Interim -regering voor 1 Januari 1949 Neher op Schiphol Verliezen in Indië K.V.P. is tevreden over uitslag verkiezingen 1 C.G.T. STAAKT 24 UUR Avoitdverlichting van etalages Werknemende Middenstand Soavereiniteit bij Vertegen woordiger van de Kroon Meer horloges in zicht Andriessen over actie-Weiter Edities van communistische bladen in beslag genomen KARTHUIZERS WILLEN ZICH IN ONS LA HATT A'S BRIEF Het weer Nederlandse aanspraak op Duits grondgebied Partijraad bijeen Russische Maarschalk ontslagen MET KERSTMIS SINAASAPPELEN Verhoging uitkeringen Tot hoofd en hart PRIJZEN VAN KOLEN EN TEXTIEL ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 72sfe JAARGANG No. 24307 a „Ik heb niet al mijn bagage bij me Opgepast voor zwarte uurwerken KOLONEL CALMEYER Extra-credieten voor militaire vliegtuigen In het land der appel sienen Iets overbodigs? H. Vader wenst Truman geluk Als zuinigheidsactie in spitsuren slaagt Overheidspersoneel en kindertoeslag Passagierslijst Joh. v. Oldenbarnevelt BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Uit doorgaans betrouwbare bron te Batavia verneemt Reuter, dat in de brief Van Hatta, die minister Stikker meebrengt naar Nederland, een compromis overeenkomst wordt voorgesteld, afhankelijk van de bereidheid van het Nederlandse kabinet om de onderhandelingen te hervatten door bemiddeling van de C.v.G.D. op de formeel aanvaarde basis van de Amerikaanse, monde ling gedane, voorsteilen. Naar verluidt, wordt in de brief voorgesteld, dat vóór 1 Januari a.s. de Nederlanders en de Indonesiërs ministers zouden be noemen voor een federale interim-regering, die voorbereidingen zou moeten treffen voor de verkiezing van een constituerende vergadering binnen onge veer zes maanden. De interim-regering zou dan verantwoordelijk zijn aan dit lichaam, dat een Grondwet zal opstellen voor de Verenigde Staten van Indonesië en de onderhandelingen met de Nederlanders zal voeren voor de instelling van een Nederlands-Indonesische Unie. De souvereiniteit over Indo nesië zou gedurende de interim-periode blijven berusten bij de Nederlandse Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, doch de interim-regering zou de facto het bestuur in handen hebben. De C.v.G.D. zou worden teruggetrokken na de totstandkoming van de interim-regering. Klokslag vier uur landde gistermid dag op Schiphol de Constellation „Hol land" van de K.L.M., komende uit Bata via met aan boord de heer L. Neher, gedelegeerde van het Opperbestuur te Batavia, die naar Nederland terugkeer de voor besprekingen met de regering. Hij verklaarde, dat, toen hij uit Batavia vertrok, de situatie zó was, dat er geen reden tot direct pessimisme omtrent de hervatting der onderhandelingen met de republiek bestond. Wat betreft de twee punten beëindiging van bestands schendingen en hervatting van het goe derenverkeer, deelde hij mede, dat deze eisen nog altijd bestaan. De heer Neher kon niet zeggen wanneer hij naar Bata via zou terugkeren. „Ik heb ook dit keer niet al mijn bagage bij me", zo zeide hij lachend, „maar wat er met mij gebeurt hangt af van het resultaat van mijn besprekingen in Den Haag. De nieuwe wetgeving laat wel degelijk een vertegenwoordiger van het Opperbe stuur in Batavia toe, al is het niet uit gesloten dat deze figuur dan eventueel een andere naam zal hebben". Boven dien wees hij erop, dat hij nog steeds directeur-generaal van de P.T.T. is zij het met verlof. Over de voorstellen van Cochran zei de heer Neher: ,De voor stellen in de vorm, zoals ze ons werden **»orgelegd, werden niet aanvaardbaar geacht. Dit is echter iets ande.rs dan ze verwerpen. Hoe dan ook, deze voor stellen zullen, willen zij een ba,sis voor de onderhandelingen vormen, als een voorstel van de Commissie voor Goede Diensten