TOT DE LAATSTE MINUUT BLEVEN DE VERKIEZINGEN ZEER SPANNEND Uitslagen van Illinois en .Ohio waren beslissend Weer extra boter Amateurs hebben zich met Indonesië bemoeid' Knieval voor Hatta-Soekarno Volkomen duidelijk! dewey-„Ikga eerst eens uitslapen DR. VAN M00K DRAAGT ZIJN BEVOEGDHEDEN OVER StikkernaarDjocja vertrokken Kabinet auto, die midden op weg rijdt in land, waar men rechts houdt Twee maal twee is geen vier Tot hoofd en hart Alfe Franse mijnen zijn nu bezet Ontgoochelde Dewey wenst Truman geluk Dr. VAN MOOK: 99 De geestelijke bijstand aan doden der vliegramp Alimin geëxecuteerd Vakbondsleiders worden bestraft Het weer DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 bureaux van redactie en administratie* 72ste JAARGANG No. 24299 Wal niemand had verwacht is gebeurd. President Truman is na de meest spannende verkiezingen van de gehele Amerikaanse geschiedenis herkozen als President van de Verenigde Staten. Op de gebruikelijke wijze gaf de verliezer, in dit geval gouverneur Thomas E. Dewey, toen de over winning van zijn tegenstander bijna zeker was, toe, dat hij Truman als herkozen beschouwde. Tot de laatste minuut was de spanning gebleven, want hoewel Truman de gehele dag een kleine voorsprong had gehad, kon eerst toen de sleuielstaien Illinois en Ohio en daarna ook Californië hun kiesmannen aan Truman hadden toegewezen, gezegd wor den, dat de President inderdaad herkozen was. Toen Dewey zijn nederladg toegaf, leidde Truman in 23 staten mei 304 kiesmannen. Dewey leidde toen in 16 staten mei 189 stemmen in hei kiescollege. Doch niet alleen op dit front leden de republikeinen een zware, onverwachte nederlaag. Ook in hei Congress hebben zij hun meerderheid volledig verloren. In de nieuwe Senaat zullen de Democraten 54 zeiels bezet ten tegen de Republikeinen 42. (Oude samenstelling.*: Rep. 51, Dem. 45). In hei Huis van Afgevaardigden werden 246 democraten gekozen (waaronder alle aftredende leden, een unicum in de Amerikaanse historie) tegen 188 republi keinen en een lid van de arbeiderspartij (oude samenstel ling: Rep. 243, Dém. 185, Arb. 2. Vijf zeiels waren vacant). En tenslotte veroverden de Democraten, om de overwinning op alle fronten volledig te maken, 8 gouverneurszeiels, die vóór de verkiezingen door Republikeinen werden bezet. Van de in totaal omstreden 33 gouverneurszeiels verover den de Democraten er 21 tegen de Republikeinen 12. Hier door zijn thans 32 van de 48 gouverneurs van de Ameri kaanse staten Democratisch. 99 Dagorder tot de strijd krachten Echte banketletters met St. Nicolaas Wie heeft er nou gelijk? Vragen aan minister Deens schip op mijn gelopen Prinses Wilhelmina kocht schilderij SMBDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. "W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht.voor advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Wie de politiek van het huidige kabinet inzake de Indonesische kwestie van dag tot dag volgt, Zal moeten toegeven, dat mede onder de stuwkracht van de voortvarende mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Sassen, er een duidelijk streVen in de houding van de regering is waar te ne men om de kritieke phase, waarin deze kwestie thans verkeert, in de een of an dere richting te doorbreken. Men wenst een andere sfeer te scheppen om zo, vooral ten aanzien van de republiek, gemakkelijker tot klaarheid te komen. Laten wij de voornaamste gebeurte nissen der laatste weken even de revue passeren, dan zien wij in de eerste plaats het heengaan van de luit.