MARGARINE, BROOD, VLEESWAREN KUNNEN IN PRIJS OMLAAG Militair vliegtuig nabij bollenveld neergestort Opstelling Atlantisch Pact vóór einde van dit jaar Luchtdefensie voor nieuwe problemen Raket het lange-afstandswapen van de toekomst 'J Waarom is regering niet concreter ten aanzien van de concurrentie? Beide inzittenden om het leven gekomen Zeven jaar voor prof. Van Dam Geen ontmoeting meer met Hatta Filmkeuring en Filmactie DE GAULLE ZAL GROOT OFFENSIEF ONTKETENEN Op 16 November de eerste kracht proef Tot hoofd en hart Het weer. BLIJVEN MARSHALL, FORRESTALL EN LOVETT AAN? LOONBIJSLAG ALLEEN NIET VOLDOENDE Mr. Stikker terug naar Nederland Britse luchtafweer won strijd tegen de V 1 Kans voor landbouwers in Nieuw-Zeeland I DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24303 Concurrentie dreigt fictie te worden Regering zelf belet concurrentie Margarine kan in prijs omlaag De vleeswaren eveneens En het brood? Regelingen voor militairen, die in Indonesië willen blijven Werktijd personeel van ziekenhuizen ÉPIil -• Nog 8 jaar oorlog in China? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zoneter opgave van redenen te weigeren. (Van een speciale medewerker) In kringen welke in nauw contact staan met de Regering valt een sterk verschil in opinie waar te nemen ten aanzien van de maatregelen, welke in de bekende Regeringsverklaring zijn vastgelegd om de verhoogde kosten van het levens onderhoud op te vangen. Bepaalde instanties leggen ,er de nadruk op dat een gedeelte van de aangekondigde maatregelen, met name waar gesproken wordt over bevordering van concurrentie, in een te abstracte vorm is ge- honden, hoewel dit gedeelte van wezenlijk belang geacht moet worden om de moeilijkheden voor de bevolking de baas te blijven. De vaagheid van die formu lering valt des te meer op daar de maatregelen van meer concrete aard als loonbijslag en dergelijke duidelijk niet voldoende zullen zijn om de verhoogde kosten van het levensonderhoud op te vangen. Men vraagt zich af waarom de Regering zich niet duidelijker heeft uitgesproken ten aanzien van de bevordering der concurrentie, waartoe alle aanleiding bestaat nu er bij industrie en handel een sterke neiging valt waar te nemen tot prijsconventies en prijsafspraken. Tot nu toe hebben de commentaren Op de Regeringsverklaring zich bepaald tot de technische zijde van de vast gestelde loon- en kinderbijslag. Men heeft het gehad over de datum van in gang van die bijslag, over bepaalde groe pen die in aanmerking komen voor een ondersteuning enz. Daarbij is echter de Vraag ten achter gesteld en volkomen uit het oog verloren öf het aangekondigde complex van maatregelen inderdaad vol ledig effect zal hebben. In bovenbedoelde commentaren heeft men dit blijkbaar voetstoots aangeno men en schijnt men er zelfs van uit te gaan, dat de loonbijslag alleen al vol doende is; men heeft het althans niet beslist nodig geoordeeld datgene onder de loupe te nemen wat door de Rege ring zij het dan ook in een vage for mulering is gezegd over de bevorde ring der concurrentie, terwijl dit ge deelte van de Regeringsverklaring 'toch een wezenlijk element bevat om de no den van de minst-draagkrachtigen op te vangen. Wie dieper op de zaak wil ingaan zal spoedig tot de conclusie komen, dat het element der concurrentie even belang rijk is als de loonbijslag, éénvoudig al hierom omdat de loonbijslag zeker niet Voldoende geacht kan worden. Nu kan Rien de toegenomen duurte luchthartig zoals men dat in de Regeringsverkla ring schijnt te willen doen bagatel liseren en zich daarbij beroepen op twee huishoudlijstjes, door het departement opgesteld, doch een en ander heeft o.i. totaal geen bewijskracht, omdat men daarin verre van volledig is geweest. Men heeft in deze huishoudlijstjes eenvoudig die noodzakelijke artikelen Weggelaten, welke reeds vóór 