Strijd om presidentszetel in Witte Huis is nog lang niet beslist ■pw Waarom heeft Haarlem-Nrd geen eigen centrum? Tabak nog niet zonder bon Record-aantal kiezers Laat Dewey haar in de steek? Stand in de loop van de dag i ROOD LEGER BESTAANDE UIT DUITSERS? Voormalig Duits generaal doet onthullingen EEN „EDELACHTBARE" VOETBALWEDSTRIJD Als burgervaders op het grasveld zwoegen, kijken hun vrouwen toe Stedeboüwkundige en economische voordelen Van verhoging van het rantsoen eveneens geen sprake Tot hoofd en hart v. Honderd jaar geleden D Het weer. Bewapening van tanks en artillerie Lachend gekomen hinkend gegaan iliBiii WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 i 72ste JAARGANG No. 2429ö „Ik kan niei anders verwachten dan een overwinning," zei President Truman toen hij gistermorgen in goed humeur naar hei stembureau in Independence ging, en hoewel de volledige uitslag nog steeds niét binnen is, blijkt de Presi dent zijn republikeinse tegenstander Thomas Dewey, gou verneur van de staat New York, op schitterende wijze partij ie geven. Wat niemand verwachï had is gebeurd. Hei is een nek aan nek-race geworden, zoals de Amerikaanse ver kiezingsgeschiedenis ze nep niei gekend heeft. Een record aantal kiezers, men schaf Jnun aantal op 54 millioen, is gisteren ter stembus gegaan en voor een niet gering deel. heeft Truman hei hieraan ie danken, dat zijn kansen thans zo uiterst gunstig staan. De democraten geven de republi keinen bovendien prachtig partij bij de tussentijdse ver kiezingen voor de Senaat, de verkiezingen voor hei Huis van Afgevaardigden en voor de gouverneurs van de ver schillende staten, die gelijk mei de Presidentsverkiezingen werden gehouden. Ontmoeting tussen Stikker en Hatta RW Tl f*?'? lp I HWMÉraMT Het busprobleem en de stedebouw EVACUATIE KINDEREN UIT WEST-BERUJN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE.' SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM [Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Truman geeft Dewey prachtig partij rij. In Wilminton. Delaware, werden twee mannen beschuldigd van pogin gen om een klerk om te kopen onwet tige stemmen te registreren. In Washing ton ontstond verbazing toen het meubi lair uit het bureau van procureur-ge neraal Tom Clark werd versjouwd. Later bleek dat het alleen ging om het leggen van een nieuw karpet. In Rochester (New York) stemde de 107-jarige James A. Hard voor de 22ste opeenvolgende keer in een presidents verkiezing. Hij stemde voor Dewey. Op het stembureau van Brooklyn (New York) droeg een democratisch waarnemer een met de hand beschil derde stropdas, waarop de beeltenis van president Truman voorkwam. Volgens republikeinse waarnemers betekende,dit propaganda. De democraat meende van niet. Volgens een politieagent was de das een rechtmatig kledingstuk. De waarnemers vergaderden en be slisten dat de" democraat de revers Van zijn jas over de das moest heenvouwen om het Truman-portret te bedekken. President Truman en gouverneur Tho mas E. Dewey brachten in de vroege morgen hun stem uit om verder het ver loop van de stemming af te wachten. Truman, de democratische candidaat, bracht zijn stem uit in zijn woning in Independence en voorspelde daarbij een democratische overwinning. „Het kan slechts een zege worden", zeide hij. Tru man was ook van oordeel, dat het een spannende race zou worden, waarmede hij zich keerde tegen de voorspellingen van een „Dewey sweep".. Dewey stemde even na twaalf uur in een school in New York. Hij werd verge- Een record aantal kiezers, volgens de eerste schattingen ongeveer 50 millioen. zijn gisteren in de V.S. ter stembus ge gaan om een nieuwe President, afge vaardigden voor een deel van de Senaat en voor het Huis van afgevaardigden en nieuwe gouverneurs voor de staten te kiezen. Het weer varieerde van zonne schijn tot hevige slagregens, doch prac- tisch nergens heeft het enige invloed gehad op dé opkomst der kiezers. Vooral in de arbeiderscentra werd druk ge stemd, en de voorspelling, dat Truman slechts een kans zou maken als een zeer groot aantak kiezers ter stembus zou gaan schijnt wel juist te zijn geweest. Intus sen bieden de eerste uitslagen nog weinig houvast. Zoals men weet geldt voor de Amerikaanse Presidentsverkiezingen, die om de vier jaar gehouden worden op de Dinsdag na de eerste Maandag in No vember, het getrapte verkiezingsstelsel. De kiezers kiezen in de verschillende staten een ongelijk aantal kiesmannen, van wie het tenslotte zal afhangen wie tot, President gekozen wordt. 