R.K. Militair Tehuis geopend VREEMDELINGENVERKEER EN ZANDV00RT Volendam zet eerste stap naar industrialisatie Geschenk van de Paus gearriveerd Mgr. van Straelen over de betekenis van Ket „thuis" in dienst Belangrijk prae-advies van B. en W. Reorganisatie gewenst BLIKSEMAFLEIDERS „Wala"-fabriek ingezegend en voor geopend verklaard Rede van Commissaris der Koningin HOOFDPIJN AGENÜA Het boomloze Klêverpark HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? Kostbaar mozaïek voor Prinses Wilhelmina Over vijf jaar tunnel onder Noordzeekanaai Thee nog niet vrij WEBER VROUW VERGIFTIGDE HAAR MAN Zaak in hoger beroep terugverwezen MONTGOMERY VOERT BESPREKINGEN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING ff' i Distributienieuws Volgende zomer bloeiende linden? Oud-koster Mekenkamp t Brand in advocatenkantoor Burgerlijke Stand H.O.V. Violist: Christian Ferras KAMERCENTRALE HAARLEM K.V.P. F aillissementen „DE SLEUTELSPECIALIST" Taxi? Bel 13000 K.V.P. Excursie B. en W. Het Gasthuishofje HEEMSTEDE „St. Deus Dedit" Niwin-Kerstpakketten-actie VELSEN St.Nicolaas-actie Volksdansdag V oetbalpr ogr amma Verblijfplaats voor dienst weigeraars Instituut voor opleiding sportleiders geopend RL» 'i Kan van Uw ogen komen Raadpleeg een oogarts en ga voor Uw bril naar Beurs van Amsterdam FLAUWE MARKT Vele belangstellenden van ver schillende zijden Kwamen Dinsdag middag in het oude patronaat „De Burcht" van de St. Jozefparochie bijeen voor de officiële opening van Haarlem's nieuwe katholieke mili taire tehuis, een modern, uitstekend geoutilleerd verblijf, dat is ingericht in de benedenverdieping van het voormalige parochiehuis. Deken J. J. A. Kuilman wijdde het gebouw op plechtige wijze in, terwijl de kolo nel-hoofdlegeraalmoezenier, Mgr. H. J. J. M. van Straelen, het gebouw als geopend verklaarde. Pater J. Groen, directeur van de Haar lemse Kath. Militairenvereniging, wees er in zijn welkomsttoespraak op, dat het thans comfortabele tehuis vier maanden geleden nog maar een fietsenstalling was. Veel werk en moeite is aan deze wedergeboorte voorafgegaan. Pater Groen ging de oprichtingsgeschiedenis nog eens na en zeide, dat het idealisme van deken Kuilman in deze veel tot stand heeft gebracht. Hij prees het werk van de heer B. Ooms, de architect die voor de verbouw heeft gezorgd, en dank te alle verdere medewerkers voor hun verdienstelijke arbeid. Na de, inwijding feliciteerde deken Kuilman het bestuur van de Militairen vereniging en hij hoopte, dat het gestich te tehuis als een magneet zal werken op de harten van de katholieke militairen. De „vader" en „moeder" van deze instel ling, de heer en mevrouw Star, stelde hij tot verheven taak het tehuis zo hui selijk en gezellig mogelijk te.maken, zo dat het een echt „thuis" voor de jongens zal zijn. Een goede vrije-tijd-besteding moge de lering zijn, die de militairen hier opdoen, zo sprak de deken. Mgr. Van Straelen zei, dat men on middellijk na de oorlog een andere ge dachte had gekregen betreffende de mi litaire tehuizen, een meer afwijzende. Het duurde echter niet lang, of men zag in, dat men het bij het verkeerde eind had. Op instigatie van kardinaal De Jong is men weer opnieuw begonnen op principiële grondslag. Reeds 45 militaire tehuizen heeft Mgr. Van Straelen nu ge opend. Ook in Indonesië worden in alle plaatsen, waar een garnizoen is gele gerd, dergelijke verblijven gesticht. De bedoeling is de katholieke militairen een „thuis" te geven en hen af te hou den van de straat en het moderne amusement. Het zijn geen café's of ont- spanniMsgelegenheden, maar tehuizen, die het ouderlijk huis van de jongens moeten vervangen. De ligging van het Haarlemse R. K. Militairen verblijf vond spreker zeer goed en hij hoopte, dat de gezellige sfeer, die er hangt, steeds bewaard zal blijven. De officieren van het Haarlemse gar nizoen vroeg Mgr. Van Straelen be langstelling en medeleven te tonen voor de militairen, die het tehuis gaan be zoeken, door nu en dan een avond met hen door te brengen. Pater Groen deelde daarna mede, dat het bestuur besloten had de heren W. van Liemt Sr. en' Jonckbloedt, resp. op richter van het militair tehuis aan de Zoetestraat en aftredend bestuurslid tot 'ere-lid te benoemen. Overste Lenderink zeide, dat het hem als garnizoenscommandant zeer had verwonderd, dat in de Bisschopsstad zó lang een tehuis achterwege bleef. Maar nu is er dan een, dat klinkt als een klok. Militaire tehuizen zijn van zeer grote waarde, aldus de c,ommandant, zij doen de jongens hun godsdienst behou den en behoeden voor zedelijke achter