25 Octo ber j.l. in prijs waren verhoogd. De op zet is niet onaardig maar toch te sim plistisch om als grondslag te kunnen r .P.?n voor het benaderen van de wer kelijkheid. De behoefte van een loonbijslag dateert niet van 'l Nov. j.l. maar van vele weken daarvóór, toen verschillende levensmid delen in prijs omhoog gingen als gevolg van het terugtrekken der subsidies. Die artikelen heeft men bij de vaststelling van de loonbijslag niet laten meetellen. Waarschijnlijk hebben zij wél een punt van overweging uitgemaakt, waar de re gering spreekt over het bevorderen der concurrentie, maar waarom heeft men zich hier dan bepaald tot een vage formulering, terwijl er op dit ogenblik alle aanleiding is om concreter te zijn zelfs ten aanzien Van de artikelen, welke in de regerings verklaring met name worden genoemd: margarine en brood. Men kan aUervvege in industrie en han del een neiging waarnemen -r- aldus wordt in bepaalde Haagse kringen gezegd tot Prijsconventies en prijsafspraken. Dit stre ven moet gezien worden als een logisch gevolg van het feit, dat van overheids wege jarenlang een té zelfstandige prijs politiek is gevolgd zonder voldoende over leg met handel en industrie. Men heeft de mensen automatisch op één hoop ge dreven en nu zij eenmaal bij elkaar zitten Vormt deze omstandigheid de meest gun stige aanleiding om te komen tot onder linge prijsafspraken. Het terrein der prijsafspraken wordt steeds groter. Zij bestaat in de margarine- industrie, in de vleeswaren-industrie, en het had niet veel gescheeld of enige tijd Beleden was er ook een prijsafspraak tot stand gekomen in de industrie van pinda haas. Wie de tendenz in de levensmiddelen, industrie weet te beluisteren, komt tot de overtuiging, dat zowel industrie als handel afkerig staan ten aanzien van de concurrentie en het zal niet gemakkelijk *ijn daarin verandering aan te brengen. De Gemachtigde voor de Prijzen, prof. ■Brouwers, heeft nog zeer kort geleden het draagstuk der concurrentie besproken en daarbij gekant tegen prijsafspraken dergelijke. Dit was helemaal geen nieuw Seluid, wantjaren geleden, onder minis- ter-pres'ident dr. Beel, is daarover in een °ffieiële regeringsverklaring al het een en ®hder gezegd. Toen was dit vraagstuk minder urgent dan thans en het doet daarom eigenaardig aan, dat er in de jongste regeringsverklaring met geen woord over wordt gerept. Het is voor de huidige regering echter moeilijk hierover te spreken, omdat zij zelf de gedachte der prijsconventie in het leven houdt. Hoe zou men aanmerking kunnen maken op een prijsafspraak in de vleeswaren, in de pindakaas, eventueel in de suiker, in de jam of waar dan ook, als de regering zelf de idee der prijsconventie accepteert. In bevoegde kringen wordt met de meeste nadruk verklaard, dat de mar garine-prijs gemakkelijk met een cent per pakje voor de consument omlaag kan. Men heeft er zich over verwon derd, dat in de Regeringsverklaring la coniek wordt gezegd, dat de margarine- prijs gelijk blijft. De meningen over de fabrieksprijs van de margarine lopen sterk uiteen. Volgens de prijsafspraak, bekrachtigd door de Regering, is de prijs van de margarine voor de fabri kant vastgesteld op fl.09 per kilo. De Gemachtigde voor de Prijzen kwam on langs tot een berekening van f 1.05 per kilo, d.i. 4 cent per kilo, derhalve 1 cent per pakje, lager. Dit grote verschil in prijs voor een industrie, welke gewend is be rekenen met 1/4, 1/8 en 1/10 cent per kilo, valt onmid dellijk op. Dat de fabrikantenprijs lager kan zijn, moge ook hieruit al blijken, dat in de prijzenafspraak nota bene goedge keurd door de regering! een boete is vastgesteld van f 10.000, te betalen door die fabrikant per geconstateerde overtre ding, die de margarine voor een lagere prijs dan f 1.09 per kilo zou willen gaan verkopen. Men voelt uit dit hoge boetebedrag