'Eerst wanneer de uitslagen van iedere Staat volledig binnen zijn zal het moge lijk zijn vast te stellen op hoeveel kies mannen iedere candidaat zal kunnen re kenen. De kiesmannen zullen op de Maandag na de tweede Woensdag in De cember hun stem uitbrengen in de hoofd steden van hun staten. Op 6 Januari zullen de stemmen geopend worden in tegenwoordigheid van de beide huizen van het Amerikaanse Congress. Ondanks een kille herfstwind begon *ieh op Time Square in het hart van New York een menigte te verzamelen, lang voordat -de stemming ten einde was. De menigte was niet ongewoon groot, maar toonde grote belangstelling voor de nieuwste cijfers, die hoog boven Ti mes Square op een nieuwsscherm wer den bekend gemaakt. Er werden propagandakentekenen van de republikeinse partij gereed gehouden voor het ogenblik, dat dit nodig zou zijn. Van een soortgelijke activiteit ten be hoeve van Truman was niets te merken- Er waren twee televisie-camera's op gesteld om beelden van de verkiezingen uit te zenden. In het Rockefeller-cen trum stond een grote menigte nabij een televisie-scherm van ongeveer vier en half bij zes meter. Er was veel politie op de been, zowel bereden als andere. Er waren echter minder mensen, dan de politie had ver wacht. Slechts uit enkele delen der Ver. Staten komen berichten over ongere geldheden binnen. In Tuskegee (Alabama) heeft een groep mannen (waarschijnlijk leden van de Ku Klux Klan) met pijen aan en kappen op twee kruisen in vlammen doen opgaan een voor het gerechts gebouw en een in de buurt van het Tuskegee Institute, een bekende neger- school. In Bourbon-County, bij Paris (Kentucky) werd sheriff Leer opgedra gen een onderzoek in te stellen naar berichten over vijf gevallen van knoeie- Mevrouw Penny Olsen zal waar schijnlijk lang haar moeten blijven drhgen. Het zal helemaal van Dewey afhangen of zij dit jaar voor het eerst in 16 jaar naar de kapper zal gaan. Voor het laatst liet zij haar haar, dat intussen de respectabele lengte kreeg van ruim een meter, knippen in 1932 aan de vooravond van de verkiezingsdag, die toen een democratische overwinning bracht. Maar haar vader hield niet van democraten en kort haar en ver telde haar, dat zij heur haar niet meer mocht laten knippen, voordat weer een republikein gekozen zou worden, En gunstig ziet het er op dit moment niet voor haar uit. zeld door zijn vrouw. Een menigte van ,500 mensen juichte Dewey toe toen hij arriveerde. Nadat hij en zijn vrouw ge stemd hadden zei Dewey glimlachend tot de pers: „We hebben in elk geval twee stemmen". Bij -zijn terugkeer naar zijn hotel werd Dewey door veel mensen op straat herkend. Men schreeuwde: „Ha die Dewey", en Succes Dewey". De tot dusver bekend geworden ver kiezingsresultaten zijn in strijd met de voorspellingen van alle onderzoekingen omtrent de publieke opinie. Dr. G. Gal lup, de leider van het bekendste bureau voor opinieonderzoek, zou thans aan de journalisten verklaren, dat het totaal aantal stemmen voor Truman groter zal zijn dan voor Dewey en wel rond vijftig procent. Dit zou Truman het president schap verzekeren. Gisteren nog voor spelde dr. Gallup 49.2 procent voor De wey en 44.2 voor Truman. De berichten uit het gehele land stemmen erin overeen dat er druk ge stemd is, wellicht drukker dan ooit te' voren bij nationale verkiezingen. On danks slecht weer gingen in. verschil lende delen van het land veel kiezers ter stembus. Ongetwijfeld