Gezinspolitiek voorwaarde voor goed verkeer tussen K.V.P. en regering Andriessen vindt loongrens van f3700.- te laag Onderhandelingen niet afgebroken Hl Zullen TRUMAN en STAUN elkaar ontmoeten? Achter de schermen zoekt men naar een verzoeningspunt Nieuw plan voor Palestina Terugtrekken van Joodse en Arabische troepen Rapport-Polak naar Kamerleden Vóór 1949 moeten de verwoeste huizen hersteld zijn Kinderbijslag in het brandpunt Patrouilleboot beschoten St. Pietersberg zal verdwijnen Staking bij Britse luchtvaart Britse strijdkrachten in Transjordanië Tot hoofd en hart Toestand in China RIJN in verdediging van West-Europa Montgomery leidt besprekingen Werkloosheid steeg in West-Berlijn Het weer. Minister.In 't Veld spreekt met burgemeesters WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24304 Geen slachtoffers aan Nederlandse zijde N ach twachtstaat Lonen en prijzen Receptie dr.. Beel Hongerige mensen bestormen winkels Illiili TIEN JAAR GEËIST TEGEN EX-BURGEMEESTER - QUEUILLE zal met De Gaulle spreken Passagiers boeken passage bij andere maatschappijen Zes jaar geëist tegen Gerrit de Stotteraar TEGEMOETKOMING AAN GEWEZEN GEDETINEERDEN FRANS VLIEGTUIG VERMIST BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE! SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën evenveel zonder opgave van redenen te weigeren. Reeds lange tijd wordt achter de po litieke schermen een felle strijd gevoerd om verhoging van de kinderbijslag. Slechts nu en dan dringt het geluid van het wapengekletter naar buiten door, zoals onlangs bij het toe kennen van een gulden loonsverhoging. Zelf gaf de regering bij die gelegen heid toe, dat de afschaffing der subsi dies met als gevolg daarvan stijging Van het levensonderhoud zwaarder op de grote dan op de kleine gezinnen drukt. Het verwonderde ons dan ook geenszins, dat de K.V.P. uit deze er kenning onmiddellijk haar consequenties trok en in niet mis te verstane woor den er bij de regering op aandrong op korte termijn deze last voor de grotere gezinnen te verlichten. Waarom de K.V.P. en ook prof. Rom- tne als voorzitter van de R.Kr. Tweede Kamerfractie deze kwestie zo scherp stelden? Omdat zij weten, dat velen in de P. v. d. A. principieel anders tegenover deze kwestie staan. Wij heb ben hier in ons blad herhaaldelijk op ge- Wezen, nog Zaterdag j.l., toen wij in een artikel opmerkten, dat de P. v. d. A Voortdurend remmend werkt op een vlotte gang van zaken, wanneer het Verhoging van kinderbijslag betreft op progressieve grondslag. Een duidelijk bewijs voor onze stel ling leverde nog Maandag j.l. Het Pa rool, welk blad, zoals bekend, nauw ver want is aan de P. v. d. Arbeid. Onder de kop „Strijd in de Tweede Kamer om de kinderbijslag zal scherp zijn", schrijft het blad, na er op gewezen te hebben dat speciaal diè politieke partijen, die een grote-gezinspolitiek voorstaan, aan dringen op spoedige verhoging van de kinderbijslag, in de eerste plaats de K.V.P., als volgt: „Het is ons bekend dat het N.V.V. geen bewondering heeft voor het systeem van relatief hogere kinderbij slagen voor grote gezinnen. Als een der voornaamste nadelen noemt men de verschillende beloning voor gelijke arbeidsprestaties. Waarom moet een "goede arbeider met twee kinderen op de lagere school minder verdienen dan een minder goede werker met vijf kinderen, waarbij het dan vaak nog heel goed mogelijk is, dat er van die kinderen enkelen zijn, die zelf loon in brengen? En de mogelijkheid om ver schil te maken tussen deze z.g.n. po sitieve en negatieve kinderen is zeer gering, meent men. Deze zienswijze van het N.V.V. zal ongetwijfeld haar invloed hebben op de houding van de P. v. d. A. bij de behandeling van het stellig komende wetsontwerp in de Tweede Kamer. Wij vernamen, dat het definitieve standpunt van de Kamerfractie nog niet is bepaald, doch men kan zeker naar onze mening rekenen op