Neerlands jeugd gaat woon ruimte zoeken Pater Wesseling begint groot offensief tvk de Noorman -tietStenen Beeld Kardinaal De Jong onthult St. Martinus-standbeeld Bond „Franciscus van Assisië bestaat veertig jaar Vergadering in Utrecht Op stille plaats aan einde van een gracht China vecht door! Wij luisteren naar HET GELUK DE DWAZEN Dr. Bunche brengt rapport uit Restauratie paleis kost Onvergeeflijk tekort in regeringsverklaring Fraude distributie ambtenaren ontdekt NEDERLANDERS IN RUSSISCHE ZONE De gulden en de armen Shanghai open stad? MAANDAG 8 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 zeven millioen GROTE PRIJS VOOR DE FRANSE ROMAN Middenstand in gedrang Gesneuvelden zullen niet naar Engeland worden overgebracht Clandestiene slachtingen leiden tot dertig arrestaties ti; v Loonbijslag boven Noodwet uitkering Kindertoeslag in mijn industrie Gaan Belgische wateren open? .J IS MET door JORIS JORISSEN Luchtbrug tussen Britse bases en Arabische troepen? SPAAK nodigde Rusland uit tot vriendschapsverdrag Repatriëring bemoeilijkt Zevenmogendheden- conferentie Rubberfabriek door brand vernield t (Van een onzer speciale verslaggevers) Pater Piet Wesseling, die dezer dagen 32 jaar wordt, en tweemaal in de week retraite geeft in het Retraitehuis St. Clemens te Noordwijkerhout, heeft een plan. Een plan, dat hij Dinsdag j.l. in zijn wekelijkse radiopraatje onder aus piciën van de Katholieke Jeugdraad voor het eerst heeft aangeduid en waar op binnen twee dagen al meer dan drie honderdvijftig reacties binnenkwamen, de telefoontjes en groepsgewijze adhae- siebetuigingen niet meegerekend. Het gaat hierom. Pater Wesseling wil niet langer berusten. Hij wil de bedor- ven sfeer uitbannen, die door de wo ningnood is teweeggebracht en waar door zo langzamerhand iedereen is gaan geloven dat alleen corruptie, geld en relaties hier nog Uitkomst kunnen bie den. Hij heeft daartoe een hartstochte lijk beroep gedaan op de jongeren. Hij heeft hun gevraagd hem in Noordwij kerhout alle adressen te sturen, waar van zij weten dat daar nog woonruimte voorhanden is. En hij heeft tegelijk alle verloofden, die door gebrek aan een woning niet trouwen kunnen, verzocht zich met hem in verbinding te stellen. Met deze beide groepen van adres sen, verenigd op grote lijsten, wil hij dan een actie ontketenen. Een actie, waarover hij op het ogenblik in het openbaar niet wenst uit te weiden, doch die hij ons als backside information uit voerig uit de doeken heeft gedaan. En op grond daarvan zouden wij dit willen zeggen: vergist u niet, edele heren, die deze week zonder kennis van zaken in ons zusterblad „De Volkskrant" deze onderneming een hachelijk experiment hebt genoemd. Dit is geen actie van een pater, die ja loers geworden op z'n grote confra ter, Henri de Greeve, ook naar pu blicatie zoekt. Dit is het initiatief van een frisse jonge priester, die uit hon derden en honderden brieven de nood van verloofden proefde en toen bij zich zelf gezegd heeft: „Wat kan hier al ons spreken baten, als wij niet ook daadwerkelijk trachten te hel pen?" Daarop, na samenspreking met tal van mensen en tal van instanties, is dit ini tiatief geboren. Het staat behoorlijk op poten, het is tot in z'n laatste fase ge detailleerd uitgewerkt en het wordt ge dragen door de morele steun van be langrijke groepen en personen. Dat het op het ogenblik niet in al zijn geledin gen wordt bekend gemaakt is niets dan een kwestie van krijgstactiek. Desniet temin kan men er dit ook thans wel van zeggen. Niemand behoeft bang te zijn, dat hij straks op een ongelegen ogenblik een priester, en dan een re demptorist nog wel, in huis zal krijgen, die gewapend met de nodige helse ban vloeken hem wat luttele vierkante me ters woonruimte zal afzetten. De schade aan de gebouwen, veroor zaakt door brand in het paleis Noord einde te 's-Gravenhage, is geschat op f380.000. Voor het volledig herstel zijn nog geen gelden aangevraagd. Tot he den hebben de werkzaamheden zich be perkt tot noodherstel en het "treffen van Provisorische voorzieningen in een aan tal zalen en vertrekken, die met spoed "Weder in bruikbare staat moesten wor den gebracht en waarmede een bedrag Van pl.m. f 50.000 gemoeid was. Dit noodherstel zal worden betaald uit een nieuw artikel, waartoe binnenkort een suppletoire begroting bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. De restauratiewerken aan het Paleis Op de Dam te Amsterdam worden uit gevoerd onder