Wereldtoneel D ERIC DE NOORMAN- DE 6EHEIM2INNI6E BROM s A Zeven jaar geëist tegen Prof. J. van Dam Wij noemden hem Jan Pudding HET DOMEIN DER VROUW Wat „DE" smaak is van het publiek V' Communiqué van de Consultatieve raad Markos wordt niet door UNO gehoord om op te zijn T OP DE BOTERHAM HET GELUK DE DWAZEN Boekennieuws „Goed" en „verkeerd" Westen zal V.S. om toetreding verzoeken Niet zonder de kinderen zegt mevr. Blankers Clubkampioenschappen zwemmen WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Atlantisch pact Gen. Schreiber naar het Westen gevlucht Pierre l'Ermite zestig jaar priester Vrouwen trots Engelse scheidsrechter bij BelgiëNederland IS MET door JORIS JORISSEN (Wordt veroolgdj Maar Australië geeft de moed nog niet op (Informatiedienst inzake lectuur) ■t Moskou speelt op winst oor de hardleersen. in de wereld heeft Vishinsky Maandag de les nog eens duidelijk gerepeteerd. Kort geformuleerd komt die les hierop neer: er valt met de Sovjet-Unie niet te praten, zolang zij op andere wijze grotere voordelen kan verkrijgen. En gezien de ontwikkeling, in de afgelopen ■weken is het duidelijk, dat een hand haven der Berlijnse blokkade voorlopig aan de Sovjet-Unie nog wel enige winst kan opleveren. Zij, die er op gerekend hadden, dat de resolutie der zes kleine mogendheden in de Veiligheidsraad de verzoening tussen Oost en West en de oplossing van de Berlijnse crisis zou kunnen bewer ken, moesten wel rekenen op een vol ledige ommekeer in de Sovjetpolitiek. Immers, Moskou alleen zou verkregen Voordelen moeten prijsgeven. De Sovjet- linie zou n.l. onmiddellijk de Berlijnse blokkade volledig moeten opheffen, ter- Wijl dan tegelijkertijd besprekingen tus sen de vier militaire bevelhebbers in Berlijn zouden moeten worden geopend over de invoering van de Sovjet-mark in Berlijn. In duidelijker taal gespro ken: de Sovjet-Unie zou eerst haar on rechtmatig verkregen voordeel moeten Prijsgeven en daarna als fatsoenlijk land aan de conferentietafel rmvten plaats nemen om op fatsoenlijke wijze te trachten een robbertje te winnen. En dit laatste wil de Sovjet-Unie nu uit drukkelijk niet. Zij wenst voordelen te behalen. Op welke wijze, dat doet er niet toe. Zijn ze niet rechtmatig te be halen dan maar onrechtmatig. Het on rechtmatig voordeel in Berlijn is be haald en dat zal de Sovjet-Unie nooit Prijs geven. En rechtmatig ziet het Kremlin niets te bereiken. De onder handelingen tussen de Westerse gedele geerden en Molotov in Moskou en daar na de besprekingen tussen de militaire bevelhebbers in Berlijn over de munt hervorming hebben het voldoende be wezen. En zou Moskou nu, na de Ber lijnse blokkade, op een beleefd in het kleed van een Veiligheidsraad-resolu tie uitgedost, veKzoek van het Westen ingaan om opnieuw besprekingen te gaan beginnen met de wetenschap, dat het Westen toch niet aan de Russische eisen Zal voldoen? Voor ieder moet het thans wel duide lijk zijn, dat er geen sprake zal zijn van een opheffing der Berlijnse blokkade, indien het Westen niet aan deze eisen voldoet, n.l. de invoering van de Sovjet mark in Berlijn onder uitsluitende con trole ♦an Moskou, de eenheid van Buitsland en de terugtrekking van alle bezettingstroepen. Dan is het Sovjetspel Volledig gespeeld en zal de vijfde co lonne in Duitsland niets meer hebben te doen, dan het IJzeren Gordijn aan de Bijr. te plaatsen. Dat is het uiteindelijke doel en al lijkt dit, gezien de houding der Westerse mogendheden, op het ogen blik onbereikbaar, Moskou zal toch niets prijsgeven, wat de weg daartoe kan effenen. Want dit zou de grootste triomf der Sovjet-diplomatie zijn. Zij zou de Ruhr voor het Kremlin veroverd heb ben en daarmee een wapensmidse, die het op zou kunnen nemen tegen het Amerikaanse productie-apparaat. och Moskou streeft niet alleen dit verre doel na. Er zijn kleinere doelen, die de weg naar het gro te doel helpen effenen. Die doelen zijn o.a. het zaaien van verdeeldheid en vrees onder de tegenstanders. Dit heeft Vishinsky met zijn spel in de Veilig heidsraad in elk geval bereikt: dat het Westen de Sovjet-Unie vreest. Spaak, Bevin en anderen hebben die vrees van het Westen maar al te duidelijk ver kondigd in hun redevoeringen. Tru man kwam om redenen van verkie- zingspolitiek tot het ongelukkige plan om rechter Vinson naar Moskou te zen den, wat indien het was uitgevoerd een nieuw München betekend* zou hebben, en de laatste resolutie der kleine zes, die het niet waagde