MOSKOU BETAALT FRANSE STAKINGEN Regeringsmaatregelen lijken evenzeer op staat van beleg als staking op opstand Reeds drie millioen ton steenkool moet worden ingevoerd C. G. T. roept op tot Vishinsky verwerpt plan Kleine Zes gewijd Pauselijke encycliek aan Palestina WEER TWEE DODEN BIJ EEN ONTPLOFFING Gegevens over Cochran's reis worden bestudeerd Verlopen Finse stakingen? solidariteit Internationalisatie van Jeruzalem „Bidt voor Vrede in het H. Land" Tragisch ongeval te IJmaiden Weer een trein beschoten lot hoofd en hart Franz Léhar overleden LUCHTPOSTTARIEF voor bladen naar jongens overzee verlaagd Sportnieuws IN MUL TIPLICIB Het weer. Konrad Kardinaal von Preysing bediend Toestand zeer ernstig Dr. Beel over twee weken naar Batavia Brutale overval opgehelderd Republiek verwacht verkiezingen in Dec. Premier: Eerste ronde gewonnen Laatste overlevende bezweken m ABDOEL KADIR NAAR NEDERLAND r~ MAANDAG 25 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24290 Veiligheidsraad vanmiddag bijeen p |f§ Twee Leidenaren ingesloten Joego-SIavië en Triest Schepper „Lustige Witwe" DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS ZES JAAR VOOR WEINREB Pater dr. F. Heymeyer S.J. mm Voetbal Korfbal Hockey Biljarten Schaken Zwemmen Wielrennen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per mapnd, f 4.55 ,per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingebonden mededolingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) ZONDAG-, 24 October. Een kolonel en honderd man van de Republikeinse beveiligingscompagnieën, die Vrijdag te Monceau les Mines bij pogingen tot ontzetting van de mijnen, geheten Les Alouettes, door de stakers omsingeld en gevangen genomen waren, zijn Zaterdagvoormiddag weer losgela ten. Heden, Zondagochtend, hebben de stakers, die deze mijnen bezet hielden, zich op sommatie van de prefect van het departement overgegeven. Enkele andere mijnputten van de streek zijn, tegelijkertijd zonder noemenswaardige herrie door de stakers ontruimd. Men mag hierin misschien een heil zame uitwerking zien van alleen reeds het vernemen van de Vrijdag door de ministerraad getroffen maatregelen, die onder meer de politietroepen machtigen Konrad Kardinaal von Preysing, aarts bisschop van Berlijn, ontving Zondag morgen de Heilige Sacramenten der Stervenden, aldus meldt U.P. Kardi naal graaf Von Preysing wordt sedert Donderdag in een ziekenhuis verpleegd. Hij is door een hersenberoerte getroffen. De behandelende geneesheren zeiden ^ondagavond, dat de toestand van puitslands eerste Kardinaal enigszins beter was en dat er hoop op herstel be staat. Van de zijde van de ziekenhuis-direc- iiewerd echter medegedeeld, dat de '"'"T* «t-cds JÖkl -«Ós. was. De Kardinaal is de meeste tijd bui ten bewustzijn en ontwaakt slechts nu en dan. Hoge kerkelijke autoriteiten waren Zondagochtend aanwezig toen de Kar dinaal het Heilig Oliesel werd toege diend. De plaatsvervangende Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Vishins ky, heeft Zaterdag het plan van de zes neutrale naties, voor regeling van het Berlijnse geschil, verworpen, aldus meldt A. P. Vishinsky heeft twee uur lang over het plan gesproken met dr. Funa Bra- muglia, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken en plaatsvervan gend voorzitter van de Veiligheidsraad. Noch Vishinsky noch Bramuglia wilde na de bijeenkomst iets zeggen. Een woordvoerder, die goed op de hoogte is met de onderhandelingen, zei echter, dat Vishinsky de „neutrale reso lutie" definitief van de hand gewezen had. Vishinsky zou er op aangedrongen hebben, dat de zes neutralen het Vrij dag door hem voorgestelde amende ment zouden aanvaarden. Volgens dit amendement zouden de geldzuivering «n de opheffing van de Berlijnse blok kade op hetzelfde ogenblik ten uitvoer gebracht worden. De Westelijke mo gendheden verwierpen dit voorstel. Dr. Bramuglia zou Vishinsky mede gedeeld hebben, dat hij de Russische eis donder verwijl aan de Westelijke mo gendheden en de andere gedelegeerden m de Veiligheidsraad zou overbrengen. De Veiligheidsraad zou vanmiddag om brie uur weer bijeenkomen. