bureaux van redactie en administraties Teleurstellend STALIN: „Westerse manifestatie van Zowel in Moskou als in Parijs zou overeenkomst zijn bereikt JESSUP: „Dit is niet waar!" politiek is agressiviteit een Duitse hoogovens in Rotterdam FRANSE TROEPEN LOSSEN MARSHALL-KOLEN Einde van de stakingen in zicht? MIN. STIKKER: Toestand is zeer zorgelijk ABDOELKADIR: „Pessimisme volkomen gewettigd" Inhoud voorstel van Cochran l: „Beneden de maat" Als compensatie voor de gevraagde grenscorrecties Invaller van Nederland krijgt 20 jaar Het weer. Nobelprijs voor ont dekker D.D.T. Artikel in „New York Times Tot hoofd en hart "I Nieuw open kamp eind November Datum prijsverhoging kolen en zeep nog onbekend Piccard wenst tweede proef! mmi Oproep van Buitenland toont meer begrip Engeland en China voor sancties Kard. Suhard y Critiek van prof. Romme op regeringspolitiek VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24294 i 99 Sprekers op partijcongres K.V.P. BIJ VERTREK EN AANKOMST OP SCHIPHOL 99' 99 Voorstel in Veiligheidsraad Bedrijfschap adviseert blanco-facturen SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Wij zullen maar dadelijk met de deur in huis vallen: de Woens dag door de regering bekend ge- Blaakte oplossing om het duurder wor den der eerste levensbehoeften op te vangen, kunnen wij moeilijk toejuichen. Wij vermoeden trouwens, dat menige huismoeder, die gisteravond het even eens van regeringswege afkomstige re kensommetje voor een huisgezin van vier personen heeft bestudeerd, tof een zelfde conclusie is gekomen. Gevolg zal Wel zijn, dat de bestuurders van de Vakverenigingen de eerste dagen met brieven overstelpt zullen worden, waar in de ergernis en teleurstelling van de arbeiders in allerlei toonaarden tot uit drukking zullen komen. Het zou niet juist zijn voor deze gang Van zaken de vakverenigingen verant woordelijk te stellen. Wie de berichten in de bladen gevolgd heeft, weet, dat haar vertegenwoordigers in de Stich ting van de Arbeid wekenlang met de regering, die aanvankelijk een nog veel kleiner bedrag dan f 1,loonsverhoging Wenste toe te kennen, slag hebben ge leverd. Tenslotte heeft men zich bij deze regeling neergelegd, omdat de re gering op dit moment zeker niet verder Wilde gaan. Wij begrijpen ook de moei lijkheden der regering. Zij heeft beslo ten de overheidssubsidies in vergelij king met het vorig jaar met 330 mil- lioen te verminderen. Inderdaad is er reden tot dit besluit. Het systeem der subsidies is een hulpmiddel geweest om de prijzen in ons economisch leven in de hand te houden en de schokken, die een na-oor- logse economie kenmerken, zoveel mo gelijk in het belang van de economisch zwakkeren op te vangen. Dit was, zui ver nationaal gezien, wellicht een aan vaardbare methode, maar nu het inter nationale economische leven aller aan dacht gaat vragen men denke op de eerste plaats aan de Economische Unie met België is dit systeem niet te handhaven. Of wij willen of niet, Ne derland zal zich in betrekkelijk korte tijd moeten aanpassen. Hieraan is niet te ontkomen en het betekent voor ons, dat het leven duurder gaat worden. Het betekent ook, dat er een wedloop tussen prijzen en lonen gaat beginnen. Ongetwijfeld zal men van overheids wege trachten deze wedloop tegen te houden. Nog Woensdagavond verklaar de minister Joekes voor de radio uit drukkelijk, dat een ingrijpende wijzi ging \£tn de gevoerde loon- en prijspo litiek niet in de bedoeling ligt. Wij ge loven dit graag, maar met goede be doelingen komt men er niet. Men tal op een bepaald ogenblik 1949 wordt het jaar der aanpassing zich o.i. voor de noodzaak gesteld zien opnieuw de lonen en prijzen te herzien. En het lijkt ons nodig, dat de regering In haar politiek