DeHeemsteedse sportparken HAARLEMSE BRANDWEER GEÏNSPECTEERD DE DIEFSTALLEN BIJ VAN GEND EN LOOS Dagelijks komen 160.000 kg. goederen aan Westergracht OOK AARDAPPELMEEL IN WITBROOD „Die Edele Vrouwe Landwachter stond terecht Troonrede van Britse Koning NIEUWE VOLKSTUINEN IN NOORD Openbaar onderzoek naar K.L.M.-ramp Dr. BEEL REEDS Z0NDAP NAAR INDONESIË? Commissaris Reinalda ere-lid, burgemeester beschermheer van „De Tien AGENDA" Export bleef beneden de verwachtingen SLOT DEFECT? Uit het land van Groenendaal Taxi? Bel 13000 WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING t - Distribiitienieuws K.A.J. Haarlem V Ouden van dagen op de thee Middenstandsretraite Burgerlijke Stand K.A.B. Kring West Lichtmast viel op autobus Over drempel gevallen Vrachtauto tegep bakfiets Geen voorrang verleend Voetbalprogramma 21 Nov. naar 28 November „HET GLAZEN SPEELGOED' H.O.V. Orgelbespeling „DE SLEUTELSPECIALIST" Morgen beginnen blijvende werklozen „Geen welbewust N.S.B.-er" jaar internering voor Hoofddorper W. S. Gemeenteraadsverkiezingen worden niet verschoven F aillissementen BLOEMENDAAL Vijf Badminton-demonstratie JBLM LAATSTE NIEUWS Uitbreiding strijdkrachten Beurs van Amsterdam •exd.7.8^ PRIJSHOUDEND De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, oud-burgemeester van Haarlem, en mr. P. O. F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem, in specteerden Dinsdagavond de keu rig opgestelde brandweermannen op de binnenplaats van de brand weerkazerne aan de Ged. Oude Gracht. Na een demonstratie met een grote ladderwagen kwamen de leden van de Haarlemse, brandweer in restaurant Brinkmann bijeen op een huishoudelijke vergadering van de Haarlemse Vrijwil lige Brandblussers Vereniging „De Tien". De voorzitter, dr. C. Spoelder, heette de commissaris en de burgemees ter welkom en richtte allereerst het woord tot de heer C. J. v. d. Broek, oud-commandant van de Haarlemse brandweer. Spr. memoreerde -de grote verdiensten van de oud-commandant en dankte hem voor het vele en grote werk, dat hij voor de brandweer in Haarlem heeft verricht. Nadat een „dagorder", waarin het levenswerk van de heer C. J. v. d. Broek werd weergegeven, was voorgelezen, werd de heer v. d. Broek onder daverend applaus tot ere-lid van de H.B.B.V. „De Tien" benoemd. Vervolgens werd het woord gericht tot de heer M. A. Reinalda. Op boeiende wijze vertelde dr. Spoelder de moeilijk heden welke na de bevrijding waren gerezen, nadat tijdens de bezetting de Haarlemse Vrijwillige Brandweer aan de kant was gezet. Dat deze werden overwonnen dankt Haarlem aan de oud burgemeester M. A. Reinalda. De richt lijnen,, zo sprak de voorzitter tot de heer Reinalda, welke gij ons gegeven hebt, zullen wij strikt navolgen, niet alleen omdat wij dat aan U bij onze terugkeer hebben toegezegd, maar vooral omdat wij overtuigd zijn dat dit de juiste weg is. Nadat ook over de heer Reinalda een „dagorder" was voorgelezen, werd ook deze tot ere-lid van de vereniging be noemd. Hierna vond de installatie plaats van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers tot beschermheer. Op humoristische wijze vertolkte dr. Spoelder de dank baarheid, welke de brandweer aan de burgemeester verschuldigd is. Met vreugde werd hem het beschermheer schap aangeboden en de wens uitgespro ken dat ook de vereniging een lang durige en prettige samenwerking met haar nieuwe beschermheer mag hebben. Nadat weer een dagorder was voorge- gelezen, werd aan de nieuw-benoemden door de ruim 110 aanwezigen een ware ovatie gebracht. Burgemeester Cremers bracht daarna als hoofd van de brandweer hulde aan het gehele corps voor datgene, wat sinds Mei is tot stand gebracht. De H.V.B.V. „De Tien" dankte hij voor zijn benoe ming en deelde mede, dat hij niet slechts in naam maar ook in daad deze functie zal vervullen. De heer Reinalda schets te daarna uitvoerig de geschiedenis van de brandweer voor en na de oorlog. Met enige trots constateerde hij hoe de Haarlemse brandweer zich, na zijn ver trek uit Haarlem, had opgebouwd tot een uitstekend geoutilleerd corps. Met dank aanvaardde hij het ere-lidmaat- schap van de vereniging „De Tien". Tot slot sprak de heer C. J. v. d. Broek. Deze was enigszins onder de in druk nu hij zich weer temidden van de brandweermannen bevond: Ruim 50 ja ren had hij dag en nacht gewerkt voor de Haarlemse Brandweer, en het schonk hem grote voldoening, dat hij zich thans weer temidden van dit uitstekende corps mocht bevinden. Aan „De Tien" bracht hjj dank voor het aan hem aangeboden ere-lidmaat- schap. Hij eindigde zijn toespraak met een woord tot burgemeester Cremers, waarin hij' deze gelukwenste met zijn corps. „In Haarlem kan men gerust zijn, de brandweer waakt," besloot de oud-com mandant zijn toespraak. i Na dit officiële gedeelte bleven de brandweerlieden nog geruime tijd bij een. BIOSCOPEN: