PRIJZEN VAN LEVENSMIDDELEN WORDEN HOGER Loontoeslag van een gulden per week voor inkomens tot f 3700.- Kinderbijslcg wordt herzien, Israël wijst Uno-verzoek af -Zo wordt het voorgerekend- CV m Piccard duikt! Wat doet de regering voor onze oorlogsinvaliden? Van barre woestijn tot rijke fruittuin Joodse troepen worden niet uit Negeb-woestijn teruggetrokken „Tien plagen" voor Egypte Gezin van vier personen 69 ct. per week duurder Elke week een dag wittebrood En wat ons eigen volk? Waarom de Joden weigeren de Negeb af te staan aan de Arabieren Tot hoofd en hart Het weer. m Dubbele moordaanslag in de hoofdstad r Minister Stikker naar Indonesië EERVOL ONTSLAG Dr. VAN MOOK DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG Nó. 24293 De regering heefi gisteravond in een officieel communique haar besluiten in zake de lonen en prijzen bekend gemaakt. Ofschoon een ingrijpende herziening van de gevoerde po litiek niet in haar bedoeling ligt, ziet zij zich toch genood zaakt met ingang van 8 November de overheidssubsidies te verminderen mei 330 millioén gulden. Er is berekend, dat dit voor gezinnen mei een inkomen van niet meer dan 3700 gulden neerkomt op hei duurder worden van het le vensonderhoud met één gulden per week. Deze wordt in de vorm van een toeslag gegeven. Brood en suiker zullen vrij komen, maar het brood wordt vier cent duurder en de suiker zeventien cent. Margarine blijft in prijs gelijk, boter wordt f 0.25 duurder. Op korte termijn zal de kinderbijslag worden herzien. Regeling loonbijslag Kinderbijslag Bevordering prijsdaling Rede minister Joekes Eerste proef een succes Kapitein met twee kunstbenen Er stond slechts één boom Beersheba Grote toekomst BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE} SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per-m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiön eventueel zonder opgavq van redenen te weigeren. Aan de werknemers, die de leeftijd Sedert de bevrijding van ons land is Voor ongeveer twee en een half mil- liard gulden aan subsidies uit de schat kist gefinancierd, terwijl de kosten voor 1948 op ongeveer zeshonderd vijftig mil lioén gulden worden, geraamd. Deze be dragen konden, ook bij het tegenwoordi ge hoge belastingniveau, niet uit de jaarlijkse rijksinkomsten worden gedekt. Er moest voor worden geleend. Hier mede kan niet worden voortgegaan. De subsidies op levensmiddelen zul len met rond tweehonderd veertig mil lioén gulden en die op brandstoffen met ca. negentig millioen gulden wor den verlaagd. Een bedrag van zeventig millioen gulden hiervan heeft echter be trekking op vermindering van import subsidies, die zich voor de consument niet doen gevoelen, omdat deze mogelijk ls geworden door prijsverlagingen, die zich in de laatste maanden op de buiten landse markt hebben voltrokken. Voorts Zal van de verlaging der brandstoffen- subsidie niet meer dan ongeveer een kwart op de consument drukken. De herziening van andere subsidies heeft wel enige invloed op de prijzen. Daarbij is bevorderd, dat men zich, zo nodig, in belangrijke mate aan de prijs verhoging kan onttrekken, doordat an dere, verwante artikelen niet in prijs stijgen. De prijzen van voor de consument be? langrijke levensmiddelen als: margarine, rundvlees en kaas zullen o n g e w ij - zigd blijven. De prijs van consum- t i e m e 1 k zal met een cent per liter Worden verlaagd. De subsidies op suiker, zeep en kolen Zullen worden afgeschaft. De subsidies op varkensvlees en boter worden ver laagd, terwijl de bakkerstoeslag op brood komt te vervallen. Voorts zal het moge lijk zijn de rantsoenering