Zachtaardig debat in Tweede Kamer, maar de regering zit in de knoop TUSSEN TWEE POLEN £rk de Noorman -HetStenen Rotterdam laat Schieveen niet los het domein der. vrouw NOVEMBERMAAND - het geluk Ghestem toch naar Nederland Was ontslag van dr. Van Mook reeds bij kabinetsformatie besproken? u# - Is er VOOR IEDEREEN een nieuwe ZORGELOOS DE DWAZEN Durf te zijn! GELDZUIVERING EN SPAARZIN WELTER en buitenlandse druk ONZE MILITAIRE VERPLICHTINGEN Nederlandse zwemsuccessen in Odense WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 Ontslag dr. Van Mook Instelling industriële commissie Voorlopig Verslag Tweede Kamer „Waterman" aangekomen I IS MET door JORIS JORISSEN Ee ï?aaPachtig. (Wordt vervolgd) Prijzenswaardige interventie van Roozenburg Zesdaagse te Brussel I (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon gistermiddag haar algemene beschouwingen in een zeer complimenteuze stemming. Alle sprekers wensten doctor Willem Drees, die met zijn gewone bescheidenheid temidden van zijn kabinet achter de regeringstafel zat, geluk met zijn eredoctoraat. Velen kwamen ook minister Spitzen, de benjamin onzer ministers, een han'd geven en natuurlijk voelden ook de meeste woordvoerders zich gedrongen nog eens de tof hunner bewon dering te betalen aan Koningin Wilhelmina. Afgezien van al deze bewijzen Van eensgezinde bewondering en verheugenis was het toch vooral interessant op te merken wat de Kamer nu in politiek opzicht in het midden zou gaan brengen. Nu, men kon voorzien, dat zij zich niet al te diep zou willen begeven in de neteligheden, de oppositie is voor het grootste deel onder één hoedje gaan zitten met de regering en de beide oude regeringspartijen kunnen het zich allerminst veroorloven deze regering erg hard op de huid te gaan. De algemene beschouwingen beloven kalm en tamelijk saai te worden. Van de kwesties, die in het geding kwamen, was de Indische verreweg de belangrijkste. De heren Schouten en Welter konden natuurlijk vrijelijk uit pakken en dat deden zij. dan ook naar hartelust. .De eerste zelfs nog breder en hartstochtelijker dan de laatste. De heer Schouten bezwoer de regering toch te begrijpen, dat de meningsverschil len, die er van meet af aan bestaan, op het ogenblik er niet toe doen, nu men staat voor de huidige situatie, die door de regering zelf in zulke krasse be woordingen gekenschetst is. Dat de re gering niet wil zien, wat haar taak als gezagsdraagster op het ogenblik is, was de heer Schouten een raadsel. Ook de verhouding tot het buitenland bracht hij ter sprake, betogend, dat de rege ring moet optreden tegenover het State Department op de wijze, die haar door haar opperste verantwoordelijkheid Wordt voorgeschreven. De heer Weiter sprak in gelijke geest. Hij vroeg rondweg of de regering buitenlandse druk ondervindt of niet. Als de regering het ontkent, dan is de enige mogelijkheid slechts, dat zij geleid Wordt door motieven van binnenlandse Politieke aard. Prof. Eomme was maar heel effen over deze aangelegenheden-. Hij deel de laconiek mede, dat zijn fractie zich met deze poging van de regering om alsnog met de republiek tot overeen stemming te geraken in beginsel wel kan verenigen. Maar heel stellig werd prof. Romme, toen hij kwam te spre ken over de prealabele voorwaarden voor de hervatting der onderhande lingen, waar ook andere woordvoer ders het nog wel eens over gehad hebben. De heer Oud bijvoorbeeld kon zich niet voorstellen, dat de re gering deze prealabele voorwaarden zou hebben losgelaten. Prof. Romma kan het zich niet alleen niet voor stellen, hij decreteert eenvoudig, dat het niet mag. Het heeft hem erg ver droten, dat sommige bladen gemeld hebben, dat de prealabele voorwaar den n.l. naleving van het bestand en hervatting van het goederenver keer toen minister Stikker een maal in Indië zat, niet zo heel erg prealabel bleken. Prof. Romme ont kent, dat dit waar is. Het is wei uiterst opmerkelijk, dat ongeveer tegelijk met de dag, waarop prof. Romme in zijn Volkskrant deze ont kenning schreef, er uit de regerings- hoek weer geluiden begonnen te klinken, die op het vasthouden aan de prealabele voorwaarden duidden. Prof. Romme schrijft niet alleen, hij praat ook wel eens en niet altijd in het openbaar. In ieder geval: prof. Romme heeft dan nu de regering uitgenodigd om hardop te zeggen, dat het niet waar is en hij heeft de vorm, waarin hij het