leiding en toezicht van een daartoe ingestelde commissie. Uit gaande van een in Januari 1939 opge maakt plan met raming en rekening houdend enerzijds met de sindsdien op getreden prijsverhoging en anderzijds met het reeds gemaakte werk zou in totaal nog rond f7.000.000 zijn te ver- Werken. Nader zal worden overwogen of en in hoeverre op het oorspronke lijke plan kan worden bezuinigd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen geschre ven, dat de prijsverhogingen vanzelf sprekend in het bijzonder het levenspeil beïnvloeden van hen, die een zeer klein inkomen hebben, in het bijzonder aan - he ondersteunden ingevolge de bepa lingen der armenwet. Aangezien deze ondersteuning taak der gemeente is, ligt het niet op de weg der regering hiervoor algemene maatregelen te treffen. Hij Vertrouwt echter, dat de gemeenten evenals in het verleden zich haar taak °ok hier bewust zullen zijn en de maat regelen zullen treffen, die nodig zijn um te voorkomen, dat de onderhavige cate gorie in een nadeliger positie zou komen '6 verkeren dan voor de prijsverhogin gen het geval was. De grote prijs ter waarde van één millioen francs voor de beste Franse v!°man, die het Franse weekblad „Les muvelles Littéraires" had uitgeloofd oor de schrijver van een onuitgegeven manuscript, is onder drie inzenders ver leid door een jury, die stond onder residentschap van Georges Duhamel en 'aarin o.m. André Maurois, Emile Hen- tj'ot, Robert Kemp en René Lalou zit- hadden. Van de vijfhonderd tien gj vangen manuscripten waren er o.chts vijf, die bij eerste lezing voor de j Os in aanmerking kwamen. Tenslotte ci he beslissing als volgt: Michel Mer- 4on nroud drie en dertig jaar, ontving Veil Franse francs voor zijn „Que- chli avec les bêtes", mevr. Licie Mar- 300.000 francs voor „La Mêche" en N ubet 300.000 francs voor zijn werk Heme de la Liberté". Du„®n van deze drie winnaars, mevr. oUdle Marchal, is echtgenote van de mit"geneesheer-directeur van >t "Wilhel- Ve]j1gasthuis te Amsterdam, dr. W. F. Zij ~muyzen. Zij is in Brussel geboren; se |Pvoelt zich echter geheel Nederland- haa"?et bekroonde boek is, naar zij zeide, toe eerste roman. Zij heeft zich tot nu v6h hoofdzaak gewijd aan het schrij- tn han theaterstukken. Het ligt echter hlee>.aar bedoeling, na dit eerste succes r romans te schrijven. de Koningin heeft de Franse violist m (j. 8 Thibaud benoemd tot grootofficier orde van Oranje-Nassau. „Aflijn hemel, neen," zegt pater Wesseling, „ik ben geen bemiddelaar, ik ben maar een gewone ophitser. Wat ik wil, dat is de jeugd opwek ken, de jongeren zelf aan het werk zetten, en niet langer alles uitslui tend overlaten aan instanties, die, om welke reden dan ook, geen uitkomst kunnen bieden. De jeugd zelf zal deze actie dragen en uitvoeren." Doch andermaal, stel u gerust. Er zal geen snotjongen bij u komen aanklop pen met de vraag of hij uw woning eens mag onderzoeken. Men zal zijn in formaties moeten inwinnen via bureaux en instanties of zover gaat de pater nu ook in ieder geval door buiten te blijven en niemand lastig te vallen. Wat daarna gebeurt, is, zoals gezegd, nog niet bekend. Maar let wel, het wordt geen kwajongenswerk. Er wordt niet gescholden of gevochten en als er door deze actie woonruimte zou vrijko men, dan zal het alleen op basis van absolute vrijwilligheid mogen geschie den. Anders is het toch maar schijn winst. Dan wordt de woning een hel en het begeerde huwelijk een ondraag lijke last. Het gaat ook niet om een algemene actie. Het gaat enkel voor de jeugd. Niet dus voor grote gezinnen, niet ook voor oudere personen en al degenen uit deze categorieën, die zich tot dus verre tot pater Wesseling wendden, vinden dus hier reeds hun antwoord: dit is niet voor hen, dit is beperkt, het is enkel voor en door de jeugd. Het gaat om de jongelui, wier huwelijk door gebrek aan woonruimte van jaar tot jaar moet worden uitgesteld. Vóór Kerstmis moeten de beide eerste fasen zijn afgewerkt. Vóór het volgend voorjaar ook de laatste. Dan komen de resultaten op tafel. Telkens zullen die worden bekendgemaakt. En op deze ac tie zal in het kader van de bestrijding van de woningnood nog meer activiteit volgen. Men zal niet aflaten te trachten de jongeren blijvend voor dit probleem te interesseren. Daartoe zal men ook de bouw en de verbouw van woningen onder de loupe nemen. En die ffnen" dat is een leger van jonge man nen en vrouwen, die willen bewijzen, dat het Christendom in Nederland