uitgang. Daardoor dragen zij in de ka zerne gezonde opvattingen uit. Veldprediker Nyhuis vreesde voor een moeilijkheid. De vraag is n.l. niet hoe krijg ik de man hier binnen, maar hoe krijg ik hem er uit. De heer v. Liemt achtte deze tehui- Bioscopen Rembrandt: Theater Plezier met „Zeg heeI", 8 u.; Cinema Palace: Olympische Spelen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De Kampioen Melkboer (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De belevenissen van dr. Wassel (18 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het spel is uit (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 U.; Spaarne-theater: Captain America (18 J.), 2.30, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 10 NOVEMBER Concertgebouw: Uitvoering zangkoor „De Nachtegalen", 8 uur. Donderdag 11 November Uitreiking bonkaarten, toeslagkaar- ten, enz. te: HAARLEM (Vleeshal) voor de letters KI. t.m. Ko. 8.30—12.15 en 2—5 uur. AERDENHOUT (Gem. kwekerij) voor de letters K t.m. O, 93 uur. zen nodig als ons dagelijks brood. Hij haalde verschillende herinneringen op aan de Zoetestraat en dankte voor de onderscheiding. Aalmoezenier Nysen vertolkte de dankbaarheid van „Jan Soldaat" en nadat verschillende andere bestuursle den gehuldigd waren (de heren Van Liemt, Korstjens, Vermeulen en Jonck bloedt) sprak pater Groen het laatste dankwoord. De bij eenkomst werd mede bij gewoond door majoor-aalmoezenier Schoonebeek, verschillende hoge officieren, Mgr. F. Filbry en andere pastoors der stad, oud pastoor v. d. Meer, vertegenwoordiger van Katholiek Thuisfront e.a. De bur gemeester was plotseling verhinderd. V Tijdens de opening van het R.K. Militair Tehuis aan het Begijnhof. Het Kleverpark biedt op het ogen blik een kale en troosteloze aanblik: de monumentale iepen zijn alle als door een cycloon weggevaagd. Het park-idee van het plein is momenteel volkomen verdwenen, het ziet er thans uit als een lege vlakte. Wij hebben ons licht eens opgestoken bij de heer Dorresteyn, di' recteur van Hout en Plantsoenen. Op onze vraag over het „waarom" van die ontluistering van het voorheen zo ge zellig met bomen beplante Kleverpark, antwoordde de heer Dorresteyn, dat wij het verdwijnen van deze iepen niet moeten betreuren, want het was hard nodig, de hakbijl in de bomen te zetten: ze waren alle ziek. Ook op ver schillende andere plaatsen in de stad worden de bomen, die bij keuring ziek bleken te zijn, uit de grond gehaald. Ieder jaar heeft, zo vertelde de heer Dorresteyn ons, in de voorwinter een soort selectie van het Haarlemse groen plaats. Wat door ziekte is aangetast, wordt zonder pardon uit de straten en van de pleinen weggehaald. Dit wordt gedaan in opdracht van een Kon. Be sluit, dat zegt, dat, zodra de ziekte is geconstateerd, hiertegen Onmiddellijk moet worden opgetreden, om een „epi demie" te voorkomen. „Welk soort bo men komt in de plaats van de zieke iepen?", vroegen wij. „Het Kleverpark zal waarschijnlijk worden beplant met linden." Ook in de brede straten en op de pleinen zullen de bomen-opvol gers linden zijn. Daar zij om hun brede kruinen niet in smalle straten geplant kunnen worden, zullen we daar berken, lijsterbessen of Meidoorns krijgen. Vóór Maart, wanneer de eerste jonge blaad jes aan de bomen komen, zal men met al dit werk gereed zijn, zo verzekerde de directeur ons. Wanneer de patiënten er uit zijn, gaan natuurlijk bij ge schikt weer direct de nieuwe bomen in de grond. Wij behoeven dus niet bang te zijn voor een blijvend „parkloos" Klever park! In de leeftijd van bijna 70 jaar is overleden de heer J. H. Mekenkamp, oud-koster van de St. Joannes de Do per-parochie aan de Amsterdamstraat. Bij zijn 40-jarig jubileum, dat eiiige ja ren geleden gevierd werd, heeft de heer Mekenkamp zijn ambt aan zijn zoon mogen overdragen. De overledene ge noot een grote achting om zijn ijver en accuratesse. Zaterdag zullen in de kerk van St. Jan de H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden. Een felle brand woedde Dinsdagmor gen in een vertrek van een advocaten kantoor op de Baan. Bij het aanmaken van een potkachel was het betengelde behang van de kamer in brand geraakt en toen duurde het niet lang meer of het vuur had zich van het gehele vertrek* meester gemaakt. Doordat de deur open stond. gingen de vlammen de gang op en ook deze geraakte in brand. Een 25- jarige bewoonster van de bovenverdie ping kon daardoor niet langs de trap naar beneden komen en waarschuwde vanuit het raam de reeds aanwezige politie. Met behulp van een vangzeil kwam zij behouden beneden. Met