Naar een nieuwe rechtsorde in Indonesië DE WERELD ROND ERIC DE NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON m Landen van Westerse Unie bespreken Atlantisch pact Bevin zal plan voor Europees ment steunen parlei Huidige situatie van dag tot dag zorgwekkender Markos krijgt nog steeds steun voor Rijkskamp „Vreekwijk lichtontspoorde jongens opvoeding van r Wij luisteren naar HET GELUK DE DWAZEN GEEN ONGEWENSTE CONSESSIES AAN DE REPUBLIEK VREDESMANIFEST FEDERALISTEN slV Vy -J Twintig jaar tegen chef Germaanse S.S. geëist Ontvijanding Duitsers en Oostenrijkers MAANDAG 25 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Ruiterstoet van Munster naar Den Haag RADIOREDE VAN PROF. KRANENBURG N.V.V. stuurt telegram .11 de Anssa Versnelde opleiding in gekozen vak IS MET door JORIS JORISSEN Regeling binnenkort van kracht In haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp- hoodwet Indonesië zegt de regering O.m., dat de Verenigde Staten zich tot heden niet hebben uitgelaten over de in Nederland ontworpen plannen voor een interim-bewind in Indonesië en noch het huidige, noch het vorige Ne derlandse kabinet heeft zich verplicht Zodanige plannen vooraf aan de goed keuring van de Verenigde Staten te onderwerpen. De regering acht het haar plicht te streven naar een zeer spoedig begin van de verwezenlijking ener nieuwe rechtsorde zowel op de basis van het overleg met de federalis ten als langs de weg van onderhande lingen met de regering der republiek. Uiteraard verdient het de voorkeur, Indien, zowel op basis van dit overleg als krachtens met goed resultaat be kroonde onderhandelingen met de re gering der republiek, zeer spoedig kan worden begonnen met de interim-perio de ter voorbereiding der nieuwe rechts orde. Met nadruk moet de regering be togen, dat dit zeer spoedig zal moeten kunnen worden verwezenlijkt, omdat de huidige situatie in Indonesië van dag tot dag dusdanig zorgwekkender wordt door het toenemen in ernst, in aantal en in omvang van handelingen en na latigheden, in strijd met het bestand en Met elementaire eisen van deugdelijk bestuur, dit laatste met name in niet onder onze controle staande gebieden. De zo zeer gewenste mogelijkheid, dat deze onderhandelingen met de republiek tot een aanvaardbaar resultaat voeren, zou naar het oordeel der regering ern stig in gevaar worden gebracht, indien reeds thans werd overgegaan tot indie ning van een wetsontwerp op het be' Wind in Indonesië gedurende de over gangstijd, omdat dit. zoals terecht door vele leden is gesteld, de indruk zou Wekken als wilde Nederland tot eenzij dige oplegging ener regeling geraken in stede van, zoals de Grondwet thans voorschrijft, de nieuwe rechtsorde voor te bereiden op de grondslag van het ge pleegde en nog te plegen overleg. Het zal na het voorgaande geen nader betoog meer behoeven, dat thans een stadium is bereikt, waarin concrete, da delijk uitvoerabre en een totale rege ling van het geschil beogende voorstel len moeten worden voorgebracht. Voor het onverhoopte geval, dat het niet mo gelijk is bevredigende resultaten te be reiken, zou het naar het oordeel der regering noodlottig zijn, indien de in druk zou worden gevestigd, dat de ook Zijdens de federalisten hartgrondig ge- Wenste overgang naar de nieuwe rechtsorde bij gebreke van succes in de onderhandelingen met de republiek als het ware zou kunnen worden geparaly seerd. Derhalve zal ook in dat geval op de kortst mogelijke termijn moeten k.unncn worden overgegaan tot invoe ring Van een voorlopige regeling van het interim-bewind. Bij de beoordeling van deze beide mogelijkheden zal er noodzakelijker wijze rekening mede moeten worden gehouden, dat zich van dag tot dag ver rassende wijzigingen in de situatie kun nen voordoen en steeds beslissingen op korte termijn moeten kunnen worden genomen, terwijl het in die omstandig heden wel uiterst moeilijk is, dat de re- gehing bij voorbaat gebonden zou zijn aan een regeling, die niet alleen in hare hoofdzaken niet meer voor