HUURVERHOGING ZAL NIET ZONDER AANPASSING VAN LONEN EN PRIJZEN GESCHIEDEN Huurbelasting zal 15 procent bedragen Gekruiste armen of erger? ERNST VAN DE TOESTAND MINDER DRUKKEND RUSSEN GAAN CONTROLE OP LUCHTBRUG VERSCHERPEN Churchill, Duitsers en afsluitdijk Geen onderhoud Truman-Stalin Brits-Amerikaans schema voor de Ruhr met voorbijgaan der Franse bezwaren Eigendomsrecht industrieën aan Duitse beheerders overgedragen Er zit goud in Drentse bodem Resten van Galdensporenslag Frans protest Extra bijslag noodgevallen Extra financiering voor N.-O.-Polder Tot hoofd en hart s) MAATREGELEN VOOR GEPENSIONNEERDEN C. Overhoff ernstig ziek Montgomery bij minister president 47 personen vermoord Het weer. Ontbijtkoek en stroop worden duurder f SLANGENMEISJE! Minister Stikker bij zijn vertrek Republiek arresteert 25000 personen I Onderzoek naar Prestwick-ramp Nederlanders in China R.K fabrikanten steunen kinderrijke gezinnen N.V.V. ongerust over gezinspolitiek DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24305 NEDERL. RESOLUTIE AANGENOMEN r Prijzen van suikerproducten Conferentie te Londen Staatsloterij BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 A ™Ser>,en 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1-52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Vin een onzer speciale verslaggevers) Al loop ik nu onderhand al dertig jaar mee, toch geloof ik waarlijk, politiek gesproken, dat ik nog maar een groentje ben, aldus minister mr. J. in 't Veld gisteravond tijdens een onderhoud met een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse dagbladpers. Ik kan tenminste niet begrijpen hoe maar steeds Weer berichten opduiken als zou de regering een htiurverhoging voorstaan Zonder daarbij acht te slaan op de onontkoombare economische consequenties ih verband met lonen en prijzen. Laat ik het daarom nog eens uitdrukkelijk Vaststellen: de regering heeft het voornemen in de loop van 1949 deze zaken te regelen, echter zeker niet in het voorjaar al, want daarvoor is deze materie tè omvangrijk. Het ligt daarbij in de bedoeling een zekere huurverhoging toe te staan, want het is mijn vaste overtuiging, dat handhaving van de huidige Wanverhouding tussen lonen en prijzen ener- en de huren anderzijds econo- biïsch onverantwoord is. Tijdens zijn rede in eerste termijn bij de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegroting Dinsdag J.l. stelde de heer v. d. Goes van Naters haar aanleiding van 'n verklaring van de heer Gortzak bij een betoging op het Amstelveld, waarbij deze zeide, dat >.geen klassebewuste arbeider ooit de Wapens tegen zijn broeders van het land Van het socialisme (Rusland) zal op- hemen", aan de heer Gerben Wagenaar deze vraag: „Zult gij als Mussert zeggen, dat gij hiet gekruiste armen zult staan wat al heel erg is, wanneer ons land wordt overweldigd of zult gij als Mussert d o e n en in de politiebataljons van de Vijand dienst nemen om ons mede uit te plunderen en te brandschatten?" In de Tweede Kamer men leze el ders in ons blad het verslag der verga dering drongen gisteren de vertegen woordigers van de P.v.d.A. op een dui delijk antwoord „ja" of „neen" aan. Gerben Wagenaar zeide geen „ja" en geen „neen", maar gaf het ontwijkende antwoord, dat zijn houding zou afhangen Van de wijze, waarop een conflict uit weekt. Maar wat Gerben Wagenaar niet uit sprak deed de algemeen secretaris der Y.-P.N. Paul de Groot Zondagmorgen «jdens een vergadering ter herdenking Van de Octoberrevolutie in Carré te Amsterdam wèl. Volgens De Waarheid zeide De Groot: „De Franse arbeiders zullen nooit de wapens opheffen tegen de Sovjet- TJnie. Men kan praten wat men wil, men kan legers hebben op papier, maar soldaten zullen ook wij nooit leveren!" ..