twee slangen op de waterleiding slaagde de brandweer er in het vuur doeltreffend te bestrijden en te blussen. De kamer is geheel uitgebrand, ook de gang liep schade op. GEBOREN: J. G. Meure—Beers, z; J. Philippo-Roijers, z; J. M. T. Goppel Wijnoldy, z; E. A. E. DroogHerman, z; A. RenkemaOverdam, d; E. A. M. van RoodeSerné, d; M. C. de Zwager Barnhoorn, d; A. J. MeijerSchouten, d. GEHUWD: A. F. A. Fluitsma en M. J. Lok. OVERLEDEN: L. Amelsbèek, 74 j.; M. H. Kamer-van Duivenboden, 66 j.; A. W. Rike, 66 j.; J. Noot 75 j.; T. van Duijn-Bierenbroodspot, 73 j. ^Advertentie) HAARLEM In het korte tijdsbestek van vijf dagen heeft men in Haarlem de twee hoogste prijswinnaars in de sectie violisten van het Internationale Muziekconcours '48 te Scheveningen kunnen aanhoren en be wonderen. Trad Vrijdag j.l. Elise Cser- falvi, die de tweede prijs verwierf, met het Brahms-concert op, thans vertolkte de 15-jarige Christian Ferras, bekroond met de eerste prijs, het "concert van Tschaikowsky Waar Elise Cserfalvi het Brahms- concert, dat met het concert van Beet hoven tot de allermoeilijkste werken voor viool behoort, zo geweldig Knap beheerst, met distinctie en bovenal zo uiterst sterk doorvoeld speelde, het gevoelselement steeds te laten domine ren geldt als één der zwaarste eisen bij Brahms ,was het voor Christian Fer ras bijna onmogelijk een nog betere in druk te maken. Te meer daar hij Tsjai- kowsky's concert speelde, dat technisch ook wel veel eist, doch muzikaal minder hoge eisen stelt. Tschaikowsky's werken bevatten door gaans een gemakkelijk aansprekende lyriek en briliant geschreven solo-pas sages, waarmede de solist vanzelfspre kend uitblinkt. Voor het overige zijn die werken dikwerf verre van diepzinnig, imponerend of ontroerend. Vele momen ten, vooral de hoogtepunten, doen ge zwollen of pathetisch aan. Zodoende is Tschaikowsky's concert niet bepaald voor een artist geschikt, om zijn ccTiT- muzikale gaven ten volle aan te kunnen tonen. Men heeft dan ook het z.g. won derkind Ferras gehoord, voor zover het werk dit toeliet. De violist toonde zijn perfecte, schier feilloze techniek vooral in dubbelspel, flageolettonen, enz. enz., alsmede in een bewonderenswaardige beheersing van de strijkstok. Tot in het moeilijkste passagewerk was zijn sp.l af. Zijn toonvorming is nobel en blijft dit tot in de meest moeilijke fragmenten. Alles klinkt muzikaal en karakteristiek, terwijl hij met menig lyrisch onderdeel enige ontroering schonk en in de meer bewogen delen spanning verwekte door scherpere typering, groter klankvolume en gestadig opvoeren van het tempo. Gaarne zouden we deze violist eens ho ren in één der bovengenoemde werken, die meer gelegenheid bieden tot diepere gevoelsuitingen. Zo Ferras in staat is, ook deze in alle opzichten perfect te ver tolken, dan mag stellig van hem be- we -<.. worden, dat hij nu reeds tot de kllergrootsten behoort. Wij zijn verplicht met nadruk te wij zen op de uitstekende, goed-aansluitende orkestbegeleiding. Niet alleen bij tem po-veranderingen en ingehoudefï klank volume, doch nog meer bij de voor dracht tot in kleine, door de violist spe cifiek aangebrachte nuanceringen volgde dirigent Hartvelt nauwkeurig. Dat het publiek zich verrukt toonde over Ferras' spel behoeft geen betoog, maar het schonk ons voldoening, dat aan een werk zoals 't Concertino van Alex. Tscharepnin met geheel eigen klank kleurschakeringen, bovendien met veel ongewoons inzake rhythme, bouw en me lodievorming volle aandacht en het solo trio: Brunschwig, viool, Van Wezel, cello en Meguwisse, piano en van orkest volstrekt geen ondergeschikte begelei ding gewaardeerd werd. Een werk, dat spoedig dient te worden herhaald! Ter opening ging de Egmont-ouver- ture van Beethoven, nogal overdreven strak-rhythmisch en uitbundig van klank. En na het Concertino het bekende re- pertoire-ni#nmer van de H.O.V.Dvo rak's nieuwe wereld-symphonie. Hier mede werd 't programma te overladen. Een kleiner werk ter completering was voldoende geweest. O. I. KOOP De Kamerfractie „Haarlem" van de K.V.P. heeft het volgende bestuur ge kozen: voorzitter: L. Bouwman, Heem stede; secretaris: J. C. Ronde, Haarlem; penningmeester: P. J. van Groeningen, Nes a.d. Amstel; leden: J. Angenent, Hilversum; P. Arendse, Laren; Jac. Duyn, Bovenkerk; H. v. Eeken, Hilver sum; Jos. v. Engelen, Halfweg; E. A. M. Haanappel, Bloemendaal; A. J. Loerak ker, Haarlem; J. A. A. Poncin, Sant poort; H. Richter, Blaricum; C. Siegers, Zandvoort. In het bestuur is als lid door de Jon geren-Organisatie in de K.V.P. aange wezen: J. P. A. Huyskes, Bussum. Als afgevaardigden naar de Partijraad zijn benoemd: P. Botman, Amstelveen; J. Brouwer, Muiden; J. A. A. Poncin, Santpoort; H. Richter, Blaricum; J. C. Ronde, Haarlem; en als plaatsvervan gers: J. J, Heeremans, Beverwijk; mr. Tj. J. de Vriese, Bussum; P. J. van Groeningen, Nes a.d. Amstel; J. Ange nent, Hilversum en P. A. M. Haanappel, Bloemendaal. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft gisteren in staat van faillisse ment verklaard: Jac. Bos, handelaar in zaden en bloembollen, wonende te Be verwijk, Duinwijklaan 41. Rechter-Com- missaris: mr. H. J. Ferwerda en Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL, 11493 Ten bate van het R. K. Herstellings oord Mgr. Mutsaerts zal de R.K. Toneel vereniging „Thalia" op Vrijdag 12 No vember, des avonds 8 uur, in hotel „De Leeuwerik" een- opvoering' geven van het spel „Over twaalf dagen tegen mid dernacht". Zaterdag 13 November, 's avonds 8 uur zal de Haarlemse pianiste Bertje Davelaar een recital geven in de R'enais- sancezaal van het Frans Halsmuseum. Het programma bevat werken van: Handel, Bach, Franck, Bartok, Roussel en De Falla. Zaterdagavond geeft de toneelgroep „Comedia" in de Stadsschouwburg nog een voorstelling van Paul Géraldy's toneelspel „Hélène", waarin de hoofdrol wordt vervuld door Mimi Boesnach, bij gestaan door Gijsbert Tersteeg en Fons Rademakers. De regie is van Johan de Meester. Zondagavond wordt in de Stads schouwburg door de toneelgroep „Come dia" onder regie van Johan de Meester een opvoering gegeven van Shaw's comedie „De Held en de Soldaat", het stuk, dat op de gala-avond ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van onze schouwburg werd gespeeld. Medewer kenden zijn: Ank van der Moer, Louis Hensen, Jopie Tourniaire, Han Bentz van den Berg, Guus Oster. Jules Ver- straete, John Soer en Hans Evers. Voor het candidaatsexamen sociogra fie slaagde aan de Amsterdamse Uni versiteit de heer J. W. H. M. Oerlemans te Haarlem. Zaterdag 13 November zal het Ver bond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen zijn 10-jarig bestaan vieren. Des avonds om 7.30 uur wordt in restaurant Brinkmann een receptie gehouden. Zaterdag 13 November zal in de kunst zalen Frans Heerkens Thijssen op het Plein een tentoonstelling geopend wor den van tekeningen van dr. J. van der Eist. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, zal het openings woord spreken. De expositie is in de prentenkamer en van Maandag 15 tot en met Donderdag 25 November geopend van 10 tot 1 en 2 tot 4 uur. „De hoofdbron van bestaan in deze gemeente is het' vreemdelingenver keer. Een groot deel van de bevol king dezer gemeente is daarbij be trokken, hetzij dat men een bedrijf uitoefent (hotel, pension of café, strandpachter, winkelier e.d.), het welk zijn opbrengst geheel of gro tendeels aan het vreemdelingenver keer dankt, hetzij dat men door ka- merverhuur e.d. een nevenbron van inkomsten heeft. Wettigt deze om standigheid reeds een voortdurende belangstelling van het gemeentebe stuur voor deze bron van welvaart, hier komt nog bij, dat de weder opbouw, vooral van bedrijfsgebou wen, alleen dan ter hand zal worden genomen, indien de exploitatie kan gebaseerd worden op een toenemend vreemdelingenbezoek." Met deze woorden beginnen B. en W. een omvangrijk prae-advies, waarin zij de raad een voorstel doen de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te reorganisatie. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer voldoet volgens B. en W. niet aan de eisen, wel ke aan de ontwikkeling van het vreem delingenverkeer in de nabije toekomst moeten worden gesteld. Zij wijzen bij voorbeeld op de tendens tot internatio nale samenwerking in het kader der Benelux en van de West-Europese Unie en de daarmede samenhangende toene mende internationale belangstelling voor Nederland. Wil Zandvoort met deze ontwikkeling gelijke tred houden en het daarvan te verwachten profijt hebben, dan zal o.m. de organisatie van de bevordering van het vreemdelingenverkeer cp geheel an dere leest moeten worden geschoeid. Bevordering van het vreemdelingen verkeer is trouwens een te enge bena ming. B. en W. willen voortaan liever spreken van bevordering van het toeris me. Daaronder moet dan begrepen wor den alle activiteit, welke er toe kan lei den de gemeente Zandvoort tot ontwik keling te brengen middels haar hoofd bron van bestaan: het toerisme. Ook de uit toeristisch oogpunt vol ledige benutting van de mogelijkheden meester van Alphen-weg biedt, maakt het nemen van maatregelen nodig. Immers