tegen stand tegen de grote-gezinspolitiek van K.V.P. en A.R. bij de P. v. d. A., maar ook bij de V.V.D. en vermoede lijk ook wel bij sommige Christelijk- Historischen. Men voelt eventueel wel voor ver hoging van de kinderbijslag, met bij voorbeeld 25 cent per week, doch niet pr°gressief. Als wij wel zijn ingelicht, Dieek reeds iets van deze tegenstelling bij de opstelling van het regerings programma bij de jongste kabinets formatie. Trouwens, ieder debat over dit onderwerp in het parlement deed er reeds van blijken. Prof. Romme is, uitgaande van de stelling, dat de aan val de beste verdediging is, reeds begonnen met het scherp stellen van het geschil." Het N. V. V. stelt de kwestie o.i. verkeerd. Het vergelijkt de goede arbeider met twee kin deren met de minder goede met vijf kinderen. Waarom altijd die minder goede met vijf kinderen? Wij wensen de vergelijking tussen de goede arbei der met twee kinderen en de goede arbeider met vijf kinderen. En dan liggen de zaken thans zó, dat die arbei der met twee kinderen er misschien juist nog kan komen, maar die arbeider met vijf kinderen zeker niet. En voor deze laatste staat de K. V. P. zeer terecht op de bres. Het is misschien goed in dit verband bog eens aan de encyclieken van Leo XXII en vooral van Pius XI te herin beren, volgens welke de huisvaders een loon moeten ontvangen, dat ruim ge- boeg is om behoorlijk te voorzien in de gemeenschappelijke behoeften van hun gezin. Anders is de gemeenschap niet in orde. Het ligt in de lijn van het N. V. V., en wij zagen het nog onlangs bij de samenstelling door de regering Van het geruchtmakende huishoudboek je, dat men in die. kringen maar al te graag uitgaat van het „normale" gezin met twee kinderen. De katholiek interpreteert het normale gezin anders dan het N. V. V. en velen in de P. v. d. A. en wel zó: wanneer gesproken wordt van „normaal" gezin, mag niet worden gedacht aan een gezin met een „gemiddeld" aantal kin- eieren. Dat is geenszins hetzelfde; het feitelijke gemiddelde is abnormaal. Het woord normaal betekent volgens de definitie van dr. Angelinus niet: „wat het meest voorkomt", maar het betekent: >.wat met de norma, d.i. met de maatstaf Van behoren overeenkomt. Het nor male gezin is dus een gezin met een aantal leden, dat als gemiddelde te ver- Wachten is wanneer de zedelijke nor men, de wetten van behoren, door een ieder onderhouden worden." Het scheen ons goed, hier nog eens Uitdrukkelijk op te wijzen. Intussen wachten wij met spanning af, hoe deze principiële strijd tussen K. V. P. eh P. v. d. A. beslecht zal worden. Het debat in de Kamer kan inderdaad hoogst belangrijk worden en ernstige conse quenties hebben, tenzij de P. v. d. A. Zlch alsnog bij het redelijke standpunt Vab de K. V. P. neerlegt. ®Gn patrouilleboot van de koninklijke arine is gedurende een patrouillevaart b de territoriale wateren bij de mon- j"ng van de Siakrivier op 7 November °t tweemaal toe door T.N.I.-leden van e wal af beschoten met mitrailleurs, dus meldt de Marinevoorlichtings- ienst. Na enige treffers werd het vuur ^antwoord en tot zwijgen gebracht. Op November werd een korvet in straat adang bij Bengkalis door mitrailleur- J"1 geweervuur van de wal af bestookt. ^°k dit vuur werd tot zwijgen gebracht, zijn aan Nederlandse zijde geen achtoffers gevallen. i (Van onze parlementaire redacteur) Een kwestie, waar tijdens de eerste middag van de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer nogal veel over te doen is geweest, was de economische politiek en in dit verband natuurlijk ook weer de taak, die de staat daarbij heeft. De heer V. d. Goes heeft allereerst een aanval gereden op een recente uitlating van mr. Oud, volgens welke wij terug' moe ten naar de toestand, waarin de staat slechts een rechtverenigende functie heeft. De nachtwachtstaat, smaalde de heer V. d. Goes. Prof. Romme diende mr. Oud meer