geen holle frase is. Deze actie is ook niet alleen Katho liek. Zij is voor allen, al zullen de Ka tholieke jongeren wel het leeuwenaan deel voor zich opeisen. Tenminste, als alle andere andersdenkenden zo zouden reageren als die ene Protestantse jonge man, die ogenblikkelijk fel op pater Wesseling's oproep terugschreef: „Liever zoek ik nog tien jaar, dan een woning van een pater te accepteren." Doch hij is een uitzondering. Mogen de ouderen misschien sceptisch staan, de jeugd is enthousiast. De brieven stromen binnen. „Reeds nu weet ik, dat de actie zal slagen," aldus pater Wesseling. Er is nog woonruimte. En al zullen er duizend en een moeilijkheden komen, de jonge ren zetten door. Het gaat om de naas tenliefde en het behoud van ziel en za ligheid. En wat men ook zegge, het is goed dat daarvoor weer gevochten wordt. Naar wij vernemen, zal de R.K. Mid denstandsbond zich dezer dagen tot de Ministerraad wenden met een request, waarin ernstige bezwaren worden ont wikkeld tegen de wijze, waaarop de Middenstand behandeld is bij de jongste maatregelen inzake lonen en prijzen. De grieven concentreren zich op de volgende punten: de zelfstandige on dernemers in midden- en kleinbedrijf ontvangen geen bijslag om de prijsstij ging, waarvan zij als consument toch ook de gevolgen ondervinden, op te van gen; ten tweede, moeten zij wel één gulden loonsverhoging aan hun perso neel betalen, hetgeen een verhoging van de sociale lasten betekent en ver volgens mag deze verhoging niet door berekend worden in de prijzen. In het zo juist verschenen orgaan van de N.R.K.M.B., „Stuwing", wordt het ontbreken van voorzieningen op korte termijn ten behoeve van de Midden stand dan ook een „onvergeeflijk te kort in de regeringsverklaring" ge noemd. Men merkt vervolgens o.m. het vol gende op: „Hoe staat het nu eigenlijk met de kruideniersmarges, welke on langs practisch op de cent nauwkeurig werden aangepast aan het strikt nood zakelijke? Meent de regering, dat deze marges ineens weer zo ruim zijn, dat daaruit de nieuwe kostprijsverhogingen bestreden kunnen worden? Is de rege ring soms van mening, dat de schoen herstellers-tarieven, geldende sedert 1945, ondanks de sindsdien sterk ge stegen materiaalprijzen, nog ruimte vol doende openlaten om ook de nieuwe ex tra-kosten op te vangen?" Om enerzijds een derde loonronde te voorkomen en aan de andere kant de kleine zakenman recht te doen ervaren, wordt van Middenstandszijde gesugge reerd voor zelfstandigen met een jaar inkomen beneden 3700.een tege moetkomende regeling te treffen langs fiscale weg, bijvoorbeeld door middel van een corresponderende aftrek cp de inkomstenbelasting. Enige tijd geleden is gemeld, dat Ame rikaanse legertoestellen vluchten onder namen van het vliegveld Beek (L.) af, niet de stoffelijke resten van gesneuvel den, die naar hun woonplaatsen in En geland en Ierland werden overgebracht. Van de zijde van het ministerie van Oorlog verneemt het ANP nader, dat niet de stoffelijke resten van Engelse, doch van Amerikaanse gesneuvelden naar Engeland en Ierland zijn overge bracht. Het betrof hier de stoffelijke resten van een 13-tal Amerikaanse staatsburgers, die tijdens hun leven in Engeland en Ierland woonachtig waren. De Engelse regering stelt zich op het standpunt, dat de stoffelijke resten van Britse militairen, in vreemde bodem begraven, niet naar het vaderland wor den overgebracht. De politie te Doetinchem is reeds en kele weken bezig met het onderzoek naar een complot, dat zich o.m. bezig houdt met het verrichten van clandes tiene slachtingen. Reeds zijn meer dan dertig personen aangehouden. Men ver wacht, dat er nog meer arrestaties zul len volgen. Het onderzoek is nog steeds gaande. (Van onze correspondent) De veertig jaar oude Bond „St. Franciscus van Assisië", van admi nistratief, verkopend en verzeke ringsper soneel heeft Zaterdag en Zondag te Utrecht zijn bondsverga dering gehouden en tevens het veer tigjarig bestaan herdacht. De voorzitter, J. de Wit, kon niet al leen de afgevaardigden van alle afde lingen begroeten en vertegenwoordigers van de K.A.B. en van de Christelijke en neutrale zusterorganisaties, maar ook A. Mertens, voorz. van de Belgische Be dienden Centrale uit Antwerpen en E. Libioulle, voorz. van de Centrale Natio nale des Employés uit Namen, die te vens voorzitter is van het Internationaal Verbond van Christelijke organisaties van bedienden, technici, leidinggevend personeel en vertegenwoordigers. De