de aanleg van deze weg als auto-toerweg heeft behalve een cultureel (de ontsluiting van het gemeentelijk duinterrein) ook een direct commer cieel doel. Deze weg dient n.l. zoveel mogelijk dienstbaar te worden gemaakt aan grote sportevenementen, zodat de daaruit voor de gemeente voortvloeiende baten toereikend zullen zijn om de rente en aflossing voor de in dit object gesto ken kapitalen te betalen, alsmede om de kosten van het onderhoud van de weg te dekken. Bij de dit jaar gehouden auto- en motorraces ontving de gemeente als enige bate 30 pet. vermakelijkheidsbe lasting. Ook omdat de outillage van de weg nog moet worden uitgebreid (de tribunes moeten b.v. nog worden ver groot), zal de gemeente' uit de weg meer inkomsten móeten halen, zowel door vergroting van de bronnen van inkomsten als door een zo frequent mogelijk gebruik van de weg. Aanvankelijk dachten B. en W. er aan, de bevordering van het vreemde lingenverkeer en de exploitatie van de Burg. v. Alphenweg op te dragen aan een gemeentelijke tak van dienst. Ad viezen van deskundigen op het gebied van het bestuursrecht en het toerisme hebben hen echter van dit idee afge bracht en hen de voorkeur doen geven aan de oprichting van een stichting; deze biedt voldoende bewegingsvrijheid en waarborgt het behoud van de actieve medewerking der bevolking, omdat men als begunstiger aan de stichting kan contribueren. B. en W. wijzen op het Succesvolle werk van de stichting „Haarlems Bloei". Aan de stichting zal worden opge dragen: a. de bevordering van het toe risme in de ruimste zin des woords; b. het beheer en de exploitatie van het noordelijk duinbezit der gemeente met inbegrip van de Burgemeester van Alphenweg met accommodatie; c. idem van de gemeentelijke sportvelden. In het stichtingsbestuur zullen ver tegenwoordigers der Zandvoortse bedrij ven zitting hebben. Het onderhoud van het duinbezit en de weg zal van ge meentewege geschieden en de kosten daarvan zullen aan de stichting in reke ning worden gebracht. Eveneens zal de stichting worden belast met de rente en aflossing van de voor deze objecten aangegane geldleningen. Aan de stich ting zullen als baten ten goede komen de opbrengst van de accommodatie (tribune, toiletten, enz.) en eventueel de weg zelf (verhuur); verpachting van de buffetten, opbrengst van reclame enz. Een subsidie-regeling is ontworpen, welke enerzijds de gemeente doet be houden de opbrengst van de vermake lij khedenbelasting en anderzijds de stichting voor 20 pet. doet delen in de baten welke de exploitatie van de weg met accommodatie oplevert tengevolge van de bijzondere activiteit van het stichtingsbestuur en haar directeur. Waar de stichting zich beweegt op het gebied van de sportbeoefening, wordt haar ook gegeven het beheer en de exploitatie van de gemeentelijke sport velden. Het nadelig exploitatiesaldo zal aan de stichting van gemeentewege worden uitgekeerd. De bovenomschreven opdracht aan de stichting zal haar zo zeggen B. en W. tot een der belangrijkste in stellingen in deze gemeente maken. Haar activiteit zal er in belangrijke mate toe moeten bijdragen dat de gemeente Zandvoort in de huidige phase van haar ontwikkeling de groeikracht zal tonen welke noodzakelijk is om het tempo van haar wederopbouw te versnellen en haar te maken tot een modern geoutilleerde badplaats van internationale betekenis. B. en W. gaan uitvoerig in op de eisen welke aan de directeur der stich ting moeten gesteld worden. Hij zal moeten zijn een all-round vakman op internationaal niveau, deskundig op het gebied van sport en toerisme. De stichting ontvangt van de ge meente een subsidie, dat is samenge steld uit de volgende factoren: a. Een jaarlijks door de raad vast te stellen bedrag als subsidie in de kosten van bevordering van het toerisme. (Dit vervangt het jaar lijks subsidie van f 3.000,aan de Vereniging voor Vreemelingen- verkeèr). Voor 1949 f7.000, b. Het nadelig saldo van de exploi tatie van de sportvelden. c. Het nadelig saldo van de exploi tatie van de Burgemeester van Alphenweg. Het bestuur der stichting zal be staan uit tenminste negen leden, een welke de kort geleden voltooide Burge-< .maximum is niet bepaald teneinde B. en W. te allen tijde de gelegenheid te geven, voor Zandvoort belangrijke per sonen in het bestuur te doen zitting nemen. Voorzitter is ambtshalve de burgemeester; verder zullen in het be stuur zitting nemen twee raadsleden. De overige bestuursleden (door burge meester en wethouders te benoemen) zullen buiten de kring van de raad worden gezocht. Uit het Zandvoortse