-gou- verneur-generaal Dr. van Mook. Reeds vandaag zetelt, zij het in een nieuwe functie, n.l. die van Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon, de oud-minister president Dr. Beel in het paleis Rijs wijk te Batavia. De aanvaarding door de Staten-Generaal van de noodwet- Indonesië, welke in ijltempo er met een tweederde meerderheid is doorheen ge jaagd, geeft het kabinet, althans voor lopig, de vrije hand. De minister van Buitenlandse Zakén, mr. Stikker, ver- ti-ok nog vóór Dr. Beel naar Batavia, om het uiterste te beproeven alsnog met de Republiek tot overeenstemming te komen. Hoever deze bereidwilligheid wel gaat. moge blijken uit zijn jongste besluit om zelf naar republikeins ge bied te gaan om met Hatta in Kali- oerang besprekingen te voeren. Men is geneigd zich af te vragen: waaróm dit tempo, waaróm deze haast. Zeker, wij weten, dat de besprekingen met de Indonesische federalen in Den Haag tot een accoord hebben geleid, en dat een wetsontwerp-Bewind Indone sië in Overgangstijd gereed ligt, hetwelk de federalen zo spoedig mogelijk in werking wensen te zien treden. Wij weten ook, dat de regering zelf nog on langs zeide, dat gezien de talloze be standsschendingen de huidige situatie in Indonesië met de dag zorgwekkender wordt. En men zou mogen conclude ren: de regering wil nog eenmaal, hoe wel haar geduld bijna is uitgeput, de republiek een kans geven in het gareel der federalen als deelstaat mee "te lo pen en haar goede wil te tonen door metterdaad een einde te maken aan de bestandsschendingen. Blijkt de repu bliek opnieuw onwillig en blijft zij de tot dusver gesloten overeenkomsten sa boteren, dan is er geen andere oplos sing, dan de federale regering zonder de republiek te laten optreden en Djoc- ja met harde hand te dwingen met de bestandsschendingen en het roven en moorden op te houden. Zou dit de ge dachtegang van onze regering zijn, dan is het huidige tempo verklaarbaar. Het zou betekenen, dat er nu inderdaad een vaste koers gevaren wordt. Toch zijn wij niet zeker, dat inder daad deze rechte koers gevaren wordt. Wij menen zelfs nu reeds een zekere aarzeling te kunnen bespeu ren. Deze aarzeling hAben wij telkens zien optreden als wij met de republiek gaan graten. Eerst heette het, dat on der geen voorwaarde met Djocja onderhandeld zou worden vóórdat een einde aan de bestandsschendingen ge maakt zou zijn. Dit einde is er niet men leze slechts dagelijks het aantal gesneuvelden en tóch gaat minister Stikker naar Kalioerang. Niet Hatta gaat naar Batavia, maar onze minister gaat naar de republiek. Lijkt het met veel op een knieval? In géén geval zou men verder Cochran's voorstel om op korte termijn algemene verkiezingen te houden accepteren, toch blijkt op het ogenblik niet, dat men aan deze essen tiële voorwaarde koste wat kost vast houdt. Wij begrijpen de moeilijkheden der regering, want deze aarzeling komt ongetwijfeld voor een groot deel voort uit de druk van het buitenland: de Com missie voor Goede Diensten, d.w.z. het State Department te Washington. Deze aarzeling zal echter, naar wij vrezen, op het beslissend moment de republiek in haar recalcitrante houding versterken, met als gevolg, dat zij haar spel van in trigues jegens de Nederlandse regering zql kunnen blijven spelen. De N. R. Ct. schreef Dinsdag j.L dat er al enige dagen in de Residentie ge ruchten lopen over „twee verschillende voorkeuren" in de boezem der regering ten aanzien van de aan te nemen ge dragslijn jegens de republiek. „De ene groep, waartoe men de mi nisters Drees en Stikker rekent, zou Voor een soepeler procedure zijn, mede met het oog op het buitenland de andere groep zou een krachtiger hou ding wensen. Tussen de