-Ito is duidelijke taal. liet communis- uscne blad zette boven het verslag van uez6 bijeenkomst de kop over drie ko lom „Arbeiders zullen nooit wapens op- fcemen tegen Sovjet-Unie". Het is aan de autoriteiten om uit te hiaken of deze verklaring niet grenst aan landverraad. Z. H. de Paus heeft gisteren op Cas ual Gandolfo in audiëntie ontvangen de Oostenrijkse minister van Buitenlandse 2aken, dr. Karl Gruber, en de bekende Amerikaanse journalist Walter Lipp- hian. En wie deze mening niet mocht toege daan zijn, wil ik wijzen op de situatie in Frankrijk, waar men sinds 1918 de huren der bestaande woningen had bevroren met het gevolg, dat nu naar onze normen zeker 50 pet. van de totale Franse woningvoor raad onbewoonbaar zou moeten worden verklaard. Dit willen wij voorkomen en dus overwegen wij huurverhoging, echter onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat dit voor de loontrekkende huurders geen in directe loonsverlaging zal betekenen. Hier toe, lijkt ons, staan twee wegen open. Of er zal zich op de wereldmarkt de lang verwachte algemene prljsval voordoen en dan zullen misschien geen extra maatrege len nodig zijn, of de situatie blijft onge veer gelijk aan de tegenwoordige en dan zal van de zijde van de regering voor de huurders een zekere subsidie moeten wor den verstrekt. Over de vorm daarvan is nog geen overeenstemming bereikt. In ieder geval zal bovendien aan deze huurverhoging ook een huurbelasting wor den gekoppeld, die waarschijnlijk rond 15 zal bedragen en die een van de bronnen moet vormen, waaruit minister Lieftinck de middelen put voor zijn aan gekondigde vergoeding van de materiële oorlogsschade. Tenslotte deelde de minister mede, dat bij alle eventueel nog komende maatregelen op het gebied van lonen en prijzen ook regelingen verwacht mogen worden ten gunste van gepensionneerden, kleine rentetrekkenden en dergelijke, die tot dusver van de tot stand gekomen wij zigingen de volle last bebben moeten dragen. De juridische commissie der V. N. heeft gistermiddag met 31 tegen 4 stem men (Sovjet-Unie, Joegoslavië, Oekraï ne en Wit-Rusland) een Nederlandse resolutie aangenomen, waarin een be roep wordt gedaan op de commissie voor het internationaale recht om de wense lijkheid en mogelijkheid te bestuderen van de oprichting van een internationaal 'rechtsorgaan voor de berechting van personen, die beschuldigd worden van volkerenmoord (genocide) of van an dere misdaden, waarvan de jurisdictie bij internationale conventies aan dat orgaan zal worden toegewezen. In deze resolutie wordt de commissie voor het internationale recht verzocht aandacht te besteden aan de mogelijkheid, een internationale strafrechtbank op te rich ten. ,V Donderdagmorgen is minister Stik ker van het vliegveld te Batavia naar Nederland vertrokken. Voor zijn ver trek zeide de minister, dat de ernst van de toestand minder drukkend was ge worden. De minister was van oordeel, dat er enige mogelijkheden waren tot overeenstemming tussen beide zijden. De toestand vereiste echter nog steeds ernstig overleg met het Nederlandse ka binet. De sfeer in Kalioerang was „all right", zo zeide hij en vervolgde: „U allen weet, dat er een klein incident naar aanleiding van een brief was. Ik meen, dat dit thans gesloten is. Gisteren ont ving ik een brief van Hatta, waarin de kwestie werd verklaard, de zaak is ge sloten." Aneta meldt nog, dat minister Stik ker uitgeleide werd gedaan door dr. Beel, admiraal Pinke, generaal Spoor De Sovjets hebben de Amerikaanse en Engelse autoriteiten gisteravond medegedeeld, dat Russische vliegtuig patrouilles voortaan alle geallieerde vliegtuigen, die zich huiten de lucht- corridors begeven, en alle vliegtuigen zonder duidelijke herkenningstekens be treffende de nationaliteit tot dalen zul len dwingen. In antwoord op een Russische brief, waarin deze Russische maatregelen aan gekondigd worden, verklaarde men van Amerikaanse zijde: „Indien een onzer piloten, tengevolge van de nieuwe Russische maatregelen, iets zou overkomen, of indien onze toe stellen schade zouden oplopen, rust de Gis termorgen werd op het hoofdkwartier van de Generale Staf, de Juliana- hazerne te Den Haag, een bespreking gehouden tussen lord Montgomery en de riiej van de Generale Staf luit.