gezegd wil hebben, practisch aan haar gedic teerd. Wij wachten benieuwd af of de regering gehoorzaam zal zijn. Overigens was prof. Romme ook nog wel iets niet duidelijk, b.v. hoe men de houding van de regering van Pasoendan moet ver klaren, die blijkens haar geheime tele gram zelf de fatale datum van 1 Janu ari 1949 op losse schroeven wil stellen. Ja, het zal wel te simplistisch zijn te denken, dat er in Indonesië geen in terimregering gevestigd kan worden, niet op 1 Januari 1949 en niet op 1 Ja nuari 1950, zolang de zaak met de re publiek niet in het reine is. Maar men zal spoedig met de Indonesiërs helemaal geen land meer kunnen bezeilen als de regering niet in staat blijkt die voorwaarden te scheppen, waaronder het stichten van de interimregering mo gelijk zal zijn. Hoe zachtaardig het debat ook was. voor de goede verstaander werd het toch duidelijk hoe de regering op het ogenblik in de knoop zit. Zei niet de heer Tilanus met opmerkelijke nadruk kelijkheid, dat de toestand in Indonesië inderdaad niet lang meer te dulden is. zoals ook de regering heeft verklaard? En de heer Oud: Ja, wat de regering zegt, hebben wij nu altijd gezegd maar intussen is het zijn partijgenoot Stikker, die het hardst van allemaal achter de republikeinen aandraaft. Men heeft natuurlijk ook wel eens ge sproken over het ontslag van dr. Van Mook en de benoeming van dr. Beel. De regeringspartijen zijn er iets te opval lend stil over geweest. Prof. Romme, die er zich ook in geschrifte nog nauwelijks over heeft uitgelaten hij was net op vacantie toen die zaak speelde, moet u weten doch bij die enkele keer, dat hij deze kwestie met de pen aanroerde, het bewijs heeft willen overleggen, dat hij er niet goed van op ,de hoogte was, verklaarde nu heel kort, maar toch zeer apodictisch, dat het einde van dr. Van Mook's functie hij bracht hem overi gens hulde op het meest natuurlijke ogenblik was gekomen. Hetgeen te be wijzen viel. De heer Schouten wilde er het naadje van de kous van weten, zo bijvoor beeld of liet ontslag van dr. Van Mook reeds bij de kabinetsformatie was be sproken. Als -dit niet zo was, dan was de heer Schouten toch wel uiterst nieuwsgierig om te vernemen, waarom hij dan wèl weg moest. Hij vond de gang van zaken merkwaardig, inzon derheid ook het feit, dat dr. Beel, die altijd het beleid van dr. Van Mook heeft gedekt, nu juist op diens plaats moest komen. Ook wilde hij weten, waarom minister Stikker en niet minis ter Sassen naar Indië is gegaan, en wat de prealabele voorwaarden betreft, hij stelde zonder meer vast, dat de aan vankelijke voorwaarden van bespre king onderwerp van bespreking gewor den zijn. De heer v. d. Goes van Naters wist over de Indische politiek niet veel anders in het midden te brengen dan de gemeenplaatsige uitdrukking, dat hij minister Stikker tot een van de frissen rekent, tot een van de frisse figuren wel te verstaan, in wiens po litiek hij vertrouwen heeft.... Ove rigens had hij geen bewondering voor de wijze, waarop men dr. Van Mook zijn ontslag heeft bezorgd. Met dit ontslag zelf was hij het eens. Waar om echter, vernam men met- Doch hij insinueerde, dat/dr. Van Mook de Unie om hals wilde brengen althans hij beweerde, dat er naast het Unie standpunt geen ander standpunt mo gelijk is. Dit is het voornaamste over Indië. Prof. Romme heeft heel in het kort nog iets in het midden gebracht over de huitenlandse politiek, waarbij hij er te recht aanmerking op had, dat de com missie van uitvoering, die men beeft opgericht in verband met het E.R.P., uit vertegenwoordigers van het be drijfsleven bestaat. Het E.R.P. is ech ter een politiek plan naast een econo misch plan en de politieke vertegen-, woordigers des volks hebben daar dus wel iets mee te makeh. Daarover wilde prof. Romme nieuw beraad hebben. Voorts informeerde hij of de regering wel de hand houdt aan de in de motie v. d. GoesSerrarens nopens de inter nationale doelverbanden aangegeven richtlijnen. De heer v. d. Goes van Na ters was positiever over deze aspecten van de internationale politiek. Zijn be toog kwam hierop neer, dat men %naar analogie van de grondwetsherziening van 1848 nu ook op het gebied van de buitenlandse politiek de organen moet scheppen, waar de ontwikkeling om vraagt. v De internationale arbeidsorganisatie heeft industriële commissise voor het binnenlands transport, de metaalnijver heid, de