Met het verkeer is het nog slecht gesteld Vijftigjarig schilderleven 88 pet der Bloemendaalse scholieren gaat hoger op Moeilijkheden met herstel der bijzondere scholen Democraten aan winnende hand Verantwoordelijkheidsgevoel eerste eis Ignatiuscollege wint VIC-tournooi Guépin Van derVlugt AGENDA' SLOT DEFECT? Splinters Taxi? Bel 13000 Tentoonstelling van prof. Wolter's werken Beleggingen - Safe Giroverkeer Afscheid dr. Van Mook WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Nieuws uit de R.K. Leeszaal Gids voor vrachtvervoer te Haarlem Burgerlijke Stand KATH. ARBEIDERS BEWEGING Nieuwe ontwikkeling scursus- AALMOEZENIER VASTBINDER DANKT U KATHOLIEKE MOEDERS Elise Cserfalvi als soliste bij H.O.V. Veertig-jarig jubileum Bus slipte FAILLISSEMENTEN Distributienieuws „DE SLEUTELSPECIALIST" f 1000 BOETE Voor Aalsmeerse bloemen handelaar Bewusteloos geraakt Aangehouden Paard tegen melkauto Kla ver j as-nieuws CHRYSTAL BLOMKAMP „De nacht van de 16e Januari" Piano-matinée Theo Bruins KOFFIE EN THEE JREB AARDAPPELTEELT IN BOLLENSTREEK Sterke inkrimping wegens besmettingsgevaar Triniteitslyceum nu tweede GS en HDC in felle concurrentie HEEMSTEDE St. Nicolaas-comité Kath. Arbeidersbeweging KerkboIIenveiling ZANDVOORT Elwi jubileert 11 Spaarne 56 - Telefoon 11896 „Ik voel een sterke behoefte om woorden van dank tot u allen te spreken LAATSTE NIEUWS In Kei Congress hebben ,de democraien reeds de volledige meerderheid behaald. Thans slaat reeds vasi, dai zij in elk geval 219 van de 432 zeiels in hei Huis van Afgevaardigden zullen krijgen en 50 zeiels in de Senaat, die 96 zeiels ieli. Ook bij de verkiezingen van de gouverneurs voor de ver schillende siaien blijken de democraten aan de winnende hand ie zijn. Paul Ruegger te Soestdijk Beurs van Amsterdam GOED PRIJSHOUDEND „Er is weinig belangstelling voor het verkeer," zeide inspecteur I. B. Brauckman van de verkeerspolitie gis teravond in zijn praatje voor de commissie voor huishoudelijke- en ge zinsvoorlichting. En de waarheid van zijn woorden bleek wel uit het feit, dat er r^jaar weinig dames \tfaren opgeko men om de interessante inleiding bij te wonen. Sprekend over het onderwerp „Hoe beschermen wij onze .kinderen tegen verkeersongevallen?" besprak spr. eerst de toestand van. het verkeer in Neder land in het algemeen en constateerde daarbij, dat, het bij ons nog slecht ge steld is. Aan de hand van enig cijfer materiaal toonde hij aan, hoe ontstel lend groot het aantal ongevallen is en hoe dit nog steeds stijgende is. In 1946 b.v. gebeurden er ruim 26000 ongeval len, waarbij 1200 mensen de dood von den en 6600 zwaar gewond werden. Dit wil dus zeggen 3 doden en 18 zwaar ge wonden per dag. Voor 1947 waren deze cijfers iets gunstiger, maar het aantal ongevallen nam toe tot 39.000. Wat is de oorzaak daarvan? Voor driekwart ligt de schul bij de bestuur ders van voertuigen, voor het overige bij de voetgangers en onvoorziene om standigheden. Wanneer de mensen en zij maken toch het verkeer uit een diep ver antwoordelijkheidsgevoel hebben en de grootste voorzichtigheid betrachten, dan wordt het aantal ongelukken tot een minimum beperkt Het is dan ook de taak van de regering en de diverse bon den op verkeersgebied om door mid del van een intense propaganda het pu bliek in deze op te voeden. Sprekend over kinderen en verkeer, wees inspecteur "Brauckman op het ern stige gevaar, dat hen bedreigt. Van de 900 personen, die in 1947 fh het verkeer gedood werden, waren er 250 kinderen beneden de 13 jaar. De grootste schuld ligt hierbij meestal bij de ouders, die vaak schromelijk tekort schieten. „Je houdt je hart vast, als je zelfs kinderen beneden de 3 jaar zonder toezicht op straat ziet spelen. Zij zien geen gevaar ?n blijven nu eenmaal niet op de stoep. Bij de groteren is het al evenzo ge steld. Met een autoped rijdt je veel prettiger op het asphalt dan op de ge wone stenen!" Spr. pleitte-er ook voor om de kin deren niet alfte vroeg te laten fietsen. Een bijzondere taak is er ook weggelegd voor de school. De regels van het ver keer moeten als het ware met de pap lepel worden ingegeven, en daarom is het verheugend, dat op bijna alle scho len in Haarlem het verkeersonderwijs is ingevoerd. Ook bij het uitgaan van de scholen dient de onderwijzer attent te zijn, vooral wanneer de school aan een druk ke weg ligt. Is het gewenst, dat de jeugd ten aan zien van andere ernstige gevaren van de straat moet worden gehouden, ook in verband met het verkeer is dit een dwingende eis. Hierbij hebben de jeugd beweging en speeltuinverenigingen een belangrijke taak. En dan tenslotte: wat doet de politie? Allereerst worden natuurlijk de kwaad willigen ér dadelijk uitgehaald.De an- De directrice van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek schrijft: Ook deze week is er gelukkig weer goed nieuws voor de vrienden van onze lees zaal. Wij zijn namelijk weer twintig voortreffelijke