OPHEFFING blokkade en INVOERING Sovjet-Mark in W.-Duitsland Van veroordeling Russische gedragingen geen sprake BROOD, ZEEP EN SUIKER vóór 1949 van de bon Militair verdrag tussen V.S. Canada en W. Unie op komst r m DE WERELD ROND Gemenebest niet „British" meer Benelux zorgt voor vrije, maar duurdere levensmiddelen Consultatieve raad der vijf landen Maandag in Parijs bijeen D D I Grondwet voor Oost-Duitsland Botsingen in Finland w Zes neutralen stellen voor: m Zuiver als goud! Sterkste partij benoemt eerste minister I ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 PAGINA 5 MEDICINALE Hongaarse regering contra Kardinaal Mindszenty Nederlandse delegatie voor Parijs Vuren in Palestina niet gestaakt Apostolische delegatie te Dakar Conferentie over jeugdwerk Liturgische weekkalender (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, Vrijdagavond. Hedenmiddag heeft de Veiligheids raad, die met ruim een uur vertraging zijn zitting over de Berlijnse aangele genheid aanving, het resultaat van de Vele geheime besprekingen, die de neutrale Zes met elkaar en met de ge delegeerden van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben gehouden, aan de openbaarheid prijsgegeven. Dit resultaat is een ontwerp-aanbe- veling, ingediend door de gedelegeerden van België, Argentinië, Canada, China en Syrië, waarvan de adj.-secretaris generaal der Verenigde Naties, de Rus Sobolev, op verzoek van de voorzitter in het Engels voorlezing deed. Na zorgvuldige bestudering van de reeks gebeurtenissen, die tot de huidige ernstige situatie te Berlijn hebben ge leid, aldus heet het in het ontwerp, doet de Raad een beroep op de Vier bezettende mogendheden in Duitsland en Berlijn, om: ten eerste, elk voorval te vermijden, dat in staat zou zijn de huidige situatie in Berlijn te vererge ren; ten_ tweede, tegelijkertijd, namelijk op de dag, dat de onderhavige resolutie ter kennis zal worden ge- gebracht van de vier betrokken mo gendheden, de maatregelen in werking te stellen, die nodig zijn voor de on middellijke opheffing door alle partijen van alle verkeers- en handelsbeper kingen en voor de onmiddellijke bijeenkomst van de vier militaire gou verneurs om de unificatie te regelen der muntcirculatie in Berlijn op basis van de Duitse Mark der Sovjet-zone. Onder de verkeers- en handelsbeper kingen verstaat de ontwerp-aanbeveling die, welke door dë partijen zijn toege past vanaf 1 Maart 1948. Een en ander zal in overeenstemming moeten zijn met de termen en voorwaarden van de ge meenschappelijke regelingen, die de vier betrokken regeringen op 30 Au gustus j.l. aan de militaire gouverneurs van Berlijn hebben doen toekomen. Bedoelde maatregelen zullen ten uit voer moeten worden gelegd onder de controle van de financiële Viermogend- hedencommissie, welker organisatie bevoegdheden en -verantwoordelijk heden in die richtlijnen omschreven zijn. Ze zullen volledig ten uitvoer moeten zijn gelegd op 20 November 1948. Het laatste punt der ontwerp-resolu- tie bepaalt, dat binnen de tien dagen volgend op de ten uitvoer legging van de bedoelde maatregelen, of op onver schillig welke andere datum, waarover de vier regeringen het eens kunnen worden, (men denke hier aan de even tualiteit ener Amerikaanse presidents wisseling; corr.), in de boezem van de Raad der ministers van Buitenlandse Zaken de onderhandelingen hervat moeten worden over alle nog hangende problemen, die op Duitsland in zijn ge heel betrekking hebben. Na de voorlezing hebben achtereen volgens de gedelegeerden van Argen tinië (voorzitter Bramuglia), China, Syrië, België, Canada en Columbia in het