te spreken van bedrei ging van de vrede en slechts sussende geluidjes liet horen, klonk bijna als een smeekbede tot de grote buur om asjeblieft niet kwaad te kijken. Het ar gument, dat het Westen niet gereed is om een eventuele militaire aanval der Sovjet-Unie te weerstaan, gaat niet op. Indien Moskou werkelijk oorlog zoekt, zou het verder gaan in eisen en daden en zou het een andere toon hebben aangeslagen in de debatten over ontwa pening en atoomcontröle. Wat op het ogenblik gebeurt, is niets anders, dan wat Hitler in 1938 en volgende jaren gedaan heeft: het afdwingen van con cessies ^oor het aanjagen van vrees; het steeds verdef terugwijken van de te genstander in compromissen. Moskou zal dit spel blijven spelen zolang het kan. De huidige situatie in Berlijn is daartoe het aangewezen uitgangspunt en het Kremlin zal dat zolang uitbui ten als het Westen met zich zal laten sollen. Daarom denkt het er niet aan te zwichten voor de thans gebruikte argu menten. Daartoe zal noch een veroor deling in de Veiligheidsraad, noch een dergelijke uitspraak van de Algemene Vergadering de Russische machtheb bers kunnen bewegen, waarmede het hele geharrewar voor de V. N. veroor deeld is. Slechts één middel is er om Moskou tot rede te brengen en dat middel is machtsvertoon. Terugslaan met dezelfde wapens, die het Kremlin gebruikt. Dat is de enige taal die men in Moskou ver staat, zoals het de enige taal geweest zou zijn, die Hitier verstaan zou heb ben. Doch het Westen durft niet door tasten en vermeit zich in toekomst dromen als de Westerse Unie en het At lantisch pact, terwijl het bovendien mo gelijk blijkt, dat partij-belangen in de V. S. op dit uiterst critieke moment bo ven wereldbelangen gaan. En Moskou haalt intussen de kruimels binnen. Doch nu, niet over enkele jaren, is het de tijd,om te handelen. Straks kan hande len slechts oorlog betekenen. Doch het lijkt haast alsof men bewust de spreuk „l'histoire se répète" zich wil laten vol trekken. De Consultatieve Raad der ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf mo gendheden, die het pact van Brussel hebben ondertekend, heeft op de 25ste en 26ste October in zijn derde periodieke zitting te Parijs de beslissingen bestu deerd, genomen door de vijf ministers van Defensie bij hun besprekingen op 27 en 28 September j.l., meer speciaal de beslissingen welke het bevel over de strijdkrachten van de West-Europese dnie betreffen. De Raad heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de „richtlijnen, waarop de verdedigingspolitiek van de vijf mogend heden is gebaseerd binnen het kader van het verdrag van Brussel en het Handvest der V. N.", aldus een te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De Raad heeft eveneens het vraag stuk van de veiligheid in de Noor delijke Atlantische Oceaan bestu deerd alsmede de resultaten der be sprekingen, die over dit onderwerp in de loop van de zomer te Washing ton gehouden zijn. Dit onderzoek heeft doen vaststellen, dat omtrent het beginsel van een defensief At lantisch Pact en de stappen, die in dit opzicht moeten worden gedaan, in de schoot van de Raad volledige instemming bestaat. COP. HAP.tiN TOONDER STUCXO 47. Ogenblikkelijk herkende Eric de twee mannen. Het waren de dapperen van Dzilah, waarmede hij vriendschap had gesloten toen hij nog in de ban van de oude verkeerde. Zij waren niet verdwenen, omdat zij nog te kort hier waren. Wel merkte Eric op, dat de mannen er nu veel ouder uitzagen. „Wij zijn u dankbaar" sprak een der mannen. „Gij hebt ons gered van een vreselijk lot. Jaren geleden stuurde Dzilah ons hierheen om het water van de bron te bemachtigen. Wij zijn niet geslaagd en thans is de bron verdwenen. Wij durven niet meer terug te Heren, daar Dzilah ons zwaar zou straffen! De beide mannen raadden Eric en zijn gezelschap aan, niet terug te keren naar Dzilah, .daar zij, volgens hen, een gevaarlijke tovenares icas vol boze plannen. „Zij zal tl betoveren!" besloot de spreken Maar Eric lachte slechts en antwoordde: „Ik dank u voor uw waarschuwing, maar wij hebben beloofd terug te keren en moeten dus deze gevaren trotseren." Paus Pius XII zal zelf het gebed voor het H. Jaar dicteren. Het zal in alle talen worden verspreid, om tijdens het H. Jaar over alle kerken ter wereld te worden verspreid. Dit gèbed zal waar schijnlijk een smeekbede om vrede en" om eenheid onder de christenen bevat ten. A (Van onze