moeten worden aangeboden. Tot nog toe moet men ze beschouwen als een punt van discussie". Hij achtte het niet uitgesloten, dat minister Stikker spoedig voor een twee- Ie maal naar Indonesië zal vertrekken. (Van onze Haagse redacteur) In Zwitserland vertoeft sedert kort een Nederlandse delegatie voor handelsbespre kingen. Naar wij vernemen is het niet on mogelijk, dat een nieuw handelsverdrag Zal voorzien in een grotere import van horloges dan tot dusverre plaats vond. Na de oorlog zijn ruim 200.000 horloges, inclusief technische uurwerken zoals stop watches e.d. hier te lande ingevoerd, wel ke via de Bedrijfsorganisatie in de Uur- Werkenbranche gedistribueerd werden on der grote bedrijven en instellingen. De vraag naar dit artikel is echter tot op heden verre boven de voorzieningsmo gelijkheden gebleven. De horlogerepara teurs, die de benodigde fournituren, zij het in bescheiden mate, ui.t Frankrijk en Zwit serland kunnen betrekken, maken een goede tijd, doch de eigenlijke detaillist in Uurwerken is de laatste jaren verre be lleden zijn vooroorlogse omzet gebleven. Volgens ruwe schattingen werden er voor de oorlog in ons land vijf a tien maal zo- Veel horloges gekocht als thans in distri butie gebracht worden. Er is dan ook een grote vraag naar hor loges zonder vergunning; deze zijn betrek kelijk gemakkelijk te koop op de „vrije hiarkt". Volgens mededelingen uit vak kringen is hierbij echter grote voorzich tigheid t. a. v. de- kwaliteit geboden. Er borden namelijk vele horloges van bepaald inferieure kwaliteit ons land binnenge- Stnokkeld; de gebreken zijn zelfs vaak v°or de vakman moeilijk te onderkennen. in België zijn de grossiers reeds zeer ruim met horloges bevoorraad: wanneer ?an ook, wellicht over enkele maanden, Nederland meer horloges zal gaan impor ten, geschiedt dit mede uit de overwe- f'ng, dat voorkomen moet worden, dat de Nederlandse handel geheel wordt fijnge- bnukt wanneer str aks de grens tussen bei- be landen opengaat. De regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor- leerd: lyKon. Landmacht: Lt.-kol. H. Schild uit jjiaartensdijk (post Utrecht), gesneuveld Novembe- 1948; Sold J. 1 Schopberteld uit Olden- |i> gesneuveld 7 November 1948; q bold. A. K Spann uit Balgooij (gem. Igkerasselt)gesneuveld 3 November L Kon. Ned. 'nd. Leger: Mil. sold. W. M. Verwachting tot Zaterdagavond. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Half tot zwaar be wolkt, droog en tamelijk Koud weer. Zondag: Zon 7.5876.51; maan 15.57—5.07. Maandag: Zon 7.59—16.49; maan 16.10—6.22. Kolonel Calmeyer van de Nederland se generale staf heeft aan A.P. mede gedeeld, dat Nederland extra-credieten nodig heeft om zijn bijdrage te leveren aan de defensie van West-Europn Ho' grootste deel hiervan zal gebruikt wor den voor de aankoop van Britse r li- taire vliegtuigen. Hij zei verder, dat het in 't algemeen gesproken juist was. dat Nederland moeilijk reeds vóór 1952 en bijdrage aan troepen kan leveren, ma zo voeg de hij hieraan toe. het is noodzakelijk gebleken, dat op zeer korte termijn een oplossing in Indonesia gevonden wordt, welke Nederland in staat zal stellen reeds voor 1952 met het leveren van een bijdrage aan troepen een begin te ma ken. Volgens A.P. heeft Nederland zijn eis op een strook Duits grensgebied hernieuwd tijdens de gisteren ge houden zitting van de zesmogend- hedenconferentie, die bijeengeroepen is,, om een internationaal controle- orgaan voor het Ruhrgebied in het leven te roepen. Dr. H. M. J. A. Luns, de Nederlandse gedelegeerde, deelde de conferentie mede. dat Nederland, ongeacht de vor ming van een internationaal orgaan, bij de vrede met Duitsland zou trachten een klein stuk Duits grondgebied te krijgen, aldus een Britse woordvoerder. Hij zei, dat