ijzer- en staal-industrie, de steenkolenmijnen, de textielnijverheid, de petroleumindustrie, de bouwnijver heid en de chemische industrie inge- stedl. Nedreland is in alle acht commis sies vertegenwoordigd. Raketien in het wereldruim - De bezetting van Mars - De scheve toren van Hamburg - Amerika's uraniumvoorraad raakt uitgeput - Acht doden voor een dubbeltje! Honderden Amerikaanse geleerden werken in laboratoria, verspreid over het gehele land, aan de op lossing van problemen, die een even tueel interplanetair verkeer stelt. Hoe- tvel er op dit gebied vorderingen wor den gemaakt, is men algemeen van oordeel, dat pas in 1954 raketten kun- hen worden geconstrueerd voor een reis door de ruimte tussen de sterren. Deze onderzoekingen worden voor een groot gedeelte door militaire instanties Verricht. The United States Army Signal Corps heeft twee jaar geleden radargolven, die baar de oppervlakte van de maan waren Uitgezonden, weer kunnen opvangen. Dit wijst er dus op, dat raketten, die radargolven kunnen uitzenden, vanaf de aarde op hun reis door de wereld ruimte te controleren zijn. In Mexico City heeft men veertig hiaal raketten naar de „ionosfeer", de buitenste kring van de atmosfeer, afge schoten. Momenteel onderzoekt men de moge lijkheid, de raketten voort te drij ven door middel van atoomenergie. Een mogelijk probleem is verder de faket zo hoog af te schieten, dat zij de Zwaartekracht van de aarde overwint. Voorts ziet men de kwestie onder ogen, hoe deze raketten botsingen kunnen Vermijden met stukken van meteoren. In een uitgave van de „United States Army Ordnance Association" ver- scheen onlangs een artikel, dat de "tel droeg: „De bezetting van Mars". De schrijver, majoor James R. Ran dolph, verklaarde daarbij: „In de tweede Wereldoorlog moesten wij bases hebben ln verschillend»- delen van de wereld. In de derde wereldoorlog dienen wij ook bases te bezitten buiten deze aarde". Wil de raket de zwaartekracht van de aarde overwinnen, dan moet zij een zeer grote snelheid hebben. Er zullen ze ker nog 5 jaar studie nodig zijn eer men het probleem van de voortdrijving door atoomenergie onder de knie heeft. Ondertussen heeft „The Canadian Rocket Society" al blauwdrukken laten vervaardigen voor de bouw van zulk een raket. Dit apparaat zou 1.500.000 dollar kosten en de startplaats 500.000 dollar. Ook worden proeven genomen, om uit een raket, wanneer deze haar hoogste punt heeft bereikt, een andere kleinere raket te lanceren. Gefluisterd wordt, dat de regering met een van de wetenschappelijke instanties een con tract zou hebben gemaakt, dat deze binnen de drie jaar een raket naar de maan zou afschieten. De Amerikaanse geleerden bestuderen voorts het denkbeeld van Duitse we tenschapsmensen tijdens de oorlog om een „ruimte-station" op 5.100 mijl boven het aardoppervlak te creëren. De Duitsers zullen in het vervolg niet meer naar Pisa behoeven te reizen om een scheve toren te zien. Deskundigen hebben namelijk ge constateerd dat de hoogste toren van Hamburg, de klokketoren van de St. Michaelskerk, op het ogenblik zeven centimeter overhelt. Volgens de plaatselijke architecten werd dit veroorzaakt door de zware bombardementen uit de oorlog en zij vrezen, dat indien niet spoedig maat regelen'worden genomeiy de 130 meter hoge klokketoren nog verder gaat over hellen. Zij betwijfelen of de St. Michael tenslotte een zelfde stand zal kunnen innemen als de beroemde toren van Pisa zonder geheel in elkaar te storten. De kerk en de toren werden m de achttiende eeuw gebouwd. De St. Michael is de grootste Lutherse kerk m Ham burg. Eugene Ayers, chef van de chemische afdeling van de „Gulf Research and Development Company" in Pittsburgh, heeft op een bijeenkomst van 't Amerikaanse petroleuminstituut ver klaard, dat Amerika's uraijium-voorraad bij het huidige productie-tempo, van atoom-bommen in 30 jaar zal zijn uit geput. De wereldvoorraad uranium was volgens Ayers waarschijnlijk 10 maal zo groot als de Amerikaanse voorraad. Hij verklaarde voorts, dat wegens de beperkte aanwezigheid van kern-mate rialen de atoom-energie,* zoals men die op het ogenblik kent, niet als de voor naamste energie-bron van de toekomst beschouwd kan worden. De zonnewarm te en het zonlicht, geabsorbeerd door de grote woestijnen, was volgens hem de grote bron van energie. Een achtendertigjarige neger Meivin Collins stond zijn geld te tellen voor het raam van zijn kamer; een tien-cent-stuk gleed hem uit de vingers en viel op straat voor de voeten van vier mannen, die juist langs het restau rant beneden liepen. riDaar kan ik net een kop koffie voor kopen", zei een van hen, terwijl hij het geldstuk opraapte. De woedende Collins pakte een kara bijn en opende het vuur op het groepje. Hij loste negentien schoten. Hierdoor werden acht personen gedood én drie zwaar gewond. 