beide zou mi nister Sassen twijfelen," aldus het Rot terdamse blad. Dus in deze kritieke phase weer geen homogeniteit in het kabinet? Merk waardig is ook een scherpe uitlating in het weekblad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de partij Van.minister Stikker. „Alles, wat wij tot dusverre met de Republiek en met deze regering- Hatta-Soekarno hebben meegemaakt, leidt niet eens meer tot twijfel, maar tot een bittere zekerheid: deze Re- Publiek zal onder deze regering van een accoord slechts datgene nakomen. Wat in haar kraam te pas komt. Al het overige lapt zij aan haar voetzool". Wij vrezen, dat het blad van de V.V.D. maar al te zeer gelijk zal krijgen. Oók als de republiek zich nu bereid zou tonen tot de federatie toe te treden. In sommige kringen noemt men de huidige uiterst toegevende houding van Hen Haag: werkelijkheidszin. Misschien Soutien deze kringen vreemd opkijken als zij hoorden hoe een Indonesiër op een dergelijke „werkelijkheidszin"-politiek reageert Deze laatste zal zich echter Wel wachten zijn gedachten uit te spre ien. Hij glimlacht slechts en denkt aan Hinggadjati, de Renville, Kalioerang Het Gallup-instituut, dat Maandag- nog voorspelde, dat Dewey met *s».5 procent van het stemmenaantal de "Verwinning zou behalen op Truman, slechts 44.5 procent der stemmen ou krijgen, probeerde gisteren zijn ep?6*1' n()g enigszins te redden door en verklaring uit te geven, waarin het factoren aangaf, waardoor de verkeer- j voorspelling niet werd bewaarheid, riih de eerste plaats heeft Truman tal- aan Jtemmen „heroverd", die tevoren JDol Henry Wallace waren toegedacht. «te ontwikkeling zou eerst in de laat- j)i uren van de campagne hebben *ibT Bevonden. In de tweede plaats die er onder de drie millioen burgers, tvnr door het instituut geregistreerd die als ..blanco", zeer velen geweest, "oor het laatste ogenblik besloten Truman te gaan stemmen. Tegen alle verwachtingen in blijft Truman president Om 11 uur gistermorgen (5 uur Ned. tjjd) zond gouverneur Thomas E. Dewey zijn perschef uit zijn kamer in zijn hotel hoofdkwartier naar beneden, waar jour nalisten wachtten. Daar las de perschef het telegram voor, waarin Dewey zijn nederlaag erkende. En die erkenning was elegant, want de journalisten kre gen geen mistroostige verklaring te ho ren. Dewey bekende zijn nederlaag door het felicitatieieiegram te laten voor lezen, dat hij aan Truman verzonden had en waarvan de tekst luidde: „Mijn hartelijke gelukwensen aan 17 met Uw verkiezing en alle goede wen sen voor een succesvol bestuur. Ik dring er bij alle Amerikanen op aan zich achter U te verenigen ter onder steuning van alle pogingen om onze natie sterk en vrij te houden en vrede irl de wereld te stichten." Opgewonden, doch in alle eenvoud nam President Truman de gelukwensen van zijn staf en zijn vrienden in ontvangst, vijf minuten nadat het nieuws van De wey's nederlaag van de telex was ge scheurd en in allerijl naar hem toege bracht. „Dank je wel, jongens," klonk het bij herhaling uit zijn mond. „Ik dank jullie voor het prachtige werk, dat jullie ver richt hebben," en hij liet er op volgen: „Al wat ik wens, is, deze eer waardig te zijn. Aan zijn verslagen tegenstander, De wey, zond Truman het volgende tele gram: „Ik dank U zeer hartelijk voor Uw gelukwensen en goede wensen. Uw prachtige sportiviteit wordt in hoge mate gewaardeerd. Tezamen zijn wij gelukwensen verschuldigd aan het Amerikaanse volk, dat eens te meer de -wereld de veerkracht der vrije in stellingen heeft getoond. Gedurende de drie kwartier tussen de •ontvangst van de*overwinningsmare en het vertrek