verslaggever) Mr. M. H. Gelinck, procureur-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof eiste Dinsdagavond zeven jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de openbare rechten 'voor de tijd van 15 jaar tegen prof. J. van Dam, in bezet tingstijd secretaris-generaal van het De partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurvorming, beter tegen de man ^,die geen felle nationaal-socialist was, maar die meende dat de zwendel een uitwas van het systeem en die niet kon komen tot erkenning van het feit dat de zwendel de kern van het systeem was" En dit oordeel van de procureur-fis caal was dan een van de vele, die men in de loop van dit proces over prof. Van Dam kon horen uitspreken. „In onderwijskringen noemden wij De ministers van Buitenlandse Zaken van. dc vijf landen der West-Europese Ijme hebben besloten, de Verenigde Sta ten te verzoeken deel te nemen aan een Noord-Atlantisch pact voor wederzijdse militaire veiligheid. Aan het slot van een tweedaagse bij eenkomst op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de ministers Van Buitenlandse Zaken van Groot-Brit- tannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg het er over eens gewor den hun ambassadeurs in Washington opdracht te geven dit plan in de naaste toekomst op te nemen met de Ameri kaanse departemenen van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging. Van Britse zijde werd de verwachting hitgesproken, dat er een conferentie van Seven landen gehouden zou worden de vijf Europese naties, de Verenigde Staten en Canada die de details zou den uitwerken van een overeenkomst Voor Noord-Atlantische veiligheid. Door Britse oppositie leed een Frans- Belgisch voorstel om een West-Europees raadgevend parlement te vormen de ne derlaag. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, stemde er echter in toe dit idee gezamenlijk met de andere vier landen verder in studie te nemen. De conferentie besloot een commissie Van vertegenwoordigers der vijf landen te vormen, welke in de eerstvolgende drie maanden de bevordering van een grotere eenheid van Europa zal bestu deren. De commissie zal in Januari, wan- heer de ministers opnieuw bijeenkomen, Verslag uitbrengen. Deze commissie, die te Parijs zal bijeenkomen, zal bestaan hit vijf Britse, vijf Franse, drie Belgische, drie Nederlandse en twee Luxem burgse gedelegeerden, die door hun res pectievelijke regeringen, benoemd wor den. De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft tijdens de gister- hiiddag gehouden vergadering besloten het voorstel van een liberaal Kamerlid tot het instellen van een nationale com- •hissie, die tot taak heeft een onderzoek la te stellen naar de gedragingen van de koning tijdens de bezettingsperiode, la overweging te nemen. Gisteren werd in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. in Den Haag de televisie-commissie door minister Van Schaik geïnstalleerd. V.l.n.r. de heren W. Vogt; Houweling (dir. gen. der P.T.T.); minister Van Schaik; minister Rutten; mr. Van Rooy en prof. Kors O.P. De politieke commissie der V.N., die gisteren de Griekse kwestie behandelde, heeft met 50 tegen 6 stemmen een Joego- slavisch voorstel verworpen om gene raal Markos te horen tijdens de debat ten over de Griekse kwestie. Onder oppositie van de Oost-Europese afge vaardigden aanvaardde de commissie een Amerikaans voorstel om een be perkte gelegenheid tot spreken open te stellen voor de regeringen van Joego slavië, Bulgarije en Albanië. Generaal Walter Schreiber, een voor aanstaand lid in het leger van Von Pau- lus, is naar de Westelijke sector van Berlijn gevlucht. Generaal Schreiber werd bij Stalin grad gevangen genomen en werd later lid van het „vrije Duitse leger" in Rus land. Hij %ou een leidende rol moeten spelen in de reorganisatie van de Duitse politie in de Sovjet-zone en was een der medewerkers van Von Seydlitz. Hij zou, volgens het onder Amerikaans toezicht verschijnende blad „Der Abend," in Moskou in hetzelfde huis hebben ge woond als Von Paulus. Men is van mening, dat de vlucht van Schreiber een spaak zal steken in het wiel van de Russische bezettingsautori teiten, die de politiemacht in de Oos telijke zone spoedig wilden overdragen aan de in Moskou getrainde vroegere Wehrmacht-officieren, daar dezen blij ken onbetrouwbaar te zijn. Walter Schreiber was voor de oorlog een erkend Duits geleerde en doceerde aan de universiteit van Berlijn. Mgr. Loutil, in de letterkunde bekend als