„IK BEN ALLEEN EEN AMBTELOOS BURGER, EEN EVACUÉ' Volgt Douglas Marshall op? Onderhandelingen zouden einde maken aan bestandsschendingen Tweede reis van Min. Stikker naar Djoeja afgelast Concurrentie moet prijspeil omlaag brengen Nog geen bezonken oordeel mogelijk Wel grootste aantal zetels, doch geen absolute meerderheid Winkels tot 10 uur open Uno doet beroep op Griekse regering Duurdere, doch betere sigaren Beschermde posities in bedrijfsleven mogen niet blijvend worden iWIL Octoberrevolutie herdacht Sportnieuws Tot hoofd en hart Reis van min. Stikker moet als heel gewoon beschouwd worden Blijft Abdoelkadir aan t Ook prijs sigaretten gaat omhoog Justitieel onderzoek in zaak-Kerkhoven Het weer In St. Ni co laas- en Kersttijd Molotov:,, Amerikaanse volk tegenstander van agressie Bestuursleden C.P.N. vrijgesproken MAANDAG 8 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24302 DR. VAN MOOK ARRIVEERT IN ONS LAND Buitenlandse politiek wordt niet gewijzigd Om doodvonnissen op te schorten In 1949 verhoging der huren? ]kaeamiddag (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Maandagmorgen. Hei zal nog even duren aleer over hei verwarde resultaat van deze geheel in hei teken der verwarring gehouden ver kiezingen een bezonken oordeel mogelijk is. Het publiek krijgt om ie beginnen drie onderling sterk afwijkende statistieken voorgezet; een van hel ministerie van Binnen landse Zaken, volgens dewelke hei eigenlijke Rassemble- meni du Peuple Frangais 55 zetels heeft behaald, terwijl nog 42 zetels worden toegekend aan de in de eerste stemronde mei hei R.P.F. verbonden lijsten. Een tweede statistiek, uitge geven door hei Franse persbureau, kent kortweg 107 zetels toe aan hei R.P.F. Tenslotte is er de optelling vannacht ge maakt door de secretaris-generaal van hei R.P.F., de heer Souslelle, die het aantal vertegenwoordigers van het R.P.F. op minstens 121 schat. Daarbij moei men onder vertegen woordigers van hei R.P.F. verstaan alle gekozenen die ziel? schriftelijk verplicht hadden om voor de tijd van hun man daat de politiek van het R.P.F. te steunen en in hei bijzon der tezamen met het R.P.F. de verwezenlijking na te streven van zijn bekende „objectieven van openbaar welzijn". Dwaas kiessysteem yte Voetbal Korfbal Hockey Boksen Biljarten Het internationaal voetbalprogramma BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van een onzer speciale verslaggevers) Uiterlijk de kalmte in persoon maar inwendig blijkbaar aangegre pen door zulk een grote emotie, dat hij zjjn brandende sigaret nauwe lijks naar zijn mond kon brengen, zo arriveerde dr. Van Mook, de oud-Luit.-gouvemeur-generaal van Indonesië, Zaterdagmiddag op Schip hol. Zjjn dochter, die in Nederland studeert, bood mevr. Van Mook bloemen aan en nog op het plat form werd dr. Van Mook begroet door minister-president W. Drees, minister Götzen, oud-minister Loge man, kapitein J. C. Bührmann, ad judant van H. M. de Koningin, oud minister P. Kerstens, en talrijke journalisten, persfotografen en ci neasten. Ik kan U niets bijzonders vertellen, al dus dr. Van Mook tegen zijn persbela gers, die hem met vragen bestormden. Ik ben nu nog maar alleen een ambte loos burger, een evacué, een displaced person. Plannen heb ik niet. Ik ga voorlopig in Amsterdam verblijven en wel voor veertien dagen. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat ik niets zal Uitvoeren En als de regering nu eens plan nen met U heeft? vroeg een der jour nalisten. Daar ben ik zelf bij, antwoordde dr. Van Mook, die dikwijls met veel hu mor en slagvaardigheid de vragen-op- de-man af ontweek. En herhaaldelijk was zijn enig antwoord als de journa listen hem het vuur aan de schenen Wilden leggen: Ik heb geen plannen. Waarom is eigenlijk Abdoel Kadir afgetreden? was de volgende vraag. Omdat we samen een team vorm den. Het is net als op de ma^kt: neem je de een, dan neem je ook de ander. Verwacht U binnenkort een mili taire actie? Moet U me die vraag nu stellen? Was de wedervraag. Wat bedoelde U met „amateurs,' waarover U in Singapore gesproken hebt? Ik weet niet of ik die term wel gebruikt heb, maar het is 'n feit, dat velen, dia niet op de hoogte zijn, zich met de Indonesische zaken hebben be moeid. En dat geldt voor binnen- en buitenlana, maar vooral van dit laatste. Op de vraag hoe hij over de reis van Stikker dacht, antwoordde dr. Van JVIook, dat dit als een heel gewone reis moet worden beschouwd. Of de reis succes zou hebben, daar wenste dr. Van Mook zich verder niet over uit te la ten, evenmin als over de huidige poli tieke toestand in Indonesië. Hij geloof de niet, dat er nog veel Nederlanders in de republikeinse gebieden worden vastgehouden. Hier en daar groepen, die We niet kennen of familieleden van In donesiërs, die zelf naar Nederlands ge- Lewis W. Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, is de top favoriet in congreskringen als opvolger van staatssecretaris Marshall, zo laatst genoemde zijn wens om af te treden handhaaft. Douglas heeft de steun van velen die gewicht in de schaal kunnen leggen Wanneer en indien het tijdstip komt om een opvolger voor Marshall te kiezen. Douglas bracht gisteren voor zijn terug keer naar Londen een bezoek aan Tru man. Intussen wordt hier in regerings kringen te kennen gegeven, dat Truman koopt Marshall te kunnen overhalen tot minstens de inauguratie-dag 20 Ja- huari of zo mogelijk tot het begin Van de zomer aan te blijven. Indien Marshall vertrekt, dan zal het geheel een gevolg zijn van eigen wensen, zo kracht men nog eens naar voren daar Truman groot respect voor de Vroegere stafchef heeft. Mevrouw Roosevelt heeft vandaag te parijs als haar mening te kennen gege ven, dat de Amerikaanse buitenlandse Politiek niet gewijzigd zou worden als Ssvolg van de Amerikaanse verkiezin gen. Zij merkte op, dat „Rusland moet keseffen, dat het onmogelijk is ons te mtimideren". bied zijn uitgeweken. Zijn aangenaam ste herinnering aan Indonesië waren die van twintig jaar geleden. Maar Indone sië zal er wel weer boven op komen: voegde hij er aan toe. Tenslotte waren zelfs de journalistieke vragen uitgeput Ik ben voorlopig nog wel even hier stelde dr. Van Mook hen gerust. Ik lo geer in het Doelenhotel. Juist toen hij naar de hoofdstad wilde rijden kwam ook de consul-generaal van de Verenigde Staten, de heer Jesse F. van Wickel, hem nog even de hand drukken. Dr. Van Mook werd na zijn aankomst op het vliegveld Schiphol direct door een groot aantal journalisten 'belegerd. Minister Stikker, die Zaterdag bij zijn aankomst in Batavia aan verslag- gers mededeelde, dat hij Zondagmorgen naar de republikeinse hoofdstad zou terugkeren, heeft deze reis afgelast. Hij had laat in de avond een brief van de republikeinse delegatie ontvan gen, die het nodig maakte opnieuw te beraadslagen. Wegens een receptie, die dr. Beel morgenavond ten paleize houdt, mede in verband met de tegenwoordigheid van de minister van Buitenlandse Zaken, wordt het waarschijnlijk geacht, dat minister Stikker niet vóór Woensdag naar Djoeja zal terugkeren. Volgens A. P. heeft een Nederlandse woordvoerder medegedeeld, dat mr. Stikker met Den Haag gesproken en om instructies gevraagd had. Van de zijde der Nederlandse delegatie was men van oordeel, dat de besprekingen door de republikeinse brief slechts ver traagd worden, maar dat het niet tot een crisis zou komen. De adviseurs