dr. Luns de Nederlandse eisen stelde in verband met de moge lijkheid, dat het door het internationale orgaan te controleren gebied dat deel van Duitsland zou kunnen omvatten, dat Nederland wil hebben. De hedenmorgen te Utrecht geopende achtste vergadering van de Partijraad van de K.V.P. hield zich voornamelijk bezig met een aantal reglementair voorgeschreven werkzaamheden. Een voorzitter en een onder-voorzitter en ae leden van het partijbestuur werden gekozen, terwijl een begrotings- en Kas- commissie werden benoemd. d|,?re uit Indonesië, 3 October 1946 tij- thp„_ ,actie tegen extremisten, blijkens <j0'\s bekend geworden bijzonderheden Ohtf, K N- 1 gevangen genomen, na 1\' yhichtingspoging wederom door T gevangen genomen en in dezelfde datum onbekend, door deze ge muteerd. 6e a?' Marine: Heeft in de periode Van Mök gel°pf week geen verliezen ge porteerd. Prof. mr. C. P. M. Eomme gaf voor lichting over de staatkundige toestand en het parlementaire werk. „De uitslag %an de verkiezingen was voor de K. V. P, bevredigend, al zou een of twee zetels meer nog meer bevrediging heb ben geschonken. Men bedenke echter, dat ook de K.V.P. regeringspartij is ge weest, waarvan bij een verkiezing ge woonlijk de gevolgen worden onder vonden", zo verklaarde de partijvoorzit ter, de heer W. J. Andriessen in zijn openingswoord. In bepaalde streken van het land zou het stemmenaantal hoger kunnen zijn geweest en aan deze zwak ke plekken zal in de toekomst groter aandacht worden besteed. De heer An driessen dankte allen, die hebben me degewerkt aan de verkiezingen, waar voor men vaak belangrijke financiële offers bracht. Dat dit geschiedde ook door hen, die kritiek op de gevoerde politiek meenden te moeten uitbren gen, aldus spreker, kan de waarde van deze offers slechts vergroten. Het was uitermate verheugend, dat na rustige en zakelijke discussies in vele ge-Vallen tot eenheid van inzicht kon worden gekomen. Het Voorlopig Katholiek Co mité van Actie, de groep Weiter, heeft het woord „voorlopig" aan de kapstok gehangen en heeft onlangs bekend ge maakt, dat het ook aan de komende gemeenteraadsverkiezingen zal deelne- men. Daarmede heeft het Actie-comite zich tot een politieke en staatkundige organisatie geformeerd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen spelen noch het Indonesische beleid een rol noch het samengaan met de P. v. d. A„ de twee grote bezwaren, die het Actie-Comité in het leven riepen In tussen moet worden opgemerkt, dat dit laatste punt thans te minder cpportuum is,* waar de samenwerking met de P. v. d. A. is omgezet in een samenwer king met de vier partijen, waarnaar de K.V.P. gestreefd heeft en waaruit het Kabinet op brede basis is voortgeko men. „In hoeverre beide overwegingen bij het optreden van het Actie-Comité bij de Kamerverkiezingen werkelijk heb ben gegolden, blijve hier thans in het midden". Dat het stichten van een for mele politieke organisatie met als doel aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen, met genoemde overwegingen niets van doen heeft, is voor eenieder, die objectief oordeelt, glashelder. Dit klemt nog te meer, waar uit de corres pondentie, door het partijbestuur in dit voorjaar met de heer Weiter gevoerd, bleek, dat deze het program der K.V.P., met uitzondering van de Indonesische paragraaf, welke de heer Weiter zelf standig wenste te interpreteren, kon onderschrijven. Het is moeilijk een en ander op lo gisch verantwoorde wijze te combineren, doch de feiten liggen er. Diegene, die uit het laatste optreden van het Katho liek Comité van Actie de conclusie trok, dat de heer Weiter en de zijnen kenne lijk een conservatieve katholieke partij wilden stichten, hebben misschien geen ongelijk. Als dit onverhoopt zo zou zijn, dan