Rembrandt: Kruisverhoor (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Arizona (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Hellza- poppin (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: De Woeste Hoogte (strikt volw.),' 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het geheim van de open stad (14 j2.30, 7 en 9,15 u. DONDERDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met' „Waar is mijn dochter?", 8 uur. Concertgebouw: Haarlems Gem. Koor en Mannenkoor met „Le chant de la cloche" 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Donderdag 28 October. Afhalen bon kaarten in de Vleeshal voor de letters Bof t.m. Bri. Het uitreiklokaal is ge opend 8.3012.15 en 25 uur. Dat het ernst is met de ka jotters van de Kathedrale basiliek om hun bewe ging op een hoog plan te brengen, heb ben zij Zondagavond weer bewezen door de belangstellende parochianen een toneelavond voor te zetten, die de critiek alleszins kon doorstaan. Ze hebben, ondanks het feit, dat de spelers stuk voor stuk voor de eerste maal op de planken stonden, hoog durven grij pen en met de opvoering van „De Ro man van een krantenjongen" hebben zij een cultureel verantwoord stuk ten to nele gebracht. Alle spelers verdienen lof voor de keurige vertolking van hun rol, en speciaal Cor Steenkist, als de krantenjongen, is een extra vermelding waard. In de tuinzaal van het Concertgebouw bood het U.V.V. gisteren aan de Haar lemse Ouden van Dagen een gezellige theemiddag aan, waarvan door. vele oudjes een dankbaar gebruik wertl ge maakt. Door de vrolijke muziek van de pia niste, mevrouw Van Lent, en de heer Hentenaar en zijn dochter was de stem ming er al gauw in, waartoe ook de feestelijk versierde zaal niet weinig bij droeg. De aanwezigen genoten van de kos telijke voordrachten van mevrouw Wie- meyer en de verrassende en onbegrij- aoocheltoeren van het echtpaar Vrolik. Al met al een geslaagde middag! De middenstandsretraite in het retrai tehuis Bergen wordt niet gehouden, zo als in ons blad van gisteren stond, van Zaterdag 30 October tot en met Dins dag 2 November, maar van Zondag 31 October tot en met Woensdag 3 No vember. GEBOREN: M. E. van Wijk—Postema, z; C. WullemsVan Kampen, z; W. ZandeeQuist, z; M. Kromhout—Zon neveld, z; H. L. StormHoogteiling, z; A. MeerveldVan Dalfsen, z; D. Koffe- manTen Broeke, z; ~W. M. Noort Bommer, z; L. A. van der Meeren Bouwmeester, z; A. van de Laarschot Van Schie, z; H. J. van Rassenberg Straatman, z; A. M. EckhardtRompa, z; A. M. W. DonkerSmits, d; M. Leene Peddemors, d; A. de NobelWitbaard, d; H. van der BlomMeijers, d; E. M. van den HengelHardy, d; A. van der SarAndeweg, d; A. K. van den Put- telaarLiong, d; J. BlomKuijper, d. GEBOREN: H. R. LooijestijnMeinen, z; L. BeunGroenendaal, z; M. J. Hee- rensHouweling, z; H. J. GerdingStil, z; C. J. Rutte—Zwanenburg, z; A. J. SmitVermeer," d; A. A. Akerboom Romiin, d. OVERLEDEN: H. C. Schijf, 6 m., Zijlweg; J. Vermeer, 76 j., Soutman- straat; A. de Graaf, 38 j., Reigerstraat; A. H. Luke, 1 d., Kamperlaan; A. de Vries, 86 j., Ben Vilj oenstraat; J. Zet- hof—Visser, 81 j., Kamperlaan. OV1JRLEDEN: N. J. Breeker, 45 j„ Hazepaterslaan; C. Ledeboer, 62 jLo- rentzplein; H. W. LoerakkerCuijon, 63 j., Leidsestraat; F. T. J. van der Vossen, 66 j., Botermarkt; P. C. W. Slobbe, 11 j., Kamperlaan. In een bijeenkomst van de vereniging ,£)e Tien" werd burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers als beschermheer en de heren M. A. Reinalda, Comm. der Koningin in de Provincie Utrecht en C. J. van den Broekoud-commandant der brandweer, als ere-leden der vereniging geïnstalleerd. De tegenwoordige commandant H. C. Vernout werd ere-voorzitter. Foto: Op het terrein van de brandweerkazerne werd eenVlemonstratie gegeven, v.l.n.r.: de commandant H. C. Vernout, de Comm. der Koningin in Utrecht M. A. Reinalda, de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de oud-commandant C. J. van den Broek. Naar aanleiding van de b(j Van Gend en Loos gepleegde diefstallen hebben wij ons bij het hoofdkantoor van dit expeditiebedrijf op de hoogte gesteld van de aankomst en het vervoer van goederen op het goederenstation aan de Westergracht'. Want niet op de Baljuws laan, zoals gisteren gemeld is, maar aan het genoemde station in Haarlem-West vonden de vergrijpen plaats. Vergrijpen, die, hoe talrijk ze ook mogen zijn Alom is het merkbaar dat we weer hard voortmaken om ons te prepareren op het grillige winterweer. En mis schien wel de grilligste maand is ons het meest nabij: de November-maand. Doch, zo guur en kil kan November niet zijn of voor onze Katholieke Arbeiders Beweging is het de mooiste maand van heel het jaar. Immers, November bete kent in onze arbeiderskringen het feest van onze patroon Sint Willibrordus. Ook Kring West maakt zich gereed om op Zondag 7 November het Sint Willibror- dusfeest