van mr. Stikker, die in Djoeja waren ach tergebleven, zijn inmiddels ook in Ba tavia gearriveerd. Vanmorgen zijn zij echter weer naar Djoeja vertrokken. Volgens een welingelichte republi keinse woordvoerder, die nauwe be trekkingen onderhoudt met de republi keinse delegatie voor de onderhandelin gen, is de brief een antwoord op een Netderlandse brief van 28 October, waarin de Nederlandse regering de re publikeinen er van in kennis stelt, dat zij de republikeinse reactie op de Ne derlandse amendementen op het voor stel van Cochran onbevredigend acht. De woordvoerder zei, dat de republi keinse brief op 3 November opgesteld was de dag voordat minister Stikker in de republikeinse hoofdstad arriveer de. In de brief stond, dat de beste ma nier, om een einde te maken aan de schendingen van de bestaansovereen- komst was de onderhandelingen zo spoedig mogelijk te heropenen, ver klaarde de woordvoerder. Een republikeinse woordvoerder heeft vandaag verklaard, dat de republikein se delegatie haar verontschuldiging heeft aangeboden voor haar brief van 3 November aan de Nederlanders. De woordvoerder zei: „De hele zaak is een misverstand en een fout van de repu blikeinse delegatie in Kalioerang". Radio Djoeja heeft medegedeeld, dat het diner ter ere van minister Stikker te Djoeja Vrijdag werd uitgesteld, om dat minister Stikker te Kalioerang ver der moest confereren met Mohammed Hatta. Het A.N.P. verneemt met betrek king tot de ontslagaanvrage van Abdoelkadir als voorzitter van de Nederlandse delegatie in de onder handelingen met de republiek, dat de Nederlandse regering deze aanvrage nog aanhoudt. De heer Abdoelkadir heeft hierin op het laatste ogenblik van zijn verblijf in Nederland toege stemd. Wederom heeft de Nederlandse mili taire politie aan de correspondenten, die een onderhoud wilden hebben met de adviseurs van minister Stikker, toen deze uit Djoeja te Batavia aankwamen, de toegang tot het Bataviase vliegveld verboden. Naar men weet, is bij de aankomst van dr. Beel Dinsdag j.l. hetzelfde ge beurd. Toen hebben de Nederlandse autoriteiten de volgende dag een offi ciële verontschuldiging aangeboden en het incident geweten aan een „misver stand". Door de houding van de militai re politie waren de correspondenten niet in de gelegenheid, minister Stik ker, die de vier adviseurs op Kemajo- ran kwam afhalen, vragen te stellen, met name waarom hij niet. gelijk aan vankelijk in het voornemen had gele gen, 's morgens naar Djoeja was ver trokken. Een employé van het vliegveld excuseerde de gebeurtenis met de mede deling, dat minister Stikker „niet wenste te worden geïnterviewd" en de order had gegeven ,dat de correspondenten niet mochten naderen". De V.N. hebben Zondag regelrecht een beroep op de Griekse regering gedaan om de doodvonnissen tegen tien Griekse vakbondsleden, die vanochtend voltrok ken zouden worden, op te schorten, in verband met het V. N. debat over de Griekse kwestie. De president van de assemblee, Herbert Evatt, stuurde een desbetreffend telegram aan Koning Paul van Griekenland en premier Sophou- lis. Intussen heeft de voorzitter van de commissie, Spaak, met de Griekse gede legeerde Pipinellis geconfereerd om na te gaan of de executies der tien mannen definitief .kunnen worden afgelast. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Griekse minister-presi dent Themistocles Sofoelis, vandaag het ontslag van zijn coalitie-kabinet van liberalen en populisten aan koning Paul zal aanbieden. (van onze Haagse redactie) Als gevolg van de gebruikmaking van betere tabakssoorten voor de ver vaardiging van sigaren en ook voor de accijnsverhoging, die echter eerst begin volgend jaar te wachten is, zullen de sigaren duurder worden. Men streeft er naar een goedkope sigaar te kunnen blijven bieden, maar het staat wel vast, dat de prijs van de duurdere sigaren binnen en kele maanden aanmerkelijk hoger zal komen te liggen. Er zal meei Sumatra-tabak als dek blad beschikbaar komen en ook is be reikt dat partijen Braziel-tabak naar ons land verscheept zullen worden, uiteraard tegen kostbare dollars. Nu is de prijs van de Sumatra-tabak ongeveer drie maal zo hoog als voor de oorlog en mét de accijnsverhoging zal dus niet voor komen kunnen worden dat de sigaren in prijs zullen stijgen. Men schat, dat de duurste sigaar, die thans 27 cent kost, 40 cent zal gaan kosten. De gemiddelde prijs, die thans 18,7 cent bedraagt, zal slechts enkele centen hoger komen te liggen. Want de fabrikanten zullen er zoveel mogelijk naar streven goedkope merken die uiteraard niet de beste tabak zullen bevatten op de markt te blijven brengen. De kwaliteit van de sigaar zal dus over het algemeen stijgen, maar het is niet zó, dat zij over de gehele linie duurder zullen worden. Men kan het best spreken van een spreiding van de prijzen. Ook de prijs van de sigaretten zal, daar er meer Oriënttabakken in verwerkt zullen worden, hoger komen te liggen. Deze prijsverhoging zal aanmerkelijk zijn, maar cijfers hierover staan nog niet vast. (Van onze Utrechtse correspondent) Tijdens de Bondsvergadering van de Nederl. Kath. Bond van Admini stratief, Verkopend en Vezeke- ringspersoneel hield prof. dr. G. Brouwers, Directeur-Generaal vap de Prijzen, een belangwekkende in leiding over de prijspolitiek en in dustrialisatie. De regering, aldus prof. Brouwers, is thans bezig met een zeer belangrijke manipulatie op het gebied van lonen en prijzen. Meer dan de helft der bestaan de subsidies is afgeschaft, waarbij prij zen en lonen zijn gestabiliseerd op een niveau, dat 2 ligt boven dat van mid den 1948. Dit is een logische consequen tie van een 3 jaar lang gevolgde stabi- lisatiepolitiek. De gedachte, dat de vrijere economie tot prijsstijging moet lelden, is foutief. De groothandelsprijs-index, die tot eind 1947 regelmatig steeg (terwijl de kosten van levensonderhoud prac- tisch gelijk bleven), is gedurende 1948 stabiel gebleven. En het is niet waar schijnlijk, dat in de jpekomst deze trend belangrijk zal stijgen, zodat bij uitbrei ding der productie verdere prijsdaling mogelijk is. In het komende jaar moet een krach tige druk worden uitgeoefend op het prijspeil, om de prijsdaling zoveel mo gelijk te venverken. Dit is nodig met het oog op 't reeds bereikte loonpeil en de nog te lage arbeidsproductiviteit. Dan kan de laatste manipulatie verricht wor den: opheffen van de resterende subsi dies en herzien van de huren. Steeds moet men waakzaam blijven voor inflatie. Bepaalde kringen stre ven er naar hun beschermde posities in het bedrijfsleven te consolideren. Dit is funest. Alle moeilijkheden van landbouw, industrie en middenstand vallen in het niet bij het grote gevaar, dat onze economie slechts met behulp van credieten zal kunnen blijven Van de zijde der Justitie wordt mede gedeeld, dat reeds enige tijd een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de han delingen der firmanten van het effec tenkantoor Kerkhoven en Co. te Am sterdam. Tot op heden is nog met gebleken of verduisteringen of andere onregelmatig heden zijn gepleegd. Accountants zijn bezig met het controleren van de boe ken. Deze controle zal nog geruime tijd in beslag nemen. bezocht Koningin Juliana met haar jongste dochter, Prinses *an Zl- onverwachts de receptie ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan et Ooglijdersgasthuis te Utrecht. De Koningin droeg