Wat is er met de textiel aan de hand? Regeringslegers hebben slag om Soetsjou gewonnen Toestand nog zeer verward i AMERSFOORTSE BEULEN JOEGEN HONDERDEN MENSEN OM NIETS DE DOOD IN Zeven beulen voor het Hof Sensatie omtrent Pauselijke plaatsvervanger Europese primeur op AF.C.-terrein Ook de eenogige generaal vlucht naar het Noorden m Het kamp was een inferno „Meldt, dat Pias XII nimmer het Vaticaan zal verlaten" Gevaarlijke paniek- makerij in de pers Tot hoofd en hart Het weer Nanking beweert: RATIO KOSTER VOOR MILITAIR HOF Verzoek om invrijheid stelling afgewezen MOORD OP KAPELAAN KOOPMANS BERECHT GANGSTER IN EXPRESSE LYON—PARIJS Havenstaking in V.S. EERVOL ONTSLAG ABDOELKADIR Nieuw verlichtings procédé Meest bekenden in Belgisch elftal WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24310 ggg||gg& WMHÊKm Schiet drie politie agenten neer Motorschip buiten de Theemsmond gezonken Dankbetuiging van Prinses Wilhehnina Radiorede Moh. Hatta STAFFORD CRIPPS DREIGT MET GEWELD Bij nationalisatie van Britse staalindustrie Nieuwe buitenspelers N.S.-personeel wendt zich tot de ministerraad BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents perweek, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Allerwegen openbaart zich bij de detailhandel een toenemend ge brek aan textielgoederen. Sedert de bevrijding werd de bevoorrading Van de winkels allengs beter, zodat de Nederlandse bevolking met een doel matig en zuinig gebruik van de toege wezen textielpunten het allernodig- ste kon kopen en langzaam aan kon be ginnen met het aanvullen van de in de klerenkast ontstane gapingen. De ach terstand had in dit opzicht trouwens in jonge en groeiende gezinnen formida bele afmetingen aangenomen. Sedert enkele maanden is hierin weer een aan merkelijke verslechtering opgetreden. Hoewel de industrie steeds meer op toeren komt, moet men in de voorzie: ning met textielproducten een stag natie constateren welke steeds grotere vormen aanneemt. Het is nu al zó, dat alle detailzaken in de textielbranche weer „neen" moeten verkopen en de huismoeders er bijna niet in kunnen slagen de voor haar gezin beschikbare Dunten te besteden op een wijze, welke met het oog op de behoefte wenselijk is. Dit wekt verbazing en veront waardiging. Verbazing, omdat de productie nog steeds toeneemt en in officiële persberichten wordt tegenge sproken, dat de export zó groot zou zijn, dat de voorziening in de normale be hoeften der Nederlandse, bevolking daar door gevaar zou lopen. Verontwaardi ging echter, door de van verschillende kanten opduikende geruchten, welke de bevriezing van de textiel-branche in verband brengen met de „Benelux". De plannen namelijk, om in de loop van het jaar 1949 de economieën van Nederland, België en Luxemburg met elkaar in overeenstemming te brengen, zullen er naar men verwacht, toe leiden, dat de prijzen van textielgoederen in Neder land aanmerkelijk zullen stij- g e n. De in- en uitvoer van en naar Bel gië en Nederland zal dan zonder ern stige belemmeringen kunnen plaats vin den. Het Belgische prijspeil ligt aanmer kelijk hoger dan dat in Nederland en gezien het grote gebrek aan textielgoe deren in Nederland verwacht men, dat de brijzen in Nederland zich aan hel Belgische peil zullen aanpassen. Beweerd wordt, dat hierin de oorzaak is gelegen van het feit, dat momenteel de aflevering van textielgoederen aan de bron dus bij de fabrikanten wordt geremd. Grote hoeveelheden stof' fen zouden worden vastgehoudèn om de fabrikanten in staat te stellen daarmede straks, als de Benelux-plannen tot uit voering komen, grote winsten te maken. Wij signaleren dit^ gerucht, omdat wij het van algemeen belang achten, dat de regering, teneinde ongerechtvaardigde onrust onder de bevolking te voorko men, op duidelijke wijze kenbaar maakt: welke de oorzaken zijn van de huidi ge stagnatie in de textielvoorziening; waar de in Nederland gefabriceerde textielgoederen blijven; en of het juist is, dat in de textielfabrica