dat er wel enige aandrang is bij de fabrikan ten, om de prijs te verlagen, maar de prijsafspraak houdt de boel duur. Men begrijpt dat deze situatie niet alleen de margarine onnodig te duur houdt, maar tevens de weg aangeeft tot prijsafspraken in andere industrieën. Zij worden daar wel niet door de regering bekrachtigd, maar principieel vinden zij in de marga rine-conventie hun bestaansrecht. Zoals boven reeds opgemerkt, bestaat er een prijsafspraak in de vleeswaren- industrie. Deze afspraak werd bekrachtigd door de ondervakgroep vleeswarenindus- trie, een semi-overheidsinstantie. Hoe is dat alles te rijmen met de uit spraak van de Regering, dat zij de con currentie wenst te bevorderen? De enige fabriek, de Friese Coöp. Vlees- warenfabriek te Akkrum (Fr.), die zich aan deze afspraak niet stoort, wordt door de ondervakgroep als het zwarte schaap beschouwd. Dit alles, zowel wat betreft de margarine als de vleeswaren, gebeurt in een tijd, dat aan de bevolking zware lasten worden opgelegd. De tijd is voorbij, om over con currentie te spreken in algemeenheden, maar menmoet thans de zaken nemen, zoals zij concreet voor ons liggen, speciaal wat betreft de eerste levensbehoeften. Ook ten aanzien van de verhoogde broodprijs valt nog wel het een en ander op te merken. De verhoging van 4 cent per 800 gram is niet mis. In Den Haag wordt de vraag gesteld: was dit wel nodig? Heeft het rapport van de Com missie-Polak niet verklaard, dat de broodprijs gerust met 1 cent per 800 gram omlaag kon? Het zou wenselijk zijn geweest, met de conclusies van die commissie reke ning te houden. Of hebben de samen stellers van de Regeringsverklaring dit rapport vergeten? „Dewey verslaat Truman" zegt de Chicago Tribune, die in ieder geval niet te laat wou zijn met de uitslag en bijgevolg te vroeg was. Op weg naar Washington toont de president in St. Louis aan een enthousiaste menigte de „extra-editie", die de algemene verwachting ongewild zo kernachtig tot uitdrukking bracht. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidelijk aanwakkerende Westelijke wind. Be langrijk zachter, vooral in de nacht. Zon: 7.5016.57, Maan 15.16—0.40. klaard, dat waarschijnlijk vóór het einde van het jaar te New York een conferentie voor de opstelling van het Atlantisch Pact zal worden gehou den, zodat het programma nog in Ja nuari aan het Congress zal kunnen worden voorgelegd. Amerika is thans klaarblijkelijk bereid de volgende 'stap te zetten op de weg, die leidt tot 't sluiten van 'n militaire alliantie met de landen van de West-Europese tJnie en Canada. Dit mag het resultaat genoemd worden van een serie besprekingen, die Truman gedurende het weekend op het Witte Huis heeft gevoerd met de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, en de Ameri kaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas. Men neemt aan, dat de voornaamste kwesties,' die verband houden met de buitenfandse politiek, ter sprake zijn gekomen. Hiertoe zouden dan behoord Maandagmiddag, enkele minuten na half drie is, zoals wjj reeds in een deel van onze vorige oplage hebben gemeld, een „Firefly-trainer'' van de Marine Luchtvaartdienst bjj Voorhout neergestort, honderd meter van de spoorlijn Haarlem-Den Haag. De twee inzittenden, de officier-vlie ger tweede klasse W. A. Limque en de luit. ter zee tweede klasse, W. L. H. de Vries, waren op slag dood. Het instructievliegtuig, dat thuis hoor de op het vliegveld Valkenburg, is te recht gekomen op het omgeploegde land van de bollenkweker W. Verschoor uit Sassenheim, die er met de landarbeider H. J. Preenen juist aan het werk was. De heer Verschoor vertelde: „Preenen en ik werkten op het land. Boven ons vloog een geel vliegtuig. Plotseling hoor de ik een raar geluid, net alsof de mo tor van het vliegtuig op hol geslagen was. Ik keek omhoog en zag het vlieg