van de President uit hotel Mühebach in Kansas City, waar hij de nacht had doorgebracht, had zich buiten het hotel een luidruchtige menigte van naar schatting vijftienduizend personen opgesteld. Het gedrang was van dien aard, dat de politie voor de herkozen President een weg naar zijn auto moest banen. Toen Truman verscheen, steeg een oorverdovend gejubel op. Hoeden gingen de lucht in, vaders tilden hun kinderen op de schouders om een glimp van de overwinnaar op te vangen. Tru man glimlachte en wuifde naar de opge wonden menigte. Dit was dus de man, die kansloos werd geacht.... Voor zijn vertrek uit Kansas richtte Truman de volgende boodschap tot het Amerikaanse volk: „Ik ben mij diep bewust van de ver antwoordelijkheid, die mij op de schou ders is gelegd als gevolg van de verkie zingen. Ik zal voortgaan het Amerikaan se volk naar mijn beste vermogens te dienen. Mijn gehele streven zal gewijd zijn aan de zaak van de wereldvrede en de welvaart en het geluk van het volk in eigen land." Voor Truman kwam deze overwin ning aan het eind van een actie, waar van het slagen door bijna alle leiders der democratische partij, uitgezonderd de president zelf, reeds maanden gele den een onmogelijkheid werd genoemd. Voor Dewey kwam de nederlaag als het bitter einde van een droom van tien jaar. Dit was zijn derde poging- In 1940 werd Wendell Willkie duor de Republikeinse conventie candidaat ge steld; in 1944 versloeg Roosevelt hem in de presidentsverkiezingen. Practisch zijn thans Dewey alle toekomstige kansen op het presidentschap ontno men. De laatste cijfers van de Presidents verkiezingen, die hedenmorgen bekend werden zijn: Truman 22.031.686; Dewey 20.217.515; Wallace 1.019.150; Thurmond 839.024. De stemmen werden toen geteld S van lto.506 van de 135.868 kiesdistric ten. Dewey bleef overwinnaar in zijn ei gen staat New York waarvan hij gou verneur is en die 47- kiesmannen af vaardigt. Doch het was een overwin ning op het kantje af, want zijn meer derheid bedroeg geen 400 duizend stem men zoals hij verwacht had? doch nau welijks 50 duizend. En Truman's overwinning wordt nog indrukwekkender als men let op het 'aantal stemmen, dat Wallace en Thur mond hem resp. op de linker- en rech tervleugel hebben afgesnoept. Samen verwierven zij bijna 2 millioen stem men. Thurmond behaalde bovendien de overwinning in vier staten, waardoor hij 38 kiesmannen voor zich verwierf. Wallace slaagde er niet in ook maar in een ehkele staat de overwinning te be halen. Snoevend had hij wel eens te kennen gegeven, dat hij rekende op 10 millioen stemmen, doch het Ameri kaanse volk heeft thans wel zeer na drukkelijk te kennen gegeven, dat het niets voelt voor nauwe samenwerking met de Sovjet-Unie. De overwinnaar Truman groet met een uitbundige armzwaai de menigte, die in Kansas City (Missouri) na het bekend worden van de uitslag was toegestroomd. (Radiografisch overgebrachte foto) Dejvey schijnt er nu wel de brui van te zullen geven. Toen hem op de eerste persconferentie na zijn sensationele ne derlaag werd gevraagd, of hij zich voor de derde maal nog eens candidaat zou stellen, klonk het antwoord zeer ondub belzinnig: „Neen." Dewey ontkende het bericht, dat hij ontslag wilde nemen als gouverneur van New York: „Ik ga terug naar Al bany (de hoofdstad van New York) om eens uit te slapen. Daarna hoop ik bin nenkort wat vacantie te nemen op mijn boerderij in Pawling. Politieke plannen heb ik verder niet." Ai! Ai! Is me dat tegengevallen. Dr. H. J. van Mook heeft gisteren tij dens een plechtigheid, Waarvoor de jour nalisten niet waren uitgenodigd, zijn bevoegdheid overgedragen