bedrijfsleven, de sportorganisaties en de begunstigers behoren elk twee le den in het stichtingsbestuur zitting te hebben. Teneinde de raad in staat te stellen 'n oordeel te vormen over de financiële structuur van de stichting, geven zij de volgende becijfering: Uitgaven: jaarwedde directeur bezoldiging overige personeel reiskosten e.d. bureaubehoeften reclame en propaganda onvoorzien 5000 3000 1000 500 2500 1000 13000 Inkomsten: contributie en bijdragen subsidie gemeente aandeel van de stichting in de baten v. d. Burg. v. Alphen weg (20 pet. van 15000) 3000 7000 3000 13000 Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is van oordeel, dat de voorgestelde reorganisatie van de wijze, waarop te Zandvoort het toe risme zal worden behartigd in het be lang is van de toekomst der gemeente. Het bestuur zal dan ook zodra de stichting in het leven is geroepen de ledenvergadering een voorstel doen de vereniging te ontbinden. De bezittingen der vereniging worden dan, ingevolge de bepalingen van haar statuten, aan deze gemeente geschonken. De gemeente zal die op haar beurt ter beschikking van de stichting stellen. (Advertentie) DAG EN NACHT (Van een onzer speciale verslaggevers) Het was een gewichtig moment voor Volendam Dinsdag, toen de Commis saris van de Koningin in N.-Holland, J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de nieuwe fabriek van de „Wala"-oorsel- ten opende. Sommige Volendammers hadden er de vlag bü uitgestoken, maar men hoeft er niet aan te twijfelen dat velen een gevoel van weemoed bevan gen moet hebben nü het aloude vissers dorp noodgedwongen de eerste stap zet te op de lange weg naar industrialisa tie. De Commissaris van de Koningin op „visitatie" naar Volendam en Edam gewaagde van dit probleem toen hij in zijn openingsrede opmerkte, dat de uitbreiding van de bestaansmogelijkhe den grote zorg baaMe speciaal voor die gemeenten, die eigen belangen moeten opofferen voor een algemeen belang, dat in casu de inpoldering van het IJssel- meer is. Baron de Vos van Steenwijk zag de oplossing voor dit voor Volen dam acute vraagstuk gelegen in de in dustrialisatie meer dan in emigratie. Vooral omdat de Volendammers zeer gehecht zijn aan hun woonplaats. Hoezeer hij met deze laatste woor den gelijk had, wordt wel overduidelijk gedemonstreerd door de omstandigheid, dat de Volendamse bevolking kennelijk haar best doet alhoewel zeker niet van harte zich aan de nieuwe situ atie aan te passen. Niet minder dan '200 meisjes uit het dorp en de omgeving hebben zich voor het werk in de fa briek aangemeld. Zij zullen er arbeid verrichten in haar Volendamse cos- tuum, om daarmee althans iets van de oude traditie van het dorp te bewaren. Maar ze zullen daardoor tevens een le vende illustratie zijn van de onafwend bare ontwikkeling van Volendam van vissersdorp tot industrieplaats, voor hen een „Umwertung aller Werte" en voor ons een gang van zaken, die men wel betreuren, maar nu eenmaal niet verhinderen kan. Hoezeer men overigens ook de ge beurtenis van Dinsdagmorgen in Vo lendam van belang achtte, bewijst het feit, dat vrijwel alle autoriteiten van het dorp bij de openingsplech tigheid tegenwoordig waren: burge meester G. C. M. van Baar en zijn wethouders en pastoor A. Aanstoots en zijn kapelaans en ook vijf Volen damse vrouwen, uitgedost in haar feestelijkste en zwierigste cóstuum, die het corsettenvak reeds in Am sterdam geleerd hebben, en die haar kennis op haar dorpsgenoten zullen overdragen. Pioniersters in het in dustrialisatieproces Eenmaal toegegeven, dat deze eerste faze van de metamorphose van Volen dam haar diepe schaduwzijden heeft, zal men ook moeten erkennen, dat men bij de bouw van de nieuwe fabriek er terdege voor gewaakt heeft de sfeer van het vissersdorp te schaden. Boven dien is zij een juweel van lichtheid en hygiëne en van het veelal grauwe fa brieksleven is in dit geval dan ook niets te bespeuren; of zoals de directeur van de N.V. „Wala", de heer Klotte, het uit drukte: „Volendam heeft de modernste corsettenfabriek van Europa, uitgerust met de nieuwste Amerikaanse machi nes." Gisteren is het gebouw door pastoor Aanstoots plechtig ingezegend. De afdeling Zandvoort van de K.V.P. houdt Donderdagavond 8 uur een leden vergadering in het patronaat. De agen da vermeldt jaarverslagen van secreta resse i en penningmeester en bestuurs verkiezing. Burgemeester en wethouders maaki»n vandaag met de leden van enkele raads commissies en een aantal deskundigen een excursie naar Alphen a. d. Rijn en Dordrecht ter bezichtiging van enkele volgens nieuwe