PRINSES ELIZABETH SCHENKT HET LEVEN AAN EEN ZOON Moeder en kind maken het goed u MINISTER STIKKER ZIET MOGELIJKHEDEN Programma van kabinet-Drees hééft de instemming van de fractie PARIJS WEER GEPLAAGD DOOR KLEINE MISÈRES Marshall blijft Een juichende menigte rond Buckingham Palace Aantal bestands schendingen in dalende lijn Republiek moet eerst het bestand na komen, dan pas onderhandelingen fa Joden moeten Negeb verlaten I --Sportnieuws-- ROOSENBURS EN CLAVAN 7s Middenstanders gaan demonstreren Batavia geeft duidelijke cijfers Vechtpartijen in de Banlieu Tot hoofd en hart Achterstand Indische pensioenen Het weer Gesneuvelden herdacht in Nieuwe Kerk Aankomst Indië-s&iepen V. in nationale aanval Van Raalte doelwachter MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24308 PROF. ROMME OP K.V.P.-PARTIJRAAD Memngspeiling onder de leden" J Plan voor burgerlijke verdediging in de V. S. Communisten nog in de aanval Weiter stelt vragen Forrestal laat aan Truman de beslissing Sub-commissie aanvaardt plan-Bunche Voor vrijheid en vrede.... Voetbal Hockey Turnen Dammen Athletiek Schaatsenrijden Leiders van de K.A.J. naar Duitsland Voorzitter Ned. Roode Kruis BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE- SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Reoactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cems per week, t 1.52 per maand, f 4 55 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededolingen dubbel tarief. Omroepers 1'6 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, 15 November Gisteravond om tien minuten na tien werd vanuit Buckingham Palace be kend gemaakt, dat Prinses Elisabeth, Hertogin van Edinburgh, om 9.14 in de avond bevallen was van een zoon en dat Hare Koninklijke Hoogheid en Haar zoon het goed maakten. Een menigte van duizenden Britten, die zich verdrongen voor de hoge hek ken van het paleis, zag een politieagent zonder helm over het voorplein snel len en iets toefluisteren aan een wach tende officier. De laatste riep: „Het is een Prins!" In een ogenblik verspreidde zich het lang verbeide nieuws door de menigte en talrijke wandelaars kwamen toege sneld naar het paleis langs de Mali, Constitution Hill en Buckingham Pa lace Road. Een duizendstemmig hoera geroep weerklonk en de menigte begon te zingen. Weldra weerklonk een luid geroep om de gelukkige vader, die zich echter niet liet zien. Terwijl de jube lende menigte hartstochtelijk zong, dat alle lieve meisjes van een zeeman hou den, begon langs de toegangswegen naar Buckingham Palace het nerveus verkeer van de grote blinkende auto's, Rolls Royces en Daimlers, die hoge functionarissen af- en aanvoerden naar het paleis. v Nu en dan zwol het gejuich van de menigte aan tot een oorverdovend hoe rageroep, als men dacht een gordijn te zien bewegen achter een van de hoge paleisvensters of wanneer men meende in een voorbijzoemende auto een beken de figuur te zien. Prins Philip werd herhaaldelijk onstuimig toegejuicht. Her feit. dat het altijd iemand anders bleek te zijn, deed niet in 't minst afbreuk aan het enthousiasme. Toen Koningin Mary bij het verlaten van het paleis herkend werd, verdrong zich de jube lende menigte om de auto van de Kc- ringin-Moeder, die met tranen in de ogen dè luidkeels geschreeuwde geluk wensen van het publiek in ontvangst nam. Reeds op Zaterdagavond begonnen zich de eerste menigten te verzamelen voor het Buckingham Palace, toen be- werd. dat de Koninklijke Gynae coloog, Sir William Gilliatt zijn intrek had genomen in het paleis, na reeds twee keer in de loop van de dag de prinses bezocht te hebben. Gisteren stonden vrijwel de gehele dag enige honderdtallen mensen voor het paleis aan