mogen de initiatiefnemers tot dit politieke gebeuren hun verantwoorde lijkheid terdege beseffen. Voor ons zal er een aansporing in liggen met nog meer kracht en overtuiging onze eigen wegen te blijver, volgen. De heer An driessen besprak vervolgens de deining, die rond het optreden van Weiter c.s. en de brief van de bisschoppen is ver oorzaakt. Druk werd er gediscussieerd over de vraag of er binnen de K.V.P. voldoende ruimte en gelegenheid be staat, afwijkende meningen tot gelding te brengen en te effectueren. Hieruit zijn o.a. de besprekingen over het ver- trouwvol beraad op Drakenburgh ge volgd, waaraan de K.V.P.-leiding en het Centrum voor Staatkundige Vorming con amore meewerkten. De heer An driessen waarschuwde voor de Onaf hankelijke Boerenpartij, de „Nederland se Boerengemeenschap", waarvoor van communistische zijde een merkwaardige animo bestaat. De intense belangstelling, die er van de zijde der Katholieke Kamerfractie voor de problemen van de boerenstand bestaat, wettigt zeker niet een dergelijke organisatie. De voorzitter besprak dan in het kort de loon- en prijspolitiek en zette nog eens de bezwaren ertegen uiteen. De materiële oorlogsschade, een brandend probleem, niet het minst in Limburg, moet nu met bekwame spoed worden aangepakt en tot een redelijke oplossing worden gebracht. De heer Andriessen stelde voor over deze kwestie in een motie de gevoelens van de partij ter kennis te brengen van regering en volks vertegenwoordiging en aan te dringen op een spoedige behandeling, waarop tot nu toe nog te lang moet worden ge wacht, waar de Memorie van Antwoord nog steeds niet bij de Kamer is binnen gekomen. t*«x< .X-.v (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Het parket van de Seine heeft van avond de verstandige maatregel getrof fen om de twee communistische afge vaardigden Villon en Lhuillier, die gis termiddag by de botsing op Champs Elysées tussen de politie en een optocht van communistische en „communiceren de" oudstrijders, -verzetslieden en -gede porteerden op weg naar het graf van de onbekende soldaat, gearresteerd werden, weer in vryheid te stellen. Aan de in- vryheidstelling is een verhoor vooraf gegaan van een aantal getuigen, waar onder de prefect van politie, die gisteren in persoon ter plaatse de politie-opera- ties had geleid. Voor de arrestatie had de parlementaire onschendbaarheid geen beletsel gevormd, daar de deputes, zo heette het, op heterdaad betrapt waren op het plegen van openlijke rebellie en organisering van een verboden manifes tatie. Hoewel er barricades waren met vlaggen er op geplant en door de po litie er weer afgerukt, stenen door de lucht gevlogen zijn en in het nauw ge dreven politie revolverschoten heeft ge lost en er een kleine honderd personen over en weet licht gewond zijn, is de afloop nochtans niet bijzonder tragisch geweest. Maar het spreekt vanzelf, dat de communistische agitatie met haar onnavolgbare dialectiek er alles pro beert uit te halen en nog veel meer er in zit. De inbeslagneming gisteravond van het communistische avondblad „Ce Soir" en hedenmorgen van de commu nistische „Humanité," die van het ge beurde fel in zijn eigen kleuren gehou den, tegen de minister van Binnen landse Zaken Moch ophitsende versla gen brachten, deze „aanranding van de persvrijheid" waar tegen overigens ook reeds de Parijse Dagbladbond heeft geprotesteerd is daarbij een dankbaar neventhema. De Unie der Parijse Arbeiderssyndi caten (C.G.T.) heeft het consigne uitge geven voor een morgen te houden alge mene proteststaking van 24 uur en het lijdt geen twyfel, dat bovendien een communistische interpellatie in aan maak is voor Dinsdag a.s., wanneer de Nationale Vergadering terugkeert van haar vacantie. A. M. Vassilevsky, een Russische