Pierre l'Ermite, zal 14 November zijn diamanten priesterfeest vieren. Pierre l'Ermite is vijf en tachtig jaar en reeds 30 jaar pastoor in Parijs. Hij is een der oprichters van de Franse katholieke filmliga en bovendien de eerste priester, onder wiens leiding een film „Comment j'ai tué mon enfant" werd vervaardigd, doch hij is voor al bekend door zijn talrijke romans. hem „Jan Pudding", getuigde de heer P. van Nes, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs. „Ja, hij was ook kneedbaar in de handen van de Duitsers", concludeerde de president, prof.J. A. van Hamel spijtig. Dé heer J. H. Wesselings, tot 1941 adviseur van het departement van Onderwijs, noemde prof. Van Dam „een zetbaas van de moffen". Maar dr. H. M. Hirschfeld, die als ge tuige a décharge gedagvaard was, had „al spoedig een groot verschil geconsta teerd tussen Van Dam en de secretaris sen-generaal, die lid van de N.S.B. wa ren." En verdachte zelf, probeerde met een beleefd „mag ik dit even uitleggen", of met een onderdanig „als ik dit even mag toelichten" voortdurend de indruk te wekken dat hij gedurende gans de bezet tingstijd de man was geweest die via een geperfectionneerde camouflage-tactiek bij voortduring de Duitsers om de tuin had geleid. Ongetwijfeld zal het tenslotte nie mand verwonderen als ook hier de waar heid in het midden zal blijken te liggen. Inmiddels passeerden tijdens het ge ding verschillende kwesties de revue, die tijdens de oorlog de gemoederen wel zeer hadden bezig gehouden. Daar was de loyaliteitsverklaring voor de studen ten, die door verdachte „eigenlijk een wassen neus" werd genoemd. En zelfs liet hij zich verleiden tot de verklaring dat zij „in het belang van het hoger on derwijs en in het belang van de studen ten zelf was geweest". Maar de president interrumpeerde hier fel met de opmerking: „Of zij ook in het belang voor de ziel van Nederland was, is een andere vraag!" Ernstig voor verdachte -was in dit ver band de getuigenis van prof. Borst die er de nadruk op legde dat de hooglera ren, die ondanks alles college weigerden te geven aan studenten-tekenaars, be dreigd waren met de dood Het objectieve requisitoir van de pro- curpur-fiscaal mr M. H Gelinck, maak- IV ,°P, let^er der aanwezigen zichtbaar indruk. Mr. Gelinck wilde wel toegeven dat er groot verschil bestond tussen prof. Van Dam en bijvoorbeeld dr. Goede- waagen. En vooral hierom, omdat ver dachte toch nooit het Nederlandse be lang helemaal uit het oog verloren had. Zijn (verdachte's) pro-Duitse in stelling, zijn ijdelheid en zijn Strebe rei deden hem heenstappen over de bezwaren, die ook in 1940 reeds het aanvaarden van zijn functie met zich meebracht. Spr. was van mening dat de Duitsers met verdachte een goede keuze hadden gedaan. Zijn steeds tot kalmte manen en zijn voortdurend verklaren „dat het zo'n vaart niet liep" paste volkomen in het Duitse systeem. Het argument van verdachte dat, wanneer hij zijn functie niet zou heb ben aangenomen, Van Genechten in zijn plaats zou worden benoemd, verwierp de procureur-fiscaal. „Zelfs de Duitsers", zo riep hij uit, „wisten dat men op onderwijs-gebied geen aap in een por- celeinkast kan gebruiken". Verdachte's verweer dat hij slechts Nederlandse belangen wilde dienen, verwierp mr. Gelinck eveneens als „een niet te handhaven standpunt". En in dit verband noemde hij als dieptepunten de studentenverklaring en het doorgeven van lijsten van studenten-niet-tekenaars. Nochtans gaf de procureur-fiscaal grif toe dat prof. Van.Dam zich vele malen voor Nederlandse belangen had opge worpen. „Voor velen", zo constateerde spr. „was hij iemand die het zo goed meende". Maar zijn slotconclusie luidde dat de op te leggen straf zowel het een De swagger hoort blijk baar tot het soort man tels, dat niet spoedig zal uitsterven. Ook bij de huidige herfst- en wintercoli» modezaken naar winterman- lecties was de swagger verte- tels te voldoen, in het mode- genwoordigd, wijder in de rug dan voorheen het 1- nu eenmaal de tendens om de ruimte naar achteren te bren gen en behoorlijk lang. Misschien om die lengte en die wijdte wenst de Neder landse vrouw nu een ceintuur om haar swagger, wat alweer bewijst, dat ze meer practiscl: dan aesthetisch is ingesteld. Want het kan alleen degenen met een zéér smal middel flatteren. Maar het zij onmid dellijk toegegeven, dat een moderne swagger met z'n fladderende wijdheid niet zo makkelijk „draagt" als een aangesloten