VISHINSKY torpedeert vreedzame oplossing van Berlijns geschil Resolutie der zes neutralen in Veiligheidsraad verworpen Droeve last van Prestwick naar vliegveld Schiphol MEER NODIG DAN PAKJES! OP C.G.T. DOET BEROEP BUITENLANDERS Groot gebied onder controle van de Franse troepen R.I.A.S. het Amerikaanse wapen tegen Sovjet-propaganda Geheimhouding Oorlogsschade Kisten onder bloemen bedolven Jeep beschoten Negentien nieuwsuitzendingen per dag tot einde zitting Tot hoofd en hart Na de Nymegen"-ramp Het weer. Consultatieve Raad Militaire situatie wordt slechter Opstand in Java ten einde bnrcLt o+do DINSDAG 26 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24291 (Telefonisch van onze Parijse corres'pondent) „Om de motieven, welke zij de eer heefi gehad aan de leden van de Raad uiieen ie zeilen, zal de Sovjei-Russische dele gatie iegen de ingediende oniwerp-resoluiie siemmen". Mei deze conclusie plaaisie gisteravond Vishinsky de zerk op hei graf, waarin na een kortstondig broos beslaan ie hebben geleid de overleden hoop op een vreedzame oplos sing door de Veiligheidsraad van de Berlijnse kwesiie was neergelegd. Vice-admiraal Doorman: Radaruitrusting niet gefaald heeft Abdoel Kadir naar ons land voor alg. besprekingen Generaal Spoor: H. Hermans naar Indonesië BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE! I SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, v' t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wrtd. hoofdredacteur: W; Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In werkelijkheid heeft Vishinsky, die men een van zijn minst hrillante expo- sé's ten beste hoorde geven, slechts op één motief gehamerd: de gelijktijdig heid, welke de ontwerp-resolutie der (Van onze verslaggever) Slechts een gering getal van K.L.M.- officials was Maandagavond op Schip hol aanwezig toen het Dakota-vracht- Vliegtoig, dat de stoffelijke resten van negenentwintig der bij de vliegramp in Prestwick omgekomenen van Schotland haar Nederland bracht, landde. Onmid dellijk daarna werd het toestel naar de hangar „Le Bourget", die geheel ont ruimd was, gereden. Alle kisten waren bedekt met bloemen; die van Parmen- Her en van de heer Veenendaal waren geheel bedolven onder de kransen. Het vliegveld, gehuld in een ondoor dringbaar duister, waarin slechts nu en dan het felle licht van schijnwerpers opflikkerde, en overtrokken met een kille sluier van fijne motregen lag ver- latener dan ooit, toen het vliegtuig met de droeve last op de startbaan neer streek. En het was een macabere stoet van 29 lijkauto's, die de lichamen van de Verongelukten vervoerden van Schiphol baar Amsterdam, waar zij in de Nieuwe kerk werden opgebaard. van de zijde der K.L.M. ver nemen, is ten aanzien van de begrafenis Van de slachtoffers van de ramp met de ..Nijmegen" de volgende regeling ge troffen: De begrafenis van het stoffelijk over schot van de heren H. Veenendaal, K. D. Parmentier en A. Mc Inerney zal ge schieden Woensdag 27 October om 12 bur op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest bij de Haagse Schouw; die Een rolletje pepermunt en een pak je sigaretten zijn niet genoeg, het gaat om jets anders. Het is de taak van heel Katholiek Nederland, er voor te zorgen dat de soldaten, die nu in Indië zijn, straks als goede Katholieke mannen terug komen. In de twee jaar dat ons thuis front werkt is de Katholieke gemeen schap Zich hiervan nog niet voldoende bewust geworden. In deze zin sprak vice-admiraal L. A. C. M. Doorman, directeur van Katho liek Thuisfront, zich gisteren uit op een Persconferentie te Utrecht. Nog te veel denkt men uitsluitend aan de welzijns- Verzorging van de militair, die voor de fuWlN het hoofddoel moet zijn. De «ak, die daarnaast op het Kath. Thuis- Jrönt rust, is