van brood en suiker op een binnenkort nader te be- pajen datum op te heffen. Deze subsidie-wijzigingen zullen O.a. de volgende prijsstijgingen ten gevolge hebben: Brood: vier cent per brood van achthonderd gram; Suiker: ongeveer zeventien cent per kilo; Varkensvlees: gem. veertig cent per kilo geslacht gewicht, hetgeen overeenkomt met drie en vijftig cent per kg vlees zonder benen; Boter: twintig a vijf en twintig cent per pakje van tweehonderdvijf tig gram; Anthraciet: zestig cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het hormale brood, die aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overweging besloten, mede omdat daar door opheffing van de distributie van brood mogelijk zal zijn. Bij de invoering van deze maatregel is rekening gehouden met de omstandig heid, dat de aardappelprijs op het ogen blik in verhouding met het vorige jaar laag is. De regering heeft echter, in overleg biet de Stichting van de Arbeid, beslo ten te bevorderen dat door de werkge ver een compensatie in de vorm van een loonbijslag zal worden gegeven. De re gering stelt zich nl. op het standpunt, dat de gevolgen van de opheffing en vermindering der subsidies op levens middelen en brandstoffen binnen ver antwoorde grenzen moeten worden ge houden. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier Weekloon het bedrag van f 71 niet over schrijdt, wordt een bijslag van één gul den per week toegekend. Verwachting tot Vrijdagavond: Vrij koud met een matige, later af en toe vrij krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. In het Noorden van het land: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. In het Zuiden van het land: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zon: 7.29—17.18; Maan: 3.20—16.27. van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van f 308 niet overschrijdt, wordt een bijslag van vier en een halve gulden per maand toege kend- Bij deze bedragen is uitgegaan van een loongrens op jaarbasis van f 3700. Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. Het is de bedoeling, dat deze loonbjjslagen op 1 November zullen ingaan, d.w.z. voor het' eerst worden betaald over de loon- week eindigende in de eerste week van November. Over de wjjze waarop deze bijslag in de praktijk zal worden ver leend zal nader overleg worden ge pleegd door het college van Rijksbe middelaars en de Stichting van de Arbeid. Het is de bedoeling der regering de verhoging, die aan de arbeiders in het particuliere bedrijf wordt gegeven, ook toe te kennen aan het overheidsperso neel, voor zover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar berekend een bedrag van f 3700 niet te boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, is reeds het gebruikelijke overleg met de betrokken organisaties geopend. Een wijziging van de kinderbij slagwet in het bijzonder ten bate van de groter.e gezinnen krijgt een ver hoogde mate van urgentie door de verlaging der subsidies en door de voorgenomen uniforme loonbijslag, welke aan die grotere gezinnen het minst ten goed zal komen. De re gering is voornemens hiermede ten volle rekening te houden.' Ook de wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelf standigen gaat te sterker spreken. Op korte termijn zal een wetsont werp worden ingediend, dat ten doel heeft aan van overheidswege ge- pensionneerden een kinderbijslag te verlenen. Teneinde de kosten van levensonder houd voor de Nederlandse bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, zal de regering, voorzover hierdoor geen vitale belangen worden geschaad, bij voortduring haar volledige stfun geven