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken zou de indruk hebben, dat Vjshinsky nu van plan is vanmiddag *(jn recht van veto te gebruiken voor de Resolutie van de „Kleine Zes", als deze m stemming wordt gebracht. - om wanneer zjj aangevallen worden na waarschuwing van hun vuurwapens ge bruik te maken. Te St. Etienne. waar zij Zondag en Maandag een algemene protest- en sympathiestaking heeft uitgeroepen terwijl Force Ouvrière en Christelijk Vakverbond hun aanhangers aldaar hebben opgewekt een uur het werk neer te leggen ten teken van rouw heeft de departementale C.G.T. ver klaard, dat alle arbeiders zich aan de zijde der mijnwerkers zouden bevinden om hen te helpen hun mijnen te ver dedigen of te heroveren. Te Parijs is het centraal bureau van de C.G.T. de regeringsmaatregelen Za terdag te lijf gegaan in een vlammend manifest. m Het communiqué roept op tot soli- dariteitsstakingen van beperkte duur en tot geldelijke steun. De ernstigste solidariteitsstakingen, die reeds gaande zijn en wel voor onbeperkte duur, zijn die van de havenwerkers vaq Calais en Boulogne, die sinds enkele dagen de uit Amerika komende kolenschepen niet meer lossen; deze schepen worden nu naar Antwerpen geleid, vanwaar het vervoer verder per trein naar Frankrijk gaat. Maar ook de syndicaten van Force Ouvrière en het Christelijk Vakverbond zitten niet stil .Force Ouvrière heeft in de Noordelijk,e mijnstreek ter onder steuning van haar campagne voor her vatting van het_ werk een vlugschrift verspreid, waarin zij de mijnwerkers ong eens voorrekent, welke voordelen, neergelegd in de jongste regeringsbe slissingen, zij reeds hebben behaald. De minste ondergrondarbeiders is ingaande 1 October j.l. van 19900 francs op 23700 francs gekomen, voor een maand van 26 werkdagen; de abatteur, de man die de kolen uithouwt, komt van 23600 op 27700 francs, met premies van gemid deld 35000 francs. Ter toelichting voor de lezer diene, dat de mijnwerker bo vendien aanzienlijke voordelen geniet in natura; gas, electriciteit, kolen be trekt hij gratis en hij woont en wordt vervoerd voor niets De executieve commissie van het Christelijk Vakverbond heeft van haar kant Zaterdag een communiqué uitge geven, waarin zijn voorstelt, dat de eco nomische raad overeenkomsü_, zijn be voegdheden, een poging tcft arbitrage van het conflict zal doen. Het commu niqué veroordeelt de catastrophale onderbreking van de veiligheids- en onderhoudsdiensten in de mijnen, maar li-.inr.ert eraan, dat ook de eendracht der burgers een der kostbaarste ele menten is van het nationale erfgoed. In de steden Bouilladisse en Cadolive, in de buurt van Marseille, zijn de com munistische burgemeesters voorlopig geschorst, omdat hun houding ten aan zien van de mijnstaking als „onverenig baar met hun plicht en hun functie" wordt beschouwd Reuter meldt uit Parijs, dat twee da gen geleden een delegatie van de twee verenigingen van buitenlandse corres pondenten in Frankrijk door de minister van defensie, Paul Ramadier, ontvangen is, en dat Ramadier bij deze gelegen heid waarschuwde niet zonder machti ging berichten met betrekking tot de verdediging te verzenden. Ramadier zei- de, dat „de wet zal worden toegepast, volgens welke zware straffen met inbe grip van gevangenisstraf kunnen wor den opgelegd voor het publiceren of overbrengen van nieuws, dat schadelijk voor de nationale verdediging zou kun nen blijken te zijn". De Franse staatssecretaris voor eco nomische aangelegenheden, Antoine Bi nary, heeft medegedeeld, dat de mijn staking reeds