STAD EN OMGEVING BOERENPSALM- boeiende tentoonstelling Jïb< a§ DE VOETGANGER, DIE LANGS HET STADHUIS GAAT VAN WEERT Kerkberichten Expositie in Lorentz- lyceum SLEUTEL WEG? VAN HET WITTE DOEK van werken van prof. Willem van den Berg ALIAIIA Straks veilig door een tunneltje HERINGA WUTHRICH Haarscherp zien met een bril van WEBER Foto-lijsten en standaards Voor kinderen beverwijk ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 DODENHERDENKING Zondag 14 November a.s. NZH-NIEUWS Morgen extra-bussen naar Heemstede „DE SLEUTELSPECIALIST" Volksconcert H.O.V. TAMMER HEEFT ZE.' Chin. Ind. Rest. Hongkong „Haerlems Musyckkamer" Middenstand en Benelux i Distributienieuws KINDERPOSTZEGELS Het R.C.H.-elftal van goede kwaliteit toch niet duurder NELL Foto-atelier Gevel en interieur van het Bisschoppelijk Museum Recollectieclub voor Haarlem en omstreken Om de Zilveren Vrijheids bokaal Van wie zijn die costuums? BLOEMENDAAL Herdenking gevallenen HEEMSTEDE Kegelen Burgerlijke Stand Buitengewoon Onderwijs Zondagsdiensten ZANDVOORT K.V.P. Klokkenwij ding Burgerlijke Stand ïiêm eigenlijk 'n doodgewoon donker typetje maar de SJAAL, dié geeft ef dat vlotte en aparte aan! DE GROOT Harmoniekapel concerteert MARKT IN 'HERSTEL Een bijzonder aantrekkelijke expositie wordt vanmiddag geopend in het Lo- rentz-lyceum aan het Santpoorterplein. Tentoongesteld zijn een aantal cultuur historische diorama's, voor het meren deel van de hand van dr. W. G. L. Wie- ringa, leraar wiskunde aan dit lyceum. Dan zijn er twee werkstukken, een voor stellend „Triomftocht in Rome", 100 j. Vóór Chr., vervaardigd in 1939 door 12 leerlingen, en de ander „Intocht van Maximiliaan I", in 1935 gemaakt door 11 leerlingen. Opvallend in deze expositie zijn „Geboden gericht in de Ballerkuil", 500 jaar na Chr. in Drente, om zijn goed perspectief en typerende entourage, en „Babyion met de hangende tuinen", een veelomvattend geheel, dat o.a. een hoffeest van Nebukaanezar, de slaven markt in deze stad en de intocht van een leger laat zien. Voorts vragen de aandacht „Markt van Athene", „Middeleeuws Tournooi", „Parijs bij nacht" in 1550 en een dio rama, uitbeeldend Napoleon, zijn ge volg en lakeien. Dan zijn er nog diora ma's over pruikentijd, Biedermaier, Gouden Eeuw en een Amsterdamse gracht. Bij de gebruikte figuren in deze diorama's zijn er zeer bijzondere, en andere, die dr. Wieringa zelf heeft ge verfd. De tentoonstelling is geopend Zater dag 13 November van 19.30 tot 21.30 u. en verder 's Woensdags en 's Zaterdags van 14.30 tot 17 uur en 19.30 tot 21 uur en 's Zondags van 14 tot 17 uur. De opbrengst is bestemd voor de vereni ging Maatschappelijke Zorg voor Zie ken. Ons leven is slechts van korte duur; 't is als een werkdag met een blijde morgen, een dag vol stoere, soms harde arbeid en een snel vallende avond. De Heer van de oogst kan komen midden onder het werk op de volle dag of Hij kan ons opwachten bij het vallen van de avond. Maar niemand ontkomt aan de rekenschap, welke hij heeft te geven voor het gebruik van de tijd. welke hem is toegemeten. Zo dikwijls vergeten wij de les van de dood; er zijn in ons leven zóveel onvruchtbare uren. Benut een stille dag van de No- vembermaand. om alleen rond te gaén langs de graven op de dodenakker. Maar omdat velen niet in de gelegen heid zijn op een stille dag te gaan, zal de Katholieke Arbeidersbeweging op aanstaande Zondag 14 November, zoals gebruikelijk, haar jaarlijkse dodenher denking houden. De dodenherdenking begint met een plechtige Zielenvesper met preek om half drie in de parochie kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. Daarna trekt men gezamenlijk naar het kerkhof en neemt men plaats in de kapel, waar het gemengde zangkoor „St. Caecilia", on derafdeling van de K.A.B., enige litur gische gezangen uitvoert en gebeden zal worden voor de dierbare afgestorvenen. Na deze plechtigheden trekken de aan wezigen in twee groepen biddend langs de graven en wel in rijen van drie. Na deze tocht verlaat men het kerkhof. De regeling is dus anders dan andere