is deze grote opkomst een voordeel voor Truman. Zij wijst erop, dat vooral de arbeiders druk gestemd hebben en zij zijn in elk geval aanhangers van Truman, die zich gekant heeft tegen de anti-stakingswetten van Taft en Hartley. Overal riepen de vak bonden de arbeiders op om te gaan stemmen en het schijnt, dat zij aan die oproep gehoor gegeven hebben. Naarmate meer berichten over de uit slag binnenkwamen, toonden de demo craten zich meer „in de wolken" en de republikeinen zich meer „geschokt". De republikeinse leiders zeggen nu niet meer zoals zij eerder gedaan hadden, dat Dewey twee-derden der stemmen zal behalen. De candidaat der Derde Partij, Hen ry Wallace, blijkt geen kans te heb ben en het door hem behaalde stem- menaantal zal waarschijnlijk nog ver onder de verwachtingen blijven. Om middernacht waren nog slechts een half millioen stemmen voor hem geteld. In geen enkele staat kon hij de over winning behalen. De rechtse demo craat Thurmond, van wie men verwacht had, dat hij Truman veel afbreuk zou doen, stond aan de kop in vier staten en behaalde in twee daarvan, Alabama en Zuid-Carolina de overwinning. In totaal waren om middernacht echter niet meer dan een half millioen stem men voor hem geteld. Een groot gevaar voor Truman blijkt hij dus niet te zijn. De uitslag der verkiezingen zal van daag in de loop van de dag bekend worden. Een juist tijdstip is moeilijk aan te geven vooral door het verschil in de sluitingstijd tussen de Oost- en de Westkust, die een tijdsverschil heb ben van drie uur. Omstreeks het middaguur waren rond 30 millioen van de 54 millioen stemmen geteld. Truman bleek toen de lei ding te hebben met 14 millioen 800 dui zend stemmen. Dewey volgde met 13 millioen 600 duizend. Wallace en Thur mond hadden ieder rond 700 duizend stemmen. Truman leidde op dat moment in 27 staten, die 267 kiesmannen aanwijzen, en Dewey in 17. staten met 201 kiesmannen. Hierbij zij nogmaals erop gewezen, dat niet het aantal behaalde stemmen, doch het aantal gekozen kiesmannen beslist. Hun aantal is ongelijkmatig over de verschillende staten verdeeld, zodat eerst wanneer blijkt, dat een der can- didaten 266 of meer kiesmannen achter zich heeft, gezegd kan worden wie ge kozen is. Ook by de verkiezingen voor het Con gress blijken de Democraten veel succes te hebben. Bij de 30 afgevaardigden der Demo craten en de 33 der Republikeinen, die hun zetel in de senaat behouden, moeten 33 nieuwe gekozen worden. Hiervan heb ben de Democraten reeds 16 zetels ge kregen tegen de Republikeinen 9. In de oude senaat hadden de Republikeinen de meerderheid. Voor het Huis van afgevaardigden werden 190 Democraten tegen 175 Repu blikeinen en 1 afgevaardigde der arbei derspartij gekozen. In totaal moeten 432 afgevaardigden gekozen worden. In Ohio, Connecticut en Illinois ver overden de democraten de gouverneurs zetel op de republikeinen. Er zijn thans 13 democratische en 7 republikeinse gouverneurs gekozen. In totaal zijn 48 gouverneursplaatsen beschikbaar. Hun leeftijd, resp. 86 en 80 jaar, heeft de heer en mevrouw Verhey uit Arnhem niet weerhouden naar Zuid-Af rika te emigreren, om daar,hun geluk te beproeven. Dinsdag j.l. vertrokken zij met het m.s. Kota Inten naar hun nieuwe vaderland. De kennismaking met kapitein G. H. Visser, beter bekend als de „boerenvader". Rechts het eveneens emigrerende Sta^horster boertje J. Hager. De voormalige Duitse generaal Wal ter Schreiber, die de Russen ontvlucht te, heeft gisteren verklaard, dat een uit Duitsers bestaand rood leger, bewapend met tanks en artillerie, in de Russische zone van Duitsland georganiseerd wordt. Hij vertelde tijdens een persconferen tie, dat de volkspolitie, die in de afge lopen maanden in de Russische zone werd opgericht, de basis voor het rode leger vormt. Schreiber verklaarde, dat deze politie macht geen politiemacht is in de gewo ne zin van het woord. Het is het eerste stadium van een uit Duitsers bestaand rood leger. Schreiber zei, dat