maarschalk en eerste onderminister voor de gewapende macht, die in 1947 verscheidene malen een onderhoud had met Montgomery, toen de veldmaar schalk de Russische hoofdstad bezocht, is door de Sovjet-regering ontheven van ziin functie als chef van de generale staf aidus meldt radio Moskou. Als re den' van deze maatregel werd opgege ven dat de Russische maarschalk, die in de afgelopen oorlog talrijke succes sen heeft behaald en o.a. by Stalingrad een deel van de Russische troepen heeft aangevoerd, „overbelast was met werk zaamheden". De raad van ministers van de Sovjet-Unie heeft daarom veror dend hem^n zijn functie te ontheffen. Vassilevsky zal eerste onder-minister voor de gewapende macht blijven. Zo wonen onze jong.ens van een com pagnie stoottroepen op West-Sumatra in tenten aan het strand van de Boengoes- baai bij Padang. De Kartuizers zijn reeds zo lang uit ons land verdwenen, dat de meesten hen niet eens meer kennen. Zij zijn de kloosterstichting van de H. Bruno, die in 1084 op ae plaats, waar nu nog de bekende Grande Chartreuse ligt bij Grenoble in Frank rijk, de eerste nederzetting begon. Als de oude woestijnvaders wilden hij en de zijnen God dienen in persoon lijke eenzaamheid, afgezonaerdheid en streng stilzwijgen. In hen leven de anachoreten voort en in hun nederzet tingen de oude kluizenarijen. In de middeleeuwen, die méér oog hadden voor de waarde van een der gelijk God-beschouwend leven in af gezonderdheid van de wereld, nam de orde der Kartuizers een hoge* vlucht. In 1521 telde zij in Europa 206 kar- tuizen. (jok in onze lage landen kwam ze tot grote bloei: niet minder dan 20 kartuizen hebben jarenlang door hun ingekeerd met God verenigd leven als haarden van vroomheid en gods dienstige begeestering het bescha vingsleven van Nederland beïnvloed. Er hebben kartuizen gestaan op ons huidig Nederlands grondgebied te Geertruiüenberg, Arnhem, Roermond, Utrecht, Amsterdam, Zierikzee, Vught, Kampen en Delft. Het was een ont stellend verlies voor de Nederlandse vroomheid, toen in het Noorden de ene na de andere nederzetting in de periode der Hervorming verloren gmg en ook later in het Zuiden Keizer jozef II en de Franse Revolutie aan de katuizen een einde maakten. Na eeuwen wil men dit onschatbaar verlies weer herstellen en de Kartui zers terughalen op Neaerlanase bo dem, waarmee zij eens zo nauw ver bonden waren. De banden zijn eigen lijk al weer aangeknoopt, want gedu rende de laatste 25 jaren is er een jonge generatie van Neaerlande Kar tuizers ontstaan op vreemde bodem: een 30 landgenoten zijn verspreid over de verschillende kartuizen in het buitenland. Het kwam zelfs zo ver, dat het vorig jaar te Calci bij Pisa in Italië hei kartuizerklooster door een geheel Ne derlandse communiteit kon worden be trokken. Daarmee heeft het bestuur der orde, dat sedert 1940 weer zijn zetel heelt in de beroemde Grande Chartreuse, at mogelijkheid geschapen tot geleidelijk herstel van de zegenrijke betrekkingen, welke de orde weleer met de Dietse landen heeft gehad, vooral in de late middeleeuwen en de tijd der Contrare. formatie. Want dit convent, dat daar ginds ook reeds een noviciaat geopend heeft voor Nederlandse roepingen, hoopt zich binnen enkele jaren in dien althans voldoende stoffelijke steun wordt geboden van Italië naar de vaderlandse bodem te kunnen ver plaatsen. Om deze vestiging te bevorderen is hier te lande sedert een jaar de Stich ting „Dionysius de Kartuizer" werk zaam. Naast de verbreiding van een gebedenverbond voor de terugkeer der Kartuizers, die allereerst als een werk der genade moet worden gezien, streeft de Stichting vooral naar de vorming van een bouwfonds, om het passend complex van een Nederlandse kartuize mogelijk te maken. De Stichting ont leende