door persoonlijke activi teit het contact van de mannen in In dië met de Kerk en hun parochie le vend en bewust te houden. Hoe goed "et ook is de militairen in Indonesië Pakjes toe te zenden en hun door har telijkheid te tonen hoe de Nederlanders 'huis met hen meeleven, hoger ligt de apostolische opdracht, de gemeen- •chapsband met hen te versterken. Doch hiermee is hgt werk van het thuisfront nog niet uitgeput. Het moet de aalmoezeniers een steun in de rug aijn. De soldaten moeten niet alleen be reikt worden door de parochie, maar eerder nog door de aalmoezeniers, die ®en meer directe invloed hebben op het moreel van de soldaat. En dat beseffen "o Nederlandse Katholieken nog te weinig; met alle kracht heeft men zich nier geworpen op de welzijnsverzor- ®ing. maar voor de functie van de aal- £°e?enier heeft men weinig begrip ge- Ruim 167 aalmoezeniers zijn er op het ogenblik in Indië, en Kardinaal De Jong, de „legerbisschop" met di recte jurisdictie over alle aalmoeze niers, van welk bisdom of welke orde llJ °°k zijn, stuurt er telkens meer. ■"■n deze aalmoezeniers moeten over enige geldmiddelen beschikken om soldaten te kunnen helpen aan mngen, die voor hun geestelijke ver- afging nodig zijn. t«un werk in Indië is bijzonder alles moet komen van persoon- hie Contact en niet weinige aalmoeze- Vnns ziJ'n er, die reeds na een jaar 'komen „op" zijn. »n0 alleen het Katholiek Thuisfront hen helpen met een paar enthou- liek krachten, maar het hele Katho- e volk moet hieraan meedoen. In dlt nstelijng tot de NIWIN moeten wij hereiken zonder officiële steun, toet idealisme en apostolisch be- Het gaat om het morele wel- Va® de soldaat. van de heer en mevr. E. Pinto-Hertz- berger eveneens Woensdag 27 October en wel om 11.30 uur op de Israëlietische begraafplaats te Muiderberg. De teraar debestelling van het stoffelijk overschot van generaal-majoor G. J. Sas zal mèt militaire eer geschieden Donderdag 28 October om 15 uur op de begraafplaats Westerveld; die van de heer en mevr.' en mejuffr. Fuld Donderdag 28 Octo ber om 15 uur op de Nieuwe Algemene begraafplaats te Naarden; van de heren A. en W. H. Philippo Donderdag 28 October om 14 uur op de Hervormde Begraafplaats' te Sassenheim. Het stof felijk overschot- van de heer H. F. Tol wordt Donderdag 28 October te Wester veld begraven. Het stoffelijk overschot van de heer J. Y. Beukenkamp wordt Donderdag 28 October te 14 uur op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam ter aarde besteld; van de heer B. Tim mer Donderdag 28 October om 13 uur op de Ned. Herv. begraafplaats bij de kerk te Veenhuizen. Van de heer W. Bleuze Donderdag 28 October- om 14 uur op de begraafplaats Crooswijk t,e Rotterdam; van de-- heer J. C. Mink Donderdag 28 October om 14.30 uur op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra- venhage; van de heer H. J. van Over- beek Donderdag 28 Ootober om 10 uur op de U.K. Begraafplaats te Zuilen; van mej. E. A. Fey Donderdag 28 October om 9.30 uur op de begraafplaats Korvel, Tilburg. De stoffelijke overschotten van de heren A. van Hohenlohe en K. J. O'Brien zijn Maandag 25 October ter aarde be steld te Troon in Schotland. De stoffe lijke overschotten van de heer en mevr. Radzanowicz zullen Woensdag 27 Octo ber a.s. te Glasgow ter aarde worden besteld; het stoffelijk overschot van de heer H. W. W. Parks zal te Sussex, Engeland, worden begraven. De stoffe lijke overschotten van de heer en mevr. L. F. Rohrs, mevr. M. Gamanova en de heren H. Finnie, J. Rampas en W. F. Gale zullen heden, Dinsdag 26 October, per vliegtuig van Prestwick naar New York worden overgebracht; het stoffe lijk overschot van de heer F. Schlumpff zal in Bellinzona, Zwitserland, ter aarde worden besteld; het stoffelijk overschot van de heer