zelf haar dochtertje p de arm. Rechts prof. dr. H. Weve, die het prinsesje behandeld heeft. De Gaulle's partij blijkt stabiel te zijn Volgens onofficiële berekeningen zijn de resultaten van de stemming voor 282 zetels in de raad der republiek als volgt: Gaullisten 114, Socialisten 46, Radicalen 43, Onafhankelljken 19, Communisten 16, MRP 14, PRL (rechtse groepering) 3, andere partijen 7. Al de hierboven genoemde cijfers leveren het R.P.F. echter geen volstrekte meerderheid op, daar de Raad van de Republiek 320 zetels telt, waarvan er bij deze verkiezingen 269 in het geding va ren. De regeringspartijen hebben in eik geval nog een absolute meerderheid, daar zij wel kunnen rekenen op 140 zetels, niet in de laatste plaats een ge volg van het thans toegepaste verkie- zingssytseem, dat met voorbedachte rade zoveel mogelijk kansen ontnam aan communisten en Gaullisten. Het eigenaardige systeem van het R.P.F. is er schuld aan, dat xr.en niet volkomen nauwkeurig het aantal zetels der verschillende partijen kan /aststel len. Immers alleen de partijloze aan hangers van het R.P.F. kwamen op de kiezerslijsten voor onder hun eigen vaandel. De andere aanhangers van De Gaulle onder de eandidaten stonden can- didaat op de lijst van hun eigen partij, doch zullen in de Senaat de politiek van De Gaulle steunen, die a.s eerste objec ten heeft: nieuwe algemene verkiezin gen en grondwetsherziening. Slechts wat betreft de communisten is het mo gelijk definitieve cijfers aan te geven en het blijkt, dat zij, vooral tengevolge van het gebruikte kiessysteem, 68 van hun 84 mandaten verloren hebben. Houdt men zich voorlopig aan de sta tistiek van het Franse persbureau dan blijkt het RPF ruim 40% van de zetels die in het geding waren te hebben ver overd; dit is iets meer dan het totale percentage stemmen dat het Rassemble- ment behaalde bij de gemeenteraads verkiezingen van October vorig jaar. En het zijn de gemeenteraadsver kiezingen van vorig jaar, gekenmerkt door de grote voornamelijk ten koste van het MRP behaalde Gaullistische zege die voor een groot deel de uitslag van deze verkiezingen voor de Republiek zou bepalen; het gros van de kiezers zijn ditmaal de z.g. „gedelegeerden der ge meenteraden" geweest. Verder is de uitslag vooral bepaald geworden door het ingewikkelde, in de ogen van een principieel voorstan der van evenredige vertegenwoordi ging zeker onbillijke en dwaze kies stelsel. Voor veruit de meeste depar tementen (met ruim de helft der to tale bevolking) was het z.g. meerder heidssysteem voorgeschreven; d.w.z. een candidaat wordt na eerste stem ronde slechts dan gekozen in zijn dis trict wanneer hij de absolute meer derheid had behaald; had geen enkele candidaat deze meerderheid dan was een tweede stemronde nodig waarbij die candidaat gekozen werd die het grootste stemmenaantal behaalde. Bij deze zeer veelvuldige tweede stem ronden nu zijn de coalities opgetreden; ten voordele van het RPF, van socia listen en van de radicalen, die zich niet bij het RPF hadden aangesloten. Noch de communisten, noch de Republikein se Volksbeweging zijn er in geslaagd om compromis-candidaten te doen ac cepteren. Voor wat de Republikeinse Volksbe weging betreft, bij menige tweede stem ronde is zij ongetwijfeld slachtoffer ge weest van anti-clericale verbondenheid van SFIO en radicalen. De Republikein se Volksbeweging, die bij de gemeente raadsverkiezingen dan toch nog ruim 8 pet der raadszetels verwierf,' heeft af gelopen zomer voor de onderhavige -es- wet gestemd. Zij moet toen de gevolgen hebben bevroed. Ny heeft zij zich zelf opgeofferd opdat vooral de communisten getroffen zouden kunnen worden. De „Humanité" die vanmorgen met