tuig vlak boven me in een vrille naar beneden komen. Preenen, riep ik, die komt op ons neer, lopen. Preenen en ik sprongen weg van de plek. Een vijf me ter verder liet ik mij vallen, juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land sloeg. We kregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vlieg tuig was precies op de plaats neerge komen waar we eerst gestaan hadden. Mijn schop lag er onder. We gingen kij ken. Maar er was niets meer aan te doen. De mensen waren beiden dood." De „Firefly-trainer" heeft in de eT. overbleef van de Firefly-machine van de Koninklijke Luchtmacht, die by Voorhout neerstortte. De twee inzittenden kwamen om het leven. Amerikaanse autoriteiten hebben ver- hebben het programma van -de opbouw van West-Europa, de Chinese kwestie, de koude oorlog met Rusland en de situatie op de bijeenkomst van de Ver enigde Naties. Waarnemers zijn van oordeel, dat Truman toestemming gaf aan Robert Lovett, de onderhandelingen over het Noord-Atlantisch defensie systeem voort te zetten. In Washington is men algemeen van mening, dat Truman gaarne zou zien, dat de deskundigen inzake bui tenlandse aangelegenheden aanbleven totdat de voornaamste onderdelen van zijn buitenlands programma door het Congress zijn goedgekeurd. Hier toe zouden dan behoren: een verzoek aan de Senaat om de militaire allian tie met Europa goed te keuren nieuwe voorstellen in verband met de Chinese crisis het verschaffen van de fondsen voor het tweede jaar van het Europese Herstelprogramma, met gelijktijdige toewijzing van nieuwe militaire hulp ingevolge een leenpachtovereenkomst. Marshall's vrienden zeggen, dat Marshall zich erg graag uit de politiek zou terugtrekken, doch dat hij onge twijfeld nog enige tijd aan zou blijven, als de president hem dit vroeg. Men neemt aan, dat James Forrestal en Lo vett op dezelfde wijze zouden reageren, indien Truman mededeelde, dat hij hun hulp nog enkele maanden nodig had. Inmiddels werken de Europese lan den aan de voorstellen, die zij waar schijnlijk binnen een week of tien da gen aan de Verenigde Staten zullen voorleggen en die betrekking hebben op de eigenlijke onderhandelingen voor het pact. Naar men van gezaghebbende zijde meent te weten zal het pact dezelfde lijnen volgen, die in de bekende reso lutie van Vandcnberg werden aangege ven. De resolutie werd deze zomer in de Senaat door 'n meerderheid van de mocraten en republikeinen aangeno men. Volgens deze resolutie verbinden de V.S. zich tot het steunen van de ontwikkeling van de West-Europese Unie. Hieronder meent men ook te ver' staan de levering van wapenen erf uit rusting aan de West-Europese landen in vredestijd. Naar wq vernemen is binnenkort een Koninklijk Besluit te verwachten, waar in regelingen worden getroffen voor de militairen, die bij demobilisatie in In donesië wensen te blijven. losse grond van het omgeploegde land een kuil geslagen van een hal ve meter diepte, waar de romp van het vliegtuig ingedrongen is, de mo- tor iets meer nog dan het overige gedeelte. De vleugels rusten op da* rand van de kuil. Romp, vleugels en staartstuk liggen in brokken bijeen. Spoedig waren geestelijken, politie en medische hulp ter plaatse. Er kon ech ter niet meer geholpen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de officier- zeewaarnemer eerste klasse W. J. A. Ditmar aanwezig. „Het toestel is als een rijpe appel neergeploft," zei hij. „Waar schijnlijk heeft de vlieger nog gepro- bèerd zijn machine in horizontale lijn te rukken". Het stoffelijk overschot van een van de inzittenden kon spoedig geborgen worden. Om het andere stoffelijk over schot te bergen, zal het toestel eerst met een metaalzaag doorgezaagd moeten wor den. Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof heeft hedenochtend uitspraak ge daan in de zaak tegen de voormalige secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, de 52-jarige prof. ar. J. van Dam, teyn wie de advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, 26 October een ge vangenisstraf eiste van zeven jaar met aftrek. Het vonnis luidde: zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van de tjjd in voorarrest doorgebracht. De militaire raadsheer, generaal-ma- joor A. R. van der Bent, las hedenoch-' tend het vonnis voor. Vóórdat hij ech ter aan de sententie begon, zeide hij: „Ik lees vandaag het vonnis voor, om dat ik in de Meidagen van 1940 uw commandant ben geweest. De mannen van mijn legercorps hebben in die da gen dapper gevochten en hebben zich goede Nederlanders betoond. Dat ik nu het vonnis moet voorlezen van een mij ner manschappen, betreur ik." In de sententie overwoog het Hof o.a., dat er geen gronden aanwezig zijn om de verdachte uit de openbare rechten te ontzetten. Naar wij vernemen is de regering voornemens te bevorderen, dat, nude werktijd voor verplegend persoheel in de ziekenhuizen en krankzinnigenge stichten van 53 op 51 uur is gebracht, ook de werktijd voor niet-verplegend personeel van die inrichtingen op 51 uur te brengen. In welingelichte kringen in Den Haag kon men ons hedenmorgen nog weinig commentaar leveren betreffende de reis van minister Stikker naar Indonesië. Op een vraag of het juist is, dat minis ter Stikker Woensdag of Donderdag naar Nederland terugkeert, verklaarde men, dat het op dit ogenblik inderdaad in de bedoeling ligt om geheel volgens het aanvankelijk opgestelde plan mor gen of overmorgen naar Nederland te reizen om opnieuw met de overige leden van de Nederlandse regering te over leggen. De kans, dat minister Stikker voor zijn vertrek naar Nederland nog maals Djocja zal bezoeken, acht men zeer gering, maar absolute zekerheid hieromtrent zal men eerst hebben, wan neer de adviseurs van de minister, die morgen uit Djocja worden terugver wacht, hun ervaringen aan hem hebben medegedeeld. De adviseurs hebben im mers de besprekingen in Djocja, die door minister Stikker zelf werden inge leid, voortgezet. Het tijdstip van de ontvangst van de brief der republikeinse delegatie was inderdaad voor minister Stikker een on aangename verrassing, maar het is bepaald onjuist hieruit te conclude ren, dat daarom de thans aangevangen oriënterende besprekingen zouden zjjn of worden afgebroken. Wèl was het voor minister Stikker re den om geen tweede maal persoonlijk naar Djocja te reizen, doch hij heeft niettemin daarna zijn adviseurs weder om naar de republikeinse hoofdstad ge zonden. Ten aanzien van het „misverstand" betreffende de door Soepomo via Cochran overhandigde brief schrijft de „Nieuwsgier", dat deze brief de spaak in het wiel schijnt te zijn geweest, waardoor minister Stikker niet meer naar Djocja zal terugkeren. Djocja ver klaart nu, dat het misverstand is op gehelderd. „Erg waarschijnlijk klinkt dit niet", aldus de Nieuwsgier, „daar een opgehelderd misverstand bezwaar lijk voor minister Stikker een reden kan zijn om af te zien van het voorne men om het contact met Hatta te her vatten. Wij willen ons thans niet verder verdiepen in de finesses van het geval: Gebrek aan betrouwbare gegevens maakt elk commentaar hoogst specula tief. De militaire gouverneur Van Soera- karta heeft volgens „Antara" verklaard, dat de communistische eenheden, die thans in de omgeving van Sarangan worden omsingeld, onder de persoon lijke leiding staan van ex-premier Sjarifoeddin. Antara meldt voorts, dat gisteren twee communistische leiders in de republiek zijn terechtgesteld. Als namen gaf het persbureau Abdoel Moetalib, de vroege re communistische gouverneur van Ma- dioen en Wire Sene, de vroegere gou verneur van Pati. Zy.x-X- Volendam krijgt een nieuwe bestaans mogelijkheid, Er wordt namelijk heden een atelier geopend van de bekende Koninklijke