P. C. Catseüdes zal naar Athene worden overgebracht. Op het Britse ministerie van Burger luchtvaart deelde men mede, dat de be trokken minister nog niet tot een open baar onderzoek betreffende het ongeval te Prestwick met de „Nijmegen" beslo ten heeft. De mogelijkheid blijft dus bestaan, dat met de resultaten van het voorlopig onderzoek genoegen genomen wordt. Dit voorlopige onderzoek, dat bij elk ongeval in het Verenigd Koninkrijk automatisch door een bepaalde afdeling van het ministerie, de „Accidents In vestigation Branch", onder leiding van de „Chief Inspector of Accidents", de heer Vernon Brown, gehouden wordt, heeft voorlopig reeds vastgesteld, dat de veronderstelling als zou het vliegtuig in de loop van een „Radar Approach", de GCA verongelukt zijn, onjuist is ge bleken. De „Nijmegen" was niet meer in de GCA ingeschakeld, toen het onge val geschiedde. Deze radaruitrusting heeft dus niet gefaald. Vier Britse des kundigen een per vliegtuig en drie per trein zijn naar de plaats van het ongeval vertrokken om daar het voor lopig onderzoek in te stellen, waarvan alle gegevens mede aan de Nederlandse commissie van onderzoek reeds zijn of zullen worden verstrekt. Het 'voorlopige onderzoek heeft voorts uitgewezen, dat de door Parmen tier verzochte GCA hem tot op een hoog te geleid heeft, van waar de piloot ver der op eigen waarneming op eigen zicht dus de landing kon verrichten op de daartoe uitverkoren grote lan dingsbaan, waarvan er zich twee in Prestwick bevinden, die als het ware een kruis vormen. Twee andere grote vliegtuigen waren even tevoren op de zelfde wijze op het vliegveld „geleid" door de GCA. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, houdt de uitnodi ging van de Nederlandse regering aan de heer Abdoel Kadir, om naar Nederland te komen, alléén verband met een door de Neder landse regering w-enselijk geachtfe bespreking over algemene zaken, Indonesië betreffend. Met het K.L.M.-toestel, dat gister avond van Schiphol naar Batavia is vertrokken, is naar Indonesië terugge keerd prof. dr. P. A. Hoessein Djajadi- ningrat, secretaris van Staat voor Op voeding, Kunsten en Wetenschappen, die deel genomen heeft aan het federaal overleg in Den Haag. De Nieuwe Kerk op de Dam was heden ingericht als chapelle ardente voor de slachtoffers van de „Nijmegen"-ramp. Een schat van herfstbloemen tooide de wanden en kleine bloemstukjes met enkele lieve woorden dekten het stof felijk overschot van hen, wier leven zo plotseling werd afgesneden. Verwanten en nabestaanden konden daar een laatste groet brengen aan hun dierbaren. Een overzicht van de Nieuwe Kerk met de stoffelijke resten van zes en twintig slachtoffers. Een stewardess toeft voor het laatst een ogenblik bij haar collega, wijlen Elsie Fey, die daags na het ongeval te Prestwick overleed. Bij de kampong Baros (tussen Soeka- boemi en Jalingdoeng) is een onder nemingsjeep der onderneming Goenoeng Doeteud beschoten. Het vuur kwam van vier verschillende kanten. Van de vijf inzittenden werd een soldaat op slag gedood en'de administrateur De Jong levensgevaarlijk gewond. Verwachting tot Woensdagavond: Koude nacht met hier en daar nachtvorst. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Ook overdag vrij koud. Zon: 7.2517.22; Maan: 0.4015.59. Luitenant-generaal S. H. Spoor heeft verklaard, dat de militaire situatie op Java jïïd Sumatra nog steeds slechter wordt. HU deelde mede, dat in de week van 12 tot 19 October een record-aantal van 228 Incidenten met infiltranten was voorgekomen. Het betrof hier o.m. 158 aanvallen op niet-militaire doe» len en het vermoorden van 48 In donesische functionarissen. Generaal Spoor schatte, dat ongeveer 11.000 van de 20.000 republikeinen, die uit West-Java geëvacueerd waren, in dit gebied z«n