aan dr. L. J. M. Beel. Vanmorgen is hij naar Neder land vertrokken. Dr. van Mook, zo meldt Aneta nader, was vergezeld van zijn vrouw. Tot de genen, die hem uitgeleide deden, be hoorden de heren Beel, Neher en Stik ker, voorts Soetan Sjahrir en de per soonlijke vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, Barmasetiawan. Nadat hij de erewacht had geïnspec teerd en het Wilhelmus was gespeeld, begaf zich dr. van Mook aan boord van de Constellation „Pontianak", die ge ëscorteerd werd door zes jagers. Enige ogenblikken later vertrok mi nister Stikker naar Djocja, uitgeleide gedaan door Cochran. President Truman (rechts), zijn echt genote (links) en hun dochter Margaret middenbrengen hun stem uit in de geboortestad van de president, Inde pendence (Missouri). Hatta heeft volgens „Antara" ver klaard, dat „een directe uitwisseling van inzichten met een lid van het Neder landse kabinet zeker nut zal hebben". Verder zeide hij, dat niet dient te wor den vergeten, dat de betrekkingen tus sen de republiek en de Nederlanders nog zeer onbevredigend zijn. Deze be trekkingen zijn zó slecht geworden, dat zij herinneren aan de toestand van vóór 21 Juli van het vorige jaar (de datum .van het begin der politionele actie). Hatta was van mening, dat, als de besprekingen met minister Stikker zou den leiden tot opheldering van de hui dige misverstanden, zij in elk geval haar nut zouden hebben gehad. Van Mook heeft als opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, Woensdag een dagorder gericht tot de strijdkrachten in Indonesië, waarin hij eraan herinnert, dat hij vaak een beroep op de strijdkrachten heeft moeten doen. In een tijd, waarin men zich overal ter wereld afwendde van het wettelijke ge zag en terreur, roof n smokkelarij hoogtij vierden, was opbouw van dit land onmoge lijk zonder de voortdurende hulp van de strijdkrachten. Van Mcwk verklaart, dat de ze zich van hun moeilijke taak op lofwaar dige wijze hebben gekweten, waarbij van hen vaak grote zelfbeheersing werd geëist. Nog is die taak niet beëindigd. Wij weten allen, dat in grote delen van Java en Suma tra de nootzakelijke orde nog niet is terug gekeerd. De dagorder emdigt: „Ik geef het opperbevelhebberschap echter aan mijn op volger over met de volle overtuiging, dat hij op «u kan rekenen en dat hij de spreuk van het Oranjehuis en het Koninkrijk „Je Maintiendrai" verstaat m de juiste zin: als de verplichting tot de handhaving van eer, recht en veiligheid. Moge het u zijn gege ven, uw bijzondere taak spoedig te kunnen voltooien". „De Kruidenier" verneemt, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest aan de A-, B- en C-groep 250 gram extra boter of margarine en aan de D- en E-groep 125 gram extra boter of margarine gegeven zal worden. Deze extra bonnen komen voor in de bon- nenlijst van 2 December a.s. Naar „De Kruidenier" verneemt zijn binnenkort 1100 balen amandelen uit Italië te verwachten. Waarschijnlijk gaat het grootste gedeelte hiérvan naar de banketfabrieken. Dr. van Mook, op doorreis naar Ne derland, heeft zich in een interview met Reuter op het vliegveld te Singapo re o.a. als volgt uitgelaten: Hy gaf te kennen, dat een aantal „amateurs" zich met de zaken in In donesië heeft bemoeid. De Indones- siërs, aldus Van Mook, hebben lei ding en bijstand van de Nederlan ders nodig alvorens zij hun land ge heel en al zelf 'kunnen besturen. Hij wees daarbij op het voorbeeld van Pakistan, dat niet over bestuurser- varing bleek te beschikken, toen het zijn onafhankelijkheid verkreeg. De re publiek zal onvermijdelijk uiteenvallen „Wie heeft er nou gelijk", was