een verlies tengevolge heeft gehad van drie millioen ton steen kool. Hierdoor worden extra-importen nodig van ongeveer een millioen ton steenkool teneinde gedwongen stilleg ging van fabrieken in de loop van de winter te vermijden. De voor deze ex tra importen benodigde credieten moe ten onttrokken worden aan die voor de aankoop van andere artikelen zoals tweede soort granen, katoen en ben zine. Spoorwegarbeiders te Beziers, aan de zuidkust, hebben, voor zover zij tot de CGT behoren, besloten vandaag 24 uur te staken. In het gebied van Monceau les Mines zijn van de 15 mijnen er nog 12 in han den van de stakers. Stakers bekogelen de leden van de Republikeinse Veiligheidsdienst niet stenen. In de cirkels de militairen die het terrein nabij St. Etienne in het dept. Loire zuiveren. Bij de gevechten die zich hier voordeden werden bijna 200 stakers en politiemannen gewond. Een van de laatsten werd zelfs gedood. Zaterdag heeft Z. H. de Paus een en cycliek uitgevaardigd, gewijd aan Pa lestina, die getiteld is: „In Multiplici- bus", de woorden waarmee de Latijnse tekst aanvangt. Hierin doet Pius XU een hernieuwde oproep om te bidden voor de vrede in Palestina en beveelt hij de internationalisatie van Jeruzalem en de nabijgelegen heilige plaatsen aan, zodat de heilige plaatsen, de godsdien stige plechtigheden en de bedevaarten onder de bescherming van het interna tionaal recht komen te staan. Onder de velerlei kwesties, die ons in deze periode bestormen, aldus de ency cliek, neemt de oorlog, die Palestina in beroering brengt, een bijzondere plaats in. Pius XII brengt de pogingen in her innering ter beslechting van het Joods- Arabische geschil, nopens de heilige plaatsen, en verstrekt in de encycliek een toelichting over het ingrijpen der Heilige Kerk ten gunste van de slacht offers van het conflict van Palestina, de Libanon en Egypte. Dit gebeurde door toedoen van de vertegenwoordigers van het Vatioaan in deze landen. Na aanhalingen uit de voorgaande encycliek „Auspicia Quaedam", waarin op alle katholieken een beroep wordt gedaan om te bidden, teneinde een rechtvaardige vrede voor Palestina te verkrijgen, verklaart de Paus, hoe hii ten aanzien van de morele en materiële verwoesting, die het conflict in Pales tina met zich brengt, er toe gebracht werd, op deze oproep terug te komen Wij vertrouwen, aldus vervolgt de encycliek, dat de vurige gebeden var, christenen uit alle delen van de we reld, die opstijgen naar de almachti ge en genadige God, de taak, om Pa lestina de ware vrede te schenken, voor de mannen, die de lotsbestem ming der volkeren leiden, minder zwaar zullen maken. Wij vertrouwen, dat daardoor vrede en rechtvaardig heid tenslotte in Palestina een wei- doende werkelijkheid zuilen worden, en aan alle partijen in het huidige Alle voorlichting via pers, radio, school en wat al niet meer ten spijt, hebben Zaterdagmiddag drie jongens, in de „verstandige" leeftijd van rond 16 jaar, zelf eens willen onderzoeken wat er gebeurde als je een vuurtje stookt, onder een gevonden hand mortier. Twee van hen hebben deze proefneming met de dood moeten bekopen, terwijl de derde door lou ter toeval er met een betrekkelijk geringe verwonding vanaf is ge komen. Het drietal, bestaande uit H. Visser en Van Hak, beide wonende in de Bloem- straat te IJmuiden en B. Kramer te Sant- bie, Russische vliegerofficieren Pjotr Pirogov en Anatalya Barsov ontsnapten Anip e-en twee-motorige bommenwerper uit de Oekraine en landden in de nkaanse zone van Duitsland. De militairen verklaarden aan twee leger - correspondenten, dat zij graag naar Amerika zouden willen. poort, hadden een verroeste handmortier gevonden en trachtten hun speurzin, die meer wilde weten van dit „ding", in het duinterrein, gelegen tussen Watertoren en Visrokerijen nabij de Vissershaven, te bevredigen. Zoals