, komen nog vele twijfelachtige „toeschrijvin gen" voor en zelfs „naamlozen." Soms blijken verschillende van deze anonieme werken kennelijk van één hand te zijn en zolang de juiste naam van de maker niet gevonden is, catalo giseert men de collectie onder het meest karakteristieke. Hierdoor ontstaan aan duidingen als: de meester van de Sinte Lucia-legende, die van Sinte Catherina, die van de Minnetuinen of de Meester van Flemalle. Vroeg of laat wordt de werkelijke naam, die bij dit werk be toogt, gevonden. Een verwarrend element voor het aaneensluiten van het legspel is, dal -ie kunst van die tijd veel meer da-i thans een beroep (gilde) en gemeen schapskunst was, waardoor werkwijze van meester en leerling veel verwant schap vertoont en zelfs gezamenlijk gc schilderde taferelen, de z.g. atelierwei ken, voorkomen, e grote triptiek, die wij hier zie en welke geboorte, dood en vei rijzenis van Christus voorstel' wordt toegeschreven aan Gerard Davit (14601523). Deze schilder werd pas in 1863 „ontdekt" door de Engelsman James Weale. Hij zou, evenals Dirk Bouts Dirck van Haerlem) uit onze stad afkomstig zijn. In 1483 vestigde hij zich in Brugge, waar hij de invloed van Memlinc zodanig onderging, dat lange tijd werken van hem aan Memlinc oegeschreven zijn. Deze triptiek is een bruikleen; het enige eigen bezit van ons museum uit de primitieve periode vormen de beide zijvleugels van een triptiek van „de Meester van Alkmaar" 1500), behorend tot de deze zomer verkregen en geëxposeerde aanwinsten. L. T. den, zodat voor hen, met hun gezinnen, onderdak moet worden gevonden, daar zij dan de dienstwoningen zullen ver laten. In de naaste toekomst zullen nog 10 gezinnen van verplegers, als gevolg van het aanstellen van nieuw personeel, zo dra het z.g.n. nieuwe gesticht, dat thans nog in gebruik is als sanatorium van het Ned. Rode Kruis, weer ter beschikking komt, gehuisvest moeten worden. De noodtoestand, waarin de gemeente Bloemendaal zich op het gebied van de volkshuisvesting bevindt, blijkt ook uit het zielenaantal, dat op 1 Januari 1940 bedroeg 17.141 en op 1 Januari 1948 20.429, een bevolkingstoename dus van 3288 zielen of 19.18 terwijl het aantal woningen nagenoeg gelijk is gebleven. De bevolkingstoename sinds 1 Januari 1940 bedraagt in Nederland 9.94 in Noord-Holland 6.07 in Amsterdam 1.66%, in Haarlem 12.98% en in Bloe mendaal 19.18 waaruit blijkt, aldus eindigt het rapport, dat de gemeente Bloemendaal op woninggebied toch wel in een uitzonderlijk ongunstige positie is komen te verkeren. In Bloemendaal werd na de bevrij ding een Contactkring voor vrouwen opgericht. Inmiddels beschouwt hij zijn taak als geëindigd en zal tot opheffing worden overgegaaff. Dit zal op enigszins feestelijke wijze geschieden, want Don derdagmiddag 28 Oct. zal aan alle Bloe- mendaalse huisvrouwen in het Jeugd huis een gratis-concert worden aange boden. Medewerking wordt verleend door mevr. Ten Cate-Stheeman, zang, en Hans Schouwman, piano. Evenals vorig jaar zal pater F. J. v. d. Vrande conferenties en praat-avonden houden voor niet-Katholieken. Te be ginnen 2 November, en wel elke Dins dagavond, zullen deze avonden worden gehouden ten huize van de familie Möllmann, Dr. D. Bakkerlaan 30, alhier. Vele katholieken willen hun geloofs kennis verdiepen en verbreden. In ver band hiermede zal rector L. J. H. Wolf twee series verdiepingsconferenties ge ven voor katholieken. Eén voor jonge mannen en jongevrouwen beneden de 30 jaar op elke eerste Donderdag van de maand ten huize van Dorus Hekker, Iepenlaan 4, alhier, te beginnen 4 No vember. Voor volwassenen zullen deze conferenties op de overige Donderdagen van 1 November af ten huize van de fam. Möllmann gehouden worden. De film „Hollands Glorie", handelende over bloembollen en de bollenstreek, zal Dinsdagavond 26 Oct. in café „Rust hoek" vertoond worden voor de afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. De artsendienst wordt Zondag 24 Oct. te Bloemendaal waargenomen door dr. S. B. Drijber. HAARLEM, Smedestraat 31. telefoon 21375 (Adv.) Het College van Rijksbemiddelaars heeft goedgevonden, dat de arbeiders die werk zaam zijn bij de woningbouw te Zand- voort, een loon mogen ontvangen dat 25 hoger is dan het basisuurloon. Deze toe slag zal worden verleend in devorm van een prestatie-premie. De K.A.J, en de J.V.G. geven Zondag 24 October in het patronaatsgebouw een revue-avond ten bate van het Ka tholieke Thuisfront. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten de verhoging van het cre- diet voor de verbouw van de school aan de Hogeweg tot politiebureau van f 35.000 tot f 90.000 goedgekeurd. Met het werk wordt nu voortgang gemaakt en men hoopt het gebouw omstreeks Nieuwjaar in gebruik te kunnen nemen. Het Zandvoortse politie-elftal speelde een competitie-wedstrijd tegen Den Helder en verloor met 2—1. Burgemeester Van Fenema zal de open bare leeszaal en bibliotheek Maandag her openen. Deze instelling is sedert de eva cuatie van Zandvoort in het najaar van 1942 gesloten geweest. De boeken werden te Haarlemmerliede in veiligheid gebracht. „Nederlands Volksherstel" verleende een subsidie van f 5500.om de voorraad boe ken te herstellen en aan te vullen en om de schade aan gebouw en inventaris te herstellen. Deze werkzaamheden zijn thans gereed gekomen, bovendien is een goede jeugdbibliotheek ingericht met een studie gelegenheid. Het bestuur van de vereniging is opnieuw samengesteld. Ook enkele katholieken hebben in het bestuur zitting genomen, nadat hun gebleken was dat in de boe kerij geen lectuur van communistische of anti-godsdienstige strekking is opgenomen. In September vestigden zich te Zand voort 132 personen en werden 18 kinderen geboren. De bevolking verminderde door vertrek met 104 en door overlijden met 6 'personen. Per saldo nam de bevolking toe tot 9434 zielen. Zondagavond 8 uur voeren de Kajotters en de meisjes van de „Zonnebloem" in het Patronaatsgebouw een revue op. De baten zijn bestemd voor de Zandvoortse mili tairen in Indonesië. Burgemeester Van Fenema zal op Woens dag 27 October geen spreekuur houden. GEBOREN: C. Vlieland en N. Minnee, z; J. Jorritsma en R. C. J. Drucker, z; R. Kover en E. Brouwer, d. ONDERTROUWD: J. Kol en A. Paap; J. de Braber en A. F. Huizenga. GETROUWD: T. Koper en D. J. M. Smit. Een Haarlemse huisvrouw kon, zoals zij voor de politierechter verklaarde, onmogelijk met haar huishoudgeld uit komen. Daarom had zij, buiten haar man om, geprobeerd op diens spaar bankboekje geld op te nemen, en dat lukte haar tot driemaal toe. Door op haar mans naam een machtigingsbewijs in te vullen, ontving zij in totaal f 180. Maar daarmede was de zaak nog niet ef. Want door allerlei knoeierijen „zui verde" zij het tekort op het boekje weer aan en het wonderlijke was, dat, toen haar man, onbewust, geld wilde opne men, men aanvankelijk op de spaarbank niets merkte. Tenslotte kwam het toch uit en zo moest de vrouw zich vanmor gen voor de politierechter verantwoor den wegens valsheid in geschrifte. De Officier wilde met de verschillende'om standigheden rekening houden en eiste tegen verdachte een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met een proeftijd van drie jaar, waartoe de po litierechter veroordeelde. Eveneens voor valsheid in geschrifte moesten de Haarlemmers S. en De H. terecht staan. Dezen moesten voor hun patroon kaf bij de boeren inkopen, waarbij zij uiteraard onkosten maak ten. Zij kregen deze, naar zij voor de rechter verklaarden, nooit vergoed, en daarom hadden zij dat maar op andere manier geprobeerd. Zij gaven aan hun patroon een hoger bedrag op dan hetgeen zij voor het kaf hadden betaald en leg den daartoe een valselijk ondertekende kwitantie over. De eis tegen hen luid de drie maanden voorwaardelijk, De politierechter maakte er zes weken van. De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdag 28 October om 4 uur bijeen. Voorgesteld wordt de subsidie aan de Heemsteedse Vereniging voor School- en Werktuinen van vijfhonderd op zevenhonderd gulden te brengen. Particulieren brachten elfhonderdvijftig gulden bijeen. Een crediet van negen duizendvijfhonderd gulden wordt ge vraagd voor uitbreiding van de afdeling archief van het raadhuis. Voorgesteld wordt het gebruiken van slachtplaatsen te verbieden, maar een uitzondering te maken voor een vijftal slagers. Maandag 25 October des avonds 8 uur houdt de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij een ledenvergadering. De agenda bevat o. ïp. benoeming van een commissie tot herziening van het huis houdelijk en verkiezingsreglement. Het bestuur heeft reeds candidaten gesteld. Zondag: 3.304.30 Receptie pater P. Schruers. Maandag: 8 uur clubavond HBC; 8 uur vergadering K.V.P.; 8 uur ledenver gadering Pluimveever. „De Eendracht"; 8 uur Melodia; 8 uur bestuur Wit-Gele Kruis. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum; 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur Missie-N aaikrans. Woensdag: 3 uur Kath. Kinderkoor; 7.30 Damclub St. Bavo; 8 uur R.K. Mid denstand. Donderdag: 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag: 3 en 8 uur: Opvoering v- „Repelsteeltje" door Kath. Kinderkooi. De Zondagsdiensten voor artsen woi den waargenomen door: dr. J. Reurink Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035; dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst., Dreef 37, tel. 29903: dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogh straat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: niet bekend. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 28320. De opbrengst van de verkoop van jubi leuminsignes voor het Nationaal Hulde blijk is te Heemstede 4218.07. Donderdag namen. dr. B. W. Smit en dr. Hubert het examen af voor het eenneidi- aiploma E.H.B.O. Alle candidaten slaag den. Dr. Smit drukte de geslaagden op het hart, toch vooral in verenigingsverband te blijven oefenen. Hij richtte zich voorts tot dr. Hubert, die hij dank bracht voor het vele werk door hem voor de E.H.B.O. verricht. De heer A. Riihl betuigde als voorzitter zijn dank aan dr. Smit voor de prettige en aangename wijze, waarop hij steeds de examens afneemt, en hoopte dat de nieuwe cursus, welke onder leiding komt te staan van dr. A. G. Degenaar en op Donderdag 4 November begint, een even groot succes zal worden. Op de vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging, welke a.s. Woens dag in het Volkskoffiehuis zal worden gehouden, zal de heer H. J. Voors, se cretaris-penningmeester van „Bloem bollencultuur", een lezing houden over: „Een reis naar Zweden". Thans is men van gemeentewege bezig het laatste gedeelte van de Camplaan te reorganiseren. De bitumen bedekking van de trottoirs wordt vervangen door tegels. Amsterdam, 22 Oct. 1948. De koersdaling van gisteren op de aandelenmarkt werd vandaag kort na opening gevolgd door een krachtig her stel, waarbij de koersverliezen tenge volge van baissedekkingen door de Se- roepshandel bijna geheel werden teniet gedaan. Van de hoofdfondsen herstelden aand. Philips daarbij met 11% tot 229, H.V.A. steeg 7% tot 260, A'dam Rubber monteerde 5 tot 16314 en Cert. Deli Mij. boekten op 149 y, een a vans van 4y2%. De handel in deze fondsen droeg een vrij levendig karakter, doch toen aan de vraag was voldaan kromp de affaire in en viel geleidelijk weer een teruggang waar te nemen tot ongeveer het slotniveau van gisteren. Bij het lamplicht wordt het nu weer gezellig. In de vroege avond is de jeugd bezig om kennis te spuien en wanneer een vader dan niet oppast, zit hij al spoedig op het beklaagden bankje. De knaap, die in de eerste klas leert hoe hij in zijn verder leven geld moet tellen, schrijft met zijn linkse hand cij fertjes, dus gaat ook de krul van de 6 naar links en de acht, twee nulletjes boven elkaar, zet hij naast elkaar, wat bij het bepalen van winstcijfers mis schien voordeliger is. Het meiske van de 4e klas is een brief aan 't schrijven aan haar oudere zusje „Het is hier heer lijk warm op Java, ik heb een dun bioemetjesjurkje aan en vijftig bananen opgegeten. Ik zwem Bier tweemaal per dag. Fantaste, zeg ik bruut, ga aan je werk. En even later klinkt de dreun: „Java, Sumatra, Borneo, Celebes...." De oud ste doceert: in China waren de eerste dierentuinen, n.l. reeds voor het jaar 1100 voor Christus. In 1279 opende men daar het eerste observatorium, men vond er de parapluie met beweegbare spa ken uit. De perzik, abrikoos en de grape fruit zijn van Chinese oorsprong Dit wordt me toch te geleerd. Die nul len-acht en dat bloemetjesjurkje zijn begrijpelijk, maar dit. „Hoe kom je aan die wijsheid?" vraag ik, met enige verholen trots. „Uit het nieuwsbulletin van de pers afdeling der Chinese ambassade te Den Haag" antwoordt hij olijk, „dat -heeft de post vanmiddag voor u gebracht (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL St. BAVO (Leidse- vaart). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur, congr. adsp. 12.15, Lof 7 uur. Maandag: H Familie heren, 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur en jongedames 8.15. Woensdag congr. jongens 7 uur, jongemannen 8.15. Zaterdag biechten van 430 tot 8.30, Lof 7 uur. In de week iedere dag Lof 7.30 uur. II. JOZEF (Jansstraat) Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur, Lof 7 uur. Maandag congr. he ren 8 uur. Dinsdag congr. meisjes jun. 7 uur en dames 8 uur. Woensdag congr. jongens jun. 7 uur, Lof 7.30. Donderdag congr. ongeh. dames 8 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. Hé ANTONXUS VAN PADÜA (Nieu we Groenmarkt) Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 830 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur, Lof 7 uur. Maandag congr. da mes 8 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur. Gehele week Lo% 7.30 uur. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne) Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis), jongenscongr. 5.30. Lof 7.30. Maandag congr. dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 8 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur. Gehele week Lof 7-30 uur. H. JOHANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11-45, Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 7 uur. Dins dag, Wpensdag en Donderdag confe rentie voor de dames, 8 uur. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30; Lof 7 uur. in de week dagelijks Lof 7.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur Maandag H. Fam. dames 8 uur. Dins dag Mariagarde 7 uur, congr. jonge vrouwen 8 uur. Woensdag congr. jon gens 13 tot 14 jaar 8 uur en 15 tot 16 jaar 8.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8 uur. Gehele week behalve Vrij dag Lof 7.30 uur. ALLERH. HART (Kleverpark) Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) ën 12 uur, Lof 7.30. Maan dag congr. meisjes 6.30 en dames 8.15. Woensdag congr. heren 8.30. Zaterdag biechten van 7.30 tot 9.30. Gehele week Octoberoefeningen 7.30 uur. H. H. ELISABETH en BARBARA (Paul Krugerstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongens jun. 12.15, Rozen hoedje 6.45 en oefeningen Missie-Zon dag 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8.15 uur. Dinsdag congr. meisjes jun. 8.15. Donderdag H. Fam. dames 8.15. Zater dag biechten van 5 tot 8.30. Gehel» week Lof 7.30. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO. (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30', 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 en 6.30 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde meisjes jun. 8 u. Woensdag: Mariagarde jongens jun. 8 u. Zaterdag: biechten 59 u. Gehele week Octoberoefening 7.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemendaal! Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag, Dinsdag en Woensdag: Lof 7 u. Dinsdag: Ziekenlof 4.30 u. Donderdag en Vrijdag: Triduum 7.30 u. Zaterdag: biechten 5— 6.30 en 79 u.; Avondwake 8 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10.15 u. Lof 6.30 u. Maandag, Dinsdag en Woensdag: Lof 7.45 u. Zaterdag: biechten 69 u. Gehele week Lof 7.15 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Maan dag: congr. heren 8 u. Zaterdag: biechten 48 u. Gehele week Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u„ waarna congr. meisjes. Za terdag: biechten 49 u. en Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H- Missen 7.15, 8.45 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 4.30 u. Maandag: Fam. dames na het Lof, daarna Lidw. congr. Woensdag: Mariagarde 7 u. Zaterdag: biechten 56 en 79 u. Gehele week Lof 7.30 u. O. L, VR. HEMELVAART (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr- meisjes sen. 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u.; Lof 7 u. In de week rozen hoedje dagelijks 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H- Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof u. Maandag: congr. dames na October oefening. Dinsdag: congr. jongedames 8 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 78 U-> Lof 7.30 u. In de week iedere dag Octo beroefening 7.30 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2