gis teren de leuze van een krantenjon gen, die op een straathoek in Wash ington stond met in zijn ene hand de vroege editie van de Chicago Tribune, die met een schreeuwende kop ver telde: „Dewey verslaat Truman" en ii1 de andere een plaatselijk blad, dat het nieuws bracht van Truman's overwinning. Hij begreep er blijk baar zelf niets van. Doch niet alleen de pers van de nieuwe wereld was voorbarig. Ook een Duits blad in München gokte er blijkbaar op, dat Dewey's overwin ning vaststond en deelde in een vette kop mede: „Thomas E. Dewey Ameri- ka's nieuwe president." Het blad wist er nog bij te vertellen, dat Dewey van zijn hoofdkwartier in New York uit het Amerikaanse volk bedankt had voor het in hem gestelde ver trouwen. „H?t,T^^d!-Kiimerlid de heer De Kort (K.V.P.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de omstandigheid, dat bij de ramp van de „Nijmegen" te Prestwick min stens twee der slachtoffers, te weten mej. Elsie Feij uit Tilburg en de heer Van Overbeek uit Breda, bedoelde ramp nog gedurende verschillende uren heb ben overleefd en om bijstand van een R.K. priester hebben verzocht? Is de minister op de hoogte van de diepe ontzetting, die in den lande en speciaal in genoemde steden van per soon tot persoon leeft over het o.m, de or „Rooms Leven" van 30 October 1948 ge publiceerde en o.m. door de vader van mej. Feij verklaarde feit, dat aan dit verzoek om geestelijke bijstand door een R.K. priester geen gevolgis ge geven? Is de minister niet van oordeel, dat de twee zonen van een Engelse mijn werker, die aan hiergenoemde Neder landse slachtoffers in hun laatste ogen blikken gebed en opbeuring tot gebed hebben verstrekt, méér aanspraak kun nen maken op het respect van het Ne derlandse volk dan de personen en in stanties, die, doende met de lichamelijke verzorging en de gehele verzorging on der hun gezag hebbende, de geestelijke belangen uit het oog hebben verloren? Is de minister bereid te doen onder zoeken of de „service" der K.L.M. in dit opzicht wel of niet voldoende is ge weest en de uitslag van dit onderzoek mede ter genoegdoening aan de open bare mening te publiceren? in afzonderlijke staten en een federatie aangaan met andere staten: „Zelfs Hatta aldus Van Mook is in zijn hart een federalist". Van Mook heeft voor zijn toekomst nog geen plannen gemaakt; hij koestert alléén het verlangen, zijn persoonlijke kijk op de situatie, waaraan hij geen uiting kon geven zolang hij zijn ambt bekleedde, te publiceren. Hij zei glim lachend: „Ik ben nog jong. Het is een opluchting om zich weer vrij man te voelen". Toen de correspondent van Reuter hem de vraag stelde of hij voornemens was, zich in de politiek te begeven, antwoordde Van Mook, dat hij voor lopig geen andere plannen heeft dan voor twee weken een kamer te bestel len in een hotel te Amsterdam en geen ander verlangen dan te gaan schrijven. Op de vraag wat hij denkt over de tegenwoordige Nederlandse regering, zeide hij: „Dit kabinet kan men verge lijken bij een auto, die op het midden van de weg rijdt in een land, waar men rechts houdt". Tenslotte werd hem gevraagd, wat hij dacht over de drie „mystery men", waarover zoveel tegenstrijdige berich ten zijn gelanceerd, t.w. Sjarifoeddin, Moeso en de Amerikaanse piloot Free- berg. Hij hecht geen geloof aan Sjari- foeddin's verklaring, dat hij altijd com munist is geweest en is van mening, dat Sjarifoeddin dat alléén heeft gezegd om de aanhang aan zijn zijde te krijgen, die hij allengs naar Moeso zag gaan. Of Moeso dood is of nog leeft kon Van Mook niet zeggen en hij weet ook niets over de verblijfplaats van