jaren. Verwacht wordt, dat de leden met hun huisgenoten in groten getale aan deze dodenherdenking, welke onder leiding staat van de geestelijke adviseur van de K.A.B.. de weleerw. heer F. H. Heemskerk, zullen deelnemen. In verband met de voetbalwedstrijd RCHCVV, die morgen te Heemstede wordt gespeeld, zal het de eerste maal zijn, dat de NZH met bussen het talrijke voetbalpubliek moet vervoeren. Naar de directie ons mededeelde, zal er een groot aantal extra bussen worden inge^ schakeld om de grote toevloed van pas sagiers op te vangen en te verwerken. Het aantal klachten over de bussen is deze week belangrijk minder. De voor naamste en grootste kwam ditmaal uit de Oosterhoutlaan en omgeving, waar verschillende bewoners minder prettige ervaringen opdeden. Op vijf plaatsen namelijk werd daar de waterleiding ka pot gereden hetgeen nogal last veroor zaakte. De oorzaak is hierin gelegen, dat daar vroeger een tuinderij gelegen was, waar men later bij de bebouwing slechts een eenvoudige bestrating aanbracht. Tot voor kort was er in de Oosterhout laan weinig verkeer, maar toen de zware bussen de grond op zijn stevigst gingen testen, moest deze bezwijken. Wanneer de rails-van de oude trambaan zijn weg genomen, zal het busverkeer weer over die weg geleid worden, zodat dan aan alle misère een einde gekomen, waar men nu slechts met een noodvoorziening moet volstaan. (Advertentie) (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het laatste deel van de opwindende film „Captain America" is deze week te zien in het Spaarne-theater. Voor deze rolprent, die gekruid is met wat sensa tie en spanning, draait een uitgebreid voorprogramma (18 jaar). Het is een romantische geschiedenis, die deze week in Cinema Palace voor uw ogen getoverd wordt. De held van de criminale comedie „Schandaal in Parijs" is in de gevangenis geboren en van tijd tot tijd gaat hij daar weer zijn ver jaardag vieren. Daar tussen in haalt hij allerlei schurkenstreken uit. waarbij de liefde hand in hand gaat met de dief stal. Het toppunt bereikt deze gentle man, wanneer hij tot prefect van poli tie te Parijs benoemd wordt en de doch ter van de minister van Justitie huwt, om daarna nooit meer op het slechte pad te geraken. Wie niet verder over deze romantiek nadenkt, kan zich amu seren (18 jaar). Frank Sinatra laat deze week van zich genieten in Rembrandt. In de film „Licht het anker" zien we hem samen met zijn maat Joe zijn verlof doorbrengen in Californië. Zij maken daar van alles mee, doch.... zij amuseren zich! Het is een film met veel show, muziek en dans. Er zijn verschillende songs en ook Frank toont zich weer van zijn beste zijde. Bijzonder aardig ls, dat in het ge deelte van de rolprent waarin een sprookje wordt uitgebeeld, tekenfilm en speelfilm letterlijk hand in hand gaan. Wie zich wil amuseren, gaat het zien! (14 jaar). De film „Casablanca", welke in het City-theater te zien is, plaatst in de gelijknamige stad een aantal onder grondse strijders van verschillende na tionaliteiten tegenover elkaar. De liefde is er om de zaak aantrekkelijk en in gewikkeld te maken. De oplossing is eerlijk en vaderlandlievend. De film, die vele spannende en gevoelige mo menten telt, verhaalt een alleszins waardeerbare geschiedenis. Ingrid Berg man en Paul Henreid spelen de voor naamste rollen (volwassenen). De film „The story of dr. Wassell", welke in Frans Hals-theater draait, is geprolongeerd (18 jaar). Dinsdag 16 November zal de Haar lemse Orkest Vereniging haar derde concert in de Volksconcerten-serie ge ven. Het orkest staat wederom o. 1. v. Kees Hartvelt. Solistische medewerking zal worden verleend door de violist Hen drik Rijnbergen. Deze zal met orkest begeleiding een tweetal werken uitvoe ren, n.l. Mozart's vioolconcert in Es gr. terts K. V. 268 en Introduction et Rondo Capriccioso van Saint-Saëns. De om lijsting hiervan bestaat uit de volgende orkestwerken: Ouverture „Oberon" van Carl M. von Weber en de L'Arlésienne Suite No. 1 van Bizet. (Advertentie) ERRES VERWARMINGS DEKENS voor alle leeftijden en de nimmer falende PHILIPS INERAPHIL LAMP DE NUTTIGSTE ST. NICOLA ASGESCHENKEN KLEVERLAAN 170-178 TELEF. 