Nederlandse romans yij- ker geworden, waaronder een ieder stel lig iets van zijn gading zal vinden. Min naars der belletrie kunnen genieten van de verfijnde vertelkunst van Bordewijk, Daisne en Vestdijk, terwijl zij, die hun hart aan de historie hebben verpand, te gast kunnen gaan bij Cor Bruyn, Willem de Geus en A. Romein-Ver- schoor, die in hun werken grote perio den uit ons vaderlands verleden doen herleven. Stijn Streuvels en Herman de Man geven in hun streekromans pitto reske, boeiende milieuschilderingen, ter wijl ook het jonge meisje niet werd ver geten. Voor haar werden enkele wer ken van Sanne van Jfavelte en Mevr. C. E. Pothast-Gimberg aangeschaft. Als u 'het onderstaande lijstje aandachtig be studeert, zult u constateren, dat er nog veel meer is, dat uw aandacht ten volle verdient. F. Bordewijk, Noorderlicht; Cor Bruyn, Wendelmoet; Willy Corsari, De schor pioen; Joh. Daisne, De trap van steen en wolken; Joh. Daisne, De man die zijn haar kort liet knippen; J. M. Eising, Parade in de tropen; W. de Geus, Piet Heyn; Sanne van Havelte, Het begon in een stortbui; P. Hofman, De ruiters van Cortes; E. van Hemeldonck, Konij nenberg; Herman de Man, Wonderlijke ontmoetingen; M. Matthijs, Filomeentje; E. de Nève, Poolse nachten; K. Norel, Doctor Frans; C. E. Pothast-Girhberg, De akker wordt bereid; M. Revis, Pa viljoen van glas; A. Romein-Verschoor, Het verre vaderland; Stijn Streuvels, Heule; S. Vestdijk, Pastorale 1943; S. Vestdijk, Puriteinen en piraten. Bij de uitgeverij G. Eikelenboom en Zoon te Heemstede is verschenen de Gids van de Beurtvaart en Autolijn diensten te Haarlem, le jaargang, uit gegeven in samenwerking en onder auspiciën van het Nederlandsch Binnen- vaartbureau, Den Haag en de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer Wegtransport. (N.O.B.) afd. Haarlem. Het doel van deze gids is de handel een betrouwbare wegwijzer te ver schaffen in het zo gecompliceerde ver voerswezen. Hierbij zij opgemerkt dat de beide, genoemde 'organisaties, die aan de samenstelling van deze gids heb ben meegewerkt, er ngar gestreefd heb ben de gebruikers van de gids een beeld te geven, flat de werkelijkheid zo juist mogelijk weergeeft. De gids is verkrijgbaar bij de uit gever, de bestelhuizen en bij de N.O.B. afd. wegtransport, Ged. Oude Gracht 84, te Haarlem. GEBOREN: M. M. Blom—Van Soest, z; P. C. KokVan Meurs, z; G. M. A. BeukersLandman, z; C. Mesman Warmerdam, z; jonkvr. E. J. L. C. van Löben Seisvan den Bosch, d; F. W. J. van ApeldoornUittenbosch, d. GEHUWD: G. C. W. Stegwee en J. Koolmeijer. OVERLEDEN: J. C. Niepoort, 73 j., Kamperlaan; H. W. Nelis, 70 j., Arnol- dystraat; H. Plomp—D'oeland, 44 j., Hodsonstraat; E. Venekamp, 88 j., Gast huislaan; J. M. G. Pijpers, 1 m., Kam perlaan. deren moeten op de belangrijkheid van de verkeersregels gewezen worden. In Haarlem heeft men een grote actie ge voerd met pamfletten, terwijl ook een luidsprekerwagen in dienst van deze actie werd gesteld. Wat de kinderen betreft, laat de po litie het niet bij een waarschuwing. Overtreders worden opgeschreven en de „bekeuring" wordt doorgegeven naar het hoofd der school, die hen persoon lijk onder handen neemt of het ge pleegde verkeersdelict in de klas be handelt. Deze samenwerking met de scholen heeft er toe geleid, dat Haarlem in zake verkeersexamens aan de kop staat. Het afgelopen jaar namen 67 scholen deel aan het examgn met een totaal van 2000 leerlingen. „Resultaten kan men moeilijk waar nemen, maar men mag toch wel ver wachten, dat al deze acties er toe zul len bijdragen, dat het verkeer in ons land de jjoede richting uit zal gaan." De Kath. Arbeidersbeweging in het bisdom Haarlem gaat, in overleg met de leiding te Doorn, een nieuwe ont wikkelingscursus invoeren. De opzet is als volgt: In elke afdeling komt een eenvoudige cursus, die gfheel plaatse lijk wordt gehouden. Men behoeft hier voor dus niet naar een andere plaats. De lessen zijn gebundeld in een hand boek, zodat men nimmer behoeft te wachten op toezending. Eens per veer tien dagen komt men bijeen met leer lingen en docenten om de lessen te be spreken en te corrigeren. Les wordt ge geven in: Godsdienstleer, sociologie soc.-economische wetgevihg, Ned. taal, geschiedenis en boekhouden. Jongelui boven de 18 jaar kunnen aan de cursus deelnemen. De vooi'malige aalmoezenier van het Kennemer-Bataljon (24 R.I.), Pater F. J. M. Vastbinder A.A., berichtte ons dat hij op 3 December a.s. weder als aalmoezenier naar Indonesië zal Ver trekken. Hij verzocht ons aan alle leden van het Kennemer-Bataljon nogmaals en voor het laatst zijn hartelijke dank te betuigen voor het vele vertrouwen dat hem gegeven werd en voor de sympathie, die hij steeds ondervinden mocht. De aalmoezenier wenst aan allen een voorspoedige en gezegende toekomst. Tot eind November is het adres van aalmoezenier Vastbinder: Brakkenstein- weg 48, Nijmegen. De Katholieke Arbeiders Vrouwenbewe