de voet van het Victofia- monument, wadr een grote bronzen man, achteloos geleund tegen een bron zen leeuw, een hamer in de hand houdt op enige afstand van een grote bronze., dame, die, eveneens geleund tegen een leeuw, de bijbehorende sikkel torst, Over de pakdalige bestrating van de Mali onder de zesdubbele rij van ont bladerde platanen liepen huisvaders er huismoeders met Brits decorum in de grijze middag achter hun kinderwagen en onderbraken nu en dan de wande ling om toe te zien bij de eeuwige vet» tussen meeuwen en eenden in de vij ver. Een aantal witte eendjes organ - seerde spontaan een klein »ptocht i° (Van onze Haagse redactie) Overleg van middenstandsbonden heeft er toe geleid, dat -is besloten op Maandag 22 November a.s. op een vijftal centraal gelegen plaatsen in ons land over te gaan tot massale bijeenkomsten van landelijk-demonstratief karakter van de zelfstandige ondernemers in midden- en kleinbedrijven in hun velerlei bran ches. Aanleiding is geweest de politiek der regering inzake lonen en prijzen, Zoals zij jongstelijk is tot uiting gebracht in het regeringscommuniqué van 27 Oc tober en zoals zij sedertdien is ontwik keld en toegelicht. De Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond zal in Den Haag bijeenkomen, de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond in Rotter dam, de Moderne Middenstandsbond in Amsteram en de Protestants-Christelijke Middenstandsbond in Utrecht en Zwolle. langs de achterkant van het Foreign Office, en de beide pelikanen van het St. Jamespark met hun geschilferde oranje snavels hielden,nors als altijd, hun wantrouwende blik gevestigd op de achterkant van Downingstreet Nr. 10. zoals zij al jaren gedaan hebben. In de namiddag verzamelden zich aan de an dere kant van het park tegenover het paleis op het paradeterrein van de Horse Guards c|uizenden Joodse oud strijders om hun wapenstilstandsdag te vieren. Even ging er een bijna onmerk bare trilling door de eendenkijkers langs de vijver en de ramenstaarders voor het paleis, toen klaroengeschal weerklonk van de- Horse Guards, ge volgd door het zingen van het Engelse volkslied. Maar niema,nd liep erin. De Engelsen hebben een betere intuïtie dan Hitier. Het ogenblik was nog niet ge komen. Men staarde verder naar de eendjes, de waterhoentjes en de onge manierde meeuwen in het rustige be sef, dat de prins of prinses nog niet ge boren was. Later in de middag nam de menigte toe. Velen van de bezoekers hadden reisde kens, thermosflessen en pakjes brood bij zich. Dat waren degenen, die zich voor bereidden op een lange vigilie voor het paleis. Onder de menigte zag ik een van die zonderlinge figuren, die men bijna altijd kan ontdekken in iedere Britse me nigte. Deze keer was het een oude vrouw, gekleed in een mannenregenjas, die oor spronkelijk khakikleurig geweest moet zijn, maar die nu groen was als mos. De hielen van haar schoenen waren ver sleten en op de slordige grauwe haren droeg zij een zwarte baret met een leger- insigne, doch op de revers van de sjofele jas droeg zijn een groot bisschopskruis van goud-filigraan, versierd met vijf grote amethysten. In tegenstelling met sommige berichten wordt de pas t géboren prins niet auto matisch Hertog van Cornwall. Hij draagt het praedicaat Koninklijke Hoogheid en de titel Prins, doch officieel is de prins niet de rechtmatige opvolger in de twee de graad van de Koning, daar bij ge boorte van een zoon van de regerende vorst, deze zoon autoniatisch de recht matige erfgenaam zou zijn. Deze toe stand blijft officieel bestaan tijdens de regering van de huidige koning. Om de zelfde redenen zal ook de moeder van de nieuwe prins, Prinses Elizabeth, steeds niet