bouw-systemen ge bouwde woningen. In het „Bouwkundig Weekblad" is opgenomen een artikel van de hand van de heer J. Zietsma, die daarin een zeer waarderend oordeel geeft over het werk van de architect B. J. J. M. Stevens, die te Zandvoort het Gasthuishofje en het daarbij aansluitende woningcom plex heeft gebouwd. Dinsdagavond vergaderde in het R. K. Verenigingsgebouw de afdeling Heem stede van bovengenoemde organisatie onder voorzitterschap van de heer G. Kuipers. Uit de jaarverslagen bleek dat de afdeling thans 91 leden telt. De af tredende bestuursleden, de heren Brou wer en Weijers, werden als zodanig her kozen, terwijl de heer J. v. d. Linden als nieuw bestuurslid zijn intrede deed. Besloten werd een grote propaganda- actie te voeren, teneinde te bereiken dat op het 45-jarig feest alle werkne mers, die daarvoor in aanmerking komen, lid zijn van hun organisatie. Het gaat hier om een 15-tal ongeorganiseerden, die systematisch bewerkt zullen worden. De Kerstpakkettenactie 1948 is een groot succes geworden. De totale opbrengst be draagt 4826.65, zodat er 965 pakketten van Heemstede voor onze jongens overzee zullen worden verzonden. Het comité brengt dank aan de ingezetenen, die hun bijdra gen voor dit prachtige doel hebben ge schonken. Hoewel de animo aanvankelijk niet erg groot was, hebben de R.K. Midden standsbond „De Hanze", afdeling Vel- sen en de winkeliers- en handelsvereni ging „Groot IJmuiden" toch besloten gezamenlijk een reclame-actie te orga niseren ter gelegenheid van het St. Ni- colaasfeest. Er zal een reclameblad worden uit gegeven, waarop, behalve advertenties een grote prijsvraag staat afgedrukt. Mede uit het oogpunt van propaganda wordt Zondag een Volksdansefeg gehou den. Onze plaatselijke volksdansgroep „Butterfly" geeft 's namiddags om twee uur een demonstratie. Vervolgens wor den 's avonds na het lof de donateurs, begunstigers en genodigden in het gym nastieklokaal verwacht, om hetgeen in de afgelopen tijd op volksdansgebied is geleerd te aanschouwen, terwijl ook zang en spel op'het programma staan. In de eerste klasse staan voor Velsen weer twee interessante wedstrijden op het programma van Zondag. In district I gaat Stormvogels op bezoek bij De Volewijckers en in district II is V.S.V. de gastheer van D.W.S. Velsen, dat zich Zondag j.l. met een overwinning op Scheveningen herstelde na een serie nederlagen, gaat zijn for tuin zoeken bij Fortuna. (Eigen bericht) Het geschenk, dat Z.H. Paus Pius XII geschonken heeft aan H.K.H. Prinses Wilhelmina ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum, is Maandag middag per vliegtuig op Schiphol ge arriveerd. Het is een prachtig mozaïek, voorstel lende Sibilla Persica, gevat in een zwaar gouden lijst. Dit stuk, afkomstig uit de mozaïek-werkplaatsen van het Vaticaan, is zo knap en minutieus uitgevoerd dat het lijkt op een renaissance-schilderij. Alleen als men het nauwkeurig bekijkt, ontdekt men, dat het geheel uit stukjes steen is vervaardigd. De Sibilla Persica is afgebeeld als een schrijvende vrouw. Het stuk weqgt 260 kg., was voor 25.000 verzekerd en is thans tentoongesteld in het paleis op de Dam, bij de andere ge schenken die Prinses Wilhelmina ont ving. De voorzitter van de Veiser ge meenteraad, mr. M. Kwint, deelde gisteravond tijdens een raadszitting mede, dat de tunnel onder het Noord zeekanaal binnen vijf jaar gereed zal zijn. Tot nu toe werd de thee, die in ons land geïmporteerd werd, centraal inge kocht. Thans zal de handel weer bij deze aankopen ingeschakeld worden. Tot opheffing der distributie zal dit nog niet direct aanleiding geven, daar, naar wij van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening vernemen, hiermee ge wacht moet worden tot de theeproduc tie in Indonesië is hersteld. Naar het A.N.P. verneemt zijn thans in de Rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen ongeveer tweehonderd zoge naamde Indië-deserteurs ondergebracht, jongelui, die, na voor de dienst in In donesië opgeroepen te zijn, onderdoken Hedenmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten het Centraal Opleidingsinstituut voor sportleiders te1 Overveen officieel geopend. Prins Bern- hard gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling voor de lichame lijke opvoeding en sportbeoefening van ons volk. Toen ik verleden week ambtshalve een onzer bioscopen bezocht, maak te ik bij de ingang een merkwaar dig staaltje van besteding van inkomen mee. Daar stond een meneer, die een strookje van de toegangsbiljetten af scheurde, om zijn klant daariia toe te laten in de zaal, waar duizendmaal ver grote kussen bezoekers zouden doen huiveren. Een als arbeider gekleed man, met een fabrieksmeisje aan zijn arm, vroeg de „kaartjesscheurder" of hij twee kwartjes terug had van een gulden. Deze laatste begreep niet goed, wat er be doeld werd, maar toen hij in de gaten kreeg, dat hem een fooi van een halve guldeh werd aangeboden, weigerde hij. „Dan niet", zei <Je guile gever en het meisje gichelde. Dit is dan voor vandaag het verhaal. Het klopt precies, met de mededeling van een geestelijk adviseurop een K.A.B.