-gen. H. J. Kruis, de vice-admiraal jhr. E. I. van UoIthe en de gen.-rnajoor C. Giebel. Ook Z. K. H. Prins Bernhard was aanwezig. Ue hoge gast in gezelschap van Z. K. H. Prins Bernhard en luit.-gen. H. J. Kruis van de Generale Staf, bij het verlaten van de conferentie. (Van onzp Haagse redacteur) >Te Den Haag sprak gisteren de heer r. W. Dettmeyer, redactiesecretaris van "Onderdrukking en Verzet", over de ^Qeilijkheden, die zich voordoen bij de geschiedschrijving van de bezettingstijd. Onze generatie staat te dicht bij de orlogsjaren om geheel objectief te ghnnen oordelen: van de andere kant het verzamelen der gegevens geen rastel lijden, want over een 50jaar zal vrijwel niemand meer uit eigen varing kunnen spreken. is echter moeilijk alle stukken t: getuigenissen op hun juiste waarde .toetsen. Zo schenen tot voor kort >ld, HO; höt-t°ende gegevens voorhanden voor de hoo - dat kort voor de Duitse inval °Ud nieuwe verloven waren verleend; Ve?Cininister Uijxhoorn heeft echter pas tog aard, dat hij nooit opdracht daar- htn„ heeft gegeven wel kan als vrij hixM nte bijzonderheid worden ver- Vri„\ dat Zijne Excellentie in de nacht 15e Mei 1949 in de schuilkelder tijbd ambtelijk stuk kreeg voorgelegd, 'hfni.8 de vragen van een Kamerlid, dat hej-ifmcerde of het nu wel nodig was te ?aaidelijk de militaire verloven in wekken. koS?ine' maar ook grote vergissingen Ww? bii nagenoeg iedere oorlogs- Zijtt rmus voor. Zo heeft Churchill in Oorlogsmémoires verteld, dat de bjG'Sers over de Afsluitdijk Holland eh trokken. Het is moeilijk een nauwgezet verslag te geven van alle gevechtshandelingen in de Meidagen, maar zeker is wel dit ene feit: dat de vijand de Afsluitdijk eerst na de capi tulatie passeerde. Een andere opmerkelijke vergissing werd kortgeleden gemaakt in een offi ciële uitgave van de gemeente Amster dam, waarin een zekere mijnheer De Vos, voorzitter van de Tweede Kamer, onder de overledenen in de bezettings tijd was opgenomen, maar de Kamer heeft deze voorzitter niet gekend. Veel is reeds te hooi en te gras over de jaren '40 tot '45 gepubliceerd, doch het zijn de kleine bijzonderheden, die juist vaak kleur geven aan deze ge schiedschrijving. Zo bijvoorbeeld het telefoongesprek, dat de Duitse militaire luchtvaartattaché in de nacht van de 15e Mei om 1.30 uur voerde met Ber lijn, waarin hij doorgaf, dat „de auto in de garage stond", hetgeen een bood schap van bijzondere betekenis moet zijn geweest. En is het niet merkwaardig, dat van de tekst der capitulatievoorwaarden slechts één exemplaar overgebleven is? De Oorspronkelijke vertaling is verdwe nen, gelijk zoveel andere stukken van het Hoofdkwartier vernietigd zijn soms krijgt men zelfs wel eens de in druk, dat er te veel verbrand is. Het zou bepaald interessant zijn nu nog eens te beschikken over de tekst van de te lefoongesprekken, die men afgeluisterd heeft bij Rost van Tonningen! volledige verantwoordelijkheid op de schouders van de Russiselie autoritei ten." Bij slecht weer en laaghangende be wolking is het vrijwel onmogelijk voor een piloot om vast te stellen of hij zich binnen de voorgeschreven veertig kilo meter brede corridor bevindt. Voor Rus sische piloten, die met de uitvoering van de nieuwe Sovjet-blokkade-maat regel belast zullen worden, zal het ook uiterst moeilijk zijn, vast te stellen of een vliegtuig in of buiten de corridor vliegt. De mogelijkheid, dat uit het Russische bevel ernstige incidenten zul len voortkomen, is dan ook niet uitge sloten. Arthur Henderson, de Britse minis ter van Luchtvaart, heeft te Berlijn medegedeeld, dat men op het vlieg veld Gatow bezig is natriumverlich- ting aan te brengen. Het betreft hier een nieuwe Britse uitvinding voor vliegvelden, waardoor vliegtuigen in staat worden gesteld veilig te landen, wanneer het zicht minder dan onge veer 600 meter is en meer dan onge veer 450 