aan krachten, welke een prijsverlagende invloed uitoefenen. Wel zal in de toe komst bij de kostprijscalculatie de loon bijslag als kostprijselement worden er kend. Gezonde concurrentie zal worden bevorderd, terwijl onverantwoorde be scherming zal worden tegengegaan. Hier toe zal de opheffing van een aantal dis tributiemaatregelen kunnen bijdragen. Door het aanwenden van een deel van de Marshall-steun voor productieve doel einden zullen Nederlandse bedrijven hun productie-apparaat kunnen uitbreiden en moderniseren, waardoor een vergrote productie tegen lagere kostprijs tot stand zal kunnen komen. Door krachtig mede te werken aan het tot stand komen van een meer intensief Europees handels- en betalingsverkeer tracht de regering te bereiken, dat, evenals vroeger het geval was, de Nederlandse ondernemer zijn goederen daar zal kunnen kopen, waar- ze tegen de goedkoopste prijs worden aangeboden. De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, heeft gisteravond over beide zenders een toespraak gehouden, als inleiding op het officiële communi qué over de lonen en prijzen, dat vervol gens werd voorgelezen. Minister Joekes zeide o.a., dat de re gering besloten heeft over te gaan tot verlaging van de subsidies uit de schat kist op een aantal verbruiksgoederen, voornamelijk levensmiddelen en brand stoffen. Dit is nodig, zowel met het oog op de voorbereidipg van de economi sche unie met Be^ië en Luxemburg, als op de noodzakelijkheid' tot verlichting van de lasten voor de schatkist. „Bij de uitvoering van deze plannen is uitvoerig overleg gepleegd met verte genwoordigers van het bedrijfsleven, zo wel werkgevers als arbeiders. Dit over leg heeft door mijn tussenkomst plaats gehad tussen de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek en de Stichting van de Arbeid. In de Stichting worden de gemeenschappelijke vraagstukken van werkgevers en werk nemers behandeld, terwijl de regering bij het treffen van sociale maatregelen telkenmale het advies van de stichting inwint. Ook thans heeft het overleg tot gun stig resultaat geleid". (Adv.) De regering van Israël heeft het ver zoek der V. N. haar leger terug te trekken uit het gebied dat zij bij de recente gevechten in de Negeb-woestijn sinds 14 October.veroverd heeft, van de hand gewezen. Mosje Sjertok, Is- raëls minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan Ralph Bunche, de bemiddelaar van de V. N., laten weten dat over de kwestie onderhandeld kon worden. Dit Joodse antwoord komt op een tijd stip dat Britse autoriteiten verklaarden bereid te zijn met sommige leden van de veiligheidsraad de mogelijkheid te bestuderen van een straf-actie tot steun aan de wapenstilstandspogingen der V. N. in Palestina. Naar verluidt zijn de Engelsen bezig een resolutie op te stellen waarin aan de Veiligheidsraad zal worden verzocht „de mogelijkheden te bestuderen" tot bestraffing van schenders van het be stand. De resolutie zal vandaag aan de raad worden voorgelegd wanneer de raad zal beslissen wat gedaan moet wor den ten aanzien van de Joodse verove ring van de Negeb en de Joodse strijd krachten, die weigeren dit gebied te ontruimen. De Joodse chef der militaire opera ties, kolonel Jadin, heeft te Tel Aviv te kennen gegeven, dat „het Egyptisch le ger in de Negeb' volledig verslagen is." Volgens Jadin is de Egyptische front luchtmacht vernietigd, het merendeel der fronttroepen is geliquideerd en het vlaggeschip „Koning Faroek" is tot zin ken gebracht. Tengevolge daarvan, aldus Jadin, zal Egypte zijn gehele leger opnieuw moe ten opbouwen, wil het ooit weer in staat zijn een offensief van