- bijeenkomst. Deze gaf wat geld aan een vrouw, die door dc dure tijd zó in de knel zat, dat ze er niet meer uit kón komen, en ontdekte na een paar dagen, dat ze een week tevoren voor vijftig gulden aan sieraden had gekocht. En stond men Zaterdag niet in de rij voor de snoepwinkels? Het artikel was vrij en nu zou men het er van nemen! Ja, nu schrijft men wel aan Spharne- babbelaar, dat hij zo lekker de draak stak met het Haagse huishoudboekje, maar menig huishoudboekje binnen de vier mifren van een kamer zou beter kloppen, als men de kunst verstond het Inkomen ist te verdelen. Moeilijk, zeker thans heel moeilijk. Het geld -oet rollen, maar de bezitter moet uitkijken, dat hij niet meeroltnaar de afgrond. Daarom hulde aan de „kaartjesscheur der", die daadwerkelijk heeft meege holpen aan de bestrijding van "de geld- verkwisterij. (Advertentie) Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug- Het gerechtshof te Amsterdam behan delde gisteren in hoger beroep de zaak tegen de 25-jarige S. V. en de 30-jarige H. d. G., beiden uit Hoogwoud. Zij wor den er van beschuldigd omtrent Sep tember 1947 J. Heida, de man van eer ste verdachte, om het leven te hebben gebracht door vergif in zijn eten te doen. De arrondissementsrechtbank te Alk maar had beiden op 4 Mei van dit jaar veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf. De verdachte S V. bleef volledig Dii de verklaringen, die zij reeds voor de rechtbank had afgelegd en die een be kentenis inhielden. H. de G. echter, die in het dorp blij kens de getuigenverklaringen als een vrouwenjager bekend stond en daarom het „bulletje van Hoogwoud" werd ge noemd. ontkende thans, dat hij aan ds moord medeplichtig was en dat hij de vrouw daartoe zou hebben aangezet. Wel erkende hij, dat hij een doosje rat tenkruit had gekocht en dat aan de vrouw had gegeven. Hij wist, dat zij van plan was haar man daarmee te ver giftigen. Ook was in zijn woning zu ringzout gevonden. Nadat alle getuigen gehoord waren besloot het Hof de zaak terug te ver wijzen naar de rechter-commissaris. Dr. S. Tammenoms Bakker zal een psy chiatrisch onderzoek instellen. Hedenmorgen heeft veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein bespre kingen gevoerd over militaire vraag stukken met de chef van de generale staf mr. H. J. Kruis, de chef marine staf, vice-admiraal jhr^E. J. van Holthe, en de chef luchtmachtstaf, generaal- majoor G. C. Giebel. De besprekingen, welke 'gehouden werden in het hoofd kwartier van de generale staf, de Ju- lianakazerne te Den Haag, werden ook bijgewoond door de chef staf van veld maarschalk Montgomery, major-general R. F. K. Belchem en lieut. col. Tweedie. Hedenmiddag zou Montgomery zijn opwachting maken bij de minister van Oorlog op het ministerie van Oorlog. Tijdens dit bezoek zullen, waarschijnlijk ook militaire vraagstukken ^besproken worden. JNiet-officiële koersen) Vorig Opening slot 10/11 100/, gb 97% 97&-% 99/vgl 99 ri 158gl - 150 148 120% 151% - 143 lö9gb 281% 272 263gb 229% 221 318% 306% 155% 148% 162% 147 160% 158 248% 240 148% 143% 3!4 Nederi 1948 3-3% Nederland 1947 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 Bel. fac Ned. Handel Mii. eert A.K.Ü. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Hol! Amerika Lijn Kon N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mi1 eert. Amsterdam, 9 Nov. 1948- De aandelenmarkt gaf vandaag na de ongeanimeerde stemming van gisteren, een verdere koersdaling te zien. handel bleef echter kalm. Terwijl hei- Maandag speciaal aand. H.V.A. waren, die zich kenmerkten door een flauwe stemming, waren het vandaag voorna melijk aand. Kon. Olie, die van aanboo te lijden hadden en circa 6% in h°el terugliepen. - Van de actieve industriële aanaeie moest Philips na een 1%% lagere °P ning tenslotte 5% prijsgeven. UnilGV verloor eveneens 5%, terwijl Aku na 2% reageerde tot 148. aen Van Indische Cultuuronderneming kwam H.V.A. op een ruim 6% lager veau en moest A'dam Rubber 4% Prj geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2