meter. Henderson, die een bezoek van 24 uur aan Berlijn bracht om de vliegvelden te inspecteren, waar de goederen voor Ber lijn aankomen, verklaarde, dat alle auto riteiten er van overtuigd zijn, dat het mogelijk zou zijn de luchtbrug gedurende de gehele winter te handhaven. De reis van de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Walter Bedell Smith, die gisteren van Moskou naar Parijs zou vliegen, is. wegens slechte weersomstan digheden uitgesteld tot vandaag. Betreffende de geruchten, als zou de heer C. Overhoff, de gewezen voorzit ter van de Vereniging voor de Effec tenhandel en oud-firmant van de firma Van Kerkhoven Co., voortvluchtig zijn, vernemen wij uit zeer betrouw bare bron, dat deze geruchten absoluut onjuist zijn. Voorts deelde men ons mede, dat de heer C. Overhoff ernstig ongesteld is. Hedenmorgen bracht veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein een. be zoek aan de minister-president Drees. Het onderhoud duurde ruim drie kwar tier. Samen poseerden zij na afloop voor de fotografen. De veldmaarschalk vertrok daarop naar de Britse ambas sade. Vandaar ging'hij naar Paleis Soestdijk, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard hem hedenmiddag zouden ontvangen. Een gerechtelijk onderzoek zal wor den ingesteld naar de ramp met de Ne derlandse Constellation bij Prestwick, in Schotland, aldus George Lindgren, de parlementaire secretaris van het Britse ministerie van burgerluchtvaart, in het Lagerhuis. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getroffen, zei hij, wordt het onderzoek uitgevoerd. Er zal géén verklaring om trent het ongeluk worden afgelegd voor dat het rapport van het Hof is over gelegd. en Cochran. Mr. Bloem, die met minis ter Stikker naar Batavia kwam, keerde eveneens naar Nederland terug. De mi nister zeide nog, niet als minister van Buitenlandse Zaken naar Indonesië te zijn gekomen, doch als lid van het kabi net. Een correspondent van de „Sin Po" verneemt uit officiële republikeinse bron, dat door de republikeinse rege ring in totaal 25.000 personen zijn ge arresteerd, die betrokken waren bij de opstand van de P. K. I. van Moe- so. Al deze mensen werden behandeld als politieke gevangenen. Het hoog-gerechtshof van de repu bliek heeft een commissie gevormd, waarin behalve vertegenwoordigers van de regering ook vertegenwoordigers van partijen zitting hebben. Zij stelt een nauwkeurig onderzoek in. Deze commis sie is nu druk bezig, doch volgens de „Sin Po" worden door de leden dik wijls „persoonlijke sentimenten aange wend." De dienst voor legercontacten deelt mede: uit Madioen wordt gemeld, dat de zich in het Lawoegebergte bevinden de communistische troepen, die pogen naar het Noorden en het Westen uit te breken, ongeveer vijftienhonderd man sterk zijn. Daarbij bevindt zich de groep van Sjarifoeddin, die over 500 karabijnen, 15 lichte mitrailleurs, 5 zware mi trailleurs en 30 stenguns beschikt. Vol gens republikeinse berichten is hun munitie- en levensmiddelenvoorraad ge ring. Voorts wordt gemeld," dat 24 Oc- 1 tober in Tjoeimg, onderdistrict Ampel Gabing, een koffietuin van twee en een halve hectare door saboteurs vernield werd. In het parlement van Oost-Indonesië heeft de minister-president de beschou wingen in eerste termijn van het par lement naar aanleiding van de rege ringsverklaring inzake het politieke be leid beantwoord. In parlementaire kringen is men van oordeel, aldus seint de correspondent van Aneta te Makassar, dat de toelich ting verhelderend heeft gewerkt en dat de regering de steun van een grote meerderheid krijgt. Mevrouw Alkadrie, echtgenote van de sultan van Pontianak heeft op Kemajo- ran de Constellation PH-TEP „Pontia nak" gedoopt. De Dienst Legercontacten deelt mede, dat van 27 October tot 9 November 111 gevallen van terreur binnen federaal gebied zijn geconstateerd tegen Indone sische bestuursambtenaren en de bevol king, waarbij in totaal 47 personen ver moord, 46 ontvoerd