ge of bij grossiers ongeoorloofde voor- raadvorming plaats vindt. Naar de Chinese regering officieel meldt hebben de regeringstroepen de slag om Soetsjou gewonnen en bevinden de rode legers zich op een algemene terugtocht Noordwaarts. De communistische legers waren reeds ten Zuiden Van Soetsjou doorgedrongen doch zij leden door het optreden van de natio nalistische luchtmacht zo zware verliezen, dat zij zich gedwongen zagen terug te trekken: Naar officieel gemeld wordt trekt ook het leger van de beroemde eenogige generaal Lioe Po Tsjeng;, waarvan beweerd werd, dat hij Soehsien, 250 km ten Noorden van Nanking, reeds had veroverd, zich terug. De legers onder generaal Tsjen Yi zouden terugtrekken over de grens tussen Kiangsoe en Sjantung. Het ministerie van defensie schrijft het succes der regeringstroepen vooral toe aan het optreden van de lucht macht, die o.a. het hoofdkwartier van Lioe Po Tsjeng te Sanfao had ver hield. Volgens het regeringscommuniqué Zijn ten Oosten van Soetsjou 93.000 communistische soldaten gesneuveld. In het gebied van Jantsjoean hebben zich 8000 man aan de regeringstroepen overgegeven. In Noord-China trekken de Noorde lijke troepen nog steeds naar de grote muur om zich te voegen bij de door de communisten geleide concentraties bij Foening, 280 K.M. ten Oosten van Pei- ping. De regeringstroepen vermijden hier de slag „om hun krachten te sparen voor de verdediging van het vitale mijnengebied van Tongsjan". In de „zak" van Peiping hebben de rege- ringsstrijdkrachten hun linies verkort en zijn een gedeeltelijke terugtocht haar Loeanhsien, 170 K M. ten Noord- Oosten van Tientsin, begonnen. Beweerd wordt, dat gemotoriseerde eenheden der centrale regering voort durend uit Peiping naar het Zuid-Oos ten trekken (via Tientsin) ter verde diging van de mijnstreek. Dr. Wellington Koo, de Chinese am bassadeur te Washington, heeft van daag gezegd, dat China een duidelijke Verklaring betreffende de Amerikaanse Politiek ten opzichte van China wenst. Koo had deze wens overgebracht aan het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Een dergelijke verklaring was nodig, deelde de ambassadeur tegenover Verslaggevers mede, om een einde te *haken aan de huidige verwarring in China. Een Verklaring van „sympathie, Solidariteit en steun zou veel bijdragen tot verhoging van het moreel van mi- ktairen en burgers". tn een dok te Dakar ligt de beschadig- öe Bathiscape, waarmee prof. Piccard Vierduizend meter in zee wilde afdalen. Reeds bij de proefnemingen ontstonden Vaten in het duïktoestel, waardoor het Zeewater binnen kon stromen. Naast de Rathiscape het schip de Scaldis, waar mede de tocht werd gemaakt. Ambtenaren te Washington hebben zonder 1 omwegen te kennen gegeven, dat de situatie buitengewoon ernstig is en dat zij van oordeel zijn, dat het niet in het belang van de Verenigde Staten is China communistisch te la ten worden, indien dit vermeden kan worden. Volgens taxaties te Washington heeft Tsjang tijdens het communistische herfstoffensief dertig divisies verloren, waarvan er ten minste tien door de Amerikanen uitgerust waren. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk: enkele plaatselijke opklaringen, hier en daar vorming van nevel of mist, weinig wind. La ter: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en vooral aan de kust aanwakkerende wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8.05. Onder: 16.45. Maan op: 17.29. Onder: 10-21. Dinsdag diende voor het Hoog Mili tair Gerechtshof te Den Haag het be roep van de 21-jarige dienstplichtige soldaat Ratio Koster, die 20 April 1948 door de Krijgsraad te Velde (Zuid) ver oordeeld werd tot een gevangenisstraf van drie jaar met ontslag uit de mili taire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen. Kos ter had in Juli 1947, drie weken nadat hii in militaire dienst gekomen was, een extra-editie van het maandblad „Eén van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond, verspreid