Bond „St. Franciscus van Assisië" werd in November 1908 opgericht met 88 leden en dit ledental ligt vandaag om de 15000. De Bondsvoorzitter schetste in zijn openingswoord de ontwikkeling die de bond heeft doorgemaakt en, vroeg zich af of de jongere generatie tegenwoordig niet als vanzelfsprekend aanneemt het geen op sociaal-economisch gebied in de loop der jaren tot stand kwam, zonder zich af te vragen hoeveel strijd, opoffe ring en moeite het gekost heeft, dat-1 gene te bereiken, waarvan thans ieder profiteert. Spr. beklemtoonde de noodzakelijk heid van de jaren geleden tot stand ge komen aansluiting bij de K.A.B.die er van zijp, kant voor moet waken, dat de aangesloten bonden zowel organisato risch als financieel zelfstandig blijven en dat het democratisch beginsel door ruim en tijdig overleg blijft gehand haafd ondanks de onmiskenbare tendenz naar centralisatie. Ten opzichte van de werkgevers stre- ve men naar rechtsverhoudingen i.p.v. machtsverhoudingen. Het college van Rijksbemiddelaars werkt te langzaam, en werkt soms te formeel. Spr. leverde dan critiek op de loon- en prijspolitiek van de Regering inzake de jongste prijsverhogingen en de bij slag van f 1.De grens van f 3700 is te laag en had op f 5000 moeten wor den vastgesteld, terwijl er geen reke ning is gehouden met grote gezinnen. Veertig jaren H.K.W.-activiteit mo ge ons inspireren tot grote daden drang, opdat onze bond in dé 10 ja ren, die ons nog van het gouden be- staansfeest scheiden, een grote bij drage kan leveren aan de sociale emancipatie van de katholieke han dels-, kantoor- en winkelemployé's. Na een inleiding over de loon- en prijspolitiek door prof. G. Brouwers, waarover elders in dit nummer is ge schreven, begon een gezellig samenzijn, waarin vele geschenken aan de jubile rende bond werden aangeboden. Na een feestmaal trad het Katholieke Revue gezelschap op met een revue in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. ffQPMAgTtfUOQNDMSTuglO^ 5. Tenslotte schikte Winonah zich in het onvermijdelijke. De volgende dag vertrok Eric en Pum-Pum ging mee. Hiertegen had Dzilah geen bezwaar'. Zij voorzag Eric van wonderpillen en voedsel en nogmaals legde zij hem de weg uit en drukte hem. geheimhouding op het hart. „Na de vijfde zonsopgang kunt gij weer terug zijn, mijn rriend," zei zij. Winonah, die reeds afscheid van haar echtgenoot had genomen, sloeg het vertrek gade en zij voelde zich aangegrepen door een nameloze angst, maar wat kon zij doen? Zij voelde zich lusteloos en was ongevoelig voor wat er om haar heen gebeurde, verlaten als zij zich voelde met alleen die steeds aanwezige angst in het hart. Dzilah huichelde medelijden en deed alsof zij Winonah helpen wilde. Zij vroeg haar te zeggen wat zij voor haar doen kon en vervolgde dan: „Hier is iemand te uwer beschikking," zij opende een gordijn en daar stond in een nis, als uit zwart marmer gehouwen, roerloos en met starende ogen, Dzogolo. De aanblik was niet geschikt om Winonah gerust te stellen. De neger herkende haar nog steeds niet. Hij keek slechts naar haar met starende ogen. Winonah voelde zich nu geheel se moed ontzinken, hetgeen Dzilah zeer goed opmerkte en haar haast onmerkbaar deed lachen. Zij wist, dat Dzogolo Winonah niet alleen zou laten tot haar terugkeer en nu begaf zij zich vlug naar een kamer hoog in de toren van het gebouw. Hier was al heel wat kwdhd geschied door toedoen van deze gevaarlijke vrouw. Het vertrek was donker, doch zonder moeite vond Dzilah haar weg. De glinsterende ogen die haar bewegingen van tussen de balken volgden stoorden haar niet. Zij stak een kaars aan en met een onheilspellende lach opende zij eendik boek, waarin zij gejaagd begon te bladeren. Kardinaal De Jong onthulde gister morgen het monument voor St. Mar- tinus, dat Albert Termote voor de pa rochie van deze heilige vervaardigde. Tijdens de oorlog beloofden de paro chianen dit standbeeld te zullen op richten als Utrecht gespaard bleef. Een overzicht van de plechtigheid op het plein voor de kerk aan de Oude Gracht. Links Kardinaal De Jong met dr. Thijs- sen, kapelaan der parochie. Rechercheurs van het centraal distri butiekantoor stellen sedert enige dagen een onderzoek in naar de gedragingen van ambtenaressen en ambtenaren van het distributiekantoor te Enkhuizen, naar aanleiding van een fraude met enige honderden textielpunten, waarbij van de ingeleverde opplakvellen de punten werden afgehaald en niet aan gewezen punten