aan hem en 5 an dere voormalige Duitse generaals per soonlijk door Kurt Fischer, de minister van Binnenlandse Zaken in de Russi sche zone, meegedeeld werd, dat de volkspolitie met tanks en artillerie be wapend zou worden. Vier van de generaals stemden toe er deel van uit te maken, twee, onder wie Schreiber, weigerden. Schreiber, die in oorlogstijd chirurg bij het Duitse leger in Berlijn was, zei. dat hem de post van leider van de gezondjjgidsdienst van de politiemacht' in de Russische zoné was aangeboden. Maar hij wilde een profes soraat aan de Universiteit in Berlijn hebben. Hoewel de Russen dit weiger den, ging hij van Dresden naar Berlijn, waar hij ondervraagd werd. Hij ontmoet te daar Amerikaanse officiële personen en werd met zijn gezin per vliegtuig naar de. Amerikaanse zone gebracht. Le- gerautoriteiten hebben vandaag ver klaard, dat hij in „Schutzhaft" gehou den wordt door het Amerikaanse leger. Schreiber verklaarde, dat het niet waar was, dat een vrij Duits leger in Rusland gevormd is. Er is geen leger van Von Paulus en er is geen leger van Seydlitz, aldus Schreiber. Schreiber woonde meer dan een jaar in dezelfde barak met veldmaarschalk Vop Paulus in een gevangenenkamp bij Moskou. Von Paulus heeft zich gedurende zijn gevangenschap nooit met militaire vraag stukken beziggehouden, zei Schreiber. (Van een onzer speciale verslaggevers) De magistratuur heeft gevoetbald! Gisteren, terwijl de herfstmist het As- sense sportpark bijkans geheel verhulde, zijn elf glanzende wagens uit Gronin gen en elf dito's uit Drente voor zijn poorten stilgehouden. Daaruit stapten tweemaal elf lachende burgemeesters en evenveel lieftallige burgemeestersen en weinige ogenblikken later waren de heren enthousiast gestart voor 's werelds eerste burgemeesters-voetbalwedstrijd, terwijl de dames gehuld in zachte reis dekens het schone spel van langszij ga desloegen. Het schone spel! Jawel, dat scheen het deze eerste gelukkige ogenblikken, na dat de Drentse Commissaris der Konin gin de aftrap had verricht. Toen waren de magistraten nog fris. Toen scheen :^o het, dat voetbal zeker gemakkelijk zou zijn als het sluitend maken van een begroting, waarin deze heren ,zo prachtig waren geslaagd. Toen scheen dat, ja. En het was een lust die Gro ningse burgervaders in hun oranje shirt en witte broek te zien optornen tegen hun Drentse gastheren in witte blouse en zwarte broek. Het was een lust te zien hoe vier en veertig bleke benen, tot dusver schijnbaar alleen gemaakt voor het torsen van een bijbehorend lichaam plus ambtsketen, plots in staal bleken tot de verrassendste dingen. Stel u voor schoten van meer dan tien meter als de gemiddelde leeftijd yan uw ploeg rond de veertig ligt! Het was een feest en geen Groninger heeft er minder hard gejuicht dan een Drentenaar, toen de bur gemeester van Rujnen uit een heuse throughpass het eerste doelpunt scoorde Het tweede, een Gronings natuurlijk, was zo mogelijk nog overtuigender: uit een penalty. Overigens correct kalm er recht op de doelman afgeschoten, maa' door een ongelukkig toeval toch in het net geraakt. Toen echter begonnen de jaren en de raadszittingen te werken. Het ging iets minder vlot en in die periode hebber wij, toen de Drentenaren tot viermaal toe een corner moesten nemen, de bur gemeester van De Wijk aan die van Diever horen vragen: „Kan je dat wel? met als antwoord: „Ik zal 't in ieder ge val proberen." Waarmede wij niet willen zeggen, dat toen de burgemeesters, die tussen haakjes hun uitrusting netjes ge leend hadden bij een Groningse sport zaak, aan het einde van hun latijn wa ren. Mijn hemel, neen. Heeft de oudstt Drentse burgemeester (J. Van Royen, 49 jaar) het toen nog niet gepresteerd de oudste Groninger, de keeper, (Hofstee Aukema, 54 jaar) met bal en al het doel LokmiddSlen voor de officieren zijn: beter voedsel, betere behuizing, betere kleren en in hoofdzaak een kans om naar het vaderland terug te keren. Schreiber vertelcte voorts, dat