wijziging vatbaar is, maar ook geen bij nader overleg gewenst blijkende modulaties in onderdelen meer toelaat. Het is op grond van het vorenstaande, dat de regering meent, het niet voor haar verantwoor- In Sleeswijk-Holstein zijn Zondag ge meenteraadsverkiezingen gehouden waar aan 12 politieke partijen deelnamen. In Sleeswijk, het noordelijke deel van de staat, droegen de verkiezingen tevens het karakter van een plebisciet .voor al of niet aansluiting bij Denemarken. In Sleeswijk stemde 85 procent, in Husum ruim 80 procent en in Kiel ruim 75 pro cent. Er zijn nog geen uitslagen bekend gemaakt. Het officiële Sovjet-Russische informa tiebureau heeft mededelingen gedaan Van een brief van de plaatsvervangende Sovjet-Russische commandant van Ber lijn, kolonel Yelisarof, aan de plaatsver- Vangende voorzitter van de Berlijnse ge meenteraad, Walter Schreiber, waarin aangekondigd wordt, dat het Sovjet- militair tribunaal te Berlijn een vervol ging wegens „oorlogsophitsing" zal in stellen tegen leidende leden van het Her lij ns gemeentebestuur. Joego-Slavië heeft een resolutie inge diend, waarin op de algemene vergade ring van de V.N. een beroep wordt ge daan een vertegenwoordiger van de voorlopige Griekse democratische rege ring" uit te nodigen, die verslag zou hunnen uitbrengen aan de politieke com missie, wanneer het debat over het Griekse vraagstuk wordt geopend, waar- Schijnlijk in het midden van de volgende Week. Generaal De Gaulle heeft ieder lid van .het kiescollege, dat op 7 .November de *yanse raad van de republiek (Eerste •Kamer) zal benoemen, een brief gezon den, waarin hij hun verzoekt te stemmen candidaten van de R.P.F. de Gaul- 6 s partij. De eerste plicht van de raad s> aldus De Gaulle, „in snel tempo een i~esPreking te voeren over het algemeen mesrecht, het voornaamste democrati- he probleem in de crisis waarin het hd zich bevindt." Zesten Amerikaanse oorlogsschepen Ja Zaterdag te Athene aangekomen Ze "lntensieve oefeningen op de Egische Lonri a*dus meldt» het hoofdkwartier te hra u+n Van de Amcikaanse vlootstrijd- Ived Vandaag* zouden de schepen hingg^m zee kiezen voor verdere oefe- Vn^„e,. Tsjechoslowaakse minister van 3ourr,1Crting' Vaclav Kopecky, heeft hieeoJ en op een massavergadering Per "cdeeld, dat de Tsjechoslowaakse Alle een staatsmonopolie zal worden. ame zal uit de normale bladen blad verwijderd en in een speciaal ter .morden geconcentreerd De minis- J^adeo rcJe de concurrentie tussen de b y ,af- Verborgen toespelingen als v°ór TVT-- het land moest teruggaan tot de „„^unchen of tot vóór Februari (toon delijkheid te kunnen nemen, haar op dit punt uitzonderlijk zware taak voort te zetten zonder een wettelijke voorzie ning als de onderhavige. De vrees, dat ongewenste consessies aan de republiek zouden worden gedaan, behoeft naar het oordeel der regering, niet te worden gekoesterd. Met betrekking tot het door de Luite nant-Gouverneur-Generaal dr H. J. v. Mook gevraagd eervol ontslag, moge worden opgemerkt, dat dr Van Mook heeft verzocht om, indien mogelijk, per 1 November van zijn ambte te worden ontheven. De regering zou er de voor keur aan geven in zijn plaats niet te benoemen een Gouverneur-Generaal of een Luitenant-Gouverr-- t-Generaal. Zij zou, indien enigszins mogelijk, reeds bij de regeling van de opvolging van dr. Van Mook duidelijk willen maken, dat een nieuwe phase, die n.l. van de voor bereiding der nieuwe rechtsorde, ter uit voering van het hoofdstuk der Grond wet, op handen is Ter gelegenheid van de plechtige herdenking van de Westphaalse vrede in Munster, is Zondagmiddag een vredesmanifest, opgesteld door de Unie van Europese federalisten, door middel van een honderdtal postduiven over geheel Europa ver spreid. Het manifest, dat gesteld is in de Duitse taal. herinnert aan de blijde roep „eindelijk vrede", welke 300 jaar geleden in Europa weerklonk, toen de vrede van Munster in 1648 een einde maakte aan de dertigjarige oorlog. Er is geen vrede mogelijk, zegt het manifest, wanneer