ging (K.A.V.), onderdeel van de Kath. Vrouwenbeweging, houdt hedenavond kwart over acht in het gymnastieklokaal van de Eerw. Broeders, Nagtzaamplein, een Moeder- avond, waar de zeereèrw. heer A. Agter- hof zal spreken over het onderwerp: „Voorlichting in het gezin." De heer H. Boeree zal deze avond de omlijsting verzorgen met declamatie enz. De toegang is uitsluitend voor moeders uit Kring Oost, omvattende de parochies St. Jan en O. L. Vrouw Rozenkrans. Toont uw belangstelling voor dit zo belangrijke onderwerp. De violiste Elise Cserfalvi, 2e prijs- winnares van het Intern. Muziekcon cours te Scheveningen, -al als soliste medewerken aan het derde concert in de Vrijdagserie, dat de H.O.V. op 5 November zal geven. Deze jeugdige Hongaarse violiste ving op 5-jarige leeftijd haar vioolstudie aan en werd, n<*J5 jaar te hebben ge studeerd bij prcPP Dezsö Rados, inge schreven op de muziekacademie Franz Liszt.' Zij behaalde verschillende prij zen en debuteerde met het Orchestre Municipal, waarmede zij groot succes oogstte. Ook nam zij in 1946 deel aan het Intern. Muziekconcours te Genève, dat zij met een onderscheiding verliet. Op het concert van 5 Nov.-zal Elise Cserfalvi het vioolconcert van Joh. Brahms vertolken. Het orkest, dat ditmaal onder leiding van Kees Hartvelt zal staan, opent het concert met de "Sinfonia in Bes-dur van Joh. Chr. Bach- en brengt tenslotte na de pauze de Symphonie No. 2 van Beet hoven ten gehore. Gisteren 2 November werd in de kof fiekamer der Verenigde Confectiebedrij ven en Textiel-industrie, in het bijzijn van alle medewerkers het 40-jarig ju bileum herdacht van de directeur, de heer Gerzon Serphos. Op 19 Nov. zal een groot personeelsfeest volgen. 'Bij het nemen van de bocht Schalk wijkerstraatSlachthuiéstraat slipte een autobus van de N.Z.H. gistermiddag door de gladheid van de weg naar links toen op hetzelfde ogenblik een luxe auto linksom de Schalkwijkerstraat in wilde rijden. De autobus reed met de linkervoorzijde tegen de linkerzijde van de personenauto, waardoor van de autobus de linkerkoplamp en de schijn werper werden vernield, terwijl de per sonenauto aan de linkerzijde geheel werd vernield. De arrondissements-rëchtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 2 November in staat van faillissement verklaard: Cornells Pieter IJff, chemisch fabri kant, zaakdoende onder de naam Cor IJff Handelsonderneming en Fabriek en handelende onder de naam Handelson derneming Kennemerland, wonende te Haarlem, Leidseplein 28. Rechter-Com- missaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advo caat en procureur té Haarlem. J. F. H. Loor, wonende te Overveen, Julianalaan 74 en aldaar handelende cnder de naam „Boekenbedrijf Arena". Rechter-Commissaris mr. H. J. Ferwer da. Curator mr. E. J. Groenevelt, advo caat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: H. F. A. Smit, wo nende te Heemstede, Koediefslaan 31, te Amsterdam aan de Kloveniersburg wal handelende onder de naam: firma „Electrogros". Rechter-Commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem. Bioscopen Rembrandt: Blanche Fury (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Schim menjacht (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 U.; Luxor: Hellzapoppin (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Païsa (strikt volw.), 2.15, 4.30r 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Wie doodde Van Loon (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 3 NOVEMBER Geb. Jacobstraat: Liederenavond Jo Vin cent, 8 uutf. DONDERDAG 4 NOVEMBER Concertgebouw: Jubileumconcert Haarlems Symphonie-orkest Euterpe", 8 uur. Brinkmann: Voordracht door Douglas Hy de voor Geloof en Wetenschap, 8 uur. Afhalen bonkaarten in de Vleeshal van 8.30 tot 12.15 en van 2 tot 5 uur voor restant G. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) De Haarlemse economische recherche deed Dinsdag schriftelijk uitspraak in de zaak tegen de Alkmaairse bloemen handelaar W. H. J. T., die vorige week Woensdag terecht stond terzake over treding van het deviezenbesluit. T. (fcad f 10.000.die op clandestiene wijze over de Belgische grens waren gekomen, als het ongefacturëerde gedeelte van een koopsom in ontvangst genomen. Door verdachte's toedoen, zo vertelde de Of ficier vorige week, zijn ons land in totaal anderhalf millioen Belgische francs aan deviezen ontgaan. T. werd verder nog het vals invullen van fac turen ten laste gelegd. De eis was drie maanden gevangenisstraf met publica tie van het vonnis en de uitspraak f 1000.