hier reeds thans reke ning mede houdt. Zo bezien werpt het Donderdag ge publiceerde besluit der regering om slechts een loonsverhoging geen toeslag toe te kennen van f 1 met als loongrens f 3700, zijn scha duw op hetgeen komen gaat, vooruit. De regering gaat o.i. ten onrechte uit Van een gezin bestaande uit ouders e* kinderen. Misschien is dat een maatstaf voor socialistische kringen, maar zeker niet voor katholieke. Men ga onze gezinnen in het katholieke Zuiden van ons land maar eens na! Zij worden door de thans aangekondigde prijsverhogingen reeds ernstig gedu peerd. En hoe moet dat in de toekomst Worden? Als bijvoorbeeld een drasti sche huurverhoging en deze komt in werking treedt? De regering erkent zelf, dat de voorgenomen loonsverho ging aan de grotere gezinnen het minst zal ten goedt komen. In ver band hiermede zegt zij, dat een wijzi ging der kinderbijslagwet een verhoog de mate van urgentie krijgt. Ook de Wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gaat hierdoor te sterker spreken, aldus Voegt heUregerings-communiqué er nog 6an toe. Het klinkt ons alles te vaag. Er spreekt nog niet voldoende overtuiging Uit, dat het noodzakelijk is, dat in de kortst mogelijke tijd de kinderbijslag- regeling wordt gecorrigeerd ten gunste van de grotere gezinnen. VoordeK.V.P. is het thans zaak bij de regering met alle kracht hierop aan te dringen. De 'thans ingestelde looncorrectie, Waarover ook nog belasting moet wor den betaald, omdat zij geen toeslag of bijslag is, heeft in arbeiderskringen te leurstelling gewekt. Hoe groter het ge- Zin, hoe groter deze teleurstelling. Laat de K.V.P. niets onbeproefd laten om deze teleurstelling bij de grotere gezinnen niet in verbittering te doen omslaan. Maarschalk Stalin heeft Donderdag in een vraaggesprek met een correspon dent van de Pravda, het blad van de communistische party der Sovjet-Unie, zijn mening gegeven over het verloop der onderhandelingen over de Berljjnse kwestie en de besprekingen in de Veiligheidsraad. Stalin legde hiermee zijn eerste openbare verklaring af sinds hjj in Mei j.l. persoonlijk antwoordde op -de open brief van Henry Wallace, de candidaat der Derde Partij voor het Amerikaanse presidentschap. Van het interview werden gistermiddag door de persdienst van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken copieën ter hand gesteld aan de buitenlandse correspondenten in Moskou. De eerste vraag, welke aan Stalin ge steld werd, luidde: „Wat is uw mening omtrent de re sultaten van de besprekingen in de Veiligheidsraad van de Berlijnse kwestie en wat denkt gij in dit verband van het gedrag der Brits-Amerikaanse ver tegenwoordigers?" Stalin antwoordde hierop: „Ik be schouw deze als een manifestatie van agressiviteit der politiek van de Brits- Amerikaanse en Franse heersende kringen." Vraag: „Is het waar, dat in Augustus van dit jaar overeenstemming is bereikt tussen de vier mogendheden betreffende de Berlijnse kwestie?" Antwoord: „Ja, dit is waar. Op 30 Augustus kwamen de vertegenwoordi gers van de. vier mogendheden tot overeenstemming voor het gelijktijdig treffen van maatregelen ter opheffing van de verkeersbeperkingen in Berlijn aan de ene kant en het invoeren van de Duitse mark van de Sovjet-zone als enige valuta in Berlijn aan de andere kant. Deze overeenkomst benadeelt nie- mands prestige en houdt rekening met de belangen van beide partijen. De overeenkomst waarborgt de mogelijk heid van verdere samenwerking. De regering der drie Westelijke mogend heden desavoueerden echter hun ver tegenwoordigers in Moskou en verklaar den, dat deze overeenkomst van nul en gener waarde is. Zij schonden de over eenkomst door de Berlijnse kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen, waar