en 18 gewond wer den. In vol ornaat, voorafgegaan door ae leidende officieren en een muziekcorps, trok een legertje van 1000 Russische soldaten en de voltallige Russische burger-kolonie door de straten van Berlijn naar het Russische overwinnings monument om de 31ste verjaardag van de October-revolutie te vieren. Er waren, niet erg veel mensen bij de Branden burger Tor om te kijken. Een paar kin deren liepen met de muziek mee, Verwachting tot Vrijdagavond: Nevelig of mistig, overwegend droog weer met zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7.54. Onder: 16.51. Maan op: 15.36. Onder: 2.45. Naar .aanleiding van de toestand in Noord-China heeft de Nederlandse Am bassade in China de ongeveer honderd vijftig Nederlanders in dit gebied- voornamelijk missionarissen, dringend aangeraden te evacueren zolang zulks met commerciële zee- en luchtverbin- dingen mogelijk is. Aldus vernemen wij van het ministerie van buitenlandse zaken te 's-Gravenhage. De Staatscourant bevat o.m. beschik kingen waarbij met betrekking tot de prijzen van kunsthoning en van huis- houdchocoladepasta, chocoladepasta, fondant, marsepein, ijspoeder en va nillesuiker verscheidene prijzenbeschik- kingen en de beschikking prijsstop buiten werking worden gesteld. Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., heeft de juistheid ontkend van de berichten, dat voorstellen in de pen zijn over een ontmoeting tussen president Truman en Stalin. Ook Eben Ayers, assistent van Truman, verklaarde, dat Truman een dergelijk plan niet in overweging heeft Indien Truman plannen in overweging zou hebben voor directe vredesonder handelingen met Stalin, dan zou hij, zo deelde een Amerikaanse zegsman in Parijs mede, zeker eerst overleg hebben gepleegd met minister Marshall. Wel werd in Amerikaanse U.N.O.- kringen verwacht, dat Truman nu na zijn overwinning zijn plannen tot het zenden van rechter Vinson naar Mos kou nieuw leven zou inblazen. Tot de artikelen, waarin de duur- .dere suiker en/of bloem als grond stof is verwerkt welke dientenge volge duurder zijn geworden, beho ren ook koek en zwarte stroop. Ontbijtkoek van klasse C (klasse en prijs moeten op de verpakking zijn aan gegeven) is 1 tot 5 cent per koek duur der geworden, al naar gelang de grootte van de koek en de daarin verwerkte grondstoffen. De prijs van zwarte stroop stijgt 11 cent per kg los uitgewogen, of 5 cent per pot van kg. Het artikel gearomatiseerde tarwe bloem had de eerste tijd na de bevrij ding aftrek als vlapoeder. Nu de prijzen in de zetmeelsector voor pudding en custardpoeder inmiddels zijn vrijgelaten en de gearomatiseerde bloem, voor zo ver nog vervaardigd, van geen beteke nis meer is, is de prijsregeling hiervan eveneens ingetrokken. Er zit goud in de grond bij Grams- bergen," aldus het gerucht, dat dezer dagen de ronde deed m de Noord-Oost hoek van Overijssel. Inderdaad is er kostbaar „goud" uit de bodem gekomen bij Gramsbergen en wel in de vorm van zeer waardevolle voorwerpen van goud en brons en ander belangrijk oudheidkundig materiaal, dat voor de wetenschap zijn gewicht in goud waard kan zijn. In de zogenaamde Mommennjd, enige kilometers van het stadje Gramsbergen, vond men een kostbarq zgn. gulden spoor (een unieke vondst voor ons land, vol gens deskundigen), een stuk van een grote pin, dat bij nader onderzoek een gedeelte van een zogenaamde Lange Jan bleek te lijn, een lange stok van 2 tot 2Ms meter met aan weerszijden scherpe pun ten, een belangrijk wapen voor de Drent se boeren uit de oudheid. Een paar me ter verder stiet men op een gevest van een zwaard. Deze vondsten vertellen iets van het drama, dat zich in het verleden op deze plaats moet hebben afgespeeld. Hier is een ridder gesneuveld. 