meer zijn dan vermoedelijk erfge name van de troon, totdat zij in feite opvolgt. Eerst bij de successie van de huidige Prinses zal de nieuwe prins auto matisch Hertog van Cornwall en vervol gens waarschijnlijk Prins van Wales wor den. Zijn familienaam is niet Windsor, doch Mountbatten, de naam, aangeno men door Prins Philipp, Hertog van Edinburg, bij zijn nationalisatie tot Engelsman. Bij de geboorte van de prins werd voor het eerst gebroken met de oude traditie, dat de minister van Binnenlandse Zaken aanwezig moest zijn. Deze gewoonte werd ingevoerd onder Jacobus II, tijdens wiens regering bij êen koninklijke ge boorte het gerucht de ronde deed. dat een baby het paleis was binnengesmok keld pm ondergeschoven te worden. On langs maakte de Britse koning bekend, dat hij deze „archaïsche gewoonte" af schafte. De minister ontving derhalve slechts telefonisch bericht in zijn ambts woning, van waaruit hij het officieel communiqué publiceerde. Gistermiddag stroomden de Landenaars naar Buckingham Palace, toen bekend werd dat de komst van de vorstelijke baby verwacht werd. In het avondlijk duister stond de menigte nog voor de hekken in spanning te wachten. Het jonge Koninklijk paar van Enge land, dat gisternacht verrijkt werd met een zoon. Prinses Elizabeth, thans 22 jaar oud en haar gemaal Philip Mount batten, hertog van Edingburgh, die 27 jaren telt. (Van een onzer speciale verslaggevers) Minister Stikker keerde Zaterdagmid dag met de „Eindhoven" uit Indonesië terug, By zijn aankomst op Schiphol zei hij o.a.: „Mijn opdracht was te onder zoeken in hoeverre er mogelijkheden zij", dat de onderhandelingen heropend worden. Vlak vóór mijn vertrek uit In donesië verklaarde iemand uit de naaste omgeving van Hatta, dat de situatie hoopvol was. Ik van mijn kant zou wil len zeggen, dat de situatie niet meer zo critiek is, als toen ik aankwam. In derdaad zijn er mijns inziens enige mogelijkheden om de besprekingen te hervatten." En de minister voegde er in dit verband nog aan toe, dat het aantal bestandsschendingen zich in de laatste week in dalende iyn bewogen. „Er is natuurlijk nog zéér veel overleg met de regering nodig", zo zei hij, „en in het begin van de volgende week hoop ik u meer te kunnen vertellen. Uiter aard heb ik mij nergens aan gebonden." Hij achtte het voorts waarschijnlijk, dat het Rode Kruis ingeschakeld zal worden voor bepaalde gebieden, die in benarde omstandigheden verkeren De minister eindigde zijn verklaring met de woorden: „Heel veel dingen zijn tot klaarheid gebracht, maar heel veel an dere dingen nog nietOp de vraag of hij nog naar Indonesië terug zou gaan, kon hij geen antwoord geven. De minister-president dr. Drees en minister Sassen waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig, evenals de heer Zaterdagmiddag tijdens de achtste vergadering van de Partijraad van de K.V.P. gaf de voorzitter van de Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, voorlichting over de staatkundige toestand en het parle mentaire werk. Hij begon zijn rede met een gedetailleerde philippica tegen de dissidente Weiter. Het be treurenswaardige van Welter's op treden in de Kamer vond spreker niet 't minst gelegen in de afwij king door Welter van door de K.V.P. gehuldigde principes op sociaal-eco nomisch terrein. Hij adstrueerde dit oordeel met twee voorbeelden. Bij de schriftelijke en PARIJS, 14 November. (Telefonisch van onze Parijse corresp.) Bij drie corporaties heeft de order van Unie van Parijse syndicaten (C.G.T.) Zaterdag j.l. een 24-uur-staking te houden als protest tegen de „politie-bru- 'Uliteiten van 11 November", een volledig succes geboekt; die van de vuilnisopha- 'ers, de begrafenisondernemingen