de Britten en Amerikanen een ze kere meerderheid hebben." Vraag: „Is het waar, dat officieus te Parijs overeenstemming werd bereikt voordat de kwestie ter stemming aan de raad werd voorgelegd? Antwoord: „Ja, dat is waar. De voor zitter van de Veiligheidsraad, de Argen tijnse afgevaardigde dr. Bramuglia, die ten behoeve van andere belanghebbende mogendheden een on-officiële bespre king met Vishinsky heeft gevoerd, had een ontwerp-oplossing in handen waar over overeenstemming was bereikt. Doch de vertegenwoordigers van Ame rika en Engeland verklaarden weder om, dat deze overeenkomst van nul en gener waarde was." Op de vraag of dit verklaard kon worden, antwoordde Stalin: „De perso nen, die aansporen tot een agressieve politiek van Amerika en Engeland, me nen, dat zij geen belang hebben bij sa menwerking en overeenstemming met de Sovjet-Unie. Zij willen slechts over samenwerking en overeenstemming spreken, teneinde een werkelijke over eenstemming te belemmeren. Zij wen sen de schuld aan de Sovjet-Unie te geven en te bewijzen, dat he't onmoge lijk is met de Sovjet-Unie samen te werken. Zij, die tot een oorlog instigeren, vrezen samenwerking met de Sovjet- Unie meer dan iets anders. Een ver zoenende politiek tegenover de Sovjet- Unie ondermijnt de positie der oor logsstokers en ontneemt aan de agressieve politiek dezer heren het doel. Juist om deze redenen worden reeds bereikte overeenkomsten verbroken en desavoueert men de vertegenwoordi gers, die deze overeenkomsten hebben bereikt. In strijd met het handvest der V. N. werd de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad gebracht, waar men, dank zij de meerderheid, alles kan „be wijzen". Dit alles is gedaan om aan te tonen, dat het onmogelijk is met de Sovjet- Unie samen te werken en dat een nieuwe oorlog noodzakelijk is. Zodoende bereidt men de voorwaarden voor tot het ontketenen van een nieuwe oorlog." Op de vraag hoe hij de actie der zes (Eigen bericht) Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat er een nieuw element komt In de kwestie der grenscorrecties. Zoals bekend, verzet men zich van Duitse zijde heftig tegen iedere, ook de geringste, afstand van grondgebied, zelfs Van prijsgeven van enige souvereiniteit .honderden meters onder de grond. P.at onze aanspraken ten dele betrek king hebben op kolenvelden die nog Biet geëxploiteerd zijn en dus in de eco nomie onzer Oosterburen geen rol spe ten en bovendien in sommige gevallen ook nog niet te exploiteren zijn van Duits gebied uit verandert niets aan de- le weerstand. Men schijnt echter naar enige compen- Bjiie te streven: van Duitse zijde zou in de omgeving van Rotterdam, Jfj® groot vaarwater dus, hoogovens •rillen bouwen, die natuurlijk spoedig yOor staalfabrieken gevolgd kunnen worden. De ligging aldaar wordt gun- 'S geacht, omdat de Zweedse ertsen «jer zeeschip kunnen aangevoerd wpr- en de vetkolen, cokes, enz. uit het «Uhrgebied over de Waal, geschikt voor 0te Rijnaken. „Afgezien van de vraag of hiertegen erk11 Politieke bezwaren rijzen, mag men sch^nen' hierin iets aanlokkelijks ouilt. Men constateie echter ook, dat ïermee inzake he nu redelijkerwij- te-p vorderen uitbreiding onzer kolen- jfve geen stap verder komen. vernemen wij nog, dat de con- Uader .petitie fcchi'lue van West-Duitse premiers te uangenbad gistermiddag besloot het debat over grensaanspraken der Bene- lux-mogendheden uit te stellen. Er werd geen officiële verklaring uitgegeven. Men gelooft, dat de conferentie tot uitstel heeft besloten naar aanleiding van inlichtingen, dat het probleem niet meer zo acuut is als sommige van de deelnemende ministers tengevolge van de openbare discussie veronderstelden. Wellicht zal thans het