licht gesteld, hoe zij bij hun zoeken geleid werden door het besef, van hun verantwoordelijkheid als leden van de Veiligheidsraad voor de vréde en het welzijn der mensheid. Zij beschouwen de voorgestelde oplossing als billijk, redelijk en onpartijdig; de weg volgend van het juiste midden, en voor alle ge- interesseerden aanvaardbaar. Veel commentaar is er by deze tekst niet nodig. Van de Westerse bezettende mogendheden vraagt zij om Russische gevoeligheid en Russisch prestige te ont zien en op twee punten belangrijke concessies, die deze mogendheden zich ongetwijfeld reeds bereid verklaard heb ben te doen. Ten eerste: van een veroordeling van de Sovjet-Russische gedragingen is geen sprake; noch van een bedreiging van de vrede; noch zelfs van blokkade; in plaats hiervan spreekt de resolutie van verkeers- en handelsbeperkingen inge voerd door alle partyen. Ten tweede: moeten de Westerse mo gendheden afzien van hun eis, dat voor afgaande aan de hervatting der recht streekse besprekingen de opheffing moet plaats hebben der Russische ver- keersbeperkingen, welker volstrekte on rechtmatigheid zij niet afgelaten heb ben in het licht te stellen, en van welke onrechtmatigheid de resolutie thans met geen uitdrukkelijk woord en zelfs met geen verborgen zinspeling rept. Te half 6 heeft de «voorzitter de zit ting opgeheven, zoals hij zei, teneinde de gedelegeerden van de Verenigde Sta ten. Gspot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie enkele dagen tijd te geven voor een grondige bestudering van de tekst, hetgeen wilde zeggen, dat Vis- hinsky nog geen definitieve instructie uit Moskou heeft ontvangen. De span ning blijft er in. Tot Maandagmiddag. (Van een onzer speciale verslaggevers) Vóór Januari mag men verwach ten dat suiker, brood en zeep van de bon zullengaan. In het dan komende jaar 1949 zullen zeer waar- schijniyk stuk voor stuk alle resteren de distributiegoederen, vlees en vetten uitgezonderd, volgen en deze maatrege len mag men zien als de eerste prac- tische resultaten, die de samenwerking binnen de Benelux voor Nederland op levert. Want, dat is een van de meest dringende vragen die de laatste tyd gesteld worden: Wat is nu eigenlijk het Profijt, dat de gemiddelde Nederlan- van deze, met steeds meer Vertoon aangekondigde douane-unie? Het antwoord daarop is velerlei. Het behelst op de eerste plaats de mede delingen, welke wij hierboven deden. Het behelst daarnaast echter ook het feit, waarover wij deze week al her haaldelijk berichtten, nJL dat de Over heidssubsidies op het levensmiddelen pakket belangrijk worden verminderd en dat als gevolg daarvan binnenkort een prijsstijging van boter, varkens vlees, zeep, anthraciet, gas en eletrici- teit is te verwachten. Een prijsstijging, die mogelijkerwijs niet „eenmalig" zal zijn (zij had overigens ook zonder de Benelux moeten plaats vinden) omdat nu reeds bijna als zeker vaststaat, dat ook bij de begroting van volgend jaar de post subsidies opnieuw drastisch zal worden besnoeid. Waarom? Wel, omdat twee landen (tussen België en Luxemburg bestaat al een economische unie) die een zo nauwe samenwerking willen aangaan de nauwste die men zich tussen twee politiek zelfstandige landen kan den ken speciaal op het stuk van de prijzen een zo groot mogelijke unifor miteit moeten nastreven. En waar wij nu via subsidies de prijzen onzer le vensmiddelen min of meer kunstmatig laag hielden, is het aan ons daaraan een einde te maken. Daarmee zal ech ter het verschil in prijspeil tussen Ne derland en België nog niet geheel zijn weggenomen, maar de dan volgende stap is aan de Belgen, die