ën de hagbladdrukkerijen. De vuilnisemmers Uln derhalve tot Zondagmorgen op de 'ottoirs en in de mist blijven laan; de lijken boven aarde tot vandaag, /laandag, en Parijs is twee achtereen- olgende dagen van kranten verstoken |®Weest, Zaterdag vanwege de staking jh Zondag vanwege de Zondag. Auto- hssen en de ondergrondse hebben ts een zeer beperkte dienst kunnen nderhouden (20 in de namiddag). De waren zeer schaars, zodat de ti«feste Parijzenaars en banlieu-iens spor- m of geresigneerd zich te voet ver- jj aatsten. De druk van het gas was laag, straal van de waterleiding voor he- °Uers van vijfde of zesde etage dun. verdere overheidsdiensten hel- ben maar een geringe stoornis van de communistische stakingsorder ondër- vonden; de P.T.T. bijv. functionneerde nagenoeg geheel normaal; van het on derwijzend personeel hebben enkele om hun communistische sympathieën bekende hoogleraren der Sorbonne geen college gegeven. De staatstheater- bedrijven moesten hun deuren geslo ten houden omdat de toneelknechten niet waren komen opdagen. Al met al heeft de stakingsorder, waarvan Force Ouvrière en Christelijk Vakverbond nadrukkelijk het zuiver po litieke karakter in het licht hadden ge steld, de C.G.T. echter geen doorslaand succes opgeleverd De onlusten, die de laatste tijd de Franse stakingen plegen te kenmerken en er een opstandig karakter aan ver lenen. hebben echter ook nu niet ont broken. In verscheidene Parijse voor steden is het tot vechtpartijen gekomen tussen politie en stakend autobusperso- neel, dat rijdende bussen aanhield, pas sagiers tot uitstappen dwong en bestuur der en controleur letterlijk in hun hemd zette. Er vielen over en weer enkele tientallen gewonden. Te Villéjuive had de communistische burgemeester, ver moedelijk theatraal, omhangen met het teken zijner waardigheid, de driekleu rige sjerp, zich aan het hoofd van zulk len groep combattante stakers gesteld. mondelinge gedachtenwisseling over de KijksDegrotmg 1 heeft W.elter de sociaal- economische taak van de staat alleen willen zien in het zetten vah richting aanwijzers en het geven van verkeers regelingen, waarmee hij bij buiten staanders de indruk kan nebben ge wekt, dat het met de katholieke be ginselen (c.q. het subsidiariteitsbeginsel uit „Quadragesimo") zon vaart niet loopt en dat ook een gematigd libera lisme voor de katholiek wel door de beugel kan. Een soortgelijke devaluatie van het katholieke Deginsel duchtte prol. Romme van Welter s aanval op de üividendstop ais zodanig, terwijl de K.V.P.-ïracue slechts de regeling van de diviaendstop verfijnd wilde zien. Weiter haa de dividendstop tot een aan tasting van het eigendomsrecht gepro clameerd, zich daaroij tot overmaat van ramp beroepend op een rede van de Haus in Mei j.l. Na deze .misnoegde woorden ver poosde prof. Romme even in de contreien van het vertrouwvol beraad, dat volgens hem in geen geval een compromis-politiek in de hand zou werken, maar verdieping van de poli tieke inzichten en bezinning op de grondslagen, waarop onze politiek steunt. Uitvoerig ging de fractievoor zitter in op de Grondwetswijziging en de daarmee gepaard gaande kabinets formatie. De Indonesische wetten, uit vloeisel van de gewijzigde Grondwet, zullen eveneens in de Kamer een 2/3 meerderheid nodig hebben, zodat het kabinet op brede basis alleszins nood zakelijk was. Door de tegenstand van de P. v. d. A., die zich om psycho logische redenen niet kon liëren aan de V.V.D. en de C.H.U., werd het Re laas geen parlementair kabinet. Een af spraak voor een vierjarenplan bleef hierdoor onmogelijk. Toch heëft de K.V.P.