probleem, dat wordt gevormd door het voornemen om een deel van de Duitse overzeese handel van de havens Hamburg en Bremen over te brengen naar Rotterdam en Antwer pen, ter sprake komen. Maarschalk Von Kuechler, die het be vel voerde over een legerafdeling tijdens de inval in Nederland, is door het Ame rikaanse gerechtshof te Neurenberg tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Prof. Piccard zal zijn „Bathyscaphe" aan een tweede proef onderwerpen, al vorens hij in de diepte van de Oceaan zal afdalen. De Franse trawler Olie Momer, die de expeditie vergezelt, telegrafeerde gisteren aan de marine-autoriteiten, dat hoewel de eerste proef zonder in cident verliep, tot een tweede proef be sloten is. Deze tweede proef zou van daag of Zaterdag plaats vinden. staten in de Veiligheidsraad, China, Canada, België, Columbia, Syrië en Ar gentinië, beoordeelde, zeide Stalin: „Kennelijk steunen de vertegenwoordi gers van al deze landen een politiek, gericht op agressie en de ontketening van een nieuwe oorlog." Op de vraag hoe dit alles af zou kun nen lopen, wat het antwoord: „Dit kan slechts eindigen met de smadelijke val van de aanstichters tot een nieuwe oor log. Churchill, de hoofd-aanstichter, is er reeds in geslaagd het vertrouwen van zijn land en dat der democratische krachten van de gehele wereld te ver liezen. Hetzelfde lot wacht alle andere aanstichters. De verschrikkingen van de laatste oorlog zijn nog te levendig in de geest der volken en dé volkskrachten ten gunste van de vrede zijn te groot om door Churchill en zijn leerlingen in agressiviteit overmeesterd te kunnen worden en afgebogen naar een nieuwe oorlog." In Westelijke kringen verklaart men, dat Stalin's verklaringen talrijke on waarheden bevatten. Zo had Stalin bijv. ongelijk met zijn bewering, dat het vier- mogendheden-accoord van 30 Augustus op zichzelf een oplossing van de. Duitse kwestie was. Volgens de in Moskou gesloten over eenkomst zouden de vier militaire gou verneurs van Berlijn onderhandelen over een regeling voor de tenuitvoerlegging en de Russische militaire gouverneur deed die besprekingen mislukkep. Er wordt aan toegevoegd, dat ook al zou tijdens de officieuze besprekingen in Parijs een oplossing gevonden zijn. de Westelijke mogendhedeift hiervan ln elk geval niet op de hoogte zijn gesteld. Er is nooit overeenstemming geweest, verzekerde de Amerikaanse afgevaar digde bij de V. N„ Jessup, met uitzon dering van de resolutie, waarover de Sovjet-Unie haar veto uitgesproken heeft. Op de vraag, of de Grote Vier in Pa rijs een overeenkomst hadden bereikt, antwoordde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken: „Op geen enkel ogenblik heeft in Parijs een tekst bestaan, waarmee beide zijdén het eens waren, en wat het in Moskou gesloten accoord betreft, dit werd verbroken door de Sovjet-com mandant van Berlijn." De woordvoerder weigerde verder ln te gaan op het vraaggesprek met Stalin, waarbij hij er op wees, dat dit de taak van premier Attlee of van minister Be- vin zou zijn. Paul-Henri Spaak, de Belgische minis ter-president, verklaarde dat Stalin het niet aan het juiste eind had met zijn bewering, dat de zes z.g. neutralen een politiek van agressie steunen. Ook Spaak zei niets af te weten van een accoord over Berlijn, waartoe men volgens Stalin bij de officieuze bespre kingen in Parijs gekomen zou zijn. Britse, Franse en Amerikaanse func tionarissen te Washington wezen er op, dat er een antwoord was gegeven op alle punten in de opmerkingen van Stalin in de officiële documenten en rapporten, die waren gepubliceerd door de Westelijke ministers van Buitenland se Zaken over hun diplomatieke ge- dachtenwisselingen met Stalin en