14753 HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 De Renaissance-zaal van het Frans- Halsmuseum bood 'n waardige entou rage voor het programma dat het P.T.T. symphonie strijkorkest, enkele solisten en een vrouwenkoor, dit alles o.l.v. de jonge dirigent André Kaart, ons bracht. Er was vocale en instrumentale muziek uit de 17e en 18e eeuw en wel uit vier landen t.w. Engeland, Italië, Duitsland en Oostenrijk. Uit de samenstelling bleek een goede smaak en tevens kregen we twee eerste uitvoeringen in Neder land. Uit de aard der zaak kan en mag men aan een orkest, dat zuiver uit lief hebberij om de muziek speelt, geen eisen stellen als aan een beroeps-orkest. Er werd prettig gemusiceerd, met hier en daar werkelijk goede dingen. In de oud Engelse dansen, daterend uit de tijd van muzikale bloei aan het hof van Koningin Elizabeth, had er iets meer aan rhythmische spanning kunnen zijn, zo karakteriserend voor de dansvorm. Een openbaring van vele muzikale schoonheden was de kerstcantate van A. Scarlatti, met als hoogtepunt het slot deel. een prachtige Pastorale. De soliste, Mies d'Ailly zong wel muzikaal, maar heeft door een bepaalde manier van zingen iets scherps in haar stem, dat geen zacht zingen toelaat. Het beste was de uitvoering van het concerto voor clavecimbel en orkest in A, van C. Nichelman, een leerling van J. S. Bach. Lof voor de soliste Gertrude Maclain, die haar cembolo-partij uit stekend speelde. De uitvoering van de St. Aloysiusmis van Michael Haydn konden we niet geheel en al waarderen. Dit was te recht toe, recht aan. Er staan ook piano's in de partituur vermeld. De dirigent André Kaart, hoede zich voor te grote bewe ging in zijn directie, het vertroebelt wel eens de fijnheid in uitvoering. Met zijn verklaring in het voorwoord in het pro gramma, dat deze mis méér de kerke lijke sfeer ademt dan de missen van zijn broer Joseph Haydn, zijn wij het absoluut niet eens. Overigens niets dan lof voor het vele goede van deze jonge musicus, die zulk een programma aan velen ten voorbeeld kan presenteren. JAN LAARVELD. De Benelux-gedachte kunnen we vaak in courant en tijdschrift lezen en voor de radio beluisteren. Doch deze voor lichting komt meest uit eigen land. De R K Middenstandsvereniging, afdeling Haarlem, heeft de gelegenheid aange grepen om dit belangrijke onderwerp nu ook eens van een andere zijde te doen belichten en wel door de algemeen secrétaris van het Christelijk Midden- standsverbond uit België. De heer P. Eckmann komt Maandag avond 8 uur in Brinkmann op de leden vergadering iets vertellen over zijn bond, over de Benelux en ook over de samenwerking tussen zijn bond en de N.R.K.M. De familie W. de BergBosch te Haarlem werd op 10 November j.l. verblijd mei de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. Elly, Tjadie en Pimmie worden gevoed. Een uitzondering op de helaas vrij wel algemene verwijdering, welke er bestaat tussen de moderne kun stenaar en zijn publiek wordt gevormd door de werken, die wij zagen van een hoogleraar aan de academie voor beel dende kunsten. Met deze opmerkelijke notitie hebben wij ons artikel willen beginnen om de schroom voor het ach tenswaardige professoraat weg te ne men. Is de expositie van prof. Wolter voor een breed publiek volkomen accep tabel, prof. Willem van den Berg heeft een nog meer positieve aantrekkings kracht: hij is een boeiende, romantische verteller. Hij verhaalt met rijk-drama tische poëzie in taferelen met veel mensen van dat eerste oer-leven, dat begon toen de eerste mensen het lot van de arbeid over zich lieten afroepen: „totdat ge terugkeert tot de grond waar uit ge genomen zijt". Kaïn, de land bouwer, offerde van zijn tarwe; hij had reeds geleerd de aarde dienstbaar te maken aan zijn verstand Abel, de her der, offerde de vetste eerstgeborene van zijn kudde; hij had de profijten leren kennen van het dier voor de mens: Bioscopen Rembrandt: Licht het anker (14 