Manufacturenfabriek De Waal en Co. uit Amsterdam. Hier zullen 120 Volendam.se meisjes opgeleid wor den tot ateliermeisje voor het vervaar digen van corsetten. Dit is de eerste Manufacturen Industrie, welke in Volen dam gevestigd wordt. De 17de kamer van de Franse correc tionele rechtbank heeft bepaald, dat Kravchenko voor de aanvang van zijn proces tegen de „Lettres Frangaises" een borgtocht van twee millioen frank moet storten. Raketten, die atoom-bommen dragen, moeten beschouwd worden als het lan ge-afstandswapen in elke toekomstige oorlog en de apparatuur en methoden van lucht-defensie moeten bij elke ont wikkeling van deze dreiging worden aangepast, zo is de Britse luchtmaar- schalk sir Roderic Hill van mening. In officiële rapporten, die onlangs ge publiceerd zijn en waarin een overzicht wordt gegeven van de geallieerde lucht- operaties in verband met de Duitse vliegende bom en raket-offensieven te gen de Britse eilanden, trekt Hill de conclusie, dat de vooruitgang van de Duitse wetenschap in de laatste oorlog slechts een voorproefje was van „de ge varen, die ons in de toekomst kunnen bedreigen." Hill schat, dat de Duitsers in de pe riode van Juli 1944 tot het eind van de oorlog ongeveer drieduizend raketten en twintigduizend vliegende bommen tegen Engeland en continentale steden hebben gericht. Verhinderd werd, aldus Hill, dat de vliegende bom zelfs maar een secun daire rol speelde. Doch het raket moet beschouwd worden als het lange af standswapen van de toekomst. In deze rapporten wordt onthuld, dat de geallieerde geheime dienst reeds in November 1942 op de hoogte was van het Duitse plan om „geheime wapenen" te gaan gebruiken en prompt ingrijpen van het geallieerd strategisch bommen werper commando was er oorzaak van, dat het nog bijna twee jaar duurde, voordat de Duitsers deze wapenen kon den gebruiken. Voordat de Duitsers hier mee op gang konden komen hadden de Britse en Amerikaanse bommenwerpers 3.216 ton bommen op startplaatsen voor vliegende bommen en raketten afgewor pen. Rapporten van de geheime dienst, die zijn hoofdkwartier als bevelhebber van de Britse luchtdefensie bereikten, meld den aan Hill dat de Duitsers van plan waren geweest twintigduizend vliegende bommen af te zenden met een frequentie van twee per uur vanaf honderd start plaatsen tegelijk. Doch de geallieerde geheime dienst kwam op de hoogte van de startplaatsen en geconcentreerde geallieerde bombar dementen doorkruisten de Duitse plan nen en leidden er toe, dat de Duitse ap paratuur over groter gebied verspreid moest worden en volkomen gewijzigd, hetgeen hun „bommenoorlog" vertraag de tot Juli 1944 toen de eerste vliegende bom op Londen werd afgevuurd. De thans gepubliceerde rapporten zouden het bewijs leveren dat de vliegende bom geen kans meer heeft en onthullen, dat van de twintigduizend die zijn afgevuurd, minder dan de helft het gebied van de doelen heeft bereikt en van deze helft is slechts ongeveer een derde werkelijk doeltreffend gebleken. Ter toelichting haalt Hill het volgende voorbeeld aan: gedurende de laatste pha se van de campagne met de vliegende bom naderden 125 bommen Engeland, 86 werden door luchtafweergeschut neerge haald, 1 door de marine cn 4 door jagers. Slechts 13 bommen bereikten Londen. De offensieven met «e vliegende bom en het raket vergelijkend, zegt HiU: „Het eerste was een ingenieus wapen, waar we ons misschien niet tegen hadden kunnen verweren, indien we minder voorbereid waren geweest. Het laatste betekent een opmerkelijke „vooruitgang" en een bron van problemen waarmede de naties npg altijd kampen. De problemen van de lucht-defensie zul len niet statisch blijven. Zij zullen zich in nieuwe vormen in de toekomst her halen. De vorderingen der „wetenschap" welke de Duitsers zo spectaculair benut hebben, geven ons een voorproefje van