7. Een wonderlijk gevoel kwam over Winonah. Het was alsof ze ineen kromp. Achter haar stond Dzilah en met een akelige lach riep zij: Zie in de spiegel Winonah draaide zich om en gaf een gil. Een stokoude vrouw, mager, vervallen doch met haar hoofdband en hdar sieraad om de hals, zag haar aan! Jn afweer stiekte ze de handen. „Neen!" gilde zij. „Neen, dat ben ik niet!" Een schaterlach deed haar rillen. „Ja, ja, je bent het wel!" riep Dzilah. „Kijk maar goed, ha, ha, ha. Nu wendde Winonah zich met smekend gevouwen handen tot haar kwelgeest. „Wat heb ik u misdaan, dat u mij zo behandeltvroeg ze met een oude hese stem. „U staat mij in de weg," zei Dzilah. „Uw echtgenoot moet hier blijven, ik heb hem nodig. Dit was het enige wat ik doen kon. Ik zal uw^eten en drinken zelf brengen ga mee! Ik heb gezorgd dat niemand ons kan zienM Intussen ging Eric met Pum-Pum de weg zoals Dzilah die aangegeven had. Het werd hier steeds hoger en dichter en op een gegeven moment waren ze op de plaats waar volgens Dzilah de ruïne van het kasteel moest zijn. Voorzichtig liepen ze nu voort (Van onze Rotterdamse redacteur). Terwijl B. en W. van Den Haag nog zeer onlangs hebben besloten zich uit te spreken voor de aanleg van een E- vliegveld op Ypenburg en de uitbrei ding van dit vliegveld goedkoper en ef ficiënter achten dan de aanleg van een vliegveld bij Schieveen, komen B. en W. van Rotterdam thans na een uitvoerige uiteenzetting tot de conclusie, dat Ypen burg niet kan voldoen aan de huidige eisen van passagiers- en vrachtvervoer en dat de exploitatie-resultaten van Ypenburg niet gunstiger zullen zijn dan die van Schieveen, indien Ypenburg tot een veld van de E-klasse wordt en Schie veen in vergelijkbaar vereenvoudigde vorm wordt aangelegd. Het Rotterdamse college wijst nog maals op de zeer geringe afstand van de'geprojecteerde woningen te Rijswijk tot een der startbanen op Ypenburg, en merkt verder op, dat de uitbreidings mogelijkheid van het Haagse vliegveld zeer gering is. Zou Schieveen worden zoals Ypenburg in de toekomst is ge projecteerd, dan komen B. en W. van Rotterdam tot de conclusie, dat het kos tenverschil slechts f 2.400.000be draagt,. terwijl dan geen rekening is ge houden met een veld voor de sport- en zweefvliegerij. Voor Rotterdam zal het te investeren kapitaal dan bedragen f 13.250.000.— en voor Ypenburg f10.850.000. Het ware, aldus het gemeentebestuur van Rotterdam, nog altijd beter een vereenvoudigd Schieveen aan te leggen dan de geprojecteerde uitbreiding van Ypenburg door te voeren, omdat Schie veen in ieder geval de gerede kans tot vergroting blijft behouden. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het hoofdstuk Buitenlandse Zaken der Rijksbegroting voor 1949. Verscheidene leden geven daarin o.m. te kennen, dat zij gaarne uiteengezet willen zien, in hoeverre ons land bepaalde militaire verplichtingen op zich genomen heeft. Kan de regering, zo vroegen zij, nadere mededelingen doen omtrent de onlangs over de militaire samenwerking gehou den besprekingen? Dat eindelijk een overeenkomst tot inschakeling van de Nederlandse en Belgische havens in het transitoverkeér met Duitsland tot stand gekomen is, achtte fnen een eerste stap tot herstel van de normale economische betrek kingen. Vele leden verzochten de minister een overzicht te willen geven van het geen op grond van de demontagebepa lingen tot nu toe aan ons land ten deeJ is gevallen. Voorts zouden vele leden gaarne willen worden ingelicht over de huidige stand van zaken met betrekking tot het vraagstuk van het Ruhrgebied. Vele leden bepleitten opnieuw het doen bezoeken van West-Duitsland door een parlementaire commissie. Van verschillende zijden werden inlichtin gen gevraagd, hoe het thans staat met het vraagstuk van de teruggave van het goud, dat door de Duitsers in Ne derland gestolen is en dat zich thans in Zwitserland bevindt. Er is de laatste tijd, zo werd opge merkt