waarschuwings borden duidelijk aangeven is dit terrein buiten de paden nog niet veilig, maar de knapen wisten blij'-baar beter. Voor de dichtgemetselde ingang van een bunker begonnen H. Visser en B. Kramer hun „onderzoek", terwijl hun vriendje Van Hak boven op de bunker een plaatsje had gezocht om vandaar toe te zien. Er viel echter niet erg veel aan te onderzoeken en daarom besloten de vrienden een vuurtje te stoken en daar in de handmortier te houden. Een tot dantoe onopgemerkt gebleven hoeveel- heid explosieve stof kwam daarbij tot ontpWfing. Van Hak, die door zijn plaatsje op de bunker slechts een ge ringe hoofdwond had opgelopen, rende direct naar het nabijgelegen „Zeemans rust", vanwaar de politie en de heer Bakker van de EHBO werden gealar meerd. Deze troffen B. Kramer reeds dood aan, terwijl zijn kameraad H. Vis ser nog tekenen van leven gaf. Tijdens het vervoer is hij echter eveneens over leden. In IJmuiden heerst over dit ge beuren grote verslagenheid. „De Nieuwsgier" verneemt, dat dr. Beel in het begin van de tweede week van November te Batavia wordt ver wacht. Het blad schrijft voorts: „In ver band hiermede is het waarschijnlijk, dat dr. Van Mook nog enkele dagen na 1 November (de datum met ingang waar van hij ontslag heeft gevraagd) in func- ■ië zal blijven. Het Bataviaasch Nieuwsblad verneemt, dat dr. Van Mook zich na zijn aftreden te Amsterdam zal vestigen. conflict de materiële en morele le vensvoorwaarden worden gewaar borgd, die nodig zijn voor een staat van geestelijk en materieel welzijn. Het is onze overtuiging, aldus Pius XII, dat deze gebeden, die een blijk zijn van de gehechtheid van een groot gedeelte der mensengemeenschap aan de heilige plaatsen, in de hoge vergade ring, waar aan de vestiging van de vre de wordt gewerkt, de mening zullen sterken, dat het verlenen van een intei- nationaal statuut aan Jeruzalem en omstreken, waar alles herinnert aan het leven en de dood van de Zaligmaker, de doelmatigste waarborg is voor het behoud van deze heilige plaatsen. Tevens dient krachtens een internatio nale garantie, zo vervolgt Z. H. de Paus, zowel de vrije toegang tot de in Palestina verspreide heilige plaatsen als de vrijheid van eredienst en de eer- Died voor de godsdienstige gebruiken en tradities te worden verzekerd op dat weldra de dag moge aanbreken, dat het alle mensen opnieuw mogelijk wordt op bedevaart naar het Heilig Land te gaan, in welks monumenten, die 'n levende herinnerirg zijn aan het uit liefde tot de mensen gebrachte le vensoffer, het grote geheim van de vre de onder de mensen is geborgen. „In Multiplicibus" werd gegeven op het zomerverblijf van Z. H. de Paus, Castel Gandolfo en was 24 October 1948 gedateerd Verwachting tot Dinsdagavond: Vanavond voornamelijk in 't Zuid- Oosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige en langs de kust tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder. Zon op: 7.23. Onder: 17.24. Maan onder: 15.39 (Van onze correspondent) Een drietal weken geleden werd in gebroken in de Coöp. Zuivelfabriek „Trynwalden" te Giekerk. Twee gemas kerde mannen overvielen de directeur in zijn slaapkamer en dwongen hem de sleutels af te geven. Zij leegden de brandkast en trokken af met het geld en een tweetal fietsen. Na langdurig zoeken en tasten is de politie, die te Kimswerd een draad in handen kreeg, er in geslaagd twee zware Leidse jon gens in de kraag te grijpen. Zij waren pas onlangs uit de gevangenis ontslagen en hadden de fietsen nabij Harlingen te water geworpen, waaruit zij nu zijn opgevist. Ook de maskers kwamen te voorschijn, terwijl de mannen boven dien van een vuurwapen voorzien wa ren. Zij zijn te Leeuwarden ingesloten. Het Joegoslavisch nieuwsbureau Tan- joeg meldt, dat Joego-SIavië de V.N. heeft verzocht het lidmaatschap van Triest van het