j1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.: Cinema Palace: Schandaal in Parijs (18 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De belevenissen van dr. Wassel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags:-2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City Ca sablanca (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Captain America (18 j 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen Leffelaar (Grote Markt): Schilderijen en tekeningen van prof. W. van den Berg, geopend in de week 1017 u. Leffelaar (Wagenweg)Schilderijen van prof. H. J. Wolter, geopend in de week 10—17 uur. Heerkens Thijssen (Plein): Tekeningen van dr. J. van der Eist, vanaf Maandag geopend: 1013 en 1416 u. Apotheken De Zondags-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 14 tot 21 November waargenomen door: C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Ziekenvervoer Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ telef. 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 13 November: Stadsschouwburg: Comedia met „Hélène", 8 uur. Frans Halsmuseum: Piano-recital Bertje Davelaar, 8 uur. Zondag 14 November: Stadsschouwburg: Comedia met „De Held en de Soldaat", 8 uur. Concertgebouw: Filmvoorstelling „Dik Trom en zijn dorpsgenoten", 2.30 uur. Maandag 15 November Uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten enz. te HAARLEM (Vleeshal) restant L 8.30—12.15 en 2—5 u. (Advertentie) HAAKLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Maandag 15 November begint in de postkantoren de verkoop van de Kin derzegels. Woensdag zal er inlflaarlem op bijzondere wijze propaganda gemaakt worden voor deze verkoop. Op die dag n.l. zal een door de Spoorwegen afge stane grote autobus, ingericht als rijdend postkantoor, door de stad rijden en op twee - of drie punten voor enkele uren een vaste standplaats innemen. Men kan dan aan dit „postkantoor" kinderzegels kepen, die door de P.T.T. van een spe ciale stempel worden voorzien. 22 November hoopt het echtpaar J. HetemHuiboom, wonende Zomervaart 197, zijn 55-jarig. huwelijksfeest te vieren. Nu er in verband met de wisseling van tram en bus van vele kanten ge wezen wordt op gevaarlijke verkeers situaties, die verbetering behoeven, is ook de toestand voor het stadhuis weer in het geding gekomen. De voetganger, die zich op het trottoir voor de trouw- ingang bevindt en de hoofdingang in de Pandpoort wil bereiken, loopt heel veel kans, dat hij gemangeld wordt. Voor alle verkeer geldt, dat uitkijken naar alle kanten geboden is, maar op deze plaats kan plotseling gevaar van het Noorden opduiken, omdat het ver keer zowel van de Barteljorisstraat als van de Zijlstraat via dit plekje naar de Koningstraat gaat. Voor ouderen van dagen is een gang naar de gemeente-secretarie, zoals de toestand nu is. levensgevaarlijk. Wie bijv. zijn plicht op de Burgerlijke Stand volbracht heeft en de Grote Markt weer wil bereiken, zal ook ter dege moeten opletten. Nu de tingelende tram verdwenen is en de zware auto bussen hun weg naar de Koningstraat zoeken, is de situatie er niet beter op geworden. Jaren geleden is reeds het maken van een tunneltje door het stad huis ter sprake gekomen, waardoor het publiek van de Grote Markt zonder de puntige hoek van de oude stadhuis muur behoeven te passeren, de secre tarie zou kunnen bereiken. Het is bij plannen gebleven, doch het toenemen de verkeer heeft ze thans nog urgenter £jCIY13clkt. De hoge trappen van het stad huis, waarover bij bijzondere gelegen- beden de nieuwe loper wordt uitgelegd en gelukkige bruidsparen met familie deftig schrijden, hebben geen historische betekenis. Het bordesje jtussen de twee trappen in is veel later gebouwd, waar schijnlijk omdat men dan de trappen minder steil vond. Oorspronkelijk ging die trap echter recht door naar boven, zoals trouwens bij vele historische ge bouwen in ons land het geval is. Wanneer men de trap zou afbreken en in haar oorspronkelijke toestand zou terugbrengen, kwam er een mooie ruimte vrij voor een tunneltje, waar