Europa, verbrokkeld in verschillende staten, een „politiek vacuum" blijft, waarvan ieder van de beide grote mogendheden vreest, dat de ander het tot eigen voordeel zal uit buiten. Het manifest besluit met de oproep te verzaken aan het nationalistische principe, dat tenslotte geleid heeft tot moord op millioenen mensen. Zoals in 1648 een ruiter de vredes boodschap naar de keizer in Wenen bracht, zo zal bij de herdenking in Munster een ruiter-estafette het vredes manifest naar Den Haag overbrengen. Op Den Haag is de keuze gevallen, om dat daar het internationaal gerechtshof zetelt in het Vredespaleis en omdat het congres van Europa daar in Mei j.L bijeen is gekomen. De route, die de ruiter-estafette neemt, loopt in grote lijnen langs de volgende steden: Munster, Gronau-GIa- nerbrug, Lochem, Zutphen, Hoenderlo, Driebergen, Gouda, Zoetcrmeer en Den Haag. De ruiters worden Dinsdagmid dag omstreeks half drie in Den Haag verwacht. Zij zullen plechtig ontvangen worden, waarschijnlijk op het bordes van het Vredespaleis. De speciale commissie van de V.N. in de Balkan heeft bekend gemaakt, dat zij nieuwe bewijzen in handen heeft die de mening bekrachtigen, dat de guerillatroepen van generaal Markos uit Albanië, Joegoslavië en Bulgarije hulp ontvangen. Het rapport is naar de V.N. gezon den en zou vanmorgen het onderwerp uitmaken van een debat in de politieke commissie. Zondag werd officieel door het Griekse leger bekend gemaakt, dat de guerillatroepen de hoogten Koula en Plati in de Vitsi-driehoek hebben ver overd. In een bulletin van het leger werd gezegd, dat onze eenheden op Koula en Plati, tengevolge van sterke druk, gedwongen zijn geweest zich in Noord oostelijke richting terug te trekken. Een gezaghebbende militaire woord voerder deelde mede, dat een sterke guerillagroep erin geslaagd was des nachts op- de plateau's door te dringen en een tegenaanval te lanceren, die een volkomen verrassing betekende voor de Griekse troepen en deze tot de aftocht dwong. De berg Plati is de meest vooruit geschoven stelling van de regerings troepen in deze sector en de berg Koula ligt twee kilometer ten Zuid- Oosten van de berg Plati. Volgens een woordvoerder van de Griekse generale staf hebben hevige tegenaanvallen van de guerillastrijders de Griekse troepen ook gedwongen on geveer 4 K.M. terug te trekken van de berg Vernon naar het gebied van Vitsi. Uit Siniatsikoe naar het Westen op trekkende guerillatroepen dreigen de posities te omtrekken, die een week geleden door de Griekse troepen zijn ingenomen. Latere berichten noemen de positie van de Griekse troepen verbeterd". De juridische Commissie van de Ver enigde Naties heeft Griekenland Za terdag toegestaan de gedwongen eva cuatie van kinderen als een internatio nale misdaad te beschouwen. De V. N. ontvingen uit Athene de mededeling, dat een Griekse verbin dingsofficier er bjj de UNSCOB over geklaagd had, dat de rebellen op het a CÓP. MABT6H. TOONDE» STUQjQS V%"l 45. De fakkel suisde door de lucht en gespannen keken Pum-Pum en Winonah, die ook naderbij gekomen was, toeOok Eric keelmet meer dan gewone belangstelling de fakkel na. De duizendjarige oude slaakte angstige kreten en wanhopig zwaaide hij met zijn magere armen. Met een luide plof viel de fakkel voor zijn voeten neer 'en nu gebeurde er iets vreemds. Een geweldige rookzuil steeg oplangzaam verdween de oudezijn lichaam werd doorschijnend en men zag ten laatste niets meer dan een doorzichtig geheel. Het geheimzinnige water dat voor deze oude man in vele duizenden jaren tot voornaamste bestanddeel van zijn lichaam was geworden, verdampte door de hitte der vlammen. De tovenaar werd omhuld door een dichte nevel, die hem steeds meer aan het oog onttrok. Nu was slechts zijn mager hoofd nog zichtbaar en toen, met een laatste kreet, verdween de oude tovenaar van de rots, de duizendjarige in 't niet. ogenblik kinderen van veertien jaar en ouder in hun legers inlijven. In het bericht werd gezegd, dat waarnemers van de UNSCOB een onderzoek naar