plan-Marshall te annu leren, omdat het „de politieke en econo mische vrijheid" van het gebied in ge vaar brengt. De lengte van een dag wordt v bepaald naar de vlijt. J Naar aanleiding van de berichten ^er laatste dagen over de reis van de Heer Cochran naar Djocja en de besprekin gen, welke hij daar gevoerd heeft, deelt een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen mede, dat in Den Haag de gegevens, welke betrekking hebben op deze reis, worden bestudeerd. Met betrekking tot de opmerking in een I Reuterbericht uit Batavia, dat Neder- landse kringen aldaar betwijfelden, of de Nederlandse regering „tevreden" zou zijn met de antwoorden van republikein se zijde op de informele suggesties van de heer Cochran, merkte dezelfde woordvoerder op, dat er op dit ogenblik geen grond is voor een dergelijk be richt. In kringen, welke in nauw contact staan met de republikeinse regering, is verklaard, dat de republiek vrij blijft, haar standpunt ten opzichte van ieder artikel van het voorstel-Cochran te be palen, aldus de „Voice of free Indone sia". De republikeinse regering wil het voorstel-Cochran gebruiken als „wor king paper" bij de onderhandelingen, indien het een officieel voorstel wordt van de C. v. G. D. De verklaring, dat de republikeinse regering bereid is de on derhandelingen te hervatten, betekent geenszins, dat zij zich bindt aan een of ander ontwerp van een andere partij. Het republikeinse ministerie van Justitie en het republikeinse centraal kantoor voor de verkiezingen zijn thans doende, uitvoeringsvoorschriftcn en wetten ten aanzien van de alge mene verkiezingen op te stellen. Ver wacht wordt, dat men daarmede in November gereed zal zijn, aldus meldt Antara. In dat geval kan worden ver wacht, dat de verkiezingen in Decem ber zullen beginnen. De voorzitter van de week van de C. v. G. D., de Belg Raymond Herre- mans, en de algemeen-secretaris van deze commissie, Narayanan, hebben Zondag in de Franse en de Engelse taal een yadiorede gehouden in verband met de dag der Verenigde Naties. Beider betoog bevatte slechts een korte pas sage over de activiteiten van de Com missie voor Goede Diensten. Zij merkten op, dat het gisteren pre cies een jaar geleden, was dat de commis sie in Indonesië aankwam. De sprekers legden de\ nadruk op het tot stand ko men van de wapenstilstand met behulp van de commissie, welke wapenstilstand nog steeds van kracht is. Narayanan zeide, dat de commissie haar grootste taak nog voor de boeg heeft. „Zolang de commissie haar taak nog niet heeft op gegeven, behoeft niemand te wanhopen, maar het is te verwachten, dat uit de duisternis een straal van hoop zal op lichten", zo zeide hij. Tussen Soekaboemi en Tjiandjoer is Zaterdagmiddag laat een trein bescho ten. De beschieting had plaats even buiten Soekaboemi vanuit het zijterrein. Er kwamen ditmaal geen persoonlijke ongelukken voor, wel vertoonden ver schillende wagens kogelgaten. Naar de plaats der beschieting werden patrouil les uitgezonden. Een vertraagd bericht uit Poerwodadi meldt volgens Antara, dat Koedoes en Pati, ten Noord-Westen van Semarang, resp. op 21 en 22 October door de re publikeinse troepen zijn bezet. Antara voegt hieraan toe, dat het lot der ont voerde personen, die door de opstande lingen uit Poerwodadi naar deze plaat sen zijn gebracht, nog niet bekend is. In de omgeving van Blom is een mas sagraf ontdekt met het stoffelijk over schot van veertig personen, die door de communisten vermoord werden. In de nacht van Zondag op Maandag is uit de gevangenis te Makassar ont snapt de beruchte bendeleider R. Walter Monginsidi, die in Februari van het vo rige jaar na een klopjacht door de po litie werd gearresteerd. Monginsidi werd in preventieve hechtenis gehouden. Voorts wisten te ontsnappen de ter rorist M. Jozef, alsmede twee onruststo kers, die tot