in de „Generaal De Bons"-kazerne te Grave. „Maakt van onze soldaten geen SS-ers" was de titel van een artikel over' de gebeurtenissen in Zuid-Celebes. De advocaat-fiscaal achtte het vonnis juist, doch de strafmaat te zwaar. Hij stelde het Hof voor de schuldverklaring te handhaven en de strafmaat te verla gen tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van de 15 maanden detentie en ontslag uit de mi litaire dienst. Mr. Stokvis vroeg het vonnis op juri dische gronden te vernietigen, vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling. Dit verzoek werd afgewezen. Uitspraak 30 November. Gisteren stond voor het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch terecht de Duitser Willem Pannhuis, die gedurende de bezetting als Hauptsturmführer bij de S. D. te 's-Hertogenbosch het katho- tholieke organisatieleven in Brabant ge tracht had te vernietigen en de activi teit van de geestelijkheid te bestrijden. JTu arresteerc3e zeven Brabantse gees telijken. Aan de andere kant zouden 27 personen, onder wie illegale werkers, door zijn bemiddeling uit Duitse gevan genschap zijn vrijgekomen. Als tweede Duitser stond terecht Emil Rafflenbeul, indertijd Oberschahrfiihrer bij de S. D. te 's-Hertogenbosch. 9 Augustus 1944 schoot hij kap. Koopmans uit 's-Herto genbosch op nog geen zes passen afstand neer, omdat deze tijdens zijn arrestatie wegens illegaal werk een ontvlhchtings- poging ondernam. Ook wordt verd. be schuldigd van medeplichtigheid aan de represaillemoord op de heer C. Winter- mans te Gemert. Tegen Willem Pann huis eiste de plv. procureur-fiscaal mr. baron Van Voorst tot Voorst drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Tegen Emil Rafflenbeul eiste hij zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Beide uitspraken Dinsdag 30 Novem ber. v De Franse politie heeft gisteren opdracht gegeven tot een grote jacht op een bandiet, die gistermorgen vroeg in de Parijs-Lyon- express passagiers beroofde en drie poli tieagenten neerschoot, voordat hij uit de trein sprong. Op het ogenblik, dat des nachts de express door St. Homain raasde, drong een man, met donkere brilleglazen en slecht gekleed de eerste klas slaapwa gen binnen en riep: „Handen de lucht in en geld op de tafel, snel." Een vrouw gaf duizend franc, doch de bandiet zei, dat iemand, die eerste klas reisde zeker meer geld bij zich had, zij legde daarna haar sieraden neer. Op dat ogenblik was een man wakker geworden, die naar buiten kwam en riep: .„Nou is het genoeg, politie". Voordat de man nog een woord kon zeggen, schoot de bandiet hem neer. Twee andere agen ten die in Marseille geweest waren in ver band met een onderzoek naar een devie- zenkwestie, sprongen hierop op de man af en slaagden er in zijn revolver te pakken te krijgen. De man greep echter een nieu we revolver en schoot de beide agenten in de maag. Daarna verliet hij de trein. In de afgelopen nacht is het Neder landse motorschip „Quo Vadis" buiten de mond van de Theems gezonk Naar verluidt, zijn tien leden van de beman ning door een voorbijkomend Engels motorschip opgepikt. Zij zullen te Southend aan land worden gebracht. Een vrouw en een kind behoren tot de geredden. 4 November j.l. werd het volgende schrijv„en ontvangen, gericht aan de Apostolische Vicarissen en Prefecten der R.K. Missiën in Indonesië: „Ingevolge opdracht van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden heb ik de eer, U mede te delen, dat het door U verzonden telegram inhoudende een huldebetuiging en zegenbede ter ge legenheid van Haar 50-jarig regerings jubileum met grote dankbaarheid door Haar is ontvangen. Mijn Koninklijke lastgeefster is zeer getroffen door Uw hartelijk bewijs van medeleven, waar voor Zij mij opdracht heeft gegeven Hare dank te willen overbrengen." (w.g.) De Resident van Batavia. Prins Bernhard zal 23 en 24 November a.s. de oefeningen met het vliegkamp schip „Karei Doorman" bijwonen. De Prins vliegt daartoe 23 November met zijn