wat grotere af metingen te ondernemen. Deze operatie, die door de Joodse ge nerale staf „de tien plagen" wordt ge noemd, kost Egypte 1500 tot 2000 doden en gevangenen. In deze cijfers zijn niet de troepen, die in zakken opgesloten zitten, inbe grepen. Wanneer men deze er bij rekent, is meer dan een derde van het oorspron kelijke Egyptische leger van 25.000 tot 30.000 man buiten gevecht gesteld. Drie geallieerde waarnemers twee Fransen en een Amerikaan die zich per jeep van Nabloes naar Jeruzalem begaven, zijn Dinsdagnamrddag nabij Ramallah door zes leden van de onge regelde Arabische strijdkrachten, die met geweren en handmitrailleurs van Brits fabrikaat waren gewapend, aange vallen. De waarnemers, die door leden der Arabische militaire politie werden vergezeld, werden van hun jeep, hun persoonlijke bezittingen en van een som van 350 dollar beroofd. Volgens een woordvoerder der V. N. heeft het hoofdkwartier der waarnemers van de V. N. de Libanese regering doen weten, dat het de Libanon verantwoor delijk stelt voor schendingen van het bestand aan het' Noordelijk front in Palestina. Uit Damascus wordt gemeld, dat de Syrische eerste minister, Djamil Mardam Bey, verklaard heeft, dat „de Arabieren hun vertrouwen in de Veiligheidsraad j hebben verloren en voortaan op eigen kracht hun rechten zullen handhaven." I Indien men aanneemt, aldus lezen we in het regeringscommuniqué over lonen en prijzen, dat in het huidige verbruik van een gezin met twee kinderen, waarvan het gezins hoofd een inkomen geniet variëren de van veertig gulden tot vijftig gulden per week, geen veranderin gen zullen optreden, behalve in de consumptie van wittebrood en boter, mag worden verwacht, dat de betrokken posten van het huis houdboekje zich aldus zullen, wijzi gen: Wekelijkse uitgaven per gezin (van vier personen) Brood f 0.48 Andere meelproducten Suiker 0.20 Varkensvlees 0.13 Plantaardige oliën en vetten (exclusief margarine) Zeep Huisbrandkolen Gas en licht Af melk I tezamen 0.06 0.10 0.05 0.10 Bij deze berekening is aangeno men, dat het gezin gedurende een dag per week het duurdere witte brood nuttigt, jterwijl dit gezin door een iets groter verbruik van mar garine in plaats van boter de totale uitgaven aan beide artikelen gelijk houdt. Indien de consument het ver bruik van enkele van de in prijs gestegen goederen vervangt door goedkopere, welke evenwel een gelijke voedingswaarde of overeen komstige verbruikswaarde hebben, behoeft voor hetzelfde gezin slechts op de volgende hogere lasten te worden gerekend: Wekelijkse uitgaven per (vqn vier personen) Brood Suiker Oliën en vetten' (zonder margarine) 0.16 Zeep 0.10 Gas en licht 0.10 gezin f 0.38 0.20 1.15 0.15 Af melk tezamen: 0.84 0.15 totaal 1. totaal 0.69 De Bathyscaphe, professor Piccard's diepzee-vaartuig, heeft gisteren voor de eerste maal gedoken met een beman ning aan boord. Het vaartuigje ging met professor Piccard en de natuurphilosoof Monod een boord 25 meter diep, om de bestu ring te beproeven. Medegedeeld werd, dat deze eerste proefneming een succes geweest is. Het is nog niet bekend, wan neer Piccard van plan is voor de eerste maal te duiken. Zandvoort leidt niet altijd een even onbezorgd leven. De laatste tijd steeg het aantal klachten, en pijnen dér inioo- ners 20, dat de burgemeester een wichelroede-onderzoek gelastte. Voor al onder het oude gedeelte van de plaats werden storende aardstralen ge constateerd. Bij de kapper bevond zich een kruising van aardstralen en dit iberkte nadelig bij het scheren en knippen. Er is nu een ontstralingsappa- raat geplaatst in de kapperswinkel. Dr. Plesman liep als een gebroken man achter de baar van de mannen, die de Nederlandse luchtvaart met hem had den groot gemaakt. Ook minister Van Schaik was aanwezig bij de begrafenis van de K.L.M.