haar naam aan de eerbiedwaar dige Dionysius van Ryckel, die 500 jaar geleden de glorie is geweest van het Roermondse kartuizerklooster en een wereldnaam bezit in de mystieke lite ratuur. Eerst wanneer het bouwfonds is bij eengebracht, zal worden uitgezien naar een geschikte plaats van vestiging. Voor hen, die er voor voelen hun daadwerkelijke steun te verlenen aan deze prachtige onderneming en nauw keuriger gegevens wensen, verwijzen wij naar- het correspondentie-adres der Stichting: mr. H. J. J- Scholtens, Prins Bernhardlaan 2a, Beverwijk. Trou wens in meerdere plaatsen van ons land zijn reeds comité s van actie opge richt, welke het ideaal der Stichting willen helpen verwezenlijken. Bij sommigen, als ze hiervan ken nis nemen, zal misschien de vraag rij zen: „Is deze actie niet iets overbo digs? Er zijn al zoveel kloosters van allerlei orden en congregaties in ons land. En dan: is dat kluizenaarsbestaan nog wel op zijn plaats in een wereld, die borrelt van actie en eerder be hoefte heeft aan kloosterlingen met een uitgesproken actief leven?" In dat laatste lid zit de eigenlijke doorn Want dat ons land een bloeiend kloosterleven kent, kan slechts een reden te meer zijn, om de Kartuizers, die in de opvatting der Kerk gelden als aan de spits te staan der religieuze orden, op Nederlandse bodem niet te willen missen: zelfs al laten wij de traditionele verbondenheid vian ons land met St. Bruno's stichting buiten beschouwing. Maar het eigenlijke be zwaar bij velen is gelegen in de over schatting van het actieve leven, ten gevolge waarvan men het zuiver be schouwende levep als iets overbodigs gaat zien. Zonder afbreuk te willen doen aan de betekenis der orden en congrega ties, die een brede actie ontplooien op velerlei terrein van charitatief en geestelijk leven, willen wij toch even de nadruk leggen op de onmisbaarheid van centra van beschouwend biddend leven, dat zich als hoofdtaak stelt God de eer te brengen, welke de mens Hem steeds matiger brengt, en zicb daarom radicaal uit de wereld terug trekt. Dat de wereld er toe overhelt zulk een levenswijze overbodig te gaan vin den of niet meer van deze tijd, levert juist het bewijs, hoe hard ze deze haarden van intense godsvrucht nodig heeft als een tegenwicht voor haar rusteloze bedrijvigheid en overschat ting van het zichtbare. P r De persdienst van het Vaticaan heeft de tekst gepubliceerd van de geluk wensen, die Z.H. de Paus aan president Truman heeft gericht ter gelegenheid van diens herverkiezing, alsmede de tekst van het antwoord, dat daarop is gevolgd. Na de wens uitgesproken te hebben, dat het mandaat van Truman in het teken van vrede en voorspoed moge staan, wenste Z.H. de Paus hem geluk en gaf hem de verzekering van zijn beste wensen voor hemzelf en zijn ge zin. In zijn antwoord verklaarde de pre sident: „Ofschoon wij op verschillend terrein werkzaam zijn, hebben wij bepaalde doeleinden gemeen en wel het geluk van de mensheid en de vrede en goede verstandhouding tussen de volken van de wereld. Wij leven in een moeiiyk tijdperk, waarin iedere gebeurtenis zware con sequenties heeft. Het is in de geest van diepe nederigheid, dat ik verzoek om door de Goddelijke Voorzienigheid te worden verlicht" (Van onze Haagse redacteur) Hier en daar hoort men alarmerende berichten, dat de hurbines van de meeste electriciteitscentrales het, de laatste tijd opgevoerde, stroomverbruik niet meer kunnen verwerken Naar wij vernemen heeft dit niet zo zeer betrekking op het electriciteits- verbruik in het algemeen als wel op de overbelasting van de centrales in de spitsuren, van ongeveer 7 tot 9 uur 's morgens en van 4 tot 6 uur in de middag. Uitbreiding van de centrales, waaraan de laatste jaren niets gedaan is kunnen worden, kan thans niet