door een meer rationele organisatie van hun middenstand de laatste storende ver schillen er blijft natuurlijk altijd enig onderscheid zullen moeten wegwerken. Men moet nog andere maatregelen Verwachten. Binnenkort b.v. zal een ge- lijkschakeling van de accqnzcn worden doorgevoerd, waarvan het rapport reeds op het ministerie van Economische Za ken gereed ligt. Er wordt naar gestreefd het grensverkeer voor personen moge- Uik te maken alleen op een bewys van Nederlanderschap. Het handelsrecht zal eenvormig worden gemaakt en de be lastingheffing zodanig worden gecoör dineerd, dat b.v. de Nederlandse onder- denier niet zwaarder belast wordt dan Min Belgische collega. Reden waarom men eerlang de af schaffing van de heffing op afschrijvin gen mag verwachten. Dan zal er een gemeenschappelijk instituut voor de buitenlandse handel worden opgericht, be industrialisatieprogramma's zullen borden vergeleken en er zal een gelijk Serichte monetaire politiek worden ge-, jfoerd, waarvoor een zeer nauwe samen werking tussen de Nederlandsche Bank de Bank van België (mogelijk een ge meenschappelijke bank) noodzakelijk zal ?Jh. Al deze maatregelen worden op het Senblik door een staatscommissie voor leid. Blijft tenslotte de vraag waarom een douane-unie hetgeen de volledige d vrije inwisselbaarheid van franc en pelden inhoudt door de drie regerin- h zo met kracht wordt nagestreefd. antwoord hierop is simpel. Zij is ö°°dzakelijk om op de duur een vol dode sterke positie voor de drie lan- m'b ten opzichte van het buitenland jc°homisch mogelijk te maken. Zij past 6» is zelfs bijna een der voorwaar- Voor het Marshall-plan en hoe zeer ^aar totstandkoming spreekt tot de ver h!fding van de wereld, blijkt wel uit Nut, dat met name Frankrijk niet ga*rne aan deze Unie zou deelnemen. De drie landen willen deze zaken, die ongetwijfeld over en weer nog tal van moeilijkheden zullen veroorzaken, ech ter eerst in eigen huis klaren. Zij doen dat met voortvarendheid en van alle zijden wordt gepoogd de in principe vastgestelde datum van 1 Jan. 1950 ook aan te houden. Dat is zeer aanbevelens waardig, want niet zelden klinkt op het ogenblik, èn uit Amerika èn uit de Scandinavische landen de klacht: Jullie treden wel gezamenlijk op bij tal van conferenties, maar wie van België naar Nederland reist of omgekeerd, merkt van jullie nauwe samenwerking toch nog maar zeer weinig. En voor het ogen blik is dit, eilacie, de waarheid. Conferentie van het Gemenebest bij de sluiting van het congres gefotografeerd. De voornaamste deelnemers, van links naar rechts: op de eerste rij: Herbert Morrison, Don Senanayake van Ceylon, Pandit Nehru, eerste minister van In dia, Peter Fraser, eerste minister van Nieuw-Zeeland, Louis St. Laurent, plaatsvervangend eerste minister van Canada, Attlee, eerste minister van Groot-Brittannïê, Herbert Evatt, plaats vervangend eerste minister van Austra lië, en geheel rechts Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. De cowboy Gene Autry met zijn be roemd paard begroet kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York, tij dens zijn bezoek aan de katholieke land bouwschool voor jongens te Lpncolndale. JLrfusten jullie iets héél lekkers, kinderen? Als-je-blieft I Echte VS -pepermuntl Heerlijk, hè? Jaja, Oma verwent jullie maar. Jullie wéten 't al, dat ik altijd die frisse VS-pepermunt hebl Vraag wie U wilt! ledereen zal erkennen, dat VS-peper munt veel zuiverder en smakelijker is. Neem dus steeds deze grote VS-rollen. VAN SLOOTEN LEEUWARDEN Hoge Amerikaanse autoriteiten hebben vandaag voorspeld, dat de Verenigde Sta ten en Canada