de verklaring instellen. De voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, heeft gisteren ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan van de U.N.O. een radiorede gehouden, waarin hij er o.m. op wees, dat de in stelling van de Verenigde Naties tóch een succes is geweest, o.m. door de in stelling van de Unac. Het hoofdbestuur van het N. V. V. heeft in een telegram bij de minister van Economische Zaken aangedrongen op krachtige maatregelen tegen over tredingen van utillity-voorschriften in de textiel- en confectie-industrie en te gen het niet afleveren van kleding in de goedkope prijsklassen door industrie, groothandel en kleinhandel. jMom Aixvwlcscivsle* y/> E«(essi. IZ.rifxA ójriHi-moS koxam mira X.VL'iS» Hel*own pas* óLv^tn^vS •Ka Urn •ParSilj (Van onze Brabantse redacteur) TTit idee van mr. G. T. J. de Jongh, kinderrechter te Amsterdam, om licht i~~i ontspoorde jongens een opvoedingskuur te doen ondergaan door hen voor een bepaalde tijd uit hun milieu te lichten en in een kamp onder te bren gen, waar zij onder goede leiding en in samenleving met andere jongens weer geschikt gemaakt worden om in de maatschappij terug te keren, is thans werke lijkheid geworden. Appelscha en Beekbergen kennen hun kampen voor sociale jeugdzorg en het eerst gereed gekomen Rijkskamp, het kamp „Vreekwijk" te Deurne, werd dezer dagen door prof. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, officieel geopend. *üUenn??u.nisten de reSerinS overnamen) biet worden geduld. Tijdens de gewone driemaandelijkse bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der vijf landen van de West-Europese Unie, die vanmorgen in Parijs geopend is, zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, naar verwacht wordt, de Frans-Belgische voorstellen voor een West-Europees parlement met enig voorbehoud steunen. Bevin's voorbehoud dat een dergelijk parlement, dat gezien wordt als de eerste stap in de richting van de politiek en economische federatie, op stevige grond slag gevestigd moet worden. Er staat een lange reeks onderwerpen op de agenda, o.m. de militaire veilig heid en de economische stabiliteit, als mede de betrekkingen van de West- Europese Unie mef de overige landen van Europa en Amerika. De Britse weigering om hierover te beraadslagen was tot nu toe gebaseerd op de wens om eerst de landen van de Commonwealth te raadplegen. Dit is zo juist geschied en het gemenebest van naties heeft zich uitgesproken voor on dersteuning van de Westelijke Unie. De kwestie der Europese Federatie is het eerst ter sprake gekomen op de bij eenkomst der Westelijke Unie van Juli j.L in Den Haag, waar de toenmalige Franse minister van Buitenlandse Za ken, Georges Bidault, op de laatste dag der conferentie zijn collega's in een hartstochtelijke rede bezwoer, dat Europa ten onder zou gaan, wanneer niet Onmiddellijke stappen naar een fe deratie werden genomen. Sindsdien heeft de Franse regering het ontwerp officieel aanvaard en Bel gië volgde dit voorbeeld. De Verenigde Staten en Canada, zo wordt vernomen, zullen volgens de ver wachting, zodra de Amerikaanse presi dentsverkiezingen achter de rug zijn, intensief aan de gang gaan met de voor bereiding van het Noord-Atlantische defensiepact met de Westelijke Unie. Het plan zal zich langs dezelfde lijnen bewegen als het defensiepact van het Westelijke Halfrond, dat in het jongste verleden is ontstaan. Het Amerikaanse voornemen* om de Westelijke Unie van militaire steun te voorzien zal gelijke tred houden met de ontwikkeling van het pact. De ministers van de Weste lijke Unie zullen tegelijkertijd trachten het doel der „self-help" zo spoedig mo gelijk te verwezenlijken. Behalve het Europese parlement en het Hoofd-Atlantische Pact zullen waarschijnlijk nog de volgende on derwerpen besproken worden: De huidige toestand in Duitsland en de mogelijkheden voor een regeling van de Duitse kwestie de Berlijnse blokkade de opbouw van een West-Duitse staat, en de herstelbeta' lingspolitiek. Vervolgens