op luisterrijke wijze te vieren. We openen de dag met een H. Mis om half acht uur in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, waarna we elkaar nog zullen treffen aan een gezellig ontbijt in de Kolpingzaal van het clubhuis „Sint Baaf". Hiermede is de dag op een pas sende manier geopend, doch nog niet geëindigd, want des avonds om 8 uur vieren we het feest verder in de Tuin zaal van het Concertgebouw aan de Lane Begijnenstraat, alwaar ons de Kath. Gemengde Toneelver. „St. Gene- sius" zal vermaken met het Amerikaan se blijspel „De Baas in huis".. De bestuurder van een autobus van de N.S. raakte gisteravond op de Raaks de macht over het stuur kwijt, toen hij zoals hij veklaarde over een steen had gereden. Hij botste daarna tegen een lichtmast en reed vervolgens een boom pje omver. De lichtmast knapte af en viel op de bus. Van de bus werden een schijnwerper en de rechterkoplamp vernield. De rechtervoorzijde werd in gedeukt en het dak aan de rechterzijde beschadigd. In een woning aan de Joan Maetsuy- kerlaan struikelde Dinsdagmorgen de 47-jarige bewoonster over de drempel van de keukendeur. Zij viel en brak haar rechterenkel. Na door een lid van O.B. te zijn behandeld is zij op advies van haar dokter j>er ziekenauto naar het Diaconessenhuis overgebracht Een 19-jarige bakfietsbestuurder reed gistermorgen op de Jansweg in de rich ting van de Grote Markt. Uit tegenovergestelde richting nader den twee vrachtauto's, waarvan de een de andere wilde passeren. Om een aan rijding te voorkomen stuurde de jongen zijn bakfiets naar links. Hij werd daarbij aangereden. Van de bakfiets werd het frame ontzet en de laadbak beschadigd, terwijl de jongen een wond aan zijn rechterkuit kreeg. Dinsdagmiddag had op de Verspronck- weg een aanrijding plaats tussen een autobus van de N.Z.H.V.M. rijdende van Staten Bolwerk in de richting van de Verspronckweg en een 15-jarige wiel. rijdster die eveneens in de richting van de Verspronckweg reëd. Oorzaak was, dat de wielrijdster aan de autobus geen voorrang verleende. Het achterwiel van haar rijwiel werd beschadigd. Het meisje kreeg geen letsel Het K.N.V.B.-programma voor Zondag 21 November is voor alle districten ver schoven naar 28 November in verband met de voetbalwedstrijd BelgiëNeder land. Zaterdag en Zondag worden in de Stads schouwburg door de toneelgroep „Come dia" nog twee opvoeringen gegeven van Noel Langley's blijspel „Kleine Kinderen worden groot" 100 is een schrikbarend hoog getal in verhouding tot de aanvoer der goe deren sinds de oorlog gering genoemd moeten worden. En temeer, daar hier sprake is van slechts één* employé, die zich aan de steel- en verduisterpractij- ken schuldig maakte. Op de Westergracht brengen de trei nen dagelijks 150.000 tot 160.000 k.g. goederen aan, voor industrieën en be drijven in Haarlem en omgeving. Met de grote zendingen, die vanuit onze stad verstuurd worden naar fabrieken en zaken elders in den lande, bedraagt het aantal dat elke dag aan het station ver werkt wórdt 250 000 k.g. Wekelijks ont vangt men dus 1500 ton aan goederen, hetgeen een grote toename betekent, vergeleken met de eerste jaren na de bevrijding. Hieruit kan men conclu deren dat er heel wat omgaat in de kantoren van Van Gend en Loos, het bedrijf dat per auto zorgt voor de ver dere expeditie. De controle in het bedrijf geschiedt zeer nauwgezet,, zodat onregelmatighe den practisch niet kunnen voorkomen. Het geval van de employé B., die in zijn vertrouwensfunctie in het geheel geen verdenking op zich laadde en ook niet gecontroleerd werd, heeft in directie- en personeelskringen verbazing en ver ontwaardiging opgewekt. Vrijwel algemeen hebben de critici de opvoeringen die de toneelgroep „Come dia" van „Het glazen speelgoed" gaf de beste van het vorige seizoen genoemd. Daarom is het van het bestuur der ver eniging „Geloof en Wetenschap" een goede gedachte geweest dit spel van Tennessee Williams aan haar leden te schenken. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter, mr. F. Vorstman mede, dat niet Joekie Broedelet de moe derrol in het stuk zou spelen, maar Mien van Kerckhoven—Kling. Haar kinderen werden voorgesteld door Ellen Vogel en Han Bentz van den Berg, de jonge be zoeker door Guus Oster. Dit viertal heeft de ingespannen luisterende zaal een prachtige avond bezorgd. Mevrouw Van Kerckhoven ging van de gedachte uit, dat deze doof haar man verlaten moeder met haar twee moeilijk te begrijpen kin deren de praat-figuur is in de tragische ontwikkeling. Een moeilijke opgave, die zij niettemin voortreffelijk wist uit te werken. Haar wanhoop in het laatste tafereel was echter teveel van de oude school en schaadde de sfeer. Die sfeer werd ook nogal eens geschaad door het lachen van het publiek, waar dat lachen totaal misplaatst was. Voor een deel is dat toe te schrijven aan de intense span