-leiding het vol ste vertrouwen in het kabinet Drees- Van Schaik, jvaar dit immers het pro gramma van Beei continu voortzet, en de redelijke beginselen van het Chris tendom als grondslag er van erkend heeft. Ons vertrouwen in minister-president Drees is zéér groot, al hadden we na tuurlijk liever dr. Beel als premier ge- Een mens moet steeds opnieuw om I (zijn geluk vechten.. J De Partijraad van de K.V.P. zond Zaterdag een telegram aan dr Beel waarin zij hem hartelijk 'dankte voor het vele werk, dat hij in de afgelopen jaren verricht heeft. De Raad gaf uiting aan haar vertrou wen in dr. Beel in diens verant woordelijke functie en beloofde voor het welslagen van zijn taak de hulp van God te zullen inroepen. zien. Maar het was een redelijke eis van de regeringspartijen, directe invloed te willen hebben in de z.g. beslissende sector, de driehoek: minister-president Overzeese Gebiedsdelen en Buitenlandse Zaken. Dr. Beel, zo vervolgde prof. Rom me. heeft thans een verantwoorde lijke functie, zijn krachten ten volle waardig. Met nadruk zeide spr., dat de K.V.P.-fractie op Beei's benoe ming niet de minste invloed heeft uitgeoefend. Het programma van het kabinet heeft de volle instemming van de fractie. De baan is thans vrij voor de nationale aspiraties van In donesië. Zijn nationale vrijheid zal veilig zijn, tezamen met die van Ne derland binnen een hechte linie die ook tot welvaart van beide lan den zal strekken. Dat van ons volk het hiermee eens is, stemt tot vreugde en is tevens een reden, de staatkundige lijn, die by Linggadjati begint, voort te zetten. Vóórdat ech ter de onderhandelingen kunnen worden hervat, moet eerst het be stand worden nagekomen en het goederentransport worden hersteld. Dit is trouwens ook voor P.v.d.A. en V.V.D. een conditio sine qua non. (Vervolg ov nag. 31 Een commissie van deskundigen heeft de Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, een 300 bladzijden tel lend, rapport voorgelegd, betreffende de burgerlijke verdediging in oorlogstijd. Men is uitgegaan van de veronderstel ling, dat door een enkele atoombom 40.000 mensen zouden worden gedood en 60.000 gewond. Volgens de deskundigen is een doeltreffende organisatie voor de burgerlijke verdediging de ontbrekende schakel in het Amerikaanse verdedi gingssysteem. Men wijst in dit verband op het nut van de Britse burgerlijke ver dediging in de laatste oorlog. In het rapport wordt voorts de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van op voeding van het publiek in de werkelijke betekenis van een aanval met atoomwa pens. Men is het algemeen eens over het feit, aldus het rapport, dat de psycholo gische aspecten van een atoomoorlog van de hoogste militaire en politieke beteke. nis zijn L. Neher, gedelegeerde van het Opper bestuur. Zondag is te Batavia het volgende of ficiële communiqué uitgegeven: „Volgens een persbericht van 13 No vember zou de minister van Buitenland se Zaken, mr. Stikker, bij zijn terug keer in Nederland op een vraag naar de bestandsschendingen zich hebben uit gelaten, „dat de laatste week beslist een scherpe daling van incidenten valt te constateren." Naar aanleiding hier van wordt van officiële zijde medege deeld, dat indien de woorden van minister Stikker juist zijn weergegeven, een misverstand in het spel moest zijn' De feitelijke situatie is anders. In de week van 13 tot en met 19 Oc tober deden zich in totaal 225 incidenten voor, waarvan 150 n het eigen gebied en 75 in het grensgebied; van 20 tot en met 26 October bedroegen deze getallen resp. 183, 132 en 51; van 27 October tot en met 2 November 184, 139 en 45 en voor de week van 3 tot en met 9 No vember 196, 154 en 42. Deze cijfers spre ken voor zichzelf." v De „New kork Times" van Maandag bevat 'een artikel van haar