langs de brave burger zijn weg zou kunnen vinden naar de ambtelijke in stanties. Met vreugde zou Haarlem on getwijfeld deze verbetering tegemoet zien. Bij informatie is ons gebleken, dat het stof van de oude plannen is afge blazen en dat men er naar streeft, nu binnen korte tijd tot een oplossing te komen. Ten bate van „Ereschuld en Dank baarheid" worden Zaterdagmiddag 20 November in het Concertgebouw ver toond de films „Wij leven mee met de jongens overzee" en „Kroningsfeesten in Amsterdam". Ds. J. C. Koningsberger zal spreken over „Het leven van onze jongens in Indonesië". melk, vlees en vacht. Vanaf dit moment geldt het het begrip „cultuur", dat is het ingrijpen van de mens in de natuur lijke orde. Dit oer-leven wordt de boer geacht nóg te leiden: de boer van Breughel, de boer van Felix Timmermans, die de vruchtbaarheid bevochten heeft op zijn veld, met zijn grond is één geworden, zich door hem laat voeden maar ook laat slaan. Geheel het oeuvre van V. d. Berg is een boerenpsalm, die deze boer ver heerlijkt: hij geeft hem een aureool en maakt hem tot symbool. Hij schildert dan ook geen tafereel uit het Hollandse boerenbestaan, hij schildert wat alle boeren van alle tijden en alle landen gemeen hebben en bouwt zijn land schappen uit meer dan Hollandse frag menten. In deze zin mocht het woord „religieus" méér omvatten willen we dan gewagen van een „wijding", die dit werk meegekregen heeft. De stilte in deze stoeten van zwijgende naar de grond gebogen, onverzettelijke mannen en vrouwen, die gedragen worden door landschappen in de zwaarste geladen heid van de elementen, is het stempel van hun grimmig-zware leven. Uit slechts weinig bouwstoffen com poneert V. d. Berg het totaal van zijn werken: als thema's worden ze gerepeteerd en gevarieerd nu eens als hoofd-scène, elders als beeld op de ach tergrond. Hij knoopt aan bij de vroege Vlaamse renaissance, geeft zijn figuren een plas tische vastheid en plaatst ze in een decoratieve ruimte. Het materiaal behoudt een eigen wer king en zijn behandeling biedt moge lijkheden voor stofuitdrukking en détail, maar altijd blijft hij schilderachtig en regisseert naar goeddunken. Veel détaï.lstudies, fragmenten en compositie- schetsen illustreren het moeizame wer ken, voordat de professorale knapheid het eindresultaat bereikt. Hoogtepun ten zijn: „Wonderbaarlijke visvangst", „Melkbocht" (no. 5), „Het Huisgezin" en het portret van prof. Campendonck. Is dit werk boeiend voor eenieder, degene vooral wiens levenssfeer ver want is met „de buiten" vindt hier een tentoonstelling, die hem de dramatieke schoonheid van zijn verheerlijkt bedrijf weer eens bewust maakt en die hij zich nog jarenlang zal herinneren. Het zij nogmaals gezegd: de tentoonstellingen zijn vrij toegankelijk. Zij wordt gehou den in Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt tot en met 7 December. L. T. (Advertentie) Grote Houtstraat 166 by de Hout brug; Nu R.C.H. in Haarlem a.s. Zondag het riik alleen heeft van onze eerste en tweede klassers, bestaat er grote be langstelling voor de ontmoeting R.C.H. C.V.V., waarin de Racing met het vol gende elftal start: V. d. Vliet (d), V. Rheenen en Bartels (a), Heyerman, De Vos en Biesbrouck (m). Butter, De Wette, Hanse, Koster en Bleeker (v). Haarlem en E.D.O. benutten de vrije Zondag tot het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd op het terrein v^n Haarlem, waarbij Haarlem een nieu we opstelling probeert, t.w.: Kokhuis (d), Jac. Groeneveld en V." d. Linden (a), V. Gooi, V. Daalen en Boeree (m), P. Groeneveld, Van Os Roozen, Smit en Pastoor (v> (Advertentie) LANCE VEERSTR I1-1J HAARLEM TELEFOON 11178 Anton van Duinkerken schreef in zijn kortelings uitgekomen interes sant boekje „Begrip van Rome De zoetste zorg is die, waarmee men een mooi ding tot stand brengt; de zoet ste zorgeloosheid is die, waarmee men van schoonheid geniet. Ze zijn ons te zelden gegund. Hoe volkomen slaat deze uitspraak op een museum, waar de zoete zorgeloos heid van het genieten volop haar bevre diging vindt bij al