het rapport van de mi nisters van defensie van de unie, die onlangs tot overeenstemming gekomen zijn inzake de vestiging van een ge meenschappelijke generale staf, de standaardisering van wapens, mate riaal en opleiding en gelijkschake ling van de operaties van land-, zee- en luchtstrijdKrachten. Tenslotte de rapporten van de mi nisters van Financiën van de unie in zake de gedeeltelijke opheffing van de handels- en valutabeperkingen binnen het kader van het Europese herstelprogramma en de rapporten over de coördinatie van het program ma voor de volksgezondheid der vijf landen. Een ander onderwerp, dat mogelijk be handeld zal worden, is de toelating van nieuwe staten tot de unie. Het staatsblad te Berlijn heeft het kies reglement voor de komende gemeente raadsverkiezingen gepubliceerd onder het voorbehoud, dat het alleen betrek king heeft op de Britse, Franse en Ame rikaanse sector. Volgens de juridische adviseurs van het gemeentebestuur be tekent het niet noodzakelijkerwijs een scheiding in de gemeenteraad, indien, zo als mogelijk is, alleen de inwoners van de westelijke sectoren op 5 Decem ber stemmen. Voor de oorlog waren er in ons land verschillende kampen voor jongere werklozen, waarvan de leiding zich tot doel stelde, om, naast het doen uit voeren van een bepaald werkobject en het besteden van de nodige aandacht aan het culturele, het sociale element bij de jonge werklozen er in te bren gen. De aanwezigheid van deze kam pen bracht mr. de Jongh op zijn idee en dit idee werd uitvoerbaar, toen door de komst van de Duitse bezetter de werkloosheid een einde nam, de kampen leeg geraakten en de leiders zonder emplooi kwamen. De sociale jeugdzorg, destijds ressorterend onder het ministerie van Sociale Zaken, werd ter hand genomen en in 1942 kon men met het werk starten. Na de oorlog is deze sociale jeugd zorg gebracht onder het ministerie van O., K. en W. en met de in de afge lopen jaren opgedane ervaringen wordt thans een opvoedingsmethode toege past, die uitstekend voldoet en die reeds zeer vele gunstige resultaten heeft opgeleverd. Wij hebben het kamp „Vreekwijk" bezocht. Het ligt daar ver van de be woonde wereld, verscholen tussen de bossen, aan de weg tussen Deurne en het kerkdorp Liessel. In frisse, groene barakken leven er de jongens met hun leiders en het is er een wereldje op zichzelf, dat op de vluchtige bezoeker een prettige indruk maakt door de on gedwongen sfeer, een sfeer van weder zijds vertrouwen, die er heerst. „Vreek wijk" is immers geen tuchtschool of opvoedingsgesticht. Op advies van officiële instanties, zoals ambtenaren der Kinderwetten, Gezinsvoogdij of Pro Juventute, ko men jongens van 16 en 17 jaar, waar van men het nodig oordeelt, dat zij voor enige tijd uit hun milieu wor den weggenomen, naar dit 'Rijks kamp en wel alleen dan, wanneer er hunnerzijds een zekere bereidwil ligheid bestaat. Voor de tijd van drie maanden worden zij dan ingedeeld in de zg. ontvangstgroep, waarin zij door de leiders worden geobserveerd, om uit te kunnen nfaken, of zij voor een verder verblijf geschikt zijn. In die ontvangstgroep krijgen zij stevig buitenwerk te doen, om hen met de arbeid vertrouwd te maken. Verder worden ze getest en geeft men hen de gelegenheid een keuze te doen voor het vak waarin zij wensen op geleid te worden. Uit deze ontvangstgroep komt de jongen in een definitieve groep en krijgt hij zijn opleiding in het gekozen vak. Deze groepen, die bestaan uit 16 jongens, hebben hun zelf gekozen groepsbestuur, waarboven de groeps leider staat, die toezicht houdt en ad viserend of stimulerend optreedt. Een maal in de week wordt groepsverga dering gehouden en worden alle aan gelegenheden, het werk, de sport en de ontspanning betreffende, besproken. Alles is hier dus gebaseerd op z*lf- werkzaamheid en op een zo groot mo gelijke zelfstandigheid. Het aankweken van het sociale gevoel vindt in deze opvoedingswijze een zeer gunstige om standigheid; elke groep heeft zijn eigen woon- en slaapvertrek en is als het ware een gezin op zichzelf in de grote kampgemeenschap. Zeer belangrijk is de versnelde oplei ding, die deze jongens in het gekozen vak krijgen. Een grote, ruime barak is Een grote barak is ingericht als werkplaats. HILVERSUM II, 415 M. 18.15 sport, 18.