teruggekeerd. De Haagse correspondent van de „Nieuwsgier" schrijft in een overzicht onder de titel „Den Haag niet afkerig van heropening der onderhandelingen met de republiek", dat het voorstel- Cochran o.m. zou bevatten: handhaving van de buitenlandse betrekkingen van Djocja, het ganse legerapparaat, inclusief Koninklüke Landmacht, onder federaal gezag, het in discussie stellen van de schulden van Indonesië aan Nederland, die aangegaan zijn na 1942. Het Australische lid van de Commis sie voor Goede Diensten, Critchley, is hedenmorgen per vliegtuig naar Djokja vertrokken om op de hoogte te blijven van de situatie. Een leger van militairen en politie, dat officieus werd geschat op ongeVeer dertig duizend man, is gisteren in de ochtendschemering het steenlcoolgebied van Douai Valenciennes binnengetrok ken, teneinde de mUninstallaties te be zetten, die in het bezit waren van de stakers. De staatssecretaris van Voorlichting, Francois Mitterand, heeft na een kabi netszitting, waar de situatie van de nu reeds drie-en-twintig dagen durende mynwerkersstaking is besproken, naar aanleiding van de operaties van troe pen en politie verklaard, dat deze zon der incident verlopen waren. Er werd een gebied van 500 vierkante kilometer bé?et, zonder dat Iemand gewond raak te. Mitterand verklaarde, dat de rege ring tot nu toe niet van plan was, te onderhandelen of scheidsrechterlijk op te treden. Het kabinet heeft ook de kwestie van de voedselprijzen hespro- ken. De mogelUkheid bestaat, dat ver scheidene prijzen in de naaste toekomst zullen stUgen. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, heeft gistermiddag in een radiotoespraak de militaire actie in de Noordelijke mijngebieden bekend gemaakt. Hij verzocht de mijnwerkers te begrijpen, „dat het in hun eigen be lang is, dat de troepen worden ge bruikt." Er waren zeer strenge bevelen gegeven, aldus verklaarde Moch, tot onmiddellijke gerechtelijke actie tegen allen, die zich schuldig maxen aan „pro vocatie, actieve of passieve sabotage of medeplichtigheid daaraan, inbreuk op het recht om te werken en geweldda den." Gisteren is het arrestatiebevel uitgevaardigd tegen René Ribière, een der nationale leiders van de communis tische vakvereniging van mijnwerkers. De minister van Industrie, Robert Lacoste, die ook voor de radio sprak, zei, dat het overgrote deel der mijnwer kers wil werken. „Zij verzoeken de re gering verder te gaan dan het bescher men van de installaties, zij willen dat het recht om te werken wordt be schermd. De regering heeft besloten hierop te antwoorden met de uitvoering van een plan, dat enkele dagen geleden is opgesteld onder leiding van de mi nister van Binnenlandse Zaken," aldus Robert. Lacoste. Het bestuur van het communistische arbeidersverhond C.G.T. heeft een be roep gedaan op alle mijnwerkers, zee lieden en havenarbeiders, speciaal die in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, om zich solidair te tonen met de Franse mUnwerkers. Op een vergadering van het bestuur voor Schotland van de Britse nationale mijnwerkersunie is besloten een bedrag van duizend pond sterling ter beschik king van de stakende Franse mijnwer kers te stellen. Metaalbewerkers, trambestuurders, brievenbestellers, vuilnismannen etj straatvegers te St. Etienne hebben giste ren gehoor gegeven aan de oproep van de C.G.T. een algemene staking van 24 uur te houden uit protest tegen de ge beurtenissen te Firminy, ,waar een sta ker tijdens een botsing met de politie werd gedood. Het telegraafverkeer vindt regelmatig voortgang. zes neutzalen voorschrift voor het op heffen van de verkeers- en handelsbe lemmeringen en de bUeenkomst van de vier militaire gouverneurs van Berlijn voor het regelen van de muntunificatie op basis van de Sovjet-Mark, is