die pracht en gratie en schoonheid, dié in tien eeuwen met zoveel zoete zorg is vervaardigd. We blijven hier bij de schoonheid van het gebouw zelf en willen eerst eens de gevel nader bezien. In Haarlem ken nen we uit de rijke regententijd menige royale behuizing, waarvan dit dubbele woonhuis er een is. Mr. Gilles de Clar- ges, burgemeester van Haarlem, liet in 1760 deze gevel bouwen. Naar de bouw trant dier dagen waren de ramen ver deeld door middel van vele eiken roed- jes. Deze zijn in het begin der vorige eeuw echter vervangen door een grote ruitverdeling. Maar zoals blijkt uit bij gaande tekening, die de oorspronkelijke indeling aangeeft, is de schaal en de waarde van de gevelcompositie door de ze grote empire-ruiten sterk achteruit gegaan. Het ware te wensen, dat deze gevel weer in zijn oorspronkelijke staat werd teruggebracht, hetgeen aan de voorname waardigheid van ons museum ook uiterlijk zeer ten goede zou komen. Het gehele voorhuis (er onder be vindt zich nog een griezelige middel eeuwse kelder) ademt in zijn ruimte werking eveneens de deftige 18e eeuw- - se geest. De afwerking, schildering en aankleding konden hieraan nog meer worden aangepast. Ook de achterwand van de hall vraagt rijker bewerking. Let U bij Uw bezoek vooral eens op de mooie schoorsteenmantels en de aar dige plafondbeschildering van het be gin der vorige eeuw in de linker voor kamer, die door de conservator met piëteit zijn blootgelegd. Op de verdieping bevinden zich de woning van de directeur en bovendien de stijlvolle „Mgr. Graaf kamer", geheel ingericht zoals ten tijde van Mgr. Graaf, de grote promotor van het museum. Hier is een prachtige gebeeldhouwde schouw, die U zeker moet gaan zien. Tegenover deze kamer bevindt zich de bibliotheek, een dorado voor boeken liefhebbers, met een rijke verzameling kostbare boeken over kunstgeschiede- nis, iconografie, kerkelijke kunst en ar chitectuur. In een hoekje is boven ook nog een oud Gothisch deurtje met ty pisch Gothische houtverbindingen te zien. We dalen de trap af en komen via de beneden achterkamer in het nieuwe museumgedeelte van 1930, waaraan de tegenwoordige directeur zijn beste zor gen heeft gewijd. Een volgende keer vertellen we U hiervan graag nog een en ander. JACQ. VAN VELSEN In verband met de dodenherdenking van Ie Kath. Arbeidersbeweging, zal morgen Ie recollectie niét plaatsvinden, maar de aerstvolgende recollectie,, zal na geschieden 3P Zondag 12 December a.s. Zondagavond 21 November vindt in het Sportfondsenbad te Haarlem het jaarlijkse waterpolotournooi om de Zilveren Vrij heidsbokaal plaats. Hieraan nemen deel Z.I.A.N. (Den Haag), H.Z. P.C. (Den Haag), Het Y (A'dam) en H.V.G.B. (Haar lem). In de hoofdklassecompetitie 1948 eindigden deze verenigingen resp. als 1, 2, 4 en 3. Tussen de voorronden en finales zullen enkele zeer aantrekkelijke zwemnummers plaats vinden, o. a. een 10 maal 66 M. borstcrkwlestafette heren om de Afrika- wisselbeker, te zwemmen door de teams van Z.I.A.N., Het Y, De Robben, H.Z. P.C Z.C. Haarlem en H.V.G.B. Tevens wordt de 200 M. schoolslag voor dames en heren verzwommen. Getracht wordt de Olympische finalisten Tonny Hom en Janny de Groot alsook onze Olym pische finalist, en wereldrecordhouder Bob Bonte in Haarlem aan de start te brengen. De deelname van Lies Bonnier en Margot Marsman, eveneens Olympische afgezante, staat inmiddels reeds vast. Aan het hoofdbureau van de Haar lemse politie op het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30- tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de vol gende, in de afgelopen week, als gevon den aangegeven voorwerpen: autoped, armbanden, kerkboekje, boek over han delsrecht, textielkaart, brillen, broches, ceintuurs capuchon, costuums, smeer kaas, das, duimstok, deken, etui's met inhoud, houten fluit, geld, muntbiljet ten, handschoenen, honden, horloges, dames-, heren- en jongensregenjassea, motorketting, halsketting, lepels, da mesmantel. matras, gasmunten, oorbel, overhemd, welpenpet, rijwielpomp, pit voor vergasser, tafelpoot, portemon- naies met inhoud, ringen, rozenkransen, sjawls, gasslang, schoenen, sleutels, tas sen met inhoud .meisjesvest, vulpot lood, vulpenhouders, kinderkruiwagen, wanten, groentezeef, voetbalbroekje en overhemdje, hondenbrood. Hedenmorgen is op het St. Adalbertus- kerkhof te Bloemendaal een herdenkings plechtigheid gehouden aan het graf van de daar begraven Canadese militairen. Daarbij waren o.m. aanwezig een deputatie van het Comité der verzorging van Oorlogsgraven en alle katholieke militairen van Wildhoef. 