jas. Een fraai model van ka- meelkleur, dat we bij een Ne derlands haute-couturehuis zagen, was gevoerd met pur perrode moirézijde, wat een bijna toneelachtig effect geeft bij een mantel, die zo willig open valt. Naast de losse winterjassen zijneer echter de aangesloten mantels, die altijd enigszins doen denken aan de vroegere koetsier en die dit seteoen, onder het strak sluitende bo vendeel, een lawaaiig wijde rok hebben. De heupen zijn volstrekt niet meer opgevuld Allé valse schijn op dit ge bied heeft de vrouw weer haastig afgelegd, waardoor de silhouetlijn heeft gewonnen aan zuiverheid. Dit wordt „de" jas, zegt een hoofdstedelijke mantelconfec- tionnair in de goede tussen- klasse, ons, terwijl hij de soe pele wollen stof van een der gelijk model streelt. Waarop wij hem vragen, hoe men als mode-vermenigvuldiger de smaak van het publiek eigen lijk atelier wordt de voorjaars collectie alweer in elkaar ge zet, min of meer afgestemd op hetgeen de ontwerpers dit najaar zagen in Parijs. Het :s al bezigheid, er wordt ge knipt, gepast, gemeten, de naaimachines snorren, op de tafels liggen kleurige stof- fragmenten, op de grond snip pers. Een modiste- staat voor een pop en verspeldt iets aan de kleine coquette kraag van een voorjaarsfingertip. Maar deze colléïtie voor 't volgend seizoen moet dan ook binnenkort gereed zijn, want in November houdt Amsterdam weer zijn export- week, waarin ieder, die op modegebied iets aan te bie den heeft, tegenover de bui tenlandse kopers zijn beste beentje moet voorzetten. A. Bgl. Ruiten mantel met brede leren ceintuur van het Franse huis Nina Ricci. Zeker, de warme maaltijd is een zeer belangrijk onder deel van de dagelijkse voe ding, maar dat neemt niet weg, dat ook aan de brood maaltijd behoorlijk - aandacht ftioet worden besteed. Om te beginnen is daar de vraag, welk brood wij moe ten kiezen. Bruin brood is zeer voedzaam en geeft spoe diger een verzadigd gevoel dan spierwit wittebrood. Het is goed om, zo niet al het brood, in ieder geval een ge deelte als bruin brood te ne men. «Dit is n.l. .gezonder en kent of, nog moeilijker, het is nog goedkoper boven vooruit weet. „Dat zit in de lucht," zegt hij', „het is net zoiets als de toltijd, de knikkertijd en de hinkeltijd. Ineens was er de fingertip, het driekwart losse jasje, voor de zomer, alle vrouwen wilden een finger tip. En ais een vrouw iets graag wil, dan heeft ze al tijd punten en geld." Voor 't komend voorjaar zit de fingertip nóg in de lucht, waar de slaafse navol ging, bij de mode zo sterk, natuurlijk ook het hare toe doet. Overigens heeft „het publiek" nog niet zo heel veel in de melk te brok ken en nog. hoofdzakelijk te accepteren Voorlopig is de vrouw meer slavin dan kie- zeres tegenover de confectie, omdat ze zich nog niet vol doende kan permitteren cri- tisch te zijn. Hopelijk komt die tijd weer eens terug. Wordt er in de ateliers van dezé firma op 't ogenblik koortsachtig gewerkt om aan de dringende vraag van de dien! Ook roggebrood bevat meer goede bestanddelen dan het echte wittebrood. Een ander vraagstuk is, wat we op de boterham zul len geven. Jams en andere zoete broodbeleggingen zijn artikelen, waar we wegens de smaak misschien zeer op ge steld zijn, maar die uit voe dingsoogpunt weinig waarde hebben. Huishoudstroop is daaronder nog één van de beste, wegens haar rijkdom aan voedingszouten; bok is zij voordeliger dan jam. De eiwitrijke belegsels, zoals kaas en vleeswaren, kunnen we niet vaak bij de broodmaaltijden geven, uit gezonderd bloedworst en le verworst, die bonvrij zijn. Een vleessmaak geeft ook gistextract, dat dun op de boterham gesmeerd wordt. Een potje van dit smeersel lijkt duur, maar komt niet onvoordelig uit, omdat men er wegens de zeer pittige smaak maar weinig van no dig heeft. Vooral op bruin brood wordt het door velen gewaardeerd. Maar een uitstekende be legging, vormt vis in allerlei variaties. Haring kennén we in de vorm van zoute en zure haring en gestoomde en gerookte bokking. Ook is er gerookte en gestoomde ma kreel, sprot, zeehaan en schar in de handel. Verschillende soorten vis kan men voorts gebakken kopen of tot vis- koekjes verwerkt. Ook gar nalen en mosselen komen als eiwitrijk belegsel in aanmer king. Tenslotte is melk, bij de boterham gedronken of in de vorm van pap of yoghurt ge geten, een eiwitrijke aan vulling. Nog te weinig gebruikt worden over het algemeen de vitaminenrijke broodbe leggingen groente en