de gevaren, waartegen wij ons moeten wa penen. Met de nieuwe ontdekkingen, die tot wijzigingen van de apparatuur en me thodes der lucht-defensie zullen leiden, zal de vruchtbaarheid der onderzoekingen en betere fabricage-techniek betere ge reedschappen en wapenen verschaffen. Doch wat we meer dan iets anders nodig hebben is de kwaliteiten van geest en verbeelding de vrije teugel te laten, wel ke de toenemende hoeveelheid technische kennis kunnen verwerken en kunnen aan passen bij de dingen die komen zullen", aldus Sir Roderic Hill. (Van onze Haagse redacteur) De emigratie naar Canada staat bijna stil tot er a.s. voorjaar weer speciale schepen gaan varen. 11 December ech ter maakt de „Volendam" voor éénmaal een reis naar Australië, waarvan ook zij gebruik kunnen maken, die een visum voor Nieuw-Zeeland hebben en reeds lang op scheepsgelegenheid wachten. Nieuw-Zeeland heeft zich bereid ver klaard een honderdtal jonge Neder landse landbouwers en landarbeiders, die met de „Volendam" willen vertrek ken, een visum te geven. Ongehuwden tot de leeftijd van 32 jaar genieten de voorkeur. De emigranten zullen tegen een aantrekkelijk loon in overleg met het Nederlandse gezantschap worden geplaatst. De Centrale Stichting Land bouw Emigratie te Den Haag verstrekt nadere inlichtingen. Ons katholieke volk wordt de laat ste tijd in onrust gehouden door allerlei publicaties over twee stichtingen: de K.F.C. (Kath. nakeuring) en de K.F.A. (Kath. Film-actie). Voor wie niet enigszins op de hoogte is van de moeilijkheden, welke deze acties zowel op zich zelf genomen als om haar landelijk karakter meebrengen, voor wie onkundig is van de persoonlijke spanningen, welke hier bestaan en wel in een omvang en verwardheid, welke men niet zou durven verwachten, voor hem moet het er wel op lijken, alsof enige onverantwoordelijke mensen een kostbare zaak van algemeen belang aan het verprutsen of verwaarlozen zijn. Ik moge daarom enige inlichtingen geven en een verzoek doen. De K.F.C. Enige onjuiste keuringsuit- slagen en organisatie-fouten in de eerste na-oorlogse periode deden besluiten tot verandering in de leiding van onze na keuring. Deze kwem tot stand met grote en algemene waardering. Niemand had de teleurstelling verwacht, welke we nu beleven. Maar in de grond ligt hier de schuld bij de onvoldoende financiële regeling. De directeur der nakeuring, of liever, de voorzitter der Keurings-com- missies, heeft een zeer verantwoorde lijke en uitgebreide taak in het samen stellen der keuringscommissies, het voor zitten der ap de keuring volgende dis cussies, in het beleidvol regelen der con tacten, in het zich vooraf op de hoogte stellen van het aan te bieden film-mate riaal, ongeveer 400 films per jaar, in de administratie enz. Hij, deze voorzitter, heeft tenslotte alles in zijn hand en het moet dan ook onverantwoord heten zulle een ambt te honoreren met een bedrag van 3000 's jaars! Een paar éclalante fouten zijn nodig geweest om dit inzicht hij te brengen. Nog een ander punt: Competente keurders, die hun vrije tijd aan de précaire taak der keuring geven, hebben recht op enige tegemoetkoming, in ieder geval op vacatiegeld. Zoo is het ook bij de Centrale Rijkskeuring. Zon der dat wordt vanzelf de kring, waaruit zij gekozen kunnen worden, te eng. Nu is eindelijk het vooruitzicht aanwezig, dat de nodige financiën er zullen ko men, dat dus ook betere eisen voor gel digheid van een keuring kunnen gesteld worden en nieuwe keurders kunnen worden aangetrokken. De bladen heb ben een wei-omschreven oproep ge plaatst. Als de benoemingscommissie daarvoor aangewezen, met Gods hulp, tot de juiste keuze mag komen, kan de K.F.C.