werd opgeplakt. De ambtenaresse A. S. werd ontslagen. Tengevolge van enige andere, kleinere knoeierijen werden nog ontslagen de ambtenaresse T. B.en C. A., alsmede de ambtenaren J. C. R- en J. W. M. Tegen bovengenoemde personen, als mede tegen de oud-ambtenaren K. van N. en J. P„ werd proces-verbaal op gemaakt. Voorts kwam nog aan het licht, dat P. S., uit Enkhuizen in het bezit was van een aantal ingewisselde bonnen, waarvoor de ambtenaresse C. A. levens middelenkaarten verstrekte. Als belo ning kreeg zij hiervoor een vierde van het aantal bonkaarten, terwijl S. de overige zelf behield. Een en ander loopt over een termijn van negen uit- reikperioden (anderhalf jaar). Hoewel mej. A. heeft bekend, en bij S. thuis het bewijsmateriaal is. gevon den, blijft laatstgenoemde ontkennen en zal daarom voor de officier van Jus titie te Alkmaar worden geleid. Het bestuur van de Bond voor Staats- pensionnering heeft een telegram aan de minister van Sociale Zaken gezon den, waarin de Bond er bij Z. Exc. op aandringt te willen bevorderen dat de loonbijslag van f 1.per week ook wordt gegeven aan de personen, die nooduitkering ontvangen. De Katholieke Mijnwerkersbond en de Katholieke Vereniging van Mijnbeamb- ten hebben bij de M.I.R- een voorstel in gediend om te komen tot een progres sieve kinderbijslagregeling in de mijn industrie. De Kardinaal heeft gisteren te Utrecht het standbeeld onthuld van de H. Martinus, dat de parochie van die naam in de zwartste dagen van de oorlog beloofde te zullen oprichten, wanneer de stad gespaard bleef. De Oude Gracht bood gisteren ondanks de regenvlagen een blij en feestelijk aan zien. De vlaggen wapperden vanaf de tribune, die over de gracht gemaakt was en waarop zich de parochianen hadden opgesteld. Talrijke genodigden vulden het kerk plein: de Utrechtse geestelijkheid met de plebaan en de officiaal van het aarts bisdom en de deken der stad aan het hoofd, minister Van Maarseveen, burge meester en wethouders, het bondsne stuur van de K.A.B., het bestuur van de R.K. Vereniging voor Onderofficieren „Sint Martinus" en de curatoren van het Bonifatius Lyceum. Toen tenslotte Zijne Eminentie de Kardinaal met de pastoor mgr. J. G.'van Schaik het kerk plein betreden had, zetten de blazers van het U.S.O. het „Tu es Petrus" van Frans Lambret in, dat door 150 kerk zangers gezongen werd onder leiding van Gerard van Kooten. Nadat de heer J. Maarschalkerweerd, kerkmeester en voorzitter van het comité, een inleidend woord gesproken had, onthulde de Kar dinaal het beeld, dat tot dan toe aan het oog onttrokken was geweest. Het bronzen beeld stelt Sint Martinus van Tours voor als Romeins krijger, zittend op een prachtig gebouwd paard, waar van de achterpoten de slang van het kwaad verpletteren. Zijne Eminentie zegende het beeld in en daarna nam de pastoor der parochie mgr. Van Schaik het woord en sprak van de bezettingsjaren met de geeste lijke en lichamelijke gevaren, waarin de parochie om hulp naar God heeft op gezien, naar Sint Wiilibrord en naar Sint Martinus, de „miles Christi", die door Wiilibrord werd gekozen als patroon van het kleine kerkje, dat hij op het tegenwoordige Domplein liet bouwen. „Uit dankbaarheid", leest men op een gedenksteen, „voor de zichtbare be scherming van de stad Utrecht en in het bijzonder van de parochie 1940-1945". En als een nieuwe aanval van het heiden dom over ons mocht komen, zo besloot mgr. Van Schaik, dan zullen wij weer opzien naar deze sterke man, die ons een schutse zal zijn. De Sint Maartens- stam van de voortrekkers van Veritas legde een krans aan de voet van het beeld, het koor zette een machtig „Christus vincit" in. De Kardinaal com plimenteerde de beeldhouwer Albert Termote, die eveneens het beeld van St. Wiilibrord maakte en architect C. M van Moorsel, die de gaanderij langs het plein en het voetstuk ontwierp. Op deze stille plaats aan het einde van de gracht, tegenover de oude hui zen, die uit het water oprijzen en de nauwe steegjes, die aflopen tot onder aan de werf, staat hier zo deze ge tuigenis van een dankbare parochie, het forse, mannelijke beeld van de Patroon der stad en der parochie- Een woordvoerder van de Chinese ambassade te Londen heeft Associated Press Zondagmorgen medegedeeld, dat China niet van plan is met de commu nisten over een vrede te onderhande len ondanks de moeilijkheden van de laatste tijd. Sterke legers der Chinese communis ten drongen gisteren uit drie richtin gen op naar