'Na vier competitiewedstrijden om het clubkampioenschap van Haarlem ver- kegeld te hebben, is de stand als volgt: Eerste klasse Houten Punten H.V.K 1253 8 De Prins 1304 6 O.D.O. 1304 6 Volharding 1280 6 Haarlem 1208 4 L.M.M.G. 1221 2 A.B.S. 1199 0 Richten en Rollen 624 0 Naast de Plank 594 0 Tweede klasse Houten Punten D.W.V. 1197 8 N.R.V. 1172 8 P.A.X. 1182 6 K.F.C. Haarlem 1147 2 Zet 'm Op 1129 2 EV.A. 1124 2 1945 1093 2 Frans Hals 599 2 Tigra Troes 562 0 Derde klasse Houten Punten H.H.C. 1945 599 4 Aan de Rol 524 4 Blijf Sportief 504 0 Commandopost 14 421 0 (Advertentie) tot 6 jaar hebben wij prachtig speel goed o.a. Nooitgedagt en Sio. Wacht U niet te lang met Uw inkopen ANEGANG 46 GEHUWD: S. F. Blaas en M. J. de Geus; J. E. van Soest en A. Dekker; T van den Haak en J. Iking; J. Glas en J. Bergsma; G. W. van der Molen en C. Krijnen; J. van Genderen en B. Bijle- veld. GEBOREN: H. Hoppenbrouwer— Schenk, z; P. J. BoerStol, z; IJ. G. -1 H. de JongTroost, z; M. H. Heems kerkVallenduuk, z; A. M. Loerakker —Doorgeest, z; M. C. RamakersHan sen, z; E. M. Wolff—Kerkhoff, z; M. S. de VriesArink, z; J. C. de Berg Bosc, z; W. G. van EmmerikBaaij, d: M. A. HoesStaphorst, d; H. C. Mol- kenboerMartinot, d; A. P. M. Uttien Hoorvelt, d; C. D. Haring—van der Willik, d; J. C. de Berg—Bosch, 2d. OVERLEDEN: H. J. van der Leek, 34 ji; J. H. Mekenkamp, 69 j.; J. F. W Konings, 70 j.; Z. Strobosch—Oostin diër, 87 j.; J. G. M. Bijster—Lambooij. 71 j.; J. van der Brugge, 76 j.; A. Bos, 71 j. Voor de leden van de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting hield mej. G. Boer Donderdagavond een lezing over het onderwijs aan moeilijke kinderen, het bui tengewoon onderwijs. Na ingeleid te zijn door de voorzitster, mevr. VerlooyOskam begon spreekster met een uiteenzetting te geven over de verschillen in aanleg en ontwikkelingsmogelijkheden bij de kinde ren. Zij vertelde tal van voorbeelden en bracht naar voren, dat hét buitengewoon onderwijs mooie resultaten kan hebben, Dit bleek uit de verschillende voorwerpen, die spreekster liet zien en die de kinderen hadden vervaardigd. De leden zullen Dins dagmorgen een bezoek brengen aan de Dr. A. v. Voorthuizenschool, Friese Var kenmarkt, te Haarlerp, ten einde zich op de hoogte te stellen met de werkwijze van het buitengewoon onderwijs. Aan het einde van de vergadering werd medegedeeld, dat de demonstratie van het vervaardigen van lekkernijen, dit ter ge legenheid van de komende feestdagen, niét op 25 maar op 30 November in het Volks koffiehuis aan de Heemsteedse Dreef zal worden gegeven. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. C. M. v Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 38, tel. 29464. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197;Aer- denhout Apotheek, Zandv. Laan 164, tel. 26772. In een matig bezochte ledenvergade ring brachten de secretaresse en de pen ningmeester hun jaarverslag uit. De he ren W. van der Mije en Van Dam be dankten als bestuurslid. In hun plaats werden gekozen de heren C. W. J. Esters en A. P. Aarts. Onder tamelijk grote belangstelling van de parochianen heeft Deken Kuil man de nieuwe klokken van de St. Agatha-kerk Vrijdagavond gewijd. As sistentie verleenden pastoor Van Diepen en kapelaan Nijman. De kleine klok, 257 k.g„ is genaamd Regina, de grote, 657 k g., heet Johan nes. GEBOREN: J. M. Heiligers .en F. H. van der Meij, z; J". Molenaar en C. van Eeden, z. ONDERTROUWD: L. Molenaar en J van der Meij. GETROUWD: J. de Braber en A. F. Huizenga. OVERLEDEN: W. van der Werff, 61 j Gaat U toch 's kijken bij DE GROOTI Overweldigende sortering sjaals in vele kleuren met pakkende dessins) Damesmodes Nouveauté s Gr. Houtstraat 98 (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; jeugdlof 4 u. Lof 7 u. Maandag H. Fam. heren 8 u. Dins dag: congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. en 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7 uur; biechten 4.308.