-directeur H. Veenen- daal, de piloot Parmentier en de ver tegenwoordiger van de Lockheed Mac. Inercy op het kerkhof Rhijnhoff te Oegstgeest. Luchtverkenners van de Parmentiergroep brachten een krans. Vannacht omstreeks twaalf uur heeft zich in de Hunzestraat in de hoofdstad een verschrikkelijk drama afgespeeld, waarvan de bijzonderhe den nog niet alle aan de politie be kend zijn. Vast staat, dat de buren van het per ceel Hunzestraat 121 tegen kwart over twaalf gewaarschuwd werden door tik ken op de ruit van de buitendeur. Toen zij zich toegang tot dat benedenhuis hadden verschaft vonden zij achter de buitendeur de 37-jarige I. van W. hevig bloedend op de grond liggen en even verder in de hall troffen zij de 36-jarige F. A. B.-W. aan. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Deze was snel ter plaatse. Beide slachtoffers leefden nog. Van W. was in staat de politie mede te delen, dat de moordaanslag was gepleegd door de 26-jarige H. B. uit de Valckeniers- straat. In de woning werd een brief ge vonden gericht aan de vrouw, afkomstig van B„ waarin deze haar onder bedrei ging trachtte te bewegen naar zijn huis terug te keren. De vrouw had haarman verlaten en was bij Van W. gaan inwo nen. De politie ging onmiddellijk naar de Valckeniersstraat. Daar constateerde zij, dat de dader zelfmoord had gepleegd en dat dit kort nadat hij thuis was geko men moet zijn gebeurd. Alle slachtoffers zijn naar het O. L. Vrouwe gasthuis ver voerd, waar korte tijd na aankomst Van W. is overleden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Vermoedelijk heeft B. bij de moordaanslag gebruik gemaakt van een bijl. Deze is echter nog niet gevonden. Het Nederlandse bureau voor kinder bescherming deelt mede, dat het H. M. Koningin Juliana heeft behaagd het be schermvrouweschap te aanvaarden van de federatie: de Nederlandse bond tot kinderbescherming. (Van onze Haagse redacteur) Volgens een zegsman van het Ministe rie van Oorlog zijn thans achthonderd oorlogsinvaliden bij een speciale afde ling van dit departement in behandeling. Men heeft aanvankelijk gesproken van „rehabilitatie" van deze mannen; later is deze term ais minder juist vervangen door „revalidatie" en nog zijn er velen, die in deze omschrijving te zeer het accent op de vermeende onvolwaardig heid van de gewonde militair voelen liggen, zodat er stemmen opgaan omi simpelweg te spreken van zorg of na zorg voor de oorlogsinvaliden. Deze zore omvat behandeling in, bij voorbeeld, „Oog in Al" bij Utrecht en onderzoek voor eventuele arbeidsver- andering bij het Rijksarbeidsbureau. Omscholing, waarbij zo veel mogelijk een aan het oorspronkelijke verwant vak wordt gekozen, geschiedt op kosten van het Ministerie van Oorlog. Het kan daarbij voorkomen, dat de betrokkene een stap voorwaarts maakt, bijvoor beeld van timmerman tot leraar aan een ambachtsschool. Op het landgoed Aardenburg bij Doorn wordt speciale aandacht geschon- het vliegveld Twente, de grootste militaire luchtbasis van Nederland, wordt de r0hd's;ag gelegd van het met straalvliegtuigen uitgeruste deel van de Neder- luchtstrijdkrachten. Dagelijks gaan de instructeurs met de nieuwe *>ster Meteors de lucht in om de nodige ervaring op te doen, die zij r/xn de toekomstige piloten van de Jet propelled aircraft" moetén overdragen. (Van een bijzondere medewerker) Als men de blik laat gaan over de Negeb, het Zuidelijk woestijngebied in de Joodse