fruit, die zoveel mogelijk bij iedere broodmaaltijd gegeten beho ren te worden. Voor deze tijd zijn dat: komkommer en to maat met peper en zout of slasaus, groenteslaatjes, ap pel-, peer- en rozebottelmoes Ook kan men heel smakelijke ragout maken van zelfge- zochte hanekammen. Maar al is de broodmaaltijd ook voorbeeldig samenge steld, hij komt niet tot zijn recht, als we er niet een ogenblik rustig de tijd voor nemen. Vooral het ontbijt komt er in dat opzicht bij velen al te karig af. Wie goed en rustig heeft ontbeten, kan de hele dag beter werken dan wie in zenuwachtige haast zijn jnaaltijden naar binnen speelt! erwijl de gloeiende tro penzon onbarmhartig haar stralen neerzendt staat een meterslange rij Indo nesische vrouwen, mannen en kinderen voor het schamele gebouwtje, dat met de grootse naam „polikliniek" wordt aangeduid. In dat gebouw zijn enige jonge Nederlandse vrouwen uren en uren zonder ophouden bezig. Zij wassen wonden uit, verzorgen tropi sche zweren en leggen ver bandjes. Eindeloze films ver bandgaas glijden door haar handen en intussen passeren de patiënten, de een na de ander, onafgebroken, een deer niswekkende processie van ellende. De doktoren en verpleeg sters helpen zo veel in hun vermogen is, maar er is niet voldoende verband, er zijn niet genoeg medicamenten in dit land, waar de Jap alles vernietigde, waar extremisten nu weer,' wat reeds hersteld was, verwoesten en waar het klimaat en het ontbreken van voldoende schoon water de ziekten en infecties bevorde ren. Nederlandse vrouwen en meisjes zijn naar dit land ge trokken om te heipén. Och. misschien zat bij sommigen het verlangen naar avontuur voor, zoals boze tongen be weren. Maar wie zal er nog kwaad van haai* durven zeg gen, wanneer hij gehoord heeft van het werk, dat zij daar verricht hebben. Hoe zij dagen achtereen voortgaan met het verzorgen en verple gen van de ellendigste ziek ten, hoe zij zich belasten met het bijeengaren, sorteren en uitdelen van kleding en voed sel aan hen, die geen kle dingstuk meer hebben en zelfs geen handje rijst om hun honger te stillen. Hoe zij re gistreren. informeren en no- 'eren alles wat zij te weten kunnen komen over vermis sen of over hen, die in kam- ->en zijn omgekomen. Omtrent honderdduizenden hebben ze gegevens verza meld en hoe vaak reeds kon den zij daarmee zekerheid "erschaiffen aan iemand, die -eeds jaren in twijfel ver eerde over het lot van een i°r zijnen. Wij klagen tegenwoordig "aak over onze jeugd en misschien terecht, maar wan neer wii horen van het werk. dat Nederlandse vrouwen en meisjes in Indonesië verricht hebben en nog verrichten voor het Rode Kruis, wordt ons hart met hoop vervuld. Zij zijn waard, dat wij allen trots op haar zijn. De wedstrijd tussen België en Neder land te Antwerpen zal worden geleid door een Engelse scheidsrechter. De Kon. Belgische Voetbalbond zal een drietal voorstellen en, naar te doen gebruikelijk is, de KN.V.B. een keuze laten doen. als het ander tot uitdrukking moest brengen. Wat hem bracht tot het pone ren van de reeds genoemde eis. Aan het Hof de zware taak over veer tien dagen uitspraak te doen in deze zaak van dikwijls zo fijn genuanceerd „goed" en „verkeerd".... i) ^laar dat maakte het er niet beter op, waarachtig niet! De twee klanten be gonnen met een reuzen-kerel te vinden, want ze klopten me hartelijk op de «chouder. Om de goede stemming niet 6 bederven, betaalde ik een derde ondje. De twee rondborstige kerels pWoeren me toen eeuwige vriendschap do vond dat zo ontroerend, dat ik er e tranen van in de ogen kreeg. Dat as eigenlijk al na het vierde rondje toen begonnen ze te- vertellen over Up®- zo natuurgetrouw, dat ik het zwal- C'n der golven in mijn maag kon voe- jO. ik gei00f waarachtig, dat ik daar- jA zeeziek werd, want ik rolde van Iter stoe'' Prettig was dat wel, ja ze- al r> ie'dereen lachte. Ik had intussen aan .zoveel moed gekregen, dat ik het de» rrfde naar Jetty te vragen. Moe tijoj Jetty vertelde pve, dat ze nu gauw da-, zou komen. Dit bekrachtigdeik w' niaar met een aantal rondjes en de schim van Jetty zich eindelijk aan mijn ogen vertoonde, voelde ik me al zo goed thuis in „de Haai", dat ik haar om de hals vloog. Lieveling, stamelde ik, wat ben ik blij, dat je er eindelijk bent. Nu was 't een feit, dat de schim van Jetty eigenlijk dubbel was en ik had het ongeluk, de onechte schim om de hals te vliegen, zodat ik het evenwicht verloor en onder een tafeltje