Fischer de generaals, die zich bij de volkspolitie zouden aansluiten, beloofd had, dat zij uniformen zouden mogen dragen gelijk aan die van de oude Wehrmacht, waar bij ook de geborduurde lapels én dé rode broeken. De laatste maanden zijn ongeveer 10.000 Sovjet-Russische deserteurs de Russische zone ontvlucht. Onder hen zouden zich 25 generaals bevinden on der wie generaal Gregory Tokajov, en voorts Molotodovski, gewezen directeur 'van de economische dienst van het Sov jet-Russische instituut der Noordelijke volkeren, en Brailovski, een Russische natuurkundige. Naar van officiële zijde wordt verno men, zal de ontmoeting van minister Stikker met Moh. Hatta Donderdag a.s. te Kalioerang plaats vinden. De keuze van Kalioerang biedt de mogelijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan op nemen met de collega's van minister Hatta. Minister Stikker is voornemens, na zijn terugkeer op Zaterdag, nog een be zoek te brengen aan enkele andere plaat sen op Java. Waarschijnlijk zal hij Woensdag 10 November naar Nederland terugkeren om verslag uit te brengen aan de regering. Verwacht mag worden, dat over het resultaat van de bespre king met Moh. Hatta geen verslag zal worden gegeven alvorens de regering ïn Den Haag is ingelicht. Aneta verneemt, dat minister Stikker op zijn reis naar Kalioerang vergezeld zal worden door mr. J. E. van Hoog straten, secretaris van staat van econo mische zaken, dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de landvoogd, de heer T. Elink Schuurrqan en mr. N. Blom. - Het republikeinse ministerie van voor lichting betwist in een communiqué de waarheid van de Nederlandse beschuldi gingen inzake republikeinse bestands schendingen. Het communiqué zegt, dat de republikeinse delegatie aan de Com missie voor Goede Diensten verzocht heeft een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de beschuldigingen en de ware stand van zaken bekend te ma ken. Het Antara-bericht, dat Moeso gedood zou zijn, wordt, volgens de dienst Leger- contacten, bevestigd door een bericht 'uit Madioen. In dit bericht wordt ge zegd, dat Moeso tijdens gevechten in de omgeving van .Ponorogo op 31 Octo ber door de T. N. I. gevangen werd ge nomen en doodgeschoten. Het voorlopige centraal bureau van de Sobsi (republikeins arbeidersver- bond) heeft aan de republikeinse rege ring verzocht, personen, die in verband- met de Madioen-affaire gevangen wa ren genomen, tep spoedigste in vrijheid te stellen, indien tegen hen geen bezwa rende bewijzen bestaan. l Interview over de gemeentebegroting tussen twee schoten door. gelukkig, die van Meeden en Vries, die tijdens een wedstrijd van Heerenveeu het idee voor dit samentreffen ontwier pen, wel heel ongelukkig gevoeld heb ben. Het ging niet langer. En al is 't dan waar, dat de Drentenaars, dank zij bur gemeester E. W. de Fielliettaz Goet- hart, die behalve *en voortreffelijk doelman ook een uitstekend voorhoede speler bleek, de stand tot 52 opvoer den, dit mocht toch geen voetbal meer heten. Het was een verwonderlijk spel geworden van dwaas opstekende bui - gemeestersbenen en -armen en' uiterma te gecompliceerde valpartijen. Steeds groter bijval ontlokte dat aan de toe schouwers en de medelevende echtge noten. En naarmate ook het tweede half uur verstreek werden de magis traten, die zich nu nog normaal voortbe wogen, zeldzamer en zeldzamer. En t is De „medelevende" echtgenoten aan de lijn. in te lopen? En hebben de Groningers dan ook dat wij de wetenschap hebben, dat deze edele wedstrijd na afloop in een vrolijk samenzijn nog enige malen de revue gepasseerd is, anders zou den .wij op deze plaats onze beducht heid moeten uiten voor de maatschap pelijke toekomst van de onschuldige jonge klerk die morgen zijn burgerva der met een simpel zinnetje als: „Uw voet verstuikt, burgemeester?" zou ontvangen. Desniettemin, het idee zij alle leden van de Veiligheidsraad, die van da Tweede Kamer en de Vereni ging van Dagbladdirecteuren van harte