slechts een schijn, die niemand kan bedriegen. Zij zou immers enerzijds de Sovjet-Unie verplichten tot onmiddellïke en totale opheffing van de maatregelen, welke zU „ter bescherming van de economie der Sovjet-Russische bezettingszone" heeft moeten treffen, terwijl daar anderzijds slechts de aanvang der besprekingen over de muntunificatie tegenover zou komen te staan. Een en ander zou vol gens de resolutie moeten geschieden in overeenstemming met de gemeenschap pelijke richtlijnen der vier mogendhe den. op 30 Augustus te Moskou voor de militaire gouverneurs van Berlijn op gesteld. Ik vraag u echter, aldus Vishinsky met voor zijn doen overigens bescheiden heftigheid, waar is in de resolutie zelf die overeenstemming? De kern en de knoop van de gemeenschappelijke richtlijnen bevindt zich geheel en al in de bepaling, dat de verkeers- en han delsbelemmeringen opgeheven zouden worden tegelijkertijd dat de Sovjet- Mark als enige munt voor Berlijn in circulatie zou worden gebracht. Deze ontwerp-resolutie is een stap terug; de Sovjet-regering moet erop staan, dat internationale accoorden strikt en vol ledig worden nagekomen door allen, die er hun handtekening onder hebben geplaatst. Het was de gedelegeerde der Ver enigde Staten, Jessup, die het betoog van Vishinsky met één slag van de benen sloeg. De achtenswaardige ge delegeerde van de Sovjet-Unie, aldus Jessup, is met volledig geweest. Hij heeft ons onthouden wat er in de préambule tot de gemeenschappelijke richtlijnen staat. Deze préambule luidt dat de navolgende richtlijnen zullen worden gevolgd onder voorwaarde, dat de vier militaire gouverneurs tot een accoord komen over de wijze- v.an hun tenuitvoerlegging. Dit accoord nu is nimmer bereikt en wel om redenen, welke de gedelegeerden van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de Raad reeds ampel hebben uiteengezet. Bij deze ontzenuwing van het Sovjet-Rus sische argument heeft Jessep het echter niet gelaten. In de ogen der wereld, aldus de ge delegeerde der Verenigde Staten, betekende de ontwerp-resolutie een eerbare en rede lijke oplossing van een moeilijk probleem, waarvoor de staatslieden van zes neutrale landen, verspreid over de gehele wereld, zich hebben mgespdtmen, bewust van hun verantwoordelijkheid. Indien het probleem van 'Berlijn nu niet op basis van dit ver zoenend voorstel kan worden geregeld, rust 'de gehele verantwoordelijkheid daarvoor duidelijk bij de Sovjet-Unie. „Tevergeefs heb ik geluisterd, of ook de Sovjet-Russi sche gedelegeerde het probleem wilde bena deren in een geest van verzoening. De Sov jet-Unie wil blijkbaar de blokkade voort zetten totdat de Sovjet-Mark gevestigd is door een Sovjet-dictaat". Ook de uitdrukking „bedreiging van de vrede", die in de tussenphase, waarin de zes neutralen zich onder de behoedzame en vol hardende leiding van voorzitter Bramuglia met het .probleem bezig hielden, welhaast uit de discussie was verdwenen, werd door Jessup weer zeer nadrukkelijk gebezigd. Dat, zo zette hij uiteen, ls de toestand, die de Russische blokkade heeft geschapen. En waar het tussen de Sovjet-Unie en ons om gaat, is in wezen niet een technische moei lijkheid van verkeersbeperkingen of munt wezen. Neen. de Sovjet-Unie wil zich po litieke voordelen verzekerden, dfe ze niet langs vreedzame weg kan bereiken. De blokkade zal ons niet uit Berlijn verdrijven. Niets van wat de Sovjet-Unie voorgeeft te willen of wat zij in werkelijkheid wil, zal zij kunnen bereiken zolang zij de blokkade handhaaft, die de barrière vormt tussen haar en ons. „Het lijkt mij toe", aldus Jes sup, „dat wij nu moeten vragenwat wil de Sovjet-Unie?" De vraag was zeker niet bedoeld om hic, et nunc beantwoord te worden en er stond de voorzitter niets meer te doen dan de ontwerp-resolutie