ning, die voor dit subtiele stuk gevraagd wordt en die nu en dan 'toch even ge vierd moest worden. Maar daartoe was op de juiste plaatsen volop gelegenheid. De bloemen voor de actrice schonk het bestuur zeker namens allen, die van „Het glazen speelgoed" genoten of op nieuw genotenl. v. W. Dit concert kenmerkte zich vooral door het solistisch optreden van de vio list Jan Keesen met het niet veel ge speelde concert van Dvorak. In dit werk heeft de componist het oude virtuozenconcert vrij gevolgd (streng in de vorm is het echter niet;. Doch ondanks die grondslag en mede de Duits-romantische invloed is de geest ervan toch Tsjechisch. Niet het minst die van de Finale: Allegro giocosco met haar wisselende maatsoorten, gelijk aan die van snelle Boheemse dansen, en het gebruik van een Dumka (Sla visch lied) als tweede thema. De eigenaardige rhythmiscne en melo dische wendingen, mede het levendig karakter van Dvorak's muziek en de kleurrijke instrumentatie oefenen op ons immer een sterke aantrekkings kracht uit. Mits de uitvoering ervan dan ook in alle opzichten stijlvol is. De solist, een violist van groot for maat hij is thans concertmeester van het Amsterdams Concertgebouworkest ligt dit Slavisch werk buitengewoon goed. Zijn toonvorming is fraai en ge voelvol, uitmuntend voor die heerlijke, soms ietwat melancholische lyriek van het Adagio, volumineus en kernachtig, een vereiste voor het krachtig opge bouwde "eerste Allegro, pittig en door dringend, zo hoogst noodzakelijk voor de schijnbaar geheel improvisatorisch geschreven Finale: Allegro giocosco. Maar het bleef niet bij een opvallend goede.toonvorming. Steeds trof hij het juiste Slavische, in de finale zou men zelfs kunnen spreken van zigeuner- karakter (dit laatste bedoeld in de meest artistieke zin). Dat aanwenden en verwerken van die, vooral in het rhythme constraste- rende, nationale thema's geschiedt zo vrij, ook harmonisch, dat men niet meer denkt en ook geen behoefte heeft aan een bepaalde vorm. Doch zonder een strenge vorm bezit die Finale toch een sterke spanning en deze wist de violist tot het einde te behouden en nog hoog op te voeren. De begeleiding was kleurrijk en goed aanpassend, slechts enkele malen iets te overheersend. De toonquantiteit en qualiteit van fluit en clarinet was wel eens te opdringerig. Zo ook de clarinet van het openings nummer: Weber's Eryuanthe-ouverture. De in de aanvang tamelijk kille tempe ratuur van de zaal heeft hier mede schuld aan. Na de pauze gaf dirigent Adam een herhaling van Bruckner's zesde Symphonie, door ons 6 Oct. j.i. uitvoerig besproken. Het programma bevatte nu een beschouwing over dit werk. Dit was op de eerste uitvoering ook niet overbodig geweest. OL. KOOP (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening spreekt de berichten tegen ten eer ste, als zou reeds zijn uitgemaakt dat met ingang van 15 November 10 pCt. aardappelmeel in het brood verwprkt moet worden, ten twee de, dat de voedingswaarde van het brood door de verwerking van aard appelmeel danig zou achteruitgaan; ten derde, dat de eerlang te ver wachten afschaffing van de brood- rantsoenering door deze maatregel in gevaar zou komen en ten vierde, dat de bakkers „op hun achterste benen" .zouden staan. Bij de laatste weerlegging beroept men zich op een verklaring, welke hedenmorgen binnenkwam van de zijde der Prot.-Christ. werkgevers. Voorts deelt men ons mede, dat overwogen wordt niet alleen in het bruinbro.od, doch ook in het witbrood 10 pCt. aard appelmeel te verwerken, waardoor de witbroodeters en zij, die zich straks bij de afschaffing van de regeringssubsidie met bruinbrood zullen tevreden moeten stellen, in zekere zin in hetzelfde schuit je komen te zitten. Tot voor enkele maanden werd, aldus het ministerie, nog 5 pCt. aardappelmeel in het brood verwerkt. Nader vernemen wij uit be trouwbare bron, dat er inderdaad ten gevolge van het feit, dat de geraamde export van aardappelmeel beneden de verwachtingen is gebleve», een over schot is van rond 60.000 ton, dat waar schijnlijk in het brood verwerkt zal worden, zulks mede omdat daardoor een deviezenbesparing van rond 10 pCt. op de gvaanaankopen bereikt kan worden. Deze maatregel is reeds lang in' de pen. en zal er ook inderdaad wel doorkomen; Er is veel idealisme en opoffering no dig om de schoonheid te dienen. Dege nen, die zich hiermede bezig houden, verdienen gewoonlijk het zout in de pot niet. Het valt niet mee op te tornen tegen de vloed van lawaaierig en schreeuwerig opgediende surrogaat-ont spanning, die met karrevrachten tege lijk door de vermaakfabrikanten over de massa wordt uitgestort. Gelukkig zijn er nog van die jonge idealisten te vin den, die ondanks allés harstochtelijk in hun roeping geloven en als pelgrims er op uittrekken van stad tot stad om de schoonheid, in vorm gebracht door de besten van