deskundig van repliek. In de eerste plaats meende hij en hij maakte de waarheid van zijn woorden meer dan aannemelijk dat de V.V.D. verwerping van alle leiding door de staat niet werkelijk kan bedoelen en vervolgens maakte hij duidelijk, dat rechtsvereniging een functie is, afhanke lijk van het doel, dat gesteld wordt. Het gaat er dus maar om, welk doel men beoogt. Hierop aansluitend heeft prof. Rom me op werkelijk zeer welsprekende wijze zijn visie op de taak van de staat gegeven volgens het subsidiari teitsbeginsel, uit de aard van de zaak voor zijn katholieke toehoorders niet nieuw, doch het is altijd weer welda dig zulk een helder betoog te ho ren. Daarmede nam prof. Romme een wijs middenstandpunt in tussen de uitersten van mr. Oud's liberale en jhr. V. d. Goes' socialistische visie, ofschoon de laatste waarlijk niet zo heel extreem is. Al met al zal de soci alisatie van de mijnen, die hij weer ter sprake bracht, nog wel lang een strijdpunt blijven. Ook ov%r de gezinspolitiek heeft prof. Romme, gesproken, een zaak, die de ka tholieken zo na aan het hart gaat, dat men het hun maar niet moet kwalijk nemen als zij daar eens wat fel over worden, naar prof. Romme zei. Dacht hij aan de opmerkelijk scherpe toon, die hij daar onlangs over heeft aangesla gen, toen hij weer eens aan het schrij ven was? Minister Joekes vertrok geen spier van zijn gezicht. Wat prof. Romme over dit onderwerp verder zei, had fei telijk geen andere practische betekenis dan de regering nog eens heel duidelijk te maken, dat het voeren van een ge zinspolitiek een zeer belangrijke voor waarde is voor een goed verkeer tussen de regering en de K.V.P. Over de loon- en prijspolitiek heeft de heer Andriessen apart gesproken. Hij heeft allereerst de regering zeer dringend ge vraagd om nadere opheldering aangaande de nog geenszins bijster verklaarde vraag, hoe men nu eigenlijk onze loon- en prijs politiek en die van België gelijk wil breien. Daar kwam het tenminste kort op neer. Voorts wilde hij weten wat de regering verstaat -onder „gerichte economie". De derde vraag van de heer Andriessen be trof het overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Hij betwijfelde of er werkelijk volledige overeenstem ming bestaat tussen die twee. Het advies van de stichting betrof 'nog zoveel aspec ten van de loon- en bijslagregeling, waar van men niet meer hoort. Voorts «oordeelde hij de grens van 3700 voor de loonbijslag veel te laag. Bij de werkloosheidsverzeke ring geldt een loongrens van 6000. Ten slotte zij nog vermeld, dat de heer An driessen het verbod om de loontoeslag door te berekenen in principe aanvechtbaar acht. De kleine middenstand wordt daar de dupe van, zo argumenteerde hij; doch dit leek ons nu niet bepaald een principieel argument. Ook de heer Schouten heeft het zijne gezegd over de prijzenpolitiek en eveneens op de kleine bedrijven ge wezen. Hij betoogde, dat er geen enkel vooruitzicht bestaat op compensatie van de stijgende lasten. De heer Weiter heeft nog wat detail - critiek geuit op de financiële politiek. Hij klaagde over gebrek aan zuinigheid bij de minister van Financiën, over de hand having van de dividendstop, over het ach- De gedelegeerde van het opperbestuur, de heer L. Neher, is vandaag naar Ne derland vertrokken voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse rege ring. De heer Neher maakt deze reis op verzoek van de Nederlandse regering. Het tijdstip, waarop minister Stikker zal terugreizen, staat nog niet vast, doch in elk geval vertrekt hu niet vandaag, aan gezien hij in de eerste plaats de terug keer van zi)n adviseurs uit Djocja wenst af te wachten. Zij misten het vliegtuig, dat hen kwam halen, omdat de piloot wegens weersomstandigheden Djocja eerder verlaten moest dan hij van plan was en de adviseurs hun besprekingen op dat ogenblik nog niet hadden beëin digd. Minister Stikker