aanbevolen. niet door hun voortreffelijke midden voor Scheffer uit Esinge nog voor do rust de stand op 21 gebracht? Maar goed, tijdens de rust waren or toch ^el duidelijke tekenen van uitput ting. En al werden de-heren, die dit wensten, dan ook door de Assqr ge meentepolitie op de masseertafel uitge strekt. veel hielp het niet en met aan merkelijk stroever gewrichten begon men aan de tweede helft. Ja, die twee de helft! De burgemeesters van Emmer en Muntendam, die als grensrechters fungeerden, moeten zich toen wel zeer Het verdwijnen van de tram, de overvolle bussen, de verkeersdrukte van al die autobussen in de binnen stad en het kapitaal, dat het publiek aan het vervoer offert, hebben de architect Jacq. van Velsen een arti kel in de qjen gegeven, waarin hij het vraagstuk van het verkeer eens be kijkt van stedebouwkundige kant. Waarom, zo vraagt hij o.a„ moeten 60.000 inwoners van Haarlem en hij deelt hier optal degenen, die ten Noor den van het station wonen voor hun vergaderingen, concerten en bios coop naar de stad bussen" Het nog jonge vak „stedebouw" is zo als iedereen wel eal weten niet het bou wen van een stad. Het begrip is van veel wijder omvang en omvat de vorm gevende ordening van alle onroerend goed. Het geeft dus een Ordenende vorm aan het landschap, aan de woon- en werk- en ontspanningsgebieden, aan het verkeer te water en op het land, en dit alles in een organische samenhang. Het is duidelijk dat de vakman dit stedebouwkundige werk, deze organische uitbreidingsplannen maakt in opdracht van en in nauwe samenwerking met de overheid, het stadsbestuur, die uiteinde lijk bepaalt wat inhoud en strekking der stedebouwkundige plannen zullen zijn. En nu meen ik, dat hieraan in Haar lem, dat de laatste decennia zo sterk ge broeid is, nooit veel aandacht is be steed. Noch de gemeenteraad, noch de opeenvolgende wethouders, die toch de eigenlijke opdrachtgevers, leiders en geestelijke vaders van de stadsuitbrei ding moeten zijn, hebben dit als zodanig opgevat. Natuurlijk is er in details veel te prijzen, maar dat betreft voornamelijk het werk der vakmensen. De grote lijn echter, de gedachte en inhoud is bijna steeds in het Haarlemse uitbreidings plan zoek. En om een belangrijk punt hiervan te noemen: er is nergens gestreefd naar. enige decentralisatie. De oude stad bin nen de singels met zijn gehele accomo- datie als cultuurcentrum bestond sinds eeuwen en toen de behoefte kwam aan uitbreiding, ontwierp men woonstraten met hier en daar een pleintje en daar om huizen. En de laatste vijftig jaar is men maar steeds doorgegaan met stra ten, huizen, pleintjes, tot tenslotte de laatste huizen, waaraan nu nog gebouwd wordt, vier K.M. van „de stad" afliggen. Ten Noorden van het station is een conglomeraat gebouwd met een 60 dui zend inwoners zonder enige verdere accomodatie (uitgezonderd dan zijn kerken). Voor hun vergaderingen en partijen, voor hun uitvoeringen, concer ten, schouwburg of bioscoop, om eens gezellig te gaan winkelen, als zij naar een der vele gemeentelijke bureaiWs moeten voor trouwen, distributie, wo- mngdienst, burgerlijke stand enz. enz., dan wel eens een genoeglijk café-restau rant willen bezoeken, biljarten of kege len, altijd zijn deze 60 duizend mensen in het algemeen gedoemd naar „de stad" te gaan en dus van de bus gebruik te maken. Daarbij komt, dat deze Noordelijke halve stad door dit gebrek aan eigen centrum ook uit stedebouwkundig oogpunt maar een saai en vervelend geval is geworden. Geen enkel mar kant punt; geen centrum waarom een wijk is gegroepeerd. Want nu moet men niet zeggen dat er wel vanzelf door particulieren aan al üeze behoef ten was voldaan als er ook inderdaad In het voorlopig verslag van de Sta ten van Suriname over de voorgestelde nieuwe kieswet blijken vele leden van mening, dat de Nederlandse regering het koloniale bewind wenst te handha ven, daar zij het advie^^an de Staten, die een uitgebreid, doch niet een alge meen kiesreeht hadden