onze katholieke dichters, toegankelijk te maken en uit te delen aan de eenvoudigen van geest, om hen te bezielen met een nieuw vuur, dat blijdschap schenkt in het hart. „Die Edele Vrouwe" is het programma, dat door Rien Nout en Cees Griffioen met muzikale medewerking van de jonge zangeres Tilly van der Werff als een hulde aan Maria gebracht wordt op Don derdag 28 October a.s., des avonds te acht uur in het Gymnastiekgebouw aan de Eemstraat. Bijna op het einde van de Octobermaand zal deze avond als het ware een laatste groet zijn en bekro ning van al het schoons, dat wij hebben bijeen gebracht voor de H. Maagd. Een grote belangstelling van onze ie- den voor hetgeen deze jonge en sympa thieke könstenaars gaan brengen is ze ker op zijn plaats. Donderdag 28 October zal de heer George Robert des namiddags van 3 tot 4 uur het orgel van de Grote Kerk be spelen. Het programma vermeldt: Koraalvoor- spel „Een vaste burg is onze God", J. S. Bach; Preludium en Fuga D gr. t.,- J. S. Bach; Melodia, Benedictus (uit Op. 59 II), Max Reger; Improvisation Caprice, Jos. Jongen; Intermezzi, H. An- driessen; Choral I, H. Andriessen. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) Toen de gemeente tal van jaren ge leden besloot *tot de stichting van de Heemsteedse sportparken, is daarover in bepaalde kringen nogal wat gezegd. Er werd voor de oprichting nogal een groot kapitaal geïnvesteerd en omdat men in die jaren meer met het ver stand dan met het hart rekende, was men al direct bevreesd voor het „ren dement" van deze onderneming. Daar naast gingen stemmen op, die de vraag stelden vermoedelijk geïnspireerd door de twijfel aan de rendabiliteit van de te stichten sportparken of het wel op de weg lang vai# de ge meente, zich met (je sport te bemoeien en daarvoor zoveel geld uit te geven. Het toenmalig gemeentebestuur heeft alle bezwaren en alle vragen gelaten voor wat ze waren en gewapend met de toestemming van de gemeenteraad zijn in een vrij snel tempo de sport parken verrezen. En nu zij een aantal jaren bestaan is het de moeite waard aan de hand van cijfers over 1947 na te gaan, wat de financiële resultaten zijn geweest van deze onderneming. Daar bij moet in het oog worden gehouden dat, toen de sportparken in het leven werden geroepen, de voornaamste be speler van het grootste voetbalterrein, RCH, in die dagen eerste klasser was. Het feit dat deze club later afzakte naar de tweede klasse heeft haar na tuurlijk een aantal supporters en regel matige bezoekers gekost, die na deze teruggang hun sportliefde lieten bot vieren op een andere eerste klasser en daarbij in Haarlem bleven. Datzelfde heeft ook H.B.C. ondervonden en daar uit blijkt alleen dat ook de sportliefde niet steeds bestendig van duur is. Gaan we nu de cijfers over 1947 na, dan blijkt daaruit, dat op de verschillende terreinen niet minder dan 700 voet balwedstrijden en bijna 400 hockey wedstrijden werden gespeeld. Verder vonden op deze terreinen handbal honkbal-, softball-, cricket- en atle tiekwedstrijden plaats, terwijl er bo vendien werd geturnd, vaardigheids- proeven werden afgenomen, de hengel sport beoefend en voorts een concours- hippique werd gehouden. De hengel sport vereist enige toelichting; de aan 'het sportpark grenzende jachthaven behoort evenals de tennisbaan even eens tot het complex, dat met de naam Heemsteedse Sportparken wordt aan geduid, gerekend te worden. Dat de terreinen over het algemeen goed zijn aangelegd en behoorlijk onderhouden worden, bleek voorts uit het feit, dat zij* op 11 Zondagen en 28 werkdagen wegens onbespeelbaarheid werden af gekeurd en op 275 dagen in goede staat verkeerden. Echter moet hier rekening worden gehouden met het feit, dat 1947 een zeer zonnig jaar is geweest en het is niet onwaarschijnlijk dat 1948 enigs zins andere cijfers geeft. Het moet ech ter al heel erg zijn, wanneer op dit complex een veld wordt afgekeurd en er zijn genoeg sportvelden in de om geving apn te wijzen, welke, .door één flinke regenbui onbespeelbaar zijn. De voornaamste bespelers van het grote voetbalterrein zijn RCH en HBC, namen van clubs die vrijwel onverbre kelijk met het land van Groenendaal zijn verbonden. Vooral HBC kan als een rasechte Heemsteedse club worden be schouwd, die eenmaal toonaangevend is geweest in de Katholieke sport en nog in het gehele land een uitstekende sportieve reputatie heeft. Door de oor log en de Duitse bezetting raakte het zijn terrein achter het Verenigings gebouw kwijt waarom op dit stuk door de Duitsers een bunker werd ge bouwd zal vermoedelijk geen enkele strateeg opit hebben begrepen doch HBC maakte van de nood een deugd, vond een onderdak in het Heemsteedse sportpark en daar beviel het zo goed, dat „the good old" thans niet meer weg wil. En dat HBC zowel als RCH nog publiek weet te trekken, vooral toen HBC steeds meer kans maakte op