in de eerstvolgende v)eken zullen trachten een militair verdrag tot stand te brengen, dat volledige hulpver lening aan de vijf westelijke mogendheden waarborgtaldiLS meldt A. P. Zij verklaarden, dat men na de verkiezin gen van 2 November spoedig met het ont werpen van dit verdrag zal beginnen. Men verwacht niet, dat het resultaat van de verkiezingen invloed op het plan zal heb ben, daar zowel de democxaten als repu blikeinen zich hebben uitgesproken voor steun aan de Brusselse Alliantie. Van gezaghebbende Britse zijde wordt vérnomen, dat de driedaagse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Unie,' die Maandag m Parijs begint, zich in hoofdzaak zal bezig houden met het concept van het Atlan tische Pact. Over verdragen van een der gelijk verstrekkend karakter is het Ame rikaanse Congress echter gewoonlijk lang van stof. Beide huizen zullen de daaraan verbonden kosten moeten goedkeuren en geen verdrag kan ten uitvoer word-m ge legd zond^, de goedkeuring van de senaat Menige gróte internationale onderneming is op deze rotsen reeds te pletter gelopen. De vijf ministers zullen tevens spreken over een meermalen door Amerika geuite wens, om andere West-Europese anti communistische landen tot het verdrag van Brussel toe te laten. De Atlantische Alliantie, aldus A. P., zoals zij op het ogenblik geprojecteerd is, zal, naar verwacht, de volgende verbinte nissen voor Amerika en Canada meebren gen: 1. De opbouw van land-, zee- en lucht macht van de bij de Brusselse Unie aan- In een communiqué der Hongaarse re gering wordt de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, ervan beschuldigd, te pogen de betrekkingen tussen Honga rije en Tsjechoslowakije te vertroebelen. De kardinaal zou de landswet geschon den hebben. Het communiqué zegt, dat de regering de kardinaal niet kan toestaan „het fun damentele landsbelang op het gebied der buitenlandse politiek" aan te tasten. De Nederlandse delegatie naar de conferentie der vijf ministers van Bui tenlandse Zaken, die Maandag 25 Octo ber te Parijs begint, is als volgt samen gesteld: mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, ambassadeur te Parijs, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, raad-adviseur, dr. H. N. Boon, chef directie Politieke Zaken, O. W. .P. Mohr, van de directie voorlichting buitenland en mr H. Scheltema, secretaris der delegatie. Helicopters de V.S. - voor reddingswerk - Eerste koudegolf in Berlijnse arbeider mag toekijken Goede gok De Amerikaanse luchtvaart neemt proeven met het slepen van heli copters om het bereik van deze toestellen voor reddingsdoeleinden te vergroten. Het vliegbereik van een helicopter blijft op het ogenblik over het alge meen beneden de 500 kilometer, door de helicopter te doen slepen kan men het wellicht tot 1600 kilometer of meer vergroten. De bedoeling is de helicopters te doen slepen door grote transportvlieg tuigen. De helicopters zouden de eigen, motoren gebruiken om te helpen tot de kruishoogte te stijgen. Op die hoogte zouden deze motoren worden stilgezet en zou de helicopter zich geheel la ten slepen. Boven het terrein, waar het red dingswerk moet worden verricht, zou de helicopter de sleeptros kappen en landen, om, na de te redden personen te hebben opgenomen, opnieuw tot kruishoogte te stijgen. Op die hoogte zou een lijn worden uitgeworpen, die door het transportvliegtuig zou worden opgevangen en vastgemaakt aan de sleepkabel. De helicopter zou vervol gens naar haar basis worden terugge sleept. Deze week heeft zich de eerste koudegolf van het winterseizoen over een groot deel van de Ver enigde Staten