1 Augustus 1227 is hier een grote veldslag geleverd tussen de Drentse boeren, gewapend met lange jannen, mest- en hooivorken en de ridders van de Utrechtse ridderschap. Het was de Nederlandse Gulden Sporenslag, die tachtig jaar eerder werd gestreden dan de bekende en ieder jaar her dachte Gulden sporenslag in Vlaande ren. De Drentse boeren lokten de ridders in het moeras van de mom- menrijd bij Gramsbergen en versloe gen hen. Ook zijn er talrijke andere oudheid kundige vondsten gedaan, die er »op wijzen, dat Gramsbergen al heel vroeg bewoond moet zijn geweest. Zo een bronzen bijl, waarvan deskundigen hebben vastgesteld, dat hij minstens 3 a 4000 jaar oud moet zijn. Een landbouwer, die zijn akker in de omgeving van het gemeentehuis heeft, vertelde, dat hij ieder jaar bij het gra ven van aardappelkuilen steeds op timen stuit, of, zoals hij het noemde, „een potje met as". Hier moet zich dus een groot of klein urnenveld bevinden. Voorts zijn aan de voet van Gramsber ger Es tal van oude aardewerkfragmen ten gevonden en op dezelfde plaats zijn ook oude vuurstenen gereedschappen als hamers, mesjes e.d. te voorschijn gekomen, alsmede gipsfragmenten, die volgens deskundigen ongeveer 800 jaar oud moeten zijn. Ook is geconstateerd, dat bij de Oldenhof zware muurfrag- menten in de bodem zitten, welke ver moedelijk van een eeuwenoud klooster afkomstig zijn. In de kamer van de burgemeester, mr. De Goede, en op de zolder van het gemeentehuis staan opgegraven beelden. Ze zijn ontdekt bij het graven van een sloot. Een onderzoek naar de herkomst er van heeft uitgewezen, dat hier een groot middeleeuws slot moet hebben gestaan, dat in 1672 door de Munsterse troepen door middel van buskruit is opgeblazen. Bij de verbetering van het kerkplein vond men fundamenten van een tot nu toe totaal onbekende ruïne. Het is niet onmogelijk, dat 't overblijfselen zijn van een prae-historische kapel. Er zijn nog verschillende andere oud heidkundige voorwerpen uit de bodem gekomen. De meeste zijn bekend, doch ook is er waardevol materiaal verlo ren gegaan. Zo heeft een landbouwer jarenlang een prachtig eeuwenoud zwaard gebruikt als zogenaamde stek om het hek van zijn weiland te sluiten. Het is op de zolder van de boerderij terechtgekomen en zoek geraakt. In het gemeentehuis wordt thans een kamer ingericht, waar al het oudheid kundige materiaal, dat de bodem heeft opgeleverd, zal worden bewaard. besluit aangaande de uiteindelijke eigen dom van de mijnen en staalbedrijven van de Ruhr genomen moet worden met instemming van alle belanghebbende mogendheden. Met voorbijgaan der Franse bezwaren en zonder de resultaten van de zes- mogendheden-besprekingen welke vandaag in Londen beginnen af te wachten, hebben de voorzitters van het bizonale controlebureau, de generaals sir Gor don MacReady en Clarence Adcock, gisteren aan de leiders' van de bizonale administratie te. Frankfort en van de industrieën te Diisseldorf een Brits-Amerikaans schema voorgelegd voor reorganisatie van de sleutel- industrieën van West-Duitslandsteenkool-, ijzer- en staalbedrijven. Volgens dit schema wordt het eigendomsrecht van deze industrieën, dat tot heden berustte bü de Britse en Amerikaanse opperbevelhebbers, overgedragen aan Duitse beheerders en worden de Duitse steenkool, en staaitrusts verdeeld in een aantal onafhankelijke bedrijven, die onderworpen zullen zijn aan een algemene controle. Over de kwestie van socialisatie of particuliere eigendom zal nader besloten moeten worden door „een representa tieve, vrij gekozen Duitse regering, wel ker souvereiniteit zich uitstrekt over ge heel Duitsland dan wel alleen West- Duitsland." Het militaire bestuur zal echter geen herstel gedogen van „een stelsel van eigendom, dat 'n excessieve machtscon centratie zou betekenen". De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft een officieel protest tegen deze plannen doen toekomen aan de Amerikaanse en Britse ambassade in Parijs. Dit werd bekend gemaakt in een regeringscommuniqué, dat eveneens is overhandigd aan de vertegenwoordigers van de Benelux-landen in Parijs. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat het besluit, aan een vrij gekozen Duitse regering over te laten de eigendom van de staal- en steenkool industrieën te bepalen, tegengesteld is aan het onveranderlijk door de Franse regering ingenomen standpunt, dat een De Franse regering heeft haar verte genwoordiger op de Londense confe rentie opdracht gegeven tegen de Brits-Amerikaanse plannen te proeste- ren. Amerikaanse functionarissen in Washington gaven te kennen, dat zij het Franse protest beleefd doch be slist zouden afwijzen. In Londen maakt men zich bezorgd over de consequenties van het Franse protest i.v.m. de vandaag in Londen be ginnende Ruhr-conferentie, waaraan zullen deelnemen de V.S., Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen. De conferentie zal tot in bijzonderheden de bevoegdheden en taken van een in ternationaal controle-lichaam voor het Ruhrgebied uitwerken. Nederland zal vertegenwoordigd worden door dr. Hirschfeld, economisch adviseur aan het ministerie van Econo mische Zaken. (Van onze correspondent) Reeds eerder hebben wij gemeld, dat de R. K. Vereniging van Werkgevers in de Textielnijverheid de R. K. Federatie van Nederlandse Schoenenfabrikanten en de R. K. georganiseerde metaal- en sigarenindustrieën een bijslagregeling hadden ontworpen tot leniging in noodgevallen. Deze treedt thans in werking met terugwerkende kracht tot 1 Juli. Een gezin met drie kinderen ontvangt ƒ1.per week extra, met vier ƒ2.50, met vijf 4.50, met zes 7.terwijl voor het zevende en meer kinderen per kind ƒ3.extra wordt betaald. In gevallen, waarin volgens de be staande regeling een ziekengelduitkering van 80 procent niet voldoende is, zal nog een uitkering van 20 procent door het sociale fonds, dat speciaal hiervoor is opgericht, worden uitgekeerd. In de kinderrijke gezinnen van de arbeiders betekenen deze voorzieningen een grote en aanzienlijke verbetering. Naar wij vernemen is de regering op dit ogenblik in onderhandeling met de Interlandbank, teneinde van haar een bijzondere financiële regeling te ver krijgen, waaruit de ontginning in de Noord-Oostpolder zal kunnen worden gefinancierd. De minister van Weder opbouw, die ons dit mededeelde, had de overtuiging, dat wanneer deze lening doorgang zou kunnen vinden, hierdoor indirect extra deviezen voor de bouw nijverheid beschikbaar zouden komen. Hij deelde tevens mede, dat de lang ver wachte financiële regeling voor de boerderijbouw, welke laatste door het ontbreken daarvan aanmerkelijke ver traging heeft ondervonden, op het ogenblik practisch gereed is. Hier en daar, aldus de minister, wordt in af wachting van het definitieve besluit reeds thans met deze regeling gewerkt. In de 505de Staatsloterij (4de klas, 2de lijst) is een prijs van f25.000. gevallen op het lot no. 16832. Een oo\deel kan in de ogen of op de tong liggen. Soms spreken de eer sten duidelijker taal dan de laatste de l st p I De vijfjarige Susan Westlake Guy it een regelmatige bezoekster van de Lon dense dierentuin. Ze is in het bijzonder goede maatjes met de slangen en ze vindt het reuze fijn als' de oppasser toe staat, dat een pythonslang zich rond haar hals kronkelt. Niet iedereen't opvatting van een winterdas! De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft het bondsbestuur opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de omvang der tegemoetkomingen aan grote gezinnen in de vorm van kinder bijslag, schoolgeld en verschillende be lastingen. Men was van mening, dat bij het aflopen van de noodvoorzieningen van de kinderbijslag per Januari 1950 het hele vraagstuk opnieuw in overwe ging zal moeten worden genomen, op dat een billijke verdeling tussen grote en kleine gezinnen wordt bereikt. In het bijzonder vreest de hoofdbesturen- vergadering, dat een verdere uitbrei ding van het behoefte-element in de loonbepaling in de vorm van kinder bijslag, de arbeidsproductiviteit niet ten goede zal komen. Het standpunt van de K.A.B. wijkt hiervan wel zeer af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1