jiet kampioenschap, bleek hieruit, dat zij gezamenlijk 22.000 bezoekers mochten tellen, die er bovendix voor zorgden dat .000 rijwielen, automobielen en motoren gestald moesten warden- Van de sportparken naar de jachtha ven is maar een klein stapje en ook daar was, dank zij het prachtige weer, het bezoek in dat jaar zeer druk. Daar toe droegen niet in het minst de sche penveilingen bij. Deze schepenveilingen zijn thans verplaatst naar een terrein even voorbij de v. Merlenbrug, ver moedelijk op verzoek van de eigenaren van in de jachthaven ligjgende scheep jes. Het wil Groenendaler voorkomen, dat deze overplaatsing niet bepaald een gunstige invloed op deze onderneming heeft uitgeoefend. Van de Jachthaven naar de tennis baan in Groenendaal is maar een korte wandeling en ook daar was het suc ces groot, want alle banen waren iedere middag en avond geheel bezet. Gaat men de zaak onder de financiële loupe nemen, dan komt men tot de ontdekking, dat, globaal berekend, per jaar op een bedrag van 50.000 gulden gerekend kan worden, waarbij is inbe grepen een subsidie van de gemeente. Hoe groot deze is, kan thans niet wor den nagegaan, maar wel blijkt, dat de Stichting men heeft hier deze vorm gekozen per jaar 17.000 gulden be taalt aan rente en aflossing, waarvoor de gemeente eenmaal heteigen domsrecht verwerft van de terreinen. Het is wel jammer, dat niet kan worden nagegaan hoe groot het schuldbedrag is, dat thans nog op deze instelling rust, en dit is ook het geval met het niet onaanzienlijke bedrag dat de gemeente jaarlijks ontvangt aan vermakelijkheids belasting enz. In elk geval blijkt wel duidelijk, dat de Heemsteedse Sportpar ken niet het financiële „blok aan het been" vormen, waarvoor men- bij het stichten bang is geweest en dat het niet eens zo heel erg vreemd zou zijn in dien men er toe zou besluiten ze uit te breiden, al is daar op het ogenblik nog geen sprake van. Het is echter «iet onmogelijk, dat men, wanneer eenmaal de zwemvijvers zijn verplaatst naar de plaats waar eens de Wielerbaan was ook weer een onderneming die aan vankelijk veel beloofde, maar later heel erg tegenviel indien het nodig wordt geoordeeld, tot vergroting van het aantal speelvelden over zal gaan. En dat de Stichting nog meer zou. flo reren, als b.v. R. C. H. er in zou slagen dit.jaar naar de eerste klasse te pro moveren of dat H. B. C. van de derde naar de tweede klas zou wandelen, spreekt vanzelf. Beide clubs zullen er daarom goed aan doen te bedenken, dat het voor de gemeentelijke geldmiddelen van belang is hoeveel punten zij fabri ceren, en dat bij het behalen van een kampioenschap niet alleen hun eigen papieren stijgen voor een promotie naar een hogere klasse, maar dat ook de financiële positie van de gemeente daarmede verband houdt. Resumerende kan men met voldoe ning vaststellen, dat het land van Groe nendaal een sportpark heeft, waarop het met recht trots mag zijn en dat nu eens geen schip van bijleggen is. Het actieve bestuur van de Stichting, die deze onderneming beheert, zal ook in de toekomst alles doen, wat tot Verhoging van het aanzien en het rendement van de Sporparken kan bijdragen, en daar om kan het nuttig zijn er de aandacht op te vestigen, dat de kanosport zich direct na de bevrijding zeer snel heeft ontwikkeld. Groenendaler acht zich niet competent om te beoordelen of er een kanohaven met dito bergplaats kan verrijzen, maar hij herinnert zich dat in het voorjaar te Haarlem een dergelijke gelegenheid is geopend en het is niet uitgesloten, dat ook Heem stede daarvoor plaats heeft. In elk ge val wordt hier de kanosport zeer druk beoefend wel te begrijpen in de zo mer en een daarvoor geschikte haven met botenhuis zou wellicht een grote aantrekkingskracht kunnen uitoefenen, zodat de Sportparken nog meer in aan zien en waarde zouden stijgen. GROENENDALER wanneer is echter nog niet uitgemaakt. Hoewel het overdreven is te spreken van grote onrust in deze kringen, vin den de bakkers deze maatregel bezwaar lijk omdat de smaak van het brood er niet op vooruitgaat, bij het verwerken van aardappelmeel, dat de vakman een „dood" product noemt. Voorts spreekt het economisch aspect ook een woordje mee. Het z.g. volksbrood wordt, aldus onze zegslieden, beneden de kostprijs verkocht; dit moet worden goedgemaakt door de verkoop van het witbrood. Als het witbrood echter ook in kwaliteit zou- achteruitgaan, valt te verwachten, dat de vraag zich meer naar het volks brood zal richten. Enige maanden geleden heeft de re gering er reeds op gewezen dat tegen het einde van dit jaar weer enige werk loosheid zou ontstaan en dat de gemeen tebesturen naar objecten moesten uit zien die weinig of geen materialen zou den eisen en waaraan ook ongeschool den zouden kunnen deelnemen. De Haarlemse Raad he'eft toen beslo ten volkstuinen te doen aanleggen achter de Noordelijke