de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, Molotov. V:. - :i Het lijkt oorlogstijd in de mijnstreken van Frankrijk. Duizenden soldaten zijn gedirigeerd naar de stakende gebieden, waar iedere dag opnieuw mijnen bezet worden. Deze foto is gemaakt in Mont- ceau les Mines; de militairen, gelegerd in het stadje, wassen zich aan de pomp. Op het partijcongres 1948 der K.V.P., dat Tl en 12 December a.s. in gebouw Tivoli te Utrecht zal worden gehouden, zal mr. René Höppener spreken over actieve jeugdpolitiek, drs. G. H. L. Zee- gers over industrialisatie en Bernard Verhoeven over nationale cultuurpoli- .tiek. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht zwakke en morgen over dag matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Overdrijvende wolkenvelden. Droog. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 7.30—17.16; Maan: 4.48—16.40. Het einde van de stakingen in Frankrijk komt meer en meer in zicht. Een dertig duizend man troepen en veiligheidspolitie, die gisteren in het vroege morgenuur het centrum van de Noordelijke steenkoolgebieden binnentrok ken, hebben, naar wordt gemeld, 30 mijnen „van stakers gezuiverd zonder ernstige voorvallen". Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat het aantal naar het werk terugkerende mijnwer kers in Midden-Frankrijk verleden week het toneel van hevige strijd met de politie nog steeds groeide. In Lotharingen, in Oost-Frankrijk, was bijna driekwart van de mannen terug. Het Franse kabinet heeft Donderdagavond de toestand als gevolg van de stakingen besproken. De staatssecretaris van het bureau van de premier, Paul Devinat, zeide na afloop: „Na voorlezing van een rapport van de minis-1 ter van Binnenlandse Zaken is de regering tot de conclusie gekomen, dat de situatie op het ogenblik gunstig is." Minister Stikker Heeft gisteravond bij zijn vertrek naar Batavia verklaard, dat hij om twee redenen de reis naar Indonesië maakt. In de eerste plaats om te pogen de onderhandelingen met de republikeinen op gang te brengen en ten tweede om als vertegenwoordiger van de regering zich persoonlijk op de hoogte te stellen van „de zeer zorgelij ke toestand." Ter verduidelijking hiervan verwees hij naar de verklaring van minister Sassen, laatstelijk in de Tweede Kamer, waarin deze mededelingen deed over het ontstellend grote aantal infiltraties en overvallen op officiële Indonesische personen in het door de Nederlanders bezette gebied. Volgens minister Stjk- ker zijn in de afgelopen 14 dagen over de 500 mensen „gewelddadig gevallen". Hij zeide voorts: „Als niet duidelijk be paald wordt, dat hieraan iets zal wor den gedaan, is het zinloos verder te praten." Het tweede punt, dat zo spoedig mo gelijk besproken moet worden is, vol gens de minister, het op gang brengen van het goederenverkeer. „Een ding staat echter vast", aldus minister Stikker, „wij oefenen zeer be paald geen blokkade uit." Een punt, waarover ook veel te doen is geweest, is de uitwijzing der republikeinse ambtenaren. Hierover zei minister Stikker: „Men moet goed begrijpen, dat wat dit betreft, nog geen enkele maatregel is ge nomen en wij zijn volkomen bereid ook hierover te praten." Het gesprek kwam daarna op de er varingen van -de minister in Parijs. Hij had daar de indruk opgedaan in zijn besprekingen met buitenlandse colle ga's, dat men in het buitenland meer begrip krijgt van de situatie. Over de besprekingen, die eventueel in Batavia gevoerd zullen worden, zeide de mi nister nog, dat hij zich zeker niet aan het ~hoofd van de delegatie zal stellen. Wel hoopt hij contact met vooraan staande figuren van da partijen te heb ben. In de middag was inmiddels uit Ba tavia de heer Abdoelkadir, plaatsver vangend luitenant-gouverneur-generaal en voorzitter van de Nederlandse dele gatie voor de onderhandelingen met de republiek, gearriveerd. De heer Abdoelkadir deelde na zijn aankomst op het vliegveld de wachten de journalisten mede, dat hij op ver zoek van de Nederlandse regering naar ons land is gekomen om de algemene situatie in Indonesië te bespreken. Wat ABDOELKADIR kwam gisteren van Indonesië. De plaatsvervangend It.