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 boek- bespr., 19.30 actueel geluid, 19.45 Za- pakara's, 20.00 nieuws, 20.05 progr.prol., 20.15 strijkork., 21.00 luisterspel, 21.40 Omroepork., 22.20 orgel, 22.45 Avond- overd., 23.00 nieuws, 23.15 serenade, 23.40 koor. HILVERSUM I, 301 M. 18.00 meuws 18.15 gram., 18.20 Andrew Sisters, 18.30 strijdkr., 19.00 filmkrant, 19.30 lezing, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 radio- scoop, 22.30 viool, 23.00 nieuws, 23,15 swing. Dinsdag HILVERSUM II. 415 M. 7.00 nieuws 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 lichtbaken, 9.30 waterst., 9.35 conc., 10.00 kleuters, 10.15 zang, 10.30 schoolradio, 11.00 gram.. 11.30 als de ziele luistert, 11.40 dansen, 12.00 Angelus, 12.03 cyclus, 12.30 weer- praatje, 12.33 lunchconc-, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchconc 13.45 kwartet, 14.30 vrouw, 15.00 school radio, 15.30 gram., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 piano, 17.30 Wigwam, 17.45 om en om. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.50 Dagopening. 8.00' nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 Haydn, 9.30 aubade, 10.00 Morgen wijding, 10.15 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.30 jonge zieken, 12.90 Skymasters, 12.30 weerpr., 12.33 piano, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Avroj leans, 13.45 gram., 14.00 vrouw, 14.70 matinée, 16.30 piano, 16.40 jeugd, 17.90 kinderkoor, 17.30 gram., 17.45 Indo nesië. 5) Toen zag ik het belachelijke van het geval in en probeerde mijn vreemde houding goed te maken. Luister eens meisje, ik heb eigen lijk niets tegen jeJe bevalt me zo welHeus waar Neem deze krant van mij aan, mijnheerdaarin staat een artikel over geestelijke afwijking. En verder bent U gegroet met het achterste van mijn hielen.... Vóór ik tot bezinning was gekomen, was ze in een zijstraat verdwenen. Nu had ik haar stomweg laten ontsnappen zonder naar haar leeftijd of haar adres te vragen. Maar daar bekommerde ik mij niet zozeer om. Ik had het onver klaarbare voorgevoel, dat ze een be langwekkende rol zou spelen in mijn leven en dat ik haar ter zijner tijd zou terugvinden. Ze was niet van dat soort dat verloren loopt tussen duizenden anderen.Ik maakte me het meest be zorgd om Molly, die nu onherroepelijk voor mij verloren was, als ik tenminste eerlijk wilde blijven tegenover mijn oom en tegenover mijzelf. Een vreemde berusting kwam over mij. Ik voelde me weer mens en het feit, dat ik nu weer vrijuit kon gaan, zonder telkens te moeten schrikken, stemde me bijna vrolijk. Tenslotte be loofde het een interessante partij te worden. Ik ging nog eens flink eten in het fijnste restaurant van de stad en keerde toen met licht verhit gemoed naar mijn kamer terug. Hier kwam ik terecht in de prach tigste comedie. Mevrouw Sniessens stond met haar dochter en twee agen ten in de hall. Er ging me dadelijk een licht op. De spreekwoordelijke gemak zucht van onze politie speelde me hier een kwade poets. Na het vreemdsoorti ge geval van vanmiddag had mijn hos pita de politie verwittigd en nu eerst was het onderzoek aan de gang. Toen ik binnen trad, stak mevrouw Sniessens haar dikke arm naar me uit en gilde met trillende stem: Daar is hij, heren. Daar is hij. Ik glimlachte onschuldig, terwijl de agenten me onderzoekend opnamen en aarzelend naderbij traden. Bent U Mijnheer van Hoogstraten? Was ik kortgeleden, zei ik met een buiging. Dikke Elza keek me verschrokken aan en week toen langzaam achteruit. De agent verbleekte even en merkt dan met een gedwongen glimlachje op: Nu bent u zeker Graaf de Monte Christo of zo. Neen, mijnheer, zover heb ik het nog niet gebracht. Nu ben ik alleen maar Baron.... Mare Baron van Hoog- straaten. Zeker, zeker, mijnheer de baron. Maar, HmMevrouw Sniessens ver telde'ons pas een vreemde geschiedenis. Ze meende zo.... dat U plotseling on wel was geworden, pas nadat U van de reis was thuisgekomen. Ze dacht zo, de scherpe zon en zo..