eigen toestel naar Lossie Mouth in Schotland om zich nog de zelfde dag aan boord van de „Karei Doorman" te begeven. (Van onze verslaggever) v Wie is „de" beul van Amersfoort? Men kan het na de inleidende zitting, die het Amsterdamse Bijzóndere Ge rechtshof gisteren hieïd, nog niet zeg gen. Is het Berg, de kampcommandant, die volgens de getuigenis van prof. Borst „nog een zekere schijn van be hoorlijk optreden" handhaafde, maar die door een andere getuige „een typische sadist, die met een vriendelijke glim lach op het gezicht de afgrijselijkste mishandelingen pleegde" wordt ge noemd? Of is het Kotella, die met een quasi-openhartigheid zijn wandaden toe gaf, maar alleen om het volgende ogen blik de indruk te kunnen wekken, dat het toch zo „erg" nog niet met hem was? Is het Wolf, die, dank zij zijn mislei dend argeloos uiterlijk in kampkringen spottenderwijs als „het Kerstmannetje" werd betiteld, maar die desalniettemin er bekend om stond, dat hij „zo vals sloeg". In het Oberle, de uit het lood ge slagen schaapherder, die zich voordoet als een imbeciel, maar die nochtans voor de rechter het subtiele onderscheid weet te maken, dat hij „wel geslagen, maar niet mishandeld" heeft? Of is het tenslotte Brahm, de onbehouwen lom perd, die er in een dronken bui maar op los sloeg? Wat doet het er eigenlijk toe. Vast staat dat zij allen, met de walgelijk ge slepen Alscher en de dodelijk-onbedui- dende May, het kamp Amersfoort tot een oord van apocalyptische verschrik kingen, tot een inferno op aarde heb ben gemaakt. Vast staat, dat zij bonder den mensen om niet de dood in heb-' ben gejaagd. Luister naar de opsomming van de president, prof mr. J. a. van Hamel, als hij de resultaten voorleest van het onderzoek dat het Identificatie-bureau naar de doodsoorzaak van 459 op de Leusderheide begraven lijken instelde: een schot in de hartstreek, schotwond in de borstkas, strop van ijzerdraad om de nek, gat in de schedel, verwoesting van de aangezichtsschedel Maar luister vooral naar de getuigen, die de verschrikkingen van het kamp Amersfoort hebben overleefd. Dr. Wes- s.el, die lid was van de Opperste Raad van het Medisch Contact, en die vijf maanden Amersfoort achter de rug heeft. „Berg gaf het bevel", zo zegt hij, „om je over je lengte-as over de grond door de modder te rollen". En als de president sprekend over de voedseltoestand hem vraagt: „Hoe veel was u in gewicht verminderd toen u het kamp verliet?" antwoordt hij „luchtig": „Vergeleken bij wat ik daar zag, mijnheer de president, mag dat geen naam hebben; het was der tig pond Daar is prof. Borst, wiens nauwge zette uiteenzetting een schrijnender beeld van de toestand geeft, dan het meest bewogen getuigenis vermag te doen. „Toen ik in het kamp kwam (Januari 1942) had ik juist eèn studie van hongeroedeem gemaakt en ik meende, dat er in Nederland geen hongeroedeem was. Maar in Amers foort had 30 pet. van de aanwezigen deze ziekte. In de eerste maand bedroeg het sterftecijfer 1 per dag op een be volking van 800 mensen. Berg joeg achter mensen aan, die in het laatste stadium van hongeroedeem verkeer den; dat waren mensen van wie men zich afvroeg of zij vandaag of morgen zouden sterven. De chirurg in het kamp had geen grein verstand van ge neeskunde. Voor operaties was slechts één mes. dat nog vrij bot was, beschik baar. Zij werden bovendien verricht zonder verdoving, zonder narcose En als de president hem vraagt naar de toestand van de 48 Russische krijgs gevangenen. die in het. kamp waren ondergebracht, antwoordt hij: „Die was onbeschrijflijk. Op een zeer koude dag vond ik ergens acht of negen jonge Russen, die als poezen tegen elkaar op lagen, om tenminste nog iets warmte te hebben. Zij hadden allen dysenterie cn bevuilden zichzelf en elkaar. Boven dien werden zij, meer nog dan andere gevangenen, geschopt en geslagen." Een paar dagen later zijn al deze mensen gefusilleerd. Dr. Ten Kate, de volgende getuige, heeft gezien, dat Berg op de rug van sommige