verspreid. Op sommige punten werden record-lage temperatu ren bereikt en moesten de overjassen uit de mottenballen gehaald worden. Te Chicago daalde het kwik 's morgens tot 20 graden Fahrenheit. De winderige stad was een van de kilste plekken van het land. De polaire lucht blijft zich in Ooste lijke en Zuidelijke richting versprei den. Gedurende de nacht werden 'gis teren aan de Atlantische kust tempera turen onder het vriespunt verwacht. De automobilisten haastten zich hun radiateurs met anti-vries te vullen. De vorst nestelde zich ook in de rijke landbouwstreken van het Midden- Westen, doch heeft nog niet veel scha de aan de gewassen aangericht. In In diana daalde het kwik tot 24 graden Fahrenheit. e Tagliche Rundschau, het in de Duitse taal verschijnende qrgaan van het Rode Leger, maakte gisteren triomfantelijk bekend dat de beste Oosterse cigaretten niet langer gerantsoeneerd zijn in de Oostelijke sector van Berlijn. Dit goede nieuws gaat vergezeld van de aankondiging dat ook het „sterke bier" thans vrije lijk te koop is. De cigaretten kosten echter 80 pfen nig per stuk en het bier 5.20 mark per liter. Dat betekent dat een Duitse ar beider met een gemiddeld weekloon van 50 mark, drie pakjes cigaretten per week k^n roken of negen glazen bier kan drinken als hij het tenminste zonder eten kan stellen en ook geen andere uitgaven heeft. e tweede grootste prijs in de ge schiedenis van de Italiaaanse voetbalpools is in het afgelopen weekend gewonnen. Een inwoner van Milaan, die zijn identiteit onder de initialen L. R. schuil houdt, was de enige der millioenen gokkers, die de uitslagen van de Za terdag en Zondag gespeelde 12 wed strijden juist heeft geraden. Hij won 61.051.000 lire, wat tegen de huidige officiële koers ruim 260 duizend gul den is. De grootste prijs iets meer dan 64.000.000 lire werd de vorige lente gewonnen door een Noord-Italiaanse doefdkistenmaker. n Sydney (Australië) liep Dinsdag het gerucht, dat de baby vón prin ses Elizabeth van Engeland was ge boren. Het gerucht ontstond bij het horen van een saluut van 19 kanonschoten. Opgewonden mensen belden de redac- tiebureaux op en vroegen: „Wat is het? Een jongen of een meisje? Hoe maken ze het?" Grote teleurstelling, toen de nieuws gierigen te horen kregen, dat het hier het traditionele saluut gold voor de gouverneur, luitenant-generaal John Northcott, bij zijn aankomst aan het parlementsgebouw van Nieuw-Zuid- Wales, waar hij het departement zou openen. gesloten landen, met wapens en uitrusting 2. Standaardisatie van hun uitrusting, bewapening en training. 3. De vorming van een verenigd militav» - strategisch commando voor de zeven be trokken landen onder een Amerikaanse opperbevelhebber. 4. De-toezegging om in geval van corlog de territoriale integriteit van elk land te waarborgen. 5. Amerika zou in ruil hiervoor net recht hebben om in elk van de vijf landen lucht-, land- of zeebases op te ricAten. Hoewel hierover nog geen onderhande lingen worden gevoerd, bestudeert Ame rika, volgens Amerikaanse woordvoerders, het sluiten van verbintenissen met Noor wegen, Denemarkeii, Italië, Portugal. Spanje, Griekenland, Turkije en Iran. Na het van kracht worden van het bevel „staakt het vuren" werd in ver scheidene sectoren van Zuid-Palestina nog gevochten. Een woordvoerder van de V. N. heeft verklaard dat de algemene indruk was, dat het „staakt het vuren" onbevredi gend werkte. Volgens UNO-waarnemers heeft de Joodse artillerie een hevig bombarde ment uitgevoerd op de Egyptische stel lingen in de omgeving van Jala. Voorts zijn tussen Joden en Egyptena- ren gevechten