de belangrijke Hsoetsjauw- Nanking-corridor en generalissimo Tsjang Kai Sjek verzamelde ongeveer vierhonderdduizend élite-soldaten om aan dit offensief een halt toe te roepen. Generalissimo Tsjang Kai Sjek heeft Zaterdag in een ongekend verrassende stap aan generaal Fu Tsjo Yi vol'edige zeggenschap gegeven over alle militaire operaties in Noord-China, waardoor de nationalistische bevelhebber practisch dictator geworden is in zijn eigen gebied. Plannen zijn besproken om Shanghai tot open of internationale stad te ver klaren. Zondag rukte in deze stad de polite uit om hongerige menigten ervan terug te houden de rijstwinkels te bestormen. De prijs van een pieul rijst is van de ene nacht op de andere gestegen van 250 tot 500 gouden joean dollar. De prijzen, zo meldt Reuter voorts, zijn gestegen tot een hoogte buiten het bereik van de gewone man en voorspellen een econo mische en sociale ramp van ongelooflijke omvang. In verband met het a.s. haringseizoen zijn door de Nederlandse visserijinstan ties pogingen aangewend om tot een accoord te komen met de Belgische dien sten voor de visserij over het toelaten van Nederlandse vissersschepen in de Belgische territoriale wateren en omge keerd. Door de Belgische overheid werd dit voorstel van de hand gewezen. Te- zelfder tijd sloten de Belgen evenwel een contract met de Franse visserij instanties. De „Gazet van Antwerpen" oefent critiek op deze gang van zaken en merkt op dat de houding der Belgi sche autoriteiten in deze aangelegenheid betreurd moet worden. Maandag HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 M. 18.15 sport, 18.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 boekbespr., 19.30 Actueel geluid, 19.45 gram., 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 Friese zang, 20.45 luisterspel, 21.15 orgel, 21.30 koor en ork., 22.00 strijkork., 22.45 Avond- overd., 23.00 nieuws, 23.15 avondklan ken, 23.45 gram. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.20 symph. ork., 18.30 strijdkr., 19.00 filmkrant, 19.30 muziek les, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 ra- dioseoop, 22.30 piano, 23.00 nieuws, 23.15 swing. Dinsdag HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 u. en na 18 u. ook 245 M. 7.00 nieuws, 7.15 Schumann, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 lichtbaken, 9.30 waterst., 9.35 pianoconc., 10.00 kleuters, 10.15 zang, 10.30 schoolradio, 1100 gram., 11.30 als de ziele luistert, 11.40 gram., 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano, 12.30 weerpr., 12.33 lunchconc., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchconc., 13.45 cyclus, 14.15 gram., 14.30 vrouw, 15.00 schoolradio, 15.30 gram., 16.00 Zon nebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 gram., 17.30 Wigwam, 17.45 kwar tet. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55'vrouw, 9.00 piano, 9.30 aubade, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Divertimento, 10.50 kleuters, 11.00 soft and sweet, 11.30 jonge zieken, 12.00 melody's bar, 12.30 weerpr., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Avro- leans, 13.50 zang, 14.00 vrouw, 14.30 ma- tinée, 16.25 gram., 16.40 jeugd, 17.00 kinderkoor, 17.30 gram., 17.45 Indonesië. 16) Wat doet een pasgehuwde rijke vrouw? Ze gaat op huwelijksreis, wel? Maar ik ga niet op huwelijksreis. Neen, maar ik wel. Ik ga alleen. Het duurde een poosje, eer ik begrij pen kon, dat het haar ernst was. Dat meen je toch niet, Jetty? en als je op reis gaat, dan moet ik mee Jij mee?Je bent alleen maar goed om me het mooie uitzicht te be dervenNeen, jongeheer, ik ga al leen op reis en wil er eens echt van genieten. Maar wat moet er dan van mij worden? En wat zullen de bedienden daarvan denken? Weet je dat niet? Ze zullen den ken, dat de barones en haar baron een gek stelletje zijn. Juist dat zullen ze denken. Vind je dat goed? Dat kan ik met mijn geweten over een brengen. Een barones kan zich toch wel de weelde veroorloven, zich niet te bekommeren om de mening van haar bedienden. Daar wist ik niet zo dadelijk ant woord op. Volgens de wet moet je me overal volgen, zei ik in een laatste poging om haar redelijker te stemmen. Maar dat was olie op het vuur. Ze kreeg een kleur en haar ogen bliksem den mij onheilspellend tegen. Ik lach om je wet en al had je een hele kar wetten, dan deed ik toch mijn zin! Ik lachte grimmig en voelde me zo ongeveer als een ter dood veroordeel de. Die bliksemse vrouw van de