begraafplaats op het terrein Noord-Akendam. Men ging daarbij van de gedachte uit dat vel schillende volkstuinen-complexen het veld moeten ruimen voor woningbouw, terwijl van de andere kant de behoefte aan dergelijke tuintjes nog niet bevre digd is. Op het bedoelde terrein in Noord zul len de volkstuinen een vaste plaats krij gen. Morgen, Donderdag, zullen vijf werklieden er de spade in de grond steken en de volgende week zullen het er twintig tot vijfentwintig zijn. Het werk wordt onder de voorwaarden van de DUW uitgevoerd. Wij zouden dit bericht belangrijk kun nen noemen, maar dan in mineur. Voor het eerst toch na de bevrijding moet de gemeente Haarlem de eerste maan den! na de terugkeer der krijgsgevange nen en in Duitsland tewerkgestelden uitgesloten weer aan bestrijding der werkloosheid gaan denken. Er zijn nog maar ongeveer 60 blijven de werklozen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau ingeschreven, maar de moeilijke maanden moeten nog komen De 24-jarige N.S.B.'er H. J. S. uit Heem stede, die Dinsdag voor de Haarlemse kan tonrechter belast met de afwikkeling van de tribunaalzaken terecht stond, had na de bevrijding niet voldaan aan de verplich ting zich bij de P.O.D. te melden voor in ternering. Hij heeft zich ondergedoken ge houden tot 14 Juni van dit jaar, toen hij zichzelf aan de P.R.A. overleverde. Beschuldigde, die in een N.S.B.-milieu is opgegroeid, trad reeds op jeugdige leef tijd tot deze organisatie toe. Naderhand werd hij lid van het nat. soc. Studenten front en gaf hij zich vrijwillig op voor de arbeidsdienst, daarrrtee aldus de ten lastelegging blijk gevend van zijn na- tionaal-socialistische gezindheid. Tijdens de bezetting heeft hij als stormman dienst gedaan bij de Ned. Landwacht en gewa pend op wacht gestaan bij gebouwen. De raadsman, mr. Boggeveen, voerde aan, dat beschuldigde altijd in een N.S.B.- milieu is geweest en daarom geen andere politieke mening kon hebben. Hij vertrouw de geheel op zijn vader, die te goeder trouw overtuigd lid van de N.S.B. was en zijn zoon in «ie door hem juist geachte richting loodste. Deze jongeman is geen welbewust N.S.B.'er geweest, meende de verdediger. Hij vroeg onmiddellijke invrij heidstelling. De kantpnrechter achtte hiervoor echter geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak op 8 November. De kantonrechter, belast met de af wikkeling van tribunaalzaken, deed vanmorgen uitspraak" in de zaak tegen de 55-jarige W. S., de voormalige lei der van de Rij- en Menschool te Hoofd dorp. Beschuldigde was destijds lid van verschillende Nationaal-socialistische or ganisaties. De uitspraak was een inter nering voor de tijd van vijf jaar, gere kend van 9 Mei 1945 af, en ontzetting uit de kiesrechten en het recht, bij de gewapende macht te dienen. Het ad vies van het voormalige Tribunaal, waarop de Hoge Autoriteit het fiat executie had geweigerd, daar zij de duur van de internering te gering acht te, was drie-en-een-half jaar onvoor waardelijke en drie jarar voorwaarde lijke internering met ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om bij de gewapende macht te dienen. In verband met de in enkele dagbla den verschenen berichten inzake uitstel van de verkiezingen van de gemeente raden, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat het niet in het voornemen der regering ligt te bevorderen, dat de gemeenteraadsverkiezingen zullen wor den verschoven naar 1950. Krachtens een wet zullen de verkiezingen in 1949 worden gehouden. In 1950 worden de leden van de Provinciale Staten geko zen. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag in staat van fail lissement verklaard: Abraham Hendrik van Raam, eige naar van een galvanisch bedrijf, han delende onder de naam commanditaire vennootschap „RAMA", wonende te Bad hoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Parkietstraat 2. Rechter-commissaris: mr J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. E. Goudsmit, advocaat en procureur te Bad hoevedorp. - P. J. van Beusekom, pensionhouder 'wonende te Zandvoort, Zandvoortselaan 2a. Rechter-commissaris; mr. J. H H. Hülsmann. Curator: mr. A. D. P. V van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. Dinsdagavond stroomde de gymnas- iekzaal van de Chr. MULO-school te Jloemendaal vol belangstellenden. Er werd onder leiding, van de heer L. Ver hoef uit Santpoort een uitstekende de monstratie gegeven van Badminton. Het nut van deze sport werd zeer wel inge zien, zodat na afloop zich velen opgaven als beoefenaar (ster). Zij zullen zich verenigen in de Badmintonclub „Duin- wijek", waarvan het voorlopig bestuur als volgt is samengesteld; L. Verhoef, voorz; J. N. Bolleman, secretaris; A. C. in 't Hout, penningm. en R. O. Houwen, comm. De heer Verhoef zal tevens als oefenmeester optreden. Het toeval bracht me gisteren in i Teyler's Museum, dat