rolde. De volgende morgen stond ik op met een hoofd als een lege' ton en een tong met allerlei nasmaakjes. Ik heb Hendrik nooit durven vragen, wie me had thuis gebracht, maar -aan zijn gesloten gezicht merkte ik toch wel, dat hij mijn losbandig leven streng afkeurde. In eoht slordige stemming belde ik mijn vriend Lemmens op en vroeg hem, even te willen aanlopen.. Hij kwam »eerst de volgende dag en toen was ik al zozeer de wanhoop nabij, dat ik hem ontving als de redder in de uiterste nood. Ik vertelde hem alles van mijn on heilen en besloot: Ik zie geen uitweg. Je moet mé er nogmaals uit redden. Je bent zo'n pien tere kerel. De pientere kerel keek erg sip. Nou, zei hij, dat is een kwestie, die je zelf in orde moet brengen. Dat had je oom er ook mee voor. Naar de duivel met hem! barstte ik los. "Hij heeft altijd als een goed chris ten geleefd en de duivel heeft met hem niets uit te staan. Met onzin schiet ik niets op.... Ken jij geen goede manier om een vrouw te winnen? Je zou kunnen bèginnen met haar erkentelijkheid te verdienen. Hoe zo? Door haar een grote dienst te be wijzenDoor haar te redden voor een of ander gevaardoor als een ridder voor haar in de bres' te sprin gen. Daar dacht ik diepgrondig over na en plotseling had ik het gevonden. Eureka, ik heb het!Maar re moet me helpen. Laat horen, zei Victor Lemmens, heel wat minder geestdriftig dan Ik zelf was. Het is eenvoudig als pompwater: Je gaat Jetty's gangen na en op een avond maak je het haar lastig, ergens in een donker steegje, dan kom ik op dagen en sla je netjes knock-out. O, ik zal niet hard doorslaan, je doet maar alsof. Dat mag je wel voor me doen. Je bent immers mijn beste vriend. Ben je mal, kerel, zoiets is reinste onzin. Het zal je alleen meer belachelijk maken. Nog meerhoe bedoel je? Ik bedoel, dat je je tot nog aangesteld hebt als een schaap Hij was natuurlijk lomp, omdat ik hem een dienst vroeg, maar nu werd ik ook pas echt woedend. Ik hield aan mijn idee vast, omdat het me zo prachtig voorkwam en helemaal zonder gevaar Je bent een zelfzuchtige kerel, ver weet ik hem. Je bent altijd mijn vriend, om de profijten er van op te strijken, de nog toe maar als het er op aankomt om je vriendschap te bewijzen, dan ben je helemaal niet meer te vinden. Dat was heel gemeen van mij en Vic tor werd bleek. Hij verloor echter zijn zelfbeheersing niet en zei heel koel: Goed, dat is afgesproken. Ik zal je verwittigen, wanneer je voor pias mag komen spelen. En zonder verdere uitleg liep hij mijn huis uit. Ik dacht, dat het met onze vriend schap nu uit was en zocht* een week lang vruchteloos naar een oplossing Maar op een avond belde hij mij op. Hou je klaar tegen half tieg. Ik zal je komen-halen. Na een week kwam mijn plan mij niet meer zo verlokkelijk voor. Ik had bovendien mijn vriend onrechtvaardig behandeld en zou hem zeker mijn ver ontschuldigingen hebben aangeboden en de onderneming hebben afgezegd, maar hij haakte af vóór ik daar gele genheid toe had. Dit stemde me zo bit ter, dat het me tenslotte niets meer kon schelen. Stipt op tijd kwam hij me afhalen. Met korte woorden stelde hij me op de hoogte van de krijgsverrichtingen. Jet ty zou die avond een vergadering van haar vereniging bijwonen en eerst na tien uur huiswaarts keren. Hij zou haar volgen en voor de rest moest ik dan maar mijn plan zien uit te voeren. Ver der kon ik geen woord meer uit hem krijgen. Ik voelde nu hoe vernederend de rol was, die ik hem oplegde, maar aangezien hij geen gebaar tot verzoe ning maakte, liet ik hem stilzwijgend begaan. Alles verliep zoals hij voorzien had. Wij volgden Jetty zonder enige moeite. Ze zag er nu uit als een echt jong meis je en een beklemmende gewaarwording maakte me wee. In een verlaten straat versnelde mijn vriend de pas en liet me achter. Ik zag niet duidelijk meer, wat er gebeurde, maar toen ik beiden weer had inge haald, merkte ik, hoe Jetty haar hand ophief en Victor een klinkende oor veeg toediende. Ik snelde toe en gaf Victor een flin ke stomp onder de kin. Hij was niet knock-out, maar hij maakte zich met een verwensing uit de voeten. Maar toen gebeurde er iets, dat niet in het programma voorzien was. Jetty trad op mij toe en vóór ik begreep hoe ik het. had, kreeg ik haar stevig handje op mijn neus. Ik hijgde van verbazing. Wel, jij gekke garnaal op stelten, zei Jetty ik hoorde, hoe ze moeite deed om niet in lachen uit te barsten Denk je nou heus, dat ik niet zie hoe de vork