voorgesteld, .heeft genegeerd. behoefte aan werd gevoeld. Neen, de overheid had hier ordenend moeten optreden en de goede voorwaarden voor ontwikkeling moeten scheppen. Om eens een voorbeeld te noemen: een café-restaurant zo maar ergens in een woonstraat tussen de huizen is heel iets anders dan een dergelijk bedrijf als onderdeel van een groot-opgezet ge zellig plein, waaromheen allerlei belang rijke gebouwen als hart en centrum van een wijk. Er is de laatste jaren in stedebouw kundige kringen al heel wat gesproken over de buurt- en wijkgedachte met alles wat tiaaraan vast zit, maar hiervan vin den we in onze uitbreidingsplannen nog niets terug, zo besluit architect Van Velsen. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, voorname lijk in het Noord-Westen van het land en hier en daar nevel of mist. Matige, later vooral in de kuststre ken toenemende Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van tem peratuur. Zon: 7.40—17.07; Maan: 12.02—18.41. (Van onze Haagse redactie) Nu verschillende artikelen bon vrij zijn gekomen dringt zich de vraag op, of mogelijk ook de tabak spoedig zonder bon beschikbaar zal worden gesteld. De koopkracht, aldus Redeneert men, is de laatste tijd, mede door de vermindering van de subsidies op de levensmiddelen, waar voor een deel der bevolking geen compensatie tegenover staat, dusdanig verminderd, dat het vrijgeven van .de tabak over het algemeen geen noemens waardig grotere vraag zou doen*ont- Zondag zal een begin worden ge maakt met een evacuatie op grote schaal van de Duitse kinderen uit ge blokkeerd Wcst-Bcrlijn. Per week zul len 480 kinderen uit Berlijn worden gebracht naar pleegouders of familie m West-Duitsland. Men schat dat aan het eind van de eerste week van Februari 13.500 kinderen geëvacueerd zullen zijn. Voor de duur van het verblijf der kinderen is geen tijdslimiet vastgesteld, doch de autoriteiten hebben de ouders verteld dat het „voor lange tijd" zal zijn. staan. Ook de geringere beschikbaar stelling van Virginiatabak en de rui mere verwerking van Oriënttaoak, zal de rooklust doen dalen, daar het publiek aan de eerste soort de voorkeur geeft. Hiertegenover wordt opgemerkt, dat men nog altijd de beduidend goedkopere shag kan kopen en dat men alvorens een beslissing te nemen eerst eventuele wij ziging in de kooplust voor sigaretten en shag wenst af te wachten. Het vrijgeven van de tabak is momen tcel nog niet verantwoord, aldus merkt men van bevoegde zijde op. Er is" nog geen beslissing over genomen en deze is ook in de naaste toekomst niet te ver wachten. Berichten over vrijgeven per 1 Januari of verhoging van het rantsoen in de eerstvolgende weken moeten dus voorbarig worden geacht. Boetedoeningen, die onbekend blij ven, zijn de ware; alle andere worden vergemakkelijkt door de ijdelheid. J Europa in 1848. Parijs hoort nog de nadreun der Februari-revolutie. In Wenen zijn onlusten aan de orde van de dag. Berlijn is vol geruchten. Het Europese continent ziet binnen de per ken van het staatsrecht een verandering voltrekken, die niet zonder bloed en strijd geschiedt. Waarin bestaat zij? Men kan haar het best typeren met de woor den van Thorbecke, wanneer hij schrijft, dat „het staatsburgerschap, de eerste drijfveer der negentiende eeuw, in de plaats trad van het onderdaanschap Het volk wenste medezeggenschap in de regering. Het wenste vrij te zijn in het uiten van zijn mening. Het wilde zijn rechten zien vastgelegd in de grondwet en de inperking van de souveremiteit des konings, die willekeur nooit uitsloot. De revolutie in Parijs had bewezen, dat het volk dit verwerven wilde ten koste van. elke prijs. De grêndwetsher- ziening in Nederland, welk feit wij van daag herdenken, heeft aangetoond, dat het ook kon langs parlementaire weg. In hoeverre deze grondwetsherziening tot stand is gekomen - onder de indruk van de gebeurtenissen in het buitenland, doet aan het tot stand komen dezer herzie ning geen afbreuk. Toen zij er kwam re