Haagse cor respondent D. Anderson, waarin o.a. wordt gezegd: „in goed ingelichte di plomatieke kringen wordt de zending van minister Stikker als een succes be schouwd De situatie in Indonesië kan nog worden gered". Anderson zegt ver der dat „een zegsman met grote Indi sche ervaring" zich als volgt uitlitt: „in dien de repuoliek hulp van Neaerianuse zijde aanvaardt, kan in een tijd van drie tot zes maanden een eind worden ge maakt aan de huidige situatie". De Communistische Partij Nederland heeft zowel de Nederlandse als de re publikeinse regering een motie gezon den als protest tegen het optreden van de regering Hatta ten opzichte van de leiders van de oommunistische opstand. De Dienst voor neger contacten meldt: De opmars van communistische troe pen ten Noorden van het Lawoe-lVIas- sief wordt voortgezet. Nadat enkele aagen geleden de plaatsen Boemberd- yeujo, ujamoean .en Djonorogo, alle ge legen ter hoogte van ngramöe, waren pezet, zijn de communisten doorgestoten naar Wali-Koekoen aan de spoorweg bolo-Madioen. volgens de laatste be richten bevonden ae communisten zich bij Getas en Ngambong in opmars in de richting van Tjepoe. Hün sterkte wordt van Republikeinse zijde geschat op vier bataljons en de bewapening zou ongeveer 300U karabijnen, bedragen. Een ander bericht meldt echter, dat zich ook ten Noorden en ten Zuiden van het Lawoegebergte nog steeds communisti sche troepen bevinden. Het communiqué van de Dienst voor Legercontacten maakt voorts melding van actie van de republikeinen tegen communistische troepen, welke actie geschiedt in het ge bied ten Zuiden van Rembang. Het republikeinse ministerie van De fensie heeft een communiqué uitgege ven, waarin gereageerd wordt op het communiqué van de Dienst Legercon tacten van Vrijdag. Hierin wordt ver klaard, dat de republiek geen Anti-Ne derlandse propaganda voert, doch dat het de plicht is van de republiek, even als van de Nederlanders, zolang in In donesië geen politieke overeenkomst is bereikt, de mening betreffende het In donesisch probleem kenbaar te maken. Het communiqué bestrijdt de argumen ten van de Dienst Legercontacten voor de overschrijding van de demarcatielijn en de luchtverkenningen boven republi keins gebied. „Antara" bericht, dat het lij'k van Ario Soerio, die voorzitter was van de Republikeinse Hoge Adviesraad, 11 No vember in een dorp nabij Ngawi, 20 km ten Noorden van Madioen, is ge vonden. Men neemt aan, dat hij slacht offer werd van een aanval der opstan delingen. Er bestaan plannen, om op korte ter mijn te komen tot een wetgeving voor de huisvesting in geheel Indonesië. Het Tweede-Kamerlid Weiter heeft aan de minister van Overzeese Gebieds delen gevraagd, of het hem bekend is, dat sinds enige tijd in overweging is, aan de gepensionneerden in Indië ter tegemoetkoming in de hoge kosten van levensonderhoud hetzij de achter stand van gedurende de Japanse bezet ting niet betaalde pensioenen uit te keren hetzij daarop een voorschot van b.v. drie maanden te verlenen. Is de minister bereid te bevorderen, dat ter leniging van de noodtoestand, waarin vooral de laag gepensionneerden verkeren, aan een der voormelde denk beelden ten spoedigste uitvoering wordt gegeven? George Marshall, minister van Buiten landse Zaken in Amerika, heeft de be richten tegengesproken, dat hy had besloten het volgend jaar af te treden. De Amerikaanse minister van Defensie, James V. Forrestal, heeft by zijn aan komst op het vliegveld Frankfort vol gens U. P. verklaard, dat hij wel voor nemens is af te treden, dcoh dat het aan president Truman moet worden overgelaten wanneer dit ontslag in zal gaan. Forrestal vloog Zondag in gezelschap van de Amerikaanse gouverneur