de overigen in hetzelfde schuitje zit, ziet niet ten onrechte in de Republikeinse Volksbeweging de „cocu magnifique van deze verkiezings-farce, die van de werkelijke politieke krachtenverhouding in het land in ieder geval een zeer ver ward en een zeer misvormd beeld weer spiegelt. Inmiddels is de grote vraag of gene raal De Gaulle thans over het werktuig beschikt waarmee hij de huidige régime kan openbreken. In het bijzonder in kringen der huidige regeringsmeerder heid is men te dien aanzien zeer opti mistisch. Het aandeel dat de Raad der Republiek in de wetgevende arbeid heett is, zoals men weet, gering. Amendemen ten die hij in van de Nationale Verga dering ontvangen teksten aanbrengt, be tekenen niet veel meer dan adviezen, die de Nationale Vergadering desgewenst in tweede lezing zonder meer naast zich kan neerleggen. Behoudens in één geval: wanneer de Raad een wetswijziging voorstelt of een wet verwerpt met de absolute meerder heid van zijn leden dan moet de Natio nale Vergadering, wil zij haar oorspron kelijke tekts gehandhaafd zien, daartoe eveneens de absolute meerderheid weten op te brengen. In de nieuwe Raad der Republiek nu zal generaal De Gaulle zeker niet over zulk een absolute meer derheid naar zijn hand kunnen beschik ken. Zelfs zo constateert men, zal daar nu oh gelukkig kiessysteem! de ver enigde oppositie van Gaullisten en com munisten niet sterker meer vermogen te zjjn dan de partijen der huidige rege ringsmeerderheid. draaien. Wij kunnen slechts door ver gaande industrialisatie ontkomen aan de noodtoestand: onze levensstandaard te moeten halveren. En deze industrialisatie is slechts mo gelijk als de productiekosten van de exportindustrie zo laag zijn, dat zij blij ven beneden de concurrentieprijzen, die op de buitenlandse afzetmarkt zullen gelden. Groot is het gevaar, dat het be drijfsleven, een groot deel van de landbouw, van de industrie en de hele handeldrijvende en industriële middenstand door beschermings maatregelen op de binnenlandse markt een prijspeil zullen trachten te handhaven, dat geen rekening houdt met de internationale ver houdingen, zodat de exportindustrie haar concurrentiecapaciteit zal ver liezen. Deze beschermende maatregelen moe ten beperkt blijven, de concurrentie op het kunstmatig hoge prijspeil moet terug naar normaler proporties. De prijsbe- heersing moet gehandhaafd blijven tot elk gevaar van algemene prijsstijging is geweken. Tegelijk moet de concur rentie worden gestimuleerd om het prijs niveau omlaag te brengen. Nederland, zo besloot prof. Brouwers, heeft de keuze tussen een grootse in dustrialisatie en de bescherming van de gevestigde belangen. Voor de industrialisatie moet er door krachtige concurrentie druk op het prijs peil worden uitgeoefend. Het Nederlandse economische leven moet ingrijpend veranderen. Onie poli tiek moet dynamisch zijn, tijd voor con solidatie is het nog niet. Het gehele economische leven moet dienstbaar wor den gemaakt aan de exportindustrie. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met in het Noord-Westen van het land plaat selijk enkele buien. In het overige deel van het land droog weer. Meest matige, later wat afnemen de wind tussen Noord-Oost en Noord. Vannacht op vele plaatsen flinke nachtvorst. Morgen over dag vrij koud. Zon: 7.49—16.58. Maan: op 15.03. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de minis ter van Economische Zaken de Midden stand geraadpleegd over het langer openhouden van de winkels in de Sint Nicolaas- en Kersttijd. Te vei-wachten is een regeling gelijk die het vorig jaar van kracht was: alle zaken zullen geopend kunnen zijn tot 10 uur 's avonds en wel van 2 t.e.m. 5 December en van 22 t.e.m. 24 December. Voorts kan gemeld worden, dat de hoofdpunten bekend zijn van de binnen kort te verwachten Winkelsluitingswet. Het sluitingsuur, dat in de oude wet op 8 uur 's avonds was gesteld en in de be zettingstijd tot 6 uur werd terugge bracht, wordt nu op 7 uur 's avonds be paald. De nieuwe wet schrijft een ver plichte sluiting voor van alle zaken op Dinsdagmiddag. Tenslotte is in de pen, dat de winkels op Donderdagavond open zullen blijven. Zo zag de balzaal van Hotel Roosevelt, waar de Republikeinen de overwinning van Dewey zouden vieren, er uit, toen de uitslag van de Amerikaanse verkie zingen bekend was. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, verklaarde Za terdag dat de verkiezing van Truman tot president der Verenigde Staten aan toont, dat de meerderheid der Ameri kanen zich verzet tegen een politiek van agressie, waaraan, naar hij zeide, de Amerikaanse regering zich schuldig ma^kt. In een rede, die hij ter gelegenheid van de 31ste viering van de October revolutie voor een juichende menigte in het Bolshoi-theater te Moskou uit sprak, had Molotov de volgende pun ten vervat: 1. De beschuldiging, dat de Verenigde Staten trachten een nieuwe oorlog te ontketenen. 2. Door voor Truman te stemmen heeft het Amerikaanse volk aangetoond, dat het tegenstander is van „een politiek van agressie, zoals deze zo bruut tot uitdrukking is gebracht door de propaganda van de republikeinse partij". De rede van Molotov komt slechts een week, nadat Stalin de huidige lei der der Verenigde Staten president Truman beschuldigde van pogingen een nieuwe oorlog te ontketenen. De gedragslijn der Sovjets schijnt echter sindsdien gewijzigd en wel na de sen sationele uitslag van de Amerikaanse verkiezingen, aldus U. P. In politieke kringen te Londen be schouwt men de gematigde toon van Molotov's rede en zijn aanvallen op de verslagen republikeinen als een uitno diging tot president Truman voor nieu we „ouvertures" in de richting der Sovjet-Unie ten behoeve van een rege ling van of tenminste een bestand in de huidige „koude oorlog". Toon begrip en inzicht voor om- 1 standigheden, die een ander soms I tekort doen schieten. I Prachtig succes van De Vole- wijekers tegen Xerxes; flinke overwinningen van Ajax en Blauw-Wit, maar nieuwe neder lagen van Haarlem en Storm vogels; Westelijke R. K. tweede klassers herstellen zich; Noord- Nederland verliest met 50 in Denemarken; Van Raalte, Appel en Möring in bondseiftal. Blauw-Wit gelijk met Archipel; tweede achtereenvolgende zege van Rohda. Eerste zege van Gooi: overwin ningen van alle topclubs. Luc van Dam niet geslaagd in Eur. bokskampioenschap mid dengewicht. Katoen kampioen van Nederland tweede klas groot 47/2. Het Internationaal Voetbalprogramma is thans definitief als volgt samenge steld: 21 Nov. Antwerpen: BelgiëNe derland. 13 Maart: NederlandBelgië. 3 April Nijmegen: Oost-NederlandN.- Oost-Frankrijk. 23 April: Nederland Frankrijk. 24 April: Frankrijk bNeder land b. 12 Juni Kopenhagen: Denemar kenNederland. 16 Juni Helsinki: Fin landNederland. Het Gerechtshof te Amsterdam beves tigde hedenmorgen het vonnis van de rechtbank in de zaak tegen de bestuurs leden van de C.P.N. „De Waarheid", de heren Koejemans, Schalker, Wagenaa., Van Santen, De Groot, Brandenburg, Baruch, Reuter en Teiwes. Dit vonnis luidde vrijspraak. De bestuursleden zou den zich schuldig hebben gemaakt aan belediging van de regering in een arti kel in het dagblad „De Waarheid'. De advocaat-generaal had tijdens de behandeling van deze zaak veertien dagen geleden, een week gevangenis straf geëist. Geen der beschuldigden was verschenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1