aan de orde ko men; er wordt daarom nu een beroep gedaan op het bedrijfsleven om zuinig heid te betrachten, maar vanzelfspre kend zal ook de huisvrouw in deze ac tie betrokken moeten worden. Slaagt de zuinigheidsactie voor de spitsuren, dan bestaat er een goede kans, dat étalage- en reclameverlichting in de avonduren weer zal worden toege staan. Over de overbelasting van de electriciteitscentrales zal de directeur- generaal van de Energievoorziening a.s. Maandag nadere mededelingen doen. (Van een bijzondere medewerker) Daar is een heel boze brief op ons bureau gewaaid. Van een zwaar verontwaardigde arbeider. En niet over wittebrood met varkensvlees of zoiets. Neen iets veel ernstigers heeft zijn trouw organisatorisch gemoed zo deerlijk verontrust, dat hij het een voudig niet harden kon en lucht moest geven aan zijn ontstemming. Wat is nu wel dat wereldschokkende, dat onze vriendelijke vriend zo ontstemd heeft? In de krant heeft hij het verslag ge lezen van de oprichtingsvergadering van een afdeling der standsorganisatie voor de werknemende middenstand. Hij acht dit beslist in strijd met de belangen der K.A.B. en meent zelfs dat het algemeen welzijn een ernstige knauw dreigt te krijgen wanneer „dit euvel doorvreet." Ware dit briefje de enige klank van verzet en wanbegrip (of is het alleen dit laatste?) wat van tijd tot tijd over deze jongste der standsorganisaties doorklinkt, we zouden de vragenstel ler met een persoonlijk briefje hebben beantwoord. Maar. zijn we goed geïn formeerd, dan komt deze vraag nog al eens op vergaderingen, zelfs diocesane en nationale, naar voren, zodat we daaruit mogen afleiden, dat voor deze aangelegenheid (laten we niet tè spoe dig van een vraagstuk spreken) een bredere belangstelling bestaat. En bo vendien vraagt onze briefschrijver: „schrijf daar nou eens een fel stukje over in Uw Zaterdagavond-rubriek." We zijn blij dat niet gevraagd wordt er tegen te schrijven, alleen: erover. De vragensteller zou anders misschien teleurgesteld worden. En fel zullen we er ook niet over schrijven: vooreerst is dat onze aard niet en daarnaast be hoeft deze zaak geen felheid. Ze vraagt begrip. Mogen we beginnen met nog eens de vraag te stellen wat eigenlijk een stand is. Een eenvoudig klinkende vraag, maar wie poogt er een antwoord op te geven bemerkt al spoedig, dat een definitie toch nog niet zo héél eenvou dig is. Heel wat sociologen van naam, Oostenrijkers. Duitsers. Nederlanders hebben er dikke boeken over volge schreven en bleven het nadien vaak gloeiend oneens. In zijn, in 1938 bij Dekker en v. d. Vecht verschenen werk: „Klasse en Stand" somt de hoogge leerde schrijver Dr. J. Janssens liefst 49 geraadpleegde boeken op en 82 namen van sociologen, die er bijna allen een minstens lichtelijk van elkaar afwij kende, soms rechtdraads tegenover el kander staande mening over verkondi gen. Het verbaast dan ook niet, dat hij na ruim 250 pagina's van het meer dan 300 pagina's tellende boekwerk tot deze constatering komt: ,,'t Is in het geheel niet onmogelijk, dat voor menigeen de kwestie der stan den en klassen door de voorgaande be spreking inplaats van klaarder en een voudiger veel gecompliceerder gewor den is. Zulks vindt dan echter zijn oorzaak niet zozeer in onze uiteenzet ting als wel in de zaak zelf. die dik wijls veel te eenvoudig wordt voor gesteld." Ons zal denkelijk gsen teveel aan nederigheid worden verweten, wanneer we na dit citaat verklaren het ook niet zo eenvoudig te vinden, en dat we zijn gaan zoeken naar een definitie van het begrip stand, die ons het beste aansprak en waarvan we tenslotte voor onszelf meenden: ja, zo is het toch eigenlijk wel. Zulk een definitie vonden we tenslotte geformuleerd door de man die het woord: standsorganisatie in Ne