in stem ming te brengen. Negen leden stemden er voor; twee er tegen: Vishinsky en de gedelegeerde der Oekraïne, Manuilsy, waarop de voorzitter te half acht voor't laatst het woord nam voor de lakonieke mededeling: „Ingevolge het bepaalde in lid 3 van art. 27 van het Handvest be tekent de negatieve stem van de Sov jet-gedelegeerde een veto. Het voorstel is derhalve verworpen. De zitting is op geheven." De zitting was begonnen met twee- en-een-half uur vertraging. In deze twee-en-een-half uur zijn achter de coulissen nog in extremis pogingen aangewend, het Sovjet-Russische veto af te wenden. De wetenschap, hoe pre cies hef verloop dezer geheime pogin gen is geweest, zal voor de historie van aanzienlijk meer belang kunnen blijken dan de openbare opvoering in de Vei. ligheidsraad. De circulerende lezingen komen daarin overeen, dat Vishinsky, die midden in de nacht Bramuglia nog op de Russische ambassade had ontvan gen, zou hebben voorgesteld de ont werp-resolutie te herzien in die zin, dat de opheffing van de blokkade-maatre gelen zou geschieden'in étappes, samen vallend met de vorderingen, welke de besprekingen van de fier militaire gouverneurs van Berlijn over de munt unificatie zouden maken. De bezwerende hand van Andrei Vishinsky, de Russische afgevaardigde, tijdens de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad bij de behandeling van de resolutie der Kleine Zes. De opgeheven hand betekende het veto van Rusland over deze resolutie. Het Amerikaanse radio-station R.I.A.S, in Berlin, dat gericht is op de Russi sche zone, is een machtig wapen ge worden in de Berlijnse koude oorlog. Door het brengen van objectief nieuws en de uitzendingen van de „Stem van Amerika" heeft R.I.A.S. tachtig prcent van de Beriynse luisteraars weggekaapt van de Russische „Radio-Berlijn", zo blijkt uit een onderzoek van het Ame rikaanse militaire bestuur. R.I.A.S. is de enige anti-communisti sche radio-zender achter het IJzeren Gordijn. De Amerikanen schatten, dat R.I.A.S. 22 miilioen mensen bereikt met de Amerikaanse politieke opvattingeh en doelstellingen, als tegenhanger van de Sowjet-propaganda. Het station begon zijn uitzendingen in September 1946, nadat de Russen hard nekkig hadden geweigerd, dat de vier mogendheden Radio-Berlijn zouden be heren, welk station de Russen bij de val van de stad van de Duitsers hadden overgenomen. Aanvankelijk zond R.I.A.S. negen uur per dag uit. De staf bestond uit vier Amerikanen en tweehonderd Duitsers. Thans zendt het station 22 uur per etmaal. Er zijn nu zeshonderd Duit- In hun kwaliteit van leden van de Consultatieve Raad der Westerse Unie zijn Maandagavond de ministers van Buitenlandse Zaken der Westerse Unie in Parijs büeengekomen. Aan de confe rentie wordt deelgenomen door Bevin voor Groot-Brittannië, Sehuman voor Frankrijk, Spaak voor België, Bech voor Luxemburg en mr. Stikker voor Nederland. De ministers besloten de'strengste ge heimhouding in acht te nemen en voor het einde der besprekingen zal geen communiqué worden verstrekt. De voornaamste punten, die de minis ters zullen bespreken, zijn naar verluidt de kwestie van de Atlantische Unie en de bijeenkomst van een voorlopige as- semblée voor West-Europa. sers in dienst en er is een nieuw ge bouw met acht moderne studio's be trokken. Naast 19 nieuwsuitzendingen per dag, de uitzendingen van de „Stem van Ame rika" en twee dagelijkse overzichten over de ontwikkeling van de Berlijnse crisis, worden speciale programma's uitgezon den, welke bestemd zijn om de com munistische propaganda te bestrijden. Meer dan 200 uitzendingen zijn gewijd aan de geallieerde luchtbrug. R.I.A.S. zond de communistische relletjes in het stadhuis op 6 September uit alsmede de anti-communistische massademonstraties van 9 