-gou- verneur-generaal en voorzitter van de Nederlandse delegatie voor onderhan delingen met de republiek gefotogra feerd op Schiphol zijn ontslag-aanvrage betreft, zeide hu, dat ook dit een punt van bespreking met de Nederlandse ministers uit zal maken, zodat hij hierover thans dus nog geen nadere verklaring kon afleg gen. Hij weigerde bijv. ook het motief voor zijn ontslag-aanvrage te onthul len. Abdoelkadir noemde het bericht, dat de heer Stikker naar Indonesië vertrok goed nieuws.Sprekende over de mili taire situatie op Java zeide hij, dat het pessimisme, dat daaromtrent heerst, volkomen gewettigd is. Hij kon niet zeggen hoe lang zijn ver blijf hier zal duren. Het is niet onmo gelijk, dat hij tezamen met dr. Beel naar Indonesië zal terugkeren. Abdoelkadir deelde mede, dat de heer Van Mook persoonlijk alle hoge amb tenaren in Batavia heeft verzocht in functie te blijven. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat de heer Van' Mook zich na November in ons land en wel vermoedelijk in Bilthoven zal vestigen. Minister Van Scjiaik was ter begroe ting aanwezig. MINISTER STIKKER ging gisteren naar Indonesië. Voor zijn vertrek stond hij op Schiphol een onderhoud toe aan de verslaggevers. De Nobel-commissie van het Karo- lingska-instituut heeft de Nobelprijs voor geneeskunde toegekend aan dr. Paul Müller uit Bazel wegens de ont dekking van het insectendodend effect van D.D.T. David Anderson schrijft in de „New York Times" van Vrijdag, dat te's-Gra- venhage „onder grote geheimhouding besprekingen zijn gevoerd" over de voorstellen van Cochran, die, aldus Anderson, verleden maand te Washing ton en verleden week te Parijs door minister Marshall in een onderhoud met minister Stikker ondersteund wer den. Volgens Anderson bevestigt men te 's-Gravenhage, dat de voornaamste pun ten van Cochran's voorstellen de vol gende zijn: De republiek zal de bestaande bui tenlandse betrekkingen in het kader van de V. S. van Indonesië mogen behou dtAUe militaire eenheden, waarondei 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.00'I republikeinse manschappen, zullen on- der gezag van de Indonesische federate komen. De schuld van Indonesië aan Neder land, die na 1942 gemaakt is, zal wor den vereffend. Een nieuwe ontwerpovereenkomst, waarin de verhouding tussen het hoofd van de Indonesische federatie en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon wordt omschreven, zal worden aanvaard. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezin gen gehouden worden om zekerheid te verschaffen over de grenzen der ver schillende gebieden. De republikeinse minister van Voor lichting, Moh. Roem, heeft tegenover O'- pers verklaard, dat de politieke ondsr handelingen waarschijnlijk begin No vember hervat zullen worden. Hjj voegde er aan toe: Wat ook het resultaat moge zijn, „it will be final". Met de val van Patjitan, Pati en Koe does is de herovering van de door de communisten bezette gebieden in de republiek door de republikeinse troepen ogenschijnlijk voltooid, doch uit ver schillende zeer betrouwbare berichten is gebleken, dat in dit conflict de com munisten openlijke gevechten op gro„e schaal zoveel mogelijk hebben verme- den en thans tot een guerilla-oorlog zijn overgegaan, aldus meldt de dienst leger- contacten. Voorts is aan beide zijden een zekere strijdensmoeheid