gevangenen (vooral Joden) ging „paardje rijden" en hen tegelijker tijd schopte. En een wijnhandelaar uit Velp, die niet minder dan 7 kampen heeft overleefd, verklaart, dat Amers foort het ergste was. „Daar kreeg je het slechtste eten. Wat dat betreft was Amersfoort bekend in alle Duitse kam pen." Hij heeft ook gezien, dat Berg met één klap een uitgemergelde Jood dood- Als gevolg van de staking der Ameri kaanse havenarbeiders ligt te Phila delphia, New York, Boston en Hampton Roads het werk stil op 171 schepen. Vijf tig duizend postzakken liggen in New York opgestapeld in afwachting van hun vervoer naar Europa. In deze zakken be vinden zich verscheidene hulppakketten voor de bevolking in Europese landen. Ook de binnenkomende post hoopt zich op. Ongeveer 1.000 spoorweglieden, die ge woonlijk bezig zijn met de verlading van import- en exportgoederen bij het New Yorkse centrale spoorwegnet en de cen trale spoorweg van New Yersey, zijn Dinsdag als gevolg van de staking van havenarbeiders zonder werk gekomen. Het wordt mogejijk geacht, dat de sta kende Amerikaanse havenarbeiders ge vraagd zal worden de zich voor Europa opstapelende Marshall-goederen in de havens aan de oostkust te laden. sloeg en hij weet het lugubere detail mee te delen, dat de Russen enkele da gen vóór hun executie gedwongen wer den een ^„zangoefening" te houden. Daar is tenslotte nog de laatste ge tuige voor vandaag, die de o, zo timide uitziende Oberle heeft horen zeggen: „Die twee Joden zijn „kaoot", de ove rigen. gaan dezelfde kant; daar zal ik wel voor zorgen." Hoor nu Berg zijn „verdediging" voe ren: „Ik heb gevangenen gewaarschuwd, die rotte appelen van de nrfestvaalt op aten en hun voorgehouden, dat ze daar aan konden sterven." En als dan in de rechtszaal een ho merisch gelach weerklinkt zegt de arro gante kamp-commandant: „Daar kan men nu wel om lachen, maar het gaat om „Tatsachen". Inderdaad, daar gaat het om. En voor die „Tatsachen" zullen de heren in de komende dagen ieder afzonderlijk nog terechtstaan. Moh. Hatta zal hedenavond voor radio Djocja een redevoering houden met be trekking tot de huidige politieke situa tie. Hatta zal. volgens een bericht van Antara, op 18 November per vliegtuig naar Sumatra vertrekken. Woensdagochtend is op de conferentie te Bondowoso een begin gemaakt met de algemene beschouwingen over een status van negara voor Oost-Java. Negen sprekers steunden de resoluties der elf regentschapsraden, waarin op de stich ting ener negara werd aangedrongen. De derde zitting van de federale con ferentie zal Vrijdag des morgens wor den geopend. Het parlement van Pasoen- dan heeft een motie, waarin werd voor gesteld om de veiligheidsbataljons aan de Negara over te dragen, verworpen. Maarschalk Semeon Timoshenko, opper bevelhebber der Rode legers tijdens de oorlog, galoppeert over het Rode Plein te Moskou tijdens de herdenking van de October-revolutie op zeven Novem ber. Op de achtergrond de duistere drom der troepen. Tijdens de tweede dag van de debat ten over de nationalisatie van de Britse staalindustrie heeft Churchill als leider van de oppositie gisteren een felle aan val gedaan op het regeringsvoorstel. Churchille noemde het voorstel niet een plan maar een samenzwering en een partij truc om de bende en hierbij wees hij op de regeringsbank bij el kaar te houden op de plaats waar zij nu zat, tot zij haar gehele termijn had uit- gezetenJ Sir Stafford Cripps verdedigde het regeringsvoorstel en eindigde zijn ver dediging met de woorden: „Het protest tegen deze aanval op het particulier ini tiatief is een uitdaging aan de macht van de democratie af te kunen rekenen met particuliere industriële machtsformaties. Het afschrikwekkend alternatief zou zijn, dat een dergelijk ingrijpen slechts plaats zou kunnen vinden op meer ge welddadige wijze." Churchill sprong overeind voordat Cripps het revolutionnair dreigement kon voltooien. Doch Cripps weigerde te gaan zitten, hetgeen volgens de regels van