gaande in de gebieden van Maliha en Beit Vegan. Joodse vliegtuigen bombardeerden in de af gelopen nacht Gaza en Tyre. Z. H. de Paus heeft een nieuwe apos tolische delegatie in het leven geroe pen voor Dakar en mgr. Marcellus Le- febvre van de Congregatie van de Hei lige Geest benoemd tot apostolisch ge delegeerde. Dc Dynaviahet kleinste auto'tje dat momenteel gefabriceerd wordt bij de „Panhard"-fabrieken, is na de sluiting van de automobiel-tentoonstelling opgesteld in de tuin van Pala/is Chaillot te Parijs. De auto is uitgerust met luchtkoeling 2 cylinders en bereikt een snelheid van pl.m. 140 k.m. per uur. Benzine verbruik is 1 op 20. Voor het Duitse Volkscongres, dat te Berlijn een drie-daagse zitting houdt, heeft de communistisch leider, Otto Grotewohl, gisteren de voorgestelde grondwet voor Oost-Duitsland uiteen gezet, die, naar hij mededeelde, door Moskou is goedgekeurd. De nieuwe grondwet voorziet in een „Volkskamer" van 400 afgevaardigden, die voor vier jaar zijn gekozen, als het hoogste lichaam van de macht van de staat en tevens in een „Landerkam- mer", die de parlementen van de sta ten vertegenwoordigt. Lijsten van can- didaten zoüden alleen kunnen worden overhandigd door „verenigingen, die werken voor de democratische vorming van de staat en het sociale leven van de republiek", en de leden van de „Lan- derkammer" zouden worden gekozen op een schaal van één afgevaardigde op iedere 1.500.000 inwoners. De „Volks- kammer" zou de regeringspolitiek aan geven, alle regeringsmaatregelen goed moeten keuren en voorts alle lichamen van de staat controleren. Aan het hoofd van de regering zou een eerste-minister staan, die door de sterkste partij zou worden benoemd. De kans bestaat, dat het Zweedse Rode Kruis spoedig dagelijks aan 25.000 Berlijnse kinderen dagelijks een maaltijd zal verstrekken. De Russische autoriteiten hébben reeds toestemming gegeven voor het vervoer van het voed sel naar de Russische sector van Berlijn. In een aantal Finse steden zijn bot singen voorgekomen tussen de Finse politie en stakers, die onder leiding van de Volksdemocratische Partij, die com munistisch beïnvloed is, worden gehou den „tegen de sociaal-democratische re gering". De eerste minister heeft verklaard, dat de stakingsbeweging van „zuiver politieke aard" is en dat de communis ten naar „anarchie" streven. Honderden stakende communistische arbeiders zijn gistermorgen in Helsinki buiten een porceleinfabriek met de po litie slaags geraakt De politie had op dracht gekregen naar de fabriek te gaan, ten einde de sociaal-democratische arbeiders, die tijdens de staking door gewerkt hadden, te beschermen. De staking was enige weken geleden onder leiding van de communisten begonnen. Radio Tirana heeft medegedeeld, dat de Albanese communistische partij haar secretaris-generaal, luitenant-generaal Koci en de voorzitter van het politiek bureau, Pandi Kristoe, heeft ontslagen, na ze ervan beschuldigd te hebben, „de voornaamste werktuigen van Joego slavië in Albanië" te zijn. De sociale commissie van de V.N. heeft met 36 tegen 0 stemmen, bij 4 ont houdingen, art. 4 van het ontwerp voor de internationale verklaring van de rechten van de mens goedgekeuid. Vol gens dit artikel zal niemand slaaf zijn of in slavernij genouden worden, nie mand zal aan martelingen onderworpen worden noch aan wrede onmenselijke of vernederende stralfen ol' behandelin gen. De slavernij en de slavenhandel zijn in alle vormen verboden. Griekenland heeft Albanië er van be schuldigd opnieuw een ernstig incident aan zijn grenzen veroorzaakt te hebben. In een telegram van een Griekse