Freeberg. De republikeinse communistenleider Alimin werd 2 November geëxecuteerd, meldt Antara. Alimin werd 13 October door de republikeinen gearresteerd, toen hy als boer vermomd in een trein zat. Hij behoorde tot de bekendste repu blikeinse communisten. Na het uitroe pen van de republiek keerde hij na een langdurig verblijf in China naar Indonesië terug en werd leider van de P. K. I. Dit was nieuws, zoals men wellicht maar eens in een mensenleeftijd te lezen krijgt. Amerika heeft de veilige weg ingeslagen en de zekere toekomst met een president wiens poli tiek men nauwkeurig kende boven een meer onzekere met een nieuw staats hoofd verkozen. Zelfs in deze tijd, nu de geweldige ontwikkeling van de tech niek de mensheid beter over het we reldgebeuren voorlicht dan men vroe ger ooit had durven dromen, blijken schokkende verrassingen, die door geen enkele politicus of journalist van for maat voorzien waren, nog mogelijk. Hier waar de gegevens zo duidelijk klaar schenen te liggen, kon blijkbaar nog de juiste conclusie niet getrokken worden. In de politieke rekenkunst bleek twee maal twee geen vier te zijn. Er is geen land waar het opinie-on derzoek zo gepyfectionneerd is als in Amerika. Talrijke factoren konden vrij nauwkeurig bepaald worden en daarin slaagde men dan ook. Maar er werd één fout in. de rekensom gemaakt: men had erop gerekend dat de eventuele onbe kende factoren bij de berekening ver waarloosd konden worden. Deze onbekenden zorgden echter voor een tegengestelde uitkomst. Het eind- getal kreeg inplaats van een min- een plusteken. De voornaamste niet nauwkeurig te bepalen factor, die de uitslag be ïnvloedde, is wellicht de houding van de Amerikaanse arbeiders geweest. Zij hebben onomwonden getoond, dat zij Truman wilden. Hun voornaamste Vertegenwoordigers, de leiders van de twee dominerende vakbonden in de Verenigde Staten,, hebben gisteren hun grote tevredenheid over de verkiezing van Truman geuit. Wellicht hebben bovendien veel re publikeins-gezinden het, gezien de schijnbaar vaststaande uitslag, niet no dig geoordeeld nog ter stembus te gaan, terwijl daarentegen de democrati sche supporters er een schepje op leg den. Tenslotte zal wellicht een' zuiver psychologische factor van grote invloed zijn geweest: een natuurlijke gevoels- reactie van de kiezer, die zich reali seerde dat Truman „met een geweldige meerderheid" verslagen zou worden hn daarom „als een soort troost" hem ten minste zijn stem schonk. Het is een be kend verschijnsel dat een faire en moe dige verliezer eerder de sympathie van de toeschouwers trekt dan de overwin naar. Het is vooral goed denkbaar, dat veel Amerikaanse vrouwen dit gevoels argument hebben doen overwegen. Daar komt nog bij dat, afgezien van de pijn lijke situatie, waarin Truman geraakt was, hij ook tevoren nu eenmaal grote populariteit onder de grote massa van het Amerikaanse publiek genoot, al had hij dit niet aan een brillant politiek be leid te danken. Weliswaar is hij geen Roosevelt, maar toch weet ook Harry Truman de men sen te inspireren en enthousiast te ma ken. Dewey daarentegen is in grote kringen impopulair ondanks zijn prach tige staat van dienst als gouverneur van de staat New York. Het is weer eens gebleken hoe ge vaarlijk het is politieke reken kunde te bedrijven, niet slechts omdat men een belangrijk getal in de som over het hoofd zou kunnen zien, maar ook omdat de regels voor deze staatkundige wiskunde soms ineens niet blijken op te gaan, bijvoorbeeld als niet de menselijke rede maar ook het gevoel de uitslag deed bepalen. Toch zou men zich aan enkele voorzichtige opmerkingen