Staat, ziet men een eentonige, grijs-gele vlakte zich uitstrekken rondom de eenvoudige barakken der nieuwe Joodse nederzettingen. In net Dosten is de Negeb heuveliger en donkerder; tussen twee kale bergketenen kronkelt een diepe wadi. De lichtere zandstreken in het Westen zijn vlakker.en lager. Hier woeden vaak zandstormen die'de duinen verder drijven. Voor haar nomadische bewoners is deze streek een onverbiddelijke stiefmoeder. De Joden echter zien het Zuiden reeds bevolkt, met bloembedden naast kinder tehuizen, met straten en waterleidingen naar alle richtingen en met vrachtauto s die de oogst van de gecultiveerde leembodem vervoeren. Dit 1s net verlangen van de Joden, hongerend naar bodem en levensruimte. De Amerikanen, die practisch denken, zeggen: Is het dan een wonder? Het klimaat in de Negeb lijkt toch veel op dat van het Zuid-Westen der Verenigde Staten en ztjn grond lijkt op onze vroegere woestijngebieden, die gecultiveerd werden. De 12.500 vierkante kilometer van de Negeb vormen 45 pet. van de oppervlakte van Palestina. In dit gebied woont slechts 4 tot 5 pet. van de bevolking. Maar on derzoekingen, door de Hebreeuwse Uni versiteit te Jerusalem verricht, hebben bewezen, dat de Negeb vruchtbaar is en dat de grond goed vocht op kan nemen. Het grote probleem is verstuiving van de bodem in de Negeb te verhinderen en de losse, grijze leemgrond te veranderen in vette vruchtbare aarde. Men kan urenlang door de Negeb rei zen zonder dat het oog een groen eilandje ontdekt. De pioniers uit de Gwoelot, die zich als eersten in het Westelijk deel van de Negeb vestigden, vonden in de gehele omtrek slechts één boom. En nu, vier jaren later, groeien er bomen en beslaan de beplantingen vele honderden doenam (1 doenam is 1/10 hectare). Drie proefstations Revivim, Beth Eschel en Gwoelot proberen door aanplan ting van bomen de verstuiving der dui nen te verhinderen en dé bodem te ver beteren. Vlijtige landbouwers hebben bos- en fruitbomen geplant; er zijn lange rijen Johannesbroodbomen en Acacia's, eukalyptusbomen en cypressen, dennen en olijfbomen geplant. Maar niet alleen bomen gedijen hier goed, ook vele soorten frv.lt, druiven bij voorbeeld, kunnen hier gekweekt wor den en wetenschappelijk is vastgesteld dat binnen betrekkelijk korte tijd dui zenden doenam voor cultivering geschikt gemaakt kunnen worden. Hoe ziet de hoofdstad van de provin cie eruit, die meer dan een derde van het land omvat? Aan de ingang van Beersheba een groot gebouw van de politie met dikke muren. Daar tegen over een grote Moskee. In de straten enkele bomen, een Bedoeïen met een zware zak op de rug, een winkel vol uien, eên schaap in de schaduw, een goed geklede vrouw van een ambtenaar met een sluier voor het gelaat, politie agenten, douane-ambtenaren. Zeker heerst hier geen overvloed, want de Bedoeien heeft geen geld na dit droge jaar. Tarwe en watermeloen kori-1 den -niet groeien en het kleinere vee stierf van honger. De bewoners van het Zuiden zijn aangewezen op de genadé van de hemel en de hemel geeft zijn zegen niet altijd aan de arme herder en de uitgebuite fellah. De auto rijdt over de grote straatweg, die in de oorlog voor eventuele terug tocht werd aangelegd, toen de situatie bij Tobroek en Mersamatroe critiek be gon te worden. De w^g kronkelt tussen diepe bed dingen van riviertjes, die een duidelijk beeld geven van de bodemverschuivin gen. Hij loopt parallel aan de spoorlijn, die de Turken destijds hebben gebouwd ter bescherming van Suez. Dijk- en bruggenbouw vergden onbeschrijfelijk veel werk. Voor de landbouw echtét, voor de aanleg van waterreservoirs en