— boete subsidiair 100 dagen hechtenis en 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In een stomerij geraakte Dinsdagmor gen de 47-jarige E. J. L. P. vermoede lijk tengevolge van een lek in een der ketels, waarin zich trichloor bevond be wusteloos. Nadat een lid van de O.D. hem door middel van een zuurstofappa raat weer bij kennis had gebracht, is de man per ziekenauto naar het grote, gast huis overgebracht. Als verdacht van diefstal te Amster dam gepleegd is te Haarlem aangehou den de 25-jarige J. J. K. Op verzoek van de Rijkspolitie te Amsterdam is alhier als verdacht van heiing aangehouden de 30-jarige P. D. K. In de Sumatrastraat sloeg gistermor gen een paard op hol, dat gespannen was voor éen vierwielige wagen. Het dier was geschrokken van een passeren de auto. De eigenaar, een 47-jarige pe- troleumventer, die naast de wagen stond, probeerde het paard nog bij de teugels te grijpen, doch hij kon niet ver hinderen dat het paard keerde en in de richting van de Spaansevaartstraat hol de. Een in de Spaansevaartstraat gepar keerde melkauto werd hierbij geraakt. De auto kantelde en kwam onderste bo ven op het trottoir terecht. 80 liter melk, 42 flessen melk, 7 flessen karnemelkse- pap en vijf flessen yoghurt gingen ver loren. Het flessenrek en het naambord werden geheel vernield. Van de wagen vielen enige btissen petroleum, waardoor ongeveer 100 liter verloren ging. Van het gespan werd het tuig vernield en de vooras' ontzet. De Haarlemse klaverjasclubbesloot haar nederlaagwedstrijden met een mooie koppelwedstrijd, welke zeer goed geslaagd is. De K.J.C. „Ruiten acht" kan op een sportieve wedstrijd terugzien. Uitslag nederlaagwedstrijden: le pr. Populair 4486, IJmuiden; 2e pr. IJmui- den 3834, IJmuiden; 3e pr. De Nollen 2132, Beverwijk; 4e pr. De Vriendschap 1806, Beverwijk; 5e pr. 't Hoekje met 14 marsen, Santpoort. Koppelwedstrijd: le pr. Hartenboer, Haarlem; 2e pr. De Nollen, Beverwijk. Hoogst aantal punten de heer Booij, Ruiten aas, IJmuiden. De competitiestand is als volgt: Klasse A: Rozenprieel 6, Harten Aas 4, Zandhoekje 4, Onder Ons 2, Harten Boer 4, Ruiten Acht 4, Haarlem Noord 2, Ruiten Vrouw 2, Klaver Vier 2, 't Hoekje 2, Spaarnestroom 2, Nieuw Flora B-ploeg: 'Rozenprieel 4, Haar- lam Noord 4, 't Hoekje 4, Onder Ons 2, Harten Aas 2, Harten Boer B Klaver Vier Conradsterk C 2, Conradsterk B Harten Boer C punten. In Haarlems Renaissancezaal debuteer de de jeugdige Zuidafrikaanse pianiste Chrystal Blomkamp met een program ma vanaf Mozart tot Badings. Deze pianiste is niet ingesteld op een kleine zaal met weinig resonance, blijk baar ook niet op een kleine Bechstein- vleugel, doch mede niet op impression- nistische muziek, teer en broos, zoals „Voiles", of licht en sprankelend zoals „Poissons d'or" van Debussy. De „Duport-variaties" van Mozart vie len, de omgeving in aanmerking nemen de, nogal mee. Ze kloeken voldoende licht en alles verliep vlot. Daarentegen schiep ze in Debussy's muziek niet de vereiste sfeer en met een Schumann- Sonate toonde zij wel enorm veel tem perament te bezitten, doch de roman tische geest van het werk kwam niet uit door de bijna voortdurend te forse aanslag, met het gevolg een te overwel digend klankvolume, soms zelfs grof. Met de min of meer moderne muziek verliep het anders. Deze voelt de pia niste zeer sterk innerlijk aan en hierin biedt zij bovendien meer kleurschake ringen. Men kan dit al direct constate ren in 2 Préludes van Respighi en in Bading's Vierde Sonate. Alhoewel geen opvallend mooie werken, wist Chrystal Blomkamp ons er mede te boeien, zij het dan soms in hoofdzaak door fraai getimbreerd spel met vaak goed getrof fen contrasten. De pianiste introduceerde voorts wer ken van Zuid-Afrikaanse componisten. Ze deden ietwat modern aan, doch eigenlijk zijn ze geschreven in de hoog- romantische stijl. Een Prélude van Gro vé is wijduiteenlopend van Stemming, 2 Miniaturen van du Plessis zijn goed- opgebouwde, treffende karakterstukjes en een Ballade van Gerstman sprak het sterkst aan, maar was niet bepaald oor spronkelijk, dqed nogal eens aan Chopin denken Na dit recital komt het verlangen op deze pianiste eens te horen in een grote zaal in een werk met orkestbegeleiding, b.v. van Liszt of Rachmaninoff O.Li. JtSLvJUir De Haagse Comedie zal Zaterdag 6 en Zondag 7 November in de Stadsschouw burg voorstellingen geven van haar successtuk „De nacht van de zestiende Januari" Op deze avonden zal de zaal van de Stadsschouwburg zijn getransformeerd in een Amerikaanse rechtszaal, waarm een twaalftal personen uit het publiek zullen moeten oordelen over de schuld van Karen Andre, de privé-secretaresse van de groot-financier Björn Faulkner. De natuurgetrouwe nabootsing, geschre ven door Ayn Rand en vertaald door Caro van Eyck en Dick Sternheim, wordt geregistreerd door Paul Steen- k0De medewerkenden zijn o.m. Ida Was serman Jan van der Linden, Marie Meunier, Coba Keiling, Elisabeth An dersen, Annie van Duyn. Paul Steen bergen, Anton Roemer, Henri Eerens, Bob van Leersum, Theo Frenkel. Zondagmiddag 7 November, des mid- dags om half drie, zal de 18-jarige pia nist Theo Bruins een recital geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem., Uitge voerd worden werken van: Bach, Bar- tók, Chopin, Pijper en Ravel. Dit con cert is het