gelde zij de machtsverhouding tussen vorst en volk voorgoed en afdoende. De huidige grondrechten van de Neder landse burger liggen erin uitgedrukt. Uit deze grondwet zijn de tegenwoordige po sitie-van de staatsburger en zijn mede zeggenschap in de regering voortgeko- men. Een omwenteling van zo verstrekken de betekenis in de staathuishoudkunde kwam niet ineens tot stand, ook al vol trok zij zich in Nederland zo snel, dat koning Willem II zelf verklaarde, dat hij „in vier en twintig uur van zeer con servatief zeer liberaal was geworden". In de eigenlijke zin regeerde het volk in Nederland voor de grondwetsherziening niet mee. Wel werd het constitutioneel geregeerd, maar zijn invloed op de re gering was zeer gering. De ministers werden door de koning benoemd. Hem alleen waren zij verantwoording schul dig. De volksvertegenwoordiging deelde de wetgevende macht met de koning en vormde, inplaats van een afvaardiging van de gehele natie, allengs een exclu sieve regentenkaste. Paste dit in de men taliteit van de tijd, de liberale stromin gen vonden ook in Nederland hun weg en er - gingen langzamerhand stemmen op, die pleitten voor ministeriële ver antwoordelijkheid en rechtstreekse ver kiezingen. De grondwetswijziging van 1840, noodzakelijk geworden door de af scheiding van België, bevatte daarvan echter nog niets. Zelfs een voorstel van negen Kamerleden, die een grondwets herziening in bovenomschreven zin wens ten, werd in 1844 niet eens in behan deling genomen. Het werd als ontijdig en ongepast beschouwd. De koning acht te een wijziging „vooralsnog niet nood zakelijk." In de daarop volgende jaren werd de liberale aandrang evenwel sterker. Critiek op het regeringsbeleid bleef niet uit, vooral toen economische omstandigheden een beurscrisis tenge volge hadden, terwijl de prijzen der le vensmiddelen aanzienlijk stegen door een aardappelziekte in 1845. Ook de ar beidersklasse werd roerig. De revoluties over Europa verhaastten echter een pro ces, dat, eenmaal begonnen, toch niet was te stuiten. Op 13 Maart 1848 riep Koning Willem II uit eigen beweging en buiten voor kennis van zijn ministerie de voorzitter van de Tweede Kamer bij zich en ver zocht hem de wensen van de volksver tegenwoordiging kenbaar te maken. Een herzieningscommissie onder Thorbecke kwam tot stand. Zij diende spoedig een ontwerp in. Het had niet de instemming van het ministerie, qnaai de Koning keurde het goed. Het ministerie trad af en het ontwerp ging naar de Staten- Genlraal. De koning gaf duidelijk als zijn wens te kennen, dat zij het zouden aanvaarden. De Staten-Generaal maakten weliswaar enige restricties, maar zij aan vaardden het ontwerp. En zo kwam de grondwetsherziening naar liberale trant tot stand en werd de herziene grondwet op 3 November van het jaar 1848 plech tig afgekondigd. e verschillen met de vroegere toestand zijn evident. Ministeriële verantwoordelijkheid beperkt de macht des Konings. De Staten-Generaal krijgen het recht van interpellatie, de Tweede Kamer bovendien dat van amen dement en enquête. Door de verande ring van het kiesstelsel, dat voor de Tweede Kamer van een getrapt een censuskiesrecht wordt, krijgt niet alleen een groter deel van de bevolking invloed op de regering, maar daarenboven wordt die invloed rechtstreeks. De tussensta dia van kiescollege Volgens adel, stad en plattelandsinstellingen en Provincia le Staten vallen voor de Tweede Ka mer uit. De leden der Eerste Kamer worden niet meer voor het leven door de Koning benoemd, maar de Provin ciale Staten kiezen hen uit de hoogst aangeslagenen. Er komt een zekere ma te van zelfbestuur voor provjncie, ge meente en waterschap. Jaarlijks worden de begrotingen vastgesteld en de Sta ten-Generaal krijgen het toezicht over het beheer van de koloniën. Daarmee is de weg gebaand naar de parlementaire democratie. De vreedzame revolutie van 1848 heeft haar vruchten afgeworpen. (Vervolg crp pag. 3)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1