meer en meer sprake van po gingen tot inschakeling van Spanje in de West-Europese samenwerking op economisch en militair gebied. Men zou het op prfls stellen van de regering te mogen vernemen, hoe deze daartegen- over staat. Met 295 militairen aan boord van de Koninklijke Landmacht, mariniers, Kon. Marine, de K.N.I.L. en de vaste staf, is gistermorgen de „Waterman" te Rotter dam binnengelopen. De generaal-majoor van de generale staf A. H. Nijhoff sprak namens de minister van Oorlog en van Marine a.i. de mannen toe. Ook waren er 300 Chinezen aan boord, zes complete bemanningen vormende voor de schepen van de K.P.M. De dou ane had met deze zonen van het he melse rijk heel wat te stellen. Ze had den stapels sigaretten bij zich. Afgezien van het feit, dat er geknoeid is met de prijzen van winterman tels en de fabrikanten meer dure mantels gem»akt hebben dan hun was toegestaan, is er de moeilijkheid, dat er niet voldoende mantels gemaakt kunnen worden om iedere vrouw naar behoefte te voor zien. Onze Nederlandse mantel- confectie is uitstekend en steeds vooruitgegaan, er wordt zelfs meer geprodu ceerd dan voor de oorlog. Zo als men weet, was tot jaren vóór de oorlog Berlijn het grootste confectiecentrum, maar door de verdrijving van de Joden, die zich in Amster dam vestigden, nam Amster dam de industrie over en met goed gevolg. Een mantelfabrikant, die tot de grootsten behoort, legde ons dezer dagen echter enige cijfers over de produc tie en de vraag voor, die spréken en ten dele ook ver klagen, waarom zoveel vrou wen klagen, dat ze geen win termantel naar haar gading kunnen vinden. Per jaar wor den er thans, ruw geschat, anderhalf millioen mantels in ons land vervaardigd, maar als we rekenen dat veertig procent van de vrouwen tus sen zestien en zestig thans een nieuwe lange (want daar gaat" het om) mantel moeten hebben, dan zijn dat er twee en een half millioen. De conclusie ligt voor de hand. Er zijn daarbij factoren, die de mantelproductie tegen houden onder andere, dat er niet voldoende materiaal geleverd kan worden, omdat Tilburg ook voor export moet werken. En uit eenzelfde materiaaltoewijzing van vroe ger komen thans minder stuks, omdat de mantels lan ger en wijder zijn. De nieu- wé mode heeft een groot deel van de mantelmoeilijkheden op haar geweten. Ze is "inge wikkelder en daarom duurt het maken van een mantel ook langer dan vroeger. Tot goed Januari worden er nog wintermantels „gedraaid", daarna is het de beurt van de voorjaars- en zomerman tels. Wie boft, vindt wellicht nog wel iets naar haar ga ding, maar daarvoor moet men veel tijd nemen en dik wijls winkel in, winkel uit gaan. Want wat bij de win kelier binnenkomt, vliegt weg en 't is nooit veel tege lijk wat er binnenkomt, om dat ze allemaal wat moeten hebben en het er zeer velen zijn, die dagelijks bij de fa brikanten bédelen om méér. Er blijft dus een groep vrouwen over, die géén man tel zal kunnen kopen en die zich zal moeten vergenoe gen met het verlengen van de Op de empire-mode is deze bruin en wit gestreepte swdg- ger der Franse haute cou ture geïnspireerd. De knoop- sluiting op de rug is der nier cri. oude. Er is weer textielbont, het is duur, maar aardig om een mantel mee langer te ma ken als men het herhaalt aan kraag en zakken. En per slot heeft men dan voor an derhalf of één tientje ook een nieuwe mantel! ASTRID Het is, of men iedere herfst als de echte koude begint, weer aan die lage temperatuur moet wennen. De eerste weken heeft men tn- meer last van dan daar na. omdat het lichaam zich moet acclamatiseren. Men verlangt, als men buiten is, naar de warme kachel bin nen en men verlangt naar gloeiende koffie en dam pende thee en ik denk dat de mannen nog meer dan anders verlangen naar iets brandends, dat onder de kurk pleegt te zitten. De huisvrouw zet stevige maaltijden op tafel, want daardoor wordt onze li chaamstemperatuur van bin nen uit op peil gehouden. Voedsel dat verteert, geeft namelijk warmte, die de ge leerden in calorieën uit drukken. We kennen dat be grip nog wel uit de honger winter, toen we er veel te weinig hadden. Een geschikt weekmenu voor de eerste koude maand volgt hieronder, waar de huisvrouw misschien eens uit putten kan of een nieuw idee uit kan opdoen. Zondag: Groentesoep lamsvlees, stoofperen, aard-* appelen koffievla. Maandag: Rest jus, sa- voyekool, aardappelen yoghurt. Dinsdag: Stoofpot winter peen, bloedworst of nier worst, aardappelen. .Woensdag: Rode kool. ge bakken mosselen, aardappe len appel (moes). Donderdag: Erwtensoep gebakken grutjes met stroop. Vrijdag: Gebakken panha ring, bietjes, aardappelen, lammetjespap. Zaterdag: Restje erwten soep stamppot van rauwe andijvie, gehakt. Recepten (4 personen). Stoofpot winterpeen bloed- of nierworst aardappelen 1% 2 kg. aardappelen, 1 kg. winterpeen, enige uien, 300 g. bloedworst of nier worst, boter, margarine of vet, zout, peterselie. De aardappelen schillen en in stukjes snijden. De win terpeen schrappen of schil len en in plakken snijden, de uien fijn snijden. De aard. appelen, de uien en de peen aan de kook brengen met een weinig water, zout en boter, margarine of vet naar smaak. De pan goed gesloten houden en het gerecht in een Vt uur gaar koken. De worst in blokjes snijden en deze er bij het opdoen doorheen schudden. Naar verkiezing het kook nat afgieten en er apart als saus bij geven. Tenslotte fijngehakte peterselie over het gerecht strooien. Koffievla 3 dl. (2 kopjes) koffie, yK liter melk, 75 g. (1 kopje) havermout, 80 g. (ruim 1 kopje) suiker, zout, 1 eetle pel custardpoeder, kaneel. Van de melk, de haver mout en iets zout pap ko ken. Het custardpoeder aan mengen met wat koffie, hiermede de pap bij binden en de rest van de koffie toe voegen. De suiker met wat kaneel vermengen en deze op het laatst door de vla roeren. De. vla koud laten worden en in een schaal overdoen. Het opschrift van dit stukje zal misschien velen van u als een soort uitdaging in de oren klinken. Durf zorgeloos te zijn! En dat, terwijl wij tot over onze oren in de zorgen zitten. Dat, terwijl de prij zen van de levensmiddelen stijgen met sprongen en de loonbijslag klaarblijkelijk alleen voor de heren in Den Haag voldoende is om deze prijsstijging op te vangen. En toch zeggen wij: ..Durf zorgeloos te zijn." Wij be doelen helemaal niet, dat u nu voortaan maar raak moet doen, dat u maar moet kopen waar u zin in hebt en u niets moet aantrekken van «en evenwicht tufesen in komsten en uitgaven. Maar er zijn nog zoveel andere dingen, waar wij ons zorgen over maken zonder dat het nodig en eigenlijk cok zonder dat het verant woord is: Wctnt O. L. Heer heeft toch zo duidelijk ge zegd, dat wij allen ons rus tig kunnen overgeven aan God. Wees Hij ons niet op de vogels, die zonder zaaien of maaien, zorgeloos leven, omdat God voor hen zorgt? En al behoeven wij daarom nog niet „Gods water over Gods land te laten lopen", zoals de volksmond het noemt, wij kunnen toch wel met iets meer welbewust vertrouwen op God door het leven gaan. Hebben wij ons niet met het voortschrijden der jaren aangewend steeds meer en meer waarde te gaan hech ten aan dingen, die feitelijk niet zo verschrikkelijk be langrijk zijn? Is ook uw eer ste streven niet geworden er voor te zorgen, dat gij het hier zo goed mogelijk hebt? Maar wie waarlijk christelijk leeft, weet, dat het leven van nu toch slechts een voorbe reiding is op het leven hier namaals en dat een tevreden gemoed veel belangrijker is dan tafels vol lekkernijen. Kan O. L. Heer ook tegen ons niet terecht zeggen: „Gij zijt bezorgd en bekommerd om vele dingen"? Onze voor ouders waren nog niet ver wend met uitgaan en feesten. Zij vonden hun geluk in de huiselijke kring. En gelooft u werkelijk, dat zij minder gelukkig waren dan wij? Zij hebben zeer waarschijnlijk vaak harder moeten ploete ren om rond te komen en zij hebben zich veel meer moe ten ontzeggen. Maar zij wa ren zorgelozer dan wij, om dat zij godvruchtiger wa ren. Zij wentelden hun zor gen af op God in kinderlijk vertrouwen en konden zo met al him zorgen zorgeloos zijn. Aangezien de huidige monetaire situ atie, ondanks haar hoopgevende aspec ten, een geldschepping van enige mii- liarden niet kan verdragen, kan een onmiddellijke rechtstreekse deblokkering ter afwikkeling van de geldzuivering niet geschieden. Tot deze uitspraak komt minister Lieftinck in zjjn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp Afwikkeling Geldzuivering. De minister kan evenmin de vrees van de Kamer delen, dat het wetsontwerp 18) Ik vroeg me af, hoe Jetty aan zo'n sch llaar vriendschap had kunnen ai?ken, maar toen ik naderbij kwam het zi>n °§en naar mij opsloeg, werd ker me 0Peens duidelijk. Prachtige, don- itjj,® .