laatste vóór zijn vertrek naar het buitenland. Murgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor 125 gram koffie, 50 gram thee, één ei en zachte zeep. Gisteren speelde de Haarlemse poli tie in Haarlem een voetbalwedstrijd te gen de Heemsteedse. De Haarlemmers wonnen met 21. Vrijdagavond om 8 uur zal aan het gouden bruidspaar Veggel-Tiggehove, wonende Brouwerstraat 60 een serenade gebracht worden door de Algemene school voor Accordeons Asva. Dinsdag 9 November zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer J. van den Berg zijn jfaak in radio-artikelen oprichtte. Tevens herdenkt dan de heer P. v. d. Werff, chef.van de werkplaats, dat hij 25 jaar in dienst van dit bedrijf is. Het Thuisfront-comité van de kathedrale parochie begint de volgende week met de verzending van Nieuwjaarspakketten voor de jongens in Indonesië. Aan ieder pakket ontbreekt nog 1 pakje sigaretten en wat sigaren. Bijdragen in de vorm van bonnen of geld worden gaarne in ontvangst genomen aan onderstaande adressen: Bisschop Callierstraat 36, Oost- Indiëstraat 130 en Van Kinsbergenplein 51. DAG EN NACHT Wie de. enigermate retrospectieve tentoonstelling van professor Wolter's oeuvre een meer dan oppervlakkig bezoek brengt, kan daar ontdekken, dat in deze schilder de hoog leraar niet in de eerste plaats schuilt in zijn knappe techniek, maar in de continuïteit van zijn artistiek ideaal en in de klaarheid van zijn middelen. Met een stóere onverzettelijkheid zien we hem vijftig jaren lang de lijn van zijn kunstenaarschap trekken zonder zich door de grilligheden van de heftig kol kende jongste periode van de kunstge schiedenis om hem heen te laten aflei den. Vanaf de „bloeiende brem" uit 1900 tot zijn jongste doeken, is een door- componeren van één thema naar de cli max, een „Maartse saeeuwdag", tevens hét mooiste, knapste en ver-ste schil derij in de hier bijeen gebrachte col lectie. Men zou ook zo kunnen zeggen: het jongste werk is in de versobering tot het meest wezenlijke de pure ho ning uit de brem, die een halve eeuw geleden op zijn doek bloeide. De opge merkte zekerheid waarmee het gehele oeuvre is opgebouwd, nemen we ook waar in de manier van werken in elk doek apart. Elke penseelstreek is juist van toon en afmeting, van richting en plaats. Terug komen op een kleur of vorm. overschilderen, bestaat bij Wol ter niet zonder aan kwaliteit te verlie zen. Het is duidelijk, dat dit een eerlijke en volkomen beheerste, techniek vereist, waar de minste onzekerheid de aan dacht zou trekken. Er is één periode, als we de beeldspraak mogen voortzet- ten; een kronkel in de vaste lijn, waar de schilderwijze geheel anders is. De kleur wordt zwaar, de verflaag gesloten en dit stadium heeft niet het boeiende, dat ons bij het overige werk vasthoudt. Toch zijn hier toppunten als het over tuigend in het vlak gezette portret van een Spaanse jongen en het liggende naakt, waar het bruin van de huid voor Wolter aanleiding moet geweest zijn tot excellent uitgewogen, voor zijn doen uitgelaten kleurspelingen in de verdere In het uitgebreide gedrukte verslag over de toestand van het lager onder wijs in de gemeente Bloemendaal in 1947, uitgebracht door de commissie van toezicht, lezen wij verschillende inte ressante gebeurtenissen. De toestand bij de meeste bijzondere scholen laat veel te wensen over. De St. Antoniusschool te Aerdenhout is er zeer erg aan toe. Het allernoodzakelijk ste herstel is verricht, maar daarmee is dan ook alles gezegd. De centrale ver warming is nog steeds niet hersteld, gordijnen ontbreken, zodat het te schelle licht werken bemoeilijkt, toegangspaden en hekken, tuin en speelplaats verkeren in desolate toestand- Geen der getroffen scholen is er tot heden toe in geslaagd van de betrok ken instanties ook maar de geringste tegemoetkoming in de herstelkosten te ontvangen. Liquide middelen zijn uitgeput, particulieren geven verder geen steun. Maar ook de scholen, die inzake her stel nog wel verder kunnen gaan, doen dit voorzichtigheidshalve niet, daar be oordeling later, van overheidswege, ten opzichte van noodzakelijkheid, vorm of omvang van reeds verrichte herstelwerk zaamheden een aanzienlijk risico met zich mee kan brengen. Ter aanvulling van deze mededelin gen verklaarde het hoofd van de betrok ken school ons, dat de toestand in het algemeen gesproken ook eind 1948 nog hetzelfde is. Een paar gordijnen zijn aan geschaft, de verwarming ligt nog stuk, kortom alle hoop is nu gevestigd op be slissingen, die in de pen zijn Van uitbe taling van herstelkosten is nog steeds geen sprake. Van een andere bijzondere school was het handenarbeid-lokaal totaal uitge plunderd. Een relatie in Zweden van een der bestuurders kon de school van de nodige attributen voor dit onderwijs voorzien tegen een prijs, die verre lag beneden hetgeen men na overwinning van vele moeilijkheden bovendien zou hebben te betalen in ons land. De viezen werden niet meer beschikbaar gesteld en de installatie moet nu peper duur geschieden. Ten opzichte van het herstel staan de openbare scholen, omdat zij nu eenmaal overheidsinstituten zijn, er gunstiger voor. De procedure is in deze eenvou-' diger. Van deze zijde komen dan ook geen klachten, maar de commissie zal alles doen om de "bijzondere scholen te helpen. Het aantal leerlingen op de gezamen lijke scholen bedroeg 3303 of 17 meer dan een jaar te voren. Meer dan de helft van de geëvacueerden vertrok weer. Tekort aan schoolruimte zal er over het algemeen gesproken in de eerste ja ren in Bloemendaal niet zijn- De moei- vlakvulling. Uitgesproken kleur vinden we overigens zelden. De sfeer van het werk is Fran?'