straat zou me nog het leven onmogelijk ma ken! Plotseling werd ik ook woedend. Nu goed, brulde ik. Je kunt geld van me krijgen, maar als jij mij niet volgen wilt, dan zal ik jou volgen. Ik zal me aan jou vastklampen, jij lelijk boksend ding! Jetty glimlachte verachtelijk. Haar mopsneusje kreeg strijdlustige rimpel tjes. Dat belooft interessant te worden, dat is nu eens echt leven, zei ze op gewekt, maar ik huiverde bij de toon van haar stem. Ik zal maar eerlijk bekennen, dat ik het plan had opgevat, Jetty op me te laten verlieven om haar netjes te kun nen opvoeden. Voor we getrouwd wa ren, had ik er geen ogenblik aan ge twijfeld, dat ik haar om mijn vinger zou kunnen winden, maar nu stelde ik tot mijn vertwijfeling vast, dat ze co- medie had gespeeld, dat ik haar nooit temmen zou, dat ze nooit tedere gevoe lens voor mij zou koesteren. Ze was een harteloze vrouw, die alleen de ma teriële voordelen in het zaakje had ge zien en er ruimschoots van profiteren wilde. Op dat ogenblik kwam ik tot het inzicht, dat mijn leven inderdaad interessant zou worden en toen reeds vatte ik het plan op, er een roman in hoofdstukken van te maken. Jaren la ter heb ik dit plan ten uitvoer ge bracht. Hendrik maakte een einde aan de kwelling. Het huis Michelot, Haute Coutu re, wacht in de kleine salon met de be stelling voor mevrouw de barones. Mevrouw de barones hief belangstel lend haar hoofdje op en vroeg nadere bijzonderheden. Welke bestelling is dat? Ik lachte vrolijk, want dit redde me voor verdere verwikkelingen. Ik heb een paar japonnen voor je laten maken. Jetty. Die welke je nu hebt. Ik maakte een gebaar, dat niet ver keerd kon uitgelegd worden. Geen en kele vrouw ontsnapt aan de bekoring van een paar nieuwe japonnen. Ik had dus alle reden om te geloven, dat ook Jetty nu zou bijdraaien. Maar ik ver giste me volkomen. Haar gezicht stond dadelijk dreigend als een onweer Zo, zo! ze ze op sarrende toon. Is het dan in jullie gekke hoge wereld de gewoonte, dat de heren baronnen de japonnen uitkiezen voor hun barones sen?! Wat kun je inbrengen tegen zo'n op merking, als je daarbij al weet, dat je al verslagen bent, vooraleer je met de verdediging voor de dag komt? Daar om boog ik maar liever deemoedig het hoofd. Dit had tot gevolg, dat Jetty haar woede op Hendrik liet neerko men. Die kon er in alle geval beter te gen dan ik. Als ik tegen jou aanduwde, zou je dan breken, Hendrik? Hendrik roerde geen vin en ant woordde met zijn onverstoorbaar ge zicht: Ik sta helemaal ter beschikking van mevrouw de barones. Ik grinnikte inwendig, maar zelfs dat ontging mijn vrouw niet, want ze wierp me een donkere blik toe, die dwars door mijn ziel drong. Waar heb je dat couture-huis ge laten, zeg je, Hendrik? De juffrouw wacht in de kleine salon, mevrouw. Goed, ik ga er dadelijk heen. Dit werd me te machtig. Ik sprong op en ging bezwerend voor haar staan. Doe dat toch niet, Jetty! Je zult je alleen maar belachelijk maken. Je weet niet, wat je nodig hebt.... en je smaak is niet gevormd. Jetty keek naar mij alsof ik lucht was en duwde me met een achteloos gebaar opzij. De ogenblikken, die volgden, waren een echte marteling voor mij. Elk mo ment vreesde ik, het lawaai van een buitensmij terij te horen. Ik luisterde in vreselijke spanning, maar er ge beurde niets. Na een kwartier hoorde ik de voordeur dichtgaan en even later vernam ik lawaai boven mijn hoofd, in de kamer van mijn vrou1" Ik was nog bezig mij af te vragen, welke streek ze nu weer zou uithalen, toen mijn mond van verbazing open vielJetty was geruisloos binnen gekomen en kwam nu voor mij staan. Ik dacht te dromen, zo onverwacht was de nieuwe Jetty, die zich aan mijn ogen vertoonde. Ze had een hemelsblauwe morgenjapon aangetrokken, die in soe pele lijnen om haar jonge gestalte viel. Ze leek groter en verfijnder en een on miskenbare zwierigheid ging van haar uit. Om haar zachte mond speelde een raadselachtige glimlach en in haar bruine ogen lag een streling, die me ontroerde. Ik slikte moeilijk en voelde mijn ogen vochtig worden. Ben ik mooi zo? vroeg ze, terwijl ze haar kopje even schuin hield. Als een droom! zei ik met hese stem en een ongekend geluk welde in me op. Ik heb me bedacht, zei ze vertrou welijk, dat huis had werkelijk mooie dingen meegebracht en toen heb ik er een paar van genomen. Ja, knikte ik dankbaar en kon mijn blikken niet van haar afwenden. Ik had de indruk, dat er weer zon in mijn leven was gekomen, maar toen