ver-' bmdingsvertegenwoordiger werd ge zegd, dat een Griekse officier en soldaat door Albanese soldaten ontvoerd zijn. Te Londen werd gisteren aan het einde van de zitting der premiers bekend ge maakt, dat van de bemanning „British Commonwealth of Nations" in het ver volg he^ praedicaat „British" zal worden weggelaten. Dit betekent dat de laatste schakel tussen het oude Britse imperium en het huidige vrije verbond van dominions, koloniën en Indische staten tot het ver leden behoort. De wijziging, die thans is ingevoerd, schenkt bevrediging aan de wensen van de onafhankelijke staten, in het bijzon der India, dat, hoewei het deelgenoot wilde blijven aan het Gemenebest dei- naties, van mening was dat het praedi caat verouderd was. •In het communiqué van heden worden de resultaten van de veertiendaagse conferentie opgesomd. „De Commonwealth bevestigt zijn doel om de economische sterkte van zijn lan den op te bouwen en alle geschikte maatregelen 'te nemen om agressie te weerstaan en te vernietigen", aldus het communiqué. Dit laatste wordt beschouwd als het belangrijkste resultaat van de conferen tie, aangezien het neerkomt op algehele overeenstemming onder de Common- wealthlanden tot het volledig onder steunen van de principes der Westelijke Unie. In December vorig jaar hebben de Amsterdamse en de Haagse jeugd actie te 'Smsterdam voor vertegenwoor digers van gemeenten uit alle delen van het land een conferentie over jeugdwerk gehouden, waarbij in het bijzonder de overheidsbemoeiing met dit werk ter sprake is gebracht. Thans hebben de Amsterdamse en de Haagse jeugdactie besloten tot het houden van een tweede conferentie over het jeugdwerk en de jeugdzorg. Voor deze conferentie zijn alle belangstellende gemeenten met 15.000 of meer inwoners uitgenodigd. Zij wordt gehouden in de aula van de Christelijke Huishoudschool aan de De Ruyterstraat te Den Haag Vrijdag 29 October a.s. Inleidingen zullen houden de heren A. Oosterlee van de afdeling „Vorming buiten Schoolverband" van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer K. van Driel uit Rotterdam en een lid van het dagelijks bestuur van de Amsterdamse Jeugdactie. ZONDAG 24 October: 23ste Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Ra- phaël; 3 voor de voortplanting des geloofs; Credo; pref. v. d. H. Drie vuldigheid: laatste evangelie v. d. H. Raphaël; groen. Plechtige votiefmis tot voortplan ting des geloofs; 2 gebed v. d. Zon dag; Credo; pref. v. d. H. Drievul digheid: laatste evangelie v. d. Zon dag; paars. MAANDAG: H.H. Crysanthus' en Daria. martelaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone pref.; rood. DINSDAG: H. Evaristus. paus, marte laar; Mis Si diligis; 2 tot alle hei ligen; 3 naar keuze; pref. v. d. Apostelen; rood. WOENSDAG: vigilie v. d. H.H. Aposte len Simon en Judas; eigen Mis; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; gewone pref.; paars. DONDERDAG: H.H. Simon en Judas, apostelen; eigen Mis; Credo; pref. v. d. Apostelen; rood. VRIJDAG: Mis v. d. vorige Zondag; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; ge wone pref.; groen. ZATERDAG: vigilie v. alle Heiligen; eigen Mis; 2 tot de H. Geest; 3 voor Kerk of Paus; gewone pref.; paars. ZONDAG 31 OCTOBER: 24ste Zondag na Pinksteren; feest v. Christus- Koning; Mis v. h. feest; 2 gebed v. d. Zondag; Credo; pref. v. Christus- Koning; laatste evangelie v. d. Zon dag; wit. Prinses Margaret bezocht dezer dagen een kindertehuis te Turnbridge in Kent. Een der jongetjes legde de Prinses haarfijn de kunst van het paardrijden uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5