-impressionistisch in aan leg, maar gehuld in een zo stevige Hol landse mentaliteit, dat van een rieer dan principiële verfransing geen sprake is. Hollands is de ingetogen soberheid van de kleurgeving, die in getinte grij zen een atmosferische gebondenheid aan het object verleent. Typerend hiervoor is, hoe Wolter juist in een zon-overgoten Italië de vroege ochtend kiest voor een blauw-dampig gesluierd beeld van Rome en de sche meravond voor het piazza San Marco in Venetië hoe hij dus Holland ont dekt in het buitenland. Het gezeefde licht in deze toch altijd blije, maar nooit uitgelaten taferelen béhoort bij de geobserveerde stilte en rust en het sa menbinden van het geheel in de ver korte horizon van -intimiteit. Hollands is ook de degelijkheid, waarmee het onderwerp wordt behandeld. Wie hier oppervlakkigheid constateert, ziet op pervlakkig en begrijpt niet, dat de los heid van toets een speels uitgebalan ceerd lofwerk is, dat steunt op een ste vige fundamentele constructie, die geen risico's biedt. De kleur is het licht, de open schilderwijze schept ruimte. Tenslotte: het werk van prof. Wolter is voornaam-beschaafd en aan een streng-intellectuele geest ontsproten. Deze gehele tentoonstelling is het psychisch en artistiek zelfportret, dat de 75-jarige oud-professor geschreven heeft in een leven lang schilderen van havens, figuren, monumentale wereld steden en ruimtelijke landschappen. De ere-tentoonstelling, ingericht door kunsthandel Leffelaar in zijn exposi tiezalen aan de Wagenweg, blijft de ge hele maand November geopend. Wij zouden haar aan een groot publiek wil len aanbevelen om de mooie dingen, die daar in een begrijpelijke taal en met een voortreffelijke voordracht wórden verteld. L. T. Er zal, zo deelt de Plantenziektekun- dige Dienst ons mede, ernstig rekening mee gehouden moeten worden, dat het telen van aardappelen op velden, welke tekenen van aardappelmoeheid vertonen, niet meer zal kunnen worden toegestaan. Deze maatregel zal worden genomen om té voorkomen, dat het gevaar van ziekte overslaat op de bloembollenvelden, het geen o.a. de export zeer zou benadelen. Reeds vorig jaar heeft men, met het oog op deze besmetting, de exportbollen naar Amerika zorgvuldig geselecteerd. Als het betreffende land, dat met aard appelaaltjes is besmet, enige jaren braak blijft liggen, zal de grond zich herstellen en het gevaar volkomen bezworen zijn. Op Allerheiligen organiseerden (ie voetbal- en hockeyclubs van het St. Ig natiuscollege het jaarlijkse tournooi tus sen het St. Aloysiuscollege te 's Graven- hage, het Triniteitslyceum te Haarlem en het St. Ignatiuscollege zelf. De stem ming op de collegevelden was uitstekend en velen hebben die dag blijk van hun belangstelling voor de collegesport ge geven. Na afloop verrichtte de rector van het St. Ignatiuscollege, pater J van Rijckevorsel de prijsuitdeling. Het St- Ignatiuscollege behaalde de eerste prijs met 40 punten en kwam daardoor in het bezit van de wisselbeker, welke reeds twee jaar achtereen door het Tri niteitslyceum was gewonnen. Het Trini teitslyceum behaalde de tweede plaats,- terwijl het Haagse college met 16 punten op de derde plaats kwam. De uitslagen zijn: Voetbal: Trin. Lyc.—Ign. Coll. 0—1; Al. Coll.—Trin. Lyc. 4—0; Al. Coll.— Ign. Coll. 2—2; Trin. Lyc. 2—Ign. Coll. 2 1—2; Al. Coll. 2—Ign. Coll..2 1—3; Trin. Lyc. 2—Al. Coll. 2 7—1; Trin. Lyc. 3— Ign. Coll. 3 1—2; Al. Coll. 3—Ign. Coll. 3 1—3; Trin. Lyc. 3—Al. Coll. 3 1—4. Hockey: Ign, Coll.Trin. Lyc. 05; Al. Coll.—Ign. Coll. 2—2; Al. Coll.