September bij het Rijksdagge bouw, waarbij Russische soldaten in de menigte vuurden. Als gevolg van stroombeperkingen kunnen de Berlijners in de Westelijke sectoren hun radio slechts enkele uren per dag aanzetten. Doch RIAS heeft 72 loudspeakers op Berlijnse pleinen ge plaatst en er rijden vier geluidswagens rond. Men schat dat op deze wijze da gelijks 150.000 Berlijners naar de RIAS- nieuwsuitzendingen luisteren. Volgens een mededeling van de dienst Legercontacten, blijkt uit de laatste dagen binnnengekomen berichten, dat in het algemeen de georganiseerde te genstand der communistische troepen eenheden in de republiek is geëindigd. In de meeste gevallen hebben z(j, zon der gevechten van enige omvang aan te gaan, met medeneming van hun wa pens, de wijk genomen naar de bergge bieden, daarbij de grotere plaatsen aan de T.N.I. latend. Alleen ten Zuid- Westen van Ponorogo worden nog ope raties gemeld tegen, de plaatsen Tege- lombo, Bandar Nangoeng en Pioso. Hatta heeft aan de militaire gouver neurs een telegram' verzonden, waarin werd medegedeeld, dat het niet is toe gestaan, gevangen genomen verraders te doden anders dan na berechting door een krijgsraad. Iln alle wederwaardigheden moeten wij het geloof in ons kunnen en ons leven behouden. zn I ns I (Adv.) (Van* een bijzondere medewerker) De wet op de materiële oorlogs schaden zal hu toch wel binnen kort in de Tweede Kamer aan de orde moeten komen. Het 45 pagina's tellende Voorlopig Verslag is op 22 Juli verschenen, de Memorie van Antwoord kan spoedig tegemoet worden gezien en dan kan het parlementaire steek spel beginnen, waarvoor in brede krin gen van ons volk grote belangstelling bestaat. Hoe zal dit verlopen? Zullen de voorstanders van integrale vergoeding het pleit winnen? Wij betwijfelen het. Het wetsontwerp gaat er van uit, dat de getroffenen de oorlogsschade ten be hoeve van het gehele Nederlandse volk hebben geleden en mitsdien deze schade ook collectief moet worden gedragen. Evenwel wordt in het oRtwerp niet aan vaard het beginsel der integrale vergoe ding op basis van de vervangingswaarde. Er wordt een differentiatie toegepast, waardoor de economisch sterkeren meer in de oorlogsschade te dragen krijgen dan de economisch zwakkeren. De ma teriële oorlogsschade, waarop het wets ontwerp betrekking heeft, beloopt berekend naar de vervanginswaar- de ruim zeven en een half milliard gulden en het wetsontwerp voorziet io een vergoeding van ruim vijf milliard gulden, ofwel rond 67 pCt. van de scha de. De „kleine man" zal over het alge meen zoveel mogelijk volledig schade loos worden gesteld; vergoeding voor luxe roerende goederen zal niet geheel worden gegeven terwijl villa's, fabrieken, e.d. waarvan de eigenaren, gelet op hun financiële omstandigheden, geacht worden zelf tot vervanging in staat te zijn, niet geheel op kosten der gemeenschap zullen kunnen vervangen worden. De beperking, welke in dit opzicht in het ontwerp is opgenomen, is niet al- reen het gevolg van overwegingen van Sociale aard, maar is ook en vooral toe gepast omdat de regering geen moge lijkheid ziet de last, welke uit integrale vergoeding zbu voortspruiten, zodanig over de gehele bevolking te verdelen dat daardoor uit sociaal en economisch oogpunt ongewenste gevolgen worden voorkomen. Het wetsontwerp legt gedu rende een periode van 50 jaar een last van 250 miilioen per jaar op de belas tingbetalers en daarbij kan blijkens de voorstellen der regering voor het groot ste deel niet met de draagkracht der bevolking worden rekening gehouden. Immers huurbelasting, personele belas ting en omzetbelasting zullen tezamen 205 miilioen (meer) moeten opbren gen en deze belastingen drukken rela tief het zwaarst op de „kleine man". Het wetsontwerp wordt door de be langhebbenden