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. en dames 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u.; congr. jongens 7 u. en jongemannen 8 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.i completen 7 u. Maandag: congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u.; jongemannen 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis); jongenscongr. 5.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes afd. jun. 4 en 7 u. en jongevrouwencongr. 7.30 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 uur. Zaterdag: biechten 58.30 u. en Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam straat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. en jongedames 8 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. en jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u.; fam. dames 8 u. Vrijdag: gez. H. Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u. en Lof 7 «ur. ALXiERH. HART VAN JESUS (Klever- park;weg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. Maandag: Derde Orde 8 u. Dins dag: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jon gens r u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechte n 5—7 en 7.30—9.30 u.; Lof 7.30 u. H.H. ELIZABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Missen 6.3'0, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongens 12.15 u. Lof 7 u. Dins dag: Lof 7'.30 u. Congr. meisjes 8.15 u, Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 88.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis), en 11.30 u.; Lof 7 u. Maandag: fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Dinsdag: congr. dames 8 u. Vrij dag: Lof 7.31) u. Zaterdag: biechten 5—9 u. ALLERH. DlitIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 56.30 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal). Zon dag: H.H. Misse\n 7.30 en 10.15 (Hoog mis); Lof 6.30 u. Zaterdag: biechten na het Rozenhoedje. 7.15 O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 ju. Zaterdag: biechten 48 u.; Lof 7.30 ïi. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: fam. heren 7.30 u. Woensdag: Mariagarde sen. 7 u.; congr. jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u.; biech ten 6 u. tot na het Lof. .^aterdag: biech ten 5—6 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. IVfiaandag: congr. meisjes sen. 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.io u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u.; Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort!. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. Hoogmis)Lof 7 u. Maandag: congr. cdames 7.30 u. Dinsdag: congr: jongedamtes 7.30 u. Don derdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—8 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog*- mis); Lof 2.30 u. Maandag: congr. meis jes 7.30 u.; jongedames 8.15 u. Zaterdag: biechten 57.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag 20 November zal 'de Bever- wijkse Harmoniekapel een concert ge" ven in het Kennemertheater. Het ge" zeischap Joop van Deijsel zal die avonh het non-stop-cabaretprogram „In °e dieseltrein" uitvoeren. Amsterdam, 12 Nov. 1946- Nadat Donderdag reeds meer %l'or]g in de markt was gekomen, konden koersen zich vandaag verder óerstelie j De markt sloot in een vrij vaste sten ming op een iets hoger niveau.. n Bij cultures sloten aand. H.V.A. A'dam Rubber zeer vast met koers7, beteringen van resp. 6 en 5%. Tapa aandelen lagen eveneens gunstiger in markt. .Op de staatsfondsenmarkt lag dollarlening gedrukt. Overigens was stemming goed prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2