—Trin. Lyc. 04; Trin. Lyc. Ign. Coll. 2 06; Trin. Lyc. 2—Al. Coll. 2 2—0; Al. Coll. 2 —Ign. Cqjl. 2 0—5. De maand October heeft In de damcom- petities de nodige beslissingen gebracht. Sedert de vorige opgave werden de vol gende uitslagen geboekt: Groep A: St. Bavo—Gezellig Samenzijn II 911, OosterkwartierDen Helder 119, Jozeph BlankenaarZaandam 164, Wor- merveerWeesp 812, Oosterkwartier Jozeph Blankenaar 713, WormerveerGe zellig Samenzijn II 146, DDDCDA 9— 11, WeespSt. Bavo 812. Groep B: ODV—Gezellig Samenzijn 3— 17. BeverwijkHaarlem 146, DSFO—Oost- zaan 12—8, IJmuiden—Jozeph Blankenaar II 10—10, ODV—HDC 3—17, Gezellig Sa menzijn—GSZ 164, Beverwijk—ODV 15— 5, DSFOGezellig Samenzijn 7—13, HDC— Haarlem 17—3, IJmuiden—Oostzaan 10—10. De positie van de clubs werd daardoor: lijkheden komen pas, wanneer de gene ratie 1945 en 1946 naar school gaat. Aan het bijzonder onderwijs namen 2471 leerlingen deel of 40 meer dan in 1946. Van deze 2471 waren er 1331 ka tholiek of 2 minder dan een jaar te voren. Aan 74.8 pet. van het aantal kinderen werd dus bijzonder onder wijs gegeven, waarvan aan 59.1 pot. op religieuze grondslag, waarvan weer 44.3 pet. R.K. Typerend is, dat 88 pet. der leerlingen na het verlaten der lagere school verder onderwijs gaat genieten. Bijna de helft gaat naar de middelbare scholen, 14 pet. naar U.L.O. Deze cijfers worden slechts in een enkele gemeente van ons land geëvenaard- Op de meeste scholen wer ken een schoolartsendienst en een tand arts. Het waren weer de bijzondere scholen, die hun deuren in Februari- Maart 1947 moesten sluiten wegens te kort aan brandstof. De openbare scho len, die een oliestookinriehting hébben, konden rustig het onderricht, voort zetten. Het St. Nicolaascomité van de Kath. Ar beidersbeweging is al weer druic aan het werk om voor de 24ste maal de kinderen van de leden een prettig Sinterklaasfeest te bezorgen. Daarom zullen de leden van het comité binnenkort een bezoes brengen bij de K.A.B.-leden met de gebruikelijke intekenlijst. Hedenavond zal in het R. K. Verenigings gebouw de jaarlijkse kerkbollenveiling ten bate van de parochie St. Bavo worcten ge houden. Gezien hfet goede doel, ondersteu ning van de kerk, voorzover het de finan ciën betreft, zal het aan belangstelling en kooplust wel niet mankeren. Groep' A: Joz. Blanken 510 CDA Oosterkw. DDD Zaandam 4— 8 4— 8 3— 6 3— 6 Weesp 25 Gez. Sam. II 2— 5 Wormerv. 24 Den Helder 1— 2 St. Bavo 1— 2 Gaat in deze groep Jozeph Blankenaar dus onbedreigd aan de kop, spannender is de strijd in groep B, waar Gezellig Sa menzijn en HDC elkailder de erepalm be twisten. Hier Is de positie van de clubs: Gez. Sam. HDC DSFO IJmuiden Beverwijk 8—12 6—12 4— 8 2— 6 3— 6 Oostzaan 25 Joz. Blank II 13 GSZ 1— 2 ODV 0— 0 Haarlem 00 De pantoffelfabriek „Elwi" bestond gisteren 12jaar. Dit feit werd gevierd tijdens een intieme bijeenkomst, waarbij o.m. aanwezig waren pastoor Van Die pen, kapelaan Nijman, het raadslid Sie gers, de korpschef van politie en de gemeentesecretaris. De jongste firmant, de heer Van der Mije Jr., huldigde zijn vader als grond legger van de zaak en bood namens het personeel een drietal glas-in-lood-ramen aan, ontworpen door de Haarlemse kun stenaar, de heer Lourijssen. De heer Van der Mije Sr, bracht dank aan het personeel en in het bijzonder aan mej. Van Dam en de heren Geenen en Joukes, die 12 jaar in dienst der firma waren. Alle personeelsleden ont vingen een enveloppe met inhoud. Zouden daar nu geen consequenties uit kunnen voortvloeien, dat de gemeente Haarlem zo uitermate vriendelijk is tegen de Algemepe Veie- niging voor Bloembollencultuur? Dat biedt fnaar kostbare grond aan, smijt met proeftuinen, strooit kapitalen rond, alsof het heerjijk avondje al is gekomen. Nou, die lui van Bloembollencultuur natuurlijk glimmen in hun glimmende auto's. En de woningzoekende denkt, die bloembollenmensen hebben een mooi huis en de gemeente wil er nog een bij doen, omdat het huis, waarin ze nu wo nen, 'n soort twee-hoog-achter is. Maar ik dan. Het gedrag van h'èt gemeentebestuur doet me afvragen of de Koninklijke Beynesfabrieken, nu ook nog een aan bod krijgen van grond, gebouwen, kapi taalverstrekking etc. Aanstonds wordt ae bouw in Beverwijk stopgezet. Zou je die aardbeienknapen horen! Beynes in Den Hout, met op het fabrieksvoorplein bet Hildebrand-monument. Eh Holland- Nauti'c blijft in Haarlem als de gemeente alle oude schulden betaalt. Heeft het college van B. en. W. al deze consequen ties wel voorzien? Anno 1804 In de afscheidsrede, die dr. H. J. van Mook voor de radio te Batavia gehou den heeft, zei hij volgens U.P. o.a.: „De omstandigheden dwingen mij mijn taak over te dragen voordat zij beëindigd ii en voor het ogenblik ga ik het land verlaten. Ik voel een sterke behoefte om ten afscheid woorden van dank aan n allen nit te spreken". De rede werd over alle radiostations gereiayeerd. Van Mook sprak tevens een afscheidswoord tot zijn Republikein se vrienden. Hij zei: „Ik betreur het ten zeerste, dat tot dusver de Republiek geen kans gezien heeft uit de prikkel draadversperring, die zij om zichzelf heeft opgetrokken, te geraken Hij voegde eraan toe, dat indien de Repu bliek de kracht gehad had, de onver antwoordelijke -n ongedisciplineerde elementen en avonturiers in bedwang te houden, de Verenigde Staten van Indonesië praktisch reeds gevormd zou den zijn. Vanochtend vroeg had geen enkele der presidentiële candidaten in voldoende staten de leiding om hem een meerder heid van kiesmannen te verzekeren die nodig is voor zijn overwinning. Indien deze situatie