-. Juffrouw El za keek door het sleutelgat en ze zag U met Uw hoofd in een kussen en zo..,. Juist, mijnheer, dat vertelde ze ons. Ik glimlachte genadig. Misschien heeft juffrouw Sniessens niet helemaal ongelijk en zo Maar U ziet er toch niet uit als iemand, die Natuurlijk zie ik er zo niet uit. Dat kun je alleen aan mijn voetzolen mer kenEven kijken? Daar voelde hij niets voor. Hij be gon zo langzamerhand te merken, dat ik hem in het ootje nam. Daarom ver volgde ik: Luister eens, wat juffrouw Snies sens allemaal verteld heeft, is volko men waar. Alleen getikt ben ik niet Het gold hier alleen een sportieve pres tatie begrijpt U?Wij jonge man nen hebben zo weinig om handen, dat we af en toe iets moeten uithalen, dat minder verstandig lijkt. Dat bewaart ons geestelijk evenwicht, begrijpt U? Anders konden we weieens opdrogen als stokvissen, begrijpt U? Dat klonk nogal duister, maar agen- ten hebben dat juist graag. Van opdrogen gesproken, hier hebt U wat om dat euvel te bestrijden. En ik stopte hen een mooi gedrukt briefje in de hand. Dat begrepen ze veel beter dan al het voorgaande, want ze verdwenen nu zo snel als hun waardig heid dat toeliet. Het mag vreemd klinken, maar op het einde van die merkwaardige dag had ik slechts spijt van één ding. Na melijk, dat ik er niet bij was toen dikke Elza die middag een stuk van het plafond in haar soep kreeg en de soep zelf over haar hele omvangrijke per soon verspreid werd.... TWEEDE HOOFDSTUK. De Vrouw, die ïk hebben moest. Ik heb eenmaal het gezicht gezien van een man, wie ik om inlichtingen vroeg naar een jongen, die eigenlijk een meisje was. Dat zal me geen twee de maal overkomen. Ik dacht, dat hii me direct zou oppeuzelen. Het was ooi; stom van me, om mijn onderzoek naar de vrouw, die ik hebben moest op die manier in te zetten. Ik ben altijd van mening geweest dat je de vrouw, waarop je niet verliefd bent, gemakkelijk genoeg kunt ontdek ken. Maar na een dag in de stad te hebben rondgedoold begon ik het ver keerde van die mening in te zien. De volgende dag liet ik een aankondiging plaatsen: „Juffrouw, die van achteren bedriegt, wordt verzocht, zich om 8 uur vóór Restaurant Terminus te be- Aangename verrassing wacht haalde verrassing vinden, haar". De aangename niets uit. In de.volgende acht dagen leerde ik meer van het straatleven kennen dan gewoonlijk in aoht jaar. Maar dat bracht me niet op haar spoor. Toen wendde ik me tot mijn vriend Lemmens en legde hem mijn geval uit. De harteloze kerel maakte zich vrolijk om mijn ellende, maar ik kon niets te gen hem doen, want hij beloofde, dat hij binnen een halve dag alle gegevens zou verzamelen, die ik verlangde. En hij hield woord. Toen hij me 's avonds kwam opzoeken ik had intussen mijn intrek genomen in het huis van mijn oom zaliger had hij een heel dossier over „haar" verzameld Uw toekomstige vrouw heet Hen riette Dubois. Ze is echter beter bekend als Jetty de „Bokser" of Jetty Kwik, O zo, zei ik met ietwat benepen stem, en hoe komt ze aan die namen? Dat zal je later best zelf ondervin den, verklaarde hij luchtig en ik voelde mijn hart ineenkrimpen. Tot vóór een maand was ze verloofd, maar ze heeft het afgemaakt, omdat haar toekomstige echtgenoot een tandem had gekocht. Het schijnt, dat ze liever zelf het stuur houdt. Het werd me een beetje sche merig voor de ogen en ik luisterde maar half meer naar alles wat hij öie verder nog vertelde. Ze woont met haar moeder in de Havenbuurt en verdient haar brood met couranten en voetbalprognostieken. (Wordt vervolgd) Alle takken van sport behalve voetbal. ingericht als werkplaats en biedt de mo gelijkheid voor elementaire opleiding in timmeren, metaalbewerking, electro- techniek en schilderen terwijl elders opgeleid wordt tot metselaar. Deze ver snelde