en veronderstellingen kunnen wagen over de toekomstige Amerikaanse politiek. De verkiezingsstrijd heeft in ieder ge val de eensgezindheid in het buiten lands beleid van de V.S. versterkt. Dewey zou in grote lijnen Truman's politiek voortgezet hebben, dus zullen zijn volgelingen zich daar nu aan te houden hebben. Bovendien zal Truman nu efficiënter kunnen werken met een volksvertegen woordiging die overwegend op zijn hand is. Het nieuwe congress zal bo vendien, naar men algemeen aanneemt, wellicht het Marshall-plan bijzonder bevorderen. Het is te verwachten, dat het Noord-Atlantisch pact nu eerder gesloten zal worden. De druk op de lan den van het Marshall-plan zou groter zijn geweest bij een overwinning van Dewey, die deze staten tot nauwere samenwerking wou dwingen. In de vergaderingen van de U.N.O. zal nu wellicht de Palestijnse kwestie eer der in behandeling komen en een be slissing over het verdelingsvoorstel van Bernadotte spoediger verwacht kunnen worden. Tenslotte zal de politiek ten opzichte van China nu in hoofdzaak onveranderd blijven, terwijl Dewey hulpverlening op grotere schaal van plan was. De toekomst zal ons tonen in hoe verre deze verwachtingen zullen wor den bewaarheid. I Vermei u niet met dromerijen en illusies, maar houd rekening met de i werkelijkheid. De Franse minister vaTi Binnenlandse Zaken, Jules Moch, heeft in een over zicht van de toestand in de myngebieden verklaard, dat geen enkele mijningang meer door posters bezet wordt gehouden. Het gehele mijngebied van de departe menten Pas de Calais en Nord „is in zeven dagen zonder ernstige incidenten bevrijd van de dictatuur van een min derheid. Het geweld van een handvol straatschenners zal niet triomferen over de wil en het werk van de arbeidende klasse," aldus de minister. Te Parijs wordt vernomen, dat het Franse kabinet een vervolging zal in stellen tegen alle vakverenigingsleiders, die schuldig bevonden worden aan be velen tot sabotage. Waarnemers geloven, dat een aantal communistische vakver enigingsfunctionarissen gearresteerd zal worden tengevolge van dit besluit, maar men gelooft niet, dat bekende commu nistische politici als Thorez of Duclos hieronder zullen vallen. Op een bijeenkomst van de radicale partij in het gebied van de Seine heeft premier Queuille de „misdadige bereke ningen" gelaakt, die zijns inziens de communistische partij er toe gebracht hebben de staking op touw te zetten. „Besef van de afbrekende rol, die de communistische partij systematisch Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tydelyke op klaringen en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust nog nu en dan harde wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht. Zon: 7.41—17.05. Maan: 13.05—19.36. speelt, ontwaakt bijna overal," aldus Queuille, die verklaarde, dat „niets de eensgezinde wil van de regering kan ver zwakken, een eind te maken aan deze bedreiging voor de republiek." Het Deense s.s. „Oregon" is op de Noordzee 15 mijl van het eiland Bor- kum op een mijn gelopen. De bemanning is ongedeerd en het schip niet ernstig beschadigd. De „Oregon" was op weg van Lulea (Zweden) naar Emden met 8.000 ton erts aan boord. Prinses Wilhelmina heeft op de te Apeldoorn gehouden tentoonstelling „Het Portret" een werk, „100-jarig vrouwtje", aangekocht van de Apel- doornse kunstschilder Wim Helder. Een Amerikaans superfort B 29 is 20 kilometer ten Zuiden van Manchester tegen een 650 meter hoge heuvel opge vlogen. De 13 inzittenden, allen Ameri kaanse officieren en manschappen, zijn om het leven gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1