bescherming van de grond tegen erosie had men geen geld over. Sinds de tijd der Romeinen tot onze dagen werd hier voor niet of zo goed als niet gezorgd. Revivim is de meest Zuidelijke Joodse nederzetting. Zij omvat 32.000 doenam, dat wil zeggen evenveel als de gehele Emek Chefer, die 26 Joodse ne derzettingen telt. Het grondwater van Asluj bevat veel zout; regenwater is hier slechts weinig. De mensen van Revivim zeggen echter: „De mens is niet de slaaf van de natuur, hij kan haar ook beheersen." Tengevolge van de wind valt het grootste gedeelte van de regen in de bergen, Oostelijk van Asluj. Zodra er veel regen valt. vloeit een machtige stroom door de Wadi in Westelijke richting naar zee. Het was niet gemakkelijk deze wateren te stop pen, maar toch hebben de Joden hier een stuwdam en grote bassins gebouwd. En dit alles is nog slechts een begin. De afstanden in de Negeb zijn vrij groot. Toch zal deze streek ontsloten worden. De Joden van Palestina twij felen er niet aan, dat de Negeb zich net zo zal ontwikkelen als alle andere delen van het land, die door vlijt en initiatief tot bloei zijn gekomen. Am bacht en industrie zullen bloeien, zo dra er maar de nodige middelen zijn. Iedereen weet, dat de Negeb een harde noot is en dat hier talloze moeilijk heden op landbouw- en ander gebied overwonnen moeten worden. Bijzonder belangrijk is ook de aan leg van een waterleiding, waarmee men druk bezig is. In Scjiowal werd er reeds over gediscussieerd of 150 doenam genoeg zou zijn voor de bouw van woonhuizen en werkplaatsen. In Revivim en Gwoeloth staan reeds ba rakken buiten de omheining. De bewo ners van Nirim hebben hun steunpunt verplaatst -naar een grotere vlakte, om ruimte te hebben voor nieuwe bewo ners en in Urim is men reeds met- de vaststelling van het uiteindelijke bouw plan bezig. Aller ogen zijn op de toe komst gericht. Na de moord op graaf Bernadotte is de toestand in het Heilig Land ophieuw verslechterd. Een der oor zaken dagrvan is de suggestie, door graaf Bernadotte in zijn rapport aan de V. N. gedaan, dat het Zuidelijk gedeelte van Palestina, de Negeb- woestijn, aan de Arabieren zou moe ten komen, en dat de Joden in ruil daarvoor Galilea zouden toegewezen krijgen. De Joden verzetten zich echter fel tegen dit plan en zij wijzen erop, dat Joodse kolonisten in dit Zuidelijk gebied prachtig pioniers werk hebben verricht, waardoor dit gebied misschien eens een rijke tuin en fruitbouw-streek kan worden. In de afgelopen dagen is in dit gebied de strijd weet ontvlamd, door dat de Arabieren zich verzetten tegen de Joodse bevoorrading van hun kolonies in dit gebied. Opnieuw gaf de Veiligheidsraad nadrukkelijk een bevel tot staking van het vuren, doch fiet is te verwachten, dat de partijen het moeilijk eens zullen kunnen wor den over de toekomst van de Negeb. Een speciale medewerker in Tel Aviv stuurde ons zijn indrukken over hel gebied, welke men als een Joodse visie dient te beschouwen. s. Naar het A. N. P. verneemt, heeft mi nister Stikker zich vandaag per vlieg tuig naar Indonesië begeven. Hij wordt vergezeld door mr. N. S. Blom, raad adviseur van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Welingelichte kringen te Batavia zijn volgens U. P. van oordeel, dat het besluit om mr. Stikker naar Batavia te zenden in de kabinetszitting van gisteren genomen is. Men neemt aan, dat de heer Stikker het Nederlandse besluit omtrent het lot der Ne derlands-Indonesische onderhandelingen bij zich heeft. Een officiële republikeinse woordvoerder zeide, dat de komst van mr. Stikker van de grootste betekenis is om de komende be sprekingen tot een succesvol einde te lei den. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, mr. E. N. van Kleffens, heeft Woensdag gedurende een uur een be spreking gevoerd met Lovett, de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Over het onderwerp weigerde hij iets mee te delen. ken aan de arbeidstherapie. Daar kan de militair, die afgekeurd of ontslagen werd in oorzakelijk of verergerd ver band met de dienst, zich oefenen in ver schillende kleine werkplaatsen; voor een volledige opleiding geniet hij prio riteit bij de Rijkswerkplaatsen. Het komt ook voor, dat hij ter opleiding geplaatst wordt reeds dadelijk in het bedrijfsleven. Gedurende de tijd der opleiding komt zijn gezin ten laste van het Ministerie van Oorlog. Er zijn voorts regelingen getroffen voor een trainingstoeslag en een toeslag op het pensioen. In sommige gevallen blijkt, dat de betrokkene herplaatst kan worden als beroepsmilitair; het leger heeft thans zelfs een kapitein met twee kunstbenen. Zo nodig wordt de oorlogsinvalide een fiets of invalidewagen en eventueel een motorrijwiel of auto ter beschikking gesteld. Lichtgewonden kunnen acht maal per jaar gratis reizen per trein, zwaargewonden zestien maal, zo nodig met een begeleider. Het vervoer per tram is gratis en de Nederlandse Bios coopbond verleent alle oorlogsinvaliden vrije, toegang tot zijn theaters. De ver dere service bestaat zo nodig uit een geleidehond, schrijfmachine e.d. Gedu rende zijn gehele leven heeft de invalide recht op vrije geneeskundige verzorging voor zover het zijn verwonding betreft. Voor de omscholing is op de begro ting f 100.000 uitgetrokken. Voor her plaatsing in het bedrijfsleven blijken de grote ondernemingen het gemakkelijk ste te bewerken. Het percentage ziels zieken onder de uit Indonesië repatri- erenden is vrij gering. Behalve de 800 invaliden, die thans 11» behandeling zijn bij het Ministerie van Oorlog, zijn er nog zeshonderd gevallen, waarvoor het Ministerie van "Marine op soortgelijke wijze de verantwoording op zich heeft genomen; daarnaast heeft het K.N.I.L. zijn eigen sociale zorg. Elk geval wordt beoordeeld door een Geneeskundige Commissie, die soms geen termen aanwezig acht om de zorg voor een invalide op zich te nemen, wanneer' namelijk in de familie aanwij zingen zijn, dat de ziekte zich ook, wan neer er niet van militaire dienst sprake was geweest, zou hebben voorgedaan. Het genoemde getal 800 is vrij wille keurig; het geeft namelijk de situatie op dit ogenblik weer. Hoeveel militairen in totaal door de afdeling Geneeskun dige Verzorging van het Ministerie van Oorlog zijn opgevangen en herplaatst, kon men ons bij de inleiding over dit onderwerp, die gisteren door de heer J. C. Landman, hoofd dezer afdeling voor het Contact-Centrum te Den Haag werd gehouden, niet mededelen. Bjj K. B. van 25 October 1948 no. 10 is aan dr. H. J. van Mook op ztjn ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als luitenant-gouvemeur-gcne- raal van Indonesië met dankbetuiging voor de vele en ge,wiehtige diensten door hem in uitzonderlijk moeilijke omstan digheden aan den lande bewezen. Het vermeld eervol ontslag zal ingaan op het tijdstip, waarop de luitenar.t- gouvemeur-generaal, dr. Van Mook, het bestuur zal hebben overgegeven aan de autoriteit, die de uitoefening v^n zijn functie van hem zal overnemen. De „Nieuwsgier" te Batavia verneemt dat dr. Van Mook voornemens is de dag na aankomst van dr. Beel naar Neder land te reiden. Als er meer goede boeken werden I gelezen, zouden er minder slechte I worden geschreven. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1