in Duitsland, generaal Clay, van Berlijn naar Frankfort, en zou later op de dag van Frankfort naar Parijs gaan. Hij deelde niets mede over het onderwerp, dat hij met Clay besproken heeft. Za terdag voerde hij informele besprekin gen te Londen met de Britse minister van Defensie en Britse legerchefs. Vrij dag bracht hij een bezoek aan Attlee, de Britse premier. Een sub-commissie van de Veiligheids- heidsraad heeft Zaterdag formeel het plan van de waarnemend bemiddelaar in Palestina, dr. Bunche, betreffende de bcstandslinies en gedemilitariseerde zo nes in de Negeb, goedgekeurd. Rusland onthield zich van stemming. In een re solutie werd verklaard, dat het plan van Bunche „billijk en volkomen in overeen stemming is met de resolutie van de Veiligheidsraad van 4 November, die Egyptenaren en Joden oproept het be stand in de Negeb te herstellen. Dr. i Bunche heeft zijn voorstellen aan Egyp te en Israël gezonden en wacht nu het antwoord van de beide partijen af. Men koestert weinig hoop, dat de reactie van de Israëlische regering gunstig zal zijn. Volgens het plan van dr. Bunche moet Beersjeba, de voornaamste stad in de Negeb, gedemilitariseerd worden, d.w.z. door de Joodse troepen ontruimd wor den. Daarna zal de stad een Egyptische burgemeester krijgen. Het plan voor ziet verder in het trekken van voorlo pige demarcatielijnen, waarbinnen geen troepenbewegingen of vervoer van mi litaire voorraden mogen plaats vinden. De binnen de bestandslijnen aanwezige troepen moeten achter de lijnen worden teruggetrokken. De Egyptische eerste minister heeft medegedeeld, dat zijn land er in toestemt een niemandsland m de Negeb af te bakenen volgens de door dr. Bunche aangegeven richtlijnen. Verwachting tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht: zwaar be wolkt met regen; tot krachtig, aan de kust tijdelijk tot stormachtig toe nemende en naar Noord-West tot Noord draaiende wind. Morgen overdag: nu en dan opklaringen met enkele verspreide buien. Geleidelijk afnemende en later naar West tot Zuid-West krimpende wind. Iets minder zachf. Zon op: 8.01. Onder: 16.48. Maan op: 16.27 Onder: 7.40. (Van onze speciale verslaggever) Het vale licht van de herfst viel Za terdagmiddag door de gebrandschilderde ramen van de Nieuwe Kerk te Am sterdam op een erewacht van acht man opgesteld rondom een katafalk voor het koperen koorhek. Zij werd geflankeerd door de vaandels van het Britse Legioen van oud-strijders en door de vlaggen van al die landen, die onze bondgenoten waren tijdens de oorlog. De jaarlijkse herdenking van de 40.000 gevallenen der geallieerden op onze bodem had velen naar de Nieuwe Kerk geroepen: ministers, ambassadeurs, gezanten, commis sarissen der Koningin, hoge militairen, als mede de familieleden van de gevallenen en hen, die vrijwillig de verzorging van een oorlogsgraf op zich hadden genomen. In gevoelvolle bewoordingen herdacht de heer H Götzen, president van het Nederlands Oorlogsgravencomité. de gesneuvelden, die hun leven gaven om ons vrijheid en vrede te verzekeren. De heer J. R. Griffin, alg. secretaris van het Britse Legioen, voegde hieraan een dankwoord toe, gericht tot degenen, die de graven van de gesneuvel den verzorgen en gastvrijheid verleenden aan de familieleden der gevallenen. Na de toespraken traden twee zeeverkenners aan, die de krans van de Nederlandse regering droegen; minister Schokking legde deze aan de voet van de katafalk, die weldra omringd werd door zeer vele kransen en bloemstukken. Deze hulde werd besloten met „The Tast Post" en twee minuten stilte. Een aalmoezenier bad daarna in het Engels het.