levenslange gevangenisstraf waren veroordeeld. De ontsnapping heeft plaats gehad via de keuken van de gevangenis. De Finse eerste-minister, Karl Fager- holm, zou vandaag vertegenwoordigers van arbeiders en werkgevers ontmoeten in verband met de door de Democra tische Volkspartij (een fusie van com munisten en linkse socialisten), geoiga- niseerde stakingsgolf. De stakers verklaren, dat hun doel tweeledig is: omverwerping van de so ciaal-democratische regering-Fagerholm en een loonsverhoging van 22 procent voor alle arbeiders. De staking omvat o.m. het gehele per soneel van de Arabia aardewerkfabrie- ken, 5000 man, te Helsinki en een deel van de havenarbeiders te Helsinki en andere plaatsen. Fagerholm verklaarde Zondag: „Ik ge loof, dat wij de eerste ronde gewonnen hebben, omdat in sommige plaatsen sta kers het werk hebben hervat." Een lid van de Democratische Volks partij heeft echter meegedeeld, dat er vandaag nog grotere demonstraties zou den zijn, waaraan 3.000 havenarbeiders zouden deelnemen. Franz Léhar, een van de laatste ro mantische componisten uit Weenen, is Zondag op 78-jarige leeftijd in zjjn huis in Bad Ischl overleden Hij was al ver scheidene maanden ziek. Franz Léhar was de zoon van een Moravische soldatenfamilie. Hij compo neerde al, toen hij zes jaar was, studeer de viool te Praag, maar Dvorak voor spelde hem meer succes als componist. Hij is eerste violist van 'n opera-orkest in Elberfeld en dirigent van een militaire kapel in het leger van keizer Franz Josef geweest, maar verliet in 1902 de dienst om zich geheel aan zijn compo sities te wijden. December 1905 ging in Weenen de première van zijn „Lustige Witwe", voor die tijd een nieuwe vorm van de lichte opera. Zij was onmiddel lijk een succes gn bereikte over de hele wereld 70.000 opvoeringen, een record, dat gebroken schijnt door Léhar's an dere grote succes: „Das Land des La- chelns", waarvan in 1931 in Londen de première ging met Richard Tauber in de hoofdrol. Tijdens de oorlog leefde hij teruggetrokken in Bad Ischl Vele van zijn operettes hadden suc ces, zoals „Der Graf von Luxemburg", „Zigeunerliebe", „Eva", „Frasquita" „Paganini", Frederik". (Adv.) De laatste overlevende van de vlieg ramp van de „Nijmegen", W. H. Philippo uit Sassenheim, is Zondag avond aan de bekomen verwondingen overleden. Het aantal slachtoffers if hiermee tot veertig gestegen. De stoffelijke overschotten van de leden der bemanning van de „Nijme gen", alsmede die van een aantal Neder landse en buitenlandse passagiers, zul len hoogstwaarschijnlijk hedenavond per vliegtuig uit Schotland naar Schip hol worden overgevlogen. Vandaar zul len zij worden overgebracht naar de als „chapelle ardente" ingerichte Nieuwe Kerk te Amsterdam. Dinsdag a.s. zal van 1017 uur uitsluitend en alleen aan de naaste betrekkingen gelegenheid wor den geboden in de Nieuwe Kerk een laatste groet aan de slachtoffers te brengen. De begrafenis van de heren Parmentier, Veenendaal en Maclnerny zal vermoedelijk geschieden op Woens dag a.s. om 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. Naar de K.L.M.-persdienst meedeelt, heeft het voorlopig onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Con stellation „Nijmegen" geen nieuwe ge zichtspunten geopend. Nederlandse luchtvaartautoriteiten, die zich terstond na het ongeval naar Schotland hebben begeven, en deskun digen van het Britse ministerie van Luchtvaart zetten het onderzoek nauwgezet voort. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen de doctorandus in de economie Weinreb. Hij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek. Pater dr. P. Heymeyer S.J. is door het Nederlandse Episcopaat benoemd tot zijn gemachtigde in alle zaken die de pers betreffen en verder tot geeste lijk adviseur der organisaties van het Kath. perswezen, o a. de Kath. NederL Dagbladpers en de Kath. Ned. Journa listenkring. Vredesboodschap uit Duitsland. De viering van de 300ste verjaardag van de Vrede van Munster is Zondag in Munster begonnen. In het stadhui» is een nieuwe vredeszaal geopend, waar voorlezing werd gedaan van het manifest van de „Unie van Europese Federalisten". Deze vredesboodschap wordt met een ruiterestafette naar Den Haag, zetel van het Internationaal Gerechtshof, overgebracht, gelijk 300 jaar geleden naar de Keizer in Wenen. Aan de grens van Nederland en Duitsland bij Glanerbrug geeft de eerste „vredeskoerier" zijn boodschap over. Abdoel Kadir, secretaris van staat voor Algemene Zaken en plaatsvervan ger van dr. Van Mook, zal morgen op verzoek van de Nederlandse regering voor besprekingen met haar naar Ne derland reizen. Aneta meldt, dat de assistent-wedana van Tjidaoean nabij Buitenzorg dezer dagen is gekidnapt en vermoord. De minister van Oorlog en Marine a. 1. heeft thans medegedeeld, dat ook de lucht postverzending van nieuws-, sport-, ker kelijke-, en contactbladen aan de militai ren in Indonesië door uitgevers, verenigin gen en thuisfrontcomité's kan geschieden tegen het verlaagde luchtposttarief. De afzenders dienen daartoe een schrif telijke machtiging te hebben ontvangen van het bureau militaire postzaken van het ministerie van Oorlog. Eerst op vertoon van deze machtiging kan de ambtenaar van het post- of hulppostkantoor de bla den ter verzending aannemen tegen con tante betaling van het goedkope tarief van f 6.50 per kg. Aangezien de bladen moeten worden aangeboden, nadat zij zijn samengebundeld tot een of meer pakketten, is bepaald, dat het gewicht van de te gebruiken verpak king niet voor de prijsberekening wordt medegeteld. Het nettogewicht van elk pak ket bestaat dus uit de te verzenden bla den met de adresbandjes of enveloppen. Het plakken van postzegels komt bij deze regeling mede te vervallen. De bladen mogen alleen van een adresband worden voorzien, indien deze van zodanig stevig papier is, dat een stuksgewijze behandeling op de veld postkantoren kan worden doorstaan en deze nadien nog in goede leesbare staat verkeert. Is dit niet mogelijk, dan dient van een open enveloppe gebruik te worden gemaakt. Zowel op de adresband als op de en veloppe moeten boven het militaire adres de volgende gedrukte of gestempelde aan duidingen worden aangebracht: a. naam van het blad, vereniging of thuisfront comité: b. port betaald, postkantoor (volgt kantoor van ter postbezorging), c. per luchtpost. Het pakket moet worden geadresseerd aan: veldpostkantoor Amsterdam. In het adres dient bovendien te worden vermeld het toegestane maximum en het netto gewicht. De hoofdbesturen van NIWIN, katholiek-, Limburgs, prot. interkerkelijk thuisfront alsmede van de band Ned. Indië zijn be reid gevonden alle aanvragen van de thuis frontcomité's in behandeling te nemen en door te zenden aan het bovengenoemde bureau. De uitgevers dienen hieromtrent overleg te plegen met de secretarissen van him hoofdbesturen, aldus het ministerie van Oorlog. Zuid-Nederland wint in Luxem burg met 21; VSV en Heeren veen hebben een voorsprong van drie punten; nieuwe nederlaag van Velsen; WE en De Meer verstevigen hun leiderspositie, maar Vitesse, DCG, RKAVIC en OG verliezen. Eerste nederlaag van Portsmouth in de league. Blauw Wit verspeelt een punt tegen Bohda en raakt verder achter. Be Fair door zware nederlaag by Togo onttroond. Piet van de Pol kampioen libre na oppermachtige slotparty te gen De Ruyter. Engelsman Golombek wint het internationaal tournooi te Baarn. Damesploeg van De Bobben weer winnares in Vierkringen- polotournooi. Vooren en Van Beek derde In Zesdaagse van New York; Kiib- ler wil aanval doen op uurrecord van Coppi, die de Ronde van Lombardije won. VX

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1