°?en waren het, die brandden van van "ike gloed. De ogen van een wTjze Mil 6u.n denker, van een dromer. Ter- Wam ze vragend op mij vestigde, ttiij' ti,een zonderlinge verwarring over Mrrn^ zaS niets 'meer van zijn mis eer» Sezicht. Ik zag alleen die won- drun -°®en met de raadselachtige uit- _J«nng erin. lijk ®ent U Milligram? vroeg ik tame- Mssnï toen dacht ik er aan. dat het ztm vv!en een kwetsende bijnaam kon MnL ,ar het scheen hem niet te hin- ■Cl-Hij knikte, kerp an ik U even vertrouwelijk spre- Na *r aane®£e.ogenblik aarzelen. voegde ik Het gaat om Jetty.... Jetty-de- Bokser. Er kwam een lichtende glans in zijn ogen. Over vijf minuten ga ik eten, zei hij. Als U zolang wachten wilt Maar ik vrees, dat de gelegenheid, waar ik ga Hij wierp een betekenisvolle blik naar mijn costuum. Daar gaat het niet omMaar als U wilt, kan ik U in het restaurant hierover wat aanbieden. Hij nam het aan, alsof het de natuur lijkste zaak ter wereld gold. Geen ogen blik kwam het bij mij op, dat hij eigen lijk geen man was, waarmee men bij voorkeur in een deftig restaurant ging eten. En?vroeg hij, nadat wij aan een rustig tafeltje hadden plaats geno men. Ik ben een vriend van Jetty Dat zal U misschien verbazen, maar U weet, dat ze getrouwd is. Hij keek me doordringend aan en er kwam een grijns om zijn mond. Ik be greep, dat ik hem niet gemakkelijk om de tuin zou* leiden. Alhoewel ze nog niet lang In haar nieuwe kringen verkeert, vervolgde 'k behoedzaajn, heeft ze er toch al toege wijde vrienden gevonden. Dat kan ik begrjjpen. De bewondering, die in die woorden doorklonk, maakte mij verlegen. Ze is nu met haar man op huwe lijksreis vertrokken, maar niemand weet waarheen. Misschien kunt U mij op haar spoor brengen? Ik zie niet inBovendien zou ik niet onbescheiden willen zijn Het gaat misschien om haar levens geluk! verzekerde ik hartstochtelijk. Hij glimlachte. Jetty kan best zelf voor haar le vensgeluk zorgen. Ik voelde me 'n beetje ongemakkelijk onder zijn scherpe blik. Om mijn ver warring te verbergen, zei ik achteloos: Weet U, waarom Jetty met baron van Hoogstraten getrouwd is? Hij keek me aan met grenzeloze ver bazing. Natuurlijk omdat ze hem liefheeft! zei hij langzaam. Bent U daar zeker van? vroeg ik met aandrang, want ik voelde dat ik hem uit zijn tent had gelokt. Hij bracht zijn gelaat dicht bij het mijne en zei met ingehouden heftigheid: Luister, beste 'mijnheer, ik ken Jetty en ik weet, dat ze nooit een man zou huwen, als ze hem niet het beste van zichzelf kon geven. Ik lachte bitter. Wat kende hij haar weinig! Jetty is ongetwijfeld een vrolijke, aangename kameraad, zei ik met opzet, maar of ze zo'n groot belang hecht aan de diepere vreugde van het leven, be- twijfel ik sterk. Ik zie haar goed in staat om een man te nemen, enkel maar om veilig geborgen .te zijnzonder dat ze die man daarom onrecht zou aan doen. Het duurde lang voordat Milligrain weer sprak. Er speelde onrust in zijn donkere ogen. Ik voelde duidelijk de tweestrijd aan, die zich in zijn ziel af- speelde tussen zijn kiesheid en zijn ver langen om voor haar m de bres te springen. In spanning vroeg ik me af, of hij zich bloot zou geven, ofwel m .som bere geslotenheid zijn gevoelens ver- bergen. Eindelijk zei hij bijna toonloos. U bent geen vriend van haar, mijn- heer, anders zou V dit van Jetty niet zeggen. Dit kan ik van haar getuigen met absolute zekerheid, want ik ken haar al van toen ze nog een klem meis je was, een grappig klem ding met een gevoelig hartje, dat hst niet altijd gs- makkelijk had om vrolijk en levens lustig te zijn. Ik ging er voorlopig niet dieper op in, want te vele vragen rezen voor mijn geest. Ik had er nooit een ernstige le vensbeschouwing op na gehouden en nu ik in aanraking kwam met een diep voelend mens, geraakte ik een beetje van streek. Daarom merkte ik weer practisch op: U kunt me dus geen enkele aan wijzing geven? Zijn verwrongen gelaat ontspande zich even. Dat heb ik niet beweerdIk weet zelfs positief zeker, waarheen ze vertrokken zijn. Mijn hart begon onstuimig te kloppen. Ze" had hij gezegdJetty was dus niet alleen vertrokkenEr kwam een mist voor mijn ogen en in mijn hart groeide een pijn, welke ik niet trachtte te verklaren. Hebt U hen zien vertrekken? vroeg ik hees. Hij nam een argwanende houding aan. Luister, beste mijnheer, ik ben niet van plan, Jetty te verraden. Als ze het goedgevonden heeft, het doel van haar reis geheim