het Huis belette aan Churchill te spreken, zodat gedurendeenige ogen blikken Churchill en Cripj)s elkaar woe dend stonden aan te kijken, terwijl La bour en de oppositie door. luid geroep hun supportersdiensten verleenden. Churchill week en beëindigde zijn pro test met de woorden: „V heeft niet het rechtDe rest ging verloren, doch het was duidelijk, dat Churchill aan Cripps het recht wenste te ontzeggen om in een democratisch parlement te drei gen met geweld, indien de socialisten hun zin niet kregen. Vandaag zal het Lagerhuis stemmen over het regeringsvoorstel, waarbij de regering zeker is van haar Labourmeer- derheid. B|j beschikking van de minister-pre sident, minister van Algemene Zaken, de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille is aan Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo op zijn verzoek op de meest eervolle wijze, gerekend van 1 November 1948, ontslag verleend als voorzitter van de delegatie, ingesteld bij K. B, van 15 December 1947, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in moei lijke omstandigheden den lande bewe zen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, November 1948 Er is weer een nieuw sensationeel be richt in de wereldpers verschenen betreffende het Opperbestuur van de H. Kerk en de huidige internationale crisis. En weer geldt hetzelfde, dat van alle verhalen over dit onderwerp sedert het einde van de oorlog kon gezegd wor den: dwaasheid en gevaarlijke paniek makerij. Thans heet het, dat de Paus een Kar dinaal tot Zijn plaatsvervanger zou heb ben aangewezen voor het geval, dat Hij Zelf b.v. door oorlogsomstandigheden in de onmogelijkheid zou komen te ver keren Zijn Hoog Ambt verder uit te oefenen. Een bericht als het onderhavige bevat alle elementen, die een op sensatie-be lust publiek maar kan wensen: Rome straks bezet, de Paus een gevangene.- Doch tevens: de Paus verwacht dus de oorlog met zekerheid, treft mi reeds maatregelen.... Sensatie, alarm! Een ieder, die ook maar iets kent van de verhoudingen en die bovendien énigszins op de hoogte is van de aller jongste geschiedenis, kan om dit soort berichten alleen maar lachen. Het is algemeen bekend, dat Rome op een kwaad ogenblik door de Duitse Wehrmacht bezet is geworden. Deze troepen kwamen als vijanden in de hoofdstad van een „bezet" land. Min der bekend is het blijkbaar, dat de toen malige opperbevelhebber, Maarschalk Kesselring, zich, op uitdrukkelijk bevel van Hitier zélf, naar de Paus begaf om de H. Vader „een veilig oord binnen de Duitse Rijksgrenzen aan te bieden".... Het was evenwel geen aanbod, doch een bevel.... 's Avonds tevoren had Pius XII alle te Rome aanwezige Kardinalen naar het Pauselijk Paleis ontboden. Hij deel de hun mee, dat de naaste toekomst niet slechts voor Rome, doch wellicht meer nog voor de Curie en Zijn Eigen "Per soon grote gevaren verborg. Hij ver zocht de leden van het H. College met grote aandrang om de hoofdstad te ver laten en zich terug te trekken, waar ieder van hen dit het veiligste oordeelde. (Men weet, dat een Kardinaal niet zon der toestemming van de Paus de stad Rome mag verlaten). Tevens deed Hij mededeling van Zijn besluit om nim mer vrijwillig het Vaticaan te verlaten. De Kardinalen antwoordden unaniem, dat zij zich onder geen voorwaarde van de Persoon van de Paus zouden schei den. Kesselring kreeg tijdens zijn audiëntie een glimlachend „nooit" ten antwoord. Het gesprek was nutteloos. En toen de maarschalk, ten einde raad, op het uit drukkelijk bevel van Hitier wees, ant woordde de Paus met de historische woorden: „Meld aan Uw Führer, dat Pius XII nimmer het Vaticaan zal ver latenVoor overmacht zal slechts de ambteloze Bisschop, Eugenio Pacelli, moeten wijken...." Dit was duidelijk genoeg: op het ogenblik, waarop de Duitse troepen tot gewelddadige over brenging va,n Pius XII zouden overgaan, zou Deze de Macht neerleggen en nog slechts ambteloos Bisschop zijn! Thans wil men doen geloven, dat de Man, die geheel