uitermate fel bestreden, men eist integrale vergoeding en voert daarvoor verschillende rechtsgronden aan en beroept zich op in deze richting vroeger gedane toezeggingen. De acti» van de getroffenen vindt uiteraard haar weerslag in 't zeer breedsprakige voor lopige verslag der Tweede Kamer. Het is ons niet mogen gelukken, aan de hand van de meningen welke door de verschillende groepen van Kamerleden zijn geuit een voorspelling te doen van het véfrloop van de behandeling van het wetsont werp. De meningen zjjn nogal verdeeld. De Kamer staat voor een moeilijke be slissing. Enerzijds heeft zij zich het lot aan te trekken van de getroffenen, waarvan het algemene landsbelang wei het sterkst naar voren komt in de ge teisterde gebieden. Immers, een gedeel telijke vergoeding van de oorlogsscha de zal het welvaartspeil van gehele stre ken ongunstig beïnvloeden. Anderzijds ziet zij zich geplaatst voor de moeilijk heid, een methode van financiering te vinden welke zodanig is, dat het aan de ene zijde voor het algemeen welzijn der bevolking bereikte resultaat weer niet aan de andere zijde verloren gaat Trou wens de meest felle voorstanders van integrale vergoeding maken vooroe houd, b'.v. wanneer het betreft vergoe ding van luxe inboedels. Dit wijst er wel op, dat men ook in die kringen ze kere matiging wil betrachten omdat men niet kan aanwijzen uit welke mid delen deze enorme uitgaven zonder -grote bezwaren kunnen worden bestre den. De beperkte opzet van de regering maakt het reeds nodig de zeer lange periode van 50 jaren aan te houden voor dekking van deze uitgaven en toch moest men zijn toevlucht nemen tot dekkingsmiddelen welke uit eeu oogpunt van billijke belastingheffing niet zonder ernstige bedenking zijn. Naar wij verwachten zal de Kamer zich in grote trekken aansluiten bij het standpunt dat de regering innam toen zij gesteld werd voor de vraag, welk» oplossing voor dit probleem moest wor den voorgesteld. Het is* echter mogelijk dat het wetsontwerp op bepaalde pun ten zal worden geamendeerd waardoor sommige categorieën getroffenen in een gunstiger positie zullen komen. De Ka merfractie van de Katholieke Volks partij zal zich daarbij zeker niet onbe tuigd laten; voor deze gelegenheid hield zij speciaal de veteraan, het Arnhemse Kamerlid IJsselmuiden, in haar midden. Op integrale vergoeding van de ma teriële oorlogsschade op basis van de vervangingswaarde kan onzes inziens niet worden gerekend. Voor velen zal dit inderdaad een teleurstelling zijn doch men denke er aan, dat de n i e t- materiële rampzalige gevolgen van de oorlog onmogelijk vergoed kunnen worden. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan onze militairen en verzetslieden die het offer van hun leven brachten voor het vaderland; maar ook aan de imma teriële oorlogsschade tengevolge van éon junctuur-wijziging, onderbezetting van het bedrijf, verlies goodwill, enz. Als de wet op de materiële oorlogs schaden in werking is getreden, zal de regering de gevolgen van deze wet voor de geteisterde gebieden nauwkeurig moeten volgen. Wij denken hierbij aan Walcheren, Arnhem, Nijmegen, de ge bieden langs de Maas, enz. Indien deze gebieden in welvaartspeil ernstig ten achter blijven staan, vergeleken met de niet-getroffen delen van ons land, zal de regering ten deze speciale maatre gelen moeten nemen en fondsen moeten beschikbaar stellen om de welvaart van die gebieden op te voeren. Naar het A.N.P. verneemt, zal de heer H. Hermans, secretaris van de minister president, zich binnenkort voor enig» weken -naar Batavia begeven met een regeringsopdracht. De wenselijkheid is namelijk gebleken, om de coördinatie van de voorlichting tussen Den Haag en Batavia nog nauwer te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1