derland min of meer heeft geïntrodu ceerd en die in ieder geval één der be langrijkste, zo niet de belangrijkste leek is geweest (èn nog is) in de opbouw der Katholieke arbeidersorganisatie in Nederland. We bedoelen niemand min der dan Henri Hermans. Na een on derscheiding in enkele hoofdgroepen (natuurstanden, beroepsstanden, politie ke standen en cultuurstanden) zegt hij van de hier bedoelde (cultuur)stan den: Cultuurstanden zijn natuurlijk ge vormde groepen van mensen, die in het maatschappelijk leven, waarin zij geheel of ongeveer gelijkwaardige func ties bekleden, goed te onderscheiden zijn en getypeerd worden door inner lijke cultuur en beschaving, levensbe hoeften. levensgewoonten en gemeen schappelijke omgang of saamhorig heidsgevoel. Het zou ver buiten het bestek van dit artikel vallen de onderscheiden aanduidingen in deze definitie nader uiteen te gaan zetten. Ze is trouwens zo duidelijk, dat na enige malen rustig herlezen het volledige beeld van een maatschappelijke of cultuurstand klaar voor ogen komt. (Vervolg op pag. 3 Het moederklooster der Kartuizers „La Grande Chartreuse" (Van onze Haagse redacteur) Blijkbaar mede geleid door de over weging, dat een terstond ingaande prijsverhoging voor kolen een onbil lijkheid zou inhouden ten opzichte van hen, die hun rantsoen nog slechts ten dele hebben kunnen opnemen, hebben de bevoegde instanties besloten de thans geldende prijzen voorlopig aan te houden. Er is reden om aan te nemen, dat de kolenprijzen niet vóór 1 Januari 1949 omhoog zullen gaan. De geruchten, welke in de handel circuleren, dat binnen enkele maanden een vrij aanzienlijke stijging van de prijzen voor verschillende textielwaren te verwachten zou zijn, worden in Den Haag tegengesproken. In de Vrijdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van de salaris commissie ad hoe werd met de centrale organisaties van overheidspersoneel overeenstemming bereikt over toeken ning voor een tijdelijke kindertoeslag in verband met de afschaffing van sub sidies op de eerste levensbehoeften. De toeslag zal beginnen bij het tweede kind en kan voor wat het bedrag be treft ongeveer overeenkomen met het geen voor het particuliere bedrijfs leven werd bepaald. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Johan van Olden barnevelt", dat 24 November te Am sterdam wordt verwacht. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is in Italië 4500 ton sinaasappelen gekocht en is te ver wachten, dat dezer dagen de beslissing valt over een transactie met Palestina. Een en ander maakt het mogelijk om streeks Kerstmis een hoeveelheid sinaas appelen ter beschikking te stellen. Eveneens met Kerstmis zal 180 gram slaolie per persoon worden gedistri bueerd. Voorts kan gemeld worden, dat nog niet bekend is met ingang van welke datum aardappelmeel in het brood zal worden verwerkt. De berichten als zouden binnen afzien bare tijd in de restaurants wederom ge bakken aardappelen mogen worden ge serveerd, worden van officiële zijde tegengesproken. De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen getekend, waarbij mededeling wordt ge daan van een wijziging in de uitkerin gen ingevolge de overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling. Zoals bekend, zijn de uitkeringen ingevolge de overbruggingsregeling, die een per centage vormen van het loon. dat be trokkene in zijn beroep kan verdienen, aan maxima gebonden. Deze maxima worden met f 0.15 per dag verhoogd. De sociale bijstandsuitkeringen ziin niet gebaseerd op een percentage van het loon. maar op normen. Deze normen worden met f 1.per week verhoogd. Dat men zo weinig afweet van de I Kerk en haar leer, is een groter ge- I \^vaar dan het communisme.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1