ongewijzigd blijft wanneer alle uitslagen binnen zijn wanneer dus geen enkele candidaat minstens 266 van de 531 stemmen in het kiescollege zou hebben dan zou het Huis van Af gevaardigden de nieuwe 'president kie zen en de Senaat kiest dan de vice-pre sident. In totaal zijn gisteren door de kiezers 531 kiesmannen gekozen. De candidaat die dus 266 kiesmannen achter zich krijgt, dus de volstrekte meerderheid, kan zich als gekozen beschouwen. Het Amerikaanse kiessysteem is zo in gericht, dat de candidaat, die in een be paalde staat de meerderheid behaalt, in die stat alle kiesmannen krijgt. Het aantal kiesmannen wordt dus niet ver deeld in verhouding tot de stemmenaan- tallen. De procedure, die het kiezen van president en vice-president bepaalt wanneer niet een meerderheid van stemmen in het kiescollege wordt behaald, is vastgelegd in het twaalf de amendement op de grondwet Het nieuwe Huis en de nieuwe Se naat zorgen dan voor de keuze. Wat be treft het presidentschap kiest het Huis een president uit de drie candidaten die de meeste stemmen in het kiescollege hebben. Iedere staat brengt I stem uit. Het gaat er dan om hoeveel staten de partijen achter zich hebben. De Senaat zou de vice-president moeten kiezen uit de twee candidaten die de meeste kies mannen achter zich hebben. Elk lid van de Senaat mag een stem uitbrengen en de keuze vindt plaats volgens een voudige meerderheid. Truman heeft de acht zetels in het kiescollege, te bezetten door West-Vir- ginia, een belangrijk steenkoolcentrum, verworven met 229.320 stemmen tegen 162.565 voor Dewey. De overwinning van Truman in deze staat wordt als veelbetekenend be schouwd na de heftige critiek, welke door John Lewis, de president van de Mijnwerkersunie, op Truman is gele verd. De laatste officieuze cijfers voor New York geven Dewey .met 28.000 stemmen de leiding boven Truman. Het radio station „Stem van Amerika" verklaar de, dat Dewey de 47 New Yorkse kies mannen definitief heeft gewonnen, hoe wel met een kleine meerderheid. De voorzitter van hel democratische nationale comité heeft toegegeven, dat Dewey de staat New York voor zich gewonnen heeft, doch hij weigerde toe te geven, dat Dewey de presidentsver kiezing zou winnen. Dewey had volgens onofficiële uitsla gen hedenmorgen vroeg nog steeds de leiding in zijn staat van herkomst, Mi chigan. De arbeiders-aanhangers van Truman wachten echter nog op volledige uitslagen uit Wayne, waarin het indus trie-centrum Detroit is gelegen, alvo rens toe te willen geven, dat de negen tien zetels in het kiescollege, door de staat Michigan te bezetten, voor Dewey zouden zijn. Gouverneur Thurmond, de candidaat van de States Rights Democraten, heeft de overwinning behaald in zijn eigen staat, South Carolina, en daardoor 8 stemmen in het kiescollege veroverd. Hij heeft de leiding in Alabama. Minister Marshall zal 20 Januari aftre den ais minister van Buitenlandse Za ken van Amerika. Marshall maakte zijn besluit reeds bekend voor htf de defini tieve uitslag van de verkiezingen ver nomen had. H. M. Koningin Juliana heeft gister morgen de heer Paul Ruegger, voorzit ter van het internationale comité van het Rode Kruis, ten paleize Soestdijk voor een particuliere audiëntie ontvan gen. De voorlichtingsdienst van het Neder landse leger heeft Dinsdag medege deeld, dat op 30 October een Nederland se patrouille bU Koeningan, ten zuiden van Cherlbon, verrast is geworden door een groep republikeinen van twintig man, welke over de status quo-ljjn gekomen was. Naar medegedeeld werd, werden vijf Nederlandse soldaten ge dood en één lid van de patrouille „ge wond. (Niet-officiëie koersen) Vorig Opening Slot 3 Nederl 1948 100 3-3'/a Nederland 1947 97 ft 3 Ned. 62-64 99": 3 Ned. 62-64 bel. fac 98 v's Ned. Handel Mij. eert 156VI A.K.U. 150% Van Berkei's Patent 121 V2 Calvé-Delft cert. 152% Van Gelder 145 Kon. Hoogovens eert 191 Unilever cert. 283% Ned. Kabel 265 Philips 230% K.on Petroleum 319% „Amsterdam" Rubber 158% Holl. Amerika Lijn 167 Kon N. Stoomb. Mii 149% Scheepvaart Unie 162% H.V.A. 259 Deli Mi1 eert 146% 2/11 97A-H 150% 283% 229 320 157 162 258 147 Amsterdam, 2 Nov. 1948. De handel ter beurze blijft zeer klein- De stemming kon vandaag over het ge" heel goed prijshoudend genoemd wor den. Na een iets vastere opening trokken de koersen in het verder verloop meren deels wataan, daar het aanbod scheen op te drogen en lopende verkooporders werden ingetrokken. Aand. Kon.*Olie 1% hoger geopend, herstelden later verder met circa 2% en verlieten de markt op 319%. Bij industriële aandelen gaf Philips een verdere verbetering te zien v8„ circa 3%%, terwijl Aku en Unileve eveneens betere prijzen bedpngen. De scheepvaartmarkt sloot enigszin verdeeld. Bij Cultuurondernemingen verbetera H.V.A. 4% en sloot A'dam Rubber op een 1%% hoger niveau. De Staatsfondsenmarkt was meren deels wat luier van toon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2