heerlijke Haarlemse bezit, waar de man nen en vrouwen der wetenschap hun naar kennis dorstend hart laven en waar de gewone sterveling zijn ogen zou uit kijken, als hij er eens toe komen mocht het te bezoeken. De conservator van dit museum met grote en kostbare traditie ontving me gastvrij in zijn werkver trek, gelegen in Teyler's fundatiehuis aan de Damstraat en per ongeluk kwam het gesprek op de wederwaardigheden van het museum in de oorlog. De kunst verzameling werd ingepakt en met be hulp van het Rijk ergens 15 meter on der de grond verstopt. Een gedeelte vond onderdak in de kluizen van ban ken in de buurt. Dat alles is nu niet meer zo belangrijk. Interessant was echter het volgende: Zo in de dagen der invasie kwamen enkele Duitse officie ren een bezoek brengen aan de conser vator, die wel het bordje „Verboden voor Joden" ontving, maar het onmid dellijk in zijn la stopte, waar het nu nog ligt. Zouden ze hem voor deze euvel daad komen halen? „Mein lieber Herr Konservator.Dat klonk niet dreigend. Of ze de grote zaal met de stenen vloer mochten zien. Alle schat ten waren er weg, waarom dan kijken? De Duitsers keken er rond en zagen verschillende roosters voor verwarming in de vloer. „Nein, dann geht's nicht", zei de een. „Nein", zei ook de ander. De conservator, nieuwsgierig geworden, vroeg wat men dan wel 'met die lege zaal wilde doen. Zonder blikken of blo zen kwam het antwoord: wij zoeken een grote koele ruimte om lijken op te ber gen als de Engelsen er zijn Als Pieter Teyler dat ooit geweten had! Maar misschien is hij gelukkiger, nu hij het niet weet noch te weten zal ko men. DAG EN NACHT De Britse minister van Burgerlucht vaart, Lord Pakenham, deelde vandaag mede. dat ten aanzien van de K.L.M.- ramp te Prestwick een openbaar onder zoek zal worden gehouden. Middeler wijl is het voorlopig onderzoek nog steeds gaande. Bjj de opening van de nieuwe zitting van het Britse parlement heeft Koning George gistermorgen een troonrede uit gesproken. waarin h(] het wetsontwerp tot nationalisatie der Britse staalin dustrie heeft aangekondigd. De Koning wees op het „voorbeeld van vrijwillige en nuttige samenwer king", dat het gemenebest op de jongste conferentie te Londen heeft gegeven, en verklaarde, dat de Engelse regering voort zal gaan in het kader van het pact van Brussel nauw eensgezind samen te werken met de andere deelnemende re geringen. Koning George herhaalde, dat Enge land het optreden van de Sovjet-Unie in Duitsland als een inbreuk op de vrede beschouwt. Wat de defensie betreft, kondigde de Koning een actie tot werving van recru- ten voor de geregelde strijdkrachten aan en de vorming van een reserve- en hulpleger. Andere punten van de troon rede waren: voorstellen, hulp én advies op juridisch gebied meer toegankelijk te maken voor de armere volksklassen Het wetsontwerp, dat de bevoegdheid van het Hogerhuis een wet op te hou den van twee jaar tot één jaar terug brengt, zal in het Lagerhuis in derde lezing komen. Naar het A.N.P. verneemt zal dr. L J. M. Beel zeer waarschijnlijk Zondag a.s. naar Indonesië vertrekken, indien tenminste het ontwerp-noodwet Indo nesië door de Eerste Kamer Vrijdag a.s. met de vereiste tweederde meerderheid zal worden aangenomen. Een politiek medewerker van hei A.N.P. tekent hierbij aan, dat het op dit ogenblik in de bedoeling van de Ne derlandse regering ligt dr. Beel als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon naar Indonesië te doen vertrekkén. Dr. Beel zal dan, naar wij mogen aanne men, Zaterdag a.s. onmiddellijk nadat de noodwet-Indonesië in het Staatsblad zal zijn verschenen, als Hoge Vertegen woordiger beëdigd worden. Uiteraard dient men echter, voordat definitieve en officiële publicaties hieromtrent mo gelijk zijn, „de behandeling van ge noemd wetsontwerp in de Eerste Ka- •mer af te wachten. (Niet-officiële 314 Nederl 1948 3-3% Nederland 194 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. t;, Ned. Handel Mii. ce A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens ce Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubh- HolL Amerika Liin Kon N. Stoomb. Mi Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii eert koersen) Vorig Opening slot 27/10 100 97%g.b. 97ft-)4 9818 98)8 158 löO^ 121 157 145 193% 288 271 235 324% 164 170 151% 170% 259% 150% 149)4 287 235 324 163)4 170 153, 164* 259 150 )4 Amsterdam, 26 Oct. 1948. Na een enigszins weifelende opening waarbij de leidende fondsen merende® wat zwakker in de markt lagen, vol£g, in het verder verloop een algemeen tere stemming en konden de koers^ zich op hét verhoogde niveau vrij t° p handhaven. De handel droeg daarbij J tamelijk levendie karakter. Aand. V lips gaven een verder avans te zien v enkele procenten, terwijl aand. Kon. u zich ongeveer op het vorig slotwv bewogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2