opleidingen zijn afgestemd op de practijk en wanneer een jongen na zijn eenjaarlijkse kampperiode weer in de maatschappij terugkomt, heeft de kamp leiding voor een plaats gezorgd en kun nen de jongens in avondcursussen nog de nodige theoretische kennis gaan op doen. Zeer vele gebruiksvoorwerpen in het kamp en onderdelen van werkban ken zijn het werk van deze jongens en in vele gevallen wordt hier dan ook de grondslag gelegd voor bekwame vak lieden. Ook aan het culturele wordt de nodige aandacht besteed. Lezingen over beel dende ku st, muziekuitvoeringen en voordrachtavonden zijn de middelen, die hen vertrouwd moeten maken met de voornaamste kunstuitingen en de namen der kunstenaars. Verder wordt volks zang beoefend, worden er voor hen ge schikte boeken en tijdschriften gelezen en bestaat er een toneelgroep. Alle tak ken van sport, uitgezonderd voetbal, vinden in het kamp „Vreekwijk" hun beoefening. Ook de godsdienstige vorming wordt niet vergeten. Een pater Franciscaan uit Venray heeft de zorgen over het katho- T lieke deel, terwijl de Deurnese dominee de geestelijke leidsman is der protestant se jongens. Op de Woensdagen en Zon dagen wordt er een H. Mis opgedragen, terwijl er elke Woensdagavond Kathe- chismusonderricht gegeven wordt. Zo worden hier de sociaal-labielen in een korte, maar zeer intensieve herop voeding weer geschikt gemaakt voor de maatschappij en de nazorg het contact met gezinsvoogden of de vroegere lei ders is er dan nog, om deze heropvoe ding in herinnering te houden. In de kleine zaal van de hoge raad te Den Haag is Zaterdag door de bijzondere raad van cassatie de zaak behandeld van J. P. Wolffram. Deze S.S.-er was in be roep gegaan tegen 't vonnis van het bij zonder hof te 's-Hertogenbosch dat hem tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld had, terwijl ook de proc. fiscaal, die de doodstraf geëist had, tegen dit vonnis beroep had aangetekend. Requirant zelf heeft bij zijn arrestatie door de Engelsen gezegd: „Als ze mij in Nederland niet doodschieten, krijg ik zeker twintig, jaar." De proc. fiscaal ver klaarde dat W. destijds goed heeft ge zien hoe zwaar de straf was die hij ver diende. Twintig jaar vond mr. Bakhoven de juiste straf en hij concludeerde tot verwerping van beide beroepen. Uitspraak 20 November. Binnen enkele dagen kan worden te gemoet gezien de publicatie in de Staats courant van het besluit van de betrok ken vijf ministers, houdende regelen inzake de ontvijanding van hier te lande met verblijfsvergunningen gevestigde Duitsers en Oostenrijkers. Het Beheersinstituut zal naar aanlei ding daarvan in de eerste plaats een be schikking nemen, waarbij aan genoemde personen collectief de handelingsbe voegdheid wordt teruggegeven. Aan de personen, die daarvoor volgens bedoelde regelen in aanmerking komen, zal voorts door individuele ontvijandingsverklarin- gen het vermogen worden teruggegeven. Bij de afwerking van deze "gevallen heeft het Beheersinstituut een bepaalde volgorde vastgesteld. De Friese Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaai gericht nopens de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De Kamer kan zich in beginsel verenigen met de invoering van een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar nochtans acht zij de uitwerking, zoals deze in het huidige wetsontwerp is neergelegd, op enkele punten van die aard, dat zij daarmee niet kan instemmen Deze bezwaren betreffen ,,de zeer ver gaande invloed van de overheid, voorts de bevoegdheid van de overheid ingevolge artikel 69 lid 2, die wel past in het schema van een organisatie, doch niet zal leiden tot het tot stand komen van organen, die gedragen worden door de drang naar orga nisatie uit het bedrijfsleven, welke ook het vertrouwen van de bedrijfsgenoten in die organisatie meebrengt, en tenslotte het heffen van opeenten op de jaarlijkse bijdrage voor het Handelsregister ter fi nanciering van de algemene bedrijfsorga nisatie".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3