-miserie spoedig tot het verleden behoren. En dit staat ook vast, dat wanneer niet voldaan wordt aan de voorwaarden welke redelijk gesteld mogen worden en welke een goede keuring menselijker wijze waarborgen, voor de verantwoor delijkheid in deze toch al netelige zaaic door ons onherroepelijk zal worden be dankt. De K.F.A. Na de oorlog is de katho lieke filmactie weer opgevat als voorheen, toen ze werkelijk be vredigend verliep en in haar stijgende lijn uitzicht gaf op belangrijker activi teiten. Het bleek alras, dat de nieuwe conjunctuur andere eisen stelde. En nog onder de oude leiding werd tot reorga nisatie besloten. Alle leden van het hoofdbestuur hebben daaraan met over tuiging medegewerkt. Voortaan zal het zwaartepunt, het draagvlak niet meer liggen bij het hoofdbestuur, maar bij de Diocesane Verenigingen, die de grootst mogelijke zelfstandigheid zullen bezit ten, die practisch zelf de hoofdbestuurs leden zullen aanwijzen, die zelf zullen uitmaken, welke landelijke activiteiten door het centraal lichaam, het hoofd bestuur, al dan niet in de vorm van een Stichting, zullen worden beheerd, of en hoe een centraal bureau zal werkzaam zijn enz. Alles onder voorbehoud van goedkeuring door het Doorluchtig Epis copaat Maar een feit is, dat het huidig hoofdbestuur hiermee zijn eigen aftre den heeft geregeld en geen ogenblik ge aarzeld heeft dit te doen, omdat het een reorganisatie van onder op in het alge meen belang achtte. De Diocesane Ver enigingen in de Bisdommen Breda en Den Bosch zijn haar werkzaamheden begonnen. In Haarlem bestaat ze ook, maar hier moet nog nader contact komen over on derdelen. Utrecht en Limburg zijn in voorbereiding. Daarom mag nu verzocht worden, dat men met verdere publicaties in deze wachte op het optreden en de actie van de nieuwe K.F.A. En wie meent geroepen te zijn om toch nog te schrij ven, dat hij het doetér voorlichting en animering van het aanstaande Hoofdbestuur. Want het oude ziet nu zijn hoofdtaak nog enkel maar in de zo spoedig mogelijke totstandkoming der Diocesane Verenigingen. L C. M. BROEKMAN, pr. Generalissimo Tsjang Kai Sjek heeft China gewaarschuwd zich voor te be reiden op nog acht jaar oorlog. Hij ver klaarde geen vrede te zullen sluiten met de communisten. China's enige hoop op vrede is een militaire nederlaag van de communisten, aldus de Chinese leider. Vanmiddag vijf uur zou te Parijs een kabinetsraad plaats vinden, waarop de Franse regering haar positie in het licht der verkiezingen zal overwegen en waarschijnlijk besluiten wat gedaan moet worden met de twee staatssecreta rissen, die hun zetels verloren. De alge mene verwachting is, dat Queille zal trachten tijd te winnen door hun posten bij de taak van twee andere ministers te voegen, in plaats van het gehele ka binet te reorganiseren. Tussen nu en 19 December moeten nog 51 leden uit het Franse koloniale rijk gekozen worden en dus is tot dat ogenblik niet met zekerheid te zeggen er I hi Men verstaat vaak zijn eigen tijd en zijn eigen roeping niet door het heimwee naar het verleden. hoevelen zich bij het blok van De Gaulle le zullen voegen. De eerste krachtproef zal plaats vinden wanneer de nog altijd incom plete raad op 16 November vergadert en zijn voorzitter kiest. Het is practisch zeker, dat de R.P.F. Pierre de Gaulle naar voren zal schui ven, terwijl de derde macht waarschijn lijk Gaston Monnerville zal steunen, de radicaal-socialistische voorzitter van de oude raad. Men gelooft momenteel in de wandelgangen van de raad, dat Mon nerville met geringe meerderheid geko zen zal worden. De Gaulle is van plan een groot of fensief te ontketenen, dat Frankrijks partjjen van de middenkoers moet ver dringen en hem zelf weer aan de macht helpen. Invloedrijke leden van zijn 18 maan den oude R.P.F. gaven te kennen dat deze partij van plan is de regering der derde macht tot aftreden te dwingen door systematisch haar wetsontwerpen te torpederen in de Raad van de Repu bliek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1