alleen en zonder wa pens de Eeuwige Stad heeft gered en die met zoveel waardigheid en verhe ven spot zijn belagers terecht wees, dat Paus Pius XII morgen Zjjn Residentie zou verlaten! Zélfs al zullen ooit Sovjet troepen Rome bezetten, zelfs al zou ook een bolsjewistisch maarschalk de eer van een audiëntie genieten en het Op perhoofd der Kerk een grotesk „bevel" overbrengen zou er dan een wezen lijk verschil bestaan, zó, dat de H. Va der vrijwillig doen zou, wat hij zo ver ontwaardigd afwees tegenover een mach tig en arrogant Duits Maarschalk Aan het begin van het officiële Pause lijke Jaarboek staat onder de naam van Pius XII en naast Diens Wapen de vol gende opsomming: Bisschop van Rome, Plaatsbekleder van Jezus Christus, Opvolger van de Prins der Apostelen, Hoogste Opperpries ter van de universele Kerk, Patriarch van het Westen, Primaat van Italië, Aartsbisschop en Metropoliet van de Romeinse provincie, Sóuverein Staats hoofd van de „Staat van het Vaticaan".... Dit zijn geen titels! Dit definieert slechts de Hoogste Macht op aarde, de meest verheven Functie. En heeft niets te maken met maarschalken en leger groepen. Een generalissimo, een presi dent, een minister zijn nauwelijks nog van belang. En bruut geweld tegen wa re Liefde bleek al twee duizend jaar geleden nutteloos. Eerst heden werd deze zeer interessante foto van de historische atoomproef onder water nabij de Bikini-eilanden door het Amerikaanse leger vrijgegeven. Als een gigantische pudding rijst het water uit zee op. Als zwarte puntjes zijn de oor logsbodems op de voorgrond nog te zien. (Eigen bericht) Naar wjj vernemen, is op het terrein van de Amsterdamse voetb-lclub AFC aan de Zuidelijke Wandelweg een nieuw soort verlichting aangebracht, welke be schouwd kan worden als een Europese primeur. Het betreft hier een terrein verlichting met z.g. Alprilux-lampen, een vinding van Philips te Eindhoven. Deze verlichtingsmethode heeft op de tot nu toe gebruikte voor, dat het licht sterker gebundeld wordt, d.w.z. dat men het licht precies en op volle sterkte daar kan krijgen waar men het wenst, iets waar aan bij de andere procédé's nogal eens wat ontbrak. Het bijzondere van deze verlichting Is voorts dat hier met lampen van 50 watt kan worden gewerkt, tegen 2000 watt bij de andere methoden. Hierdoor is, on danks een betere verlichting, maar één kwart van de anders gebruikte stroom noodzakelijk. De nieuwe verlichting za) binnenkort met een wedstrijd tegen een waarschijnlijk Amsterdamse eerste klasser worden ingewijd. Met wat meer begrip en wat meer liefde zou de wereld er heel anders uitzien. Het Belgische elftal, dat Zondag 21 November te Antwerpen tegen Neder land uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Aernaudts (Berchem en Anoul (F.C. Luik). Midden: Coppens (F.C. Mechelen), Carré (F.C. Luik) en Henriet (S.C. Charleroi) Voor: Appeltans (St. Truyen), Van Steenlant (St. Nicolaas), Mermans (An derlecht), Chaves d'Aguilar (La Gan- toise) en Mannaerts (R.C. Mechelen) Reserves: Gedopt (Antwerp F.C.), Hendrickx (Lyra), De Back (Aalst) en Govard (F.C. Luik). Het Belgische jeugdelftal, dat Zon dag 21 November te Antwerpen tegen de Nederlandse juniores speelt voordat de vertegenwoordigende landenploegen de strijd aanbinden, ziet er als volgt uit: Doel: Duchène (Racing). Achter: Happart (Standard) en Schrayens (Beerschot). Midden: Kiebooms (Antwerpen), Gee- len (Standard) en Maertens (Antwer pen). Voor: Van Gestel (Lyra), Huysmans (Beerschot), Henri Coppers (Beerschot)", Van Huffel (Gantoise) en Corbeel (F.C Mechelen). Reserves: Gaynaerts (F.C. Mechelen), Hottenbergh (Un. St. Gilloise) en Fos- soul (Anderlecht). De Personeelsraad der Nederlandse Spoorwegen heeft aan de Ministerraad een schrijven gezonden om toekenning van een volledige vergoeding voor de geleden stakingsschade door het spoor wegpersoneel op de voet van de toege kende vergoedingen wegens verzets- schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1