te houden, dan zal ik 't vertrouwen, dat ze in mij gesteld heeft, niet teleurstellen. Ik begreep, dat ik alleen met brutale openhartigheid iets bij die man zou be reiken en nam 'n kort besluit. Is het nooit bij U opgekomen, dat Jetty iets minder behoorlijks zou doen? Hij wierp me een sombere blik toe en zijn lippen krulden minachtend. Ik greep zijn arm vast. Luister, man, ik zweer U, dat Jetty niet -met haar echtgenoot vertrokken is. Onmogelijk! Ach, ze heeft er U mooi tussen ge nomen. Het spijt me, dat ik haar in Uw ogen verlagen moet, maar het gaat niet anders. Ik ben baron, van Hoog straten!.... Als ik hem een klap m zijn gezicht had gegeven had ik hem niet gevoeliger kunnen treffen. U liegt! siste hij. Ik reikte hem zwijgend mijn identi- teits-papieren over. Terwijl hij ze inkeek, werd hij akelig bleek en uit zijn ogen sprak een scherpe pijn. Toen stond hij op en wilde heengaan, maar ik dwong hem weer te gaan zitten. Wilt U me thans nog niet helpen? Hij schudde het hoofd. een ongunstige invloed zou hebben op de spaarzin. Te bedenken valt immers, dat de geldzuivering een der maatrege len is geweest, door welke de regering heeft gestreefd naar een monetair even wicht en het tegengaan van een vermin dering van de waarde van de gulden, welke laatste eerst recht nadelig voor de spaarders en dodelijk voor de spaar zin zou zijn geweest. Verhoging van de rente van de 3% Beleggingscertificaten tot 3)4 kan niet in overweging worden genomen in verband met het feit, dat het gamma van rentevergoedingen voor leningen met verschillende looptijd thans geen 3)4 type kent. Indien men gelden op geblokkeerde rekening ontvangt nadat betalingen, welke uit geblokkeerd tegoed hadden knnnen geschieden, met vrij geld zijn gedaan, mogen die betalingen voor zover het belastingen betreft alsnog met het later verkregen geblokkeerde geld vol daan worden, waarna het vrije geld wordt teruggegeven. De minister stelt zich voor, zodra het ontwerp tot wet zal zijn verheven, de mogelijkheid te openen, oude spaarsaldi tot een bedrag van ten hoogste 10.000 naar de Beleggingsrekening over te boe ken. De huidige algemene grens van 3500 acht hij reeds ruim genoeg om de overgrote meerderheid der kleine spaar ders te bevredigen, doch voor oude, werkelijk als belegging aangehouden spaarsaldi wil hij deze ruimere moge lijkheid scheppen. De kleine Nederlandse dameszwem ploeg, die op het ogenblik door_ Dene marken reist, heeft in-Odense op Fue- nen enkele uitstekende resultaten be haald. Tijdens de Dinsdag gehouden wedstrijden won Jannie de Groot de 400 m. schoolslag in 6 min. 21.1 sec. voor Jytte Hansen (Odense), die er 6 min 21.2 sec. over deed. De 100 m. rugslag werd gewonnen door Karen Harup in 1 min. 16.7 sec.; Greetje Galliard werd tweede in 1 min. 17.5 sec. Hannie Ter- meulen won de 100 m. borstcrawl in 1 min. 8 sec. voor Eva Riise uit Kopen- Het spelletje van ja en neen Is thans definitief afgelopen, want de wereld kampioen, Pierre Ghestem, kqmt toch uit in het a.s. toumooi om de wereld titel dammen! Dit verheugende resul taat wist de Rotterdammer P. Roozenburg te bereiken door geheel particulier naar Parijs te trekken en het conflict tussen de wereldkampioen en zijn Bond tot een oplossing te brengen. Een daad, welke het zuiver sportief gevoel van onze nationale kampioen illustreert, want hij prefereerde daarmede liever een zeer zware strijd om de wereldtitel, dan een betrekkelijk zwak bezet tournooi met de beste kansen aan zijn zijde. En zo hoort het! Na de sprint van 10 uur op de eer ste avond van de Brusselse zesdaagse luidde de stand: 1. AccuFruythof (België) 12 punten; 2. LapebieSeres (Frankrijk) 2 punten; 3. Sterckx—De- predomme (België) 0 punten. Op één ronde: 4. AdriaenssensBruyland (Bel gië) 14 punten; 5. NaeyeOckers (Bel gië) 6 punten; 6. JanssensHendrick (België) 3 punten; 7. KintVan Steen bergen (België) 2 punten; 8. ex aequo: ClemensGillen (Lux.) en Middelkamp (Nederland)Buyl (België) 1 punt. Het Nederlandse koppel SchulteBoeyen bezette met 6 punten de 12e plaats, met twee ronden achterstand. Alle ove rige koppels hadden twee of meer ron den achterstand. hagen, die 1 min. 10.3 sec. nodig had. Ook de 3 x 100 m. wisselslag estafette werd een Nederlandse overwinning. Onze meisjes wonnen in 3 min. 51 sec., de Deense ploeg noteerde 3 min. 53.4 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3