„Onze Vader". Alle aanwezigen zongen gezamenlijk een psalm tot besluit van deze herdenking. De „Johan van Oldebarnevelt" zal vermoedelijk 24 November uit Indone sië te Amsterdam arriveren. Aan boord bpvinden zich: aan leden Kon. Land macht en hun gezinnen 50 personen, 148 mariniers, aan leden van de Kon. Ma rine en hun gezinnen 125 personen, aan KNIL-militairen met gezinnen 83 per sonen en ongeveer 325 burger-evacué's. De „Willem Ruys" wordt 25 November a s. uit Indonesië te Rotterdam ver wacht. Aan boord van dit schip bevin den zich 289 evacué's. In de Jaarbeurshallen aan de Croese- laan te Utrecht werd een internatio nale hondententoonstelling gehouden. Ook Zwitserland was aanwezig, niet al leen met jodelaars, maar ook met een fraaie collectie St. Bernardhonden, die door hun meesters, enkele priesters uit de Alpen, werden begeleid. Van Raalte, Clavan, Roosenburg en Stoffelen in Nederlands Elf tal; 31-zege van bondsploeg te Rotterdam; VSV en andere lei ders in eerste klas verliezen, evenals ZFC en Volendam; eerste nederlaag van Derby County in Engelse league. Hilversum mist kans op tweede zege, maar HHIJC loopt weer uit op alle concurrenten. Diocesane wedstrijden te Rotter dam een groot succes; onder scheidingen voor ALO, St. Rafaël, Kring Amsterdam, St. Mauri tius e.a. Roozenburg, Keiler en Verpoest winnen eerste twee partyen in tournooi om de wereldtitel. Slijkhuis verbetert het Neder lands uurrecord. Broekman gaat in Noorwegen trainen; ook andere schaatsenrij ders naar het buitenland. In de loop van deze maand zullen de nationale aalmoezenier van de Nederlandse K.A.J., H. W. M. van den Bergh. en de nationaal voorzitter. Toon van der Horst, naar Duitsland vertrekken. Hun reis staat in verband met de hulpactie van de Ne derlandse katholieken ten bate van de Duitse jeugd. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Reode Kruis, met ingang van 30 Augustus j.l., ir. F. C. C. baron Van Tuyll van Zuylen. Gelijk tijdig werd de heer Van Tuyll eervol ontslag verleend uit zijn functie van eerste-ondervoorzitter. Het Nederlands elftal, dat Zondag 21 November te Antwerpen tegen België zou spelen, is door de keuze-commissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); Achter: Van Bun (M.V.V.) en Schij- venaar (E.D.O.); Midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (D.C.V.) en De Vroet (Feijenoord) aanvoerder; Voor: Lenstra (Heerenveen), Ry- vers (N.A.C.), Roosenburg (Sneek), Wilkes (Xerxes) en Clavan (A,D.O.) Reserves zijn: Landman (Neptu- nus), Möring (Enschede), Van der Tuyn (Hermes D.V.S.) en Schaap (Gooi). Verrassingen? Niet de keuze van Van Raalte. evenmin als de verkiezing van zijn mede-candidaat Landman dat zou zijn geweest. Wel misschien de opstel ling van Stoffelen, hoewel die in de competitie weer aardig op dreef -s. Möring's debuut als rechtshalf was mat ten volle overtuigend, maar de proef was zó vanzelfsprekend, dat bij 'n enigs zins bevredigd resultaat en dat wai het toch Möring's opstelling voor weinigen een surprise zou zijn geweest. Maar verrassingen bevat vooral de voorhoede, waar Lenstra op de plaats van Van der Tuyn staat en Clavan de Fries als linksbuiten vervangt. Aan de wedstrijd van Zaterdag zagen wij deze keuze eerlijk gezegd niet af, maar als de K.C. zich gedrongen had gevoeld Clavan op te stellen, waaróm dan niet een proef mét de rechterwing Lenstra Van der Tuyn? Want Rijvers verdien de met zijn spel van Zaterdag z'n keuze niet. En Roosenburg? Dat was n% Rot terdam en Odense min of meer te ver wachten, maar wij kunnen nog steeds geen groot verschil tussen hem en Ap pel ontdekken. Het is allebei niet zo héél veel hoger te waarderen dan „be vredigend." Resumerend: geen imposant elftal. Cr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1