ingetreden welke mede wordt i veroorzaakt door gebrek aan verbindings- en transport middelen en uitputting der voorraden. Engeland en China hebben gisteren de Veiligheidsraad verzocht de moge lijkheid te onderzoeken van sancties te gen Joden en Arabieren, die het Pales tijnse bestand schenden. Zij dienden een gemeenschappelijke resolutie in, waarin wordt voorgesteld een subcommissie in het leven te roepen, bestaande uit de Grote Vijf, België en Columbia. Deze commissie zou moeten bestude ren, welke „dringende" stappen geno men kunnen worden ten opzichte van economische en diplomatieke sancties tegen landen die de vrede in gevaar brengen. De resolutie dringt aan op het terugtrekken van de Irsaëlische en Egyptische .strijdkrachten tot de posi ties, die zij innamen vóór de jongste strijd in het Negefgebied. Een Ameri kaanse woordvoerder heeft reeds te verstaan gegeven, dat de Verenigde Staten de resolutie zullen steunen. Canada, Frankrijk en België hebben medegedeeld, dat zij de Engels-Chinese resolutie inzake de situatie in Palestina zullen ondersteunen. De Russische ge delegeerde Jacob A. Malik noemde het voorbarig om op dit ogenblik dergelijke „drastische stappen" te nemen. Malik was van oordeel, dat de rust in het Negefgebied hersteld was als gevolg van de order van de Veiligheidsraad van 19 October om het vuren te staken. Havenarbeiders hebben gisteren ge weigerd steenkool te lossen in tien Franse Atlantische havens, van Duin kerken tot Bordeaux, alsook te Marseille en Toulon. Meer dan 25 met steenkool geladen schepen werden tegengehouden, waar onder 12 te Rouen. Franse soldaten in La Rochelle zijn hierop onmiddellijk begonnen Ameri kaanse kolen te lossen. Verwacht wórdt dat hetzelfde gebeu ren zal te Rouen, Frankrijks belang rijkste kolenhaven, waar twaalf kolen schepen liggen. Ook wordt verwacht dat de regering werkloze arbeiders zal recruteren om onder militaire bescher ming de kolen te lossen. De nationale laad van de onder communistische invloed staande bond van spoorwegpersoneel heeft tegen 3 November een stemming uitgeschre ven over een nationale spoorwegsta king met beperkte tijdsduur. Te 2elf- der tijd werden de spoorwegarbeiders opgewekt om de blokkade op buiten landse kolen te verscherpen door de kolentreinen in de havens en aan ere grensstations stop te zetten. De niet- communistische vakbonden oefenen echter krachtige druk op de spoor- mannen uit om aan deze communis tische opwekking geen gehoor te ge ven. 1 so Klamp u nooit hardnekkig vast aan een taak die gij niet meer aankunt In een hoofdartikel „Beneden de maat" critiseert prof. Romme vandaag in de „Volkskrant" de regeringspolitiek inza ke de lonen en prijzen. Hij wijst op het feit, dat minister Joekes in zijn inlei ding een ongemotiveerde voldoening aan de dag legt. Hij laat, aldus prof. Romme, de zaak voor hen van wie hij erkent, dat ze er het ergst aan toe zijn, in het onzekere. Hij bedrijft dan poli tiek, die, ten koste van het gezin, meet met drieërlei maat voor de zelfstan digen, die een werknemer in dienst hebben en die ten eerste geen bijslag ontvangen, ten tweede wel bijslag heb ben te betalen en ten derde voorshands maar moeten zien hoe ze die betaling opvangen. Prof. Romme eindigt aldus: „Hoe zei minister Joekes het ook weer enige jaren geleden, als Kamerlid tegen een jong minister in een door hem ge steund parlementair kabinet? „De mi nister heeft het vertrouwen nodig van de Kamer en ik moet tot mijn spijt verklaren, dat het'%ntwoord van de mi nister, met uitzondering van enkele pun ten, er niet toe strekt bij mij en ik neem aan: ook bij mijn politieke vrien den dit vertrouwen onaangetast te laten." (Eigen bericht) Naar wjj vernemen, zal de Rijkswerk inrichting „Bergveen" te Veenhnizen op 15 November onder nieuwe directie komen. Zij zal dan worden ingericht tot een z.g.n. „open gesticht", d.w.z. dat de politieke delinquenten, die er wor den ondergebracht, niet langer binnen een prikkeldraadafrastering leven, dat de bewaking ontbreekt en dat de gede tineerden regelmatig in de gelegenheid zullen worden gesteld hun familieleden te bezoeken. Men mag verwachten, dat een en an der tegen eind November in werking komt. Dan zal na het opgeheven proef- kamp „Westvaart" Bergveen het enige permanente kamp zijn met een dergelijk regiem. Z. H. de Paus zal zich, naar verwacht wordt, via Radio Vaticana richten tot het Braziliaanse nationale Eucharistische Congres, dat van 28 tot 31 October te Porto Allegre wordt gehouden. Voor zitter van het Congres is de apostolische legaat Kardinaal Barros Camara, Aarts bisschop van Rio de Janeiro. ïn het noorden hebben stakers een soort fort gemaakt van de Renardmiju, te Denain, waar tijdens-de grote sta kingsgolf van November en December zwaar gevochten is. Hoewel Denain in het gebied ligt dat begin deze week door de troepen „gezuiverd" werd, heeft men de Renardmijn nog met rust gela ten. Hetzelfde is het geval met de grote Couriotmijn te Saint Etienne in midden- Frankrijk waar drieduizend mijnwer kers reeds gedurende meer dan twee weken belegerd worden. Kardinaal Suhard. Aartsbisschop van Parijs, heeft in verband met de zeer ernstige toestand, welke door de sta kingen is ontstaan, een oproep doen pu bliceren ten gunste van de kinderen ln de Noord-Franse mijnstreken. Het bestuur van de Tsjechische Sokol- organisatie, die thans onder leiding van de vakbonden staat heeft beslo ten een som van een millioen kronen, meer dan 6 millioen francs, ter beschik king te stellen van het hulpfonds der Franse mijnwerkers. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is nog niet uit gemaakt op welke datum precies de prijsverhoging voor kolen en zeep zal ingaan. Er doen zich bjj verschillende artikelen, met name by de kolen, nog secundaire moeiiykheden voor, die ove rigens niemand verweten kunnen wor den, daar het onmogeiyk is geweest een regeling te ontwerpen, die alle onbil lijkheden ondervangt. Zo zullen büv. ZU, die nog slechts een gedeelte van hun brandstoffenrantsoen hebben opgeno men, het restant waarschijnlijk tegen hogere prijzen moeten betrekken, het geen vooral voor de engbehuisden, die nu eenmaal zich slechts op bescheiden schaal kannen bevoorraden, een wrange noot is. Voorts rijzen er nog tal van andere moeilijkheden over de hele linie bij het uitmaken of de voorraad bij winkelier, en voroal bij grossier en fabrikant, te gen oude, dan wel nieuwe prijzen ver kocht moet worden. Zoals bekend, stelt de Prijsbeheersing zich op het stand punt, dat alle aanwezige voorraden te gen de oude prijzen verkócht moeten worden. Hierbij krijgt men evenwel weer te makën met een element van ongelijkheid daar het practisch onmo gelijk is uit te maken welk deel van de voorraad bijvoorbeeld bij een grossier „oud" en welk deel „nieuw" is. Het Be drijfschap heeft onlangs aan de suiker fabrikanten, die de prijsverhoging zagen aankomen, geadviseerd te werken met blanco-facturen, waarop de prijzen later zouden kunnen worden ingevuld. De Prijsbeheersing acht dit een zeer vreem de figuur. Verwacht mag worden, dat er zeer binnenkort nadere richtlijnen omtrent een en ander zowel aan het publiek als aan de handel verstrekt zul len worden. Paus Pius XII ontving op £astel Gan- dolfo Olympische discuswerpers in audiëntie. Links naast de Paus Renzo Tosi Italiaans kampioen). Rechts Con- solini {wereldkampioen) en Miss Bevis Re id (Engels kampioene).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1