deelde aan Aneta mede, dat zijn vertrek niet onbe paalde tijd kon worden uitgesteld, aangezien zijn verplichtingen als mi nister van Buitenlandse Zaken zijn aanwezigheid in Den Haag op korte termijn noodzakelijk maken. Minister Stikker sprak de berich ten tegen, volgens welke alle bespre kingen zouden zijn afgebroken. Dr. Beel heeft gisteravond lrv het paleis aan het Koningsplein een receptie gehou den, mede in verband met de aanwezig heid van minister Stikker in Indonesië. Vele honderden gasten bevonden zich in de paleiszalen en in de tuin. -.Onder hen waren de leden der voorlopige federale re gering, het corps consulaire, de leden der Commissie voor goede diensten, de heren De situatie in China is nog steeds zeer ongunstig. Regeringstroepen, die belast zjjn met de verdediging van Nan king, zijn teruggetrokken op Pengpoe, de poort naar de hoofdstad. De verde diging van punten verder noordelijk ge legen werd door de communisten ge broken, na verscheidene hevige aanval len en beschietingen met artillerievuur. De naar het zuiden opdringende com munistische legers hebben volgens Reu ter eveneens successen behaald. Zij zouden de verdediglngsring rond Hsoe- chou doorbroken hebben eii deze stad, een bastion in Centraal China, van drie zijden insluiten. Doordat de Chinese opstandelingen enkele plaatsen aan de spoorweg, die Nanking met de kolenmijnen in Noord-Oost-China verbindt, bezet hebben, kunnen sinds het begin van deze week geen kolen meer worden aangevoerd naar de Chinese hoofd stad. In buitenlandse kringen te Nan king is men van mening, dat de stad voor het einde van dit jaar reeds in communistische handen zal zijn. Sinds gisteren zijn de prijzen van de noodzakelijkste levensbehoeften, waar onder rijst, in Shanghai en andere gro te plaatsen opnieuw verdubbeld, ten gevolge van de snelle koersdaling van de gouden Yoean. Hongerige mensen hebben de rijstwinkels te Shanghai be stormd. Met overvalwagens rijdt de po litie de gehele dag door de straten, om de winkeliers hulp te bieden. De Chinese ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat zy met de Ame rikaanse regering onderhandelt over verhoging van de hulp aan China, zowel economisch als militair. Een woordvoerder van de ambassade zei, dat deze besprekingen een voort zetting zijn van die, welke verscheide ne weken geleden te Parijs zijn gevoerd tussen de Chinese minister van Buiten landse Zaken, Wang Sjih-Tsjieh, en mi nister Marshall. Hij voegde daaraan toe, dat over het bedrag van de hulp nog geen beslissing was genomen. Abdoel Kadir en Adil Poeradiredja, sultan Hamid de Tweede, de sultan van Hadra- maut, de pauselijke delegaat, mgr. de Jonghe d'Ardoye, de legercommandant, generaal Spoor, de vlootvoogd, admiraal Pinke, ve le burgerlijke en militaire autoriteiten^ en vertegenwoordigers van handel en bedrijfs leven. De republikeinse radio, The Voice of Free Indonesia, spreekt het Antarabe- richt tegen, volgens hetwelk de commu nistische leider Alimin zou zijn ge- executeerd. Volgens de republikeinse radio zal Alimin te Solo terecht staan. Militaire waarnemers in Hamburg zijn van mening, dat bij de besprekingen van Maandag betreffende de verdediging van West-Europa de rivier de Rijn een van de belangrijkste punten uitgemaakt heeft. De besprekingen werden geleid door Montgomery en bijgewoond door Ame rikaanse, Britse en Franse militaire gouverneurs en hun bevelhebbers van Leger, Vloot en Luchtmacht. Ook de bevelhebber van het eerste Belgische legercorps, dat aan de Rijn gestationneerd ligt, was aanwezig. Over hetgeen gisteren besloten werd, is niets bekend gemaukt, maar de aanwezigheid van de Belgische bevelhebber werd veel betekenend geacht. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat het corps kort geleden versterkt is. Het voornaamste deel van de troepen ligt nu op de Wes telijke oever van de rivier, de mobiele troepen liggen op de Oostelijke oever. Ook Engeland heeft zijn grootste troe penmacht de tweede divisie in het Ruhrgebied liggen. Generaal Lucius D. Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur, zegt in zijn juist verschenen maandelijks rapport, dat de productie van West-Berlijn slechts twintig procent bedraagt van die van vóór de blokkade en dat bijna 89 000 personen geheel of gedeeltelijk werk loos zijn. Britse officials betwisten ech ter de juistheid van het productiecijfer en plaatsen dit op 45 a 50 procent. Beide zijden zijn het er over eens, dat de werkloosheid met tien procênt is ge stegen tengevolge van de blokkade. terwege blijven van ernstige vermaningen aan de burgers en over prof. Lieftinck's optimistische schatting van de middelen. Behalve in de Indische politiek onder scheidt de heer Weiter zich eigenlijk in niets van een regeringspartij. Van alle andere geharnaste tegenstand, die hij heeft aangekondigd, blijft niet veel over. Trouwens, wat prof. Lieftinck's beleid be treft, het is wel merkwaardig, hoe weinig er van al die fulminante kritiek, die men in zijn eerste jaren op hem heeft geuit, is overgebleven. Tot besluit zij nog vermeld, dat des heren Tilanus staatsmansblik, altijd speu rend naar windmolens, dit jaar heeft ont dekt, dat de staat 2524 auto's in dienst heeft met 422 chauffeurs. Daar kan de heer Tilanus niet gelukkig bij zijn. Hij zou de ambtenaren liever in de paarden tram zien rijden. Zonder commentaar te leveren be richtte Tass gisteravond via radio Mos kou, dat volgens de „Washington Times Herald" president Truman wellicht een ontmoeting zal hebben met Stalin, hetzij in Washington of in Moskou en vóór de eerste zitting van het nieuwgekozen congress. Het bericht werd omgeroepen in de voor Amerika bestemde nieuwsuit zending van Tass. Het is niet bekend of dit bericht ook in de binnenlandse nieuwsuitzendingen van radio Moskou werd opgenomen. Autoriteiten van de Verenigde Naties, waaronder de secretaris-generaal Trygve Lie, zijn gisteren achter de coulissen begonnen met het zoeken naar een ver zoeningspunt tussen Oost en West over de Berlijnse kwestie. Lie heeft een onderhoud gehad met Herbert Evatt, de minister van Buiten landse Zaken van Australië en voorzitter van de Algemene Vergadering en is van plan nadere besprekingen te voeren met Juan Bramuglia (Argentinië), die zegs man was van de zes „neutralen" in de Veiligheidsraad bij de behandeling van de Berlijnse kwestie. Tegelijkertijd heeft de rechtsgeleerde adviseur van Lie, A. H. Feller, de stand punten gepolst van de Verenigde Sta ten, Engeland, de Sovjet-Unie en Frank rijk. Dr. Juan Attilio Bramuglia, de Ar gentijnse minister van Buitenlandse Za ken, heeft gisteren, alvorens van Lon den naar Parijs te vertrekken, verklaard, dat hij de 5 andere neutralen van de "Veiligheidsraad zou ontmoeten, om nieu we mogelijkheden voor een regeling van de Berlijnse kwestie te bestuderen. (Van onze correspondent) Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch ljad zich Dinsdag te verantwoorden de gewezen burgemees ter van Heusden, A. M. Thomaes. De zaak tegen deze verdachte was wegens het uitbrengen van een psychiatrisch rapport drie maanden uitgesteld. Dr. Janssens, oud-directeur van het psychia trisch gesticht „Voorburg" bij Vught, had een rapport over Thomaes uitge bracht, waarin o.m. stond, dat ver dachte evidente geestelijke afwijkingen toont, psychisch defect is en vermin derd toerekeningsvatbaar. Zijn leven is een aaneenschakeling van mislukkin gen. De ex-burgemeester was ten laste gelegd, dat hij door het schrijven 'van brieven aan de S.D. Joden en zij, die Joden verborgen, aan de Duitsers had verraden. Vastgesteld was, dat vier Joden het leven lieten. Ter terechtzitting, die onder presidium stond van mr. dr. Eras, bleek, dat verdachte niet alleen slechte daden, maar ook goede dadert op zijn rekening