in de steel zit? Je hebt zeker „De Dochter van de Baan wachter" of zoiets gelezenen nu geloof je, dat Jetty de Bokser daarin loopt....! Op dat ogenblik bewonderde ik haar waarlijk. Ik dachtdat was de enige op lossingik wilde absoluut Ik stameldê als een nuchter kalf. De K. N. A. U. heeft aan de Austra lische Athletiekbond telegrafisch laten weten, dat Fanny Biankers-Koen de binnengekomen invitatie niet accepteert. Er zijn twee redenen voor haar weige ring. In de eerste plaats spreekt de officiële invitatie niet over de kinderen, terwijl de officieuze uitnodiging wel met hen rekening hield. In de tweede plaats omvat het Australische program negen startdagen in drie weken, met enorme tussenafstanden, hetgeen als beulswerk valt te kwalificeren. Mevr. Blankers-Koen is thans wel ge negen aan het indoor-seizoen in Ame rika deel te nemen. Zij had pertinente bezwaren om naar Australië te gaan zonder de kinderen. Zij vindt dit te ver, in tegenstelling tot bijv. Amerika van waar men in één dag of één nacht vlie gen weer terug kan zijn. De Australische Vrouwelijke Athle tiekbond laat zich door Fanny Blankers' besluit om geen gevolg te geven aan de uitnodiging, naar Australië te komen, niet ontmoedigen. De secretaresse van de bond, mevr. E. F. Magee, heeft gezegd, dat de bond zijn uiterste best zou doen om de moeilijk heden van het amateur-reglement waar door het niet mogelijk schijnt te zijn dat Fanny Blankers haar kinderen mee brengt, te omzeilen. Mevr. Magee zei: „Als volgens het reglement de kinderen wel mee kunnen komen, dan zullen wij daarvoor het geld bijeen brengen". Zij voegde eraan toe, dat men bij de opstelling van het regle ment blijkbaar niet aan de mogelijkheid gedacht had, dat een wereldkampioene moeder van twee kinderen zou zijn! Voor de wedstrijden om het Nederland se winterclubkampioenschap zwemmen, welke Zaterdagavond a s. in het sportfond- senbad te Haarlem zullen worden gehou den, hebben de volgende verenigingen in- verboden, 11 streng voorbehouden, lil gevormde lezers, IV volwasse. nen, tv- V rijpere jeugd, V voor allen.VI kinderled. Een sterretje meer da* gewone ontwikk. vereist. De Som. cijfers geven de toelaatbaarheid aan. Aafjes, Bertus Het Koningsgraf. Hon derd en een sonnetten, A'dam, J. M. Meu- lenhoff. 's Dichters eigen graf wordt hier bedoeld. Het tweede gedeelte geeft de wereldwijde indrukken weer die Egypte's kunstschatten op hem maakten. Streng voorbehoud om de erotische en geestelijke vrijmoedigheid, II-III. Abert, Karei De evolutie van de muziek, Tilburg, A. Manteau. Geen gedetailleerde muziekgeschiedenis, maar een degelijk en didactisch beeld van de ontwikkelingsgang. Muziekliefhebbers aanbevolen. V. Bongaarts, Jan Slaven jacht in de Soedan, Haarlem, De Sleutel. Een zeer spannend avonturenboek voor gro tere jongens, IV-V. Brunlng, E., Dr., O.F.M. Het geestelijk lied van Nederland, Heem stede, De Toorts. 187 geestelijke volkslie deren met tekst en melodie. Hoofdzakelijk uit de 16e en 17e eeuw, maar ook van he dendaagse componisten. Zeer aanbevolen, V. Cchurchill, Winston Mémoires over de tweede wereldoorlog, le Deel: De storm steekt op. Van oorlog tot oorlog 19191939. Dit eerste deel geeft de voorgeschiedenis van de tweede wereldoorlog. Een persoon lijke visie weliswaar, maar een van enor me betekenis. Bijna een apologie Goede vertaling. V. Defresne, A. 1948 Anno Christi, A'dam, A'damsche Boek- en Crt. Mij. Een zinnebeeldig stuk, nl. een bespie geling van alle problemen die de heden daagse schrijver kwellen. Een spel meer van 't verstand dan van 't hart, IV. Dietz, P. A., Dr. Verschijningen en verschijn selen. Een studie van het Physische Me diumschap. Leiden, Ned. Uitg. Mij. Een rustig, critisch en overtuigend onderzoek van feiten, die buiten het lichaam van paranormaal begaafde personen ge constateerd zijn, IV. Dilger, Franz Giovanni osco, Het Spevtrum, Sug gestief geschreven beschouwingen over opvoeding en jeugdvorming, IV«V. Dubois. Pierre H. Quia Absurdum, Den Haag. A. A. M. Stols. Melancholische poëzie, uit muntend door zuiverheid van toon en on vervalste oprechtheid. Een vooruitgang in het oeuvre van de dichter, IV. geschreven: Damesafd. A.D.Z., D.W.R., H.V.G.B., H.D.Z.. H.D.Z., Haarlem en De Robben. Herenafd.D.J.K., Haarlem, H.P.C., H.V.G.B.. H.Z. en P.C., De Robben, R.Z.C., Het IJ en Zian. SchoonspringenA.D.Z., Haarlem, H.Z. en PC., H.D.Z. en B.Z.C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3