zei Jetty plotseling weer heel gewoon: Heb je wat bijzonders om han den, Mare? Ik heb nooit wat bijzonders om handen, bekende ik openhartig. Schrijf dan even een chèque voor mij, dan ben je een lieve jongen. (Wordt vervolgd) De plaatsvervangende bemiddelaar in het Palestijnse geschil heeft Zaterdag avond officieel medegedeeld, dat de militaire operaties van Israëlische en Libanese troepen aan het front in Ga- lilea een ernstige en niet te veront schuldigen schending van de wapenstil stand vormden. Het rapport is opgesteld door de plaatsvervangende bemiddelaar, Ralph Bunche en gericht aan de Veiligheids raad. Hij zei, dat de Israëlische troepen zich volgens de rapporten der waarnemers schuldig maken aan een uitgebreide en systematische plundering in Arabische dorpen. In het rapport over de naleving van de wapenstilstand in Noord-Palestina gaf de bemiddelaar een nauwkeurige beschrijving van de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de bezetting door Israël van de gebieden, die vroeger door Arabische vrijwilligers bezet werden, en tot het passeren van de Libanese grens door de Joden. Verwacht was dat de Veiligheidsraad vandaag zou vergaderen om zich bezig te houden met een Britse resolutie, welke eist dat de Joodse strijdkrachten zich uit Noord-Palestina en uit een smalle strook Libanees grondgebied te rugtrekken. De vergadering vindt ech ter niet plaats en er is ook verder geen tijdstip vastgesteld. Volgens berichten uit Tel Aviv komt Sjertok het geducumenteerd bewijs naar Parijs brengen dat vanuit Britse bases in Lybië een luchtbrug naar de Arabische strijdkrachten in Transjor- danië en Irak bestaat. Dit was Israel's antwoord op het bericht van verleden week betreffende een door de Russen gesteunde luchtbrug van Tsjechoslowa- kije naar Palestina. De Belgische minister-president Paul Henri Spaak heeft op het jaarcongres van de Belgische Socialistische Party verklaard, dat hij tweemaal de Sovjet unie had uitgenodigd een vriendschaps verdrag te tekenen, doch dat de Sovjet- Unie daar nimmer op geantwoord had. Ten aanzien van de Benelux zeide Spaak, dat uitbreiding hiervan tot Frankrijk op het ogenblik bemoeilijkt werd door „het verschil in monetaire omstandigheden." Verder zeide Spaak, dat het wel zeer interessant was te constateren, dat op het ogenblik de Verenigde Staten meer belang stelden in de „Verenigde staten van Europa" dan Europa zelf. Honderd vyf en negentig Nederlan ders, van wie werd vastgesteld, dat zU op enig tijdstip na beëindiging der ge vechtshandelingen in leven waren In Rusland c.a., zijn tot op heden niet in Nederland teruggekeerd. Geregistreerd zijn voorts 2922 Nederlanders als woon achtig in de Russische zone van Duits land, alsmede 2591 Nederlanders in Ber lijn. Omtrent de in andere Oost-Euro- pese landen woonachtige Nederlanders zijn geen juiste aantallen bekend. Uit de Russische zone van Duitsland en uit verder Oostelijk gelegen landen keerden in het eerste halfjaar 1948 voor zover bekend slechts enkele personen op eigen gelegenheid naar Neder land terug. De Nederlandse ambtenaren, die met de repatriëring belast waren en aan wie zeker geen gebrek aan activiteit kan worden verweten, hebben in Oost-Euro pa in vele gevallen geen voldoende ge legenheid gehad hun nasporingen te doen en zijn wegens gebrek aan medewer king der betrokken landen met m staat de aldaar nog vertoevende Nederlanders te repatriëren. Aldus de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der vaste commis- sie voor privaat- on strafrecht uit ae Tweede Kamer nopens het wetsontwerp voorziening betreffende het opmaken van akten van overlijden. De fungerende Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Erooke Claxton, heeft medegedeeld, dat te Washington een zevenmogendhedenconferenTie over de bijzonderheden van een Atlantisch Veiligheidspact gehouden zal worden. Op basis van de aldus te verkrijgen conclusies zouden dan volgens A.F.P. zevenmogendhedenbesprekingen gehou den kunnen worden met deelname van Amerika en Canada. De rubberfabriek Soekapoera van de N.V. cultuurmaatschappij Goenoeng te Singaparna in het Tasik-Malajase i» grotendeels door brand vernield. Een bewapende en geüniformeerde bende van 100 man stak in de ochtend van 1 November enkele gebouwen in brand, waarna zij in de middag terugkeerde en meer gebouwen in vlammen zette. Het rookhuis en de fabriek waren pas nieuw opgetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3