had staan. Voor verscheidene Joden had hij getracht de deportatie naar Duitsland te verhinderen. Ook had hij onderdui kers geholpen en geprobeerd verschil lende gemeentenaren van hem buiten de Duitse arbeidsinzet te houden. Ge zien het psychiatrisch rapport en de daden, die ten gunste van verdachte spreken, eiste de Advocaat-Fiscaal tien jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. „Ypenburg" bij Den Haag staat mo menteel in het middelpunt van de belangstelling. Het vliegveld, dat men tot een moderne luchthaven wil maken, ziet menigmaal Dakota's van Aero-Hol- land op zijn banen. Hij heeft uiteengezet, dat mocht hij mogelijkheden in die richting ontdek ken, hij in Parijs zou blijven, zo niet, dan zou hij een officieel bezoek aan Italië brengen. Het Franse kabinet heeft enkele wetsvoorstellen goedgekeurd ter bestrij ding van sabotage en zwarte handel. De voorstellen, die Dinsdag aan de Nationale Vergadering zullen worden voorgelegd, hebben geen betrekking op het stakingsrecht, dat in de grondwet gewaarborgd is, aldus werd van offi ciële zijde verklaard. Tijdens deze ver gadering van het kabinet hebben twee M.R.P.-leden, Alain Poher en Coude du Foreste, resp. staatssecretaris van begroting en van economische zaken, bun ontslag ingediend, naar aanleiding van „de nederlaag van de M.R.P. bij de verkiezingen voor de Raad van de Republiek." Volgens berichten die te Parijs de ronde doen, zal premier Henri Queuille volgende week een bijeenkomst met generaal De Gaulle hebben. De communisten hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij aanbieden met iedereen, zelfs met de Katholieken sa men te werken, teneinde de beweging van generaal De Gaulle een halt toe te roepen. Gisteren werd voor het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis een begin gemaakt met de debatten inzake het twistpunt tussen Engeland en Albanië, namelijk het incident in het Korfoekanaal. Op bovenstaande foto ziet men de Engelse rechtsgeleerde Shawcross in gesprek met de verdedi gers van de Albanese zaak (links). (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 10 November. Het gehele Britse luebtvaartnet voor Europa is heden stilgelegd tengevolge van een staking van monteurs belast met het onderhoud van vliegtuigen op het vliegveld Northolt. Maar dan duizend monteurs zijn be trokken bij deze wilde en onofficiële staking bij de BEA, de Brits-Europese luchtvaartmaatschappij, een van de drie grote Britse luchtvaartmaatschappijen welke twee jaar geleden genationali seerd werden, is een loonskwestie. De monteurs verklaren dat een nieuw- ingevoerd premiestelsel hen plaatst voor de keuze of wel hun loon verlaagd te zien of wel te werken met een haast welke de veiligheid van de vliegtuigen in gévaar zou brengen. Het nieuwe toon stelsel is evenwel goedgekeurd door de betrokken vakverenigingen, welke laat ste dan ook de staking niet steunen. De stakers zijn bezig contact te zoeken met personeel van andere vliegvelden, o.a. Heathrow, Liverpool en Speke, in de hoop het te bewegen over te gaan tot een sympathiestaking. Inmiddels hoopt de BEA de gedupeer de passagiers, die voor vandaag geboekt hadden, passage te verschaffen bij an dere Europese luchtvaartmaatschappijen, waaronder de K.L.M. De bemiddelaar van de TJ.N.O. in Pa lestina, dr.-Ralph Bunche, is gisteravond in een besloten zitting van de Veilig heidsraad gekomen met een nieuw plan voor een wapenstilstand in Palestina en heeft voorgesteld, tegelijk met een der gelijke wapenstilstand de Israëlische en Arabische troepen op grootscheepse wijze te laten terugtrekken. De Amerikaanse gedelegeerde dr. Jessup zei, dat dit voorstel sympathiek werd ontvangen en nauwkeurig zou worden bestudeerd. Israëlische krin gen waren echter over het nieuwe voorstel van »de bemiddelaar in het geheel niet enthousiast. 2ij waren van oordeel, dat dit "plan tot resultaat zou hebben, dat de Joden zouden moeten doen wat herhaaldelijk door Engeland van hen is verlangd: grondgebied op geven, dat door hen na bloedige en zware strijd werd veroverd. Bunche heeft zijn plan gegoten in de vorm van een resolutie, klaarblijkelijk in de hoop, dat het ene of andere land ze zo zal indienen. Hij zelf' immers kan een dergelijke stap niet ondernemen. In deze resolutie zou worden verlangd, dat: 1. Aan Bunche wordt opgedragen alle nog te behandelen wapenstil standsproblemen tot een oplossing te brengen. 2. Een wapenstilstand tot stand wordt gebracht en dat beide legers zich achter een breed „niemandsland" moeten terugtrekken. 3. In de wapenstilstandsvoorwaarden wordt opgenomen, dat de legers van beide partijen hun bewapening zullen verminderen. Vandaag zou de Veiligheidsraad weer in besloten zitting bijeenkomen ten einde het plan van Bunche nader te be spreken. Vanmiddag zou Bunche besprekin gen voeren met de uit vertegenwoor digers van 7 naties bestaande sub commissie, ingesteld om toezicht uit te oefenen op de order van de Veilig heidsraad tot het ontruimen door de Joodse troepen van de Negew. De regering van Israël heeft gisteren het hoofdkwartier van de U.N.O. ver- Wie in zijn leven droomt over het \^verleden, mislukt voor het heden, zocht een onderzoek in te stellen naar de juistheid van berichten over de aan komst van Britse troepen in Transjor danië en verschillende delen van Pales tina. Het Britse ministerie van Oorlog en dat van Buiterilandse Zaken hebben gis teren ontkend, dat er Britse troepen in Palestina en Transjordanië zijn gecon centreerd. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is dezer dagen door de ministers van Ó.K.W. en Economische Zaken een beslissing genomen inzake de afgraving van de Sint Pietersberg te Maastricht. Met deze beslissing is de definitieve af graving van deze berg een feit ge worden. ,J2ncie" weet zich voortaan verzekerd van een jaarlijkse cement productie van 600.000 ton. Men neemt aan, dat de Sint Pietersberg, vooraleer hij zijn gehele cementca- paciteit heeft afgestaan, nog zestig honderd jaar te leven heeft. (Eigen bericht) Het rapport van de Commissie-Polak, waarvan wij gisteren melding maakten toen wij in ons artikel „Margarine, brood, vleeswaren kunnen in prijs omlaag" de vraag stelden of het brood niet met 1 cent per 800 gram in prijs verlaagd kon worden, is thans doorgezonden naar de leden van de Tweede Kamer voor een vertrouwelijke kennisname. Zoals wij reeds schreven wordt in dit rapport geconcludeerd, dat de broodprijs met 1 cent per 800 gram omlaag kan. Mr. L. H. Feitsma, Officier van Justi tie bij de Amsterdamse rechtbank, eiste gistermiddag zes jaar gevangenis straf tegen en ter beschikkingstelling van de regering van de 28-jarige C. C. B., beter bekend als „Gerrit de Stotte raar". Gerrit kon, toen hij het laatste woord kreeg, niet uit zijn woorden ko men, barstte intranen uit, maar wist tenslotte toch nog te zeggen: „Na mijn straftijd weet ik zeker, dat ik het nooit meer zal doen." Gerrit de Stotteraar heeft ruim vijf tig inbraken gepleegd en is tot «drie maal toe uit inrichtingen, waar Hij in voorlopige bewaring was. gesteld, ont snapt. De a.s. zwager van Gerrit de Stot teraar, J. J. B., was wegens heling van gestolen goederen gedagvaard, maar niet verschenen. Tegen hem eiste mr. Feitsma 1 jaar gevangenisstraf. Uit spraak 23 November. Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede» Kamer betreffende het ontwerp van wet: rege len betreffende toekenning ener tege moetkoming aan gewezen politieke ge detineerden of hun erfgenamen voor schade, tengevolge van ondergane be waring of hechtenis geleden, is het vol gende ontleend: De minister van Justitie is van me ning, dat er geen reden bestaat om aan hen, die ten onrechte op politieke gron den gedetineerd geweest zijn, meer rechten te geven dan aan hen, die op verdenking van een commuun delict ten onrechte in voorlopige hechtenis wer den gesteld. Wel is hij bereid het bedrag van f 5. voor het derven van inkomsten te wij zigen in f 8.per dag. Het bedrag van f 8.per dag dient dan echter als maxi mum-bedrag der tegemoetkoming te gelden voor alle factoren te zamen, die de tengevolge der detentie geleden scha de bepalen. Verwachting tot Donderdagavond: In het uiterste Noorden van het land: Zwaar bewolkt met aanvanke lijk hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk nog krachtige Westelijke wind, later af nemende wind en iets kouder. In het overige deel van het land: Plaatselijk mist, overigens gedeelte lijk bewolkt, maar droog weer. Ma tige tot zwakke wind draaiend naar Zuid tot Zuid-Oost. Tamelijk koud. Zon: 7.52—16.55; Maan: 15.26—1.34. (Van onze correspondent). Enige tijd geleden hebben enige burge meesters uit <je Betuwe en de omgeving van Nijmegen een onderhoud gehad met de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. dr. J. in 't Veld, waarbij is gesproken over het toegewezen bouwvolu me, dat ten enenmale onvoldoende is om de achterstand van woningen in te lopen. In de getroffen gebieden doet zich na melijk op vele plaatsen de situatie voor, dat men ujt het toegewezen bouwvolume nauwelijks de herbouw en het definitief herstel van totaal verwoeste woningen kan putten, zodat aan nieuwbouw nauwelijks kan worden gedacht. Het bouwvolume bij voorbeeld, dat aan Eist is toegewezen, wordt bijna helemaal opgeslokt door het herstel, zodat men zich voor het geval geplaatst ziet, dat men overal in het land nieuwe woningen aan het bouwen is, ter wijl iu Bist en bijna overal in het ge troffen gebied men de oude zaken nog aan het herstellen is. Tijdens dit onderhoud had de minister een bespreking toegezegd, welke giste ren in Huissen heeft plaats gehad, ter wijl de minister tevens een tocht door de Betuwe heeft gemaakt. Gistermorgen is hij dan door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, op het Provinciehuis te Arnhem ontvangen, waarna hij, vergezeld van leden van Ged. Staten, autoriteiten van het provin ciaal bestuur, van Wederopbouw en Wa terstaat, naar Huissen is getrokken, waar zich de burgemeesters uit de Be tuwe en de Bommelerwaard hadden ver zameld. De minister gaf een uiteenzetting van de moeilijkheden in de Wederopbouw, welke bepaald wordt door de deviezenpositie, de materialen- en arbeiderssehaarste. Deze laatste twee factoren zijn inderdaad sterk verbeterd, maar toch blijft de situatie nog van die aard, dat hij aandrong op de bouw van duplexwoningen. Door de burgemees ters van de Overbetuwe werd gewezen op de trage gang van het definitieve her stel en de herbouw van getroffen panden. De minister deelde mede, dat het In de bedoeling ligt, voor 1949 het definitieve herstel sterk te stimuleren en reeds Is hier voor deze maand een belangrijke verho ging van het contingent voor de Betuwe toegekend. Bij de verdeling van het bouwvolume voor 1949 dat tegenwoordig door Ged. Staten zal geschieden is reeds rekening gehouden met de herbouw van verwoeste panden, waardoor de getroffen gemeenten een hogere toewijzing krijgen. Ook zal met de afwikkeling van de noodwoningen, wel ke op 1 Januari 1960 geheel en al verdwe nen moeten zijn, rekening worden gehou den en ook hiervoor zal de toewijzing wor den vergroot. Een Frans vliegtuig, dat Maandagmid dag op weg van Parijs naar Londei met zes Tsjechoslowaakse ijshockeyspelers ec een bemanning van twee personen aan boord niet op de plaats van bestemming aankwam, was hedenochtend nog steedg niet gevonden. Functionarissen te Orly, van waar het opsporingswerk wordt ge leid, hebben verklaard, dat zich een uit stekende piloot aan boord bevond, en dat het vliegtuig genoeg brandstof bij zich had om 900 mijl te kunnen vliegeD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1